AATsTE NEDERLANDERS BINNEN DEN POOLCIRKEL. ZEETIJDINGEN 999.. DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1932 WERK EN GEZELLIGHEID IN HET KAMP BIJ REYKJAVIK. Uit het dagboek van den leider. /i I V ij en het internationale Pooljaar. MAJESTEITSSCHENNIS. ONBEHOORLIJKHEDEN IN HET ZOMERKAMP BIJ LAREN. HET SCHEEPVAART-CONFLICT GEHEEL BEËINDIGD. Tot opheffing van de staking ook hij de Halcyon-lijn besloten. MET LUCIFERS GESPEELD. COCAÏNESMOKKELAARS VROUW IN DE VLAMMEN OM GEKOMEN. HONGEROPMARSCH NAAR BOEKAREST. MARKTBERICHTEN. HET SPOORWEGONGELUK BIJ ALGIERS. HET BLOEDWONDER VAN DEN H. JANUARIUS. VISSCHERIJ. SCHIPPERSBEURS. buitenlandsche havens RIJNVAART. BINNENLANDSCHE HAVENS stoomvaartlijnen NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN s STAATSTiOTERTT. Vijfde Klasse. Vierde Lust. Trekking van 22 September, f 1000 No. 20433. PRIJZEN VAN ƒ70. 20766 NIETEN. Dr. H. G. Ca<nmegieter schrijft ons: Reykjavik was doods c,h en stil na het ver trek der Hollandisohe studenten met prof. van Hanjel. Men miste het gezellige van het telkens ontmoeten van 'bekende gezichten In Austuar- staeti, de hoofdstad van Reykjavik en het tel kens hooren van de moedertaal. Zaterdag 27 Augustus, vertrok de Rruarfos overvol met passagiers, die, luid juichend, de afscheidsgroeten en het zwaaien met Holland- eche vlaggen der aohtenblijvenden beantwoord den. Op den Zondag was er geen tijd voor Zon dagsrust. De vliegtuigen moesten zoo spoedig moge-lijk vliiegklaar zijn en aanhet terrein ïnoest nog veeil gedaan wonden voor en aleer er gevlogen zou kunnen worden. Het weer werd slecht en de dalende barometer kondigde de nadering van een IJslanddepreseie aam. De 3'uohtdtruk viel tot 715 m.m. en hevige regens maakten den toegangsweg tot het vliegterrein •weer tot 'n onbegaanbare modderpoel. Dinsdag SO Augustus, kwam er im den middag een korte opklaring, waarvan geprofiteerd werd voor de eerste loodsibaUonwaarnemiimg. De weersver- ibeterinig was slechts een „reculer pour mieux tauter". Immers, den volgenden dag was het •weer wederom dusdanig, dat er aan vliegen niet te denken viel. Koninginnedag. Op 31 Augustus woei de Nederlandsche vlag t»p het dak van het consulaat. Op dien dag werd de laatste hand aan de vliegtuigen gelegd en werden de motoren van benzine, olie en water voorzien. Een deel van het terrein was thans geheel klaar, zoodat met winden tussohen Noord en Oost of tussohen Zuid en West gevlo gen zou kturnen worden. Ook de hangar was thans geheel gereed. Naast de hoofdihal waarin de vliegtuigen hun plaats hebben, was een au lm te afgescheiden, welke de bureaukamer en de werkplaats voor den mecanicien bevat. Tegen de wanden van de hoofdhai zijn de reserveideeleu geplaatst, de. reservevleugelg en de reserve-motoren. Het bleek, helaas nood zakelijk het kleine sport/vliegtuig, waarmede onze vriend en helper In vele moeilijkheden au en dan over het veld rondtaxide, buiten de ideur te zetten, daar er geen ruimte voor zijn toestel tussohen de gemonteerde Fokkers over bleef. In gedemonteerden staat zal het toestel letje echter in den ihanigar kunnen overwinte ren. Den avond van den verjaardag onzer Koningin, werd in gezellig samenzijn in de kamer van luitenant Van Giessen doorgebracht De overige avonden werden telkens besteed aan oefeningen in -liet uitwerken van vliegtuig- diagrammen en loodsiballoniwaarnemimgen. Al werd er nog niet gevlogen en al werden er nog geen -, waarnemingen gedaan, men deed toch alsof het dagprogramma geheel was uitgevoerd door 's avonds oude waarnemingen uit te wer ken en zich zoodoende geheel voor te bereiden .oin alles zelfstandig te kunnen doen na het vertrek van den leider der expeditie. Door het lange talmen in Holland en de voortdurende onzekerheid of de zaak al of niet zou kunnen doprgaan, was hier thuis te weinig van ge komen, terwijl de zeeziekte dit werk tijdens da bootreis te veel belemmerd had. Immers behalve den leider, hadden alle leden van het gezelschap hier meer of minder van te lijden. 1 September was alles gereed om met de waarnemingente kunnen beginnen. De loods- ballon gaf des middags tot 1000 M. een wind van 40 K.M. per uur uit Zuid, de wolken hingen op 1000 M. hoogte en het zicht was goed, doch de wind aan den grond was te sterk en te buiïg om het vliegen te mogen wagen. Het valt niet te ontkennen, dat de stemming ietwat wreve lig was, toen men laat in den namiddag, door de modder wadend, het vliegterrein verliet. Zon en werk. In den avond begon echter het weer te verbeteren en de barometer te stijgen. Bij het avondwandelingetje langs de haven straalde achter de wolken in zachte tinten het Noorder licht. De volgende morgen bracht de verrassing van stralenden zonneschijn en zeer zwakken wind uit Noord. Te acht uur werd de eerste wind meting tot groote hoogte gedaan, die tot 6600 M. een zwakken wind uit Noord tot Noord- Oost aangaf. Deze waarneming werd tot offi cieel begin der waarnemingen te Reykjavik geproclameerd. Tegen 9 uur kwamen»de vlie gers. De hangardeuren gingen open, de toe stellen werden naar buiten gerold, de mo toren aangeslagen en te 9.35 verliet luite nant Van Giessen als eerste den IJslandschen bodem, dir'ect daarna gevolgd door wacht meester Bosch. Het was voor de achtergebleve nen op het veld een moment van de grootste voldoening, eindelijk de Nederlandsche vlieg tuigen in de lucht boven IJsland te zien. In da straten van Reykjavik gaf het vliegen een groota opschudding: de geheele stadsjeugd rende naar het vliegterrein en heel wat Hol- lanilsche krachttermen waren noodig om de be. volking buiten de grenzen van het vliegterrein te houden. De eerste vluchten De eerste vluchten eindigden met een serie landingsproeven om de bruikbaarheid van het terrein te onderzoeken. Het resultaat was in alle opzichten bevredigend. Na de hevige re gens der laatste dagen was het terrein niet in het minst drassig en de veerkrachtige veen grond ving den iandingsstoot gemakkelijk op en maakte, dat de toestellen bij den uitloop direct tot staan kwamen en niet te ver doorrol den.. Vele hartelijke handdrukken werden ge wisseld toen de beide Fokkers nu hun proef vluchten weer rustig in het veld stonden. Er was thans niets tegen, de eerste meteorb- Jogische hoogtevlucht te doen plaats hebben. De meteorograaf werd In het .toestel gehan gen en op den 2en September 1932 te 10.16 startte luitenant van Giessen voor de eerste wetenschappelijke waarnemingsvlucht in de IJslandsche atmosfeer. Op enkele hooge wolken na was de lucht diep blauw en de bergen op 20 tot 25 kilometer afstand leken in de glas heldere atmosfeer vlak bij te zijn. Tegen half twaalf kwam het vliegtuig uit Z. W.-riehting terug en maakte een keurige landing. Weder om werden vele gelukwenschen gewisseld met het Tesultaat der eerste hoogtevlucht, welk feit telegrafisch aan verschillende belangstel lenden en belanghebben in Nederland en elders werd medegedeeld. Het resultaat der waarne. ming tot 5250 M. werd direct uitgewerkt en als weerberichttelegram naar het Meteorologisch Instituut te De Bilt geseind. Na dezen succesvollen morgen kon het voor af opgestelde werkprogram regelmatig w-rden afgewerkt. Des middags maakte wachtmeester Bosch een hoogtevlucht' met het tweede vlieg tuig en werd wederom met een loodsbailon de wind gemeten. De vlieger kwam op 3000 M. in de wolken en bleef tot de maximale hoogte van 5250 M. in de wolken. Bij het uitkomen ondervond hij 'de moeilijkheid der oriënteering in het vreemde land. Alle bergen waren omhuld door groote wolkenmassa's, die echter de kust en het lage land om Reykjavik vrij lieten, zoodat langs do kust vliegend Reykjavik spoedig herkend werd. Des avonds werd het verloop van den eersten waa.rnemingsdag door het omroepsta- tion van Reykjavik op IJsland bekend gemaakt. Des Zaterdagsmorgens stond er een zwarq wind uit het N.O. en vertoonden zich boven de bergcomplexen de schitterendst gevormde wolkenkoppen, die men alleen in berglanden te zien krijgt. Tegen acht uur steeg luitenant Van Giessen op. Een buitengewoon wonderlijk feit deed zich thans voor bij de daling. Regel matig planeerend met verminderd toerental van den motor wees de hoogtemeter op 2700 M. minutenlang geen daling aan en ging daarna weer regelpiatig terug. Bij terugkomst op den grond bleek Uit het diagram, dat de Fokker gedurende bijna tien minuten door een regel matig stijgenden luchtstroom gedragen moet zijn geweest en als een zweefvliegtuig gepla neerd moet hebben. Ook de stijglijn vertoonde onregelmatigheden. Receptie In overleg met Consul Claessen waren enkele autoriteiten van Reykjavik uitgenoodigd des Dinsdagsmiddags het Hoüandsche vliegterrein te komen bezichtigen. Tegen vier uur stonden de vliegtuigen op het terrein en was de hargar gereed gemaakt om het gezelschap te ontvangen. Uitnoodigingen waren ook gezonden aan dr. Lange Kooh, den Deenschen Groenlandonder zoeker, die eenige dagen te voren met een watervliegtuig uit Groenland was aangekomen en aan dr. Charcot en den staf van het bekende Fransche onderzoekingsschip de „Pourquoi Pas", dat met prof. Maurain uit Parijs en ver scheidene Fransche geleerden aan boord in de haven van Reykjavik lag naast het Deensche Poolschip „Gustaf Ifolm". Verder was ook prof. Mercanton uit Lausanne aanwezig, die zoo juist van de Snaefellsjökull kwam, waar de Zwitsers bezig zijn hun bergstation op te richten. Nadat de directeur van den IJslandschen meteorolo- gischen dienst de Hollanders bij het aanwezige publiek had ingeleid, bracht de voorzitter van het Nederlandsche Comité voor het aeroiogisch station te Reykjavik de IJslandsche regeering en den autoriteiten van Reykjavik dank voor de vele medewerking, die de expeditie fan hun zijde had ondervonden en beval hij het station in hun welwillende aandacht aan. Bijzondere dank werd gebracht aan consul Claessen, die nimmer geaarzeld had in vele moeilijkheden raad te geven en metterdaad de expeditie in het vreemde land met de zoo uiterst moeilijke taal herhaalde malen had bijgestaan en die zich voor de Hollanders^in Reykjavik zoo buitengewoon gastvrij had getoond. Namens de IJslandsche regeering betuigde de Eerste Minister Osgaerd Osgaerdson de groote ingenomenheid, waarmede IJsland van de plannen van de deelneming van Nederland aan het Pooljaar te Reykjavik had kennis genomen. Het speet hem te moeten ge tuigen, dat IJsland, dat evenals alle landen gedrukt gaat onder de wereldcrisis, niet 'in staat is op ruimere schaal- financieel het werk der Nederlandsche expeditie te kunnen steunen. 'Na het ronddienen van ververschingen, waar van Verka'de's koek, speculaas en biscuits den hoofdschotel vormden, gaf de minister met een startvlag in de Nederlandsche kleuren het sein tot het opstijgen der heide vliegtuigen, die eerst eenigen tijd escadrillevliegen te zien gaven en daarna eenige stuntvertooningen ten beste gaven, een schouwspel waarnaar heèl Reykjavik met bewondering stond te kijken. Het geslaagde feest werd gevolgd door een receptie ten huize van minister Osgaerdson voor de voor het Pooljaar aanwezige buitenlanders en waar de Fransehen van de „Pourquoi Pas de Hollanders en de Zwitser het Europeesch binnenland vertegenwoordigden. Vertrek- Nog twee dagen restten den leider der expe ditie te Reykjavik. Den eersten daarvan liet hij1 het station aan zijn lot over om met den chef van den meteorologischen dienst een excur sie te maken naar de spuitende geysers, tevena bedoeld als een generale repetitie voor het station om te zien of alles vlot verliep bulten zijn aanwezigheid. Den tweeden, den laatsten dag, werden des morgens de laatste zaken op het station en mét den meteorologischen dienst geregeld en des middags eenige bezoeken ge bracht, het laatste in het gastvrije huis van consul Claessen. Te 6 uur verliet het stoomschip Lyre den wal en bleef de bemanning aan zich zelf overgelaten op de kade te Reykjavik achter. A abetrachtingen. Eenige weken van harden en gestadigen arbeid liggen achter ons, welfen waafin geen uur verloren gegaan of vermorst is. Het gun stige weer der laatste week bracht een boven verwachting gunstig meteorologisch resultaat. Thuisgekomen beginnen opnieuw de geldelijke zorgen om te zien hoeveel van 'de bijeengebrach te gelden gebruikt is en of het overgeblevene voldoende zal zijn om met volle intensiteit de onderzoekingen voor het Pooljaar te kunnen voortzetten en beëindigen. De Nederlandsche vlag waait op den hangar te Reykjavik het werk is begonnen. Het Comité voor het Nederl. Aeroiogisch station te Reykjavik houdt zich overtuigd, daly men ons in het Vaderland niet in den steek zal laten, indien zich tegenslagen mochten voordoen. Verdere steun blijft in alle opzichten wenschelijk oin de mogelijkheid te geven het uiterst eenvoudige werkprogram in den aanstaanden zomer nog In bepaalde rich tingen te bunnen uitbreiden. „BERLINGSKE TIDENDE". ,,Een liter wijn, alstublieft". „Witte of roode 1" „Geeft niet 't is voor eea blinde". Sneevliet geverbaliseerd. De politie te Deventer heeft proces verbaal opgemaakt tegen den heer H. J. F. Sneevliet te Amsterdam, wegens beleediging van de Ko ningin en van president Von Hindenburg in een alhier gehouden vergadering. Nieuwe berichten ter kennis van den minister. De minister van Defensie, heeft ten vervolge op de beantwoording van die vragen van dien ■heer K. ter Laan, betreffende het instellen van een onderzoek: ter zaike van onbehoorlijk heden welke in het zomerkamp in de Leger plaats hij Laren, zouden zijn voorgekomen, mee gedeeld, dat nienrwe berichten te Zijner kennis kwamen, omtrent' gebeurtenissen, d'ie in het kamp van den kaderlandistorm te Laren zouden zijn voorgeo aUen. In verband hiermede kan de minister het onderzoek, ffedoeüd in zijn tot den heer K. ter Laan gericht schrijven van 15 September, nog niet als geëindigd beschou wen. De minister stelt zddh voor, den naderen uitslag ter kennis van de Tweede Kamer te 'br enigen. Van de contact-commissie ontvingen wij het volgende commilhiqué: Tusschen de Halcyon-Line N.V. en de contact commissie van organisaties van werknemer? ter koopvaardij is heden een overeenkomst aangegaan, waarbij de Halcyon-Line zich ver bindt van 15 September j.l. af voor een maand den status-quo van de tegenwoordige gages- en arbeidsvoorwaarden te handhaven. Indien de onderhandelings-termijn met den 'Bond van werkgevers in de koopvaardij wordt verlengd, dan geldt deze ook voor de Halcyon- Line. Verder hebben de Halcyon-Line en de, contact-commissie zich wederzijds verplicht, dat al hetgeen in een nieuwe overeenkomst met den Werkgeversbond ten aanzien van de algemeene vrachtvaart wordt bepaald, ook voor de Halcyon-Line in de collectieve contracten zal worden vastgelegd. Ten aanzien van de weder tewerkstelling zijn dezelfde bepalingen aangenomen, die gelden voor de andere reederljen. In vergaderingen heden met de bemanningen der schepen van de Halcyon-Line gehouden, is met algemeene stemmen besloten op deze voor waarden tot opheffing der staking over te gaan. Hiermede behoort de staking thans geheel tot het verleden. SALARISVERLAGING RIJKS AMBTENAREN. Minister De Geer bij het Geor ganiseerd overleg. Op 19 dezer had een vergadering plaats van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken, waarbij de Mi nister van Financiën, namens de regeering, me- dedeeling deed van de maatregelen, betrekking hebbende op de salarispositie van het Rijksper soneel, welke de r'egeering in verhand met den ongunstigen toestand van 's lands .financiën voornemens is te nemen, zooals een en ander nader is omschreven in de Millioenen-nöta. De Minister van Financiën deed namens de regeering aan de Centrale Commissie voor Ge organiseerd Overleg het verzoek over de hier voor noodige wijzigingen in het Bezoldigings besluit en de Pensioenwet binnenkort haar ge voelen te willen kenbaar maken. Voorts werden nog behandeld eenige voor stellen tot ineidenteele wijziging van het Be zoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1928. Ten slotte werd in deze vergadering bespro ken het voorgenomen ontslag per 1 Januari 1933 van personeel bij de Rijksopvoedingsge stichten en het vervolgens in lageren rang we der in dienst nemen van het ontslagen perso neel. Besloten werd ter zake inlichtingen te vragen. Driejarig kind in brand geraakt. Tijdens afwezigheid van de moeder, die bij een buurvrouw een praatje maakte, zag het driejarig zo'ontje van de familie van der N., wonende In de Hoornstraat onder Alphen a. d. Rijn, kans, een doosje lucifers te bemachtigen. Bij het spelen met de lucifers geraakte de kleine in brand. Omwonenden, die 't kind hoorden gillen, snel den toe en slaagden er door het kind onmid dellijk in doeken te wikkelen in, het vuur te dooven. Met brandwonden., overdekt is de kleine in zorgwekkenden toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Een begin van brand in de woning kon spoe dig worden gebluscht. Vier Duitschers en een auto in handen der politie. Door de poliitie te Nijmegen, werd heden op een pa/rtleuili'er pairkeert«nreiin beslag gelegd op een Duitsoheu auto, weilike van gehelmq vak ken was Vooraien en waarin een groote partij cocaïne, ter waarde van eenige duizenden guldens was verborgen. Vier Duitscheirs, die de cocaïne ons land hadden binnengesmokkeld, wenden gearres teerd. Verkoold lijk onder afgebrande schuur gevonden. In den vroegen morgen is de groote boerderij aan de Tjo-nger onder Munnikeburen bij Hee renveen bewöond door den veehouder Haver afgebrand. De brand ontstond omstreeks vier uur hedenmorgen, terwijl de boer zich op het land bevond om de koeien te melken. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen, zoodat in korten tijd de boerderij geheel afbrandde. De geheele inboedel en ook de groote voor raad hooi gingen verloren. De ongeveer 35-ja- rige huishoudster mej. A. Koopmans, afkomstig uit Lemmer, lag bij het uitbreken van den brand nog te bed. Vermoedelijk heeft zij nog getracht te vluchten, want toen men haar ging zoeken, vond men het bed leeg. Om elf uur hedenmorgen werd haar geheel verkoold lijk in de overblijfselen van de schuur gevonden. Zij schijnt op haar vlucht door den rook te zijn bevangen en is toen in de vlammen omge komen. Da oorzaak van den brand is onbekend. Van oud-strijders en arbeiders, die geld van den staat tc vorderen hebben. Ondamks de mietaWttaig van den Ihonigeiroip- itnarseh der Amerikaanisohe werkiloocen naar V/ashiinigton, sicihijnt dit voorbeeld der Ameri- kaansche Mflïi-sbrij'deirs toch aanstekelijk gei- wenkt te hebben. Dezen- dagen heeft zich te. Constanza een groeip gapensiioneeridè oinidetrafficderen. gevormd d'ie een hongeir-optnarscih naar Boekarest op hum program hebben staan om er bij koning Carol op aan te dringen dat de aohterstalilige pensioenen zullen worden •uitbetaald. Deze groep onderofficieren is een uit velen, diie naar Boekarest willen marc'heweii. In Resehitza en Zevenburgen is ea* een groote groep gepensioneerde mijnwerkers en metaal bewerkers, die in langen tijd geen uitkeeHng moer hebben ontvangen. Thans staan ae gereed om naar Boekarest op te trekken om hun eosdhen mieer kracht bij te zetten. Het is echter de vraag, of zij Boekarest zullen bereiken, daar zij over geen middelen zullen beschikken. Bijzondere vermelding verdient wel, dat de staat eigenlijk geen gedd schuldig is aan deze arbeiders, maar hmn werkgevers, die op hun beiurt weer zitten-te wachten op gelden, die ze van de regeering te vorderen hebben voor wer ken, die needs lang zijn uitgevoerd. Ook de regeeiriiimssaimlbtenairen. uit Moldavië en Bes&airaWë zijn voornemens, om zich bij do beweging aan te sttuiten. Heel d'eee onderneming heeft ehht-er wieiinig kans van alagem, daar de staatskas werkelijk aibsotaut geen gelid bevat. De definitieve opgave der slachtoffers. PARIJS, 21 September. (V.D.) Het gouver nement van Algiers publiceert thans een offi- cieele lijst van de slachtoffers van het spoor wegongeluk in de nabijheid van Tlemcen. Het totaal aantal dooden bedraagt 61; hier van waren 56 personen leden van het vreem delingenlegioen, terwijl vijf spoorwegambte naren tot de slachtoffers behooren. 52 perso nen werden onmiddellijk gedood, negen anderen zijn in het ziekenhuis aan de bekomen ernstige verwondingen overleden. Het totaal aantal gewonden bedraagt 219. Hieronder bevinden zich twee ambtenaren, 217 personen (behooren tot het vreemdelingenle gioen. Van deze gewonden zijn 69 personen ern stig, de anderen licht gewond. Onder deoverblijfselen van de wagens bevin den zich geen lijken meer. Gelijk gemeld, heeft zich Maandag 19 Sep tember; j.l. het bekende bloedwonder van den H. Januarius te Napels herhaald. In verband hiermede memoreereu wij nog het volgende: In den dom, waar het wonder geschiedde, be vindt zich in de kapel, die aan hem gewijd is, een zilveren schrijn, welke het tabernakel be vat met den monstrans, die twee fleschjes bloed van den heilige omsluit, zooals men weet. Januarius is als bisschop van Benevent onder Diocletianus den marteldood gestorven. Ten tijde van Constantijn is zijn lijk naar Napels overgebracht. Bij die gelegenheid heeft men waargenomen, dat het bloed van den heilige, dat in de flesjes bewaard wordt, vloeibaar was geworden. Dit wonder herhaalt zich sindsdien tweemaal 's jaars, op den eersten Zaterdagavond in Mei in de kerk Santa Chiara en op 19 September in den dom. Maandag bevonden zich weer als gewoonlijk duizenden geloovigen in de kerk om gezamen lijk te bidden ter afsmeeking van bet wonder, dat zich ook inderdaad weer herhaald heeft. Na de bekendmaking van dit feit is een grootsche processie de stad doorgetrokken on der het gelui van de klokken en het geloei der sirenes van de schepen in de haven. Het volksgeloof meent, zooals men weet, dat het een goed voorteeken is, als het bloed snel vloeibaar wordt, een slecht voorteeken als het wonder lang op zich laat wachten. ROTTERDAM, 22 September. Heden kwamen aan de vischmarkt alhier 9 motorkustvaartuigen en werden van IJmuiden en elders 430 manden en kisten versche visch aangevoerd. De prijzen waren als volgtgroote tong 6874, middel tong 4052, kleine tong 12IS, tarbot 14z8' griet 10—18, haantjes 8—16, middél schol 18 30, kleine schol 410, schar 35, makreel 68, versche haring 46, schelvlseh 5—12. kabeljauw 6—14, gul 35, ha.kaviseh 47. alles per mand; levende paling 46, gerookte paling 5—10, alles per kistje. VLAARDINGEN, 22 September. Binnen van de haringvisschei'ij VL 29 met 35 last, VL 97 met 37 en VL 70 met 29 last. Betaald werd voor volle haring Zuid 12.80, id. Noord 16.20, ijleharing Zuid ƒ10, id. Noord 8.90; steurharing ƒ9.90 per kantje- BERKEL EN RODENRIJS, 21 September. (Bloemenveiling Coöp. Gr. BI. veiling Ver. Berkel en Rodenrys G. A.) Rozen: edith helen 1.453.40, rosalandia 0.552.45, aug. noach 1.25—2.35, mr. hoover 1.35—1.95, briar cliff 1 1.20 per 100; chrysanthen: edward page 422 ct, pulling 715 ct, helmuth 11 ct. rayonanthen 210 ct, bl. du poitou 37 ct per stuk; diversen: zinnia 5—25 ct, asp. plumosus 5—17 ct, asp. sprengeri 2—15 ct, troschrysanthen 316 ct per bos, dahlia's 0.403 per 100, cyclamen 14—60 ct, begonia 38 49 ct, primula 48 ct per pot. LEIDSCHENDAM, 21 September. (Vrije Eieren- veiling Café ,,Het Eiland"). Aangevoerd 11.817 kipeieren, 4.805.50 per 100 stuks. LOOSDUINEN, 21 September. („Loosduinsche Groentenveiling"). Aanvoer en prijzen waren als volgt: bloemkool 1,103.60, kaskomkommers le soort 4.7Ó6, 2e soort 2.03, fte soort 0.80, rijen komkommers le soort 22.80, 2e soort 7090 ct., gele komkommers 9.109.80, witte koipkom- mers 5.606, alles per 100 stuks: meloenen 2—17 ct. per stukstokprinsessen 11—15, stamprin- sessen 58, snyboonen 32—36, pronkboonen 24, boonenstek 1422, alles per 100 kg. schorseneeren le soort 6.707.30, 2e soort 1.30, tomaten A 1.50—2.60, B 3.103.80, C 1.60—2, CC 1-1.10, bonken 11.90, alles per 50 kg. postelein 6070 ct. per 6 kg.spinazie 4266 ct. per 4 kg.; druiven alicante 36—37 ct., franken- thalers 2931 ct., 2e soort 26 ct., witte 35 ct., alles per kg.salade 0.601.20 per 100 krop peen 1.905.50, prei 1.402.20, selderij 0.40, peterselie 0.901.40, alles per 100 bos; andyvie 0.401.2Ö per 100 struik; komkommerstek 30 ct. per kist. UTRECHT, 21 September. (Vereen. Groenten- en Vruchtenveiling „Utrecht en Omstreken"). Aanvoer en pry zen waren als volgt: wortels 3—8 per 100 bos; kropsla 0.80—4.20, andijvie 0.40—1.50, komkommers geel 3—13, prei 0.50 —1.40, bloemkool 418, roode kool 38, savoye kool 37, groene kool 26, alles per 100 stukszomerspinazie 612, winterspinazie 6 12, postelein, 39, snyboonen 16—47, suiker- boonen 521, pronkboonen 28, knolrapen 1.203, uien 2,404.50, augurken 16—49. alles per 100 kg.tomaten 13.30, pruimen 21—32, druiven blauw 12—23, wit 18—25, alles per 100 pond; perziken 2—15, meloenen 4—21, alles per 100 stuks. Torna.tenexportvelling: tomaten A 11.30, B 1—1.50, C 1—1.10, ales per 100 pond. Aanvoer 6475 pond. VLAARDINGER-AMBACHT. 21 September. Aanvoer: 3992 kipeieren 4.205.50, 874 eend eieren 2—2.80, 400 henneneieren 2—3.70, alles ROTTERDAM, 22 September 1932. Vlet- en lichterwerk: 400 ton ƒ6.25, 500 ton ƒ6, alles per dag. Vaarwerk voor zwaar goed 105 ton n. Maas- bracht 1.85, 115 ton n. Venlo 1.80, 65 ton n. Doesburg 2, 125 ton n. Wageningen 1.45, 80 ton n. Groningen 2.70, 100 ton mals n. Grave en Ravenstein 1.90, alles pej- last. Kempenaar van Ruhrort tot Keulen 6070—80 en bloc, 700 ton coprah n. Zwyndreeht of Speyck 85 en blos met 7 per dag liggeld. Vracht naar den Bovenryn. Er werd heden ter beurze niets bevracht. Ertsvrachten naar de Ruhrhavens 25/35 cent per last, met 4 of 8 losdagen. Sleeploon naar den Benedenryn 25 cents tarief, voor geladen schapen. ALBATROS m. 20 te Londen uitgekl. n. ZwoHe. AUSTVARD Rotterdam n. Savona 19 (4.12 n.m.) 50 myl O. van Land's End. ADELLEN Amsi. n. Preston p. 19 Lizard. ARIEL 21 v. Rott te IlelsKgfors. BORINGIA Rott. n. Bangkok 19 v. Penang. BLAIRMORE 19 v. Rotterdam te Grangemouth. BELA KUHN Rotterdam n. Bafoum 19 (4.34 n.m.) 85 rniil van Land's End. BREHAR Rott. n. Calcutta p 20 Perim. BERYL 20 V. Rott. te Preston. CITY OF KHIOS Rotterdam n. Z.-Afrika 19 to IJiddlesbro. DARU Rott. n. W.-Afrika 18 te L. Palmas. DAFILA 20 van Rotterdam te Eastham. FULDA Rotterdam n. Japan 18 van Genua. GRIESHEIM Galveston n. Bremen 19 (9.12 n.m.) 15 myl Ti. van Niton. HENDÜHIKA 20 van Maassluis te Londen. HAItELPA 20 v. Rotterdam te Southampton. HARRY Veldman 18 v. Stettin te Esbjerg. fcHYBERT Rotterdam n. N.-Orleans 20 (1.42 n.m.) 130 myl W. van Ouessant. JAPAN Rott. n. Calcutta 21 v. Colombo. JAMAICA PIONEER Rotterdam Kingston (J.) 20 (1.56 n.m.) 5S1 mijl W. van Valent.ia. KARL LIEBKNECHT 15 v. Rott. te Stamboul. KELKHEIM 11.» v. JN.-York te Galveston. LEEUWARDEN 21 v. Londen n. Harlingen» LAN RICK 19 v. Rott. t.e Leith. MERWEDE 19 v. Blyth n. Londen. MRAV Rott. n. Livörno p. 20 Gibraltar. MERTAINEN Amst. n. Stettin p. 20 Oresund. NEELTJE m., Dekker, 20 v. Harab. n. Holtenau OUSEL 20 van Amsterdam te Eastham. PRES. FRANCQUI Amst. n. Batoum p. 19 Gdbr. PEIPING 18 v. Rott. te Esbjerg. ROELFIENA 19 v. Rotterdam te Weymouth. RIJNSTROOM 19 v. Amst. te Leith. ROTTERDAM t., Amst. n. Baton Rouge 20 (10.34 v.m.) 165 myl ZO. v. Valentia. RAMSES Rott. n. Japan p 21 Gibraltar. ST. FHILIPSLAND 20 v. Theems te Kopenhagen, SNEFJELD Rott. n. Cannes p. 20 Gibraltar SIRETUL 15 V. Rott. te Stamboul. SI KIANG 17 van Rotterdam te Saigon. ST. PALAIS Rott. n. La Palice p. 20 Dungeness, TEXELSTROOM 20 v. Amsterdam te Eastham. TROJA Rott. n. Brisbane p. 17 Dakar. TELEGRAAF 21 20 V. Rott. te Zeebrugge. USAMBARA Rott. n. Beira 20 v. Lor. Marques, \LEDDERVEEN 20 v. Nieuwpoort te Londen. WAHEHE Rott. n. W.-Afrika 21 v. Temeriffe. YARMOUTH TRADER 18 v. Rott. te Yarmouth, YALOU Rott. n. Hongkong 19 te Algiers. IJSELHAVEN Rott. n. Norfolk 20 (9.34 v.m.) 140 myl ZO. v. Valentia. ZEEMEEUW 20 van Gothenburg te Londen. ZUID BEIERLAND 18 v. Londen te Selby, ZEESTER 19 v. Hamburg te Goole, ZEELAND 19 V. Maassluis te Huil, ROTTERDAM, 22 September 1932. Bovenryn. Waterstand onveranderd. Er was weinig vraag. Ruimte was voldoende. Stemming vast. Voor ruwe producten naar Straatsburg betaalde men ca. 1 per last. Benedenryn. Waterstand onveranderd. Er was weinig vraag. Ruimte was voldoende. Stemming onveranderd. Ertsvracht naar Ruhrhavens 25 ets met 4 en 35 cta met 8 losdagen. Sleeploon volgens hèt 25 cfiéts tariêf. ROTTERDAM aangekomen: 21 September namiddag: 1.50 APOLLINARIS V P. Fauchey Colchester, Maashaven 12, ledig; 2.15 BOMARSUND, Vinke Co., Sulina, Maashaven 11, graan; 3.N1EUW- KERK, Rüys Co. Amst. Lekhaven Oz. stukg. 4.— GLENSHANE, Kuyper, v. Dam en Smeer. Dairen, Maashaven 3 stukg.4.15 ALNWICK, D. Burger Zoon, Newcastle, Sehiehaven, stukg.; 4.45 NURNBERG, Levant Oostzee, Constantza Maashaven 9, graan en stukg.; 8.15 WOLSUM Vinke Co., Amst., Waalhaven 29, ledg. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 21 September namiddag: 10.40 INGO, Hamburg; tK. vertrokken 21 September namiddag: 3.10 TENERIFE, Casablanca; 4.25 NICOYA, Swansea; 5.10 FRIGGA, B. Ayres; BERNlSSH Hamburg; 5.45 AMBERTON, Newcastle: STILLESEE, Koningsbergen; 7.35 ALSTERbfY"£ burg; 23.- OR.NJEPOLDEK, Londen; UMFÜKT id.- ADRIAN A, Hamburg; BLACK FAIA-O^, Yoi-k; 8.25 IRIS, Bergen; BATAVIER r;na®n; 8.45 ESTON, Blyth; 9.10 VEGA stock"01111' 9.25 FELIXSXTOWE. Harwich. ADrir, 9.40 TELAMON, Lagos- MELR°hij ABBEY, Hull; 11.15 TOR, Stockholm; 22 September voormiddag: 12.05 AMSTERDAM, Harwich. Wind ZW., flauwe koelte, kalme 2ee, helder. SCHIEDAM aang 21 Sept. RUHRi Hamburg, Wambersiie Zoon. MAASSLUIS aang. 21 ZEELAND, Londen PERNIS aang. 21 SePl- EMMY L. D.. Sfax. VLISSINGEN, aang. 21 Sept, MECKLENBUkc, Harwich; AJ^rtD, Noorwegen bunkert; TELEGRAAF XA-k Brugge, voor Rott.- vertr. 21 ORANJE NASSAU, Harwich; DHITTURA, Londen; ffep. naar AntwerpenPORTHLEATSN, Raj^g. gate; YORK, Hull; LEKA Archangel; CHRIS TIAN, Stettin; ADOUR Londe.»CERONS, Havre ORLA II Rott.RALLUS Duinkerken; CLAUS HORN, Hamburg; SIQUE'iRA CAMPos, idem; gep. naai- ËrusaelSKELWITH FORCE, Teign- mouth; gep. naar TerneuzenTHiö Millon grop. van Antwerpen: O DE it, Brisbane; DIA- MANT, OstendeMALINES, Harwich BRAVER BURN, Montreal; SP®N> Goole; BOSKOOP Amst. Sep.'van Gent: ALT, Goole. VONDELINGEN PLAAT aang. 21 Sept. TOR, Bordeaux, bunkert. IJMUIDEN aang- 21 Sept. ASTARTE Bremen, stukg.CERES, PW Plata.stukg. vertr. 21 Sept. N®™KERk, Rott.; MARNIX VAN ST. ALDEGONDE Batavia, PINEWOOD, W.-Hart!épool- POLYDORUS Londen; WOL SUM Rott.; EASINGWOLd! Goole; ANDRé MOYRAND, Antwerpen; FLANDRIA. B.-Ayres; EUTERPE- tieERIus, Hamburg; RHEIN Hamburg: TK1TO Rott.RHEA, Kopenhagen; AJAX Rott.; GREAT CITY, Barry; -^t,tttS?,.LLAND-AMERIKA lijn. NICTHEKOY Rott. n. Vancouver 20 te Curaq.io. K0N- NÉD. STOOMBOOT MIJ. CERES 21 V. Pt0. Plata te Amst. 21 v. Amst. n. Rott. JïS^^US 21 v. Amst. n. Hamburg. RHEA 21 v. Amst. n. Kopenhagen. A£AK 21 v. Amst. n. Rott. BOSKOOP Antwerpen n. Amst. p. 21 (n.m.) Vlis- singen. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. FLANDRIA 21 v. Amst. n. B.-Ayres. ROTTERDAMSCHE LLOYD. KOTA BAROE (thuisr.) p. 21 (11 v.m.) Sagres. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. ULYSSES L'pool n. Jjtva 20 te Colombo. PROMETHEUS Liverpool =-. Masossvj p. 21 Gibraltar WISSELKOERSEN. AMSL'fc-kDAM 22 Sept. 21 Sept. 20 Sept pariteit Londen., per f -.«044 «.6314 8.6 tH 12.10 Berlün p. iOOMk aU.25 59.28 59.28H 69*26 t'arys p. 100 frs 0.71) 9.75% 9.7554 9.74 Brussel p loobelg 14.56 34.52 34.52 '4.59 Zwltserl p.loofrs 48.02 48.01 48.03 18.— Weenen p.lliOsch 15.— Kopenh.p. lOOkr 44 65 44.75 44..85 >6.67 Stockh. p lOOkr 44,35 4430 44.40 66.67Y Uslo p 100 kr. 43 25 i3.40 43.40 66.677 New York per S 2.48 f| -'.4S7i 2.49 2.48 CITY OF MELBOURNE Dairen n. Rott. 20 v. Legazpi. POLYDORUS Batavia n. Londen 21 v. Amst. BINNENLANDSCHE HAVENS, NIENWE WATERWEG vertrokken 22 September namiddag: 2.35 GOTTFRIED POPPE, Malmi), HARLINGEN land, Tyne. aangekomen 22 Sept: HOOG» j 400 No. 14637. f 200 No. 1578. J' 100 No. 2034, 3669, 13152, 14733, 16677, "1 19093, 21253, 21575. 412 2774 425 2915 472 3181 631 3250 668 3300 768 3763 963 3765 1305 3788 1370 3864 1446 3909 1505 4094 1524 4591 1536 4597 lè02 4773 1625 4358 1713 4983 1789 5080 1,303 5081 1327 5136 1842 5241 3861 5274 1902 5453 2456 5503 2609 5637 9450 6124 Ü65Ö 6473 9863 6677 9892 6708 10091 6809 10113 6903 10838 7170 11039 7422 11199 7429 11324 7790 11650 7812 11833 7904 11877 8048 12201 8237 12217 3249 12237 8387 12441 3440 12507 8"S6 12715 8636 1281V 3700 1231È 9111 13070 9320 13446 13624 13643 13728 13783 13819 13893 13995 14141 14175 14321 14551 14556 14763 14884 14970 15103 16170 15172 15247 15316 15383 15427 15497 15589 15758 15809 16031 16137 16259 16292 16492 16406 16716 16794 10882 16970 17012 17015 17126 17291 17439 17465 17468 17668 17993 18029 18146 18222 18224 18312 18313 18830 18857 18904 18949 19076 19202 19230 19426 19534 19771 19853 19927 20053 20.526 20561 20614 20060 20662 21136 21137 21295 21366 21439 21794 21823 21848 22108 22115 22227 22243 22464 22508 22604 22861 22971 23039 23079 23124 23918 23938 19 3049 6246 9259 12645 15437 18296 21133 66 3193 6350 9282 12694 15439 18439 21407 72 3302 0371 9298 12711 15444 18462 21446 149 3331 6393 9405 12811 15450 18508.21528 164 3447 6431 9457 12914 15711 18518 21623 226 3478 6477 9458 12992 15782 18601 21626 241 3491 0504 9465 13034 15786 18654 21649 302 3499 6514 9555 13036 15828 18737 21685 364 3510 0563 9558 13041 1-5848 18777 21717 371 3607 6572 9613 13080 15878 1889o 21861 407 3752 6605 9642 13098 15883 18899 21863 513 3885 0629 9657 13213 1,5889 18930 21881 530 3886 6605 9661 13358 15891 18941 21893 537 3890 6742 9665 13371 15892 19010 21997 657 3914 67-58 9717 13425 15908 19101 22030 759 3926 6759 9794 13531 16928 19115 22064 809 3939 6844 9897 13548 15994 19141 22093 959 3998 6929 9910 18578 16054 19156 22111 1011 4009 7291 9954 13611 16077 19180 22135 1036 4048 7411 1«)29 13653 16135 19200 22140 1158 4166 74 i 7 10051 13662 16143 19220 22175 1285 4181 7449 10161 13690 10169 19226 22179 1295 4210 7458 10199 1-3714 10178 19250 22230 1300 4351 7475 1020H 13808 16238 19352 22238 1351 4387 7659 1*0222 13812 16257 19360 22284 f-380 4444 7099 10348 13839 16272 1 9376 22.333 1462 4483 7708 10411 14003 16-316 19412'22412 1501 4485 7720 10416 14024 10.336 19542 22462 1508 4488 7708 10141 14064 16412 19603 §SE>J 1571 4497 7778 10462 1407.3 16416 1903-5 22*48 1603 4513 7801 10502 14099 10424 19677 22,584 1609 4541 7892 1051.3 1411.1 16468 -"645 1651 4738 7896 10558 14214 10472 19763 22658 1681 4799 7928 10625 14220 K>567 19821 22745 1700 4823 8080 19834 14222 I6614 19855 22771 1792 4880 8071 10835 11237 16645 19860 22791 1807 4943 8077 10-96 19928 23005 1828 5058 8189 10923 U |°i60 19950 '3064 1935 5076 8211 10924 If»" lb/85 19999 93075 2112 512.3 8213 10952 If*» 15823 20065 23070 2321 5143 8215 1 '056 14-771 16875 20094 23Os0 2355 51.40 8357 11078 14/74-16878 20171 23128 2381 5151 8380 1113» l4d.1 16954 20243 23141 2385 5283 8-V43 1W# 148J® 16991. 20263 23145 2394 5340 3682' 11284 Ll857 16904. 20269 23173 255-5 5449 8630 11297 14858 17025 20374 2.3232 25199 5499 8650 11299 14975 17000 204.30 23280 2571 5530 8736 11400114993 17154 20.54.3 23299 2610 5f>8o 8805 11438 15027 17307 20582 23313 *613 5608 8629 11496 15041 17829 20768 23365 2617 o6fll 8944 11730 15090 17341 20796 23494, 2633 5Ci8 8987 11874 15120 17347 208-16 23570 2713 5695 8998 11962 1.51,35 17527 203S6 23001 2755 5/92 8996 11930 15152 17684 20937 23637 2818 5814 9010 11992 15176 17846 20944 23(111 2822 5819 9025 11099 15218 17862 20963 23643 28.58 5906 9067 12015 15234 1.7002 20991 28663 2871 5973 9039 12089 15246 170.31 20993 23714 2876 5995 9091 12116 15278 18079 21014 2.3726 2888,6022 9144 1226.3 15325 18142 21058 2.3775 2933 6028 9149 12462 16340 18167 210*0 383.37 2948 6115 9162 12500 15369 13198 '21072 2.3924 3010 6117 9163 12551 15402 18210 21117 23068 In de vorige lijst stond: 4412 m. z. 4412 70: 16620 m. z. 16660. 18825 m. a. 18820- 20930 m. ■i. 20650 i 92355 a. 22325,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 2