TWEEDE SOCIALE STUDIEWEEK IN HET BISDOM HAARLEM. SPORT EN SPEL LUCHTVAART DE LIEFDE OP HET LAND. DINSDAG 11 OCTOBER 1932 RADIO-PROGRAMMA RADIO-BERICHTEN KATOENEN GOEDEREN NAAR NED.-INDIE. Geen voorstellen tot contingenteering. door BERTA RUCK. BIJEENKOMST IN 'T RETRAITE HUIS TE BERGEN. In het teeken van Quadragesimo Anno". TWEEDE DAG. PINDA PINDA, TIDAH ADAH. De politie treedt op tegen de ventende Chineezen. SMOKKELEN VAN VARKENS. SMOKKELAARSPECH IN SEPTEMBER DE VERKOOP SWEEPSTAKE-LOTEN. K. N. V. B. n n n MEVROUW PHILIPSEN-BRAUN OP DE TERUGREIS. DE NOODLANDING VAN VON GRONAU. MARKTBERICHTEN. yiSSCHERIJ. WOENSDAG, 12 October. Huizen (1875 M., 160 K. H-> Uitsl. NCRV- liitzending: 8.00 schriftlezing; 8.15 gramofoon- platen; 10.00 NCRV.-dameskoor; 10.30 morgen wijding; 11.00 Jeanne van Amerongen (sopraan) met medew. v. Ali de Jager (piano); 11.30 W. Tump (viool), R. Hendriks (cello) en Chr. Veelo (piano). O.a. Trio no. 9 bes-dur, Haydn en Trio no. 49. Mendelssohn; 1.30^-2.00 vervolg zangvoordracht; 2.30 H. Kiekens (hobo), Jan de Vente (fluit), B. de Wilde (klarinet) en F. Ger- steling (piano). O.a. 2e Suite Mulhousienne, Ehrhart; 4.30 gramofoonplaten; 5.00 kinder uurtje; 6.00 L. de Ruiter. „Een kriigsman met de pen"; 6.30 Engelsche les; 7.00—7.30 afgestaan; 7 45 Ned. Chr. Persbureau; 8.00 Evangelisatie samenkomst; 930 gramofoonplaten plm. 10.00 Vaz Dias; 10.4511.30 orgelconcert Frans Has selaar. Hilversum (286 M„ 1013 K. H. Uitslt. VARA-programma: 8.00—10.00 gramofoonpla ten: 10.15 R. Numan (declamatie), J. Brook- bouse McCarthy (orgel), G. J. Zwertbroek (toespraak), en gramofoonplaten; 12.00 VARA- klein-orkest. O.a. fant. Tosca en potp. Lustige Witwe en gramofoonplaten; 2.00 voor de vrouw (voordracht en gramofoonplaten); 3.00 voor de kinderen; 5.30 concert door de „Notenkrakers" en gramofoonplaten. O.a. Svncopation. Kreisler en Besuch bei Millöcker, Morena; 7.00 Weiter- rapport en overheidspersoneel: 7.20 VARA- orkest, met medew. v. H. v. Wezel (cello). O.a. concert voor cello en orkest, Bocherini; 8 00 J. Ratté: „Verspilling van productieve krachten III"; 8.20 concert door „De Flierefluiters", o. I. v. H. de Groot; 8.50 gramofoonplaten; 9.00 ,.De Affaire Dreyfus", III. N. V. Amsterdamsche Tooneelvereeniging o. 1. v. A. v. Dalsum en A. Defresne en het VARA-tooneel o. 1. v. W- v. Capellen. Algeheele leiding: A. van Dalsum: 10.20 Vaz Dias; 10.30 „De Flierefluiters", o 1. v. H. de Groot; 11.00 orgelspel Joh. Jone; 11.30 12.00 gramofonplaten. Da ven try (1554 M., 193 K. H.) 10.50 tijd sein en weerbericht; 11.05 lezing; 12.20 orgel concert Q. Maclean; 1.05 Leonardo Kemp's orkest. O.a. Masquerade, Loeb en menuet in g, Beethoven; 1.50 gramofoonplaten: 2.45 voor de scholen; 3.50 Sted- orkest Bournemouth met medew. v. F. Merrich (piano). O.a. Symphonie no. 1 in c. Beethoven: 5.05 orgelconcert S. Gustard; 5.35 kinderuur; 6.20 berichten: 6.50 Handei's en Corelli's vioolmuziek door Orrea Pernel; 7.10, 7.30 en 7.50 lezingen; 8.20 BBC- dansorkest; 9.20 berichten; 9.40 Symphonie- coneert door het BBC-orkest met medew. v- P. Jones (tenor). O.a. Symphonie no. 3 in a kl. t.. Mendelssohn; 10.05 lezing; 11.2012.20 Roy Fox en zijn orkest. P a r ij s (Radio Paris, 1725 M„ 174 K. H.) 8.05, 12.50 en 7.40 gramofoonplaten; 9.05 Sympho- nie-concert door het Omroep-orkest o. 1. v- E. Bigot Kalundborg (1153 M„ 260 K. H.) 11.20 12.35 concert uit hotel Angleterre; 2.504.20 concert uit Rest. Wivex; 4.204.50 gramofoon platen: 7.508.30 Omroeporkest o. 1. v. Reesen. O-a. fragm. „Cavalleria Rusticana", Mascagni en Carmen", Bizet; 8.30 radio-tooneel; 9.10 Deen- sche leideren door Dagny Moller (zang) en F. Jensen (piano); 9.4510.20 Omroeporkest o. 1. v. Reesen. Noorsche muziek. O.a. Noorsch kunste naars-carnaval in Rome, Svendsen. Langenberg (473 M„ 634 K. H. 6.25—7.20 gramofoonplaten; 11.2012.10 concert. O.a. ouv. Martha en fragm. Verkaufte Braut; 12.201.50 concert. O.a. ouv. Hamlet en Bach; 4.205.30 Suppé-concert uit Frankfort; 7.508.20 concert uit Londen, met meedw. v. Radio-Mannenkoor; 8.20 Symphonie-concert door het Omroep-orkest met medew. v. E. Erdmann (piano). O-a. Piano concert in Bes. gr. t.. Beethoven; 10.00—11.20 ^co'ficert o. 1. v. Wolf. Rome (441 M„ 680 K. H.) 4.50—5.35 concert; fliSgüëirMascagni-concert met medew. v- orkest en solisten o. 1. v. Casolari. O.a. ,,Amica", o. 1. v. Mascagni. Brussel (508 M., 590 K. H.) 12.20 concert o. 1. v. Moreau; 5.20 kamermuziek- O.a. Onvol tooid kwartet. Leken; 6.20 gramofoonplaten; 8.20 concert door de Stafmuziek der Grenadiers. O.a. Urendans, Ponchielli; 9.00 gramofoonplaten; 9.20 radio-tooneel (gramofoonplaten); 9.50 con cert uit de Memlinczaal te Antwerpen o. 1. v. Moreau. (338.2 M., 887 K. H.) 12.20 zie 508 M.; 6.20, 6.50 en 8.20 gramofoonplaten; 9.20 concert door de Stafmuziekder Grenadiers. O.a. Rhapsodie Walonne, Marchand; 10.30 concert uit de Mem linczaal. Zee sen (1635 M., 183.5 K. H.) 5-70—7.20 concert; 11.20 en 1.20 gramofoonplaten; 6.50 Un dine, romantische opera in 4 bedrijven van A. Lortzing met medew. v. solisten, koor en orkest o. 1. v. Paul Breisch; ca. 8.35 en 9.50 berichten. Na afloop tot 11.20 dansmuziek door Willi Schön feld en zijn orkest. Rotterdam (gema radio-distri.) Pro gramma 3: 9.05 Langenberg; 1.20 Königswuster- hausen; 2.50 Kalundborg; 3.50 Königswuster- hausen: 5.20 Warschau; 6.20 Brussel (Vlaamsch); 6.50 Königswusterhausen. Programma 4: 10-35 Daventry; 11.05 Daventry; II.20 Königwusterhausen; 12.50 Daventry; 2.50 Londen R.; 3.20 Daventry;; 5.35 Brussel (Fransch); 7.35 Parijs; 8.20 Daventry. Het nieuwe radiotijdsein. Sinds 1 October wordt, gelijk de luisteraars bemerkt hebben, over onze belde omroepzenders een nieuw tijdsein gegeven en wel om 8.15, 15.15, 1915 en 23.15 uur. Het zjjn tien v's in nursetee- ken (drie punten en een streep) gevolgd door vier strepen en vyf punten. By de laatste punt is het kwartier juist vol. Radio in China. In de verschillende provincies van China be vinden zich een beperkt aantal omroepzenders, die alle werken met een energie tusschen 0.5 en 2 kW., zoodat zy slechts een zeer geringe reik wijdte hebben. Onlangs is nu te Nanking de eerste Chineesche krachtzender in bedryf ge steld, welke met 75 kW antennevermogen op golflengte 440 M. werkt. De benoodigede stroom wordt betrokken van een eigen eiectrische cen trale; hier is een draaistroom generator direct gekoppeld met een 4-takt Dieselmotor van 6000 P.K. Het antennesysteem bestaat uit twee vry- staande 120 M. hóoge masten op 250 M. van elkaar, waartusschen een uit vyf draden be staande T-antenne is gespannen. Met behulp van een speciale inrichting kan de omroepzender ook voor telegrafie worden gebruikt. De geheele in richting is in dre afzonderlijke gebouwen onder gebracht. In het eerste is de eiectrische centrale geplaatst, in het tweede de eigenlyke zender met de omvermers en een schakelinstallatie, in het derde bevinden zich een studie met de micro foonversterker en een laadinrichting. Operaplannen van de B. B. C. Tot nu toe werden in den Engelschen omroep betrekkelyk weinig opera's gegeven. In het be gin van dit jaar zyn onderhandelingen geopend met verschillende operateaters op het Kuropee- sohe vasteland, teneinde de door deze gegeven opera's door Engelsche omroepstations te laten uitzenden. Tegelijkertijd deden geruchten de ronde, volgens welke de Engelsche omroep de Covent-Garden-Opera te Londen financieel zou steunen. Wat dit laatste betreft, schynt nog geen besluit te zjjn genomen, want volgens de be richten zal dezen herfst door den Engelschen omroep alleen een aantal opera's worden uitge zonden, welke in verschillende steden van En geland worden opgevoerd en daarnaast een aan tal studio-opvoeringen van opera's. Verder zul len, gezien de goede ervaringen, die hiermede zijn opgedaan, de uitzendingen van in Duitsche theaters gegeven opera's worden voortgezet, ter- wyl ook de verbreiding uit andere Europeesch theaters op het programma staat. Het Fransche omroepnet. Zooals uit verschillende in den laatsten tijd verschenen berichten blykt, zyn de werkzaam heden voor de uitvoering van het plan van ge neraal Ferrié in vollen gang. Officieel wordt thans medegedeeld, dat een aantal der op te richten stations niet de in het plan voorziene energie van 60 kW zal krygen, maar een hoo- gere. Zoo zal Lyon werken met 90 kW en Parys en Toulouse ieder met 120 kW. De zenders te Ry'ssel, Marseille en den zender te Bretagne zul len binnenkort klaar zijn; de werkzaamheden voor den bouw van den 60 kW zender te Nlzza zijn reeds begonnen. Voorloopig zal met de ge noemde zenders worden volstaan. De Fransche minister van P. T. T. heeft verklaard, dat de beperking van het budget voor het volgend jaar verdere uitgaven voor het omroepnet niet toe laat. Verder willen wy nog opmerken, dat er be halve dit technische bouwplan, in Frankrijk nog steeds iedere organisatie van den omroep ontbreekt en dat b.v. de vraag, hoe naderhand het bedryf van al die krachtzenders moet wor den bekostigd, nog steeds op antwoord wacht. De nieuwe krachtzender Weenen. De werkzaamheden aan den nieuwen Oosten- rykschen krachtzender op den Bisamberg naby Weenen zyn den laatsten tijd, dank zy het gun stige weer, flink opgeschoten. Indien de omstan digheden zoo blyven, zoodat in de komende maanden de antennes kunnen worden gebouwd, hoopt men midden December met de proefuit- zendingen te kunnen beginnen. Het antenne- systeem wordt volgens de nieuwste gezichtspun ten ingericht; het bestaat uit twee 140 M. hooge stalen masten, waarvan de een <1 >3 eigenlyke antenne vormt en de andere in zekeren zin als spiegel dienst zal doen, welke de 3traling naar het Westen richt. Reorganisatie of desorganisatie? De ingrijpende veranderingen in de organisa tie van den Duitschen omroep, die met 1 Octo ber van kracht zyn geworden, hebben tot heden weinig verbeteringen opgeleverd. Integendeel is er een bedenkelijke chaos ontstaan en reeds dui ken geruchten op volgens welke de oude toe stand nog tot 1 Januari zal blijven voortbe staan. Volgens andere is men het nog lang niet eens over de bezetting van verschillende pos ten en tevens wordt beweerd, dat de uitvoering van het geheele reorganisatieplan zulke kosten zal meebrengen, dat men er waarschynlyk toe zal besluiten, de oude regeling, althans voor een deel, te handhaven. Voor de luisteraars is het te wenschen, dat zoo spoedig mogelyk in deze verwarring klaarheid wordt geschapen, daar de samenstelling der programma's moet lyden on der den onzekeren toestand, die thans heerscht. Naar aanleiding van het bericht van het Ned. Corr. Bureau omtrent eventueele voorstel len der commissie nopens economische samen werking tuischen Nederland en Ned. Indië ver zoekt het correspondentiebureau ons thans het volgende mede te deelen; De Commissie heeft aan de hand van de ver zamelde nog nader te complementeeren gege vens aan het vraagstuk van den invoer van katoenen goederen in Ned. Indië een eerste alge meene beschouwing gewijd waarbij de bij het vraagstuk betrokken belangen van Nederland en van Ned. Indië uitvoerig onder het oog wer den gezien. Over de vraag of er hier reden kan bestaan voor ingrijpen van overheidswege, heeft de commissie zich evenwel nog in geenen deele een oordeel gevormd, zoodat het volmaakt voorbarig is, van eventueele concrete voorstellen te ge wagen. Voor zoover bedoeld bericht den schijn kan wekken, alsof de commissie prachtisch reeds tot een bepaalde conclusie is gekomen, is het met de werkelijkheid in strijd. EERSTE HOOFDSTUK Een wispelturig aanbidder. Daar! Geloof je me nu? Ik heb je wel honderd maal verteld wat het voor een type was, Joan. Ik zat met m'n ellebogen op tafel en m'n hoofd in mijn handen, en kreunde alleen maar eens. Wat komt het er op aan, wat voor een „type" iemand is, als je van hem houdt? 't Is me een lieverdje, hoor! hoonde mijn vriendin-Elisabeth. Ze dingerde den brief, die me zoo'n verpletterende tijding had gebracht over de ontbijttafel. Wie is die Muriel die je schrijft dat ze juist Harry Markham uitgeleide heeft gedaan bij zijn vertrek naar Saloniki, terwijl jij niet eens wist dat hij weg moest? 't Is Muriel Elvey; ik heb hem zelf aan haar voorgesteld, 'n dag of veertien geleden, in den schouwburg, legde ik uit. Je weet wel, dat beeldige meisje, waar ik in Duitschland mee op kostschool ben geweest: Ik had geen idee dat ze elkaar sindsdien nog ontmoet hadden. Mij heeft hij niet eens goedendag gezegd Klier, schold Elisabeth jongensachtig. Verbijsterd bleef ik staren op dien brief met het gouden monogram en het zwakke viool tjes-parfum. Elisabeth was één en al veront waardiging en medelijden. Ze had nooit bij zonder veel opgehad met kapitein Harry Markham, die het laatste jaar eenvoudig mijn afg« j was geweest. Wat een heerlijke dwaze tijd was het! Voor al, in het begin. Het begin is altijd het mooist, wanneer er een man van liet Harry-type in het spel is een onverbeterlijke flirt, die «ten meisje het hoofd op hol brengt met zijn telefoontjes, zijn uitnoodigingen, zijn compli mentjes en zijn eigen fascineerende per soonlijkheid. j Wat had ik mijn eentonig baantje gezegend, dat me toestond, in zijn nabijheid te leven. Mijn werkkring heette bij al mijn kennissen een lotje uit de loterij. Ik verdiende bijna drie pond per week, want ik was secretaresse van 'n nogal gewichtig ambtenaar op een van on ze ministeries. Van half negen tot half zeven zat ik daar opgesloten. Als het erg druk was, werd het acht uur. Daarbij was het allerminst een sinecuurtje! Mijn chef eischte van zijn ondergeschikten de uiterste krachtinspanning. En hij had geen pleizierig humeur. Maar ik verdroeg dat even opgeruimd als ik de mufheid van 't hokkige kantoor verdroeg, en de jachtig-ingeslikte maaltijden en het eentonig werk, dat me vóór mijn tijd oud maakte. Mijn familie woonde op het land, en om Harry moest ik eenvoudig in de stad wo nen. Ik geloof, dat het mijn dood zou geweest zijn, als ik me van Londen had moeten los scheuren en onze kleine flat bij Golders' Green verlaten. Mijn oude schoolvriendin Elisabeth, die typiste was op hetzelfde kantoor als ik, had ze gemeubileerd gehuurd van een officier, die op het oogenblik aan het front was. Na afloop van onze dagtaak deden we ons eigen huiswerk, zoo moe als we waren, en kookten zelf. 't Lijkt zoo oppervlakkig beschouwd, als of we een zwaar leven hadden. Maar dat was niet zoo. De dagen, waarop Harry me mee uit nam, waren blinkend-witte mijlpalen voor me. Ik geloof, dat ik er met plezier in zou hebben toegestemd, onder den grond te werken en nooit meer het daglicht te zien, als ik hém nog maar af en toe had zien verschijnen. Ik leefde in de stellige overtuiging dat ik voor hem evenveel was gaan beteekenen als hij voor mij. Elisabeth waarschuwde me her haaldelijk, maar wie trekt zich van dergelijke zwartkijkerij ooit iets aan? En Elisabeth was bovendien een mannenhaatster hoe zou ze dus bij mogelijkheid een goeden kijk op mijn sprookjesprins kunnen hebben? Heel geleidelijk stegen aan mijn stralenden hemel de eerste wolkjes van .twijfel. Hij was In het retraitenhuis te Bergen (N.H.) ving Zaterdag de tweede sociale studieweek aan, uit gaande van den Ned. R. K. Volksbond in het Bisdom Haarlem. 150 Volksbonders verzamelden zich des avonds in de kapel waar het Lof werd gecelebreerd door den Zeereerw. heer Rector J. Bots, Geestelijk Adviseur van het Centraal Bestuur. Onmiddellijk na het Lof werd in de ruime recreatiezaal de studieweek geopend door den heer van den Akker, voorzitter van het Cen trale bestuur. Spr. wees er op dat de sociale studiedagen, als vanzelf, zouden staan in het teeken van Quadragesimo Anno. Deze zendbrief toch is van zoodanigen inhoud voor het maat schappelijk leven, dat nooit genoeg daarop de aandacht kan worden gevestigd. Quadragesimo Anno, haar verschijning en karakter. Rector Bots,, die daarna het woord verkreeg nam tot titel van zijn onderwerp „Quadragesimo Anno, haar verschijning en karakter". Spr. begon met er op te wijzen, dat, zooals velen zeggen, we staan aan den ondergang van een cultuur. De gedachte dat de maatschappij zoo niet langer kan blijven, wordt reeds door een groot deel van de menschheid gedeeld. Meerdere stelsels streefden reeds naar een her ordening o.a. het socialisme, het communisme, het liberalisme, de fascisten, de nationaal so cialisten, maar al deze stelsels kunnen de ver langde hernieuwing niet brengen. Echte beschaving moet gebaseerd zijn op de persoonlijkheid. En nu moet vooral worden op gemerkt, dat van alle stelsels die naar heror dening streven alleen het katholicisme de per soonlijkheid van den mensch onaangetast laat. Daarom is het christendom ook onmisbaar, om te komen tot een gezonde samenleving. Die on misbare factor begint men ook in kringen bui ten de Katholieke Kerk te voelen. Spr. citeert bijv. „Moeder" van Henriette Roland Holst, en wijst er op hoe Arthur Henderson nog verder ging door te zeggen: „Niet van Jesus, maar terug tot Jesus. Dan zal men de Kerk niet meer haten maar helpen haar invloed te ver- grooten". Maar vele katholieken begrijpen dat niet. Hudleson Slater heeft dat onlangs zeer juist getypeerd door te zeggen dat 80 het besef mist van de hooge roeping van het katholicisme. Vervolgens wees spr. er op, dat aan de ver woestende krachten op economisch terrein door de verschijning van Rerum Novarum een krach tig halt werd toegeroepen, maar met Quadra gesimo Anno begint de opgang naar een nieuwen tijd. Want door deze encycliek spreekt het chris tendom. Opmerkelijk is, dat Vliegen van de en cycliek zei; dat het op sommige bladzijden wel een socialistisch manifest leek, terwijl de „N. R. Crt.' opmerkte dat door de encycliek groote groepen verbitterder zullen worden. Toch heb ben zij de encycliek niet begrepen, want al tast de Paus ook onomwonden de kwalen van den tijd aan, al legt hij stevig den vinger op de wonde, in alles is de encycliek op de eerste plaats „verzoenend". Ligt in de bovengenoemde stelsels iets hard, iets onmeedoogends, in Qua dragesimo Anno wordt de persoonlijke waardig heid van mensch verheven en wordt de ver zoening der standen gepredikt als noodzakelijk voor de herordening van de maatschappij. Na de gedachtenwisseling die hierop volgde bracht de voorzitter een woord van dank aan Rector Bots voor zijn inderdaad mooie inlei ding De invloed van een pause lijk stuk op het maatschap pelijk leven. De Zondagmorgen werd ingezet door een algemeene H. Communie. Om 11 uur begon de eerste les, welke inge leid zou worden door den heer W. Steinmetz (Amsterdam) die tot titel koos: De invloed van een Pauselijk stuk op het maatschappelijk leven". Uitvoerig wees spr. er op hoe 11 eeuwen door de Kerk haar invloed heeft doen gelden, omdat de zedenwetten tot maatstaf genomen werden bij al het menschelijk handelen. En in de dagen, dat de invloed der Kerk was door gedrongen in instellingen en wetgeving had deze invloed een gunstige werking op staat, maatschappij en individu. Zoodra echter de 'zedenwet niet meer als norm werd genomen, was er onrust onder het volk en verkeerde de massa in een betreurenswaardigen toestand. Deze toestand was welhaast catastrophaal ge worden, toen Paus Leo XIII na rijp beraad en nadat velen hun blik naar Rome hadden ge vestigd, zijn Rerum Novarum in het licht gaf. Sedert dien is de invloed van de christelijke zedenwet op het maatschappelijk leven weer meer merkbaar geworden. Maar meer zal die invloed zich doen gelden als de mensch meer persoonlijk de christelijke beginselen zal be leven en de invloed daarvan doen gevoelen en vergrooten in het politieke en sociale leven. Quadragesimo Anno brengt ons dichter bij de persoonlijke beleving. Maar ook tot hechtere samenwerking tusschen de standen, welke samenwerking de Paus concreet belichaamt in de bedrijfsschappen. Quadragesimo Anno over het bederf in het heden- daagsch stelsel. De tweede les ving aan des middags om drie uur en werd gegeven door den heer Spit over: „Quadragesimo Anno over het bederf in het hedendaagsche stelsel". De huidige werkelijk heid op economisch gebied is het scherpste bewijs voor haar bederf, aldus spr. Het natuur lijke doel van een gezond economisch stelsel immers is de welvaart van den mensch zoo te doen zijn, dat voor ieder die van goeden wil is, de voorwaarde aanwezig is, om zich dat deel der stoffelijke goederen te verwerven, dat hij ter dekking van zijn redelijk stoffelijke en geestelijke behoeften noodig heeft. Dat het huidig economisch stelsel aan dit doel niet be antwoordt, zien wij duidelijk in de dingen om ons heen. Meer nog dan in den tijd van Rerum Novarum geldt, dat het kapitaal zich heeft op gestapeld in handen van slechts weinigen tegenover een machtig groot leger van prole tariërs. De doelstelling van de huidige samenleving is niet de behoeftenbevrediging van den mensch, (mensch in het algemeen) maar het streven om de winst zoo groot mogelijk te maken. En dat alles gaat met absolute mis kenning van alle christelijke wetten van naas tenliefde en rechtvaardigheid. Waar dus de grondbeginselen en de doel stelling der huidige maatschappij verkeerd zijn, moest a priori het bederf intreden. Onze taak nu is geen andere dan de grond beginselen te veranderen, zoodat deze steunen op de zedenwetten zoodat de christelijke be ginselen als leidinggevende normen het eco nomische stelsel beheerschen. Wij moeten opbouwen, grondvesten, want partieele herstellingen aan dit economisch stel sel zijn van geen nut, wij moeten 'n geheel nieuw stelsel hebben waar niet meer de bevrediging van de winstzucht domineerend en allesbeheer- schend is, waar niet de bevrediging van de behoeften van enkelen nagestreefd wordt, ten koste van tientallen millioenen werkloozen. Maar wij moeten streven naar een nieuwe or dening waarin voor elk goedwillend mensch plaats is. Het baat ons niet wanneer wij de menschen uitkrijschen wegens de verwerping van de huwelijksmoraal, als wij niet aan elk persoonlijk de gelegenheid geven te leven. De vrije concurrentie is gerechtvaardigd en hoogst nuttig, maar zij kan geen leidraad zijn voor het economisch leven, zooals de uitkomst maar al te zeer bewezen heeft. Daarom is het absoluut noodzakelijk dat het economisch leven opnieuw geregeld en geleid wordt door een waarlijk leidend beginsel. Na elke inleiding volgde een uitvoerige ge dachtenwisseling, Ten slotte werd de Zondag avond besloten met leutige liederen met de luit. Een echte volkszangavond, waarbij de bekende volkszanger Goossens uit Utrecht, zijn medewerking verleende. Men meldt ons uit Den Haag: De Chineezen met hun gesuikerde pinda's zijn als een regenbui over de stad gekomen: vrij snel en overal doordringend. Daarbij is de Haagsche bevolking even bekend met hen ge- Worden" als met het hemëlvocht in dit jaarge tijde. Evenmin als regen altijd gewaardeerd wordt, evenmin worden de zonen van het Hemelsche rijk, die door de crisis het varen er aan moesten geven overal met graagte begroet. Zeker zij zijn minzaam, goedlachsch, men hoort geen on vertogen woord uit hun mïind, maar met hun handeltje hebben zij zich heelemaal buiten de winkelsluitingswet gesteld Zij zijn niet in het bezit van een ventvergunning, en derhalve in overtreding. Optreden tegen deze mannen bracht vele moeilijkheden mede. Vooreerst zijn zij vreemdelingen, doch hun land ligt te ver weg om hen er heen te leiden. Wijders zijn zij het Nederlandsch niet machtig, een zonnige glimlach verstaat iedereen maar voldoet niet een elk. 't Wordt een heele puzzle tegen zoo iemand proces verbaal op te maken. Zij kun nen geen enkele vraag beantwoorden en het is zeer twijfelachtig of zij wel een vast adres heb ben. Nu mag als stuk van overtuiging de trommel met zoetigheid wel in beslag worden genomen, maar de ambtenaar van het Openbaar Ministerie kan deze onmiddellijk weer vrij geven. De po litie is nu in overleg getreden met dezen amb tenaar, dat hij zulks in dit geval niet zou doen, en zij heeft daarop een aantal trommels in beslag genomen, teneinde den Nederlandschen lastgever der Chineezen te treffen. Morgen zal nu een tolk komen om de nadere geheimen te ontsluieren. De vreemdelingen vallen niet in de termen voor een ventvergunning. Vele Nederlanders kunnen hiermee al slecht aan een boterham komen en men wil het aantal venters niet noo- deloos overvoeren. Het ontbreken van een vast adres speelt hier ook een rol. Wij vernemen, dat met andere gemeenten, waar de Chineesche invasie geconstateerd is, met name de beide groote havensteden, voeling is gezocht om dit probleem een plossing te ge ven. Er zit ook een sociale kant aan de zaak. En nu zijn Chineezen niet veel eischend maar van niks kan niemand in leven blijven. Ongemerkte dieren worden duurder verkocht dan de gemerkte. In het DuitschGeldersche grensgebied wordt dan een jaar geleden. op het oogenblik een uitgebreide schokkelhan- del gedreven in zg. ongemerkte varkens en biggen. Deze worden duurder verkocht dan de gemerkte. De politie en het veeartsenijkundig toezicht staan machteloos tegenover dezen frauduleuzen handel, wijl zij niet het recht hebben hier als controleurs in te grijpen. De controle is n.l. opgedragen aan de eigen controleurs, bedoeld in de Varkenscrisiswet. Deze controleurs blijken nog onvoldoende te zijn geïnstrueerd, om hier energiek te kunnen ingrijpen. Op de markt te Nijmegen waren Maandag weer groote partijen ongemerkte varkens en biggen aangevoerd. De bona fide-handelaars klagen over dezen onbillijken handel. Verwacht wordt thans, dat de controleurs weidia strenger zullen optreden tegen de overtreders. Wat. de douane in handen viel. In de maand September zijn in het district Düsseldorf door douane-beambten 1560''gevallen van smokkelarij onHierbij werden in totaal 90.000 sigaretten, 22000 boekjes sigaretten papier, 6300 K.G. tabak, 4900 K.G. koren en 3000 K.G. andere waren in beslag genomen. Verder werd de hand gelegd op 255 rijwielen, 5 motorrijwielen en 25 auto s, welke gebruikt waren bij het transport der contrabande. Behalve dat de goederen verbeurd verklaard zijn, worden de smokkelaars ook nog veroor deeld tot hooge geldboeten en gevangenisstraf fen. Den chauffeurs wordt daarenboven het rij bewijs ontnomen. In verband met de nog steeds aangroeiende smokkelarij is het douanepersoneel wederom aanmerkelijk versterkt. De Hooge Raad heeft gisteren behandeld een cassatieberoep van den Amsterdamschen siga renwinkelier v. d. V. tegen wien procesverbaal is opgemaakt wegens het verkoopen van Sweep- stake-loten, wegens overtreding van art. 2 der loterijwet, dat een verbod inhoudt van het ver koopen van loten in een buitenlandsche loterij. De kantonrechter te Amsterdam veroordeelde v. d. V. tot ƒ3 boete subs. 1 welke straf door de Rechtbank aldaar werd overgenomen. Mr. Kirberger rapporteerde en wijdde een bespreking aan het door een Amsterdamschen politie-inspecteur uitgebracht rapport over de werking van de loterij, verbonden aan de Irish Sweepstake. Het cassatieberoep werd toegelicht door mr. A. Sabelson uit Amsterdam, die stelde, dat de eenige vraag hier is, of de feiten opleveren het geen is ten laste gelegd. Naar pl-'s meening niet. Ten laste gelegd is n.l., dat verdachte de gele genheid openstelde tot deelneming aan een loterij die buiten het Rijk in Europa is aange legd. Dit deed verdachte niet door het verschaf fen van een aandeel. Hier zou men kunnen spre ken van „bevorderen." De procureur-generaal zal conclusie nemen op 24 October. BOERDERIJ AFGEBRAND. Gisterenavond om half zes is op het Diepen- heimsche Broek onder de gemeente Diepenheim de boerderij met schuur van den landbouwer E. Heetland tot den grond toe afgebrand. Het vee kon worden gered. De inboedel en de graan oogst werden een prooi der vlammen. De oor zaak van den brand is niet bekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Wij geven hieronder de huidige standen in de Tweede Klasse A en B van afd. II: TWEEDE KLAS A ges. gew. gel. vrl. P- v. t. gem. H.V.V. 4 3 0 1 6 19—9 1.50 Unitas 4 3 0 1 6 11—11 1.50 Quick 4 1 3 0 5 7—6 1.25 O.D.S. 3 2 0 1 4 8—3 1.33 O.N.A. 4 2 0 2 4 9—6 1.— R.F.C. b 2 0 2 4 10—12 1.— D.C.L. 3 1 1 1 3 5—7 1.— Neptunus 3 0 1 2 1 8—12 0.33 0.33 B.E.C. 3 0 1 2 1 6—13 Steeds Hooger 2 0 0 2 0 2—6 0- TWEEDE KLAS B Excelsior Fortuna Olympia C.V.V. Vios S.V.V. V.D.L. Gouda Overmaas V.O.C. es gew. gel. vrl. P- v. t- gem. 3 3 6 9—2 2.— 3 2 i S 53 1.67 3 1, 2 0 4 10—5 1.33 4 1 2 1 4 7—8 1.— 4 1 2 1 4 6—8 1.— 3 1 1 i 3 9—5 1.— 3 1 1. i 3 7-5 1.— 3 0 2 1 2 3-4 0.67 3 0 1 i 1 4—5 0.50 4 0 0 4 0 4—19 0.— toch wel van plan, me ten huwelijk te vragen? Of niet?Ja, natuurlijk!Of niet? De wolkjes begonnen den halven hemel te bedekken. Zou hij misschien heelemaal geen bedoelingen hebben? Was het heele geval al leen maar een flirtation, die zich handig ver school achter zoogenaamde onbevangen, har telijke kameraadschap? Of wachtte hij slechts een gunstige gelegenheid af om zich uit te spreken? Ik maakte een ellendigen tijd door. De uren van geluk en zoete verwachting wer den al zeldzamer, de twijfel steeds benauwen der. Zoo gaat het altijd, wanneer het Harry- type aanstalten maakt, zich terug te trek ken Ik zag hem lang zooveel niet meer. Maar ik bleef vertrouwen. Een lang en teeder ge koesterde hoop heeft altijd een harden dood strijd. Tenslotte waren deze laatste twee weken voorbij gegaan, zonder dat hij ook maar iets van zich liet hooren. Ik hoopte nog altijd on zinnig, dat er onverwachts iets zou gebeuren, en eindelijk dan was er iets gebeurd van morgen. Een sensationeele wending was het in elk geval. En het verpletterende nieuws kwam van dat meisje, waaraan ik hem zelf had voorgesteld! Eigenlijk had ik het kunnen weten, dat Harry, de licht ontvlambare, zou bezwijken voor Mu riel's cameeën-gezichtje. Ik herinner me, dat ze er op die Duitsche kostschool allemaal al zoo verrukt over waren; wanneer we een wan deling maakten „Unter den Linden" moest Muriel altijd tusschen de twee strengste en ongemakkelijkste leeraressen loopen, en zelfs dat verhinderde niet, dat de jonge Pruisische officieren in hun strakke uniformen ons troep je op de hielen volgden en met allerlei trucjes probeerden, een blik op te vangen uit de groote, naieve oogen van „die bildhübsche Englanderin." Dus deze oogen hadden Harry's laatsten glimlach opgevangen, vóór hij naar het too- neel van den strijd vertrok! Ik was hem geen afscheidsgroet waard geweest, ik, die hem verafgoodde, en die door hem in den waan was gebracht, dat hij mijn gevoelens beant woordde. Harry was weg! Zonder een \voord van vaarwel. Alles was uit voorbij afge- loopen! En ik moest maar zien, dat ik me erin schikte. Wat kon ik doen? Blijkbaar niets anders dan haastig mijn suiker-looze thee naar binnen spoelen, het oudbakken oorlogsbrood met het griezeltje margarine, dat mijn ontbijt voorstelde, opzij duwen, en met een vaartje wegstormen naar mijn werk, Elisabeth achterlatend om de bordjes te wasschen. Zij had haar vrijen dag. Ik benijdde haar; ik was allesbehalve in de stemming voor het duffe kantoorwerk. Arme kleine drommel! Zóó zijn ze nou, gromde Elisabeth. Je ziet er verschrikkelijk uit. O ja? Ik hoef me er nu nooit meer druk om te maken, hoe ik er bij loop. Dat is één troost, zuchtte ik, terwijl ik mijn hoed onver schillig op mijn hoofd duwde. Er zat een coquet bosje bloemetjes op den hoed en hij was met rose gevoerd, omdat Har ry eens gezegd had, dat een tikje rose vlaK aan mijn gezicht me zoo flatteerde. Ik Aaa het ding gekocht om te dragen bij de water tochtjes, die ik wel met hem maakte. Ik wierp toch nog een haastigen blik m spiegel, eer ik ging. Ik zag een vermoeid, o - aantrekkelijk meisjesgezicht, dat tien jaar ouder leek dan het werkelijk was. Een siap, moedeloos figuurtje, zonder eenige pit 04 Y~er~ kracht. Oogen zonder glans. Dito naren waar waren de gouden tintellichtjes die Harry eens zoo enthousiast geprezen /had; z.e lenen nu even dof en vaal als mijn heele verdere verschijning. Ikzuchtte en propte haastig den noodlot- tigen brief, die, zooals ik stellig meende, voor goed een einde had gemaakt aan mijn blijde jeugd, in mijn taschje. Hier, je vergeet deze, zei Elisabeth, ter wijl ze me twee andere enveloppen toestak, die nog ongeopend naast mijn bordje lagen. Ik had ze niet eens opgemerkt. Gen tijd meer, riep ik, ze onverschillig in mijn mantelzak moffelend. Meteen holde ik ook al de trap af. Er was niets, dat er op wees dat een van die ongeopende brieven ook maar iets belangwek- Komt dezer dagen in Rotterdam aan. Mevrouw PhilipsenBraun, die van haa* ernstige tijdens de Olympiade opgeloopen ziekte weer in zooverre hersteld was, dat zy de terug reis onlangs weer mocht, aanvaarden, doch in verband met haar gezondheidstoestand de reis geheel over zee door het Panama-kanaal moest maken, kan eerstdaags te Rotterdam worden, verwacht. Zij komt naar Europa met het s.s«i Damsterdjjk van de Holland—Amerika. Lyn, dia morgen of overmorgen te Liverpool zal aanko men. Oorspronkelijk was vastgesteld, dat het schip Dinsdag 11 October aldaar zou arriveeren,, maar het is mogelyk dat een kleine vertraging niet ingehaald kan worden, waardoor de aan komst eerst op Woensdag te Liverpool zal plaats hebben. Haar echtgenoot, de heer H. Philipsen Jr. is haar tegemoet gereisd en was reeds gisteren te Liverpool om haar op te wachten. Zeer waar schynlyk zal de reis van Liverpool per trein naar Londen worden gemaakt en vandaar pep Harwich boot naar Hoek van Holland, dus niet per vliegtuig zooala in de bedoeling lag. LONDEN, 10 October. (V.D.) Het Engelschfl stoomschip „Caragola" is op de plaats waar het toestel van Von Gronau op zee is gedaald, aan gekomen. De bemanning van het stoomschip zal trachten de vliegboot naar Mergui te bren- gen. Over het lot van de bemanning van de vlieg* boot wordt niets gemeld, doch men neemt aan dat de inzittenden van het vliegtuig aan boord van het stoomschip zyn gegaan. VAN ROME NAAR BERLIJN IN 5'/z UUR. MÜNCHEN,10 October. (V.D.) Het driemotos rige Junker-vliegtuig d. 2202 JU 522, dat on langs het traject MUnchenRome in 3 V, uur vloog, heeft een nieuw record gemaakt door ln 5% uur van Rome naar Berlijn te vliegen. Een sneltrein heeft voor dezen afstand ongeveer anderhalven dag noodig. BERKEL, 10 October. Bloemen. Rozenedith helen ƒ1.055.15, aug. noach ƒ1.053.85, mrs. hoover 1.403.50, briar cliff 1.303.40, rosa- landia 1.20—3.25 per 100; chrysanthenpuiling 718 ct, m. edith cavell 817' ct, edward page 1215 ct, rose day 613 ct, rayonanthe 412 ct„ blanche du poitou 411 ct, mónt blanc 411 ct, cranfordia 49 ct per stuk; diversen: troschry- santhen 1020 ct, asp. plumosus 4—15 ct, asp.t sprengerie 415 ct per bos, dahlia's 0.602.20 per 100, salvia 1.02, cyclamen 1545 ct, begonia 3334 ct, primula 78 ct per pot, callo 1116 ct per kelk. RODENRIJS, 10 October. (Coöp. Groentenvel- •ltng Vereen. „Berkel en Rodenrijs" G.A.) Kom kommers le soort 3.90—5.30, 2e soort 2.203p. bloemkool ƒ5.30—7.20, sla 1.20—3.60, savoye kool 4.30, roode kool 2.104.50, witte kool 3.60, andijvie 90 ct. meloenen 611, alles per 100 stuks, rentegevers 41, stokprincesseboonen 1329, stam- 2236, pronkboonen ƒ3.208.10, snjjboonen 2631, sptnaze 12.5014.10, poste lein 5.80, tomaten A 4.8014.60 B 7.40 12.20, C 5.60—13,, uien 2.303.70, alles per 100 kg., peen 2.30—3.70 per 100 bos, slavellen 4045 ct. per kist, druiven 12 per 100 pond. ROTTERDAM, 10 October. (Veilingsvert^niging Vrjje Aardbeicnveiling Charlois) Spruiten 9—12, postelein 89, roode kool 3.204.50, witte kool 1.30—1.50. gele savoye kool 3.10—5.80. spinazie 7—13, uien 3.10—4.20, kroten 2.30—2.80, peen f 1.302.50 per 100 kg., andijvie ƒ0.601.30, bloem kool le srt ƒ8.70—12.80, 2e srt 3—8, sla 0.90— 2.50, groene savoye kool 3.306.60, chin, kool 3,203.70 per 10Ó stuks, knolselderij 11—14* kroten 12.10. prei f 1.303.10. peen 1.405 per tOO bos, tomaton 2—3.10 per ÏOO pcm<i„ boerekool 1518 ct per kist. PRAAIRAPPORT HR. MS. „VULCANUS". 7 October. Tusschen 54 gr- 8 nrtn. en 54 gr. 23 min. N.b. en 3 gr. 30 3, &r. 7 min. O.L KW. 134, 80 kantjes „12\JL5r kantjesKW. 2„ niets; KW. 25, 300 4S' 70 kant)eB KW. 127, 10 last; 4®' 2« Hst; KW. 135, 220 kantles KW. kantjes; SCH. 302, 300 kanties- SCH 260, 280 kantjes; SCH. 45, 3 kantjes; BCH 253 10 l»Bt: JrL' 27' 30 last; VL. 216. 18 last; VL 195 13 lasU 40' KW- 38' KW- 26' GHIJ« 83 geen vangst opgegeven. R October. Op 54 gr. 21 min. N.b. en 3 gr. 20 min OJ. 162, 60 kantjes; KW. 134, 140 kantjes: sCH- 302, 300 kantjes; verkend KW. 153, RIJNVRACHTEN. Weekbericht van 2 tot en met 8 October. De aanvoeren van zeezijde bleven onveranderd, Scheepsrulmte bleef bjj matige vraag ruimschoots voldoende beschikbaar. De algemeene toestand Weef ongewijzigd. De ertsvrachten bleven gene gerd: naar Ruhrhavens 2535 cent per last met resp. 3—4 en 6—8 losdagen, naar Horl— Grimberg: 30—40 cent per last met resp. 3—t en 6—8 losdagen. Naar Mannheim—Karlsruhe— Strassburg betaalde men voor ruwe producten resp 60—70—80—100 cent per last. Het sleeploon bedroeg gemiddeld 25 ets. taHef. In de positie der staking onder 'het Rjjnsleepboot-personeel kwam geen wijziging. De waterstand bleef afwisselend vallend en wassend. Naar den Bovenrjjn werd op maximum 1.80 M. en naar de Ruhrhavens op maximum 2.40 M. afgeladen. Xn de Ruhrhavens bleef de algemeene situatie bngewjjzigd. De vrachten ondergingen geen wij ziging. Voor exportkolen naar Rotterdam bleef deze genoteerd op Mk. 0.60 per ton inclusie sleeploon. kends kon inhouden-7Ik had geen enkel voor gevoel van eenige ^erl^s™g- Ik had mijn be komst van verrassingen, merci. Laat dit een les zijn voor alle jonge men schen, die er °ver denken. Want als je héél, héél zekerw®et,dat alles voorbij Is, dan is dat gewoon11-!* juist het oogenblik, waarop alles pas g°ed gaat beginnen. Iedei°een schrijft tegenwoordig oorlogsmé- moires waarom zou ik óók mijn herinne ringen uit dien veelbewogen tijd niet eens gaan opnaien. Jh ben begonnen met een por tret van mezelf te teekenen, zooals ik was aqn den vooravond van al die kleurige, af wisselende gebeurtenissen. Maar je had me een paar maanden jajer eens moeten zien! Lie- ve wst een contrast! Een kaarsrechte en toch soepele houding, stevige spieren. Een gezicht, dat straalde van gezondheid, met U'isch rood bloed onder de gebruinde huid. Golvend, "Janzend haar oogen zoo helder en Hksch als de pittige morgenlucht zelf, en een atmosfeer van zonneschijn en frissche lucht om mijn heele persoontje. Een nieuwe Joan, 1 Product van een heel nieuw leven! Maar ^a3t ik liever eens geregeld vertellen, hoe het allemaal zoo gekomen is. Ik had pech met de ondergrondsche iedereen weet, dat zulke dingen altijd precies plegen voor te komen op ochtenden, dat je toch al laat bent. De eenige frissche lucht en beweging, die ik in die dagen kreeg, waren de vijf minuten loopen van onze flat naar den trein en de twee minuten van mijn eindsta tion naar het ministerie. Ik hing gewoonlijk de heele reis aan de lus, vrij berustend en goed-geluimd, maar dezen morgen verwensch- te ik al die ongemakken uit den grond van mijn hart. Die brief scheen me van al mijn veerkracht en gevoel voor humor berooid te hebben. Bij mijn aankomst op kantoor kreeg ik een vernietigenden blik van mijn chef en een vin nige opmerking over mijn laatkomen. Aooiets viel me wel meer te beurt, en ik had er vroe ger nauwelijks aandacht aan geschonken. Nu kon ik het bijna niet verdragen, en ik zag te gen mijn dagtaak op als tegen een berg. Toen ik Harry nog had en me kon verheu gen op de avonden kwam het er eigenlijk wei nig op aan, hoe ik mijn dagen doorbracht. Maar nu groote hemel. Ik vond alles plot seling onhoudbaar de stoffige, hokkige gangen en lokalen, het spektakel van de vele schrijfmachines, het schelle gejank der tele foonschellen, en het platte accent van som mige employé's! En het ergste van alles v/as dat onvermijde lijke kantoorgeurtje, samengesteld uit aller lei gruwelijke luchtjes. Ik somde ze bij mezelf op in hun volgorde van onsmakelijkheid: Het heet-geworden ijzer van de waterpijpen, Inkt. Stof Ordinaire zeep. Het vieze fonteintje. De gore, vochtige handdoek °°Kan d!franam niet dicht? was het motto VaHe?H^nigef' merkwaardig-vuile raam zag uit op Whitehall, he* ook ml&T. op een kiertje stond, drong het geraas van het Ve^ra^atnra^0rniet DICHT? Het knerpte me in de ooren, nog vóór ik goed en wel binnen was. Ik liep erheen en deed het dicht. Toen ging ik aan mijn werk, terwijl ik me plotseling afvroeg: Zou dat nu zoo doorgaan tot ik tachtig ben? Mijn taak voor dien miserabelen morgen bestond in het controleeren van lange lijsten cijfers. Een opwindende bezigheid. Het schemerde voor mijn oogen en mijn slapen klopten, terwijl ik daar vooroverge bogen zat te mompelen: „Negen duizend drie honderd en vijf en zeventig pond, negentien shilling en een penny. Twee duizend vier hon derd en tien pond, elf shillings De lijs ten klopten bijna altijd, maar ik was doods bang, een eventueel foutje over het hoofd im zien. „Negen duizend drie honderd en. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6