DE RIJKSDAG. WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1932 HET CENTRUM UITERST GERESERVEERD. t)e fractie meent, dat het voor het rijk verderfelijk is, den rijks dag te ontbinden', KLARA ZETKIN HOUDT EEN BOLSCHEWISTISCHE REDE. EEN WERKMEERDERHEID IN DEN RIJKSDAG DREIGEND TEXTIEL-CONFLICT IN SAKSEN. MIJNWERKERSSTAKING IN BELGIE. Besprekingen van minister Heyman met vertegenwoordigers der mijnwerkers. DE TEXTIELARBEIDERS- STAKING. Loonsherziening door de werk nemers afgewezen. COMMUNISTENCOMPLOT IN SPANJE ONTDEKT Twintig personen gearresteerd. DE OPSTAND IN ECUADOR. Het land zonder regeering. Quito heroverd. WERKLOOZENONLUSTEN IN EEN KERK. ONEENIGHEID IN HET SOVJET-BESTUUR. GAAN MOLOTOF EN WOROSHILOF HEEN? Kaganowitsj zou de geheele leiding van het politiek bureau in handen hebben. AARTSHERTOG KAREL VAN HABSBURG-BOURBON. 112.000 WEVERS IN LANCASHIRE. BERLIJN, 29 Augustus (V.D.) De centrum- fractie kwam hedenmiddag bijeen. Besprekin gen werden geroerd over een rapport van den plaats vervangenden partij-voorzitter Joos in zake zijn onderhoud, met den rijkskanselier kort na de verkiezingen. Er werden geen mede- deelingen verstrekt over de onderhandelingen fusschen de vertegenwoordigers van het cen trum en de nationaal-socialisten, daar de on derhandelingen nog niet beëindigd zijn. Met de Beiersche volkspartij is een werkge meenschap tot stand gekomen, evenals in den ouden rijksdag het geval was, welke zich ook zal uitstrekken tot alle parlementaire kwesties De fractie sprak er zich eenstemming voor Uit, dat alles gedaan.dient te worden om de grondwettelijke paden te blijven bewandelen. Aan het slot der bijeenkomst werd met al- gemeeue stemmen een motie aangenomen, waarin de richtlijnen werden goedgekeurd, welke op 11 Augustus door de rijksdagleden Joos en Bolz aan den rijkskanselier worden kenbaar gemaakt. Inzake de verklaringen van von Papen te Miinster over het centrum en de door deze partij nagestreefde richtlijnen wordt het vol gende in de resolutie gezegd: Elke regeering, die geen meerderheid of vertrouwen in de volksvertegenwoordiging bezit, moet noodzake lijk op een specialen weg komen. De centrum- fractie arbeidt onbekommerd voor bedreigingen of vreeeaanjagingen mede aan de vorming ©ener regeering, welke steunen kan op een duidelijke meerderheid in het parlement. De fractie is van meening, dat bet grondwette lijk onmogelijk en voor het rijk verderfelijk Is, den rijksdag te ontbinden om reden, dat de tegenwoordige regeering geen meerderheid in den rijksdag kan verkrijgen. Vervolgens werd bet woord gevoerd door Adolf Hitler over de houding van de N.S.D.A.P. ten opzichte van den politieken toestand. In een korten terugblik behandelde hij dan strijd en de tot dusverre bereikte successen der be weging, die reeds in talrijke Duitscshe landen legeert en die in het rijk eigenlijk alleen nog bestreden wordt wegens de mate van macht, diie de beweging voor zich opeischt tegenover de mate, die de tegenstanders meenen haar nog te kunnen onthouden. De overwinning van de beweging, die absoluut vaststaat, is nog slechts een kwestie van tijd. Onze opvatting, aldus Hitler, onderscheidt zich van die van onze tegenstanders daardoor, dat wij gezegd hebben: Men kan wel zonder rijksdag regeeren, maar men kan niet zonder het volk regeeren. In staat tot regeeren is slechts hij, die uit het volk opgroeit en die dit volk kent. Het thans regeerende systeem moet falen door het volslagen ontbreken van een levend contact met bet volk. De millioenen hebben hun vertrouwen te kennen gegeven in de natlonaal-soclallstische beweging in de hoop, dat zij het Duitsehe volk thans een ander gezicht zal geven dan de an dere partijen hebben gedaan. In deze verwach ting zullen zij niet teleurgesteld worden. Het volk wil moed, kracht, vastbeslotenheid, en bekwaamheid zien. Wie deze kwaliteiten toornt, dien zal het volgen. Onverschillig op welk ter rein de mationaal-socialistlsche beweging zal strijden, kapituleeren zal zij niet, maar atfij. den tot aan de overwinning. Zij is ieder uur bereid weer voor het voik te treden Laat de tegenstander dit weten. Aan het slot van de vergadering legde de voorzitter voor de geheel© fractie de gelofte van overbrekelijke trouw aan den leider af. t .Ook de Beiersche volkspartij tegen rijksdagontbinding. MiiNCHEN, 29 Augustus, (V.D.) De Beier sche volkspartij zet in een artikel in haar pers dienst uiteen, dat, mocht de regeering uit angst voor een motie van wantrouwen den rijksdag ontbinden, de rijkspresident zich blootstelt aan het gevaar, dat deze ontbinding door vrijwel den geheelen rijksdag als onwettig beschouwd wordt. De zitting. BERLIJN, 30 Augustus. (W.B.) De tribunes waren om 3 uur, het openingkijdstip der zit ting, reeds lang tot de laatste plaats bezet. Bij het eerste belsignaal kort vóór 3 uur waren de geüniformeerde nationaal-socialisten de zittingszaal binnengetrokken. De regeerlngs- ibanken bleven leeg. Op den nog leegen presi dents zetel lag een dik kussen. De Duitsch-natlonalen waren, overeen komstig hun fractie-besluit, vooreerst van de zitting verre gebleven. Klokslag 3 uur werd Klara Zetkln, de com munistische ouderdomspresidente, door twee vrouwelijke fractiegenooten naar den presi- dentszetel geleid. De communisten riepen in spreekkoor: ,,Wij •begroeten bet antl-fasclstlsche roode een heidsfront en onze partijgenoot© Klara Zetkln, ontvangen wij met een driewerf rood-front De overige afgevaardigden hoorden deze manifestatie zwijgend aan. Klara Zetkln verklaarde, zich zichtbaar in spannend: Volgens de regeling van werkzaamheden wordt de eerste zitting van den rijksdag door het oudste lid geopend en geleid. Naar is vast gesteld, ben ik het oudste lid. Ik ben op 5 Juli 1857 geboren. Wanneer een lid ouder zou zijn, verzoek ik, dat het zich mélde en mijn plaats inneme. Zulks is niet het geval. Nadat de secretarissen hun plaatsen inge nomen hebben, houdt Klara Zetkln de volgende toespraak; Toespraak Klara Zetkin. De rijksdag aldus spreekster komt bijeen onder omstandigheden, waarin de bende der kapitalisten de breed© werkkTachtige massa s van DuitsoMand met een hagel van het vreesdijkste lijden overstelpt. Hat wegvallen van het recht op tarlefloon en van het arbitragewezen zal de loonen, die reeds tot ontbering voeren, nog meer omlaag brengen. De politieke macht heeft in Duitschland een presidiaal kabinet in het leven geroepen, dat met uitschakeling van den rijksdag ge vormd werd, dat aan handlangers van de groot-kapitalisten en jonkers een monopolie verschaft, welks drijvende kracht de rij'ks- weergeneraals zijn. („Zeer waar bij de com munisten). Ondanks de almacht, die de tegenwoordige regeering bezit, is zij ten opzichte van de binnen- en buitenlandscbe politieke kwesties volkomen in gebreke gebleven. Als behoeftig in sociaal opzicht beschouwt de regeering slechts de groot-grondbezitters, de induetrle-heeren, de bank-geweldenaars, reeders, financieele mannen en „Schieber". De buitenlandsche politiek wordt geleid met imperialistische tendensen, perst uit de wer kende massa's den laatstoen druppel en poogt aan den anderen kant deze massa's weer te paaien, die men vreest. Zwaarder nog dan dit alles wordt bet scbul- denregis'ter van het presidiaal kabinet door de straffen van de laatste weken, waarvoor 'het de verantwoordelijkheid draagt. Door de maatregelen is slechts in zeer zeld zame gevallen aan de nationaal-sociallstlsche moordterreur het hoofd geboden. Eer ik, zoo ging Klara Zetkln voort, verder spreek over de taak van het oogenblik, moet ik deze vraag stellen: Wanneer wordt tegen de rijkisregeering, die de grondwet poogt opzij te schuiven, opge treden en een aanklacht tegen de rijksminis ters wegens schending der grondwet inge diend De omverwerping der regeering moet het sein zijn voor den opmarsch. Onze strijd gaat in dit verband vooral tegen het fascisme. (De communist Tangier vraagt de ouderdoms- presidente om haar rede te 'bekorten, maar zij antwoordt echter; neen, neen, neen en. gaat verder) In België heeft de massa begrip voor den strijd getoond en dit bewijst, dat den werk- krachtigen nog een wapen gegeven is, dat den vrede kan bewaren en desondanks ©en druk op de beheerschers en uitbuiters van het volk kan uitoefenen. Het tegenwoordige parlement moet op den val van het regime en van de kapitalistische economische orde aansturen. De Russische ontwikkeling is voor de wereld geschiedenis een duidelijk bewijs, dat de wer kers de kracht hadden, hun vijanden neer te werpen en een nieuwe wereldorde op te bouwen. Het gebod van het oogenblik is het eenheids front van alle werkers. Het middel van den gemeenschappelijken strijd, zoo verklaarde spreekster met verheffing van stem, moet de hecht-aaneengesmede strijd gemeenschap der werkers op alle gebieden worden. Onder stormachtigen bijval der communisten eindigde de ouderdomspresidente haar meer dan een uur lange rede. De ouderdomspresidente werd af en toe door de communisten onderbroken met „zeer goed en „bravo De overige afgevaardigden ont hielden zich van elke manifestatie. Klara Zetkin sprak zeer duidelijk, doch zeer langzaam en hoe langer haar rede duurde, hoe langer 'de pauzen tusachen haar woorden duur den. Herhaaldelijk moest zij drinken. Na de rede legde zij zich uitgeput op haar zetel. De communisten braken in bijvalsbetuigingen los, waarmee de communistische tribunebezoekers instemden. Nadat was vastgesteld, dat heft huis bevoegd was, besluiten te nemen, nam de communisti sche afgevaardigde Radel het woord en stelde de onmiddellijke vrijlating voor van den afge vaardigde Knattecr, die in Stuttgart is ge arresteerd. De ouderdomspresidente, Frau Zetkln, stelde hierop de verkiezing van. het presidium aan de orde. De presidentsverkiezing. Hierop werd overgegaan tot de verkiezing van den eersten president. Het resultaat was, dat 367 stemmen bleken uitgebracht te zijn op Göring (nat.soc.), 135 stemmen op Loebe (soc.-dem.)80 op Torgler (comm.) Tot rijksdagpresideut bleek dus Göring met absolute meerderheid gekozen. Hij nam de ver kiezing aan en verklaarde zijn ambt onpartij dig en rechtvaardig te zullen vervullen, voor de orde en de waardigheid van het buis te zul len zorgen, doch evenmin de waardigheid en de eer van het Duitsehe volk te laten aantas ten. Daarna kwam aan de orde de verkiezing van een vice-president. Afgev. dr. Frick (naft.-soc.) etelde afgev. Esiser (Centrum) voor. Afgev. Torgler 'Comm.)) riep: „Dat zijn de eerste vruchten der nieuwe coalitie!" De sociaal-democraten stelden Loebe, de ooua- munisten Torgler voor, Esser (Centrum)) kreeg 276 van de 568 stemmen, Loebe 214, Torgler 77. Daar Esser geen absolute meerderheid had verworven, kwam het tot herstemming tus schen Esser en Loebe, Hierbij werd Esser ge kozen me' 364 tegen 138 stemmen. Hierna werd overgegaan tot de verkiezing van den tweeden vice-president. Candidaat zijn gesteld de leden Graf (Duitseh-nationaal), Dittman (soclaal-democxaat) en Torgler (com munist). Gekozen werd Graf (Duitscb-natlonaal) met de absolute meerderheid, n.l. 335 stemmen, tot tweeden vice-president. Loebe (S.P.D.) kreeg 139, Torgler (comm.) 78 stemmen. Als derde vice-president werd gekozen afgev. Rauch (Beiersche volksp.) met 350 stem men (Loebe kreeg 124, Torgler 76 stemmep.) De rijksdagmeerderheid. President Goering verzocht daarna machti ging, om den rijkspresident te verzoeken, bet presidium van den rijksdag, onverwijld te ont vangen (bijval). Hij wees de geruchten af van een a.s. uitschakeling van den rijksdag. Hij stelde uitdrukkelijk vast, dat de heden gehou den zitting en vooral de verkiezing van het presidium duidelijk bewezen heeft, dat de nieu we rijksdag over een groote werkkrachtige na tionale meerderheid beschikt en dus geenszins een staatsrechtelijke noodtoestand aanwezig is (bijval). Voor de eerste maal bezit de rijksdag weer een nationale meerderheid (bravo bij rechts) die bereid is, het Duitsehe volk uit den diepsten materieelen nood en doffe zielsver twijfeling te voeren (krachtige bijval). Besluiten. BERLIJN, 30 Augustus. (H.N.) De rijksdag heeft het presidium gemachtigd, zich terstond telegrafisch tot den rijkspresident te wenden, om hem te verzoeken het te ontvangen en ge- Von Papen te Muenster. legenheid te geven rapport uit te brengen. Tevens ls het gemachtigd, de volgende zit ting van den rijksdag op een nader te bepalen dag bijeen te roepen. Een communistische motie, om reeds mor gen over de moties van wantrouwen tegen bet kabinetv. Papen te stemmen, werd verwor pen Het seniorenconvent van den rijksdag besloot na afloop van de zitting, de eerstvolgende zit ting tegen Dinsdag a.s. bijeen te roepen. Voor- loopig ls als punt van agenda opgenomen de aflegging van een verklaring van de rijksregee- rlng, zoo deze daartoe besluit. De verdere pun ten der agenda zullen in een volgende zitting van het seniorenconvent worden vastgesteld. Demonstraties voor het rijksdaggebouw. BERLIJN, 30 Augustus. (V.D.) Van de zijde van het politiepresidlum wordt medegedeeld, dat bij het ontruimen van de omgeving van het rijksdaggebouw hedenmiddag vijf personen, waaronder een vrouw, zijn aangehouden. De politie werd op eenige plaatsen met steenen en stukken ijzer bekogeld. Een persoon, een lid van de nationaal-sociallstlsche partij, werd in voorloopige hechtenis gesteld. BRUSSEL, 30 Augustus. (R.O.) Heyimaai, de Belgische minister van industrie, heeft heden morgen verschillende besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van den mijnwerkers- bond, de socialistische mijnwerkerscentrale en de katholieke mijnwerkers betreffende de rnijn- werkerestaking, de werkloosheid, enz. Naar gemeld wordt, ls in verschillende dis tricten het werk weder hervat. LONDEN, 30 Augustus. (R.O.). Het aantal stakers in de katoen-industrie is vandaag nog vergroot door de werkzaamheid van groepen posters bij de fabrieken. Het grootste deel der weverijen In het Zuiden van Lancashire was evenwel aan het werk. In politieke kringen verwacht men, dat mi nister-president Mac Donald gedurende zijn onderhoud met den koning de mogelijkheid van een ingrijpen der regeering zal bespreken. CHEMNITZ, 30 Augustus. (W.B.) De onder- hamdelingen over de loonen, welke tot nog toe in de West-Saksische textielindustrie werden gevoerd, zijn zonder resultaat gebleven, daar de vertegenwoordigers der werknemers een herziening der loonen hebben afgewezen. MADRID, 30 Augustus. (V.D.) De politie te Madrid arresteerde gisteren een twintigtal oommumisten, die verdacht worden van deel neming aan en voorbereiding van een over het geheele land verspreid complot tegen de re- geering. De betrokken communisten zouden vooral uiting willen geven aan hun ontevredenheid over de clemente wijze, waarop generaal San- jurjo is gestraft. GUAYAQUIL, 30 Augustus. (R.O.) In Quito, waar het geweervuur nog steeds aanhoudt en de straten vol lijken liggen, heerscht de groot ste verwarring. De opstandelingen vuren van de kerken, waar zij hun toevlucht hebben genomen op de federale troepen- De minister van oorlog heeft telegrafisch alle beschikbare groepen maar Quito ontbo den. Talrijke jonge mannen laten zich voor het leger aanwerven. Een wettige regeering besftaai er op bet oogenblik niet. NEW YORK, 30 Augustus. (H.N.) Uit Guaya quil wordt gemeld, dat de opstand in Ecuador geëindigd is. De regeeringstroepen zijn na een beschieting van het fort Santa Roea en na een kort hand- gemeen de hoofdstad Quito binnengerukt. De opstandelingen gaven zich terstond over. Bonifaz moet gevlucht zijn. De militaire ope raties der regeeringstroepen werden door vliegtuigen ondersteund. Op de plaza d'Espama te Barcelona hebben enkele honderden werklooze communisten ge tracht, om een opstootje te verwekken. Toen zij door de politie werden uiteengedreven, trok. ken vijftig communisten naar de kerk „del PI" met de bedoeling dit gebouw in brand te ste ken. Met een groot aantal bossen stroo, die zij bij een stalhouder gestolen hadden, trokken zij de kerk binnen. Toen de bewoners uit de buurt dit zagen, werd er alarm gemaakt en spoedig was er een groot aantal burgers bijeen die de commu nisten uit de kerk wilden verjagen, hetgeen echter niet mocht gelukken. Bij deze poging werd de koster van de kerk levensgevaarlijk gewond. Intusschen waren ook de politie en de brand weer gewaarschuwd, die spoedig met een ge- panseerde auto en motorspuit ter plaatse waren. Zoodra die politieagenten in het portaal der kerk een salvo losten, gingen de communisten op de vlucht en de brandweer had geen zware taak, om de brandende bossen stroo te blus- schen. De aangerichte schade is tamelijk onbe duidend. In den loop van den dag werden de brand stichters gearresteerd, waarvan er enkele war ren, die meerdere kogelwonden hadden be komen. Het politiek bureau heeft zich In zijn laat ste vergadering bijna uitsluitend bezig gehou den met de steeds groeiende moeilijkheden in de binnenlandsche politiek, die zich wooraJ sterk doen gevoelen in den landbouw tenge. volge van de economische crisis, welke de col lectieve bedrijven doormaken. Op deze verga deringen werden door de partijleiders harde woorden gezegd over de regeeringspolitiek: de toon van de debatten was van dien aard, dat er geen notulen gemaakt konden worden: daar. om werd na afloop van de vergaderingen ver klaard dat de bijeenkomsten slechts een partt. culler karakter droegen. Uit welingelichte kringen vernemen wij echter, daft de laatste vergadering van het poli. tiek bureau zoo rumoerig was, dat het zelfs tot handtastelijkheden zou gekomen zijn fus schen den volkscommissaris van oorlog Woros- hilof en Kaganowltj, den toekomstigen bewind voerder In de Vereenigde sovjet republieken. Er werd uitsluitend gedebatteerd over de vraag, op welke manier de politieke en economische „terugtocht" uitgevoerd zou kunnen worden. StalLn de algemeene partijsecretaris heeft zich sinds enkele dagen geheel en al uit het partijbestuur teruggetrokken. Hij wil eerst zijn medewerkers bun meeningsverscbillen laten uitvechten. Men verwacht dat Staltn pas dan zal ingrijpen, als de toestand ©enigszins is opgeklaard. Naar men uitdrukkelijk verzekert, heeft Kaganowitsj langzamerhand heel de leiding van het politiek bureau in handen genomen. Hij heeft het handig aangelegd, om zoowel Molotof den voorzitter van den raad van volkscommissarissen en leider van het hoofd bestuur van het uitvoerend comité der komin tern, als Worosihilo, te verdringen. Men heeft dit Kaganowitsj kwalijk genomen, omdat de grondbeginselen van de nieuwe politieke rich, ting uitgestippeld zijn door Molotof en Woros- hilof terwijl Kaganowitsj steeds de algemeene lijn van Stalln gevolgd heeft: tot nog toe was hij een besliste tegenstander van Iedere zwen- king naar rechts. Thans heeft hij zelf een plan ontwerpen om weer particuliere ondernemingen, waarin niet meer dan 50 arbeiders werkzaam zijn, toe te staan. Molotof en Worosbilof hebben zich besliste tegenstanders van genoemd plan verklaard. Veroordeeld tot een boete van 10.000 peseta's. MADRID, 29 Augustus (V.D.) Aartshertog Karei van Habsburg-Bourbon, die eenige dagen geleden gearresteerd is verdacht van monar chistische propaganda, ls veroordeeld tot een boete van 10.000 peseta's, omdat op zijn auto het wapen van bet huis Bourbon was aange bracht. De aartshertog zal bovendien waar. schijnlijk worden uitgewezen. LONDEN, 30 Augustus. (H.N.) Volgens de „Times" staken in Lancashire 112.000 wevers, zijnd© 75 van het totale aantal vakvereeni- glngsleden. Verscheiden© vakvereenlgingsleiders en werkgevers hebben gisteren verklaringen af gelegd, waarin zij zich voor een onmiddellijk ingrijpen van d© regeering verklaren. PARIJS, 30 Augustus (H.N.) Drie toeristen uit Lyon zijn gisteren op de Belladonna bij Gre noble verongelukt. Twee hunner zijn ale lijken geborgen, de derde is elrnstig gewond. j Naar het Engelsch I van WILLIAM GARRETT 8J U hebt gehoord van Vivaldi, signor; den grooten Venetlaanschen maestro, in het hegin van de achttiende eeuw. In zijn conservatorium In Venetië had hij een wonderlijk koor en orkest, bestaande uit vrouwen en meisjes, die hemlsch zongen. Zijn faam verspreidde zich over heel Europa. Maar Ik zal nog meer doen dan Vivaldi en het conservatorium van Ve netië. Ik word oud, dat ls waar, maar ik heb nog tijd om mij de onsterfelijkheid te verwer ven. Hij ratelde door op een tamelijk egoïstische manier, waaruit mij bleek dat IJdelheid hem niet vreemd was, maar zijn stem was zóó vrien delijk en de wijze wiaarop hij enkele van zijn ervaringen vertelde was zóó interessant, dat men zijn egoisme en excentriciteit gaarne ver gat. Nu mijn concertseizoen weer voorbij is, hoop ik een korte vacantie te nemen, alvorens mijn lessen weder te hervatten, zelde hij. Mis schien zal lk mijn geliefde Italië wel bezoeken en daarbij enkele van mijn leerlingetjes mee nemen. Hij wendde zich tot Miss Fane, die in een fluistergesprek met Langdale gewikkeld was. Jij zoudt wel graag eens naar Italië gaan met je ouden papa Ricardo, niet waar? vroeg hij schertsend. Ja, en of, antwoordde zij. Wanneer neemt ge mij mede? Op vaderlijke manier klopte hij haar op het hoofd. Misschien al heel spoedig, antwoordde hij en zich dan tot mij wendend vervolgde hij: Zij is mijn meest belovende leerlinge, weet U. Van alle stemmen beeft de bare de zeldzaamste kwaliteiten. Zijn aandacht werd door anderen opgeëischt, zoodat hij afscheid nam, waarbij bij Langdale en mij zijn kaartje overhandigde, dat het op- Bchrift droeg: Dr. Giuseppe Ricardo, leeraar in zang en muziek. Honorarium volgens over- feenkomst. En daaronder het adres: 21 Douglas Square, welk plein, naar lk wist, ergens ln Bloomsbury moest zijn. U schijnt allemaal veel van Dr. Ricardo te houden, Miss Fane, merkte lk op. Hij is een oude schat, antwoordde zij. Hij is een zeer groote steun voor mij geweest toen... toen alles nog zoo moeilijk voor mij was. Zij sprak op ernstigen toon en met een lichte huivering, alsof zij zich iets zeer onaange naams herinnerde. Behoort U reeds lang tot zijn leerlingen? Informeerde lk. Nog pas een paar maanden. Hij ls een vriend van Gerald, mijn broeder, en toen Ge rald hem vertelde, dat ik een beetje stem bad, bood hij aan die te oefenen en te ontwikkelen en mij in zijn koor op te nemen. Het is hard werken geweest, maar ik vind het heerlijk, en het heeft mij in staat gesteld mijn bescheiden zakgeld aardig aan te vullen. Ik sta er dan ook op, Freddy, de volgende week in het Savoy een diner aan te bieden. Prachtig! riep Langdale lachend uit. Van vandaag af begin ik te vasten! Misschien komt U een dezer dagen wel eens met Freddy bij mij theedrinken, vroeg ik. Hij woont bij mij in, zooals U weet. Ik zal bet heerlijk vinden, zeide zij. En U moet met Freddy eens op een Zondag naar onze kleine flat komen, om kennis te maken met mijn broeder. De volgende week, als je wilt, viel Lang dale haar ln de rede. Zij aarzelde. Misschlikik weet het niet, zelde zij. Gerald is den laatsten tijd niet erg in orde. Ik ik zal het U nog laten weten. Ik voelde dat zij iets verborg. Haar aarze lende manier van spreken en blijkbare terug houdendheid om een ontmoeting tusschen Freddy en haar broer tot stand te brengen wekten een vage achterdocht bij mij. Wij zullen heel gaarne ko'men, wanneer het U schikt ons te ontvangen, zeide ik. Daarbij lieten wij het en spoedig daarna namen wij afscheid. Toen wij door den guren" Januari-middag naar huis wandelden, over stelpte Langdale mij met vragen, hoe ik Mo nica gevonden had. Zij lijkt mij in elk opzicht een buitenge woon aardig meisje, zeide ik, maar alvorens ik haar verder heb leeren kennen, kan ik geen definitief oordeel uitspreken. Laat bet je vol doende zijn, dat lk, na de dame gezien te hebben, als je voogd er geen bezwaar tegen heb, dat je de vriendschap met haar aan houdt en verder ontwikkelt. Aan den anderen kent adviseer ik je haar nog niet ten huwelijk te vragen. Waarom niet, wanneer zij je toch bevalt? vroeg hij. Er zijn meerdere redenen; wacht bijvoor beeld tot je haar broer ontmoet hebt. Oh, baar broer. Daarmee ga ik niet trou wen! Wij wandelden even in stilte verder. Goed, ik zal wachten, tot je meer gelegen heid gehad hebt de situatie te bestudeeren, zei de hij plotseling. Dank je, zeide ik. Tusschen twee haakjes, wat denk je van Dt. Ricardo? Oh, die, dat is een rare ouwe sijs. Voor het moment was ik geneigd het met zijn beschrijving eens te zijn. Weinig vermoed de ik, welk een buitengewoon belangrijke rol die „rare ouwe sijs" in onze naaste toekomst zou gaan spelen. HOOFDSTUK II HET VERHAAL VAN EEN SCHOOIER. Gedurende de volgende week gebeurden er twee gedenkwaardige dingen. Ik kwam gereed met de correctie van mijn drukproeven en zond ze met een zucht van verlichting naar mijn uitgever, en Miss Fane kwam op Rocking- ham Place theedrinken. Zij leek een beetje ver moeid en bezorgd en terstond, nadat zij ver trokken was, vroeg ik Langdale, of er iets was waarover zij zich zorgen maakte. Zij piekert ergens over, zei bij, maar zij wil niet vertellen wat het is. Daarom alleen al vroeg ik haar bijna.ten huwelijk. Zonder mijn sterke wilskracht en bet respect, dat ik je toe draag, Dick, en zonder de belofte die ik je gegeven hebach, verdraaid nog toe, bet maakt de zaken maar moeilijk. Gewoonlijk is zij vroolijk en opgewekt en wij zijn de beste vrienden samen, maar er zijn tijden, dat ik mij niet anders dan als een tijdelijke kennis van haar gevoel. Zij gaf mij toe, dat zij zich ergens bezorgd over maakte, maar zij kon mij niet vertellen wat er aan scheelde. Ik geloof dat het iets met dien geheimzinnigen broer van haar te maken heeft. Indien wij eenmaal offici eel verloofd waren, geloof ik, dat zij wel mede deelzamer zou zijn. Hij liep naar het raam en staarde somber naar buiten. In ieder geval ge loof ik niet, dat zij mij zou willen hebben, voegde er aan toe. Waarschijnlijk niet, zeide ik ontmoedi gend, je bent nog slechts een heel vriendelijke jongen, Freddy, en wij zullen het nog niet ris- keeren. Je heele toekomst is nog afhankelijk van de welwillendheid van je vader, welke op haar beurt weer afhankelijk is van mijn goed keuring van je eventueele huwelijk. Indien er eenige kans is dat je met een vrouw; naar Hong-Kong terugkeert, moeten wij er voor zorgen, dat je geen andere moeilijkheden in verband met haar meeneemt. Je bent verdraaid voorzichtig, hoonde bij. Ik geloof, dat je je twee van die ellendige mo nocles hebt aangeschaft, een rose en een gele. Wanneer je de rose gebruikt is alles couleur de rose en wanneer je door de andere kijkt, zie je niets dan zwarigheid. Ik geloof, dat je de laatste dagen steeds de gele gebruikt. Ik lachte. Ik geloof anders, dat jij juist zoo'n pes- simistischen kijk op de zaken hebt. Je vroeg mijn raad en dien gaf ik je. De menschen vra gen meestal raad, zonder dat zij ook maar in het minst van plan zijn dien op te volgen, maar alleen opdat zij het iemand kunnen ver wijten, waaneer de zaken verkeerd loopen. Je kunt beter wachten tot Miss Fane je heeft afge wezen, voordat je mij gaat beschuldigen. Waar schijnlijk is zij vermoeid en beeft zij behoefte aan een vacantie na dat inspannende concert seizoen. Zei Dr. Ricardo niet, dat bij haar mee zou nemen naar Italië? De oude heer voelt zich niet goed genoeg om op reis te gaan, hoorde ik. Hij is lijdend aan de een of andere Ineenstorting en zijn dokter heeft hem absolute rust voorgeschreven. Monica zond hem gisteren wat bloemen. Zij schijnt veel van den ouden heer te houden. Hij is heel vriendelijk voor haar geweest. En zij houdt van oudere menschen. Jij bent ook erg in haar smaak gevallen. Ik slingerde een kussen naar zijn hoofd, hetwelk hij haudig ontweek, waarbij het Car- rüthers, die juist binnentrad, midden in bet gelaat trof. Een licht optrekken van zijn wenk brauwen was het eenige teeken van afkeuring van mijn goed getrainden bediende; afkeuring, niet tegenover mij maar tegenover de na-oor- logsche jeugd die mij tot dergelijke buiten, sporigheden voerde. Hij bracht een telegram van Drew binnen, meldende, dat hij zich had ingescheept op de Thuringia en begin volgende week in Southampton zou aankomen. Ik over handigde het telegram aan Langdale. Prachtig! riep hij uit. Ik zal de eerstvol gende dagen besteden om alle sporen van mis daad uit mijn slaapkamer, waar zijn doorluch tige persoonlijkheid zal verblijven, te verwijde ren. Geen spoor zal er achter blijven. Indien je met hem kunt schaken, zul je zeker genade in zijn oogen vinden, zeide ik. Het grootste deel van zijn vrijen tijd brengt hij door met het oplossen van schaakproblemen. Schaken! Daar kan lk nog wel wat van. Ik heb het ln Oxford geleerd van een kerel, die 'it w_eer van 'a Russischen mede-gevangene in Turkije geleerd had gedurende den laatsten oorlog. Dat klinkt goed genoeg, merkte ik op. Toen de Hhuringia Engeland naderde, zond ik Drew een radiogram, meldende, dat ik ver wachtte, dat hij bij mij op Rockingham Place zou logeeren. Den volgenden Woensdag, den drie en twintigsten Januari, kwam hij aan. Hij zag er best uit, was vroolijk en opgewekt en in zijn hand droeg bij de onafscheidelijke zwarte tasch, welke, naar ik wist, de noodige ingrediënten bevatte voor zijn vermommingen, zijn zaksckaakbord en de noodige geheimzin nigheden voor de uitoefening van zijn beroep. Op het eerste gezicht hield men hem voor een tamelijk zwaar gebouwd plattelands dokter met sportieve neigingen. Een nadere beschou wing onthulde echter een glad geschoren ge laat met hoog voorhoofd, een paar scherpe oogen, waarin een felle energie gloeide en uiterst beweeglijke gelaatstrekken. Ik heb nooit Iemand gezien die een dergelijk aantal grimassen kon trekken als Drew. Als conferen cier of als feest-arrangeur voor kinderpartijen zou hij onbetaalbaar zijn geweest, indien zijn andere talenten hem niet tot een groot detec- tieve gemaakt hadden. Jehosaphat! Ik ben blij dat ik je weer zie, Montague, zeide hij, nadat bij mij stormachtig begroet had. Ik heb zoo'n idee, dat dit korte bezoek aan Londen een van de hoogtepunten in mijn carrière zal vormen; niet om het zaakje, dat ik hier op te knappen heb, maar omdat lk van je gastvrijheid zal mogen genie ten. Het is vriendelijk van je dat te zeggen, zei ik, maar het zou ondenkbaar zijn, dat je ergens anders moest logeeren, en bovendien hoop ik, dat het zaakje, zooals je het noemt, niet zoo heel onbeteekenend zal blijken als je opmerkt. Ik heb al zóó lang nietsdoende rond gehangen, dat mijn avontuurlijke geest mij weer aardig te pakken begint te krijgen. Ik kan wel zeggen, dat een nieuwe jacht op misdadi gers in jouw gezelschap zij het dan ook een beetje minder sensationeel dan in de Arning- ton-affaire mij goed zal doen. Ik ben bang, dat ik je dat niet kan belo ven, beste vriend. Geeft niet. Je tegenwoordigheid alleen is al een voldoende stimulans voor mij en zal mij genoeg bezig houden tot aan het tijdstip dat Joan terugkomt. Ik had gehoopt Mis-s Tracy te ontmoeten. Wanneer komt zij terug? Zij en haar broeder denken binnen een maand thuis te zijn. In het voorjaar hopen wij te trouwen. Ik heb een landgoed buiten ge kocht en zeer waarschijnlijk geniet je de eer de laatste gast te zijn In mijn nederige vrijgezeL lenwoning. In dat geval zullen wij het er eens goed van nemen, verklaarde Drew lachend. Geen van heiden beseften wij hoe heel an ders alles zou uitkomen. Langdale bracht den avond door met Monica Fane, zoodat wij samen dineerden, waarna wij mijn oude port aan een grondige keuring on derwierpen. Drew vertelde in korte trekken, zijn wedervaren gedurende de afgeloopen tien maanden, maar roerde de zaak, die hem naar Engeland voerde, in het geheel niet aan. Hij was in alle mogelijke zaken betrokken geweest: een moordzaak opgelost, een groote zwendel aan bet licht gebracht en een bende drank smokkelaars opgespoord. Ik geloof, dat ik zoowat met alles in aan raking ben geweest behalve met den handel in verdoovende middelen, zeide hij, en intusschen heb ik mij bezig gehouden met de studie van vergelijkend recht. Het was allemaal heel inte ressant, maar lk voelde dat ik een kleine va cantie noodlg had en ik was dan ook bar blij, toen ik kans kreeg hier naar toe te komen. Denk je, dat je hier lang werk zult heb ben? polste ik hem. Hij keek mij glimlachend aan. Nieuwsgierig? zeide hij. Ach, je brief hield een soort belofte in: „een opdracht, welke verbazend interessant, vreeselijk delicaat maar waarschijnlijk abso luut gespeend van avontuur of opwinding", citeerde ik zijn brief. All right, ik zal de geschiedenis vertellen. Ik bracht hem terstond naar mijn bibliotheek waar hij, na een dronk geaccepteerd en een sigaar (een van mij, gelukkig) opgestoken to hebben, van zijn opdracht begon te verhalen. Het is een interessant verhaal, Montague. Een geschiedenis welke niet nieuw is maar wel met enkele nieuwe aspecten. Ik heb geen geheimhouding moeten beloven, maar ik behoef je zeker niet te zeggen, dat het geen ik je ga vertellen absoluut vertrouwelijk is. Bij den huldigen stand van zaken zou ik er met geen mensch anders over willen spreken. Het verhaal vangt aan in Engeland, enkele jaren vóór den wereldoorlog. Er was een jong meisje, heel aantrekkelijk en nog meer on schuldig, die met haar vader ergens in het Noorden, nabij Manchester woonde. Haar naam was Mary Trent, maar dat doet er niet toe. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6