sill EEN LAATSTE GROOTSCH WERK VAN KARD. VAN ROSSI M. VRIJDAG 28 OCTOBER 1932 MAX EN ZIJN VRIENDEN. HET BOSSCHE GEVAL IN DE TWEEDE KAMER. de k. R O. VERHOOGING INVOERRECHTEN EN VERDRAG VAN OUCHY Belanrijke mededing van minister de Geer, NED. schippers in frankrijk. Inbraak. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. DE NOOD DER WEST-FRIESCHE TUINBOUWERS. OVERTREDING VAN DE WINKEL- SLUITINGSWET. HOOGE RAAD VAN ARBEID. DR- G. J. LUBBERS. De nieuwe geneesheer-directeur der R. K. Vroedvrouwenschool te Heerlen. Dr. J. W. M. INDEMANS T KATHOLIEKE BOEKEN. LOONEN VAN LANDARBEIDERS. CONTROLE GEMEENTELIJKE WERK VERSCHAFFINGEN. BELGISCHE KOLENCONTINGEN- TEERING GEWIJZIGD. NOG MEER MIJNWERKERS GERONSELD. DE K. J. M. V. IN NEDERLAND. 41 BENJAMINO GIGLI. TOEPASSING DER TABAKSWET. DEENSCHE BELANGSTELLING VOOR HET KATHOLICISME. De opleiding der toekomstige Missionaris sen was van den beginne af een der zor gen, welke den Kardinaal Prefekt 't mees aan het hart lagen .En vooral de opleiding van die inlandsche jongelui, die uit de over- zeesche gewesten naar Rome waren ge "o men, om daar aan de Bron zelve wetenschap en deugd te verkrijgen, die zy zoo noodig hebben, om hun heerlijke taak ten volle te kunnen vervullen. Het College er lopa- ganda was de oogappel van den Kardinaal. Hij wilde dat College altijd by zich hebben onder zijn oogen, en toen het verplaatst werd naar den Janiculus, wilde hij die ver plaatsing alleen onder voorwaarde, dat ook de Congregatie en de woning van den Kardinaal daarheen zouden worden overge bracht: de éénige reden daarvan was: hy wilde het College in zijn onmiddellijke na bijheid hebben. En onder het vele, dat de Kardinaal heeft geleden, neemt geen ge ringe plaats in het feit, dat het plan der overbrenging van de Congregatie naar den Janiculus niet kon doorgaai?. Naast het College was het Athenaeum, de Universiteit der Propaganda, voor hem een voorwerp van voortdurende zorg. Daar stu- deeren ongeveer zeshonderd jongelui, uit de verschillende Colleges van Rome en een 50 tot 60 Professoren geven er onderwijs in alle gewijde en vele profane wetenschap pen. Onder hen tellen wij verschillende Ne derlanders, die eene eereplaats innemen in het corps Professoren, en ook in geheel Ro me grooten roep genieten als eminente do centen. Het voordeel van dit Athenaeum is juist, dat het professoren-corps kan wor den gekozen uit alle orden en congregaties er uit alle rangen der wereldpriesters: daar door wordt gemakkelijker éénzijdigheid vermeden en kan men de besten uitkiezen. Dezen zomer nu is er een plan tot stand gekomen, dat de Kardinaal reeds lang had gevormd. Vele jaren reeds was er aan de Universiteit der Propaganda een leerstoel voor Missie-wetenschap. De eerste Profes sor was de bekende Pater Tragella van Milaan. Maar deze enkele leerstoel was voor den Kardinaal niet voldoende. Hij wilde eene Vollédige faculteit. Hij begreep de noodza kelijkheid, om priesters, die hunne theolo gische studies reeds voleind hebben, eene Volledige vorming te geven voor het Missie werk, en vooral Professoren te vormen in de Missiewetenschap, om zoo alle seminaries der wereld te voorzien van degelu op Katholieke leest geschoeide missieweten- schappelijke leerstoelen en dito pio essoren. Ofschoon de Protestanten m Duitschland vooral op dit gebied mooi werk hebben ge leverd, wilde de Kardinaal geen wetenschap die een naaperij zou zijn van hetgeen de Protestanten reeds hadden gedaan: hij wil de toonen, dat de Katholieke missieweten schap van uit de diepste diepte moet op schieten uit zuiver Katholieke beginselen en daarom ook eene geheel verschillende methode heeft. Ook wilde hij geen „Wissen schaft wegen der Wissenschaft", maar een diepgaand theoretisch onderricht met prac- tische conclusies en met practische resulta ten. Daaruit werd het Institutum Missionale Scientificum geboren. In den loop van het nu afgeloopen academische jaar 1931 1932 werd daartoe het definitieve besluit geno men, en nu reeds treedt het Instituut in werking. Omtrent den grootschen opzet van dit Instituut ontleenen wij het volgende aan e officieele communiqué der H. Congiega ie der Propaganda. Het Instituut omvat eene facultas Missio- logica en eene taalafdeeling. Het doel der facultas is tweeledig: voor eerst leeraren te vormen in de Missiologie voor de Seminaries en andere katholieke instellingen; en' vervolgens aan de leden dier religieuse instituten, aan welke de H. Congregatie een bepaalde streek ter mis sioneering heeft toevertrouwd, die histori sche, religieuse en philologische kennis bij te brengen, welke hen in staat stelt 'n juist inzicht te krijgen in volksaard en zeden, met als gevolg een gemakkelijker missionee- rihg en grootere vruchtbaarheid van het Missiewerk. De opleiding is theoretisch en practisch De Missievraagstukken zullen worden be licht door de Theologie; de bijzondere ver houdingen van een volk of van de Missie tot andere godsdiensten zullen worden be studeerd; alles wordt gericht op het ver krijgen van een vlotter en degelijker ver breiding van den katholieken godsdienst onder de duizend milhoen heidenen, die daar altijd nog zijn als een aanklacht tegen de christen volkeren, dat zy hun plicht niet ten volle kennen of hem maar al te veel verwaarloozen. Wat aan het Instituut een voorsprong geeft boven andere instituten van dien aard is het feit, dat er in het Archief der proj paganda een onuitputtelijke en onvergelij kelijke bron wordt gevonden, niet alleen voor het practische deel der Missieweten- schap, maar ook voor het theoretische, om dat de toepassing derzelfde beginselen ge_ durende zooveel eeuwen voor het opzetten der ware theorie een niet te onderschatten hulp is. Naast het Archief staat de Missiebiblio theek: deze heeft reeds meer dan honderd duizend volumina of werken weten bijeen te brengen en zal nu weer worden verrijkt met de belangrijke privaat-bibliotheek van Z.Em. Kardinaal van Rossum. Voor het vormen dier bibliotheek had de Kardinaal den beroemden Pater Streit, den uitgever van het standaardwerk: Bibliotheca Mis- sionum, naar Rome laten komen. Hij heeft er in Rome het leven bij gelaten, zich opof ferend voor zijn geliefd ideaal: het bijeen brengen eener volledige Missiebibhotheek. Zijn werk wordt voortgezet door een Orde broeder, door hem gevormd, door de Con gregatie tier Oblaten grootmoedig ter be schikking gesteld van de Propaganda. Daar zien wy weer een der trekken van den groo ten Kardinaal: voor de uitvoering zijner plan nen koos hij steeds de beste mannen uit; en hij rustte niet voordat hij ze had. Daarin werd hij wel eens tegengewerkt, en dat deed hem leed, maar de eindoverwinning kwam toch gewoonlijk aan den stoeren werker, die zoo tot werken wist te animeeren en aan het werk de ware richting wist te geven. Behalve het Archief en de Bibliotheek, heeft het nieuwe Instituut ook tot zijne be schikking het Missiemuseum van Laterane; dat grootsche werk waaraan nu, na de ten toonstelling van 1925, reeds zeven jaren wordt verder gewerkt om het steeds meer te volmaken en te completeeren. Daar zullen ook namens de faculteit con ferenties worden gehouden, om het weten schappelijke materiaal te verwerken in voordrachten, die aan alle studenten der Romeinsche colleges ten nutte zullen komen. Voor de inschrijving van degenen, die e graden willen behalen, wordt gevorderd, dat zij de gymnasiale studies en ten minste den gewonen Seminarie-cursus in philosophie en theologie volbracht hebben. Heel e cursus zal zich over drie jaren uitstrekken. e stoffen zijn in drie klassen verdee e ls~ ciplinae principales (Schriftuur J e» pu 10 logische en andere kerkelijke e®' ,,°g~ matische en moreele missievi aags u n, Missierecht, Missiegeschiedenis en a is tiek) discipline «^a;esdf aoedsdienstwe- Missiepastoraal, vergelijkende g tenschap, Koloniaal recht, aIgemf.,^ ™n'S van den landbouw, algemeene p 1 S n Missiemedicijnen), en ten der e speciales (bijzondere godsdiens eng nis, burgerlijke en politieke geschiedenis, koloniale geschiedenis, physie e ke aardrijkskunde, ethnology e Deze laatste klasse wordt zee in vijf secties verdeeld, °vere.® d p. e vijf secties waarin ook het ge o- paganda verdeeld is. Na het we a" de academische graad van laat verleend worden aan degenen, ie in alle disciplinae principales en auxiliares^ met goed gevolg examen hebben af^legd Na het derde jaar wordt de „Laurea Magistern verleend aan degenen, «he m ,a^mens voor alle disciplinae specials geslaagd zijn. De taaisectie omvat de st"die het Chi- neesch, Arabisch Syns^ ?e ™vanenouadnsher bij de Propaganda be staande traditie. Kardinaal van Rossum heeft de verwe zenlijking van dit grootsche Plan met meer mogen beleven; des te meer zal hy het van uit den hemel door ztjne beschermende voorspraak weten te bevorderen en tot volle vruchtbaarheid voeren. Dr. J. M. DREHMANNS, C.ss.R. W i 11 e m. „Wat wij u geven is goed Aldus ver klaarde Pastoor Perquin tijdens de K.R.O.- nitzending op Zaterdagavond 22 Oct. j.l. Zóó is het op radio-gebied met den K.R.O. Zijn gids is af, zijn programma's zijn Af, zijn verzorging van godsdienstige, cultureele en intellectueele onderwerpen is Af. Hoe kan het ook anders, waar de Katholieke Kerk in haar groot verband over meer competente personen, mannen en vrouwen met wereldreputatie, be schikt dan alle andere godsdiensten, richtingen e"omroepen, te zamen. Met beminnelijken eenvoud, zonder den zoo gevaarlijk-lokkenden en coliaesieven humbug, constateerde zijn voorzitter: „Wat wij u geven is goed!" Geen convulsieve extase, geen pralende woorden in overtreffenden trap, maar juist daardoor diep-indringend: „Wat wij u geven is goed!" Ook van apologetische zijde mag er op wor den aangedrongen, dat alle Katholieken tot het hooghouden van eigen waardigheid zich abonneeren op hun radiogids. En afgescheiden van de Katholieken-door-geboorte hoevele be keerlingen telt ons land niet Hoe'n groote massa crypto-Katholieken die vanwege hun familie of huisgezin zich niet wel kunnen abonneeren op een (ook hun) katholiek radio orgaan Laten dezen dan eens uit een gevoel van saamhoorigheid, uit een gevoel van dankbaar heid voor het hun katholiek-gebodene, een kleine gift afzonderen en opzenden aan den (ook hun) K.R.O. Ten slotte: Katholieken, gij zijt wèl ge abonneerd op een katholiek dagblad, wèl op katholieke periodieken, en niet opeen Katholieke radio-gids Ach kom Gij be roemt er u toch gaarne op, steeds consequent tc zijn in uw daden welnu, weest het dan ook nu DOLF YPEY. Minister de Geer heeft in den loop van zijn rede verklaard, dat de Regeering ten einde te gemoet te komen aan de bezwaren ontleend aan de bepaling van art. 2 van het verdrag van Ouchy in verband met de meest begunstigings kwestie, besloten heeft den inhoud van art. 2 aldus te wijzigen, dat met het in werking tre den van het tractaat van Ouchy de 30 opcen ten op de tarieven niet alleen zullen vervallen voor de completeerende staten maar voor ieder ander land. Bij derde nota heeft de minister opnieuw eenige wijzigingen gebracht in het wetsont werp tot tijdelijke heffing van opcenten op alle invoerrechten en op den accijns van bier, als- mede herziening van het tarief. Be eerste dezer wijzigingen beoogt niet al- ee,n de compenseeronidie invoerreohte® voor alcohol en suiker van de opcenten vrij te stei- hiaar ook de als aequivalent voor het com- l'c'iseerend invoerrecht en voor den alcohol-, ruiker- en zoutaccijns geheven specifieke in- °eirechten voor houtgeest (methylalcohol), s<l<xharine, suiker en zout en vooral uit of niet co ml, saccharine, suiker of zout bereide goe deren. ouh^fiantlere wijziging licht de voorgestelde vo *'ns Van de vrijstelling van het recht out' au',t>m'0')ieloind'eirdeelen weder uit het weip, zoodat de vrijstelling behouden blijft. ]5>e,,Mmister van Buitenlandsche Zaken ver- al m antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid mej. Katz, dat het der Regeering be kend is, dat de Belgische Regeering ten aan zien van de wettelijke bepalingen, bij welke de vaart in Frankrijk practisch alleen aan de Fransche schepen is toegestaan, een uitzonde ringspositie heeft weten te verwerven. De Duitsche Regeering verkeert niet in een zoo danige positie. Verwacht mag worden, dat de uitzonderings positie, welke thans voor België bestaat, bin nenkort zal worden opgeheyam „Roomsch recht in de Protestantsche natie." Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het IVde hoofdstuk (De partement van Justitie) der Rijksbegrooting voor 1933. Hieraan wordt het volgende ontleend: Verscheidene leden betuigden hun waardee- ring voor den arbeid van den Minister en het veie werk, door hem verricht. In het middelpunt der besprekingen stond de voorgenomen" opheffing van 7 rechtbanken en 48 kantongerechten. Het voor en tegen werd bepleit van een reorganisatieplan voor de politie. Wat de nationaliteit van de gehuwde vrouw betreft, werd opgemerkt, dat nu Nederland, zij het onder eenige reserve, de Haagscbe conventie heeft onderteekend, herzieninf van de wet op het Nederlanderschap urgent is teneinde onze nationale wetgeving in over eenstemming te brengen met de bepalingen dezer conventie. Verscheidene leden stelden de vraag of de Minister reeds een beslissing genomen heeft naar aanleiding van het voorontwerp der com missie-Limburg betreffende de uitkeering van levensonderhoud. Zij achtten het dringend noodig deze materie spoedig te regelen. Naar aanleiding van het antwoord van den Minister op vragen van den heer Peereboom omtrent de niet-vervolging van een R.K. Priester en naar aanleiding van de uitspraak van de Rechtbank te 's-Hertogenbosch d.d. 23 September j.l. waarbij aan een R.K. moeder, die met een Protestant gehuwd is, opnieuw herstel in de ouderlijke macht is geweigerd, spraken enkele leden als hun oordeel uit, dat in deze gevallen Roomsch recht heeft getriom feerd over ons burgerlijk recht. Naar hun meening eischt het Protestantsch karakter der natie krachtig optreden tegen deze ver- roomsching onzer rechtspraak. Vele andere leden kwamen ten sterkste tegen deze beschouwingen op. Zij betreurden, dat een zoo ernstige beschuldiging door kamerleden was geuit aan het adres van onze rechterlijke macht en zij kwamen op voor den goeden naam van de rechterlijke macht, dien deze terecht verdient. In het bijzonder achtten zij het zeer verkeerd, in schriftelijke vragen te suggeree- ren, dat een rechter een partijdige beslissing zou hebben genomen. Vele leden betreurden het optreden van den Voogdijraad te Maastricht in de gevallen, waarop de vragen van de heeren van der Heide en Peereboom betrekking hadden. Met voldoe ning had men in het antwoord van den minis ter gelezen, dat ook deze dit optreden afxeurt. De aandacht werd nog gevestigd op het feit, dat hij den voorzitter van een Voogdijraad voogdijkinderen tegen geringe vergoeding ]n dienst zijnenkele leden zouden van den mi nister willen vernemen, of deze dit een ge_ wenschten toestand acht. Andere leden zou. den zich niet verwonderen, indien bleek daf. deze kinderen met hun betrekking zijn gebaat; het is immers steeds moeilijk, voogdijkinderen een betrekking te verschaffen. Schepelingemvet. Naar aanleiding van de gebeurtenissen, welke zich in den jongsten tijd hebben voor- gedaan bij het conflict in de scheepvaart, werd gepleit voor een spoedige inwerkingtreding van den titel „Van het huren van scheepsoffi cieren en scheepsgezellen, en derzelver regten en pligten". Terreur bij werkstakingen Verscheidene leden drongen aan op verhoo ging van de strafmaxima, bedreigd tegen mis handeling, indien het betreft mishandeling van werkwilligen. Naar hun meening dient aan de hier en daar bestaande terreur op dit gebied met den meesten spoed een einde te worden gemaakt. Verscheidene leden waren van mee ning, dat de straffen, bedreigd tegen het ver oorzaken van dood of lichamelijk letsel door schuld te laag zijn. Verscheidene leden achtten het noodzake lijk, dat er ten spoedigste een uniforiuverbod zal komen. Lotisico. Eenige leden vestigden de aandacht van den minister op hetgeen bij de N.V. Lotisico schijnt te zyn geschied. Blijkens een in de dagbladen gepubliceerd vers ag \an een vergadering werden daar zeer beschuldigingen geuit, betrekking e en op een z.g. leegpompen der N. V. Een Haagsch advocaat, die hierbij zijn mede werking heeft verleend, zou daarvoor een „salaris hebben ontvangen van een kwart milhoen gulden. Men zou gaarne willen weten of de minister in deze feiten aanleiding heeft gevon en ot vindt tot het instellen van een on erzoe en het uitlokken van een strafver volging. 325. Jim, de te slechter naam en faam bekende hond, sluipt met een paar mede plichtigen den tuin in van de woning waar, naar zij meenen, Max en zijn vrienden rus tig liggen te slapen, onbekend met de booze plannen die tegen hen gesmeed worden. 326. Jim klimt op de schouders van een der honden, en snijdt een ruit uit. Het gaat hem goed af. Hij schijnt zulke karweitjes meer aan de hand gehad te hebben. „Wees vooral stil", waarschuwt hij, „ze mogen ons niet hooren." 327. Ze gaan de kamer binnen. Klaar blijkelijk zijn ze goed op de hoog! van het huis. „Loop maar achter mij aan", fluistert Jim. „Max slaapt altijd vast, en als we stil zijn, is het kinderwerk". Het vertrek van de Ibis uigesteld. BANDOENG, 27 October (ANETA). Het vertrek van de „Ibis" is in verband met de pbysieke ongeschiktheid van den piloot Pel- lens uitgesteld tot 11 November. De retour vlucht op heden zal worden ondernomen door den piloot Hondong met de „Pelikaan", ter wijl als tweede bestuurder zal optreden de tweede bestuurder van de „Ibis", de heer Ab- spoel. De tweede bestuurder van de „Pelikaan", de heer Blaak, blijft hier achter. De op 29 Oc tober arriveerends „Havik" keert 4 November terug. De heer Frijns treedt op als eerste be stuurder met de eigen bemanning. De Snip naar Indie vertrokken- Gistermorgen te 7.20 uur I's het vliegtuig de Snip" naar Indië vertrokken. Vier passagiers, namelijk één voor Boedapest, één voor Bagdad en twee voor Calcutta maken de reis mee. Aan boord is 257,883 K.G. post, 3 K.G. pakketpost en 20,780 K.G. goederen. De bemanning bestaat uit de heeren I. W. Smirnoff, F. W. J. F. M. Supheert, M. Westrate en M. L. Koopman, resp. eerste bestuurder, tweeden bestuurder, werktuigkundige en radio- telegrafist. De „Kwartel" (thuisreis) is te Cairo aan- gekomen. De „Havik" (heenreis) is gisteren te Ran goon geland. De Snip (uitreis) kwam gisteren te Buda pest aan. Nieuwe secretaris. Bij Kon. besluit ia met ingang van 22 Octo ber j.l. benoemd tot secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid de heer mr. ir. W. Quint te s raven ïage, tijdelijk adjunct-secretaris van dien Raad. Naai v,e vernemen is als opvolger van wijlen di. C. Meuleman benoemd tot geneesheer-direc teur van de R.K. Vroedvrouwenschool te Heer len dr. G. J. Lubbers. Dr. Lubbers werd te Utrecht geboren en maakte zijn studies aan de Rijksuniversiteit aldaar. In 1927 slaagde hij voor het artsexa men, waarop hij als assistent benoemd werd van dr. J. van Campen in 1928 en in 1929 van dr. J. P. Backer op de chirurgische afdeeling van het Wilhelmina gasthuis te Amsterdam. Hierna volgde zijn benoeming als geneesheer van het St. Vincentiusziekenhuis te Parama ribo. In 1930 werd hem door wijlen dr. Meule man verzocht om dezen bij te staan als chef der kliniek en waarnemend-directeur. Gedurende de twee jaar, dat dr. Lubbers dr. Meuleman terzijde stond, heeft zoowel zijn me disch als sociaal werken de aandacht van het bestuur getrokken, zoodat dit meende bij het overlijden van dr. Meuleman het leyenswerk van den overledene veilig aan zijn handen te kunnen toevertrouwen. Zijn voorgaande staat van dienst, gaf de volle zekerheid, dat het werk van de Vroedvrouwen school in den geest en in de lijn van dr. Meuleman zou worden voortgezet. Op 64-jarigen leeftijd is gisteren te Maas tricht overleden dr. J. W. M. Indemans. Het levenswerk van dr. Indemans is geweest de bestrijding van de tuberculose in Limburg, Adres inzake de tuinbouwsteunwet. Door de commissie uit de 50 West-Friesche gemeentebesturen is aan de Tweede Kamer een adres gezonden over den stijgenden nood in West Friesland. Het adres zegt o.m.: „De tuinbouwsteunwet die bij Koninklijke boodschap van 21 October is aangeboden heeft al de goede kwaliteiten die wij van een derge lijke wet konden verwachten. Er is echter een groote schaduwzijde aan de Wet n.l. de beperkingen die in punten la en lb van het plan van uitvoering zijn gesteld tot resp. 5.000.000 en 20 pCt. van den gemiddel den veilingomzet 1928, 1929 en 1930. Deze limiet dreigt den sympathieken opzet der wet tot een paskwil te maken. Er is geen zui vere begrooting van wat deze wet over 1932 totaal zal kosten, doch een globale toepassing van richtprijzen (productieprijzen) over de veilingomzetten van het gepasseerde deel van 1932 toonen aan, dat het gelimiteerde bedrag ontoereikend zal zijn. Ook het uitblijven van eenige zekerheid voor öe hulp die in 1933 geboden kan worden, eenige continuïteit in dezen steunmaatregel, is voor ons teleurstellend geweest". Het adres vraagt door schrapping der limieten in punten la en lb van het plan van uitvoering de onverkorte uitkeering der richtprijzen ts ver zekeren en waarborgen te stellen voor het ver krijgen van de productieprijzen der oogsten 1933. Vaststelling van minima gevraagd. Tengevolge van de groote werkloosheid in de landbouwbedrijven zijn de loonen van de landarbeiders, welke reeds zeer laag waren, steeds lager geworden en op vele plaatsen geheel ontoereikend om zelfs op de meest sobere wijze een klein gezin te onderhouden. Verdere ver laging moet een algeheele inzinking van ons Platteland ten gevolge hebben en in elk geval in strijd geacht worden met het algemeen be lang. Deze overweging geeft het Tweede Ka merlid Loerakker aanleiding tot de vraag aan Minister Verschuur of deze bereid is zoodanige maatregelen te nemen, dat de loonen van de landarbeiders, althans niet beneden bepaalde minima gewestelijk vast te stellen kun nen dalen. Wijziging tarieven der Ned. Heide- Maatschappij. Be Nederlandsche Heidemaatschappij, welke ten behoeve van de Regeering de algemeene controle uitoefent op de van Rijkswege gesub sidieerde gemeentelijke werkverschaffingen, berekende voor deze controle tot nu toe van het loon 4 procent. Thans heeft deze maatschappij bepaald dat te rekenen van 1 Juli j.l. af voor de algemeene controle de volgende percentages berekend zul len worden. Bij een te verwerken loon-bedrag van 1— 1000 per maand, 4 pet.; van 1000 2000 per maand, 3 pet. en boven 2000 per maand, 2 procent. Naar Reuter uit Brussel seint, heeft de Bel gische kabinetsraad besloten tot wijziging van de contingenteering van buisbrandkolen. Deze wijziging was noodig wegens het sluiten van zekere internationale overeenkomsten en ook wegens de economische noodzakelijkheid. In verband met een bericht, waarin we mee deelden, dat een zestal mijnwerkers van een Heerlensche mijn plotseling verdwenen waren meldt men ons nog dat nadien nog 14 andere fnijnwerkers, allen Slovenen, op een Heerlen sche mijn werkzaam, naar Rusland vertrokken zijn. De firma Jamin in hooger beroep. De fabrikant P. H. J. Jamin, gevestigd te Rotterdam, was in appèl gekomen bij de Haag- sche Rechtbank van een vonnis van den Haag- schen Kantonrechter, waarbij hem wegens een overtreding van de Haagsche verordening op de winkelsluiting een geldboete van één gulden was opgelegd. Volgens de oorspronkelijke dagvaarding zou hij als hoofd en bestuurder van een onderne ming tot verkoop van banketbakkerswaren, gevestigd in perceel Vlamingstraat 31, aldaar, op Zondag 19 Juni JA van zijn winkelwaren hebben laten verkoopen. Verdachte erkende de feiten bij monde van zijn raadsman, Mr. R. H. M. Hoogeweegen, die als zijn gemachtigde optrad. Hij had aan de filiaalhoudster opdracht gegeven den winkel op Zondagen open te houden tusschen 3 en uur in den namiddag. Als verdediging was aangevoerd, dat art. A der Haagsche verordening op de winkelslui ting, waarop het veroordeeiend vonnis is ge fundeerd, niet verbindend moet worden geacht, omdat dit in strijd zou zijn aan art. 4, tweede lid, sub d en art. 9 der Winkelsluitingswet. Hierin wordt toegestaan winkels als die van vetëSHchte op Zondag geopend te houden ge durende ten hoogste vier achtereen volgende uren, liggende tusschen 9 uur des voor- en 8 uur des namiddags. De wet laat hier dus de vrije keuze aan den winkelier. Nu schrijft art. 3 der verordening voor, dat in afwijking van art. 4 der wet alleen tusschen 10 en 2 uur mag worden verkocht. De Kantonrechter had dit verweermiddel niet als juist aanvaard, omdat art. 9 der wet bepaalt, dat de Gemeenteraad onder goedkeu ring bij K. B. mag afwijken van het in de wet bepaalde, waarbij geen restrictie is gemaakt ten aanzien van art. 4. De bedoelde goedkeu ring is verkregen bij K. B. van 13 Mei 1932. De afwijking was juist in den Gemeenteraad van verschillende zijden als door de noodzake lijkheid geboden van een bij zaken met veel filialen te verwachten toepassing van een soort rouleeringssysteem, waardoor het in de prak tijk mogelijk zou worden toch nagenoeg den geheelen Zondag te verkoopen. Het O. M„ waargenomen door Mr. Hoekstra, zeide zich met de motiveering van het vonnis van den Kantonrechter te kunnen vereenigen. Naar spr.'s meening moet de rechter niet tre den in de bedoeling van de vraag of in casu terecht bijzondere omstandigheden zijn aange nomen. Spr. vroeg derhalve bevestiging van het vonnis. Mr. Hoogeweegen, verdachte's raadsman, stelde tegenover de opvatting van den kanton rechter het navolgende Het stelsel der wet is, dat de gemeentewet gevers in deze materie geen aanvullende be voegdheden zijn toegekend. Art. 9, le lid, bepaaltIndien bijzondere omstandigheden afwijkingen van bepalingen der wet in een gemeente gewenscht maken, kunnen deze afwijkingen door den Gemeente raad onder onze goedkeuring worden vastge steld. Deze laatste bepaling beteekent volgens pleiter niet, dat de gemeenteraden de vrije hand hebben om afwijkende of aanvullende regelingen te maken, maar enkel, dat bijzon dere omstandigheden aanwezig moeten zijn, wanneer men zulke bepalingen in het leven wil roepen. Bijzondere omstandigheden nu zijn, blijkens de geschiedenis van de totstandko ming der wet, b.v. een drukke jaarmarkt, toe standen in het hadseizoen, in de grensgemeen ten enz. dus niet algemeene toestanden, zooals b.v. de christelijke gezindheid en dergelijke. In een rondschrijven van 20 Februari aan de gemeentebesturen wijst de minister er met nadruk op, dat hier niet te spoedig een beroep op bijzondere omstandigheden mag worden gedaan, zoo mag z. i. de moeilijkheid van de controle op de naleving in den regel niet als bijzondere omstandigheid gelden. De rechtbank heeft hier slechts uit te maken of de uitzondering van art. 9 aanwezig is, niet of de bepaling ^i de verordening gewenscht of doelmatig is, ja dan wel neen. De goedkeuring door de Kroon is geen waar borg, dat de verordening niet in strijd is met de wet. Dat fiiiaalzaken een rouleeringsstelsel t. a. v. de vier uren kunnen toepassen en daardoor andere winkeliers concurrentie kunnen aan doen, is een even algemeene omstandigheid als de door den minister gewraakte contróle- moeilijkheid. Door nu niet een bijzondere maar een alge meene omstandigheid voor een afwijkende regeling te nemen, heeft de Haagsche Gemeen teraad zich op den stoel van den rijkswetgever geplaatst, hetgeen niet geoorloofd is. Pleiter concludeerde, dat het vonnis a quo zal worden vernietigd. Uitspraak over 14 dagen. Een catalogus van de boekhandelaren- en uitgevers-vereeniging „Sint Jan De katholieke boekhandelaren- en uitgevers- vereeniging „Sint Jan" heeft het initiatief ge nomen tot het samenstellen en uitgeven van een catalogus van katholieke boekwerken. In dezen catalogus zullen alle boeken, die naar den in houd katholiek zijn en in den gewonen handel verkrijgbaar, worden opgenomen. Het is de be doeling, dezen catalogus waaraan zeer veel zorg besteed wordt en die met portretten van be kende Nederlandsche katholieke schrijvers en schrijfsters zal worden geillustreerd, kosteloos onder het boekenkoopende publiek te versprei den. Met opzet zal dit circa 240 pagina's omvat- tende boekwerk, dat zich reeds in druk bevindt, niet in het najaar verschijnen. De ware vloed van prospectussen, eigen catologi van uitgevers firma's e.d. die in de maanden voor Sinterklaas pleegt los te komen, zou een rustige bestudee ring van dit belangrijk stuk werk zeker niet bevorderen. Bovendien kunnen nu de in het najaar te verschijnen uitgaven nog alle worden opgenomen. De catalogus zal vermoedelijk in de eerste helft van Februari gereed zijn. Bijeenkomst der leiders in Utrecht. De Nationale Contactcommissie der Katho lieke Jonge Middenstandsvereenigingen in Nederland vergaderde Dinsdag in Utrecht. Uit de vijf bisdommen waren afgevaardigdenen moderatoren aanwezig Tot voorzitter werd gekozen de heer W. v. d. Schoot te Tilburg? tot secretaris-penningmeester de heer J. Koop man te Amsterdam. Besproken werd de toe stand der K.J.M.V. in Nederland. Momenteel zijn er drie flink groeiende bonden t.w. in Utrecht, Haarlem en Den Bosch. Limbuig heeft reeds de statuten ter goedkeuring aan den bisschop gezonden, in Breda wordt druk ge werkt om tot een vastere organisatie te komen. Reeds werd een commissie opdracht gegeven de statuten voor een federatie te ontwerpen. Dinnenkort zal deze ook tot stand komen. De afgevaardigde van Den Haag ga e uiteenzetting van de werking der vakgroepen in de residentie en hield een krachtig pleidooi voor het houden van cursussen op verschil lend terrein. De groote plaatsen moeten leden uit de omringende kleine plaatsen en dorpen tot deze cursussen toegang geven. Rector van de Berg uit het Aartsbisdom hield daarna een inleiding over het vormen van een kern in de beweging, het opleiden van toekom stige kopstukken. De moderatoren zullen dien aangaande een schema ontwerpen en daarmede op de volgende vergadering komen. Het ver antwoordelijkheidsgevoel van den jongen mi - denstander ten opzichte van zijn organisa ia dient vooral te worden aangekweekt. Tot redacteur van „De Keten" werd bij voort- during benoemd de heer W. van Willige e Haarlem. Het officieele orgaan zal met ingang van 1 Januari worden uitgebreid en twintig pagina's per maand bevatten. Op voorstel van rector van Hellenberg- u ai, bondsmoderator in het bisdom Den Bosc werd besloten de vergaderingen van alle al- deelingen te openen en te sluiten met den nieuwen jéugdgroet: Voor Christus onzen Koning God wil het, Amen." De bestaan de bondsliederen zullen door een deskundige commissie worden gekeurd en het es e z tot officieel lied der Nederlanders K.J.M.V. verheven worden. Rector Timp, bondsmoderator in Haarlem besprak nog de positie van het adsplrantlid. hem moet beteekenis en plicht van de org - nisatie speciaal duidelijk gemaakt worden. De contactcommissie zal, gezien den groei va de nationale beweging, om de drie maanden bijeen komen. Zes verdachten vrijgesproken. Zes sigarenmakers, elk in het bezit van een bedrijfsvergunning, oefenen het bedrijf gemeen schappelijk uit in een pand in de Valkeniers- straat te Amsterdam. Een van hen zou zes onge- banderoleerde sigaren hebben „uitgeslagen". Vol gens de belastingadministratie vormden de zes sigarenmakers één firma en alle zes „firmanten" werden voor de rechtbank gedaagd. De cliënt, die de zes ongebanderolleerde sigaren zou hebben gekocht, verklaarde, dat hij oorspronkelijk een kistje sigaren had gekocht van een banderol voor zien. De sigaren bevielen hem niet en hü ging naar de fabriek om ze te ruilen. Het merk, dat hij wenschte, was op dat moment niet voorradig en om toch wat te rooken te hebben nam de cliënt eenige nu ongebanderolleerde sigaren, uit zijn eigen kistje. Buiten gekomen was hij door be lastingambtenaren aangehouden. De andere vijf sigarenmakers achtten zich daar zij geen firmanten waren niet aanspra kelijk voor de handelingen van den zesden ver dachte. De Rijksadvocaat en de officier van Ju stitie vroegen vrijspraak de rechtbank wees gisteren conform vonnis en sprak het zestal vrij. Een souper in het Amstel Hotel. Den Italiaanschen tenor Benjamino Gigli, die hedenavond zooals men weet een en con cert geeft in de groote zaal van het Concert gebouw te Amsterdam, zal na afloop daarvan een souper worden aangeboden in het Amstei- Hotel. PIANISTENWEDSTRIJD. Onder auspiciën van het Ned. Muziek-College zal in December te Rotterdam een concours voor pianisten worden gehouden. De jury is internationaal. Het secretariaat is gevestigd Willem Buytewechstraat 149a, Roltei (West). VOLKSDANS EN VOLKSMUZIEK Het „Ned. Instituut voor Volksdans en Volksmuziek" (N. I. V. secretariaat Aalken- boschlaan 133, Den Haag) houdt Zaterdag -9 dezer des n.m. te 1.30 zijn algemeene leden vergadering in de gymnastiekzaal van de Nieuwe Meisjesschool, Jac. de Graefflaan o. 10 aldaar. Na afloop van de vergadering begint da weekend cursus. Op Zaterdagmiddag en Zon dagochtend geeft mevr. Sanson-Cats onder richt in Nederlandsche-, Duitsche- en Scandi navische volksdansen, terwijl mej. C. Renses en de heer J. Schaap op Zaterdagavond en Zon- dagmiddag Engelsche country-dances zullen onderwijzen. Het Deensche Eucharistische Congres, dat in den afgeloopen zomer te Kopenhagen is ge houden, zoo meldt Kipa, begint., naar t schijnt thans vrucht te dragen. Talrijke protestanten hebben in de laatste weken hun belangstelling voor den katholieken godsdienst betuigd en verzocht, nader er in onderwezen te worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5