ALGEMEEN OVERZICHT. PICCARD'S DAGBOEK. HET -VONNIS TEGEN DE VIJF NAZIS. SANJURJO VOOR DE RECHTBANK. DE KERKVERVOLGING IN RUSLAND. ï/JjnDERDAG 25 AUGUSTUS 1932 OVER HET VERLOOP VAN ZIJN LUCHTREIS. DE POOLREIZIGER WATKINS VERDRONKEN. Tijdens een zeehondenjacht. DE BRAND TE BAZEL GEBLUSCHT, HITLER'S AFGEZANT BIJ DE VEROORDEELDEN. DE GENERAAL WORDT WAAR SCHIJNLIJK TER DOOD VEROORDEELD- De verdedigers komen met nieuw bewijsmateriaal. EEN NIEUW ANTI-GODSDIENSTIG DECREET? DE RECHTSPRAAK IN ANDORRA. AUTOBUS-ONGELUK INNSBRUCK. BIJ GEFINANCIERD DOOR MUSSOLINI VOOR DE JONGGEHUWDEN. LORD ROTHERMERE „TROON- CANDIDAAT". DE GROOTE SLAG BIJ SAO PAULO. Hij werd als zoodanig door Hongaren aangezocht. HET OVAMBO-OPPERHOOFD IPOEMBOE GEVANGEN GENOMEN. 4 '(Jtordrt yervolgd), j Het Kellogg-pact en neutraliteit De verklaringen, door den Am er Ikaansch en 6taatssecretaris Stinnson, voor den raaid voor Ibuitealamdsehe betrekkingen te New-York afgelegd, ten aanzien van Amerika's buiten landse lie politiek, en meer in het bijzonder die ■welke betrekking hadden op Amerika's inter pretatie van het Kellogg-pact, gaven de „Times" aanleiding tot het schrijven van een uitvoerig hoofdartikel, waarvan de voornaam ste verdienste is, dat het beschouwingen uit gelokt heeft van Wickliam Steed, den vroege- ren hoofdredacteur van dat blad. Terwijl deze het belang erkent van Stimson's [verklaring betreffende het beginsel, dat inter nationaal overleg opgesloten ligt in het Briand-Kellogg-pact, hecht hij toch meer ■waarde aan de opmerking van den Amerikaan- Behen staatsman, dat het pact ,,de heele leer der neutraliteit veranderd heeft", en dat „oor log ttiet langer alleen die volken aangaat, die erin betrokken zijn, doch elk volk ter wereld". Baar het Kellogg-Briand-pact oorlog als een werktuig van nationale politiek afzweert, ver werpt het vanzelf ook neutraliteit. Neutrale rechten zijn alleen denkbaar, in dien oorlog een wettige instelling Is. Uit' on wettigheid daarentegen kunnen geen wettige rechten voortspruiten. Daar het pact oorlog voor het behalen van nationaal voordeel on wettig verklaart, moet het ook neutraliteit tep aanzien van zulk een oorlog onwettig verkla ren. Steed beroept zich op ©enige uitspraken, die hij gezaghebbend noemt, om kracht bij te zet ten aan de bewering, dat de neutraditedtsleer, en het internationaal recht in het algemeen, door de consequenties van het Briand-Kellogg- pact een aigeheele verandering ondergaan heb ben. Door het afzweren van oorlog als werk tuig van nationale politiek is de wettelijke basis der neutraliteit ondermijnd. De veranderingen, welke dit met zich brengt, zijn revolutionnair, en gaan uit 'boven diie wel ke voortkwamen uit liet volkenbondsverdrag. In dit verdrag immers worden nog vier moge lijkheden van wettigen oorlog aangenomen, zoodat er ook wettige neutraliteit bestaan bleef voor niet-oorlogvoerenden. Dat Stimson aan den vooravond van de pu blicatie van het raipport-Lytton over de Mant- Bjoerijsoh» aangelegenheid de aandacht ves tigt op de stelling, dat wettige neutraliteit on bestaanbaar is zonder wettigen oorlog, kan als „werktuig van nationale politiek" nuttig zijn. De uiteenzettingen van den volmaakt belangloozen Wickham Stead daarentegen zijn ■in leder geval van belang. Br is evenwel niets gevaarlijker dan scherpe logica, aangezien de feiten en gebeurtenissen vaak weigeren zich aan de logica te storen, en de uiterste consequenties van deze de onmogelijkste situaties ten gevolge kunnen hebben. Zoo ook hier. Onweerlegbaar juist is het,'dat wettige neu traliteit ondenkbaar 1® zonder wettigen oor log. Neutraliteit, als volkenrechtelijk instituut houdt op te .bestaan op hetzelfde oogemhlik' waarop oorlog zonder voorbehoud volken rechtelijk in den Iban gedaan is. Maar nog veel belangrijker is het, dat het heele oorlogsrecht zijn grondslag verliest. De internationale wetten kunnen niet tege lijkertijd den oorlog „afschaffen" en zijn rege len vaststellen, want dOor dit laatste te doen eanctloneerea zij oorlog. Strikt genomen blijft er, sinds het Kellogg- nagenoeg niets over van het oude oorlogs- neutraiiteitsreoht. Wanneer evenwel die in ternationale 'bepalingen, welke (gelijk een der voornaamste oogmerken van het oorlogsrecht geweesi: Is) ten doel hebben den oorlog te ,hiu- niseeren in hooEdizaak gehandhaafd 'blij ven, dan vallen alle logische gevolgtrekkingen betreffende de onwettigheid van neutraliteit onder het Briand-Kellogg-regiem ineen. Hieruit blijkt dat, gelijk zoo vaak gebeurt do logica van de iheeren Stimson en Steed haar eigen kinderen verslindt. Er moet dus dn de schijnbaar onaanvecht bare stelling van Wickham steeds een onge rijmdheid schuilen, en in verband hiermede zal men zich op de eerste plaats afvragen, of door het Kellogg-pact Internationaal recht in den volst en zin van het woord geschapen wordt Dit is in een oogenblik van enthousias me vrij algemeen aangenomen, maar de conse quenties van deze opvatting zijn verbijsterend. Internationaal recht is gecodificeerde ervaring evenals trouwens elk nationaal recht. Het Kel logg pact is Iets anders en verheveners dan dat maar juist daarom mag men betwijfelen, of het Internationaal recht is, waardoor het bestaan- 611 ^1 uit ervaring gegroeide oorlogs- en neutraliteitsrecht achterhaald wordt Het is steeds gevaarlijk de internationale Zl *6 bespreken in termen van nationale Belg:iSch6 grondwet - om één voorbeeld te noemen bevatt een arikel: De burgerlijke doo-d is en blijft afgeschaft" Het ®ou dus onzinnig zijn indien de „burgerlijke dood" in een der andere Belgische wetboeken nader geregeld werd. Mag die zelfde logica in- ternationaal-rechtelijk toegepast worden op het Kellogg-pact? Heeft „De oorlog is en blijft af geschaft. werkelijk dezelfde consequenties? Antwoordt men hierop bevestigend, dan lijdt het ook geen twijfel, dat er voor oorlogsrecht en zijn aanvulling, neutraliteitsrecht, geen plaats meer is. Maar een bevestigend antwoord is uitgesloten. Zelfs indien alle landen op aarde het pact onderteekend, en hiermede oorlog als werktuig van nationale politiek verworpen had den, zou oorlog hierdoor niet absoluut als fac tor uit de internationale samenleving uitge schakeld worden, gelijk het Belgische grond- websartikel den burgerlijken dood uitschakelt. Dit vermindert niets aan de waarde van liet pact, maar men moet deze dan ook uitsluitend beoordeelen naar den standaard en de logica van internationaal, en niet naar dien van natio naal recht. Indien het internationaal recht kon Inge deeld worden in wetboeken op denzelfden grondslag als nationaal recht: een grondwet, een burgerlijk wetboek, een wetboek van bur gerlijke rechtsvordering, een wetboek van straf recht, een wetboek van strafvordering, in welk wetboek of wetboeken zou het Kellogg-pact dan ondergebracht worden? In de grondwet en in het wetboek van strafrecht. Laatst-gen-oemd boek zou dan de straffen bevatten, gesteld op overtreding van het betreffende grondwetsarti kel. De strafwet verbiedt niet om de eenvou dige reden dat de staat niet de macht heeft om een verbod absoluut te doen eerbiedigen. Bijgevolg stelt de strafwet uitsluitend straf fen. Wanneer alle misdaden en misdrijven „af geschaft" konden worden, dan zou het onzin nig zijn ze laten bestaan en ze te bestraffen. Maar ze kunnen onmogelijk afgeschaft worden, zelfs niet bij de wet. Het wetboek van straf recht is de erkenning van het bestaan van de misdaad. Zelfs indien er doeltreffende volkenrechte lijke middelen bestaan om overtreders van het Briand-Kellogg pact te ..straffen", of juister: te „bedwingen", wordt door dit pact oorlog niet, „afgeschaft". Integendeel: het bestaan (of do bestaanbaarheid) van oorlog onder het vi- geeren-d© volkenrecht wordt er even nadruk kelijk door erkend als het bestaan van de mis daad door het wetboek van strafrecht. En hier komen wij, zoo ik mij niet bedrieg, tot de begripsverwarring van Wickham Steed. Oorlog houdt op een wettig en wettelijk werk tuig van nationale politiek te zijn. Een land, dat oorlog voert, wordt hierdoor wat het vroeger niet geweest zou zijn een over treder van het volkenrecht. Maar hieruit volgt niet, dat oorlog ook wettig en wettelijk op houdt te bestaan. Er volgt zelfs niet nit, dat oorlog zelf iets onwettigs is; hij is onwettig als „middel van nationale politiek", zoodat de door een oorlog bereikte resultaten volken rechtelijk niet erkend kunnen woTden. Stelt men zich op dit standpunt, dan zijn de gevolgen van het Kellogg-pact voor het oorlogs. en neutraliteitsrecht veel minder re volutionnair dan Wickham Steed aanneemt. LONDEN, 24 Augustus (H.N.) Uit Angmag- salik op Groenland is bericht ontvangen, dat H. G. Watkins. de leider van een Engelsoh© poolexpeditie, tijdens een zeehondenjacht ten gievol'ge van een kajakongeval verdronken is. Watkins, die pas 25 jaar oud is, was een maand geleden met een Engelsoh- Am er ikaan- sche expeditie van Londen vertrokken, ten einide de mogelijkheid van een Noordelijke luohtverbinding tussohen Canada en Engeland te bestudeeren. Watkins heeft zich op geogra fisch gebied zeer onderscheiden. Op den leeftijd van 19 jaar had hij reeds bijna alle Zwitsersche bergen bestegen, o.a. den Monit Blanc drie maal, een jaar later ver trok hij met twee kameraden naar Labrador, terwijl hij op 23-jarigen leeftijd leider van een Engelsche expeditie naar Groenland werd. Hij ontving hiervoor de medaille van het En- gelsdhe aardrijkskundige genootschap. Schade ongeveer 600.000 francs. BAZEL, 24 Augustus. V.D.) De groote brand in de handels- en industrie-opslagplaatsen te Bazel is in den loop van den nacht gebluscht en nog slechts eenlge puinhoopen zijn aan het smeulen. De pakhuizen van verscheidene fir ma's zijn geheel vernield. Bij het seheepvaartagentschap „Rdba A. G." en 'bij de expeditiefirma Seegmueller zijn niet alleen de eigen bedrijfsmiddelen verbrand doch ook tal van goederen van andere ondernemin gen, die voor verzending gereed stonden. De totale schade beloopt ongeveer 600.000 Zwitsersche francs, terwijl ook de waterschade aanzienlijk is. De „Corriere della Sera" deelt de notities mede, welke in het dagboek van prof. Piccard over den jangaten stratosfeertocht opgeteekend zijn. 5 u. 07: Vertrek. 5 u. 15: De ballon, in plaats van te stijgen, daalt. Ik werp ballast uiit (drie zakjes van 2K kgr. ieder). 5 u. 26: De zon staat op. Men ziet het vlieg toestel van Mittelhoze, dat ons komt groeten. 5 u. 35: de dageraad. Men kan reeds zonder moeite op onze toestellen lezen. De temperatuur is 17 graden boven het vriespunt. Cosyns vangt zijn proefnemingen aan- Onder ons: het pano rama van Luzern en den Righi. 5 u. 43: Wij zijn op een hoogte van 1600 meter. Wij hebben de venstertjes dichtgemaakt. Van het omhulsel van onzen ballon, vallen dauwdrop-pelen. Men zou zeggen, dait de ballon weent. Onder de werking van de uitzetting van de waterstof is de ballon bijna geheel bolvor mig. 5 u. 47: Men stijgt zeer snol. Wij hebben reeds de hoogte van den Bverestberg bereikt, Wij zijn op 8.500 meter. 5 u. 52: Wij zijn op een hoogte van 10.500 m, Het panorama is prachtig. Men ziet den Glar- nisohberg en de andere bergen van Zwitser land, die ik als Alpinist sedert vijftien jaar ken. 6 u. 17: De temperatuur is vier graden be neden het vriespunt. 6 u. 53: De ballon is geheel gevuld. 7 u. 7: Men ziet het C-onstanzameer en ver. volgens de anderemeren, namelijk van Lu gano, de Vier Kantons en van Zurich. Het spijt me, niet meer tijd te hebben, om dit alles te bewonderen. In den gondel is het klaar; men zou zeggen dat ze electrisch verlicht is. 7 u. 22: Wij zijn op een kilometer afstand ten Zuiden van het Constanzameer. 7 u. 42: Wij werpen ballast uit, om hooger te stijgen. 8 u.: Nog een zak ballast uitgeschud. 8 u. 23: Een derde. 8 u. 42: Een vierde zak ballast. Ik neem foto's. De temperatuur is nul. Ik zie den Gurgl, waar ik verleden jaar een val deed na mijn eerste opstijging. 8 u. 45: Cosyns zet onder gunstige omstan digheden zijn proefnemingen voort. 10 u.: Ik meet bij wijze van proef de fcosimi. sche stralen met de iomiisatiekamer. 11 u.: Wij drijven boven de Engadine. 11 u. 50: Wij beschikken nog over 250 kgr. ballast Ik besluit in Italië te landen. Middag: ik open de klep, om het gas uit den baillan te laten ontsnappen. 12 u. 13: Wij hebben een hoogte van 16.500 M. bereikt. De temperatuur is 15 graden bene den het vriespunt en wij lijden koude. Ik moet nogmaals de klep openen. 12 u. 21: De barograaf wijst 74.5 aan. Het kompas werkt opperbest. D-e ballon is boven het Gardameer. Onder mij is het Italië. Ik ben een vreemdeling zonder paspoort, zonder iden titeitskaart en wat erger is zonder aard rijkskundige kaart. 12 u. 28: Wij dalen nog steeds langzaam. Ik open een, twee, drie maal de k.leip. wij dalen met een snelheid van 2 M. per seconde. Nu ben ik tevreden. 12 u. 53: Klep: 13 u. 05: Klep. Wij dalen thans snel. Wij zien sneeuw, loodrecht. De wiarmte van de zap neutraliseert de uitwerking van de gasontsnap- ping. Ik moet nog tot driemaal toe de klep openen. 13 u. 24: De ballon stijgt. Ik open nogmaals, drie maal zelfs, do klep. Eindelijk zie ik dat de ballon zijn bolvormigheid verliest. De opstij ging is bijgevolg nu gedaan. 13 u. 50: Wij dalen met een snelheid van drie meter per seconde. Ik -ben ze-er tevreden. Alles gaat goed. Sneller mogen wij niet dalen, om niet op de bergen te vallen. 14 u. 8: Wij zijn op een hoogte van 12.300 M. Wij dalen langzaam. 14 u. 30: Wij zijn op 11.200 M. Wij treden in de troposfeer. Wij dalen zonder de klep te moe ten openen. 15 u. 28: Op 6500 M. Wij dalen met een snel heid van drie meter per seconde. 15 u. 30: Wij krijgen het bezoek van een Italiaansöh vliegtuig. 15 u. 40: Wij zijn op 3800 M. 15 u. 55: Wij openen het raampje. Wij zijn op 3700 M. Het Gardameer is nog steeds onder ons. Hier eindigt het reisdagboek van prof. Pic card. bracht aam senator Marconi in Venetië. Het schijnt, dat dit onderhoud de eerste stap is geweest op den weg naar samenwerking tus. sohen beide geleerden op het gebied van de draadlooze telegrafie. Met betrekking tot diit bezoek van den Bel gischen professor aan Venetië verneemt de correspondent van de „Daily Herald" nog, dat correspondent van de „Daily Terald" nog, dat het vliegtuig, hetwelk den professor en zijn echtgenoote van het Garda-meer naar Venetië bracht, bestuurd werd door generaal Balbo, den fasoistisehen minister van luchtvaart, persoon lijk. Het schijnt, dat generaal Balbo van de-ze ge legenheid heeft gebruik gemaakt, professor Piccard een definitief aanbod te doen namens de fascistische regeering, om zijn plannen voor een derde vlucht naar de stratosfeer, ditmaal met als uitgangspunt de magnetische Noord, pool te financieren. Zooals men weet, wachten de luchtvaartdes kundigen met spanning de technische resul taten. van professor Piocard's waarnemingen af. Tot nog toe is er geen enkel vliegtuig in ge slaagd, door te dringen in de hoogere sfeer, waardoor de Vereenigde Staten wellicht binnen een afstand van drie of vier uur vliegen van de oude wereld zullen worden gebracht. In Duiitschlamd en Amerika wordt koortsach tig gewerkt aan de voltoodïng van de herme- tisch-geslo-ten vliegtuigen, welke het eerst be zit van de stratosfeer zullen nemen. Volgens de voorspellingen van d-e deskundi gen zullen hun machines nog voor het einde van di-t jaar snelheden bereiken, waarvan mee tevoren zelfs niet heeft durven droomen. In één der interviews, welke professor Pic card na zijn vlucht verleende, verklaarde hij, dat er in d-e stratosfeer nog onbekende gevaren voorkomen, wat is gebleken uit zijn waar-ne mingen. De eigenschappen van de kosmische stralen zijn nog niet geheel 'bekend en de mo gelijke uitwerkingen ervan bij een groote snel heid moeten worden nagegaan. De onzichtbare kosmische stralen, aldus professor Piccard, sloegen, toen de ballon op zijn hoogste punt gekomen was, „als reigen" tegen den ballon. MADRID, 24 Augustus. (V.D.) Hedenmor gen is voor het hoogste Spaansche gerechtshof het proces 'begonnen tegen den leider van den. MUNCHEN, 24 Augustus. (W.B.) De verde- I jongsten putsch tegen de republlkeinsche re- digers van de aangeklaagden in het Pote-mpa- proces kondigen aan, dat zij nieuw bewijsma teriaal zullen aanbrengen, waardoor de geheele zaak een geheel nieuwe -belichting krijgt. BEUTHEN, 24 Augustus. (W.B.) gerechtsgebouw verzamelde zich heden tegen den middag een groot aantal geuniformde S.A.-lieden onder leiding van den rijksdagaf gevaardigde Heines, om den stafchef der S.A., Roehm, die in opdracht van Hitier de veroor deelde S.A.-mannen bezocht, te begroeten. Op den .Kaiser Franz Josephplatz" en ook in de aangrenzende straten hadden zich ver scheiden duizenden personen verzameld, zoo dat de politie ter handhaving van het straat verkeer 200 posten moest uitzetten. De S.A.-manmen riepen: „Onze gevangenen moeten eruit" en zongen nationaal-sooialistt- sche liederen. De demonstraties duren nog voort. BERLIJN, 24 Augustus. (W.B.) Over het voorgenomen 'bezoek mn den oppersten leider der S. A., kapitein Roehm, bij den rijkskanse lier vernemen wij van welingelichte zijde, dat kapitein Roehm zich tot dusver nog niet heeft geering, generaal Sanjurjo en zijn volgelingen. Het proces zal niet onderbroken worden tot dat het vonnis zal zijn uitgesproken wat naar verwachting nog hedenavond zal geschieden. In de rechtszaal zijn slechts ongeveer 100 Voor het I toeschouwers toegelaten, terwijl een honderdtal journalisten en tal van Spaansche advocaten aanwezig zijn. Algemeen verwacht men, dat Sanjurjo ter dood veroordeeld zal worden. Tegelijkertijd is men er echter van over tuigd, dat zoowel het gerechtshof als de regee ring bij den president der republiek een ver zoek om gratie zullen indienen. Vermoedelijk zal tegen de drie medeplichti gen van generaal Sanjurjo levenslange ves tingstraf worden geëisebt. De anti-repuibl i-keinsche beklaagden plukken thans de vruchten van de wetswijziging, die onder het repuMikeinseh regime is tot stand ge komen. Volgens de oud© wetgeving zouden zij 24 uur na hun arrestatie door een krijgsraad zijn be recht, terwijl zij thans terecht staan voor het hoogste -burgerlijke gerechtshof. MADRID, 24 Augustus. (R. O.) Nadat heden morgen na de opening van het proces tegen de aangemeld en dus ook niet gezegd kan worden, Spaansche opstandelingen de acte van beschul- De ,,-Oeservatore Romano" bevat een 'bericht uit zeer betrouwbare 'bron, volgens hetwelk de sovjet-autoriteiten een nieuw decreet zullen uit vaardigen betreffende de uitoefening van den godsdienst. In het vervolg zullen er slechts op enkele be paalde -dagen en in daarvoor expresselijk be stemde gebouwen godsdienstoefeningen mogen worden gehouden. Iedere andere vorm van godsdienstoefening zal daarmee voortaan ver boden zijn. of en wanneer de ontvangst bij den rijkskan selier zal plaats vinden, BERLIJN, 24 Augustus. (H. N.) Het natlo- naal-socialistische orgaan „Der Angriff" is voor den tijd van één week verboden wegens beleediging van den rijkskanselier en aanspo ring tot ongehoorzaamheid. Ingeval van moord wordt het lijk ondervraagd- diging was voorgelezen, kreeg generaal San jurjo het woord. De generaal zeide o.a., dat een van de gron den, die hem tot de uitvoering van zijn reeds langer dan een maand geleden beraamd plan bewogen hadden, de voortdurende belastering van het leger geweest is, waarover in alle Spaansche garnizoenen, met name in dat van. Sevilla, groote opwinding heerschte. Van de voorbereiding eener revolutionnaire beweging in Madrid bad hij toevallig kennis gekregen en was daarop den 19en Augustus in gezelschap van zijn zoon en adjudant ver trokken. Overigens loochent hij ieder verband tus- schen de opstandige beweging van Madrid en die van Sevilla. Een doode en twintig gewonden. VICTOR BRIDGET. Geheim bezoek aan Venetië met fascis tisch luchtvaart-minister als piloot. Naar d© ,,Daily H©ralid" uit Roni© vernoemt, heeft professor Piccard na zijn geslaagde stra- tosfeervluoht, in het geheim een bezoek ge- INNSBRUCK, 21 Augustus. (V. D.) Heden middag had op den Reschenbachstraatweg in de nabijheid van Mals, een ernstig autobus-on geval plaats, hetwelk één persoon het leven heeft gekost, terwijl 20 anderen gewond wer den. Een bus nit Ravensburg, waarin 21 personen gezeten waren, reed over den Reschenbachpas, om nog vóór den avond Merano te bereiken. Op den steil naar beneden gaanden weg, bij St. Valentin, bemerkte de bestuurder, dat zijn remmen weigerden. Koelbloedig stuurde hij zijn wagen dadelijk tegen een langs den weg staan- den boom op, in de hoop, dat hierdoor verhin derd zou worden, -dat de bus over de omheining naar -beneden zou storten. De bus reed den boom -omver, waarna de wagen omsloeg. Alle Inzittenden werden er uit geslingerd. Eenigen van hen kwamen onder den wagen te liggen. Als door een wonder -bleef de bestuurder zon der letsel. Vier zwaar-gewonden moesten naar het ziekenhuis te Mals overgebracht worden, waar een van hen is overleden. De andere drie bevinden zich in levensgevaar. Tien andere ernstige gewonden werden naar het ziekenhuis te Merano overgebracht, terwijl de andere in zittenden met lichte verwondingen naar Bozen gebracht werden. Een bepaling van kardinaal Hlond. Z. H. Bm. kardinaal Hlond, aartsbisschop van Posen en primaat van Polen, heeft instructie geigeven, dat de encycliek van den H. Vader over het christelijk huwelijk aan alle jongge huwden, na hun huwelijk, zal worden ter hand gesteld. MADRID, 24 Augustus. (R. O.) De procureur- Reeds meer dan tien eeuwen velt -het hoogste I Seneraal van de republiek heeft tegen San- gerechtshof van Andorra zijn vonnissen, waar- iurjo de doodstraf geëischt en tegen de drie aan geen enkele geschreven wet ten grondslag ligt. Dit hoogste rechtscollege van het land wordt gevormd door een vertegenwoordiger der Fransche republiek en een gedelegeerde van den bisschop van Urgelt. De kleine republiek waar thans het gewoonte recht nog van kraöht is, wil ook haar recht spraak gaan moderniseeren. De partij van de jonge Andorreezen eisoht thans dat er een wet boek van strafrecht zal worden ingevoerd. -Sedert 1880 heeft de rechtbank, slecht één moordzaak te behandelen gekregen en sedert 1914 werden el-echts twee gevallen van dief stal vervolgd. Het ambt van rechter In deze kleine re publiek is niet moeilijk, maar het eischt toch een groote 'bekwaamheid en bijzondere studie, -daar de rechter zich streng moet houden aan het eeuwenoude gewoonterecht, waarin de meest zonderlinge gebruiken h-ee-rschen. Wanneer er bijvoorbeeld een moord is begaan ondervraagt de politie het lijk! Wie -heeft u vermoord? Spreek, de justitie eischt het? De doode antwoordt natuurlijk niet en dan spreekt de gerechtsdienaar volgens het ge woonterecht de woorden uit: Hij is waarlijk dood; hij antwoordt niet medeplichtigen van den generaal levenslange gevangenisstraf. RIO DE JANEIRO, 24 Augustus. (R.O.) De groote slag, welke, naar reeds gemeld werd, tueschen 10.000 federale soldaten en een sterk detachement insurgenten bij Sao Paulo gele verd werd, duurde 37 uren. Hij eindigde heden met de verdrijving der rebellen uit hun ver sterkte positie in de bergen bij Viotorino Gar. miilo, nadat hevige tegenstand was geboden. Een andere slag wordt verwacht in de buurt van Capaob^nito, waarheen de rebellen zijn teruggetrokken. PARIJS, 24 Augustus. (H.N.) Omtrent de onlusten te Rio Janeiro wordt nader gemeld dat het hier de onderdrukking van een noodt weder oorlog"Jbetooging gold. Soldaten,' met machinegeweren gewapend, traden tegen de 'betoogers op. Verscheidene personen werden gewond. De Bahia schijnt een opstand der studenten uitgebroken te zijn, die echter volgens de offi- cieele berichten onderdrukt is. LONDEN, 24 Augustus. (V.D.) lm de „Daily; Mail" publiceert Lord Rothermere de onthul.' ling, dat hij ongeveer vier jaren geleden door invloedrijke Hongaarsohe groepen ie uitgefióo. diigd, zich beschikbaar te willen stellen als candidaat voor de oHngaarsche troon. De Hongaarsche politicus en schrijver, Ka kos', kwam indertijd persoonlijk naar Schot land om lord Dothermere te bewegen, de can» diidatuur te aanvaarden. £Hij heeft deze echter afgewezen, omdat hi] het onjuist achtte, dat op den Hongaarschen troon een ibuitenlandisdh© monarch zou zetelen. Per vliegtuig naar Pretoria overgebracht. KAAPSTAD, 24 Augustus. (V.D.) Het op, standige opperhoofd van den Ovambo-stam, Ipoemboe, is gisteren door Zuid-Afrikaansche regeeringstroepen in een gedeelte van Zuid- West-Afrika, waar hij zich in de wildernis had verborgen, sedert zijn kraal door de regeerings troepen was aangevallen, gevangen genomen Ipoemboe pleegde bij zijn arrestatie geen verzet en is per vliegtuig naar Pretoria over gebracht. I 46). Vertaling van F. VAN VELSEN Jearnings bezat geen enkele menjschelijk© zwakheid, doch biljarten, daar was hij dol op ea bij gélegenlbeidi, dat zij samen ver van huis In een hotel waren,, beweeese Tony hem meestal het genoegen, eenlge partijtjes met hem te spelen. Zij maakten twee partijtjes, welke beiden door Jennings werden gewonnen en dit bracht hem zoo in zijn humeur, dat hij het bevel van Tony, om precies elf uur den volgenden morgen met den auto voor te zijn, met een buiging en een glimlach beant woordde. Niettegenstaande de verontrustende wijze waarop die aanslag op die „Betty'' zijn verden king had gaande gemaakt sliep Tony dien nacht zeer goed. Hij kleedde zich op zijn ge mak aa-n en slenterde tegen tien uur naar de eetzaal, waar hij den kellner thee en gebak ken tong bestelde. Er lag een ochtonidlblaid vam die Daïly Mail naast zijn bord en om den tijd te dooden sloeg hij do krant open. Het eerste, waar zijn oogen toe getrokken werden en hem een onwillekeurig „Oh" ontlokte was een opschrift la eroote vette letters, midden op het blad: REVOLUTIE IN LIVADIA, Revise gevechten te Portriga Vlucht van den President. ©ogenblikkelijk waren gebakken tong en al het andere op den achtergrond' en las hij met aandacht het volgende bericht: ..Voor het ter perse gaan van dit blad ont vingen wij telegrafisch bericht uit Parijs, <lat gisterenavond in Livadia een revolu tie is^ uitgebroken, weilke reeds belangrijke afmetingen heeft aangenomen. Tot dusverre zijn de berichten zeer schaarsch, want de telegraaflijnen bij die grenzen zijn verbro ken en het telegraafkantoor in Partriga ie in hiand'en vam die royalistische partij. Het schijnt, diat de opstand tegelijk in die buurt vain Vanessa en in de hoofdstad uitbrak. In beidie steden werd de koninklijke standaard oor een st6r],. legeer volgelingen van ko hl"*8 Pe(liro gehos'chein en schijnt de repu- ras«wSChe gering min of meer bij ver ens S overmeesterd te zijn. Vanessa is voi- rnvniio|elUCilten gellee" in handen van de royalisten, diie Portriga de baas z^f ^d,eelte van ii nr" ppn^puTfipiW tllL nog meer gecompliceerd door 66n andieire opistsirui n,n i. ry i i^uiinu in het Zuidien waar de volgelingen van wijiien ^"e,n a'e'n pretendent Don Francisco deze gelegenheid hebben aange grepen, om hum rechten op te eischen Een sterke strijdmacht onder bevel van generaal Almaida, rukt op naar de hoofdstad, waar de republikeinen en royalisten nog steeds in bloedige gevechten gewikkeld zijn. De stra ten liggen bezaaid met lijken. Naar verluidt heeft de President het land reeds verlaten. Volgens mededeelingen uit Richmond, ver nemen wij dat koning Pedro en markies Da Freitas nog in Engeland zijn, maar ondanks de dringendste verzoeken, hebben zij tot nu geweigerd, iets aan de pers mede te deelen". Nadat hij dit belangrijke bericht langzaam en aandachtig had gelezen, legde Tony het blad neder en leunde achterover in zijn stoel. Dus had Congosta toch gelijk gehad!. Onder EEN „GEHEIM" VAN OTTAWA. LONDEN, 24 Augustus. (H-N.) Te Ottawa zijn geruchten in omloop, volgens welke de overeenkomst tusschen Engeland en Australië een geheime bepaling bevat, waarin een con tingent voor den invoer van buitenlandsch be vroren vleesch wordt vastgesteld. Dit contin gent zou 450.000 ton bedragen. het veelkleurige melodrama waarmede do ge schiedenis van Isabel was omhangen was een werkelijk wild st.uk Europeesche geschiedenis in stilte tot rijpheid gekomen. Hij had zelf nooit aa.n het feit getwijfeld, maar deze vlam mende titels in d-e krant hadden hem plotse ling van den ernst bewust gemaakt. De schel len waren van zijn oogen gevallen en wat tot nu toe een onschuldig avontuur wcor hem was geweest, had zich plotseling ontwikkeld tot 'n ernstig duel op leven en dood. Met opgewonden blijdschap schoof hij zijn stoel dichter bij de tafel, om kennis te maken met de gebakken tong. Wilt u mijn chauffeur zeggen, dot wij om half elf in plaats van elf uur vertrekken, zei hij De kellner vertrok met de boodschap, maar er waren nog geen twee minuten verloopen, toen hij wederom in de eetzaal terugkwam met een zilveren blaadje, waarop een telegram. Als het u belieft, mijnheer, zei hij. Een van de matrozen van uw jacht heeft het ge bracht. Hij wacht In de hal, ingeval u hom noodig heeft.. Met een zeker gevoel van verrassing, legde Tony mes en vork neer en scheurde de bruin gele enveloppe open. De inhoud was even kort als duidelijk: „Isabel verdwenen, vrees het ergste, kom onmiddellijk. Guy." XVII In de val gelokt- Guy moest den auto in de laan hebben hooren aankomen, wart toen deze voor het huis stil hield, vloog de deur open en kwam hij zijn neief met bleek, verwrongen gelaat tegemoet. Heb je mijn telegram ontvangen? was het eerste, wat hij vroeg. Tony, die nog aan het stuur zat, knikte en kwam met stijve beweging uit den auto. Hij waa gewend, zeer hard te rijden doch na de fabelachtige snelheid, waarmede hij nu den afstand had afgelegd, gevoelde hij ©en oogen blik eenige verlichting, dat de reis zonder noodlottige gevolgen was volbracht. Ga mee naar binnen Guy, sprak hij, je ziet er uiit als iemand uit een advertentie van Sanatogen. Zij kwam in de hal, waar Tony zich van zijn jas ontdeed en haar o-ver dé leuning van een stoel gooide. Nu, zei hij, vertel mij alles. Da Freitas heeft zich van Isabel meester gemaakt, zei Guy, moeite doende, om kalm te spreken. Zij verliet Chester-Square vanmorgen om negen uur en wij he-bben sindsdien niets meer van haar gehoord. Er ontstond een korte pauze. Ga voort, zei Tony. Hoe is het in zijn werk gegaan? Het was mijn schuld, antwoordde Guy met een soort strenge bitterheid, tenminste voor een groot gedeelte. Ik ben gisteren bijna den geheel-en diag met Debeuham bezig ge weest, om het over de Stanley-lan-dgooderen eens te worden. Die zaak moet absoluut gere geld worden, voor wij Engeland zouden ver laten. Na afloop onzer onderhandelingen ben ik met hem gaan dime eren en kwam eerst tegen een uur hier terug. Spalding had je brief op mijn slaapkamer gelegd, doch hoe het kwam weet ik niet, ik denk door vermoeidheid maar ik heb hem niet gezien. Ik had een briefje voor Spalding neergelegd, dat ik tegen negen uur gewekt moest worden en toen hij mij wekte, zag ik je brief op de tafel liggen. Hij zweeg even. Zoodra ik hem gezien had, ging ik naar beneden en belde Chester-Square op. Het dienstmeisje antwoordde mij, dat Isabel zoo juist was uitgegaan en tante Fanny nog niet op was. Toen ik vroeg of Isabel gezegd had. waarom zij zoo vroeg weg moest, deelde zij mij mede, dat Spalding een kwartier geleden had getelefoneerd en gezegd had, dat JU yer- zocht, of Isabel zoo spoedig mogelijk met een taxi bij je wilde komen. Ik vermoedde onmid dellijk, dat er iets niet in den haak was. Ik liet Spalding bij mij komen en zooals ik ver wachtte, vertelde hij mij, dat hij dien morgen nog niet aan de telefoon was geweest. Ik werd werkelijk bang en daarom vroeg ik het meisje de telefoon over te zetten op de slaapkamer van tante Fanny. Toen kwam alles uit. Iemand die zich voor Spalding had uitgegeven, had om kwart voor negenen opgebeld en naar Isabel gevraagd. Hij z-ei, dat je haar dringend spreken moest en dat zij zoo spoedig mogelijk per taxi m-oeet komen. Isabel had natuurlijk niet het minste vermoeden, dat het allemaal bedrog was. Tante Fanny sliep nog en zij wilde niet hebben, dat men haar zou wakker maken. Zij had haar hoed opgezet en was in een taxi gestapt, welke vlak bij het huis klaar stond en dat was het laatste, wat men van haar had gezien. Guy moest zich geweldig inspannen, om zijn bevende stem in bedwang te houden. Zij hebben haar ontvoerd, Tony, voegde hij er wanhopig bij. Ik zou er mijn rechterhand voor over gehad hebben, ale ik het had kunnen voor komen, maar wat haat dat nu? Zij hebben haar en wij zullen haar nooit meer terug krijgen. Tony legde zijn hand op den schouder van zijn nèef. Goede, beste Guy, sprak hij kalm. Het was louw schuld niet. Als er iemand te laken Is, dan ben ik het. Hij liep een paar maal het vertrek op en neer en kwam toen weer voor Guy staan. Verduiveld! riep hij bedroefd. Ik wist niet, dat ik zoo dol op Isabel was! Met een plotseling glimlachje keek Guy hem aan. Ik wiet wel, dat je dat den een of ande ren dag zondt ontdekken, zei hij. Jammer, dat het te laat is. Te laat! verklaarde Tony vastberaden. Dan ken je mij nog niet. Zou je denken, dat ik haar in bezit van Da Freitas laat? Ik weet, J dat ik van alles in de wereld het meest ver lang naar Isabel. Ik ben er aan gewend, alles te hebben wat ik verlang en het is zeer slecht iemands gewoonten te veranderen. Guy maakte een wanhopig gebaar met zijn handen. Maar wat kun je doen? vroeg hij. Heb ja de kranten dan niet gelezen en gezien wat er in Livadia aan de hand is? Er bestaat veel kans, dat zij baar direct daarheen brengen en haar met Pedro in den echit verbinden. Dan ga ik haar terug halen, verklaarde Tony met kalme, vaste stem. Dat huwelijk zou niet geldig zijn, ik gedoog niet, dat iemand tusschenbeide komt, waar het om mijn levens geluk gaat. Guy opende zijn mond, om iets te zeggen, doch werd in dat voornemen plotseling ver hinderd door het knersend geluid van een in haast voorrijdenden auto. Bijna op hetzelfde oogenblik werd er zoo heftig aan de bel ge trokken, dat het door het geheele huis weer klonk. Uk geloof zeker, dat het Congosta is, zei Tony. Hij liep de hal door en maakte de deur open. De bezoeker was werkelijk Conigasta, maar zijn intiemste vriend zou hem op dat oogen blik niet dadelijk herkend hebben. Zonder hoed zijn kleiedieren in wanorde en een langen bloed- veeg aan zijn mondhoek, zag hij er uit of hij ijverig deel had genomen aan ean of andere verkiezingscampagne. Dus, riiep hij met woedende blikken To ny aanstarend, heeft u mij toch bedrogen! Tony deed een stap voorwaarts. Kom, wees niet zoo dwaas. Gaat u eerst eens kalm zitten. Hij sloeg zijn arm om den Livadiaan en voor deze wist, wat er gebeurde, had Tony hem in een clubfauteuil geplant.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9