OPHEFFING VAN RECHTBANKEN EN KANTONGERECHTEN. DONDERDAG 13 OCTOBER 1932 SOCIALE STUDIEWEEK VAN DEN R. K. VOLKSBOND Sluitingsbijeenkomst te Bergen. TOESPRAAK VAN MGR. AENGENENT. DUITSCHE WINKELDIEVEN De stadsherauten blazen de hymne van Assisi bij de opening der Sint Franciscus- feesten te Assisi. CENTRAAL VERBAND DER SINT JOSEPHS-GEZELLEN VEREEN. bedrieglijke bankbreuk. HET ONTSLAG VAN DEN RECHTER OP 70-JARIGEN LEEFTIJD. CRISISMAATREGELEN TE BATAVIA. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. PRINCIPIEELE DRANKWETS KWESTIE. Nieuwe vervolging zal worden uitgelokt. NIEUW RECHTSGEBIED DER GERECHTSHOVEN. DE ENGELSCHE POST. OPCENTEN INVOERRECHTEN EN TARIEFSVERHOOGING. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. INBRAKEN TE BERGEN OP ZOOM. ARME TROPISCHE PLANTEN- Wegens bezuiniging min<Ier vei"wai'mde kassen in den Lei*iscFen Hortus- MET VOL GAS TEGEN EEN BOOM. 14 De laatste der sociale studiedagen werd in gezet met een inleiding van Prof. dr. Koen- raadt van het seminarie te Hoeven. Prof. Koenraadt was zoo welwillend zijn be langrijk referaat van te voren in artikelvorm aan ons Blad af te staan. Het eerste gedeelte werd reeds Dinsdag geplaatst. Het slot is in het blad van heden opgenomen. Herstel alleen door bedrijfs- schappen. De volgende spreker Pater dr. Beaufort han delde over het onderwerp: „Herstel alleen door bedrijfsschappen". Na een uitvoerige beschouwing over de toe passing en doorwerking der valsche beginselen omtrent eigendom en economische vrijheid, en na te hebben gewezen op de ontwrichting van het maatschappelijk bestel, die door die valsche theorieën werd veroorzaakt komt spr. na te hebben gewezen op hetgeen „Rerum Novarum" reeds schreef tot de jongste encycliek „Quadra- gesimo Anno", waarin de H. Vader een grootsch program van maatschappelijk ordeherstel heeft ontwikkeld. Met name keert de encycliek zich tegen de huidige klassemaatschappij, waarin twee groote klassen t.w. van bezitters en niet bezitters een heftigen en voortdurenden strijd voeren, een strijd die ver buiten de grenzeneer arbeidsmarkt heel het maatschappelijk leven als het ware beheerscht. De encycliek noemt dezen strijd een verschrikkelijk euvel, omdat het heel de maatschappij naar den afgrond sleurt. Deze strijd moet onmiddellijk „zonder uitstel worden weggenomen". Een volmaakt herstel is dus slechts mogelijk door het wegne men van den strijd der klassen (van bezitters en niet bezitters) en als middel wordt daarvoor aangegeven de bedrijfsschappen. Spr. conclu deert dan ook, dat gestreefd moet worden naar bedrijfsschappen, in den geest van de encycliek, doch wijst er ook op, dat deze bedrijfsschappen geen exclusief-karakter, maar een algemeen karakter moeten beziten. Te ongeveer half drie arriveerde Mgr. Aen- genent vergezeld van den Alg. Adviseur Rec tor Bots. Nadat eerst een foto voor het gebouw was genomen, heropende voorzitter van den Akker de zitting en noemde het een hooge on derscheiding dat Mgr. zoo bereidwillig was ge weest niet alleen de sluiting van de studiedagen mee te maken, maar zelfs een toespraak te wil len houden. 150 mannen uit de dorpen en ste den van uw diocees, zoo sprak de voorzitter tot Mgr. zijn hier bijeen gekomen, allen werkers in de arbeidersbeweging. Zij begroeten U als hun bisschop, als Herder van het diocees maar in het bijzonder als den socialen bisschop. De les sen die zij hier ontvangen hebben zullen onge twijfeld hun climax vinden in uwe inleiding „Betere menschen". Wie kan dat beter behan delen dan Gij Mgr. wiens taak het is betere menschen te vormen en die vroeger als profes sor en thans als Bisschop zoo veel doet aan de vorming van een keur van sociale priesters, die onze arbeidersbeweging ter zijde staan. Daarna nam mgr. Aengenent het woord om de aanwezigen toe te spreken. Rede van mgr. Aengenent. Twee redenen zijn er, aldus Mgr., waarom ik hier gaarne kom spreken. Vooreerst sociale cur sussen zijn een stuk van mijn leven, mijn sym pathie is nog even groot als vroeger. Vervol gens lókt het onderwerp mij bijzonder aan, want juist de Bisschoppen zijn door God geroepen om aan de vorming van betere menschen mede te Werken. De behandeling van het onderwerp werd ge splitst in twee deelen. Vooreerst er moeten Hbeteias menschen komen, ten tweede, om dat te bereiken, zijn er noodig leekenapostelen. Er moeten betere menschen komen, dat is de grondgedachte, van de geheele encycliek. Alle andere gedachten in deze encycliek geuit, wor den gedragen door deze gedachte: bestond de wereld uit betere menschen, dan zou van een ontreddering van de maatschappij absoluut geen sprake zijn. Wanneer bijv. in de encycliek zoo wel het economisch-liberalisme als het socia lisme en het communisme wordt veroordeeld, dan is het, omdat die steeds de menschen be dorven hebben, doordat zij de menschen afge trokken hebben van hun hoogste doel. Wanneer de encycliek betreurt de afwezigheid van maat schappelijke groepverbanden, dan is het weder om omdat die afwezigheid vrij spel geeft aan het botvieren van egoistische strevingen op het terrein der economische orde en er dus toe bij draagt de menschen te bederven. Die gedachte .aldus Mgr., loopt als een gouden draad door de geheele encycliek. Het is als hoor den wij de stem van den profeet Ezechiël, die klaagde, dat de harten der joden versteend wa ren en predikte dat God hun zou geven een nieuw hart. Daar gaan in onze tijden heel wat kreten door de wereld, die aankondigen wat noodig is. Nieuwe wetten roept de een, nieuwe refeeringen en nieuwe bestuurders roept een ander. Nieuwe welvaartsbronnen roept een der de. Daar is noodig een wereldrevolutie klinkt elders. Maar de profeet Ezechiël en thans de plaatsbekleeder van Jesus, Paus Pius XI, maken het ons duidelijk, dat voor alles noodig is dat de harten der menschen zich weer richten tot God, en dat zij vervuld worden van de gevoelens reeds 19 eeuwen gepredikt door de leer van Christus. Mgr. ging na de verschillende plaatsen uit de encycliek, waarin die gedachten tot uiting komen en die culmineeren in dezen zin: Alle pogingen om de maatschappij te hervonnen zul len vruchteloos zijn en geen geneesmiddel zal baten, tenzij de menschen weer openlijk en op recht terugkeeren tot de leer van het Evangelie. De vraag kan gesteld worden, zoo ging Mgr. ■erder, of het dan wel goed is om nu reeds te itreven naar het herstel der beroepsstanden of, zooals men tegenwoordig zegt, de bedrijfsschap pen, indien de andere middelen toch niet baten, als er geen betere menschen komen moeten dan niet al onze krachten louter en alleen daarop gericht zijn? Neen, onze actie moet nu reeds ook op het derstel van bedrijfsschappen gericht zijn. Wij noeten er een begin mee maken. Wel zullen zij zoolang de mentaliteit der menschen niet ver beterd is, niet volledig kunnen worden inge- oerd. Maar wij moeten nu reeds beginnen met er de kiem voor te leggen in onze staatsinstel lingen. Van die beginnende bedrijfsschappen gaat dan gemakkelijk een prediking uit, waar door de geesten, zoowel van werkgevers als werknemers, geleidelijk rijp zullen worden om verder stappen in die richting mogelijk te maken. Er moeten betere menschen komen maar om zulks te bereiken zijn er noodig leekenapostelen, zoo zegt Mgr. De Paus eischt afzonderlijke lee kenapostelen uit de rijen der werkgevers en werknemers. De plaatsen uit de encycliek, waar in die gedachte tot uiting komt worden door Mgr. nagegaan. Hartelijke eensgezindheid, dat is het waarop van beide zijden moet worden aangestuurd. Met andere woorden: vooral de idee van harmoni sche samenwerking en onderlinge liefde moet worden gepropageerd. Vragen wij of wij dit al- gemeene princiep in concrete details nader kun nen aangeven, dan wijst de encycliek ons hier den weg. Zoowel voor werknemers als voor werkgevers geldt, dat zij moeten propageeren de idee der beroepsstanden. Mgr. houdt dan zoo wel aan werkgevers als aan werknemers hun plichten voor van rechtvaardigheid en liefde. Het apostolaat zal van beide zijden krachtig moeten zijn, waar wij staan voor een moeilijke taak. Weest daarom mannen van een krachtig geloof, dat in staat is bergen te verzetten, man nen van een onwankelbare hoop en blijmoedig godsvertrouwen, mannen, uitblinkend door een bewonderenswaardige liefde. Dan zullen de kerk en de maatschappij een tijdvak van nieuwen bloei tegemoet gaan. Na de aandachtig gevolgde interessante les van Mgr. Aengenent nam Rector Bots het woord om allereerst dank te brengen aan den leider van deze studiedagen, die door zijn soepele leiding zijn aandeel had in het welslagen. Vervolgens sluit Rector Bots zich aan bij de woorden van Mgr. Aengenent en dringt er op aan, dat de leiders der afdeelingen de gedachte van het lee- kenapostolaat metterdaad zullen uitdragen. Spr. vertrouwt dan ook, dat Mgr. niet vergeefs zal hebben gesproken. Nadat nog door den voorzit ter Mgr. Aengenent dank was gebracht, was het woord aan den nestor der R. K. Arbeidersbewe ging, die ondanks zijn hoogen leeftijd een von- kenspattenden speech afstak. Nadat Mgr. zijn bisschoppelijken zegen had gegeven, verliet hij de vergadering terwijl allen staande het „Aan U o Koning der Eeuwen" zongen. Hiermede waren de sociale studiedagen geëindigd. VRACHTPRIJZEN IN DE BINNEN VAART. Moeilijkheden in de Rijnvaart. Ook voor producten, waarvoor ten laste van het Ned. volk en dus ook ten laste van den Ned. Schipper, crisismaatregelen in het leven geroepen zijn, worden vrachten betaald die lager zijn dan ooit te voeren. Dit leidde het Tweede Kamerlid mej. Katz tot de vraag of de regeering niet kon bepalen dat de hier bedoelde direct of indirect gesteunde takken van bedrijf voor het vervoer ten minste een loonende vracht betalen. De Minister van Econ. Zaken en Arbeid ant woordt hierop dat de vrachtprijzen voor pro ducten, waarvoor crisismaatregelen zijn getrof fen, uiteraard van dezelfde omstandigheden af hankelijk zijn als die van andere producten. Wat in het bijzonder het vervoer van tarwe en suikerbieten betreft, acht de minister bijzondere maatregelen van overheidswege ten aanzien van het vervoer van bovenbedoelde producten voors hands niet geboden. Wat de moeilijkheden in de Rijnvaart betreft, zegt de Minister dat uit de tusschen belangheb benden gevoerde besprekingen een bepaald plan is naar voren gekomen, dat in een op 12 dezer te Keulen te houden vergadering der Interna tionale Studie-Commissie van de Rijnscheep vaart nader aan de orde zal komen. In hoeverre dit plan voor verwezenlijking vatbaar is, dient te worden afgewacht. De minister is van oordeel, dat in de eerste plaats door onderling overleg van belanghebbenden getracht moet worden de moeilijkheden in de Rijnvaart tot een oplossing te brengen en dat in het stadium, waarin dit overleg thans verkeert, geen aanleiding bestaat tot het nemen of beramen van maatregelen van Regeeringswege. WINSTON CEURCHILL heeft het ziekenhuis fe Londen verlaten, gewapend met z'm onaf- l ncheldelijke elkaar, De jongen, die de klappen kreeg. In Nijmegen zijn, gelijk gemeld, eenige Duit- sche winkeldieven aangehouden. De „Gelder lander" weet er nog het volgende van te ver tellen. De aangehoudenen waren twee mannen en twee vrouwen uit Kleef, die met een jongetje per fiets uit Kleef naar Nijmegen gekomen waren. Zij bleken niet voorzien te zijn van voldoende legitimatiebewijzen en hadden hun fietsen maar ergens in een tuin gestald. Reeds verschillende winkels hadden zij afge- loopen en vermoedelijk afgestroopt, toen zij te recht kwamen bij den heer L. aan de Augustij nenstraat. Hier werd een Duitsche pet gekocht voor den jongen. Terwijl de eigenaar der zaak eenige petten uit de kasten haalde, gaf één der vrouwen den jongen plotseling, zonder eenige reden een klap op het hoofd. Het ventje liep met de nieuwe nog onbetaal de pet op, huilend de deur uit, gevolgd door een der vrouwen. De winkelier liet zich even wel niet bedriegen en-had onmiddellijk argwaan. Hij sloot zijn winkel af en beduidde aan de Duitsche gasten, dat zij den winkel niet uit kwamen, voor opheldering gegeven was van het feit, dat de huilende jongen met de nieuwe pet de deur was uitgeloopen. De winkelier vermoedde, dat men zonder be talen de zaak uit wilde gaan. De politie werd in het geval gehaald en twee agenten verzochten den Duitschen gasten hen even naar het politiebureau te volgen. Hier werd hun een verhoor afgenomen en werden de verdachten tevens gefouilleerd. En wat bleek nu? De vier aangehoudenen hadden allerlei groote en kleine kleedingstukken bij zich, welke ontvreemd waren, terwijl zij zoogenaamd inkoopen deden en het winkelper soneel geen oog had op hen in de volle drukte van het bedrijf. Op de vier Duitsche gasten werden goederen gevonden, welke afkomstig bleken te zijn van de firma's C. A., L., V. D. en v. d. W. 'Ï-H - Voor het gerechtshof, te Amsterdam, had zich in hooger beroep een man te verantwoorden, verdacht van bedrieglijke bankbreuk. Verdachte, de bloembollenhandelaar J. M. G. te Hillegom, werd op 12 Juni j.l. te dier zake veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf door de Haarlemsche Rechtbank. Op 5 Mei 1931 was hij voor de rechtbank fail liet verklaard, hij verantwoordde een bedrag van 3047.50 niet aan zijn curator Mr. W. G. Veenhoven te Haarlem, althans had hij dit geld aan den boedel onttrokken. Uit het getuigenverhoor van Mr. Veenhoven bleek, dat verdachte verzwegen had, nog geld aan zijn broer in bewaring te hebben gegeven. Uit de boekhouding bleek, dat een bedrag van 8000 betaald zou zijn aan een firma te Leiden. Het bedrag was door deze firma niet ontvangen. Volgens verdachte had zijn knecht het geld verloren, verdachte had aan den curator 720 aan contanten gegeven. Als die 8000 niet verloren waren gegaan, aldus betoogde verdachte zou er van een faillise- ment geen sprake zijn geweest, het verschil tusschen actief en passief bedroeg slechts 5000. Nadat verschillende getuigen waren gehoord was het woord aan den procureur-generaal, Mr. van Harinxma thoe Slooten, die het ten laste gelegde bewezen achtte. Spreker eischte bevestiging van het vonnis, behalve ten aanzien van de opgelegde straf, die spreker te laag achtte. Hij vorderde, evenals de Officier te Haarlem, een gevangenisstraf van an derhalf jaar. Wegens het late uur werd 't pleidooi van mr. Drilsma uitgesteld tot 14 October a.s. Alg. vergadering van presidenten en vice-presidenten. Woensdagmorgen werd in het gebouw der St. Jozefsgezellenvereeniging aan de Stadhou derskade te Amsterdam een algemeene vergade ring gehouden van presidenten en vice presi denten der St. Jozefsgezellenvereeniging in Ne derland. Nadat de weleerw. heer J. Mol de notulen der vorige vergadering had voorgelezen, deed de Centraal Praeses, de zeereerw. heer J. Th. v. Galen enkele mededeelingen. Hieruit bleek, dat ook het vree nwlel in gen huis „De Liebaard" den terugslag heeft ondervonden van den nood der tijden, vooral wat betreft het bezoek van de jongeren, van wie velen werkloos zijn. Het retraitewerk bloeit in de gezellenveree- niging, zoowel wat de deelname als de sfeer be treft. De Centraal praeses constateerde voorts dat er door den Jong fascistenbond ernstig gestreefd wordt naar celvorming in de St. Jozefsgezellen vereeniging, om daardoor de leden over te halen zich aan te sluiten bij den fascistenbond. De vice-presidenten zullen daarop ernstig hebben toe te zien en daartegen desnoods de sterkste maatregelen moeten nemen, omdat het lidmaat schap van den fascistenbond ook volgens Z. H. E. Mgr. Aengenent absoluut onvereenig- baar is met het lidmaatschap der Gezellenver- eeniging en trouwens voor iedere katholieke organisatie. Verder deelde de Centraal Praeses mede, dat het de bedoeling is om in den komenden winter het werk voor de jongere werkloozen aan te vatten ook in die plaatsen, waarin zulks tot nog toe niet gebeurd is. De jeugdvereenigingen kunnen zich daartoe verstaan met de gemeentebesturen onder ver wijzing naar de desbetreffende missive van de regeering aan de gemeentebesturen. Weigeren de gemeentebesturen, dan dienen de vereeni- gingen daarvan opgave te doen bij het Centraal bestuur, dat op zijn beurt den Minister daarvan zal verwittigen. Opleiding van aspiranten. Daarop was het woord aan den weleerw. pa ter D. L. Oorsprong O. P. die een inleiding hield over de opleiding van adspiranten tot gezellen. Spr. meende, dat met de methole die tot nog toe gevolgd wordt, in 't algemeen niet meer kan worden volstaan. Op 't oogenblik wordt er te weinig zorg besteed aan de adspirant-gezellen, en daaraan moet het worden geweten, dat het herhaaldelijk Voorkomt," dht' jónge" gezellen zich avond aan avond vergooien aan kaart- en bil jartspel. Er moet dan ook meer worden gedaan om het Kolpingsprogram levende werkelijkheid te doen worden in hart en geest van de leden der Gezellenvereeniging. Individueel moeten de ad- spiranten worden gevormd, bezield voor het apostolaat en het Kolpingswerk. Wil de Pala dijnenbeweging kunnen slagen, dan moet Jij kunnen voortbouwen op een stevig fundament. Veel van de oude methode tot vorming der ad- spiranten kon behouden blijven. Doch het ver dient aanbeveling om de adspiranten gedu rende 3 4 maanden eens per week bijeen te roepen en dan, bij voorkeur door een senior of commissaris, een inleiding te doen geven tot het Kolpingswerk. In verband daarmede zal het noodzakelijk zijn voor de presidenten, om een specialen cur sus voor senioren en commissarissen te orga- niseeren, ten einde de laatste op die wijze voor te bereiden op hun nieuwe taak. Na deze inleiding volgde een uitvoerige ge- dachtenwisseling. Paladijnenbeweging. Voorts deelde de voorzitter mede, dat spoe dig een missive van de vice-presidenten zal verschijnen betreffende een systeem van kern vorming in de Gezellenvereeniging onder den naam van Paladijnenbeweging. Deze kernvorming beoogt de godsdienstige vorming, het bevorderen der arbeidsontwikke- ling, de sociale vorming en de cultureele vor ming der Paladijnen. Het Centraal bestuur heeft een drie-klassig systeem ontworpen, in verband met den leef tijd en de mate van medeleven der leden. Daar door hoopt/ men een sterke dam te kunnen vormen, die een sterken Invloed kon uitoefenen op de omgeving. Het is ook de bedoeling, de sociale en cultureele groepen geregeld te doen bijeenkomen in een speciaal week-end-house, ter bespreking van verschillende voorname problemen. Cultureel werk In de namiddag-vergadering sprak de heer Jan Nieuwenhuis over „Cultureel werk der St Joseph Gezellen Vereeniging in dezen tijd". De St. Joseph Gezellen-Vereeniging voelt de behoefte van nieuwe werkzaamheid op het ge bied der volksbeschaving en de centrale .raad vroeg daarvoor een program. Spr. ging uit van het beginsel, dat het doel van dit cultureel werk moet zijn het volk meer deel te doen hebben aan de algemeene Neder- landsche en bijzonder katholiek-nationale be schaving. Aanknoopend aan de gezinsgedachte, welke de grondslag is van het Kolpingswerk, handel de spr. eerst over wat hij noemde de gezins cultuur in den boezem der vereeniging. Ver volgens onderzocht hij de verschillende moge lijkheden tot beoefening der volkskunst: voor al plastiek, muziek en dans. Ten slotte werd een afzonderlijke beschouwing gewijd aan de verzorging der feestavonden en demonstraties naar buiten, waarin zich de intieme cultuur van het vereenigingsleven moet kristalliseeren. Voor de uitvoering van dit program achtte spr. de leiding van vaklieden volstrekt noodig om boven een mistroostig dilettantisme uit te komen. Hij beschouwde de maatschappelijke positie van den kunstenaar in dezen tijd en toonde aan hoe een natuurlijk contact tusschen volk en kunstenaar via de organisaties zeer heilzaam kan werken voor de volksbeschaving. Eenige practische moeilijkheden, als die der financiën, zag spr. ten slotte nog onder het oog waarna hij opwekte om te arbeiden voor een volk dat niet alleen vrij en vroom, maar ook schoon zou weten te leven. Ook na deze inleiding volgde een uitvoerige gedachtenwisseling, waarna de vergadering ge. sloten werd. Hoeveel zullen de toga moeten uittrekken? Zooals men weet, is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp aanhangig, waarbij de leeftijds grens voor de uitoefening van het rechtersambt, evenals voor het professoraat, op 70 jaar wordt gesteld. De „N.R. Crt." heeft uitgerekend hoeveel rech terlijke ambtenaren, wanneer het ontwerp wet wordt, hun toga zullen moeten uittrekken. Het blad kwam tot het volgende resultaat. Op het oogenblik zijn bij den Hoogen Raad, gerechtshoven, rechtbanken en kantongerechten werkzaam: 1 tachtigjarige, 1 achtenzeventigja- rige, 2 zevenenzeventigjarigen, 1 zesenzeventig- jarige, 4 vijfenzeventigjarigen, 3 vierenzeventig jarigen, 5 drieenzeventigjarigen, 6 tweeenzeven- tigjarigen, 5 eenenzeventigjarigen, 6 zeventig jarigen, 3 negenenzestigjarigen, 13 achtenzestig jarigen, 5 zevenenzestig] arigen, 7 zesenzestig jarigen en 10 vijfenzestigjarigen. Er zijn dus 34 functionarissen, die 70 jaar of daarboven zijn, terwijl 33 den zeventig jarigen leeftijd meer of minder dicht naderen; in het geheel 72 rechterlijke ambtenaren van 65 of daarboven. De Hooge Raad heeft 1 zeventigjarige, 2 acht enzestigjarigen, 2 zesenzestigjarigen en 1 vijfen zestigjarige. Bij de gerechtshoven zijn: 1 tachtigjarige, 1 vijfenzeventigjarige, 1 vierenzeventigjarige, 2 tweeenzeventigjarigen en 3 zeventigjarigen (to taal 8 van zeventig of daarboven); bij de recht banken zijn 1 zevenenzeventigjarige, 1 zesenze- ventigjarige, 2 vijfenzeventigjarigen, 1 drieen zeven tig jarige, 1 tweeenzeventigjarige, 3 eenen zeventigjarigen en 1 zeventigjarige (tezamen 10 van zeventig of daarboven); bij de kantonge rechten: 1 achtenzeventigjarige, 1 zevenenzeven tigjarige, 1 vijfenzeventigjarige, 2 vierenzeven tigjarigen, 4 drieenzeventigjarigen, 3 tweeenze ventigjarigen, 2 eenenzeventigjarigen en 1 ze ventigjarige (tezamen 15 van zeventig jaar of daarboven). Het bovenstaande geeft den toestand op 1 Januari 1932 weer. Mogelijk zijn er sedert kleine Wijzigingen in gekomen. BATAVIA, 12 October. (ANETA). Het gemeentebestuur kondigt de volgende maatregelen aan: Opvoering van de reclame- rechten, invoering van een brandverzekerings belasting, verdere salariskorting en personeels- bezuiniging. De „Kwartel" is in Calcutta aangekomen (heenreis). De „IJsvogel" ia aangekomen te Ratbahwadc (bil Bagdad^ KINDJE OVERREDEN EN GEDOOD. Te Wolder-Maastricht geraakte het 2-jarig kind V. voor de ouderlijke woning onder een met aardappelen geladen kar. Het arme kind kreeg het rad over het hoofdje, tengevolge waarvan dit werd verbrijzeld. Het was was op slag dood. Naar men weet, heeft de vervolging, door den inspecteur van de volksgezondheid, afd. drankbestrijding, den heer De Brey, bij het Haagsche Kantongerecht aanhangig gemaakt tegen den directeur eener distilleerderij te Schiedam die, in het bezit van een slijtvergun- ning van B. en W. dier gemeente, een liter jenever had geleverd aan en doen bezorgen bij genoemden inspecteur te 's-Gravenhage, dus bui ten de gemeente, waarvoor de vergunning was verleend, niet tot de gewenschte principieele beslissing geleid, doch tot een vrijspraak op grond van een fout in de dagvaarding. Wij vernemen nu, dat de heer De Brey een nieuwe vervolging zal uitlokken teneinde de gewenschte principieele uitspraak te verkrijgen. JONGEN VERMIST. In een buitengewoon politieblad verzoekt de brigade-commandant der Kon. Marechaussée te Vaals namens de ouders, wonende te Aken (Duitschland), opsporing en voorgeleiding van den Duitschen minderjarigen Peter Hirtz, ge boren te Brussel 2 December 1912, wonende te Op 4 October 1932 verliet hij in zeer over spannen toestand de ouderlijke woning en keer de sindsdien niet terug. Op 5 October is hij nabij Gulpen gezien, gaande in de richting Maastricht, waar hij in een herberg een glas water vroeg. Hij had toen zeer bevuilde klee ding en zag er gejaagd uit. Alle nasporingen zijn tot nu toe vruchteloos gebleven. Zijn signalement luidt: lang ongeveer 1.68 M-, smal gezicht, bruine oogen, diep-zwart achter over-gekamd haar; gekleed met beige regenjas, lichtgroenen vilthoed, blauw costuum en licht gele schoenen met gummizolen. Op zijn tci'ug- geleiding is een flinke belooning gesteld. Transportkosten kunnen worden vergoed. Jaarlijksche bezuiniging van 800.000 op personeele en materieele uitgaven. Verschenen zijn thans eenige wetsontwerpen nieuwe vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kantongerechten, be- hoorende tot verschillende gerechtshoven. In de memorie van toelichting wordt herin nerd aan een in 1923 door minister Heemskerk ingestelde commissie, onder voorzitterschap van mr. A. Bosch, die advies heeft uitgebracht over de mogelijkheid van inkrimping van het aantal gerechten. De Regeering heeft haar voorstellen slechts ten deele overgenomen. Herinnerd wordt o.m. aan de motie tot schorsing van de beraad slaging door de Tweede Kamer in Maart 1927 aangenomen en aan de intrekking van de desbe treffende wetsontwerpen daarna. De commissie-Weiter heeft inkrimping aanbe volen. De minister heeft toen opnieuw het ge voelen der commissie-Bosch gevraagd. Deze commissie adviseert tot de opheffing van 7 recht banken en 49 kantongerechten. Dit advies is bij de onderhavige ontwerpen gevoegd, al zijn er enkele afwijkingen. Zij voorzien de opheffing van 7 rechtbanken en 48 kantongerechten. Bezuiniging. Het streven naar bezuiniging is de aanleiding tot deze voorstellen. Zij brengen een goede rechtsbedeeling niet in gevaar en laten de grond beginselen van de rechterlijke organisatie in hun geheel. Voor zoover geopperde denkbeelden, waarvan de strekking is om op andere wijze te bezuinigen b.v. vereenvoudiging van de procedure betref fen en voor verwezenlijking vatbaar zijn, moeten zij worden toegepast naast het thans voorge stelde. Elke bezuiniging, waar deze in redelijk heid kan worden toegepast, komt aan niet te verwaarloozen belangen ten goede. Wie bezuinigen wil, moet, zonder het kleine te verwaarloozen, een groote lijn volgen. Deze lijn is gevonden in de opheffing van verschil lende gerechten. Wel is, wat de kantongerechten betreft, de mogelijkheid van zittingsdagen bui ten de kantonnale hoofdplaats geopend. Dé minister is geenszins blind voor de beden kingen, welke kunnen worden geopperd, maar deze mogen niet den doorslag geven. De voordeelen. Hij wijst op een groot voordeel, dat, afgezien van de bezuiniging, door de opheffing wordt ver kregen. Het corps rechter-lijke ambtenaren wordt ingekrompen, hetgeen aan het recht slechts ten goede kan komen. Is minder personeel noodig, dan kunnen hoogere eischen worden gesteld. Ook de specialisatie van politierechter komt beter tot haar recht bij een werkzaamheid van grooteren omvang. Gelijk uit de ontwerpen blijkt, wordt voorge steld de opheffing van alle rechtbanken, behoo- rende tot de tweede klasse. Dit is geen voorop gesteld uitgangspunt, doch het resultaat van overweging ten aanzien van elke rechtbank af zonderlijk, of zij kan vervallen. Dat ten aanzien van de kantongerechten thans verder wordt gegaan dan in 1924, vindt zijn oor zaak in het feit, dat sedert de eisch der zuinig heid veel sterker is gaan spreken. De nieuwe indeeling kan leiden tot een be zuiniging op de personeele en materieele uitga ven van de kantongerechten van 365.000 per jaar en van de rechtbanken van 440.000 per jaar. Hierbij is buiten beschouwing gelaten de mogelijk geworden vermindering van het aan tal huizen van bewaring. Wel is rekening ge houden met vermeerdering van getuigegelden en met de omstandigheid, dat hier en daar uitbrei ding van personeel noodig zal zijn. Met wacht gelden is daarbij evenwel geen rekening gehou den, zoodat de reëel te bereiken bezuiniging voorloopig lager is. Mede door het stellen van een leeftijdsgrens voor de rechterlijke ambtena ren zal evenwel de wachtgeldpost binnen en kele jaren aanzienlijk zijn verminderd. Ressort-'s-Gravenhage. Wat betreft de indeeling binnen het ressort van het gerechtshof te 's-Gravenhage wordt voor gesteld de opheffing van de kantons Alphen, Schoonhoven, Sommelsdijk, Oud-Beyerland, Rid derkerk, Sliedrecht, Goes, Oostburg en Hulst en van het arrondissement Dordrecht, welke kan tons en welk arrondissement zonder overwegen de bezwaren kunnen worden verdeeld over de overblijvende ressorten. In verband met de opheffing van de rechtbank te Dordrecht wordt opgemerkt, dat van dit ar rondissement slechts de kantons Dordrecht en Gorinchem zullen blijven bestaan en dat het grootste deel der op te heffen kantons niet bij het kanton Dordrecht wordt ingedeeld (en even min bij Gorinchem). Het laten voortbestaan der rechtbank ware niet voldoende gemotiveerd. Het kanton Dordrecht wordt ondergebracht in het arrondissement Rotterdam en het kanton Gorinchem in het arrondissement Utrecht. Nieuwe vaststelling rechts gebied. Verschenen is een wetsontwerp wettelijke be palingen in verband met de nieuwe vaststel ling van het rechtsgebied en de zetels der recht banken en kantongerechten. Hierin worden sa mengevat verschillende bepalingen, welke ver band houden met de voorgestelde nieuwe rech terlijke indeeling. De artikelen bevatten voor schriften over het wachtgeld, de bevoegdheid van notarissen, de mogelijkheid van het benoemen van meer rechters en rechters-plaatsvervangers bij verschillende rechtbanken en van meer kan- tonrechters-plaatsvervangers bij verschillende kantongerechten, enz. Vervroegde bestelling in Rotterdam en Den Haag. De postdienst is er in geslaagd door het tref fen van bijzondere vervoersmaatregelen, de Engelsche post, welke via Harwich wordt ont vangen, te Rotterdam en te 's-Gravenhage met ingang van heden in de eerste bestelling op te nemen. Tot nu toe kon deze post eerst in de tweede bestelling worden uitgereikt. Handel en industrie zullen hiermede ten zeerste zijn ge baat. GOEDEREN BUITEN DE CONTINGENTEERING. De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft de lijst van goederen welke niet val len onder het contingenteeringsbesluit van ta pijten enz., aangevuld met: linnen overloopeis en de lijst van goederen, welke niet vallen ondei het contingenteeringsbesluit van kousen en sokken aangevuld met: kousen, uitsluitend voor medische doeleinden te gebruiken. Bezwaren van Tweede Kamerleden. Blijkens' het voorloopig verslag inzake het wetsontwerp tot tijdelijke heffing van opcenten op alle invoerrechten en op den accijns op bier, alsmede herziening van het tarief, v®r'claa^®tl zeer vele leden tegen de voorgestelde ver hooging zeer ernstige bezwaren te, hebben. De zeer ernstige toestand, waarin thans net economische leven verkeert, is voor een Iliet "geririgdeel te wijten aan dé handelspolitiek der staten die hun tolmuren voortdurend ver- hoogen. Aan die handelspolitiek meedoen, ia het kwaad verergeren. nositia Ook met het oog op de internationale positie van ons land achtten deze leden de m het ont werp vervatte tarief sverhoogmS aan zeer ernstige bedenking onderhevig daar zij lijnrecht in gaat tegen het standp"nt. ingenomen door onze vertegenwoordigers te Genève. INBRAAK IN ONBEWOONDE VILLA. Gisterennacht werd te Epe aan den Dellerweg ingebroken in de onbewoonde villa van P. C. W. baron van de Feltz te Vlaardingen. De geheele inboedel was overhoop gehaald, maar doordat de eigenaar afwezig was, kan niet geconstateerd worden wat gestolen werd. Te Bergen op Zoom hebben eenige inbraken plaats gehad. Bij den heer A. in de Willem van Oranjestraat werd ongeveer 1500 ontvreemd bij den heer B. aan den N.Z. Zoomweg e aanzienlijk bedrag aan geld en eenige siera Encephalitis en ziekte van eil. Blijkens mededeeling in de Staatscourant is de vorige week hier te lande een geval van encephalitis na inenting ter kennis gebracht van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid. Het betreft een jongen van twee jaar. t Van de ziekte van Weil worden, hoewel l zwemseizoen ten einde is, toch nog 9 gev aangegeven, waarvan 3 te Rotterdamen Overschie en voorts 1 te Gouda, Dot Utrecht, Heemstede en Amsterdam. Als gevolg op de beztutüS'ng van de Rijks uitgaven zal het aanta1 "^erwartnde kassen in den Academischen Uor "„,.te. Leiden, waarin de tropische planten °verwlntereni worden verminderd. Van de verschiliende gewassen en planten zullen die, ln meerdere exempla ren aanwezig zijn. Vl^^Ver het deze meerdere exemplaren betreft, worden opgeruimd. Onder deze zijn ook 'J^nde ceder- en waaier- palmen van mefr "A", driekwart eeuw oud. Deze zullen onder de bijl moeten vallen of door bevriezing W°eten sterven. HEVIG ONWEER BOVEN WALCHEREN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag ont lastte zich boven Walcheren een voor cue streek ongekend hevig en langdurig d met ontzettende regen- en hagelbi Onder Meliskerke werd een pa ge slagen en van een Vlissingsch vig r1tuig, dat buitengaats lag, werd de or den bliksem gespleten. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING. Mej. M. van Aubel, presidente der zelatricen van liet Apostolaat des Gebeds te Maastricht, is door Z. H. den Paus vereerd met het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" wegens haar vele verdiensten op religieus en charitatief ge bied, Auto-ongeluk te Nijmegen, Gisterenmiddag verloor zekere B. uit Rot terdam, die met" zijn auto van Mook naar Nij megen reed, nabij 'het Schutterspad onder Nij megen de macht over het stuur. De auto had een vaart van 60 K.M. en vloog tegen een tele foonpaal en twee waarschuwingsborden, welke werden omgeworpen. In zijn schrik drukte de bestuurder op de gas- inplaats van op de rem pedaal, waardoor de wagen nog grooter vaart kreeg en met onstuimig geweld tegen een boom botste. De auto werd totaal vernield. De be stuurder en een naast hem zittende dame uit Schiedam kregen wonder boven wonder slechts lichte verwondingen. ONDER DE ELECTRISCHE TRAM. Nabij het grenskantoor Locht werd de 23-jarige smid R. uit Spekholzerheide door de electrische tram aangereden. K. werd met een beenbreuk en met zware hoofdverwondingen in zorgwekken- den toestand naar het ziekenhuis te Kerkrade overgebracht. GEVALLEN. In ernstigen toestand werd naar één der gasthuizen vervoerd een inwoner van Nijme gen, die vermoedelijk vanaf een dak van een bergplaats achter een perceel aan den Nieu- wendljk was gevallen en een bloedende hoofd wonde had opgeloopen,- Algemeen waarderecht. Een ander bezwaar is, dat de verhooging in haar uniformiteit alle gebreken, welke aan het bestaande tarief, kleven, verscherpt. Men meen de waar men hier een door de Regeering voor gestelde belasting afwees, niet te mogen na laten daartegenover aanstonds andere middelen te stelle"' Als zoodanig noemden sommige leden de eerste plaats een wijziging van het tarief in dien 'in, dat behoudens handhaving van de specifieke rechten en van een enkel bijzonder waarderecht alle goederen met een algemeen waarderecht worden belast, voor tover zij niet uitdrukkelijk van invoerrecht zijn vrijgesteld. Geen uniforme verhooging. Andere leden zouden ook tegen een wijziging van het tarief in beginsel geen bezwaar heb ben, mits slechts geen uniforme verhooging Plaats vindt, doch integendeel met zorg tusschen de verschillende goederen worde onderscheiden. A uto-onderdeelen. Het in het ontwerp vervatte voorstel met be trekking tot het invoerrecht op automobiel- onderdeelen achtten verscheidene leden niet juist. Thans wordt door hetgeen in het ontwerp wordt voorgesteld, de Nederlandsche Fordfabriek ernstig bedreigd. Deze leden achtten dit om meer dan één reden, waaronder het motief der werkgelegenheid een groote rol speelt, onge- wenscht. Zij drongen er daarom op aan, dat ae Regeering de desbetreffende bepaling wijzige. Ernstige bezwaren werden gevoeld tf8en het feit, dat ook het invoerrecht op geraffineerde en met deze in belastbaarheid gelijkgestelde suiker aan de voorgestelde verhooging is onder worpen. De katholieke kerk aan de Oude Delft en Voorstraat te Delft wordt gerestaureerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6