DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1932 DE MOORD TE NAALDWIJK. Verdachte in hooger beroep voor het Haagsche hof. „Berouw heb ik niet, wel spijt." mt g«c gen mm mmt VISCH UIT ENGELAND NAAR FRANKRIJK VIA HOEK VAN HOLLAND. UITVOERMOGELIJKHEID VAN VARKENS. invoerrecht op vleesch. ARTIKELEN, DIE NIET GECONTINGENTEERD WORDEN. UITVOERING CRISIS-ZUIVELWET. DE NOOD IN DE TEXTIEL- INDUSTRIE. Bijeenkomst ten gemeentehuize van Hengelo. Bespreking met de zgn. Katoen commissie. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. yLEESCHCONTINGENTEERING. Wederom indiening van een bekrach tigingswetsontwerp noodzakelijk. KOOKTOESTEL OMGEVALLEN. ANTI-OORLOGSCONGRES TE AMSTERDAM. VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. VRACHTAUTO OMGESLAGEN. S*«! EMILE MATHIEU t VERDRONKEN. VISSCHERIJ. In hooger beroep heeft gisteren voor het Haagsch Gerechtshof terecht gestaan de 22-ja- rige letterzetter J. P. Th. de B. die door de Haagsche Rechtbank wegens moord op de 16-jarige Jacoba van der Gaay uit Naaldwijk op Zaterdag 5 Maart J.L gepleegd, is veroor deeld tot 6 jaar gevangenisstraf, door te bren gen in een bijzondere strafgevangenis met ter beschikking stelling van de Regeering. De vacantiekamer van het Hof was samen gesteld uit Mr. Polvliet, president, raadshee- ren mr. Sassen en Mr. van Slooten. Het O. M. werd waargenomen door den advo caat-generaal Mr. A. Brants. Slechts één getuige mej. A. Olsthoorn-Ceer. nel, werd in deze zaak gehoord. Evenals in eerste instantie bekende ver dachte eenlge weken te voren het plan te heb ben opgevat het meisje te dooden. B. zeide slechts bij toeval kort voor den moord in het bezit van een revolver te zijn gekomen. De president merkte op, dat verdachte geruimen tijd daarvoor moeite gedaan heeft om een re volver in zijn bezit te krijgen. Verdachte, die, in tegenstelling met de be handeling voor de Rechtbank, thans bijzonder spraakzaam was, gaf een omstandig verhaal van de motieven die hem tot zijn daad hebben geleid. Hij zeide er thans volkomen van overtuigd te zijn, dat hij iets gedaan had dat hij niet doen mocht. Doch, voegde hij er aan toe, be rouw heb ik niet, wel spijt. Verdachte zette daarop uiteen hoe hij door altruïsme gedreven tot deze daad is gekomen. Pres. mr. Polvliet: Je wist toch dat je daar door in de gevangenis zou komen. De B.: Ja dat wist ik heel goed, doch dit had geen invloed op mijn voornemen. Pres.: Je hadt een goede toekomst. Je noemt je daad een liefdedaad, maar ik hoop maar, dat de meisjes voor dergelijke liefdedaden gespaard blijven. Ook raadsheer mr. Sassen, hield zich mot de B. bezig en zeide o.a., dat de onthou-. ding van de toestemming van de wederzijdsche ouders, toch geen beletsel behoefde te zijn om ten slotte toch met Jacoba te trouwen. De B. beriep zich daarop weer op zijn al truïstische gevoelens, die vooral dien avond de overhand over zijn wil hadden. De getuige mej. Olsthoom-Oeernel, antwoord, de op de vragen van den president, dat zij de B. als patrones van het meisje goed kende De B. kwam voorheen bij haar, maakte steeds een kalmen indruk, sprak vlot en gezellig en toon de geen bijzondere afwijkingen. Jacoba had haar medegedeeld, dat de verhouding verbro ken was, omdat de ouders van beide kanten er tegen waren. Toen de B. haar als ze met het slachtoffer liep begon te volgen heeft ze ge vraagd: „Jan wat moet dat?" waarop ze ten antwoord kreeg, ,,'t is niet om u, om Coba te doen. President: Liep het meisje ook met andere jongens? Getuige: Ja een eindje mee. Voorts deelde getuige mede, dat het meisje niet veel meer over hem spirak. Als get. ont kent, dat zij invloed op het afmaken der ver houding heeft uitgeoefend, wordt zij daarin bestreden door de B., die het tegendeel be weert. -Zoowel de president als de raadsheer mr. Sassen trachtten de B. tot het inzicht te brengen, dat de liefde, die hij zegt, voor het meisje te hebben gehad, geen motief voor deze daad kan geweest zijn. Dr. F. J. Soesman, zenuwarts te den Haag, verzocht als deskundige k décharge, buiten tegenwoordigheid van de B. te worden gehoord. Het Hof stond dit verzoek toe en de B. werd gedurende het verhoor buiten de zaal ge houden. Getuige zeide voor zoover de tijd zulks toe liet, uitvoerige gegevens omtrent de Br te hebben verzameld. Na een aantal beschouwin gen omtrent de persoon van verdachte te heb ben gegeven, getoetst a<jn de verklaringen van vorige patroons en aan het oordeel van den letterkundige J. Fabricius, die alle schrifturen van de B„ aan een nauwkeurig onderzoek onderwierp en daajop zijn meening grond vestte, concludeerde dr. Soesman, dat veT dachte's afwijkingen in zekeren zin gering te noemen zijn. Hij heeft een apostolische psyche. Bij een vergelijking tusschen de psychiatri sche en psychologische verschijnselen treden de laatste sterk op den voorgrond. Bij dezen Jongeman heeft de groote teleurstelling die hij ondervond daar hij zijn roeping om priester te worden niet kon volgen, zoo op zijn zieleleven Ingewerkt, dat hij uit het evenwicht is ge raakt. De deskundige verklaart uitdrukkelijk, dat de B. niet gevaarlijk is en dat hij niet als psychopaath mag worden behandeld. Deze daad aldus get. heeft hij moeten beleven; door hem in de eenzaamheid op te sluiten, kan hij tot de overtuiging komen, dat die daad verkeerd is geweest. Dr. Soesman zeide nog, dat dit feit een van de schakels vormde in het ontwikkelingsproces van dezen jongen man, met zijn idealistische levensopvatting. Get. adviseert een gewone celstraf zonder latere ter beschikkingstelling, als zijnde in het belang van de B. De advocaat-generaal, mr. Brants, zeide zich veel moeite te hebben gegeven om zich een juist beeld van verdachte te vormen. Het deed spr. genoegen dat zijn beoordeeling overeen komt met die van dr. Soesman en den heer Fabricius. Uit alles blijkt, dat de B. intellec tueel op een veel hooger niveau staat dan men verwachten kan van iemand van zijn stand. Doch bij al het goede, dat bij verdachte aan wezig blijkt, moet een groote mate van zelf overschatting worden gesteld. Hij beschouwde zich als een zedelijkheidsapostel. Inderdaad was de wil tot het goede bij dezen jongen in sterke mate aanwezig, doch hij is op een hoogst bedenkelijke wijze op een dwaalspoor gebracht. Na eenige opmerkingen over het ondergaan van celstraf te hebben gemaakt, concludeerde mr Brants, dat hij het ondanks de belangrijke adviezen, in de gegeven omstandigheden vei liger achtte, het vonnis van de rechtbank te bevestigen en de plaatsing- in een bijzondere Strafgevangenis te handhaven. Mr. Maresco ging als verdediger, van de B., nogmaals den gemoedstoestand van verdachte na. Pleiter schetste -de teleurstellingen die op verdachte's psyche zoo'n noodlottigen invloed hebben gehad. Na de motleven tot deze daad nog eens te hebben verklaard, verzocht pleiter het Hof, den jongeman nog eens te laten onder zoeken teneinde gelegenheid te hebben een nieuw rapport rustig te kunnen bestudeeren. De B. zelf betoogde daarna uitvoerig op rustige wijze, dat hij weliswaar nu inzag, wreed te zijn geweest, doch de drang om zichzelf te geven had bij hem de overhand. Nu zijn poging om goed te doen, is gebleken een ramp voor anderen en voor hemzelf te zijn geweest, zal hU de gevolgen daarvan liefst in afzondering tfragen. De oude klokkenpoort bij het West- Indische dokeen Londensche beziens waardigheid, wordt afgebroken. DE BRAND OP DE „DEMPO". Oorzaak onbekend gebleven. BATAVIA, 24 Augustus. (ANETA.) Het onderzoek van de overblijfselen van het passagiersgoed van de „Dempo" door hot La boratorium te Bandoeng beeft een negatief resultaat gehad. Er is geen enkele aanduiding, in welke richting ook, verkregen. Gevaar voor het Nederlandsche invoer contingent. Door den heer Drop is aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid gevraagd, of deze wil doen onderzoeken of het waar is, dat via Hoek van Holland in vrachtvervoer versche zeevisoh uit Engeland naar Frankrijk wordt gezonden, welke leveringen ten nadeele zouden komen van het voor Nederland door Frankrijk vastgestelde vischinvoer-contingent, en indien het vorengenoemde waar blijkt te zijn, of de Minister dan maatregelen wil nemen waardoor althans de aftrek van op deze wijze in- en doorgevoerde visch van het Nederlandsche con tingent niet plaats kan hebben. Aanbod moet zoo regelmatig mogelijk plaats vinden. Gelijk reeds eerder is bekend gemaakt, is de richtprijs, welke door of vanwege de Nederland sche Varkenscentrale voor de varkens betaald wordt eenigen tijd geleden vastgesteld gewor den op 15 cent per pond levend gewicht. Uit den aard der zaak ligt het in de bedoe ling van de Nederlandsche Varkenscentra'.e voor dezen prijs een zoo groot mogelijk aantal varkens uit de markt te nemen. Gelijk echter bekend is, zijn de uitvoermoge- lijkheden beperkt met name door de contin- genteering van den invoer in België en in Frankrijk. De Engelsche baconmarkt laat groo- tere soepelheid toe in zooverre, dat er nog geen contingent voor den invoer is vastgesteld, doch ook hier moet er bij den uitvoer mede rekening worden gehouden, dat het niet wenschelijk is, het aantal varkens, hetwelk wordt uitgevoerd, plotseling naar boven te brengen, aangezien hiervan een ongunstige werking zal uitgaan op de prijzen, welke in Engeland voor de Neder landsche bacon gemaakt worden. Toch heeft de Nederlandsche Varkenscentrale reeds gemeend den uitvoer naar Engeland met 10 a 15 pet. te' moeten verhoogen. Qok bij deze regeling zal het de Nederland sche Varkenscentrale echter niet mogelijk zijn alle varkens af te nemen, wanneer een onbe perkt aanbod plaats vindt. De Nederlandsche Varkenscentrale meent er dan ook bij de varkenshouders van Nederland op te moeten aandringen te dezen opzichte be hulpzaam te zijn door het aanbod van varkens niet boven het normale te doen stijgen. De Minister van Financiën brengt ter kennis dat de commissie van deskundigen voor de vast stelling van de prijscourant ter berekening van het invoerrecht op versch of gekoeld vleesch heeft vastgesteld als volgt: rund- en kalfs vleesch, versch of gekoeld, 100 kg. 'f 60, paarde- vleesch, versch of gekoeld, 100 kg. 40. Gedurende de maand Sept. 1932 zal mits dien het invoerrecht voor de hierboven bedoel de vleeschsoorten bedragen: 20 pot. van de al dus vastgestelde waarde voor het rund- en kalfsvleesch, zijnde ƒ12 per 100 kg. bruto; 12% pet. van de waarde, voor het paardevleesch vastgesteld zijnde 5 per 100 kg. bruto. Vragen van het Kamerlid Teulings. Door den heer Teulings zijn aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat voor de navolgende ar- tikelen niet tot contingenteering van den in voer zal worden overgegaan: manufacturen, stoffen en weefsels van caoutchouc (gomelas tiek of rubber) en dergelijke, pluche, fluweel, pluchette, trijp, en moquette, touw, touwwerk, linoleum, laboratorium- en technisch porselein, staaldraadkabel, ijzer- en staaltouw, rijwielen, frames en motorrijwielen, triplex en dergelijk hout, gloeilampen, gezaagd naald- en kisthout, aardewerk en tegels en vuurvast materiaal? 2. Is de minister bij bevestigende beant woording der eerste vraag bereid mede te doe len: a. of en op welke data aanvragen voor con tingenteering voor bedoelde artikelen bij den minister zijn ingediend? !b. of, en zoo ja, op welke data de adviezen der commissie bedoeld in de Crisisinvoerwet den minister hebben bereikt? c. de redenen, waarom de beslissing van den minister, zoo die eerst onlangs Is gevallen, niet eerder is genomen? 3. Is de minister bereid de aanvragen der belanghebbende fabrikanten, het advies der commissie bedoeld in de Crisis-invoerwet, en het met redenen omikleede besluit des ministers ter griffie der Kamer ter inzage van de leden te deponeeren? LIMBURGSCHE STEENKOLEN- MIJNEN. In de cijfers over Juli 1932 komt de ernstige toestand reeds duide lijk tot uiting. De netto-productie der gezamenlijke Lim- burgsche steenkolenmijnen bedroeg over Juli 1.035.002 ton. Dit is 131.869 ton minder dan over Juli 1931 (11 pet.). Over de zeven eerste maanden van dit jaar bedroeg de totale pro ductie 7.276.741 ton tegen 7.403.162 over 1931, een vermindering van 126.421 ton. Het aantal arbeiders bedroeg op 1 Augustus ondergronds 24.792 tegen 27.343 op 1 Augustus 1931 een vermindering van 2551 man. Boven gronds op denzelfden dag 11.209 tegen 11.244 op 1 Augustus '31, een vermindering van 35 man. Het totaal arbeiders 36.000 tegen 38.584 op 1 Augustus '31, een vermindering tenslotte van 2.583 man of bijna 7 procent. Over Juli werd 25 dagen geregeld gewerkt bij de Staatsmijnen, 24 bij. de Domaniale, 21 bij de Laura et Vereeniging, 20 bij de Willem Sophie en 19 bij de Oranje-Nassau mijnen. Dit komt neer op een gemiddeld aantal werkdagelï van 21.91 tegen 26.91 over Juli '31. De productie per werkdag bedroeg over Juli 47.239 tegen 46.069 ton over Juli '31. Het rende ment per ondergronder bedroeg per werkdag over Juli 1932 1.9 ton per bovengronder, 4.2 ton voor beiden, tezamen 1.3 ton. Over Juni bedroegen deze beiden resp. 1.7, 4.9. en 1.6. Uit bovenstaande cijfers blijkt wel zeer duide lijk, dat de malaise zich in steeds ernstiger mate doet gevoelen in het Nederlandsche mijn bedrijf. Producenten van melkpoeder. De Crisis-Zulvel-Centrale brengt het volgen de ter kennis van producenten van melkpoeder, die niet zijn aangesloten bij 't Contrólestation voor Melkproducten te 's Gravenhage of het Contrólestation voor Zuivelproducten te Lei den. Ter uitvoering van de Orisis-Zuivelwet t.a.v. melkpoeder is een stelsel van heffing in voor bereiding, dat waarschijnlijk als volgt zal wer ken: De doeltreffende contróle die mogelijk is op de productie van melkpoeder, maakt het niet noodzakelijk, bepaalde merken in te voeren. Voldoende zal zijn als door den producent een bepaalde door de Crisis-Zuivel-Centrale voor te schrijven administratie gevoerd wordt en deze gecontróleerd wordt door de Crisis-Zuivel-Cen trale. Heffing is verschuldigd over de geprodu ceerde melkpoeder, in verhouding tot het in de poeder aanwezige melkvet. Dit wordt berekend met behulp van vast gestelde normen, waarvan voor zoover het aan wezige melkvet met zekerheid bepaald kan worden, kan worden afgeweken. In verband met hét bovenstaande moeten pro ducenten van melkpoeder, die niet bij één der genoemde Contrólestations zijn aangesloten, zich ten spoedigste schriftelijk aanmelden bij de Crisis-Zuivel-Centrale, met verzoek om erkend te worden als melkpoeder-producent. Zij, die niet erkend zijn, zullen na de invoering der rëgeling hun bedrijf niet verder kunnen voort zetten. Voor de uitkeering op de verwerkte melk zal de regeling gelden, zooals deze voor de andere zuivelproducten is vastgesteld. Woensdagmorgen vergaderde ten gemeente- huize, te Hengelo, het comité, ingesteld door de textielgemeenten in het gebied van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Twen te, in verband met de crisis in het textielbe drijf. Het comité nam in studie de van een aan tal gemeentebesturen ontvangen mededeelingen en antwoorden op de aan deze toegezonden vragen. Tot het opstellen van een ontwerp- adres aan de regeering kon evenwel nog niet worden overgegaan, omdat enkele gemeente besturen de gevraagde gegevens nog niet had den verstrekt. Besloten werd aan deze gemeen tebesturen te verzoeken thans een snelle af doening te willen bevorderen. Het comité is voornemens, binnen zeer kor ten tijd, e enonderhoud met de regeering aan te vragen, teneinde aan te dringen op het zeer spoedig treffen van maatregelen, die door het optreden in de laatste dagen van de zijde van de Japansohe industrie niet langer kunnen uit blijven. In den namiddag had inder leiding van den heer J. M. Krijger Jr., burgemeester van Vrie- zenveen een bespreking plaats met de z.g. Ka toen-commissie, een combinatie van textielfabri kanten, welke in het leven is geroepen door het Verbond van Nederlandsche werkgevers en de Algemeene R. K. werkgeversvereeniging. Deze vergadering, waarover geen nadere pu blicaties kunnen worden gedaan, had tot re sultaat, dat tot overeenstemming werd geko men over de richting, waarin verbetering van den toestand behoort te worden gezocht. DE WONDERDOKTER VAN BREDA. De rechtbank te Breda wees Woensdag von nis in zake den artist-wonderdoktér J. W. H. M., aldaar, verdacht van meerdere gevallen van onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Ver dachte werd veroordeeld tot drie geldboeten: één van 300 of 90 dagen hechtenis; één van 200 of 45 dagen en één van 100 of 45 da gen hechtenis. DORSTIGE DIEVEN. Voor de Bredasche rechtbank hadden zich te verantwoorden de arbeiders A. v. H. en A. v. Z., beiden uit Etten-Leur, thans gedetineerd. Ze waren beschuldigd van dienfstal van een groote partij wijn en sterken drank uit den kelder van hotel A. R. te Leur. Van Z. ver schafte zich toegang door inklimming, zijn kameraad vervoerde den buit. De hotelhouder R. miste twee bemande flessehen met cognac, ieder zeven liter inhoudende, flessehen advo caat en citroen-jenever, bakken met bier, limo nade, bronwater en meer dan dertig flessehen wijn. Beide verdachten gaven toe van dezen drank gebruikt te hebben; de rest was in huis ver stopt, waar ze door de politie gevonden werd. Van 'den wijn zeiden ze niets te weten. De officier van justitie, mr. E. Baron Speyart van Woerden, achtte een zware straf noodzake lijk: beide verdachten zijn reeds meerdere ma len veroordeeld wegens diefstal; het door hen verdiende loon wordt in kroegen opgemaakt. Tegen A. v. Z. wordt twee jaar en tegenA. v. H. één jaar en 6 maanden gevangenisstraf ge- requireerd. DE WINKELSLUITINGSWET. De Nederlandsche vereeniging voor den han del in gedroogde zuid-vruchten, specerijen en aanverwante artikelen, gevestigd te Amster- dam en Rotterdam, waartoe belmoren alle groote importeurs en grossiers in Nederland van grondstoffen voor de bakkerij en banket bakkerij, heeft aan den minister van Econo mische Zaken .en Arbeid een adres gezonden, waarin met betrekking tot de winkelsluitings wet bezwaren worden aangevoerd. Adr. verzoekt den minister maatregelen te willen treffen, opdat den winkeliers meer tijd ter beschikking worde gesteld voor het uit oefenen van hun bedrijf, waartoe het geven aan hen van meer bewegingsvrijheid op Zater dagavond en Zondag dringend noodzakelijk is. DE EERSTE OESTERS NAAR ENGELAND. Gisterenmorgen zijn van Ierseke de eerste oesters in dit seizoen naar Engeland verzonden. De kwaliteit der oesters is zeer goed, de groei niet bijzonder. Ondanks de hooge invoerrech ten in Engeland belooft de export daarheen goed te worden, omdat Engeland zelf weinig oeeteri De motorrijder R. uit Bergen op Zoom die, zooals wij hebben gemeld, Maandag j.l. op den Steenbergschen Straatv.eg tegen een vracht auto ia opgereden, is gistermiddag in 't Alge meen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom aan de bekomen verwondingen overleden. ZIJN BUURMAN DOODGESTOKEN. Gister heeft de rechtbank te Winschoten den gedetineerden arbeider N. P., 34 jaar, te Stads kanaal, die na een kinderruzie zijn buurman J Dost op 14 Juni 1932 zoo met een mes in het hart stak, dat deze spoedig overlëed, ver oordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf (de eisch luidde 5 jaren gevangenisstraf). DIEFSTAL IN DE KERK TE OVERSCHIE. De 29-jarige timmerman T. J. S. en de 31-jV- rlge isoleerder J. C. van H. zijn door de Rot- terdamsche Rechtbank wegens diefstal in ver eeniging in den nacht van 2122 Februari j.l. gepleegd in de Ned. Herv. Kerk te Overscbie, veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf. Gistermorgen stonden zij in hooger beroep voor het Haagsch gerechtshof terecht. Verdachten waren in appel gekomen om ver mindering van straf te krijgen Zij beweerden dat de bun opgelegde straf zoo hoog was, om dat zij ook van andere kerkdiefstallen verdacht werden. S. moet toegeven, dat hij ook wegens inbraak in de Kerk te Standdaarbuiten door de Bredasche Rechtbank tot 2 jaar gevangenis straf is veroordeeld. De advocaat generaal mr. Brants, requireer- de tot bevestiging van het vonnis. De verde digers verzochten oplegging van een lichtere straf. Arrest morgen 10 uur. Onze verhouding met Denemarken op handelspolitiek terrein. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp in gediend tot regeling van den invoer van versch of gekoeld rund- en kalfsvleesch. In de Memorie van Toelichting zegt de Mi nister, dat waar de termijn voor contingentee ring van den vleeschinvoer gesteld in de wet van 8 Juli 1932 tot regeling van den Invoer van versch of gekoeld rund- en kalfsvleesch en van bevroren rund- en kalfsvleesch, op 16 Juli j.l. was verstreken en met Ingang van dien dag een nieuwe regeling in werking trad, thans we derom indiening van een bekrachtigingswets ontwerp noodzakelijk is. De omstandigheden, welke aanleiding waren tot den contingenteeringsmaatregel van 23 Ja nuari, gelden thans nog onverzwakt. Ind.en voor vleesch de grenzen wederom zouden wor den opengesteld, Is te voorzien, dat groote hoe veelheden terstond zouden worden ingevoerd. In het voornaamste exportland, Denemarken, bewegen zich de vleeschprijzen ongeveer op het zelfde peil als in den aanvang van dit jaar het verschil tusschen den marktprijs te Rotter dam en te Kopenhagen, hetwelk In normale ja ren ongeveer ƒ0,25 bedraagt, schommelt thans tusschen 0,40 en 0,50 per K.G. slaohtge-wicht. Bovendien is het van belang abnormale in- voermogeHjkbeden te blijven beperken, daar een hernieuwde overmatige invoer in ernstige mate afbreuk zou doen aan het geheel der steunmaat regelen, welke ten bate van de noodlijdende veehouders 1 nden laatsten tijd moesten geno men worden. Is de op grond van vorenstaande feiten be stendiging van de onderhavige contingentee ring wenschelijk, ook het effect dat deze maat regel tot nog toe had, geeft geen aanleiding haar op te heffen. De vleeschprijzen zijn niet verder gedaald, terwijl anderzijds de stijging dezer prijzen, welke In den regel gedurende de zomermaan den valt waar te nemen, vooralsnog is uitge bleven. Wel zal bet wenschelijk zijn, nu het veeho-u- dersbedrijf den steun geniet van verschillende maatregelen, voortvloeiende uit de crisis- zuivelwet, den Invoer daarvan op de prijsontwikkeling van het rundvleesch nauw keurig te blijven gadeslaan. Evenzoo zal bet verband tusschen de prijzen van rund- en var- kensvleesch ln bet bijzonder moeten worden geobserveerd, omdat de steunmaatregelen voor de varkenshouderij hier een nieuw element vor men. Wat de verhouding met Denemarken op han delspolitiek terrein betreft, dient thans te wor den opgemerkt, dat tegelijk met dezen nieuwen contingenteeringsmaatregel een bijzondere overeenkomst met Denemarken is getroffen, waarbij de regeling van den invoer van vleesch uit Denemarken aan de Deensche Regeering is overgelaten, zonder dat daarvoor het bestaande contingent zal worden overschreden. Deze re geling is vrijwel Identiek van de op de Crisis uitvoerwet steunende regeling van onzen ex port naar Frankrijk van verschillende daar te lande gecontingenteerde artikelen. Hiermede is aan een belangrijkste wensch van Denemarken Inzake de vleeechcontlngenteerlng tegemoet gekomen zonder materieele "belangen van Nederlandsche zijde te schaden, daar Dene marken heeft toegezegd de bestaande invoerre- laties te zullen eerbiedigen en tevens een ze kere stabiliteit ln de telkens Ingevoerde hoe veelheden en de prijzen te zullen handhaven. WEGING VAN VARKENS NA DE SLACHTING. Op de vnagen van heer Keestra betreffend® de bij ministerieele circulaire van 8 Aug. voor geschreven weging van varkens na de slach ting heeft minister Verschuur geantwoord Hoewel aanvankelijk weird uitgegaan van het denkbeeld de varkens levend te doen we gen, werd aan weging der varkens na slaeh- ting ten slotte de voorkeur gegeven, nadat ge bleken was bij een bespreking met een zestig tal hoofden van keuringsdiensten, dat weging na slachting uit practische overweging te ver kiezen. is boven levend wegen. Do gelegenheid is geopend een voorloopig bedrag te beffen, waardoor de hoofden dei' keuringsdiensten het wegen der geslachte var kens zooveel mogelijk aan do tot heden door hen gevolgde werkwijze kunnen doen. aan passen. SLACHTOFFER VAN DE ZON. De 56-jarige landbouwersknecht F. Thijssen uit Ne-derweert, die Zaterdag aldaar door een zonnesteek werd getroffen en deswege ln het St. Jansgasthuis te Weert werd opgenomen, Is aan de gevolgen overleden. SLACHTOFFER DER WARMTE. De landarbeider M. K., die dezer dagen te Hoogerkeide op het veld door de warmte be vangen werd, is aan de gevolgen overleden. Door het omvallen van een koobtoestel, op het gemeentelijk kampeerterrein te Katwijk, kreeg de 16-}arige kampeerder A. J. v. d. R. uit Leiden, een groote pan met kokend water over het lichaam. Per auto werd de ongeluk kige naar het nabij zijnde Zeehospitium ver voerd, waar de eerste hulp werd verleend. Ver volgens werd hij per ziekenauto naar het Dia- conessenhuis te Leiden vervoerd. Men vreest voor zijn leven. UITVOER VAN SCHAPEN NAAR FRANKRIJK. Op de vragen van den heer Braat betreffen de de regeling van dein uitvoer van schapen i.aar Frankrijk en de hoeveelheid schapen, vleesch, welke gedurende het derde kwartaal naar genoemd land mag worden uitgevoerd heeft minister Verschuur geantwoord, dat de schapenexport naar Frankrijk minder ia ge concentreerd dan de steller der viagen meent. De export is voor 90 pOt. in handen van 15 personen, terwijl de overige 10 pCt. door on geveer 25 exporteurs wordt uitgeoefend. De lage prijs der schapen is niet een ge volg van samenwerking der exporteurs, maar van het overvloedige aanbod. Inderdaad worden schapen, in 1931 geboren, niet naar Frankrijk geëxporteerd, echter niet door de schuld van de exporteurs, maar door de omstandigheid, dat men in Frankrijk alleen jongere schapen vraagt. In het voorbijgaan moge worden opgemerkt, dat hierin voor de schapenhouderij op den duur mede een voor deel ligt, omdat daardoor de hoeveelheid scha pen met een betrekkelijk groot aantal wordt verminderd. De hoeveelheid s oh apen vl ees c$, welke gedu rende de maanded Juli, Augustus, September naar Frankrijk mag worden uitgevoerd, be draagt 434.000 K.G. geslacht en 62.000 K.G. levend. De Russische delegatie niet in Nederland toegelaten. Uit Moskou wordt via Kovno geseind, dat aldaar officieel verluidt, dat aan de Russische delegatie voor het Anti-Oorlogscongres te Am sterdam door ne Nederlandsche regeering geen. toestemming is verleend Nederland te bezoeken. In den Haag, waar wij te dezer zake Infor meerden, bevestigde men ons, dat aan de Rus sen een Nederlandsch visum is geweigerd. Bestuurder ongedeerd. Men meldt ons uit Vlieland: De particuliere vlieger Stol uit Groningen moest Woensdag wegens een defect aan den motor een noodlanding maken op een weiland. Nadat het defect was hersteld, geraakte het toestel bij het opstijgen verward in het prik keldraad, met het gevolg, dat de machine in zee terecht kwam. De bestuurder bleef onge deerd. Het vliegtuig heeft belangrijke scUade opgeloopen. Duizenden eieren gebroken. Gisterenmiddag werd nabij den spoorweg overweg te Echt een met duizenden eieren be laden Duitsche vrachtauto door een anderen wagen van achteren aangereden, waardoor da auto met eieren onderste boven sloeg. De chauffeur werd met een ernstige hoofdwonde onder den wagen, uitgehaald; de eieren vielen groo.tendeels stuk. Naar den bestuurder van den wagen, die de aanrijding veroorzaakte, en zonder zich om het voorgevallene te bekomme ren doorreed, wordt door de politie een onder zoek ingesteld. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Reeds jaren lang bestond er een veete tus schen bewoners van een woonwagen in het woonwagenkamp te Sittard en bewoners van het woonwagenkamp aan den Heksenberg te Heerlen. Dinsdag j.l. kwam het tusschen beide groepen tot een treffen in het café J. te Leyen- broek-Sittard. Het huisraad van bet café dien de tot wapenen. Zwaar werd gestreden met stoelen en bierglazen. Drie groote ruiten wer den ingegooid. Van beide kanten vielen gewon den. Een der vechtersbazen, die een mes trok, werd met een groot bierglas bewusteloos ge slagen. De politie kwam tusschen-beide en deed een drietal arrestaties. BEROOVING VAN EEN BELGISCH SCHIPPER. De Rechtbank te 's-Gravenhage heeft den 20-jarigen fabrieksarbeider J. W. A. uit Zoeter- meer, den 22-jarigen scheepmaker G. J. v. H. uit Hazerswoude en den 31-jarigen reiziger C. B. W., uit Den Haag, wegens berooving van een Belgischen schipper veroordeeld de beide eer ste verdachten tot zes maanden en w. tot maanden gevangenisstraf. Verdachten hebben op 1 Augustus van het vorig jaar gedrieën met zekeren B., schipper van het te Gent thuis behoorend schip „Bel fort" in een café te Alplien a./d. Rijn vertoefd. Toen deze laat in den avond bet café onder drankinvloed verliet, boden verdachten aan, hem naar zijn schip te brengen. Onderweg stak een hunner d^ band in zijn binnenzak en haal de daaruit een portefeuille, welke eenige hon derden guldens aan bankpapier inhield. De sohipper, zulks bemerkend, riep „afblijven Intusschen waren er 3 biljetten van 25 en een van 10 op den grond gevallen, fraapte eat geld op en verdeelde het later. Toen zi] een eind weegs waren, stelde W. voor den schip per maar aan den wegberm te leggen en ver der te gaan, hetgeen ook geschiedde. Gebleken is, dat W. later alleen terug is ge komen en to-en B. van zijn overig geld ontdeed. De mannen legden wederom een volledige be kentenis af. Op verzoek van mr. L. Weijl, uit Leiden, wer den de drie zaken afzonderlijk behandeld. Als verdediger voor beide eerste verdachten voer de hij aan, dat de jongens, die zelf niet geheel nuchter waren, geheel onder invloed van N- hadden gestaan. De verdediger van W., mr. F. Schaap, be twistte zulks en betoogde dat men W., omdat bij nu de oudste van bet drietal is, de schuld van alles alleen wil laten dragen. De advocaat-generaal bij het Haagsch Ge rechtshof was van oordeel, dat de rechtbank de straffen in de juiste verhouding van het ge pleegde misdrijf beeft opgelegd en concludeer de tot bevestiging van het vonnis. Arrest 25 Augustus. Het Italiaansche sportvliegtuigtype Breda 33 met een Colombo S 63 motor van 100 P.K. Dit type wist bij de voorwedstrijden voor de Europeesche Rondvlucht de eer ste, derde, vierde, vijfde en zesde plaats te bezettenDoor 't afbreken van een der vleugels (een constructiefout zijn echter nu twee toestellen tijdens den tocht Op 88-jarigen leeftijd is te Gent de compo nist Emile Mathieu, eere-directeur van het Koninklijk Conservatorium aldaar, overleden. Emile Mathieu werd te Rljssel uit Belgische ouders geboren en maakte een mooie carrière in de muziekwereld. Hij behaalde den prijs van Rome en componeerde tal van liederen, symphonieën, komische en andere opera's Onder zijn belyangrijkste werken worden genoemdRiohilde, Le Hoyoux, Freyhis, Le Serbier, L' EnJance de Roland, La Reine Vasthy. Het 5-jarig kind van den heer de B. te Valtbermond is, vermoedelijk bij het spelen, te water geraakt. Na eenigen tijd vond men het lijkje drijvende. De levensgeesten konden niet meer worden opgewekt. Dinsdagavond is uit het Merwedekanaal te Utrecht het lijkje van een 8-jarig knaapje opgehaald, die vermoedelijk bij het pootjes- baden is verdronken. Dinsdagavond werd het dochtertje van de familie van Mehl te Medem'bllk vermist. Het zoeken ibleef vruchteloos. Gistermorgen is bet lijkje gevonden in de haven onder oude schuit. Men vermoedt dat hetzevenjarig meisje spelende te water is geraakt en toen is ver dronken. Gistermiddag is te Ter neuzen bij het baden in het Nieuwe Kanaal verdronken de 17-jarlge G. Veerman, wonende in do Kerklhoflaan. Het lijk van den jongen is opgehaald. Te Ravenstein is een 1%'jarig kind van R. Lansdaal in een sloot achter de woning ver dronken. MARCELLUS SCHIFFER. f Te Berlijn is plotseling overleden de revue schrijver Marcellus Schiffer. Men vermoedt, dat hij een te sterke dosis van zü» sebKiikaiijke KRALINGSCHEVEER, 24 Augustus. Aange voerd 1 St. Jacobszalm 1.35, 2 kleine zomerza.1- men 1.401.60 per pond. ROTTERDAM, 24 Augustus. Heden kwamen ter markt alhier 3 motorkustvaartuigen en wer den van IJmulden, Nieuwediep en elders 270 manden en kisten versche en 50 kistjes gerookte visch aangevoerd. De ur(jzen waren: gr. tong 65—70, mid. id. 40—50, kl. id. 12—20, tarbot 15—34, griet 8—15, mid. schol 18—26, kl. id. 5io, puf id. 34, haantjes 624, makreel 46, 'schelvisch 3—10, gul 2—5, rog 4—6 per mand, levende paling 5—7, gerookte paling 4 —6, bokking 0.75—1 per kistje. VLAARDINGEN, 24 Augustus. Binnen van de haringvlsscherjj VL 204 met 75 kantjes. Betaald, ■werd voor volle haring 13,sp15-%, maatje»» JS6-S3J0 göï 'koetje.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6