nGEzonDtn ^OTUKKELn NOG EENS UIT HET LAND De vliegende familie VAN HAMLET. MENSCHEN, DIE IK ONTMOETTE. ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1932 PIONIERS OP BORNHOLM II. SwM4 •- - FRANKRIJK, JAPAN EN MANDSJOERIJE. Geen wijziging der Fransche politiek. ENQUETE-COMMISSIE VAN DEN RIJKSDAG. Von Papen, von Gayl en von Neurath als getuigen genoodigd. STAKING TE KANTON. UIT VLAARD1N GEN DE IJSBREKER „SIBIRJAKOW" BESCHADIGD. DE OMNIBUS-STAKING TE LONDEN AFGEWEND. geslaagd. aanbesteding. UIT SCHOONHOVEN Burgerlijke stand. UIT MAASSLUIS P. V. de crisisvarkenswet. hét ëeval 1S' S gb:Sendeer De Oesterlarkirke, een van de trier midde leeuwsche vestingkerken op Bomholm. k Pastor Zoetmulder heeft mij ruimschoots gelegenheid gegeven om ook de schoonheid van het eiland en de hoffelijkheid van de bewoners te leeren waardeeren. Bornholm is werkelijk een schitterend eiland, en een enkel verzoek van den Pastor was vol doende om den niet-katholieken Postmeester met z'n auto te doen voorrijden om ons de schoonheid van het eiland te laten genieten. Auto-rijden is hieT een genot, want de wegen In dit hemelsche land zijn glooiend als een rutsbaan. Aan weerszijden van den weg geniet men van de schoonste vergezichten in telkens verrassender variatie. Dan weer rijdt men door donkere en statige bosschen, dan weer is het land vlak en als bezaaid met witte molens, die op den grond staan als groote suikerbrooden met wieken. De auto kiest .het witte strand, en wij rijden over het harde zand tot de zee bijna onder onze wielen spoelt. De breede langwerpige huizen houden van warme kleuren, beurtelings zijn de gevels wit, geel, rood, reseda-groen, en voor de vele ven sters staan overal de schoonst geteelde bloe men. De witte molens worden overal langs den weg en vooral langs de kust afgewisseld door witte en geelkleurige pagode-achtige bouwsels, die schoorsteenen ztjn voor de veel toegepaste vischrookerijen. Langs de kust overal pittoresk gelegen vis- schersdorpen met in de rotsen uitgehouwen 1::>V r.iy WWMi Set land van de witte molens als suikerbrooden. kleine haventjes. En hieT en daar tusschen de witte molens en de blanke of gele schoorsteen- pagoden de groote ook weer blanke oïigineele zoogenaamde „randkerken". Oude middeleeuw- sche kerkgebouwen, die in den vorm van sterke vestingen zijn gebouwd, omdat zij vroeger te gelijk dienden tot toevluchtsoorden en bescher ming der eilandbewoners tegen vijandelijke in vasies. Een van de schoonste dezer vier nog origi neels „randkerken" is de Oesterlarskirke. Als wij er binnengaan en onze entree van 25 Oere hebben betaald, komt de predikant, die juist een bezoeker rondleidt ons vriendelijk begroe ten en beduidt hij tevens zijn collega Pastor Zoetmulder, dat 't niet past, dat wij betalen. In de kerkmuren, van zwarte rotsblokken gemetseld, en wel een paar meter breed, zijn trappen uitgehouwen, die ons telkens naar een hoogere verdieping voeren, waar we door smalle open spleten een verrukkelijk uitzicht genieten over het schilderachtige, in kleuren en glansen zoo rijk geschakeerde eiland. Maar telkens op onzen tocht moet de auto stoppen, en moeten wij te voet de granieten hoogten beklimmen om het wondere uitzicht te genieten op de alom tegenwoordige zee. En telkens moeten wt) 't erkennen, Bornholm is schoon als de Golf van Napels, als de Fran- sche Riviera, als het strand van Biarritz, als de kust van Normandië. Een paarlenmoeren zee speelt tusschen bon kige rotsen, die als sterke burchten in de gol ven staan, het grijze graniet gedekt met de bloeiende paarse hei. In de klippen-hooge kust diepe spelonken, waar door de speling van het licht de zee rood als bloed komt binnenge speeld. Een toerlstenland bij uitnemendheid en daar bij vaak nog wonder primitief patriarchaal. Wij gaan een breed hotel-pension binnen, waar we buiten bijna met de hand aan het dak kunnen raken en waar binnen de oude vloeren kraken onder onze voetstappen en de vensters rammelen in hun vervelooze sponnin gen. Toch is dit een van de meest geliefde zomer verblijven voor de rijke en verwende Kopen- hagers. Een eeuwenoude moerbeien-boom kruipt met zijn grilligen, met ijzer en cement hijgewerk- ten stam over den lagen grond van den tuin a!s een veellijvige draak, kronke-lt meteen over den muur en het dak en welft boven ons hoofd een blauwe wolk van groote, rijpende vruchten. Trouwens overal groeien hier de kersen, aardbeien en frambozen weelderig in 't wild. Tegen het vallen van den puren zomer avond rijden we weer naar de pastorie terug en langs den weg zien wij de bewoners rustend voor hun kleurige hoeven en woningen neer zitten als ln sfeer van patriarchaten vrede. En toch als wij weer neerzitten in het met boeken, overvulde werkvertrek van Pastor Zoet mulder en de radio ons klaar en onverstoord de Zaterdagsche muziek uit het verre vaderland brengt, dan vertelt ons de Pastor, dat 't toch niet altüd zoo'n vrede en pais is als 't uiterlijk wel lijkt. Ook de Denen houden als de Hollanders van theologiseeren en meestal gaat 't dan tegen Rome en het katholieke geloof. Maar Pastor Zoetmulder is van zessen klaar, en hij toont ons met welgevallen een heel kran tenarchief dat hij in de zestien Jaren van zijn verblijf van Bomholm bij elkaar heeft geschre ven in polemiek en apologie over de aange vallen grondwaarheden van het Katholieke geloof. En alles moet hij op zijn eenzamen post maar putten uit de eigen bronnen die hem ten dienste staan. Maar Pastor Zoetmulder is thuis in de Deensche literatuur en geschiedenis als geen ander. Als hij met den één heeft afgerekend, ver schijnt er weer een andere strijder frisch in 't veld, die 't weer over een ander boegje gooit. Maar de kranten op Bornholm, er zijn er ver schillende, houden gaarne het vuurtje warm, want zij weten als Pastor Zoetmulder schrijft in de krant, dan worden ze druk verkocht en gelezen. En de Pastor zelf heeft het voordeel, dat men meer en meer belangstelling gaat krijgen voor de Katholieke Kerk, haar geschiedenis en leer. Een hooggeleerde professor uit Kopenhagen komt zijn vacantie doorbrengen op Bornholm en om zijn dagen productief te maken, orga niseert hij ook lezingen voor de bewoners van het eiland. En de eerste voordracht gaat over de Roomsche biecht. Als Pastor Zoetmulder den anderen morgen de kranten leest, maakt hij zich vroolijk en verontwaardigd tegelijk over den radicalen non sens, dien de hooggeleerde heer uit Kopenha gen zijn gemoedelijken eilanders op de mouw heeft gespeld. En dan gaat hij den moedigen leeuw in zijn eigen hol opzoeken. Hij wordt charmant en hoffelijk ontvangen, maar de Pastor -bewijst den professor uit Kopenhagen dat hij zich in deze materie wetenschappelijk ernstig geblameerd heeft. Het wordt een langdurig onderhoud met het resultaat, dat de professor in de avondbladen een soort van rectificatie geeft met d-e bemer king, dat natuurlijk het verslag niet onder alle opzichten juist en volledig is geweest. Al zit Pastor Zoetmulder dus op een verren en eenzamen post, tijd om zich te vervelen rest hem weinig. Want daarbij is hij zelf ook de eerste onder wijzer van zijn school en heeft hij alle werk dagen les te geven ln vier, vijf, zes vakken, en na de school kan hij zich neerzetten voor het corrigeeren van de cahiers zijner leerlingen. Den anderen morgen is 't Zondag en tegen tienen luidt de Roomsche klok uit den hoogen toren van zijn fijne kerkje. En van heinde en verre komen de parochianen ter kerke. Op het koor speelt de zuster het harmonium en uit de zuivere kelen der katholieke gemeente hoor ik de oude Duitsche Singmesse in het Deensch. Na het Evangelie preekt de Pastor in wel sprekend Deensch tot zijn aandachtig en devoot luisterende gemeente e-n hij wijst haar op de vruchten, die getrokken moeten worden uit het pasgesloten en zoo schitterend geslaagde Eucharistisch Congres van Kopenhagen, waar bij zestig van zijn eigen parochianen persoon lijk tegenwoordig zijn geweest. Om als de proef op de som te geven naderen de kerkgangers bijna allen daarna tot de I* Tafel, zeldzaam ontroerend eerbiedig en inge togen. Let wel de klok wijst al over elven, en detze menschen zijn nuchter van verre gekomen en hebben een langen tocht gemaakt in den war men zomermorgen. En straks na de kerk heb ben zij weer een verre reis terug, zoodat zij wel niet voor éénen weer thuis zijn. Pastor Zoetmulder is in dagen van zijn ver lof in het vaderland, vaak naarstig met de bedelnap rondgegaan voor zijn verre en moei lijke missie, maar de vrienden in het vader, land die den moedigen en opgewekten priester zoo offervaardig hebben bijgestaan, mogen nu ook weten, hoe rijkelijk God het moeizame mis siewerk mn dezen apostolischen priester ge zegend heeft. P. H. H. HET VERLEDEN EN HEDEN Toen Mr. Hutchinson nog een heel kleine jongen was, voelde hij zich opeens heel dapper en liep van huis weg. Zijn moeder zou 's avonds pannekoeken met spek bakken, maar zelfs dit weerhield hem niet, de wijde wereld in te gaan. Hij dwaalde door de landerijen en de bos schen, die zich uitstrekten rond het dorp, waar zijn moeder woonde en kwam tenslotte op een heed stille plek terecht. Daar viel de avond. Mr. Hutchinson, die nog een heel kleine jongen was, kreeg honger en hij begon met spijt te denken aan de heerlijke pannekoekem met spek. Hoe donkerder het werd, hoe meer zijn moed begon te zakken en hoe greater zijn trek in pannekoeken met spek werd. Toen het volsla gen donker was, voelde hij zich eenzaam en verlaten en huilde zachtjes, bang, wolven en dergelijk gedierte naar zich toe te lokken. Hij vermoedde niet ten onrechte, dat de wilde die ren des wouds evenveel trek zouden hebben in een lekker boutje als hij in pannekoeken met spek. Mr Hutchinson bracht een heelen hangen nacht in de eenzaamheid door. Hij voelde zich diep ongelukkig en ha-d geweldig medelijden met zich zelf. Gelukkig waren er geen wo-lven of dergelijke verscheurende wezens en de aan brekende dag vond Mr. Hutchinson met een betraand snuitje maar diep in slaap, al was de grond hard en al rammelde zijn maagje. Zoo werd hij ten-slotte gevonden. Het halve dorp had naar hem gezocht. In zijn droom had hij zijn moeder gezien die hem uitbundig en enthousiast verwelkomde. En alle dorpelingen waren even lief en vriendelijk voor hem ge weest Daarom viel het hem bitter tegen, dat zijn moeder zich bij zijn terugkomst heelemaal niet lief en vriendelijk -toonde. Het goede mens-ch moet natuurlijk wei heel blij geweest zijn dat het verloren schaap terecht was, maar ze was kwaad, heel kwaad, omdat -die kleine aap haar zoo in angst had laten zitten en het halve do-rp overeind had gezet. Ze gaf hem in plaats van kussen een weel derig pak voor zijn broek en nog dagen long daarna hieiden zijn vriendjes op school hem voor, dat hij hoogst onverstandig had gedaan. En zijn moeder legde hem later uit wat voor een onverstandig -dom joch hij was geweest, door er heelemaal niet aan te denken, dat hij anderen den ergsten overlast had aangedaan. Nu zou men zoo zeggen, dat Mr. Hutchinson, toen hij majn geworden was zicih dat voorval uit zijn jeugd zou herinneren of er minstens eenige leering uit getrokken had. De vliegende familie. Maar de heele wereld weet nu, dat Mr. Hut chinson niet wijzer ds geworden. Hij heeft het met welgevallen rondverteld en naar alle uit hoeken van den aardbol laten telegrafeeren. Als hij het gekund had, zou hij zijn dwaasheid zelfs naar de maan of naar Mars hebben laten seinen. Immers Mr. Hutchinson is de man van de .Vliegende Familie". Hij is overste in het Amerikaansche leger, maar schijnt daarin on danks den wereldoorlog zijn in zijn jeugd ge bleken zucht naar onverantwoordelijke daden niet te hebben kunnen uitleven. Althans, de naam Hutchinson komt niet op de lijst der helden voor en bezit verder een alledaagschen klank. Dit moet hem steeds dwars hebben gezeten en hij besloot tenslotte, zich op de een of ande re manier befaamd te maken. Hij deed het op een niet erg origineele manier. Oceaanvluch- ten immers zijn een wel erg verouderd middel voor een kortstondigen roem. Maa.r hij kwam toch wel op een geniale gedachte. Hij ging niet alleen, maar nam zijn heele gezin mee. Deze geniale gedachte, maakte hij snel we reldkundig. Zijn vrouw niet zoo verstandig als zijn moeder, zei dadelijk, dat ze mee ging en zijn twee kinderen zegde hij net zoo lan-g een lesje voor, tot ze het perfect van bui-ten ken den. En ais de journalisten interviewen kwa men, dreunden ze dat lesje precies op, zonder fouten. Ze zeiden, dait ze vast en stellig behou den over den oceaan zouden komen. Mr. Hutchinson, die juist het tegenoverge stelde deed, van wat eik verstandig vader en echtgenoot instinctmatig doen zou en vrouw en kinderen aan een waaghalzigen tocht waag de, die geen enke-l redelijk doei had en alleen anderen nog in gevaar kon brengen zoodra het noodig bleek, hem hulp te bieden, maakte nog flink reclame en kwam tenslotte bij Groenland in de zee terecht. Alleen in den hemel weet men, waarom hij en zijn gezin er het hachje niet -bij ingeschoten hebben, maar Mr. Hutchinson is geweldig trotsoh op zijn avontuur, -dat eigenlijk nog een 'beetje jammerlijker was dan die weglooperij uit zijn jeugd. En hij liet de heele wereld in zijn trots en vreugde doelen. Als een heel be langrijk feit deelde hij de pers mee, dat zijn kinderen heelemaal niet gehuild hadden. Hij heeft ze dus geen pak voor hun broek gegeven, misschien wel ln een stil vermoeden, dat hij zelf het meest een pak voor zijn broek had verdiend. PARIJS, 23 September (V.D.) In verband me-t het onderhoud dat de Amerikaansche senator Reed tijdeus zijn verblijf te Parijs met den Franschen ministpr-president ha-d, is van verschillende zijden het bericht gelanceerd, dat de Fransche regeering in de tóekomst wijziging zal brengen in haar tot nog toe aan genomen houding in het Verre Oosten, door haar passieve welwillendheid tegenover de Ja- pansohe politiek in Mandsjoerije te laten va ren en zich bij het Amerikaansche standpunt aan te sluiten. In officieele Fransche kringen zijn deze be richten gedementeerd en wordt verklaard, dat Frankrijk in zijn van het begin af aangeno men houding niets te veranderen heeft, aan gezien deze houding steeds in overeenstem, ming was met den geest van den volkenbond en derhalve ook in volle overeenstemming was met het Amerikaansche standpunt. Bovendien heeft de Fransche regeering steeds op het standpunt gestaan, dat tusschen twee regeeringen nooit onderhandelingen ge voerd mogen worden onder den druk van een territoriale bezetting. Chineesche represailles PARIJS, 23 September. (H.N.) Aan het agentschap Indo-Pacifique wordt uit Shanghai gemeld, dat het in beslag nemen van de In- en uitvoerrechten door de overheden van den Mandsjoerijschen staat door China beantwoo-rd zal worden me-t een douaneblokkade, welke op 25 September zal beginnen. BERLIJN, 23 September (W.B.) Naar wij vernemen, zijn de uitnoodigingen aan den rijkskanselier, den rijksminister van binne-n- landsche zaken, von Gayl, den rijksminister van buitenlandsehe zaken, von Neuratb en de-n staatssecretaris 'der rijkskanselarij, om Maan dagmiddag als getuigen in de commissie van onderzoek van den rijksdag te verschijnen, aan de betreffende personen verzonden. Welk besluit de regeering zal nemen, staat' nog niet vast. 630 papierfabrieken gesloten. KANTON, 22 September (R.O.) Ongeveer 10.000 arbeiders zijn ln staking gegaan. Zij verlangen een verhooging van de loonen. Terzelfder tijd zijn ongeveer 630 papierfa brieken gesloten, welke aan ruim 30.000 werk lieden arbeid verschaften, uit pro-test tegen de belasting, welke de Chineesche regeering heft op papier. GRIEKSCHE REEDERS WILLEN HUN SCHEPEN LATEN VAREN ONDER DE VLAG VAN PANAMA. ATHENE, 22 September (V.D.) De Griefc- scha vrachtreederijen zijn voornemens, onge veer 40 vrachtschepen, die tot nog toe onder Grieksche vlag varen, in de vaart te brengen onder de vlag van de republiek Panama. De veertig schepen hebben een totale tonnage van ongeveer 400.000 ton. De reeders hebben schriftelijk geprotesteerd tegen de maatregelen, die de Grieksche re geering neemt teneinde de Grieksche beman ningen -te-gen de gevolgen van dergelijke vlag- wisseling te beschermen. Volgens de reeders zouden deze maatregelen scherper ziju dan die van de Joego-Slavische, Italiaansche, Roemeen- söhe en in sommige gevallen zelfs van de Engelsche regeering. De reeders willen bin nen een maand hun schepen onder de vlag van Panama laten overgaan. Enkele Grieksche schepen varen reeds nu onder de vlag van Panama en zijn van naam veranderd MOSKOU, 23 September. (R.O.) De ijsbre- ker ,,Sibirjakow", die zich op weg naar Wla- diwostok bevindt, i-s in de nabijheid van de Beringstraat door geweldige ijsschol-len be schadigd. De schroef werd bijna geheel van het schip afgeslagen. De expeditie-leiders hopen, dat zij toch nog de Beringstraat zullen kunnen bereiken. Do ijsbreker is me-t een Russisch stoomschip in verbinding getreden. Dit schip zal den ijs- breker op sleeptouw nemen en hem naar de naastbijzijnde haven brengen. Aan boord van de „Sibirjakow" is alles wel. LONDEN, 22 Sepember. (R.O.) Officieel wordt medegedeeld, dat op de bijeenkomst van afge vaardigden van het Londensche omnibus-perso neel met 39 tegen 32 stemmen de voorwaarden der werkgevers, volgens welke met name geen salaris-vermindering zou wordeu toegepast doch wel een zekere wijziging in de arbeids- voowaarden zou worden gebracht met het oog op de opvoering van de snelheid der diensten, zijn aangenomen. De staking, die morgen zo-u ingaan, zal dus niet plaats vinden. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DE BENEDEN-MAAS. De Kamer vam Koophandel voor d-e Bone den-Maas vergadert Woensdag a.s. in het Handels-gebouw te VUaardingen, aanvang kwart voor twee. De agenda vermeldt o.m.: Rapport Com mis-sie Opleiding Winkelpersoneelveertig urige Arbeidsweek. Na afloop besloten ver. gade-ring. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Hoogendam, Prins Hen drikstraat 64, portemonnaie; Keyze-rwaard, Cronjéstraat 56, autoped; Ban der Maarel Emous 5, VL. Amb., rozenkrans; Planken, Trompstraat 2, kinderkous; Van Toor, Markt 37, kindermuts-; Schiiip-erooird, Bilderdijkstr 12, portret broche; Van der Linden, Vaarweg 94, huissleutel; D-e Ligt, Eendrachtstraat 87, ring met sleutels; De Snayer, 2e van Leyden Gaelstraat 116, Tan e®u weegschaal; Bruijs, Struykstraat 15, ceintuur; Krans, Arn. Hoogvlietetraat 79, mantelceintuu-rPo litiebureau, sleute-l, paraplu-Ie, huissleutel; Do Pr-ieëlle. Spoorsingel 23, jongensoape. D-e heeren J. M. Steenhoek, helde leerlin gen van de-n Vlaardingsche Politiecursus slaagden te Amsterdam voor het polltiediplo ma van den Alig. Ned. Politieband. VOETBAL. Zondag worden hier gespeeld: Fortuna -V. O. C.; V. F. C. II—'M. A. A. S. II; V. F. O XXXs. p. c II; Fortuna VR. F. C. IX; Fortuna VI—S. V. V. XI. TENTOONSTELLING. In de a.s. week zal iu dG Weefkamer, School Btraat 2, een tentoonstelling gehouden wor den van gemaakt weefwerk door zw-akzlnnl ge vrouwen. De tentoonstel]! ing 's geopend Maandag-, Dinsdag- en Woensdagmiddag en Woensdag, avond. Vrijdagmiddag werd op t Stadhuis aanbe steed het leveren en stellen van een ijzeren af rastering met harmonica-gaas om een gedeel. te dijk-talud aan den Maassluisschen Dijk. In gekomen waTen 9 biljetten, allen van hier. Laagste insohrijiver was J- van Eijsdem voor 332; Hoogste inschrijver was J. van den Berg voor 485. Gunning werd aangehouden. VISSCHERIJ. Van de visscherij kwamen hier binnen: VL. 121, J. van Zwleten met 25 last GDY. 7) A. Wapenaar met 25 1-ast haring. BINNENGEKOMEN SCHEPEN. In de Vuilcaanhaven zijn binnengekomen do stoomschepen ,,Oaduci" om kolen en stukgoed te laden en ,,Igotz Mendi" met erts. POSTDUIVENVEREENIGING „DE ADELAAR". De uitslag van de laatste wedvlucht van Vilvoorde luidt: 1, 4, 5, J. Rijnaard; 2, 3, 6, A. Helndijk en Co.; 7. Brandwijk. Afstand 113 K.M. Gelost te 8 uur. Aankomst 1© duif 9.43.1. Aankomst 7e duif 9.53.4Ö. GETROUWD. Onder zeor groote belangstelling werd Don derdagmiddag het huwelijk voltrokken tus schen den heer C. B. J. Landweer, burge meester van de gemeenten Wijk en Aalburg en Veen (N. B.) en mej. Helena Niekerk, dochter van den heer J. G. Niekerk alhier. WINKELIERS VEREENIGING. Dezer dagen hield de Winkeliersvereeni- ging „Schoonhoven Vooruit" een vergadering in Café Voorsluijs ter bespreking van een te houden winkelweek. Nu de veroidening op de winkelsluiting niet is goedgekeurd, werd voor gesteld om de door de wet toegestane 21 da gen, waarop een later sluitingsuur mag wor den' bepaald, te verdeelen als volgt: 7 dagen vóór Pascb'en; 7 vóór Pinksteren, 2 vóór Kerstmis- 3 vóór St. Nicolaas en voorts op 31 Aug. én 31 December. Overeenkomstig be* voorstel besloot de vergadering de winl^' week te hoeden van 1822 October. Er plU- een etol-agewedstrijd, een rondgang ziek e«n ais attractie een gecostuimeeU^^ tocht en een kanowedstrijd in de Gracht werden gehouden.. AUTOTOCHT VOOR OUDE LIEDEN. Op initiatief van enkele zich een comité gevormd den ouden van dagen een aut-otoo e bie den naar Utrecht, Zeist ea De no- volgende heeren hebben 0 beschik baar gesteld: Ds, ^Bruijn, A. Schakeil, S. de J<^G. Bijneveld, E. van Dij v- Iperen. De tocht zal Maandag a'S' plaatS hebben. BUBGEliUJKE STAND. GEBOREN: Grie'J\ échter van A. G. Bestebroer e-n G- Z" Pek. GEHUWI>: c' Landweer 26 j. en H. A. Niekerk 26 J- UIT OVERSCHIE ALLE MALAISE TEN SPIJT heerscht er een opgewekte drukte aan de kolen-overlaadhaven op de Maas te Maasbracht. Een aantal wachtende schepen voor de kolentig. EINDE ZWEMSEIZOEN. Met ingang Tan October a.s. zal de ge meentelijke zweminrichting voor het publiek gesloten Worden. Aangiften v-an 1421 September. GEBOREN: Philip, z. van J. Pb. van Zuu- ren ©n y g. Huwen, Sohielaam 42-a. Hen dtik, z. van L. Snijders en P. van der Gaag, Boven dijk 45. Neeltje d. van J. J. van Vee- hendaal en G. Post, Schoolstraat 69. ONDERTROUWD: P. J. Vermeulen 31 j. te Capeile a. d. IJssel en M. M. Lansbergen 27 J. te Oversohie, Schielaan 15. OPLICHTING? Doo-r de redherdhe is het na veel moeite geluk,t aan te hou-den A. de W. uit Utrecht, verdacht van oplichting ten nadéele van li- al hier. VERDUISTERING. Ten Tiadeele van den bierbottelaar W. zijn een groot aantal etiketten verduisterd. Hij heeft idea-van jiaiigilit* gedaan $1 do politie. [SI (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Geachte Redactie, U zult mij zeer verplichten onderstaand in uw blad onder ingezonden stukken te willen opnemen. Bij 't leze-n vam uw Blad werd ik onaangenaam getroffen dpr 'n bericht ondier het hoofd „Rotterdamsche Rechtbank" (zitting van 6 September): „Van een lastig heerschap en een ontactischen veldwachter". Door het ontactisch optreden van een der dienstdoende veldwachters, schijnt de betreffen de gedetineerde zich driftig te hebben gemaakt en den veldwachter een slag in het gelaat te hebben toegebracht. Drie veldwachters grepen (volgens uw ver slaggever) den verdachte aan en sleurden hem het trapje af naar het huis van bewaring, en terwijl de behandeling zijner zaak buiten zijn tegenwoordigheid werd voortgezet, klonken van beneden angstige gillen. Door wien deze angstige gillen werden voort gebracht en wat de oorzaak er van was, laat zich gemakkelijk gissen. Nu vraag ik u echter af, mag dat Mogen de drie veldwachters een verdachte mishande len en dat nog wel bijna onder de oogen, maar toch zeker onder het gehoor der rechters. Had het OM. voor het mishandelen door den verdachte (door den slag in het gelaat) van een ambtenaar in functie, dezen niet opnieuw strafbaar moeten stellen Heeft het O.M. de drie veldwachters aan geklaagd wegens mishandeling van een ver dachte of mag dat Ik heb steeds in de meening verkeerd, dat niemand zijn eigen rechter mocht zijn, en dat mishandelingen in huizen van bewaring en politie-bureaux nimmer mochten voorkomen. Misschien is er wel iemand, die mij hierom trent meer kan vertellen, want het schijnt dat ilc mij ten eenenmale vergist heb. Dankend voor de mij afgestane ruimte, Naschrift der redactie: Uit hetgeen wij over deze kwestie schreven, valt op te maken, dat wij geen bewondering hadden voor het optreden van den rijksveldwachter. Het zou ons aange namer zijn geweest, indien de president dade lijk had ingegrepen en zoo had kunnen voor komen; dat de verdachte den rijksveldwachter een slaê toebracht. Dat was o.i, indeidaad mogelijk geweest. Nu dat echter niet was ge schied, kon de president moeilijk verhinderen, dat de verdachte, die zich zoo misdragen had, werd weggevoerd. Het gillen was op de Peis" banken te hooren. Of echttr ook de president het gillen heeft moeten hooren, kunnen wij niet beoordeelen. Ons is het niet bekend, dat aan deze zaak eenig verder gevolg is gegeven. De officieele mededeeling van den Regeerings- commissaris voor de uitvoering van de Crisis varkenswet geeft te kennen, dat de slachtingen voor den export sedert de invoering van de wet sterk zijn verhoogd. Deze wil een vermeer derden uitvoer dekken door een heffing op het binnenlandsch verbruik. Wanneer de overheid de uitvoering van deze wet niet in de richting van den export had gezocht, zou binnen af zien- baren tijd de overproductie door den binnen- landscben consument zijn weggewerkt door ver meerderd verbruik, maar zou ook tevens de boer zijn niet loonende mesterij hebben inge krompen, met als logisch gevolg een volkomen natuurlijk herstel van vraag en aanbod en van prijzen, waarbij een wettelijke beperking van de productie aan dit herstel ten goede had gekomen. Hier had, zooals reeds eerder is uiteengezet, de oplossing moeten worden gevonden en niet in steun aan export. Met steunverleemng aan den export heeft men het tegenovergestelde be reikt van wat de wet heö"e te beoogen. Het genomen middel is hier cr-*fir dan de kwaal gebleken. Immers is dejnesur met het oog op kunstmatig opgedrev prijzen ertoe ver leid meer en meer.v s °P te leggen, het geen duidelijk blu'ct u," de groote stijging van den biggenprüs. Vooral zal men zich toeleggen on het meste» van exPOrtvarkens, niet alleen omdat men de toezegging heeft dat deze voor een loonenden P"js zullen worden afgenomen, manr ook omdat bij beperking der productie men meerdere malen in staat is tot aflevering dan bij 11 doormesten tot zwaardere varkens pe Commissaris schrijft: met het oog op onze positie op de buitenlandsehe markt, kan de toename van slachting voor den export niet worden versneld. Het komt mij voor dat deze positie meer slaat op een te groot aanbod voor het buitenland, waardoor de prijzen zelfs be neden de zgn. normale exportwaarde worden beïnvloed. Dit zou tot gevolg hebben, dat de heffing moet worden verhoogd als meerdere compensatie voor de onder de wereldbasis ge daalde exportwaarde. De Regeeringscommissaris Waarschuwt dan ook voor meerderen aanvoer van varkens van zouters-gewicht, want deze zullen niet alle worden afgenomen en de schade welke daaruit voortvloeit komt voor rekening van den aanvoerder. Echter behoeft men zich niet bezorgd te maken over de afname binnen zeer korten tijd. Deze afname geldt slechts voor gewicht. In tegenstelling met de vermoedens van de Varkenscentrale wordt de richtprijs van het exportvarken niet door den prijs van de zwaar dere gevolgd. En deze prijs is de eenige steun voor den mester, maar ook het eenig beoogde doel. Dat het doel door steun aan den export dus niS wordt bereikt, concludeer ik uit de ruiter lijke erkenning van den Regeeringscommissaris, waar hij schrijft dat de prijzen van de vette varkens, trots dat er in deze week 25.000 exportvarkens uit de markt zijn genomen, ge daald zijn onder den richtprijs. En al beoogt het besluit om in het vervolg teruggave te doen van de heffing van het voor export be stemde spek der varkens met een slachtgewicnx boven 170 kg. mede te werken tot PrijsYelesJvel king dezer varkens, dan nog blijft hetNe(jer. bestaan dat ook weer in dit geval deandschetl landsche consument voor den bui te heffj betaalt. Mochten we aannemen vdaarlcensvIeeschS uitsluitend zou drukken op het verbruik, bij meerdere verlag"^ q nuw- varkens voor gereduceerden prijs en de andere naties welke ,ZiJ> «T dit voordeeliger dim de Nederlandsche arbei der. En hoe staat het nu met den richtprijs voor den mcster Men wijst herhaaldelijk op het groote belang, hetwelk wij inderdaad hebben bij het behoud van den gouden standaard, maar het komt ons voor, dat een enkele bedrijfstak niet dient ge handhaafd bij déficit ontstaan door vreemde valuta. CLEARINGHOUSE. Naschrift der Redactie: Het komt ons voor, dat de inzendster blijft vergeten, dat het eerste doel der wet is: de varkensteelt loonend maken zoowel door uitvoer te handhaven als teelt te beperken. Dat deze beide doeleinden nog niet verwerkelijkt zijn al is niet alles zoo, als hier wordt voorgesteld bewijst nog niet, dat de wet, eenigen tijd werkend, geen effect zal sorteeren, dat gewenscht wordt. Hoe belangrijk de sssport is, bewijst ajiderstaand. stuki

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10