ONDERHOUD MET DEN HEER C. J. PH. ZAALBERG. henry luyten. LEZERS VAN ONS BLAD. GEADVERTEERDE ARTIKELEN. DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1932 l WAAR WELTER AL NIET GOED VOOR IS. NAAR 'N NIEUWE WERELDORDE? ZILVEREN PRIESTEREEEST. ZIJN AFTREDEN ALS DIRECTEUR- GENERAAL VAN DEN ARBEID. AANKOMST MAIL. Jaap ,/rijd.t" terug naar het dorp. DE NIEUWE DIR.-GENERAAL VAN DEN ARBEID. ONDERHOUD MET DR. IR. HACKE. MOBILISATIE EN STATEN- GENERAAL. INITIATIEF-VOORSTEL ALBARDA. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. HET RIJNVAARTCONFLICT DE VEERDAM VOOR AMELAND. HET TIEN-JARIG BESTAAN DER VESTING HOLLAND. Moderne kooplieden geven door Kunne advertentiën in de dagbladen blijk, met hunne aanbiedingen de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Zij treden met hunne producten en de prijzen, welke zij er voor rekenen, openlijk op en leveren hierdoor het bewijs, aan het publiek de beslissing in daden van koop te durven overlaten. De meest geadverteerde goederen vinden den groot sten aftrek. Zij zijn bijna altijd de beste en de goed koopste. Koopt dus uitsluitend sisF Zooals bekend, stelt de Staatscommissie voor verlaging van de Rijksuitgaven in ver band met den verminderden toeloop van het aantal leerlingen voor de rijkskweekscholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en Rotter dam een fusie der beide scholen voor, waar bij er dan één zou worden gesloten. Er is tegen dit denkbeeld al van verschil lende zijden verzet gerezen en de roode re clame leurde zelfs met spotprenten, waarop veraanschouwelijkt werd hoe de arbeiders vrouw, die moeder werd, van alle deskun dige verzorging zou verstoken raken(!) Thans heeft „Het Volk" weer een nieuw aspect ontdekt van het probleem door de commissie-Weiter opgeworpen. Nu n.l. het christelijk-historische vrouwelijke kamerlid opitrent het voorstel vragen richtte tot mi nister Ruys, ontziet de roode redactie zich niet de volgende hatelijkheid te lanceeren: Bij de laatste (mej. Frieda Katz) speelt de tegenstelling tusschen het protestantsche Noorden en het katholieke Zuiden een rol De Christelijk-Historische Unie laat zich niet voor Ruys' karretje spannen, om onder het mom van bezuiniging katholieke instellingen van allerlei aard te bevoordeelen ten koste van openbare. De commissie-Weiter heeft al veel moeten hooren. Dit ééne ontbrak er nog aan, dat zij paepsgezinde neigingen hebben zoul Het is meer dan belachelijk. Overigens volstaan wij met dit viezig- heidje te signaleeren. Serieuze bestrijding verdient het niet. Als uitgave van het R. K. Werkliedenverbond bereikte ons een brochure, getiteld ,,Naar een nieuwe wereldorde?" die met klam van argu menten betoogt, dat juist met 't oog op de verschijnselen van den huidigein tijd, die door velen wordt aangegrepen om alle sociale her vorming te verschuiven, diepgaande beervorming dringend noodig is, ja onverwijld moet worden begonnen. In dieze brochure is afgedrukt de rede, welke door Prof. Dr. W. Koemraadt gehouden werd op de verbondsvergadering d.d. 29 Juni 1932 van het R. K. Werkliedenverbond. In een voorwoord wordt geconstateerd, diat, ondanks het technisch kunnen, hetwelk In staat stelt overvloedig goederen te produceeren voor de bevrediging der redelijke behoeften van alle menschen, millioenen in de bitterste ellende verkeeren. Geen wonder dajt van alle zijden wordt ge roepen om de verlossende daad. Inderdaad, wie zal die daad stellen? En wanneer? HULDIGING MGR. DR. BUCKX. Z. H. Exc. Mgr. dr. J. M. Buckx, apostolisch- vicarls van Finland, zal op 5 September in zijn geboorteplaats Born (L.) een pontificale Hoogmis celebreeren. Dien dag zal mgr. tevens aangeboden worden het geschenk der parochia nen, In verband met zijn het Vorig jaar ge vierd zilveren priesterfeest. De Zeereerw. Pater Valentinus v. d. Berg, geb_ te Rotterdam, Conventueel te Kaalheide, gem. Kerkrade, vierde onder overgroots blijken van belangstelling zijn zilveren priesterfeest. De Jubilaris werd te Leuven priester gewijd en was vele jaren in Belgische parochies werk zaam. Later werd hij overgeplaatst naar het klooster te Urmond en ln 1920 werd hij be noemd tot rector van Treebeek, de bekende nederzetting van mijnwerkers. Hier stichtte hij o.a. de kerk en vier bijzondere scholen. In feeststoet werd de jubilaris ter kerke be geleid. Met assistenie van den rector, den Zeereeerw. pater Albertus Zoetmulder en van den rector van Urmond, den Zeereerw. pater Donatus Bakker, celebreerde de jubilaris de plechtige Hoogmis van dankzegging, waaronder pater Albertus de feestpreek hield. Na de H. Mis zong het kerkkoor de cantate, getoonzet en gedicht door den heer Zoetmulder te Rotter dam. De receptie was druk bezocht. Als feestge schenk werd den jubilaris de gedeeltelijke poly chromeering van het priesterkoor aangeboden. HET CENTRAAL TOONEEL. Het Centraal Tooneel bericht ons, dat het 1 September a.s. het seizoen zal openen met Domino", bet nieuwe succes vian Marcel Achard. Cees Laseur, die zooals men weet van dien datum af in de artistieke leiding van het Cen. traal Tooneel is opgenomen, zal hiermede zijn Intrede doen hij dit gezelschap. Hij zal in „Domino" de titelrol vertolken en tevens de regie in handen hebben. In de verdere bezetting zijn; Louis de Bree, Joh. Kaart, Mary Dresselhuys, Joan Remmelts, e.a. Naar alle waarschijnlijkheid a&l Marcel Achard de première te Amsterdam in het Cen traal Theater bijwonen. Als tweede stuk zal worden opgevoerd „Ma demoiselle" spel ln 3 bedrijven van Jacques Deval Tilly Lus, die ook 't komend seizoen bij het Centraal Tooneel is verbonden zal hierin de zoo uiterst subtiele titelrol vertolken. Louis de Bree, Mien v. Kerckhoven-KHng en Mary Dresselhuys zullen met anderen de ver dere bezetting van dit stuk vormen. De regie zal wederom in banden zijn van Cees Laseur. Het heeft H. M. de Koningin behaagd den kunstschilder Henry Lujjten, die zulk een belangrijke collectie van z(jn werken aan de stad Roermond heeft geschonken, te benoemen tot Officier in de Orde vaji Oranje Nassau. De mail vari Indië en China per Eng. s. Man tua wordt Vrijdag 26 Augustus 9 uur n.m. te Marseille verwacht. I BOOTTREINEN. De boottrein, aansluiting gevend op het m.s. ,,Dempo" hetwelk 26 Augustus a s. van Mar seille vertrekt zal Donderdag 25 Augustus te 13.46 van den Haag te 14.15 van Rot terdam D.P. en te 15.15 van Roosendaal ver dekken, De te verwachten benoeming tot direc teur van de Mij. behartiging Nat. Scheepvaartbelangen. Met het oog op het aanstaand aftreden van den heer C. J. Ph. Zaalberg als directeur-gene raal van den Arbeid en diens te verwachten benoeming tot directeur van de „Maatschappij ter behartiging van de Nationale Scheepvaart- belangen" de in oprichting zijnde fimaneie- ringsmaatsohappij, waarvan de meerderheid der aandeden injjanden der Regeering zal zijm en we-lke ln het bijzonder zal werken met voor schotten uit 's Rijks kas had een redacteur van het Ned. Correspondentiebureau voor Dag bladen een onderhoud met genoemden heer, die zich op het tot hem gerichte verzoek wel bereid verklaarde, een en ander over zijn ervaringen als D. G. en over zijn opvatting van de hem wachtende taak mede te deelen. Wij vroegen den heetr Zaalberg allereerst of er wellicht verband bestaat tusschen diens ont slagaanvrage en bet rapport van de commissie- Weiter, waarvan de heer Z. lid is en volgens welk rapport ook de arbeidsinspectie eenige veeren zal moeten laten. De heer Zaalberg antwoordde ontkennend en voegde er aan toe, dat zijn ontslagaanvrage hij den minister reeds in Maart j.l. is ingediend, dus lang voor de verschijning van het rapport- Welter. „Mijn opvatting is, dat men beter een aantal 60-jarigen op wachtgeld kan stellen dan de toetreding van jongere krachten tot lei dende functies tegenhouden. In dften zin heb ik mij dan ook ln de op 9 Maartingediende ontwerp-hegrooting van de arbeidsinspectie uit gelaten en daarbij met een tweetal districts hoofden mijzelf als derde voorgedragen, nu de wachtgeldregeling zoodanig vervroegd heen gaan heeft mogelijk gemaakt. Evenmin staat mijn voorgenomen aftreden in verband met de te verwachten benoeming van directeur der scheepvaartbank, die eerst onlangs aan de orde is gekomen". Ervaringen bij de Arbeids inspectie. Wat zijn ervaringen betreft als leider van de arbeidsinspectie, verschafte de heer Zaalberg ons inzage van zijn op 4 Augustus in de perio dieke vergadering met de districtshoofden, ad viseurs en hoofdinspecteurs' gehouden af scheidsrede, met machtiging, daarvan thans het een en ander te publioeeren. Wij lazen daar: „In de volle overtuiging, dat ik in de arbeids inspectie mijn levenstaak zou vinden, ben ik 32 jaar geleden in Gelderland mijn werk be gonnen en altijd heb ik mij gelukkig gevoeld mij geheel te mogen en te kunnen geven aan de belangen der arbeiders. Het was voor mij een groot offer, om uit den buitendienst, waar in ik mij geheel kon uitleven, over te gaan naar den centralen dienst, die zooveel verder afstaat van het bedrijfsleven en de mensehen in dat bedrijfsleven. En verder: „Ik behoef in dezen kring geen overzicht te geven van de groote wijzigingen in het leven der arbeiders, die sedert het begin dezer eeuw hebben plaats gehad. Tot veel daar. van heeft de arbeidsinspectie het initiatief ge nomen, voor nog' meer heeft zij den weg ge baand en met taaie volharding heeft zij ge waakt voor de handhaving van het eenmaal verkregene. Toch wil ik een der allergrootste gebeurtenissen in de geschiedenis der arbeids wetgeving naar voren halen, n.l. de invoering van den achturendag in de anbeldswet-Aalberse. Ik verklein de groote beteeketnis van andere sociale wetten, zelfs van de verzekeringswetten niet, wanneer ik den achturendag de grootste verbetering noem in den strijd om levensge luk voor de arbeiders. Een gelukssensatie maakte zich van mij meester bij de aanneming dier wet, waarop in de Tweede Kamer het 8- urenlied luide weerklonk. Wij alleen hebben de zekerheid, dat in geen land ter wereld zooveel zorg aan de handhaving van den 8-urendag wordt besteed als in Ne derland *©n ik ben er van overtuigd, dat de arbeidsinspectie geen vuriger wensoh heeft dan om dezen zegen zoo spoedig het kan te doen deelachtig worden aan alle arbeiders, die er nog van verstoken zijn. De groote vooruitgang die in deze periode op het gebied der arbeidsbygiëne en veiligheid is tot stand gekomen, Is mede de vrucht van ons aller werk en ik prijs mij gelukkig, dat lk daarin mijn deel heb mogen bijdragen. Bij mijn werk heb ik het groote voorrecht gehad, in aanraking te komen met zeer velen die mijn leven hebben verrijkt door het licht en de kracht, die van hen uitstraalden en door de vriendelijke, somtijds vriendschappelijke ge voelens, die zij mij toonden. Van de groote werkers en denkers op sociaal gebied, wier in, vloed ik in sterke mate heb ondergaan, noem ik slechts hen, die niet meer in leven zijn, de vijf T's, Tak, Tal ma, Troelstra, Treuto en Tho mas, en bovenal dr. Nolens, de groote figuur, met wien ik vele maanden tijdens de inter nationale conferenties mocht samenzijn en sa menwerken en met wien ik hier te lande in tal van commissies en op andere wijze aan een zelfde werk heb mogen deelnemen. Ook de aanraking met honderden bulten de Arbeidsinspectie, voornamelijk uit het bedrijfs leven en de vertegenwoordigers daarvan heeft mij zeer veie menschen leeren waardeeren en mij gesterkt en geholpen in mijn streven, om mijn mede-menschen te dienen Het groote vertrouwen, dat achtereenvolgen- c e regeeringsn mij hebben geschonken, is voor t6'100^16 on<ierscheid!ng, die ik van haar zou hebben kunnen verwerven. triHovIerlfr^ Arbeidsinspectie In een Rriti6K6.il tijd. Zn dïpi mi-s t J' Qle miJn ontslag-aanvrage gelezen hebben, weten, dat ik dit een voordeel l '^inspectie en voor andere belangen, die lk dan beter zal kunnen dienen. Insiders weten, dat het werk, dat ik in toe nemende mate naast mijn ambt heb moeten verrichten, mij belemmerde om te doen wat ik voor de Arbeidsinspectie noodzakelijk acht. Het is wel een eigenaardig spel van het noodlot, dat lk, die steeds en overal, ook te Genève,' heb verkondigd, dat er een Arbeidsinspectie moet zijn, die uitsluitend de arbeiders-bescher ming tot taak heeft, sedert 1914 overladen ben geweest met ander werk, niet alleen z.g. crisis- werk, doch ook geheel andere 3aken, zooals af valwater, ambtenarenzaken, statistiek, hinder- wc uïveroepen, organisatie van den Staatsdienst en verschillende technische vraagstukken. Het was alles een gevolg van de omstandigheid, dat de Arbeidsinspectie meer dan eenig ander overheids-orgaan het bedrijfsleven in al zijn onderdeden kent en in staat is, de meest uit- eenloopende werkzaamheden te verrichten, got sal spoedig genoeg blijken, dat uit mijn heengaan de winst van de arbeidsinspectie grooter is dan het verlies. Ik kijk dan nog iets verder dan de naaste toekomst, die de arbeids inspectie toch al voor moeilijke vragen zal stellen en wel naar den tijd die komen moet waarin bet weer mogelijk zal zijn, het wellicht verloren gegane te herwinnen en voort te bou wen aan de arbeidersbescherming. Want de verdwazing, die de voortbrenging doet stil. staan, terwijl de behoeften toenemen, zal eens een einde nemen en 't menschdom zal zijn on begrensde productieve krachten in het werk stellen om door arbeid, die in zich zelf vreugde zal zijn, aan allen de stoffelijke welvaart te doen deelachtig worden die het mogelijk maakt het geestes- en zieleleven zich te doen ont plooien in overeenstemming met den aanleg voor hooger ontwikkeling, die den menschen is ingeschapen". Het rapport-Welter. Wat het rapport-Weiter betreft, gaf de heer Zaalberg als zijn volle overtuiging te kennen, dat de daarin voorgestelde maatregelen nood zakelijk zijn en dat hij den heer Weiter be schouwt als iemand, die zich in bet afgeloo- pen jaar ln zeldzaam groote mate verdienste lijk heeft gemaakt ln het pogen zooveel moge lijk ellende af te wenden van ons volk, speci aal van hen, die uit huu arbeid bun bestaan moeten verwerven. a Behartiging van de Nat. scheepvaartbelangen. Thans restte ons nog eenige vragen te rich ten tot den aanstaanden directeur der N.V. Maatschappij ter behartiging van de nationale scheepvaartbelangen, omtrent zijn verwach tingen ten dezen. Welken omvang denkt U, dat de te ver- leenen credieten zullen aannemen? Daar valt nog weinig of niets van te zeg gen. Zooals u weet, zijn in het wetsontwerp alleen de zes ton dit jaar voor den Kon. Holl. Lloyd opgenomen en geregeld. Overigens is nog geen enkele rechtstreek - sehe aanvrage ingekomen. De reederijen had den wel om subsidie gevraagd, doch dien weg is de Regeering met haar wetsontwerp niet opgegaan. Van credieten met daaraan te ver binden strenge voorwaarden wilde de vReeders- vereeniging althans aanvankelijk niet weten. Eerst tijdens de behandeling van het wetsont werp door de Staten-Generaal is van enkele reederijen instemming betuigd met dezen vorm van hulp. Doch zooals ik reeds zeide, recht streeksche aanvragen om crediet zijn, buiten den Holl. Lloyd, nog niet ingekomen. Gaf de Regeering subsidiën zooals verschillende andere mogendheden in Europa dan zou aan het loket van de nieuwe bank wel gauw een file ontstaan. Wat denkt U van de door de N.V. te stel. len voorwaarden? Die zullen streng zijn. De N.V. is een ge mengd bedrijf, waarin de Regeering de over wegende meerderheid der aandeelen zal bezit, ten en waarvan de credieten uit 's Rijks kas zuilen moeten komen, na machtiging door de Staten-Generaal. En blijkens de toelichting, die het wetsontwerp tot voorbereiding dezer N.V. vergezelde, zal immers in het a'gemeen geen steun worden verleend dan nadat de be trokken onderneming een behoorlijk reorgaai satieplan zal hebben overgelegd, dat een vol doende bezuiniging waarborgt, terwijl van ge val tot geval zal moeten worden nagegaan of fusie dan wel nauwe samenwerking tusschen de hulpbehoevende maatschappijen mogelijk is. En tenslotte zal er een zakelijk onderpand moeten zijn. Dat daarbij wel eens aan te hooge directie salarissen en ook aan de personeelsloonen zal moeten worden getornd, zal wel te verwachten zijn, to meer daar de Nederlandsche Scheep vaart-ondernemingen met haar loonen, ook al tengevolge van den val van het Pond en de Scandinavische kroen, aan den top zijn geko men. Tenslotte zeide de heer Zaalberg dat de op- vaa nieuwe bureau zéér geseheiden zal zijn. Hij hoopt met weinig menschen het werk te kunnen voortzetten. 166. De veldwachter maakt nog heviger mis baar dan de burgemeester, en Jaap ziet dit aan voor een bewijs dat de veldwachter zich kostelijk vermaakt. Hij meent het werkelijk heel goed. Max tracht vruchteloos den veld wachter tot stilstaan te bewegen. 167. „Sta toch stil!! Sta toch stil!" roept Max. „Anders kan ik den aap er niet afhalen! Jaap, wil je or wol onmiddellijk afkomen!" Maar Jaap is door het dolle lieen, en hoort niets. Als zij het dorp weer naderen, hoeft hij de pet van den veldwachter op zijn hoofd ge- zot. 168. En daar klimt hij tegen het halkon op. Op zijn linkervoet balanceert de hoed van den burgemeester; aan zijn staart hangt'de veld- waehterspet. O, Max al heb je het nog zoo goed bedoeld, daaj zal wat voor je opzitten, brutal® rakker! Fenige wenschen. Tegen bedrijfsraden en vóór het versche cadetje. Het confessioneele ziekenhuispersoneel. Bij de K.L.M. is bericht ontvangen dat het postvliegtuig alibis" op de terugreis Woensdag to Rutbah is aangekomen. REGINALD FOORT IN ONS LAND. Reginald Foort F. R- C. O. van Londen, de organist van den Radio-Omroep te Daven-try bezoekt de volgende week ons land. Hij begon het moderne cinemaorgel te be spelen in 1926 on oogstte onmiddellijk groot succes in de ,,New Gallery Kinema" te Lon den. Sinds dien ijd heeft hij gespeeld in vele der belangrijkste bioscoop-theaters van Engeland en andere landen. Hoewel hij geboren is in Daventry in Enge land, heeft hij een Holla ndsohen naam en stamt hij Inderdaad van Hollandisdhe voor ouders. Er zijn vele gramofoonpiaten van hem op genomen en onlangs heeft hij een hoek geschre ven over het cinema-orgel dat door alle be voegden zeer geroemd werd. Op Donderdag 1 September 's avonds speelt hij in de Cabaret- en concertzaal Hollandals te 's Gravenhage. De organist van den radio-omroep te Daventry, Reginald Foortdie de vol gende week in Den Haag als solist optreedt. Mr. E. Ellas te Groningen heeft voor het „Vadetrlamd" een onderhoud gehad met dr. Ir. A. H. W. Haoke, districtshoofd van don arbeid in Groningen, Friesland en Drente, uitverko ren om den heer Zaalberg als directeur-gene raal van den Arbeid op te volgen. Aan dit onderhoud ontleenen wij Mijn benoeming, aldus de heer Hacke, la een uitvloeisel van de bezuiniging, die, helaas, slachtoffers heeft gemaakt. De insipectie Dor drecht wordt opgeheven, dan gaan dus een hoofdinspecteur en een inspecteur weg èn dan nog een hoofdinspecteur van den Centralen Dienst, ongeacht verschillende lagere amibte naren. In groote lijnen zal ik het beleid van mijn voorganger volgen, Ik heb eerbied voor zijn werk en liefde voor de Arbeidswet, zooals die nu la en fuuctionneert. Dat is een krachtig 9taal van wetgeving, dat mijn volle genegen heid heeft, al heb. Ik dan natuurlijk wel een paar wenschen, wier vervulling, voor zoover dat ln mijn invloedssfeer ligt, lk zal trachten te bevorderen. Die zijn uitvoerig behandeld in mijn proefschrift, dat door Wolters is uitge- "geven en u vindt ze gecondenseerd in eenige van de stellingen, die ik bij mijn promotie heb verdedigd. Hier hebt u ze. U kunt ze zóó ln uw artikel voor de courant overnemen. 1. Zoolang de volledig© aansluiting tusschen Leerplicht- en Arbeidswet nog niet is verkre gen, is het gewenscht, jongens beneden den veertienjarigen leeftijd, die aan hun leerplicht hebben voldaan, onder bepaalde voorwaarden tot den bedrijfsarbeid toe te laten. Onder leer plicht wordt in dit geval mede verstaan het volgen van het 7e leerjaar. 2. Een vergunning verleend op grond van art. 28 7e lid der Arbeidswet behoort te gelden voor alle ondernemingen in denzelfden, be drijfstak. 3. Het algemeen aanvangsuur voor brood- bakkerijen moet in alle gemeenten van het Rijk gelijk zijn. De uitzonderingsbepalingen voor de groote bakkerijen (art. 35 sub 2f voor den Zaterdag, art. 36, sub 3e voor den Vrijdag, art. 37 eerste lid) moeten daarnaest gehand haafd blijven. 4. De verkoop van klein versch brood kan worden toegelaten van 8 uur des morgens af, 5. Het is wenschelijk, de couponboekjes, be doeld in art. 29 der Arbeidswet, ta doen gel den voor alle arbeiders van 16 jaar en ouder voor vrouwen en jeugdige personen tot hoog stens 10 uren per dag en Met des nachts of op Zondag. 6. Art. 64 sub 1 der Arbeidswet moet wor den ingetrokken. 7. Contróle op de naleving der bepalingen van de Arbeidswet mag slechts geschieden door ambtenaren. 8. De omstandigheid, dat een der conven ties van Genève o.a. verbodsbepalingen in houdt voor den nachtarbeid van banketbak- kerspatroons en bij ratlfioeerlng deze verbods bepalingen ook in de Nederlandsche Arbeids wet zouden moeten worden opgenomen, is een onoverkomelijk bezwaar om deze conventie te raitificeeren. Wat de zesde betreft: lk zie in het feit, dat al het confessioneele ziekenhuispersoneel vrij Is van de wet, een groote onbillijkheid. Er zijn zoowel in de Roomsche als Diaconessen, inrichtingen talrijke zusters, die 36 uur achter elkaar werken, Dat Is een misstand. Ziet u die cijfers maar eens: in de confessioneele ziekeninrichtmgen zijn gemiddeld 4,9 patiënt bedden per zuster, in de leek en i n richtingen 3,3 bedden. Op honderd bedden maakt dat dus een verschil van tien verpleegsters en dat is allerminst weinig. Wat mijn zevende stelling betreft: U ziet er uit, dat ik een groot tegenstander ben van bedrijfsraden. Het was de stelling, waarop mijn promotor, de heer Veraart, mij de meeste te genwerpingen heeft gemaakt, dit behoef ik u nauwelijks te zeggen! Maar ik ben zulk een overtuigd tegenstander van dat stelsel, omdat die mooiste beginselen van onze mooie Arbeids wet, de neutraliteit en de onafhankelijkheid van hen, die voor haar toepassing moeten wa ken, er ernstig gevaar door gaan loopen. Want een goede contróle is al 'ben ik allerminst een „crimineel" man, lk heb er vreeselijk het land aan tot straffen over te gaan absoluut noodzakelijk uit een oogpunt van rechtvaardig heid en ter wllile van de concurrentie. U bent dus ook een voorstander van het „versche cadetje" bij het ontbijt, als lk uw vierde stelling bezie Een overtuigd voorstander. Ik acht dat geen kleinigheid, doch een aangelegenheid van groot volksbelang om velerlei redenen. En dan: de Arbeidswet en de Veiligheidswet moeten over het geheele land uniform worden toegepast, dat zie ik als een van de belang rijkste functies van den Centralen Dienst. Wat denkt u van de 40 uurs-werkweek Daarvan ben ik een overtuigd tegenstan der voorloopig. Ik spreek hier deze overtuiging niet uit uit hoofde van wenschelijfcheid. Wen schelijk ls misschien, dat de menschen twee uur werken en vijftien uur zwemmen of wan delen o£ lezen, maar ik ontken de mogelijkheid van werktijdverkorting. Canon rreeren met het buitenland ls toch al moeilijk, door een ver dere weirktijdbeperking zou het geheel lam geslagen worden. De heer Hacke besloot het onderhoud met de mededeeling, in antwoord op een vraag welke zijn politieke richting is, dat hij bij geen enkele partij is aangesloten. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens het Voorstel van Wet van den heer Albarda c.s. strekkende tot het in overweging nemen van verandering in artikel 187 der grondwet. De voorstellers merken in deze memorie op, dat het parlementaire recht van initiatief zich ook over de Grondwet zelf uitstrekt. Met ver schillende voorbeelden wordt aangetoond, hoe de opvatting, door enkele leden blijkens het Voorloopig Verslag gemaakt volgens welke voorstellen tot Grondwetsherziening uitslui tend van de Regeering behooren uit te gaan, evenmin ln de staatkundige praetijk als ln den tekst der Grondwet eenigen grond vindt. Wat de strikte noodzakelijkheid van een Grondwetsherziening betreft, over deze vraag zullen de gevoelens wel meestal uiteenloopen. Van de wenschelijkheid der door hen voorge stelde verandering in art. 187 der Grondwet zijn de voorstellers dermate doordrongen, dat zij voor zich niet aarzelen die verandering dringend noodzakelijk te noemen. Bij de Indiening van hun voorstel heeft den voorstellers niet in de eerste plaats voor oogen gestaan de mogelijkheid, die ook zij voorshands gering achten, dat hier te lande de wensch zou opkomen om een offensieven oorlog te voeren. Zij hebben veeleer gedacht aan de gevaren, waarin land en volk komen te verkeeren ln het geval, dat een oorlog bui ten onze grenzen mocht uitbreken, inzonder heid indien die oorlog ook in de nabijheid van onze grenzen wordt gevoerd. De mobilisatie der Nederlandsche weermacht kan dan het gevaar oproepen of vermeerderen, dat Neder land in dien oorlog wordt betrokken. De voorstellers zien dus in het besluit tot een mobilisatie een handeling, zóó ernstig en zóó zwaar van gevolgen, dat zij haar niet aan de Regeering alleen meenen te mogen overlaten, doch dat tevoren daarover het oordeel der volksvertegenwoordiging dient te worden inge wonnen. Verband tusschen het onderlinge voorstel en de verhandelingen en besluiten van het S. D. A. P.-congres, gehouden van 4—6 April 1931 te Arnhem bestaat inderdaad. De voorstellers zien niet in, dat wegens dit verband van hun voor stel mag worden gezegd dat het niet ernstig bedoeld zou zijn. Zij meenen Integendeel, dat de beteekenis van hun voorstel des te grooter ls, nu het overeenstemt met de herhaalde uit spraak eener partij, die op één na de sterkste in het land ls. Aan het argument van vele leden, dat alleen de Regeering den toestand met juistheid be- oordeelen kan en dat men haar de volle verant woordelijkheid voor het mobilisatiebesluit la ten moet, kennen de voorstellers niet het ge wicht toe, dat die leden daaraan klaarblijkelijk hechten. Het is h. 1. de plicht der Regeering, de Staten-Generaal genoegzaam en tijdig aangaan de ernstige gebeurtenissen, die naar haar oor deel een mobilisatie kunnen noodig maken, in te lichten, opdat de Staten-Generaal tot be slissing in staat zijn. Er moet iets gedaan worden Een belanghebbende inzender schrijft in d© ,,R. K. Transportarbeider" aa.: ,,Geen enkel teeken van leven is er thans meer in dezen strijd te bespeuren, maar nog erger is het volgens mijn bescheiden meening, dat, ondanka de staking, al het werk toch geschiedt ea wanneer men eens langs de rivier loopt, dan ziet men voortdurend de sleepen op en af gaan, of er van staking geen sprake is. Hoewel onze organisatie niet behoort tot d© oomibinatle, welke voorheen gezajmenlijk da loonen en arbeidsvoorwaarden regelde, zijn wij toch nog met een beduidend aantal mannen bij dit conflict b|trokken en behooren ook thans nog bij de strijdende partij. Immers, wij hebben als organisatie het standpunt inge< nomen van ln geenen deele te gaan varen voor hetgeen de werkgevers hebben aangeboden, ool< omdat wij er mede van overtuigd waren, dat hetgeen men verlangde te veel gevergd waa voor de mannen van den Rijn. Bij velen onzer echter begint de meenling posit te vatten dat er iets dient te gebeuren. Wij gelooven, dat de partijen op de een of andere manier bij elkander gebracht moeten wordlen, want zoo kan het niet langer duren, Wordlt het daarom geen tijd, daar er tochi geen samenwerking bestaat met den centralen bond van transportarbeiders, dot de atod ere ar» beidersorganisaties, los dus van den centralen' bond, naar middelen zoeken om het contact tot stand te brengen. Ja, zelfê verschillend© leden valn den een» tralen bond verlangen naar een oplossing en, laat men er maar geen doekjes om winden, zijn ervan overtuigd, dat dit zonder eenig offer Mot gaat Laait dus ons hoofdbestuur eens met elkaiM der overwegen of men niet in die richting kan gaan. Betreders vrijgesproken. Het Kantongerecht in Dokkum heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen een 16-ta] per sonen, die zich op 29 Juni j.l. op den veer- dam te Holwerd hadden bevonden en tegen wie het rijk deswege procesverbaal had doen opma ken. Van vijf hunner heeft de kantonrechter de dagvaarding nietig verklaard. De overigen wer. den vrijgesproken. In het vonnis wordt o.a. overwogen, dat piet ls bewezen, dat de in de dagvaarding vermelde pier op den bewusten datum in gebruik was bij het rijk der Nederlan den; dat het rijk toen geen recht had den toe gang tot vermelde pier te verbieden en dat dus Met is bewezen, dat de verdachten het hun bij dagvaarding ten laste gelegde feit hebben be dreven. Het O. M. had tegen de verdachten ieder 2 boete subs. 2 dagen hechtenis geëischt. Gemeld wordt: Op 1 September a.s. zal het tien jaren g®« leden zijn dat de Nieuwe Hollandsche Wfiten» linie, de Stelling van Amsterdam, de Stelling van het Hollandsch Diep en het Volkerak eni de Stelling van de Monden der Maas en van het Haringvliet werden vereenigd tot d® Vesting Holland en gebracht onder oommandó van den luit.-generaal C. van Tuinen met als chef van den staf den majoor van den Gen, Staf M. Belzer. Behalve dat door de oprichting van de Ves» ting" Holland, met een Noord-, Oost-, Zuid- ea Westfront een dadelijke besparing wegens vermindering van personeel enz. van ruin» 135.000 per jaar is verkregen, zijn de voor» deelen van de eenhoofdige leiding der Vesting Holland vooral in velband met de hooge tacti» sche en technische eischen lie in den tegen» woordigen tijd van een verdedigingsstelsteil worden gesteld, van onschatbare waarde. In den loop der laatste jaren werd hefl commando van de Vesting Holland overgedra» gen aan den commandant van het veldlege* en de personeelsformatie nogmaals aanmerk©, lijk ingekrompen, zoodat wederom een bespa» ring van ruim 40.000 per jaar werd ver» kregen. Zonder aan de verdedigingsbelangen van, ons land schade te doen, was de oprichting van de Vesting Holland een financieel voor, deel voor 's Rijks schatkist van ruim 175.00(J per jaar. Vooral nu ons Veldleger wederom zal wor» den ingekrompen, krijgt het bolwerk van dat veldleger met zijn sterke Inundatie ea andere verdedigingsmiddelen een nog groo tere beteekenis. De omvangrijke arbeid, verbonden aan de tactische en technische voorbereiding, om bij oorlogsgevaar de Vesting Holland in staat van tegenweer te brengen, geschiedt thana door een kleinen staf van officieren en burger, ambtenaren onder leiding van den luit.-gene raal jhr. W. Röell, tevens commandant van het veldleger, met als chef van den staf den luit.-kolonel van den Generalen Staf W. F. A, Hackstroh. VOORZICHTIG MET KOUD WATER. De 18-jarige K. v. d. W., te Woensel, die Zaterdagavond, över-warm van het voetballen, thuis eenige glazen koud water heeft gedron ken, is thans aan de gevolgen overleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5