i SU I s I M DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS lUrHER EN DE GRAAL 55sfe JAARGANG No. 16472 DINSDAG 25 OCTOBER 1932 tmm Is de aarde in rust? BUREAU KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 :f| 9 DE CRISIS-WINKELWEEK 1932 SCHIEDAMSCHE IJSVEREENIGING noteering moutwijn en SPIRITUS DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. UIT KETHEL. HENGELEN UIT BODEGRAVEN WAT DE INSTITUTEN ONS ZEGGEN De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bU vooruitbetaling: Per drie maanden 8.25; per maand L10, per week 25 cent. Bt) bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3-16. vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN rijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar ft 6 cen "er stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt. Voor 1—6 regels 1-55 elke regel meer 25 et. BU contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarieL Llefdadlgheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels ƒ1.-. 16 regels ƒ1.60. bU vooruit- betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis O 11 verzekering 500.- bij overlijden door een ongeval 500.- bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250- bij verlies van één hand, één voet of één oog 150- bij verlies van een duim 75. by ^ratis-OngevallenverzeKeriiig J J ^„„„aarJAn al» ppnmaal per maand in dit blad worden afgearuKU een wijsvin-er 50-— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de vooriva De Schiedamsche Courant neemt *n gedeelte over van ons bericht, waarin de optocht van de Graal op den vooravond van Allerheiligen wordt aangekondigd. Uit de wijze, waarop zij een en ander opdischt, blijkt, dat die optocht de Sollied. Crt. niet erg aanstaat, omidat 31 October de z.g. Hervormingsdag is. Onze collega ziet in den optocht dus een storing van een Protestantschen feestdag. Zij mag echter niet over het hoofd zien, dat het feest van Allerheiligen op 1 November toch nog een beetje ouder is dan de Hervormingsdag In den eersten tijd. van het Christendom vierde men het feest op den eersten Zondag na Pinksteren, later wefd het op 13 Mei vastge steld, totdat Paus Gregorius IV, die van 827 tot 844 regeerde, Allerheiligen naar 1 Novem ber °ver bracht. Dovendlen bedenke de Schied, Crt. dat het gebruik <,m de viering van een feest in den vooravond, in den „vesper" te beginnen, een heel, heel oud gebruik is. De Graa,imeisjes handelen dus overeenkom- ig een traditie, die haar oorsprong ongeveer ven eeuwen vroeger vindt dan de dag, waar- op uthel zijn stellingen hechtte aan e-en.... Koomsche kerk! De Katholieken, en vooral de Graalmelsjes. to erken gaarne met optochten, en In deze tra- ditïdmeele wijze van feestvieren behoeven zij zeker geen wijziging te brengen ter wille vaD een groep, waarvan zelfs nog in de verste verten geen sprake was, toen hot feest werd Ingesteld. Wij vertrouwen dan ook, dat de bevoegde autoriteit zijn toestemming voor den avond optocht verleeuen zal. KATHOLIEKE KRING GORZEN Vrijdag 28 October des avonds ten 8.30 uur wordt de eerste feestelijke bijeenkomst van dit seizoen gehouden, in het Parochiehuis. Er zal cen film vertoond worden, en veraer zal de avond opgeluisterd worden door het gemengd Zangkoor van den Kring, onder leiding van den heer c. Vredenbregt. CONCERT VAN TOONKUNST Het trio jongelui, dat gisteravond door be middeling van „Toonkunst" een concert gaf, bracht het er bijzonder goed af, al waren er slechts weinigen, oim dit succes te canstateeren en er van te profiteeren. Musis Sacrum telde meer leege dan bezette stoelen, wat dubbel jammer was, daar men maar zelden jeugdige kunstenaars zoo talentvol piano, viool en cello hoort spelen. De pianiste, Rie Bente uit Delft, paarde aan een buitengewoon doorgewerkte techniek een ze«r fijnzinnige voordiacht, wat vooral in haar sol over tol king van La danse d'Olaf van Ricarde Pick-Mengiagalli tot uiting kwam. Aldus boeide zij haar toehoorders bovenmate. Haar soepel heid, haar zin voor nuance liet zich gemakke lijk in haar handen manifesteeren. Toen zij samen met den violist en den cel list optrad, deed zij zich echter wiat al te zeer gelden, zoodat de prestaties dezer heeren als het ware onder haar fortissimi bedolven wer den. Het gold hier het Trio No. V (D-dur) van L. van Beethoven het Trio en sol mineur op. 3 van Ernest Chausson. Dit neemt niet weg, dat haar begeleidend werk op zel£ zeer lofwaardig was. Techniek en artisticiteit vonden elkaar ook bij den cellist Henk J. Berghout uit Den Haag zoodat bij zelfe minder fijn besnaarde naturen op de innige trilling van zijn instrument kon laten ressoneeren. Berghout kent het karakter van de cello en handelt er naar. Is Louis de Ruyte, de Haagsche vedelaar meer technicus dan romantmus? Wij zija Ueigd het te veronderstellen. Niet dat muzl «aal gevoel hem vreemd zou zijn, maar h bad het meeste eucoe®, waar hij zijn meester schap over de verrassingen der techniek ver toornen kon namelijk in Caprice Es-dur Van Henri Wienlawaki. Op de vertolking van diens Romance was nog wel eenige aanmerking te maken, maar de toejuichingen, we e e trio's oogstten, kwamen zeker voor con ee groot Part hem toe. POLITIE-RUITERFEEST in DE MAASSTAD. De tocht van het bereden corps der Rotterdamsche politie naar Woudenstein, waar ten bate van het Crisiscomité een ruiterfeest werd gehouden. De papieren strijd om de rijksdag-meerder heid. Het sensationeele verkiezingsbiljet aan von Papen toegeschreven JAARVERGADERING VAN „ORPHEUS" Deelneming aan het feest te Utrecht Dezer dagen werd in Musis Sacrum de 66ste jaarvergadering gehouden van de Kon. zangv. Schiedams mannenkoor „Orpheus". In zijn openingswoord kan de voorzitter wij zien op den groei der vereeniging ondanks de ongunst der tijden. Wel gaat die aan Orpheus" ook niet onopgemerkt voorbij, doch een tegenwicht vor men de trouw en aanhankelijkheid der leden en de voortreffelijke leiding van den dirigent Eduard Flipsa. Ingekomen was o.a. een schrijven van den heer J. M. Voorhuizen, dat hulde bracht aan de bestuurders en speciaal aan den heer W. H. van den Toorn, wiens verkiezing als voor zitter van het Kon. Ned. Zangersverbond voor Orpheus eervol en van groote beteekenis werd genoemd. Daarop bracht de le secretaris, de heer C. J. van Vanderen het jaarverslag uit. Hiteruit bleek o.a. dat Orpheus het afgeloopen jaar 7 concerten had gegeven en dat hat aan tal werkende leden tot 134 was gestegen, ter wijl nog een 6-tal oandidaat-leden stond inge schreven. De penningmeester, de heer W. A. Rademaker deed daarna rekening en verant woording over zijn gevoerd beheer en over den stand van bet Seijkene-Fonds. In de commissie tot nazien van de rekening werden gekozen de heeren A. F. van der Gaag en A. van der Voet. De bibliothecaris, de heer J. de Vogel, bracht zijn verslag uit, waaruit bleek, dat verschil lende nieuwe werken voor de bibliotheek wer den aangekocht. De voorzitter dankte den heer de Vogel in 't bijzonder voor al den arbeid, dien hij het afgeloopen jaar had verricht. De heer W. A. Verwaijen bracht verslag uit voor de Prop» ganda-cainmissie, waarbij een zeer bemoedi gende toon te beluisteren viel. Voor de Spaar- commissle leverde de heer C. Pelt het verslag. Ook deze commissie was zeer tevreden over hetgeen dit jaar weer was verricht. De heer i K-iela kom als woordvoerder der Schulp- cümmisate eveneens verblijdende mededeeiiin- gen doen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer W. A. Rademaker bij acclamatie herkozen. Hij nam zijn herbenoeming aan, evenals de heer C. J. G Kemper, die opnieuw als vaandrig van Orpheus werd benoemd. De voorzitter deed vervolgens mededeeling van het plan vam werkzaamheden voor het komende jaar. In Januari a.s. zal het Winter- concert worden gegeven, waar Orpheus ver schillende werken zal uitvoeren, die voor de eerste maal in Nederland ten gehoor© zullen worden gebracht, Met algemeen© stemmen werd besloten, dat Orpheus zal deelnemen aan hot groote zangers feest op 3, 4 en 5 Juni 1933 te Utrecht, door het Kon. Ned. Zangersverbond georganiseerd ter gelegenheid van zijn 80-jarig bestaan. Het zal daarbij aan de massa-uitvoering meewerken, maar ook een afzonderlijk concert geven. Dezer dagen hield de Schiedamsche IJsver- eonigimg haar jaarvergadering In gebouw Musis Sacrum. De jaarverslagen van den secretaris ea van den penningmeester weiden goedge keurd, terwijl de aftredende bestuursleden, de boeren Tuyl en Jurgens werden herkozen. Meegedeeld werd, dat men thans 276 leden Het bestuur hoopt echter, dat meer pei- s°hea zich zullen opgeven. Besloten werd een aste consumptie-tent te doen bouwen onge ler 15 x 5 M. op de plaats waar eerst de ,nen tent stond en die reeds voor het nieuwe den°UW ln ordle is semaakt. De zijwanden wor- Van gegalvaniseerd ijzer gemaakt en het van eterniet. 6 kas het toelaat, zal men dezen winter niseere W0(^ai'rh<lei1 en vermakelijkheden orga- SCHEEPVAART SCHIEDAM, 23 Oct. Vertrokken Noorscb ,„„,*1 naar West-Australië. i <^ctl Aangekomen. Eng. e-s. Authority, kapt. c. E. Mann, met olie van Harburg voor N.V. Schieveen in de Wilhel- minahaven. SCHIEDAM, 25 Oct. Vertrokken. Noorscb m.b. Tudor, met stukgoed naar Brisbane via Antwerpen, Frans s.s. Fort Lamy, met stuk goed naar West Afrika. Etalage-wedstrijd De permanente commissie uit den georgani- seerden middenstand, bestaande uit vertegen, woordigers van de R. K., de Algemeens en de Ghr. middenetamdisorganisaties hier ter stede heeft gemeend, dit jaar een crisis-winkelweek 1932 te moeten orgamiseeren en wel van 26 November tot en met 5 December. In de betreffende circulaire, welke aan de winkeliers gezonden is, schrijft deze oommissie, dat het motto: Crisiswinkelweek 1932" g^. kozen is omdat dit omvat de werkelijke om standigheden, waarin bet geheele maatschap pelijke leven zich bevindt en omdat men zich bovenal rekenschap zal geven, dat juist door de crisis het geheel© maatschappelijke Leven, zich heeft aaneen te sluiten. Door deze win kelweek kan de middenstand toonen, dat bi) zich niiet laat ontmoedigen door de huidig® omstandigheden, en dat hij gedachtig is aan het oud© spreekwoord: „Achter de wolken schijnt toch de zen De winkelweek wordt ge houden om te toonen, dat de winkelier niet bij de pakken neer gaat zitten, maar dat hij biet publiek kan toonen, mee te kunnen gaan met veranderde denk- en zienswijze, welke deze cri sis vam het bedrijfslevetn eischt. Ook in de uitvoering van de organisatie van de crisiswinkelweek 1932 heeft de Permanente commissie de saamhoorigheidsgedachte, welke in bovenstaande regelen tot uiting komt, uit gedrukt. Eensdeels richt zij zich in het bijzon der tot den winkelstand met het doel een etalagewedstrijd te houden, anderdeels doordat het publiek wordit opgewekt, in Schiedam te koepen en tegelijkertijd het crisiscomité kan steunen. De etalagewedstrijd wordt gehouden omdat een verkoopkrachtige etalage nu meer dan coit een gebiedende eisch is. Wat betreft het steunen van het crisis-comité door het koopend publiek het volgende: Tijden? <>e winkelweek ontvangt het keepend publiek bons, ter waarde van 1 en van 50 cent, voor het bedrag, dat zij besteden. Koopen zij dus voor 3.50, dan ontvangt zij bij de betaling 3 bonnen van ƒ1 «nl bon van 0.50. De kee pers verzamelen deze bons, welke na afloop er winkelweek tyij het comité zijn in te wiese en, waarbij aan eiken kooper over het totale bedrag der bons 2 procent der waarde wordt uitgekeerd De winkeliers dienen deze bonnen van het comité te koopen, waardoor dus dit comité de beschikking over gelden krijgt, waaruit de on kosten Worden betaald en die 2 procent kor ting. Het overschietend netto bedrag wordt uan het crisis-comité afgestaan Gedurende de winkelweek zullen er verschil lende attracties geboden worden. SCHIEDAM, 25 October. Officieel© noteering van de commissie uit de Kamer van Koop bandeL Moutwijn Moutwijn per H L. ad 46 pet 8.50 Spoeling gpoeling f 0.80 a 0.90. VERKEERSONGEVALLEN Zaterdagavond is de 39-jarige mej. J. F. V- A. IC., wonende aan den Achterweg alhier, op de Nieuwe Haven aangereden door den 17-jarigen wielrijder C. v. d. B., van hiier. Zij kwam te vallen en bleef liggen. Op advies van dokter de Bruyn is zij, onder geleide van haar a.s. echtgenoote, per luxe auto naar het Gemeente ziekenhuis vervoerd, nadat een lid van de R K- E.H.B.O. neg eersite hulp verleende. Zij had een enkel gebroken en is ter verpleging in h©1 ziekenhuis opgenomen De politie maakte tegen den wielrijder procesverbaal op. Zondagavond is de 60-jarige J. de R. uit de Simon Stevinstraat op den Singel aange reden door een R. E. T.-bus, toen hij den rijweg overstak. Hoewel de bestuurder direct remde, gleed de bus door de gladheid van de straat eenige meters door en de man kwam voor de wielen te vallen. Hij bekwam hoofdwonden en klaagde ever pijn in den rug. Hij werd in de schilderswerkplaats van H. binnengedragen. Waar dokter Ormel een lichte hersenschudding constateerde. Per politiebrancard werd de man naar zijn woning gebracht. SCHIETEN Ou Zaterdag 29 October a.s. houdt de Schie- damsehe Burgerwacht in den Doele alhier, van 4s uur haar jaarlijksche schietoefening in samenwerking met de Burgerwachten van Kethel en Overschie. Voor deze jaarlijksche ontmoeting is een mooie wiseelbeker beschikbaar gesteld, welke ditmaal door den houder (Kethel) verdedigd meet worden. Voorts zijn er dit jaar neg twee medailles door de B. W. van Schiedam en van Overschie als korpsprijzen beschikbaar gesteld, terwijl voor de schutters persoonlijk een groot aantal prijzen beschikbaar zijn. Een valsch inzicht IT IS A LONG WAY... Op 8 November van het jaar II traden de heer en mevrouw P. J. Middendorp en M. MiddendorpStegman in het huwelijksbootje. Tot op heden hebben zij weer en wind getrot. seerd; zij zullen dus S Nov. a.s. hun gouden feest vieren DE ELECTRICITEITSTARIEVEN Tn de Donderdagavond te houden vergade ring van De Hanze zal de heer W. Janse een causerie over de el ectricite itstar ie ven houden. voorts vermeldt de agenda: behandeling der agenda voor de a.s. Centrale Raadsvergadering, benoeming afgevaardigden en wederzijdsch lid maatschap. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 2224 October GEBOREN: Valentijn G., zoon van C. Smith en A. M. Gijsen, Noordvestlaan 18 Johannes R., zoon van J. van den Berg en R. van Dijk, Rembrandtlaan 91 Leendort, zoon van L. Oeterholt en J. Tjaden, Nieuwe Maasstraat 55 •- Huiberdina M., dochter van J. ICreuger en G. M. Groenendijk, Fabristraat 30 Adolf, zoon van A. van der Ende en W. van der Kuil, Westf ran keiandschestr aat 121 Antonia, dochter van L. J. Zwanenburg en A. BrökWng. Nieuwe Haven 235 Johannes C., zoon van J. Maltha en M. van dier Gaag, Hoogstraat 49 Hendyicus C„ zoon van A. Jansen en M. J. Pootis, Korte Achterweg 17. OVERLEDEN: W. F. Kemper, 91 jaar, Wesit- frankelandechestraat 9. Zondag hield de S. H. V. ,,De Zilvervoorn" een kasconcours in de Deiftsche Schie. De prijzen werden door de volgende heeren be haald: 1 P. Jongebreur; 2 J. v. d. Stelt: 3 A. Heijstek; 4 p. Oranje; 5 H. P. v. Oostende; 6 W v. d. Linde; 7 D. Huizer; 8 F. Doesburg. Gevangen werden 13 stuks maatvisch met een gewicht van 761 gr. GOUDEN DIENSTJUBILé Morgen herdenkt de heer G. van der Most den d'ag, waarop hij 50 jaar geleden tot machi nist van het stoomgemaal in den Oostabts- polder werd benoemd De heer van der Most is sedert de oprichting, nu circa 40 jaar, ook voorzitter van de werkliedenvereeniging „Tot Ondersteuning bij Ziekte" en sedert vele jaren voorzitter van de oranjevereeniging „Wilhel- mina" alhier, welke functies hij ondanks zijn hoogen ouderdom nog steeds met veel toewijding ®n ijver vervult. Ongetwijfeld zal het Woens dag den plichtsgetrouwen jubilaris niet aan be langstelling ontbreken. AUTO-ONGEVAL. Gisteravond had op de hoek Brugstraat—v. Tolstraat, een auto-ongeval plaats. Een luxe wagen, komende uit de Brugstraat hield verkeerde richting, en botste '.egen een auto, komende uit de v. Tolstraat. De eerste was in elkaar gedrukt. Daardoor ontstond groote materiale schade. Persoonlijke ongelukken kwamen echter niet voor. „Het staat zoo vast als een paal boven water" zegt de Hollander wanneer hij er behoefte aan voelt van iets te beweren, dat het bijzonder vast staat. Het spreekwoord klinkt mooi en iedereen is er tevreden mee zoodat er geen be hoefte bestaat aan herziening. Gelukkig maar, want waar moesten we heen wanneer we het eens wèl wilden herzien. Wanneer we eens moesten gaan zoeken naar iets, dat w-erkelijk vast staat op deze wereld. Van een paal, die in den bodem geheid is, kan men dat in geen geval zeggen, onverschillig of zijn voet door water besproeid is of niet. We worden daar juist dezer dagen bijzonder sterk aan herinnerd door de natuurcatastrof, welke Griekenland geteisterd heeft. Griekenland ligt ver weg, zal men denken, en het moet ook wel een raar gewest zijn, aangezien het aan aardbevingen doet. Aardbevingen nu zijn zeldzaamheden, die de palen in onze wateren niet kunnen deren. In het brave, soliede, hecht tezaamgevoegde Nederland komen geen aardbevingen voor en bij de overweging van die gelukkig klinkende stelling is men geneigd, maar weer bij de vastig heid van de waterpalen te zweren. Echter moet men daarbij toch in het oog houden, dat onze aardkorst veel beweeglijker is dan zoo oppervlakkig lijkt. Men neemt ge meenlijk aan, dat een aardbeving een zeldzaam heid is, maar dat voor de rest de bodem waarop we leven als het fundament van alle zekerheid kan gelden. Dit inzicht is echter totaal valsch. Elke twee uur, die de dag geeft, beeft de aarde ergens, zoodat deze veeleer het beeld van een groote zenuwachtigheid geeft dan dat van monumen tale rust. Gemiddeld worden er eiken dag 10 aardbevingen vastgesteld maar dit cijfer wordt soms nog aanzienlijk overschreden. In 1903 b.v. werden er niet minder dan 4760 stooten geregis treerd of 13 stuks per dag. De heele wereld doet aan die stooten mee en daarom behoort het spreekwoord van de palen in het water werkelijk aan een herziening onderworpen te worden. Inmiddels verschillen deze stooten zeer aan zienlijk onder elkander. De meesten hebben plaats, zonder dat iemand er iets van bespeurt. Maar er zijn over deze aarde ongeveer 300 seismologische stations verspreid en deze be zitten zeer fijne instrumenten, welke een aard- stoot onmiddellijk verraden. In andere gevallen laat de duidelijkheid der stooten helaas hoege naamd niets te wenschen over. Men denke slechts aan Lissabon, aan Messina, San Francisco, Japan, etc. Een aardbeving behoort, gelijk boven gezegd, tot het gewoonste dagelijksche verschijnsel en zoo kan Montessus de Ballore in zijn „Les trem- blements de terre" dan ook van niet minder dan 171.434 aardbevingen gewagen. Deze zijn zorgvuldig gecatalogiseerd en hun overzicht brengt allerlei verrassende nieuwigheden aan het licht. B.v. dat Europa, waar men aardbe vingen meestal als iets exotisch pleegt aan te zien, tot de meest door deze plagen geteisterde streken van de heele wereld behoort, terwijl onze archipel, die op dit gebied een bijzonder kwaden roep heeft zich verhoudingsgewijs zeer rustig gedraagt. Het groote lidteeken op onze aardkorst, dat in Spanje onder den naam van Sierra Nevada begint en een beetje verder Atlas heet, dan Apenijnen, Alpen, Karpaten, dat zich in den Balkan voortzet, den naam Kaukasus draagt, door Iran heenvoert om in de grootsche Himalaya te eindigen, is wel het onrustigste deel onzer planeet want het heeft 52,6 pCt. van alle bevingen op zijn rekening staan. De Antillen en het Rotsgebergte, Kamsjatka, Japan, Insu- linde en het Australische bergland, met inbegrip van Nieuw Zeeland, worden door de seismo- grafen ook als een samenhangend geheel be schouwd en het is juist dit veld, dat door den doorsnee wereldburger als het meest beweeg lijke wordt aangezien. Dat is echter niet het geval, want het staat bij de eerste zone verre ten achter daar het slechts voor 38,5 pCt. van de schokken opkomt. De rest van de wereld moet zich met 8,9 pCt. van alle aardbevingen tevreden stellen, maar dat zijn er toch altijd nog 15.000. Van de 171.434 door Montessus de Ballore genoteerde aardbevingen hadden er 52,6 pCt. of 90.000 stuks in de EuropeeschAziatische bergketen plaats. Van deze 90.000 weer 69.315 of ver en breed het grootste deel op Europeesch grondgebied, zoodat men wel beweren kan, dat een aardbeving een door en door Europeesch verschijnsel is. Maar buiten de bergreeks is Europa ook niet altijd rustig. Vooral de Rijn vallei houdt een zekere reputatie van beweeg lijkheid hoog. Maar gelukkig zijn de schokken hier gewoonlijk maar schokjes, die slechts zei den door een gewoon sterveling bemerkt wor den. Zij zijn meestal zwak, zij verspreiden zich slechts over een kleine oppervlakte en zij duren niet lang. In 1846 b.v. werd er in het Rijnland met het bloote oog, om het zoo maar te zeggen, een aardbeving opgemerkt, die echter maar uit één enkelen stoot bestond. Maar te Phokis, in Grie kenland, kwam de aarde van 1870 tot '73 bijna heelemaal niet tot rust. Er hadden immers in dat verloop van drie jaar niet minder dan 29.000 schokken plaats. De zware staot, die Mes sina op 28 December 1910 van de aarde weg vaagde, duurde slechts 10 seconden. Daarna tril de aardkorst nog zes uur na en toen was alles afgeloopen. Maar in Kalabrië begon in 1786 een periode van onrust, welke volle tien jadr onaf gebroken aanhield. Japan is tegenwoordig ook chronisch in beweging. Het registreert nu rond 600 sidderingen per jaar en elke 214 jaar onge veer een catastrof. In dat ongelukkige land be gon in 1923 een aardbeefperiode, die eigenlijk tot op den dag van heden voortduurt. Groote verschillen heerschen er ook in de stukken gronds, die door een aardbeving aan het sidderen gebracht worden. Soms zijn die stukjes niet veel grooter dan eenige kwadraat meters. Maar in 1897 had er in de vallei van de Brahmaputra een beving plaats, waarbij de ongelooflijke oppervlakte van vier en een halt millioen kwadraat kilometer gronds tegelijker tijd op losse schroeven te staan kwam en aan het bewegen ging. Misschien is er wel geen krasser voorbeeld van de titanische krachten, die in de natuur verscholen zijn aan te halen, dan dit. Een onzichtbare hand, die 4,5 millioen vierkante kilometers grond even in beweging zetAndere aardbevingen zijn op dit gebied bescheidener geweest. Maar het Laibach als centrum, kwam in 1895 toch een stuk grond in beweging, dat zoo groot was als heel Engeland en Duitschland bij elkaar genomen. De heftige Japansche aardbeving van 1891 bracht maar een stuk van 243.000 kwadraat kilometer in bewe ging dat is slechts zooveel als de halve opper vlakte van Duitschland. Verwacht wordt: Matige, tijdelijk wellicht toenemende, Westelijke tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regen, zachter. Lichten op van 's avonds 5.13 tot 's morgens 6.16. lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius. R. K. Volksbond, 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half II repetitie van het gemengd koor van den Ki K, Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdagavond van 67 uur repetitln van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond „SL Eloy", Gebouw U. K. Volksbond lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St. Jos. Gezellen Schiedam L Ver> eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige Onderwerpen door den praeses. lederen Woensdag om half 9 bestuur» vergadering van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. IC Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v. <L Putten). Groote zaal van den R. K. Volksbond lederen Donderdag om 8 uur repetitie R. K, Gemengde Tooneelvereeniglng „Alberdlngk Thijm" Gebouw R K. Volksbond. lederen Donderdagavond van 8—10 OU* repetitie Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Vrijdag te 8 uur cursusavond der R. K. E.H.B.O, in het gymnastieklokaal der. Eerw. Broeders, Nieuwe Haven. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 10 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam* Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen tweeden Vrijdag der maand bestuur» vergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R K. Bond van Overheispersoneel „St, Paulus". Tusschen 8 en 8.30 „klachten voor de leden. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behanger* en aanverwante vakken „SL Antonius Van half 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Dinsdag 25 October Feestelijke ledenbijeenkomst der afd. Schie dam van den R. K. Vrouwenbond. R. K. Volk» bond, 8 uur. Woensdag 26 October Vergadering der R. K. Jongensavkceotrala (Contactcommissie) in den R. K. Volksbond, 8 uur. Donderdag 27 October Algemeene ledenvergadering der R. K. Mid- denstandsvereeniging. R. K. Volksbond. Half 9 uur. Vergadering van den S. B. L- O. in hotel Beijersbeirgem, 8 uur. Vrijdag 28 October Feestelijke bijeenkomst van den K. K. G, Parochiehuis, half 9 uur. Zaterdag 29 October Feest concert van het Stedelijk Muziekkorps. R. K. Volksbond, half 8 uur. Zondag 6 November Jaarlijksche Kerkhofoefening vanwege de St. Barbaravereeniging. Aanvang 3 uur n.m. 25 Oct.: Groote Schouwburg, De reis van Noach op de wateren (Amsterd. Toonee ve 8 uur (voor volw.) 26 Oct.: Groote Schouwburg, Aida (ItaL Opera) 8 uur (voor volw.) 27 O c t.: Groote Schouwburg, De Hofslachter (Rott. Hofsft.tooneel) 8.15 uur. 28 Oct.: Tivoli-schouwburg, Rotterdamsche Dansschool, 8 uur. 29 Oct.: Geb. v. K. en W„ Rott. Philh. Orkest, 3.30 uur. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 27 October ln: Studio 32, A neus la liberté (voor volw.); Grand Thdatre. Wie geeft mij een baantje? (voorvoiw.J 'fbaiia Moeder (voor volwassenen); Royal Madehen zum heiraten (voor volw.); Luxor Het schot m den morgen (voor volw.); Capitol, Tarzan ,voor volw.); Corso, Madeben in Uniform (voor volwassenen); Coi.seeum, De reis naar het geluk, (voor volw.); Centraal, Susanne knapt t wel op, (voor volwassenen). Tentoonstellingen: ünger v. Mens.Eendrachtsweg 27b; werken van W. B. Tholep (tot 31 Oct.) Toon kamer Ad. Don ker, Witte de Witbstraat 22c; werken vaa G. W. van Yperen (tot 31 Oct.) -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 1