TWEE AVONTUURLIJKE DAGEN OP DE „ROTTERDAM". ZEETIJDINGEN HET SCHIP IN ROTTERDAM AANGEKOMEN. MARKTBERICHTEN. LAATSTE BERICHTEN. DINSDAG 6 SEPTEMBER 1932 RELAAS DER GEBEURTENISSEN. GEEN WANORDELIJKHEDEN. MrJi BESCHERMING VAN DE NEDER- LANDSCHE ARBEIDSMARKT. OP 1 JANUARI IN WERKING. DOODELIJK ONGELUK. SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK Er zouden dooden en gewonden zijn. HET MIJNCONFLICT IN BELGIE. BINNENLANDSCHE HAVENS stoomvaartlijnen YISSCHERIJ. SCHIPPERSBEURS. RIJNVAART. GEMENGDE BERICHTEN BUITENLANDSCHE HAVENS NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN 480' STAATSLOTERIJ. De bemanning vertelt, de officieren zivijgen. Het raadsel Tan de „Rotterdam" is opgelost. Inderdaad kan men hier van een raadsel spreken want om de gebeurtenissen die zich na het vertrek uit Boulogne op Zondagochtend j.l. afspeelden hing een waas van geheimzin nigheid dat slechts af en toe door tamelijk vage berichten of niet te controleeren geruch ten een tipje werd opgelicht. Gisterenmiddag kwam eindelijk een defini tief bericht binnen dat het schip naar Rotter- idam zou ops toornen en elders in ons blad van iheden konden wij nog mélden dat het tijdstip van aankomst aan de Wilhelminakade te drie uur in den nacht zou vallen. Het waren gisterenavond lang niet alleen de persmenschen die een begrijpelijke belang stelling voor de aankomst van de boot aan den dag legden. De mysterieuse kruistocht van de „.Rotterdam" op de Noordzee heeft zoowel Zon dag als gisteren het gesprek van den dag ge vormd en gisterenavond, toen het publiek van de komst van het schip op de hoogte was ge komen, had een grocte menschenmenigte zich in de buurt van de Wilhelminakade verzameld in afwachting van de dingen die komen zouden. Onder ben bevonden zich natuurlijk veel col lega's van de opvarenden. Zooals wij reeds meldden beeft de politie de [Wilhelminakade gisterenavond vroeg al afgezet om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. Deze afzetting bleek onverminderd gehand haafd, toen wij vannacht tegen 3 uur per auto aan de Wilhelminakade arriveerden. In het holst van den nacht stond er toch nog een vrij groote groep menschen naar schatting een paar honderd voor de afzetting te wachten. Onder hen bevonden zich vijf leden van de contactcommissie, wien de toegang tot de kade ontzegd was. Onze perspenningen hielpen ons zonder moeite door de barrière heen en ongestoord konden wij tot bij de West-poort van het ter rein komen. Geen toegang tot 't terrein Baar- werd ons echter een halt toegeroepen. De chef-wachtmeester informeerde op ons ver zoek bereidwillig bij zijn superieuren of de pers toegang had tot het terrein der maatschappij, respectievelijk tot het schip, maar onze ver krachtingen werden niet beschaamd. Geen persman komt er binnen, luidde het consigne. A S A N? *fi Groep machinekamer-personeel van het fa. „Rotterdam", na de afmonstering Br schoot niet anders op over dan geduldig fe wachten. Het schip was te even over half ijtrie in Hoek van Holland gesignaleerd en daar ibet getij niet bepaald gunstig was zou bet hog wel even duren voor bet aan den wal lag. Den tijd konden wij gelukkig korten met Ben verblijf in de cantine, die men zoo vrien delijk was geweest voor ons open te stellen. Tegen kwart over vier zijn we, na een broodnoodige versterking van den inwendigen menscb, naar de aanlegplaats van de veerboot op Katendrecbt getogen, van waar men het prachtige uitzicht heeft op do Maas, die na haar splitsing bij het Noordereiland, daar weer samenvloeit. De aankomst. De nacht is donker en over de zacht deinende ■watervlakte ligt de malaise-stemming, meer dan ooit merkbaar- Geen lichten van schepen, geen sleepbooten, geen verwijderd geruisch van werkende kranen en bokken. Een doodsche stilte, somher, bijna onheilspellend. Een collega met gevoel voor galgenhumor neuriet: „Ik heb u lief Rotterdam met je drukte en gewoel. In de verte schemeren lichten, wit, rood en groen. We turen in de duisternis of we de toplich ten van de „Rotterdam" al kunnen zien. Een collega met een verbazingwekkende dosis ken nis op nautisch gebied ontdekt ze bet eerst. Langzaam karnen de lichten nader bij. Vrij plotseling nog maakt de massale romp van het schip zich uit de duisternis vrij. Men moet de booten van den HollandAmerika Lijn in haar glorietijd van boven tot onder stralend van licht hebben zien binnenkomen om het verschil met deze thuiskomst te kunnen aanvoelen. Zelfs op korten afstand is er aan boord niets te onderscheiden. Een paar wazige figuren op het achterdek moeten leden van de bemanning eün. In onze verwachting mariniers te zien met de bajonet op het geweer worden we teleur gesteld. Van den wal aan den Linker Veerdam klinkt plotseling door de nachtelijke stilte een krach tig, driemaal herhaald hoera. Het zijn stakers, die hun collega's aan boord begroeten en hul digen. Het hoera-geroep wordit herhaald. Aan boord blijft alles stil. Langzaam schuift het stoomschip langs de kade. Dan klinken Btoomfluitsignalen. De sleepbooten zwaaien den kolossus om en trekken hem naar den wal. Te even na 5 uur ligt de „Rotterdam" ge meerd. Het wachten begint opnieuw. We moeten Interviews hebben. De oplossing van alle ge heimzinnigheden moet vanavond liefst zoo uit- joerig mogelijk in die krant staan, Een der opvarenden ver telt. Eindelijk.. we hadden ongeveer drie uren staan wachten voor de groote poort van de HollandAmerika Lijn aan de Wilhelminakade, kwam de bemanning van het stoomschip „Rot terdam", gepakt en beladen, stuk voor stuk afzetten. Douaneformaliteiten hielden de man schappen nog een oogenblik vast, doch we had den nu reeds zoo lang gewacht, dat deze minu ten niet meer meetellen. De gebeele Wilhelminakade was door de politie voor het publiek afgesloten. Hier en daar surveilleerden enkele rechercheurs en van tijd tot tijd kwam de motorbrigade eens poolshoogte nemen. Zoodra toen de eerste manschappen buiten het terrein van de H. A. L. kwamen, werden zij onmiddellijk door de journalisten aan den tand gevoeld. We moesten ons wel tot de manschappen bepalen, daar de officieren weigerden ook maar een enkele inlichting te geven. 't Aanplakbiljet. Onze zegsman deelde ons het navolgende relaas mede. Zaterdagavond, tussehen Plymouth en Boulogne sur Mer, zag een bediende in een der eerste-klasse-hutten een aanplakbiljet hangen, waarop het verzoek stond gericht aan de passagiers of zij te Boulogne sur Mer zich zouden willen ontschepen. Dit vreem'de verzoek heeft de bewuste bediende terstonck medege deeld aan het overige personeel, dat op zijn beurt van deze eenigszins eigenaardige vertoo ning kond deed aan matrozen en stokers. Er ontstond al aanstonds over deze manier van bekendmaking een groote verontwaardiging. Men gevoelde zich lang niet safe, te meer daar de bemanning eenige dagen te voren had ver nomen, dat te Rotterdam een staking in de scheepvaart was geproclameerd. En corps is men toen gegaan naar den gezag voerder van het sohip, kapitein J. van Duiken, aan wien de bemanning mededeelde, dat zij geen gedwongen onderkruipers wilden zijn. Na deze mededeeling is men gewoon aan het werk gegaan. Voor dat het s.s. „Rotterdam" in Bou logne arriveerde werd door de bemanning een vergadering belegd en op deze bijeenkomst werd besloten niet te zullen varen, wanneer het con signe zou worden gegeven naar een andere haven op te stoomen, dan Rotterdam. Op enkele uitzonderingen na, werd door de heele beman ning een lijst geteekend. De officieren hielden er zich buiten. In Boulogne sur Mer aangekomen hebben alle passagiers op een uitzondering na, de „Rotter dam" verlaten. Na de ontscheping is een der voormannen weer naar den gezagvoerder ge gaan, otn hem bet resultaat van de gehouden vergadering mede te deelen. „Ging men niet naar Rotterdam of een andere Nederiandsche haven, dan zou het werk worden neergelegd". De kapitein deelde toen mede, dat men eerst de haven eens zou verlaten, daar het tij slecht was en de mogelijkheid van vastloopen aan den grond lang niet denkbeeldig was. Met deze mededeeling was de bemanning ech ter nog niet gerustgesteld. Men verlangde van den gezagvoerder, zwart op wit, een geteekende verklarlg dus, dat naar Rotterdam zou worden opgeetoomd. Hieraan heeft kapitein van Duiken gevolg gegeven en men had geen reden aan zijn gegeven woord te twijfelen. Het werk werd dus hervat. De kapitein houdt geen woord. Een half uur bulten de pieren, zoo vervolgde onze zegsman, bemerkte men plotseling dat de kapitein niet koers zette naar Rotterdam, maar naar Southampton. Onmiddellijk waarschuwden enkele schepelingen de stokers, die terstond hun werk staakten. Het grootste deel der be manning Is toen weer naar de brug gegaan, om aan den kapitein te vragen, zijn woord te houden en naar Rotterdam te stoomen. Zoodra als de koers gewijzigd was, zou het werk weer worden hervat. Ten tweede male heeft 'de kapi tein toen beloofd koers te zullen zetten naar de haven van Rotterdam; Een ieder ging weer rustig aan zijn werk. Na ongeveer vijf uren te hebben gevaren kwam het schip ter hoogte van het Lichtschip West Hinder, even onder de Belgische kust. Groot was echter de verbazing, toen men be merkte, dat de koers weer werd veranderd en dat de „Rotterdam" ging in de richting Bou logne sur Mer. 's Was toen Zondagmorgen Weer werd de kapitein door de bemanning ge polst en groot was de verbazing nu van den gezagvoerder te vernemen, dat hij van plan was terug te varen. De vuren gedoofd. Hiermède ging de bemanning niet accoord en weer werd het werk neergelegd. De geheele equipage met uitzondering van de officieren, tien bedienden, drie matrozen en een stoker besloot te staken. Op twee ketels na werden alle vuren gedoofd en de „Rotterdam" ging voor anker ter hoogte van West Hinder. Den gehee- len Zondag Is het schip voor anker blijven liggen. De toestand aan boord was volkomen rustig en van muiterij was in het geheel geen sprake..,.... Een bezetting mariniers. Het haarde dan ook eenige verwondering, toen in het vroege morgenuur van Maandag J.l. de wachtslui aan boord van het s.s. „Rotter dam" het grootste deel der bemanning lag In een diepen slaap een loodsboot zagen naderen met 32 man mariniers, die van top tot teen gewapend waren. Zij stonden onder aanvoering van den eersten luitenant Roelofsen. Nadat de loodsboot eerst eenigen tijd rond de „Rotterdam" had gepatrouilleerd, moeet een touwladder worden uitgeworpen., om de bezet ting aan boord te laten. Terwijl een deel der mariniers aan boord klauterde, stond het restant van de gewapende macht, met de hand aan den aanslag van het geweer, toe te zien. 't Aan boord komen ging heel gemoedelijk, men wilde de mariniers al terstond onthalen op een kopje thee. Deze vriendelijke ontvangst ontlokte aan een der gewapende mannen den uitroep „Is dat nu een schip met muiters". Toen de mariniers aan boord waren, werden onmiddellijk overal posten uitgezet. Tien man bewaakten de stookplaats, vier ploegen van twee man moesten aan de toegangen tot de stookplaatsen post vatten, terwijl een marinier do hut van den kapitein moest bewaken. Spoe dig echter had 'de commandant van de mariniers in de gaten, aldus onze zegsman, dat het vol komen rustig was aan boord en na een uur werden de posten dan ook Ingetrokken, behalve die voor de hut van den kapitein. De mariniers zijn hierna ondergebracht in eerste klas hutten, waar zij een goéd leventje hebben gehad. Toch naar Rotterdam. Maandagavond j.l. om circa tien uur werd plots door den gezagvoerder de mededeeling gedaan, dat op consigne van de directie der HollandAmerika Lijn, naar Rotterdam zou worden opgastoomd, na welke mededeeling de vuren weer werden opgestookt en het anker gelicht Toen eerst werden de telegram men, zoo eindigde onze zegsman, vrij gegeven die in den loop van Zaterdag en Zondag door den Bond van Transportarbeiders en familie leden aan de bemanning waren gezonden. De bemanning is op de Wilhelminakade, waar een paar honderd menschen de waoht hadden betrokken, met gejuich en het zingen van de „Internationale" ontvangen. Om de kwestie van meerdere zijden belicht te zien hebben wij ons nog tot twee officieren van de „Rotterdam" gewend met het verzoek om een uiteenzetting van het gebeurde te ge ven. Dit werd echter geweigerd en wij hebben het vermoeden dat aan de officieren het con signe gegeven is om te zwijgen. Een marinier was vertrouwelijker. Die was over zijn uitstapje in de wolken en wat hem betreft had de reis' een paar maanden geduurd. Na een stevig ontbijt is het detachement te ongeveeT 7 uur per autobus naar de kazerne op het Oostplein vertrokken. Dit vertrek had bijna onopgemerkt plaats en nergens heeft men hun tijdens hun tocht door de stad iets in den weg gelegd. Den commandant, den len luitenant Roe lofsen hebben wij ook nog om inlichtingen gevraagd doch op verzoek van den kapitein heeft hij zich van het geven daarvan onthou den. Arrestaties. Wij hebben vanochtend nog een onderhoud gehad met den chef der Rivierpolitie, den heer E. van Binsbergen, die ons het volgende heeft medegedeeld. De rivierpolitie heeft zich tussehen Schie dam en Vlaardingen aan boord begeven en beeft zich onmiddellijk hij den kapitein ver voegd. Van inlichtingen over wat de kapitein heeft medegedeeld wenschte de heer van Binsbergen zich te onthouden. Men beeft een lid van de bemanning ge arresteerd, den 27-jarigen stoker L. R. R., die zich aan muiterij zou hebben schuldig gemaakt. Van andere schepelingen hoorden wij dat R. tegen den kapitein gezegd heeft: „Kapitein, bergen en dalem ontmoeten elkaar niet, maar menschen wel. Onthoud je dag Deze uitlating zou als een bedreiging kun nen worden opgevat- Voorts zijn 9 vreemdelingen, leden van de bemanning, gearresteerd. Het zijn 7 Duitschers, 1 Bulgaar en 1 Pool. De politie heeft zich daar bij op bet standpunt gesteld dat het laakbaar is dat buitenlandsche zeelieden dienende op Nederiandsche schepen de Nederiandsche wet overtreden. Bovendien is het gevaar niet denk beeldig dat indien besloten zou worden over te gaan tot vervolging van hen die zich aan dienstweigering hebben schuldig gemaakt deze buitenlanders zich inmiddels huiten hereik van de justitie zouden hebben gesteld. De vreemdelingen zijn Inmiddels ter beschik king van den Vreemdelingendienst gesteld. Vanmiddag zou uitgemaakt worden of tegen leden van de bemanning, die zich aan dienst weigering hebben schuldig gemaakt, een ver volging zal worden ingesteld. Een goede bekende. Onder de gearresteerde Duitschers bevindt zich de heer Demuth, wiens naam speciaal den trouwen Diergaardebezoekers niet onbekend zal zijn. De heer Demuth heeft 15 jaren bij de Rotterdamsche Lloyd gevaren en van zijn rei zen de Diergaarde tal van fraaie aanwinsten bezorgd. Voor de Nederiandsche Helde Maat schappij heeft hij forellen naar Ned. Indië ge bracht om te trachten deze dieren daar te acclimatiseeren. Dit was de eerste reis van den heer Demuth met een schip van de Hol landAmerika Lijn en vermoedelijk zal ht) over zijn overgang naar een andere maatschap pij in dit geval wel niet bijster verheugd zijn. De energieke Amerikaansche Wij hebben in de veronderstelling geleefd dat er aan boord geen enkele passagier meer was doch daar hebben wij ons in vergist. In Boulogne is er een energieke Amerikaan sche dame geweest, die pertinent weigerde van boord te gaan. Hoe men ook praatte, zij hield strak en stijf aan haar standpunt vast dat een ticket voor Rotterdam recht gaf op een reis per schip tot het eindpunt. Waar zij overigens geen ongelijk in had. Onverstoorbaar heeft zij temidden van enkele honderden mannen, die niet bepaald in de vriendelijkste stemming ver keerden, alle avonturen over zich heen laten gaan. Men heeft het haar aan niets laten ont breken en toen de „Rotterdam" vannacht arri veerden, sliep zij, naar men ons vertelde, als een roos Wat gaat er nu gebeuren Natuurlijk is de zaak met dit alles niet uit. Er zijn nog verschillende conferenties aan den gang, over bet verloop waarvan eerst in den loop van den dag misschien Iets te weten te komen is. Den kapitein, den heer J. van Duiken heb ben wij nog niet te spreken kunnen krijgen. De directie van de H. A. L. zou nog over wegen of haar dit gewenscht voorkomt. Morgenmiddag vergaderen de schepelingen van de „Rotterdam", aangesloten bij den Cen- tralen Bond in Seinpost. Gearresteerde bemanning nog in bewaring. Naar wij van de zijde der Rivierpolitie ver nemen heeft de Officier van Justitie nog geen beslissing genomen met betrekking tot de ge arresteerde bemanning van het s.s. „Rotter dam". Voorloopig zullen deze leden der beman ning nog in bewaring blijven. Het is te verwachten dat nóg in den loop van den avond een besluit zal vallen. Een wetsontwerp op het in dienst nemen van vreemde arbeidskrachten ligt gereed. Naar wij vernemen, ligt op het departement van Binnenlandscbe Zaken een wetsontwerp gereed op bet in dienst nemen van vreemde arbeidskrachten. De bedoeling van dit wetsontwerp is buiten landers te weren uit die takken van bedrijf, waarvoor voldoende Nederiandsche arbeids krachten beschikbaar zijn, teneinde aldus de werkloosheid onder de Nederiandsche arbeiders zooveel mogelijk tegen te gaan. De regeling, welke In het wetsontwerp wordt voorgesteld, is zoo, dat voor het in dienst ne men van vreemde arbeidskrachten in bepaalde bedrijven vergunning noodig is, welke door de Kroon moet worden verleend. De bedoeling is, dat het wetsontwerp reeds op I Januari a.s. in werking zal treden. Rangeerder door locomotief gegrepen. Op het spoorwegemplacement te Nuth (L.) is hedenmorgen de rangeerder A. S., terwijl hij bezig was met het smeren van een wissel, door een losse locomotief overreden en gedood. De ongelukkige was gehuwd en vader van vier kinderen. AMSTERDAM, 6 September. Aardappelprijzen heden onveranderd. Aangevoerd 1 lading (434 H.L.) BODEGRAVEN, 6 September. Aangevoerd 381 partyen kaas, 16.824 stuks, wegende 151.416 kg. Goudsche kaas met rijks merk le soort 23—26, 2e soort 1821, zwaardere 28 per 50 kg. Stem ming matig. ROTTERDAM, 6 September. (Coöp. Tuinbouw veiling „Rotterdam en Omstreken"). A tomaten ƒ5.206.40, B 3.30—4.60, C 5.30—6.60, CC 2.203.90 per 100 pond. Aanvoer 287.000 pond. ROTTERDAM, 6 September. (Bericht van de Rotterdamsche Eierveiling, Warmoezierstr.Kip eieren 2.355.05, eendeieren 1.803.30 per 100 stuks. Aangevoerd 145.000 stuks. ROTTERDAM, 6 September. De federatiemellk- prys van 6—12 Sept. is door de melkfederatie Zuid-Holland vastgesteld op 4.6 ct. ROTTERDAM, 6 September. Veemarkt. Aan gevoerd: 198 paarden, 33 varkens, 745 magere runderen, 1050 vette runderen, 295 vette kalveren, 553 graskalveren, 537 nuchtere kalveren, 244 schapen of lammeren, 7 varkens, 20 biggen. De pry zen waren als volgt: Vette koeien le kwal. 60—70 ct., 2e kwal. 4955, 3e kwal. 3545 ct.stieren le kwal. 4050 ct., 2o kwal. 3540 ct., 3e kwal. 3135 ct.kalveren le kwal. 105—115 ct., 2e kwal. 65—85 ct., 3e kwal. 4560 ct., alles per kg. Mager vee: melkkoeien 140—210, kalfkoeien 140—215, stieren 95—280, pinken 60—95, gras kalveren 20—35, vaarzen 120—150, werknaar- den 130—235, slachtpaarden 75—170, hitten 60200, nuchtere kalveren 49, ïokkalveren i 4—10. Runderen, de handel was tamelyk lui, terwyl de beste beesten Iets lager werden verkocht. Stieren, handel iets vlugger door korteren aan voer, Jonge kalveren weinig handel. Vette kalve ren waren ruim aangevoerd, waardoor er een kalmen handel werd. Melk- en kalfkoeien, er wa ren tamelyk veel goede soorten aangevoerd, door dat er echter meer aanbod dan vraag was, bleef de handel lui en waren de pryzen met moeite te handhaven. Pinken en graskalveren zeer weinig kooplust. Paarden, slachtpaarden werden willig verkocht, voor prima soorten werden goede pry zen gemaakt, Werkpaarden en hitten handel kalm. Nuchtere kalveren handel iets williger, met tamelyke pryzea. Fokkalveren weinig vraag en lage pryzen. RODENRIJS, 6 September. (Coöp. Groenten- velling Vereen. „Berkel en Rodenrys" GA.) Kom kommers le soort 46.80, 2e soort' 35.20, witte komkommers le soort ƒ5.10—6, 2e soort 4.10—5, bloemkool le soort 10.1010.20 2e soort 3.103.70, sla le soort 1.40, 2e soort 4o80 ct. roode kool 2.704.30, witte kool 1.20, perziken 48, meloenen 421, ales per 100 kg. rente- gevers 4.409, stokprincesseboonen 3.4014.90 stam 3,208.80, Duitsche boonen 2—8 60 pronk- boonen 2.40—3.60, snyboonen 4.80—14.80, spi nazie 2.10—3, tomaten A 6.60—12.60, B 5.20-— 8.60, C 6.4012.60 per 100 kg., peen le soort 2.705.50, kroten 1.20 per 100 bos, kamkom- merstek 1075 ct per kist, druiven 191-20 ct per pond. UTRECHT, 5 September. (Vereen. Groenten ~n Vruchtenveiling Utrecht en Omstreken"), Wortelen ƒ3—9 per 100 bos, kropsla 0.80—3.30 per 100 krop, andyvie ƒ0.80—1.90 per 100 struik, gele komkommers 413, prei O.&j1.80, bloem kool 520, roode kool 48, savoye kool 3—8, groene kool 26, perziken 2—21, meloenen 12 40 per 100 stuks', zomerspdnazie 716, winter- spinazie 8—12, postelein 3—10, anyboonen 8 25 suikerboonen 5—18, pronk'boonen 2.206.80 aaraapelen 1.602.60, uien 1.904.40 augurken 11—36 per 100 kg. tomaten 1.40—5.80, pruimen 830, bramen 2426, blauwe druiven 1626 witte 18-30 per 100 pond, (Tomiaten-exportveiling) Tomaten A 2.20—3.30, B 2.60—3.50, C 1.70—2.80, CC 1—1.20 per 100 pond. Aanvoer 9025 pond. MARSEILLE, 6 September. (R.O.) De snel trein Parijs-Marseille ls tussehen de stations Saint André en Saint Henri In de nabijheid van Marseille ontspoord. Er zouden dooden en gewonden zijn. Onze Brusselsche oorrespondent meldt ons: De minister van nijverheid en arbeid, Hey- man, zal vermoedelijk de gemengde mij,nco<m- missie tegen Vrijdag ars. bijeenroepen. Werkge vers en -nemers zullen vooreerst geraadpleegd worden. Aan de compromisvoorstel len, die in principe door beide partijen zijn aangenomen, word thans in alle détails vorm gegeven, ROTTERDAM aangekomen. 5 September namiddag: 8.MRAV, N. A. B. O., Amsterdam, Waalha ven 9, ledig; 5.45 ARA, D. Burger Zoon, Sta- vanger, Schiehaven, stukg.5.50 MONICA, Ned. Bevr. Kantoor, Hamburg, naar Duitschland, stukg.8.30 BITTERN, P. A. v. Es Co., Liver pool, Parkhaven, stukg. NIEUWE WATERWEG aangekomen. 5 September namiddag: 9.35 ROSE, Stettin. Vertrokken. 5 September namiddag: 4.35 ERIN, Londen; 7— VENUS (Nept.), Dan zig; MARIONGA J. GOULAN DRIS, Grange mouth; 7.30 ROSLAGEN, Sunderland; 7.50 FIO- NIA, Bangkok; 8.30 ZEELAND m„ Londen; HARELDA, Southampton; BATAVIER II, Lon den; 9.MAZATEC, Swansea. 9.20 FIGGE, Gothenburg; 9,35 SHERINGHAM, Harwich: 10.— HEIDELBERG, Brisbane; NAN KING, Japan; 10.50 ANNAGHMORE, Waterford; 11.— OSTREVENT, Cherbourg; 11.55 VIENNA, Harwich. Wind Z.W., matige koelte, kalme zee, regen buien. VLAARDINGEN aangekomen. 5 September. MELVILLE, Z.-Georgia, 1. v. Tonsberg, Algem! Vrachtkantoor. UMUIDEN aang. 5 Sept EUTERPE Kopen hagen, stukg.; BRUNLA, Oslo, id.; 'jRHEIN Hamburg, id.; FLANDRIA (Zw.), Gothenburg! sukg. vertr. 5 Sept. ELLEN M Boston (LFOR- TUNA, m.s., Plymouth; HERMA, m.b.,' Rott LUCHANA, Swansea; SAMBER, Parys; MRAV' Rott.; DOLFIJN, ExmouthASSEL Plymouth- THE MONARCH, Hamburg- N OVATIE, PivI mouth; CITO, Londen; AFON GWILI Blyth- YEWMOUNT, Methil. f VLISSINGEN, aangekomen 4 September. MECKLENBURG. Harwich. Gep. naar Antwerpen: HERAKLEA, Hamburg; MAT ADI, Congo; SIRIus, Bremen; BöR, Oslo; VANELLUS, Glasgow; PELIKAAN, Rotterdam; SIR KARL KNUDSEN, Curagao- FLYNDER- BORG, Kalundborg; CERintHUS, Port Arthur; TADORNA, Manchester; AMSTELKERK, Beira; FIONIA, Schiedam. Gep. naar Sluiskil: HESTIA, Bremen. Gep. van Antwerpen: CLAUS, Rendsburg; CALDERON, Spanje; A. p. BERN STORFF Duinkerken; HARUNA MARU, Rotterdam. Gep. van Gent: SFIDOLEINE, Port Arthur- WESTON, Exmouth. DELFZIJL aangekomen, 3 September. HOOP OP ZEGEN, Veling, Skonvik, gez hout. Vertrokken. GRUNO, Hamburg- QUAYSIDER Newcastle; NAVIGATIE, Koppen, Norden; GUNST, Thomas, Norden; IMMANUEL, Smit, Kopenhagen, HOLLAND—AMERIKA LIJN. ROTTERDAM N.-York n. Rott. 6 (v.m.) verw LOCHKATRINA Vanc n. Rott. 3 v. Los Angeles HALCYON LUN. STAD HAARLEM Bona n. Rott. p. 5 Ouessant. HOLLAND—AFRIKA LIJN. KLIPFONTEIN (thuisreis) p. 5 Perim. AMSTELKERK (thuisreis) 5 te Antwerpen. HOLLAND—AUSTRALIë LUN. TALISSE 5 van Hamburg te Ostermoor. JAVA—NEW-YORK LIJN. SOEKABOEMI 4 v. New-York te Batavia. KON- NED. STOOMBOOT MIJ. RHEA W.-Indië n. Amst. 5 (12 midd.) v. Havre n. Londen. FAUNA 5 v. Tarragona n. Barcelona, AMAZONE 5 v. Genua te Palermo. CLIO Amst. n. to. Rico 4 (1.53 n.m.) 20 mijl ZW. v. Niton. EUTERPE 5 van Aalborg te Amsterdam. HERCULES 4 van Algiers naar Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. KOTA RADJA (uitreis) p. 5 Kaap del Armi. BALOERAN (thuisreis) p. 5 (12 midd.) Kaap del Armi. KOTA PINANG (ulltrels) 8 te Be.ta.via. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT Amsterdam naar Batavia 4 te Sabang. CHR. HUYGENS Batavia n. A'dam 4 v. Sabang. STOOMVAART MIJ. OCEAAN./ STENTOR Batavia n. Amst. p. 5 Perim. BLPENOR Rott. n. Japan 2 (9.59 n.m.) 50 myl ZO. v. Land's End. MARON 3 v. Batavia te Liverpool. PHRONTIS 4 v. Amst. te Batavia MENELAUS Japan n. Rott. 4 te Suez. POLYDORUS Batavia n. Amst. 5 te Suez. CITY OF FLORENCE Japan n. Rott. 4 v. Pt. Swettonham, KRALINGSCHEVEER, 6 September. Aange voerd 3 kleine zomerzalmen 0.601.50 per pond. ROTTERDAM. 6 September. Heden kwamen ter markt alhier 2 motorkustvaartuigen en wer den van IJmuiden en elders 340 manden en kisten versche visch aangevoerd. De pryzen waren: gr. tong 80—88, mid. id. 4A-60, M. id. 12—30, tarbot 15—32, griet 10—18, haantjes 4—15, mid. schol 14—24, kl. id. 3—8, makreel 4—6, schelvisch 6—15, gul 3—6, wyting 4—7, ver sche haring 24 per mand, levende paling 3—7 per kistje, zalm 4—6, zeebaars 2—3 per stuk. Seheveningsche markt. Bokking aanvoer: 30 kistjes spekbokking, prys per stuk 68 ct; 85 kistjes bokking, prys per stuk 35 ct; 35 kistjes makreel, prys per stuk 818 ct; 2 manden schar, prys per bos 2080 ct. ROTTERDAM. 6 September 1932, Vlet- en lichterwerk: 105 ton ƒ4.50, 100 tot 140 ton 5, 200 ton 6, alles per dag. Vaarwerk voor zwaar goed: Wel werden eenige vrachten afgesloten, doch tegen geheime, lage pryzen. Vracht naar den Bovenryn: Heden geen notee ring. ROTTERDAM. 6 September 3932. Bovenrjjn. Waterstand vallend. Er was weinig vraag. Ruimte was voldoende. Stemming onveranderd. Voor ruwe producten naar Mannheim betaalde men ca, 50 ets. per last. Benedenrijn. Waterstand vallend. Er was weinig vraag. Ruimte was voldoende. Stemming onveranderd. Ertsvracht naar Ruhrhavens met 4 losdagen 25 ets., 8 losdagen 35 ets. per last. Sleeploon volgens hst 25 cents tarief. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM Londen., per Berlün p. lOOMk. Parys p. 100 frs Brussel p.lOObelg Zwltserl p.lOOfrs Weenen p.lOÜsch Kopenh.p. lOOkr Stoqkh. p. lOOkr Oslo p. 100 kr. New-York per S TirU„Z,n;m-l 256 myl Z.W. van Bishops. WESTLAND. 1 v. Aalborg n. Fenit. WÏLHELMINA, Albers, 2 v. Hamburg n. WALNUT 1 van Rotterdam te Dublin. YALOU Rotterdam n. Japan 4 te Duinkerken. 6 Sept. 5 Sept. 3 Sept. pariteit *.3494 8.65 'a 8.64 12.10 59.07H 59.10 54.06(4 59-26 9.7494 9.74M 9.7494 9.74 34.48 34.46)4 34.47 34.59 48.11 48.12H 48.16 48.— 35.— 4475 4470 4 460 66.67 44.50 44.50 43 30 66.67! 43.50 43.50 44.40 66.677 2.4S-& 2.4894 2.48-jg- 2.48 HOOP OP ZEGEN, Delfzijl, 4 September. Het motorsemp Hoop op Zegen, kapt. K. Veling, liep -hier als belegger binnen wegens sleoht weer. Het is op weg van Skönvik naar Harlingen met een lading gezaagd hout. GOLDEN EAGLE FOSCOLO. Londen 4 September. Het van Triest naar hier bestemde Italiaansche s. „Foscolo" is op de Theems in aanvaring geweest met het aan de East Lane Lower Tier gemeerd liggend passagiersstoom- sohip „Golden Eagle", dat aan bakboord boven de waterlym eenige schade bekwam. (s. „Foscolo" is ook bestemd voor Rotter dam. Red.) STREMMING SCHEEPVAART.. Wilhelminakanaal en Markkanaal. De hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat in de directie Noordbrabant maakt bekenid, dat tot het uitvoeren van werkzaam heden aan de ophaalbrug over het Markkanaal te Terheyden en aajn de ophaalbrug over het Wilhelminakanaal te Dongen, deze bruggen voor de scheepvaart gesloten zullen zyn resp op Dins dag 13 Sept. en op Donderdag 15 Sept. van des morgens 6 uur tot des avonds 8 uur of zooveel langer of korter als noodig zal blyken te zyn en dat voor het verwisselen van eene deur in de sluis van het Markkanaal de scheepvaart door deze sluis op Dinsdag 13 Sept. a.s. oponthoud kan ondervinden, AFRIKA Rotterdam n. Japan 2 van Genua. ALFIERI 2 van Rotterdam te Genua. AUG. LEON HARDT Rott. n. Toulon p. 3 Ouess. ARIADNE (Noor) Rott. n. Drontheim 4 v. Bergen BORDE 3 van Rotterdam te Dublin. BORING IA Rotterdam n. Bangkok 4 van Suez. BATAVIER I, 3 v. Rotterdam te Hamburg. BERGENDAL. 1 v. Rotterdam te Swinemunde, BOCCACCIO, 29 v. Rotterdam te Fiume. BURGENHLAD, Rott. n. Japan 3 van Penang. BORDE. Rotterdam n. Dublin 2 (8.38 v.m.) °P 40 myl W. t. Z. van Fishguard. BRIMANGER, Rotterdam n. Vancouver 2 (8.5b n.m.) op 150 myl Zuid van Land's End. BEHAR, Rotterdam n. Calcutta 4 (12.53 n.m.) op 30 myl Z.O. van Niton. CANADA, Rotterdam n. Hawai p. 1 Sombrero. CERES, 3 v. Rotterdam te Stettin. CAPT. LE DIABAT 3 van Rotterdam te Sete. CITY OF CANTERBURY 3 v. Rott- te Kaapstad. CASAMANCE 29 van Rotterdam te Lome. CHELWOOD 3 v. Rotterdam te Bordeaux. DANKBAARHEID. Velvis, 4 v. Flensburg naar Hamburg. DAFILA Rott. n. Manchester p. 3 Lizard. DIVONA Rott. n. Cherbourg p. 4 Dungeness. DAHOMEY Rott. n. W--Afrika p. 3 Casablanca. DUIVENDRECHT, Brtvelde n. Stamiboul v.o. p. 3 Gibraltar. ERIKA FRITZBN, 2 v. Dordrecht te Emden. EFFINGHAM R°tt- n- Houston 4 (12 's midd.) op 54 myl W.N.W. van Land's End. FREIBURG Rotterdam n. Java 3 van Suez. PORBIN Rott. n. Haiphong 4 van Marseille. FORELLE. 1 V. Rotterdam be Danzig. FRIDKKUN, Rotterdam n. China p. 4 Gibraltar. GALLIUM 2 y&n Rotterdam té Caen. GAZELLE, jtv. Kopenh. n. Aberdeen. HOYEISAN MAP-U Amsterdam n. Cardiff 4 (10.50 v.m.) op 10 mjjl w. van Land's End. IS AR, Rotterdam n. Japan 3 Sept. van Manilla. nvAni6 Rott' uitg®111' n- Vlisslngen. JAMAICA PROGRESS Rott. 11. Kingston (J.) 4 (9.58 V.m.) op 80 myl O. van Land's End. JULIUS H. STINNES 27, Rotterdam n. Koningsb. ,p. 2 Elseneur. 2 v. Rotterdam te Emden. ^ISABETH, 2 v/ Rotterdam te Napels. KINGS COUNTY Rott. n. Montreal 2 (2.55 n.m.) "P ,a, "Ufl Z. van Valentia. LHANSTEPHAN CASTLE, Rott. n. Beira 4 V. Pt. Natal. Rott. n. Lissabon 2 v. Rio Douro. ^wi„ïï!£,K,E'EN 4 SePl- v' Uroningen te Londen. LANRIC K 4 van Rotterdam te Leith. CriJ-rjS4 September van Delfzyl te Londen. 4 September van Rotterdam te Londen. 4 Sept. van Rotterdam te Glasgow. MIRZA Rott. n. St. Kitts 4 (8.42 v.m.) 220 myl Z.VY T. Land's End. rjlUHAEL L., 2 van Rotterdam te Barry. "^RISTON 1 van Rotterdam te Methil. NIOBE, 2 v. Rotterdam te Kopenhagen. NEW BRITAIN Rott. n. N.-York 4 (1.27 n.m.) 35 menl W. v. Bishops. NAVARRA, Rott. m. Stockholm p. 3 Elseneur. NJASSA, Rott n. Beira p. 3 (9 v.m.) Ouessant. PRINSES JULIANA 2 van Leith n. Ostende. PAX, 3 v. Rotterdam te Danzig. RITA GARCIA, Rott. n. Genua p. 2 Gibraltar. REGULUS, 31 v. Rotterdam te Helstagfors. RABE Rott. n. Reval p. 3 Holtenau. RODSttAR 2 van Rotterdam te Immlngham. SCHIFFBEK 3 van Rotterdam te Kopenhagen. SCHWARZENFELS Rotterdam n. Calc. 4 v. Suez SLIEDRECHT, 5 (njn.) v. Montevideo n. Zwarte Zee. SAMOS, 3 v. Rotterdam te Hamburg. SPECHT, Rott. n. Memel p. 2 Brunsbutteh SLASK 31 v. Rotterdam te Heisingfors. ST. PHILJ.PSLAND 5 van Blyth te Antwerpen, SAARBRUCKEN, Rott. n. Japan 5 te Shanghai, SAALE, Rotterdam naar Japan 4 van Genua. TORKBL, Rott. n. Aarhuus p. 3 Elseneur, TARTARY, 3 v. Rotterdam te Londen. TAUBE, 2 v. Rotterdam te Riga. THEANO, Rott. n. Dublin p. 5 Lizard. TAMARA 3 van Rotterdam te Oslo. USAMBARA Rott. n. Beira 4 v. Luderitzbaai. VIKSTEN 3 van Rotterdam te Gothenburg. WANGONI Rott. n. Pt. Natal 3 van Mombassa WESTMORELAND, Rotterdam n, N.-Orleans BINNENLANDSCHE HAVENS. NIEUWE WATERWEG vertrokken 2.15 CHARLWOOD, Lorient; LYNN REGIS,, King's Lynn. STOOMVAARTLIJNEN. MARS, Rotterdam n. Tanger p. 5 Beaehy Head, ACHILLES, Rotterdam n. Oran p. 5 Beaehy Hd. NICTHEROY, Rott. n. Vancr. 5 (nm.) v. Southpt. AMAZONE 6 Sept. van Messina naar Catania, HEBE 6 September van Messina te Palermo, RHEA, West-Indië n. Amsterdam 6 te Londen. POELAU TELLO, Amst. n. Batavia 6 te Pt Said, MARNIX VAN ST. ALDEGONDE 7 (10 v.m.) v. Batavia te Amsterdam verwacht. BUITENLANDSCHE HAVENS. SWIFT 5 Sept. te Londen uitgeklaar naar Gent.: SCHWABEN 4 Sept. van Vancouver te Hamburg, SINALOA 4 Augustus te Beira voor Ver. Kon. SEVILLA 3 Sept. van Pt Lyautey naar Saffi. SAFFI, Tyne naar Barcelona p. 4 Gibraltar, SMYRNA, "Levant naar Hamburg 4 te Calamata. SYRa 4 September van Hamburg te Curagao. STUTTGART 5 van New-York te Bremerhaven. SIERRA NEVADA 5 v. Bremerh. n. La Plata. SPECHT 5 September van Rotterdam te Memel. SPERBER 4 September van Riga te Stralsund. STAHLECK 4 September van Sevilla naar Faro, TENERIFE 3 Sept. van Las Palmas n. Hamburg, TUBINGEN, Hamburg n. Monrovia 3 v. Bissao. TEESWOOD 5 te Londen uitgeklaard naar Gent, TENBURY 2 van Rosario naar Ver. Koninkrijk. TUSCANIA 4 September van Clyde te New-York! WORCESTERSHIRE, Rangoon n. Londen 3 v. Port Sudan. SHROPSHIRE Londen n. Rangoon 4 v. Pt Sudan, ANDRE LEBON, Marseille n. Japan p. 4 Perim. MATHERAN, Clyde n. Calcutta 5 Sept. te Aden. COMPIEGNE. Mauritius n. Marseille v. Aden, GORJISTAN 2 Sept. van. Antwerpen te Busreh. NAGARA, Hamburg naar Japan 3 van Colombo. HECTOR. Liverpol naar Dairen 4 te Colombo. VTNSTRA, Rotterdam n. Calcutta 3 van Colombo. SAGRES 4 September van Batavia te Colombo. CONTRACTOR, Calcutta n. L'pool 4 v. Colombo. GRANVILLE 4 Sept. van Singapore te Batavia. MANGOLA 4 Sept. van Singapore te Batavia. SEATTLE MARU 3 van Batavia naar Tjilatjap, GREYSTOKE CASTLE 4 van Batavia n. N.-York, WESTMOOR 1 Sept. van Samarang n. Barcelona. MONTGOMERY CITY 5 v. Baltimore te Pasoe- roean- SIAMESE PRINCE B v. Macassar n. Soerabaja, ADNA 29 Aug. van Balik Papan naar Madras. SYDHAV 30 Aug. v. Balik Papan naar Shanghai. JANE MAERSK 3 September van Balik Papan. BENRINNES, China n. Londen 4 te Legazpi. MALAYA, Rotterdam n. Hongkong 4 v. Manilla. VERWACHT TE ROTTERDAM. ALSIA van Bangkok p. 9 September Gibraltar, IONIC STAR van Hankow 4 Sept. te Barcelona. JONGE JOHANNA 2 v. Algiers naar Tarragona. USSUKUMA van Beira vertr. 5 v. Marseille, STADT EMDEN 2 September van Gefle. MARK 2 September van Hernosandi" ARIEL 33 Augustus van Kotka via Londen. POLLUX (Es) 2 September van Gdynia. DELOS van Levant pass. 5 September Ouessant. Vierde Klasse. Tweede Lijst. Trekking van 6 September, 1000 No. 9533, 16925, 22854. 400 No. 10012. f 200 No. 599, 1639, 14002, 21857. 100 No. 12972, 14306, 15232, 18304, 20S94, 22650, 22887. PRIJZEN VAN 65. 64 2920 5950 8888 12270 15543 18498 21056 119 2937 5974 8889 12294 15557 18511 21002 132 3024 6040 8914 12321 15574 13522 21095 142 3053 6041 8920 12407 15626 18569 21134 219 3145 6057 8923 12413 15709 18o74 21163 301 3178 6086 8972 12.583 15729 18627 21173 32i 3185 6157 9088 12606 15746 18649 21233 323 3374 6159 9329 12664 15823 18662 21260 333 3428 6266 9350 12669 15855 18682 21269 367 3522 6313 9360 12690 15956 1,8694 2.345 368 3615 6351 «399 12725 lo977 18707 21102 409 3789 6417 9511 12812 15086 18805 21485 413 3818 6424 9Ö50 12369 16149 18807 21643 431 3832 6457 9570 1294» 16201 18827 '21665 484 3906 6485 9617 129(6 16324 18852 21753 648 3999 6516 9637 12998 16369 18953 21775 601 4041 6574 9672 132:18 16371 19097 21776 778 4151 6613 9749 1.1241 16393 19123 21847 779 4183 6726 9S77 13249 1.6415 19157 21938 830 4187 6765 9894 13270 16500 19186 21948 852 4209 67.86 ÖOoO 13282 16564 19198 21981 931 4284 6946 101,56 I32a5 16601 19222 21987 953 4307 7075 10167 13489 10663 19283 22061 1123 4376 7101 10179 13510 16744 19375 92116 1166 4471. 7138 10271 13549 16763 19410 22132 1186 4.572 7192 10879 1 3616 10771 19495 22168 1251 4587 7245 10383 13637 16813 19504 22239 1289 4625 7353 10392 13638 10833 19®06 £2320 1315 4639 7421 10446 13707 10900 19u45 22395 1333 4067 7430 10487 13737 IgJ^f 22403 1356 4075 7468 10627 13771 ^56 22419 1472 4687 7-502 10647 13800 17137 19623 22430 1-510 4727 7516 10674 13-615 17234 19737 22527 1665 4815 7522 10730 1 ^3 19762 22549 1682 4888 7559 10738 13844 17372 19822 22561 1717 4896 7.560 10764 13893 17417 19910 22.572 1867 4917 7.562 10787 14044 17-4-53 19913 22-577 1880 4956 7693 10791 1412o 17-5.57 21011 22.583 1900 5004 7S.58 1079- 14248 17573 20076 22591 1907 5108 7903 14323 175SO 20137 22680 19.'lÓ 6939 7980 10917 14328 17582 20202 22638 20.59 5275 7939 10975 14391 17623 2024-5 227.55 2111 5300 7906 11120 14496 1772-5 20258 229.54 2123 5356 7997 1116' H50O '7727 20274 229-57 2184 5384 8047 113,50 14548 177,50 2037.5 23095 2202 5403 8110 11399 14737 17773 20419 23157 2215 5405 8210 11405 14787 17779 20532 23163 2275 5462 8245 11457 14818 1 7799 20-550 23303 2284 5478 8280 11564 14S33 17855 20632 233H 2291 5518 8369 11570 14917 17920 20038 23439 2329 5526 8428 11574 14973 1 8016 206.39 23-144 2341 5552 8492 11577 15026 18095 20649 23483 2428 5567 8511 11598 15058 18186 20722 23490 2470 5571 8583 11710 15107 18191 20734 236-52 2532 5606 8622 11727 15202 18221 20808 23709 2.534 5697 8647 117R6 15205 18275 209.31 2.3788' 2636 5738 8681 11926 1 5350 18307 209.54 23806 2685 5763 8739 12044 15390 18418 20965 23912 2711 5817 8787 12064 15472 18429 21026 23955 2787 5904 8796 12081 T5174 18447 21030 23966 2867 5909 .8820.12088 15502 Ia de vorige lijst stond: 13725 m. b. 13735*;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10