k j y WIJ HEBBEN NOG 1 ABONNEMENT NOODIG DAT VAN U KATHOLIEKE RADIO ES r r I r V KAAS- EN MELKPRODUCTEN NAAR FRANKRIJK. ZATERDAG 22 OCTOBER 1932 EMIL LUDWIG. In Nederland gearriveerd. Emil Ludivig. IN BEGINSEL OVEREENSTEMMING OVER DE OPLOSSING DER MOEILIJKHEDEN. STEUN AAN VEENKOLONIAAL- EN ONTGINNINGSBEDRIJF. WILHELMUS OF WIEN NEERLANDSCH BLOED? EEN NACHTELIJK AUTORITJE. De drank maakte hem tot chauffeur. Wij marcheeren al vooraan. Maar het moet een voorsprong worden, die niet meer in te halen is. Daarvoor hebben wij Uw abonnement noodig. Omdat U door Uw abonnement en Uw opmerkingen ons helpen kunt om ons blad tot het beste radioblad ter wereld te maken. En omdat wij zoo goed beseffen, dat ons daartoe slechts één abonnement ontbreekt, dat van U, daarom hakeA wij daar zoo naar - daarom doen wij zooveel moeite om U er bij te winnen - daarom geven wij U een fraaien gidsoriislag in imitatie-kunstleder, goud-bedrukt. Daarom, in 's aethersnaam, wordt abonné op den K.R.O.-Gids, vul den bon in, U zult er geen spijt van hebben. Misschien bent U wel een 10e I In dat geval ontvangt U een boeienden roman in linnen gebonden met goud-opdruk Een adres der boeren- en tuinders organisaties. - HAAR KINDJE GEDOOD. DE GEVAREN VAN EEN LEVENTJE VAN VROOLIJKEN FRANS. Mr. J. IIENNY t De slotscène in de cel. PAARDEN OP HOL. VERKEERSONGELUK. BURGEMEESTER W. LAURENSE t DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. STORM OP HET IJSSELMEER. TWEE MOTORBOOTEN GEZONKEN. De opvarenden in veiligheid. drie man op een fiets. Twee weken hechtenis geëischt. tebegroóüng mï irwm rT '°Ms° Het Haagsch correspondentoebureau meldt ons: De bekende schrijver Emil Ludwig is Donder dagavond uit Engeland aangekomen in Den Haag, waar hij in Hotel De Oude Doelen zijn intrek nam. Gisterenochtend waren we in de gelegenheid dezen merkwaardigen man wiens boeken en bio grafieën over de geheele wereld bekend zijn en gelezen worden, te ontmoeten en met hem te praten over zijn werk, zijn ervaringen en ondervindingen. „Vindt U het niet vervelend om geïn terviewd te worden", luidde de eerste vraag; beleefdheids halve gedaan. „O neen, ik heb zelf zooveel interviews gemaakt, dat ik het niet vervelend mag vinden. En daarbij ik ben zelf eenige ja ren journalist ge weest en voel mij nog steeds Uw collega." „Hoe is U er toe gekomen biografieën te gaan schrijven?" „Ik ben eigenlijk begonnen met dramas en in het bijzonder historische drama Z°° ik jaren geleden een drama over Bismarck dat echter niet opgevoerd is. Eerst later heb ik psychologische schetsen geschreven. Toen kon ik niet veroeden, dat het een mode zou worden. Voor dezen toestand ben ik ook met verant woordelijk. Trouwens het is nu^ uit. Ik schrijf geen levensbeschrijvingen meer." Het gesprek kwam op verschillende werken van Ludwig o.a. over zijn laatste boek: „Ge sprekken met Mussolini." Wij vroegen hem eenige indrukken te geven over zijn verhou ding tot den Italiaanschen staatsman. „Ik heb Mussolini op dezelfde wijze behan deld als Napoleon en Goethe, d.w.z. alsof hij reeds 100 jaar dood was. Mussolini wist dit en het interesseerde hem buitengewoon. Hij is een scherpzinnige geest, ook in het philosophische, en 5 jaar lang heb ik met hem gevochten. Want ik ben geen fascist, integendeel. En zoo was Mussolini er langzamerhand op ingesteld om met mij te debatteeren. Toen heb ik een reeks onderwerpen voor gesprekken opgesteld en die, onder elkaar, als op een titelblad laten afdruk ken en aan Mussolini toegezonden. Ik wist dat hij door die titels nieuwsgierig zou worden. Hij is zeer slim en gaat gaarne om met menschen van wie hij weet, dat zij ook slim zijn Daarom ben ik begonnen met hem over filosophische en psychologische dingen te praten. Dat op zich zelf boeide zijn bewegenlijken geest maar het vermoeide hem ook. Ik wist dit en, toen ik bemerkte, dat hij moe werd, zijn wij gaan pra ten over staatkundige aangelegenheden en heeft hij aan het einde der reeks die hoog-politieke dingen gezegd, welke U in mijn boek kunt vin- den." „Kunt U begrijpen, waarom in onzen tijd le vensbeschrijvingen als de uwe zoo veel aantrek kingskracht hebben „In onzen tijd is er belangstelling voor den en keling. Het volk ziet naar hem en wil alleen van hem weten. De enkeling is publiek gewor den. En deze belangstelling projecteert zich ook op de geschiedenis. Men zegt wel eens dat men van de geschiedenis veel voor het heden kan leeren en ongetwijfeld is dat waar. Maar men kan van het heden ook veel voor de geschiede nis leeren. De mensch in zijn hartstochten, in zijn gemoedsbewegingen en reacties blijft im mers altijd dezelfde." „Kunt U iets over uw verdere plannen mede- deelen „Ik schrijf een boek over den Nijl, over den levensloop van deze groote rivier en haar lotge vallen. Ik heb er lang gereisd, in Egypte en Abessynië en werd bevangen door het groote mysterie deezr rivier. De Wolga ken ik ook, zij is grootsch, maar niet zoo'n wonder als de Nijl, een rivier tusschen twee woestijnen. Ik ben tot aan de bronnen geweest, een interessante, maar vermoeiende reis. De koning van Egypte was zeer vriendePik voor mij en stelde zelfs een speciale hulp te mijner beschikking. In Abbes- synië kreeg ik een escorte soldaten voor bescher ming. Dat was wel noodig, want de veiligheid laat nog veel te wenschen." Emil Ludwig kwam uit Engeland, waar een stuk van hem „Versailles" is opgevoerd. De Engelsche pers was verdeeld. Sommige kranten waren tegen hem, andere evenwel prezen zijn werk ten zeerste. „Toch gaat het in mijn stuk niet tegen per sonen. Men heeft dit wel eens in Engeland ge dacht, maar het is niet zoo. Het geeft alleen weer den komischen toestand, welke te Ver- sailles heerschte en de moreele onmogelijkheid van den vrede, zooals die daar werd voorgesteld. In 1914 viel een groot deel der verantwoordelijk heid op de Centrale Mogendheden een gelijke verantwoordelijkheid voor de ontwikkeling der dingen viel echter te Versailles op de Entente". Over den politieken toestand van Duitschland wilde Emil Ludwig niet spreken. Wel zeide hij dat sinds 12 jaar de wereld er niet zoo kritiek voor had gestaan als op het huidige oogenblik. Wat de toekomst der cultuur betreft, merkte hij op. dat zoolang er dreigend oorlogsgevaar is, phi- loscpheeren weinig zin heeft. Met hart en ziel had hij zich altijd tegen den oorlogsgeest ge keerd, maar als men naar Duitschland ziet, dan zou men bijkans alle hoop opgeven. „Heeft U daarom ook van uw Duitsche natio naliteit afstand gedaan en bent U Zwitser ge worden „Er waren ook nog verschillende huiselijke en practische redenen voor, maar men heeft in Duitschland zoo vaak beweerd Ludwig is een Jood en is geen Duitscher, dat ik het op het laatst zelf ben gaan gelooven en eenige maanden geleden er toe over ben gegaan officieel vast te stellen, dat ik geen Duitscher ben. De schrijver Emil Ludwig die te s-Graven- h-ge vertoeft, aanvaardde de uitnoodiging van de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede tot een lunch, welke de leden der vereeniging in de gelegenheid stelde hem te ontmoeten. Contingenten voor elk kwartaal moeten bepaald worden naar de seizoen behoeften. Onze Parijsche correspondent seint ons d.d. 21 October In verband met verschillende moeilijkheden voor den handel aan contingenteeringsmaatrege- len verbonden, hebben de heeren dr. Fortuna, Blink en De Vos, ondervoorzitter en secretaris van het Crisis-Zuivelbureau, vandaag te Parijs besprekingen gevoerd met de vertegenwoordi gers der Fransche syndicaten van zuivelproduc ten en importeurs, welke besprekingen ook wer den bijgewoond door onzen landbouw-consulent en waarnemend handels-attaché te Parijs, ir. Zevenster. Het eerste deel der besprekingen betrof onzen kaasinvoer in Frankrijk, die tengevolge van de fouten aan de Fransche contingenteeringswijze verbonden, de Fransche Importeurs en handela ren voor bepaalde moeilijkheden stelt. Frank rijk heeft n.l. het jaarcontingent gelijkelijk ver deeld over vier kwartalen ons daardoor noodza kend elk van die kwartalen het volle toegelaten quantum aan Frankrijk te zenden, wat in som mige kwartalen van ongunstigen invloed is op prijzen, die de Fransche producenten maken. Het heeft onzen onderhandelaren weinig moeite gekost aan te toonen, waar de fout zit. Door de contingenten van elk kwartaal te regelen paar onzen export naar Frankrijk in normale tijden, zou natuurlijk voorkomen worden, dat in tijden, dat de Fransche markt geen behoefte heeft aan onze producten, onze toevoer op den prijs zou drukken. Het eigenaardige verschijnsel doet zich n.l. voor, dat grafieken van kaasinvoer aantoonen, dat Italië weinig invoert als wij op ons hoogte punt zijn en omgekeerd. Men was het er spoedig over eens, dat de contingenten voor elk kwar taal moeten bepaald worden naar opgedane er varing omtrent seizoenbehoeften. Wordt voor een dergelijke regeling vanuit Nederland een stap gedaan bij de Fransche overheid, dan zul len de Fransche importeurs dien steunen. Ook voor de melkproductie is de uniforme regeling zeer schadelijk gebleken voor de Franschen zelf. Terwijl zij het volle contingent op de Fransche markt trachten te brengen, drukt onze import van ongesuikerde en gesuikerde melkproducten op de Fransche productie. Onzerzijds is aange toond, dat het euvel kan worden weggenomen als de contingenteering niet de afzonderlijke cij fers geeft voor de gesuikerde en ongesuikerde melkproducten, doch een totaal cijfer aan de seizoenswenschelijkheid overlatend of gesuikerd of ongesuikerd zal worden gezonden. De Fransche onderhandelaren waren het in beginsel met onze vertegenwoordigers eens in welke richting de oplossing der moeilijkheden moet worden gezocht, doch wenschten onze voorstellen nog nader te bestudeeren. In den laatsten tijd heeft men van sommige kanten getracht den indruk te vestigen, dat men hier, bescherming in de contingenteering gele gen, wenscht te vervangen door verhoogde ta rieven, zooals dat bijv. met boter is geschied. Onze onderhandelaars hebben echter van een dergelijk streven niets kunnen bemerken. Zondagmiddag, in het Eeuwfeeststadion te Heysel, vlak vóór BelgiëNederland. Elf jonge kerels, in oranje truien, komen op een holletje het terrein op. Muziek speelt, camera's klikken filmapparaten draaien Maandagavond. Warme, wat benauwde bios- coopatmosfeer. Op het doek „Sprekend jour naal". De Hollandsche ploeg holt wat harder dan Zondagmiddag. Kleur der truien is niet te zien; 't is ook geen gekleurde film, gelukkig. Wel te hooren is de muziek. Dapper en forsch wordt geblazen 'tWilhelmus! Even verbazing, bij de velen, die, al zijn ze dan ook Zondag niet in Brussel geweest, toch via de radio duidelijk het „Wien Neerlandsch bloed" hoorden. Een grappenmaker weet de oplossing: t Lag aan 't apparaat, waarmee 't geluid was opgeno- menmen, of aan den operateur. Dat of die was» nationalistisch en regeeringsgezind. En de regee ring heeft onlangs het Wilhelmus tot officieel volkslied verklaard. „Compris Giste avond hebben we het Nederlandsch elf tal weer gezien, 't Was wéér in Heysel Maar ru speelde de muziek het „Wien Neerlandsch bloed" 't Was in een andere bioscoop. VRUCHTENKEURING. Door de Nederlandsche Pomologische vereen, hoofdafdeling Fruitteelt, der Nederlandsche Heidemaatschappij te Arnhem, wordt op Woens dag 2 November een keuring gehouden van zaai- lingvruchten en minder bekende vruchten welke oor de cultuur waarde kunnen hebben. Vruchten voor daze keurmg kunnen worden Ingezonden voor Dinsdag 1 November aan het ■ecretariaat der vereeniging, Sickeszplem 1, f ■i, i Men meldt ons uit Amsterdam. In den laten avond van den 2den Februari stond een eenzame onbeheerde auto op den hoek van de Sumatrastraat en de Balistraat. Weldra verzamelde zich om het voertuig een aantal nieuwsgierigen, die, behalve groote belangstel ling voor het autotje, ook belangstelling voor alcoholische dranken hadden getoond. Een van hen, een 29-jarige electricien, was door de ver schillende vlotte gesprekken op dien laten avond in het geloof, dat de eigenaar van den auto óók bij het groepje menschen was. Zijn geloof ging nog verder: hij mocht rijden met het voertuig. Een korte instructie aan den man, die niet kon chauffeuren en hij nam achter het stuur plaats, drie vrienden maakten de equipage compleet. Voorwaarts ging het Gelukkig werd het ritje niet op de spitsuren gemaakt, want „de chauffeur" kon niet stoppen. Soms is een botsing een uitkomst, dit was ook het geval voor den electricien, die in de Hoogstraat tegen een anderen auto botste. Politie proees-verbaaL en de schellen Vielen den avontuurlijken electricien, die zich niet bij zijn vak had gehouden, van de oogen. Zijn vrienden hadden zich uit de voeten ge maakt en van een eigenaar was niets te beken nen. Weldra bleek, dat een handelaar in radio artikelen zijn auto, die voor zijn woning had gestaan, vermiste. Aanvankelijk had hij gedacht: de auto komt wel weer terug, maar den volgenden morgen was hij toch maar naar de politie geloopen, om aangifte van den diefstal te doen. Vrijdag stond de electricien voor de rechtbank terecht, verdacht van verduistering van benzine. De drank kreeg de schuld. De eigenaar van den auto was niet erg te spreken over het ritje zonder zijn verlof. De motor was vrijwel ver nield er was in de eerste versnelling gereden en van schadevergoeding was niets gekomen. De Officier van Justitie wilde een voorbeeld gesteld zien, herhaaldelijk komen van deze avontuurtjes stukken en brokken. Spr. elschte twee maanden gevangenisstraf wegens verduis tering. Of 't niet voorwaardelijk kon, vroeg ver dachte. Dat zal hij op 4 November hooren. De Christelijke Boeren- en Tuindersbond In Nederland, het Koninklijk Nederlandsch Land- bouw-Comité en de Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond hebben 'den Minister van Econ. Zaken en Arbeid een adres gezonden inzake het Veenkoloniaal en Ontginningsbedrijf. De toestand in de veenkoloniale- en de ont- ginningsbedrijven blijft bij voortduring uiterst moeilijk, zegt het adres. Bij een normale opbrengst per H.A. zal onder de hui'dige omstandigheden, de productie aan aardappelmeel te groot zijn, om daarvoor afzet te kunnen vinden, indien geen afzetgelegen- heid wordt geboden voor doeleinden, voor welke het aardappelmeel anders geen aftrek vindt. Een verdere beperking van 'den verbouw van fabrieksaardappelen zal dan ook moeilijk kun nen worden vermeden. Tengevolge van het Inwerking treden van de tarwewet kreeg de tarwecultuur een groote uitbreiding, voornamelijk doordat de roggecul- tuur tot heden ongesteund bleef, waardoor de rogge als hoofdgraangewas uit het bouwplan van den veenkolonialen akkerbouwer voor een zeer groot deel moest verdwijnen. Bij het opmaken van het bouwplan voor 1933 staat de veenkoloniale landbouwer voor een schier onoplosbaar vraagstuk. Inkrimping van de fabrieksaardappelteelt ls noodzakelijk, maar wat moet op het daardoor vrij gekomen land en de rest van het bedrijf worden verbouwd Rogge en haver kunnen thans practlsch niet of slechts in zeer beschei den mate 'in aanmerking komen, wijl de prijzen dier producten en van het stroo zoo buiten gewoon laag zijn, dat de verbouw dezer gewas sen zeker groote verliezen moet opleveren. Uit bovenstaande moge blijken dat thans bui tengewoon urgent is voor den veenkolonialen landbouwer 'de oplossing van het graanvraag- stuk in het betreffende gebied. Hetzelfde geldt van den landbouwer op de ontglnningsbedrijven in de zandstreken. Naar de meening van adressanten zal de oplossing allen kunnen worden verkregen, indien met behulp van Regeeringsmaatregelen de verbouw van rogge In de akkerbouwgebieden, waar dit product als regel voor den verkoop werd geteeld, rendabel wordt gemaakt. Indien ten spoedigste 'in uitzicht wordt ge- stel'd, dat voor oogst 1933 steunmaatregelen ten behoeve van de roggecultuur worden genomen, is het thans nog mogelijk, dat met het opmaken van het bouwplan 1933 met uitzaai van een behoorlijke oppervlakte rogge wordt rekening gehouden. En dan alleen ook is het uit land bouwkundig oogpunt mogelijk aan den verbouw van fabrieksaardappelen en tarwe eenige be perking op te leggen. Den minister wordt verzocht wel te willen bevorderen, dat in bovenbedoelden zin de zoo noodige steunmaatregelen tot uitvoering komen en wel te \Villen bekend maken, dat de rogge- oogst 1933 ten behoeve van de genoemde akker bouwgebieden zal worden gesteund. WEEK-ABONNEMENTEN 20 CTS. PER WEEK Hiervoor wordt de Kath. Radio Gids U wekelijks aan huis bezorgd en ontvangt U tevens elk kwartaal Uw K.R.O.-luisterdiploma. Ondergeteekende (naam)- (straat) (woonplaats) geeft zich op als week-abonné op den Kath. Radio Gids. (Handteekening) GEWONE ABONNEMENTEN F. 2.75 PER HALFJAAR Ondergeteekende (naam) [straat) [woonplaats) F. 1.40 PER KWARTAAL geeft zich op als abonné op den Kath. Radio Gids. a f. 2.75 p. halfjaar af. 1.40 p. kwartaal. V4 W f (doorhalen wat niet verlangd wordt) (Handteekening) MACHINALE FRANKEERING. Ter tegemoetkoming aan desbetreffende wen schen is het minimum aantal stukken ver- eischt voor machinale frankeering, door den postdienst verminderd. Dit aantal, dat tot dusver 500 bedroeg, is thans teruggebracht tot 250. Drama van twee Duitsche dienstmeisjes. De politie te 's-Gravenhage houdt zich op het oogenblik bezig met het onderzoek naar twee gevallen van vermoedelijken kindermoord of kinderdoodslag aldaar gepleegd door Duitsche dienstboden. Het perste geval betreft dat van een -21-jari- ge dienstbode, afkomstig uit Beieren en sedert eenigen tijd in betrekking bij een familie aan den Benoordenhoutsche weg. Uit het voorloopig onderzoek is komen vast te staan dat het meisje op 11 September j.l. haar pasgeboren kindje in doeken gewikkeld in een kast op haar kamer verborg. Na 2 dagen evenwel werd het meisje ernstig ziek, zoodat de dokter opname in het ziekenhuis aan den Tapijtweg noodzakelijk achtte. Eerst een dezer dagen kwam men tot de ontdekking, dat het kinderlijkje zich in de kast bevond. Door den zorgwekkenden toestand waarin het meisje thans nog verkeert, was het de politie niet mogelijk haar aan een geregeld verhoor te on derwerpen. Lijkje in een actetasch- Het tweede geval betreft een 30-jarige dienst bode afkomstig uit Bottrop, in betrekking bij een familie aan de Juliana van Stolberglaan. Donderdagavond ging het meisje met iemand met wien zij verkeering had als gewoonlijk uit. Zij droeg toen een actetasch bij zich. Op de vraag van haar verloofde, wat zij in dia tasch had, gaf ze een ontwijkend antwoord. Laatst genoemde bood haar ook aan de tasch, die er nog al zwaar uitzag," voor haar te dragen. Het meisje reikte hem daarop de tasch over; de man keek er in en ontdekte tot zijn niet gerin ge verbazing dat deze een pakje waarin een kinderlijkje gewikkeld was, inhield. Op zijn vraag hoe zij in het bezit van zoo iets komen kon antwoordde het meisje, dat zij het pakje had gevonden. De man begaf zich daarop aanstonds naar het politiebureau aan de Louise Henriettestraat, alwaar hij de politie van een en ander in kennis stelde Bij haar verhoor bekende het meisje dat het haar eigen kind was, hetwelk in den nacht van Maandag op Dinsdag was geboren en dat zij na de ge boorte heeft laten liggen zonder er verder naar om te zien. 1 Daar ook haar gezondheidstoestand ernstig geschokt bleek, werd zij op geneeskundig ad vies eveneens naar het ziekenhuis aan den Ta pijtweg overgebracht. De politie heeft beide zaken verder in on derzoek. Drama van een verduisterden auto. BRANDEN. Te Udenhout brandde af het huis van M. Ver meer, te Haaren, bewoond door Gebrs. De Bres- ser. Het vee werd gered. De inboedel ging ver loren. Te Oisterwijk is de boerderij met stal van den landbouwer W. v. d. Beigaard geheel afgebrand. 3 kalveren, 2 koeien en eenige var kens kwamen in de vlammen om. Veel hooi en stroo werden een prooi der vlammen, In den ouderdom van 75 j'-aren is gisternacht te Wassenaar overleden mr. J. J. Henny, oud- adjunct-directeur der assurantie-maatschappij De Nederlanden van 1845. Voor de rechtbank te Amsterdam stond een 20-jarige jongeman uit Utrecht terecht, ver dacht van verduistering van een auto. Het jongmensch, dat aan een leventje van vroolij- ken Frans de voorkeur gaf boven geregeld werk, huurde op zekeren dag in zijn woon plaats een auto, waarmee hij hoofdstadwaarts toerde. In Amsterdam gekomen weigerde het vehikel dienst en het werd gestald in een ga rage. In den tijd tusschen het defect worden en het stallen had de jongeman kennis gemaakt met een „handelaar" in auto's. Samen toog het tweetal naar diverse café's en tenslotte vertelde de Utrechtenaar, dat hij in den knoei zat. Na vele glazen „Voorburg" en aanverwante arti kelen besloot de jeugdige auomobilist om „zijn" wagen te verkoopen. Hier begint de geschie denis duister te worden. De huurder van den auto, verdacht van verduistering, verklaarde den auto voor 100 te hebben verkocht, de kooper hield vol 600 te hebben betaald, hij had het zelfs zwart op wit. Op deze officieuse koopacte stond zoowaar' ook vermeld, dat de kooper het recht had den auto uit de garage te halen. De verdediger mr. La Croix vroeg den koo per of hij een gevestigden handel in automo bielen had. Getuige: Neen, dat niet. Mr. La Croix: U bent dus een soort snorder? Getuige: Dat is heel wat anders. Pres. Mr. Huysinga: We zouden hem ook „Scharrelaar" kunnen n&emen. Volgens den kooper was de verdachte nier dronken geweest toen de transactie werd afge" sloten. „,,ik Pres.: (tot verd.) U zult door het gjj van drank min of meer luchthartig zijn 6 den. - auto De oorspronkelijke eigenaar van oei 1 kwam vertellen, dat hij nog geen cent-j vergoeding had gekregen, noch van ve van diens familie. „iehzelf „Maar, zoo troostte getuige z verdachte studeert voor inspecteur P tie en als hij dan veel geld heeft zal i J J mis schien schadeloos stellen. Pres.: Dat is niet de manier om geld te klH'ferop was het woord aan den Officier van Justitie mr. Van Dullemen, die wegens ver duistering een gevangenisstraf van eén jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk, eischte. De verdediger mr. La Lroix, bepleitte cle mentie, gezien de jeugd van verdachte en zijn goede voornemens; hij wil n.l. heilgymnastiek gaan studeeren. Een dame gewond. Toen gisterenmorgen te Amsterdam een met twee paarden bespannen wagen de brug opreed van de Westermarkt en de Prinsen gracht, kreeg dit voertuig plotseling een duw van een achter hem rijdenden auto. De paarden schrokken daarvan zoo hevig, dat zij op hol sloegen. De koetsier viel of sprong van den bok en geraakte tusschen de strengen bekneld; daar hij zich echter vrijwel dadelijk wist te bevrijden, bleef hij voor ernstig letsel gespaard. De paarden waren inmiddels met het voertuig echter zich/de Prinsengracht opgerend; toen zij de brug op de Reestraat hadden bereikt, ge raakte door het slingeren van den wagen een op de brug loopende dame, die het aanstormend gevaar niet snel genoeg kon ontwijken, tusschen den wagen en de breugleuning bekneld. Zij liep daarbij wonden aan het hoofd en een der han den op, terwijl zij ook over inwendige pijnen klaagde. Per auto van den G. G. en G. D. is het slachtoffer naar het Binnengasthuis ver voerd. Verder onheil hebben de op hol geslagen paar den gelukkig niet aangericht, aangezien zij dadelijk na het ongeval door een voorbijganger tot staan werden gebracht. Het gebeurde trok uiteraard veel belangstel ling van het publiek. Gisternacht is In den ouderdom van 60 jaren overleden do heer W. Laurenso, burgemeester van Gio^sendam. De overledene was sinds 1904 burgemeester dezer gemeente, terwijl hij 42 dienstjaren had bij verschillende gemeentebe sturen. De „Oehoe" (thuisreis) is te Athene aange komen. Bij de K. L. M. is bericht binnengekomen dat de „Havik" op de uitreis in Athene is geland. Een felle storm gierde Vrijdagmorgen v?oe- het IJsselmeer en ondanks het feit, dat °®inding gere Zuiderzee niet meer in open vejet zeer met de groote zeeën staat, was het schinper ruw. Twee motorbooten „De Hoop" J. Boon uit Hardinxveld en „Nieu rg n van schipper W van Wijngaarden^^ n- dam waren Vrijdagmorgen uit £ornwerderzand trokken met bestemming naar t» „rnn, zand. Beide schepen, ongeveer 80 t0 l' hadden een lading rijshout als deklas Even buiten Marken ™eren mot?r" schepen, die dicht bij deklas' storm overvallen. Door ««Wt waren de schepen zeer wankel en ovprt aazljnof;n beide motorbooten d<)fen dp omende ze gekapseisd en gez°^en^°e opvarenden, de schinner en de knecht van „De Hoop" en de sch poer diens vrouw en een knecht van de Nieuwe' Zorgen" zich nog in de roei- booten in veilig*1*? te Stellen. Na korten tijd werden zij opgePlkt door het motorschip „Jan- W" van schiPPer S. de Jong, dat, afkomstig van Hambn1'?' °P W.eg Was naar Amsterdam. De schipbreukelingen^ die geen letsel hebben gekre gen zijn aan Oranjesluizen aan wal gezet. Twee jongens van 10 en een jongen van 13 jaar uit Leeuwarden gingen dezer dagen op reis met een fiets, waaraan ze niet eerlijk jewamen. Do 13-jarige bereed het rijwiel en de andere kleuters van wie de een maar een arm heeft, zaten achter en voor op den bagage drager. De bestemming was Groningen maar in Bui tenpost waren de jongens zoo moe en zoo nat, dat ze bij een boer onderdak vroegen. Deze ging eens met de jongens praten, die hem ver telden dat zij te Groningen woonden en dat hun -vader schipper was. Een veldwachter werd gewaarschuwd en deze zette de jongens met hun fiets op den trein naar Groningen en waarschuwde meteeu de Groningsche politie, die de jeugdige avonturiers afhaalde. Onderweg naar het politiebureau toonden de jongens groote belangstelling voor de electri- sche tram en voor den verlichten Martinitoren waren ze vol bewondering, zoodat de politie wel tot de slotsom moest komen, dat de jeug digen haar wat op dé mouw speldden. Nu kwam het hooge woord er uit. Ze had den Groningen nog nimmer gezien. Dat ze hun eigenlijke woonplaats Leeuwarden, niet durf den te noemen had mogelijk wel diepere oor zaken. Want toen de politie hen ten sl° nader verhoorde en eens in Leeuwardenf1 Informeeren, bleek, dat zij daar niet best bekend stonden. Hun ouders hadden over het uitblijven van hun kroost nog nie eens verontrust nog minder daarvan aangifte gedaan bij de politie. rf In December van het vorige jaar had op deh hoek van de Frans van Mierisstraat en de an Baerlestraat te A'dam een ongeluk pl»fts' Waar bij een meisje ernstig werd gewond- ed auto mobilist wilde een drietal naast "etsen de meisjes passeeren. Plotseling eeK aen der wielrijdsters naar links uit c ee" botsing te voorkomen reed de chauff® en vluchtheu vel op. Een lantaarnpa01 X en e?n meisje, dat op den vluph*11!™? ?toild *e ten, werd zoo ernst"? gewond, dat z« een half jaar haar werk °n verrichten. De chauffeur, een "°,e Jongeman had zmh voor de vierde kamer der arr. rechtbank te verantwoorden J£ge™ veroorzaken van licha melijk letsel do schuld. Hij beriep er zich m?' dat hh de manoeuvre naar links moest ma- k?n om be' fietsende meisje niet te overrijden, fmicrens zij" opgave had hij voor het passee- ren gas afgesloten, zoodat zijn snelheid slechts aering was. Het meisje op den vluchtheuvel had bil nlet gezien omdat hij tot het moment van het ongeluk slechts op den rijweg had :let. ge. De offieier van justitie mr. van Dullemen, schreef het ongeluk aan roekeloosheid toe en eischte twee weken hechtenis tegen verdachte. Vonnis 4 November. ZWARE MISHANDELING TE MUNTENDAM. De rechtbank te Winschoten heeft Vrijdag H. S 24 jaar, bezembinder te Muntendam, wegens zware mishandeling van I. Feiken uit Meed^i veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf m aftrek van voorarrest. terzake De verdachte stond 7 dezer terecht terzase doodslag subs, mishandeling van het siacnxouer, die door verdachte's toedoen z°u zijn verdron ken. De officier van justitie liet toen het pri mair ten laste gelegde los en eischte vier jaar gevangenisstraf; 47 getuigen werden in deze zaak verhoord. HET ONGELUK OP DEN KETELSCHEN OVERWEG- Nader vernemen wij, dat de motorwielrijder, die gisteren op den Ketelschen overweg door een trein werd gegrepen en gedood, is W. Schruijer, 48 jaar, wonende te Rotterdam, St. Jobsweg. Het lijk van den ongelukkige is naar de alge- meene begraafplaats in Kethel overgebracht, waar het door de familie is herkend. Het slachtoffer laat een vrouw en vier km- ^DU iT'in korten tijd reeds het tiende onge luk met doodelijken afloop op dezen waakten overweg. EEN VAN DE WEINIGEN- De burgemeester van Westrik, heef| aan den S i»' 1»-" uitgetrokken. ONFORTUINLIJK JAGER- Do heer B- Broesdier, die Donderdag in den Rei der wolder polder 0p de jacht ging, is door een schot uit zijn geweer, dat onverwacht af- ging, il1 zi;ln rechterbeeh getroffen. Na voor loopig verbonden te zijn is de man naar het r. K. Ziekenhuis te Winschoten overgebracht. ONDER ZIJN MOTOR IN HET WATER- In het Oosteinde te Aalsmeer ls Donderdag middag een motorrijder te water geraakt, waar bij hij onder den motor terecht kwam. Met de grootste moeite kon hij door een viertal per sonen 'die zich geheel gekleed te water hadden begeven, worden gered. too

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10