WAAROM JUIST NU LEZERS VAN ONS BLAD. GEADVERTEERDE ARTIKELEN, L DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1932 Actie in en voor den r. k. MAX EN ZIJN VRIENDEN. WAPENSMOKKELAARS GEARRESTEERD. VROUWENBOND? HANDELSBETREKKINGEN tusschen NEDERLAND EN POLEN. INVOERBEPERKING VAN STEENKOOL ZUIVELBELANGENT INT CRISISTIJD. Algemeene vergadering van den F. N. Z. te Utrecht. AFZETMOGELIJKHEDEN EN WERELDMARKT. INVOER VAN EETBARE VETTEN. De vredespijp# TIJDELIJKE HEFFING VAN OPCENTEN. Navorderingsbepalingen ingevoegd. Een der smokkelaars doodelijk gewond. ONZE BOTERINVOER NAAR FRANKRIJK Verhooging van het invoerrecht TOLUNIE MET BELGIE EN LUXEMBURG- NED. INGENIEURS IN RUSSISCHEN STAATSDIENST. GOEDEREN WELKE NIET WORDEN GGECONTINGENTEERD. BERUCHT BENDELEIDER GEARRESTEERD. ORKAAN OP BOVENWINDSCHE EILANDEN. DE SCHADE OP ST. EUSTATIUS EN SABA. PASTOOR L- VAN DUN- gouden feest DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. GROOTSCH PLAN VOOR WERK VERSCHAFFING. Moderne kooplieden geven door hunne advertentiën in de dagbladen blijk, met hunne aanbiedingen de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Zij treden met hunne producten en de prijzen, welke zij er voor rekenen, openlijk op en leveren hierdoor het bewijs, aan het publiek de beslissing in daden van koop te durven overlaten. De meest geadverteerde goederen vinden den groot sten aftrek. Zij zijn bijna altijd de beste en de goed koopste. Koopt dus uitsluitend Het stralend optimisme der1' pioniersters Ju onze R.K. Vrouwenbeweging is niet als een_ erfenis van beteekenis overgegaan op de 50.000 aangeslotenen van deze ure. Meer deren uitgezonderd, kunnen we toch van velen zeggen, dat er een soort moeheid of matheid over haar hangt. Haar lievelings- product, haar troetelkind, de R.K. Vrou wenbond, staat niet midden in aller be'.ang- gte'üng. Zelfs de Clergé van links en rechts to°nt niet overal voldoende interesse. Men durft bijna geen winter-program samen te bellen; de vergaderingen worden soms zoo mager bezooht; de cursussen hebben vaak Seen merkbare attractie meer. En dan tracht men ons den allerlaatsten tijd nog te over rompelen met die zgn. „nieuwe richting"; alsof dit de redster uit den nood zal wor den. Zoo is de toestand wel wat scherp getee- kend en hier en daar overdreven gekleurd. De werkelijke toestand is, zeker relatief ge broken, niet zoo ongunstig. Maar dit is ontegenzeglijk waar: bij velen is er het nieuwtje al weer af ze willen liever iets anders. Een echt symptoom van onzen zieken of, als u wilt, overgezonden tijd en toestand. Deze trilogie: opbouwen, afbre ken, Iets nieuws oprichten, doet heusch veel kwaad. Natuurlijk is het de zekerste weg tot oogenblikkelijk succes. Wij voor ons meenen, dat een zaak, waarin, in kern nog vitaliteit genoeg aanwezig is, moet ver nieuwd, verfrisctoit, omgebouwd, uitgebreid vvorden, maar niet vernietigd. Waar eindi gen we dan?? We meenen ook, dat minstens vier rede nen kunnen worden opgenoemd, waarom juist nu een intense actie in en vóór den R. K. Vrouwenbond moet worden gevoerd Ze volgen. lo. De R. K. Meisjes-beweging breidt zich, langs K.J.M. en K.J.V. en Graal met versneld tempo uit. We zouden bijna gaan vergeten, dat we pas begonnen zijn. Heel katholiek Nederland de hyper-critici en onwetenden uitgezonderd staan met blij heid naar dien groei en bloei te staren; wat voor Holland een sterk stuk is. Dat onze toch al overladen Clergé dag- aan-dag zich met dit moeilijke werk ook moet occupeeren, spreekt van zelf. Jeugd werk is zielzorg. Maar wat natuurlijk moet volgen, de oudere Dames beginnen te verzuchten: je kunt het tegenwoordig wel aan den balk schrijven, als je nog eens be zoek krijgt van zoo'n jeugd-kapelaan. We veronderstellen met graagte, dat niet jalou sie, maar eerbied en aanhankelijkheid hei leidmotief van deze klacht zal zijn. Dat de oudere Dames het hun niet kwalijk nemen -af één mensch gaat maar één gang! Al lijkt het soms wel zoo: onze kapelaans bezitten de gave der bilocatie niet. Is daarom alles perfect in orde? We dur ven het 'niet bevestigend beantwoorden. De ouderen, die het eerst aan de beurt komen om de groote reis te aanvaarden, moeten, en zeker ook tegenwoordig, in contact blij ven leven met hun herders. Daar staan we nu tusschen twee noodzakelijkheden. De Jeugd minder geven kan ook moeilijk. Ruiten enkele andere oplossingen, zouden we ook deze willen voorstellen. Laat deze Dames-groep naar de Clergé gaan. We be doelen: laten deze ouderen trouw op de ver gaderingen komen van haar Bond, den R- K. Vrouwenbond dan kunnen ze haar Geestelijkheid, in die gemoedelijke sfeer van een vergadering, hooren en zien en spreken I/aten ze daar veel werk verzetten met haar allen van zelf blijft dan het contact met de Clergé bestaan. Ze zouden dan ook be merken, dat die jeugd-geestetijke ook haar belangen voorstaat. Daarom juist nu actie voor den R. K. Vrouwenbond. 2°- Om diezelfde sterk-groeiende jeugdbe- weging onder de Meisjes, is het ook zoo noodig, <jat jg ceders worden voorgelicht °vet haar dochters en over het modem Jeugdwerk. Anders is er gevaar, dat ze als niet-begrijpend, buiten alles blijven staan. Ze begrijpen dan noch de jeugd, noch de Dames-leidsters; zelfs de ijver van de heele Clergé en van de Bisschoppen is voor haar een eeuwig raadsel. Zoo kunnen dan alle dwaze, onverantwoordelijke praatjes vrije lijk circuleeren. Neen, de moeders moeten herhaaldelijk de kwestie van het modern jeugdwerk van al'e zijden belioht zien. Wij weten, dat de Plaatselijke afdeeling b.v. van een K.J.V., zoo heel sporadisch, nu en dan de moeders op een avondje verzoekt, om deze organisa tie in het volle licht te plaatsen en we keu ren dit ten volle goed en beschouwen het als noodzakelijk; maar 't lijkt ons niet voldoen de. De K-J-V.-directie heeft ook wel wat an ders te doen! Daarenboven denken onze Pog-al achterdochtige en zelfzuchtige men- Schen, dat er wel „eigenbelang" van den kapelaan achter kan zitten, enz Trouwens deze grondslag is °°k n'et breed genoeg. Ze moeten algemeen modern georiënteerd zijn, willen ze deze actie ten volle begrijpen. De K.J.V.-directie en de Graal-Ieiding zou atles liever aan anderen overlaten. Gebeurt deze voorlichting binnen de muren van den vrouwenbond door insiders, dan is het daar op zijn plaats en de niet-moeders begrij pen er dan tegelijk ook wat van, waardoor de heele lucht gezuiverd wordt. 3o. De R. K. Vrouwenbond moet al de meisjes en jonge vrouwen, die uitgegroeid zijn tot volwassenen, uit de jeugd-organisatie overnemen. Wie echter doordenkt, moet be grijpen, boe moeilijk op dit moment de over gang is voor deze meisjes. De R. K. Vrou wenbond heeft bij reputatie of hoe-ook, bij deze meisjes geen goeden naam over het al gemeen. Zij beschouwen zeker het groote meerendeel den vrouwenbond, als orga nisatie, als muf en duf; zijn vergaderingen zijn saai en taai. Zij zijn zoo heel iets anders gewoon. Nu behoeven we per sé aan haar oordeel niet alle objectiviteit toe te kennen, maar ze moeten het maar alleen zoo meenen. En waar is: voor deze meisjes is de overgang al te groot. Alleen reeds om deze reden zou de R.K. Vrouwenbond op den duur zich modern moeten oriënteeren. Daar zal deze Bond toch het materiaal moeten be machtigen. Toch meenen wij, dat het niet overbodig is na zooveel jaar actie en gezien de mo- menteele mentaliteit der menschen, om zich toch eens te herzien. De arbeidersbeweging gaat ook deze richting uit; 't moet wel. Nu houden we heelemaal niet van revolu tie, maar wei van een stevige evolutie, ook in het organisatie-leven. Langzame maar gestadige groei geeft de zekerste waarbor gen. Daarom zouden wij willen aanraden: laat alles gewoon doorgaan; maar begint daar bij overal met een clubje of zoo noodig met meerdere. De liefhebbers kunnen dan haar mentaliteit uitleven; 't is een goede voorbe reiding voor de toekomst en de vrouwen bond krijgt een beteren klank. We zeggen overal; dus ook daar, waar voorloopig nog geen afvloeiing van K.J.V.ers of Graal-meis- jes is en wel om de aangegeven redenen. Men zie ook op alle plaatsen uit naar Leidsters moeten ze nog gevormd wor den, dan kan het wel eens boog tijd zijn. Maar als laatsten wensoh zouden we er aan toe willen voegen: laat uw winterpro- gram toonen, dat uw afdeeling volop leeft. Vooral de apostolaats-geest moet sterk ont wikkeld worden. Er moet gewerkt worden en niet slechts vergaderd. Dat alles trekt de jeugd; en zoo streven we naar een toe komst, waarin de jongeren reeds ademen. 4o. Langs al deze trappen klimmen we van zelf tot het leeken-apostolaat. En K.J. V. èn Graal èn Vrouwenbond alles moet in dezen geest worden opgenomen. De R. K. Vrouwenbond moet boven aan zijn program plaatsen, volgens Paus Pius XI „Katholie ke actie". Daarom het hiërarchisch leeken- apostolaat brengen in onzen Vrouwenbond. Kunnen wij het voorloopig in Nederland niet zoo ver brengen als in enkele plaatsen van Duitschland, om officieele parochieele hulp te zijn, de Vrouwenbond moét naar het leeken-apostolaat streven. Binnen deze gren zen zal dan ook een scholing en een actie moeten worden begonnen. Huisbezoek, kran ten-actie, enz. enz., van alles kan aangegre pen worden naar plaats en omstandig heden. Dat leeken-apostolaat is nu broodnoodig en daarom juist nu actie en propaganda voor en in den Vrouwenbond. Twee opmerkingen mogen opheldering brengen. lo. Dit artikel is in de verste verte niet bedoeld als een critiek 't is slechts een oriënteering, een aansporing; 't open stoo- ten van een perspectief. 2o. De algemeene redenen, waarom een vrouwenbond bestaansrecht heeft, als b.v, eigen cultuneele ontwikkeling tusschen de hedendaagsche cultureeie verwarring enz. moyen hier niet besproken worden. We drongen aan op een katholiek reveil voör en van den Vrouwenbond, om redenen, die na bizonder knellen. Babberich. P. DAMASUS O.M.Cap Onderhandelingen over compensatie contingenten. Volgens berichten in de bladen, aldus meldt men uit Warschau aan Vaz Dias, worden momenteel onderhandelingen gevoerd tusschen een Hollandsche bank en handelsfirma's in Polen om te komen tot het afsluiten van groote wederzijdsche goederen-compensatie- contingenten. Aan Nederlandsche zijde ver langt men Poolsche textiel- en oonfectie-artike- j £0 millioen zloty. Hiervoor "r waarde van 60 mU Hollandschc zou Polen mvoer-privilegien n koloniale producten moeten dat de regee- Hollandsohe banken verwaoh ring zich garant zal st®'le" Hollandsche Poolsche industrie te verstrekken voorschotten. Onrust in de Relgische mijnindustrie. Onze Brusselsche correspondent meldt ons. In de Belgische mijnindustrie en speci in de Henegouwsche, maakt men zich 0I\fe^U_ over het voornemen dat men aan de Ne e landsche Regeering toeschrijft om niet allee den invoer van Duitsche en Engelsche, doe ook van Belgische steenkolen te beperken. UITVOER VAN EIEREN. De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft, met wijziging van zijn beschikking van 11 Augustus 1932, houdende voorschriften ten aanzien van den uit-, in- en doorvoer van kippen- en eendeneieren, met Ingang van giste ren bepaald, dat artikel XIV van die beschik king als volgt moet worden gelezen Als kantoren, waarlangs de uitvoer is toege staan, worden aangewezen alle voor den uitvoer van goederen te water, per spoor, per tram of door de lucht opengestelde kantoren der invoer rechten en voorts die te Nieuweschans. Ter Apelgrens, Coevor-den, Glaneribrug, Holterhoek (alleen Dinsdags). Kotten, Heurne, Dinxperlo, Gendringen, 's-Heerenberg, Babberik, Beek (bij Nijmegen), Hekkens, Wezelsche Barrière, Te- gelen, Maalbroek, Posterholt (alleen Maan'dags en Donderdags), Vlodrop—Rothenbach, Wau- bach, Locht, Oud-Vroenhoven, Roosteren, Itter- voort, Reusel, Wernhout, Clinge, Koewacht. Sluis. In het gebouw Tivoli te Utrecht hield de Alg. Ned. Zuivelband gisteren zijn Zomerver gadering, welke door velen werd bijgewoond. De openingsrede hield de voorzitter, dr. P. E. Posthuiua, oud-minister van landbouw. Spr. herdacht allereerst den beer J. J. C. Ament, den onder-voorzitter, die de vorige week is overleden. De ruim duizend aanwezi gen hoorden deze herdenking staan-de aan. Hierop heette spr. verschillende officieele personen welkom en hield een inleiding over het rapport Weiter en de Landbouw. Na een uitvoerige uiteenzetting van de wijze, waarop het rapport-Weiter is samengesteld en waarop de commissie haar taak heeft op-gevat, ging spr. meer in het bijzonder na in hoeverre het rapport voor den landbouw van belang is. De geheele bezuiniging op het hoofdstuk Landbouw becijfert de oommissie op iets min der dan een millioen. t Het is duidelijk, aldus spr., dat de land bouw zeer gespaard wordt en de bedoeling der oommissie: den landbouw in deze hachelijke tijden zoo veel mogelijk te blijven steunen, komt daarbij dus wel geheel tot haar recht. Uitvoerig ging spr. de bezwaren van het rapport-Welter na, dooh spr. was van meening, dat indien de krasse maatregel der loonsver laging niet wordt toegepast, de débacle niet kan uitblijven en ook voor de ambtenaren zullen de gevolgen dan veel ernstiger zijn dan die van de voorgestelde loonsverlaging. De beteekenis van het rapport-Weiter ligt voor spr. vooral in het feit, dat de regeering den drang tot krachtige maatregelen in zich heeft Laat ons daarom, aldus de oud-minister, spaarzaam zijn met critiek. Onze als ordelijk bekend staande landbouw bevolking moge aan de Regeering daarbij een eerlijke kans geven en ook op deze wijze mede werken om terugkeer tot regelmatige toestan den te verhaasten. (Applaus). Vervolgens hield dr. Posituma een inleiding over het onderwerp ,,Waar blijft ons melk- geld. In deze inleiding beantwoordde spr. de vraag, waarom de bronnen, die het melkgeld moesten opleveren,, niet geheel aangeboord. Inleider sprak als zijn oordeel uit, dat men den consument raiet durfde belasten. Zooals men moest doen, walde men het geld verkrij gen, dat voor uitvoering van de wet nood zakelijk is. Spr. zedde ten volle bereid te zijn, de moei lijkheden der regeeriog te erkennen, doch hij drong er met den meesten klem op aan dat de opgewekte verwachtingen ten spoed igste werkelijkheid worden. De boeren rekenen er op en de boeren hebben er rechit op. (Instem ming). De waarnemend secretaris deed hierop eend. ge mededeelingen. Betreffende de uitvoering der orisis-tarwe- wet is het bestuur van meening, dat in het belang der boeren zooveel mogelijk moet wor den medegewerkt. Afzet van zuivelproducten Na de pauze werd de positie van den Ne- derlandschen zuivelafzet en de vooruitzichten, welke de wereldizuivelmarkt voor den afzet der producten biedt, besproken. Van wege het secretariaat van den F.N.Z. werd dit onderwerp ingeleid. Hierbij werd onder meer opgemerkt, dat van de handelspolitiek der regeering moet worden verwacht, dat voor onzen boter-export wederom de volwaarden worden geschapen voor een vrije concurrentie, doch ook dan zal slechts een belangrijke verlaging van onze productiekosten uitkomst kunnen geven Wat den kaas-export betreft, is het hoofd bestuur van meening, dat een massale propa ganda voor Nederlandsehe kaas in het buiten land noodzakelijk is. Tusschen den vroegeren normalen tijd van de voorziening met zuivelproducten en de toe komst ligt de crisistijd van thans, waarin de importlanden naarstig bezig zijn zooveel mo gelijk tot zelfvoorziening te komen en waarbij de leveranciersianden moeten toekijken en ondergaan. Er bestaat echter een typisch verschil in de middelen, waarmee b.v. ons land en Denemar ken dezen overgangstijd trachten door te komen. Denemarken stelt zich daarbij klaar blijkelijk tot doel in de markt te blijven, te allen tijde en of dit de reden was, waarom het de gouden standaard verliet of niet, feit is, dat het zich daardoor met één slag in staat stelde de.ze uitgesproken exportpolitiek te vol gen. In ons land keert bij alle maatregelen, welke men in het belang van de zuivelindustrie heeft doorgevoerd, de gedachte terug om nog den hoogst mogelijken prijs te behalen. °ok bij de crisis-zuivelwet. De crisis-zuivel wet is ©en noodmaatregel, een steun aan de boeren, niet aan ons zuivelbedrijf als zoodaniS- Dit laatste acht de overheid hier te lande uit den booae, onvereenigbaar met het beginsel van economische vrijheid. Doch daarvoor koos de legeering niet den vorm van directen steun doch een Ingrijpen in het bedrijf zelf. Tenslotte, en dit achten wij een nog grooter bezwaar, inhaerent aan den steunmaatrege1 in zijn te^enwoordigen vorm, liggen daarin verstarrei. 'ementen, welke met betrekking tot het be. de aanpassing aan een lager kostenniveau sterk zullen bemoeilijken. Al moge de crisis-zuivelwet dan voor het heden onmisbaar zijn voor het bestaan der zuivelbereiders, het zal absoluut noodzakelijk zijn, dat degenen, die op de hanteering van dit apparaat invloed kunnen uitoefenen, juist met het oog op de t-oekomst van het zuivelbe drijf, dat door beweeglijkheid en vrijheid alleen tot aanpassing kan komen met deze punten rekening houden. Door de heeren ir. B. Gerritzen, ir. A. H Janstra en dr. ir. A. Sevenster, Rijksland-bouw- consulenten te Londen, Berlijn en Parijs, werd vervolgens hetzelfde onderwerp besproken. 250. Daar naderen de schipbreukelingen. De koning zwaait nog met het palmblad om te kennen te geven dat hij geen kwaad in het schild voert. Petronella zien wij juist sprin gen van den rug van Max, die haar als een echte ridder door de branding gedragen heeft. Het „Handelsblad" be-richtte dat de regee ring zou overwegen, na het in werking treden van den accijns op eetbare vetten ingevolge de Crisiszuivelwet, den invoer van die vetten te centraliseeren in een vetcentrale. Naar ons bij informatie bleek, gaat het hier nog slechts over een kwestie van overwegen. Verschillende regelingen worden door de regee- riu-g overwogen, waaronder ook een mogelijk, heid van een vetcentrale. Dat deze inderdaad in het leven zal worden geroepen, staat eenter geenszins vast. A 251. Vredesonderhandelingen! Kroonprins Jaap zit naast den koning. Tegenover hen heb ben de afgezette Eerste Minister en diens weg gejaagde opvolger, Max, plaats genomen. De vredespijp gaat van hand tot hand, en een vuur verhoogt de plechtigheid der bijeenkomst. Na langdurige beraadslagingen wordt overeenge komen 252dat de afgezette Eerste Minister weder in zijn ambten en waardigheden herstel^ zal worden, dat de koning koning zal blijveft Jaaps verdiensten worden erkend door zijn be noeming tot consul-generaal te Duinwijk. Ko» ning en Ministers schudden elkaar de hand, met de belofte nooit weer ruzie te zullen maken» Op het wetsontwerp tot tijdelijke heffing van opcenten op alle invoerrechten en op den accijns op bier is een Nota van wijziging in gediend, welke de strekking heeft, te voor komen, dat alsnog abnormaal groote hoeveel heden goederen vóór de inwerkingtreding der wet zullen worden ingevoerd. Daartoe wordt in de wet alsnog een eenvoudig stelsel van navordering opgenomen. Een wilde jacht tusschen smokke laars en douanebeambten. De directie van den Landlbouw deelt mede, dat volgens telefonisch bericht van den Rij-ks- Iandbouwconsulent te Parijs het invoerrecht op boter met ingang van heden voor den tijd van één jaar is verhoogd van 200 tot 700 francs per 100 kg. netto. Besprekingen te Luxemburg. Gisteren en vandaag werden te Luxemburg de besprekingen gehouden tusschen vertegen woordigers der Nederlandsche, Belgische en Luxemfourgsche regeering, over de uitwerking van een handelsverdrag tusschen deze drie landen. Het vervallen van het Neder landerschap. De Minister van Justitie deelt naar aanlei ding van hem gestelde vragen mede dat, ver zoeken van Nederlanders om hetzij in Russis. schen, hetzij in anderen vreemden Staatsdienst te mogen treden, worden getoetst aan de om standigheden en op gelijke wijze beoordeeld naar het algemeen Nederlandsch belang. Aan een Ned. ingenieur, die een functie in Russischen Staatsdienst wenschte te aanvaar, den en in verband daarmede tot behoud van zijn Nederlanderschap het in art. 7 onder 4o.. van de Wet op het Nederlanderschap en het ingezetenschap bedoelde verlof verzocht, Is dit verlof niet verleend. Voor de bijzondere om standigheden, welke In dit geval bijzondere overweging vroegen, verwijst de Minister naar het slot van de rede, welke hij ter gelegenheid van de door den afgevaardigden L. de Visser op 8 Juni 1932 gehouden interpellatie heeft ge- houden. Minister Dommer heeft bij die gelegenheid o.m. betoogd dat als verlof verleend wordt tot het treden in Russischen Staatsdienst, men eenige verantwoordelijkheid op zich neemt en het is zeer moeilijk eventueel bescherming te verleenen, daar sovjet-Rusland door Nederland niet is erkend. Naar wij vernemen, zal niet worden over gegaan tot contingenteering van de volgende artikelen: passementwerk, vallende onder post 737 van de handelsstatistiek; lint, band en veters, vallende onder de posten 739, 740, 741, 742 en 2742 van die statistiek; ty>rduursel, garneersel en gewerkte tulle, vallende ondeT Post 743 van de statistiek; heeren- en dames modewaren uit elastiek vervaardigd, vallende onder de posten 4764 en 5764 van de handels statistiek; modewaren, vallende onder post 165 van de handelsstatistiek; draadnagels en spijkers; dekens van katoen en andere dekens, vallende onder de posten 733 en 735 van de hardelsstatistiek en meubelen, vallende onder Post 646 van de handelsstatistiek. De Duitsche douanebeambten van het dis trict Dusseldorf hebben Dinsdag een smokkel bende kunnen aanhouden, die sinds eenigen tijd groote hoeveelheden wapens en munitie van Belgische afkomst vanuit Venlo naar Dus seldorf vervoerde. In den loop van verleden week hadden de beambten verschillende in lichtingen over dit wapensmokkelbedrijf ge kregen en lagen sinds dien op den loer, ten einde te trachten deze gevaarlijke bende te arresteeren. Dinsdagavond omstreeks half elf werd te Büderick bij Dusseldorf een Hollandsche luxe auto gesignaleerd, waarop de douane eenige verdenking had. Toen de bestuurder van den auto de douaniers bemerkten, sprongen alle inzittenden weer in den wagen en reden vlug weg. De beambten openden direct het vuur op den auto en achtervolgden per auto en motorrijwiel de vluchtende smokkelaars. Een der beambten wist tijdens de achtervolging op de treeplank van den Nederlandschen wagen te springen en sommeerde tot stilstaan, terwijl hij met zijn dienstrevolver dreigde. Een der smokkelaars greep daarop den beambte bij den keel en probeerde hem te worgen, terwijl de andere inzittenden hem den dienstrevolver uit de hand sloegen. De overige beambten, die inmiddels den vluchtenden auto hadden ingehaald, heropen den met nieuwe hevigheid het vuur, waardoor de bestuurder van den smokkelwagen 'n schot kreeg juist beneden het hart en ernstig werd getroffen. De auto reed hierdoor tegen een haag langs den weg waardoor hij tot stilstand kwam. De smokkelaars probeerden nog het veld in te vluchten, doch werden spoedig door de beambten achterhaald. Ook de gewonde bestuurder trachtte, on danks zijn ernstige verwondingen nog een heenkomen te zoeken, doch zakte op den weg in elkaar. De smokkelaars werden naar Dussel dorf overgebracht. De zwaar gewonde bestuur der, die de lang gezochte bendeleider S. af komstig uit Elbérfeid en wonende te Venlo, bleek te zijn, werd naar het gevangenis-zie kenhuis te Dezenburg overgebracht. Tegen S. zijn ongeveer een twintigtal ar restatiebevelen voor diverse smokkelvergrij- pen uitgevaardigd. In den auto, die in beslag genomen werd, vonden de beambten 100 stuks nieuwe Belgische automatische pistolen, ka liber 7.65 en 2500 munitiepatronen van het zelfde kaliber. Onder de gearresteerde smokkelaars be vindt zich een Hollander, de bekende Bude- bézitter C. uit Venlo, eigenaar van een opslag plaats van goederen langs de grens. Met de arrestatie van S. heeft de Duitsche douane een buitengewoon goede vangst ge. daan. Deze had in smokkelaarskringen de re putatie van een rooverhoofdman uit de mid- deleeuwen. De Duitsche douane hoopt spoedig te slagen uit te vinden, voor wie deze wapens bestemd waren. Men vermoedt, dat deze aan de een of andere politieke organisatie, waarvan de le den voor terreurdaden niet terugschrikken, geleverd moesten worden. Kerk, zusterhuis en school getroffen. Aneta-Holland meldt: Luidens een bij het Departement van Kolo niën ontvangen telegram van den gouverneur van Curasao heeft Maandag j.L overde Boven- windsche eilanden een orkaan gewoed. Op St. Eustatius is de radiomast neergestortenzjn zes huisjes omgewaaid, terwijl het dak «ia galerij van het Zusterhuis werden afge.ukt. Dit gebouw, zoomede de kerk en de zuster, school leden veel waterschade. velde staande gewassen is veel schade toege. broTsaba zijn twaalf huizen en de openbaré school te Bottom grootendeels PeT soonlijke ongevallen kwamen ulet voor St. Martin heeft niet noemenswaard van den orkaan te lijden gehad. De Zeereerw. Heer L. C. A. van Dun, pas toor van Geffen, wien met ingang van 30 September eervol ontslag was verleend, is voorzien van de laatste H.H. Sacramenten. BROEDER IGNATIUS t In het Instituut St. Louis te Oudenbosch Is gisteren in den ouderdom van 59 jaren over. leden, de Eerw. Broeder Ignatius (W. M. A. van Rijn, uit Zoeterwoude). De Eerw. Zuster Hermana (Anna Joanna Schmier, geb. te Leiden) zal op 2 October a.s. haar gouden professiefeest herdenken als Zus ter van Liefde van de congregatie van O. L Vrouw Moeder van Barmhartigheid te Tilburg De „Pelikaan" is gisteren op de thuisreis te Bagdad aangekomen. De JJsvogel" landde op de uitreis Woensdag te Calcutta. Graven van een meer te Huizen De gemeenteraad van besloten om het terrein van 40-° Sijsjesiberg aan te koopen voor 1 een meer worden gegraven van er diepte. 75 a 100 werklooaen zullen er 3 A J werk hebben met het uitgraven van zan d'it zand zijn reeds gegadigden gevon 1 looneu zaJl 130.000 worden betaald, va g Rijksregeling. Langs het meer zullen P an nen worden aangelegd. Het werk zal uitgevoerd onider toezicht van de Ne e sohie Heide Maatschappij. „KENTERING" IN DE UITKIJK- Naar wij vernemen zal de film die door Jan Hin voor het R. K. Wer1 verhond werd gemaakt, gedurende een ve het gewone programma van de Uitkij e sterdam draaien. D. VAN DE GRAFT- t Te 'e Hage is overleden de heer de Graft, oud-directeur der Posterijen en Tele- grafie. Laatstelijk stond de keer "van aan het hoofd van het telegraafkantoor te 's Gravenhage. 1 NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: De heer Speenhoff zal op 11 November in den Kon. Vlaamschen Schouwburg te Brussel op treden. A.s. Zondag zal mevrouw H. Roland Holst van der Schalk, buitenlandsch eerelid van de Kon. Vlaamsche Akademie, op een plechtige vergadering van deze instelling een lezing hou den over: de schoonheid van Herman Gorters verzen. Op dezelfde vergadering zal prof. dr. J. Sals- mans S.J. spreken over het onderwerp: Hoe verre staat de Poirters' studie? Sir John Simon komt uit Genève, op het vliegveld Croydon bij Londen aan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5