HOOGER INZICHT. DE BEKEmSTENONS. BLIJFT U ETEN V MODEPRAATJE. ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1932 M. MENU'S VOOR SEPTEMBER. VI' OCHTEND-JAPONNEN. EEN GOEDE GEDACHTE VOOR ELKEN DAG. DINGEN OM TE ONTHOUDEN. HANDWERK.UITGAVEN. Onderschat niet de waarde van EEN nieuwen abonné. Het is tel kens EEN nieuw abonnement dat het aantal doet vergrooten. CORRESPONDENTIE. M. „Hoe schoon is een, kuisch geslacht in den glans van zijn deugd". Mochten wij de vorige week eens de uiter lijke, materieel© zijde belichten van het groot tekort aan publieke welvoeglijkheid, wij zouden nu eens uit „hooger Inzicht" de treurige wan toestanden op dit gebied bespreken. Te meer, daar naast menig blijk van Instemming, velerlei klachten ons bereikten, dat wij de hoogere motieven hadden verwaar loosd. Want het is niet de uiterlijke charme alleen die verloren gaat, en 't ongeluk van velen is geworden, 't is ook de innerlijke deugd, de overtuigde kuischheid, diep in de ziel gewor teld van 't meisje, van den jongeling, die be dreigd wordt en gevaar loopt. Als de biechtstoelen, als de spreekkamers der heeren medici eens konden spreken van de bittere jammerklachten, de aanklachten gericht tot het jonge meisje, de jonge vrouw. „Ze was niet zoo mooi, maar zoo verleidelijk gekleed. En dan den geheelen dag, altijd heb je dat voor oogen. Ik ben toch maar n mensch, ik kan er niet tegen", jammert de een. „O. die vervloekte vrouwen met haar geraf- ineerde kleeding", raast 'n ander, „blijf daar naar eens nuchter bij; zij zijn de schuld van onzen val". Er zijn ook anderen, eigenlijk nog erger, voor vie het er alleen om te doen is de jongelieden n hare omgeving te tarten, te prikkelen. Als - urntje bij paaltje komt, zouden ze zelfs te laf ijm om de consequenties van haar vervloekt geflirt te aanvaarden. En dit doen niet enkel en alleen jonge, in *t gunstigst geval domme, meisjes, kinderen soms, diie geen benul hebben van „sexe appeal maar ook gehuwde vrouwen, die soms niet rus ten vóór zij door haar zoogenaamde naïveteit in kieeding en houding de aandacht der jonge lui weten te trekken, te boelen, en vaak de In hun Sturm und Drangperiode zoo licht ontvlambare zielen, lafhartig ten val brengen. Ofwel zij spelen heur rijpere charme uit tegen gehuwden, dat vinden zij 't pikantst van alleg, verstoren anderer geluk,'gemoedsrust, zielen vree Vrouwen en meisjes bedenkt 't toch, 't lot der wereld flgt in onze handen, een wereld van reine en schuldelooze zielen Herzien wij ons zelf toch, luistert toch naar de kreten van vertwijfeling, woede en verachting, die er op gaan aan de zijde van zoovele slachtoffers. Hoort hoe zij 't ons verwijten; „Wij zijn toch maar mensch, en de duivel kent onze zwakste zijde, hult zich in de moderne schaamtelooze kleeding eener gewetenlooze vrouw". Want hartstocht meer nog dan de liefde maakt blind. En wie verblind is, ziet geen kwaad meer, is als 'n bezetene en laat zich gaan, waar het pi-imitieve instinct hem drijft. Was het niet een bekend Rotterdamsch •geneesheer, dr. William Hudleston Slater, die indertijd te velde trok tegen de kleeding, liever gezegd de ontkleeding der vrouw Ons heugt, hoe hij een staaltje ten beste gaf; hoezeer hij zich geërgerd had op 't achterbalcon van 'n tram. De meisjes, die ddar stonden, had den bijna niets aan; in 't gedrang was dit dui delijk te bespeuren. „Arme jongens", besloot deze waardige en grvaren lichaams- maar tevens zielenkenner, „arme jongens overgeleverd aan wat ik 't noem „verkapte prostitutie"." Laten wij ons dit zeggen, Roomsche vrouwen en meisjes? Zijn wij dan niet gaarne het ideaal, het sym bool van deugd en reinheid? Prenten wij aan onze kinderen toch de zedig heid in, de lieflijkste deugd der engelen, de deugd van Sint© Agnes, Cecilia en zoovel© anderen, die liever stierven dan deze te ver liezen. Volhouden moeders! En laten wij gerust eens 'n tipje van den sluier oplichten en onz© aankomende en groote meisjes er op wijzen, hoe lichtzinnig, ondoordacht zij onwetend, hoe wreed en pervers zij wetend zich tegenover de andere sekse gedragen door onvoldoende kiee ding. Geen jongeman kan ooit achting voelen voor •n schepseltje dat hij door haarzelve in hare schaamteloosheid er toe gebracht, verleidde. Er kan geen geluk, geen vrede, geen godsdienst heerschen In 'n huwelijk op grond van zedeloos heid en zedenontaarding opgebouwd. Jonge vrouwtjes, meisjes, hebt erbarmen; denkt eens aan het mooie van 'n frissche onge repte, van idealen vervulde jongensziel. O, 't leven lacht hem toe, hij is student. Z'n moeder ïs nog z'n Ideaal van al wat braaf, vroom en heilig is. Daar komt gij en gij let niet op uw zelve en verwoest di© ziel. 't Is hard gezegd, maar de waarachtige, naakte waarheid. Herzien wij ons allen eens. Kleedlt u gracieus, maar volgens voorschrift van onze Moeder de H. Kerk. Weet, dat gij in het oog der goede mannen uw© eigene sekse geen grooter wel daad, geen koninklljker, hemelscher gave kunt schenkendan dl© van een rein onbedorven lichaam, maar bovenal van een onschuldige, kuische ziel. Gebruikt toch de genademiddelen onzer H. Kerk; vraagt om raad, zoo ge u zwak voelt. Laat de herhaalde roep niet vergeefs weer klinken. Want grootsch is uw taak, uw roe ping, o -vrouw: de opbouw van een kuisch ge slacht. HELLENEN, Tomatensoep. Gebraden wilde eend, appelmoes, aardappelen. Gevulde meloen. II. Kalfsfricandeau, snijboontjes, aardappelen. Rozijnentaart. III. Groentesoep. Koud kalfsvleesch, andijvie in een schoteltje, aardappelen. Koffievla. IV. Gestoofde schelvisch, worteltjes, aardappelen. Rijstrand met gestoofde versche pruimen. V. Bloemkool met saucijsjes, aardappelen. Maizenapudding met vruchtensaus. Bloemkoolsoep. Varkensfricandeau, spercieboontjes, aardappelen Fruit. VII. Koud varkensvleesch, salade van overgebleven spercieboontjes. Tomaen en hard gekookte eieren, aardappelen. Broodschotel me appelmoes. VIII. Gekakte tarbot, edersaus, aardappelen. Warme rijstpudding met bitterkoekjes. IX. Runderlappen met tomatensaus, roode kool, aardappelen. Rijst met bessensap. X. Kippesoep. Blinde vinken, bleekselderie, aardappelen. Fruit. XI. Gehakt, gestoofde andijvie, aardappelen. Broodommelet met pruimen. XII. Biefstuk, snijboontjes, pommes frites. Citroenrijst. RECEPTEN. Rozijnentaart: 250 gr. zelfrijzend bakmeel, 100 gr. boter, 150 gr. suiker, 125 gr. sunmaid- rozijnen, 3 eieren, 1 d.L. melk. Klop de eierdooiers met de suiker, roer het meel er door, dan de rozijnen, de gesmolten boter; voeg de melk erbij en tenslotte het stijf geklopte eiwit. Doe de massa over in een be boterde en met bloem bestrooiden taartvorm en laat de taart in een matig warmen oven onge veer 1 uur bakken. Andijvie in een schoteltje eenige strui ken mooie gele andijvie, boter, paneermeel, zout. Ontdoe de struiken andijvie van de buitenste harde bladeren, maar laat ze beel blijven, wasch ze en kook ze in zoo weinig mogelijk water met wat zout gaar. Laat de struiken uitlekken, doe ze in een vuurvast schoteltje, giet er wat ge smolten boter over, bestrooi het geheel met paneermeel, leg hier en daar een klontje boter er op en laat het in een matig warmen oven licht bruin worden. Nauicelijks is de vacantie voorbij of de herfst- garderobe wordt in orde gemaakt. Bil de inspectie van de kleerkast wordt ook de huiskleeding niet vergeten; wat niet meer bruikbaar blijkt'vindt z'n weg naar de lappen mand, wat uit de mode is geraakt, doch nog te goed is om afgedankt te worden, kan met 'n nieuwe garneering en 'n kleine wijziging in den snit meestal aardig worden opgeknapt. Maar toch zal men verplicht zijn zich iets nieuws aan te schaffen. En daarbij mag 'n ochtendjapon niet ontbreken. Zoo'n japon toch biedt bescherming tegen de kilte van het overgangsseizoen en behoedt de draagster tegen kou vatten, als zij in de vroege ochtenduren de eerste huishoudelijke bezig heden verricht- Door de gewijzigde tijdsomstandigheden, die niet toestaan veel geld aan avondtoiletten te besteden, eischt de vrouio, dat de kleeding, welke zij thuis gebruikt, niet alleen gemakke lijk zit, maar ook keurig kleedt. Vandaar dat ook aan de ochtendjapon meer zorg wordt besteed dan voorheen het geval was. Daar de japon tegenwoordig zelfs dienst moet doen bij de ontvangst van goede kennissen wenscht de vrouw, dat zij zoowel fraai van snit als fijn bewerkt is. De ochtendjapon is daar mede „gegroeid" tot een huiskleed in den waren zin van het iooord. De moderne ochtendjapon is, afgezien van de effecten, die door de toepassing van het materiaal worden bereikt, rijk aan garneerin gen, vooral aan borduurwerk. Van 'n mooie japon met geborduurde zadel partij, die van den bovenarm tot midden op den rug loopt, geeft onze eerste afbeelding 'tl indruk. Schouder- en rugversiering is gemaakt van veelkleurig mat borduurmateriaal, liefst grove wol dat met het fluweel van rok en lijfje effectvol contrasteert. Opvallend zijn ook de aan den zadel gezette wijde mouwen. Ze sluiten, door middel van een elastieken bandje strak om de hand. Daardoor ontstaat de idee van buismouwen. De breede op den rug gestrilcten ceintuur staat, zooals men ziet, ook op ochtendjaponnen deco ratief en schilderachtig. Een streng, maar toch zeer modern accent heeft het tweede voorbeeld. Deze ochtendjapon kan uit elke, mits soe pele, stof worden vervaardigd. Ze heeft den rechten paletot-vorm en dankt haar effect aan een cape, waarvan de rand met bont is afgezet. Eenvoudiger zijn de beide volgende silhouet- les. De voorlaatste is bestemd voor degenen, die de voorkeur geven aan een donkere japon met afstekende garneering. Ze is iets terzijde vastgeknoopt, heeft opgenaaide zakken, een lichten z.g- fichu-kraag en smalle ruches aam de randen van de korte vleugelmouwen. Zwart met rose, heliotroop of lavendelblauw en ook wel wijnrood gaat door voor 'n succes volle combinatie. In het laatste model ligt reeds de prinses mode besloten, die in de toekomst ook op dit gebied invloed zal uitoefenen. Het bovenge- deelte van deze japon wordt eveneens met knoopen gesloten; de rok klokt, waardoor een eigenaardig waterval-idee wordt verkregen, Origineel zijn de wegneembare mouwen. Ze vergrooten het practisch gebruik, omdat de japon, na wegneming er van, bij het ontvan gen van visite meer „naar den vorm" is, dus niet van een gewoon kleed verschilt. R. Zondag. Zonder ernst ls er In de wereld niets mogelijk en toch, hoe weinig ernst 'is er te vinden onder hen, die wij beschaafde menschen noemen. W. GOETHE. Maandag. De wereld heeft behoefte aan minder plech tigheid en meer arbeid, aan minder deftigheid en meer rechtschapenheid, aan minder herstel lingen en meer liefde. EMERSON. Dinsdag. Zonder liefde kan de ziel niet leven, ofwel zij bemint fret laagste ofwel het hoogste. H. GR GOIRE. Woensdag. De eenige wijze om ons leed te vergeten, is te trachten dat van anderen te verzachten. Donderdag. Werken is niet z'ich aangenaam bezighouden, naar luim en lust van het oogenblik, maar het i3 volharden bij een taak, onverdroten volharden ondanks tegenzin, traagheid en verleiding. A. VERWEY. Vrijdag. De hoogste van alle stemmingen is de opge togenheid over het leven. Zaterdag. Een kleipe liefde en een groote smart dat ls reeds veel, bereidt U voor om wonderén te zien, maar is de liefde even groot als de smart dan groeit de mensch ontzaglijk. V. d. W. Warme rijstpudding met bitterkoekjes, 1,00 gr. koude in melk gaar gekookte rijst, 1,0 gr. suiker, 100 gr. bitterkoekjes, S eieren, wat vanille en 20 gr. boter. Roer de boter tot room, voeg één voor één de eierdooiers toe, daarna de suiker, vanille, rijst, de fijngestampte bitterkoekjes en het stijfgeklopte eiwit. Besmeer den puddingvorm met boter en bestrooi ze met paneermeel, doe hierin de massa over (den vorm niet heelemaal vullen), druk het deksel er stevig op en kook den pudding 1% uur au bain Marie. Bij dezen pdding i 'n warme vruchtensap- saus zeer smakelijk. M. M. }7 Weet V, dat U grootere kinderen het dulm- zuigen op zeer eenvoudige wijze kunt aflee- ren? Leg naast hun hoofdje een zakdoek met wat eau de cologne op het kussen. Om des te be ter te ruiken houden zij 't zakdoekje vast en eer ze 't weten vallen zij in slaap. Weet V, dat men bij kindertjes die niet sla pen willen het beste doet niet te praten, niets te zeggen, maar rustig even bij hen blijven zitten, over 't hoofdje aaien, steeds in eene richting, langzaam aan; de hand tenslotte laten rusten: 't kindje slaapt. Een arts gaf eens den raad het slaaplooze kindje aan te kijken zonder spreken. Het valt dan- vanzelf in slaap. Maar men moet zelve rustig gestemd zijn, de onrust slaat op de kleinen over en dan lukt 't niet. Als moeder zich prikkelbaar gestemd voelt, is zulks heusch erfelijk! Wees dus op uw hoede. CRONICA In Beyer's Extra Serie (uitg. Allert de Lan ge te Amsterdam en G. v. Wees en Weiss te Zeist) verschenen wederom drie deeltjes; jWollen babykleertjes voor het eerste jaar" 0.60)„Filet-doorstopwerk", moderns en bloemmotieven, votfi- kleedjês^gorilljnen enz. 0.75); en „Kruissteek en Gobelin" 0.75) BIJ ANNIE MEIJER. Lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal en van den Gemeente raad van Rotterdam, Haar benoeming tot „Ridder in de Neder- landsche Leeuw" op Koninginnedag verklaart genoeg, dat wij de reeks bezoeken, die wij ons voorstellen bij de „bekendsten" onder ons af te gaan steken, begonnen mét een visite bij onze meest op den voorgrond tredende katho lieke „politieke" vrouw. Wat intusschen niet zonder hindernissen ging! Want prompt op tijd in Rotterdam, had ik een klein half uur noodig om in de Van Brakelstraat te ko men, gevolg van het feit, dat zélfs melk boeren en loopjon gens, lieden, die Mevr. H. L. te A. Het schimmelen van Uw jams is nergens anders aan te wijten, dan aan het niet goed afsluitenperkamentpapier alleen ls niet voldoende, dat dient alleen om bet stof tegen te houden U moet ook nog een laagje aanbrengen, dat de jams luchtdicht afsluit, bijv. paraffine (voorzichtig verwarmen, daar de damp brandbaar is), of een laagje suiker, Is de schimmel nog niet erg doorgedrongen, dan behoeft U alleen het bovenste laagje te ■verwijderen en dan de potjes op de bovenbe schreven manier toe te dekken. Anders doet U ibeter de Jam even op te koken zoodat alle schimmelsporen gedood worden. Mevr. X.De beste manier om harde eieren fijn te krijgen, wanneer dit met een vork niet voldoende gaat, ia deze door een zeefje te wrij ven met een lepel. ambtshalve het toch moesten weten, me van het kastje naar den muur stuurden, in casu Centrum-West v.v. Welk gedwaal me niet alleen lichtelijk uit mijn humeur bracht, maar óók op het idéé, dat een cursus: „hoe leert Mevr. A. eijer men ^en inboorling zijn eigen stad kennen?" geen overbodige luxe zou zijn! Daar zat ik nu tegenover de eenige katho lieke vrouw, die gerechtigd is tot het dragen van „de Leeuw". En met eere! Want haar 8- jarig kamerlidmaatschap was allesbehalve een sine-enret Gezellig vriendsohapsverkeer, liefhebberijen, zelfs een deel van haar zoo dierbaar sociale werk, vielen ten offer aan haar hooge opvat ting van de plichten van kamer- en gemeente raadslid. „Juist de combinatie van die twee func ties is zoo aardig, want je leert nu de prac- tijk kennen van de wetten, die je in de Kamer zag maken". Dat de grootste belangstelling van mevrouw Meyer in hoofdzaak uitgaat naar vraagstukken over Nijverheidsonderwijs, Kinderwetten, re- classeerlng en gevangeniswezen hangt samen met het feit, dat zij via charitatief tot sociaal werk kwam. Zij werd dus in de praktijk gevormd en is op méér dan één gebied specialiste door de verschillende' belangrijke functies, die zij in het verenigingsleven bekleedde. Behalve voorzitster van den R.K. Vrouwen bond was ze jarenlang lid van de R.-K. Reclas- seeringsvereeniging. Maar ook al vóór deze vereeniging haar zegenrijk werk begon, bewoog Annie Meyer zich als secretaresse van het da mescomité van het „Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen" op dit terrein. Indertijd verleende zij ook haar medewerking aan het rapport over vakonderricht in gevan genissen. Later werd ze benoemd tot lid van het college van regenten over de strafgevan genissen te Rotterdam. Ze was de eerste vrou welijke regent door de regeering benoemd. Deze functie, die zij nog steeds bekleedt, brengt met zich me© een geregeld in contact zijn met de vrouwelijke gevangenen. Het zou te vér voeren om in te gaan op het vele, dat Annie Meyer ondanks haar drukke ambtsbezigheden, nog presteert op het gebied van sociaal werk. Dat het Nijverheidsonderwijs, en wel Speciaal dat voor meisjes, zoozeer haar sympathie heeft, komt voor een goed deel doordat zij zelf een tip-top hulsvrouw is en er vast van overtuigd dat het toekomstig geluk van menige vrouw voor een groot deel afhankelijk is van de wijze, waarop zij haar huishouden weet te behartigen Voorts is mevrouw Meyer de meening toege daan, dat juist in crisistijden ook het vakonder wijs voor jongens van het allergrootsts belang is. Om zoodra er weer beter tijden komen over goed© vaklieden te kunnen geschikken. Zooeven roemde lk Annie Meyer's huishou- delijken aanleg. Verbeeld je, ze wist precies te vertellen, dat de spercieboontjes voor haar in maak dit jaar op den kop af de helft kostten van vorig jaar! En dat ze graag zooveel mogelijk gasten om zich heen verzamelt, alleen al omhet ge not van zelf een of ander fijn schoteltje te kokkerellen! De vraag hoe zij dacht over de verhouding van „politiek" en vrouw-zijnheb ik dan ook maar ingeslikt. De inrichting van haar home, met hier en daar een bloem, kleine, gezellige vondsten, haar belangstelling in alles, wat het huishouden aangaat; de gezellige manier, waarop ze over vrouwelijke futiliteiten kan boomen, dat alles ls „het" bewijs dat een vrouw ondanks de nuch tere, droge politiek toch niets hoeft in te boeten van haar vrouw-zijn. „Of de vrouw geschikt is voor de politiek?" „Anders dan de man! Die vooral als hij poli tiek geschoold ls, een voorsprong in kenDis op ons heeft. Maar de vrouw in de kamer is een harde werkster! Niemand bezoekt zoo trouw sectie- en commissievergaderingen als zij! Bo vendien hecht lk bijzondere waarde aan ons „gevoel", dat ons menige kwestie in het juiste licht doet bezien". Of Annie Meyer altijd politieke neigingen had Onbewust „ja". Al lang voordat iemand nog maar dacht aan vrouwenkiesrecht, laat staan aan het actieve deelnemen van vrouwen aan de politiek, Interesseerde zij zich al hevig voor allerlei vraagstukken. Ze weet zich nog best te herinneren, hoe ze als meisje van 15 jaar tijdens haar roodvonk alle kamerverslagen en artikelen betreffende de Invoering van den per soonlijken dienstplicht verslond. Deze belangstelling houdt waarschijnlijk wel eenigszins verband met het feit, dat haar fa milie van moederszijde veel voelde voor het openbare leven en de Minister van Oorlog, die deze wet voorstelde, een na familielid was. Thuis werd er dus nog al eens gesproken over landspolitlek, over Schaepman en de verschil lende kopstukken der rechtsche partijen! En „en mangeant vient d'apetit „Dat u nooit gestudeerd hebt?" „Eeuwig jammer! Ik heb het gym,, zelfs niet afgeloopen! Slachtoffer van de meer bekrom pen ideeën van de vorige generatie. In mijn tijd was er nog maar één meisje op het gym nasium en in den familieraad werd deze studie ais te „onvrouwelijk" afgestemd. Ik oordeel een juridische opleiding van groot belang voor een politieke carrière. Vooral voor degenen, die niet via een socialen werkkring in de politiek verzeilen". Twee vrouwen, diie honderd uit praten, en het onderwerp „kleeding" niet zouden aanroeren!! Het vraagstuk: amhtscostuum voor vrouwelijke kamerleden kwam dan ook op de proppen. „Een paar jaar geleden was er wel animo voor. Er waren zelfs al een paar ondernemende firma's, die ons prentjes thuis stuurden. Het kwam neer op een soort tallor-made costuum: dat zeer sterk den mannelijken inslag verraad de. Veel reden tftn bestaan zou zoo n ambtsge waad niet hebben, want, waar on-ze Koningin de Kamers opent in „gekleed middag-toilet", zou het toch niet aangaan, dat wij met onze nuchtere kleedt) nit den toon zouden vallen. Verder verliest men gewoonlijk uit het oog, dat het „ambtscostuum" van de mannelijke col lega's eigenlijk meer de „hofdracht" is. En stél, dat we tot een vergelijk kwamen, hoe zou het •dan moeten met onze verschillende „lijnen Zou het dikke propje zich moeten richten naar de denachtige sylphide of omgekeerd? Nee hoor, laten we maar „In civiel" blijven „Contact tusschen de vrouwelijke kamer leden?" „Een prettige verhouding, méér niet. Ei is bijna géén kwestie denkbaar, waarbij niet principieel gehandeld moet worden. Bovendien en dit mag wel eens naar voren gebracht zitten we niet als „vrouw" in de Kamer, maar als afgegaardigde van bet Nederlandsche Volk, dus van vrouwen én mannen. Wat niet weg neemt, dat wij uit den aard der zaak alles van vrouwelijk standpunt beoordeelen en verdedi gen. En we hebben géén klagen over de wijze, waarop onze mannelijke collega's ons steunen, als we een specifiek vrouwelijk belang beplei ten Het Rapport van de regeeringscommissie in zake het dansvraagstuk kwam voor dag. Ik wilde, dat er maar wat voortgang in zat. Zoolang er zoo weinig overeenstemming is tus schen de verschillende gemeenten en de waarde van de verordeningen In de eene gemeente vol maakt waardeloos worden door de overdreven vrijheid, die er in een naburige gemeente is, zullen de uitwassen steeds grooter afmetingen aannemen. Wordt er wel eens gesmaald op dit rapport, als zou het gemaakt zijn door kwezels, waar heid is, dat het door gezaghebbende personen van de meest uiteenloopende richtingen zeer ge prezen wordt. Ook al om de belangrijke inlei ding over „De signatuur van den tijd". Hoofddoel is om verordeningen in heit l©ven te roepen, die ervoor waken, dat jonge, oner varen meisjes de dupe worden van mannen- die er op uit zijn van haar te profiteeren. En dat komt véél en véél meer voor dan men wel denkt. Anders zou dit vraagstuk toch niet in zooveel landen van Europa en óók in Amerika in het brandpunt der publieke belangstelling staan. Ook de uitspraak: „Een goed A. J. c.-er be zoekt geen dansgelegenheden' spreekt boekdee- len Ofschoon' Annie Meyer beelemaai opgaat In haar zelfgekozen taak, is ze niet blind voor de noodzakelijke teleurstellingen, die het strij den voor een Ideaal met. zich brengt. „Je moet altijd rekening houden met het aantal stemmen, dat je zal steunen; met de aanwezige geldmiddelen enmet de stroef heid van de staatsmachine Verschillenden zullen den naam van mevrouw Meyer kennen in verband met de verhooging van den ttoelatingsleeftijd voor de lagere school van 5M oP 6 iaar- Zij is daar voorzeker de pro motor van, hoewel zij het bezwaar dat het kan voorkomen, dat kinderen nu pas met 7 jaar naar de lagere school kunnen, geenszins over het hoofd ziet. „Maar als er dan tóch bezuinigd moet worden, moet men er naar streven middelen te vinden dia de vitale belangen van onderwijs niet aan tasten. De verhooging ran den toelatingsleef tijd is zoowel op finantieele als paedagogische gronden te verdedigen. Vooral ook met het oog op de betere aansluiting met de arbeidswet. En óók al, omdat een statist iekje, dat door de ge meente Rotterdam wordt bijgehouden, heeft uit gemaakt, dat gewoonlijk de kinderen, die wat lateT naar school gaan, betere resultaten ople veren dan degenen, die zoo erg jong beginnen te leeren." Tot besluit nog een babbel over een weder- zijdsclie vriendin, mevrouw Van Eysden Vink, de bekende actrice, die vooral in Rotter dam zoo populair was En die mij eens in een interview verklapte, dat er in Annie Meyer een tooneelspeelster ver loren gegaan was „Ja, voor al die gezellige dingen heb ik nu geen tijd meer. Maar een mensch kan ook niet alles gelijk hebben September 1932. CATY VERBEEK. Een vraag, die de gastvrije huisvrouw met eén gerust geweten aan haar onverwachte vlsitie kan stellen... mits ze de juiste maat. regelen weet te treffen, om zonder veel om haal den maaltijd Iets uit te rekken. Een extra-bordje soep is vlug klaar, hetzij we er eenvoudig een paar Maggi's soeptablet ten voor gebruiken 1 tablet voor 2 personen), hetzij we met Maggi's bouillonblokjes (4 blok jes op I L. kokend water) in een o-mmezien den bouillon bereiden, waarin we wat vermi. eelli (een schraal half ons per L.) laten gaar koken. Wenschen we meer variatie van smaak aan do soep te geven, dan laten we tegelijk met de vermicelli een paar lepels tomaten- puréo in den bouillon meekoken of 4 boorde volle eetlepels zeer fijn gehakte of gemalen groente. Is deze laatste niet in meer soorten tot onze beschikking, dan bepalen we ons tot 1 eetlepel fijngehakte peterselie, die we in de soepterrine door de soep roeren, tegelijk met een klein klontje boter. Mocht voor liet middagmaal toch reeds soep op het menu hebben gestaan, dan wordt de zaak nog eenvoudiger: met een bordvol water vermeerderen we de bestaande hoeveelheid soep, terwijl we in de soepterrine een el klop pen met een paar lepels melk 'en 2 theelepeltjes Maggi's Aroma. Niemand zal bij het proeven van de soep, den indruk krijgen dat er „ge smokkeld" is! Wilt U in plaats van een bordje soep, liever ter uitbreiding van het menu een eenvoudig smakelijk voorschoteltje kiezen, om uw onver- wachten gast te tracteeren? Probeer U dan eens de volgende recepten: ze veroorzaken bijna geen onkosten, ze zijn voedzaam en ze vallen gewoonlijk bij iedereen in den smaak. Macaroni (4 personen) 250 Gr. VA pond) macaroni, wat zout, 2 theelepels Maggi's Aroma, 40 Gr. (2 afgestre ken eetlepels) boter. Breng een zeer ruime hoeveelheid water aan de kook en strooi daarin wat zout (1 afge. streken eetlepel per Liter water). Breek de pijpen macaroni in gelijke stukjes en laat die geleidelijk in de pan glijden, zoodat het water geen oogenblik van de kook gaat. Laat de mar caroni op een zacht vuur gaar worden (onge. veer uur) en daarna op een vergiet uit lekken; doe ze opnieuw in de pan, laat ze met de boter weer goed warm worden, roer er ten slotte de Maggi's Aroma door en breng het gerecht over in een dekschaal. Presenteer er desverkiezende voor de lief hebbers een schaaltje geraspte kaas bij. Vermicelli (4 personen). 250 Gr. VA pond) dikke vermicelli, wat zout, 2 eetlepels tomatenpurée, 1 eetlepel fijnge. hakte peterselie, 40 Gr. (2 afgestreken eetle pels) -boter, 2 theelepels Maggi's Aroma. Breng een ruime hoeveelheid water met zout aan de kook (1 afgestreken eetlepel zout per L. Water), breek daarin één voor één de „strengeltjes" vermicelli, zóó, dat het water niet van de kook raakt. Laat de vermicelli zachtjes gaar koken (ongeveer 20 (minuten), laat ze op een vergiet uitlekken, stoof ze even. met de boter en de tomatenpurée, roer er de Maggi's Aroma door en breng bet gerecht over in een dekschaal. Strooi er de fijngehakte peterselie over. Pikant griesmeelschoteltje (4 personen). yt L. melk, 100 Gr. (1 ons) grove griesmeel, 100 Gr. (1 ons) geraspte kaas, 50 Gr. VA ons), boter, 2 eieren, wat zout, peper en nootmus kaat, 2 theelepels Maggi's Aroma. Breng de melk met wat zout aan de kook, strooi er (roerende) de griesmeel in en blijf roeren tot ze gaar en dik is- Neem de pan van het vuur, roer er één voor één de heele eieren door, d© geraspte kaas (op 1 eetlepel na), de boter (op 1 eetlepel na), de Maggi's Aroma en wat peper en nootmuskaat. Breng het meng sel over in een vuurvast schoteltje, bestrooi den bovenkant met overgehouden kaas, leg daarop itt kl€llle klontjes verdeeld de overgehouden boter en zet het schoteltje ln den oven tot de oppervlakte lichtbruin is ge kleurd- PARIJS, G September 1932. De aardige gestreepte jerseys, die op het oogenblik erg gewild zijn, bieden een goede gelegenheid voor een gracieus© versiering van onze eenvoudige robes en ensembles. Juist ook omdat die jerseys in alle kleurgamma's verkrijgbaar zijn, is het zoo gemakkelijk ze met een effen stof te combineeren. Van den anderen kant kan men met deze stoffen uitstekend een robe van 't vorige jaar hernieuwen, waarvan 't corsage een beetje uit de mode geraakt is, ter wijl de rok nog heel goed mede kan. Men kan er op die manier weer een practisch en up to date toilet van ma ken. Zoo bijv. een oude robe van marine, zwart' of kastanje orêp®-^ laine. Men kiest daarbij dan enkele meiterS ïan" taisie jersey, waarvan, de grondtoon tn harmo nie is met de kleur van de robe. Van de robe knipt m®u dan het cor sage uit roet behoud van een Phut van voren ttot den hals en een strook van enkele centi meters in den rug en op zij. Het weggeknipte gedeelte vervangt men door de jersey-bayadère, waarop van voren de punt van elfen stof wordt aangebracht met een knoop van jersey, die het effect maakt van een pravate. Ook de mouwen moderniseert men door er boven aan kleine balonnen van jersey aan te brengen, terwijl men ten slotte het oude cein tuur door een van jersey vervangt. Met de stukken, die over blijven, kan men dan nog een aardig hoedje, genre turban, samenstel len, waarmede men dan een alleraardigst ge heel voor 't demi-saison verkrijgt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6