AéVTSTE ZEETIJDINGEN VRIJDAG 21 OCTOBER 1932 TOLUNIE TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIE Welsprekend pleidooi van den heer Verbeeck in de K. v. K. te Maastricht. INSTELLING VAN B EDRIJ FSRADEN DE FILM MATA HARI. DE KETHELSCHE OVERWEG NEDERLANDSCHE VARKENS- CENTRALE. HET GESPREK IN 'T GRENSCAFE Venlosche politie heeft een goeden neus. Wapensmokkel naar Duitscliland verijdeld. FELLE BRANDEN. MISSIONARIS DOODGESCHOTEN. VALS CH-MUNTERIJ ONTDEKT. DRIE PERSONEN GEARRESTEERD. HERINNERINGEN VAN EEN VLIEGRAMP UITLOTINGEN. THERESE NEUMANN. Volgens het „Berl. Tagehlschijnt de familie toestemming gegeven te hebben tot het klinisch onderzoek. BEVESTIGING NIET ONTVANGEN. VISSCHERIJ. SCHIPPERSBEURS. rijnvaart. BINNENLANDSCHE HAVENS - STOOMVAARTLIJNEN BUITENÏ.ANDSCHE havens GEMENGDE BERICHTEN NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN Voor een talrijk gehoor, waaronder wij op merkten: den Commissaris der Koningin in Limburg, den burgemeester van Maastricht, den president-directeur der Staatsmijnen, den hoofd-ingenieur van het mijntoezicht net Eerste-Kamerlid ir. J. Koster, mr. dr. L. Re- gout en vele andere autoriteiten, trad giste ren in het gebouw van de K. v. K. te Maas tricht, de heer Verbeeck van Antwerpen op met het onderwerp: ,,De economische betrek kingen tusschen Nederland en België". Spr. begint met een uiteenzetting van de oorzaken der wereldcrisis, die hij vooral meen de te bespeuren in den- landbouw, waarin ver reweg de grootste helft der menschheid haar bestaan vindt. Door overproductie is deze basis der econo mische structuur defect geraakt en daarbij heeft men de groote fout begaan de landbouw- voorraden op te stapelen en te financieren met den rechtstreekschen of zijdelingschen steun der regeeringen. Toen hierbij nog een strem ming in het verbruik optrad door de alge meens verhooging der grenstarieven, was een alomvattende crisis onvermijdelijk. Want de malaise van de nijverheid pleegt die van den landbouw op den voet te volgen; en door het verval dezer beide hoofdtakken van volkswel vaart raken handel en vervoer mede in de knel, terwijl door het vastloopen der credieten en den achteruitgang der openbare geldmidde len ook het bank- en finantie-wezen in de crisis wordt betrokken. Niets heeft volgens spr. meer tot den onge kend diepen val der conjunctuur bij-gedragen dan het protectionisme der verschillende sta ten, dat in het streven naar autarkie zijn eindpunt vindt. En nu is de vraag: staan Nederland en België machteloos tegenover de hooge tolmuren, die de anderen volken aan hun grenzen optrekken? Ter beantwoording dezer vraag schetste spr. het heden en verleden van Nederland, een rijke natie met hoogen levensstandaard, weinig bul- tenlandsche schuld en machtige hulpbronnen in uitgestrekte koloniën. Ook ten aanzien van België zag spr. den toestand rooskleurig in en daarom aarzelde hij niet te verklaren, dat belde staten, riïits economisch vereenigd, sterk zullen staan in den strijd op de wereldmarkt. Voor deze vereeniging werden door spr. vele en gegronde motieven aangevoerd. De beide landen tellen te zamen zestien mil- (lioen inwoners, beider behoeften vullen elkan der aan. Nederland vindt in België een afzet gebied voor zijn land- en tulnbouw-producten, België vindt in Nederland een geschikt ter rein voor zijn nijverheidsartikelen. In de laat ste jaren is de algemeene handelsbalans altijd gunstig geweost voor Nederland, zooals spr. met de cijfers van de in- en uitvoer-statistiek breedvoerig aantoonde. Aan een nauwe vereeniging staan dus vol gens spr. geen overwegende bezwaren in den weg; en hij verklaarde zich voorstander van een radicale oplossing, d.i. van een volle'dige tolunie, die de douane-grenzen geheel uitwischt een gelijke accijnsheffing in beide landen ver onderstelt en een in hoofdzaak gelijk belas tingstelsel zal mede brengen. Spr. twijfelde niet, of de nijverheid zal zich spoedig weten aan te passen bij den nieuwen toestand en hij achtte de bezwaren van de *Ne- derlandsche industrieelen ev* weinig overtui gend als die van de Belgische landbouwers. De beide groote handelssteden Antwerpen en Rotterdam zouden naar de meening van spr. elkander spoedig vinden. Antwerpen vervoert meer stukgoederen, Rotterdam meer massa producten: concurrentie zal blijven bestaan, maar behoeft geen reden te zijn voor een buren-ruzie, die reeds te lang heeft geduurd. Natuurlijk zou de staatkundige zelfstandig heid van belde naties volledig gehandhaafd moeten blijven, terwijl tegenover de andere landen van Europa een politiek van wederkea- righeid de aangewezen weg zou zijn, om de staten ttot matiging van hun autarkie te be wegen. Maastricht is geroepen in deze poging tot economische toenadering een gjroote rol te spelen, hetgeen nader werd toegelicht door spr., die overingens bleek te bes-effen, dat zijn program nog niet rijp is voor dadelijke toepas sing, maar die voorzag, dat het barre protec tionisme der overige landen Nederland en België op den duur vanzelf zal samenbrengen in den -gemeenschappelijken strijd tegen de hooge toltarieven. Met een welsprekend beroep op de pers eindigde spr. zijn toegejuichte rede, waarna van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd gebruik gemaakt door ir. P. Regout, ir. J. Koster, mr. dr. L. Regout en den heer van der Bilt. Nadat spr. zijn standpunt in zijn antwoord nader had toegelicht, werd de vergadering met een hartelijk dankwoord van den voorzitter gesloten. Ingediende amendementen. De Kamerleden Hermans en Goseling heb ben een amendement ingediend op het wets ontwerp tot Inetelling van bedrijfsraden. Blijkens de toelichting achten de voorstellers het mogelijk en gewenscht, om in deze wet den grondslag te leggen waarop het zelf-doen en mede uitvoeren in ruimen zin van den bedrijfs- raad zich geleidelijk kan ontwikkelen. Opsom ming in deze wet van onderwerpen, ten aan zien waarvan een bedrljfsraad verordeningen zou kunnen,maken, lijkt hun eer heiemmerend dan bevorderlijk aan een gezonde ontwikkeling. Naar gelang de ontwikkeling dit mogelijk maakt, kan bij nadere wet, resp. wetten, aan wijzing van onderwerpen geschieden. Daarbij zullen tevens binnen het kader van de Bedrijfsradenwet nadere voorzieningen kun nen worden getroffen omtrent de samenstel ling van den bedrijThraad en zoonoodig omtrent omvang en grenzen van het bedrijf, een en ander in verband met het onderwerp, dat aan de orde wordt gesteld. Daarom is er geen aanleiding in deze wet de voorwaarde op te nemen, dat aan den be drljfsraad ingevolge het bepaalde in het 2e lid van artikel 4 andere leden voor alle werk zaamheden zijn toegevoegd. Zonder meer is daarin ook geen waarborg gelegen. In deze constructie lijkt het juister te spre ken over „een bedrijfsraad" dan van „den be- drijfsraad". De regeling van den grondslag eener ver ordenende bevoegdheid zooals de voorstellers die thans mogelijk en gewenscht achten, is neergelegd in het voorgestelde in art. 15a. Ten aanzien van de formeele regeling voor het tot stand komen eener verordening heb ben de voorstellers grootendeels de voorstellen van de heeren van den Bergh en Kupers ge- jolgd. En ale geheel èn In haar onderdeelen biedt die regeling naar hun meening, deugde lijke waarborgen. Slechts daarom hebben zij den vorm gekozen van een zelfstandig amen dement, omdat bij sub amendeering van h-un voorstel zeker in den stand der gedachten- wisseling op het oogenblik in een minder overzichtelijken vorm zou verschijnen. Deze ééne wijziging hebben zij aangebracht dat de goedkeuring verblijft niet aan den Economi- schen Raad, maar aan de Kroon. De heer Kuiper heeft twee amendementen ingediend op artikel 16 van het wetsontwerp tot instelling van bedrijfsraden. Blijkens de toelichting door den voorsteller gegeven, is het de bedoeling door deze aanvul ling mogelijk te maken dat nader van den be drijfsraad bij wet of algemeenen maatregel van bestuur uitvoerende medewerking kan worden gevorderd. De amendementen beoogen der halve een verruiming van de uitvoerende taak, voor zoover dit nuttig en wenschelijk wordt geacht. De Kamer van Koophandel te Utrecht heeft heden het volgend te egram gezonden aan de Tweede Kamer: Kamer van Koophandel Utrecht, zonder te treden in de mérites van het aanhangig wets ontwerp be.lrijfsraden, van meening echter, dat dit als nieuwe prAdneming op bedrijfsgebied onder de huidige abnormale omstandigheden zeer ongewenscht en gevaar'ijk is, verzoekt uw hooge cculege dit thans niet aan te nemen. Kort geding voor den president der rechtbank. De firma Tuschinski heeft voor vertooning in haar theater te Amsterdam aangenomen de film Mata Hari, die volgens haar advertenties de levensgeschiedenis zou brengen van deze vrouw, die in de jaren van den grooten wereld oorlog, spionne in Duitschen dienst was en die in 1917 te Vincennes is ter dood gebracht. De naaste familieleden van Mata Hari, die een Hollandsche was, mevrouw Zelle, hebben nu een actie begonnen tegen deze bioscoop ondernemers om gedaan te krijgen, dat de vertooning der film zal worden gestaakt, om dat daarin vertoond wordt dat Matahari dood slag pleegt op een Russisch generaal, iets wat in werkelijkheid niet gebeurd is. Zij achten de vertooning daarover smadelijk voor de nage dachtenis van de doode. Hun actie liep uit op een kort geding, dat heden voor aen president van de Rotterdam- sche rechtbank, mr. L. R. Telting werd gehou den. Alvorens de pleidooien in dit kort geding plaats hadden, had in het Grand Theater een vertooning plaats van de film, waarbij de pre sident van de rechtbank, benevens de onder scheidene advocaten aanwezig waren. Na afloop daarvan begaf men zich naar het gerechtsgebouw, waar in tegenwoordigheid van vele belangstellenden de pl^jdooien werden ge houden. De president gaf allereerst het woord aan mr. R. H. Dijkstra, optredend voor de Metro- Goldwyn-Mayer film-company die deze film heeft uitgebracht. Deze betoogde, dat de Metro Goldwyn-Mayer in deze actie een zelfstandig belang heeft, aangezien aan de firma Tuschins ki slechts de vertooningsrechten waren ver kocht voor Amsterdam en Rotterdam. Ook zou het mogelijk zijn, dat als de firma Tuschinski in het ongelijk gesteld zou worden en de sta king der film gelast zou worden, deze firma de Metro Goldwyn-Mayer in New-York zou oproepen. Vervolgens heeft mr. J. D. Huyer uit Bergen op Zoom de gronden toegelicht waarop de actie steunt. Hij sprak zijn erkentelijkheid uit tegenover de firma Tuschinski, die het mogelijk gemaakt heeft, dat de president de film heeft gezien. Spr. betoogde, dat van de zijde der eischen inet naar publicatie is gestreefd; zoo veel mogelijk hebben zij afwikkelen binnen kamers nagestreefd en daar de zaak nu zoo'n bekendheid verworven heefft is te wijten aan de ruchtbaarheid, die de firma Tuschinski er aan gegeven heeft. Spr.'s cliënten hebben dit proces niet ge wild, zij waren tot schikking bereid. Spr. be toogde voorts, dat hier wel degelijk een spoed- eischend geval is. Spr. gaf daarna inlichtingen omtrent de fa- milileden, die tot de eischers behooren en om trent het leven van Mata Hari en het oordeel van dr. Roelsema over het boek van Chr. Hij mans over Mata Hari, dat een schandelijk boek zou zijn. Spr. betoogt voorts uitvoerig, dat de familie zich gegriefd moet gevoelen over de scène betreffende den doorslag op den Russi- schen generaal. Mr. P. Groenebooth behandelde vervolgens het juridisch gedeelte. Hij betoogde dat de firma Tuschinski er zich rekenschap van had moeten geven, dat de familie zich door deze vertooning gekrijkt zou gevoelen. Ook is hier sprake van een onrechtmatige daad, zelfs al zou men geen schuld aannemen. Mr. N. v. Mastrigt, optredend voor de firma Tuschinski, wierp eerst de vraag op, of de presi dent- wel bevoegd was de staking te gelasten van een film, die door de Centarle Keuringscommis sie is goedgeeurd. Het ligt voorts niet op den weg van pleiter om iets kwaads van Mata Hari te zeggen. Het spoedeischende van het geval betwist pleiter. De aankondiging der firma Tuschinski heeft met de vertooning van de film niets te maken. Zou de familie meenen, dat de film niet de levens geschiedenis van Mata Hari weergeeft, dan zou zij de firma Tuschinski wegens misleiding kun nen aanspreken, maar dat geeft haar niet het recht de staking van de film te verlangen. Pleiter bestrijdt dat hier sprake is van smaad aan een overledene aangedaan. Spr. wil de figuur van Mata Hari niet aanvallen, maar wel blijkt uit alles, dat zij een courtisane was en een gevaar lijke spion voor Duitschland. Als men de film vergelijkt met wat over Mata Hari is geschre ven, dan blijkt, dat er uit die levensgeschiedenis een episode is gehaald, die in haar voordeel is verhaald. Reiten zijn, dat Mata Hari was een danseres, die veel met militairen omging en die een liefde heeft gehad voor een blinde Russi sche officier. Ook aan haar schoonheid doet Greta Garbo alle eer. Het eenige mooie in de figuur van Mata Mari is, dat zij eenmaal wer kelijk verliefd is geworden en wel op dien Rus- sischen officier. De film heeft al het leelijke uit haar leven weggelaten en deze episode nog mooier gemaakt, dan ze in werkelijkheid ge weest kan zijn, want als de generaal haar ver raadt doet zij niets, en slechts als de generaal ook den Russischen officier er in betreft, schiet zij hem neer. Het volk is geneigd te zeggen: Zij heeft den dood van 50.000 mannen op haar ge weten, deze eene kan er ook nog bij. Dat is niet pleiters standpunt, maar men moet in deze zaak toch niet al te fijngevoelig zijn. Pleiter betoogt verder, dat er geen grond is voor art. 271 noch voor art. 1401. Dat eischers door de grootere ruchtbaarheid schade zouden Ujden, acht pleiter ÏStgesloten. De intieme ken nissen van de familie Zelle isten reeds vóór de vertooning wie Mata Hari was. Zij hebben daarom de eischers niet gemeden. De andere groep van menschen zijn zij, die deze verhouding niet wisten. Deze zijn door de actie van de eilschers zelfs op de hoogte gebracht. Als zij de zaak niet aan de groote klok gehangen zouden hebben, zou het publiek niets geweten hebben. De schadefactoren zijn dus niet aanwezig en pleiter hoopt dat de president bij zijn beslissing zal komen tot een juiste afweging van de be langen. Tegenover het denkbeeldige belang van de familie bij staking der vertooning zou plei- ter's cliënt een groote schade lijden, wanneer de film niet vertoond zou mogen worden. Indien de familie schade heeft, laat zij dan op de ge wone wijze daarover procedeeren. Pleiter concludeert tot onbevoegdheid van den president, tot meer spoedeischendheid van het geval en subsidiair tot niet-ontvankelijkverkla- ring van eischers. Daarop wordt gepauzeerd. Wederom een slachtoffer Hedenmiddag even over twee is een totnog toe onbekende moten-wielrijder op den beTuch- ten onbewaakt en Ketlbedschen spoorwegover gang onder den trein geraakt, welke om 2 uur uit Schiedam vertrekt in de richting Maassluis. Hij werd een kleine 100 M. mee gesleurd. Hem werden beide beenen afgere den, De ongelukkige was op slag dood. Exportoeslag op spek. Het bestuur der Ned. Varkenscentrale maakt bekend, dat na uitvoer van rug- en buikspek, afkomstig van varkens met een slachtgewicht van 170 kg. en meer, geslacht in de periode van 23 tot en met 29 October, door haar aan de exporteurs een bedrag zal worden vergoed van 9 ct. per kg. uitgevoerd spek, zijnde het bedrag, dat bij de slachting als heffing is be taald. Tot het verkrijgen van deze vergoeding, zal het rug- en buikspek als bovenbedoeld gewaar merkt moeten zijn door den Keuringsdienst, welke de keuring heeft verricht van het var ken, waarvan het spek afkomstig is. Tevens moet het spek voorzien zijn van een duidelijk dagstempel van dezen Keuringsdienst. Tot het verkrijgen van de terugbetaling moet de uit voer plaats hebben vóór 30 November 1932. In aansluiting op het bericht in ons ochtend blad van heden betreffende inbeslagneming van een partij revolvers te Venl.o meldt men ons nog: Het was aan de politie in Venlo reeds eenigen tijd bekend dat er aldaar nog ergens een par tijtje revolvers verborgen werd gehouden. Door een voortdurende controle en ijvere nasporin- gen viel de aandacht op een bijeenkomst van een Duitscher met een zekere vrouw H. in café S. aan den Leutherweg te Venlo. In den laten avond gisteren bleek het, dat in dit café wederom een samenkomst plaats had. Na eenigen tijd daar te hebben vertoefd, heeft vrouw H. het café verlaten, terwijl de' Duitscher er bleef wachten. Na ongeveer een uur keerde de vrouw terug met een grooten koffer, dien zij in een voor het café staanden luxe-auto plaatste. De Duitscher kwam toen ook naar buiten en begaf zich in den wagen teneinde zich te overtuigen of de door hem gekochte waar inderdaad in den koffer was. Op dit moment greep de verdekt opgestelde politie in en nam den auto, alsmede den kof fer met inhoud in beslag, terwijl vrouw H. en de Duitscher voorloopig gearresteerd wer den. In den koffer bevonden zich 42 revolvers van zgn. Spaansch model en verscheidene doo- zen patronen, in totaal 550. Nog eon arrestatie Vandaag in den loop van den morgen heeft de politie nog zekeren H. gearresteerd, die in de levering van deze wapens mede de hand moet hebben gehad. Benzinebergplaats en twee woningen in vlammen opgegaan. Gisteravond brak te Veldhoven brand uit in de benzine bergplaats van den heer A. v. K. Deze bergplaats alsook het woonhuis van den heer v. K. brandde geheel uit. De inboe del ging verloren. De bewoaerB konden zich slechts met moeite redden. Een knecht, die ten onrechte meende, dat er nog personen in huis waren, liep het brandend perceel in en bekwam brandwonden aan hoofd en handen. Het vuur tastte ook de naastgelegen boerderij van S. aan. Diens woning ging eveneens geheel in vlammen op. De bijgebouwen bleven echter gespaard. Verzekering dekt de schade. Boerderij en tvinhel ver- ivoest. Gistermiddag omstreeks drie uur is een felle brand uitgebroken in de boerenbehuizing van R. Nieboer te Boven-Wlldervank. Door den krachtigen Zuidwestenwind stond spoedig de geheele boerderij in lichte laaie en brandde tot den grond toe af. De oorzaak moet gezocht worden in 't overkoken van een kookpot. Op het oogenblik, dat de brand uitbrak, was nie mand thuis. Aangewakkerd door den krachtigen wind sloeg het vuur over naar den naastgelegen ma nufacturenwinkel van den heer A. Wagenaar, waar het vuur gretig voedsel vond in het daar aanwezige brandbare materiaal, zooals kapok enz. Ook dit huis brandde totaal af. De schade van beide perceelen wordt door verzekering gedekt. De brandweren van Veendam en Wil- dervank konden er zich slechts toe bepalen uitbreiding van den brand te voorkomen. In Muianti, een stadje, ten Oosten van Char- bin gelegen, is een katholieke missionaris van Amerikaansche nationaliteit door Chinoesche bandieten vermoord. Een bende van ongeveer 50 man opende plotseling een heftig geweervuur op den mis sionaris en zijn medehelper, die door 15 Ja- pansche soldaten begeleid werden. Er ontstond een heftige schietpartij waarbij de Amerikaan sche pater geood werd. Een der Japansche soldaten werd zwaar ge wond. De Chineezen zagen tenslotte kans de vlucht te nemen, Tet toeval helpt de politie hij de opsporing va nde werkplaats. Een viertal weken geleden bemerkte een vischwinkelier in de Frederikstraat, dat hem een valsehe rijksdaalder in betaling werd ge geven door een man, die daarop op heeterdaad betrapt werd. Deze man is door de politie aan gehouden en bij hem thuis is huiszoeking ver richt, echter zonder resultaat Daar de aange houdene niet wist hoe hij in het bezit van dezen rij'ksdalder gekomen was, werd hij weder op vrije voeten gesteld. In de week daarop kwamen bij de Haagsche politie verschillende klachten binnen over het ontvangen van valsehe rijksdaalders, tot j.i. Maandag een sigarenwinkelier in de Boekhorst straat weer iemand betrapte, die hem een valschen rijksdaalder in betaling had gegeven. Hij liet daarvan echter niets merken. Toe vallig was de winkelier in gezelschap van zijn broer, die beambte is bij de Nederlandsche Bank. Deze volgde den verdachte op straat, ■hetgeen hem heel goed af ging. Na in eenige winkels te zijn geweest, belde de verdachte aan aan een perceel in de Reitzstraat. Aan gezien daar niet werd openegdaan, liep hij verder eenige straten in, waarna de employé aanwees aan eenige agenten, die hem naar het politiebureau brachten. Daar bleek hij te zijn de 45-jarige koopman A. J. M. J. E., wo nende op den Ged. Burgwal te 's-Gravenhage. Het adres in de Reitzstraat was de politie bekend als woonplaats van den 38-jarigen. koopman B. iemand, die van verschillende mis drijven verdacht wordt. Aanstonds werd door de recherche een huiszoeking in dit perceel ge daan. hetgeen echter niets opleverde. B. was gevlogen. Hij heeft echter geen geluk gehad. Wat was het geval? Maandagavond jl. had op de Veen- kade een ongeluk plaats, Er slipte een motor rijwiel, waarop ook een duorijder_ Beide motor rijders maakten een flinke tuimeling en het publiek raapte van den grond op een schoen eneen rijksdaalder. Deze laatste bleek al dadelijk valsch te zijn en zoodra de duorijder zag, wat er gebeurd was met betrekking tot dien rijksdaalder, ging hij er zonder meer van door. Den nacht daarop gelukte het de po litie hem op te sporen in een pension. Hij werd aangehouden en in bewaring gesteld. De motorrijder werd in een café binnenge dragen en had een ernstige kniewond. De Ge neeskundigen Dienst arriveerde, maar toen hij bemerkte, dat er een rijksdaalder verloren was, weigerde hij verder iedere geneeskundige hulp. Hij is toen op eigen koste er tusschen uit gegaan. Intusschen was de gearresteerde E. aan een verhoor onderworpen, waarbij hij na lange aar zeling bekende, bij de valsehe munterij betrok ken te zijn. Hij noemde als vervaardiger van de valsehe rijksdaalders den 36-jarigen koop man uit de Zusterstraat. Naar dit adres toog toen de politie, die daar L. op bed vond liggen met een ernstig verwonde knie. L. was dus de motorrijder geweest, die Maandagavond uit het café aan de Veerkade verdwenen was. Ten huize van L. stelde de recherche, verge zeld van een ambtenaar van de valsch-geld- centrale te Amsterdam, een onderzoek in. Dit onderzoek had wèl resultaat. Want hier wer den de noodige atributen gevonden, gedeeltelijk verborgen in een linnenzak, die moesten die nen om het valsehe geld te maken. Naar schatting zijn er omstreeks 50 dezer rijksdaalders uitgegeven. L. is naar het zieken huis aan den Zuidwal gebracht, waar hij onder bewaking is gesteld. De gearresteerden B. en E. zijn heden overgebracht naar het Huis van Bewaring. De rijksdaalders waren goed nagemaakt. Het randschrift ontbrak. Bij voorkeur zochten de valsehe munters hun slachtoffers in het sche meruur. Vliegmachinedeelen spoelen aan op de Hollandsche kust. Bij paal 70 te Zandvoort is gisterenavond een gedeelte van een vleugel van een vlieg machine en een hoogteroer van twee meter lang met een aluminimum draaivlak in blauw- witte kleuren aangespoeld. Zoover men kon ontcijferen heeft men de volgende letters kun nen noteeren: AEKQ en COCO. De brokkenwaren bedekt met wier, dat vastgegroeid was waaruit deskundigen de con clusie hebben getrokken, dat het van 1 tot 3 jaar geleden kan zijn, dat het vliegtuig in zee is gevallen. Ook bij het Stra nd hotel is een stuk vair een vleugel aangespoeld. De Zandvoortsche politie heeft een onderzoek ingesteld, doch men heeft nog niets kunnen vaststellen omtrent de herkomst. Deskundigen leiden uit de gevonden onder, doelen af, dat hier van een passagiersvliegtuig sprake is. Nader meldt men ons nog: Reeds Woensdagavond is onder de gemeente Egmond aan Zee een stuk van een vliegtuig, vleugel aangespoeld, dat ook alle kenteekenen droeg van reeds geruimen tijd in zee te heb ben gelegen. De Rijksiens^voor de Luchtvaart ls van deze vondst in kennis gesteld. Er werd ook gevonden een rechthoekig triplex-plaatje met de volgende letters en cijfers: RAJD 485, 13 November 1925 en daaronder: F 8/11056. VERWOESTE GEWESTEN 5 PCT. 1923. Trekking van 20 October 1932. Uitgeloot serie 158.560 no. 2 en S. 323.116 no. 5, elk met 100 000 frs.; S. 9.986 no. 1, S. 367.985 no. 5 en S. 399.369 no 1, elk met 50.000 frs.; S. 15688 no. 1, S. 88.451 no. 4, S. 138.464 no. 4, S. 139.012 no. 1, S. 170 748 no. 1, S. 176.525 no. 2, S. 177.886 no. 4, S. 183.638 no. 3, S. 184.697 ne. 3, S. 186.368 no. 4, S. 277.548 no. 4, S. 323.271 no. 1, S. 356.565 no. 5, S. 361.847 no 5, em S. 373.084 no. 3, elk met 10.000 frs De andere nummers van genoemd^: series ont vangen elk 550 frs, In het niet-Kath-olieke „Berl. Tagebl." wordt in een correspondentie uit Miinchen in verband ■met de aansporing der Beiersche bisschoppen aan Thérèse Neumann en haar ouders, dat de gestigmatiserde zich aan een onderzoek in een universiteitskliniek zou onderwerpen, o.a. ge. zegd: ,?Zeker, de Kerk zelf, te begijnen met den plaatselijken pastoor Naber in Konnersreuth, tot het bisschoppelijk ordinariaat Regensburg toe, beeft zich beijverd de allergrootste terug houding te beoefenen en pijnlijk vermeden, uit de zaak apologetische munt te slaan Juist veel eer van de zijde der Kerk kwamen de vroegste aanmaningen aan de familie Neumann, Thêrëse in een universiteitskliniek te laten onder zoeken." „Wanneer de familie Neumann toch nog tot nu toe geaarzeld heeft, dan behoeft daarin stellig nog geen bewijs van een slecht geweten te liggen. Men weet immers, met welk een vaak ziekelijk wantrouwen menschen van het platteland, vooral in de meer afgelegen gebie den, tegenover de geneeskunde plegen te staan een wantrouwen, dat in dit geval noig door eenige door De Neumanns opgevangen vrijmoe digheden van medische bezoekers (b.v. „met die spelen we het wel klaar", „een paar inspuitin gen zijn voldoende", enz.) belangrijk is ver sterkt." „Thans echter schijnt de familie, volgens de laatste berichten uit Konnersreuth, toch be sloten te hebben, toestemming tot het klinisch onderzoek van Thérèse te geven." (Men lette op het woord schijnt en houde vast, dat een bevestigend bericht omtrent een dergelijke toestemming tot nu toe niet is ont- gen. Red. Msb." Aan het slot der correspondentie wordt ge zegd „Of over 't geheel genomen, een respecteer- 'baar resultaat tot stand komt, zal hiervan af hangen, dat, evenals zich de Kerk in het geval Konnersreuth van zelotischen ijver verre heeft gehouden, ook de medische wetenschap liet onderzoek toevertrouwt aan mannen, voor wie het op niets anders aankomt, dan op allersterk ste benadering van de objectieve waarheid. Wat heeft tot het bisschop pelijk besluit genoopt Volgens inlichtingen, waarvan wij de juist heid op 't oogenblik niet kunnen controleeren, zou aan het besluit der Beiersche bisschoppen inzake een te verrichten klinisch onderzoek van Therese Neumann niet vreemd zijn de omstandigheid, dat de Katholieke Duitsche doctoren Heermann (te Essen) en Deutsch (te Lippenstadt) in geschriften de meaning hadden ontwikkeld, dat het Vftertiendaagsch onderzoek, indertijd ten huize van Therese Neumann on- der leiding van dr, Seidl, den behandelenden geneesheer van Therese Neumann, met mede werking van den niet-Katholieken professor Ewald uit Erlangen ingesteld, onvoldoende zou zijn geweest. I>e betreffende brochure van drj Deutsch. zou alleen als privé-gescniïït aan de Duitsche hfs- sckoppen zijn overhandigd. PRAAIRAPFORT Hr. Mr. VULCANUS. 19 October. Tusschen 52 gr. 42 min. en 52 gr. 46 min. Nbr. en 2 gr. 30 min. en 2 gr. 35 min. OA SCH 314 300 kantjes; SCH 332 140 kantjes; SCH 353 350 kantjesSCH 370 108 kantjesSCH 78 40 kantjes; KW 159 110 kantjes; VL 150 140 kantjes. ROTTERDAM, 21 October. Heden -werden ter markt alhier van IJmuiden en elders 430 manden en kisten versehe visch aangevoerd. De prijzen waren: mid. tarbot 2034, kl. id. ƒ1016, griet 1218, makreel 4—7, haantjes 5—8, kl. schol 6—12, id. bot 8—15, mld. schelvisch 14fV- kl id. 3—6, kabeljauw 14—22, gr. gul 8—10. kl.' id. 3—5, wijting 4—7, versehe haring»! 4 —5, garnalen 3—3.50 per mand, levende paung 4—6, gerookte paling 56 per kistje. VLAARDINGEN, 21 October. Binnen van de haringvisschery VL 114 met 42, VL 201 m~30 en GDY 61 met 13 last. Heden werd betaald voor volle baring Eng. wal 1011.30, zoutovisch (stijve koon) j 27.70— 30.80, halve filet 10.80—11.10, alles per kantje- ROTTERDAM, 21 October 1932. Vlet- en liohterwerk200 ton ƒ6; 1°° t°h lig- wen en/of varen ƒ6.25, alles per dag- Vaarwerk naar het binnenland: I»°ee! afdee- ling werd wel naar ruimte gezocht, doch de schippers weigeren de geboden' prUzen te aan vaarden. Stemming zeer vast. Naar den Beneden- en Midden-Rijn geen notee- ring. Vracht naar den Boven-KÜn: 600 ton zwaar goed n. Mannheim bod 175. Stemming vaster. ROTTERDAM, 21 October 1932. Bovenrjjn. Waterstand vaiien^- Er is weiBiff vraag. Ruimte was voldoende. Sfemmniü onveranderd. Voor ruwe producten geen noteering. Benedenrön. Waterstand vallend. Er is weinig vraag. Ruimte was voldoende. Stemming onveiunderd Ertsvracht naar Ruhrhavens met 4 losdagen 25 cent, met 8 losdagen 35 cent per last. Sleeploon volgens het 25 cents tariet. KUHRORT, 21 October 19?- VRACHTEN. Van de Ryn-Rubrtiavens naai Rotterdam 0.550.60 Mk., Antwerpen en Geni 0.90 Mk., Brussel 1-30 M„ Luik 1.50 Mk. Van de havens van het Ryn-Hernekanaal naai Antwerpen en Gent 1.05 Mk, Brussel 1.45 Mk, Luik 1.70 Mk. Sleeploon van de Ryn-Ruhrbavens naar SL ROTTERDAM aangekomen: 3.— MONICA, Ned. Bevr. Kant., Hamburg, Rijnhaven 3 stukg.3.10 PHAETON, N. V. Fur- ness Braiila,' Maashaven 13, graan; 3.15 ALSTER, Wm.' H. Muller Co., Hamburg, St. Jobshaven stukg.; 3.45 BOftéE, V/m. H. Muller Co., Caen, Maashaven Nz,, erts; 4.30 TYNEHOME, Sir Ramon de la Sota, Sunderland, 2e Kat.drh. D, Stukg.; 5.15 HANSEAT, Am. Petrol. Cv., Kop n- hagen, St. Jobshaven, olie; 5.20 SILVERLIGHT, Comp.' Rhenan der Transp. Fluv., St. Nazaire, Waalhaven 36 ledig; 5.45 BAIZERD, W. H. James Co., Newhaven, Lekhaven Wz. stukg.; 5 50 ITHAKOS, Tyropoulis, arna Maashaven 2, graan; 6— POELDIEP, H. v. Krieken Co., King's Lynn, IJselkade, stukg.; WISSELKOERSEN. AMSTERDAM Londen., per Berlijn p. lOOMk Partis p. 100 frs Brussel p.lOObelg Zwltserl p.lOOfrs Weenen p.lOOsch Kopenh p. lOOkr Stockh. p lOOkr Oslo p. 100 kr. New York per 21 Oct 20 Oct. 19 Oct. nar nelt s.43tf <".41ts 8.41) 12.10 51) 07 59.09 59X7 59'26 9.0% 9.76% 9.16S 9.74 :-!4.56H 34.56 34.56 14.59 48.— 48.01H 48.U1 18.— 15.— 43 85 43.75 43.75 66.67 43 55 43 25 43 50 66.671 42 60 42.55 42.50 66.67 7 2.4Ï-& 2.48-S- Z.48-&- 2.43 NIEUWE WATERWEG anagekomen: 20 October namiddag: 9.30 DELIA Bremen; 9.45 CYGNUS, Rouaan; 10.20 TILSIT,' Koningsbergen; 10.45 WARLABY Montreau; 11.15 STADT EMDEN, Vartan; vertrokken 20 October namiddag: 3.40 RICHARD DE LARRI1IAGA, Antwerpen; 4.20 BR1TSUM. B.-Ayres; 4.55 OILFIONEER, Batoum; 5.10 TROYBURG. Koningsbergen; 5.40 LOTTE HALM, Koningsbergen; ARANTZAZU MEN Lil, Savona- 7.50 ORIOLE Londen; HORDA Swansea; 8.15 HAVEL. Hamburg- EUTERPE, Pasajes; 8.30 BATAVIER II, Londen; BATA VIER I Hamburg; ESCAUT, Farys8.45 VENUS Koningsbergen; ASPERITY, Danzig; 9/10 HOOG LAND. Sea ham; SRECHT, Abö. 9 5 SPECHT Jacobstad via Bremen (verb.) 9.20 MELISKERK, Beira; 9.35 EIDER Hamburg 10.5 AFON DULAIS, Cork; 11.25 PRAGUE, Har wich; BITTERN, Liverpool. Wind Z., matige bries, regen, kalme zee. VONDELINGENPLAAT aang. 20 Oct. ANITA L. M. RUSS, Londen. DELFZIJL aang. 19 Oct. FORTUNA Visser, Emden ledig- ACTIEF, Pomp, Norden, tarwe; vertr. IS Oct. TIETIE, Roelfs, Hamburg; 19 Oct. PLAWSWORTH. Sunderland; SKELWITH FORCE Londen; HUNZE VI, Bremen; MAR- GRETa| Martens, Hamburg; SOLI DEO GLO RIA, Kalkhuls, Hamburg. HELLEVOETSLUIS vertr. 20 Oct. PALMA, Parys; Theems, Londen. VLISSINGEN aangekomen 20 Oct. MECKLEN BURG, Harwich; TELEGRAAF 21, Zeebrugge n. Rotterdam. Vertr. 20 Oct.: PRINSES JULIANA, Harwich; RIO DIAMANTE, Newcastle. Gep. naar Antwerpen: WANGONI, Z--Afrika; LEANDER, Bremen: TROL. LA. Mo; BOVTH, Goole; CITY OF RANGOON. Duinkerken; PE. GRix', Yarmouth; MAIN, Rotterdam; RICHARD DE LARRINAGA, id.; ERPEL, Hamburg; PON TOS, Braila; MARON, Rouaan. Gep. naar Gent: BOLTON CASTLE, Galve ston; CHRICHTOUN, Leitb; CHARLWOOD, Londen. Gep. van Antwerpen: KOSTI, Alexandrië; PORTHCARRACK, Newcastle; NEPTUNIAN, Kev West; LEEUWARDEN, Harlingen: STAR,, Rotterdam; TEELIN HEAD, id.; ENTRERIOS, Rio Janeiro; ALSIA, Bangkok; GREYFRIARS, Middlesbro; MARGOT, Amsterdam; VANELDUS, Liverpool. Gep. van Gent; AUSMA. Emden; EDERN, Ayr; TRENTWOOD, Middlesbro; AQUILA, Li verpool. Gep. van TerneuzenLILLEBORG, Helslng- borg; THORNBURY, id. IJMUIDEN aang. 20 Oct. MIRA, Leningrad n. Zaandam hout; GATESHEAD, Newcastle, stukg., GANYMEDES, Hamburg, stukg.; HELMWOOD, Newcastle, kolen; HEBBLE, Goole stuk;;. ROEK, Londen, stukg.; VECHTSTROOM, Hull, stukg.; ORION, Hamburg, stukg.; vertr. 20 Oct HAGFORS Immingham; TITUS, San Juan P R- BACCHUS Rott.TRINGA, Liverpool; HASSELBERG, Nor'denhamPOELAU ROEBIAH, Hamburg. ZAANDAM aang. 19 Oct. ALMORA, Archangel balken. Anions Co ZAANDAM aang. 20 Oct. MIA, Leningrad, hout Amons Co. HOLLAND-AMERIKA LIJN. LOCHGOIL Rott. n. Vancouver 18 v. San Franc. NEBRASKA Rott. n. Vancouver 19 v. Cristobal.: HOLLAND-AFRIKA LIJN. HEEMSKERK (thuisr.) 22 te Mombassa. KD?f; NED. STOOMBOOT STTT. I EUTERPE 20 v. Rott. n. Pasajes. MEROPE 20 v. Alexandrië te Cs-valla. -» GANYMEDES 20 v. Hamburg Anx»t. AGAMEMNON 20 v Tanger n- Gbraltar. ORION 20 v. Hamburg te Amsterdam. TITUS 20 v. Amsterd»"1 n- San Juan P.R. BACCHUS 20 v. Amsterdam n. Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LI-OYD. INDRAPOERA (uitr.) 20 (2 n.m.) te Southampt. SOEKABOEMI (thuisr.) p. 26 Pt. de Galle. KOTA BAB°® v- Hamburg te Bremen vertr. 22 DEMPO (thuisr,20 (4 ir-m> van TanSer- KOTA AGOENG (uitr.) 20 (7 n.m.) van Suez. STOOMVAART MIJ- NEDERLAND. POELAU ROÉbiaH 20 v. Amsterdam n. Hbg. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. ATREUS 17 v. Batavia n. Amst. q^.LCHAS Jap^n n. Rott. 20 v. Colombo. ANNA kNUDSEN 17 v. Rott. te Kopenhagen. AT.tOBIZKAK MENDI 16 v. Rotterdam te Bilbao ANOELlKI 18 v. Amsterdam te Port Talbot. BOREE 16 van Rotterdam te Cae„. PLAN SINCLAIR 19 v- Rotterdam te Fowey. DESITNA 19 van Amsterdam te Barry. ntlNBAR CASTLE 19 v. Rotterdam te Kaapstad^ SDDI 16 v. Rott. te Stettin. FORMIGNY 18 van Rotterdam te Marseille. FORT ARCHAMRAULT Rotterdam n, W.-Afrika 18 te Duinkerken, GONZENHEIM 16' v. Galveston te Stettin. GRANGESBERG 15 v. BotwoOd n. Swansea, GOUWE 16 van Newcastle te Vejle. OIRASOL 19 van Rotterdam te Dublin. JULIUS RUTGERS 17 v. Rotterdam te Kiel. JANTJE 18 te EsUjerg. MAF.NE 19 v. Amst. te Parys. MENIN RIDGE Rotterdam n. Leningrad p. 15 Hammershus. NJEGOS 20 van Rotterdam te Alexandrië. OlSE 20 v. Rott. te Lynn. OUD BEIJERLAND 19 v. Londen te Brussel. OOSTERSCHF.LDE Portland ID.) n. P- 19 Prawle Point. OILSHIPPER 17 v. Rotterdam te Nnvorossisk- PROF. BUYS 20 v. Harlingen te Hull. ST. ANNALAND 19 van Rotterdam op Tyne. STRIJPE 18 van Rotterdam te Cardiff- SECUNDA 18 van Rotterdam te Waterford. STOR 19 van Rotterdam te EsbjerS- TROMP mb., 19 van Londen te Oravelines. TARONGA Rott. n. Algoabani 18 v. Kaapstad, USSUKUMA Rott. n. Beira 19 v. Pt. Sudan. VIGSNES 17 van Delfzijl te Christianssand. WYOMING 18 van Rotterdam te Havre. ZUIDLAND 18 v. Stettin te Randers. VERKOCHTE SCHEPEN. De stoomtrawler Aneta van de Vlsscbery My. „Aneta" (in liq.) te IJmuiden is ondershands verkocht aan den heer D. Molenaar te Haarlem, die bet schip binnenkort van IJmuiden weer aan de Noordzeevisschery zal laten deelnemen. BERICHT AAN ZEEVARENDEN. NEDERLAND. Zeegat van Terschelling. Stortemelk. VerkennAngsllchtbrulboei tydetyk gebluscbt. Ligging: plm. 53 gr. 18.4 min. Nb. ,en 4 gr. 58 mHetHcht van de R.W.H.S. lichtbrulboei „VSM" voor den ingang van het Stortemelk ia tijdelijk gebluscht en wordt zoo spoedig mogelyk weder out stoken. BINNENLANDSCHE HAVENS. DELFZIJL aang 19 Oct.: HUNZE IX, Ham burg, stukg., N.V. Cargo; 20 Oct.: m.s. ESPE- RANCE, H. Dost, Amsterdam, lodige vaten; m.s. MARTA 12, Diarcho, Gron. Wad, ledige vaten; m.s. ERNA 5, Gron. Wad, ledige vaten; vertr.20 Oct.m.s. DE ZWALUW. Smith,, Hamburg, steenkolen; m.s. LELIE, Westers, Hamburg, cacaodoppen; m.s. ACTIEF, Pomp,, Amersfoort, tarwe; m.s, VERTROUWEN, Kar- sies, Glückstadt, briketten.; m.s. IMMANUEL II, Smit, Berlyn, dakpannen; m.s. ONDERNEMING, Vellinga, Hamburg, huiden. STOOMVAARTLIJNEN. PLUTO, Amst. n. Kopenhagen p. 21 Holtenau. RHEA 21 October van Gdynia te Stettin, TRITON 20 October van Palermo n. Amsterdam, ORESTES 20 van Lissabon naar Amsterdam,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10