GENERAAL SNIJDERS. m §£2r* 1Mb DE GOEDE DAAD. DONDERDAG 29 SEPTEMBER Ï932 MILITAIR VLIEGTOESTEL yERON GELUKT Twee officieren gewond. HET ONBEWAAKTE OOGENBLIK. HET VERGAAN VAN DEN BAGGER MOLEN. EEN TEKORT VAN 132.000. VERDACHT VAN MEINEED. DE MACHT VAN HET LIED. BIJ ZIJN 80sten VERJAARDAG. BESTRIJDING DER OPENBARE ZEDELOOSHEID. ROOF-OVERVAL IN EEN BOEK WINKEL. DE VERMISTE TROUWRING. AANGEHOUDEN. OOGST VAN FRUIT EN GROENTEN. Het fruit. GRANAAT ONTIJDIG ONTPLOFT. RADIO-PROGRAMMA DE K- R. O.-BOYS I OPERETTEGEZELSCHAP voor het ZUIDEN. JAARBOEK R. K ONDERWIJS EN OPVOEDING. Gisterenmiddag omstreeks 1 uur is een mili tair vliegtuig van het type C. X. genummerd 498, bij een noodlanding in de dennenbosschen nabij het vliegterrein „de Molenheide" onder Gilze-Rijen terecht gekomen en geheel ver nield. Het toestel werd bestuurd door luite nant Jansen, terwijl luitenant Van de Kamp, beiden afkomstig uit Soesterberg, als waarne mer fungeerde. De bestuurder kreeg een vleeschwond aan het been, terwijl luitenant v. d. Kamp aan het gelaat gewond werd. Dr. Hoeks uit Gilze verleende geneeskundige hulp. 4-jarig jongetje verdronken. Gistermiddag werd het vierjarig zoontje van den heer H. ten Hage uit Tijnje aldaar ver mist. Toen men ging zoeken, werden de klomp jes van het ventje drijvende gevonden in het stroomkanaal. Na eenige uren dreggen is het ijkje opgehaald. De jongen is voor de ouder- ijke woning van een bruggetje gevallen, zon der dat het ongeval werd opgemerkt. Het nachtelijk drama in de golf van Biscaye. Naar men on3 uit Londen seint, is de sleep boot ,,Ebro" Dinsdag met het lijk van Ras aan boord' te Falmouth aangekomen. Gister vond de lijkschouwing plaats. De kapitein van de „Ebro" deelde aan den vice-consul te Falmouth mede, dat de beide man nen naar den baggermolen waren overgegaan, die in den Noord-Westerstorm kapseisde. Hij had nog getracht de beide mannen, Sperling en Ras in absolute duisternis te redden. De kapi tein zeide nog, dat de dood der beide zeelieden aan een zuiver ongeval te wijten was. Als doods oorzaak van het slachtoffer Ras wordt vast gesteld een schedelbreuk. De malversaties aan de R. K. Boeren leenbank te Oegstgeest Naar wij vernemen is uit het boekenonderzoek bij de R.-K. Boerenleenbank te Oegstgeest, in verband met de gepleegde malversaties door den gewezen kassier v. d. H., gebleken, dat er een tekort is van 132.000. Van slechts 80.000 is kunnen worden vastgesteld, waar dit bedrag gebleven is. Twee getuigen gevangen genomen. In de zitting van den politierechter te Assen werden gisteren in de zaak van P. J. v. d. M. te Peize, die terecht stond wegens het in de schuur van zijn woning aanwezig hebben van een distilleertoestel, verdacht van meineed ge vangen gepomen, de getuigen J, V. te 't Zand en J. B. te Groningen. Een inbreker met muzikaal gevoel. Men meldit cms utt Den Haag: In den avond van 21 Mei j.l. zijn ten nadeele van den artist S., uit een der kleed (kamers van het Asta-theater, ontvreemd een gouden horloge, een portemonnaie en een gou den ring. Voorts Is op Zondagmiddag 19 Juni J.l. Ingebroken In het pension St. Ursula, aan de le van den Boschstraat alhier, door middel van openschuiving van een raam van een der slaapkamers. De inbreker werd evenwel door de zuster-overste verrast en maakte zich uit de voeten, achtervolgd door de zuster, die hem aan een politieagent aanwees, die den man arresteerde. Wegens belde feiten stond Dinsdag terecht de 53-jarige varensgezel J. E. van M., die ont kende zich aan diefstal en inbraak te hebben schuldig gemaakt. Het gouden horloge, dat door de politie op Eijn kamer werd aangetroffen, beweerde M. yan een onbekende te hebben gekocht. Wat zijn bezoek aan St. Ursula betrof, zeide Verdachte, dat hij, -het huis voorbij komend (hoorde zingen, en dit gezang hem zoo aantrok, dat hij het huls binnenging om te luisteren ÏBij fouilleering waren op hem bevonden een ipaar gummi-handschoenen, een 1-ooper en een zonnebril, terwijl uit een van de broeks pijpen een schroevendraaier te voorschijn kwam. De president wees er van M. op, dat dit gevaarlijke voorwerpen zijn voor iemand, die reeds eenige vonnissen wegens diefstal heeft ondergaan. Het O. M., waargenomen door mr, Knuttel, leischte 1 jaaT en zes maanden gevangenisstraf De verdediger pleitte vrijspraak wegens ge Ibrek aan overtuigend bewijs. Verdachte zeide nog, dat indien hij gestraft bou worden, hij zijn pensioen zou moeten derven. Hij heeft 185 zeereizen gemaakt en heeft reddingmedailles van de Engelsche en Fxansohe regeering. De rechtbank zal over 14 dagen vonnis Wijzen. Het vraagstuk der prostitutie. Te Utrecht vergaderde onder leiding van dr. J. Lammerts van Bueren, het „Comité tot be strijding van do openbare zedeloosheid en hare gevolgen". De heer C. E. G. Hogendtjk, chef van de kinder- en zedenpolitie te Amsterdam, hield een inleiding over „Bestrijding der prostitutie". Spr. noemde de prostitutie het grootste sociale kwaad, waartegen met inspanning van alle krachten gestreden dient te worden. in een kort historisch overzicht stelde in leider in het licht dat tot vóór betrekkelijk korten tijd van overheidswege de prostitutie nimmer doeltreffend is bestreden. Of men liet haar ongestoord haar gang gaan, of men onder wierp haar aan regelen, die het kwaad eer be vorderden dan tegengingen, öf men trachtte haar gewelddadig te onderdrukken. Men vroeg niet naar de.oorzaken. Bij nadere bestudeering daarvan kwamen als 't ware van zelf de bestrijdingsmaatregelen naar voren; met name verhooging van het zedelijk peil on der alle lagen der maatschappij, verheffing van de maatschappelijke positie der vrouw, verbete ring van huisvesting, de ontwikkeling en de levensvoorwaarden van het overgroote deel des volks, bescherming van het verwaarloosde en gevaarloopende kind, en drankbestrijding. Spreker zag hierin de voornaamste middelen ter bestrijding van de prostitutie mits ze doel bewust krachtig door de overheid en particu liere krachten uit de maatschappij (Kerk, ge zin en vereenigingen) in nauwe onderlinge samenwerking in toepassing worden gebracht. Krachtige actie zal noodig zijn om overheid en volk te overtuigen van de groote ellende, die de prostitutie veroorzaakt. Spr. wees in dit verhand op de Fédération abolitionniste inter nationale, die in den loop der jaren haar groote verdienste op dat gebied getoond heeft. Inleider bepleitte oprichting van een nieuwe organisatie, waarin alle vereenigingen, op dit gebied werkzaam, moeten samengaan. Een zui vere kennis van den toestand moet vooral lei den tot het wakker schudden van het volksge weten en om in samenwerking met de over hel-d tot in zijn diepste schuilhoeken terug te dringen. Alle aanwezigen betuigden hun instemming met de strekking van de inleiding. In het algemeen meende men echter dat het overweging zou verdienen na te gaan of niet een bestaande organisatie het initiatief zou kunnen nemen tot een actie als door inleider genoemd. Besloten werd het Nationaal Comité tot be strijding van den handel in vrouwen en kin deren te verzoeken dit voorstel In overweging te nemen. Na 33 jaar door kippen te voorschijn gebracht. In 't jaar 1899 verloor in het Limburgsche plaatsje Horst-America mej. van Helden—Don ders, enkele maanden na haar huwelijk, den trouwring. Vorige maand was dit 33 jaar ge leden. Sedert woonde zij nog 9 jaren in Enge land en daarna weer 22 jaar in Horst-America. Vorige week hebben de kippen hij het oude huis de geheime verblijfplaats van dezen ring ont sluierd, door hem uit den grond te voorschijn te halen. De namen der echtgenooten in den ring bevestigden hierbij, dat de verloren ring van 1899 was weergevonden, aldus de ,N. Venl. Courant". Door de politie te Nijmegen is gearresteerd èen zekere v. O. uit Kleef, 'die verdacht wordt van diefstal van ongeveer ƒ1000, te Nijmegen gepleegd. Een der verdachten blijft ontkennen. Men meldt ons uit Amsterdam: In den avond van den 20sten Februari van dit jaar pleegde een tweetal mannen in den boekwinkel, gevestigd Singel 87, een roofover val. Nftar aanleiding hiervan werden twee los- werklieden gearresteerd, die zich voor de recht bank te verantwoorden hadden wegens diefstal met geweldpleging, subs, was diefstal ten laste gelegd. Beide verdachten een van hen bleef perti nent ontkennen werden door de rechtbank op 26 Mei veroordeeld tot één jaar gevangenis straf. De verdachte, die zijn onschuld vol had gehou den, doch die door zijn medeverdachte zeer was bezwaard, ging van dit vonnis in hooger beroep en Dinsdag diende zijn zaak voor het Hof. Ook nu hield hij vol part noch deel aan de zaak te hebben gehad. Van een afspraak met zijn mede verdachte was geen sprake geweest. Drie getuigen charge legden zeer bezwa rende verklaringen af. De boekhandelaar her kende verd. pertinent, de juffrouw was echter minder zeker in haar verklaringen. Volgens drie getuigen décharge was verd den geheelen avond tot sluitingstijd in een café geweest verd. zelf ging minder ver hij had zijn medeverdachte nog wel gesproken, maar dat was vóór tien uur geweest, pas daarna was hij naar het bewuste café gegaan. Pas om twaalf uur was hij weer op straat gekomen. Hier tegen over stond weer een verklaring van een agent, die hem nog na tien uur met zijn vriend had gezien. De procureur-generaal mr. baron van Harinx- ma thoe Slooten achtte het ten laste gelegde feit bewezen. „Voor een dergelijk brutaal mis drijf", aldus het O. M., „is de opgelegde straf te laag". Spr. requireerde bevestiging van het vonnis behalve ten opzichte van de straf, hij eischte een gevangenisstraf van anderhalf jaar. De verdediger, mr. Zeldenrust, zeide, dat z. i. niet was bewezen dat verd. de misdaad mede heeft gepleegd. Hij heeft een blanco strafregis ter drie getuigen décharge verklaren, verd. in het café te hebben gezien. Pi. drong met klem op vrijspraak aan. Arrest 1 October. VRIJGESPROKEN. De gewezen deurwaarder bij den Hoogen Raad der Nederlanden J. de G., heeft terecht gestaan wegens oplichting en hoorde deswege 4 maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. De Haagsche rechtbank verwierp de door den verdediger, aangevoerde nietigheid der dag vaarding, doch achtte de ten laste gelegde feiten niet bewezen en sprak verdachte vrij. Vrijgesproken werden, de 37-jarige koopman H. L. nit Utrecht en de 56-jarige kleermaker JB. L. uit Arnhem, die voor de Haagsche recht bank terecht gestaan hebben wegens diefstal. VERDRONKEN. Te Veghel is de 50-jarige M. C. in de Haven gevallen en verdronken. De drenkeling was spoedig op het droge gebracht, maar de levens geesten waren reeds geweken. Generaal Snijders. Voor geen mensch waarschijnlijk is het zoo moeilijk om in Nederland populair te worden als voor een generaal. De afkeerigheid van een overgroot deel onzer landgenooten ten opzichte van militaire zaken, komt oa. tot uitdrukking in een ingeworteld wantrouwen en instinctief verzet tegenover degenen, die in het weerbaar-maken en -houden van onze natie een levenstaak vonden. Unifor men werken hier prikkelend op de menigte, vooral als er goud en sterren hij te pas komen. Generaal Snijders, de feesteling van hedien, is dan ook niet populair in den gewonen zin. Maar hij geniet meer dan populariteit: een algemeen en onwankelbaar respect. Generaal Snijders maakte als genie-officier met een voorkeur voor de tactiek van zijn wa pen een schitterende militaire carrière. Die zijn er echter wel meer; hun roem blijft dan be perkt tot de legerkringen en vindt vaak een stillen dood in een ambteloos leven, wanneer de tijd van heengaan is aangebroken. De omstandigheden hebben er toe geleid, dat de loopbaan van generaal Snijders op ge heel ongewone wijze kon worden bekroond. Toen de oorlog uitbrak en ons land leger en vloot mobiliseerde, werd bij benoemd tot Opperbevel hebber van Land- en Zeemacht. Daarmee kreeg hij den meest-verantwoordelijken post in de ge vaarlijkste periode van onze nieuwste geschie denis. Voor een oppervlakkigen waarnemer kan het lijken, of het bevel over een weermacht, die alleen preventief werkzaam is en om zoo te zeggen geen schot lost geen bijzondere in spanning vordert. Maar dan vergist men zich volkomen in het wezen van de militaire paraat heid, die voortdurend een zich-inleven vraagt in de meest noodlottige eventualiteiten. De zware verantwoordelijkheid voor land en volk werd gedragen onder een voortdurende bedrei ging, van welker wezen en richting niemand voldoende zekerheid kom hebben. Leger en vloot moesten worden gecommandeerd, geoefend en paraat gehouden, terwijl rondom de oorlog voering een technische en tactische ontwikke ling doormaakte, die hier natuurlijk onmogelijk in die mate kon worden bijgehouden. Waarlijk, er is generaal Snijders een taak op de schou ders gelegd van een ernst en omvang, als de natie maar hoogst zelden aan een harer zonen heeft toe te vertrouwen. Het zon niet te verwonderen geweest zijn, als na zulke zware en ondankbare jaren iemand de stilte zoekt em de rust van nog wat zorgelooze jaren zonder verplichtingen. En nu komt generaal Snijders naar voren als een echt nationale figuur! Hij vindt altijd wegen en werk om zijn ongebroken energie in dienst te stellen van voorname vaderlandsche belangen. Als een stille, goede, onwrikbare kracht gaat hij in het onopvallend kleed van een ambte loos burger onder ons rond. De weermacht •houdt de liefde van zijn war.m soldatenhart. Maar hij zag de ontwikkeling, die het vlieg- wezen onder den oorlog had doorgemaakt. On afgebroken ijverde hij ervoor Nederland in de lucht de plaats te geven die het sinds jaar en dag op de zeeën heeft en de deelen van ons groote rijk nauwer met elkaar te verbinden.^ Generaal Snijders is tachtig jaar; we moeten het wel gelooven. Niet anders dan met diep respect en groote erkentelijkheid kan een goed vaderlander aan hem denken op zijn feest. ■v Weinig appels en weinig peren. Stand der groenten gemiddeld vrij goed. Het onderstaand overzicht betreffende den stand van het fruit en de warmoezerijgewassen op 20 September is, onder medewerking der Rijkstuinbouwconsulenten, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der directie van den Landbouw. Zooals reeds in vorige berichten werd ver meld, leveren appels en peren slechts een mati gen oogst. Door het stormachtig weer in begin September is veel wormstekig fruit afgevallen. Het fruit, dat thans nog aan de boomen hangt, is over het algemeen goed van kwaliteit. De stand van de goudreinetten is aanmerkelijk beter dan van de meeste andere variëteiten; van genoemde variëteit zullen nog vrü groote en goede partijen kunnen worden afgeleverd. De druiven staan goed tot zeer goed. De warmoezerijgewassen. De koolsoorten hebben van de droogte en door rupsenaantasting geleden- De stand van de bloemkool is, inede ten gevolge vafa de hooge temperatuur, slechts matig te noemen. Aan den Langedijk treden draaihartigheid en vallende ziekte in sterke mate op in de sluitkool. De witte kool staat matig tot vrij goed, de roode kool matig tot vrij slecht, terwijl de stand van savoyekool vrij goed is. Boerenkool en spruitkool vertoonen een goe den stand. Hetzelfde kan worden gezegd van de schorseneeren. Prei belooft een vrij goeden oogst. Sla en andijvie hebben op sommige plaatsen te lijden van luizen. Eerstgenoemd gewas staat goed tot vrij goed. De andijvie vertoont een goeden stand. HET AANBRENGEN van de plaquette van Gen. Snijders op het Leger en Vloot-monument te Scheveningen Soldaat een hand afgerukt. In de legerplaats te Oldebroek was, zcio meldt „Het Volk", dezer dagen een soldaat bezig een granaat in een kanon te brengen, toen het projectiel eensklaps ontplofte. De dienstplichtige artillerist werd een eind weg geslingerd en bleef bewusteloos en hevig bloe dend liggen. Zijn kameraden, die door de hevige ontplof, fing danig geschrokken waren, verleenden hem de eerste hulp. Het bleek, dat zijn eene hand totaai was afgerukt en dat de man ver- der nog tal van verwondingen had opgeloopen. De ongelukkige is naar het militair hospi taal te Utrecht vervoerd. Zijn toestand is thans redelijk. Piet Plummer was onderweg naar de hal, waar de padvinders hun wekelijksche bijeen komst hielden. Dartel en levenslustig zwaaide hij zijn padvindersstok, het hoogste lied uit zingend. Maar eensklaps scheen een gedachte in hem op te komen, waardoor zijn vreugde in het bestaan moest wijken. Hij stond stil, bracht zijn wijsvinger aan zijn lippen en fronste de wenkbrauwen. Toen hervatte hij zijn marsch, maar hij zong niet langer. Hij dacht na. Het was hem ingevallen, dat het reeds eenige weken geleden was, dat de leider van zijn afdeeling den jongens opgedragen had een kort verslag van de .goede daad", dien dag bedreven, op papier te zetten. Dit gebeurde zoowat eens per maand, wel-is-waar steeds onverwacht, maar toch op betrekkelijk geregelde tijden. Piet „voel de", dat de leider vandaag den jongens weer bun daden zou laten opbiechten. En.hij had nog geen enkele goede daad op zijn geweten. Hij moest erkennen dat hij lauw geweest was. Hij had een bananenschil op den weg laten liggen lnplaats van haar in de goot te schoppen; hij had zijn moeder een pakje laten dicbtknoo- pen, lnplaats van haar te helpen hij was in nog een of twee zaken nalatig geweest. Piet beschikte over een rijke fantasie, en het zou hem niet moeilijk vallen een ,daad" te flngeeren. Hij dacht daarover na. „Ik heb drie bonbons met fondant aan een hongerigen bedelaar gegeven", 'dacht hij. Dit was voor zijn jongensbrein wel het toppunt van offervaardigheid, maar hij zag er toch van af deze daad bedreven te hebben, omdat hij in het onzekere verkeerde omtrent de spelling van „bonbons" en geen flauw begrip ervan had boe men „fondant" schreef. „Ik heb met mijn stok een hond weggejaagd, die een stuk rundvleesch uit een slagerswinkel wilde stelen". Maar ook deze .goede daad" verwierp hij. Er kwamen wel geen woorden in voor welker schrijfwijze moeilijkheden opleverde, maar juist hierdoor werd een oogenblik al zijn aandacht geconcentreerd op het feit, dat hij bezig was leugens te verzinnen. En een leugenaar was hij toch niet, ofschoon zijn fantasie hem wel eens wat ver voerde. Nu, goed dan hij zou naar waarheid schrij ven „Ik heb nog geen enkele goede daad ver richt, maar hoop er heden nog toe in de gelegen heid te zijn". Piet hield niet van die maandelijksche „om gekeerde biecht", zooals hij het noemde. Zooa'.s iedere flinke jongen was hij bescheiden, en afkeerig van .opschepperij". Hij vónd het niet prettig getuigenis te moeten afleggen van kleine goede daden, welke hij voor zijn rekening had. Het had meestal niet veel om het lijf, maar ha'd hij een enkele maal iets gedaan, waarvan hij voelde, dat het werkelijk ging boven de alle- daagsche „goede daad", dan kreeg hij een gevoel van beschaming, wanneer hij deze moest op schrijven en erger nog wanneer de leider zijn antwoord met die der andere padvinders voorlas. Hij ging over het smalle ruwe pad, dat voerde over het veld, dat het villapark scheldt van het dorp. Een goede weg voert om dat veld heen, maar jongens gaven de voorkeur aan het half woeste stuk grond, dat voor hen de Afrikaan- sche jungle vertegenwoordigde. Ongeveer hon derd yards van het pad verwijderd stond een moet daar reeds vervallen woonwagen. Hij eenige jaren gestaan hebberig Ingezetenen had den in het plaatselijke blad herhaaldelijk brie ven doen opnemen, waarin zij het een schande noemden, dat het gemeentebestuur dien wagen die allerlei dakloos volk, en vaak onguur ge spuis, aantrok, niet liet verwijderen, maar het gemeentebestuur, voortvarend in het groote, was laks in het kleine. De wagen werd sinds eenige weken bewoond door een zigeunersfami lie. De politie had haar vergunning verleend daar t'idens de kermis in de naburige provincie stad haar wigwam te vestigen. Het was vanuit dien wagen, dat het gegil eener vrouw tot Piet Plummer doordrong. Hij wist dat het er vaak rumoerig toeging, en ver volgde zijn weg, want hij was een gezond-den- kende jongen, die niet aangetrokken doch afge- stooten werd door ruwe tooneelen. Maar even later bleef hij stilstaan. Het gillen, herhaaldelijk onderbroken door een ruige mannenstem, 'duur de voort, bij wijlen overgaand in luid gekerm Piet voelde zich verbleeken. DaaT gebeurde mis schien een moord. Hij kende dien kerel, die doorging voor een dronkaard en een woeste lingZou hij niet naar het orp snellen en hulp halen Daar zag hij, halverwege het pad en den woonwagen, een kind, dat luid roepend op hem toesnelde. „Hij vermoordt haar hij vermoordt haar schreeuwde het kind. „Help ons, officer". Piet dacht er niet aan, hoe grappig het was, dat het zigeunerkind hem wegens zijn uniform voor een „officer" (politiebeambte) hield. Hij dacht in het geheel niet aan iets grappigs. Het eenige, waarvan hij zich plotseling bewust werd, was'dat hij, 14-jarige padvinder, te hulp geroe pen werd tegen een woesteling. „Ik kom", zei hij, maar hij voelde zich op nieuw verbleeken. Hij was hang, doodsbang. En toch Het gegil van de vrouw, het rauwe vloeken van 'den man duurden voort. „Wat doet hij vroeg Piet. „Vermoorden! vermoorden!" jammerde het kind. Zij staken het veld over. Het kabaal nam af, maar hij hoorde toch duidelijk het steunen der vrouw. Zij stonden nu op weinige yards van den wagen. Piet aarzelde. „Hij schijnt haar nu met rust te laten", zei hij met onvaste stem- Maar tevens voelde hij dat hij laf was ,.een lafheid, waarvan hij niet wist, hoezeer zij te verontschuldigen was. „Ik ga er in zei hij, ten derden male vei- bleekend, maar thans moedig en vastberaden. Hij omklemde zijn padvindersstok en snelde het trapje van den wagen op. De padvindersleider las voor „Ik heb een oude dame gewaarschuwd, dat zij op een pas geverfde bank was gaan zitten. John Har- kins". „Ik heb een blinden man over het kruispunt van High street en Church lane ge- le'i'd, terwijl er wel zes auto's reden. J'm Bell". heb een speld uit baby's luier gehaald, waardoor ze erg huilde. Dorris Gamp". „Ik heb nog geen enkele goede daad verricht, maar hoop er heden nog toe in de gelegenheid te zijn. Piet Plummer „En bovendien was je bijna een kwartier te laat, Piet Plummer", berispte hem de leider. B. (Na'druk verboden) BOEREN VERHINDEREN EEN VERKOOPING. Dezer dagen zou de excutoriale verkooplng plaats hebben afslag, toewijzing en combi natie door notaris Van der Veen te Scha- gerbrug, in tegenwoordigheid van den ply. kantonrechter mr. D. Rreebaart, van een huis en erf te Lutjewinkel benevens twee perceelen bouwland en een nieuw huis met groote kool- schuur en bouwland nabij Lutjewinkel, eigen dom van den heer A. Wit aldaar, aldus lezen wij in het „Hbd." Het geheel was Ingezet op f 12.407.50. Bij den inzet waren veel leden van de Tuinbouw- vereeniging te Nieuwe Niedorp aanwezig, die op de tafeltjes in het café „Céres" te Schagen waar de verkooping zou plaats hebben, biljet ten hadden gelegd met den volgenden inhoud- „Van een nijveren bouwer, die zijn leven in noeste vlijt op zijn bedrijf heeft gesleten, wordt heden op last van zijn hypotheekgever, de bezittingen verkocht. Na een leven van harden arbeid staat voor dezen man slechts armenzorg of ontbering open. Daarom besloten de georganiseerde land en tuinbouwers tegen deze daad te protestee ren en een boycot uit te spreken over den kooper dezer plaats. Die boycot wordt ge steund door de organisaties ter plaatse en omgeving. Vandaag hij, morgen gij, land- en tuinbouwers! Biedt en koopt daarom niet. De toeslag dezer verkooping vindt plaats te Scha gen. Wij wekken ieder op om te demonstree- ren tegen deze executie. Komt daarom allen naar Schagen in Céres. West-Friesche hoeren en tuinders, in uw eigen belang moet <leze actie slagen. iToen op de verkooping door een der aanwe zigen geboden werd, namen de demonstranten een dreigende houding aan, maar buitenstaan, ders wisten erger te voorkomen. Ook leden van de Tuinbouwvereeniging Nieuwe Niedorp e.o. waren aanwezig en verspreidden de biljetten, die op de tafeltjes naast de schetskaartjes van den afslager gelegd werden. Vier rijks- en gemeenteveldwachters woon den de verkooping hij. Toen na lezing der voorwaarden de notaris vroeg of een der aan wezigen nog iets te vragen had stond een der demonstranten op en vroeg wie bij den aan koop den ouden armen man uit het huis moest zetten waarin deze zijn leven lang gewoond heeft. „De kooper", antwoordde de notaris. Daarop riep de vrager den aanwezigen toe: Denk er om menschen, wie dit spul koopt moet dezen armen man, die zijn leven lang hard ge- werkt en geploeterd heeft er uit zetten. Hierop begon de verkooping. De aanwezigen boden niet en een daverend applaus steeg tel kens pp wanneer de afslager „geblevenuit- riep. Na afloop dankte de heer Zwagerman uit Nieuwe Niedorp allen die hieraan hadden medegewerkt en spoorde aan bij eventueele volgende verkoopingen weer te demonstreer®1?; Spreker achtte ook een boycot wenschely tegenover den notaris, die zich tot dez© ver kooping had geleend. De notaris deelde daarna mede, d(L\ <"ues aangekocht is door 2en hypotheekhouder en dat de heer Wit op het bedrijf voor minder huur dan de hypotheekrente be draagt. SLAAPWAGENS IN NACHTPOSTTREINEN Met ingang van 15 November a.s. zal bij wijze van proef in den nacbtp°st 'sin van Amster dam naar Groningen een slaapwagen le, 2e en 3e klasse rijden van de _omP6gnie des Wagons Lits, aldus „Spoor en Tramwegen". De prijs bedraagt resp. f f. 3'50 2.50. Bij aan komst kunnen d® reizigers ais zij dit verkie zen tot 8 uur in hun ri;ituig blijven, zoodat men bij aankomst niet in 't holle van den nacht op straat komt te staan. VRIJDAG, 30 SEPTEMBER. Huizen (296 M„ 1013 K.H.). Algemeen pro gramma, verzorgd door den N. C. R. V. 8. Schriftlezing; 8.159.30 gramofoonpl.; 10.30 mor gendienst; 11.A. de Vink Verschoor (sopraan), J. Vrolijk (bariton), B. de Vries (hobo) en A, Schellevis (piano), 1.H. Hermann (viool), T. v. d. Haar (dito), H. v. d. Horst Jr. (cello),, en mevr. R. A. v. d. Horst—Bleekrode (piano), o.a. Frühlingstrau-m, J. Strauss, 2.— pauze, 2.30 vervolg concert o.a. fragm. Hérodiade, Massenet, 3.30 pianorecital door mej. A. Tolk, 4.30 gramo foonpl.. 5.— botanisch halfuurtje voor de jeugd, 5.30 voor amateur-fotografen, 6.causerie door H. J. Stein-voort, 6.30 radio-dokter, 7.— causerie door A. J. Herwig, 7.45 gramofoonpl., 8—10.30 concert door de H.O.V. (Symphonie-orkest) o.l.v. F. Schuurman, m.m.v. het N.C.R.V.-dameskoor, o.l.v. mej. L. Lauenroth, o.a. La Feria, Lacome en Kamarinskaja, Glinke, 9—9.30 dr. A. v. Deur- sen„Een reis langs Spitsbergen", ca. 9.50 Vaz Dia-s, 10.30—11.30 gramofoonpl. Hilversum (1875 M„ 160 K.H.). 6.45—12 V, A. R. A.. 124 A.V.R.O., 4-8 V.A.R.A., 8—11 V„ P.R.O.. 11—12 V.A.R.A. 6.45—7 en 7.30—7.45 gym nastiekles, 8.— gramofoonpl., 9—10 Trio W. Druk ker o.a. Suite „In the spring", Nevln, 10.15 voor dracht door C. Rijken, 10.30 vervolg Trio o.a. fragm. L'he ure espagnole, Ravel, 11.mevr. Pot huisSmit: „Pelgrimstocht", 11.15 vervolg Trio concert, o.a. Jalousie, Gade, 12.A.V.R.O.-klein- orkest, o.a. fragm. Martha, 2.gramofoonpl., 2.30 A.V.R.O.-kamerorkest, o.a. ouv. Wildschlltz, Lort- sing, 4.gramofoonpl., 5.V.A.R.A.-orkest, o.a. Woodland sketches, Mc Davell, 5.45 gramofoonpl., 6.orgelspel door J. Jong, m.m.v. Leo Fuld (zang), 6.40 mevr. A. Heuff: ,,E. Bellamy", 7. V.A.R.A.-orkest, o.a. fant. Sylvia-ballet, Delibes, 8.— V.P.R.O., 11—12 gramofoonpl. (V.A.R.A.). Da v entry (1554 M., 193 K.H.). 10.50 tijdsein en berichten, 11.05 lezing, 12.20 orgelconcert door W. S. Vale, 1.05 Shepherd's Bush Paviljoenorkest, o.a. potp. Tom Jones, German, 2.20 voor scholen, 4.15 Northern Studio-orkest o.a. Beethoven-fanta sie, Urbach, 5.05 B.aB.C.-dansorkest, 5.35 kinder uurtje, 6.20 berichten, 6.50 Mozart's pianomuziek door E. Isaacs, 7.10, 7.30 en 7.50 lezingen, 8.20 Promenadeconcert (Beethoven-programma), uit de Queen's Hqi'l door B.B.C. Symphonteorkest en solisten o.l.v. Sir Henry Wood, o.a. Leonore- Ouverture en 9de Symphome met slotkoor over Schiller's „Ode an die Freude 10.— berichten en lezing, 10.35 B.B.C.-orkest o.l.v. J. Lewis, o.a. Liebestraum, Liszt en Serenade „Les millions d'Arlequin", Drigo, 11.20—12.20 dansmuziek door de Savoy Hotel Orpheans. Par ij s („Radio-Paris" 1724 M., 174 K.H.). 8.05, 12.50 en 7.20 gramofoonpl., 9.05 radio-tooneel, 9.50 gramofoonpl., o.a. uit „La Traviata", Verdl en „Manon Lescaut", Puccini. Kalundborg (1153 M., 260 K.H.). 12.20— I.35 concert uit Hotel Angleterre, 3—5 C. Rydahl s orkest, 8.30 zangvoordracht dor S. Schierbech. 8.45 „Grev Bonde og Hans Hue", drama van Helge Rode, 1' 05—11.20 pianorecital door V. Fischer, o.a. Reflexions, Lianowski. Langenberg (473 M., 634 K.H.). 7.25—8.20 concert uit Bad Bertrtch, 12.05 gramofoonpl., 12.20 gra-mofoonpl., 1.20—2.50 concert o.a. Romantische suite, Bullerian, 5.20—6.35 concert, o.a. ouv. Fasohingsul'te, Sdhmalstich, 8.20 >.Wallenstein tweede avond „Wallenstein's Tod" van F. Schil ler. Regie: Hardt, 11.05—12.20 dansmuziek o.l.v. Wolf. Rome (441 M., 680 K.H.). 5.50-6.35 vocaal en Instrumentaal concert. 9.05 gevarieerd concert o.a. fragm. „Héridoade, Massenet en Schehera zade, Rims'ky-Korsakow. Brussel (508 M., 590 K.H.). 12.20 gramofoon- platen, 5.20 concert, o.a. Die Flëte von Sanssouci, Graner, 6.20 pianorecital, 6.50 gramofoonpl., 8.20 balletmuziek, o.a. Coppélia, Delibes, 9.20 vervolg concert, o.a. ouv. Wilhelm Tell, Rossini, en Ca price itallen, Tschaikowsky, 10.30 gramofoonpl. (338 2 M., 887 K.H.). 12.20 gramofoonpl., 5.20 concert, o.a. potp. Dostal, 6.20 en 6.50 gramofoon- platen, 8.20 Symphonieconcert o.a. Symphonie in Es, Mozart en Espana-Rhapsodie, Cbabrier, 10.30 gramofoonpl. Zees en (1635 M., 183.5 K.H.). 6.35-8.20 con cert, 12.20 en 2.20 .gramofoonpl., 4.505.50 Dresde- -V-V,- ,1. -1 m nnv, X.7 antk nifdtï 11 '1G Tier "jr^il'VTei.rrno.rxte. o-at. Econa isaea, Beot ho viai,' S.üG Wsffiènstein's Tod", dramatisch geTTTcbt van F. Schiller, 10.50 Kurt G. Sell: „Worüber man In Amerika spricht". Hierna tot 12.20 concert döbr de Rüdersdorfer Bergkapel o.l.v. Hermann Pape. Rotterdam (Gem. radiodistr.). Programma 3: 10.05 Langenberg, 12-to Brussel (Fransch), 2.20 Königswusterhausenf 3.50 Kalundborg, 4.50 Ko- nigswusterhausen, 5.50 Brussel (Vlaamsch), 6.30 Parijs, 8.20 Kontgswusterhausen, 10.35 Parijs, 11.05 Königswusterhausen. Programma 4: 10.35 Daventry, 11.05 Daventry, 5.35 Brussel (Fransch), 7.50 Daventry. Nieuw ensemble van Piet Lustenhouwer Het nieuwe ensemble van den K. R. O., n.L de K R O.-Boy». onder leiding van Piet Lustein- bouwer zal op 1 October voor het eerst voor de microf0011 optreden. Ge vol-" seven d aan de wenschen van dui zenden luisteraars, die de ^moderne" klanken van de huidige amusementsmuziek ook in eigen omroep willen kunnen beluisteren, is het mot alle nieuwe technische vindingen en instru menten toegerust ensemble tot stand gekomen. Maar juist, omdait ook in dit genre muziek gekuischte smaak gebiedend noodzakelijk is, hebben de K.R.O.-boys uit hun repertoire alles geweerd, wat aanstoot kan geven, hetzij om den tekst der voor te dragen refreinzangen, hetzij om den aard der muziek, welke vaak aanleiding geeflt tot excessen. I4aar men ons mededeelt, heeft zich in bet Conc®rtsehouw te 's-Hertogenbosch voor bet geheele komende seizoen gevestigd het Wiener Operettengesellschaft, onder leiding van Willi Gensch. Uit gezelschap zal daar geregeld operette- voorstellingen geven en tevens van Den Bosch uit schouwburgen in de Zuideiyke provincies bespelen, waardoor het Zuiden dus als het ware een eigen operette-gezelschap krijgt. Het gezel schap, dat ruim dertig artisten telt, heeft een goed bezet koor en een orkest van dertien man, grootendeels Nederlandsche musici. De muzi kale leiding berust bij Edmund Günther, die verbonden is geweest aan hét Reichshallethea- ter te Keulen. Tot de voornaamste solisten be- hooren Peter Rauscb en Edita Klein, die o.m. verbonden waren aan het Metropoltheater te Berlijn en te Weenen optraden in het Theater an der Wien; voorts Ferdinand Mahir van het Operettenhaus te Hamburg, Willy Görg van het Opernhaus te Keulen, Agnes Achnitz, die tien jaar lang optrad in het Reicbshallentheater te Keulen. De operettes, welke men in den loop van komende seizoen hoopt op te voeren, worden speciaal nieuw gemonteerd. Men vertrouwt, dat voor deze onderneming, zeker iets nieuws in het' Zuiden, veel belang stelling zal blijken. Het Jaarboek voor het onderwijs en de op- voeding der R. K. jeugd in Nederland Ned-- Indië, Suriname en Curasao voor 1932 is, ais uitgave van het R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te 's-Gravenhage, thans versohenen. Het Jaarboek nam mede als gevolg van uitgroei van het kath. bijzonder onderwijs, geregeld in omvang en gewicht toe. Om ver schillende redenen, welke de directeur van het Centraal Bureau, dr. Th. Verhoeven in het Voorwoord" aangeeft, is het werk thans in 'vijf deelen gesplitst: 1. R. K. bewaarschool- lager onderwijs in Nederland; 2. R. K. nijver- heide-, land- en tuinbouw- en handelsonderwijs in Nederland; 3. R. K. middelbaar, voorberei dend hooger en hooger onderwös in Ne-d^ land; 4. R. K. jeugd-organisatie in Neder) 5. R. K. onderwijs en jeugdorganisatie i» Indie, Suriname en Curacao. Deze deelen zijn elk afzonderlijk als allo tezamen aan het bureau verkrijgbaar. Dr Th. Verhoeven herdenkt Z. H. Ex®- Mgr. L. Schrijnen, met wien een der hoo^r4ifto stichters van het Centraal Bureau overleed. Een foto van den betreurden ^Tchop is in het Jaarboek opgenomen. Voorts bevat het een schr')ven van Kardi naal Paoelli namens Z. H. den Paus aan dr Verhoeven, waarin 2. H. zegt zich over het zoo goed geleide werk van het Centraal Bureau te verMugen en dr. Verhoeven geluk- wensoht in de overtuiging dat diens succes voor hem slechts een aanmoediging zal zijn om zijn arbeid nog intensiever te maken en den laat van dit zoo edele apostolaat te dragen. RADIOTELEFOONDIENST MET N. INDIë. In verband met het einde van den zomertijd worden met ingang van 3 October a.s. de tijd stippen van aanvang van den radiotelefoon dienst met Ned. Indlë bepaald voor het mor gentijdvak op 9.30 en voor het middagttjdvalt op 13.30 u. Amsterdamsche tijd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6