MARGARINE EN VET ONDER DE CRISIS-ZUIVELWET. KOOPEN OP AFBETALING. GEMEUBILEERDE KAMERS TE HUUR. MAANDAG 10 OCTOBER 1932 f DE BELANGEN VAN DE MINST- DRAAGKRACHTIGEN. VERSTREKKING VAN GOEDKOOPE MARGARINE. Voor reuzel gelijksoortige regeling getroffen. tentoonstelling werken van BROOD- EN MEELFABRIEKEN ..DE KORENSCHOOF". Op 17 October wordt het feit herdacht, dat de beroemde natuurkundige de Réaumur voor 175 jaren werd geboren. Winst over 1931-'32 512 (v.j. 363.783) Geen dividend (v.j. 10 pet.). CONTINGENTEERING VAN TEXTIEL- GOEDEREN IN INDIE DE DUITSCHE CONTINGENTEERING MOEILIJKHEDEN VAN HANDE- LAAR EN HUURDER. (NADRUK VERBODEN^, U ettelijke voorziening om de bezwaren te ondervangen. RAPPORT DER COMMISSIE-VAN DER HEYDEN. Rechtskarakter der beta lingsovereenkomst. Procesrecht Zegelrecht. DE OPéRA COMIQUE. Een verslaggever van het Nederlandsch Correspondentiebureau heeft den heer L. Bück- mann, regeeringscommissaris van de hulpver leening aan de melkveehouderij, verzocht, eenige inlichtingen te willen verstrekken in verband met de getroffen regeling, waarbij met ingang van gisteren alle plantaardige dierlijke vetten onder controle van de Crisis-Zuiver-Sentrale worden gebracht. De heer Bückmann is zoo welwillend geweest, dit verzoek toe te staan. Op de vraag van den verslaggever, wie de C. Z. C. van advies gediend had met het oog op de belangen van zekere groepen verbruikers, die slechts de laagste prijzen kunnen betalen, antwoordde de regeeringscommissaris, dat de Crisis-Zuivel-Centrale twaalf commissies van advies heeft, waarvan één dient voor de consu mentenbelangen. Voorzitter dezer commissie is het Eerste Kamerlid A. C. de Bruyn: voorts hebben des kundigen inzake maatschappelijk hulpbetoon er in zitting. De margarine-kwestie. Deze commissie heeft oorspronkelijk ge adviseerd om de bijzondere regeling, welke voor de minst-draagkrachtigen moest worden getrof fen. te doen betrekking hebben op allen, die met geld en levensbehoeften worden ondersteund, op armlastige krankzinnigen en op anderen, die door bedeelingslichamen worden uitbesteed in gestichten e.d. Ging men volgens dezen maat staf te werk, dan zou men, daar men moet aan nemen, dat een gezin uit gemiddeld vier per sonen bestaat, komen tot een totaal-aantal per sonen van 1.700.000 (waaronder evenwel tal van dubbeltellingen voorkomen). Deze personen had den, volgens dit oorspronkelijk advies, moeten worden voorzien van 15 kilogram goedkoope margarine per persoon per jaar, hetgeen een totaal beteekent van 25 millioen kilogram mar garine per jaar. Van de beschikbaarstelling van een dergelijke hoeveelheid zou het gevolg zijn geweest de liquidatie van de geheele Crisis- zuivelwet. Immers, in 25 millioen kilogram mar garine moet, krachtens het menggebod, 6% mill, k g. boter zijn opgenomen. Deze 6 V, millioen kg. boter zou moeten worden verwerkt in de over blijvende margarine, bestemd voor anderen dan de minst-draagkrachtigen. Als gevolg daarvan zou men komen tot een toestand, waarin 50 pet. boter in de margarine zou moeten worden opge nomen. En bij den kleinsten tegenslag, welken het boterverbruik vervolgens zou ondervinden, zou men boven de 50 pet. boter in de margarine ■uitkomen. Maar als men 50 pet. boter in de margarine verwerkt, vervalt de heffing op de margarine en moet bovendien de boter tegen lageren prijs geleverd worden. In het genoemde geval zou men dus alle heffingen, die iqen op de- margarine heeft, prijsgeven. "'Htertiit volgt, dat onafwijsbaar is de eisch, dat men zal beginnen met een bepaalde hoeveel heid goedkoope margarine. De minister van Economische Zaken heeft in de Tweede Kamer in dit verband een hoeveel heid van twee millioen kg. genoemd, een hoe veelheid overigens, welke niet noodzakelijk onder alle omstandigheden als uiterste grens behoeft te worden beschouwd. Men moet nu van de, door de commissie-De Bruyn genoemde, categorieën personen zekere groepen laten afvallen. Hierbij heeft men zich 'aten leiden door den gedachtengang, gevolgd bij et desbetreffende amendement-Oud. Overeen komstig dit amendement moet goedkoope mar garine worden beschikbaar gesteld voor gezin nen, van wie men zeker weet, dat zij onder geen omstandigheden het duurdere product kun nen koopen. Van de weinig draagkrachtigen, vervolgde de eer Bückmann, hebben de groote gezinnen - oedkoope margarine het meest noodig. Men gaat ervan uit, dat dit zijn de gezinnen r et vijf kinderen. Dezen zullen een half pond jedkoope margarine per persoon per week krij gen. Drie groepen van groote gezinnen vallen onder de regeling. Het zijn de georganiseerden, die drie maanden of langer werkloos zijn en steun ontvangen; de ongeorganiseerden, met wie dit het geval is; en de armlastigen, die door een burgerlijk of kerkelijk armbestuur drie maan den of langer worden gesteund en die van dezen «teun geheel of bijna geheel moeten leven. Op de vraag van den verslaggever, hoevele personen onder deze categorieën vallen, ant woordde de regeeringscommissaris, dat dit niet bekend is. Blijkt het aantal zoodanig, dat het voor uitbreiding vatbaar is, dan zullen onder de regeling kunnen komen te vallen niet slechts gezinnen met vijf, maar ook gezinnen met vier kinderén. De verslaggever vroeg vervolgens, op welke wijze de margarine zal worden geleverd. De heer Bückmann verklaarde, dat de levering zal plaats hebben uitsluitend aan de gemeentebestu ren. Deze moeten dezelve distribueeren. De menschen zullen de margarine kunnen koopen voor elf cents per half pond. De gemeenten ont vangen van de Crisis-Zuivel-Centrale vier cents per kilogram tot dekking van de kosten van dis tributie en vracht. Zij betalen aan de C. Z. C. dus veertig cents per kilogram. De kleinste hoeveelheid, welke zal worden beschikbaar gesteld, bedraagt tien kilogram per week. Aldus is bepaald met het oog op heel kleine gemeenten. De minister van Economische Zaken heeft de besturen, deze materie betreffende, zal worden gevoerd over de C. Z. C. Aan den minister van Binnenlandsche Zaken is verzocht, dit ter ken nis te willen brengen van de gemeentebesturen Voor de zoogenaamde wikkels, waar een half pond goedkoope margarine in wordt verpakt is een bepaald model voorgeschreven, dat zal wor den gedeponeerd. De C. Z. C. zal zelve deze wikkels en de verpakking aan de fabrieken ver strekken. De fabrieken zullen de margarine aan de gemeentebesturen zenden in doozen, waai twintig pakjes van een half pond in worden ver pakt en waarvoor eveneens een speciaal merk voorgeschreven is. Beter kwaliteit. De voorschriften voor de fabrieken zijn zoo danig, dat een goed houdbaar product is gega randeerd, hetwelk zeer stellig aan den eisch van een normale qualiteit zal voldoen. De margarine zal zijn van een betere qualiteit dan de goed koope, minderwaardige soorten, welke vóór de inwerkingtreding van de crisiszuivel-wet in den handel werden gebracht. Vet en olie. Op de vraag van den verslaggever, hoe het zal gaan met den verkoop van ongesmolten vet, luidde het antwoord van den regeeringscom missaris, dat de desbetreffende regeling geheel zal zijn overeenkomstig wat minister Verschuur destijds aan het Tweede Kamerlid van der Sluis verklaard heeft. Ongesmolten, dierlijk vet, zoo genaamd rauw vet, blijft absoluut vrij. Voor de oliën is een zoodanige regeling ge troffen, dat eveneens alle oliën, welke in het dagelijksche leven als olie worden beschouwd, vrij blijven. Wat betreft de gesmolten reuzel, herinnert men zich, dat de minister op een vraag van den heer Van der Sluis heeft geantwoord, dat een regeling hiervoor in voorbereiding was. De minister had aanvankelijk verklaard, dat sla gersreuzel vrij zou zijn, maar deze toezegging bleek niet te kunnen worden nagekomen, zon der dat de geheele regeling in gevaar zou wor den gebracht. In zijn antwoord op de schrifte lijke vraag van den heer Van der Sluis heeft de minister dan ook te kennen gegeven, dat van het oorspronkelijk voornemen inzake ge smolten reuzel zou moeten worden afgeweken, maar dat een speciale regeling zou worden ge troffen, waardoor in de practijk het doel van de toezegging zou worden verwezenlijkt. Welnu, doordat rauw vet onbeiast blijft en dus goedkooper zal zijn, zal zooveel mogelijk rauw vet worden verkocht. De slager houdt dan geen of weinig rauw vet over. Het rauwe vet, dat hij overhoudt, zal hijzelf smelten of wat gewoonlijk wel het geval zal zijn elders doen smelten. De hoeveelheid hiervan is te ramen. Voor de totale, geraamde hoeveelheid reuzel, welke de slager smelt, wordt een rege ling getroffen, waardoor ook deze goedkoop verkrijgbaar gesteld wordt, eveneens voor wie het noodig hebben. Dit zijn de reeds eerder genoemde categorieën. Het gevolg is dan, dat alle reuzel, deels rauw, deels gesmolten, goedkoop wordt en dat een hoeveelheid gesmolten reuzel voor de minst draagkrachtigen wordt beschikbaar gesteld. De verslaggever vroeg, of zulk een regeling niet in de war zal kunnen worden gestuurd door buitenlandsch vet, dat over onze grenzen komt, waarop de regeeringscommissaris ant woordde, dat het buitenlandsche, rauwe, onbe werkte vet, dat in ons land komt, zal worden gecontingenteerd en wel op honderd procent, (hetgeen wij Zaterdag bereids meldden .Red.) Voor deze contingenteering, zoo besloot de heer Bückmann zijn mededeelingen, zal een te rugwerkende kracht gelden tot 1 October j.L Het desbetreffende Koninklijk besluit zal Maan dag in de Staatscourant verschijnen, maar wat van 1 October af in ons land is ingevoerd, gaat van het contingent af. De uitvoering van deze contingenteering zal in handen komen van de Crisis-Zuivel-Centrale. Prijs der vervoervergun ningen. De Minister van Economische Zaken en Ar beid ehfet den prijs van de vervoervergunnin- gen voor ande^y spijsvetten in den zin van ar tikel 1 der Crisis-Zuivelwet vastgesteld op ƒ0.35 per K. G. vervoerde waar. (vervoervergun- ning A.) Voor de spijsvetten, waarvoor vereischt wordt vervoervergunning A.A. (mengsel van vetten, gekleurd of kunstmatig gearomatiseerd of door bijmenging van zout of water of overigens door samenstelling of bewerking weinig of niet ver schillen van boter of margarine) is de heffing vastgesteld op 0.70 per K.G. vervoerde waar. Slaolie vrij. Ondanks alle publicaties over hetgeen al dan niet onder de bepalingen omtrent vet en olie komt te vallen, bleek het nog niet duidelijk of een dagelijksch consumptie-artikel als sla-olie vrij bleef van de crisisbelasting of niet. Naar aanleiding daarvan kunnen we mededee- len de heer Bückmann zeide het ook in zijn interview, zij het niet expressis verbis dat sla-olie, althans voorloopig. vrij blijft. Alleen wanneer zou blijken, dat deze olie nu in die mate ter vervanging van "andere grondstoffen zou worden gebruikt, dat daardoor het doel der wet in gevaar zou komen, zou zij, bij speciale regeling, ook onder de belastingbepalingen wor den gebracht. H. M. DE KONINGIN. 31.000 voor beeldende kunstenaars. Naar wij vernemen, heeft H. M. de Koningin als totaal-opbrengst van de tentoonstellingen van Haar werken in verschillende steden van ons land, een bedrag van ƒ31.366 doen afdragen aan het Steuncomité voor beeldende kunstenaars. Aan het jaarverslag der N.V. Brood- en Meel fabrieken Maatschappij „De Korenschoof" ont- leenen wij het volgende: Zoowel een te groote maalcapaciteit als een mindere broodconsumptie hebben de winstmo gelijkheid sterk beïnvloed, omdat iedere fabri kant tracht zijn afzet te behouden met opoffering van betere financieele resultaten. De geringere betaalkracht van vele onzer af nemers vindt ongetwijfeld haar oorzaak in den slechten toestand van den landbouw en verdere moeilijkheden uit de wereldcrisis voortvloeiende. Ondanks allen tegenspoed konden toch nog ten laste der exploitatie gebracht worden de statu taire afschrijvingen en het verliessaldo op debi teuren ten bedrage van 33.384, terwijl de grond stoffen gewaardeerd zijn op de marktwaarde per 30 Juni. Het winstoverschot bedraagt, na de vooraf gaande afschrijvingen 512, welk bedrag een dfvidenduitkeering niet mogelijk maakt. De winst- en verliesrekening staat: Debet voor: Interest 3.567 (7.902), af schrijvingen: onroerende goederen 30.397 (29.218), machinerieën enz. 35.139 (47.131), diverse mobiliën 25.752 (14.696), winst 512 (363.783), goodwill (18.678), en credit voor: exploitatie woningen 4.705 (3.603), saldo exploitatierekeningen 90.664 (477.807). Eerste advies der commissie-Bruins. Naar ons ter oore komt, kan binnen korten tijd het eerste advies van de Commissie van Advies nopens Economische samenwerking tus- schen Nederland en NederlandschIndië (Com missie-Bruins) tegemoet gezien worden. Zooals men weet is het eerste probleem, waar voor de commissie gesteld werd, dat van de contingenteering van textielgoederen in Indië. Een speciale subcommissie had zich gevormd en had tot taak de adviescommissie in deze aan gelegenheid van het noodige materiaal te voor zien. Verwacht wordt, dat het advies tegen het einde der maand ingediend zal kunnen worden. Naar wij meenen te weten, neemt de Com missie ernstig in overweging een beperkte con tingent eering van textielgoederen, zooals door de Twentsche, belanghebbenden is verzocht. Zijn wij wel ingelicht, dan kan men op goede gronden de verwachting koesteren, dat daar tegen van regeeringszijde geen overwegende be zwaren zullen rijzen. Een boycot in Nederland van Duitsche artikelen. Een vertegenwoordiger van een Duitsche firma schreef aan de Köln. Volks Zeitung een briefkaart van den volgenden inhoud: Na het vertrek der Duitsche Contingentee- ringscommissie uit Nederland is in de landelijke streken de boycot van Duitsche waren met alle kracht begonnen. In Roermond weigerden drie van mijn oudste klanten, die al tientallen jaren Duitsche artikelen koopen, verdere bestellingen te doen. Uw blad heeft naar mijn meening de taak, om er de aandacht op te vestigen, dat men aan de andere zijde der grens nog niet alle verstand verloren heeft. Oude, trouwe klan ten koopen nu in België en Engeland. Duizen den Duitsche kooplieden, die in het buitenland hun zaken doen, zullen broodeloos worden. Mijn firma overweegt reeds in Nederland een fabriek op te richten om vandaar uit aan de gecontingenteerde landen te leveren. Dit zal tot gevolg hebben, dat de Duitsche arbeiders zonder werk komen. R.-K. GEWESTELIJKE VEREENIGING VAN BOTERHANDELAREN. De kortelings opgerichte R.-K. gewestelijke vereeniging van boterhandelaren in Voorburg, Veur, Leidschendam, Stompwijk, Voorschoten, Wassenaar, Zoeterwoude, Zoetermeer en tus- schenliggende plaatsen, hield dezer dagen in Ho tel Wijkerbrug te Voorburg haar tweede alge meene vergadering onder leiding van haar voor zitter, den heer P. H. van Benten, te Zoeter woude. Hoezeer deze nieuwe vereeniging in een be hoefte voorziet, bleek uit de verrassende op komst ter vergadering zelfs uit Amersfoort wa ren belangstellenden aanwezig. Besloten werd tot toetreding tot de R.-K. Middenstandsorganisatie, zoodat het lidmaatschap der R.-K. Middenstands- vereeniging voor de leden verplichtend werd ge steld. Voorts werd besloten actie te voeren om te verkrijgen, dat de boterhandelaar de margarine zelf mag verpakken. Aangedrongen zal worden op betere controle op de uitvoering der Crisis- Zuivelwet ten aanzien van het artikel roomboter. Ook zullen stappen worden gedaan om te komen tot betere verhoudingen in den margarinehandel. Getracht zal worden ook in Amersfoort en om geving en in andere plaatsen een R.-K. ver eeniging van boterhandelaren in het leven te roepen. R- K. BOND VAN KAPPERSBEDIENDEN Op Zondag 16 October zal te Utrecht In huize ,St. Jam" de oprichtingsvergadering plaats heb ben van den Nederl. R. K. Bond van Kappers- befdlenden. Deze vergadering, uitgeschreven dooir hlet bestuur van het R. K. Werkliedenverbond, dat sinds begin des jaars met de voorbereidende werkzaamheden bezig was, zal geleid wonden door den Verbondsvoorzitter. Door den heer C. Th. Zorn uit Utredht zal 'n inleiding gehouden worden over ,,De katholieke kappersbedienden en hun program van actie". Tot dusverre kwamen afdeelihgen of corres pondentschappen tot stand te Amsterdam, Delft, Dordrecht, den Haag, Haarlem, Leiden, Nij megen, Rotterdam, Tilburg, Utrecht en Zaan dam, terwijl in enkele andere plaatsen aan de oprichting van een afdeeling gewerkt wordt. EEUWFEEST MUZIEKINSTITUUT ANDRIESSEN. Men meldt ons uit Hilversum: Het eerste der twee jubileumconcerten ter herdenking van het eeuwfeest van het muziek instituut Andriessen is vastgesteld op 20 dezer en wordt gegeven in den foyer van „Het hof van Holland". Medewerking verleenen behalve de familie Andriessen alhier, de heeren Willem Andriessen, pianist, den Haag, Bart Rohde, cel list en mevr. Aug. Reclaire, alt. Uitgevoerd wor den werken van Kees Andriessen, Willem An driessen, Tom Andriessen, Chopin en César Franck. JULIUS RÖNTGEN HERDENKING. Het plan bestaat om in de tweede helft van October aan het Amsterdamsche Conservatorium een kamermuziek-avond te geven, waarop ter herdenking van den componist Dr. Julius Rönt gen uitsluitend werken van hem zullen worden uitgevoerd. Medewerking hiertoe hebben reeds toegezegd de heeren Ferd. Helmann, Marix Loevensohn, George van Renesse, Hendr. Rijnbergen en Alex Schmuller. WILLEMSTAD OF MOERDIJK? Het gemeentebestuur van Willemstad heeft een uitvoerig adres gezonden aan de Tweede Kamer inzake de overbrugging van het Hol- landsch Diep. In den breede wordt uiteengezet dat Willem stad ook met 't.oog op de aangrenzende landstre ken, 't aangewezen punt voor deze overbrugging is, waardoor beduidende, aam tijd en geld steeds kostbare omwegen worden vermeden. Men heeft dan de kortste en meest aangewezen hoofdver binding Zuid-Noord voor het Westen. Door een brug bij Willemstad zal voorts een heel wat meer gelijkmatige bruggenverdeeling over de geheele breedte van het land plaats hebben, waardoor een hoognoodige goede verkeersindee- ling bevorderd wordt. Tenslotte wordt in het adres de hoop uitge sproken, dat de Kamer van overtuiging zal zijn, dat de overbrugging van het Hollandsch Diep redelijker- en billijkerwijze bij Willemstad be hoort te geschieden. Mevrouw Jansen was weduwe. Zij behoefde haar kamer heusch niet uit nood verhuren, haar man zaliger had haar een aardig pen sioentje nagelaten en zelfs ook nog een klein kapitaaltje. Zorgeloos leefde ze met haar ka ter en twee kanarie-vogels. Maar deze zwij gende wezens vulden haar leven niet, en steeds meer voeide ze de eenzaamheid. Alleen om die eenzaamheid te verdrijven, wilde ze een ka mer verhuren. Ze had geluk. Om 9 uur des morgens hing zij een bordje buiten het raam en om 2 uur werd er kort en krachtig gebeld. Voor de deur stond een heer van middelbare lengte, glad geschoren gezicht en strenge, maar toch goedige oogen. Voordat hij iets zei, bekeek hij mevrouw Jansen van top tot teen, met een doordrin genden blik. Hij was met zijn toekomstige hos pita waarschijnlijk tevreden. Ja, ze zag er nog zoo kwaad niet uit. Ze had een goed figuut. dik, blond, goed geonduleerd haar en groote levendige oogen. „Verhuurt u een kamer?" „Ja, mijnheer." ,,'t Is goed ik neem het aan", zei hij. „Maar u heeft de kamer nog niet eens ge zien, mijnheer". „Ja, u heeft gelijk". Toen volgde hij haar in de woning. „Erg gezellig, helder, dat had ik wel gedacht", mompelde hij. „En wat kost deze kamer?" „Zeventig gulden". Aarzelend kwam haar antwoord. „Mooi. Best." Hij nam zijn portefeuille uit zijn zak en gaf haar zeventig gulden. „Dank u wel, mijnheer. Wanneer wilt u de kamer betrekken?" „Ha ha ik ben er al", antwoordde hij za kelijk, hing zijn jas en hoed aan den kapstok, ging in een clubfauteuil zitten en stak een si gaar aan. „En uw koffers, mijnheer?" vroeg ze. „Die komen morgen. Ik heb er geen haast meemaar gaat u toch zitten. Waarom blijft u toch staan? Doet u maar net of u thuis bent", zei hij en lachte hartelijk. „Rookt u misschien? Niet? Hm! Speelt u mis schien: Mensch erger je niet? Een mooi spel. Toen haalde hij uit zijn actemap een platte doos. Ook zij vond het een mooi spel. Zoo had ze met haar man zaliger uren- en urenlang zit ten spelen als tijdverdrijf. Nu, bij de herinne ring daaraan, werd het haar warm om 't hart. Maar alles was zoo vreemd. Twintig minuten ge leden was ze nog geheel eenzaam in haar stille woning, met den slapenden kater, de tikkende klok, het piepende vogeltje. En plotseling een vreemde man, die breeduit in een stoel ging zitten, een aangename reuk van goede tabak, en: Mensch erger je niet Meermalen, als hij haar onder het spelen, de dobbelsteenen gaf, beroerde zijn hand toeval lig de hare. Dan bloostfe ze heel erg; ook keken ze elkaar eenige malen in de oogen en dan kon ze haar hoofd niet direct afwenden en dat maakte haar verlegen. En niet zelden rolden de dobbelsteenen uit haar hand op het kleed, dan raapte hij ze op met een jeugdige lenigheid en gaf zij vriendelijk terug. Ze bemerkte bij na niet, dat het al begon te schemeren. „Misschien, misschien wilt u hier brood blijven eten," stoterde ze onzeker; „ik heb om 12 uur al middageten gegeten". „Maar natuurlijk. Graag. Ik heb er zelf al even over gedacht." Toen trok hij zijn jasje uit en deed alsof hij al heel wat jaren daar in huis woonde en ging regelrecht naar de keuken. „Nou, waar staat de koffiemolen vroeg hij verwonderd. Maar nog vóórdat ze hem antwoord kon geven, had hij zelf den molen en de koffie al ontdekt en begon te malen, terwijl hij een vroolijk deuntje floot. Hij bleef dus bij haar in de kamer eten. De kater zat behaaglijk op zijn schoot, alsof hij I hem al jaren kende en zij lachte van harte mee. Sedert haar man dood was, had zij niet meer zoo gelachen. Af en toe deed zij een nietszeg gende vraag. Na een paar uur wist hij al alle bijzonderheden van haar leven. Kort voor hij ging slapen kwam hij in haar slaapkamer en zette de twee bovenste ramen open. Toen ze hem verwonderd aankeek, ver telde hij haar, dat het noodig was de kamer te luchten, vóór men slapen ging. Ze wilde protesteeren. Ze begreep niet, hoe die vreemde man het in zijn hoofd kreeg zoo maar ongevraagd in haar slaapkamer te komen. Maar de woorden bleven haar in de keel steken; het idee van een zorgzamen man om haar heen, dat ze zoo lang gemist had, gaf haar een ge voel van stille rust. Nadat hij haar „goeden nacht" had gewenscht, ging hij naar zijn kamer. Tien minuten later hoorde ze in de kamer naast haar de regel matige ademhaling van een slapend, gezond mensch. Maar zij kon den geheelen nacht geen oog dicht doen; ze was te opgewonden over de nieuwe indrukken van den dag. Eindelijk viel ze in slaap. Door hard kloppen op de deur werd ze wak ker. „Opstaan Van dat lange slapen wordt men oud en zwakNeem eerst een bad Ik wacht tot u klaar bent". „Maareh", zei ze nog erg slaperig. „Niets te maar eh 1 Sta op.... en neem een koude douche „Oh, hemeltje! Een koude douche.... gelooft u?" riep ze door den muur. „Natuurlijk, u zult heusch niet doodgaanDat garandeer ik". Dat had ze nog nooit gedaan: ze ging naar de badkamer en deed wat haar gezegd was. Na de koude douche voelde zij zich werkelijk frisch en opgewekt, als nooit te voren. Toch vreemd: in den bevelenden toon lag niets beleedigends, maar iets vaderlijks. Toen ze hem de thee in zijn kamer bracht was er iets vroolijks, iets stralends in haar oogen. Hij was al aangekleed en zat aan zijn tafel te schrijven. „Goedenmorgen, mijnheerJa, zijn naam wist ze zelfs niet. „Muller", zei hij vlug. Toen: „Eén kopje, en waar is het uwe Wilt u liever alleen ont bijten En, zonder op haar antwoord te wach ten, ging hij naar de keuken en haalde haar kopje. Er bleef voor haar niets anders over, dan op de plaats tegenover hem te gaan zitten. „Zoo en nu moet ik naar de zaak", zei hij, toen hij klaar was. „Alstublieft, hier is mijn pas. En hier is mijn telefoonnummer. Ik heb n.l. een sigarenzaak voor het geval u me noodig mocht hebben...." Toen gaf hij haar plotseling een kus op haar voorhoofd, en voordat ze wist, wat er gebeurde, was hij weg. Lang stond ze daar, als aan den grond ge nageld, zijn pas in de hand. Toen ze van haar verbazing bekomen was, maakte ze de pas open. Hè, die foto lijkt niets, dacht ze, degeen die daarop stond, leek veel jonger. Het kon best een broer van hem zijn, maar toch ook weer niet. Maar er stond toch duidelijk: Johan Muller, koopman, geboren 14 Maart 1887, weduwnaar. Den geheelen verderen dag deed ze vroolijk zingend haar werk. Om 6 uur had ze de tafel netjes gedekt en zat te wachten tot hij kwam. Plotseling werd er hard gebeld. Ze schrok even, liep gauw naar de trap en trok de deur open. „Is de weduwe Jansen thuis riep een jongens stem. „Ja, dat ben ik". „Oh, hier Is een koffer voor uwil ik hem even boven brengen „Dat is zeker zijn koffer", dacht ze en riep: „Ja, kom maar boven". Toen nam ze de koffer over en gaf den jongen een dubbeltje. „Wat is die koffer licht", dacht ze en rammelde hem even heen en weer. Er rinkelde iets in. Toen hem openmaakte zag ze, dat het haar eigen koffer was, waarin een kapotte zilveren vork was met een briefje er bij: „Ik heb goed bij u gegeten en geslapen. U hadt veel mooi zilverwerk en bijouterieën. Ik dank u daarvoor hartelijk. Johan Muller". Aan het verslag der commissie inzake wette lijke regeling van de afbetalingsovereenkomst, uitgebracht aan den Minister van Justitie, is het volgende ontleend: De commissie heeft onderzocht, welke be zwaren de koop op afbetaling zijn verschil lende vormen en de daarbij gewoonlijk voor komende bijzonderheden opieveren. Beswaren van verkoopers- zijde. Uit de verschillende van verkoopers binnen gekomen rapporten blijkt, dat de groote meer derheid der afbetalings-overeenkomsten een gunstig verloop heeft. Toch valt er, sinds den oorlog, een ongunstige tendenz in het verloop der betalingen waar te nemen. Dit wordt ge weten aan een sterk dalende moraliteit van debiteuren, die het betalen van schuld en zorg voor andermans goed niet meer als een natuur lijke verplichting gevoelen. Over de werking en gevolgen der overeen komst, in het bijzonder ingeval van wanbetaling, bestaan verschillende klachten, voornamelijk ten aanzien van de volgende punten: 1. In nagenoeg alle rapporten wordt zeer ernstig geklaagd over de kostbare, langdurige en omslachtige wijze van procedeeren, waardoor het in vele gevallen praktisch onmogelijk is van de ten dienst staande rechtsmiddelen ge bruik te maken. 2. Sommige handelaren klagen erover, dat de politie weinig geneigd is, serieus kennis te nemen van aangiften van verduistering van huurkoop-artikelen. 3. Een aantal handelaren komt met klem op tegen het verloren gaan van hun eigendom door executorialen verkoop daarvan ten bate van den verhuurder van het door den huurkooper bewoonde perceel of ten bate van den fiscus, indien die voorwerpen tot stoffeering dienen. 4. Klachten worden geuit ten aanzien van de heerschende rechtsonzekerheid aangaande de be voegdheid van de gehuwde vrouw tot het slui ten van afbetalingscontracten. 5. In het bijzonder van de zijde van den autohandel en de financierings-instellingen wordt gewezen op de heerschende rechtsonzekerheid ten aanzien van de vraag, wie eigenaar is van den in huurkoop verstrekten automobiel, die door den huurkooper onbevoeglijk aan een derde wordt verkocht, doch krachtens z.g. „constitu turn possessorium" in de macht van den huur kooper wordt gelaten. 6. Geklaagd wordt over de heerschende on zekerheid betreffende het rechtskarakter van de afbetalingsovereenkomst. 7. In het bijzonder ten aanzien van het zegel recht van huurkoopcontracten doen de gevolgen van het niet vaststaan van het rechtskarakter der overeenkomst zich gevoelen. Een der voornaamste oorzaken, waardoor al gemeen erkende misstanden in den afbetalings- handel ontstaan, noemen de verkoopers het op laakbare wijze optreden van colporteurs, waar door afbetalingscontracten tot stand komen met niet-credietwaardige afnemers. Monilijtch&clcrt bij «ie afnemers. De bezwaren tegen het afbetalingscontract en zijn gevolgen die uit de kringen der afnemers naar voren werden gebracht, zijn in hoofdzaak: 1. In vrijwel alle rapporten wordt over het colportage-stelsel ernstig geklaagd. 2. Het afbetalingsstelsel leidt tot overschrij den van koopkracht (overkoopen) en onge- wenschte opeenhooping van afbetalingsschul den. Deze klacht wordt uit alle kringen van afnemers vernomen. 3. Geklaagd wordt over den dikwijls zeer bezwarenden inhoud der contracten en het op onredelijke wijze toepassen en ten uitvoer bren gen van bepaalde bedingen. 4. Geklaagd wordt, dat van het afbetalings stelsel misbruik wordt gemaakt door te duur verkoopen. 5. Het afbetalingsstelsel leidt tot woeker. Buitenlandsche wetgeving. Het onderzoek der commissie van de buiten landsche stelsels heeft omvat de bestaande af- betalingswetten in verschillende landen. In nagenoeg alle regelingen wordt de afbe- talings-overeenkomst opgevat en uitgewerkt als een bijzondere vorm van koop en verkoop. Wettelijke voorzieningen- De commissie is tot de overtuiging gekome"- dat in vele gevallen het bestaande priy. recht te kort schiet in zijn taak om parijen, die een overeenkomst van afbetaling aan' te waarborgen, hetgeen redelijk en billö* .ls' en dat de groote meerderheid der bezware" ctl's ondervangen kan worden door ingri!Pe e Wets wijziging. De commissie heeft o.a. de navol£enae Punten in behandeling genomen De afbetalingsovereenkomst 'n haar eenvou- digsten vorm is koop en verkoop op crediet, met aflossing in termijnen. Pe ,za Wordt vóór de volledige betaling aan den Kooper overgedragen Deze overeenkomst krijg4 eGn "'jzonder karakter wanneer daarin het bedinS is opgen0men, dat de eigendom der overgedragen zaak tot de volledige afbetaling aan den verkooper voorbehouden blijft. De commissi® neeit niet geaarzeld, ook hierin een bijzonderen vorm van koop en ver koop te zien. Naar deze opvatting kan de regeling der afbe talingsovereenkomst zich aansluiten bij den ti tel van koop en verkoop ;n het Burgerlijk Wet boek. De commissie acht het woord „huurkoop" een passende benaming voor den koop en ver koop op afbetaling met voorbehoud van eigen dom. Colportage. De misstanden, waartoe het colportagestelsel aanleiding geeft zijn van zeer ernstigen aard. Be- strij ding daarvan is een dringende eisch en dient op krachtige wijze te geschieden. Een algemeen verbod van colportage zou naar de meening der commissie te ver gaan. De op lossing is gezocht in de richting van een vergun ningstelsel. Wie als corporteur werkzaam wil zijn moet daartoe vergunning vragen van een auto riteit, die gemakkelijk in staat is tot beoo-rdee- nng van de persoonlijke eigenschappen van den colporteur. Door zoodanige regeling, versterkt door een strafbedreiging tegen het optreden van onge- concessioneerde colporteurs, zal het mogelijk zijn op de huurkoop-agenten eenige selectie toe te Passen. Bezwarende bedingen. Verschillende middelen heeft de commissie in onderzoek genomen, welke kunnen worden aan gewend om misbruiken tegen te gaan, die het gevolg zijn van het opleggen van*de bezwarende bedingen en het op onredelijke wijze in toepas sing brengen daarvan. 1. De kooper moet zich te allen tijde op de hoog te kunnen stellen van de bezwarende bedingen, welke hij heeft aangegaan. Het is daarom wen- schelijk, dat die bedingen der overeenkomst, welke een sterk ingrijpende werking kunnen hebben slechts schriftelijk kunnen tot stand ge bracht worden. Het geschrift moet dus zijn geldigheidsvereischte, niet bij uitsluiting voor geschreven bewijsmiddel. 2. Een afzonderlijke regeling, waarbij den rechter de bevoegdheid wordt gegeven de toe passing van verschillende bedingen te matigen, mag als een zeer gewenschte maatregel worden beschouwd en is zeer goed in een regeling der afbetalingsovereenkomst op te nemen. 3. Misbruik wordt gemaakt van de bedongen bevoegdheid, den kooper, die achterstallig is, on verwachts met kostbare rechtsmaatregelen te overvallen. Daarom komt het gewenscht voor het nemen van verschillende rechtsmaatregelen afhankelijk te stellen van een te voren gedane sommatie. Cessie van loon. 4. Een groote zekerheid voor de prompte na koming der afbetalingen wordt gevonden in het looninkomen van arbeiders en ambtenaren. De commissie heeft gemeend een algeheel ver bod van cessie van loon te moeten ontraden. De toepassing der cessie worde geregeld op zoodanige wijze, dat slechts de termijnen, welke bij regelmatige afwikkeling van de overeenkomst opeischbaar zouden zijn, op het loon kunnen worden gekort. 5. Het recht tot vervroegde aflossing mag den kooper niet worden ontnomen, integendeel vervroegde aflossing moet op maatschappelijke gronden worden aangemoedigd. Ten einde daar toe een prikkel te verschaffen, verdient een voor schrift, krachtens hetwelk bij vervroegde afbe- talinig aftrek van interest plaats heeft, aanbeve ling. 6. Een der ernstigste verwijten, welke in theorie tegen het huurkoopstelsel gemaakt kun nen worden, bederft het beding, krachtens het welk de verkryper ingeval van wanpraestatie van den kooper, de zaak mag terugnemen, terwijl de reeds gedane afbetalingen aan den verkooper vervallen, d. w. z. hem niet behoeven te worden teruggegeven. Het is de commissie gebleken, dat dit verwijt slechts zelden gegrond is. Toch is het gewenscht, te komen tot een rege ling, waarbij de mogelijkheid tot ongegronde ver rijking ten koste van de wederpartij wordt afge sneden. Het juiste beginsel voor een billijke regeling acht de commissie gelegen in een stelsel, krach tens hetwelk al datgene ongeldig wordt ver klaard, wat ingeval van terugneming den ver kooper in een gunstiger toestand zou brengen, dan waarin hij bij regelmatige nakoming der overeenkomst zou zijn geraakt. Slaagt de huur kooper er in zulk een bevoordeeling van den verkooper aan te toonen, dan zal het beding, hetwelk den verkooper dat onredelijk voordeel heeft verschaft, in zooverre geen gevolg hebben. Aan den anderen kant is het een eisch van bil lijkheid, dat de verkooper de terugneming rech tens kan verwezenlijken op eenvoudiger wijze dan met behulp der thans vereischte procedure. Rechten van derden. Aangezien door huurkoop schijn van eigendom wordt gewekt, dienen derden, die te goeder trouw daarop afgaan, bescherming te genieten. De verhuurder van het huis, waarin een in huurkoop overgedragen zaak is geplaatst, kan, indien de zaak tot de stoffeering van het huis behoort, daarop verhaal uitoefenen, zonder re kening te houden met het eigendomsrecht van den verkooper. Dit recht van den verhuurder leidt tot onbil lijkheid, indien blijkt, dat de verhuurder bij het aangaan der huur van den huurkoop kennis droeg. Soortgelijke moeilijkheid doet zich voor bij fis caal beslag. Beide onderwerpen eischen voor ziening. Woekerbestrijding. De woekerhandel bedient zich van het huur koopstelsel door het beding, waarbij de schuld- eischer zich het eigendomsrecht op de in huur koop overgedragen zaak voorbehoudt, totdat ook andere huurschulden zullen zijn voldaan. TDe commissie» acht beteugelins van deze soort „kettingcontracten" alleszins gewenscht, door on* geldigverklaring van het beding, waarby de eigendom wordt voorbehouden tot ook toekom stige schulden zullen zijn voldaan. Zeer vaak openbaart de woeker zich in het uit buiten van de opeischbaarheid van schulden, waarvoor de middelen tot delging niet voorhan den zijn. Invoering eener wet nopens -de afbetalings overeenkomst van uitsluitend burgerrechtelijken aard zou tengevolge hebben, dat deze wet een voudig opzij zou worden gezet, door hen tegen wie zij by uitstek werken moet. Dit heeft ertoe geleid, een reeks van publiekrechtelijke bepalin gen te ontwerpen, waarbij het uitoefenen van den afbetalingshandel, in den ruimsten zin des woords, betreffende zaken van betrekkelijk ge ringe waarde onderworpen wordt aan een ver gunning. Evenals ten aanzien van de colporteurs kan deze afhankelijk worden gesteld van de persoonlijke ^genschappen en gedragingen van den aanvrager. Faillissement, Oplossing der moeilijkheid kan gezocht worden door met terzijdestelling van den regel van art. 37 der FaiHissementswet, zoowel den curator als den verkooper het recht toe te kennen, de over eenkomst desgewenscht te bëeindigen door te ruggave van de zaak. Daarnaast blijve de moge lijkheid open, den huurkoop buiten het faillis sement te doen voortduren of voor' het nog niet betaalde gedeelte van den prijs verificatie te verzoeken. Tenslotte heeft de commissie het wenschelijk geoordeeld, de termijnbetaling te onttrekken aan de werking van de surséance van betaling. De commissie is van oordeel, dat een goede re geling van de afbetalingsovereenkomst niet mo gelijk is, zonder gelijktijdige wijziging van het procesrecht. Het proces inzake de huurkoopovereenkomst is in zijn geheelen omvang te brengen onder de competentie van den kantonrechter. Evenals de arbeidsprocedure kan het bij verzoekschrift wor den ingeleid. Het is gewenscht voor huurkoopcontracten een zegelrecht in te stellen, dat contracten van ge- ringe waarde niet te sterk belast. Indien voor elke huurkoopacte een zegelrecht van minstens tien cent wordt gevorderd, is na deel voor de schatkist niet te vreezen. Bovendien is het wenschelijk vast te leggen, dat elke huurkoop termijn g'ëldt als afzonder lijke vordering bij de toepassing van art. 37 lo. Hiervan is het gevolg, dat voor termijnen van 10 of minder geen kwitantiezegel is verschul digd. Onze Parijsche correspondent meldt: Louis Masson wordt als directeur van de „Opéra Comique" opgevolgd door den zeer kunstzinnigen heer P. B. Gheusi, die reeds in 1907 co-directeur van de Opeia is geweest en van 1914 tot 1918 met Isola de Opéra Comique leidde. Hij is vooral bekend als een zeer bo- kwaam kunstcriticus en zijn critieken hebben een groot gèzag muzikale kringen. Bovendien is hij een kundig schrijver van lyrische libretto's. Hij gaf Camille Erlanger het libretto voor de „Juif Polonais", aan Saint-Saëns dat voor „Les Barbares". Zijn eerste daad is geweest, den heer Albert Carré te vragen technisch raadgever van de Opéra Comique te blijven en d'Inghelbrecht te handhaven voor leiding der repetities. Bastide blijft dirigent. Hij is voornemens do „Salie Favart" den lOden November te heropenen. AUGUST REIJNS. t Onze Brusselsche correspondent meldt ons: In den ouderdom van 83 jaar is te Brugge overleden de heer Aug. Reijns, die gedurende ruim 50 jaar kapelmeester van de hoofdkerf aldaar is geweest en een verdienstelijk compe» nist van religieuse muziek was. «f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6