DE PRINS VAN WALES IN NEDERLAND. als men in handen van VRIJDAG 14 OCTOBER 1932 HET BEZOEK AAN DEN HAAG. Maar eerst naar de golflinks. IN AFWACHTING VOOR DE BRITSCHE LEGATIE. Prins van Wales. WAARAAN DE PRINS ZIJN POPULARITEIT DANKT. DE ENGELSCHE PRINSEN IN ZWEDEN. UITLOKKING VAN MISDRIJF. HET GEHEIM VAN HET GARNALEN- SCHIP. BRUTALE CHAUFFEUR. BRAND TE EINDHOVEN. Een redder zwaar gewond. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. IJMUIDER VISSCHERSVAARTUIG VERONGELUKT. DOODELIJKE VAL. BRANDSTICHTING IN EEN BANANEN- PAKHUIS. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. ENGELMAN OVER DIEPeNBR0CK. UITGEVERIJ «DE GEMEENSCHAP". PASTOOR A. VALLEN t BEZOEK AAN DE MAASBODE. WOEKERAARS VALT. Het leed niet te overzien. HET OMSLAAN VAN DE KRAKATAU, NEDERLANDSCH KAMERORKEST. Het zeer voorloopig programma vermeldde de aankomst om 3 .uur van den Prins van Wales op de Britsehe legatie aan het Westeinde te 's-Gravenhage. Op dat tijdstip stonden dan ook talrijke personen te wachten. Doch de hooge gast bleek vertraging te hebben en spoedig kwam de heer Roberts, de secretaris der Brit sehe legatie, aanrijden met de mededeeling, dat het wel kwart voor vier uur zou worden. De tijd verstrijkt. De wachtende menigte groeit voortdurend aan. Een erentfest publiek rijst boven den trottoirband op. Uit een taxi stijgt een niet meer jeugdige miss van een vrij opvallende figuur. Zij plant zich vlak voor het legatiegebouw, maar een Haagsche bobby dirigeert haar met een „on the other side" tusschen de menigte. Als de Haagsche toren vier uur heeft ge slagen, verwekt een auto van het corps diplo matique, welke plotseling het Westeinde inslaat, eenige beweging, maar het is loos alarm. Men gaat gelaten het tweede uur van wachten in. Half vijf levert een auto met drie personen. Tien minuten later komt een tweede personen auto, gevolgd door een Ford met de bagage van den Prins, tal van zwaar leeren koffers met onderscheiden hotel-etiketten. Dat van „Atlantic" Hamburg is nog ongeschonden. Een dubbele hoe veelheid golfsticks ontbreekt niet. Hij komt. Om twintig minuten over vier stuiven de van Schiphol komende auto's met den Prins en zijn gevolg bij het viaduct aan den Leidschen straat weg de grens der gemeente over. Ze rijden echter door met zoo'n snelheid, dat zij reeds ver weg zijn als enkele misses haar pochetjes in de Engelsche kleuren tot wuiven hebben gebracht. De drie auto's gaan de Waalsdorperlaan op, regelrecht naar de terreinen van de Haagsche Golfclub. Inmiddels zijn bij het paleis in het Noord einde, waar ook weer volgens het voor loopig programma de Prins van Wales om vijf uur een bezoek zou brengen aan Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, honderden menschen samengekomen. De dames uit de betere kringen zijn er goed vertegenwoordigd en willen zich de kans om Prince Charming te zien, niet laten ontglippen. Doch ook hier is het wachten. De geduldigen in het Westeinde kregen er voor een deel genoeg van en langzaam begon de dichte menschenhaag te slinken. Dit gold maar betrekkelijk voor het contingent schoolkinderen, dat er de levendigheid in hield. Naar de golflinks. Het bleek dat Z. K. H. van plan was ver anderd en zich naar de banen van de Haagsche golfclub aan den Waalsdorper weg had begeven, alwaar hij zich gedurende eenigen tijd opge houden had. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat de Prins een partij zou spelen tegen den Engel- schen militairen attaché Majoor Fraser. De Prins gevoelde hier echter weinig lust voor en gaf er de voorkeur aan eenvoudig zich een weinig te oefenen en, wat in golfkringen ge noemd wordt „een balletje te slaan De Prins had van Hamburg naar Amsterdam een zeer kwaden overtocht gehad en was er zeer op gesteld zich eenige oogenblikken in de frissche lucht te kunnen bewegen. Het was reeds na half zes, toen hij de golfbanen ver liet en zich naar het gebouw der legatie aan het Westeinde begaf. Aankomst aan het gezant- schapsgebouw. Precies kwart voor zes draaien de drie auto's het Westeinde in. Er wordt gejuicht. „Hij" is er. Nog een draai en de auto met zijn vorstelijken inhoud staat onder de poort voor de oude Spanjerskerk. De „miss" uit de taxi is toegeschoten en staat zelfs voor de persmannen. Een fiksche agent houdt haar op een afstand voor de poort. 't Is reeds donker geworden en in het licht, dat door de geopende legatiedeur schijnt, is de Prins nauwelijks uit de andere heeren te her kennen. Het publiek loopt toe maar er valt niets meer te zien. In de particuliere woning van den gezant werd de Prins ontvangen door Lady Russell en mrs. Fraser, de echtgenoote van den Engelschen militairen attaché. De Prins begaf zich dadelijk naar de voor hem ingerichte vertrekken, waar hij zich kleedde voor de ontvangst door Prins Hendrik. Bezoek aan Prins Hendrik Te kwart over zes rijdt de auto voor en be geeft de Prins van Wales zich naar het Paleis Noordeinde, vergezeld van de heeren Colonel Pears Lagh en sir Gotfrey Thomas. Ook hier wordt gejuicht, al is Prins Char ming in den donkeren auto niet te onder scheiden. Met groote stappen gaat hij de treden van het paleis op. Hij wordt in de hall van het paleis hartelijk ontvangen door Z. K. H. Prins Hendrik, die zijn adjudanten, luitenant-kolonel jhr. W. Laman Trip en luitenant ter zee le kl. J. W. Termijtelen aan den Prins voorstelt. 5f Voorts is aanwezig de hofmaarschalk van H. M. de Koningin, baron de Smeth. Na de begroeting in den crème salon, begeeft de Prins van Wales zich met Prins Hendrik naar diens kamer, waar de thee gebruikt wordt. De ontvangst duurde ongeveer een half uur. Diner in de Legatie Om 8 uur was er in het legatiegebouw een diner, gegeven door den Engelschen gezant ter eere van het bezoek van den Prins van Wales. Het was in het Westeinde een ongewone drukte: het af- en aanrijden van auto's, de po- litie-afzetting, de looper, welke van uit de poort gelegd was, dit alles trok veel publiek. Aan de tuinzijde van het gezantschapsgebouw is de eetzaal; daar was de tafel volgens Engelsch gebruik gerankschikt. Roode rozen sierden de tafel. De Prins van Wales had ter eenerzijde Lady Russell tot tafeldame, ter andere zijde mevrouw Snouck Hurgronje, de echtgenoote van den secretaris-generaal van Buitenlandsche zaken. De Engelsche gezant zat naast mevrouw Bee- laerts van Blokland, de echtgenoote van den Minister van Buitenlandsche Zaken. Hef diner werd gevolgd door een soiree in de fraaie balzaal, welke aan de voorzijde van het legatiegebouw is gelegen. Ongeveer 150 personen waren hiervoor uitge- noodigd. Om half elf verscheen Prins Hendrik, die ge- ruimen tijd zich met den Prins van Wales onder hield. Het bal duurde tot zeer laat. Een en ander uit zijn leven Prins Edward Albert, die zijn eerste bezoek aan ons land brengt, werd den 23sten Juni 1894 in White Lodge, Richmond Park, als oudste zoon van koning George V van Engeland, toen nog hertog van York, geboren. De prins is dus thans 38 jaar oud. Eerst op zijn zestienden ver jaardag ontving hij den titel van „Prince of Wales" en drie jaar later werd hem het slot Carnarvon in Wales als residentie toegewezen. Weinig vorstelijke personen wisten zich groo- ter populariteit te verwerven dan prins Edward. In de heele wereld heeft hij zijn kennissen en vrienden, in alle landen heeft hij zich door zijn gemoedelijk innemend optreden een grooter^ kring van bewonderaars verworven. Reeds in zijn jeugd legde hij een typische „de mocratische" levensopvatting aan den dag, de vrucht van een door gezonde beginselen ge leide opvoeding. In Ostborne en Dartmouth leidde hij het leven van een doodgewonen cadet en 1912 verrichtte hij gedurende drie maanden de eenvoudigste diensten van Eng. matroos op het stoomschip „Hindoestan". In het Magdalen College te Oxford, waar hij staatsrecht en geschiedenis studeerde, deelde hij in alles het gewone leven der overige stu denten. Volop leefde hij vooral met zijn volk mede, toen het in de ellende van den wereldoorlog werd geworpen. Booze tongen fluisterden wel eens, dat de prins zich voor niets anders in teresseert dan voor sport en dat hij voor de rest de diepere belangen van zijn volk vergeet. Toen brak. de wereldoorlog uit- Zijn houding in den wereldoorlog toonde ech ter aan, dat zijn democratische levensbeschou wing zich ook in daden wist om te zetten. Nauwelijks was de oorlog uitgebroken, of er deed zich een wrijving gevoelen, tusschen den prins, *ie met alle geweld naar het front wilde en den chef van den Britschen generalen staf, lord Kitchener, die het leven van den kroon prins niet in gevaar gébracht wilde zien. Ik wil naar Frankrijk gaan, riep de prins in die dagen uit. Heb ik te Carnarvon niet be loofd te leven en te sterven in den strijd tegen de vijanden van mijn land?" Heb ik geen voor beeld te geven? Van gehoorzaamheid, antwoordde de oude generaal, Uw militaire vorming is nog niet beëindigd: men zou niets aan u hebben. Maar wat hindert het, als ik gedood word? Ik heb vier broers En Kitchener: Als ik zeker was, dat u sneu velde, zou ik u niet weerhouden, maar u kunt gevangen genomen worden, en dit zou ik nooit dulden. In November 1917 wordt de prins benoemd tot adjudant van generaal French en twee da gen later gaat hij scheep naar Frankrijk. Ondanks alle tegenkanting wilde hij dienen als een gewoon officier van zijn rang. De sol daten zien hem de wacht betrekken in de loop graven, zij zien hem in de vuurlinie of op een motor, nu eens hier nu eens daar. De schild wachten schreeuwen hem toe, halt te houden of door te rijden. De hoogere officieren snau wen hem als anderen een bevel, een order toe. De „tommies" houden van den jovialen luite nant. Ze schrijven over hem in hun brieven naar huis: Wij hebben een krijgsgevangene, een Duitsch officier, schrijft een hunner, de prins van Wales heeft hem gevangen genomen. En een ander: gisteren regenden de granaten op ons neer. De prins van Wales was met ons. Wij zijn allen trotsch op hem. Begin 1919 kon de prins dan ook terecht zeg gen tijdens een receptie in Guidhall, dat hij gedurende den tijd, dat hij aan het Fransche front gediend had de menschen had leeren ken nen. „In vier jaar ben ik een man geworden", zeide hij. De Prins over de cowboys en de Indianen. Ook na den oorlog heeft de prins niet stil gezeten. Geleidelijk heeft hij alle Dominions van het Britsehe r(jk bezocht. Geen koninklijke vertegenwoordiger oogstte ooit grooter succes en genoot grooter sympathie, een sympathie, welke nog meer uitging naar den mensch' dan naar den prins. Hij begint met Canada. Te Quebec houdt hij een rede in perfect Fransch, te Edmondton galoppeert hij met de cow-boys, te Bariff kampeert hij met een Indianenstam, rookt de vredespijp en ontvangt den naam van „Eerste morgenster". Te Winnipeg moet hij onder een ondragelijke hitte aan zooveel menschen de hand drukken, dat hij den volgenden dag met zijn arm in een doek loopt, maar hij gaat door met zijn linker hand De staatsman. Hij keert naar Engeland terug, niet alleen met indrukken maar vooral met ideeën. De be woners van ons oude land, verklaart hij in het openbaar, moeten begrijpen, dat het patrio tisme der Dominions een nationaal patriotisme is, dat zich richt tot het geheele Britsehe rijk, waarvan groot-Brittannië evenals de Dominions slechts een deel is. Hier ontpopt zich de staatsman. Onder zijn jeugdig zorgeloos gelaat verbergt hij een die pen zin voor de werkelijkheid. Bij zijn reizen door Nieuw-Zeeland en Australië beweegt hij zich onder de boeren, en mijnwerkers, onder vraagt hen, bestudeert politieke en economische vraagstukken, trekt er zijn conclusies uit. Zijn koelbloediheid bij een trein ontsporing. In Australië ontspoort zijn trein, de wagon, waarin hij reisde, stort van den spoordijk, Alge- meene paniek en verwarring. Maar ziet, lang zaam klautert hij omhoog en aan het portier raam verschijnt zijn gelaat stil glimlachend. Stond dat ook op het program? vraagt hij met een schalkschen lach. Prins Edward doet met plezier wat voor andere staatslieden een vervelend karwei zou zijn. Of hij nu een tentoonstelling, een zieken huis, een kazerne of een school opent, steeds tracht hij zich te ontwikkelen. Ik mag graag iets leeren, zei hl] eens, Bij de typografen op de „Times". Zoo bracht hij ook eens een bezoek aan de „Times". Hij wilde weten, hoe een groot dag bladbedrijf nu eigenlijk in elkaar zit. Men had verwacht, dat hij op zijn hoogst veertig minu ten zou blijven, hij bleef er twee uur. Terwijl hij de zetmachines bezichtigde, be merkte hij, dat een der zetters een verminkt been had. Een oorlogswonde, vroeg de prins. Waar werd ge gewond en in welk land? De zetter gaf den prins daarop een kort relaas van het gevecht, waarbij hij verminkt werd. Ah, riep prins Edward uit, maar dan-waart ge van mijn regiment, een schitterend regiment. Ik was op dat oogenblik in uw nabijheid. Wat een aanval was dat De dialoog wordt steeds meer geanimeerd. De andere zetters scharen zich rond den prins en zijn kameraad en als hij heengaat, fluisteren ze elkaar toe „Een prachtkerel De prins als sportliefhebber Onnoodig is het feitelijk, aan deze korte bio grafie nog toe te voegen, dat de prins een ver woed sportliefhebber is. Hij speelt tennis, polo, golfis een uitstekend jager maar bovenal een gepassioneerd ruiterzonder het laatste zou hij geen Engelschman zijn. Verscheidene malen maakte hij zoo vermetele sprongen en maakte hij zulke ongewone buitelingen, dat men voor zijn leven vreesde. Bij de paardenrennen ver wierf hij zich den populairen bijnaam van den „Dare-Devilprince" (den prins die den duivel tart). Niet alleen op het land echter is de prins in zijn element, maar ook en vooral in de lucht, anders zou hij niet per vliegtuig naar ons land gekomen zijn. Op het gebied van de heerenmode tenslotte heeft de „Prince charming" de erfenis van zijn grootvader, koning Eduard VII, aanvaard, die ook als prins van Wales wereldberoemd was om de nieuwe modes, welke hij in zijn tijd lan ceerde. Prins Eduard is, zooals bekend, ongehuwd. In 1926 gingen er geruchten in de pers, dat hij zich zou verloven met de Spaansche Infanta, prinses Beatrix, maar deze bleken al spoedig onwaar te zijn. Bij zijn laatste bezoek aan Zwe den wilden de bladen weten, dat prinses Ingrid zijn uitverkorene worden zou. Ook deze ge ruchten echter zijn tegengesproken. Een anecdote Tot slot nog een aardige anecdote. Tijdens een bezoek van den prins aan Pa rijs, werd het hotel, waar de prins verbleef, te gen zes uur opgebeld door een Engelschen jour nalist. „Kunt U mij ook zeggen" klonk het door de telefoon, „wat de prins vanmorgen gedaan heeft?" „Hij heeft polo gespeeld." „En de lunch ,Hij heeft de lunch gebruikt op de Britsehe ambassade en de thee in het Bois de Boulogne." „En wat denkt hij vanavond te doen Een oogenblik stilte, daarna een gulle lach „Neem me niet kwalijk, maar Joost mag weten, wat ik vanavond nog zou kunnen uitvoeren I" Een eenvoudige anecdote, maar zij bewijst be ter dan wat ook, de minachting van den prins voor sommige „protocolaire voorschriften" en bo venal zijn charme. De „prince charming" is de modernste van alle prinsen en de meest democratische. Z. K. H. de Prins van Wales en zijn broer prins George, die zich zooals bekend zeer voor de luchtvaart interesseeren, toonden die be langstelling ook tijdens hun bezoek aan Stock holm, waar zij per vliegtuig een tocht maak ten naar Korsnas en Sandviken, ter bezichti ging van de houtzagerijen en staalfabrieken. De tocht werd gemaakt met een 3-motorig, vliegtuig, de „Södermanland" van het type Junkers J U 52 van de AB Aerotransport,'t?e Zweedsche luchtvaartmaatschappij, welke in samenwerking met de K. L. M. de verbinding Nederland-Scandinavië onderhoudt. Ernst Roll, de piloot, die dagelijks met dit vliegtuig op de Helsingfoursroute vliegt, was opgedragen, de machine met de koninklijke be zoekers te besturen. De bemanning bestond voorts uit een mecanicien en een radio-tele grafist. De Engelsche prinsen werden vergezeld door den Zweedschen kroonprins Gustaaf Adolph, hun adjudanten en Capt. C. Florman, directeur van de AB Aerotransport, in totaal 16 pas sagiers. De tocht werd gemaakt met slagregens en hevige sneeuwbuien. De piloot zoowel als het vliegtuig kregen een mooie gelegenheid hun hoedanigheden te toonen. Een half uur na den start werd het volgende telegram van uit het vliegtuig verzonden naar de „Stockholm News Exchange": „Södermanland vliegt thans op 1500 voet hoogte. Hebben te kampen met sterken tegen wind. Desniettegenstaande nauwelijks stooten voelbaar, vliegen kalm verder. Prins van Wa les naast pilot in cockpit, bestudeerde instru menten met groote belangstelling." Geruimen tijd was de horizon voor het oog onzichtbaar en moest er uitsluitend „blind" gevlogen worden, dat wil zeggen met behulp van de instrumenten. Vanuit het vliegtuig zon den de prinsen hun groeten aan Koning Geor ge van Engeland. De terugvlucht van Sandviken naar Stock holm nam slechts 45 minuten, terwijl de ma chine tot op een hoogte van 3000 voet steeg om boven de sneeuwwolken uit te komen. Een sensationeel gezicht was het, toen de „Södermanland" Stockholm bereikte, met een grooten boog over de hoofdstad vloog en 5 mi litaire vliegtuigen opstegen om in V-vorm de bezoekers naar het landingsterrein voor te gaan. Gedurende het laatste half uur had prins George plaats genomen naast den bestuurder. Ondanks het koude weer was de temperatuur in de cabine zoodanig, dat de bezoekers hun zware pelsjassen hadden uitgetrokken. Na de landing in Stockholm gaven de Engel sche prinsen evenals de Zweedsche kroonprins uiting aan hun enthousiasme over den tocht, het toestel en het gemak aan boord, om daarna met een hartelijken handdruk afscheid te ne men van piloot Roll. Bevestiging van het vrijsprekend vonnis verzocht. De 50-jarige koopman A. L. de G., te Voor burg, is op 31 Maart j.l. door de Haagsche recht bank vrijgesproken van de hem ten laste gelegde „uitlokking van misdrijf" van welk vonnis het O. M., dat tegen verdachte 1 jaar gevangenisstraf had geëischt, in hooger beroep is gekomen. Thans diende deze zaak voor het gerechtshof te 's-Gravenhage. Verdachte zou in Augustus 1930 getracht heb ben zekeren de Br. te bewegen om opzettelijk brand te stichten in het buiten „Angelbeck" te Afferden (L.) waardoor gemeen gevaar voor goederen was te duchten. Door den procureur-generaal waren 8 getuigen gedagvaard, waarvan de Br. niet verschenen was. Mr. Brants wees in zijn requisitoir op het zonderlinge van het feit dat deze verdachte zoo ongelukkig is bij het koopen van huizen. Niet zoodra heeft de G. een verzekerd huis in eigen dom, of er breekt brand uit. Bovendien wijzen de verklaringen van den get. J. op opzet. Niette min heeft spr. geen overtuigend bewijs kunnen constateeren, zoodat hij, afgezien van al het andere, bevestiging van het vonnis verzoekt. De verdediger, mr. Weijl, sloot zich hierbij aan en pleitte mede op juridische gronden vrijspraak. Alcoholsmokkelarij opgehelderd. Men zal zich herinneren, dat het te Den Hel der gestationneerde douanevaartuig „Zeemeeuw" onder leiding van den belastinginspecteur Ples- man vijftig bussen van twintig liter alcohol heeft in beslag genomen. De waar zat ver borgen in het in de haven liggend schip „Chemica". De eigenaar wist tijdens den over val niet op te helderen, hoe die bussen daar in het schip gekomen waren. Naar het „Handelsblad" bericht, is deze zaak thans tot klaarheid gebracht. Uit de verhooren, die den vermoedelijken smokkelaars en verschillenden getuigen zijn afgenomen, is het vervoer van den alcohol van den uitvoer uit IJmuiden tot den heimelijken wederinvoer met een Helderschen botter langs Den Helder en de berging in de „Chemica", tot in bijzonderheden geconstrueerd. Zoowel de eigenaar van de „Chemica", als de schipper van den botter en een te Amsterdam wonende mede plichtige zullen inzake de door hen bij het ver hoor afgelegde verklaringen te zijner tijd te recht moeten staan. De inspecteur heeft althans meer dan vol doende gegevens verkregen, om tegen deze drie personen proces-verbaal te kunnen opmaken. Is het blad juist ingelicht, dan bedroeg, de geheele gesmokkelde voorraad indertijd twee duizend liter, waarvan men voor den overval door de „Zeemeeuw" kans zag om des nachts duizend liter naar Amsterdam te vervoeren en clandestien te verhandelen. WAARSCHUWING. In het Algemeen Politieblad vestigt de burge meester van Renkum, te Oosterbeek, de aan dacht van belanghebbenden op den Duitscher Varl Vieth, geboren 26 November 1898 te Solin gen, voorheen wonende Hoogstraat 49 te Wage- ningen, thans verblijvende villa Unita, Utrecht- scheweg 13 te Heelsum, gemeente Renkum. Alvorens met genoemde Vieth, die in staat van faillissement verkeert, of met de door hem gedreven handelsvennootschap „Rasonia" (spe ciale fabriek van scheermesjes, merken Rasonia en Orient) in relatie te treden, wordt in over weging gegeven inlichtingen in te winnen bij voornoemden burgemeester. Het koplieht en de ontbrekende nummerplaat. Een 'driest staaltje van overmoed demon streerde dezer dagen een chauffeur tegenover een politieagent zoo schrijft men uit Roosen daal aan de Bossche Crt. Op den Wouwschen weg werd door een agent des avonds een vrachtauto tot staan gebracht, welke met slechts één koplieht reed. De agent wilde ver baal opmaken, waarop de chauffeur langs z'n neus weg vroeg: Geen koplieht? Moet u me daarvoor laten stoppen? Nou, kijkt u dan maar 'ns aan den achterkant van m'n wagen, dan zult u zien, dat ik niet eens 'n nummerbord heb! De agent ging zich overtuigen en inderdaad, het nummerbord ontbrak. Maar terwijl hij nog bezig was dit te constateeren, sloeg de motor aan en met vol gas tufte de auto weg Woensdagavond brak brand uit in de woning van den heer K. in de Franklinstraat te Eind hoven. De familie was afwezig. De 31-jarige heer R., die passeerde, meende kindergeschrei in het brandende huis te hooren en stormde, naar boven. Hier kreeg hij vallend vuur van "het plafond op het lichaam, zoodat hij zich voor een der vensters vertoonde en om hulp riep, De ongelukkige werd langs ladders gered, maar was zoo met brandwonden overdekt, dat men voor zijn leven vreest. Hij is naar het R. K. Gasthuis overgebracht. Het huis is afge brand. Later bleek, dat er geen kind in huis was, maar een hondje, dat men verbrand onder het puin gevonden heeft. Gisterennacht is door de rijks- en gemeente politie, in samenwerking met de rijksambte naren, een volledige geheime distilleerderij ont dekt in een schuur staande op het erf van den landbouwer H. K. te Lettelbert bij Leek. In beslag werden genomen 150 liter gestookte vloeistof en ongeveer 30 liter zuivere alcohol. Aangehouden zijn de 35-jarige A. V., ont slagen machinist aan een fabriek te Oostwolde, en zijn mede-plichtige, de 37-jarige winkelier J. B. De aangehoudenen zouden deel uitmaken van een groot complot. BEEN VERSPLINTERD. De werkman M. V. had het ongeluk in de kunstmestloods derfirma Eggink te Doesburg een zak kunstmest tegen zijn been te krijgen, waardoor het onderbeen versplinterd werd. De man is opgenomen in het St. Elisabeth- gesticht aldaar. Door het onklaar raken van den motor is het kustvisschersvaartuig IJ. M. 376 van schipper van Slooten, bij het binnenkomen van de haven van IJmuiden op drift geslagen en op de blok ken van de Zuidpier terecht gekomen. Het vaar tuig stootte spoedig lek en kwam in zinkenden toestand, zoodat de beide opvarenden met be hulp van een op de blokken vastgezette lijn, het scheepje moesten verlaten. Later is het vaartuig omgeslagen en gezonken. Naar wij vernemen was de motorboot niet verzekerd. Ook berging is vermoedelijk uitgesloten. Te Oostburg is een 63-jarige man in zijn wo ning van den trap gevallen en na enkele oogen blikken overleden. Te Groningen is, naar Vas Diaz meldt, ge arresteerd de directeur van de Groninger-West- Indische bananencompagnie von G. met twee broers, als verdacht van brandstichting in het pakhuis van de compagnie. VALSCHE RIJKSDAALDERS. Dinsdag tegen den avond heeft een Duitsch sprekend persoon te Kerkrade in een 4-tal win keltjes een valschen rijksdaalder in betaling ge geven. De valsche geldstukken, die ten politie- bureele werden gedeponeerd, dragen het jaartal 1929, den beeldenaar der Koningin en missen het randschift. Al meermalen werden den Jaat- sten tijd in Kerkrade valsche rijksdaalders in circulatie gebracht. Vermoed wordt, dat het val sche geld in de mijnstreek wordt vervaardigd. VERDRONKEN, ■Een 31-jarige suikerbietenvaarder uit Bedum -is bij het vervoeren van bieten in een sloot nabij Winsum van de schuit gegleden en yer- 'dronkeri. De ongelukkige was gehuwd en vader van 2 kinderen. RAUWE REUZEL EN RUNDVET. Welke oorzaken leidden tot stijging van de prijzen. De R. K. Slachterspatroonsvereeniging „St. Petrus" te Amsterdam deelt ons mede: Naar aanleiding van de door den regeerings- commissaris voor de hulpverleening aan de melkveehouderij ter algemeene kennis ge brachte mededeeling, waarin wij moeilijk an ders kunnen zien dan een onverantwoordelijke poging tot het verwekken van ontstemming bij het publiek, moeten wij met kracht opko men tegen de daarin neergelegde opvatting als zouden de slagers verantwoordelijk te stellen zijn voor de plotselinge stijging van de prij zen voor rauw vet en rauwe reuzel. De slager heeft van al de tot nu toe geno men crisismaatregelen nog niet anders dan groot nadeel ondervonden, terwijl ook de thans ingetreden stijging der vetprijzen hem geen enkel voordeel oplevert. De hoofdoorzaak van de plotselinge stijging van de prijzen voor rauw vet en reuzel is gelegen in het uitermate ongunstige tijdstip, hetwelk voor de inwerkingtreding van den nieuwsten crisismaatregel is gekozen. In het najaar is altijd, ook onder normale omstandigheden, een vrij sterke stijging te constateeren voor de vetprijzen, gedeeltelijk voortkomend uit de verhoogde vraag gedeel telijk voortkomend uit het feit, dat de in dit jaargetijde geslachte koeien belangrijk minder vet opleveren dan anders, hetwelk vooral dit jaar bijzonder sterk tot uiting komt. Een tweede factor, welke op de thans inge treden prijsstijging van geweldigen invloed is geweest is de, tengevolge van de crisisvarkens- wet, daling van het aantal geslachte varkens met, volgens officieele berichten, minstens 25 pet.. Het is begrijpelijk dat, hoe minder var kens worden geslacht, hoe minder reuzel en spek aan de markt komt met als gevolg prijs stijging voor reuzel en spek, gepaard met ver hoogde vraag en prijsstijging voor ossenvet. Tenslotte nog een derde factor. Door de be richten in de bladen werd bij een gedeelte van het publiek de idee gewekt, dat na den 15den October geen rauw vet meer zou mo gen worden verkocht. Als gevolg hiervan ont stond een groote vraag naar rauw vet, be stemd om door het publiek zelve in voorraad te worden gesmolten. Door al deze omstandigheden samen stegen de prijzen voor vet en reuzel in den groothan del met honderd procent en meer. De slager moet dus voor zijn vet, indien hij tenminste kans ziet dit te verk®gen, c.a. twee maal zooveel betalen als een dag of tien gele den. Er is echter te Amsterdam geen enkele slager aan te wijzen welke, in overeenstem ming daarmede, zijn verkoopprijzen eveneens met 100 procent heeft verhoogd. Hoe men den slager, die van den prijsstijging in het geheel geen voordeel, eerder nadeel on dervindt, hiervoor verantwoordelijk wil stel len, is dan ook ten eenenmale onbegrijpelijk. Mocht bij den betrokken heer Regeerlngs- commissaris nog eenige twijfel aan de juistheid van het boven uiteengezette blijven bestaan, dan is de vereeniging gaarne bereid een en ander volledig te bewijzen. Van andere belanghebbende zijde meldt men ons nog, dat de heffing op vetten reeds eenigen tijd in de lucht hing en het publiek, dat over eenig geld kon beschikken, dan ook al eenigen tijd bezig is meer vet bij den slager te koopen, dan voor direct gebruik noodig is. Daardoor zijn er zeer vele slagers verplicht vetten bij te koopen en door dezen grooteren vraag worden de prijzen williger. Op de groote abattoirs wordt betaald voor runderslachtvet 1 tot 1.10 per K.g. en voor bladreuzel ƒ0.65 per Kg. Van deze opmerkingen is de Regeeringscom- missaris in kennis gesteld. Hij bleef echter van meening, dat voor prijsverhoogingen van rauw rund- en varkensvet geen enkele redelijke grond bestaat. De heffing betreft alleen gesmol ten vetten. Rauwe vetten zijn onbelast en blijven onbelast. Voor prijsverhooging is dus geen enkele reden. De „Pelikaan" vertrokken. Gistermoirgen te 5.35 uur is 't K.L.M.-vlieg- tuig „Pelikaan" naar Indië vertrokken. Ir. Damme, Directeur-generaal der P.T.T. maakt als passagier de reis tot Weenen mee. Aan boord is 248,635 K.G. post 1,650 K.G. pakketpost en .53,900 K.G. lading Te 8.16 uur is het toestel in Leipzig geland, vanwaar het te 8.47 uur weer vertrok. In Leipzig zijn twee passagiers aan boord ge komen, die de reis meemaken tot Karachi. Te vens werd nog 19 K.G. post, 39 K.G. lading en 34 K.G. passagiersgoed ingeladen. De „Kwartel" (heenreis) is te Rangoon aan gekomen. De „Pelikaan" is aangekomen te Budapest en de „Ijsvogel" te Merzamatruh. JUBILEUM SPEENHOFF- In verband met het 30-jarig jubiim»m0 ^an Koos Speenhoff als zanger, heeft de N-v- Profilti filmfabriek een soundopname kunstenaar gemaakt. Gezongen werd 'r Ko men de schutters". In het bericht over de HnrfchWM het Co" mité der Volksconcerten te zie 12 Oct.) is, zooals men wel ®e zal hebben, een regel weggevallen. die aan vangt: „In November sp«"ee*, ™oet verder lui den: „Jan Engelman over iphons Diepenbrock (met muzikae demonstra De datum van de lezing IS 14 November. Naar wij vernemen heeft de heer L. Kuiten brouwer (Albert f"u7Tle> zijn ontslag genomen als directeur van de Uitgevers Maatschappij „De Gemeenschap te Utrecht. In zijn plaats is be noemd de heer u. Vos, die vroeger reeds eenigen tijd deel uitmaakte der redactie van „De Ge meenschap en die als redacteur verbonden is aan de Utr. Courant. Nader vernemen wij, dat de heer Kuitenbrou wer zieh uit de zaken van de uitgeverij heeft willen terugtrekken, teneinde meer vrijheid te vinden om zich aan zijn letterkundig werk te kunnen wijden. Lt den ouderdom van 76 jaren is gisteren in het ziekenhuis Calvariënberg te Maastricht, waar hij een ernstige operatie had ondergaan, over* leden de Zeereerw. heer A. Vallen, pastoor van Rreust-Eysden. Gisterenmiddag bracht Zijne Exc. Josélgnacio Cérdenas, gezant van Venezuela, vergezeld van den heer J. M. Clemente, gezantschapsraad, een bezoek aan onze, courant. Met levendige belangstelling werd door de heeren van ons bedrijf kennis genomen. COMMISSIE SEYFFARDT ONTBONDEN. De eerstkomende Legerorders bevatten een ministerieele kennisgeving, Waarbij wordt me degedeeld, dat onder dankbetuiging is ontbon den de z.g. commissie-Seyffardt, aan welke was opgedragen den minister van voorlichting te dienen nopens mogelijke versobering in de verdessamenstellingen van de onderdeelen der infanterie- en artilleriebrigade, Positieve bestrijding van de Ned. Vereen, voor Volkscredietuiezen en woeker bestrijding. Vanwege de Ned. Vereeniging voor Vólkscfe- dietwezen en Woekerbestrijding wordt plaatsing verzocht o.m. van het volgende Iemand is door een ongelukkigen samenloop van omstandigheden in geldnood gekomen en heeft een bedrag van laten wij zeggen 200 noodig om uit de moeilijkheden te geraken. Door adverten ties in bepaalde blaadjes of door inlichtingen van welmeenende vrienden, is hij al gauw in het bezit van een of meer adressen, waar een dergelijk bedrag is te krijgen, en weldra zit hij op het kantoor van den geldschieter. De rente, die hij moet betalen lijkt hem nogal hoog, maar hij heeft het geld nu eenmaal noodig, en dus ac cepteert hij maar. Zoodat hij een bedrag van ƒ200 leent, met 5 per week terug te betalen 25 rente moet betalen (het risico van den geld schieter is immers groot), die vooruit wordt af gehouden en 10 administratiekosten, waarna hij nog onder enkele stukken, zoo maar als formali teit, zijn handteekening moet zetten. Zoodoende komt hij thuis met ƒ140 op zak. Nadat hij ƒ100 heeft terugbetaald, is het hem onmogelijk een termijn te voldoen. En dan blijkt, dat hij door het teekenen van de zoo onschuldig uitziende stukken zijn loon- aan den geldschieter heeft ge cedeerd, en, doodsbang, dat de geldschieter zich patl'°,on zal wenden, wat hem ongetwij- meuwe ieenfriD? w kosten' stemt h« toe in een nieuwe leenmg Weer teekent hij voor ƒ200 weer ontvangt hij hiervan 140 maar meteen moet h(j hiervan de ƒ100, die hij nog aan den geldschieter schuldig is, voldoen, zoodat hij ƒ40 (waarvan hij een schuldbekentenis van ƒ200 tee kent!) in handen krijgt. Nu zit hij pas goed in de macht van den geldschieter, een groote kans heeft hij, dat hij er zijn leven lang niet meer uitkomt, en ditzelfde spelletje zich steeds weer herhaalt. Een ander geval: een afbetalingsmagazijn van kleeding levert iemand voor 150, af te betalen in wekelijksche termijnen van ƒ3. Lang voordat de schuld is afbetaald, is de kleeding, die mis schien 60 waard was, versleten. De bedrogen kooper weigert verder te betalen, maar ook nu blijkt, dat hij in zijn onbedachtzaamheid inder tijd al zijn rechten op zijn loon aan den houder van het afbetallngsmagazijn heeft overgedragen. Verder betalen of beslag op zijn loon is de keuze, waarvoor de kooper wordt gesteld, die nog blij mag zijn als hij het eerste kan doen. Nog een vaak voorkomend gevalIemand ad verteert dat hij geld uitleent tegen elk bedrag, zonder borg. Gaat men informeeren, dan blijkt dat men beginnen moet ƒ5 te betalen, waarna dan informaties naar den aspirant-geldleener zul len worden Ingewonnen, die dan wel verder zal hooren. Na verloop van tijd komt het bericht, dat de inlichtingen ongunstig waren, en de lee ning dus niet doorgaat. Onnoodig te zeggen, dat deze geldschieter ongeveer nooit een leening laat doorgaan en een aardig inkomen geniet uit al deze informatiekosten. die hem door de gedu peerden worden betaald. Dit woeker- en afbetalingsbedrijf bestaat reeds sedert tientallen van jaren, en op tal van wijzen heeft men reeds getracht het te bestrijden. Deze bestrijding is onlangs in een nieuwe periode gekomen door het tot stand komen in het be gin van dit jaar van de Geldschieterswet, waar van de inwerkingtreding binnenkort te verwach ten is. Is deze Wet nu een voldoend middel tot be strijding van den woeker Het antwoord op deze vraag moet ontkennend luiden. De Wet zal prachtig werk doen in het onder drukken van de misstanden, die op dit gebied bestaan, maar dit is niet voldoende om den woe ker te bestrijden. De behoefte aan klein credtet büjft bestaan én het woekerbedrijf zal, niettegen staande alle wettelijke maatregelen blijven be staan, als niet wordt zorg gedragen voor het het leven roepen van bona flde-instellingen. waar men klein crediet kan krijgen. De Wet spreekt er niet over, en vandaar dat in het beg'n v®n dit jaar werd opgericht de Nederlandsche Vereeni ging voor Volkscredietwezen en Woekerbestrij ding. Doel van de vereeniging is' als Positieve aan vulling van de Geldschieterswet deze organisatie van het bona fide-volkscredietwezen ter hand te nemen. Het middel tot woekerbestrijding bij uit nemendheid als het publiek immers weet, d»t het op behoorlijke wt)2e aan wat geld kan ko men dat het werkelijk: noodig heeft (een onder zoek zal natuurlijk steeds moeten worden inge steld) dan loopt het niet meer naar een woeke raar om zich yel over de ooren te laten trékken* De z.g-n- "Positieve" woekerbestrijding Is in ons land rlog Jna niet ontwikkeld, slechts in en kele plafon zijn er instellingen, die in die richting werkzaam zijn. Taak van de vereeniging is het om een centraal punt te vormen en de verbrokkeling, die er op het oogenblik bestaat (iedere gemeente werkt op zich zelf) tegen te gaan. Voor alles heeft de vereeniging, waarvan secre taris is mr. Th. J. Eskens, Van Eeghenstraat 12, Amsterdam, echter niet alleen de sympathie, f^ar ook den geldelijken steun van het publiek haar werk noodig. Hoe grooter het aantal leden, hoe krachtiger de woekerbestrijding kan Worden ter hand genomen. De oorzaak van het ongeval. BATAVIA, 13 Octobeir (ANffiTA) Volgens een communiqué van het departe ment dei' marine Is de oorzaak vermoedelijk gelegen in de hevige zuig'ug van het water achteruit na het passeeren van den drempel ten Noorden van de Witte gasboel met groen licht, waardoor het water in het mijnendek is geloopen. De mlj'nenrails waren na de inspectie van den mljnenlegger nog niet afgetuigd. Daardoor stond de deur van het waterdichte schot van het mijnendek nog open. DE VERDUISTERING VAN 72-000 TE HAARLEM De 49-jairige boekhouder V. chef van effectenafdeeling van de Robaver te Haarlem, die 14 dagen geleden voor de Haarlemsen® recht bank terecht stond omdat hij s'n "8 de somma van 72.000 ain effecten heeft Verduis terd, doordat hij buiten medeweten van zijn patroons speculeerde, is d0°l Haarlemsche rechtbank heden veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf waarvan vier maanden voorwaar delijk met een proeftijd van 2 jaar. De officier van justitie had twee jaar geëischt. Het Nederlandsch Kamerorkest, onder leiding van Otto Glastra van Loon is, behalve voor zes abonnementsconcerten in Den Haag, geënga geerd o.a. te Haarlem (Kunst aan het Volk), Hil versum (Kunstkring), Leiden (M. t. b. d. T.), Arnhem (Ver. v. Kamermuziek), Hengelo (Con- certvereeniging), Amsterdam. (Kunstkring voor Allen), en door dr. G. de Koos ter begeleiding van den pianist Góldenberg (Den Haag en Am sterdam). Verder verzorgt het Nederl. Kamerorkest de avonden van de Vereeniging „Paedagogische Jeugdconcerten" te Rotterdam en zijh er onder handelingen geopend voor het geven van een cyclus jeugdconcerten te Amersfoort,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6