HET AIR VAN DICTATOR. rTJ"? mm „CHRISTUS IN DE GROOTSTAD". HIK f-ii DE DUITSCHE LIEFDADIGHEID. VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1932 HET EEUWIGE EN HET TIJDE- LIJKE IN EEN GEDACHTE, Hoofdthema van den 71en Duitschen Katholiekendag. |'|ftÉfpiyH DE ORGANISATIE 'VAN DE WINTERHILFE. CONCURRENTIE VAN STAAT EN BELASTINGEN. HET BAUHAUS VAN DESSAU. - HPS? mt V. PAPEN VOOR EEN VERSCHRIK KELIJKE BESLISSING. HET PRESTIGE DER RECHTER LIJKE MACHT- COMMUNISTISCHE RELLETJES TE ANTWERPEN. MARECHAUSSEE NEERGESCHOTEN. AANKLACHT TEGEN Dr. WEISS EN HEIMANNSBERG. .DRINKT MEER CONGOLEESCHE KOFFIE I" VLIEGONGELUK. DE BOERENSTAKING IN IOWA EN OKLAHOMA. DE TRANSANDIJNSCHE SPOORWEG. jsïi Op Woensdag 31 Augustus zal, zooals wij reeds meldden, te Essen de 71ste Duitselie Katholiekendag worden geopend. Tot hoofdthema van deze jaarlijks terugkee- rende grootsche manifestatie van het Duitsche katholieke leven is dit jaar gekozen: „Christus In de groot-stad". De„ Essener Volkszeitung" van Zondag j.l. ■bevat in verband hiermede een artikel van de hand van rector Heider uit Essen-Haarzopf, waarin de keuze van dit thema gemotiveerd wordt en de leidende gedachten ervan nader wordt uitgewerkt. Wie geleerd heeft, aldus vangt reetor Heider isijn met toewijding geschreven artikel aan, de teekenen van den tijd te lezen en den polsslag van het moderne leven te beluisteren, zal over de keuze van het onderwerp, dat de 71ste Duit sche Katholiekendag zich gesteld heeft, niet [verwonderd zijn. „Christus in de groot-stad!" Het eeuwige en het tijdelijke worden hier te- kamen gebracht. Niet willekeurig of met ge weld, doch uit een innerlijke noodzaak, welke leder aanvoelt en begrijpt, die ook maar iets bemerkt van dat onverklaarbare „Iets", dat Juist op het oogenblik uit vergeten en verlo ren diepten opstijgt. Wie in Essen een oogenblik het lawaai en rumoer van de moderne industriestad ontvlucht en een toevlucht zoekt in de plechtige stilte van de zuilengalerij voor de eerbiedwaardige Munsterkerk, zal daar, verwijderd van het bruisende leven in de straten der stad, het ge fluister vernemen, waarmede de oeroude stee- nen van het heiligdom spreken van den vro men zin en de ascetisch strenge, godsdienstige levensopvatting van de vroegere Middel eeuwen Hij moet echter ook het antwoord zoeken op de vraag, die vol eeuwigen ernst tot hem wordt gericht: Wat is in de kinderen van dezen tijd nog levend van dezen heiligen geest van vroom geloof en zedelijke tucht? Wat heeft de leven de Christus, met Wien de mannen en vrouwen van dien lang vervlogen tijd in de meest enge en innige levens- en liefdesgemeenschap waren verbonden, ons thans nog te zeggen, nog voor ons te beteekenen? Het thema van den Katho liekendag van dit jaar zal hem dan duidelijk worden in al zijn actuatllteit, „Christus in de groot-stad!" De heilige naam van Christus omvat hier de gansche geheimvolle en genadenrijke we reld van het bovennatuurlijke en eeuwige. Groot-stad is de uitdrukking, de formule voor de tegenwoordige cultuur en levensopvattingen. Beide worden door de moderne groot-stad be paald en gevormd. Geen enkele, nog zoo ver borgen, uithoek is er, die niet door de uitstra lingen van de groot-stad wordt beroerd, waarin deze niet haar golven binnenstuwt, De geestelijke levensopvatting en de levens- Wijze der plattelandsbevolking van tegenwoor dig zijn niet meer, zooals weleer, van die der stadsbewoners geheel verschillend. De radio, de bioscoop, de geïllustreerde bladen, zoowel als de tallooze verkeerswegen en verkeersmiddelen hebben de scheidsmuren van tijd en afstand neergemokerd en iedere kloof overgebrugd. Deze schets van den tegenwoordigen toe stand sluit geen algemeen oordeel in zich. Het geweldige vragen complex, de onafzienbare reeks problemen, waarvoor het begrip „groot-stad" ons plaatst, kunnen slechts aangestipt worden. Slechts op een enkel, gewichtig feit zij hier gewezen: Wie aan de gedachte „groot-stad" bij voorbaat de voorstelling van een zedelijk „moe ras" of minstens een zedelijke gevaren-zóne verbindt zal nooit bevoegd zijd, in dezen een Juist en'ernstig te nemen oordeel uit te spre- ^Het gaat erom, met een gezonden zin voor de werkelijkheid, in de groot-stad een gegeven te zien, dat, als al het geschapene, of orga nisch geworden, moet worden ingedeeld in den groeten samenhang, welke den katholiek Bljn hijzonder doel en zijn bijzondere taak en tus en de groot-stad? Leeft in dezen luidruch tige^ baatzuchtigen, door politieke en econo mische catastrofen geschikten tijd nog iets van den geest van de Bergrede van Christus Wie den druk van deze vragen en problemen Voelt, weet, hoe belangrijk de ^athofl^e^ van dit jaar is, welke zich verstout dat.alles voor de breedste openbaarheid te he&f^n- Wat den moed geeft dat te doen, is de on wankelbare overtuiging, dat er geen tij geen werkelijkheid kan bestaan, die met van God is en tot Hem moet gevoerd worden „door Jezus Christus, onzen Heer". Alleen wat in de dagen van t eerste dom de zielen vervulde en sterkte, kan oo tegenwoordig nog de problemen op ossen, n «et bewustzijn: „De oplossing van iodere moei- feheid is Ohirdsnts". De geest van Christus en zijn evangelie in de hedendaagsche wereld brengen, niet ais een last, doch als oen be-vrij- deinde en verlossende kraekt, dat is de eiso ivan liet oogenblik- Ons christendom moet, wil het aan de eisohea van het oogenblik beantwoorden, een heldhaf tige bereidheid tot onvoorwaardelijke navol ging van den im de Kerk levenden en in Haar zich openbaren-den Christus zijn. Dat eis,ent God vam. ieder onzer afzonderlijk. Ons christendom alleen echter kan. den teu- gelloozen chaos van het oogenblik niet hei vor men tot een kosmos. De taak van. den christen Is wiet het ontvluchten van de wereld, doch het dragen van het kruis en den geest van Christus in deze wereld. Wij moeten pogen tarug te keeren tot de volheid van den christen- ipüoht, welken Faiulus in zijn brief aan de Korinthiërs omschrijft met de woorden: „Alles ds het uwe; gij echter zijt christenen; Christus echter is God". In deze woorden ligt besloten Blies, wat de kathoHiekemdlag toespreken en (behandelen wil „Alles ja het uwe". Er toestaat dras niets, dat geschapen is, of het is er ter wille van den mensah. Alle verborgen krachten, alle energieën, waarmede de schepping geladen is, alle artis- tieiae, alle wetenjschajppelijke bekwaamheden, alles, wat het menschonverstand reeds bedacht en uitvond, alles is het uwe. „Gij echter zijt christenen". Dat is de heilige Iband, de door God gestelde en gewilde onwrik bare grens. Er toestaat na het aandsche leven van Chris tus nog slechts één weg, welke door alle ver warringen kan voeren naar het licht en de vrijheid: de levende Christus zelf. In een Christendom, op deze wijze -beleefd, zal ieder koud egoisme spoedig worden overwonnen. Zijn wij nog christenen Dat is wel de meest brandende vraag, welke o.p den komenden Katholiekendag te Essen zal moeten worden beantwoord. -Christus echter Is God." Indien wij christe nen zijn dan zijn wij op den goeden weg, oip den dkrecten weg naar den levendien God, Die do eeuwige oorsprong is van alle dingen. Nie- Cf""1 hoj^t tot Hem dan door Christus. m Het vertrek van de Nederlandsche roei- ploegen, die zullen deelnemen aan de wed strijden om het Europeesch kampioenschap te Belgrado, (Van onzen correspondent-) Berlijn, 19 Augustus 1932. Zal de Katholiekendag te Essen ons toonen, dat eir voor Christus toch nog plaats is in Europa; dat Hij nog door onze straten en stegen sahrijdt; dlat onze groot-steden Hem noodig hebben, als zij woonsteden van een, den uiensch geluk brengende, cultuur willen wor den Een visioen zou voor ons geestesoog kunnen opstijgen: De levende Christus, Wien de groot stad haar poorten opent, Wien de bevolking der groot-stad 'haar jubelend Hosanna toezingt, wijd zij weet, dat in niemand ainders geluk is, dan in Hem Mies van der Rohe doet pogingen om de instelling naar elders te verplaatsen. Al eerder helbben wij gemeld, dat het (bestaan van het toekende Bauhaus te Dessau zeer wan kel was. De opvolger van Walter Gropiras ira de leiding, Hannes Meijer, heeft de Instelling niet van communistische smetten vrij weten te houden. Vandaar hevige oppositie van de zijde van rechts. De nationaal-socdalisten, die in het streven van het Bauhaus trouwens een soort bolsjewisme zien, op cultuurgebied, heb ben tegien de stichting van Gropius (al eerder in Weimar onmogelijk gemaakt) den strijd aangebonden en onder druk van bran taenemen- ae macht heeft de Dessaraer gemeenteraad be sloten, het Bauhaus per 1 October te sluiten en de leerkrachten te ontslaan. Mes van dier Rohe, de huidige lodder van de school, zal staippen ondernemen om het Bauhaus op de oude grondslagen elders te doen voortbestaan en het „Benl. TagetoL" pleit voor overbrenging naar Berlijn. De genomen maatregelen tegen het Bauhaus bewijzen wel, dat het den nationaal-socialisten ernst is met 'hun. strijd tegen het internationale, teohnisohe en z.g. zakelijke „nieuwe bouwen". Wij hebben onlangs aam de hand van gege vens der wetenschap, vast kunnen stellen, dat de Duitschers nog geen offlcieelen honger lijden, wijl In de ziekenhuizen, bij de binnen gebrachte patiënten, de Maasjes onder de huid, toet eerste symptoom van onibestrijdlbar-en hongersnood, nog niet vastgesteld worden. Nu is dit ontbreken slechts daaruit te verklaren, dat de privê-weldadigheid op mlllde wijze be oefend wordt, want van de ondersteuning, welke de staat zijn werkloozen kinderen doet toekomen, krammen deze ziel en lichaam onmo gelijk bij elkaar houden. Drie gulden in de week en niets daar boven op, loopen beslist o-p blaasjes uit, maar wanneer deze desniettemin toch wegblijven, wordt het zaak, de particu liere liefdadigheid even nader in oogemswhouw te nemen. Nu staat de liefdadigheid natuurlijk onder .het te-eken, dat wil, dat de eene hand niet ziet. wat -de andere hand doet. Maar dat is toch ook maar zoo lang als het breed ls. Wanneer de liefdadigheid zich tegenover een oceaan vara ellende geplaatst ziet, gelijk zulks nu in Duitsoh- lamd het geval is, kan zij haar taak slechts vervullen doer het plegen van algemeen over leg, door zich tot een wetenschap in te richten, door een straffe organisatie, door reclame, door bedélen langs psychologisch uitgestippelde lijnen, door het overnemen van sommige taylor- ideeën, enz. Wanneer men vroeger in Amerika vertoefde, kreeg men den indruk, als hadden alle men sehen 'het er zoo goed, dat er voot liefdadigheid heelemaal niets te doen overbleef. Inderdaad werd er echter enorm veel en royaal gegeven. De millionnalrs strooiden met hun schatten ln (het rond als Zwarte Piet met pepernoten, maar tegelijk todden de mannen, die zich met de 'beoefening dier liefdadigheid belastten, si zeer vroeg ingezien, dat er zoo iets als bestu deerd en overlegd bedelen bestond. Dit inzicht begint ln Duibstóhlamid ook aanzienlijke vorde ringen te maken, zooals dat o.a. blijkt uit het bestaan van meerdere tijdschriften, welke aan het beoefenen der milddadigheid gewijd zijn en welke deze aangelegenheid wetenschappelijk behandelen. Evangellschen, joden en allerlei politieke groepen sparainen (hun uiterste krachten in om den nood van hun mediemensohien ln de Duitsche gouwen te lenigen. De katholieken staan (hierbij natuurlijk niet ten achter. Rockefeller, een oude heer, die niet alleen vara nemen, maar ook van geven weet mee te praten, heeft eens verklaard, .dat een dollar het meest effect ln de domeinen der liefdadigheid sorteert, wanmeer men hem aan een katholieke Inrichting toevertrouwt. Daarom zullen deze inrichtingen in het onderhavige geval meer bijzonder onze aandacht eischen waarbij op den voorgrond gesteld blijft, dat men zich nooit of te nimmer een volkomen juist 'beeld van ihet aalmoezen geven kan maken wijl toch altijd het bijbelwoord vara de linker en de rechterhand over het geheel blijft heer- bedoelingen ls. schen. Maar die zaak is amders nu zóó tegen-1 EEN MIDDEL TEGEN MIST? Prof. Wigand te Hamburg is al negen jaar bezig het lastige mistvraagstuk, voor alle ver. keer, maar vooral scheepvaart en luchtvaart zoo uiterst gevaarlijk, op te lossen. Het gaat daarbij om de nauwkeurige meting van de grootte en het aantal der mistdruppeltjes, hun electrische lading en om de meting van de structuur van den in den mist aanwezigen luchtstroom, daar enkel op die wijze de wetten zijn op te sporen, welke voor de bestendigheid of onbestendigheid van een mistlaag van het grootste belang zijn. Het ls gebleken, dat een mist bestendig, dus droog is, wanneer zijn druppels gelijk electrisch geladen zijn, dus elkaar afstooten, zoodat geen vereeniging van de druppels tot groote regendruppels kan ge schieden. Zijn daarentegen de mistdruppels ongeladen, dan kunnen zij tot elkaar gebracht worden en zich vereenigen; de mist is dan nattig, zij regent weg en klaart ln korten tijd op. Deze wetenschap kan nuttig aangewend worden voor het mistvrij-maken van een ruimte, groot genoeg voor een vliegtuig om te landen en een schip om veilig te varen Een werkelijk geregeld luchtverkeer is pas moge lijk, als het gelukt een vliegtuig, ook bij mist, veilig te laten landen in een van mist vrij ge' maakte luchtstraat op het vliegterrein. Voor de schepen geldt hetzelfde. Men moet voor deze op zee ook zoo'n van mist vrije luchtstraat maken. De bestendigheid van den mist wordt op geheven, als men door ontlading de afstoo tende kracht der electrisch geladen druppels vernietigt. De druppeltjes kunnen dan samen, vloeien en de mist regent weg. Wigand gaat aldus te werk; hij brengt in den mist een luchtstroom met kleine deeltjes, welke tegengesteld geladen zijn (eenpolige ionen). Het is tot dusver gelukt, ruimten van 120 K.M. 'bevredigend mistvrij te maken. Uit gebrek aan middelen konden de proeven nog niet woTden uitgestrekt tot ruimten, welke scheepsverkeer en luchtverkeer practisch noo dig zouden hebben. (Vad.) eeert, ontleenen wij er de volgende gegevens l,1De Duitsche liefdadigheid staat momenteel tussotoen den afgMoopan winter en den komen den die reeds zeer zwarte schaduwen voor zich uit wenpt. Zij weet, dat het haar voor naamste taak is de mensehen over de gruwelen van het barre jaargetijde heen te helpen e daarom is zij mra bezig lessen uit de gegeven. m den "wiiiü'fcor 1931/32 op te stellen en 0 richting-gevend te maken voor de actie vooa den komenden winter. Een groot probleem is de kwestie vain de belastingen en van de concurrentie, om het zoo maar uit te drukken, van den Staat. De Staat heeft zich alls een groot beoefenaar van de liefdadigheid opgeworpen en wanneer som mige politieke pairtijen haar zin konden door zetten, zou de Staat zelfs, onder uitroeiing van het iprivé-initiatief, het monopolie vara het aaiknoeaen-gieviera. Ibétoootren te toeizlttein. Do Duitschers hebben zich zonder veel tegenspar telen met de idee verzoend,, dat elke twee hun ner een derde in leven moeten houden, maar zij zijn raog erg sterk im de meening, dat dit alles tot de taak van den Staat behoort. En dat is begrijpelijk, want ze betalen zich blauw aan 'belastingen en wanneer ze daarover hun momd open durven doen, wordt dieze dadelijk met een verwijzing maar de noodzakelijkheid vara de TOarkloozenonidiersibeiumlitng w|aeir gesnoerd. Op die manier oefenen de drukkende belastingen een ernstige concurrentie tegen het privé initia tief. Als mllddel hiertegen wordt een zoo ver mogelijk doorgevoerde decentralisatie vara het verzamelen der ondersteuningen bepleit met ■laatste doel het leggen vara eem persoonlijk contact tusscihen gever en nemer. iDe ervaring heeft ook geleend, dat van eem monopolHseerirag vara de Winterhilfe niexs komen mag. Verleden jaar is deze bijzondere vorm van liefdadigheid tamelijk gedecentrali seerd in beoefening gebracht. Hindenburg heeft er zich voor ingespannen en er zijn naam voor geleemd. De rtjksweer maakte er zich mobiel voor, stelde heel haar wagenpark en al haar trompetters in dienst van de goede zaak en gaf daarbij een voorbeeld, dat elders wel eens nader onder het oog gezien mag worden. Ver- sch'iillemdie organisaties, vooral van rechts-poU- tieke instelling, lietem zich door deze aanwak keringen Iraspireerem en de katholieken bleven bij een en ander ook niet ten achter. Het streven van sommige weldenkende men sehen is er nu op gericht de gansche Charita tieve kracht vara het volk op een gemeenschap pelijke Winterhilfe te concentreerem, in de hoop op die manier den grootst mogelljken slag te slaan. „Caritas" wil van dat plan echter niet hooren. Het tijdschrift raadt, tegen heug en meug als het ware in, ook een groote terughou dendheid aan, in federatief samenwerken voor de Winterhilfe met andere organisaties, welke voor hetzelfde doel in leven werden geroepen. Sledhts twee bijzondere vormen van inzameling kunnen zonder setode op te leveren in nauwe samenwerking met andere organisaties onder nomen worden. In alle andere gevallen is het meeste succes verzekerd door een op de spits drijven van eigen wereldbeschouwing. Als zeer hinderlijk moet in alilie gevallen het ateun-verzamelen van politieke organisaties be schouwd wonden. In den laatsten tijd hebben zulke politieke groepen zich ook al met de liefdadigheid bemoeid en inderdaad slaagden zij er aanvankelijk im, het binnenkomen van gaven te doen zweJfliem. Masur na een wijde vdei dam een scherpe inzinking va.st te stellen, welke te wijten is aan de verwarring, die dooT dezen vorm van bedelen gesticht wordt en wélke natuurlijk bijna nimmer vrij van politieke neven" Van het technisch concours. Een der Italiaansche Breda vliegtuigen bij de demontage'proef. Oppositie in den hoogsten graad. (Van onzen correspondent). woordlg in Duitschland, dat elke twee Duit schers een derde moeten onderhouden. En wan neer zij dat dioen zonder de blaasjes ®P te laten komen, dan moet men even stil zijn petje voor hen afnemen. In 'het Juninummer van het tijdschrift „Cari tas" staat een opstel aam de z.g. „Winterhilfe" van verleden jaar gewijd en daar de werkloos heid ook in de domeinen van de armoede eigen lijk het eenige probleem is, wat nog Interes- Wat meer ln het bijzonder de katholieke lief dadigheid betreft valt nog vast te stellen, dat het ondanks alles op vele plaatsen aam organi satie ontbreekt. Er gaat nog veel arbeidskracht verloren. Veel arbeid wordt nog drabbel of drie voudig verricht. Men rijdt Bialkamderen onge wild nog te veel im de wielen. Kortom, er hee-r- schen nog veel toestanden, die Taylor zouden hebben doem gruwen. Dit beteekent allemaal ■geld en tijdverlies en dus schade, en sohade kam de goede zaak ln geen geval verdragen. ANTWERPEN, 24 Augustus (V.D.). Door de communistische partij was heden een vergade ring belegd im een lokaal ln de Kloosterstraat alhier, waar het woord werd gevoerd door den Nederlandsehen communist G. Vanter. Na afloop der vergadering wilde de Amtwerp- sche politie Inzage nemen van de papieren van den spreker. De aanwezigen verzetten zich daar tegen en Varater maakte van de gelegenheid gebruik om te verdwijnen. Een achtervolging ontstond, tijdens dewelke door de communisten op de agenten werd geschoten. Een agent werd zeer zwaar gewond. Vamter slaagde er in te ontkomen. BRUSSEL, 24 Augustus (V. D.). Marechaus sees, die ter bewiaMng van de mijnsohachten te Mardeonont waren aangesteld, bemerkten op een gegeven oogenblik twee verdachte personen. Zij vroegen hun zich te identificeeren. Bij het doorkijken der overhandigde papieren, trok één der individuen plotseling een revolver en echoot a. bout portant een der marechaussees neer. De getroffene was op slag dood. De dader sloeg oip de vlucht. De tweede marechaussee loste op den ande ren aanvaller een schot, trof hem in het gelaat, doch slaagde er niet in, hem te airresteeren. Overigens is het in de mijnstreek over het algemeen rustig. BERLIJN 25 Augustus. (V.D.) De officier van justitie te Berlijn heeft een aanklacht in gediend tegen den zich niet meer in dienst be vindenden vice-president der Bertijnsclie poli tie dr. Bernhard Weiss en den politieoomman- dant Heimannsbemg wegens overtreding van paragraaf 3 van de verordening van den rijks president betreffende het herstel der openbare veiligheid en orde in Groot-Berlijn en ln de provincie Brandenburg, van 20 Juli 1932. Den vervolgden wordt ten laste gelegd dat zij in strijd hebben gehandeld met de verordening van luitenant-generaal vom Rundstedt, den toenmaligen militairen bevelhebber, om zich van verdere ambtsuitoefening te onthouden. WAT MEN ZOOAL UIT KOFFIE VERVAARDIGEN KAN. Reeds geruimen tijd kunnen de Braziliaan- sche koffieplanters hun geurig product niet meer tegen een loonenden prijs verkoopen. Er werden reeds heele scheepsladingen, koffieboo- nen in zee geworpen, terwijl duizenden tonnen als brandstof werden gebruikt in de locomotie ven der Braziliaansche spoorwegen. Een Zweedsch scheikundige Dr. Binman heeft than3 experimenteel aangetoond dat uit koffie langs chemischen weg tientallen andere producten vervaardigd kunnen worden. In zijn laboratorium fabriceerde deze geleerde uit een baal van 100 K.G. koffie, o.m. 2% kilo aceton, het bekende middel om hars en vet op te los sen, verder 1 K.G. alcohol, 6 K.G. plantaardige olie, 1 K.G. smeerolie en tenslotte nog een hoe veelheid coffeine en zwavelzure amoniak, do bekende stikstofmest. De Braziliaansche regeering laat thans het procédé van Dr. Binman onderzoeken ln de hoop dat de koffieplantages weer loonende be drijven zullen worden, ook al wordt er uit de koffie iets anders'hereid dan de bekende geu- rige, opwekkende drank, J Onze Brusselsche correspondent meldt ons; Door den minister van nationale defensie werd in he leger aangedrongen op het gebruik van Gongoleesche koffie. Bij een referendum onder de verschillende troepcorpsen sprak de meerderheid zich voor Congoleesche koffie uit. Maandelijks consummeert het leger 22.000 K.G. koffie. Onz© Brusselsche correspondent meldt ons: Naar uit Roedioe, nabij Sasathsie in Congo wordt gemeld, is aldaar een vliegtuig van de „Sabena" neergestort en ls de bestuurder aan zijn opgeloopen verwondingen bezweken. VALSCHE BANKBILJETTEN IN OSTENDE Onze Brusselsche correspondent meldt ons. De politie heeft op het koersplein en in ver schillende winkels van d)h stad Ostende beslag gelegd op in totaal circa 100 valsche bank biljetten van 100 frs. De biljetten zijn Iets kleiner dan de echt». ZIJN VADER DOODGESCHOTEN. DRESDEN, 25 Augustus. Te Remso heeft de 40-jarige koopman Adolf Klauss, zijn 70-jarigen vader doodgeschoten. Na een heftigen familie twist schoot de man op zijn vader. Hij meldde zich daarna zelf bij de politie en verklaarde uit noodweer gehandeld te hebben. CHICAGO, 25 Augustus. (V.D.) De staking der boeren ln de midden-Westelijke staten duurt nog steeds voort en nog steeds brengen zij hun producten niet aan de markt, teneinde te trachten de prijzen te beïnvloeden. De laatste dagen zijn weer ernstige Inciden ten ontstaan met boeren, die trachtten, hun goederen toch aan de markt te brengen. In verschillende plaatsen van Oklahoma en Iowa moest de politie tegen de stakende boeren met handgranaten en traangas optreden. D© staking breidt zich thans ook uit naar Nebraska, Wisconsin, Indiana en Miinesota. SANTIAGO DE CHILI, 25 Augustus. (R.O.) De onderhandelingen tnsschen de Ghileensche en Argentijnsohe regeering over een hervat ting van het spoorwegverkeer over de Andes, dat den 20sten April j.l. gestaakt werd, toen de Britsche Transandes-spoorweg-maatscihappij den treindienst ophief, zijn hervat De Chileensehe regeering heeft voorgesteld, dat beide landen een handelsverdrag zullen ora- derteekenen, om een eind© te maken aan den tarieven-oorlog, die de oorzaak was, dat de Transandijnsche tondel zoo ging kwijnen, dat het de moeite niet meer loonde, om nog lan ger treinen te laten loopen, B e r l ij n, 23 Augustus 1932. Vijf weken zijn er nu door het land gegaan sedert de staatsgreep, waarhij do Pruisische regeering naar huls werd gezonden en de heer von Papen het roer van den vrijstaat in han den nam. Blikt men op deze weggevloten periode te rug, dan wordt men geenszins geimpressloneerd door de som van daden welke de dictator in dit tijdsbestek gesteld heeft, noch ook door de verbetering ln den algemeenen toestand, welke sedert dien ls ingetreden De orde, waar het toch om ging, ls nu niet grooiter dan weleer. Zij is veeleer aanzienlijk verstoord en slechts door middel van draconische maatregelen is het ten slotte gelukt het vroegere niveau van rust weer terug te krijgen. Als eenige regee- ringadaad van een beetje formaat kan het rondschrijven over het baden gelden. Maar deze daad kan geen bevrediging schenken, wijl zij de twee groote euvelen van den dag, de pornografie en de tegennatuurlijke uitspattin gen met rust laat om deuren in te rammen, die eigenlijk al lang open staan. Ook het christelijk tintje, dat er aan gege ven werd, overtuigt niet, wijl het te veel wijst op het scheppen van gezochte tegenstellingen met het goddelooze regiem, dat men nu geluk kig neergeslagen heeft. Voor de rest heeft het nieuwe bewind li-oofdzakelijk ambtenaren met hun families op straat gezet. Ambtenaren zijn met dozijnen ontslagen en, afgezien van de vraag of zulks constitutioneel te verdedigen is, wordt hierbij ook nog het vermoeden van groote partijdigheid gewekt. Ondanks deze terughoudendheid heeft het nieuwe regiem eigenlijk geen enkelen vriend meer. Alleen de Duitsoh-nationalen steunen het nog, wijl de stakkerds heelemaal niemand an ders in de wereld hebben, die nog een beetje vriendelijk tegen hen is en daarmede is alles gezegd. Voor de rest heeft alles tegen den rijks commissaris post gevat en van zijn ongenoegen er over kond gedaan. Echter is deze ontevreden heid nog maar een zachte zefir in vergelijking met den storm, waaraan de rijkscommissaris misschien van heden of morgen af bloot ge steld zal staan. Immers, er zijn vijf nazis wegens moord ter dood veroordeeld en nu schreeuwen de geest verwanten van deze jonge mannen het van de daken af, dat zij heel Duitschland ten binneste buiten zullen keeren, tenzij dat vonnis buiten werking gesteld worde. Dat laatste kan o.a. ge schieden door het verleenen van gratie. In het onderhavige geval moet het Pruisische kabinet over een eventueel ingediend verzoek om gratie beslissen. Maar het Pruisische kabinet is buiten functie gesteld en deszelfs bevoegdheden zijn op een manier, waarvan de rechtsgeldigheid n hooge mate twijfelachtig is, op den heer von Papen overgegaan, welke zijn verantw°t<frissen heid misschien deelt met de staatssecretaris en, welke hij tijdelijk met de functies der wegge jaagde ministers 'hekleed heeft. In het algemeen mag men wel aannemen, dat het voor niemand in de wereld prettig ls over leven of dood van vijf medemenscben te moeten beslissen. In zwakke oogenblikken zal de heer von Papen, die zich nu voor deze bes issnig ge steld ziet, toch ook wel eens twijfel gekoesterd hebben aan de toelaatbaarheid van zijn actie in Pruisen en, zoo zulks inderdaad net geval is, dan moeten deze twijfels wel nieuw voedsel krijgen door de schrikkelijke bes issing, waar voor hij zich nu ineens geplaatst ziet. En dat moet In nog sterker mate wel het gei al zijn met de ambtenaren, die zijn verantwoordelijkheid op dit punt deelen. Natuurlijk hebben de juristen al dadelijk een paar achterdeurtjes gevonden, waarlangs zij von Papen uit het netelige geval willen laten ontsnappen, maar anderzijds heeft deze zich toch reeds in een bepaalde nohting vastgelegd. Heeft hij het Duitsche volk niet beloofd op brutale" manier voor de zekerheid van lijf en leden te zullen zorgen en zou het niet wat gek aandoen, dat hij hard wegloopt, wanneer hem voor de eerste maal de kans geboden wordt zijn woord gestand te doen Overigens verkeert de justitie in Duitschland tegenwoordig in een staat, die wel zeer bijzon dere zedelijke plichten aan de hoogsten in don lande oplegt. Het vertrouwen in recht en ge rechtigheid en ln de bedienaars ervan neemt van dag tot dag af in de Duitsche landen. Dat geldt in het bijzonder van processen met een politiek luchtje er aan, maar ook wel van an dere. Wanneer men nu aanneemt, dait -het weg ebben van het vertrouwen in zijn rechtsbedee- ling een der zwaarste rampen is, waardoor een land getroffen kan worden, dan volgt daaruit, dat de hoogste ambtenaar van den staat op ge wichtige oogenblikken lakenswaardig zou han delij door zich met een foefje uit een moeilijk geval te redden, onverschillig of het recht daar door een beetje gehavend wordt of niet. Do -misdaad waaroveT het hier gaat, is een brutale moord in kalm overleg 'besloten en in koelen bloede uitgevoerd. Uitgevoerd op een dierlijk brutale en lafhartige manier. Slechts door een toeval werd een tweede moord voor komen. Met dit lijstje van bijzonderheden aou men een tijdje kunnen doorgaan, waarbij men dan maar tot één slotresultaat komt: wanneer er ooit gronden aan wezig zijn om een politieken mo-ord met den dood te bestraffen, dan is het wel in het onderhavige geval. Slechts één ver zachtende omstandigheid speelt door de mis daad heen. Zij werd bedreven luttele uren, nadat de bijzondere strafwetten van kracht waren geworden en misschien waren de booswichten (allen nazis, die een communist in zijn slaap overvielen en als een hond afmaakten) nog niet heelemaal met die nieuwe wetten op de hoogte. Wat nu het tanen van het prestige der rech terlijke macht betreft, 36 dat in 'n heftig be wogen tijd als welken Duitschland nu beleett, tot op zeker© hoog-t© wel onvermijdelijk. Van elk politiek proces brengt dé pers slechts sterk gekleurde en tendentieus© verslagen en hier door wordt de justitie natuurlijk ondermijnd. Maar anderains halen de rechterlijke ambte naren zelf soms toch ook stukjes uit, waarbij een. toeschouwer de adem even blijft stokken. Een pakkend voorbeeld daarvan Is -het artikel, dat de officier van justitie, jhr. von Steitocker, voor een paar dagen in eqn nazilblad schreef. In dit artikel bepleitte deze rechterlijke ambte naar zonder meer het goede recht van twee vormen van justitie, preciesi zooals dat in Moskou het geval is. Voor de nazis moet met een© maat gemeten worden era voor de „Unter- menschen" met een andere. Deze ambtenaar, die tuseohen twee haalkjes den staat tegen de Unermenschen „gebroeders Sklareik" te verdedigen (had, zet deze koene stelling, die regelrecht tegen den geest indrulscht, welke zijn ambt beiheerschen -moet, op, verdedigt haar openlijk, vindt ondersteuning van andere hooge, rechterlijke aimibtenaren en gaat dan verder vrij uit. Precies of er niets gebeurd is. Het is verklaarbaar, dat in een land, waar de hooge justitie ambtenaren zulke buitenspo righeden bedrijven, niet veel van bert vertrou wen in de rechtspraak overeind ikan blijven staan. Reden te meer, lntusschen, voor de hoogste politieke 'beambten om uiterst om zichtig maar tegelijk ook vastberaden t© zijn in de oogenblikken, waarop zij direkt in de bedoeling van het recht betrokken raken. Maar dat is in het gegeven geval VOOT den (O heer von Papen alweer zeer -m-oei-njn. gezegd gaat het 'hier om een doodvonnis, uit- in» gesproken over vijf nazi-jongelingen. Toen het vonnis uitgesproken werd, weird er ln de recht zaal zelf al tegen geprotesteerd en zóó diep is hét prestige van de rechtbank reeds gezakt, dat die ongestraft plaats kon vinden. Een wijle later stond 'heel het stadje, waar de vier schaar gespannen was, bereids in rep en roer en kon de plaatselijke politie het orde-houden, alléén niet meer af. Deze demonstraties kun nen als een voorspel gelden van hetgeen ge schieden kan maar dan met het gansche rijk als echouwtooneel in geval het vonnis werkelijk eens voltrokken mocht worden. De nazis laten op diit punt de regeering niet in het duister verkeeren. In zeer forsch gestelde telegrammen aan den rijikspresident en den kanselier gericht, in perscommuniqués, Inter views enz. roepen zij bet als het ware van de dalten af, dat zij heel de republiek In rep en roer zullen brengen, bij aldien het bloed van de vijf veroordeelde jongelingen vergoten wordt. De regeering heeft al krampachtig verklaard, dat zij zich 'bij hare decisies door geen druk zal -laten beïnvloeden, maar daar kan iedereen natuurlijk het zijne van denken. De nazis zijn reeds in de oppositie tegen von Papen en schijn baar heeft deze dus niets bij hun toooze buien te verliezen. Maar dat is slechts schijn. Want zóó sterk staat von Papen niet, dat hij de-ze oppositie tot den hoogsten graad van razernij ongestraft kan opzweepen. Niet zonder te sidderen moet hij aan zulk een mogelijkheid denken en daardoor is de vrijheid van zijn ge wichtigste besluiten wel degelijk begrensd. Maar, gelijk gezegd, bestaan er nog achter, deurtjes, waarlangs -de vlucht voor het treffen van een fiksch besluit, van een brutaal besluit (gelijk dat beloofd was) genomen kan worden. De doodstraf kan in tuchthuis veranderd worden; het proces kan gecasseerd en aan een andere rechtbank toevertrouwd worden; enz. Maar deze uitwegen zullen slechts aldus geïnterpreteerd w-orden, dat von Papen, ondanks zijn air van dictator, bang is voor het nemen van een 'besluit en daarmede 'berokken* hij, zoowel zioh zelf als zijn regiem, een zeer ernstige schade. AUTO-ONGEVAL VAN TWEE BERLIJNSCHE POLITIEOFFICIEREN- BRANDENBURG, 25 Augustus. (V. D.) Twee Berlijnsche politieofficieren, die in den afge- loopen nacht per auto naar Kaiserlautern re den, reden op den straatweg BerlijnBranden burg in de nabijheid van Gross Kreuz door oververmoeidheid tegen een boom. Een hunner liep een ernstige schedelbreuk op, terwijl de andere een arm brak, snij wonden en 'n borst- kwetsuur opliep. In ernstigen toestand zijn zij naar het ste delijk ziekenhuis te Brandenburg overgebracht. HET DREIGEND CONFLICT IN a LANCASHIRE. MANCHESTER, 25 Augustus. (R-O.) De ver tegenwoordigers der wevers hehben de voor stellen betreffende een salarisvermindering van twee shilling en negen pence per pond sterling afgewezen. Plannen voor een nieuwe bijeenkomst zijn niet gemaakt. RUSLANDS BEVOLKING. Naar d© „Daily Express" uit Moskou ver neemt, ls de bevolking van de Sovjet-Unie sinds 192G met zestien millioen toegenomen en wordt thans geschat op 163.000.000.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10