r! INTIMITEITEN VAN HET BRUINE HUIS. MÉflfeiill BV HET „AEROPOSTALE"-INCIDENT. Bi ZATERDAG 8 OCTOBER 1932 JiEDA.M ÜAuU CEL G. EEN GEOUTILLEERDE SPIONNAGE- DIENST. mmm. GEEN „SCHANDAAL' EEN VREEMDSOORTIGE MYSTIFICATIE. THE TIMES. EEN REVOLUTIONNAIRE OMWENTELING 67 FRANSCHE BURGEMEESTERS NEMEN ONTSLAG. UIT BERKEL EN RODENRIJS benoemd. UIT SCHOONHOVEN UIT VLAARDINGEN MINDER WERKLOOZEN IN DUITSCHLAND. UIT OVERSCHIE rijvaardigheidsexamdn. UIT MAASSLUIS PW Hoe Britsche matrozen de eerste hulp verleenden na de aardbeving op het schier eiland Chalkidike, TEGEN EEN BOOM GEREDEN Van onzen correspondent.) B e r 1 ij n, 4 October 1932. lie intimiteiten van het Bruine Huis te Mün- chen hebben gisteren een zware vuurproef te doorstaan gehad. Zij zijn er, als men wil brillant uit te voorschijn gekomen, want het ging hier om een proces, dat met een vonnis eindigde, waarin Edmund Goldschagg tot een boete van 1200 rijksmarken veroordeeld werd. Heer Edmund Goldschagg is hoofdredacteur van de „Münchener Post" en deed reeds gerui- men tijd geleden in zijn blad twee artikelen ver schijnen, waarin verteld werd, dat in het Bruine Huis een soort tscheka bestaan zou genaamd Cel G., een geheime organisatie ter bespionnee- ring van eigen leden en met als eindtaak lastige elementen, die men niet meer op andere wijze kwijt kon raken, stilletjes naar een wereld te zenden, waar eeuwig zwijgen heerscht. Deze beschuldiging klonk zeer vermetel, maar zij scheen een bevestiging te ontvangen, toen eenigen tijd later een intimus van het Bruine Huis, de heer Danneisen, tot zes maanden ge vangenis veroordeeld werd wegens dubbele op hitsing tot moord. Echter werd dit proces op zoodanige wijze gevoerd, dat er weinig of geen licht op de zaak zelve viel. Tegen de artikelen in de „Münchener Post" hadden de meest gecompromitteerden geen klacht ingediend, maar wel twee andere hee- ren, die ef slechts terloops in beschuldigd werden. En wel de luitenant Schulz, bekend als de veemmoordenaar en de heer Schwarz, de schatmeester van de Nazi-partij. De meest ge compromitteerde heeren werden echter wel als getuigen opgeroepen, maar zij gaven er de voorkeur aan zich wegens niet verschijnen tot 500 mark boete te laten veroordeelen. Prettig was dat voor hen natuurlijk niet, maar zij ont gingen op die manier toch menige vraag, welke og lastig voor hen had kunnen uitvallen. Dat -wegblijven was nog te meer opvallend, wijl het ij die wegblijvers juist om een paar heeren ;ing, die door de bruine tscheka ten doode ge teemd waren. Dit geldt in 't bijzonder van den allerwegen ermaarden en beruchten kapitein Röhm, chef /an den staf der Hitler-legioenen, en voorma- ig reorganisator van het Boliviaansche leger. In deze kwaliteit schreef hij destijds een paar brieven naar zijn vrienden in Duitschland, welke onderschept en gepubliceerd werden en waarin de heer Röhm zeer duidelijke bewijzen gaf van een abnormalen sexueelen aanleg. Een man, die door zijn positie nog al veel met de jeugd in aanraking komt, behoort op dit ge bied gaaf te zijn, zoo was de meening van velen, en daarom werd bij Hitier op zijn ver wijdering aangedrongen. Maar Hitier heeft hem gehandhaafd en hem voor het overige ook een paar maal gebruikt voor het voeren van cwichtige onderhandelingen, met von Schlei- her b.v. Of de gebrandmerkte Röhm nu om deze reden ;n blok aan het been der nazi-partij gewor den was, dan wel of hij te veel van de intimi- iten des Bruinen Huizes wist, dan wel of er idere redenen voorhanden waren, in alle evallen deed het gerucht de ronde, dat hij het eerste slachtoffer van de tscheka zou zijn. Met iem waren veroordeeld de perschef, graaf Du- n oulin-Eckhardt, en da ingenieur Bell, tot wien Röhm zich van tijd tot tijd wendde, wan neer hij inlichtingen over buitenlandsche ver houdingen wilde hebben. Deze heer Bell was de eenige van de hoofd personen, die gisteren voor de vierschaar ver scheen en daar allerlei sensationeele prikkel geschiedenissen vertelde. Het geval begint daarmede, dat Röhm hem op zekeren dag be zocht om hem het laatste nieuws mede te dee- len: hij, Röhm zelf, graaf Dumoulin en, als Dritter im Bunde, Bell, waren door de ge heime politieke afdeeling ter dood veroordeeld. Volgens spreker was de rijksdagafgevaardigde, majoor Buch, de aanstichter van dit plan, ter wijl de veemmoordenaar Schulz hem daarbij ondersteunde. Bell wilde de geschiedenis aan vankelijk niet gelooven en dat te minder, wijl hem de vinnige vijandschap bekend was, welke het Bruine Huis in groepen splitst en in welke Röhm en Schulz zoo scherp mogelijk tegenover slkdcir staan. Maar Röhm Wist de waarschijnlijkheid van zijn verhaal sterk met gegevens te steunen en Bells twijfel verdween heelemaal, toen een wijle later de heer Schweighart ten tooneele verscheen en Röhm in alle opzichten gelijk gaf. Schweighart verwees naar zich zelf om de noodzakelijkheid van een moordorganisatie te bewijzen. Ik hoef maar naar de politie te loo- pen en de heele „Saubande" zit direct in het tuchthuis, zoo zei hij, terwijl hier tot nadere explicatie aan toegevoegd kan worden, dat met deze Saubande de hooge heeren van het Bruine bedoeld werden. Maar daar de heer materiaal aanklopt tegen een van Hitiers voor naamste adjudanten. Het proces liep in één dag af en eindigde met de veroordeeling van Genosse Goldschagg. Het is altijd een gevaarlijk ding critiek op de justitie uit te oefenen, maar vastgesteld kan toch wel worden, dat het vonnis geen bevre diging aan het algemeen rechtsgevoel geschon ken heeft. De algemeenheid had gaarne willen hebben, dat de voornaamste getuigen gedwon gen waren voor den rechter te verschijnen en dat zij daar hun meening over de aangelegen heid openlijk gezegd hadden. Men wist dan precies, waar men met deze tscheka aan toe was en dat is nu niet het geval. Hierbij gaat het natuurlijk voor een deel om nieuwsgierig heid, maar voor een ander deel toch om ern stiger overwegingen. Eerstens is de justitie zelf in het spel. Deze wekt meer en meer den indruk van partijdig heid ten faveure van de nazis. Onlangs gaf het blad de „Vorwarts" een overzicht van de straf fen, welke door de bijzondere rechtbanken in gesteld bij noodverordening en met het doel de politieke terreur den kop in te drukken, uitgedeeld zijn. In dit statistiekje kan men lezen, dat de aangeklaagde mannen van links te zamen met 166 jaar tuchthuis gestraft wer den; die van rechts met 10 jaar. Links 122 jaar gevangenis. Rechts 23 jaar. Met de boeten stond het er ietwat anders voor, want hier kreeg rechts meer, 300 mark tegen links 170. Bo vendien werden 5 mannen van rechts ter dood veroordeeld (en begenadigd) en geen linksche. Hierbij ging het om 336 linksche en 124 recht- sche aangeklaagden. Maar dan is er nog de brutaliteit van het er op los timmeren, dat door de nazis zoo onver moeid aangevuurd wordt en dat uit den aard der zaak geen gevaarlijker haard kan hebben dan in een geheime moordorganisatie. Bell, die door de al of niet bestaande cel G ter dood veroordeeld was, verdedigde als* getuige het bestaan van zulk een tscheka. Men moet een middel hebben om lastige medeleden kwijt te raken. Dat eischt de noodweer en daarmede is voor hem en voor vele zijner geestverwanten alles gezegd. Zingen de grootere goden in de organisatie op dezen toon, dan doen de kleinere uit den aard der zaak op hun manier mee. Zoo bevatte het naziblad „Westdeutsche Beobachter" on langs nog eens een serie artikelen, welke wij slechts aanhalen, wijl zij een zoo goed symp toom van de lafheid en de brutaliteit zijn, die door de nazis zoo warm wordt aangepreekt. In deze artikelenreeks werd uiteengezet, hoe de brave voorvaderen elkaar in de haren zaten en daarbij worden de lezers opgewekt zich met die gebruiken goed vertrouwd te maken. In details wordt hier uiteengezet hoe men een tegenstan der trappen in het onderlijf toe moet brengen; hoe men hem bewerken moet, wanneer hij reeds machteloos op den grond ligt; hoe men zijn keelkrop dicht kan drukken; zijn haren kan uitrukken; enz. Van sportiviteit, van fair ness, van ridderlijkheid is hierbij geen sprake. Verder commentaar is wel overbodig. 7" '"'tiM" EEN LAATSTE DIENST aan het overleden schoolmakkertje, het dochtertje der familie v. d. G.H. te Roermond; het kind. overleed aan ide gevolgen van brandwonden, die het opliep, boen het in kokend water vdeL (Van onzen correspondent). Van onzen correspondent Schweighart niet van gemoedelijkheid ontbloot is, stelde hij den ietwat verbouwereerden heer Bell voor, of hij zijn moordenaar misschien ook graag zou willen leeren kennen. De heer Bell, die ook blijkbaar aan gemoedelijkheid doet, het drama speelt in München vond dat wel aardig en na eenig wachten verscheen in het café, waar de heeren bijeenzaten, een zekere dr. Horn. Door majoor Buch en door den boven reeds vermelden en wegens aanwakkering tot moord veroordeelden Danneisen, was deze dr. Horn uit Stuttgart, waar hij thuis hoort, naar München ontboden, wijl hij schijnbaar eene zekere begaafdheid bezit lastige elementen met een pil van Beiersche fagon uit den weg te ruimen. Al deze beschuldigingen liepen gisteren ech ter in het zand dood, want de voornaamste getuigen waren weggebleven en daarmede moet de openbare meening zich maar tevreden stellen tenzij er natuurlijk hooger beroep aan- geteekend wordt. Maar er werd toch nog een getuige vernomen, die ook al een aardig licht op de verhoudingen in het Bruine Huis wierp en wel de vroegere majoor van den Beierschen staf en tegenwoordigen rijksbaniercommandant, Mayr. Röhm was erg ongelukkig, dat zijn Bolivi aansche brieven gepubliceerd werden en wendde zich daarom tot Bell, die hem beloofde met de rijksbanier in verbinding te treden en er bij voormalige regimentsvrienden op aan te dringen, dat zij den domper zouden zetten op het exploiteeren van zijn abnormaliteiten Al dus organiseerde Bell in Berlijn een samen komst tusschen die twee groote ijzer- en vuur- vretende tegenstanders, den chef van den nazi-staf en den commandant van de socialisti sche rijksbanier. Men moet de tot hartstochtelijke razernij op gezweepte gevoelens kennen, waarmede deze twe^ organisaties elkaar beminnen om zich een denkbeeld te kunnen maken van het sensatio neele karakter van deze ontmoeting. Volgens Mayr werd bij dit gesprek maar een half uur over art. 176 van het strafwetboek gesproken en drie volle uren over de tscheka en de in wendige aangelegenheden van het Bruine Huis. En als klap op de vuurpijl kwam ten slotte van Röhms zijde het verzoek hem alle belas tend materiaal tegen luitenant Schulz in han den te spelen, dat de goed georganiseerde spionnagedienst van de rijksbanier machtig mocht worden. WÊK Hoe goed deze dienst overigens georganiseerd is, blijkt wel daaruit, dat Mayr (van de rijks banier) volkomen op de hoogte bleek te zijn van de geruchten, die in de best-ingewijde klin gen van het Bruine Huis over een moord organisatie in omloop waren, waarbij in het midden blijft, of deze organisatie werkelijk bestaat of niet. Maar in alle gevallen blijft het een hoogtepunt van corruptie, dat de chef van gillers staf bij de rijksbanier om belastend LONDEN, 6 October 1932. De grootste revolutie, welke Europa geteisterd heeft sinds de bolschewistische omwenteling van 1917, heelt zich Maandag op onbloedige en bloedelooze wijze voltrokken. De „Times" heeft een nieuw lettertype aangenomen. Het uitbreken dezer revolutie was reeds dagen, zoo niet weken van te voren, aangekondigd en hieraan is het te danken, dat de beurs, toen het feit eindelijk plaats greep, de schok manmoedig weerstond. Toch is alom de indruk overweldigend. Men behoeft de „Times" maar open te vouwen om zich hiervan te overtuigen. Er zijn natuur lijk andere redenen waarom sommige menschen de „Times" wel eens openvouwen, maar deze zijn thans niet aan de orde. Kolommen vol enthousiaste gelukwensch-brieven var. lezers en andere notabelen worden in het nieuwe letter type afgedrukt. Zij allen houden bij hoog en bij laag vol, dat een grootere letter gemakkelijker leesbaar is dan een kleinere letter. 'Dit is de waarheid, welke door de „Times"-revolutie aan het licht gebracht wordt. De algemeen verspreide mee rling, dat kleinere letters, vooral voor bijziende personen, gemakkelijker leesbaar zijn dan grootere letters, is eens en vooral gelogenstraft. Men legge de „Times" van Zaterdag 1 en van Maandag 3 October naast elkaar. Welk een ver schil De „Times" van 1 October is gedrukt in een kleiner, die van 3 October in een grooter lettertype. Hoe is het. mogelijk, vraagt men zich af, dat meer dan honderd jaren lang de Engel- schen een gelukkig volk geweest zijn, ofschoon de „Times" in een kleiner lettertype gedrukt werd Of het een, öf het ander. Of de Engel- schen waren geen gelukkig volk, óf zij lazen de „Times" niet. Gaarne voegen wij onze gelukwenschen bij de honderden welke elk uur in Printing House square binnenstroomen. Wij aarzelen geen oogenblik te verklaren, dat de grootere letters grooter zijn dan de kleinere letters waren. Wij zeggen dit zonder voorbehoud en zonder bijge dachten. Wij komen er integendeel ruiterlijk voor uit, en zouden het als een schending van de meest elementaire waarheid moeten brand merken, indien iemand, om redenen die wij niet nader willen kwalificeeren, den partij-haat of concurrentie-haat zóó ver dreef, dat zij datgene zou durven ontkennen, wat als een onomstoote- lijk feit klaar voor de oogen moet staan van al degenen, die, hoe overigens hun levens-opvattin gen ook' zijn mogen, zich bewust zijn van hun plicht jegens de maatschappij, hun verant woordelijkheid ten opzichte van de natie, en hoe deze zin ook moge aangevangen zijn, niemand zal ons tegenspreken of een betreurenswaardig protest laten hooren, indien wij hem besluiten met, in Overeenstemming met onze oprechte ge voelens te constateeren, dat de „Times thans in een lettertype verschijnt, dat wij, zonder iemand te kort te willen doen, zouden willen kenschetsen als grooter dan het kleinere letter type, waarin de „Times" vroeger uitkwam. Wij kunnen dit met des te meer overtuiging vaststellen, omdat wij gelooven dat hetgeen wij beweren op onomstootelijke feiten berust. Toch hebben wij nog niet de volle waarheid gezegd. Er bestaat echter geen enkele reden deze onder stoelen en banken te steken afge zien nog daarvan dat het niet onze gewoonte is aldus met de volle, of zelfs met de leege waarheid te handelen. Wij zouden deze te kort doen, indien wij niet gewag maakten van het feit, dat de Gothische titel van de „Times" plaats gemaakt heeft voor een Romeinsche. Wij be schouwen dit als een verbetering, waardoor in een lang gevoelde behoefte voorzien wordt, en kunnen niet nalaten de uitgevers van het blad geluk te wenschen met een verbetering die, ge lijk wij terloops opgemerkt hebben, in een lang gevoelde behoefte voorziet. PARIJS, 7 October. (H.N.) In het departe ment Eure-et-Loire hebben 67 burgemeesters hun ambt neergelegd, om zoodoende tegen de landbouwpolitiek van de regeering te protes teeren. Gisteren zijn op verschillende plaatsen protestvergaderingen gehouden, waarin moties aangenomen werden met den eisch, om den landbouw in zijn troosteloozen toestand te helpen door een verstandige prijspolitiek. P a r ij s, 6 October. Sinds gerulmen tijd was de bekende lucht vaartmaatschappij, de „Aero postale" aan aller lei geruchten blootgesteld. Er zouden geheime transacties hebben plaats gehad, waardoor een zoo groot pak aandeelen in handen van de „Lufthansa" was gespeeld, dat deze Duitsche maatschappij de controle zou hebben verkregen op de Fransche, die aan de publieke kas reeds zooveel millloenen heeft gekost om het pres tige der Fransche luchtvaart op te houden door middel van de zoo uiterst kostbare verbin dingen met Zuid Amerika. Er werd van een enorm financieel schandaal gesproken, maar bovendien van landverraad en het leek er naar, dat Frankrijk weer zijn „affaire" zou hebben op het oogenblik dat zooiets het minst van pas komt. Zooals bij elke mooie „affaire" mengde zich de politiek in de zaak en terwijl sommige hyper-nationalistische bladen alarm maakten, wierp het roode partijorgaan, nog wel in den persoon van Léon Blum, den socialistischen leider zelf, zich in den strijd om het niets ont ziende kapitalisme te geeselen. En passant gingen foto's van compromittee- rende stukken van hand tot hand en werd een hooggeplaatst ambtenaar openlijk beschuldigd belangrijke sommen voor onbetamelijke diensten te hebben ontvangen. De compromitteerende stukken werden te koop geboden, aan bladen, aan politieke personen, kortom het publiek kwam langzamerhand voor de mise-en-scène te staan van de meest sensationeele der „affaires' Achter de schermen had zich intusschen reeds dit afgespeeld; een administrateur van de „Aëropostale", de heer Bouilloux-Lafont, meen de in de geïncrimineerde stukken 't bewijs te vinden van een enorme machinatie, tegen zijn maatschappij opgezet, om haar in de macht van de „Lufthansa" te spelen en hij waarschuw de den minister van luchtvaart en de militaire bureaux en de minister diende op zijn beurt 'n klacht in om' een justitieel onderzoek te ver krijgen. En passant werd de „Aëropostale" die niet anders gekend heeft, opnieuw fiks aan gevallen, zoodat de heer Bouilloux-Lafont ook een klacht indiende; hij beschuldigde daarbij den adminihstrateur der „Gnóme et Rhone de concurrente van de „Aëropostale", C.I.D.N.A., den heer Weiller, en der. directeur van den ci- vielen vliegdienst aan het ministerie van lucht vaart, den heer Cbaumié. Op hun beurt dienden ook de heeren klachten in. Wat wil men nog meer om een strijd te doen ontbranden. De laatste heeren zouden als „pot de-vin" groote sommen ontvangen hebben van de „Lufthansa" en deze sommen zouden ge geven zijn over de „Twentsche bank" en „Jor- daan et Cie" te Parijs. De chèques zouden zelfs in handen van den heer Bouilloux-Lafont zijn geweest evenals een contract waarmee een zeer belangrijk aantal aandeelen der „Aëropostale aan de „Lufthansa" gereserveerd werd. Maar 't was voldoende om even maar de na men in het publiek te werpen, of een regen van dementi's daalde neer. „Twentsche Bank" en „Jordaan et Cie" vonden geen sporen van geldtransmissies in hun boeken en het was niet moeilijk voor den onderzoeksrechter en voor niet-zenuwachtige beschouwers om de valsch held der aan den heer Bouilloux-Lafont getoon de stukken te constateeren. Na drie dagen on derzoek werd zelfs de verspreider der valsche stukken ontdekt en men mocht reeds veronder stellen, dat men of met een geïnteresseerde mystificatie of een chantage-manoeuvre te doen had. De nationale verdediging kon gerust zijn, de „Aëropostale" ook, maar het schandaal was uitgebroken en de hitsers ontbraken niet. Een deel van de publieke opinie bleek over tuigd, dat de heer Bouilloux-Lafont „er-inge vlogen" was en geheel te goeder trouw de hee ren Chaumié en Weiller heeft beschuldigd; een ander deel meent dat het bedrog te groot was en dat hij moeilijk in de echtheid der stukken heeft willen gelooven. Ook vraagt het publiek zich af, wat de motleven kunnen geweest zijn van de geheele mystificatie. Wat zulke zaken nog meer vertroebeld, is dat allerlei mededee- lingen sub rosa worden gedaan en allerlei ge heimzinnigheden zijn uitgehaald voor het licht ontoegankelijk door den sluier van het woord van eer. Terwijl het onderzoek gaande was, kreeg de rechter van instructie een onverwachte hulp van madame Hanau, die vanuit het donker harer preventieve hechtenis voortgaat haar licht te doen schijnen op tal van lugubere zaken. Zij deelde den rechter een naam mee, die vrij wel gelijktijdig door den heer Bouilloux-Lafont werd gegeven. Daarmee ving de serie der „coups de théatre" aan. Een zekere Lucco, die eigen lijk Collin heet, bleek de stukken te hebben geleverd en werd gearresteerd. Hij vertelde, dat hij niet de maker der valsche stukken was, maar die had gekregen van het 2e bureau van het departement van oorlog, dat, zooals men weet, vroeger geheel met den algemeenen vei ligheidsdienst belast was en waaronder de ver. spieding ressorteerde, en dat bureau zou hem als tusschenpersoon hebben gebruikt om Bouil loux-Lafont te waarschuwen. In 1920 beschul digde men hem een agent van den geheimen dienst te zijn, in 1924 werd hij veroordeeld voot een enorme schelmerij, waarbij hij het gouver nement van Belgrado en een Fransche bank had opgelicht. Hij had het gouvernement van Belgrado 2.500.000 geweren aangeboden, terwijl hij misschien niet eens een jachtgeweer had. Een recommandabel persoon Is het dus precies niet. Zijn eerste verhoor liet hij niet voorbijgaan zonder de bekende bedreigingen van „groote namen" te zullen noemen, die een enorm schan daal zouden verwekken enz. Op die eerste arrestatie volgde weldra ten tweede. De heer Bouilloux-Lafont, die nu wel overtuigd zegt te zijn, dat hij met valsche stuk ken te doen heeft gehad, Is den rechter van instructie alle stukken komen brengen, die hij nog onder zijn berusting had, tot eenvoudige kattebelletjes toe en daar er ook een lijst was, die een opsomming gaf van politieke persoon lijkheden, die chèques hadden ontvangen vol gens de fiches van de „Guaranty Trust", zeide hij, die opgave van zijn vriend Jean de Luber- sac te hebben ontvangen. Blijkbaar vond de heer Bouilloux-Lafont het bekend maken van dien naam het eenig middel om den rechter en de publieke opinie te overtuigen, dat hij er te goe- dertrouw was ingevlogen, toen hij waarde hecht te aan de valsche stukken en de heeren Chau mié en Weilier beschuldigde. Velen meenen im mers, dat de beschuldiging een middel moest zijn om den invloedrijken directeur van den civielen luchtvaartdienst aan den dijk te doen zetten, iets, waarop reeds bij den heer Pain- levé was aangedrongen. Onmiddellijk bij den ondeiraoeMngsrechter ontboden, ontkende de Lubersac aanvankelijk, doch kwam daar op terug na een pathetieke scène tusschen hem, den rechter en Bouilloux- Lafont. Het gevolg was, dat de Lubersac on middellijk achter slot en grendel ging. De jongste verklaringen van den heer Bouil loux-Lafont zijn, dat Collin zijn relaties met het 2e bureau had uitgespeeld en voor de stuk ken 50.000 francs had gevraagd. Het is zeker, dat Collin reeds maanden geleden aan zich zelf „pneumatiques" zond, met de nagemaakte hand- teekening van den heer Weiller. Het is best mogelijk, dat hij zelf de stukken gemaakt heeft en niet anders op het oog heelt gehad dan een oplichting, waarbij de moeilijkheden van de „Aëropostale" hem konden dienen. Elk motief ligt in het duister en de groote vraag is, of Collin alleen gehandeld heeft. De justitie zal niet spoedig de zaak als het rocamboleske avontuur van een aarts-oplichter opvatten, want de beschuldigden, als de heeren Chaumié en Weiller zijn van plan het uiterste te doen om volle klaarheid te verkrijgen. Maandenlang hebben de geruchten en foto's van stukken achter de schermen gecirculeerd en is de sfeer vergiftigd geweest en hun namen werden in tusschen bezoedeld. En de „Aëropostale" heeft niet minder belang bij volle klaarheid, waar nog geen verkaring is gegeven op welke wijze 90.000 acties Gnóme et Rhöne gerembourseerd konden worden aan de Fransche bank, 'n feit dat Bouilloux-Lafont in zijn meening had ver sterkt dat er transacties plaats hadden gehad met de „Lufthansa" De instructierechter moet nu dat alles ont warren, maar er zouden zich verrassingen moeten voordoen om de publieke belangstelling te doen herleven. Voor het publiek is de zaak een eenvoudige oplichterij en een ruzie tus schen concurrenten. De tegenspraken van de Lufthansa en de betrokken banken zijn natuur lijk grif aanvaard en niemand ttwijfelt er aan, of de „Aëropostale" is dupe geworden van een oplichterij. Dat is voldoende om de zaak naar den achtergrond te duwen. Er zijn nog zooveel „affaires" hangend: Madame Hanau, Oustric en zooveel waarvan men niet meer spreekt. En Parijs heeft ook geen „affaire" noodig. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 29 Sept. 6 October GEBOREN: Trijntje, dochter van a. Kool en G. Reemaker, Burg. Bosstraat 5 Cornelia zoon van A. Muit en A. van der Spek, Zes- tieinh.kade 192. ONDERTROUWD: G. J. Edeling, 31 jaar te Hoek van Holland en F. Braai, 22 jaar, R. Rij weg 48. GEHUWD: H. C. Verhaareo 31 jaar en H. Delicaat 19 jaar P. J. Vermeulen 31 j. en M. M. Lansbergen 27 jaar. Tot secretaris van den Polder ,,Berkel" is in de gehouden algemeene vergadering be. noemd de heer M. Schinkel. ACTIE ONDER BOEREN EN TUINDERS. Door het plaatselijk comité van Actie voor meer rechtstreekaChe praktische boeren en tuinders in de Tweede Kamer zal bij alle R. K. kiezers en kiezeressen alhier worden rondgegaan om toandteekeningen te verzame len op een den R. K. Partijraad aan te bie den petitionnement. R. K. KIESVEREENIGING. In de Donderdag 13 October a.s. te houden vergadering van de R. K. Kiesvereeniging zal de benoeming plaats hebben van een nieu wen voorzitter. Vervolgens behandeling van de agenda deT vergadering van de R. K. Kamer-Centrale Leiden. L. T, B. AFD. TUINDERS. Woensdagavond 12 October zal er een al gemeene vergadering worden gehouden van de afd. a-lhier van den L. T. B., afd. Tuinders. Ttn deze vergadering zal o.m. behandeld wor den een concept-reglement om te komen tot vorming va.it e>eu krlas Berkel en oinBlreken. in aansluiting hierop vestigt de commissie voor steunverleenlng in natura de aandacht der ingezetenen nog eens op haar werk. Zij heeft nog vele aanvragen voor kleeding, schoei sel en dekking onafgedaan liggen, waarom zij een ieder verzoekt nog eens te willen nagaan, af er niet Iets te missen valt. De collectanten van de gewone wekeiijksche collecten zullen het gaarne In ontvangst nemen. R. K. VOLKSBOND. De R. K. Volksbond heeft vergaderd in het lokaaJl aan de Noordvliet. De voorzitter, de heer J. C. Jansen, opende met den Ckr. groet en sprak zijn voldoening uit over de groote opkomst. Het winterprogramma werd vastge steld. De distriictisbestuurder komt twee keer spreiken en in November wordt de verbondsfilm „Kentering" gedraaid. In December geeft de ZeerEerw. Heer Pastoor een lezing. Voor Ja nuari zal nog een spreker aangezocht worden. Tevens werd een sociale ointwikkelimgsclub gewarmd, waarvoor zich al verscheidene per sonen opgaven. Hierop volgde de rede van den heer T. Keesen, distriotsbestuurder Spr. heeft op duidelijke wijze, de positie van onze arbeiders ln dezen ernstigen tijd uiteen gezet, waarbij hij op de eerste plaats de leden erop wees, dat zij met de R K. arbeidersbon weging imoeten meeleven en zich op de hoogte dienen te stellen van alies wat door ons werk liedenverbond gedaan wordt. Onze positie kan versterkt worden door eendrachtig saam te werken. Ook in de kiesvereeniging moeten wij onze macht en invloed laten gelden door ver gaderingbezoek, door onze inzichten daar be kend te maken en onze stemmen goed te doen uitbrengen. Wanneer ai onze arbeiders paraat tijn op de kiesvereeniging, dan lijdt het geen wijfel of het is van gr oor en invloed op onze beweging. De voorzitter dankte den heer Keesen met eenige goed gekozen woorden. BURGERLIJKE STAND. Van 30 Sept.6 Oct. 1932. GEBOREN: Klaas, z. v. K. Gron.eveld en M, Keizerswaard, Geerkade 31. J Fieter, z. v. J. Wijnhorst en A. Ball, Zulddijk 1. Peter, z. v. P. van Willigen en G. C. Voermans, Talma. straat 52. ONDERTROUWD: Cornells v»n den Akker en Johanna MarcuB. GEHUWD; J. van Buuren en J. M. Roooujt. H. J. van Rossen en J, E. van Eijk. OVERLEDEN: Anna Maria Bos, 80 j.. echt- genoote van Adrianus Moerman, Fenaoolius- laan 14. Hendrik Tjibbes Gaastra, 88 j., Prinsekade 22. Dina van Es 70 j. echtge- noote van Daniël van der Meulen, Zulddijk no. 58. DE IERSCHE SWEEPSTAKE- DUBLIN, 7 October (R. O.). De trekking voor de groote sweepstake ten bate van de Ier- sche hospitalen, welke op Cesarewitch-rennen verreden wordt, is begonnen. Naar gemeld wordt, zal van het totaal inge schreven bedrag van 3.624.448 pond sterling een bedrag van 2.378.939 pond sterling aan prijzen worden uitgekeerd. BERLIJN, 7 October. (V. D.). Per ultimo September 1932 bedroeg het aantal bij de ar beidsbeurzen ingeschreven werkloozen 5.100.000 d. i. 163.000 minder dan per medio September. VOOR DE R. K. WERKLOOZEN Het gebouw van dien R. K. Volksbond Is weer voor de werkloozen opengesteld, d!ie daar lederen diag hartelijk welkom zullen zijn. INSTALLATIE MR. C. C. TIELEMAN. Woensdagmiddag 2 uur is de heer Mr. C. C. Tieleman, fungeerend Kantonrechter te Rot terdam, geïnstalleerd als waarnemend kan tonrechter. Nodait de wnd. kantonrechter de heer J. A. Woudenberg de zitting had geopend, las de griffier, Mr. G. F. Panhuyzeu, <le acts van benoeming van den. heer Tieiemian voor, waarna de heer Woudenberg er op wees, dat de heer Tieleman door deze benoeming zijn veelomvattende taak te Rotterdam, nog aan merkelijk zag uitgebreid, omdat in 't Kanton Schoonhoven zeer belangrijke zaken aan de or de komen. De heer Tieleman beloofde zijn beste krachten te zullen geven aan dit kantom De openbare zitting werd hiermede gesloten.. WINKELIERSVEREENIGING. Burgemeester A. M. Nieuwenbuisen &eeft h«t Eere-Voorzitterschap van de WinkeUersveree- niiging Schoonhoven Vooruit" aanvaard. De winkelweek zal vermoedelijk alle vorige overtreffen, omdat zich alsnog 32 winkeliers bij die vereeniging hebben aangesloten. R-uIra 20 winkeliers hebben zich reeds opgegeven voor deelname aan den etalagewedstrijd. Bij beschikking van den Mini»ter Van Wa terstaat is benoemd tot adviseur in den kring Schoonhoven voor de beoorde«IIng van de rij vaardigheid van aanvragers van njbewijsstuk- ken en als zoodanig belast met het afnemen van het examen de heer H. A. Sehreuder Jr. ^jjHOUDlNGEN. Door de poUtle zI^n alihier aangehouden H. C H en J- B' J' V00r b*et ondergaan vau respectievelijk 3 en 6 dagen hechtenis. Beiden zijn overgebraoht naar Schiedam ter beschikking van den ambtenaar van hot O. M. WIE GE®^T VAN HETGEEN HIJ HEEFT. Het plaatselijk crisis-comité hoopt op Maan dag 10 Oct. a.s. een extra collecte te houden, welke ditmaal de gewone wekeiijksche zal vervangen, Wanneer allen naar vermogen ge. ven, zal het comité zijn werk met blijdschap kunnen voortzetten. v 'i mt MOOIE GUNNING. Bij «nderhandsche aanbesteding is het groo te werk aan den Hiarwichsteiger te Hoek van Holland gegund aan den heer M. van der Lugt alhier. Dit beteekent naar ons ter oore kwam, voor een 10-tal Vlaardingsche arbeiders een geruimen tijd wierk. FANCY-FAIR. Herinnerd wordt aan de famcy-fair, welke ZJaterUEtg, ZJondag en Maanflw sjrmou-a„Ti w.irc'T: in de zalen van liet St. Laurenüus-Gestioht, Bieraloot 28, ten bate van. bet J-iefdewéric voor Arme Kerken. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij; Snoek, Catsstraat 35, jas je; Politiebureau, rijwielbel; Koster, Hofsin gel 2, hondemriem; Duifhuizen, Havenstraat 12, colbertje; Post, Waalstraat 27, pakje met kinderbroekjes; Verhort, P, K. Drossaartstiaat 188, ceintuur; Bakker, Steynatraat 14, kin derklompjes; Don, Beukestraat 16, fcosch met boeken; Stam, Markgraaf laan 18, autoped; Minemia, Markgraaf]aan l'07, regenjas; Wie laard Steynatraat 47, muts; Sluimer, Een- drachtstraat 72, portemonnaie met Inhoud; Broibbel, P c Hooftst.raat 3, muts; Noordijk, 4de Maassteeg 8, lakriem. VOETBALPROGRAMMA. Zondag worden hier gespeeld: Fortuna—S.V. V.; V.A.V.Wodaa; De Hollandiaan IIV. FC. II; V.F.C. IllM.A.A.S III; Fortuna IV -Neptuftus VII. VISSCHERIJ. Van de vissoherij kwamen hier binnen: VL 124 H. J. van Leeuwen met 28 last haring; VL. 193, J. J. van der Velden met 38 last ha ring en vleetschade door overvloedige vangst GDY. 71 A. Wapenaar bet 28 last haring; SCH, 370, C. de Graaf mot 30 last haring. BINNENGEKOMEN SCHEPEN. In de VuLoaamhaven Is binnengekomen het stoomschip „Marlenburg" om 2000 ton kolen te laden. Donderdagmorgen reed op don Schiedam- schen Weg-Oost ee<n vrachtauto, bestuurd door S. J. van E. uit Schiedam, in volle vaart tegen een boom, door het breken van bet atuur. De auto werd ernstig beschadigdo.a. werd de cabine in elkaar gedrukt, terwijl de vooras brak en de voorwlolon werden vernield. De bestuur der kwam er zonder ongelukken af. LOOP DER BEVOLKING Het aantal inwoners dezer gemeente bedroeg op 1 Januari 1931 28194. Op 1 Oct. 1.1. bedroeg het 28394. Totale vermeerdering sinds 1 Jan. 190. Vermeerdering in September 35. Aantal huwelijken in September 21. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 2 5 October GEBOREN: Sebastlaan, zoon vain J. vain Oudenaarden en M. Webers, Stationair. 95 Cornelia, dochter van J. van den Berg en P. Geilvoet, Huijgensstraat 20. ONDERTROUWD: Hugo Sluimer, 22 jaar, Eendraohtstraat 72 en Mari Wijnhorsta, 21 j. Bendracbtstraat 83 Arnoldus A. van Rooijen 26 jaar, Com. Hodtmanstr. 27 en Maria C. P. Lens, 26 jaar, Nieuwe Kerkstraat 40 Pieter D. van Zeventer, 26 jaar, W. Beukelsz.str. 15 en Martha Hoogerwerf, 25 jaar, Oosterstr. 61 Jan den Breems, 30 jaar, Sclaavenburg 47 en Geertruida van der Valk, 30 jaar, Heem- raadatraat 8 Cornells A. Kwinkelenberg, 32 jaar, Rotterdam, Zwarte Paardenstraat 42 en Christina S. Covering, 24 jaar, Kuiperstr. 46 GEHUWD: Jan C. van der Win dit, 21 jaar en Neeltje M. van W'ieringen 21 jaar Antliomie Verheijke 25 jaar en Dirkje Q. Hoogerwerf 23 jaar Willem van Klink 27 jaar en Marga- reta van der Zwan, 22 jaar. OVERLEDEN: Arendlna Broek 25 jaar, Am. Iïoogvl.sitr. 89 Jacob Nuijt, 83 jaar, wed. van L. de Bruijn, Wilhelminastraat 30 Cor nelia van der El, 4 maanden, W. Barendiszatr. 3

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10