ZEETIJDINGEN BIJ HET GRAF VAN EEN HEILIGE. $1 1 DE STAKING IN DE SCHEEPVAART. DINSDAG 30 AUGUSTUS 1932 v.EN GROOTSCHE HULDE TE MOERZEKE. f' Poppe. STAKING IN DE KOOPVAARDIJ, De situatie in de hoofdstad. Het vertrek van de „Nereus" en „Pluto" uitgesteld. HET MGR. ZWIJSEN-MONUMENT. Toon Dupuis bekroond. HET CONSIGNE „STAKEN" WORDT TROUW OPGEVOLGD. DE NOOD IN HET TUINDERS- BEDRIJF. Onzq uitvoer naar Duitschland. R. K. VERROND DE JONGE WERKMAN. FEELE BRAND TE HEERENVEEN. Bewoners met moeite gered. Vier huizen afgebrand. Confessioneele Bonden sluiten zich vermoedelijk aan bij het „consigne". DE HEFBRUG BIJ BARENDRECHT. FASCISTENVERGADERING TE ARNHEM VERSTOORD. ZIJN MAKKER VOOR „WILD" AANGEZIEN. ERNSTIGE AANRIJDING. ZWARE BRAND TE KORTGENE. WERELDKAMPIOENSCHAP WIEL RENNEN OVER 100 K.M. MET MOTORGANGMAKING. SCHIPPERSBEURS. RIJNTAART. STOOMVAARTLIJNEN BUÏTENLANDSCHE HAVENS BINNENLANDSCHE HAVENS GEMENGDE BERICHTEN NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN 'TT'nT^ - T Groote deelneming aan de indruk wekkende plechtigheden. Moerzeke, het kleine Belgische plaatsje in het land van Waas. is Zondag het toon eel ge weest van een grootsohe hulde aan de nage dachtenis van den priester-jeugdleider, Ed ward Poppe, „gestorven in roep van heilig heid", zooals vol piëteit staat te lezen op de bidprentjes, waarmee, het Vlaamsohe land na zijn dood word overstroomd, om dezen heiligen priester beter te doen kennen aan het volk. temidden waarvan hij geleefd en gestorven Is. Tallooze geloovigen in speciale treinen en trams, in autobussen en auto's, op rijwielen en te voet trokken naar Moerzeke, dat in feest tooi gestoken was. Ontelbare vlaggen wapper den van de huizen en kleurige guirlandes slin gerden zicih door de straten. Tegen de kerk was een ruime rood-flu- weelen tribune aangebracht, waarop een rijk met bloemen en groen versierd altaar was op gericht. Links daarvan stond de troon voor Z. H. Bm. kardinaal van Roey, die bij de plech tige H. Mis, welke in de open lucht werd op gedragen, tegenwoordig was. De godsdienstoefeningen. Om precies half elf begon de plechtige pon tificale Mis, welke werd gecelebreerd door Z. H. E. Mgr. Ooppieters, bisschop van Gent. Talrijke geestelijke en wereldlijke autoritei ten, onder wie mgr. Tessens, vicaris-generaal van het bisdom Mechelen en de heer Heyman, minister van nijverheid en arbeid, waren aan wezig. Door mgr. Cruysberghs, vice-rector van de katholieke hoogeschool te Leuven, werd de pre dicate gehouden, welke door middel van luid sprekers over het geheele plein verstaanbaar werd gemaakt. Tot tekst van zijn toespraak had de predikant zich de woorden uit het Evangelie van St. Jan gekozen„Ik heb u uitverkoren en aangesteld, opdat ge zoudt heen gaan en VTUchtdragen en uw werk, uw vrucht, duurzaam zij". Vol vuur en dankbaarheid schetste mgr. Cruysberghs het werk van den priester-jeugd leider, den eerwaarden heer Poppe, in den Eucharistischen Kruistocht, in de katholieke jeugdbeweging, die hij heeft opgebouwd als een kathedraal boven zijn graf. Het priesterschap van dezen priester bij uitnemendheid, aldus mgr., was een zegen voor ons katholiek Vlaam- eche volk we bidden den Heer, dat Hij hem weldra tot paitroon en beschermheilige van onze jeugd moge geven. Intusschen wordt deze dag een dag van Intens smeekgebed. Honderden en honderden zijn naar 't gTaf van dezen nederigen priester gestroomd met al de geheimen van hun hart. Zij zullen bidden, dat hij hen door zijn voorspraak bij God helpe reiner en beter te worden, dat hij hen meer doordringe van zijn Eucharistischen geest. Bij het grafmonument. Nadat mgr. Coppieters aan de eerbiedig knie lende menigte den zegen met het Allerheiligste had gegeven, begaf de hooge geestelijkheid zich proceesittisewijae naar het kerkhof om daar het grafmonument in te zegenen, dat is aange bracht tegen den Zuidelijken muur der kerk Het monument stelt een uit witten steen ge- beeldhouwden Calvarieberg voor, vervaardigd door den beeldhouwer Albert Van de Velde uit 'Sint-Niklaas -naar het ontwerp van pastoor Norre. Om twee 'uur des middags werd op het Marktplein een groote openluchtvergadering gehouden, welke door den Katholieken Vlaam schen Radio-Omroep werd uitgezonden. Zoo werden duizenden en duizenden thuisblijvers da stille deelnemers aan deze grootsche hulde. Feestvergadering. Nadat mgr. Coppieters de vergadering met gebed had geopend, speelde de muziek het strijdlied van den Eucharistischen Kruistocht. Door het kamerlid, den heer E. Ruhbens, werd vervolgens een rede gehouden, waarin de geestelijke erfenis van den overleden priester weid geschetst. De schoolkinderen van Moerzeka deden hierop den kindervriend herleven in zijn lied- jes en kindertafereeltjes, welke door hen met toewijding en geestdrift werden ten gehoore gebracht en vertoond. Tusschen de liedjes der kinderen nam de Z.Eerw. Heer Francken, algemeen bestuurder van de E.K.- en K.J.V.-beweglng in Neder land nog even het woord en bracht namens deze beweging eer en lof aan de nagedachtenis van den E.H. Poppe, „het nietige, maar nut tige werktuig van Maria". Ten slotte werd nog het woord gevoerd door Z.E.H. kanunnik Mahieu, groot-vicaris van het bisdom Brugge, die sprak namens Z.H.E. mgr. Lamiroy, die verhinderd was, deze plech tigheid bij te wonen. Met een pontificaal lof werd deze grootsche dag besloten. De duizenden deelnemers aan deze plechtig heden, die als pelgrims naar Moerzeke zijn gekomen, keerden huiswaarts met in zich een versterking van den geest, die den vromen priester bezielde. En, evenals vroeger, zullen de bedevaartgangers, nu wellicht talrijker, komen neerknielen op Moerzeke's dooden- pkker. Vit het leven van Edward Edward Poppe werd geboren in een nederig bakkersgezin. Te Leuven studeerde hij aan het Leo XHi.seminarie en verder te Mechelen en te Gent aan de groote seminariën. In 1916 was hij kapelaan in de Sinte-Coletawijk t« Gent, een belangrijke volkswijk van de groote arbeiders stad. De E. h. Poppe won er het hart der bevol- fcing door zijn ijver, zijn voorbeeldig leven vol godsvrucht en versterving. Doch na twee jaar, door vromen arbeid afgemat,-werd hij door zijn bisschop naar Moerzeke, als 'directeur der Zus ters van St. Vineentius a Paulo, gezonden. De vier jaren, die hij er doorbracht, wijdde hij Bich aan het gebed en, ondanks alle uitputting, aan het stichten van de Communiebonden voor de jeugd, die weldra, ook over 'de grens, een groote uitbreiding namen. Een groot aantal priesters verzocht om zijn raad en leiding, zoodat het huis van den pries ter een echte bedevaartplaats werd. In 1922 werd de heilige man 'door kardinaal Mercier belast xnet de geestelijke leiding van 'het instructie-centrum voor brancardiers en ziekenverplegers te Leopoldsburg, bestemd voor de opleiding van militieplichtige studenten ih godgeleerdheid en geestelijken. Met hart en aiel wij'dde hij zich aan deze hooge opdracht, zoodanig, dat weldra het lichaam voor den geest •bezwijken moest. In 1924, den 3den Pinksterdag, overleed hij ïn het klooster van Moerzeke, waar hij enkele (dagen was komen uitrusten. Men meldt ons uit Amsterdam: Omtrent de uitwerking van het gisteren ge nomen besluit voor gezagvoerders, stuurlieden, markonisten en schepelingen ter koopvaardij om met ingang van heden niet te monsteren voor schepen, welke voor vertrek zijn aangewe zen, vernemen wij, voorzoover het de situatie in de hoofdstad betreft het volgende Hedenmorgen moest gemonsterd worden voor twee schepen der Kon. Ned. Stoomboot-Mij-, n.l. de vrachtschepen „Nereus" en „Pluto" en he denmiddag voor het in de Amsterdamsche ha ven liggende stoomschip „Midsland" van de Scheepvaart en Steenkolenmaatschappij te Rotterdam. Voor de „Nereus" en de „Pluto" hebben, naar men ons mededeelde, alleen de beide gezagvoerders en enkele officieren ge monsterd. Van de overige opvarenden was na genoeg niemand opgekomen. In verband hier mee is het uitgesloten, dat het vertrek van beide schepen, dat op morgen was bepaald, zal kunnen doorgaan. Omtrent het al of niet varen van de „Midsland" stond hedenmorgen nog niets vast, doch verwacht wordt, dat ook voor dit schip nagenoeg niet zal worden gemonsterd. In den omtrek van het kantoor van den Wa terschout aan het Kadijksplein stond in de ochtenduren slechts een klein groepje zeelie den het conflict te bespreken. Van wanordelijk, heden was geen sprake. Ook in de haven zelfs is het volmaakt rustig. Wat de Kon. Holl. Lioyd betreft, voor deze maatschappij is de situatie zoo, dat daar voor half September niets te monsteren valt, terwijl de Stoomvaart-Mij. „Nederland", naar reeds is gemeld, huiten het conflict staat. De schepen, waarvoor tot en met gisteren is gemonsterd, vertrekken natuurlijk, aangezien de opvarende aan hun contract gebonden zijn. Het conflict betreft thans alleen de neutrale organisaties. De christelijke, die een kleine minderheid vormen, staan er buiten, zoodat de leden hiervoor dus wel mogen monsteren, mits niet beneden de vastgestelde gages. Vj-v. \lh VSj De jury voor de definitieve prijsvraag voor het Mgr. Zwijsen-momuiment te Tilburg heeft van de vijf voor de definitieve prijsvraag in gekomen inzendingen bekroond, die onder motto: „Wit Kruis op paars fond". Bij ope ning door de jury van den tot die inzending behoorenden naamibrief bleiek deze inzending te zijn van den heeir Toon Dupuis te 's-Graven- hagie. Van 13 September warden de ingekomen ontwerpen tentoongesteld in een lokaal van hot moederhuis der Zusters van Liefde te Til burg. DOODELIJKE AANRIJDING Ministerieel schrijven aan de Kamer van Koophandel voor Rijnland. In antwoord oip het door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te vens namens de gemeentebesturen van Alke made, Ter Aar, Nieuwveen en de best uien van de groentenveiilingen te Leiden, Roelofaxends- veen en Ter Aar d.d, 3 Augustus j.l. verzon den adres inzake den nood in het tiuindersibe- drijf ontving zij van den minister van Econo mische Zaken en Arbeid het navolgend schrij ven: „Met verwijzing naar Uw schrijven van 3 Augustus 1932 heb ik de eer U mede te deelen dat de daarbij bedoelde zeer ernstige aangele genheid mijn volle en voortdurende aandacht heeft. Tot dusver hebben de pogingen om die Duit- sohe regeering te bewegen tot een ruime be schikbaarstelling van betalingsmiddelen ten behoeve van den invoer van land- en tuin bouwproducten uit Nederland niet tot een po sitief resultaat geleid. De pogingen zullen ech ter worden voortgezet en niets zal onbeproefd worden gelaten om een betere regeling met Duitschland te bekomen en met name om elke achteruitsteliing van Nederland in vergelij king met welk anidier land ook te vermijden. Verschenen is het eerste jaarverslag van het R.K. Verbond De Jonge Werkman, betreffende het jaar 1931. Aan dit verslag ontleenen wij het volgende: De Jonge Werkman gaat zich gaandeweg een eigen vooraanstaande plaats veroveren im onze Katholieke Arbeiders- en Jeugdbeweging. Gerust mag gezegd worden „veroveren", want die plaats is haar niet zonder meer gegeven. Tien jaren geleden stonden velen nog tame lijk onverschillig, sommigen zelfs vijandig te genover de J.W.-beweglng. Men had geen groote en ook geen goede verwachtingen van de nieuwe organisatie, vandaar, dat men niet overal met enthousiasme de geboorte van De Jonge Werkman tegemoet zag. 'n Troetelkind derhalve is de J. W. nimmer geweest; en toch is ze gegroeid, tegen de verdrukking in Daar is openlijk en verborgen hard voor ge werkt en geploeterd. Maar wat beteekent dat alles, nu, dank zij veler verworven sympathie en belangstelling, de Jonge Werkman krachtig groeit en diep wortel-schiet Die sympathie en belangstelling werden allereerst ondervon den van het Hoogw. Episcopaat van Neder, land, dat daarvan bij verschillende gelegen heden deed blijken. Ook de Katholieke arbei dersbeweging, zoowel plaatselijk als diocesaan en landelijk, betoonde sympathie, belangstel ling en medewerking. Onder deze gunstige om standigheden zal de J. W. de verwachtingen, die men thans van haar heeft, niet beschamen. Zij zal een groot aantal geharnaste strijders vormen voor de Katholieke arbeidersbeweging; zij zal ons brengen een jong en vurig geslacht van den arbeid. In geen enkel jaar ging De Jonge Werkman zóó vooruit ais in 1931; niet alleen door de sterke ontwikkeling der diocesane bonden, maar ook en vooral door de totstandkoming van het Verbond De Jonge Werkman. Begonnen werd met 3 Diocesane bonden, waarin 77 afdeedingen en 3370 leden. De heer Jos. Veldman te Utrecht werd aangewezen als secretaris, terwijl het Hoogwaardig Episcopaat den Zeereerw. heer Rector I. H. v. d. Berg te Deftemsvaart benoemde tot directeur-voor zitter. Het ledental ontwikkeld© zich in 1931 zeer gunstig en steeg van 24 Februari, tot 31 Dec. van dat jaar van 3370 tot 5275; 'm vermeerde ring dus met 1905 leden of van 56.52 pCt. Het aantel afdeelingen steeg van 77 tot 121, dus met 44. Het uitvoerige verslag besluit met een op wekking om over het geheele land een eens gezinde en krachtige actie te ontwikkelen, waarbij speciaal wordt gerekend op den steun van de hoofdbestuurders der R.K. arbeiders beweging, om aan Nederland te schenken een groote, sterke, massale Jonge Werkman-bewe. Moeder met haar kindje overreden. Gisteravond heeft te 's Gravenhage opde Regentesselaan, nabij de Teylersstraat een ern stig auto-ongeval plaats gehad waarvan de 30- jarige juffrouw P. M. K., moeder van vijf kin deren, wonende aan de Joubertstraat 119, het slachtoffer is geworden. Naar ooggetuigen verklaarden, liep 't slacht offer met een z.g. brekwagentje, waarin haar drie-jarige zoontje was geizeten op het schel penpad. Zij was vergezeld van haar zuster, die een kinderwagen voortduwde. Toen zij den overweg bij de Teylersstraat genaderd was, kwam uit de richting Kruger- laan een personenauto bestuurd door een in woner uit Breda, die tijdelijk te Soheveningen vertoeft, aanrijden. De bestuurder wilde de Teylersstraat inrij den en moest derhalve links af. Plotseling maakte de chauffeur, die geen vaart vermin derde een manoeuvre, vermoedelijk om voor een ander voertuig uit te wijken, waardoor de auto op het schelpenpad terecht kwam, met het noodlottig gevolg, dat mej. K. en haar kind werden overreden. Beiden werden met ernsti ge wonden opgenomen en bij den heer Bood© binnengebracht. De auto is na de aanrijding eerst tegen een boom opgebotst en vervolgens tegen de pui van het perceel, bewoond door den heer Metz. De zuster van het slachtoffer ont kwam aan het gevaar. Onmiddellijk werd de G.G.D. gewaarschuwd, die de slachtoffers naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerde. Spoedig na aankomst is mej. K. aan de bekomen verwondingen be zweken. Begrijpelijkerwijze was er spoedig een groote menschenmassa op de been, die dit ongeval druk besprak. De auto bleek zoo goed als ver nield te zijn. In den afge-loopen nacht werd brand ontdekt in een blok woningen te Heereveen bewoond door drie gezinnen en waarin tevens een groen ten- en een turfpakhuis is gevestigd. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de pakhuizen spoedig één vuurzee waren en de vlammen oversloegen naar de woning van den heer van der Meulen. Dit gezin, waarvan de vrouw ziek te bed lag, moest zich in nachtgewaad in vei ligheid brengen, terwijl de familie Mikkes met spoed een goed heenkomen moest zoeken. De familie Hielkema, wier woning vlak naast de brandende perceelen is gelegen moest zich door het kelderruim in veiligheid stellen, daal de vlammen hoog tegen de voordeur oplaai den en zij langs dezen weg hun woningen niet konden verlaten. Om 4 uur in den morgen, nadat men de mu ren van de brandende perceelen omver had ge haald, is men den brand, die om twee uur. des nachts was uitgebroken meester geworden en kon de brandweer inrukken. De schade van alle eigendommen wordt door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak is tot nu toe niets he kend. Op grond van het geheel oribevtredigende antwoord van de reeders, hebben, zooals wij reeds mededeelden, de besturen der Centrale van Koopvaatrdij-officieren en van den Centra- len Bond van Transportarbeiders besloten oan met ingang van heden, de aanmonsteringen stop te zetten. Dit besluit is in een manifest aan of ficieren en schepelingen bekend gemaakt en het consigne van „niet monsteren" wordt trouw opgevolgd. Gisteuen zijn enkele schepen uit de Rotter. damscke haven vertrokken o.a- de Batavier van de firma Wm. Miiller Co. en de „Alchiba" van Van Nievelt Goüdriaan Co., welke schepen nog hebben gemonsterd op d® oude voorwaarden Deze schepen zijn gisteren vrij gegeven, omdat toen het antwoord van de reeders nog niet defi nitief bekend was. Naar ons van bevoegde zijde wordt medege deeld zullen de directies van de Batavierljjn en de Holland Amerika Lijn trachten voolr haar schepen een bemanning te krijgen, die zal aan monsteren op de oude voorwaarden. Het vermoeden was'gerechtvaardigd, dat men hierin zou slagen, aangezien de Katholieke en de Christelijke Bonden, die niet bij de Contact commissie van organisaties van werknemers ter Koopvaardij zijn aangesloten, hun leden hadden geadviseerd wel te monsteren doch slechts op de oude gage. Inmiddels bereikt ons echter de mededeeljng, dat de confessioneele bonden hedenmiddag een bespreking zullen houden te Den Haag, waar de situatie, zooals deze zidh thans ontwikkeld heeft, onder de oogen zal Worden gezien. Voor vandaag hebben bedoelde confessioneele bonden mede heit consigne ge geven met het besluit van de Centrale van Koopvaardij-officieren en van den Centralen Bond van Transportarbeiders mee te gaan en derhalve niet te monsteren. Voor zoover wij hebben kunnen nagaan is er vandaag te Rotterdam niet gemonsterd. Wel zal vanavond de „Grutto" van Smit v. Om meren de reis aanvaarden met een bemanning die gemonsterd heeft op de oude voorwaarden. Dit betreft echter een bijzonder geval, waarmee de Central© Bond rekening heeft willen houden. De vorige week had de bemanning van de „Grutto" gemonsterd voor vier weken. Dit con. tract ineens op te zeggen ging natuurlijk niet en de Centrale Bond heeft nu geadviseerd om met veertien dagen het contract op te zeggen. Zooals wij reeds hebben bericht, heeft de centrale van Koopvaardijofficieren het stakings- besluit voorshands niet van toepassing ver klaard voor de schepen der stoomvaartmaat schappij Nederland en van den Rott. Lioyd, zoo dat vandaag hij den waterschout te Rotterdam wel is gemonsterd voor den Rott. Lioyd. Bespreking met den rijksbe middelaar. Do plaatsvervangend rijksbemiddelaar in het 3e district mr. dr. S. de Vlries Can. heeft de partijen, betrokken bij het conflict in het zee- vaartbedi-ijf .opgeroepen voor het verstrekken van inlichtingen op hedenmiddag vier uur in het departement van Economische Zaken en Arbeid te 's-Gravenhage. Woensdag opheffing dei- stremming. De stagnatie bij de brug over de Oude Maas onder Barendnecht heeft voor het eiland Beijer- land en Hoe'ksohe Waard heel wat misère gegeven. Bij Godschalksoord hebben auto's drie. vier uur moeten wachten, voordat zij konden worden overgezet. Ook op de Rotterdiamsche veemarkt was de aanvoer merkbaar in vertraging. Twee uur la ter dan gewoonlijk was pas de handel in gang. Omtrent de werkzaamheden aan de brug vernamen we vandaag, dat gisterenavond de laatste trams der R.T.M. van Rotterdam en Numansdorp over de brug zijn gegaan. De pas sagiers daarvan, werden nog overgezet. Van daag blijft de stremming nog voortduren. Echter laat het zich aanzien, dat de werk zaamheden tegen hedennacht zoover zullen ge vorderd zijn, dat morgenochtend het geheele verkeer weer kan worden vrijgegeven met een maximum-snelheid van 5 K.M. We herstellen hierbij nog een onaangename fout, welke in oms verslag van gisterenavond is geslopen. Er was n.l. sprake van een onaangename vertraging en een serie zenuwachtige maatre gelen. We schreven onverwachte maatregelen. Enkele communisten door de politie uit de zaal verwijderd. Zaterdagavond werd in het gebouw „De Ver- eeniging" aan de Velperweg te Arnhem een propagandavergadering gehouden vanwege den Alg. Ngd. Fascistenbond, waarvan de hoofd leider, de heer Baars, als spreker optrad. Enkele aanwezigen droegen het fascistenhemd. In en huiten het gebouw was zeer veel politie aanwezig, daar gevreesd werd, dat communis tische elementen de vergadering in de war zouden trachten te sturen. Bij den ingang der zaal werd op den bezoe kers door de politie controle uitgeoefend. Toen het communistisch gemeenteraadslid, de heer Burgman met eenige zijner kornuiten den toe gang werd geweigerd, protesteerde hij heftig hiertegen, zoodat de politie zich genoodzaakt zag hem naar het centraal politiebureau over te brengen om hem wat tot kalmte te laten komen. Ondanks de controle aan den ingang ble ken er nog verscheidene communisten in de zaal aanwezig, want toen de vergadering met het „Wilhelmus" werd geopend, werd dit over. stemd door de „Internationale" en een oor. verdoovend gejoel. De rede van den heer Baars werd telkens door interrupties onder broken, waaraan eeyst een einde kwam, toen de politie de grootste herriemakers uit de zaal had verwijderd. In enkele gevallen ging dit niet zonder geweld. Aan het rumoerig de bat na de pauze namen 7 personen o.w. zes communisten deel. Met het „Wilhelmus" werd de vergadering te elf uur gesloten. Na afloop bleef het voor het gebouw en in de omgeving nog eenigen tijd rumoerig, zoo dat de politie verscheidene malen tot doorloo- pen moest aanmanen. Londenper 8.63 S.61H 8.61 12.10 Berlijn p. lOOMk. 59.07 h 59.07 h 59.12 H 59-26 Parijs p. 100 frs 9.74K 9.74X 9.74K 9.74 Brussel p. 10Obelg 34.47 34.50 34.50 34.59 Zwitserl.p.lOOfrs 48.15 48.20 48.27H 48.— Weenen p.lOOsch 35.— Kopenh.p. lOOkr 44.40 44 25 45 80 66.67 Stockh. p. lOOkr 44 45 44 30 44.20 66.671 Oslo p. 100 kr. 43.30 43.25 43.20 66.677 New-York per 2.4»M 2.4o-,V 2.48)5 2.48 WISSELKOERSEN. AMSTEKDAM 30 Aug. 29 Aug. 27 Aug? pariteit In (het jachtveld nabij Eel dl© tmohititen de zer dogen eenige jagers een haasje te verschal ken. Er kwam echter geen wild opdagen en daarom werd besloten dat ieder der jagers een kamt zou opgaan. Zonder het van elkaar te weten gingen beiden zich achter een struik versohuilen en hun spiedende blikken gingen nu over hei en bosoh. Plotseling zag een der jagers achter een struik Iets ritselen, hij legde aan en zag inplaats van vluchtende wild z'n vriend te voorschijn komen die, in zijn zitvlak goed geraakt bleek te zijn. Een genees heer werd spoedig ontboden, doch deize kom gelukkig constateeren dat geen edele deelen gergakt waren. Een onaangenaam gevolg van de verkeersinspectie. De Eerw. Broeder Overste van het zieken huis St. Joan de Deo te Utrecht, Broeder Pros per aldus verneemt de Utr. Cour., zou zich Zon dagmorgen tegen 7 uur met een der andere Eerw. Broeders en een herstelden patiënt naar Haarlem begeven, om dezen laatste naar huis te brengen en tevens het feest van Broeder Simpllssimus, den vroegeren overste van het Utrechtsche ziekenhuis, bij te wonen. Op den Amsterdamschen Straatweg gekomen moest de auto plotseling stoppen voor de ver keersinspectie, die op dit punt gehouden wordt vanwege den Waterstaat. De beambte, die met een bordje het stop- teeken gaf, werd tengevolge van den dikken mist te laat door den chauffeur opgemerkt. Deze remde uit al'le macht, waardoor de wagen dwars over den weg kwam te staan. Echter werd de beambte over den weg geslingerd, waarhij hij tegen een lantaarnpaal aankwam. De man brak zijn arm en bekwam voorts nog eenige wonden. Broeder Prosper wist met behulp van een in de nabijheid staanden verhandtrommel de eerste hulp te verleenen. De arm werd direct door hem gespalkt, en met een ziekenauto werd de man door den Broeder Overste direct naar het ziekenhuis aan de Mariaplaats gebracht. De overigen konden hun weg naar Haarlem vervolgen. Broeder Prosper bleef echter de eerste uren te Utrecht bij zijn patiënt, die van deze inspectie en van den mist in dit geval, leelijk de dupe werd. Hij maakt het thans re delijk goed. Den chauffeur treft geen schuld. Vijf perceelen ver woes, Te Kortgene (Noord-Beveland) ontstond Maandagmiddag brand in een ark, vol met graan van J. V. midden op het dorp. Het vuur, waarvan de oorzaak onbekend is, deelde zich mede aan vier andere gebouwen en zoowel van Wissekerke als van Colijnsplaat snelde de brandweer te hulp De burgemeester had intusschen ook de brandweer te Middelburg om hulp verzocht en deze reed onder leiding van den commandant met de magirus autospuit uit naar het Wo 1 phaartsdijksche veer. Alvorens de Zand- kreek werd overgestoken, wat zekeT geen klei nigheid zou zijn geweest op' de betrekkelijk kleine motorboot, kwam reeds bericht, dat hulp niet meer direct noodig was en heeft ook de commandant zich daarvan overtuigd. Intusschen waren alle aangetaste gebouwen geheel afge brand, Paillard wint in grooten stijl. Men seint ons uit Rome: De uitslag van de beslissing, welke gister avond bij prachtig weer werd verreden, luidt als volgt: 1. wereldkampioen Paillard (Fr.), tijd 1 uur 20 min. 111/5 sec.; 2. Sawall (Duitschland) op 2 ronden en 200 meter; 3. Moeller (Duitschl.), op 2 ronden en 300 M.; 4. Thollenbeek (Belg.), op 2 ronden en 380 M.; 5. Lacquehay (Frankr.), op 2 ronden en 390 M.; 6. Linart (Belg.), op 3 ronden en 180 M, Paillard heeft bij dezen rit een vorm aan den dag gelegd, welke hem een klasse apart deed vormen. Hij vertrok van de derde plaats na Li- nart en Lacquehay, doch hij spurtte van meet af aan zoo hard, dat hij reeds na 2 ronden aan den kop lag. Achter hem joegen de Duitschers Sawall en Moeller, die na 6 ronden de 2e en 3e plaats bezetten. Paillard ging toen zoo enorm hard door, dat hij na 20 ronden reeds alle concurrenten op Sawall na een ronde had doen verliezen. Hij bleef toen Sawall een tijd lang volgen, doch bij de 75ste ronde ging hij tot den aanval over. Deze eerste aanval werd afgesla gen, doch Paillard wachtte slechts twee ronden en drong toen dusdanig op Sawall toe, dat deze geen seconde weerstand kon bieden. Van dat moment af had Paillard den wedstrijd volkomen in handen. Hij rustte toen eenigen tijd uit en bezorgde toen in een duivelstempo al zijn con currenten nog een ronde achterstand. Achter hem wisselde de positie der renners gedurig; alleen Sawall bleef steeds de tweede plaats be zetten. Gisteravond te 11.30 uur is Moeskops, die Zondag te Zurich nog een wedstrijd had ge reden, te Rome aangekomen. De wegrenners hebben gisteren een ronde van het wegtraject gereden. Braspenning meende, dat het zeer zwaar zal zijn voor de derde maal op dezen weg goed over te komen. ROTTERDAM, 30 Augustus 1932. Vlet- en lichterwerk.lOO en 110 ton 4.60, 1(B ton 5, alles per dag, 400 ton 7, 1400 ton 7, alles per dag- Va ar werk voor zwaar goed: 80 ton naar Appel scha 2.T5 per last. Hout naar Maxau 605560 ct. per last, met en 1 lostyd. Vracht vanaf Amsterdam naar Straatsburg 80 cent per last. ROTTERDAM, 30 Augustus 1932. Bovenrtjn. Waterstand vallend. Er was weinig vraag. Ruimte was voldoende. Stemming onveranderd. Voor ruwe producten naar Mannheim betaalde men ca. 50 ets. per last. Benedenrijn. Waterstand vallend. Er was weinig vraag. Ruimte was voldoende. Stemming onveranderd. Ertsvracht naar Ruhrhavens met 4 losdagen 25 ets., 8 losdagen 35 ets. per last. Sleeploon volgen3 het 25 cents tarief. VLISSINGEN aang. 29 Aug.: ORANJE NAS SAU, Harwich vertr. 29 Aug.: MECKLENBURG, Harwich; TELEGRAAF 21, Zeebrugge gep. naar Antwerpen: SAMBRE, ParijsCON- D Duinkerken gep. naar BrusselFLACHSEE, Cardiff; gep. naar Gent: LORAIN, Duinkerken; PA- TRIA (Zw.), Gothenburg; ADOLPHE URBAN, Zeebrugge gep. van Antwerpen: MATEBA, Congo; SVEI- GEN, Archangel; A. P. BERNSTORFF, Duin kerken; OTTERHOUND, Londen; ANTWERP. HarwichSELFOSS, Leith gep. van Gent: Falcon, Londen, HOLLAND—AMERIKA LIJN. BEEMSTERDIJK 29 v. Rott. n. Philadelphia* HOLLAND—AFRIKA LIJN. KLIPFONTBIN (thuisreis) 29 Aug. te Mombassa. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. IJSTROOM 29 van Amsterdam n. West-Afrika* KON. NBD. STOOMBOOT MIJ. COTTICA 29 Aug. van Suriname te Amsterdam* ROTTERDAMSCHE LLOYD. JACATRA (uitreis) p. 29 Aug. (9 v.m.) Perim* ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALCHIBA 29 van Rotterdam naar Hamburg* STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. AGAMEMNON, Japan n. Rott. 28 v. Penang. CITY OF FLORENCE, Japan n. Rott. 28 te Singapore. STENTOR, Batavia h. Amsterdam 28 v. Colombo* AVANVILLE Rott. n. Dublin p. 28 Lizard. BANDERAS Rott. n. L. Palmas p. 27 (2.52 n.m.J Niton. BITTERN 28 v. Rott. te Liverpool. BOEKELO Dordrecht n. Kotka p. 29 Bransbuttel BRAEDALE Rott. n. Southampton pu. 27 Horse Sd. Ft. BILLE 25 V. Amst. te Esbjerg. BLACK EAGLE 29 v. Rotterdam te New-York* COBLENZ. Rotterdam n. Japan 28 te Port Said* CASAMANCE Rott. n. Matadi 24 v. Tabou* CONISCRAG 28 v. Vlissingen te Londen. CARRICKMORE Rott. n. Cork p. 27 Lizard.- DEIDO 25 v. Rott. te Lagos. DUNAFF HEAD 25 v. Rott. te Montreal, EXPORT 28 v. Rott. te Londen. EQUATOR 25 v. Rott te Helaimgfors, FARNDALE 28 v. Rott. te Huil. FREIBURG Rott n. Java 26 v. Malta. GORECHT Plymouth n. p. 27 Prawle Ft, OLGA TOPICA 23 v. Rott. te Cagliari. HEROS slbt., Rott. n. Nicolaieff 26 (11.30 a.m.), op 25 mijl Z. v. Niton. HOOGLAND 29 v. Bremen op Tyne. HORSFERBY 28 v. Delfzijl te Londen, HADLEIGH 27 v. Amst. te Barry. INO Rott. n. Bristol p. 28 Prawle Pt JERVAULX ABBEY 28 v. Rott. te Huil. JAMAICA PIONEER 26 v. Rott. te Kingston (J.T JOLLY HUGH 26 v. Rott. te Boston (L.) JAPAN Amst. n. Calcutta 28 te Pt. Said* JONGE JOHANNES 21 v. Rott. te Sagunto. LEEUWARDEN 28 v. Harlingen te Londen. LINGESTROOM 28 v. Amst te Londen. LEERSUM 27 v. B.-Ayres n. Rosario. MEREL 28 v. Rott. te Londen. MACGREGOR LAIRD 27 v. Rott. te Liverpool* MARGOT 28 V. Harlingen te Huil. MIAMI 26 V. Rott. te Swansea. MINNA 21 v. Rott. te Tallin. NOVARA. Rotterdam n. Japan 28 van Penang. OSTREVENT Rott. n. Sables d'Olonne 28 (7.40 v.m.) in draadl. verb, met Nito. OOTMARSUM Diamante n. Dieppe p. 27 Madeira PASS OF MELFORT 26 v. Amst. te Sheerness. PASS OF BALLATER 27 v. Amst. te Londen. PRINSES JULIANA, m.. 29 v. Ostende n. Leith. RIJN 28 v. Dordrecht te Londen. ROELFINA H 23 v. Hudiksvall te Sundsvall. ROEK 28 v. Amst te Londen. RITA GARCIA Rott. n. Genua 28 (12.23 anj op 40 mnl ZW. v. Niton, ROKOS Rott. n. Rio Jan. 26 (8.50 n.xn.) op 45 myl ZO. v. Niton. SOMALI. Rotterdam n. Japan 29 te Singapore. ST. PHILIPSLAND 27 v. Tyne te Kopenhagen* ST. NAZAIRE 27 v. Rott. te Bordeaux. SHENANDOAH Amst. n. Preston 27 (12.22 n.m,), 45 mnl O. v. Lizard. SCHOHARIE 26 v. Rott te Savannah. SAALE Rott. n. Tsingtao p. 28 Dungenesa STOR 24 v. Rott. te Pillau. ST. NAZAIRE 27 van Rotterdam te Bordeaux, TWIN 28 v. Maassluis te Londen. TRITO Rott. n. Dublin p. 27 Beachy Hd, V1NSTRA 27 Aug. van Rotterdam te Bombay* VELTA 26 v. Rott. te Riga. VULKAN 24 v. Rott te Pillau. WATERLAND 26 v. Harlingen te Blyth. ZUIDLAND 26 v. Southampton n. Chart estowa ZEEHOND p. 27 Dumet Hd. om de O, ROTTERDAM aangekomen 29 Augustus namiddag: 3.30 RODSKAR, Derutra, Moermansk, Waal- haven, fosfaat; 8.15 JAMAICA PROGRESS, Wambersie Zn., Kingston (J.), Schiehaven, bananen; 8.15 DIANA, Wambersie Zn., Lübeck, Schiehaven, stukgoed. NIEUWE WATERWEG vertrokken 29 Augustus namiddag: 2.35 JAMAICA, Stockholm; KOLN, Hamburg; 4.15 HELUAN, Nykjobing; TYUCA, Yokohama; THE DUKE, Rouaan; 4.55 VIKSTEN, Gothen burg; 5.30 WALNUT, Dublin; 6.05 SARONIKOS, Antwerpen; 6,35 MAAS, Hamburg; 7.— FRIE- DERUN, Bais; RHEIN, Amsterdam; SPECHT, Reval; NJASSA, Z.-Afrika; JUPITER, (Nept.), Koningsbergen; 7.50 BERGENDAL, Stettin; ANDES MARU, Yokohama; BEEMSTERDIJK, Philadelphia; 8.05 ENERGIE, Koningsbergen; ALCHIBA, Hamburg; 8.15 HARELDA, South ampton; DOLLARD, Delfzijl; BATAVIER IL Londen; 8.30 OPTIMA, Wasa; RIO AZUL, Rio de Janeiro; 8.50 TARNWATER, St. Malo; FOL- TEC, Swansea. 9.20 PEBBLE, Gravesend; 9.40 SHERINGHAM, Harwich; 9.45 GRUNO, Londen; 11.50 ARDEN- NI A, Rouaan; SO Augustus voormiddag 12.05 AMSTERDAM, Harwich. Wind N.O.. flauwe koelte, kalme zee, betrokken Jucht. SCHIEDAM aang. 29 Aug,GARNES, Sagvaag, Waldhof. IJMUIDEN aang. 29 Aug.ARIADNE, Venetië, stukg.COTTICA, Suriname, stukg.THE EM PEROR, Swansea, kolen; TEXELSTROOM, Liverpool, stukg. vertr. 29 Aug.: TABINTA, Java; BARODD I, ChristianssandJANIS FAULBAUMS, Blyth; APOLLINARIS III, Rotterdam; IJSTROOM, W. Afrika, GEMENGDE BERICHTEN, SLIEpjRECHT. Londen, 29 Augustus. Het Nederl. motortankschip Slied.echt, van Batoum naar Montevideo bestemd, is in de Montevideo- baai gemeerd met schade veroorzaakt door hevig stormweder. S'eepbooten verleenen hulp* VERKOCHTE SCHEPEN. Het ïtaliaansche tankstoomschip Olandese, ex Nederl. „Rotterdam"; 4182 bruto en 2483 Betto tons groot, in 1895 te Newcastle gebouwd, te Genua thuisbehoorende, is voor sloop naar Spezia verkocht. RIJNVAART. De Minister van Waterstaat brengt ter ken-i nis van belanghebbenden, dat, blijkens aankon diging van den opperpresident der Rijnprovincie van 22 Augustus 1932, ten behoeve van het ver wijderen van een rotspunt in het rechter vaar water („enge Türchen"), tusschen stroomstation km 75,2 en 75,5, het duikerapparaat IV rotsen zal laten springen. Onder verwijzing naar 44, cijfer 2, van het Riinvaartpoljtiereglement van 1 Januari 19X3, wordt claarbjj medegedeeld, dat bedoeld vaarwa ter ten behoeve van de werken voor den duur van ongeveer 6 weken voor de vaart gesloten zal zhn. Tijdens den duur van de sluiting zal bii de invaart en bij de uitvaart van het „enge Türchen" de blauw en witte vlag worden ge toond, aanduidende, dat de doorvaart belem- mOvertredingen worden gestraft overeenkomstig 46 van het Rijnvaartpolitiereglement* BINNENLANDSCHE HAVENS. NIEUWE WATERWEG aangekomen. 30 Augustus namiddag: 3.STERN, Stettin. Vertrokken. 30 Augustus namiddag: 2.10 CEUTA, Casablanca; LORENZ L. M* RUSS, Hamburg; 2.55 GRUNDSEE, HamburgJ MIN, Duinkerken; THEMISTO, Kaapstad. STOOMVAARTLIJNEN. ZAANLAND 30 (12 midd.) v. Bremen n. Hamb* BOSKOOP Chili n. Amst. 30 te Londen. BRION 30 van Bordeaux te Amsterdam. OBERON Malaga n. Huelva p. 30 Gibraltar. EENGKALIS Vancouver n. Calo. 28 v. San Franc. STAD VLAARDINGEN Pto Ferrajo n. Wabana p. 28 Gibraltar. DEMPO Rotterdamn. Batavia 30 (12 midd.) van Port Said. VERWACHT TE ROTTERDAM. LUNA (Noor) 28 van Lorient via Rouaan. HOOGLAND 30 v. Tyne. RUDNIK v, Venetië p. 29 Ouessant. SEIRSTAD v. Narvik 31 (vm.) verwacht* AMERICA v. Constantz 30 te Antwerpen. MAAS v. Trangsund 24 te Koivisto. NORMAN STAR v. Vane, via Liverpool 29 (1.5 n.m.) 170 mijl NW. v. Land's End. SAGONA t., v. Constatnza 29 (2.20 v.m.) 850 mjjl v. Land's End. SILVERELN v. N.-Orleans via Havre p. 19 Cos* quets. STADT EMDEN vertr. 1 v. Gefle. MONSUN 25 v. Kirkenes 2 Sept. verw* KURT HARTWIG SIEMERS 30 .(mm.), y, Hamb*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 11