HOE KAN DE WERELDWERKLOOSHEID WORDEN VERBETERD? fiBUERTEEREISI ZfllEB ZATERDAG 15 OCTOBER NATIONALE VEREEN. TEGEN DE WERKLOOSHEID. PLEIDOOI VOOR CONJUNCTUUR- POLITIEK. In ordening der wereldproductie het heil. DUREN HET LANGST BRANDSTOFFENBIJSLAG AAN KOSTWINNERS. DE RIJKSNIJVERHEIDSDIENST DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. de tweede kamervacature-guit K. J. VAN VEEN. f EEN NATIONAAL KABINET? garfntTeroon'blrterieret8^"1138^ UIT BODEGRAVEN SLACHTOFFER AUTO-ONGELUK VISSCHERIJ. MARKTBERICHTEN. Praeadvies van prof. dr. J. AVeraart. De Nationale VereMiiging tegen de Werk loosheid heeft hedenmiddag om half twee ln he Carltan-hotel te Amsterdam een vergade ring belegd waar behandeld zouden worden een tweetal praeadviezen over de vraag: „Geven de tegenwoordige tijdsomstandigheden meer. dan vroeger reden om ter verbetering van de conjunctuurwerkloosheid tot bedrijfsorganisatie^ socialisatie of Planwirtschaft over te gaan? Zoo; ja, welke dezer drie biedt hiervoor de meeste: waarborgen?" Aan het praeadvies, dat door; prof. dr. J. A. Veraart, hoogleeraar aan dej Technische Hoogeschool, te Delft wordt uitge bracht, ontleenen wij het volgende: De groepen van ideeën, besloten in de hef- vormingssystemen van eenigerlei Planwirt schaft, socialisatie of de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, zijn bij den huidigen stand van economische wetenschap en economische practijk niet zóó gescheiden, dat een scherpe tegenstelling tusschen het een en het ander kan worden gemaakt. In publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, die, bijna volmaakt op nationalen grondslag kan worden opgetrokken, blijft wel het zwaartepunt der hervormingsbeweging liggen. Intusschen is naast socialisatie en bedrijfs organisatie ook de Planwirtschaft als een eenigszins afzonderlijke hervormingsbeweging te voorschijn gekomen. Voor het buitenland valt natuurlijk vóór alles te noemen: het ga tlreldig Jlussisch_systeem vanjjet Vijfjarermlou Tusschen socialisatie en publiekrechtelijke be drijfsorganisatie eenerzijds en Planwirtschaft anderzijds is van geen tegenstelling sprake. De Planwirtschaft is in een aantal beproefde han den de concrete toepassing der socialisatie- gedachte en de welkome, immers noodzakelijke aanvulling van een uitgewerkte publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie. Ais concrete hervormingsbeweging komt in eersten aanleg uitsluitend in aanmerking de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Deze heeft evenwel van meet af aan volop te letten op de verzorging der gemeenschapsbelangen,, die vooral door de socialisatiegedachte zijn ge ïnspireerd. Dc verdere doorvoering der publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie leidt dan telken male tot Planwirtschaft, tot een regeling van doelmatige economische voorziening in techni sche bijzonderheden, waarvoor de uitgewerkte arbeid van een groote verscheidenheid van op verschillend gebied technisch-deskundigeni noodzakelijk Is. Leemten in de bestaande sociaal economische orde. Intusschen is nog altijd de vraag aan de orde: is er ruimte voor een bewuste regeling door de overheid? Het koor der tegenstanders is nog machtig, vooral in ons land. Wat wij economisch de laatste drie jaren en daar voor, zij het in minder ernstige mate, van 1920 tot 1923 hebben beleefd, is niet in staat hen in hun meening te doen wankelen. Voorwaarde voor de hoogste volkswelvaart is volgens hem: vrijheid, individualisme, interna tionalisme. Natuurlijk kon tegen die norm geen enkel bezwaar bestaan, wanneer zij niet meer was dan uitgangspunt voor een bepaalde econo mische politiek. Maar zij werd meer; zij werd basis voor „de" economische theorie. En daaronder zuchten wij heden ten dage nog! Terwijl er al weer niets tegen is, dat een bepaalde groep politici er naar streeft' het so ciaal-economisch leven terug te osren naar in dividualisme enz., is het volkomen onverdra- gelijk: le. dat deze groep haar verklaring van het werkelijk economisch leven want dat moet economische theorie naar haar wezen zijn misvormt tot een schema met de genoemde postulaten; 2e. dat deze groep het voorstelt, alsof er' slagenen treden niet in een arbeidsreserve, ge vormd voor en door de ondernemingen, waar zij werkzaam waren. III. Voor hen, die werkloos werden, zorgt niet de productie, waaruit zij verdwenen, maar zorgen bepaalde kassen der arbeiders, en spoe dig (op zeer beperkte wijze!) de gemeente, de Staat.en het armbestuur. IV. Bij het bovenstaande sluit dit aan: van nationaal overheidsstandpunt laat men de con- junctuurlijn vrij loopen; niemand der verant woordelijken denkt er aan, het nationaal-econo- misch leven zoo te laten gaan, dat de bergen en dalen uit die lijn zooveel mogelijk worden weggenomen. Aan financieele en economische conjunctuurpolitiek doet de Nederlarcdsche re geering niets. V. Men laat in het algemeen werkver schaffing ter zijde gelaten de werkloozen werkloos. De Staat onthoudt zich en zorgt er o.a. voor, dat de gemeenten zich moeten onthou- den van reserve-economische-werkzaamheid. De ramp der werkloosheid woedt ongebreideld voort. M. Loonsverlaging wordt toegepast, voor 'n deel nog geëischt. Geheel afgezien van de vraag naar de noodzakelijkheid daarvan en in welke mate, zoowel uit bedrijfsoogpunt als uit het oog punt van het algemeen belang. De maatschap pelijke -en bedrijfsschade is groot. Orde door publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Het hoofdgebrek in den bestaanden toestand, dringt zich met elementair geweld aan ons op: de arbeid, buiten den ondernemers-arbeid, is zoo goed als geheel rechteloos. Als voornaamste individueele rechten van den arbeider noemt prof V.: recht op een gel dige reden bij ontslag en recht op arbeid in de onderneming van zijn dagelijksche werkzaam heid; en als collectieve rechten van de arbei ders: arbeidsrechtspraak door rechtscolleges met arbeiders en medezeggenschap in onderneming, maar vooral (de eigenlijke medezeggenschap!) in bedrijf. Hieraan moet worden toegevoegd: Recht op een plaats in de arbeidsreserve van het bedrijf. Aan het bedrijfsleven moet worden opgelegd om, zoodra de bedrijfsconjunctuur dit maar even toelaat, een belangrijk bedrag af te zonderen, waaruit in tijden van laag-conjunctuur, althans in de eerste plaats, de levenskosten der werk- looze arbeiders kunnen worden bestreden. Een behoorlijke loonpolitiek is onmogelijk zonder een behoorlijke bedrijfspolitiek. Deze laatste is dus niet te voeren zonder medezeg genschap van de vertrouwensmannen der arbei ders in het bedrijf. De arbeiders moeten tot het bedrijf behooren, zooals ondernemers en kapitalisten er toe be hooren. Dit vereischt toezicht van de gemeen schap ten bate van het algemeen belang voor dit alles is in eersten aanleg noodig: de wettelijke regeling der economische bedrijfsor ganisatie. Het bedrijf, het geheel van ondernemingen in denzelfden tak van productie of distributie, is de natuurlijke economische eenheid, die wij als grondslag voor de wettelijke regeling noodig hebben. Bedrijfspolitiek wordt niet in een enkele on derneming gevoerd, maar in het geheele com plex. De argumenten voor een wettelijke regeling, die het bedrijf tot grondslag neemt, en dit tot publiekrechtelijke lichaam verheft, zijn over stelpend. Dit wetsontwerp zal de taak bij uit stek van de nieuwe regeering zijn. De zoogenaamde internationale bedrijven héb- oen in verband met conjunctuur-werkloosheid bedrijfspolitiek te voeren, en bedrijfspolitiek is met identiek met collectieve prijspolitiek, herder dan in anderebedrijven laat zich daar gewoonlijk de conjunctuur-werkloosheid voelen en beter dan elders moet men daar op haar ge- j volgen zijn voorbereid.. Nationaal- en bedrijfsbelang eischen de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie voor die be drijven, vooral om de conjunctuur-werkloos- Praeadvies dr. F. M. Wibaut voor de Nat. Ver. tegen de werkloosheid. heid! geen twijfel mogrirjk is, dat bij vervulling van deze postulaten e hoogst mogelijke mensche-1 lijke .welvaart zou ontstaan. De prae-adviseur behandelt vervolgens de be-1 Btaande ontwrichting der sociaal-economische orde door de conjunctuurwerkloosheid en de daarmee samenhangende verschijnselen op Ne- derlandsch gebied. Bij ontleding van den bestaanden toestand, vanuit het gezichtspunt dèr conjunctuurwerk-' loosheid, treffen hem de volgende verschijnse len: I. Bij de voor de hand liggende vergelijking van het heden met den bedrijfstoestand van b.v. het jaa# 1928, zien wij allereerst de eigenaardi ge wijze, waarop de arbeiders (van elke cate gorie!) uit het bedrijfsleven zijn losgeraakt. De bepalingen van het Burgerlijk Wetboek j let wel: van 1907! regeeren meestal onbe-; perkt; de meeste collectieve arbeidsovereenkom-' sten zijn er niet in geslaagd, den arbeiders op,' dit ailesbeheerschende punt (geldigheid van re-; den voor hun ontslag) een rechtspositie te ver-: schaffen. Zoover reikte, ook in 1928, de econo mische macht der arbeiders bijna nergens. II. Wat vervolgens treft: niets verzekert aan deze ontslagen arbeiders, dat zij, bij een om slag in de conjunctuur, op de oude plaatsen te rugkomen. Een band met de werkplaatsen en fabrieken op deze wijze is er ook niet. De ont- Financieele en economische conjunctuurpolitiek. Naast de wettelijke regeling moeten thans on verwijld andere regelingen komen, zij het ook in nauw verband met de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. De regeering moet volgen een financieele en economische conjunctuurpolitiek. Nu het be drijfsleven is geremd, moet zij voor werk zor gen en werk financieren, om aanstonds, wan neer de conjunctuur omhoog gaat, in zekere ma te het bedrijfsleven te remmen. Deze financieele en economische conjunc tuurpolitiek behoeft niet voor alle bedrijven gelijk te worden gevoerd. Onder de huidige omstandigheden, ligt het werkterrein der con junctuurpolitiek vooral op het gebied van dat bedrijfsleven, dat binnenslands zijn taak heeft. En onder die bedrijven moet dan vooral worden gedacht aan het bouwbedrijf, dat, in vollen omvang genomen, nog een geweldige col lectieve taak heeft. Prof. V. noemt o.a. voortzetting der Zuider zeewerken, de andere droogleggingen, den voort- gezetten bruggenbouw, de kanalisatie de werken voor voortgezette electrificatie en niet het minst den woningbouw! Hierdoor zou in allerlei bedrijven meer werkgelegenheid geschapen jworden. Hieruit zou tevens voortvloeien, verhoogde economische weerbaarheid van het Nederland- sche volk bij zijn economischen strijd in de naaste toekomst. De bezwaren tegen deze conjunctuurpolitiek, waarbij men nog altijd het spook der inflatie oproept, worden in het prae-advies arbarmelijk gefundeerd genoemd. Wat de economische conjunctuurpolitiek aan gaat, zou de Staat zich bij de uitvoering der genoemde groote werken van het particulier bedrijfsleven moeten bedienen. Dit sluit na tuurlijk in, dat met de publiekrechtelijke orga nisatie van het bouwbedrijf onverwijld moet worden begonnen. Zou deze financieele en economische con junctuur-politiek vruchtbare taak in Genèvel geleidelijk aan door de voornaamste volken worden gevolgd, dan zou althans van één be langrijke zijde het conjunctuur- en crisispro bleem worden bedwongen. Er zou op een be langrijk onderdeel voor worden gezorgd dat de conjunctuur meer geleidelijk verloopt. Tenslotte betoogt de prae-adviseur dat in een maatschappij met doorgevoerde publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie, en dus, in de periode van hoog-conjunctuur, ieder op zijn plaats, is en geen reden meer is, voor vrees voor toene mende arbeidssohuwheid. Treedte de depressie als gevolg van een ern stige cricis eenmaal in dan komt de regeering met haar maatregelen in actie, dan worden de arbeiders van de arbeidsreserve weer in het verondersteld bedrijf getrokken en vervalt de werkloosheidsuitkeering. Hij wenscht een spoedige invoering van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en in ver band en in aansluiting daarmee van de con junctuurpolitiek. De heer dr .F. M. Wibaut heeft een prae-advies samengesteld ten aanzien van de volgende vra gen: Geven de tegenwoordige tijdsomstandigheden meer dan vroeger reden om ter verbetering van d e conjunctuurwerkloosheid tot bedrijfsorgani satie, socialisatie of Planwirtschaft over te gaan? Zoo ja, welke dezer drié biedt daarvoor de meeste waarborgen? Volgens praeadviseur mag slechts een deel der thans bestaande werkloosheid als „conjunc tuurwerkloosheid" worden gezien. Wie de werkloosheid in den omvang, dien onze tijd kent, zonder meer als „conjunctuur werkloosheid ziet, begaat twee fouten. Hij houdt allereerst geen rekening met het feit dat het op de spits gedreven nationalisme, dat de economi sche gedragingen van het eene land na het andere is gaan béheerschen, in veel sterkere mate dan voor 1914, aan de werkloosheid sterke uitbreiding geeft. De tweede fout wordt begaan, door geen re kening te houden met de financieele ontwrich ting, die het gevolg is van de verplichting van de overwonnenen om over de kosten van den oorlog tientallen jaren rente en aflossing te be talen. Evenwel, nóch de economische oorlog, Hie door den „Vrede van Versailles" is ingeluid, nóch de absurde financiering van oorlogskosten en her stelkosten, zonder vooraf voor deze doeleinden een spaarfonds te hebben bijeengebracht, sprui ten voort uit het wezen van het kapitalisme. Het kapitalisme zou ook na 1919 nog zeer wel hebben kunnen gedijen op den grondslag van, tot zekere hoogte, vrij goederenverkeer en vrij geldverkeer en vrij personenverkeer, in den nog beperkten omvang, waarin die voor 1914 beston den. Ook is het voeren van oorlog op afbetaling en het aanbrengen van verwoesting op afbeta ling voor het kapitalisme niet essentieel. De eigenlijke„conjunctuurwerkloosheid" ech ter is in het kapitalisme wel essentieel. De werkloosheid die wij op dit oogenblik kennen, zou bij een -ommekeer in de conjunctuur zonder meer, zeker belangrijk verminderen. Bij het beoordeelen van middelen ter „ver betering", wil praeadv. de werkloosheid als ge heel, ontstaan zoowel uit conjunctuurbeweging, als veroorzaakt door economischen oorlog en veroorzaakt door oneconomische financiering van oorlogskosten beschouwen. Hij wil bij het beantwoorden van de hem gestelde vraag het woord „Planwirtschaft" vervangen door „plan matige ordening der wereldproductie". En op de vraag: „welke dezer drie", wil hij antwoor den: slechts de samenvoeging van alle drie „be drijfsorganisatie" en „socialisatie" en „ordening der wereldproductie" kunnen in den toestand waarin de wereld is geraakt, de grootst bereik bare verbetering brengen. Op zijn verder betoog vooruitloopend ver meldt prae-adv., dat hij in „ordening der wereld productie" het eenige middel ziet „ter verbe tering der conjunctuurwerkloosheid", een ver betering die tot hare opheffing moet naderen en leiden. Dus geen „bedrijfsorganisatie"? Geen „socia lisatie"? Ja, zoowel „bedrijfsorganisatie" als „socialisatie". Doch beide als onderdeel van „ordening der wereldproductie". De minister-president Julius van Goemboes tijdens zijn openingsrede voor het nieuwe Hongaarsche parlement. Bedrijfsorganisatie. Het begrip bedrijfsorganisatie is zeer ruim. Er is een bedrijfsorganisatie die de samenwerking beoogt tusschen bedrijfsleider en personeel tot overleg en regeling in al de aangelegenheden, waarbij het personeel is betrokken. Met Uitscha keling van de overeenkomsten ten opzichte van loon en andere arbeidsvoorwaarden die in een collectief contract zijn geregeld. Wij zijn bereid van deze organisatie, die thans nog in wording is, allerlei goeds te verwachten en reeds te zeggen. Doch wH vermogen niet te zien hoe de beste toepassing een middel zou kunnen zijn om de conjunctuurwerkloosheid te verminderen. Er zijn ook vormen van bedrijfs organisatie, bij welke de „samenwerking" tus schen ondernemers en arbeiders inniger is. Zoo innig, dat ze leidt tot vaststelling van tarieven voor de leveringen van het bedrijf. Een der grondslagen is, dat zoowel onderne mers als arbeiders moeten zijn georganiseerd. De vormen van samenwerking tusschen on dernemers, op den voet van opheffing der con currentie, kartellen, trutst enz., worden ook onder het begrip van bedrijfsorganisatie gerang schikt. Ook onder dien naam zijn zij onmach tig om verbetering in de conjunctuurwerkloos heid te brengen. Socialisatie. Hoe staat het op dit punt met socialisatie? Socialisatie, aldus de heer Wibaut, zien wij als onderdeel van planmatige ordening der we reldproductie. Waarmede echter vooral niet gezegd is, dat socialisatie enkel internationaal tot stand moet komen en niet nationaal. Er is geen ordening der wereldproductie denkbaar, die niet zou berusten op socialisatie in verschil lende landen, van de in elk land daartoe in het bizonder aangewezen voortbrengingsgebie den. In de meeste landen moet de socialisatie worden begonnen op den grondslag van beper king van den bizonderen eigendom van grond en productiemiddelen, op den grondslag van snelwerkend onteigeningsrecht. Moet met zulke socialisatie worden gewacht tot kan worden overgegaan tot ordening der wereldproductie, volgens een tevoren beraamd plan? Heel zeker niet! In verscheidene landen maken de politieke machtsverhoudingen het mogelijk zekere be drijfstakken aan het individualistische particu liere beheer te onttrekken en te brengen in gemeenschapsbeheer. Naar gelang het orgaan dat dezen overgang tot stand brengt de ver- eischte .macht heeft in het geheele land, slechts in een bepaalde provincie of slechts in een bepaalde gemeente, wordt deze socialisatie na tionaal, regionaal of gemeentelijk. Nationaal bij voorbeeld voor het vervoerwezen. Gemeente lijk bijvoorbeeld voor broodvoorziening en melkdistributie. Doch is er iemand die de verwachting heeft, dat door zulke socialisatie de werkloosheid kan wórden verminderd? De conjunctuurwerkloos heid? De structureele werkloosheid? De seizoen werkloosheid, of wellicht nog een andere soort onder een anderen naam? Zoo ja, dan zal hij worden teleurgesteld. Zulke socialisatie veroor zaakt op zich zelve werkloosheid. De eerste taak van socialisatie, een voorname beweegre den tot socialisatie, is de opheffing der verspil ling van krachten van geld, die het onvermij delijk gevolg is van individualistische concur rentie in het particuliere bedrijf. De socialisatie van bijv. het nationale vervoerwezen, de doel treffende organisatie van het geheele vervoer bedrijf, zou zonder eenigen twijfel groote ver spilling opheffen. Doch veel personen die nu in het vervoer werkgelegenheid vinden, zouden werkloos worden. Staat het dan met de conjunctuurwerkloos heid hopeloos? Bedrijfsorganisatie, socialisatie en Planwirtschaft, zooals tot nu toe toegepast, kunnen haar niet verminderen. Deze verbete ringen in de/productie zullen in onze onvol- komene wereld de werkloosheid, ook de con junctuurwerkloosheid, inplaats van verminde ren nog vermeerderen. Wat moeten we dan? Zooveel is ons reeds duidelijk geworden, dat wij, om in de conjunctuurwerkloosheid ingrij pende verbetering te brengen, ons van de individualistische productiewijze zullen moeten ontdoen. Hoe ontkomt de menschheid als geheel aan het productie-stelsel, dat de rampen, waarvan de werkloosheid de scherpste uiting is, over de wereld brengt De menschheid kan er aan ontkomen door de productie van levensbenoodigdheden collectief te maken en deze collectieve productie te rich ten op behoefte-bevrediging eveneens collectief. Deze opzet veronderstelt, dat het mogelijk zou zijn de productie van levensbenoodigdheden groot genoeg te maken om in de behoefte aan levens benoodigdheden voor de geheele menschheid te kunnen voorzien. In het individualistische productie-stelsel waaronder wij leven, dient ieder die er in werk zaam is zijn eigen belang. Hier, in deze snel groeiende internationalisee- ring van het leven der menschheid, ligt de aan wijzing voor de noodzakelijkheid van inter nationale ordening van de productie en de con sumptie die de menschheid behoeft. De opbouw der internationale economie, is er op gericht, dat internationale productie en internationale consumptie verrichtingen zijn die elkander moeten aanvullen en dekken. De nieuwe wereld-economie die voor het eerst in werkelijkheid er op zal zijn gericht om aan eik land der wereld de productie toe te wijzen van die levensbenoodigdheden welke daar op c!e meest doeltreffende wijze, dat is met de ge ringste arbeidsaanwending, kunnen worden ver kregen. Conclusie. De beste methode om de wereld te verlossen van de conjunctuur-werkloosheid, ligt voor praeadv. in een economie, die gericht is op de uitschakeling van de conjunctuur. Indien het gelukt de productie blijvend aan te passen aan de consumptie, die inderdaad algemeene be hoeftebevrediging is geworden, dan komen de krachten buiten werking, die de conjunctuurgol ven omhoog en omlaag doen bewegen. Het gaat er dus om de wereldproductie van levensbenoodigdheden ruim en regelmatig te doen zijn. Ruim om aan de behoeftebevrediging, de vereischte uitbreiding te geven. Regelmatig door bij productie van voedingsartikelen, afhan kelijk vdn oogsten, voorraden te vormen en te beheeren, die bij de voorziening in het verbruik bet evenwicht in stand houden tusschen ruime, matige en slechte oogsten. Bij zulke regeling van de aariwending van oogsten van levensbenoodigdheden, van belang rijke grondstoffen voor de industrie, is voor spe culatie, in conjunctuur een element, geen plaats meer. De productiestatistieken moeten andere diensten gaan bewijzen dan thans. Hare samen stelling moet onder leiding komen van gemeen schapsorganen. Er moet een internationale orga nisatie komen, voor regeling van de uitwisseling van producten tusschen het eene land en het andere. De internationale organisatie zal in elk land een nationaal orgaan als zijn medewerker hebben- Het nationale orgaan zal de voortbren ging regelen in elk land van die producten die daar met de minste arbeidsaanwending kun nen worden verkregen. Hier ligt voor socialisatie van elk land een taak. Het nationale orgaan zal bestemmen, welk deel van deze productie zal bestemd worden voor verbruik in eigen land, welk deel ter beschikking van verbruikers in andere landen zal worden gesteld. Alles onder de opperste leiding van de internationale orga nen. Op den duur zal worden bereikt, dat in elk land de productie overwegend zal worden ge richt op producten die voor de wereld-behoefte bevrediging het meest begeerlijk zijn en die, in verband met de economische gesteldheid van het land en den aard van -zijn bevolking, voor productie daar aangewezen zijn. Langs dien weg wordt een doelmatige en doeltreffende wereld productie verkregen. Het ontbreekt in de wereld niet meer aan hulpmiddelen om dit te bereiken. De internationale beheersorganen voor de we reldproductie zullen tot taak hebben, tot op zekere hoogte gelijkheid van levensstandaard in de verschillende landen te bevorderen. Uiteraard in verband met uiteenloopende levensbehoeften en levensgewoonten. Het internationale produetiebeheer zal nog over andere internationale en nationale organen moeten beschikken. Er zullen organen moeten zijn om in elk land de productieprijzen der voor wereldconsumptie bestemde artikelen te regelen. Samenwerking alweder tusschen een opperste internationaal gemeenschapsorgaan en nationale organen- Er zal een orgaan moeten zijn voor regeling der verrekening van de wederzijds ge leverde producten. Wij achten het waarschijnlijk dat hier een internatnonale verrekeningseenheid dienst zal moeten doen. Er zullen internationale organen en nationale organen moeten zijn voor regeling der arbeids voorwaarden van hen die werkzaam zijn in het productiebedrijf. Regeling ook van vergoedin gen voor hen die werkzaam zijn in het interna tionale distributiebedrijf. Praeadv. verwacht van de internationale ar beidersbeweging, van de samenwerking tusschen de internationale politieke organisatie en die der internationale vakbeweging, dat zij het ini tiatief zal nemen om een plan tot voorbereiding van planmatige ordening der wereldproductie te doen uitwerken. Komt dit plan in tastbaar aannemelij#en vorm tot stand, dan staat de menschheid ten opzichte van de ordening der wereldproductie niet aan het eind, doch aan het begin. Immers het plan op papier zal dan tot uitvoering moeten worden gebracht. Of er dan toch weer een tijd zal komen, dat de productie-capaciteit veel grooter zal zijn dar de behoeftenbevrediging vereischt? Wij achten het zeer wel mogelijk. Zelfs waarschijnlijk. Doch dat zal dan geen ramp meer zijn. Immers dan zal er geen individualistische, kapitalistische pro ductie meer zijn, die er automatisch heen drijft om de verhouding tusschen productie en afzet voor verbruik te verstoren. In dien tijd zal onze zorg zijn om de productie over de geheele lijn, op alle gebieden waar ze te groot wordt, te ver minderen. 1-per gezin per week. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de volgende circulaire aan de colleges van bur- een brandstoffenbijslag van ten hoogste 1 per richt: Ik heb de eer uw college te berichten dat ik heb besloten goed te keuren, dat over het tijd vak 30 October 1932 t.m. 1 April 1933 aan onder steunde gehuwden en ongehuwde kostwinners een brandsaoffenbijslag van ten hoogste 1 per gezin per week wordt verstrekt. Het verstrek ken van den brandstoffenbijslag mag zoo noo dig tot gevolg hebben, dat de maxima, vermeld in de artikelen 8 en 19 mijner steunregeling worden overschreden. Ik ben bereid in de brandstoffenbijslagen, toe te kennen aan werkloozen, die ingevolge de ge subsidieerde Rijkssteunregeling worden ge steund, eenzelfde Rijksbijdrage te verleenen, als in de overige kosten van steunverleening. Ten slotte deel ik u mede, dat de bovenge noemde bijslag niet vóór 30 October mag wor den verstrekt, terwijl, indien te zijner tijd de noodzakelijkheid mocht blijken tot het verstrek ken daarvan na 1 April 1933, vooraf mijn mach tiging moet worden verkregen. De „IJsvogel" (thuisreis) is gisteren te Boe dapest aangekomen. De „Pelikaan" (heenreis) is gisteren uit Boe dapest vertrokken en te Athene aangekomen, De „Oehoe" (thuisreis) en de „Kwartel" (uit reis) zijn gisteren te Medan aangekomen. De heer W. Steinmetz te Amsterdam, die als opvolger in de vacature-Guit was aangewezen, heeft thans kennis gegeven, dat hij als zoodanig niet in aanmerking wenscht te komen, meldt de „Volkskrant". Op de lijst is thans de volgorde der" candidaten: mevr. Alb. Steenhoff-Smulders te Baarn en mr. P. C. M. Romme te Amsterdam. Op 51-jarigen leeftijd is te Leiden overleden de heer K. J. van Veen, een in den lande alge meen bekend bloemenkweeker. Vooral als kwee- ker van rotsplanten was hij vermaard en jaren lang had hij in keuringscommissies zitting. Als inzender op tentoonstellingen zijn hem in den loop der jaren ruim 100 onderscheidingen w.o. ook buitenlandschë, ten deel gevallen. MEETBRIEVEN VOOR BINNEN VAARTUIGEN. De Minister van Financiën brengt ter van belanghebbenden, dat ingevolge ef"? Re_ wisseling met de Duitsche en de hp„ 1907 geeringen de hier te lande vóór 1 dieven voor afgegeven en thans nog geldige meegeven vu 1 binnenvaartuigen, met uitbreiding paling van artikel 7 van het Verdrag van Pa rijs (Staatsblad 1927 no. 292), tot nader order ook na 30 September 1932 in Du^S0C^"d,en België nog worden erkend, voor zo v e des- betreffende schepen geen omvang j herstel lingen, belangrijke vertimmeringen of wijzigin gen in de afmetingen buitenwerks of binnen werks ondergaan of hebben ondergaan. Omgekeerd zullen, onder hetzelfde voorbe houd, de vóór 1 October 1927 in Duitschland of België afgegeven en op 30 September 1932 nog niet vervallen meetbrieven voor binnenvaar tuigen tot nader order hier te lande als geldig worden erkend, Werk voor het kleinbedrijf. Uit het dezer dagen verschenen jaarverslag van de nijverheidsconsulenten blijkt, dat ook in 1931 de meeste werkzaamheden betrekking hebben gehad op de technische voorlichting ten behoeve van kleine ondernemers. Bij de ingetreden afneming van werkgelegenheid in het grootbedrijf, zoowel door opheffing en in krimping van ondernemingen ,als door steeds verder voortschrijdende uitschakeling van han denarbeid, begint de beteekenis van het klein bedrijf meer op den voorgrond te treden. De ontwikkeling van het groote meerendeel der kleine ondernemingen wordt echter tegenge houden voornamelijk door onvoldoende en ach terlijke vakbekwaamheid, door gebrekkige ad ministratie en ten slotte door te weinig bedrijfs kapitaal. In het eerstgenoemde tekort trachten de nij verheidsconsulenten bij voortduring zooveel mogelijk te voorzien, terwijl ook iedere gele genheid wordt aangegrepen om de kleienere ondernemers te brengen tot een meer geor dend beheer van hun zaak en tot een doelma tig gebruik van de beschikbare geldmiddelen. Daarbij wordt steeds voor oogen gehouden, eenerzijds de instandhouding' en ontwikkeling van een zelfstandigen ondernemersstand, ander zijds de beteekenis van het kleinbedrijf als voe dingsbodem voor middel- en grootbedrijf. Naast deze voorlichting ,die zoowel op aan vrage van belanghebbenden als in den vorm van onderzoekingen ten behoeve van verschil lende takken van middenstandsbedrijf wordt verstrekt, vervullen de nijverheidsconsulenten een meer algemeene taak, eenerzijds als onder deel van de staatszorg voor handel en nijver heid, anderzijds als vertrouwenslieden van de nijverheid, bij de voorbereiding van onderlinge samenwerking, bij de oplossing van geschil len enz. Het verslag geeft een uitvoerig overzicht van de werkzaamheden in 1931, gesplitst naar de volgende onderwerpen: adviezen betreffende oprichting van nieuwe ondernemingen, uitbrei ding en verandering van bestaande onderne mingen .bedrijfsregeling en kostprijsberekening, warmte- en koudevoorziening, 'krachtwerktui- gen en drijfwerk, andere werktuigen en toe stellen, bedrijfsinrichting; onderzoek van krachtwerktuigen en drijfwerk, andere werk tuigen en toestellen .bedrijfsinrichting; onder zoek van kracht werk tuigen; onderzoek van an dere werktuigen, toestellen en materiaal: werk wijzen en recepten; adressen van fabrikanten en leveranciers; grondstoffen voorziening; afzet der productie; wettelijke bepalingen; contrac tei, aanbestedings- en leveringsvoorwaarden; kapitaal- en credietvoorziening; bijstand als «vertrouwensman; medewerking aan verwante denstandsbedrijven; technische bijstand aan instellingen; stelselmatige voorlichting aan mid- Overheidsinstellingen; opdrachten van het De partement van Arbeid, Handel en Nijverheid. Een afzonderijk gedeelte van het verslag is gewijd aan de werkzaamheden van den elec- trotechnischen hoofdingenieur van den dienst, waarbij inzonderheid de aandacht wordt geves tigd op werkzaamheden ten behoeve van den Rijksgebouwendienst, bemoeiingen met electri- citeitstarieven en met voorschriften voor eiec- trische inrichtingen. Ten slotte bevat een aanhangsel van het ver slag een drietal voorstellen van de nijver eius- consulenten tot bevordering van den binnen- landschen afzet van Nederlandsche iabiikuten. Het „Handelsblad" komt nog even terug op de kwestie van een nationaal kabinet, naar aanleiding van hetgeen wij daarover schreven. Intusschen heeft het „Volk" reeds erkend, dat wij en anderen, die er op wezen: Een na tionaal kabinet zal onmogelijk zijn, alleen reeds doordat een der grootste partijen n.l. de S.D.A.Pniet zal meedoen, groot gelijk hebben. Dit is ongetwijfeld ook het standpunt van de officieele partijleiding en daarmede ver dwijnt een nationaal kabinet voor 1933 uit de sfeer der praotische mogelijkheden En„Het politiek en practisch bereikbare houdt den liberaal steeds bezig", aldus het „Handelsblad". Wat er dan wel zal moeten gebeuren Dat zal afhangen van den uitslag der ver kiezingen en van andere omstandigheden: het „Handelsblad" laat ons op dit punt méér be weren, dan wij inderdaad hebben gezegd. De positie der liberale partij, hier en elders, in de tegenwoordige omstandigheden, wordt door het Amsterdamsche blad geteekend als „in wezen een centrum-groep". Deze zou ook aan onderdeeien van het program onzer R.K. Staatspartij haar medewerking kunnen geven. STAKING VOORKOMEN. Woensdag j.l.had te Utrecht een conferentia plaats van den Rijksbemiddelaar in het 3e dis trict, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, met partijen, betrokken bij de dreigende staking aan de stoel en meubelmabriek v. h. Gebr. van Rooyen te IJsselsteyn. Aan het slot der conferentie deed de Rjjksbemiddelaar een voorstel, volgens het- weite de aangekondigde verlaging van loonen 10 net «ïfa Z°1 worden teruggebracht van ning van httP+ terwiJ1 de technische herzie- ingevoerd. «weik weder zal worden Beide partijen hebben dit voorstel zoodat de staking is voorkomen. ard, DRIEDAAGSCH INTERNATIONAAL KAPPERSCONCOURS. Men meldt ons: Zondag, Maandag en Dinsdag zal m de zalen van den Dierentuin te s-Gravenhage een drie- daagsch kappersconcours gehouden worden. Nooit te voren was de belangstelling zoo groot als voor dit concours, waar niet min der dan een veertigtal verschillende permanent wave toestellen het slechtste kapsel om zullen tooveren in de schoonste coiffure. Het concours is internationaal. Er is deel neming uit Italië, Frankrijk, Duitschland, Bels en Engeland. .„Hing Ook van officieele zijde is de belartes' zeer groot. d e s h O w Maandagavond heeft een groote id°^an de plaats. Niet minder dan 150 costumes fa. Lampe zullen de revue passeere het groote aantal mannequins a's .rzjen. kend van extra coiffures wordt ^°rodie Onder meer wordt een P het v ,®e ven op de mode met als sl°tf!n het'kaDiei paar uit Lohengrin", waarbij van de bruid de historie wordt ve Tijdens de tentoonstelimg j» hcours wordt een congres gehoude dagoch tend om 10 uur begint. DE FILM IN »ET 0NDERWIJS. Het hoofdbestuur oprolt' Ver' voor cul" tureele Films heef' P ®P aan alle Neder landsche organl waarin eraren en onder wijzers gezonden. Wordt medegedeeld, dat het o.a. ^elling ™en heeft om over te gaan tot da taak sies, wexn.- fil ncucu net geeren van als onderwijsmiddel, het geven van omtrent geschikte films, het aanmoe g an een eventueel behulpzaam zijn bi) het vervaardigen van speciale films ten dienste van het onderwijs. Een ezer commissies zal zich meer in het bijzond .hoen bezig te houden met films v°or ddelbaar-, de andere met films voor he' .f nderwijs en de derde met films voor Ai 6 onderwijs. tplfV zÜn voornemen gevolg te geven, s Hoofdbestuur er prijs op, wenschen n§ens welke terzake in onderwijskrin- jL 7e.Ven> te leeren kennen. Hiertoe wordt nu aterdagmiddag 19 November a.s. om 2.30 r ln het Carlton-hotel te Amsterdam een bij enkomst belegd, waar deze aangelegenheid zal worden besproken. JULIUS RÖNTGEN HERDENKING. Het plan om Dr. Julius Röntgen te herdenken heeft thans vasten vorm aangenomen. Op Vrij dag 21 October a.s. zal een kamermuziek-avond worden gegeven in de Bachzaal van het Am- sterdamsch Conservatorium. Medewerking hiertoe zullen verleenen: Ferd. Helmann, Marix Loevensohn, George van Re- nesse, Hendr. Rijnbergen en .Alex Schmuller. Uitgevoerd worden o.a. Sonata trilogica voor viool en piano en piano-quintet. De opbrengst van dezen avond zal als dr. Julius Röntgen- fonds aan het Amsterdamsch Conservatorium ten geschenke worden aangeboden. CRISIS-COMITé De collects ben bajte van het Nat. Crisiscomité vorige week gehouden, heeft in onze gemeente 972.57 opgebracht. GESLAAGD Aan de Rijks-Universiteit te Utrecht slaagde Woensdag j.l. voor het examen apotheker-asais- temte mej. A. J. v. <L Boon, alhier. Naar we vernemen is de toestand van het slachtoffer van die autobotsing op de Markt, mej. V. uit Zwammerdam, thans goed vooruit gaande. Het aanvankelijk levensgevaar kan thans worden beschouwd als geweken. INVENTARIS OPGEBORGEN Op vordering van den Waterstaat, d'ie eige naresse is van de Rijnkade, te het huisraad van den heer R. dat in de openlucht opgeslagen was, door gemeentewerklieden op een vracht auto geladen en overgebracht naar een der berg plaatsen aohter het gemeentehuis. Waarschijn lijk is het gezin, waarvan de kinderen reeds dioor medelijdende memschen waren opgenomen, thans geheel bij vrienden gehuisvest. NED. FABRIKAATWEEK. De Ned. fabrikaatsweek is opnieuw uitgesteld. Ze wordt nu een week later gehouden en wel van 29 Oct. tot en met 5 Nov. Dit uitstel houdt verbcumd met «het verkrijgen van fllras. Het i3 de bedoeling tegelijk met deze N«J. rnbrikaibp week, ook 4 filmavonden te houden. De eerste op Maandag 31 Oct. voor de leden der vereeni- g in gen en voorts op 2, 3 en 4 Nov, geheel gratis voor het publiek. Toegangskaarten daar voor zullen nog beschikbaar worden gesteld. De winkelweekoommissie uit beide vereeni- gingen samengesteld, bestaat dt de heeren H. Timp, J. v. <i. Bosch, C. Groenendijk, C. Kraaij «i L E. Huchshom, terwijl de heeren A. R. v- d. Heijden en D. A de Jongih, ais advfeee- rende leden daaraan toeSevoegid. STATIONSCHEF De nieuwbenoemde stationschef, de heer Gouda te Den Helder, heeft voor deze benoe ming bedankt- Ia,,7'!]n Plaate is thans benoemd nis stiatiorscjmf a ucr d'e heer J. v. Veen, com mies aan statioa 'e Hoorn. R. K. VOLKSBOND Door dm R. K. Volksbond werd besloten het St. Wii r0,rdus£eest te houden voor de leden op 6 Nov. en voor de woldoeners op 7 Nov. Opgevoerd zal die avonden worden „Gij zult niet dooden". Door 25 spaarders van 4® brandstoffenspaar- ltas is aangekocht 250 mud kolen. Deze spaar- gelegeoheid verdient toch zeker wel aanbeve ling. De minimum kosten zijn slechts 25 ct. per week. PATRONAAT OPENGESTELD Maandag a.s. zal het patronaat weer open gesteld worden voor de georganiseerde werk loozen. VLAARDINGEN, 14 October. Binnen van de haringvisschery VL 195 met 41 last. Betaald werd voor zoutevisch (stijve koon) 27.6029.50 per kantje. ROTTERDAM, 14 October. (Coöp. Tuinbouw veiling Rotterdam en Omstreken G. A.) Sla (Mei koning) 1.60—3.80 per 100 krop, spinazie 12—21 ct per kg., peen 2.80—6.90 per 100 bos, postelein 7.10—9.30 per 100 kg., kassnyboonen 23—30 ct per kg., pronkboonen 5.9010.30 per 100 kg., Duitsche prinsesseboonen 1221 ct per kg., andijvie 0.40 —1.80 per 100 krop. Bloemenveiling. Hadley ƒ1.804.60, 1.30—2.90, Columbia 1.50—3.40, e. g. hill f*-*-™' kllham 1.70-4.60, rose hill l-f-^'S'rvLn' noack ƒ1.304, rosalandia ƒ1.403.90, then grootbloemlg 6—23 ct, tros 9—3?='' dahUa a ƒ0.70—2, anjers ƒ1, asp. plumosa 16—za ct, asp. sprengerie 1320 ct. ROTTERDAM, 14 October. (Veilingsvereeniging Vrije Aardbeienveiling Gharlols) Spruiten le srt f 12—16 2e srt f 7—9, kroten z.z0—6, peen ƒ2.10 -2.80. 'uien 2 70-3.60, gele savoye kool f 2.s0 -4.20, witte kool 1-3?7n1-9Vonkh^0°1 f 2-4'30> eigenheimers 1.30—f-60'... Pr°nkboonen 8—10, snlboonen ƒ16119. kaf-«boonen fJ0 yJ.J., 6 x -to on wunperen j sterappelen per loo kg., tomaten 1—5.90, chin, kooi j ó.zv, eieren 5—6 per 100 stuks, knolselderij 6--15, selderi! 0.40—1, kroten 1.70-2.10, peen 2.40-5.10, prei 1.50-3.40 per 100 bos, boerekool 18-22 ct per kist. RODENRIJS 14 October. (Coöp. Groentenvei- ling-Vereen. „Berkel en Rodenrijs" G.A.) Sla 0.8b-3.8d andyvxe ƒ0.50—1.10, meloenen ƒ12 14 LT" stuks, stokprincesseboonen 24, stam- 19 32, pronkboonen ƒ3.80—8.20, snyboonen ƒ18 30, spinazie 14.60Ï9 postelein 6.10, toma ten A 10.80—23.20, B 12.40—16.20, C ƒ10.20 —21.60 per ICO kg„ peen 2.70—4.20 per 100 bos, slavellen 2545 ct, per kist, druiven 1319 per 100 pond*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10