DE MOEILIJKHEDEN VAN ONZE BINNENLAND SCHEINDUSTRIE. VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1932 OVERVAL OP EEN AMSTERDAM- SCHEN BANKLOOPER. Twee verdachten voor de rechtbank. DE ROOFOVERVAL TE NIJMEGEN. POGING TOT DOODSLAG. HET DRAMA OP DEN SCHEVENINGSCHEN BOULEVARD DE DOODELIJKE AANRIJDING. Pleidooi. EEN ERFENISKWESTIE. TEGEN EEN AUTO OPGELOOPEN DE LINKERHAND AFGEZAAGD. WAT DEDEN DE WERKGEVERS TER VOORKOMING VAN WERKLOOSHEID 40-urige werkweek en Plan wirtschaft. Rede van den heer H. Gelderman. „HORECAF". BONDSDAG TE ROTTERDAM. EEN ONEERLIJKE KOEKJESBAKKER SINT MELANIAWERK. PATER JOZEF VAN DER VEER O.P. t EERW. broeder HERIBERTUS. DE BOTERPRIJS LAGER DAN IN 1930, Op 22 April van dit jaar werd een overval gepleegd op den banklooper M. A. Keizer. Een 1 tweetal personen poogde hem op de Kalkmarkt een actetasch te ontrukken. De aangevallene was echter niet voor een kleintje vervaard. Hij 'hield zijn tasch stevig vast en intusschen riep hij om hulp. De bedreiging met een. revolver maakte ook weinig indruk op hem en juist op het oogenblik, dat een van beide aanvallers hem met de revolver sloeg, werd de bankloo per ontzet. Het tweetal sloeg op de vlucht, zonder dat het gelukt was de tasch uit de han den van den banklooper te rukken. Woensdag stonden een 40-jarig los-werkman en een 36-jarige timmerman voor de Amster- damsche rechtbank terecht, verdacht van po ging tot diefstal in vereeniging. Beide verdachten bleven ontkennen den overval te hebben gepleegd. Zij waren op dien dag en op dat oogenblik niet op de Kalkmarkt geweest. En bovendien, zoo voerde een der ver dachten aan, kan vandaag de behandeling niet doorgaan want „m'n getuigen binne niet com pleet". De kantoorlooper Keizer, in dienst van de Maatschappij „Nederland", gaf een relaas van het gebeurde. Een chauffeur vertelde, dat hij met zijn auto besteld was op de Kalkmarkt. Hij had langen tijd gewaoht en te omstreeks kwart voor elf was het tweetal aan komen wandelen van de Kalkmarkt af. Zij hadden hem gewenkt en waren in zijn auto gestapt. Get. had hen toen achtereenvolgens naar een adres op den O. Z. Voorburgwal en in da Spaarndammerstraat gebracht. Een der verdachten: Hij liegt het, hij weet heel goed wie hij wèl gereden heeft, dat waren wij niet. De daders loopen nog op vrije voeten. Het is een complot, waar wij de dupe van worden. Maar wij zijn onschuldig. De president las hierop de registers van beide heeren voor. De oudste verdachte was Teeds tien maal veroordeeld wegens diefstal len en inbraken, zijn -mede-verdachte heeft ook reeds bijna vijf jaar in de gevangenis doorge bracht. Een inspecteur van politie had het tweetal In de nabijheid van de Kalkmarkt gezien; hij had hen uit den bewusten auto zien stappen en eenigen tijd later waren zij weer op komen dagen en waren toen weggereden. Verdachte: Het is allemaal leugen en be drog, ik heb U al gezegd dat er een groot com plot tegen ons bestaat, de heele wereld spant tegen ons samen. Categorisch ontkenden de verdachten alles, wat de getuigen verklaarden. De Officier van Justitie, Mr. Kist, noemde het bewijsmateriaal zeer overvloedig. De ver klaringen van de beide politiemannen en den chauffeur van den auto leverden reeds vol doende bewijs op. Het staat vast, dat het twee tal op het bewuste tijdstip op de Kalkmarkt was; de getuigen a décharge zijn weinig per tinent in hun verklaringen. Beide verdachten zijn beroepsmisdadigers met zeer donkere strafregisters. Spr. requi- reerde tegen beide verdachten een gevangenis straf van vier jaar (het maximum voor poging tot diefstal). De verdediger van den timmerman, Mr. E. Heldring, concludeerde tot vrijspraak, daar hij het bewijs niet geleverd achtte. De verdediger van den tweeden verd. Mr. De Wilde, pleitte eveneens vrijspraak, mede op grond van de verklaringen décharge. Subs, beptleitte hij clementie. Vonnis 5 Oc tober. Het Gerechtshof te Arnhem heeft arrest ge- Wezen in de zaak tegen den 37-jarigen bakker H H_ en den 26-jarigen E. B. F., beiden uit Nijmegen, die door de Arnhemsche rechtbank veroordeeld waren ieder tot drie jaar en negen maanden gevangenisstraf met aftrek, in ver band met den roofoverval, welken zij ia den nacht van 21 op 22 April pleegden in de woning van den ouden heer S. aan den Groesbeeksehen- weg te Nijmegen, dien zij mishandelden. Het Hof veroordeelde hen tot ieder vier jaar en zes maanden gevangenisstraf^ met aftrek van voor arrest. Voor de Rechtbank te Arnhem stond terecht G. A, Sp., 27 jaar, metselaar te Beek, terzake dat hij zijn echtgenoote, met het voornemen om haar van het leven te berooven, heeft vastge grepen en haar met een mes in het hoofd heeft gestoken. Verdachte zegt, dat hij niet de bedoeling had zijn vrouw te dooden. Verdachte's vrouw zegt, dat haar man haar herhaaldelijk bedreigd had. Tenslotte heeft hij haar nabij het station met een mes eenige sne den in het hoofd gegeven en een snede ln den linkerarm. Het publiek kwam haar tenslotte te hulp en ontzette haar. De subst.-officier van justitie, M. v. Lasonder elschte tegen verdachte terzake van poging tot doodslag twee jaar gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Kerssemakers wijst er op, dat de houding van verdachte's vrouw aanlei ding was, dat verdaehte ln gnoote drift ontstak. PI. ontkent dat de poging tot doodslag bewezen is. Uitspraak over 14 dagen. '^.an het 23ste koloniale regiment te Parijs wordt een maquette van het GenMan gin- monument aangeboden. Verdachte voor het Haagsch Gerechtshof. Het Haagech Gerechtshof behandelde Woens dag in hooger beroep de zaak tegen de 40-jarige candidaat notaris mej. A. M. van W. te Am sterdam, die door de Haagsche Rechtbank is vrijgesproken van de haar ten laste gelegde misdrijven van dood door schuld en het ver oorzaken van lichamelijk letsel door schuld, van welk vonnis de officier van justitie in appel is gekomen. Verdachte werd wederom bijgestaan door mr. .1 Elshout uit Rotterdam. Verdachte reed, zooals men zich herinneren zal, op Zondagmiddag 11 October 1931 met een door haar bestuurden auto op den strandboule- vard nabij het Oranje-Hotel te Scheveningen. Naast haar zat de chauffeur E. H. T. P. Een eindje van het trottoir stond de auto van ze keren L. Ph. K., die defect was. Sommige auto's passeerden den stilstaanden wagen links, en kele ook rechts. Mej. van W., die aanvankelijk gestopt had, kreeg van den heer K. een teeken dat zij langs kon rijden. Zij zette daarop den wagen in beweging, waarna deze met een schok rechts het trottoir opreed, waarbij eenige voet gangers werden meegesleurd. Vervolgens ging de auto naar links, waardoor hij tegen een bank opbotste waarop drie dames en een meis je gezeten waren. De drie dames werden tegen den grond geslingerd. Twee van haar mevr. de Zwet uit Rotterdam en mevr. de Wed. Fre- deriks te 's Gravenhage, zijn aan de gevolgen overleden. Mevr. Hemmes, die bewusteloos werd opgenomen heeft, na 10 weken verpleegd te zijn, het ziekenhuis kunnen verlaten. Nadat eenige getuigen, waaronder de des kundige dr. Rochat waren gehoord, stond thans ook voor het getuigenhekje de chauffeur E. H. T. P., die naast verdachte aan het stuur heeft gezeten. Getuige gaf toe, dat de manipulaties die het ongeval hebben veroorzaakt op het trottoir moeten zijn geschied. Op dit punt wordt getuige door het Hof in verschillende onderdeelen ondervraagd, waarbij hij verklaarde, dat de auto niet door zijn toe doen op het trottoir is terecht gekomen. Verder werd nog als getuige gehoord de ex pert van de K.N.A.C. de heer v. d. Loo en als getuige decharge ir. Zoetelief Norman uit Oosterbeek. Requisitoir. Mr. J. A. de Visser, requisitoir nemend ving aan met op te merken dat het vast is komen te staan dat mej. van W., de bestuurster van de auto is geweest. Naar spr.'s meening is de schuld van dit ongeluk aan verdachte te wijten. Zij toch is gas blijven geven, zelfs nadat zij op het trot toir was. Had zij toen geremd, waarschijnlijk waren er geen menschenlevens te betreuren ge weest. Spr. wees er op, dat bet strafbare element is gelegen in het roekeloos, d.w.z. als oner varen bestuurster met snelle vaart rijden. Concludeerend achtte spr., dat er causaal ver band is tusschen den dood van beide slacht offers en het rijden van deze verdachte, en elschte deswege vernietiging van het vonnis dar rechtbank en schuldigverklaring van verdachte en haar veroordeeling tot twee maanden hech tenis. Mr. J. Elshout zeide met alle bewondering voor het welsprekend requisitoir, geschrokken te zijn van dezen eisch. Zelfs indien er schuld zou zijn, is, naar spr.'s meening, een dergelijke straf geheel ongemotiveerd. Verdachte heeft zooveel doenlijk alle financiële schade vergoed en daarbij ook toekomstverplichtingen op zich genomen. Ten aanzien van de feiten betoogde pleiter, dat het onjuist is P. uit te schakelen als de schuldige aan het feit dat de auto op het trot toir is gereden en daar zijnde niet heeft kun nen stoppen. Ook de verklaringen van P., thans ter terechtzitting afgelegd, worden door plei ter in twijfel getrokken. P. toch heeft ingegre pen als eigenaar van den auto, toen naar zijn meening de verdachte 't stuur niet meer mees ter was. Hij is niet zoo kalm als hij wordt voorgesteld. Hetgeen in de dagvaarding staat is, naar pleiters meening, niet te bewijzen, omdat zij toen de auto op het trottoir kwam niet meer de bestuurster daarvan was, doch deze wagen door twee personen werd bediend, waarbij het initiatief van een manoeuvre, die verdachte niet wilde, in casu het rechts passee- ren van den stilstaanden wagen, is genomen door p., niet door verdachte, die behoorlijk rijden kan. Waar naar pleiters meening verdachte's schuld niet kan worden bewezen concludeerde* hij tot vrijspraak. Arrest 5 October. Verdachte vrijgesproken. De rechtbank te Breda wees Donderdag von nis in de zaak tegen een 51-jarige huishoud- ster uit Baarle-Nassau, verdacht van het zich wederrechtelijk toeeigenen van een bedrag van 559 uit de nalatenschap van wijlen A. J. Verdachte werd vrijgesproken van het haar ten laste gelegde. De eisch was 1 jaar gevangenisstraf. Knaapje ernstig gewond. Gisterenmiddag is het zes-jarige zoontje van de familie van der Meij te Hillegom, bij het oversteken van den weg, tegen een auto opge- loopen. Het kind werd met een ernstige hoofd wonde thuisgebracht. Een geneesheer consta teerde een zware hersenschudding. De toestand van het knaapje is zeer ernstig. BRANDSTICHTING. Het O. M. hij de arr. rechtbank te Roermond elschte Woensdag tegen H. R. N., 37 jaar, ar beider te Weert, aangeklaagd, dat hij op 21 Juni zijn alleenstaande woning in brand had gestoken, een jaar gevangenisstraf. Gisterenavond circa half zeven heeft een 40-jarige heetwaterstoker in zijn zaak aan de Hoogstraat te Utrecht met een cirkelzaag zijn linkerhand afgezaagd. In ernstigen toestand Is de man naar het ziekenhuis vervoerd. LIJK GEVONDEN. Te Doesburg ls gisteren het lijk van een uit de Kempermansgracht opgehaald, Op de jaarlijksche algemeene ledenvergade ring van het Verbond van Ned. Werkgevers, te Velzen gehouden, heeft de algemeene voorzitter de heer H. P. Gelderman C.M.zn. een rede ge houden over den economischen toestand in bin nen- en buitenland en de sociale vraagstukken, welke zich daarbij op den voorgrond dringen. Spreker gaat eerst na de gevolgen van den pondenval in Engeland, gevolgd door prohibi tieve invoerrechten voor vele eindfabrika-ten, de maatregelen in Japan, contingenteeringen, „Devisen-Speirre", verhooging der tolmuren enz. Dat ons land met z'n belangrijke industrie en landbouw die voor een groot gedeelte op export aangewezen zijn en zijn groote scheep vaart en internationalen handel sterk den in vloed van deze omstandigheden ondervindt, is zonder meer duidelijk. De eenige troost al is het een schrale is dat het in andere lan den niet beter is dan hier en daarom moet men hopen, dat men spoedig zal inzien, dat het zóó niet langer kan. Moeilijkheden onzer industrie. Men moet in ons land evenwel niet vergeten, dat Nederland van nature geen industrieland is. Naast landbouw en visscherij had men in de havenplaatsen handel en scheepvaart. Voor de vestiging van industrie was hier geen be paalde aanleiding, er ontbraken grondstoffen en kolen en ook had men geen waterkracht. Met bijna alle omstandigheden tegen, kan men haast zeggen, heeft zich een industrie omhoog kunnen werken, die thans als bron van wel vaart alle andere bronnen, ja zelfs den land bouw sterk heeft overvleugeld. Ook wat den afzet betreft, was onze industrie voor zoover het binnenland aangaat, gehan dicapt; een klein land met zeer beperkten af zet, zoodat elk bedrijf van eenige beteekenis al gauw op export was aangewezen. Men miste hier een groote, geregelde binnenlandsche markt, zooals in Duitschland, Amerika en Ja pan, die daar nog door hooge tolmuren be schermd wordt, zoodat de buitenlandsche con currentie binnen de grenzen van die landen in menig opzicht uitgesloten en de binnenland sche concurrentie door kartelvorming gemak kelijk op te vangen was. Een dergelijke industrie in een klein land als het onze is bovendien beperkt in het aantal te maken artikelen. In een groot land daaren tegen kan men alles maken, daar in het binnen land voor elk assortiment voldoende afzet is. Verder heeft men in ons land kunstmatig het maken van vele artikelen beperkt. Een dure sociale verzekering naast een scherp doorge voerde 48-urige werkweek maakt het fabricee-. ren van vele artikelen in ons land niet meer loonend. De werkgevers en de werk loosheid. Ik geloof, dat het niet overbodig is, dat ik van deze plaats eens duidelijk zeg, dat door de werkgevers in Nederland gedurende de laatste twee jaar heel wat gedaan is om werkloosheid zooveel mogelijk te voorkomen. Het is jammer, dat er geen statistiek bestaat van de enorme bedragen, die opgeofferd zijn en nog worden om öe arbeiders maar aan werk te helpen of die het verlies weergeven, dat geleden is op orders, welke uitsluitend aangenomen worden om werk te verschaffenHoeveel bedrijven werken verder niet met zooveel mogelijk arbei ders vier of vijf dagen per week, terwijl een 48-urige werkweek, met een kleiner persotieel in de meeste gevallen toch veel voordeeliger zou zijn In de eerste plaats houdt een werkgever zijn bedrijf gaarne intact, wat een zuiver com mercieel motief tegen ontslag is om hij de eerste de beste opleving weer normaal te kun nen gaan werken, maar het contact met zijn arbeiders in een klein land als het onze is meestal ook van dien aard, dat men ze ongaarne ziet vertrekken. Toestanden, als'in Amerika, waar men ze als het ware bij den dag aanneemt en ontslaat, waar men onder zijn arbeiders een enorm verloop heeft, bestaan hier te lande gelukkig niet; anders zou de werkloosheid ook heel wat grooter zijn. Dat neemt echter niet weg, dat het ernstigste en moeilijkste sociale probleem, dat wij thans kennen, ook in ons land de werkloosheid is en dat naar middelen gezocht dient te worden om dit euvel zoo niet geheel te verhelpen, dan •toch te verminderen. Bestrijding der werkloos heid. Men moet echter beginnen die oorzaken weg te nemen, die de werkloosheid gestimuleerd hebben. In dit verhand bespreekt de heer Gelderman eerst de rationalisatie en mechanisatie. Deze werden in tijden van hoog-conjunctuur ook steeds toegepast om de productie-methode te verbeteren en menschelijke kracht uit te spa ren. Het spreek wel vanzelf, dat in tijden, waarin 't den bedrijven slecht gaat en men op alles tracht te sparen, men ook op het arbeids loon bezuinigen moet en indien, zooals in ons land het geval was, loonsverlagingen moeilijk of niet zijn door te voeren, de drang tot ratio nalisatie veel grooter wordt. Het is dan ook een niet te loochenen feit, dat het groote verzet tegen loonsverlaging in ons land heeft, niet alleen tot meer ontslag van arbeiders geduren de deze crisis aanleiding heeft gegeven, maar tevens de rationalisatie en mechanisatie sterk heeft gestimuleerd met hetzelfde gevolg, n.l. ontslag. 40-urige werkweek. Een algemeene 40-urige werkweek is niet in te voeren, daar internationaal dergelijke rege lingen niet te maken zijn. Hoe in concurree- rende landen met de 48-urige, voor zoover zij is ingevoerd, wordt omgesprongen, is daar een duidelijk bewijs van. Het gaat er dus alleen om de 40-urige werk week als tijdelijken crisismaatregel te bekij ken. De eerste vraag is, hoe gaat het met het uur- of stukloon en de tweede, is een en an der technisch mogelijk. Aan verhooging van uur- en stukloon, zoodat het weekloon gelijk blijft, valt in deze tijden, nu zooveel bedrijven met venlies weTken, niet te denken. Wat de technische mogelijkheid be treft, zal dat voor verschillende bedrijven en verschillend soort werk, ook verschillend zijn; in vele gevallen gaat het zeker niet. Een meier aanbevelenswaardige fwU«* van werken ter voorkoming van verdere uitbrei ding der werkloosheid, én voor de bedrijven, én voor de arbeiders lijkt mij, dat men een gedeelte van de arbeiders om de week in ploe gen laat werken, althans voor zoover dat tech nisch mogelijk is. Indien men 1000 arbeiders heeft en men met 200 en 200 om de andere week werkt en met de resteerende 600 gewonen tijd, kan men allen aan de fabriek verbonden houden, terwijl men niet meer produceert dan met 800, terwijl men er anders 200 had moeten ontslaan. (Hier op zijn natuurlijk vele variatie®: 2 weken wer ken, 1 week staan, enz.) De arbeiders hebben dan het voordeel, dat zij voor ontslag gevrij waard zijn; bij eenige opleving kan men 2/3 van de 400 laten werken, dus maar 1 '3 om de twee weken een week naar huis sturen, ter wijl a's de toestand weer normaal wordt, allen weer geheel kunnen blijven werken. De weken, dat de arbeiders thuis zijn, trek ken zij steun en hoewel de Rijksregeling voor dergelijke methoden niet bedoeld was, laat zij het toe en zijn deze praktijken, nu de toestand zoo ernstig wordt, m.i. ook moreel we! te ver dedigen. In vele bedrijven wordt dit systeem reeds met succes toegepast. De 40 urige werkweek zou daarentegen voor ons land de werkloosheid niet doen ver minderen; integendeel, het aantal artikelen dat voor fabricatie in Nederland in aanmerking komt, zou nog meer beperkt worden en zoo doende de werkloosheid doen vermeerderen. Planwirtschaft. Naast het directe middel om de crisisgevol gen van werkloosheid te bestrijden door in voering van een 40-urige werkweek, willen andere de indu-strieele maatschappij hervor men en duiden dit dan aan met den zeer vagen als algemeenen naam van „Planwirtschaft". Voor zoover ik heb kunnen nagaan, wil men de productie in dit nieuwe stadium regelen naar de consumptie, om zoodoende te groote uitbreidingen in goede jaren te voorkomen, waardoor men in jaren, dat minder geconsu meerd wordt, het bedrijfsleven minder behoeft in te krimpen. Om een dergelijk plan internationaal door te voeren, wat tot gevolg zou hebbeu, één economischen dictator over de geheele wereld aanstellen, zal voorloopig wel tot de vrome wensohen blijven behooren en wat een natio nale oplossing van een dergelijk plan betreft, moet men dan toch eerst beginnen met de grenzen hermetisch te sluiten, wat wel nie mand zal durven aanbevelen. Doet men dat niet, dan krijgt men door de internationale concurrentie de overproductie uit andere lan den op onze markt gegooid met dezelfde con sequenties voor ons bedrijfsleven, ml. inkrim ping. Maar aangenomen dat zoo iets mogelijk was, hetzij nationaal of internationaal, wat voor taak denkt men dan voor dezen dictator, die per slot van rekening ook maar een mensch is. De toekomst. Wat de moeilijkheden in den internatio nalen handel betreft, kunnen de verwachtin gen voor de toekomst niet hoog gespannen zijn. Het streven naar autarchie neemt hand over hand toe, zooals thans weer gebleken, is op de conferentie van Ottawa. Dergelijke afspraken maken den economischen toestand internatio naal steeds gecompliceerder en het is zeker een verheugend feit, dat onze regeering een weg gevonden heeft om met België en Luxem burg tot een verdrag te komen, dat op den duur, vooral als meerdere staten zouden toe treden, een eerste stap kan worden gedaan op den weg naar verbetering van het internatio nale ruilverkeer. Het is te hopen, dat onze regeering er op den duur nog in zal slagen de economische verhouding tot Duitschland te verbeteren. Er is echter geen reden, hij de pakken te gaan neerzitten. Zooals ik reeds zeide, de moei lijkheden zijn hier thans niet grooter dan elders. Gezien de resultaten van de conferentie te Lausanne, kan men de komende wereld conferentie misschien met iets meer er- trouwen tegemoet zien. Wat de opleving op de beurs betreft, ligt een betere gang van zaken van het bedrijfsleven hieraan, helaas, nog niet ten grondslag; laten wij hopen, dat zij een goede barometer is, die betere tijden voorspelt. De maatregelen der regee ring. Evenals ik, zult u de groote moeilijkheden beseffen, waarmede onze regeering door de dagelijks wisselende omstandigheden te kam pen heeft. Hoe gaarne zouden wij in de ge legenheid zijn de regeering te steunen, maar de jongste regeeringsvoorstellen maken dit op het eerste oog voor ons wel heel moeilijk. Een eerste eisch tot herstel van normale toestanden in ons land toch is, dat ook de gemeenten haar huishouding aanpassen aan de gewijzigde omstandigheden. >Niet door be- lastingverhooging, maar door bezuiniging over de geheele linie en niet het laatst op de loonen en salarissen, die in menige gemeente een redelijk peii maar al te veel overschrijden. Het is te hopen, dat de regeering spoedig den moed heeft een uniforme regeling voor de ge- meenteloonen met klassensehaal tot stand te brengen, want de excessen, die thans op dat gebied bestaan, gaan werkelijk alle perken te bulten. De aankondiging betreffende het ont- werp-Weeldeverteringsbelasting zal velen als een Jobstijding in de ooren hebben geklonken. Wat de toekomst aangaat, kan men niet ont kennen, dat het algemeene levenspeil in ons land veel te hoog is. Hebben de loonen in de onbeschutte en export-bedrijven zioh in het al gemeen nog niet genoeg aangepast, in de be schutte en overheids-bedrijven is van eenige aanpassing in vele gevallen nog geen sprake. Als na deze crisis binnen eenigen tijd dan ook wat opleving merkbaar wordt, bevindt ons bedrijfsleven zioh op een veel te hoog niveau, waarmede wij de internationale con currentie onmogelijk met succes tegemoet zul len kunnen treden. Dat ons land met zijn goud-valuta een zwa- ren dobber heeft, weten .wij allen maar al te goed, dooh dit mag geen reden zijn om niet alle pogingen tot verlaging der productie kosten aan te wenden en vooral die maat regelen te weren, die daaraan in den weg staan. HET GEHEIMZINNIGE STERFGEVAL TE OVERASSELT. Naar wij vernemen, wordt de echtgenoot van de jonge vrouw, die verleden week te Over- asselt onder vreemde omstandigheden plotse ling overleed, door de justitie te Arnhem nog steeds in arrest gehouden. Omtrent de tegen den man gerezen verdenkingen alsmede om trent de oorzaak van den dood van de vrouw worden intusschen nog geen nadere mededee- De Nederlandse he Bond van Werkgevers in Hotel-, Restaurant-, Café en Aanverwante Be drijven, kortweg genaamd ^Horecaf', hield gisteren te Rotterdam zijn jaarlijksdhem Bonds dag. Deze werd gistermiddag te half drie ln de Tivoli-hovenzaal geopend door den Bonds-voor- zitter, den heer J. N. van Hanja. Openingsrede van den bondsvoorzitter. De algemeene bedrijf stoestand is nog s-lech ter geworden dan in 1931 en vooruitzichten op verbetering ontbreken ten ©enenmale. Welis waair heeft de mooie zomer er toe medege werkt de verwachte groote tekorten op de ex ploitatie-rekeningen te beperken, dooh van winst maken kan in het algemeen geen sprake zijn. Men is zoozeer geneigd de uitkomsten van het bedrijf te hoog aan 'te slaan, als men op mooie zomersche dagen een drukbezocht hotel of café ziet, doch de bedrijfsleider constateert dat de verteringen peir hoofd 25 a 30 pet. minder bedragen dan eenige jaren terug. Zij zien hun wijn-omzet voor de hetere zaken een der beste bronnen van inkomsten gesta. dig dalen. Het publiek oefent een voortduren. den druk uit op de bedrijfsleiding tot verlaging der prijzen zonder rekening te houden met de zware lasten, waaronder het hotel-, café- en restaurantbedrijf gebukt gaan. Men toont dik wijls zoo weinig 'begrip van de moeilijkheden^ waarmede betere zaken in dezen tijd hebben te kampen en men heeft veelal te weinig in zicht in het maatschappelijk nut v<fti on® be drijf. En toch is een modern geoutilleerd hotel café-, restaurantbedrijf een noodzakelijke voor waarde voor de bevordering van het vreemde lingenverkeer, dat een bron van inkomsten vormt voor de verkeersmiddelen en voor lede ren middenstander. De zwaarste belasting, welke tevens als een onbillijkheid wordt gevoeld, is de personeele belasting. Wij handhaven onize zienswijze, dat de heffing van personeele belasting van onze bedrijven onrechtmatig is, omdat haar wezen ls een vertertingsibeflastin® en niet een bedrijfs belasting. V reemdelingenverkeer. Womdt het vreemidelingenbezaek door dien Staat wel op voldoende wijze bevorderd is een ruim Staatssubsidie aan de AJig. Ned. Vereen, voor Vreemdelingenverkeer wel weg gegooid geld Het hotel- café- en restaurant bedrijf heeft er, evenals de geheele middenstand groot belang bij, dat de A. N. V. V. onder direct staatsbestuur komt, zooals in Italië ook MuiSiSólinl de zorg voor het vreemdelingenver keer aan zich heeft getrokken. Wij zijn er stellig van overtuigd, dat een Ministerie van Verkeerswezen er in zou zijn geslaagd, de be lemmeringen, welke de Duitsehe Regeering ten aanzien van het medenamen van 'n maximum bedrag van 200 Mk. aan haar onderdanen heeft opgelegd, in een voor Nederland gunstigen zin op te losisen. Nederland zou er dan dn geslaagd zijn dezelfde faciliteiten te verkrijgen als Oostenrijk, Zwitserland en België, die erin slaagden het maximum-bedrag aanzienlijk te verrihoogen. Tenslotte werd in de rede van den heer Hanja nog bijzondere aandacht gewijd aan het prijsbederf, waaraan zoovelen zich thans schul dig maken. Na de open In-gare de van den voorzitter van „Hore-caf", den heer Hanja, kreeg d-e voorzit ter van den Kon. Ned. Middenstandsbond, de heer Ed. G. Schürmann het woord, die in zijn toespraak wees op het merkwaardig verschijn sel in Nederland, dat de overheid er voortdu rend op uit is het hotel-, café- en restaurantbe drijf te handicappen en te beperken, maar als men ln geldverlegenheid verkeert probeert men uit deze bedrijven zooveel mogelijk te persen in de openbare kas. De onbillijkheid van de ongelijke toepassing van de personeele belas ting ten aanzien van bedrijven en winkels en t-en opzichte van het hotel-, café- en restaurant bedrijf moet eindelijk gaan verdwijnen. Spr. hoopte, dat dit resultaat door de samenwerking van den Middenstandsbond en Horecaf zal wor den bereikt. Verv-olgens kwam aan de orde een bespre king van de „Wet op de personeele belasting en ha-re toepassing voor koffiehuizen en hotels", welk onderwerp werd ingeleid door den heer W. Nagtegaal, belastingconsulent te Soestdijk. Op deze inleiding volgde een uitgebreide ge dachten wisseling. Besloten werd den volgenden Bondsdag in Amsterdam te hóuden- Het prijsbederf De voorzitter heeft hierna ter sprake gebracht eenige verkeerde gebruiken in het hotel-, caiê- restaurantbedrijf nl. de niet-berekening van aut-ostalling en overdreven toegiften hij ■borrels. Wat dit laatste betreft, vestigde ae heer Mannes (Rotterdam) er -de aandacht op, dat de grootste zaken hiermede voorgaan. Spr_ raadde aan door middel van een krachtige actje aan dezen misstand een einde te maken. Na afloop der vergadering w®r" een bezoek gebracht aan het Rotterdamsche Raadhuis. Aangezien men gerekend had op een ontvangst en het niet meer was dan een simpele bezich tiging, viel dit punt van het programma wel erg tegen. Men herinnerde aan de ontvangst te Maastricht, waar het gemeentebestuur meer gastvrijheid betoonde- De heer Winkel» (botterdam) deelde mede, -dat men pogingen tot een ontvangst had aan gewend, doch hiermede geen resu-jtaat had bereikt. filiaalhouders en compagnon gedupeerd. Eenige maanden geleden, opende zekere S., eehig® hanketzaken, te Groningen, en te Assen. pe filiaalhouders, die de man aanwierf, moes ten voor zij in junctie traden, een -borgstelling storten, die, volgens afspraak, ap de bank zou ■worden geplaatst. Ail sipoadiig bleek edhten-, dat de koekjesbak ker deize geldsommen ten eigen bate aanwend de, inpilaats van ze bij een ba-nlk te deponeeren. De f'inamciieiel© basis van de zaak bleek daarbij ook niet erg solide, terwijl de filiaalhouders moesten ervaren, dat de hun voorgespiegelde verdiensten in wea-kalijlkheid nooit verdiend konden warden. 00 comipagnon van den koekjesbakker ondervond ook dat S. het met de waarheid biet te nauw nam. S. ontving namelijk de ontvangsten uit de Gronimigisiche zaken en deed het voorkomen, alsof hij daarvan de huur dier zaken had betaald. In werkelijkheid was dit niet gelbeiurd. Ter zake van aJl deze oneerlijkheden is de koekjesbakker aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. Algemeene vergadering te Breda. Onder voorzitterschap van mevr. Steins Bis schop uit Amsterdam had Woensdagmiddag in het Zuid-Hollandsch Koffiehuis te Breda da tiende algemeene vergadering plaats van het ,,St. Melaniawerk". Tot lid van het hoofdbestuur wordt gekozen mej. Hardijzer (Grave). In de andere vacature zal in den loop van het jaar worden voorzien. Uit de mededee-lingen over de werkzaamheden in Indië blijkt, dat het aanta-I klinieken daar is uitgebreid van 4 -tot 6. Tot dusverre werd daarvoor een bedrag uitgetrokken van 3300;] op voorstel van het H. B. wordt dit gebracht op 3690. De Melaniascholen bloeien; het bezoek der dessameisjes neemt voortdurend toe. Het Me-1 laniawerk in Nederland blijft vooruitgaan. In het bijzonder mogen om hare groote activiteit genoemd worden de afdeelingen Breda, Ouden-, bosch, Arnhem en Nijmegen. Het boekencomité blijft zich aanbevelen v-oor het ontvangen van boeken en platen voor groot en klein. Het „bus- jeswerk" wordt bij voortduring aanbevolen;] niet minder ook een onverzwakte gebedsactie voor de bekeering van Nederiandsch Indië. De beteekenis van het Melania* werk. De Zeereerw. Pater J. Wolters, jarenlang ■pastoor te Kediri (Java) hield daarna een cau serie over de 'beteekenis van bet Melaniawerk. Het heeft een verheven doel: de verhffing der inlandsche vrouw op zedelijk gebied, een van de schoonste uitingen der katholieke actie. Waar de religieuzen dit werk alleen onmogelijk afkunnen, moeten de leeken helpend optreden. Do katholieke NederLandsche vrouw heeft dit gevoeld. Hoog tijd is het; er is haast bij, andera komen wij te laat. Het Melaniawerk gaat van vrouw tot vrouw en vergemakkelijkt daardoor het werk der ®13" sionarissen. Het begint met het stichten scholen: de Javaan is een vijand van coëduca- tie, hij stuurt zijn dochters liefst naar de meis jesscholen. En door die scholen ontstaat de toe nadering van den inlander tot den missionaris. Op hoogen prijs stelt hij de medische hulp, die het Melaniawerk biedt aan moeder en kind. In bijzonderheden staat spreker stil bij het Melaniawerk te Soerabaja, waaraan de afdee- ling Breda met zooveel kracht heeft medege werkt. Daar verrezen een school, een kerk ea een kliniek, die nu reeds 1074 patiënten be handelde. Hier klaagt men over „de crisis";] maar op Java kent men nog heel wat nijpender toestanden. Spreker beveelt krachtig de gebeds actie aan. De vergadering werd opgeluisterd door eenige zeer mooi uitgevoerde zangnummers van het jongenskoor der H. Sacramentskerk, onder lei ding van kapelaan A. van Hoek. ZILVEREN KLOOSTERFEEST. Pater G. Perquin O.P. Heden viert de weleerwaarde pater; Guala Perquin O.P. zijn zilveren professiefeest. Deze verdienstelijke priester en Dominicaan, was lange jaren de beminde Praeses der Rot terdamsche St. Jozefgezellen Vereeniging en is nu sinds 3 jaren de gevierde kapelaan van de IVParla-GetKiortekerlc aan de Berg en Dalsclie- weg te Nijmegen. Wij weten dan ook zeker, dat het feest van Pater Perquin voor menig, een een reden zal zijn om zijn groote dank baarheid jegens dezen Priester te toonen in een vurig gebed. Zondag zal dit feest in de Maria-Geboortekerk te Nijmegen worden ge vierd, met een plechtige Hoogmis om half elf, waarna receptie aan de pastorie tot hali twee en 's avonds een plechtig danklof met „Te D-eum". Moge Pater Perquin nog lang voor de Orde van Sint Dominicus gespaard blijven! In bet Sint Elisabethgasthuis te Pietermaal op Curasao is na een jaren lang voorbeeldig gedragen- lijden in (jen leeftijd van 73 jaren overleden de Zeereerw. Pater Josef van der Veer, die bijna een halve eeuw in de missie van Curasao werkzaam is geweest. Be Eerw. Broeder Heribertus M., directeur] van h©t Juvenaat der Broeders van Onze Lieve Vrouw van Lourdes te Dongen, Is benoemd tot Provinciaal Assistent van de N-ederlandsche Provincie, waarvan het Moederhuis te Dongen ls gevestigd. Tevens ls hij benoemd als opvol ger van den overleden Broeder Prud. Woltera als' lid -der examencommissie tot het verkrijgen van het opvoedersdiploma der vereeniging B. W. O. in het bisdom Haarlem. NAAR DE MISSIE. De Weleerw. Father C. Hoeveuaars uit Gilze vertrekt 18 Oct. naar zijn Missie in Kameroen \Mirika), De Crisis-Zuivel-Centrale schrijft ons: Het schijnt, dat bij het publiek zich de mee ning heeft vastgezet, dat tengevolge van de Crisis-Zuivelwet op den consument zware las ten worden gelegd, zóó zwaar zelfs, dat men daarom de natuurboter den rug toekeert en naar de margarine overgaat. Deze meening Is geheel onjuist. Tot half Maart 1931 is de natuurboteT jaren lang veel hooger in prijs geweest dan ze thans sedert enkele weken is, en nooit kwamen er in die jaren klachten over de dure boter. Thans bedraagt de boterprijs 1.51 per kg., dus belangrijk lager dan In 1930 en de daar aan voorafgaande jaren. Zelfs op 13 Maart 1931 stond de noteering nog op 1.52, dus een cent hooger dan heden. Doch na dien datum- trad een geleidelijke daling in teogeV0 Se van de moeilijkheden bij den export. De gemiddelde jaarprijs over i oi bedroeg 1.34 per kg. En sedert U Ju toen de Crisis-Zuivelwet i-n werkiPS «-rad, wordt nu ge tracht den boterprijs geleideiUk op te voeren, tot de veehouder den productieprijs voor zijn melk ontvangt. Zoolang de Orisi» Zuivelwet in werking is, staat de boterprU» belangrijk lager dan in 1930 en de daaraan voorafgaan de jaren; op dit oogenblik is bij nog -slechts 17 cent hooger dan over het geheele jaar 1931. Er ja dus geen sprake van, dat de tootercon- eum-ent zwaar belast wordt; in Nederland eet men, vergeleken met vorige jaren, nog steeds goedkoope boter. En dat zal wel zoo blijven, want al voert de Crisis-Zuivel-Centrale den boterprijs ook op tot 1.60 wat oorspronke lijk als uiterste grens werd opgegeven dan nog is deze prijs lager dan ln 1930 en vroeger. Bij genoemde prijzen en dat geldt zoowel voor de vroegere als de tegenwoordige en da toekomstige moeten nog worden opgeteld de onkosten en de winstmarge voor den groot- en den kleinhandel (winkelier). Maar dit zijn tamelijk constante, ln leder ge val -nauw gelimiteerde factoren, al Is de eena groothandelaar en winkelier met iets minder; tevreden dan de andere. Doch op de stijging of daling van den boter* prijs heeft dit geen Invloed,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6