I B Uw teint WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1932 REGEERING EN WELTER-RAPPORT HET TEKORT DER SPOORWEGEN. PRINSJESDAG. EEN BLIK IN DE TOEKOMST. XöwsfeMS pUfimmA. j ERNSTIGE ONGEREGELD HEDEN. DIENSTJAAR 1933. VLASFABRIEK AFGEBRAND. De arbeiders moesten in allerijl vluchten. Fabrieksgebouw en drie schuren vernield. menteale werkelijkheid verwijdert, minder dan te veren aal behoeven te 'worden gevreesd, is het voornaamste bezwaar, dat hiertegen tot dusver kon worden aangevoerd, vrijwel ver vallen. De directe belasting die zioh in de gegeven omstandigheden het best voor Je opcentenJhef- fing leent, is de gemeentetonidisbelasting. Niet slechts omdat in die belasting, In onderschei ding van andere, een hu wel ij ksaf trek een plaats gevonden heeft, wat in dezen zorgvollen tijd een te waardeeren element vormt, maar ook omdat de enorme daling van de opbrengst der gemeentefondsbelasting het Rijk voor hoogst abnormale uitgaven plaatst. Indien een ingrijpende percentsgewijze kor ting op de uitkeeringen aan de gemeenten niet in aanmerking komt, is een ander middel van redres, dat zich vanzelf aanbiedt, een tijdelij ke versterking van de fondsbelasting. Hier door zal het fonds in meerdere mate „self supporting" worden dan dit anders gedurende deze felle crisis het geval kan zijn. 30 rijksopcenten op de aansla- gen der gemeentefondsbelasting Het zijn deze overwegingen, die de Regee ring ertoe hebben geleid oïn, nu een deel van het tijdelijk tekort behoort overbrugd te wor den door een voorziening op het gebied der directe belastingen, hiervoor de keus te vesti gen op de gemeentefondsbelasting. Het betreffende ontwerp, tegelijk met deze nota ingediend, beoogt over het aanstaande be lastingjaar 30 opcenten te heffen op alle aan slagen in voormelde belasting. Dit aantal van 30 zal voor de hoogere inkomens geleide lijk tot 150 stijgen. Hoewel het in het algemeen geen aanbeve ling verdient, bij de heffing van opcenten op een belasting, waarvan de hoofdsom reeds pro gressie vertoont, andermaal een stelsel van progressie toe te passen, meent de minister van Financiën, dat in dezen buitengewonen tijd bij wijze van tijdelijken uitzonderings maatregel tegen de voorgestelde gedragslijn geen overwegend bezwaar behoeft te worden gemaakt. Wie ook thans nog over hoogere in komens te beschikken hebben, verkeeren, wat het stoffelijke aangaat, in een zoo bevoor rechte positie, dat een abnormaal offer van hen kan worden gevraagd. De stijging van het aantal opcenten is al dus geregeld, dat hij iedere 1000 inkomen boven de 30.000 één opeent méér geheven wordt, tot een maximum van 150. De opbrengst van de voorgestelde opcenten over het belastingjaar 1933'34 wordt op de basis van de sterk verlaagde raming der hoofdsom geraamd op 24 millioen. Het 2/3 deel hiervan, dus 16 millioen, zal ten goede komen aan de Rijksbegrooting voor 1933. op de ver- 30 extra-opcenten mogensbelasting. Het gemeentefonds wordt, behalve door de gemeentefondsbelasting, gevoed door 50 op centen op de vermogensbelasting; Deze 50 op centen vormen de „Erganzungssteuer" van de gemeentefondsbelasting. Het schijnt redelijk, de heffing der overbruggingsopcenten ook hierop toepassing te doen vinden. Voorgesteld wordt daarom, 30 extra-opcenten te heffen op alle aanslagen in de vermogensbelasting, het geen neerkomt op een heffing van 60 pet. van de bovengenoemde 50 opcenten uit de vigee rende wet. Voor zoover de vermogens nog in komsten opleveren, worden ze uiteraard daar naast door de straks genoemde progressieve opcenten op de fondsbelasting getroffen. De opbrengst van de extra-opcenten op de .-Vermogensbelasting1 wordt voor het belasting jaar 1933—34 geraamd op 3 millioen. Het 2/3 deel daarvan zal ten goede komen aan de Rijksbegrooting voor 1933. Als gezamenlijke opbrengst van de voorge stelde verzwaring der directe heffingen kan alzoo gerekend worden op een jaaropbrengs' van 27 millioen. Het budget van 1933 wordt hierdoor met 18 millioen ontlast. 30 opcenten op alle invoerrech ten en op den bieraccijns De 36 millioen aan middelen versterking lbovengegenoemd, zal gevonden worden uit de heffing gedurende één jaar van 30 opcenten op alle invoerrechten en op den bieraccijns 26 millioen), voor welker toelichting naar het betreffende wetsontwerp moge worden ver wezen, Invoering iveeldeverteringsbe- lasting. en uit de totstandkoming van de reeds sedert eenlgen tijd bij de Kamer aanhangige weelde verteringsbelasting 10 millioen), waarover de betreffende commissie uit de Kamer destijds reeds verslag heeft uitgebracht. Het „monde, ling overleg" tusschen de commissie en den minister is toentertijd uitgesteld geworden, om. dat het rijker vloeien der middelen de verder behandeling voorshands niet noodzakelijk maak te. De minister heeft aan de oommissie geschre. ven, In de huidige omstandigheden alsnog op dat overleg prijs te stellen. k yerschillende adviezen verdienen een ernstig onderzoek. De Minister van Financiën zet uitvoerig in een vergelijking tusschen de ontwerp-begrooting en het rapport der commissieWeiter uiteen dat de veronderstellingen als zou de commis sie te straf besnoeid hebben, een feitelijken grondslag missen. Met de adviezen der Welter-commissie is in ernstige mate rekening gehouden. Vele van die adviezen zijn opgevolgd, terwijl als algemeene gedragslijn is aangenomen, dat voorzoover dit niet het geval kon zijn b.v. omdat de bespa ring te boog geraamd bleek en het wezenlijk rendement, niet scheen op te wegen tegen het gevreesde nadeel in de plaats van den aan bevolen maatregel een andere werd gesteld, welke een gelijke bate gaf, hetzij voor het eer ste begrootingsjaar, hetzij voorzoover het perspectiefbesparingen van de commissie be trof voor de naaste toekomst. Daarnaast bevat het rapport tal van advie zen, welke niet de Rijksbegrooting betreffen of althans niet tot een concreet voorstel to' besparing op die begrooting hebben geleid. Tot de hier bedoelde adviezen behooren b.v. die welke gelden de uitkeeringen aan de werkloo- zen, alsmede verschillende maatregelen geheel of ten deele rakende andere publiekrechtelijke lichamen dan het Rijk. Sommige daarvan zijn van zeer ingrijpenden aard. De regeering meent, dat het omvangrijke en nauwgezette werk door de commissie ook op al zóódanige punten ver richt, en dat haar in bepaalde gevallen gebracht heeft tot voorstellen van reorganisatie, die, al zijn zij niet van onmiddellijk belang'voor het tegenwoordige budget, naar het inzien der com missie op den duur tot belangrijke vereenvou diging en dus besparing kunnen leiden, een ernstig onderzoek verdient, al moet zij zich haar oordeel in verschillende der hier bedoelde aan gelegenheden nog voorbehouden. De thans voorgestelde fiscale overbruggings- maatregelen zijn In hoofdzaak bedoeld om den tijd door te komen, waarin de ter hand geno men perspectiefbesparingen nog niet volledig geëffectueerd zijn. Buiten de weeldeverterings- belasting dragen ze een zeer tijdelijk karakter. Indien men dan bovendien bedenkt, dat ook verschillende door de commissie voorgestelde en door de regeering overgenomen besparings maatregelen niet dan tijdelijk kunnen werken (gedacht worde inzonderheid aan de vermin derde bijdrage aan bet invaliditeitsfonds en het pensioenfonds), dan is het wel héél duide lijk, dat van de op dit oogenblik voorgenomen bezuinigingsmaatregelen, ook en vooral voor zoover ze als blijvend zijn gedacht, geen enkele kan worden gemist, wil men niet binnen koT- ten tijd zich voor onoverkomelijke moeilijkhe den zien geplaatst. Bij alle onzekerheid, die de toekomst biedt, staat wel muurvast, dat -met minder dan thans in het voornemen ligt niet zal kunnen wor den volstaan. Ook zij, die in de naaste toekomst een zekere milde opleving mogelijk achten, zul len niet willen voorbij zien, dat de huidige fi- nancieele situatie op zóóveel tijdelijk© stutten berust dat zelfs van hun standpunt de voor genomen duurzame versoberingen, elke op zich zelve en alle te zamen, een onverbiddelijken elsch vormen van den gewijzigden economischen toestand. BEGROOTING STAATSMIJNEN 1933. H. M. de Koningin tijdens het uitspreken van de Troonrede. Z. K. H. Prins Hen drik en H. K. H. Prinses Juliana hebben ter weerszijden van den Troonzetel plaats genomen. Instelling van een rijksverkeersfonds in overweging. Voortgaande op de cijfers der ingediende begrooting, wijst de Minister er ten slotte op, dat het resteerend tekort van 22 millioen ongeveer overeenstemt met hiet bedrag (ruim 20 millioen), dat in het aanstaande begroo tingsjaar als extra-last op heit budget zal drukken ter dekking van het spoorwegtekoTt over 1932. Dit tekort zal namelijk, naar ver wacht wordt, rond 26 millioen bedragen, terwijl 5.5 millioen hiervan, naar de vigee- rende bepalingen, zal gevonden worden uit gelden die amdeirs voor afschrijving bestemd zijn. Dit spoorwegtekort is thans eien der donker ste punten op de Rijksbegrooting. Het zal tot de vermelde hoogte in het loopende jaar stij gen ondanks door de directie reeds ingevoerde bezuinigingen en onidanks een loonsverlaging, De oorzaak is een voortdurende teruggang der inkomsten, ten deele als gevolg van de con currentie der auto's, vooral autobussen en vrachtauto's. Daarnaast komt de verplichting welke voor de spoorwegmaatschappijen uit eertijds aangegane overeenkomsten bestaat, vele met groot verlies werkende locaalspoor- wegen te blijven explodteeren. Een en ander is weliswaar door de crisis ten zeerste verscherpt, maar het geringe weerstandsvermogen, dat het bedrijf in dezen tijd toont te bezitten, vindt toch voornamelijk in de bedoelde omstandig heden zijn oorzaak. De Regeering is met de Di rectie der spoorwegen in overleg getreden tot het voorbereiden van maatregelen om in 1933 het tekort op de exploitatie dat op de Rijks begrooting van 1934 zal drukken tot de ge ringst mogelijke afmetingen terug te brengen. Inmiddels is het denkbeeld van het instellen van een Rijksverkeersfonds bij de Regeering in overweging. In elk geval, en ook afgescheiden van een eventueel in te stellen verkeersfonds, zal het vraagstuk van het spoorwegtekort in den eer sten tijd de voortdurende aandacht van de re geering vorderen. Met een tekort als over 1932 geraamd moest worden, kan voor de toekomst vanzelf geen vrede worden genomen. Intusscben is met de dekking van dit tekort thans hoofdstuk IX der Rijksbegrooting voor 1933 moeten worden belast en vormt deze dek king de oorzaak dat er een nadeelig saldo van 22 millioen op het Rijksbudget voor het vol gend jaar blijft bestaan. Indien het parlementair overleg over de In gediende Rijksbegrooting er toe mocht leiden, dat regeering en Kamer tot het gezamenlijk Opvallend grooter belangstelling en enthousiasme dan vorige jaren. Ieder jaar weer trekt de plechtigheid van de opening der Staten-Generaal groote belang stelling van stadgenoot en vreemdeling. Maar dit jaar was die belangstelling al bijzonder groot. Den heelen morgen voerden treinen, trams en bussen gisteren bezoekers aan. Zeeland, Brabant, Limburg, het centrum en het Noorden, iedere provincie leverde haar contingent. Velen droegen feestelijk de natio nale- en oranje-kleuren op de borst. Reeds vóór 12 uur zochten talrijke belang stellenden een plaatsje uit langs den weg, waar de stoet zou passeeren, om de konink lijke familie goed te kunnen zien. Anderen, voor wie het uitstapje naar den Haag de hoofdzaak was, bleven voorloopig nog rustig in café of melksalon naar bet drukke gedoe op straat zitten kijken. Om half 1 voerde een trein uit Amsterdam eenige honderden communisten aan, die hier aan demonstratieve vergaderingen zouden deelnemen. Even te voren waren reeds een 11-tal autobussen eveneens met demonstranten uit Amsterdam aangekomen. De bussen wer den door de politie naar het Oranjeplein ge leid, waar ze moesten parkeeren. De demon stranten zelf trokken rustig naar de vergader zalen die voor hen waren afgehuurd. In verband met de verwachte communistische agitatie waren de politieposten op verschillen de punten versterkt, terwijl een groot aantal rechercheurs en agenten ln burger zich onder het publiek hadden begeven, teneinde zoo noo- dig dadelijk te kunnen ingrijpen. Het Binnenhof was reeds om half elf voor het publiek afgesloten. De stoet- bange den weg, welken de stoet nam, was dit jaar de belangstelling veel grooter dan andere jaren. Op het Lange Voorhout b.v. waar zich anders aan beide zijden van het middenpad een haag van slechts 3 of 4 rijen dik pleegt te scharen, stonden nu alle voetpaden dicht be zet en ook op de rijwegen bewogen zich tal van kijklustigen. Om precies één uur werd op het Malieveld het eerste kanonschot afgevuurd ten teeken, dat de Kon. Familie het paleis had verlaten. Zoodra de vorstelijke personen zich op het bordes voor het paleis vertoonden, werd een geestdriftig hoera aangeheven door de duizen den aanwezigen, dat, naarmate de stoet vor derde, door de dichte rijen van toeschouwers langs den weg werd overgenomen en herhaald tot het Binnenhof bereikt was. Het gejuich en hoerageroep bij het passeeren van de Kon. Fa milie was merkbaar enthousiaster en algemee- ner dan andere jaren. Ook op den terugweg werd dezelfde geest drift betoond. Incidenten deden zich niet voor. Wel moest de politie eenige malen ingrijpen en personen uit het publiek verwijderen, doch dit geschiedde zonder eenig opzien en was reeds gebeurd, voordat men er erg in had_ Geen wan klank werd gehoord. Voor het paleis legde een groote menigte op nieuw getuigenis af van haar liefde voor het vorstenhuis. Het gejuich waarmede de terugkomst van de Kon. Familie werd begroet ging over in een ovatie toen de vorstelijke personen op het bal- con voor het huldebetoon kwamen danken. De kapel speelde het Wilhelmus, dat spon taan door duizenden kelen werd overgenomen en van harte werd meegezongen. Nadat de Kon. Familie zich had teruggetrok ken verspreidde de menigte zich door de stad. inzicht komen, dat een of andere niet voorga-' dragen besparing (of tijdelijke middelenverster king) evenzeer of misschien zelfs nog méér aannemelijk zou zijn dan een wèl voorgedra- gene, dan zal het stellig overweging verdienen, de eerstbedoelde te gebruiken om bet restee rend nadeelig saldo ad 22 millioen alsnog geheel of gedeeltelijk op te vangen. Geen uitkeering aan het Rijk als dividend op het aandeelen-kapitaal geraamd. Voor bezoldiging en emolumenten van di rectie en ambtenaren wordt uitgetrokken 5.185.000, voor algemeene onkosten 2.540.000 voor de bedrijfsrekeningen van de koolwinning, Centrale briketfabriek, cokesfabrieken, stik- stofbindingsbedrijf, gasdistributiebedrijf en overige bedrijven 85.220.000, voor afschrijvin gen 5.700.000, waarin begrepen ƒ1.500.000 voor afschrijving op het stikstofbindlngsbedrijf, ƒ150.000 voor afschrijving op het gasdistribu tiebedrijf en 4.050.000 voor afschrijving op het mijnbedrijf, de cokesovens, centrales enz.; en voor uitkeering aan het Rijk wegens rente over hét bij den aanvang van het dienstjaar te boek staande obligatiekapitaal 1.620.000. In verband met de ongunstige vooruitzichten is voor 1933 geen uitkeering aan het Rijk als di vidend op het aandeelenkapitaal geraamd. Onder de baten wordt 99.765.000 geraamd voor de productierekeningen en 500.000 aan diverse baten. - Voor aanlegwerken wordt op den kapitaal- dienst 4.700.000 uitgetrokken. Op het oogenblik bestaan geen plannen tot deelneming in vreemde ondernemingen. DB KONINKLIJKE STOET op weg naai d'e Ridderzaal, den boek van den. Korten Ernstig onderzoek naar mogelijkheden van verdere besparing nood zakelijk. Een kort woord over de verdere toekomst moge hieraan nog worden toegevoegd- Zooals uit het voorafgaande blijkt, zal voer de na 1933 komende begrootingen, op de basis van de huidige gegevens, moeten gerekend worden op een tekort van 55 millioen. Daar bij Is uitgegaan van de drieërlei onderstelling; le. dat het spóorwegtekort verdwenen Is; 2e. dat de thans ter hand genomen besparingen geëffecteerd zijn en 3e. dat de op dit oogen blik voorgestelde fiscale overbruggingsmaatre gelen zijn vervallen. Indien aan deze drie voorwaarden voldaan is, zal een tekort overblijven van 55 millioen. Dit laatste cüfer zal met 10 millioen kun nen worden verminderd, indien de weeldever- teringsbelasting, zooals in de bedoeling ligt, tot één blijvende heffing wordt gemaakt. Maar het zal anderzijds met 16 millioen stijgen, zoodra de gedeeltelijke stopzetting van de uit keeringen aan het Invaliditeitsfonds en het Pensioenfonds moet beëindigd worden. Een en ander beduidt derhalve een toekomstig tekort An 61 millioen. Vier wegen laten zich denken ter opheffing of beperking van dit tekort: le. een kentering in den ongunstigen loop der middelen; 2e. een verder gaande blijvende besparing op de uit gaven; 3e. een verduurzaming van de op dit oogenblik voorgedragen belastingverzwaring, in dezen of in een anderen vorm; 4e. een wegval len van het abnormaal uitgaven-accrès hetwelk begonnen is de begrooting voor 1933 met 50.9 millioen te verhoogen. Heel optimistisch, zal mem te dien aanzien niet kunnen zijn. De conclusie, waartoe een blik in de toe komst op dit oogenblik voert, kan geen andere zijn dan dat naast krachtige doorvoering van die thans ter hand genomen versoberings- maatregelen, zoodat deze binnen den kortst mo gelijken tijd hun volledig effect krijgen, nood zakelijk is een ernstig onderzoek naar moge lijkheden van verdere besparing. De regeering is van die noodzakelijkheid overtuigd en in die richting werkzaam. Het loopende dienstjaar- De begrooting voor het loopende dienstjaar 1932, zooals zij oorspronkelijk bij de wet is vastgesteld, raamcïe op den gewonen dienst een nadeelig saldo van 43.804.849. Onder de uitgaven van hoofdstuk V is ech ter een post opgenomen, welke nader naar den Crisisdienst zal worden overgebracht (art. 145 ter. Uitkeeringen ten behoeve van de teelt en de verwerking van het vlas over den oogst 1932 960.000), waarmede het nadeelig'saldo van den gewonen dienst derhalve moet worden ver minderd en dit wordt teruggebracht tot ƒ42.844.849. Dit nadeelig saldo is te verhoogen met 20 millioen, waarmede de raming der middelen moet worden verminderd. Hierdoor stijgt het geraamde tekort tot rond 63 millioen. Ter dekking daarvan zijn de volgende maat regelen getroffen1. Tijdelijke korting op de taapldlglng t»xl df burgerlijke «n militair* .ijksambtenare'n, rond 7 millioen; 2. Tijdelijke heffing van een bijzonder invoerrecht op ben zine, 15,5 millioen 3. Verhooging van het tarief van invoerrechten ƒ.11 millioen; 4. Tij delijke korting op de uitkeeringen aan provin ciën en gemeenten, 2 millioen te zamen 35,5 millioen terwijl aan de middelen van den gewonen dienst der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1932 uit het reservefonds toege voegd wordt 18 millioen te zamen 53,5 millioen. Van het geraamde tekort resteert dan nog 10 millioen, te dekken door in den loop van het dienstjaar nader aan te brengen besparin- gen. Voor zooveel den gewonen dienst betreft, hebben sedert de vaststelling van deze begroo ting tot dusverre nog geen noemenswaardige wijzigingen plaats gevonden. Niettemin zijn deze stellig te verwachten o.m. als gevolg van de onderstaande oorzaken lo. noodzakelijke aanvulling van hoofdstuk VII A (nationale schuld) wegens hij de ra ming niet voorziene consolidatie van 200 millioen latere conversie en tot een hooger rentetype dan aanvankelijk was geraamd; 2o. aanvulling van hoofdstuk VII B voor zooveel betreft den post voor dekking van het tekort in het gemeentefonds als gevolg van den teruggang van de opbrengst der ge meentefondsbelasting-; Se. verhooging van den op hoofdstuk IX voorkomenden post wegens dekking van het tekort op de spoorwegen en de storting van de annuïteit van het spoorwegpensioenfonds. Wordt hier bijgevoegd het niet ontvangen van de ln Ce middelenraming opgenomen winstult- keering van de Ned. Bank en houdt men re kening met de omstandigheid, dat de op brengst der middelen, naar verwacht moet worden, een belangrijk bedrag bij de Taming zal ten' achter blijven, dan blijkt, dat op den dienst 1932, voor zooveel den gewonen dienst betreft, op een aanzienlijk tekort valt te reke nen. Gevechten tusschen politie en communisten. TWEE ERNSTIG EN VERSCHILLENDE LICHT GEWONDEN. Men meldt ons uit Den Haag: Degenen, die gehoopt hadden hun vrijen Dinsdagmiddag gezellig in de drukke binnen stad te kunnen rondkuieren, zijn wel zeer te leurgesteld. De aanwezigheid van enkele dui zenden communisten heeft, doordat deze lie den alleen hun eigen zin wilden doorzetten, de vreugde van Prinsjesdag bedorven. De vrien delijke attentie van Amsterdams gemeentetoe stuur om het den revolutionairen van haar grondgebied extra-gemakkelijk te maken om ook eens buiten Amsterdam te kunnen getui gen, mag uiteraard niet onvermeld blijven. Het gebouw van Kunsten en Wetenschap pen, waar een vergadering van communisten gehouden werd, was gisterenmiddag tot in de uiterste hoeten gevuld. Deze massa trok, na de vergadering, omstreeks vier uur op. Het was te begrijpen, dat in de toch reeds overdrukke stad deze hoeveelheid menschen, indien zij opeen bleef klitten, het verkeer op een gewel dige manier in de war zou sturen. Toen dan ook het overgroot© deel der demonstranten van den Zwarteweg komend de Heerengracht op ging, liet de politie, die niet bekend was met de bedoelingen der demonstranten, ver sterking aanrukken om bij het volgend kruis punt, dus bij den Fluweelen Burgwal, de me nigte uit de binnenstad te houden en te ver deden over Bleyenburg en Fluweelen Burg wal. Een gedeelte was evenwel reeds in de Korte Poten doorgedrongen en -wilde over liet. Plein naar het Binnenhof. Aan de bevelen der politie werd niet voldaan, zoodat de sabel werd getrokken en in. de Korte Poten een charge werd uitgevoerd- Doordat de achterste lieden niet teruggingen ontstond een geweldig ge drang, waardoor een spiegelruit van een boek handel in stukken viel. Ook in de ruit van een fruitwinkel kwam een gat, terwijl van de lunchroom op den hoek van de Apedans de groote spiegelruit in gruzelementen ging. Ge lukkig namen de bezoekers, die het onheil za gen aankomen, bijtijds de wijk naar een vei liger plaatsje. In het Bleyenburg werd verder een winkelruit van een sigarenmagazijn het slachtoffer van het gedrang. Op de Heerengracht werden verder klappen met de sabel uitgedeeld tot groote ontsteltenis der wandelende gezinnen en andere vreedzame voetgangers, die plotseling midden tusschen de herrie zaten. Een der. demonstreerende helden heeft bij den terugtocht den moed gehad, oim den agent H. B., die niet aan de charge deelnam, doch het verkeer regelde, met een mes een diepe snede in de rechterborst toe te brengen. De Roode Kruis-colonne, die juist in restaurant „Cambrinus" iemand, die een klap van een sabel had gekregen, verbond, werd gewaar schuwd en legde op den Zwarteweg den getrof fen agent het eerste verband aan. De genees- wordt door het gebruik van ,,Zlj"-Crême, zod frisch en zacht als een rozeblaadje. In prijzen van 203045 en 75 cent. Reel. 6155 DGVS 5 schot uit zijn revolver, waaTdoor E. In bet onderlijf werd getroffen. De geneeskundige dienst vervoerde hem naar hef Ziekenhuis aan. den Zuidwal. Op de Heerengracht werd voorts nog de agent J. in den ringvinger van zijn linker hand gestoken. Hij werd ter plaatse verbonden en bleef zijn dienst verrichten. Om twintig minuten over vieren is in de Muzenstraat aangehouden de 31-jarige bak ker W. J. v. C. uit Amsterdam. Deze had de vriendelijkheid gehad om een leege vuilnisem* mer naar een motorpatrouille te werpen. De man is in hechtenis gesteld en zal vervolgd worden wegens poging tot zware mishandeling. Voortdurend reden motorpatrouilles en deta chementen politie in auto's rond om terstond te kunnen ingrijpen waar dit noodig was. Te vens had men den arrestantenwagen gevuld met agenten, gereed om asslstentiS te verlee- nen. Zoo verscheen men ook op de Stille Veer kade waar om half vijf met steenen gegooid werd- De heele middag kenmerkte zich door eea gespannen stemming en voortdurend moest do politie de vele menschen die op de been waren, in beweging houden. De vergadering in „Musica" ls rustig ver* loopen en ook de bijeenkomst in „Musis Sa crum" gaf geen aanleiding tot optreden. Gisterenavond hielden de communisten een vergadering in het Gebouw van K. en W.. De politie had uitgebreide maatregelen genomen om mogelijke ongeregeldheden terstond den. kop in te drukken. De omgeving van het Ge bouw was afgezet en een sterke politiemacht was voor het gebouw op de been. Voordat de vergadering begon, was bet voor het Gebouw wat rumoerig. Toen de ordever stoorders niet spoedig aan het bevel der poli tie voldeden, trokken de agenten de sabels en joegen de heeren naar binnen. Niet alleen voor het geibouw, maar ook in da Muzenstraat stond een detachement politie agenten onder bevel van een inspecteur, op gesteld. Even voor de pauze der vergadering, vertoonden zdeh een paar coui.munlst.eii aan de ramen van een bovenzaaltje aan de zijde van die straat. Zij jouwden de politie uit en gooi den stoelen naar de politie. Toen dit na een waarschuwing niet ophield, loste een recher cheur een schot in de lucht, waarna eenige agenten naar binnen gingen en het zaaltje ontruimden. Zooals altijd bij relletjes, stonden er giste renavond nieuwsgierigen te wachten op da dingen die komen zouden. Zulke menschen kan de politie, vooral in de omgeving van brand punten, niet gebruiken. Zoo maande zij ook een groepje kijkers op de Heerengracht tot doorloopein. Een 20-jarLg jongmensch voldeed niet aan deze aanmaning, waarop hij door een agent bij zijn kraag werd gepakt. Het jong- mensch trok een stalen wapenstok en gat daarmee den agent een slag op het hoofd. Ge lukkig kwam de slag niet erg aan. Het jong mensch werd gearresteerd en naar het politie- bureau overgebracht. Bij verhoor bleek het een jonkheer fe zijn, die verklaarde niet bij een partij te zijn aangesloten. De vergadering in het Gebouw verliep ver- der rustig. Goed elf uur verlieten de bezoekers^ meerendeelH aan de zijde der Muienstraat, k'aim hét gebouw, waarbij zich géën inciden ten voordeden. Door de politie werd met auto's, motorfiet sen en te voet nog eenlgen tijd door de stad gepatrouilleerd. kundige dienst heeft hem vervolgens naar De begrooting voor den gewonen dienst van 1933 wijst aan; in uitgaven 572.857.368, in inkomsten 518.223.483 zoodat een nadeelig saldo is geraamd van 54.633.885. De nota bevat dan een lange lijst van wijzi gingen ln de ramingen van ieder hoofdstuk afzonderlijk. De middelen- Ook thans zijn, wat de kohierbelastingen aangaat, de middelon geraamd naar de op brengst over het voorafgaande jaar vermeer derd of verminderd met het tot een jaarbedrag herleid accres of decres van elk middel over de eerste helft van het loopende jaar. Voor enkele middelen moest op den boven- staanden regel een uitzondering worden ge. maakt. Voor de dividend- en tantièmebelasting en de successierechten zou evenals het vorig jaar toepassing daarvan tot een raming heb ben geleid, welke naar de verwachtingen, die voor het volgend jaar gekoesterd kunnen worden, tastbaar te hoog zou geweest zijn. Voor de invoerrechten moet naast het bere kend decres van zes maanden rekening wor den gehouden met de geraamde opbrengst der benzinebe'.astlng. Bij de kohierbelastingen is, zooals gewoon lijk rekening gehouden met wat kohieren en andere gegevens leeren. De inkomstenbelas ting ls dientengevolge 25 millioen en de ver. mogensbelasting 4 millioen lager geraamd dan voor het loopende jaar. het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. ZÜn toe S'tand is vrij ernstig. Opnieuw werd °P Heerengracht gechargeerd, waarbij ook enkele schoten weerklonken. Even later werd naar „Bethlehem" aan de Princessegracht een vrouw gebracht, die een wonde aan den arm had. Zij werd hier verbonden, evenals drie kwartier later een jongen, wien men een kogel uit den arm verwijderde. Inmiddels waren ook op 't Spul de poppen aan *t dansen geraakt. Evenals op andere plaatsen weigerden de demonstran ten te voldoen aan d© bevelen der politie, die toen twee schoten in de_ lucht loste. Br een charge uitgevoerd tijdens welke het char geerend detachement schoten achter zich hoor de vallen. Terstond werd rechtsomkeerd ge maakt, doch d« dader(s) werd(en) niet ge vonden. In dezelfd© omgeving werd een rechercheur bedreigd door den 24-jarlgen schilder W. M. j e. uit Amsterdam, die den beambte met een steen te lü'f wilde. De rechercheur loste een gisterenmiddag, omstreeks vijf uur, ontstond brand in de groote vlasfabriek van de Neder- landsche Maatschappij voor Vlasbewerking, di recteur de heer J. Blauw, aan den Woldweg te Appingedam. De brand is ontstaan bij het slijpen van vlas- afval, tijdens welke bezigheid plotseling een vlam in den afval sloeg. Het vuur sloeg oamld- ieiijk over naar de groote voorraden vlas, waarmede de fabriek met het oog op de a.s. wintercampagne geheel gevuld was en in een oogwenk stond het geheele fabrieksgebouw, dat een diepte heeft van ongeveer 40 meter, en 15 meter hoog ls, ,in lichte laaie. De arbeiders moesten met achterlating van alles in allerijl de vlucht nemen. De brandweer verscheen spoedig ter plaatse, maar de spuiten waren niet tegen het vuur op gewassen. Na vrij korten tijd stortte een ge deelte van de muren ln. Burgemeester en wet houders bevonden zich op het terrein van den brand. Behalve het fabrieksgebouw zijn dria groote vlasschuren een prooL der vlammen ge worden. Een enorme menschenmenigte sloeg de ver richtingen van de brandweer gade. Tengevolge van den brandy zullen ongeveer vijftig arbeiders voorloopig niet aan het werk kunnen gaan. r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6