KONINGINNE VAN DEN H. ROZENKRANS, EEN GOEDE GEDACHTE VOOR ET,KEN DAG. MODEPRAATJE. KUNT U MIJ OOK ZEGGEN. DINGEN OM TE ONTHOUDEN. HANDWERKRUBRIEK. MENU'S VOOR OCTOBER INTERESSANTE BOEKEN. ZATERDAG 1 OCTOBER UmZ gt Zondag. Weest altijd en overal propagan dist voor De Maasbode. Gij hunt ermede voor den dag komen. ZWART-WIT IN DE HERFSTMODE. SNUFJES UIT VELE LANDEN. BLOED-KORAAL. DE BANANEN IN HET NAJAAR EN IN DEN WINTER Bananen met appelen. Gestoofde bananen. CORRESPONDENTIE. HEILIGENLEVENS. OPVOEDING TOT KUISCHHEID- KAMERPLANTEN. De wondermooie zomer, de aaneenschakeling van zonnige dagen, milde nachten, rozengeur en bloemenweelde is voorbij. Een vriendelijk nazomertje helpt ons het afscheid dragen, langzaam aan gewennen aan de lagere temperatuur, de vroege avonden, het niet te loochenen afsterven der natuur. Een zomer ging voorbij. Een zomer, waarvoor wij dankbaar mogen zijn, een zomer dien God ons gaf als een lichtstraal in 'den duisteren tunnel van zorg, crisis, malaise, en al den na sleep van dien. Wat hindert het deze woorden neer te schrij ven Hooren, zien, ondervinden wij 't niet allen En vallen dagelijks niet de offers om ons heen Velen zijn radeloos, weten geen uit komst meer. Ook zij, die zoo gaarne zouden helpen, staan zelf machteloos, geketend aan het spook „malaise". Waarom, waartoe, waarheen, met al 'die ellen de en achteruitgang. Waarom God weet 't. Waartoe l%Ook dit is Zijn Weten. Waarheen, waarheen Naar Moeder, naar Maria, wier zoete name als een streeling, een balsem, een lichtglans van hope, een sterre is tot wie wij smeekend, zoe kend naar troost en steun opzien. Maria Zij, die alles vermag op het hart van haren Zoon, die een wereld, welke niet hooren wilde, tuchtigt en teistert, opdat het voelen haar tot inkeer brenge. Tot Maria, de edelmoedige vorstinne des hemels, de zoete, lieve Vrouwe, de Koninginne van den H. Rozenkrans. O, wij zullen heur Beeltenis weer omkransen, sieren en in weelde van bloemen zetten. Kaar sen zullen vlammen, maar bovenal zullen wij haar de mystieke bloemen van de Weesgegroe ten bieden van onzen rozenkrans. Waarom rekent de mensch toch zoo op wereld- gche hulp Omdat de mensch ondergaat in het materieele, en de Voorzienigheid Gods totaal vergeet. Zie toch omhoog, arm geplaagd mensch- dom, naar den hemel uw blik, waar Maria, de reine, de zuivere, de boven allen verhevene troont. Zij is niet te hoog voor ons, Zij is niet de trotsche maar milde Heerscheresse. Zij, die met 'n paradijs van liefde en mededoogen in de wonderschoons oogen, smeekend tot Haren Zoon zal gaan. Tot Haren Zoon die eens Haar diende, ge hoorzaamde en lederen wensch van heur dier baar gelaat aflas. Het is die liefde, de liefde tusschen Moeder en Kind, die onze redding zal zijn. Gaat tot Maria, geplaagde .tobbende man van de wereld, trotsche vrouw, die uw armoede tracht te vergulden, zakenmensch, die peinst, ploetert, jonge bloelende levens, die al zoo vroeg de malaise als dreigende schaduw op uw eens zoo lachend zonnig pad zien sluipen en het verduisteren, kinderen wier argelooze lach het zorgenvol hart uwer ouders pijnigt en zoo droe vig stemt. Gaat tot Maria gij allen, allen zonder onderscheid, verwacht het heil toch niet van de wereld. Tot Maria, vol vertrouwen en hope Tallooze 'W3esgegroeten moeten opstijgen, de hemelen bestormen onweerhoudbaar en onweerstaanbaar. Dan zal de Moeder Haren Zoon met oneindige teederheid wijzen op de ellende van haar aard- sche kinderen en Hij ,de Zoon, zal, als weleer te Nazareth, Zich de kleine onderdanige Jesus betoonen. En Maria, de Koninginne van den H. Rozenkrans, zal triomfeeren. Vrede en geluk zullen ons deel zijn. En mis schien zullen velen ook geleerd hebben, wddr 'de ware vrede, het ware geluk, de onverganke lijke rijkdommen te vinden zijn. HELENEN. PARIJS, 27 September 1932. In de nieuwe wintercollecties neemt ook de oude en vertrouwde tailleur zijn plaats weer dn. En allerminst de laatste Want naast de warm-sluitende mantels komt hij op den eer sten rang. Practisch en elegant als hij is, blijft de tailleur de bijzondere voorliefde be houden, terwijl hij zich ook makkelijk altijd aan de eisohen van het oogenblik aanpast. De nieuwe tailleurs hebben bijna alle korte jaquetten, ondanks de koude. Maar dit wordt verklaard door de keuze van de gebruikte stoffen, die warm en mollig zijn. Terwijl bovendien de bontgameering, die op den tailleur pleegt gedra gen te worden, de noo- dige beschutting geeflt. De coupe van de tail leurs blijft heel sober, de rok, juist ruim genoeg, om makkelijk te zitten bij het loopen, wordt vaak op zij gekruist, zoo- dat de sluiting van het jaquette, dat ook ge kruist is, op den rok zich echijnt voort te zetten. De eenige fantaisie bij deze tailleurs is nog ge legen in het aanbrengen van het bont. Een heel nieuwe en sierlijke ma nier, hoewel het idee uit de dagen van olim da teert, is het bont als een petit ooiiet gedragen. Het hiernaast weergegeven teekeningetje geeft er 'm voorstelling van. Het effect is, zooals men ziet, heel sierlijk, terwijl tegelijk een afdoende be schutting verkregen wordt. Daartoe werkt ook de gebruikte stof voor den tailleur mede: een warme wollen fantaisie in twee tinten: beige en bruin. Het bont Is eveneens bruin. Wat bont betreft, ook het skunks komt weer wat op den voorgrond, zoodat men de oude, groote collets, die zooveel jaren bleven liggen, wel te voorschijn zal zien komen, om, aange past aan de nieuwe mode-eischen, opnieuw dienst te doen. Er zijn lichten die wèl verblinden maar niet verlichten. Maandag. Het oogenblik waarin ge leeft Is het eenige waarover ge vrijelijk beschikken kunt. Wilt ge iets goeds doen doe het nu. Dinsdag. De onbegrijpelijke schoonheid, die de jonge mensch bij zijn ontwaken tot het leven over de wereld stralen ziet, is de onverdiende, maar onschatbare belofte van de ziel. Woensdag. In de kunst is leelijk alles wat valsch is alles wat glimlacht zonder reden alles wat slechts een parade Is van schoonheid alles wat liegt. Donderdag. En al was het langs paden die een wolf zou vreezen, als hij uitgaat om prooi te zoeken, de liefde zal haar weg vinden. Vrijdag. Hunt ge 't niet iedereen naar den zin maken door uw werk of door uw kunst, zorg 'dat ge enkelen bevredigt, bij velen succes te hebben is gevaarlijk. Zaterdag. Sprookjesland is niets anders dan het zonnig rijk van een rijk gezond verstand. H. Abonné: Mevr. D. te S. beklaagt zich over houtworm in een gepolitoerd antiek meubel. Antwoord: U kunt de gaatjes Inspuiten met een oplossing van 5 gram karbolzuur op 100 gram water, verder met gewone petroleum, ter pentijn, spiritus, benzine, zwavelkoolstof. Herhaaldelijk inspuiten daarna de gaatjes met was dichtstoppen in «de kleur gebeits van het meubel. Goed met was wrijven dikwijls, nazien en zoo noodig weer inspuiten. Een versch ge schilden eikel op de gaatjes of er bij leggen doet de diertjes er uit komen tenminste in groot- moederstijd. Of ze 't nog doen Mevr. de C. te E. heeft last van de aanwezig heid van 'n zeker soort ongewenscht insect op haar geheele meubilair. Antwoord, Zie de herkomst te ontdekken, geef de kamer eens een extra-beurt, waarhij zoo mogelijk alle meubels buiten in de zon ge zet worden, spuit ze allen ook aan den onder kant in met Rids of Shelltox of iets dergelijks. Alles goed kloppen, de naden van de plinten en hoeken van kasten, enz. Daarna alles binnen zetten en overvloedig spuiten, de kamer 'n dag gesloten houden. Dan zullen er heel wat lijken vallen; de be handeling regelmatig voortzetten, tot U niets meer ziet. Vraag II. Een goede shampoing. Neemt u een eetlepel lux op 'n liter warm water, flink schudden tot alles opgelost is, doet er een paar druppels lavendel-, rozen-, of leliën-olie door, wat geest van rozenmarijn, is ook zeer geurig. Om het haar te doen glanzen neemt U een heel weinig brillantine, wrijft het goed op uw horstel uit en strijkt regelmatig over het ge droogde haar. Brillantine kunt U maken van 8 deelen aman delolie, ons citroen essence en 30 gram witte was of witte vaseline, welk mengsel u eens per week goed inborstelt, de hoeveelheid uiterst gering te nemen. Me}, v. d. V. te R. wenscht de micaruitjes van den haard mooi helder te zien. Antwoord. Wanneer de kachel uit Is, legt U de ruitjes in wat azijn en water, spoelt ze af en maakt ze goed droog. Ook kunt U ze bij hard- nekkigen aanslag met terpentijn en keukenzout reinigen. Zijn ze bruin of gebladderd, dan helpt niets meer. Me). R. V. te R. Ofschoon wij geen specialis ten op dit gebied zijn, zullen wij U toch naar beste weten het volgende aanraden. Wascht iederen avond uw gelaat met warm water, zoo heet mogelijk, daarna met koud, daarna met goede eau de cologne, zuivere alcohol of iets dergelijks betten. 's Morgens hetzelfde, daarna drogen (vanl- shingcrêmie). Probeert u dit eens. Kwaad kan 't nooit. Baat dit niet, richt u dan tot 'n prima specialiste, dit is niet zoo kostbaar als men denkt. HUISMOEDER. Het conseneeren van beuleeblaren. Een nieuwere methode is de beukentakken gedurende tien dagen onder een veel beloopen karpet te leggen. Ze zijn dan geplet en blijven lang goed zon der te verschrompelen. „Vlekken aan handen van het appelenschillen. Menig huismoeder slaakt al de stille ver zuchting appelentljd, brrrrrrrr iederen middag zóóveel appeltjes voor de kleinen te schillen leelijke vingers ph Stil maar wrijft U even voor het was- schen in met 'm appelenschil doopt ze in uw vingerbowl en 't vliegt er af. Leuk CRONICA. De wit en zwart mode blijft in eere, omdat zij een waarborg is voor een fijne elegance. Daarom ook zullen velen met instemming vernemen, dat de herfstmode wederom interes sante ontwerpen in contrastrijke zwart-wit modellen brengt, waarbij niet zoozeer door mid del van kleine details effect bereikt wordt, als wel door groote lijnen. De tegenstelling der kleuren is natuurlijk niet alleen te verkrijgen door toepassing van zijde of stof, maar ook van fluweel etc. Dit heeft tot gevolg, dat zwart-wit voor alle ge legenheden kan worden dienstbaar gemaakt en zelfs op een ochtendkleed niet misstaat. ..Tan zulk een pretentieloos toilet is de tweede silhouette onzer plaat een voorbeeld. Het betreft een complet, dat opmerkelijk is door het op den rug met 'n spleet sluitende lijfje, waardoorheen 'n ivitte blouse zichtbaar blijft. E enerzijds accentueert deze den rok, anderzijds doet de zwarte knoopenrij het wit duidelijk uitkomen. Vanzelf sprekend kan iedere soort witte blouse worden gebruikt, maar beter is het, wijl het jasje b.v. thuis of onder den mantel, niet gedragen wordt 'n meer bewerk te, eventueel met fluweel gegarneerde blouse te kiezen. Zeer mooi zijn de moderne, op zioart-witte effecten opgebouwdevisite robes. Van origi naliteit getuigen de thans opnieuw verschij nende mantelcostuums, welke met de costuums, die vroeger dezen naam droegen, nauwelijks in een naam kunnen genoemd worden. Het matelkleed van tegenwoordig toch is er allerminst op berekendom minder goed ge vormde figuren te „restaur eer en"Men moet het veel meer beschouwen als 'n voortbrengsel van 'n moderne mode-richting, die in het onge wone kracht zoekt Het op een na 'laatste modél 'moge van'dit' genre een helder beeld geven. De nieuwe don kere mantelkleeden vestigen den indruk, dat zij op een licht onderkleed gedragen worden. In wezen is dat niet het geval, want de witte banen zijn niet anders dan handig aangebrach te garneeringen. Onder het kruisend sluitend lijfje wordt eenvoudig 'n wit borststuk gezet en uit den vrijden rok komt 'n witte vrij han gende strook gekekenTeneinde de idee zwart- urit volkomen te maken, zette men in den naad van den mouxo een driehoekig wit stuk. Gaarne worden versieringen in wit op zwarte najaarsmantels verwerktHierdoor krijgt zelfs een oud garderobestuk nieuwe aantrekkelijkheid. Natuurlijk moet het witte materiaal herfstfahig zijn. Dikke stof, geperste breitschwantz-peluche komt derhalve het eerst in aanmerking, indien men tenminste geen wit bont kiest voor de bij de garneering benoo- digde smalle strooken. Een reepje wit langs het sluitingspunt van het lijfje en in den naad van den bovenmouw, alsmede 'n witte knoop op de borst vergrooten de schoonheid van dit toilet. De combinatie zwart-wit blijft eveneens voor de avondkleeding de meest hervorragende. Daarvan getuigt het laatste model met wit afgezette heupranden. Onder dit zwarte kleed, dat van zijde of flu weel is gemaakt, kan men het best een witte van lange mouwen voorziene satijnen blouse dragen. Wanneer men ook de blouse van vleugeltjes voorziet, zal een zeer eigenaardig giestyïeerde schakeering ontstaan .."Wij behoeven niet meer er op te wijzen, dat bij de zwart-wit kleeding de complementen, als hoed, schoenen, tasch, handschoenen dezelfde kleur moeten hebben. Immers harmonie is een eerste vereischte, als men prijs stelt op het praedicaat elegant, R. Mevrouw T. te H. vraagt een patroon voor een gehaakt nachtmutsje. Dit eenvoudig en zeer practisch nacht mutsje, om 's nachts de ondulatie niet in de war te brengen, wordt gehaakt uit soepele haakzijde, in losse steken en stok jes, b.v. 3 losse ste ken, 1 stokje om en om. Men begint in het midden en haakt het mutsje zoo groot, dat het de ooren be dekt. Een paar zij den lintjes op de goede hoogte aangebracht, dienen om het onder de kin vast te knoopen. TANTE TOET. Eenvoudige Handwerken door (en met teekeningen van) Clara Frankfort. A. J. C. Strengholt, Amsterdam, „Een vrouw, die met liefde handwerkt, is rijk", aldus de oud-directrice van de Industrie school voor vrouwelijke jeugd te Amsterdam, A. MonnickendamMauzin, in een korte voor rede voor dit uitnemende boekje. Inderdaad is daar veel voor te zeggen. En het hoekje van mevr. Frankfort is dan als een prachtig hulp middel te beschouwen, om aan de dames, jong en oud, dien rijkdom te verschaffen. Want op een buitengewoon aantrekkelijke wijze wordt de practijk van het handwerken geleerd en op zulk een bevattelijke, prettige manier, dat het voor kinderen niet alleen volkomen begrijpelijk is, maar dat het zelfs 'n pleizier moet zij.n om de handwerkjes te beginnen. Geen getheoreti seer, geen 'beschouwingen, maar allerlei aar dige, goed-gekozen, practische en 'bruikbare voorwerpen worden aangegeven en de bewer king met behulp van een teekeningetje vlot en aardig beschreven. Voor huisgezinnen met oudere meisjes 'n zeer aan te bevelen uitgave. Italië wil zich onttrekken aan de mafiie der Parijsche mode en zelfstandig worden. De koninklijke goedkeuring heeft de „Fe- desazkme Nazionale Fascista dell Industria deirAbbigliamente" gemachtigd in October e.k. een modehuis te openen, dat uitsluitend Itali- aansehe modes lanceert. Voorzeker zuleln ons warm getinte schilder achtige combinaties te wachten staan. Italië wil zelfstandig worden. En de fascis tische energie, welke de idee voorstaat, zal be reiken wat zij wil. Parijs brengt nieuwe kousen met afzonder lijke teenen, juist als handschoenen. Mogelijk praktisch, naar meu zegt minder aan slijtage onderhevig. Amerika draagt van soepel goud en platina geweven wimpers hoe menig dichter die sprak van „gouden wimpels" wordt nu in het prozaisch leven in het gelijk gesteld. j ie Laatste nieuwtje, avcnd toiletten en man tels uit gesponnen glas met zijde of bont ge voerd. Het sprookjesrl'k herleeft Aan een Romeinsch geïllustreerd blad is de volgende beschouwing ontleend over de kora len, die in Italië, in Napels, Rome, Florence en Venetië door haar bijzonder mooie kwali teiten de oogen van vreemdelingen en vele kooplustigen op zich trekken. Het is interes sant een blik op de „geschiedenis der koralen" te werpen en te hooren wat de ouden en de legende ervan vertellen. De eigenaardige groei der koralen wekte de fantasie der oude volken en deed hun een poëtische verklaring voor het ontstaan vinden. Zoo vertelt men dat de oorsprong der kora len op de Perseus-sage berust. Zooals men weet, werden bij het zien der Medusa, een der Gorgonen, d.w.z. de vrouwelijke schrikgestalte uit de Grieksche sage met het slangenhaar, alle levende wezens in steen veranderd. Toen nu Perseus Medusa het hoofd afsloeg en op den grond legde, druppelde het bloed op de zeeplanten en veranderde ze in steenen. De oudste Grieksche teksten, die over de koralen spreken, gaan tot de 3de eeuw vóór Chr. te rug. Volgens een mededeeling van Plinius kende men toen een zwarte koraal, uit de Perzische golf afkomstig en onder de meest gezochte koralen behoorden die, welke uit de Liguri- sche en Sioilische Zee, de Golf van Napels en de kust van Gradisca afkomstig zijn. De Ro meinen haalden met scherpe messen en net ten de koralen voor den dag. Zooals bekend is, zijn er koralen van het teerste rose tot donker roodbruin. Daar zal het geloof der ouden, dat de koralen in het water wit zijn en pas aan de oppervlakte haar roode kleur krijgen, wel van afkomstig zijn. Het meest 'begeerd was in den ouden tijd de vuurroode koraal. Eeuwen later beschouwde Theophrast ze nog als een soort edelsteen. De Grieken en Romeinen droegen de koralen niet alleen als sieraad, maar ook als amulet. De koraalbanken aan de Noord-Afrikaan- sche kust waren destijds zeer uitgebreid en de exploitatie daarvan leidde tot heftige twisten tussohen Noord-Afrikanen eenerzijds en de Siciliane-n en de Napolitanen anderzijds. Oorspronkelijk werden kleine booten voor de koraalvisscherij gebruikt. Het klassieke hengelgerei was een lang touw, waaraan in kruisvorm twee 'balken bevestigd waren. Deze balken werden naar de einden toe dunner en het touw was omwikkeld met een snoer, om het afscheuren tegen de klippen te vermijden. Aan het einde van iederen balk-arm waren netten bevestigd, die de koralen, welke zich op den zeebodem en onder water bevonden, moesten omklemmen en losrukken. Kleinere netten waren bestemd voor de stukken afge broken koraalstammen op te vangen. Door langjarige ervaringen konden zich vele scheepskapiteins uitstekend in de koraalzee oriënteeren en zonder moeite het roode kaik- skelet der koraal bij massa's ophalen. De ko ralen zijn kolonie-vormende holle diertjes, die zich op verschillende diepten, van pl.m. 10 meter tot 200 meter diepte, ontwikkelen. Zij zijn ongevoelig tegenover den invloed van het licht en leven bij een temperatuur van 13 tot 16 gr. Wanneer de afgescheiden koraal op den vrij hevige-n zeebodem valt, sterft zij af en ver gaat. De veronderstelling, dat de witte koraal ziek zou zijn, is verkeerd gebleken. ZeeT begeerd is het heerlijke rose der ko ralen van Messina, dat door de bevolking al daar „engelenhuid" genoemd wordt. Volgens de grootte komen de Japansche koralen op de eerste plaats. In de Japansche Zee heeft men reeds koralen van 70 c.M. lengte en tot een gewidht iu 80 kilo gevonden. 1. Pouletsoep, kalfsoesters met tomaten, bloemkool, aardappelen, hopjespudding 2. Varkenscarbonaden, ohineesche kool, aardappelen, rijst met appelen. 3. Roerei met tomaten en gebakken brood- croutons, gestoofde kabeljauwstaart, worteltjes, aardappelen, fruit. 4. Salade van witte kool aardappelen, ge bakken spek, "eppelpannekoeiken. 5. Gevulde lissabonsche uien, biefstuk, bleek selderij, aardappelen, fruit. 6. Tomatensoep, gebraden kip met gemeng de compote, aardappelen, koffievla. 7. Gebraden runderrib, prin-cesseboonen, aardappelen, flensjes. 8. Koud rundvieesch, andijvie, aardappelen, broodpudding. 9. groentensoep, haché, aardappelpurée, kropsla, wentelteefjes. 10. Ossenstaartsoep, gebraden patrijzen, ap pelmoes, aardappelen, ananas met slagroom. 11. Gebakken schol, kropsla, aardappelen, macaroni met gestoofde peren 12. Hutspot met klapstuk, rijst met bessen sap. Hopjespudding: Va 1. melk, j. ro0m, 250 gr. suiker, 20 gr. gelatine, één eetlepel kof- fieextract, wat zout en vanille. Breng de melk met de vanille aan de kook Brand 200 gram suiker tot een bruine stroop Voeg die bij de kokende melk, doe er de room bij en de geweekte en goed uitgeknepen gela- tine. Maak de pudding op smaak af door er de overgebleven suiker, het koffieextract en het zout bij te doen. Als het mengsel dik begint te worden, vul er dan een met koud water om gespoelden puddingvorm mede en laat de pud ding verder opstijven. Salade van witte kool: snijd de kool zeer fijn. Doe wat spekvet In een ijzeren potje en voeg daarbij de kooi, laat ze slinken maar niet gaar worden. Giet het overtollige water weg laat d'e kool bekoelen en voeg olie, azijn, peper, en zout naar smaak toe. De kool kan koud of lauw-warm gegeten worden. Macaroni met gestoofde peren: 1 kilo stoofperen, 1 dL. bessensap, dL. water, stuk je pijpkaneel; 6 afgestreken lepels suiker, mal zena of sago, 200 gr. macaroni, 1 1. melk, 20 gr. boter. Zet de peren op met de bessensap, met wa ter, pijpkaneel en de suiker, laat ze langzaam gaar stoven en bind het nat met wat sago of maizena. Breek de macaroni in stukjes en Iaat ze in de melk gaar koken, roer er dan de boter voorzichtig door, doe de peren op een schotel en leg de macaroni als een rand er om-heen M. M. De wetenschap heeft ons gewapend met vele voorbehoedmiddelen tegen de funeste Invloe den van een veranderlijk klimaat als het onze. korte^ wjJ weten, dat het verstandig Is niet alleen - onze kleeding en onze levenswijze, maar ook onze voeding te wijzigen naar gelang het jaar getijde of liever nog, naarmate een plotseling ingetreden weersgesteldheid, een snelle veran dering van temperatuur, enz. dit noodig maken. Algemeen wordt erkend, dat groenten en vruchten een ongëevenaard voedsel vormen door hun hoogs voedingswaarde, gepaard aan een lichte verteerbaarheld. Bovendien staat vast dat de koude, door het evenwicht in de caloriën te verstoren, een physiologische behoefte in het organisme schept naar een natuurlijk genot middel. Door doktoren worden, In het najaar en ge durende den winter, speciaal rijpe vruchten aanbevolen „rijp", omdat ze alleen dan lieht- verteerbaar zijn. De banaan, goedkoop, smake lijk en geurig, vormt in deze periode het voed sel bij uitnemendheid voor ons en onze kinde ren, voor het ontbijt, maar evenzeer op an dere tijden van den dag, omdat de banaan rijker is aan vitaminen dan eenig andere vrucht. Al leen enkele groenten overtreffen de banaan op dit gebied. Hieronder nemen wij ten behoeve der huis vrouw een tweetal recepten op, die slechts wei nig ingrediënten vereischen. De recepten zijn berekend voor 4 A 5 personen. 6 tot 8 zure appelen, liefst handappelen, 6 tot 8 bananen, 1 citroen, 60 gr. suiker. Bananen en appelen in dunne schijfjes snij den en deze laag om laag in een vuurvasten schotel leggen. Strooi op iedere laag appel wat suiker en, naar verkiezing, een weinig geraspte citroenschil. Op iedere laag bananenechijfjes wat citroensap druppelen. Laat den scb°tel toe" gedekt een half uurtje in een matig warmen ■oven staan. Koud opdienen. 6 bananen, 2 d.L. water, Va 4ot roode wijn of y, d.L. bessensap, rfc 40 Sram suiker, wat sago. De bananen schillen, en <*>rst overdwars, dan overlangs in tweeën snijden' ®°odat iedere ba naan vier platte stukk011 °Plevert. Opzetten met water, suiker en wUn bessensap en 20 tot 30 minuten zachtjes koken. Het vocht daarna binden met aangemengde sago, Rjj voorkeur koud gebruiken. Aan Mevrouw H. te H. Door het wegval len van is de beschrijving van de twee patro nen voor open breiwerk in het Zondagsblad van 18 September j.J. wei heel onduidelijk gewor- den, daarom herhaal ik ze nog eens voor U. Fig. I Het aantal steken moet deelbaar zijn door 4. lste toer i recht, omslaan, 3 recht, om slaan, herhalen vanaf 8de toer geheel recht. 3de toer 2 recht, dubbel minderen, 3 recht, herhalen vanaf (dus alleen bij het begin van de naald 2 steken recht). 4de toer geheel recht. Van den lsten toer af wordt het patroon herhaald. Fig. 2. Dit patroon bestaat slechts uit 2 toe ren. lste toer 1 recht, omslaan, 1 steek afhalen, 2 steken recht en dan de overgehaalde steek over de 2 steken recht halen, herhalen vanaf 2de toer geheel averecht. De beide toeren worden herhaald, men moet echter steeds de eerste van de twee rechte ste ken afhalen, waardoor het patroon verspringt. Dubbel minderen doet men als volgt1 steek afhalen, 2 steken samenbreien en de overge haalde steek over de mindering halen. Omslaan is de draad om de naald slaan en bij een volgenden toer wordt die omslag als een gewone steek gebreid. TANTE TOET. „De Heilige Non van Oirschot", Leven van Moeder Mana Marg— retha der Engelen. Naar 't Fransch, Uitg. G. Mosmans Zoon, 's-Her- togenbosch. (ƒ2.50). Een prachtboek voor Noord- en Zuid-Neder- land, want zoowel Brabant als Antwerpen en Brussel hebben met dit leven te maken gehad. Belangstelling, meer nog, piëteit endank baarheid moeten opkomen voor deze heilige Zuster, die ongetwijfeld door voorbeeld en daad zooveel schonk voor het geestelijk en materieel behoud van volk en provincies. Met buitengewone interesse hebben we den levensgang van Maria van Valckenissen gevolgd, die bewondering en hoogere gestemdheid wekt en stuwt, niet zoozeer nog door de miraculeuze gebeurtenissen als wel door de liefde- en lijden passies, door het bijzondere Eucharistisch leven, die weldaad ook van dezen tijd, maar zoo vaak nog half benut veelal door den materialistischen inslag hetzij als gevolg van te veel rijkdom of van te groote armoede. De biografie van deze Zuster, een der glories uit den beroemden lusthof van den Carmel ia we zullen het er maar weer bijzeggen ia geenszins dor en saai. Want frappante vader- landsche gebeurtenissen en personen alsmede buitenlandsche vorstinnen maken dit boek tot een genot. De Zuster correspondeerde met da stadhouders Frederik Hendrik en Willem II, Maria de Medicis enz. Overigens kunnen we ter aanbeveling van dit werk niet beter doen dan nog den inleider van het boek, den bekenden Oirschottenaar, Pastoor J. de Kroon van St. Pieter uit den Bosch te ci- teeren. „Maria van Heemskerk heeft zich met verta ling belast", aldus Pastoor de Kroon „en daar- meegewerkt, om een monument van Room- Tr^°°mheiü te herstellen, dat de zoogenaam de Hervorming had verwoest. Er is ook iets ge beurd, waarop twee eeuwen hebben gewacht. Da Carmel van Oirschot, gesticht door Maria Maf garetha der Engelen in 1644, doch kort na haat dood opgeheven is in 1931 hersteld. Wat ons het meest merkwaardig voorkwam en in ons oog Maria Margaretha stempelde tot de „heilige non" was het wonderbaarlijk ver schijnsel aan haar gestorven lichaam waargeno men. Het bleef onbedorven en welriekend en scheidde een overvloed van olie af, gelijk zij tijdens haar leven voorspeld had. Zij bestemde die olie om te branden voor het H. Sacrament. Zij wilde daardoor haar offerleven na haar dood op aarde voortzetten. (Van deze olie bestaat nog). Maria Margaretha was van een geslacht defl groote Heiligen, die aan de bron der H. Eucha ristie hun onleschbaren dorst naar het marte laarschap hebben gedronken. Haar leven was één martelie. Bloem van den Carmel, in Antwerpen ont loken, werd zij naar Oirschot overgeplant, toen de ketterij in den tuin der Kerk van Nederland gruwelijke verwoestingen had aangericht". Wij zouden ook willen eindigen met Pastoor de Kroon's slottirade n.l. een wensch om gebed voor een spoedige Zaligverklaring van dezai heilige, heldhaftige kloosterzuster. Moeilijkheden op sexueel gebied bij kinderen", door dr. L. Berger, Romen en Zonen, Roermond, 1.90), Dat het opvoeden van kinderen een niet ge makkelijke taak is, is een overbekende waar heid. Dat velen het niet goed doen, wijzen da talrijke mislukkingen uit. Eén der factoren, die de oorzaak zijn dat kinderen niet goed wor den opgevoed, i» scbrolt oan konnla bij de ouders. Zeker, als de ouders deugdzaam en godsdienstig zijn, zal een gezond oordeel, ge sterkt door de gaven van den H. Geest, vooral de gaven van wijsheid en raad, veel vermogen om den juisten weg te doen kennen. Maar behalve dat het gezond oordeel niet steeds aanwezig is, is het toch gevaarlijk het daar alleen op te laten aankomen. In den op voeder worden ook veel dingen vereischt, die hij niet kan verkrijgen dan door zelf gebruik te maken van de voorlichting van anderen. Daarom verheugen wij ons dat er boeken ver schijnen, die, rekening houdend met Gods wet ten en steunend op <*n gezonde opvatting over] de natuur van den mensch, Gods edel schep sel, aan onze Katholieke ouders en opvoeders Juiste, degelijke en gezonde ideeën bijeenbren gen over de opvoeding der kinderen. Dr. Berger heeft zich tot taak gesteld, ouders en andere opvoeders voor te lichten over een moeilijk onderdeel der opvoeding. Hij schrijft over de moeilijkheden, die zich bij de opvoeding nog al ee*?s voordoen met betrekking tot het ontkiemende of uitgroeiende sexueele leven. Da schrijver is in zijn opzet uitstekend geslaagd Wars van alle zwartkijkerij, afkeerig van da mentaliteit, die overal spoken ziet en diep door drongenvan de waarheid, dat het sexueele leven het WFt f. Va,n., et mehschenleven, zooals God waarvan en dat ook behoort tot datgena we rf. "9° za§ dat het goed was", waarvoor ni®t bang moeten zijn, maar dat wa 'J, ]]ware plaats moeten geven tusschen de ver- chi llende levensfactoren, heeft de schrijver ons ??.,den een mooi, ernstig, maar tevens levens blij en optimistisch boek. Het boek leest aangenaam en is onderhoudend. Het vermijdt de fout, die we in verschillende van deze boeken aantreffen (o.a. het nog onlangs verschenen werk van mevr. v. LeeuwenVos) om een aanmerkelijk deel te vullen met maar weer eens de lichamelijke constitutie van den mensch te beschrijven, wat we in andere boeken genoeg kunnen vinden. Dit boek is leerzaam en nuttig op iedere blad zijde. Wie de hoofdstukken leest, voelt dat hier een man van ondervinding aan het woord is; iemand, die niet alleen veel heeft waargenomen, maar ook heeft nagedacht en uit het meege maakte heeft geleerd. De belangrijke wenken en gematigde waarschuwingen zullen de ouders, die dit boek hebben gelezen meer vastheid geven in hun oordeel en meer zekerheid in hun houding tegenover hun Jfinderen. Er zijn fouten, die ge makkelijk gemaakt worden en toch gemakkelijk vermeden worden, als de aandacht van de op voeders er maar eens op gevestigd is. In dit boek vindt men veel van deze zeer practische wenken. Wij wijzen hier op de zoo juiste bemerkingen over het eergevoel der kin deren, dat niet gekrenkt mag worden; over het gemis aan vertrouwen, dat oudere menschen zoo dikwijls hebben tegenover jongeren en dat overal en ook bij de opvoeding veel goeds teëen' houdt; over het niet begrijpen van de ldnd0ren door de ouders. Serieuze ouders en opvoeders zullen blij zijn, dit boek gelezen te hebben- aar ook kunnen wij het dringend aanbevelen aan zielzorgers en onderwijzers, vooral hun. ie met grootere kinderen te maken hebben. r,n we sluiten hier ook de religieuze or"~k Jzers en onderwijzeressen niet uit; wan4 Z11 zullen van het ernstig lezen van dit k veel nut hebben. N ij m e g e n. Dr. L. B. In de serie Huishoudreeks" uitg. N.V. Nijgh en van Ditmar te Rotterdam ver scheen Zelfstandig planten verzorgen en on derhouden" door Johanna Vis, een zeer practisch boekdeeltje, dat vooral onzen huisvrouwen, dia voor plantencultuur belangstelling en liefheb berij hebben, welkom zal zijn. Naast de komst van onze eerste geloofs verkondigers, naast het herstel van onze godsdienstvrijheid en van het regelmatig kerkelijk bestuur, achten wij de stichting der katholieke Universiteit eene der voornaamste gebeurtenissen vaderlandsche kerkgeschiedenis. in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6