AaTsTE ZEETIJDINGEN MGEZOMDtn ÓTUKKEn f m. ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1932 HUURKOOP VAN EEN NAAI- MACHINE. Beslissing der Rotterdamsche Rechtbank. ,v" BIDDAG. Om uitkomst uit de economische crisis. LOONSVERLAGING IN HET BOUWBEDRIJF. EEUWENOUDE BOERDERIJ AFGEBRAND. UIT OVERSCHIE HET AUTO-ONGELUK OP DEN WOUWSCHE WEG. ONVRIJWILLIG STOOMBAD. BRAND IN EEN BEDDENMAGAZIJN. ZWARE BRAND TE HERPT. AANSLAG OP DE KATHEDRAAL VAN SINGAPORE. DE VEERBOOT-CATASTROFE. Er zou geen ketelontploffing, maar een andere explosie hebben plaats gehad. DE OPMARSCH NAAR TSJANG- TSJOEN. 150.000 man Chineesche troepen geconcentreerd. VEERTIEN MILLIOEN WERKLOOZEN IN DE VER. STATEN. FAILLISSEMENTEN. SCHIPPERSBEURS. RADIONIEUWS. yiSSCHERIJ. BINNENLANDSCHE HAVENS STOOMVAARTLIJNEN ICHTEN NAGEKOMEN zeetijdingen Een gedupeerde opkooper van ongeregelde goederen. Er zullen lm Naderiamd waindg juristen ge- Yondeii -worden en evenzeeT weinige studen ten in da rechtsgeleerdheid die bij het hooren van het getal 2014 niet onmiddellijk het geüijik genu-mimerde artikel van het Bur gerlijk Wetboek en deezalfs inhoud voor den geest torij'gen. De interpretatie van dit artikel is niet een voudig en memigan student heeft het slapeJooze nachten bezorgd. Wij Bullen ons dan. ooik niet gaan bezighou den mat de zwoa.rwlchrtg© hiistortsohe beisohou- wiingen, waarmede diit artikel in rechtskundige verhandelingen wordt omwezen, dooh een geval bespreken hetwelk een toepassing van d'it be langrijke artikel doet zien in de praktijk. Het artikel is in zijn bewoordingen simpel. Voor zooverre ten deze van belang, luidt zijn eerste liid als volgt: „Met betrekkimg tot roerende goederen geldt Ihet bezit als volkomen titel." De bepaling is in ons Wetboek gekomen door overname van dan Fransohen rechtsregel, wel ke de Parijsche Rechtbank toepaste en luidide: „En fait de menbles la possession vaut tiitxe". Er zijn -rechtsgeleerden geweest, diie op grond van artikel 2014 B. W. bewezen, dat ten aan-zien van roerend© goederen, het verschal tusschen bezit en eigendom Is vervallen en de bezitter derhalve eigenaar is. De letterlijke uitleg voert dan ook recht streeks naar deze opvatting doch de conse quentie dier opvatting -zoude zijn, dat de var- duisteraar van affleoten tegen de-ngene,, van wien hij deze wegnam, zoude kunnen antwoor den indien de effecten werden teruggevorderd: „Lees artikel 2014 B. W. eerste lid en gij zult aiten, dat gij de effecten ten onrechte van mij -vordert, immers ik -beizit de effecten en ben derhalve de eigenaar derzalve." Het is duidelijk, dat een leer, die tot zulke consequenties kan leiden, hoewel zij langen tijd door groote rechtsgeleerden en zelfs door de rechtsspraak hier te lande ia gevolg-d, heeft opgehouden te (bestaan. Laten -wij, alvorens neer te schrijven, hoe de hedemdaagsche rechtspraak bet befaamde artikel toepast, het geval behandelen, waarbij artikel 2014 B. W. en de interpretatie daarvan de doorslag gaf. Alvorens wij verder gaan, moeten wij wijzen op die bepaling van het tweede lid van artikel 2014, welks woorden luiden: „Niettemin kan dengen-e, dl© iets verloren heeft of aan wiien iets ontvreemd is, gedurende drie jaren, te rekenen van den dag, waarop het verlies of de ontvreemding heeft plaats gehad, het verlorene of ontvreemde als zij-n eigendom terugvorderen van dengenen, in wiens handen hij hetzelve vindt" Van diit tweede -lid vatn artikel 2014 B. W. maakte die N.V. HolLandsah© Naaimachinehan del te Rotterdam gelbru-ik, toen zij van een opkooper van onigeriegeld® goederen eau naai machine terugvorderde, welke de naaiimachine- foejnid-eil die-stij-dis in hiuiumkoop had gegeven aan zekeren D., en welke naaimachine door D. aan dienopkooper was verkocht, voordat D. alle fojfdrlprmijnen wagens den huurkoop diier naai- iriiaofiiln© aan den el®c!heudien naaimachinehandel te Rotterdam had betaald. Zij vorderde deze naaimachine eerst in der minne op en, toen In der minne afgifte niet volgde, deed zij den opkooper voor de eerste Kamer der Rotterdamsche Rechtbank dagvaar den. De opkooper nam een advocaat, die in de procedure zich beriep op bet eerste lid van artikel 2014 B.W. Hij zeide namelijk, dat de opkooper eigenaar der naaimachine was, daar hij dezs bezat. Nu kwam echter de huidige interpretatie van artikel 2014 B.W., eerste lid, den opkooper dwars zitten. De Rechtbanak overwoog namelijk, dat de Wet niet heeft willen bepalen, dat elk bezitter van roerend goed daarvan eigenaar zou zijn, doch alleen bezitter te goeder trouw. Zij verweet don opkooper, dat bij zich niet voldoende op de hoogte had gesteld, of D. alle huurtermijnen had betaald. Het is waar, dat de opkooper aan D. heeft gevraagd, of deze door volledige betaling der huurkoopgom eigenaar der machine was ge worden, dooh D. had hierop geantwoord, dat de betreffende kwitanties zicih met andere voor werpen bevonden in een dicht gespijkerde kist, welke hij in het vertrek, waar de onderhan delingen werden gevoerd, aanwees. De Rechtbank is nu van oordeel, dat de op kooper zich niet, gelijk hij toegeeft te hebben gedaan, met deze mededeeiing van zijn verkoo- per tevreden had behooren te stellen, doch deze aan een nader onderzoek had behooren te on derwerpen door te vorderen, dat de kwitanties hem werden vertoond of door zich met de N.V. Hollandsche Naaimachinehandel ln tele fonische verbinding te stellen. Beide middelen zouden weinig tijd hebben geroofd en waren afdoende geweest. De Rechtbank rekent den opkooper het na laten van dit eenvoudige verzuim aan, en zegt, dat hij de gevolgen daarvan zal hebben te dra gen. De advocaat van den opkooper merkte nog wel op, dat zijn cliënt o-p de medcdeedingen van D. had mogen vertrouwen, daar hij aan D. had aangeboden eveneens een stikmachine van hem te koopen, welke ook in hetzelfde vertrek aan wezig was, waarop D. listiglijk had geant woord, dat van deze stikmachine de huurter mijnen nog niet waren voldaan. Ook deze omstandigheid vermocht naar het oordeel van de Rechtbank den opkooper niet te ontlasten van de verplichting tot het boven vermelde eenvoudige onderzoek. De Rechtbank geeft dan ook als haar siot- imeening, dat de opkooper, bij bet verkrijgen dor naaimaohine, zoo zeer de geboden voo- zichtiigheid uit het oog heeft verloren, dat zijn verzuim ten deze met handelen te kwader trouw gelijk ataat. De opkooper was derhalve bezitter te kwader trouw en werd bij vonnis tot teruggave der naaimachine verplicht. Artikel 2014, moet derhalve worden gelezen, Piet zooals het in de Wet staat, doch als volgt: „Met betrekking tot roerende goederen geldt het bezit te goeder trouw als volkomen titel". De bepaling van artikel 2014 B.W. is van belang ter bescherming van den eerlijken han del. Niet een ieder is namelijk in staat om even als onze opkooper langs eenvoudigen weg er achter te komen of hij in goed vertrouwen hem aangeboden roerende goederen kan koopen. Bij onroerende goederen is zulks anders, daar de eigenaars van onroerende goederen staan Ingeschreven in de kadastrale registers. Ook de bezitter te goeder trouw kan echter, gelijk wij zagen, gedurende drie jaren den oor- Bpronkeüjken eigenaar tegenover zich zien, die fijn goed terugvordert, '.VA «j Naar wij in „St. Bavo" en „St. Janski." Ie zen, zal morgen in alle Katholieke kerken het volgende worden afgekondigd: Ter verkrijging van uitkomst in de econo mische crisis, waaronder zoovelen bij voort during ernstig te lijden hebben, heeft het Hoog waardig Episcopaat andermaal een biddag uit geschreven, welke gehouden zal worden op Zon dag IS September aanstaande. De geioovigen worden dringend verzocht dien dag tot die intentie het H. Misoffer bij te wo nen en zooveel mogelijk de H. Communie te ontvangen. In de H. Mis zal de oratio pro quacumque tribulatione als imperata worden ingevoegd. Deze drie oraties zullen in de namiddagsgods dienstoefening met de Litanie van Alle Hei ligen worden gebeden. e De drie gebeden uit de H. Mis luiden vertaald als volgt: LAAT ONS BIDDEN. Versmaad niet, almachtige God, Uw volk, dat roept in zij'n ellende; maar kom, can de eer van Uwen Naam, de gekwelden genadig te hulp. Aanvaard, Heer, genadig de offeranden, waar door Gij gewild hebt, dat èn Gij zoudt verzoend, èn ons liet heil door Uwe machtige goedheid zou hersteld worden. Blik, zoo smeeken we, Heer, genadig op onze kwelling neder en wend den toorn Uwer ver bolgenheid af, welken wij naar rechtvaardig heid verdienen. Door Christus onzen Heer. Amen, Overeenstemming bereikt. Naar het „Hbld" vrneenU -zijn de afge vaardigden van patroons en bouwvakarbei ders-bonden tot overeenstemming gekomen ten- aanzien van het percentage, waarmede de loo- nen zouden moeten worden verlaagd. "Wanneer straks de ledenvergaderingen aan beiden zijden het besluit zullen hebben be krachtigd zal de regeering dienen te beslissen of zij d nieuwe loonsvoorwaarden steun aan het bouwbedrijf zal verleenen. Kortsluiting de oorzaak. Vannacht om half 2 is te Oudorp hij Alkmaar, vermoedelijk -tengevolge van kortsluiting, brand uitgebroken in de van heit jaar 1600 dateerende kapitale boerderij bewoond door de familie P. Blom. De Alkmaarsche brandweer kon de boerderij niet behouden. De bewoners konden zich slechts met levensgevaar redden. Alles was verzekerd. BIJTIJDS GERED. Het 3-jarig zoontje van den heer V. geraakte bij het spelen te water achter d-e woning van de familie S. aan den Amstelveen&chen weg te Nieuwer Amstel. Toen de moeder toesnelde zag zij nog juist een voetje boven het kroos uitsteken. Daar zij niet kon zwemmen riep zij luidkeels om hulp. waarop mevr. S. zich geen oogenbiik bedacht en gekleed te water sprong en het genoegen mocht simaken den kleine te grijpen en aan land -te brengen. Hierbij ver wondde de moedige dame zich aan prikkel draad, dat gedeeltelijk over het water gespan nen was, zoodat zij zich door een medicus moest laten verbinden. In zulk geval geeft hetzelfde artikel 2014 B.W. aau den ongelukkige het recht, verhaal te zoeken op dengene van wien hij het bezit heeft bekomen. Zoo dit niet bepaald ware, zou immers de bezitter, die het goed van een ander gekocht en aan dezen betaal^ heeft, onaangenaam worden gedupeerd, d...;r'de Wet toch niet van den oorspronkelijken eigenaar- kan vorderen, dat hij zijn goed eerst zou kunnen terug erlan gen na betaling van den koopprijs, welke de derde aan zijnen verkooper heeft betaald. Een uitzondering op dezen regel vormt ech. ter weer een ander eveneens vermaard artikel van het Burgerlijk Wetboek, namelijk artikel 637. luidende: „Hij, die de teruggave van een ontvreemde of verloren zaak vordert, is niet verplicht aan den houder den door dezen besteden koopprijs terug te geven, ten ware de houder de zaak op eene jaar- of een andere markt, of op een open bare veiling gekocht heeft". De wet beschermt hier weder het handelsver. keer. Wie namelijk op een jaarmarkt of openbare velling koopt, moet zeker zijn, en mag er niet aam worden blootgesteld, dat plotseling de ware eigenaar opduikt en zijn goed terugver langt met verwijzing naar den verkooper voor het vergoeden der schade. De ware eigenaar moet alsdan zelf den koop prijs aan den onfortuinlijken kooper vergoeden. Het is immers een algemeen handelsbelang, dat op markten en veilingen veilig kan worden gekocht. Tilburg. Mr. MERTENS. MUZIEKPROGRAMMA. Het programma van het concert, dat de muzliekverednlging „De Hamuonie'' geeft Maandagavond 12 September a.s. in de ge meentelijke muziektent aan de Burgemeester Bosstraat, luidt als volgt: 1. Loud Speaker, Miarsch S. P. v. Leeuwen. 2. Ouverture Joyeuse, Keler Bela. 3. Lea Dragons de Villars Fantaisie, J, Witterroulgle. 4. Chae-an son go fit G. Aenne. 6. Fan-taiale (op verzoek) Schubert. 7. Joly Rein, Mazurka, R. Hacker. 8. Antenne, Marsch g. P, y. Leeuwen. Toestand van den Commissaris der Koningin in Zeeland zeer bevredigend. De toestand van den Commissaris der Ko ningin in Zeeland jhr. Quarles van Ufford, die, gelijk gemeld, gi-sterennamid-dag op den Wouw- schen weg bij Roosendaal met zijn auto tegen een schuur reed, was hedenmorgen zeer bevre digend. "Het is gebleken, dat de Commissaris aleen vleeschwcnden heeft opgeloopen. Van ochtend voelde de patiënt zich zoo goed, dat hij het bed reeds weer wilde verlaten. De behandelende geneesheer achtte het echter bete-r, dat zulks voorlooplg nog niet geschied de. Voor de echtgenoote van jhr. Quarles van Ufford is het ongeluk niet zoo gunstig afge- loopen ais men aanvankelijk meende. Zij blijkt n-1. geen been te hebben gebroken doch een bekkenfractuur te hebben opgeloopen. Van de moeder, die een lichte hersenschud ding had gekregen, was de toestand vanmorgen aanmerkelijk beter. De zuster van den commissaris alleen bleef bij het ongeluk geheel ongedeerd. Zij kwam met een h-evigen schrik vrij. Avontuur van een sleepboot, kapitein. Gisterenmorgen heeflt zich aan 'boord van de sleepboot „de Haarlemmermeer", liggende aan den Veerstal in den IJssel te Gouda, een onge val voorgedaan, dat gelukkig nog goed afgeloo- pen is. Op dat uur vloog met een kracht van acht atmospheer plotseling het deksel uit het man gat van den stoomketel. Hierdoor ontsnapte alle stoom en deze vulde in een oogenbiik tijds ge heel het vertrekje, waarin kapitein P. Verste-egh uit Moordrecht den nacht doorbracht. Toen de kapitein, die door den knal wakker geschrokken was, wilde vluchten, kon hij door den stoom den uitgang niet meer vinden. Hij sloeg daarop de ruit van het lichtraam door en met veel moeite wist hij het l-ichaam halver wege dit raam naar bulten te hijsohen. Hij slaagde er echter niet in zich geheei en al te bevrijden. Op zijn geroep is de machinist A. Welsenis, uit Gouda, hem ter hulp gesneld en deze heeft zijn kapitein door de nauwe opening getrokken. De kapitein v 'ens armen en beenen met brand- en snijwonden waren overdekt en wiens kleeren geheel aan flarden waren ge scheurd heeft zich in de Wijkverpleging moe ten laten verbinden. D-e schade aan boord is gering, slechts is door den heeten stoom een en ander verschroeid. Winkel te Wageningen ten deele uitgebrand. Te Wageningen is hedenmorgen te ongeveer 11 uur brand uitgebroken in de kapokafdeeling van het beddenmagazijn der fa. W. Hoefsloot in de Nieuwstraat. Van hier broiddo zich het vuur uit tot het beddenmagazijn, zoodat spoedig het geheele achterhuis in brand stond. De brandweer trachtte met behulp van de motors-puit het vuur te blusschen, dooh kon niet verhinderen, dat het achterhuis geheel uitbrandde. Alleen het boven den winkel gelegen deken- en kleedingmagazijn bleef door een brandmuur voor het vuur gespaard. De winkel-goederen werden zoo snel mogelijk uit het brandend per ceel verwijderd, doch bekwamen niettemin aan zienlijke watersckad-e. De inventaris is verzekerd op beurspolis bij de fa. Mees en Zonen voor 40.000. De schade wordt op 25.000 geraamd. Het huis, eigendom van den heer Westland, is eveneens verzekerd. Drie boerderijen en een schuur in vlammen opgegaan. Hedenmorgen omstreeks 10 uur is brand uitgebroken in de boerderij van den heer van Oord in de gemeente Herpt (N.B.) Het vuur sloeg weldra over naar de boerderij van den heer van Herpt en -diens schuur. De drie boerderijen en de schuur met alle Inboedels en het hooi en graan werden een prooi der vlammen. Niets kon worden gere-d. Het vee liep gelukkig in de weide. De oor zaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade, die geschat wordt op 50.000. De motorspuiten uit Den Bosch en uit Wijk waren voor het blusschlngswerk aanwezig. BIOLOGIE DER BINNENWATEREN. Congres der I. V. L. Donderdag zijn voordrachten gehouden door dr. Möller, prof. Halbfass, dr. Budde, dr. Kos- minski, dr. Wisznieuwski, prof. Stankowitsch, prof. dr. Polimanti. Prof. Kolkwitz sprak over: Hydrobiologisches aus den Tropen. Mej. W. S. S. van Benthem Jutting gaf een uiteenzetting over de samensteling en de functie van de radula van eenige Javaansche gastro poden in verband met de voedselopname. Dr. A. Vorstman vertelde een en ander om trent de brakwatermossel Congeria cochleata, die o.m. in N.-Holland en te Amsterdam in de grachten en het Oosterdok algemeen voorkomt, Spr. gaf een uiteenzetting van' de ontwikkeling dezer mollusk en een uitvoerige beschrijving van het dier. ACTIE TEGEN DE CRISISVARKENSWET OP HET TWENTSCHE PLATTELAND Men meldt ons: Een groot aantal landbouwers te Ootmarsum en omliggende gemeenten heeft een actie op touw gezet tegen de uitvoering der crlsisvar- kenswet. De -bezwaren gronden zich in hoofdzaak tegen het -merken der varkens en den accijns op huis- slachtingen, m Communisten ontwijden de altaren en vernielen de beelden. Bladen ontvangen uit het verre Oosten, be richten, dat een bende „rooden" opden voor avond van den communistischen an-t-i-oorlogs- dag de kathedraal van den Goe-den Herder te Singapore is binnengedrongen, de altren ont wijdde, beeldt a en kaarsenhouders vernielde en do zitbanken beschadigde, meldt Kipa. Hoewel de mater-ieele schade niet bijzonder groot is, heeft dit voorval toch buitengewoon opzien verwekt, om-dat het hier den eersten aanslag betreft op een katholieke kerk in de staten van Malaya, daar de bewoners van Ma laya voor plaatsen tot beoefening van den eere- dienst steeds de grootste - vereering betuigen. Aan de tegenwoordigheid- van gees-t en de dapperheid van kwee-keiingen van een kloos. terschool is het te danken, dat acht commu nisten kon-den worden gearresteerd. Zij hiel den hen namelijk zoolang vas-t, tot de politie arriveerde. Op de anti-oorlogsdag zelf werden de Gods huizen door sterke en zwaar bewapende afdee- lingen politie bewaakt. NEW-YORK, 9 September. (R.O.) Het aantal slachtoffers, dat ibij de catastrofe op de veer boot „Observation" in de haven van New-York is omgekomen, is tot 38 gestegen. Gevreesd wordt, dat het aantal doo-den nog aanzienlijk zal toenemen. Eenigen der overlevenden zijn van meening, dat de catatrofe niet. door ontploffing van den ketel is veroorzaakt, doch door een andere explosie midscheeps. De uitwerking van de ontploffing was zoo groot, aldus 'berichten ooggetuigen, dat ver scheidene menschen meer dan honderd meter ver op de daken der omliggende gebouwen wer den geslingerd, waar zij later werden gevon den. NEW YORK, 10 September. (H.N.) Bij de ramp van de „Observation" zijn volgens dë laatste berichten 42 personen om het leven ge komen. Van de 54 gewonden verkeeren er vele in levensgevaar. Onder de gewonden bevindt zich ook de kapitel-n van da veerboot, die nog ndet verhoord kon worden. TOKIO, 9 Septemiber. (V.D.) Het Jaipansche oppercommando deelt mede, dat de berichten over een te verwachten Chineeschen aanval op Tsjangtsjoen door de officieel© Man-dsjoerijsche en Japa-nsch© instanties worden -bevestigd. De Chineesche regeening heeft 150.000 Chi- ncescha sol-daten geeo-n-centreerdDo aa.nrva.1 kan ieder oogenbiik worden verwacht. D© Japansche autoriteiten nemen de noodi-ge maatregelen om den Ohineeschen aanval tot staan te brengen. WASHINGTON, 9 September. (V. D.). Vol gens een statistiek der „American Federation of Labour" bedraagt bet aantal werkloozen in de Vereenigde Staten 14 millioen. Hiervan zijn 800.000 spoorwegarbeiders. Het te New-York gevestigde bureau voor werkloozenon-dersteuning heeft berekend, dat alleen reeds voor steun aan te New-York wo nende werkloozen gedurende den a.s. winter 250 millioen dollar benood-igd zullen zijn. De steun- kassen zijn volkomen uitgeput. President H-oover heeft tegen 15 September a.s, een bijeenkomst uitgeschreven ter bespre king van de kwestie der werkloozenondersteu- ning. De .Federation of Labour" heeft in dit verband een plan u-itgewerkt naar het voor beeld van de in Duitschland en Engeland ge volg-de stelsels. Het werkverschaffings- program. WASHINGTON, 9 September. (R.O.) Tenein de de werkgelegenheid uit'-te -breiden, heeft pre sident H-oover aan d© verschillende regeerl-ngs- organiismen instructie gegeven, de uitvoering van het fedérale herstelprogram te bespoedi. gen, met gebruikmaking van de bijn.' tweeho-n. derd millioen dollars, afkomstig van de cre- d-ieten, voorzien bij de wet van 1932 voor con structieve werken. Dit is op zevenhond-erd- vijftlg millioen dollars na het totaal bedrag, door de federale regeerlng bestemd voor open- bare werken. Opgegeven door v d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties). UITGESPROKEN ROTTERDAM, 9 September: Nalatenschap G. C. Leupen, laatst gewoond hebbende Jonker Fransstraat 20 Reehter-comm. mr. J. C. Bron- gers. Cur. mr. G. C. A. Oskam. P. van ZHl, Spangenschekade 13. Rechter- comm. mr. J. C. Brongers. Cur. mr. L. E. Roes. A. Slzoo, koopman, Dirk'Danestraat.3. Rechter- comm. mr. J. C. Brongers Cur. mr. D. A. van der Linde. SCHIEDAM 8 September: Asser Schlösser, sla ger, Nieuwe Haven 297b. Rechter-comm. mr. J. C. Brongers. Cur. mr. J. C. Vermaas. Mietje van Kloeten, zonder beroep, Nieuwe Ha ven 297b. Rechter-comm. en Cur. als voren. SCHIEDAM, 9 September: Hendrik Vledder, handelsagent, Galilelstraat 81. Rechter-comm. mr. J. C. Brongers. Cur. mr. J. H. Welcker. OPGEHEVEN HILLEGERSBERG, 6 September: W. Vrijen- hoek; Maatschappij van Onroerend Goed, Zomer- kwartier 2. GEëINDIGD: ROTTERDAM, 9 September: J. van Belle. ROTTERDAM, 10 September 1932. Vlet- en ltchterwerk: 100 ton ƒ5; 200 ton ƒ5.50* 250 ton 6, alles per dag. Vaarwerk voc ---vaar goed: 142 tons diverse part(jen en laadplaatsen naar Maastricht ƒ2.15; 100 ton (eien party) naar dito ƒ2, beide per last; 435 ton zwaar goed naar Dusseldorf ƒ55; 500 ton naar Keulen 50, beide en bloc De vrachten naar den Boven-Ryn worden met het oog op den lageren waterstand op de rivier iets vaster. Ertsvrachten naar de Ruhrhavensc en sleeploo- nen naar den Beneden-Rijn, bleven onveranderd. In alle afdeelingea heerscht een zeer lustelooze stemming., (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). WEG MET HET KAPITALISME m Amstelveen, September 1932. Dezer dagen vernam ik een zeer treffend staaltje van den anti-kapitalistischen geest van de socialisten." De Algem. Ned. Bond van Handels- en Kan toorbedienden heeft een nieuw bestuurslid be noemd. Mijnheer krijgt als aamuamps-salaris zeventig gulden per week. (Er zijn er, die honderd twintig gulden ontvangen Zjjn werk bestaat uit l^den werven door het land, alzoo een opoor- abonnement tweede klas. Om van de vele ver moeienissen uit te rusten, krygt hy drie weken per jaar vacantie, in dien tyd ontvangt hy dubbel salaris. Jan de arbeider zal het wel betalen W. A. J. M. ESKES. Proces over een uitzending Eenigen tyd geleden vond te Graz een sym- phonioconcert plaats, dat door de Oostenryks'che omroepmaatschapplj volgens een met de stad Graz afgesloten overeenkomst werd uitgezonden. De pianist, die in dit concert optrad, vernam eerst vlak voor het begin van dit concert, dat dit per radio zou worden verbreid. Tijd om te protesteeren was er niet meer, daar anders de uitvoering ln de war zou loopen. Echter diende do kunstenaar na afloop tegen de stad Graz een klacht in wegens schending van overeenkomst en tegen Graz en de omroepmaatschapplj beide wegens schending van auteursrecht, waa.rby hij schadevergoeding eischte. By de behandeling van dit proces werd in eerste instantie de gemeente Graz veroordeeld tot betaling van de schadever goeding en de klacht tegen de omroepmaatschap- py afgewezen. In hooger beroep werd ook de omroepmaatschapplj tot betaling veroordeeld, maar tenslotte werd in hoogste instantie het eerste vonnis weer hersteld. In de motiveering wordt gezegd, dat het hier alleen een kwestie betreft tusschen stad Graz en den kunstenaar. Men kan billijkerwyze niet verlangen, dat de omroepmaatschapplj, die de stad reeds drie weken van tevoren van het plan tot uitzending van het concert in kennis gesteld had, zelf nog met alle medewerkenden afzonderlijk een overeen komst aangaat en hun toestemming verzoekt voor uitzending. De omroepmaatschappy heeft daar door geen schuld aan de oreuk op de auteurs rechten van den kunstenaar, die, al trad hy ook als solist op, toch medewerkende was by een door de stad Graz georganiseerd concert. ROTTERDAM, 10 September. Heden kwamen aan de vischmarkt alhier 3 motorkustvaartuigen en werden van IJmuiden en elders 240 manden en kisten versche en 50 kistjes gerookte visch aangevoerd. De pryzeri waren als volgt; groote tong 6070, tarbot 2034, middel schol 16 ^25, schelvisch 58, makreel 4—6, kleine tong 15—22, griet 10—18, kleine schol 3—8, gul 4—6, wyting 45, alles per mand; levende paling 47, gerookte paling 57, alles per kistje. De kustvlsschers voerden deze week den bo ventoon en niettegenstaande twee winderige nachten het vlsschen met luchtig liggende scheepjes ten zeerste bemoeilykten, sloegen ver schillenden van hen een record in het vangen van tong. De markt stond deze week geheel in het teeken van deze vischsoort. Het was een ware lust de volle manden groote, dikke tongen op te veilingstafel te zien uitspreiden en de koop lieden Heten zich dan ook niet onbetuigd, zij betaalden goede prijzen. Door deze flinke vangsten en de loonende pry- zen beliepen de besommingen van 250 tot boven de 400. Dit is trouwens de eerste keer in dit jaar, dat de vlsschers op eene groote week kun nen terugzien en jets voor den naderenden win ter, waarin de verdiensten nihil zyn, kunnen wegleggen. OhZeScht TTftngStöft van dezo ku»tvjaschera. waarvan er 27 ter markt kwamen, bestond de aanvoer uit 2950. manden en kisten versche visch, die voor het overgroote gedeelte van IJmuiden werden aangevoerd. Zoo langzamerhand begint de visschery met groote schepen zich ook zonder den steun van Overheidswege te herstellen en meerdere stoomtreilers worden voor de visschery gereed gemaakt. Voor schelvisch bestond op het einde dor week reeds veel belangstelling, wat een verheugend verschynsel voor de reeders is, wi nt de opbrengst van deze vischsoort bepaalt in de meeste geval len het resultaat der vangst. "Wat de handelaren van het buitenland zonden, had niet veel naam; van Noorwegen kwam op Maandag een kleine zending heilbot en schel visch, die vlot verkocht werd, maar het visch- etende deel der burgery heeft heilbot dit jaar reeds meermalen op zyn menu gehad en verlangt eene kleine afwisseling, vandaar dat de prys vooral van de groote exemplaren dalende was. Flinke partyen gerookte palihg werden ter vei ling aangeboden en wel door handelaren, die slechts dan van de veiling gebruik maken wan neer hunne klanten minder dan gewoonlyk af nemen, waaruit af te lelden ts dat de vraag setrk aan het minderen is. De opbrengst was dan ook slechts middelmatig. Buiten de veiling om, op het terrein, dat aan de markt grenst, werd een hevige stryd gevoerd door aanvoerders van mosselen uit de Zeeuwsche wateren en die van de p'erceelen der ^Vadden, waardoor de prys van 2.60 tot 1 pof fi-0 K-£- teruggebracht werd. Beide soorten hebben nunne byzondere eigenschappen en hebben evenveel recht als goedkoop volksvoedsel ;ian n fan gebracht te worden. Over de verplaatsing van den afslag naar da Middenkous loopen de meeningen zeer uit een. De Vischwinkeliersvereenigin8 denkt in eene vergadering van leden en belanghebbenden hunne houding vast te stellen. Onder de venters, dle mede genoodlgd zyn, komen ware redenaars voo die door veelvuldig gebruik van hunne ledematen hunne argumenten kracht byzetten en zeker tot eene goede oplossing f medewerken. Nog zy vermeld, dat het totale omzetcijfer 13.400 bedroeg. Scheveniugsche markt. Aanvoer 25 kis j spek- bokking, 5—7 ct.80 kistjes bokking' 8—-p ct.30 kistjes makreel, 8—18 ct., alles Pef 3tulc- VLAARDlNGEN, 10 September. Binnen van de haringvisschery KW. 25 met 12 f'« KW. 22 met 17 last. Betaald werd voor volle haring 15.40 ■16., maatjesharing 27.30 Per kantje. ROTTERDAM aangekomen, 9 September namiddag: o jo STBASSBURG, Stand. Transp. My., Ham burg Lekhaven Wz., stu'ig.7.15 JOHANNES C PUSS, Cont. Hand. Transp, Mjj., Southamp ton Binnenhaven, stukg.8.15 HEDDERNHEIM, Wontan Transp. Ges., Galveston, Maashaven lfi, graan: 9.15 OLENSHESK, Hudig Veder, Lon den, Maashaven SHV, ledig. NIEUWE WATERWEG aangekomen. 9 September namiddag: 11.20 STANWELL, Charlèstown. Vertrokken 9 September namiddag: 3.20 THEMIS, Hamburg; 3.35 TASSO, Ancona; -45 KARUSRUHE, Hamburg; 4.45 MAGDALE- NA RE1TH, Archangel; 5.25 DUISBURG. Ham burg; 5.45 GLENDUN, Cork; VACCARES, Ant werpen; 6.20 TREWIDDEN, Newport (Mon) AMERICA, Oslo, 6.40 HERMA, Stolpmunde; 7.10 BORTHWICK, Dundee; 7.15 MARIENFELS, Kurracbee7.40 LENFIELD, Newcastle; 8.10 TROJA, Melbourne; 8.30 FLANDRIA (Zw.), Go thenburg. 10.15 BALZAC, Oslo: 11.50 TRITO, Belfast. 10 September voormiddag: 12.5 AMSTERDAM, Harwich. Wind Zflauwe koelte, kalme zee, bewolkt. VONDELINGENPLAAT aangekomen. 9 Sep tember. ALICE, Köping, bunkert. IJMUIDEN aangekomen, B September. BORG- STEN, Londen, ledig; RITA MAERSK, Korsor, ledig; HANS ARP, Hamburg, ledig; WATER LAND, Hamburg, ledig; HEBE m., Londen, cement. Vertrokken 9 September. THYRA S„ Norden ham; VENEZUELA, Colon; NEPTUNUS, New castle; FOELAU LAUT,. Hamburg; PROME- WISSELKOERSEN. AMSTERDAM 10 Sept. 9 Sept 8 Sept Londen., per «.7011 «.('8% 8.7m Berlyn p. lOOMk. 59.25 59 20 59.22H Parys p. 100 frs 0.76 9.76 9.76H' Brussel p.lOObelg 34.5-jj^ 3453 3454 Zwitser],p.lOOfrs 48.07>a 48.09 4K12H VVeenen p.lOOsch Kopenh.p. lOOkr 4.1.10 45.'— 4525 Stockh. p. lOOkr 44.70 44.60 44.75 Oslo p. 100 kr. 43.70 43 60 43 75 New-York per v.49& 2.49* 2.49% pariteit 12.10 59-26 9.74 34.59 48.— 35.— 66.67 66.671 66.677 2.48 THEUS, Swansea; ESCAUT, Parys; BRUNLL Oslo; KOMET, Londen. VLISSIN GEN aangekomen 9 September. MECKLENBURG, Harwich; HEBE mb„ Londen. Vertrokken 9 September. PRINSES JULIANA.' Harwich; VENDOME, West-Afrika. Gep. naar Antwerpen: WASABORG, Sunds- vallHARELDA, SouthamptonEVERMORE Riga; INNISULVA, Londen; LAPLAND Lon den; HENNY, Stettin; DENESIDE, Fowev- MA RIANNE, HelsingforsHILDA KNUDSEN Ba- toumGRACECHURCH, Rosario; MUNDRA Middlesbro; FERNCLIFF, Rosario. Gep. naar Brussel: KALMARSUND X, Hargs- hamn. Gep. naar Gent: BRAEDALE, Londen. Gep. naar Sas van Gent: STURDEÉ ROSE Trouville. Gep. van Antwerpen: ADOLPH WOERMANN Boira; VANELLUS, Glasgow; TEELIN HEAD, Lublin; TALISSE, Brisbane; BELGIA Gothen- VELA, Sta vanger; ANTWERP, Harwich* BOMMESTAD, Helsingborg; CITY On ANT WERP, Rotterdam; GRIETJE, Londen Gep. van Gent; CORMORANT, Liverpool. TAT TO HOLLAND-AUSTRALIE LIJN. IALISSE (Ultr.) 9 v. Antw. en p. Vlissingen. fland#taN;.?ollandsche lload. WATERLANDth0U1SrJxz9 (1un*m*' v- Southampton, rurcLAND 9 v. Hamburg te Amsterdam, VFNFZTTFI a' qN®D.; stoomboot mij. A VENEZUELA 9 v. Amsterdam naar Colon, ROTTERDAMSCHE LLOYD - BALOERAN (thuisr.) 9 (4 n.m.) van Tanger SIBAJAK (ultr.) 9 (6 n.m.) v. Southampton." p™, STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. POELATT PRa« ?,v' .A™t' n* Hamburg. POELAL BRAS (thuisr.) 8 van Belawan. STOOMVAART MIJ. OCEAAN PROMETHEUS 9 v. Amsterdam n. Swansea MEMNON Japan n. Rott. 9 te Shanghai. B'JITENLANDSCHE HAVENS ANNAGHMORE Rott. n Waterford p. 7 Lizard, BEHAR Rott. n. Calcutta p. 8 Gibraltar BRIMANGER Rott. n. Vancouver p. 6 Azoren CITY OF CANTERBURY Rott. n. Beira 7 "v, Mosselbaai. DUNLUCE CASTLE Rott. n. Beira 6 v. Las Palmas. PEii!.E1TKRTON 8 van Rotterdam t'e Newcastle. GLENCULLEN Rott. n. Dublin p. 7 Beachy Head HEMATLfE 7 van Rotterdam te La Roebelle. JONGE JOHANNA 4 v. Tarragona te Valencia, JAMAICA MERCHANT 7 V. Rott. te Kingst." (J.) JAPAN 8 van Amsterdam te Kurrachee. LEKHAVEN, Cuba n. Land's End 8 (2.14 n.m.) 1150 myl van Land's End. LUCHANA, Amsterdam n. Swansea 7 (4.10 n.m.) 10 myl Zuid van Lizard. tLT7 v' otterdam te Shields, LAS - ALMAS Rott. n. Bilbao 7 t'e Faulllac. MIRZA, Rotterdam n. St. Kitts 7 (9.45 n.m.) 900 mijl Z.W. van Valentia. METHAN Amst. n. Bristol p. 8 Beachv Hd. MINOIO 5 v. Rott. te Savona. OISE 9 van Rotterdam te King's Lynn. P. L. M. 21. Rott n. Caronte p. 8 Bea'chy Head. RUNNELSTONEf Rott.. n. Llanelly p 8 Dungenesa ROODE ZEE slbt. Maassluis n. St. John N.F., p. 8 Dungeness. SAGONA Rott. n. St. Kitts p. 8 Beachy Head. ST. PHILIPSLAND 9 van Tyne naar Antwerpen, SCHIELAND 9 September van Rouaan op Tyne, TIJUCA, Rotterdam n. Japan 7 (5.35 n.m.) 40 myl Z.W. van Niton. THERMOPYLAE S van Rotterdam te Sydney, THEANO 7 v. Belfast n. Hamburg. TALLEYRAND Rott. n. Australië 8 te Kaapstad VINSTRA 9 van Rotterdam te Calcutta. WESTLAAN 7 v. Brussel te Forthmouth, OBSERVATION. N e w-Y o r k. 9 September, Aan boord van het Amerikaansch" stoomschip Observation heeft een ontploffing plaats gehad. Men meldt twintig dooden en 80 vermisten. Het schip js gezonken. Het s. Observation was een houten atoom- scheepje van 122 bruto en 83 nettö tons en hoorde te New-York thuis. Het diende als veerboot, van daar het groot aantal personen, dat zich aan boord bevond. VERKOCHTE SCHEPEN. Het ln 1905 gebouwde Duitscho s. Rolandseck (1843 br. reg. tons) van de Hansa-Linie, dat tal van jaren in geregelden dienst heeft gevaren tusschen Hamburg, Rotterdam en Spanje, is thans voor den sloop aan de werf der Flensburger öchiffbau A.G. te Flensburg verkocht. BINNENLANDSCHE HAVENS. MAASSLUIS aangekomen 10 Sept,: GRUNO, Londen. BUITENLANDSCHE HAVENS. MINSK 8 Sept. van Antwerpen te Marseille, MONTE SARMIENTO, B.-Ayres ri. Hamburg p, 9 september St. Vincent. MONSUN 9 September ven Rotterdam te Narvik, MARIA AMELIA 7 Sept. van Londen te Lissabon, MADRAS CITY, Dairen n. Hbg p. 8 Ouessant, MLDJERDA 8 Sept. van Rotterdam te La Pallice, MASULA, Bombay n. Londen 8 Sept. van Oran, MALU'A, Japan naar Londen 9 te Hongkong, MARaBOE 0 September van Struer te Skive, N'AliOYA, Rotterdam naar Japan 9 ta Colombo, NALDBRA, Londen naar Japan 8 te Bombay, NOV ARA, Rotterdam n. Japan 9 v, Hongkong, NES'i'LEA 4 van Sierra Leone naar Continent, NAUFLIA 9 Sept. van Rotterdam te Hamburg^ NJASSA, Rotterdam naar Beira 8 van Malaga* NEJACO 9 September van Kerni te Treport. ODENWALD, Chili naar Hamburg 8 v. Liverpool* OLDENBURG 8 van Port Lyautey naar Rabat* OPTIMA 9 Sept. van Rotterdamte Reposaarl, PUMA, Tiko n. Hamburg p. 9 Kaap. Finisterre, OREST 9 Sept. van Rotterdam te Koningsbergen, PYRRHUS 7 Sept. van Shanghai naar Londen, POLLUX, t., 9 Sept. van Curasao te Hamburg, PASHAWUR 10 van Liverpol naar Townsville, PRES. ROOSEVEI/r 9 v. Hamburg te N.-York, PRES. HARDING 9 van New-York te Hamburg, PLUTO9 September van Lissabon te Bremen, PORTLAND, Vancouver n. Hamburg p. 8 Azoren, PARAGUAY, B.-Ayres n. Hamburg p. 8 Madeira, PASAJES, Hamburg n. Marokko p. 8 Ouessant, ROSEVILLE, Diamante n. Londen 3 v. Dakar, RAMSES 8 Sept. van Alexandria te Hamburg, RESOLUTE 8 Sept. van Hamburg te New-York, RABE 8 Se imber van Reval naar Trangsund, REMSCHEID, Montreal n. I-Ibg p. 8 Orkney Eil, RHEIN 9 Sept. van Amsterdam te Hamburg, SCHIELAND 10 Sept. van Tyne naar Hamburg, SVERRE NERGAARD 7 v. Rott. te Gothenburg, SEVILLA 8 Sept.. te Casablanca, voor Hamburg, SIERRA NEVADA, Hbg n. La Plata 8 v. Coruna, SEIRSTAD 7 Sept. van Rotterdam te Narvik, STADT EMDEN 10 van Rotterdam te Emd®b-i SVERRE NERGAARD 8 van Rotterdam te Oslo, TENERIFE, Teneriffe n. Hbg p. 8 O^sant, TANGER 8 Sept. van Chafarinas naar Huelva, THORNLEA 1 var. Takoradi naar Continent, TAINUI, Londen n. N.-Zeeland 9 v. Southampton, VERWACHT TE ROTTBRI>AM- AFRODITE van Genua 5 September van Napels, PALiJDINA, t., v. Curasao I2 Antw. verw, NEBKA'SKA van Vancouver p. 9 Prawlepomt, SOMERSBY van Nicolaieff P- 10 Sept. Ouessant, DOBROTA van Tunis pasa- 9 Sept. Gibraltar, JONGE JOHANNA 5 September van Valencia, CAPRELLA, t„ 6 September van Curasao, COWRIE, t., 6 September van Curasao. DALFONN, t., 7 September van Curasao. HAKONE MARU van Japan 9 Sept. v. Osaka, VERWACHT TE AMSTERDAM. MAGDALENA v. P[ Lunon 9 (9.59 v.m.) 350 myl Z.W. van Land's End. DRAADLOOZ EVERBINDINGEN. De navoglende schepen zyn Zonda'g II en Maan dag 12 September radiotelegrafisch te bereiken via de daarnaast vermelde kuststations. (Mede gedeeld door de N. 1. M. Radio-Holland N.V.), Baloeran, Chr. Huvgens, Dempo, Indrapoera, Kola Fi,adja. Orania, T^oelau Tello, P. C. Hooft,) Van Rensselaer, Sibajak, Simon Bolivar. Staten- dani, Tasman. Veendam, Venezuela, allen Sche- veningen Radio 3f; Kota Agoeng, Ouessant Radio 11, en Niton Radio 2); Kota Baroe. Alexan dria Radio 3)Poelau Bras, Sabang Radio 1) ea Colombo Radio 2). 1) Zondag 11 September, 2) Maandag 12 Septem« bert 3) Zondag 11 en Maandag 12 September,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 2