1 ffcST %im t mmÈWEwmmÈmm ^mtÊÊOBÊomÊÊÊÊÊÊÊÊm SPORT EN SPEL rjd tJêe 9 WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm iiiihiis DE STEM DER NATUUR. VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1932 radio-programma RADIO-BERICHTEN ITALIAANSCHE OPERA. C. N. V. EN HET RAPPORT-WELTER- HET STRIJDCONGRES TEGEN DEN OORLOG TE AMSTERDAM. FAILLISSEMENTEN. MARKTBERICHTEN. RIVIERTIJDINGEN. P. G. WODEHOUSE. j S ZATERDAG, 27 Augustus. Huizen (296 M., 1013 K.H.) KRO.-uitzending: 8.00—915 gramofoonpiaten-, 10.00—11.30 KRO.- trio. O.a. Menuetto g-dur, Beethoven en fantasie oriëntale, Wieoiawskyil.30—12.00 godsd. half uurtje; 12.15—1.45 KRO.-sextet. O.a. Die Nacht von Saragossa, Frey en potp. Czardasfiirstin, Kalman; 1.452.00 zenictervArzorging; 2.0.0230 gramofoonpiaten; 2.30—4.00 kinderuurtje; 4.00— 4.30 gramofoonpiaten; 4.304.45 esperanto-nieuws; 4.455.15 gramofoonpiaten; 5.155.30 R. Blaas: negerliedjes; 5.30—6.20 gramofoonpiaten; 6.20—6.40 journ. weekoverzicht; 6.407.10 gramofoonpiaten; 7.10—7.30 prof. dr. ir. Geiissen: Hebben prov. electriciteitsbedrijven een monopolie?; 7.45—8.00 sportpraatje R.K.P.8.0011.00 populair Zater- dagavondprogrammaKRO.-salonorkest met me- dew. v. Mia Dorel (zang). O.a. Ballnacht, O. Strauss, Pariser Leben, Fêtras en fragm. Bettel- student, Millöcker; (pl.m. 9.10 Vaz Dias)11.00 —12.00 gramofoonpiaten. Hilversum (1875 M., 160 K.H.) VARA- uitzending; 10.00 v.m. VPRO.: 6.457.00 en 7.30 —7.45 gymnastiekles; 8 00 gramofoonpiaten9.00 —10.00 trio Loe Cohen. O.a. Ideale en Serenata, Tosti- 10.15 trio Doe Cohen, VARA-tooneel o. 1. v. W. v. Cappellen en J. v. Oogen (voordracht), O.a. Muguette-suite, Mischa en Serenade, Widor; 12.00 1 45 VARA-septet en gramofoonpiaten. O.a. potp. Vogelhandier, Zeiler en Menuet, Paderewsky; 2.15 orgelspel Joh. Jong; 2.30 Chr. Geudeker: is wa tersport een luxe-sport; 2.45 vervolg orgelspel; 3.00 Groningsch uurtje met medew. v. mej. G. Jans (zang) en K. de Jonge (toespraak en voor dracht): 4.30 trio J. Brookhouse Mac Carthy. O.a. ouv. Fingatsköhle, Mendelssohn; 5.00 N.V.V.5.15 vervolg trio-concert5.45 litterair halfuurtje A. M. de Jong; 6.15 Internationale Chansons door Edwin Doorenbos; 6.30 kinderuurtje; 7.30 vervolg Chansons7.45 toespraak A. de Vries8.00 gevari eerd programma: VARA-orkest o. I. v. Hugo de Groot, VARA-tooneel o. 1. v. W. v. Cappellen, mevr. Ester de Boer van Rijn, dubbelmannen- kwartet Harmonie" o. 1. v. C. Keereweer en Joh. Jong (orgel). In de pauze Vaz Dias; 11.30—12.00 gramofoonpiaten. Daventry (1554 M., 193 K.H.) 10.50 tijdsein, berichten; 12.20 Northern Studio-orkest; 1.05 or gelconcert R. New; 1.502.50 Commodore Grand- orkest. O.a. Serenade, Jeffrey; 3.50 Sydney Bayne's licht orkest met medew. v. Ben Morgan (tenor). O.a. potp. City of Song, Tagliaferri: 5.05 orgelspel Reg.' Foort; 5.35 kinderuur; 6.20 be richten; 7.05 concert door Anne Wood (mezzo sopraan); 7.25 pianorecital door Deslie England; 7.50 B.B.C.-orkest met medew v Nora Grühn (sopraan). O.a. 2de symphonie. in D, Mehul; 9.15 Grand Siam", hoorspel van Sterne'en Thomson met medew. v. Revue-koor en orkest o. 1. v. D. Woodgate; 10.00 berichten; 10.35 dansmuziek (gramofoonpiaten l10.50—12.20 B.B.C.-dansorkest o. 1. v. Henry Hall. P a r jj s (..Radio-Paris" 1725 M.. 174 K.H.) 8.05, 12.20 en 7.30 gramofoonpiaten; 9.05 piano-recital door Leon Kartuu. O.a. Mazurka en drie etudes, Chopin; 9.50 gevarieerd gramofoonplatenconcert. Kalunöoorg (1153 M., 260 K.H.) 12,25—2.20 concert uit rest. ,,Wivex"; 2,a03.20 gramofoon piaten; 3,50—5.50 Carl Rydahl's orkest met me dew. v. Elga Gaspari (piano)8.5012.20 dans muziek door de oudere generatie door het Om roeporkest o. 1. v. Gröndahl met medew. v. solis ten. Langenberg (473 M., 634 K.H.) 7.258.20 Fhilh. orkest Stuttgart o. 1. v. Dr. Maurer. O.a. Römische suite, Zimmer; 11-3512.20 gramofoofi- platen; 12.201.35 dito; 1.502.50 marschen- en walsenconcert uit Stuttgart o. 1. v. Görlieh; 2.55 3.45 gramofoonpiaten; 5.206.35 concert uit Miinrhen8.20 Gustav Adolf Jahr 1932 (uit Mün-. chen); 9.05 v rooi ijk programma. ,,Ins Land der Freude" o. 1. v. Fritz Neumann met medew. v. orkest en koor alsmede solisten; 10.551.20 dans muziek. Rome (441 M., 680 K.H.) 5.50 instrumentaal en vocaal concert. O.a. fragm. Butterfly; 9.05 Opera „I Vespri Siciliami" in 5 actes van G. Verdi. Brussel (508 M., 590 K.H.) 12.20 Max Alexys' orkest; 5.20 concert. O.a. Souvenir de Chopin, Eetras; 6.20 en 6.50 gramofoonpiaten., 8.20 concert met medew. v. mevr. Cevine (zang), o.a. Hallo 1930. potp. Borchert en Espa.na-rhapsodie, Cha- brier; 9.20 vervolg concert. O.a. fragm. ,,Zamo- ra" Gounod en Marche hongroise, Berlioz; 10.30 concert uit Antwerpen. (338,2 M., 887 K.H.) 12.20 concert. O.a. Sym phonie n b, Schubert; 5.20 Omroeporkest. Ö.a. Petite suite, Debussy; 6.20 en 6.50 gramofoonpia ten-, 8.20 concert door het Omroeptrio; 9.20 con cert uit de Kurzaal Ostende o. 1. v. Fr. Rasse met medew. v. G. Thill (zang). O.a. Midsommervaka, Alfven; Le Cygne, St. Saëns en Cralserzahlung uit Lohengrin", Wagner. Dansmuziek. Zeesen (1635 M„ 183,5 K.H.) 6.35—8.20 con cert; 12.20 en 2.20 gramofoonpiaten; 4.505.50 con cert'uit het Uhlenhorster Fahrhaus a. d. Alster; 8.10 Gustav Adolf-Jahr 1932" uit Miinchen; 9.05 Ins "La nd der Freude", vroolljke avond o. 1. v. jrritz Neuman. Hierna berichten en tot 12.50 dans muziek door de kapel Ludwig Rüth. Rotterdam (Gem. radio-distr.) Program ma 3: 10.05 Langenberg; 1.35 Brussel (Vlaamsch) 2.20 Königswusterhausen; 3.50 Kalundborg; 4.50 Königswusterhausen5.50 Brussel (Vlaamsch) 8.10 Köningswusterhausen. Programma 4: 10.35 Daventry; 12.20 Daventry; 2.50 Langenberg; 3.50 Daventry; 5.35 Brussel (Frajnsch)7.05 Daventry9.15 Brussel (Fransch) 10.20 Daventry. Radio-amateurisme In Juli is met de Flnsche Radio-amateur Ver- eeniging het 20ste land toegetreden tot de Inter nationale Vereeniging van Radio-amateurs. Deze Internationale Federatie, die in 1925 te Parijs is opgericht, vertegenwoordigt op het oogenblik ongeveer 50.000 amateurstations over de geheele wereld. Op 13 Augustus j.l. was het 20 jaar geleden, dat in de Vereenigde Staten het radio-amateur schap officieel werd erkend. In deze 20 jaren is het aantal Amerikaansche radio-amateurs ge groeid van een paar honderd tot ver over de 30.000. De centrale organisatie van de radio amateurs in de Vereenigde Staten is de American Radio Relay League, die in 1914 werd gesticht. Van den Italiaanschen zender. De Italiaansche omroepmaatschappy heeft medegedeeld, dat het haar in de toekomst niet meer mogelijk zal zijn met de haar ter beschik king staande middelen het door de regeering vastgestelde programma uit te voeren. Aange toond wordt, dat ondanks het grooter aantal luisteraars, de inkomsten zjjn afgenomen, omdat de omroepmaatschappij afstand moest doen van de bydragen van hotels en bioscopen, die vroeger zeer hoog waren. Volgens officieele cyfers ont vangt de Italiaansche Omroepmaatschappy jaar- lyks aan bydragen van de luisteraars ongeveer 2% millioen gulden, terwyl zij in totaal een kleine 4 millioen gulden ter-beschikking heeft. De zender Madrid. Het nieuwe omroepstation, dat volgens het Spaansche nationale omroepplan te Madrid zal ■worden gebouwd, zal met een energie van 120 kW. ■werken "in het gebied der lange omroepgolven. De bezetting der koren- Van de zijde van het Nederlandsoh koor der Italiaansohe Opera wordt ons medegedeeld dat door het niet direct aanvaarden van een 10 pCt. vermindering van de gages der koristen, het koor niet meer in de gelegenheid is gesteld voor het komende seizoen een nieuw contract af te sluiten. In het a.s. seizoen zal uitsluitend met Ita liaansche koristen gewerkt worden en tenge volge hiervan zijn 22 Nederlandsche koor-leden uitgeschakeld zonder zelfs de gelegenheid te hebben gehad, met de directie in onderhande ling te treden. N.V. AMSTERDAMSCHE TOONEEL- VEREENIGING. Art. Leiding A. v. Dalsum en A. Defresne. Men deelt ons mede: De voorstellingen van de N.V. Amsterdam- sche Tooneelvereeniging zullen aanvangen op 1 September a.s. Het gezelschap zal de aan haar toegewezen dagen den Stadsschouwburg bespe len gedurende de maanden September, Octo ber en November met een onderbreking van 3 weken in September en October. Vervolgens zijn het d.e speelavonden voor het Amsterdam- sche gezelschap in de maanden Januari (ge deeltelijk) Februari en Mei eveneens toegewe zen. De prijzen der plaatsen zijn verminderd, en zullen steeds gepubliceerd worden met inbe grip van alle rechten (20 pet. sted. belaht., auteursrechten, vestiaire en pensioenfonds). NEDEKL-INDISCH TOONEEL. Gemeld wordt Teneinde zooveel mogelijk afwisseling te bren gen in de voorstellingen, zal „Het Nederlandsch- Indiseh Tooneel", directeur Cor Ruys, in het komend speelseizoen, dat 1 October a.s. aan vangt in het Rika Hopper-Theater te Amster dam, het systeem volgen van vele buitenlandsche tooneeldirecttee waarbij met enkele spelers wordt gecontracteerd voor een bepaald stuk of voor een bepaalde serie oproeringen. Behalve met Else Mauhs, die als gast optreedt in „Dok ter Pygmalion" is een overeenkomst gesloten met Lily Bouwmeester, die de vrouwelijke hoofd rol zal vervullen in „Mr. Rosenfeld, advocaat en procureur", blijspel in 3 bedrijven naar het Duitsch van Fritz Gottwald, met welk stuk het seizoen in het Rilca Hopper-tTheater op 1 Octo ber a.s. wordt geopend, en waarin Oor Ruys optreedt in de titelrol, een nieuwe Joodsohe creatie. Voor het geheele a.s. speelseizoen zijn als nog contracten gesloten met Gusta Chriepijn Mulder, Jacques Reule en Willem Spoor. HET NEDERL. TOONEEL. De veiling van tooneelrequisieten van de Kon, Vereeniging het Nederlandsch Tooneel heeft in -totaal 4600 opgebracht. „DE VOLKSDANSMARE". Reeds vele volksdansers hebben, nadat zij te Oosterbeek een dansavond of -cursus bijwoon den, den wensch geuit een zekeren band te houden met hun mede-volksdansers en op de hoogte te blijven van de werkzaamheden, ver richt door Het Nederlandsch Centraal Bureau voor Volksdansen (N.C.B.V.) Het N.C.B.V. heeft daarom besloten tot de uitgave van „De Volksdansmare", die voor- loopig driemaal 's .iaars zal verschijnen, zoodat de afleveringen als schakels fungeeren tusschan de Paasch-, Zomer en Kerstvacantie-cursussen op „De Meihof" te Oosterbeek. Opvattingen en wenschen in een resolutie neergelegd. Het Chr. Nationaal Vakverbond hoeft In Utrecht een buitengewone algemeen© verga dering gehouden ter bespreking van het rap- port-Welter. De penningmeester de heer Rup- pert hield daarbij een rede over dit rapport. Tenslotte werd met algemeen© stemmen de volgend© resolutie aanvaard De vergadering enz., erkent dat van de sterke vermindering van het inkomen en van het volksvermogen zeer groote teruggang 'der rijks middelen het gevolg zal zijn en dientengevolge maatregelen tot herstel van het financieele evenwicht van de begrooting niet kunnen uit blijven; spreekt echter als haar meening uit dat op grond van de thans bekende opbrengst der rijksmiddelen over det eerste zeven maan den van 1932, de financieele positie van het rijk zich minder ongunstig laat aanzien dan in het rapport tot uitgangspunt is genomen; dat de regeering een beroep zal do-en op het Nederlandsche volk, o.m. door een besparing aan rente, ook door verhooging van belasting of invoering van nieuwe belastingen, opdat bet te ramen tekort op een kleiner bedrag kan worden bepaald; dat d© te treffen bezuinigingsmaatregelen, in verband met het behoud van de groote be langen, die daarbij betrokken zijn, zooveel mogelijk van tijdelijken aard moeten zijn dat de toestand in de gezinnen der door de werkloosheid getroffen niet toelaat, de nor men voor steunverleening en de loonen in de werkverschaffing te verlagen, in het bijzon der bij de toepassing daarvan voor de groote gezinnen, en dat zij het standpunt van de oom missie erkent, dat ten aanzien van het platte land op verhooging van de steunnormen moet worden aangedrongen; dat de door de commissie voorgestelde kor ting op de salarissen en loonen van het rijks personeel, n.l. een permanente verlaging van 8 percent voor gehuwden en kostwinners en 13 percent voor ongehuwden, waarbij geen degressie ten bate van de laagst bezoldigden wordt toegepast, niet kan worden aanvaard; dat echter, indien naast en tin verband met voornoemden maatregel tot herstel van het financieele evenwicht door de regeering sala risverlaging onvermijdelijk wordt geacht, door haar met de centrale commissie voor georgani seerd overleg daarover reëel overleg worde ge pleegd; dat een inkrimping van het overheidsper soneel op de wijze en naar de mate als de commissie voorstelt, ongewenscht ls en ver vangen dient te worden door vervroegde p©n- sionneering en door, voor zoover mogelijk, het niet aanstellen van nieuw personeel, alsmede door het tegengaan van cumulaties van sala rissen en pensioenen; dat zij ernstig bezwaar maakt tegen d© voor gestelde verlaging van de bijdragen aan het invalid iteitsfonds, de limiteeriing van het be drag, dat uit dit fonds besteed zal worden aan toepassing van d© artikelen 99 en 100 van de invaliditeitswet en de wijze waarop van rijkswege over de bezittingen van de fondsen der sociale verzekering wordt beslist; dat zij het in hoog© mate onredelijk en on gewenscht acht, op het nijverheidsonderwijs zoodanig te bezuinigen als door de commissie wordt voorgesteld, te meer daar op middel baar, voorbereidend 'hooger en hooger onder, wijs naar verhouding minder zal bezuinigd worden, terwijl er bij noodzakelijke bezuini ging van het nijverheids-onderwijs naar ge streefd moet worden het kwaad, dat daardoor ontstaat, door toepassing van het leerlingen- stelsel zooveel mogelijk te ondergangen besluit deze resolutie ter kennis ta brengen van de regeering en van de Staten-Geineraal. Geen visa voor buitenlandsche bezoekers. Een vertegenwoordiger van het comité ter voorbereiding van het wereldstrijdcongres te gen den oorlog, te Amsterdam, heeft gister morgen opnieuw een onderhoud op het Depar tement van Justitie gehad, teneinde alsnog voor eenige gedelegeerden, o.a. uit de Sovjet- Unie, toelating tot ons land te bepleiten. Het comité deelt thans mede, dat dit onderhoud geen resultaat heeft opgeleverd en dat visa aan alle buitenlandsche bezoekers, die dez» behoe ven, geweigerd zullen worden. De bekende Britsch-Indisehe leider, valabhai Patel, is, naar „Vaz Dias" meldt, gistermiddag te 12.30 uur met een K. L. M.-toestel uit Lon den op Schiphol aangekomen. Hij zal het we reldstrijdcongres tegen den oorlog bijwonen. Op den tweeden verjaardag van hun huwelijk kwam Willie Evans thuis, beladen met ver schillende pakjes. Met meer dan gewone innig heid kuste hij zijn jong vrouwtje en vertelde dan, dat hij een en ander had gekocht om den dag te vieren. Eerst overhandigde hij Mary een imitatie parelsnoer. „Meer zit er niet aan, schat", zei hij. „Als wij in onze rijke dagen komen, dan zal ik je een echt snoer geven". Zij bedankte hem hartelijk en deed de parels dadelijk om haar hals om hem te toonen, hoe goed zij stonden. Nu haalde hij een flesch voor den dag: „Een beetje rum om vanavond een grog te brouwen", zei hij triomfantelijk. „Het was wel moeilijk om er aan te komen, maar het is mij toch ge lukt. Hier, dat is voor jou, een doos bonbons en een fleschje limonadestroop, je houdt niet van grog. En daniets voor mezelf". Mary keek over zijn schouders en zag een dwerg-denneboompje, niet meer den tien cen timeter hoog, frisch groen en vol naalden. Zij wachtte geduldig op de uitlegging, die wel komen zou. „Ja, zie je, dat heb ik voor mezelf gekocht. Ik zal het in een aardig potje zetten, want dit is zoo gewoon. Mooi, vindt je niet?" Mary keek verbijsterd. Wat heeft een dwerg- denneboompje te beteekenen voor een geboren New-Yorksche, die nooit iets anders heeft ge zien dan straten en torenhooge huizen! „Hoe kom je daaraan?" vroeg zij een beetje koel. „Als dat ding een werkelijke boom wordt, zou het toch niet hier kunnen blijven, in dit bovenhuisje van twee kamers en een keu kentje". „Och, zoo groot zal het wel niet worden", antwoordde Willie bedaard. „Zie je, dat boompje doet mij aan huis denken. Ik heb er een dollar voor betaald en thuis zou ik zoo veel boomen te zien kunnen krijgen als ik maar wilde. Maar toch, dit boompje is mooi". „Een dollar voor dat ding Mary's stem klonk boos en daar was reden voor. Dol lars lagen maar niet voor het grijpen in hun huishouden. „Lieve hemel, je hebt zoo erg hemden en andere dingen noodig en dan ga je een dollar uitgeven voor zoo'n nietig plantje! Zeg, man, zul je dan nooit wijs worden? Je bent in New-York, groote jongen, verkwist dus Seen geld voor onpraetische dingen". Mary wist, dat Willie af en toe in een stem ming kwam om over de wijde vlakten van zijn Seboorteland, die zij nooit gezien had dan op bet witte doek van de bioscoop, te droomen en ar naar te verlangen. Dat dennoboompje was er het bewijs van. Maar inplaats van op te stuiven, dacht zij aan de twee gelukkige jaren van haar huwelijk. Zij legde de armen om zijn bals en fluisterde hem toe, zooals men tot een kind zou spreken: „Willie mist zijn ouderlijk buis, niet waar, ginds in Missouri... Mijn Willi© blijft maar denken aan de dennebos- schen op de heuvelklingen van Ozarks, niet waar? Maar hij zal zijn best doen die te ver. gaten en een prettig tehuis te verschaffen aan zijn schat, zijn Mary en aan de kleine Willie's die over een poosje hier over den vloer zullen dartelen, niet waar?" „Ik weet het niet", verklaarde Willie twij- felend. „ik geef niets om de stad. Thuis had den wij een ruime woning en hier nauwelijks plaats om je te bewegen. Het lijkt mij soms, dat ik hier geen adem kan halen. Maar waarom zou ik klagen. Ik heb een goede betrekking, duizenden zouden mij die benijden... Kom, schat, wees niet boos op mij; misschien zul je mij n0g wel eens begrijpen". Zoo kwam het, dat het miniatuur dennetje een voorname plaats in het kleine huisje kreeg. Toen de herfst kwam, werd Willie somber en onrustig. Uren lang kon hij aan het raam zitten, waar het dennetje als het weer goed was, op de vensterbank stond. Eens dreigde een buurman, wien het boompje scheen te hinderen, om het kapot te schieten, maar Willie werd zoo woest, dat zijn vrouw het naar binnen haalde. Brommend sloot hij het raam, maar ging er voor zitten met het boompje op de knieën, hij streek er met zijn gespierde vingers zachtjes langs. Dan zei hij: „Ik heb vandaag een brief van vader gekregen. Hij is nu gepensionneerd majoor en denkt er aan om wat land en vee te koopen en een farm in te richten. Hij schrijft, dat hij iets op 't oog heeft ongeveer 'n mijl van ons vroeger huis. Er is een hooge rots, die over de rivier schijnt te hangen. Mooie plaats! En vader schrijft, dat hij zou wil. len, dat wij hij hem kwamen wonen. Jij zou een eigen rijpaard .kunnen hebben en menschen om voor j© te werken. Het zou wel vreemd voor je zijn in het begin, maar me dunkt, je zou er gauw genoeg wennen". Hij hield op en dacht na, dan hernam hij: „Hier gaat het slecht; vandaag werd ons ge zegd, dat wij 25 pet. van ons salaris gekort zouden worden voor de werkloozen". Mary beet op haar lip. „Ik weet niet, hoe wij er nog kunnen komen. Wij zitten al tot over de ooren in kleine, schulden. Zeg eens, zou Ik ook niet kunnen gaan werken, bijv. weer op het kantoor, waar Ik was voor ons trouwen? De directeur zei mij toen, dat, als het noodig was. ik altijd kon terugkomen". „Dat zal niet gebeuren", riep Willie uit. „Ik wil niet, dat mijn vrouw gaat werken. En als het niet anders kan, zullen wij de cheque van vader verzilveren". „Cheque? Wat voor cheque?" „O, vader zond mij een cheque van 500. als reisgeld om naar hem toe te komen. Maar hij schreef ook, dat, als wij liever hier blijven, wij dat geld konden gebruiken zooals wij wil den. Ja, vader is een vriendelijke, goede man. Je zoudt wel van hem houden. Hij vindt het zoo leuk, dat je ook rossig, krullend haar hebt. Dat had mijn moeder ook..." Willie keek weer naar het denneboompje en zweeg. Een heele poos spraken beiden niet, dan begon Mary: „Willie, je bent hier niet ge lukkig, dat heb ik al lang gezien. Ook als je naar dat dennetje kijkt. Wat geeft het om zoo voort te gaan?" „Ik begrijp je niet, schat „Ik bedoel, man, dat ik met je mee zal gaan naar je tehuisMaar denk erom, dat ik nooit van m'n leven buiten New-York ben geweest, verwacht dus niet veel van mij ginds in Mis souri. Het zal allemaal zoo vreemd zijn, juist zooals het voor jou was, toen je hier kwam. Maar heusch, ik zal mijn best doen. Je weet, dat ik niet paard kan rijden, dat ik nooit een ge. weer in handen heb gehad. Ik kan borduren, piano spelen en zingen, ik kan blikken gecon serveerde levensmiddelen open maken, maar mijn kookkunst is niet veel zaaks Willie sprong op en nam zijn vrouw in de armen. „O, wat zal alles mooi zijn, schat! En morgen, als het nfet te gauw voor je is, zal ik op het kantoor zeggen, dat ik op den eerste wegga. O, wat is dat lief van je, dat je met mij mee wilt gaan. Me dunkt, ik zal eens gaan informeeren, hoe ver wij met die cheque kun nen komen, als wij de kleine schulden hebben afbetaaldO, wat ben je lief, hoe dank ik je!" Mary wachtte tot Willie weg was gegaan. Dan zette zij een vuist tegen het dennetje en riep uit: „Allemaal jou schuld! Ik zou je he't raam uit willen gooien. Neen, ik doe het niet! Omdatoch, misschien bevalt het mij ginds welMaar als dat niet gebeurtdennetje, je gaat met ons mee. maar als ik het er niet kan uithouden, wee je stammetje!" K. Wm Het graf van de slachtoffers van de Niobeop het garnizoenskerkhof te Kiel. OM DEN ZILVEREN BAL. De elftallen van Sparta, H.D.V.S. en V. O. C. Sparta zal a.s. Zondag in de wedstryden om den Zilveren Bal met het volgende elftal uitko men: v. d. Meyden (doel); v. d. Geest en Schut (achter)Blominendal, Wilson, Hunter (midden) Schoonheim, Wendt, H. Voormolen, Oostlander, J. Nossent (voor). H.D.V.S. versohynt met de volgende ploeg: Beun (doel) ;de Bruyn en Pettinga (achter); v. d. Enden, den Hoed, Scheffers (midden)N. de Jong, v. d. Vaart, van Oort, v. d. Tuyn, Noliet (voor). De ploeg van V.O.C. ziet er als volgt uit: J. de Boer (doel)A. Bakker en J. A. F. Buys (ach ter) F. van Herwaarden, C. v. d. Werff, J. A. Key (midden), H. J. de Greef, F. P. G. Kort man, G. Dunk, Th. Gibb, Th. Dubru. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties). UITGESPROKEN DORDRECHT, 24 Aug.R, C. de Held, Ner-che- straat 23. Rechter-comm. mr. C. J. Heemskerk. Cur. mr. J. A. W. Burger. GOUDA, 24 Aug.: Jos. Maner, koopman, hande lende onder de firma Fotografisch Atelier en Fo- tohandel Prinses", Markt 29. Cur. mr. HL P. C. M. de Witt Wynen. Rech.er-comm in alle faill. mr. S. N. B. Hal- bertsma. PERNIS, 24 Aug.J. By., koopman Juliana- straat 163. Cur. mr, H. van Traa. ROTTERDAM, 24 Aug.N. Boeren, melkhan delaar, Ackersdykstraat 106a. Cur, mr. H. J. Sjollema. L. J. Meerman los werkman, Riederstraat 14. Cur. mr. C. W. A. Schtirmann. H. Goode machinebankwerker, C oomhert straat 11. Cur. mr. A. II. Schmiat. A. van der Hoff winkelier in vleeschwaren, Groene Hilledyk 234. Cur. mr. J. A. Bronkhorst. A. C. van Duyvendyk, koopman, Wynhaven 96. Cur. mr. M. Levie. SCHIEDAM, 24 Aug.P. Scheffers, Liduina- straat j.0. Cur mr. J. van Vollenhoveii. OPGEHEVEN: ROTTERDAM, 24 Aug.A. van Noorderme^ grossier In koek- en suikerwerken. GEëINDIGD: ROTTERDAM, 24 Aug.G. Bezemer. SCHIEDAM, 24 Aug.H, B. van den Dool, azyn- maker. VERNIETIGD: DORDRECHT, II Aug.: N.V. Kweekery en Handels My. 's Gravendeel. DELFT, 25 Augustus. Ter veemarkt waren aanvoer en pry zen als volgt: 142 runderen, vette koien 100—265, kalfkoeien 135275, varekoeien 80190, 44 nuchtere kalveren 310, 475 mag. varkens 824, 872 biggen 38, rundvleesch per kg. slaehtgew. '726048 ct. ROTTERDAM, 25 Augustus. De prijzen heden besteed aan de Coöp. tuinbouwveiling Rotterdam en omstreken G. A. waren als volgt: Holl. platg. komkommers le soort 1204.20, 2e soort 0.50—2 3e soort 5070 ct., sla meikoning 1.203.20 per 100. spinazie 3.309.30 per 100 kg., peen 7.30 —8.90 per 100 bos, tomaten A 12.40. B 11.40, C 1—2.30, CC 11.10 per 100 pond, postelein ƒ1.704.30, smyboonen 2.20-8, pronkboonen ƒ2 3.50, Duitsche prinsesseboonen 2 -3.30, «tok- prinseseboonen 2730 per 100 kg. Aanvoer toma ten 228.000 pond. HANSWEERT 25 AUGUSTUS. Gepasseerd en bestemd voor: ROTTERDAM: st. Telegraaf 8 en 13, Ideaal. MarkusNelly 2, van OostenMargaretha, Fink Montan 5, Meissler; Eendracht, Faasse; Por- tielje, Harms; Wiladcor, Norbart; AMSTER DAM: st. Am stel 9; st. Stad Amsterdam 1, 6„ 8, en 10; Anna, Langenberg; 's-BOSCH: Reso- luto 2, Reker: MAASBRACHT: Anna Alido, Joele; DORDRECHT: St. Maria, van Hoften 's-HAGE: Corjo, van Haarlem; DONGEN: Ri val, van Vyven; THOLENVertrouwen, Schot BREDA: Josina. Greys; DENEMARKEN: Jo- ha.nna, Wolf; DORDRECHT: Jannetje, Touwen Rien Sans Dieu, OosterwaalJacobus, Doode- waard; RENKUM: Presto, de Vuyst. DUITSCHLAND: Naphta 4, Kar bach; Nauti lus 17 Blokland; Provence, v. d. Pootten; Gus« taaf, Bras; Mars, van Hal; Mathilde, Stobbe* lair; Mina, Schuller; Joseph, de Roeck; Ludo* dica Maria, Vercauteren; Lorette, v. d. A,bbeele( Lady Jeanne, Lyssens; Edmond Phllomene, v, d. Walle; Frama, v. d. Velde; Marietta, van He melrijk; Marie 2, Rademakers; Ajadi, Verdoorn£ Heusden, Bier; Oso XI, Koenen; Karei Eugeen. Mysbergen; Heiand, de Buyser; Joseph, de Roeck. BELGIë: st. Telegraaf 4; st. Amstel 7 en 8, st. Jan van Arkel; st. Ryn en Schelde 10; Po* tronella, Jolie; Meeuw, Streefkerk; Vertrouwen, v. d. Vliet; Anna, Gort; Vigila, Vissers; Luctor. Bom; Zeelands Luister, v. d. Klooster; Wuta,; van LoonDe Dieu Donné, De SmedtGerard Andre, de Wilde; De Tijd zal 't Leeren, van Bek- kum; Vriendschap, Korporaal; Maria, Broeken Leonidas, Vis; Dana, v. d. Jagy; Nooit Gedacht, v. d. WygerdOp Hoop vanZegen, de Jong J Juma, Leunis; De Tyd zal 't Leeren, van Tiel Ditan, BolynCorma, VerhulstMartinus, Nelis 2 Gebroeders, Zadburg; Margaretha, de Wys( L'Esperance, Grinwis; Dica, Van Laar; Chris, tina. LeunisClemence Joseph, de Bakker; On. derneming, Snyders; Elisabeth, van Ee; Ver. trouwen, Bergsma; Rheinfahrt 145, Galley; Am. bulant, Brand; Oroa, Verbeeck, et. Telegraaf 16. Naar het Engelsch van 25. Scheid uit! brulde hij. Zie je niet, dat je 1(1 Ij het onderste boven trekt. Scheid uit. Ik Zit vast! Le butler hoorde de bevelende ^tem en was niet ongenegen er aan te gehoorzamen. Met een krachtige poging duwde hij de ladder om laag. Het onhandelbare voorwerp schoot daar door plotseling naar opzij uit en Syd, die er naast stond, werd tegen den grond gegooid, Laat me d'r uit! De ladder viel en Sir Herbert viel in een 6toel, waar hij pijnlijk zijn voet zat te wrij ven. Hel en duivel! tierde hij woest. Mijn ek steroog! Hij keek naar Syd. Het is allemaal jouw schuld, stuk gespuis. Syd was echter door woorden niet meer te treffen. Die phase was voorbij. Hij wreef over zijn maag en trachtte op ade-m te komen. Indien er van binnen iets bij mij gebro ken is, verklaarde hij somber, zal ik jullie daarvoor aanspreken. Sir Herbert wendde zich tot Slingsby. Er lag een somber© beslistheid op zijn genat. Slingsby, wil je dien jongen man zoo ylug mogelijk uit het huis verwijderen. Een gelukzalige glimlach teekende zich af op het zorgelijke gelaat van den. butler. Neem me niet kwalijk, maar zou Ik dat npg eens mogen hooren, sir Herbert? Zorg er voor, zei Lady Lydia, dat hij zijn ooeltje direct pakt en wijs hein den weg naar ften parkuitgang. Zeker, m' lady. Dank u, m' lady. Terwijl hij zijn lippen aflikte, inspecteerde de butler de punt van zijn schoen. Zijn vuis ten ballend begaf hij zich daarop naar Syd. Syd ging achteruit naar het raam. 'ei!a daar, zeide hij, geen geweld! Ma Price plaatste zich voor de wrekende ge rechtigheid. Theodore! waag 'et niet, 'em aan te raken! Ga opzij, BeIIa Ik 'eb je gewaarschuwd, zei Syd zenuw achtig, terwijl hij nog verder achteruit ging. Toen de nadering van den butler echter te dreigend werd, nam hij een plotselingen sprong iu de richting van de deur, waarbij bij in hevige botsing kwam met Tony, die, ge volgd door Polly en Freddie, juist naar bin nen kwam. Tony ving Syd precies op en duwde hem terug iu de kamer. Het rugbyseizoen schijnt van het jaar vroeg begonnen, hè? vroeg hij verbaasd. Hij keek van Slingsby, die zwaar ademhaalde en ieder oogenblik vlammen scheen te zullen gaan spuwen naar Syd, die zijn toevlucht ge zocht had achter de sofa, waar hij een zware vaas gegrepen had om op alles voorbereid te zijn: wat heeft dat allemaal te beteekenen? Sir Herbert beantwoordde zijn vraag. Alleen maar, dat Lord Droitwich zijn hooge geboorte bewezen heeft door handge meen te raken met den butler. Syd stamelde een excuus. Misschien deed ik verkeerd mij te laten meesleepen door mijn drift, maar ik zag alles rood. Je ziet nog rood, zei Freddie. Ik veronderstel, dat lk niet de eerste Droitwich ben, die een fout maakt Neen, gaf Sir Herbert toe, indien je een Droitwich bent, heeft je vader er een heel groote gemaakt. Syd was gegriefd. Hij wendde zich tot Ma Price. 'oor Je dat! Daarna yerrolgde hij tegen Sir Herbert: ondanks '©ftige provocaties heb ik mijn best gedaan op goeden voet te blijven met u en tante Lydia, maar het schijnt boter aan de galg gesmeerd. Maar wat is er dan toch aan de hand? vroeg Tony. Sir Herbert snoof. Zijn laatste ervaringen hadden hem hard gemaakt. De pijn aan zijn voet werd weliswaar minder, maar zijn gevoe lens waren nog ten zeerste getroffen. Hij probeerde de Pourbous weg ce halon. Dat is niet waar, zei Syd driftig. Ik wilde alleen maar dat schilderij daar heb ben. De naam van den artiest, die het por tret van Langzwaard schilderde, zei Lady met ijzige kalmte, was Pourbous, Oh? Syd scheen dit te verwerken, wel, zeg dat dan eerder. Tony keek verbaasd. Waarvoor had je Langzwaard noodig? vroeg hij. Opdat er niet met 'em geknoeid zou worden. Ik wilde zijn gezicht niet veranderd hebben, voor ik 'em voor de rechtbank kon toonen. Ma, zeide hij, terwijl hij met zijn naud wenkte, kijk eens naar dien ouwen snijboon. Zeg eens op wien hij lijkt? Wel Lijkt hij op mij of niet? vroeg Syd on geduldig. Ma Price staarde naar het portret. 'ij lijkt zeker op jou, lieve jongen. 'ij heeft niet 'eelemaal mijn gelaatsuit drukking. Niet dat besliste, meen ik. Misschien 'ad 'ij 'et wel en 'eeft die ouwe Porboise. de schilder; het niet goed gedaan. Mijn advocaten denken echter, dat die ouwe mij een 'eel eind zal kunnen 'elpen en ik ben niet van plan deze serpenten de kans te geven met 'em te gaan knoeien. Tony lachte. Indien je je daarover zorgen maakt, be hoef je niet bang te zijn. Ik zal er voor zor gen, dat Langzwaard voor de rechtbank ver schijnt om, zijn getuigenis af te leggen, som pleet met hetzelfde gelaat als hij nu heeft. W-el, zei Syd onder den indruk, je bent maar een kapperszoon maar je vecht als een gentleman. Ik veronderstel, dat je weet dat dit portret je 'eelemaal zal vers'aan? Ik be doel tenminste, Indien Ma bij haar verklaring blijft. Zeer waarschijnlijk. Syd scneen een beetje verbaasd. Wil j© dan je zaak niet winnen? vroeg hij. Wel eerlijk gezegd, nadat ik Freddie's nieuws gehoord heb, aarzel ik. Kijk eens, als ik win, ben ik Lord Droitwich Je zult niet winnen. En als ik dat niet doe wel, hier zie je Price, den millionnair! Waar heb je het nu weer over, vroeg Sir Herbert onnoozel. Vertel het ze maar, Freddie. Met zijn bekende sierlijke gratie kwam de Weledele Freddie naar voren. HOOFDSTUK XXV. Wanneer de Weledele Freddie Chalk-Mar- schaJl zich te midden van zijn naaste familie bewoog, bad hij altijd iets over zioh, dat er op scheen te wijzen, dat liij zioh feitelijk als den eenlgen verantwoordelijken menseh tus- schen ©en stelletje halfwijzen kinderen be schouwde. Ditmaal scheen hij al heel sterk door dat gevoelen beheerscht. Hij bezag het gezel schap vóór hem met vaderlijken blik. Hij scheen te kennen te willen geven, dat, wanneer de mensohen de zaken maar aan hem zouden overlaten, er nooit sprake zou zijn van moei lijkheden, kwesties of wat dan ook. Hij kuchte eens, veegde een stofje van zijn revers en begon te spreken. Ik weet niet, begon hij, terwijl hij het gezelschap rondkeek als om zich ervan te over- tuigen, of hij hun intelligentie misschien niet tè zeer op den proef stelde, lk weet niet, of een van jullie ooit gedichten leest? Sir Herbert, die zich nu niieit bepaald kalm. gevoelde, maakte een geluid als van een gramofoonnaald, die over de plaat krast en verzocht met een prikkelbaarheid, welke hij niet meer probeerde te verbergen, den spreker om ter zake te blijven. Het was een brutale interruptie, welke een minder gemakkelijk spreker mogelijk verward zou hebben, maar Freddie wierp slechts ©en kalmeerenden blik op zijn oom. Ik kom aanstonds ter zake. Voordat U veel ouder en dikker zult zijn geworden, zult ge bemerken, dat mijn vraag omtrent poëzie wel degelijk ter zake was. Ik wilde maar zeg gen, dat, wanneer ge ooit gedichten laast, ge misschien wel eens dat dingetje van een zeker iemand waart tegengekomén, dat luidt: Hioevele parelen van het zuiverste water, be gon Freddie plechtig, blijven niet verborgen in de donkere, onpeilbare grotten onder den oceaan. Hoevele bloemen bloeien er in volle zoetheid ongezien in de wildernis van.... Oh, grooten Hemel! van verlaten landen, voltooide Fred die rustig. Het was Sir Herbert die de interruptie ge maakt had. Als een goede vrouw stond Lady Lydia hem tor zijde. Je hebt gelijk, Herbert. Freddie, beste, vervolgde zij overredend, is dit allemaal "nu wel noodig? Ik bedoel, kunnen wij niet eens op een anderen keer naar je declamatie luiste ren? Tante Lydia, antwoordde Freddie, vrien delijker dan toen hij tégen zijn oom sprak, want hij hield er niet van hard tegen vrouwen op te treden, zou het te veel van U gevraagd zijn, mij nog enkele oogenblikken aan te hoo ren? Ik kan niet tot een eind komen, indien mijn vleesoh en bloed mij iedere minuut in de red© vallen. Wilt U daarom ©ven Uw mond houden? Oh, in orde. Freddie vervolgde. Waarom, zult vragen, bevonden die paarlen, en die bloemen zich lu de beschreven situatie? Waarom kwamen zij nooit tot hun recht? Wat .weerhield hen ervan naar voren ta komen en zich naam te maken? Het waren goede paarlen, prachtige bloemen. En toch ble ven zij ongezien, opgewaardeerd. Waarom? Ik zal het U zeggen. Het kwam -omdat er niet een kerel met hersens en met een zaken-knobbel achter hen stond om hen t© pousseeren. Kwa liteit en verdienste is niets zonder een behoor lijk koopmanschap. Het heeft geen nut, prach* tig© paarlen te hebben, wanneer je ze niet kunt exploiteeren. Dat geldt ook voor bloemen. En dat geldt eveneens voor haargroeimiddelen. Opnieuw scheen Sir Herbert het woord te willen nemen, maar hij ontmoette toevallig de blikken van zijn neef, en zag er van af. Vele jaren geleden, vervolgde Freddiev vond een kerel een verdraaid goed haargroei middel uil. Wat er in zat, kan lk niet zeggen. Waarschijnlijk een beetje van dit en een beetje van dat. Hij noemde het Price's Derma Vitalis, Syd had tot dusverre, met zijn kin op zijn. handen geleund, in een stuk door strak naar het portret van Langzwaard zitten staren, al3 was hij hang, dat deze hem anders de een of andere poets zou bakken. Nu toonde hij vooi* hot eerste echter belangstelling. Wat is dat? vroeg hij. Wat moet dat me$ Price's Derma Vitalis? Tenzij Freddie besluit ons eerst nog oj» een paar gedichten te onthalen, zei Tony be moedigend, zul je het spoedig hooren. Zijn ver haal is verbazingwekkend. Indien een van O] misschien last heeft van een zwak hart, doof ge het beste U op het ergste voor t© bereiden. Vooruit Freddie, go om. Freddie weigerde zich te laten opjagen. (Slot Yolgt); J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 7