&VM §8 DE GEFOPTE SCHUTTER VRIJDAG 28 ÖÜTÖBER1932 1 INTERNAT SECRETARIAAT VAN KATHOLIEKE PARTIJEN. CONGRES TE KEULEN. De economische crisis. De organisatie der jongeren. ONS PROGRAM. UITVOERING ZUIDERZEE-STEU*» WET. ONZE BACON-EXPORT NAAR ENGELAND Besprekingen van een drietal Regee- ringsvertegenwoordigers te Londen. berooving EEN „EERLIJKE" VERLOOFDE. HOEVEEL POND VLEESCH HAD DE SLAGER GELEVERD. DE AUTO-BOTSING BIJ HARMELEN. INBRAAK IN GOUDSMIDSWINKEL. moordaanslag op zijn zwager. s We lezen in „de R. K. Staatspartij", maand blad ter voorlichting van de leden en de or ganen der partij, o.m. het volgende: Het Congres van de partijen aangesloten bij het Secretariat International des Partis Démo- cratiques d'inspiration chrétienne, welke schoo- ne Fransche benaming practisch beteekent In ternationaal Secretariaat van Katholieke Par tijen, heelt van 69 October J.l. plaats gevon den te Keulen, in de mooie Hansa-zaal, de ver gaderzaal van Keulen's Gemeenteraad, in het Rathaus dier stad. Dit jaar was aan de orde het actueele vraag stuk van de economische crisis, waaromtrent eene resolutie is aangenomen, welke in den loop van het afgeloopen jaar was voorbereid mor een technische studiecommissie, waarin in onze partij als rapporteur zitting had de eer mr. M. Steenberghe. (De resolutie wordt ieronder afgedrukt). Opmerkenswaard is, en zonder het vertrou- elijk karakter te schenden is het te vermel en, dat in de meeste partijrapporten de orga nisatie van de jongeren als een actueel organi satievraagstuk werd naar voren geschoven. De eftljdsgrens, de wijze van aansluiting bij de Partij, de autonome werkzaamheid der jonge- m-organisatie enz., het waren alle dezelf de problemen welke ook onze Partij bezig hou den ten aanzien van de Jongeren-organisatie. De aangenomen resolutie over de Economi sche Crisis luidt als volgt: Resolutie. De partijen aangesloten bij het „Secrétariat international des Partis démocratiques d'inspi ration chrétienne" moeten krachtig samenwer ken om met alle middelen en op korten ter mijn den geest van vertrouwen te herstellen, welke onmisbaar is voor de vredelievende verhoudingen zoowel tusschen volkeren als tusschen individuen onderling. Het gebrek aan vertrouwen, dat als een looden last op de geheele wereld drukt en dat oorzaak Is van den langen duur en de hevigheid van de hui dige crisis, moet beschouwd worden als een factor zoowel van psychologischen als van oeconomischen en politieken aard. Met het oog op het te bereiken doel beveelt hot congres de volgende resoluties aan de aan gesloten partijen aan. 1. De meest ruime samenwerking tusschen alle Europeesche volkeren moet worden be vorderd en verstevigd, teneinde in Europa een gemeenschappelijk afzetgebied te vormen voor de productie en een grootere vrijheid van ver kerf ten behoeve van producent en consument te verkrijgen. Daarbij wordt de aandacht ge- festigd op de opvallende tegenspraak tusschen de hooggestemde redevoeringen van de staats lieden en hun daden, welke nog altijd den geest ademen van een nationaal egoïsme. Het congres dringt er bij de aangesloten partijen op aan, om al het mogelijke in het werk te stellen, met de huidige handelspolitiek te breken en de staten te bewegen daarmede een begin te maken door geleidelijk de be lemmeringen van handelspolitieken, commer- .>5eteeien en financieelen aard te verminderen, ten einde te komen tot een vrijer verkeer van .menschen en goederen bij de productie betrok- leeftiv 2. Een Europeesche samenwerking, welke tot een samenwerking over de geheele wereld moet uitgroeien, vereischt een definitieve en rechtvaardige regeling in onderlinge samen werking tusschen alle betrokken landen, waar door een einde wordt gemaakt aan de finan- cieele en oeconomische gevolgen van den wereldoorlog. 3. De invloed der oeconomle op de politiek dwingt tot een onderzoek en een oplossing in onderling overleg van alle moeilijk heden, welke tot dusver een gemeenschappe lijke samenwerking in den weg staan. 4. De crisis in den landbouw is een zeer belangrijk element van de oeconomische in zinking. Daarom moet alles in 't werk worden gesteld, om een betere opbrengst te verzekeren voor den landbouw en een ruimer afzetgebied van steeds betere landbouwproducten te ver krijgen. 5. Het is dringend noodzakelijk de werk loosheid, die in buitengewone hevigheid woedt, te bestrijden. Bij het zoeken naar oplossingen moet op den voorgrond worden gesteld, dat de mensch boven de stof gaat. Een samenwerking in Europa en de geheele wereld en een definitieve oplossing van de financieele en oeconomische problemen, welke uit den oorlog zijn voortgevloeid, zullen on getwijfeld in staat zijn, in belangrijke mate de rampzalige gevolgen der werkloosheid te ver minderen en ten slotte geheel te doen ver dwijnen. De nood, waarin de werkloozen en hun ge zinnen zich bevinden, moet echter onmiddel lijk worden verlicht. Daartoe dient de over heid de volgende maatregelen in overweging te nemen: a. Regeling van den arbeid aangepast aan de nieuwe eischeu van productie en verbruik. b. Internationale arbeidsbemiddeling met Inbegrip van een nieuwe regeling ten aanzien van de arbeiders in den vreemde. c. De uitvoering van nationale en inter nationale openbare werken van algemeen belang. d. Samenwerking wat betreft de oecono mische exploitatie van nieuwe gebieden. e. Werkloosheidsverzekering en werkloo- zenondersteuning. BEPERKING DER AANSPRAKELIJK HEID VAN GARAGEHOUDERS. Initiatief van de B. O. V. A. C. Teneinde uniformiteit te brengen in de on derscheidene wijzen en beantwoordingen waar mede het autorijdend publiek door garagehou ders en autoreparateurs wordt bekend gemaakt met het niet aanvaarden van zekere risico's betreffende in stalling of reparatie gegeven automobielen, heeft de B.O.V.A.G. (Bond van Automobielhandelaren en Garagehouders) waar in pl.m. 1250 bedrijven zijn georganiseerd, dien aangaande aan zijn leden een emailleschild ver strekt, houdende den volgenden tekst: BOVAG-Aansprakelijkheid-beperking. „Stalling, verzorging, reparatie en berijden van motorrijtuigen geschiedt slechts onder uit drukkelijke bepaling, dat wij voor diefstal, ver lies, tenietgaan, beschadiging, of welke schade ook, in geen enkel opzicht aansprakelijk zullen zijn, behalve voor zoover blijkt van ernstige tekortkoming van de(n) bestuurder(s) der zaak persoonlijk". Teneinde die bedrijven behoorlijk kenbaar te maken aan de automobilisten voeren zij aan de garage of werkplaats een speciaal daarvoor ontworpen wit-blauw embleem. In het maandblad „De R.K. Staatspartij" lezen wij het volgende over ons program: Het program het is bij de samenstelling van het Partijreglement in 1926 zoo terecht en zoo vaak gezegd moet ten slotte zijn een machtige, vrijwel eensgezinde uiting van het katholieke volk, niet een legkaart van op zichzelf min of meer belangwekken de meeningen van enkelingen, Het kan zeer nuttig zijn, wanneer bij de behandeling van het ontwerp wenschen en meeningen frank en vrij worden uitgesproken. Maar het is misleidend en moet onnoodige teleur stelling wekken, wanneer men het voorstelt, alsof de kiesvereenigingen los van elkaar, in bonte verscheidenheid van wenschen en verlangens, een program zouden kunnen vaststellen, dat nog den hechten grondslag zou kunnen vormen voor krachtige daden in een vierjarige (of kortere) regeerings- periode. En wanneer men het bezwaar van al te groote verscheidenheid poogt te on dervangen door een stel „denkbeelden" van een centraal punt uit te doen doorgeven, dan wordt zeker op deze wijze „de hechte grondslag" niet bevorderd. Juist in dezen tijd moet met groote omzichtigheid worden gewaakt voor een gezonden volksinvloed. Die kan alleen worden behouden en ver sterkt, wanneer men „trapsgewijze" inzicht en vertrouwen weet te doen doorwerken en zoo invloed te oefenen. Wie waarlijk gelooft in de kracht van zijn meeningen en idealen, zoekt den weg van overtuiging, van het doen doorwerken van den goeden geest. Met andere middelen wordt wellicht de kans geopend van eenige plaatselijke of persoonlijke voldoening over een zegevierend inzicht. Met alle erkenning van subjectief oprechte bedoelingen, die wij tot het uiterste willen behouden, moet toch worden vastgesteld, dat juist op zulk een wijze aan het beleven en doorvoeren van de katholieke beginselen in staat en maat schappij onnoemelijke schade kan worden berokkend. En daarom: het kan niet goed zijn, wan neer men, met de wetenschap, dat de orde eenheid en eenheid macht is, zich beroept op ongenoemde leiders. Geen leider in de politiek, genoemd of ongenoemd, mag eenige soort onfeilbaarheid voor zich opeischen. Maar ieder, die tot leiding geroepen is. heeft op zijn post te waken voor eenheid en orde van en voor allen. Vaststelling van het bedrag der geldelijke tegemoetkomingen. De Minister van Waterstaat deelt in ant woord op verschillende vragen van 't Tweede Kamerlid Duymaer van Twist o.m. mede dat bij de vaststelling van artikel 7 van het Kon. besl. van 19 Mei 1932 no. 20 is overwogen, dat, ter voorziening in voldoende middelen tot levensonderhoud voor de onderscheidene in dat artikel genoemde groepen van belangheb benden, verschillende bedragen als uitkeerin- gen per week noodig zijn, dat deze bedragen voor ieder dezer groepen voldoende moeten zijn en dat zij niet remmend mogen werken op het streven van belanghebbenden om door aanwending van eigen arbeidskracht in hun onderhoud te voorzien. Dat voor de vaststelling van het bedrag der geldelijke tegemoetkomingen van de in art. 7 genoemde bedragen gezinsinkomsten worden afgetrokken, vindt zijn grond in het bepaalde bij art. 12, lid 1, onder b, van het Zuiderzee- steunbesluit. De opvatting, als zou door toe passing van een aftrek van gezinsinkomsten de belanghebbende, die zuinig leefde, worden achtergesteld bij hem, die geen eigendom heeft komt neer op miskenning van het karakter der Zuiderzeesteunwet, die uitgaat van de medewerking van de belanghebbenden om zoo lang en zooveel mogelijk op eigen beenen te blijven staan. Het bepaalde in artikel 12, 1ste lid, onder a, van het Zuiderzeesteunbesluit heeft geleid tot de vaststelling van maxima, welke aan ouden van dagen naar gelang van hun leeftijd als geldelijke tegemoetkoming kunnen worden verstrekt. De meening, dat de maxima van 8, 7, 6 en 5 worden verminderd met het bedrag, herleid tot guldens per week van de uitkeeringen ingevolge Invaliditeits- of Ouderdomswet, welke aan het gezin van be langhebbende ten goede komen, moet op een misverstand berusten. De Minister is zich niet bewust, dat hij de verzekering, omtrent de soepele toepassing der wet in de Tweede Kamer gegeven, niet na komt. Afwijzing van een aanvrage om gelde lijke tegemoetkoming ingevolge art. 13 der Zuiderzeesteunwet geschiedt slechts. Indien deze wet of de ingevolge deze wet bij Kon. besl. vastgestelde regelen zich tegen inwilli ging verzetten. Voldoende gegevens betreffende ingediende en afgewezen aanvragen kunnen worden ver kregen uit de driemaandelijksche mededeelin- gen der Generale Commissie, waarvan o.a. no. 2 van den 4den jaargang is gepubliceerd op 30 Juli j.l. en no. 3 dezer dagen is te wachten. Naar wij vernemen, vertoeven drie regeerings- vertegenwoordigers in Londen om besprekingen te voeren over den Nederlandschen bacon-ex- port naar Engeland. In verband met bovenstaand bericht verneemt het correspondentiebureau nog dat de voorgeno men besprekingen van den bacon-invoer door Engeland voor onze industrie van groot gewicht is. Zooals men weet ligt het in het voornemen voor ieder land een contingent vast te stellen, daarbij rekening houdende met de Inrichting der betrokken bacon-industrie. De Ottawa-be- sluiten hebben deze kwestie naar voren ge bracht en onderhandelingen over de uitwerking der genomen besluiten noodzakelijk gemaakt, vooral in verband met het aan Canada toege stane quantum. Het totale verbruik van bacon en ham be droeg in de jaren 1925—1930 10.670 millioen cwts. Van deze hoeveelheid is ongeveer 1/7 in Engeland geproduceerd en 6/7 uit de dominions en verschillende andere landen ingevoerd. Nu ligt het in de bedoeling de productie in Enge land per 4 maanden, telkens met 10 pCt. op te voeren. Dit zal tengevolge hebben, dat in ongeveer 2% Jaar de productie van bacon in Engeland verdubbeld is. Voor de contingenteering is echter nog geen basis vastgesteld en dit vormt bij de bespre- kingea een der yoornaamate punten. rxrr HET DRAMA TE CAMP. AAN ONZE GROOTE RIVIEREN. Bruggenbouw „en gros" te Zaltbommel. Links de nieuwe ver- keersbrug, midden de oude spoorbrug en rechts de nieuwe spoorbrug, die op de pijlers der oude rust. De vrouw aan haar verwondingen overleden. Omtrent het drama te Camp meldt een Wolff-telegram nader, dat de vrouw aan haar verwondingen is overleden. De juiste namen van den man en de vrouw, die, zooals gemeld uit Rotterdam afkomstig zouden zijn, konden tot nog toe niet worden vastgesteld, daar zij blijkbaar valsche namen in het vreemdelingenboek van het hotel heb ben ingeschreven. De vrouw is, naar men vermoedt een Bel gische of Franqaise, de man een Nederlander. De politie zet het onderzoek voort. AUTO TE WATER Donderdagmiddag geraakte tengevolge van slippen de heer T. B. van D. makelaar te Am sterdam met zijn auto in de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder. De auto, een gesloten Ford, geraakte bijna geheel onder water. De heer v. D. had de tegenwoordigheid van geest door het portierraampje te kruipen en zwem mende den kant te bereiken. De auto werd later opgehaald. LIJK GEVONDEN De knecht van den landbouwer P. H. ont dekte gisterenochtend in een der polderslooten nabij de Kniplaan onder Stompwijk het lijk van een mannelijk persoon. Het bleek te zijn de 63-jarige H. B. uit den Haag, gep. adj. der cavalerie, die sinds Woensdag werd vermist. H. B. zou juist gisterenmorgen voor zijn twee de huwelijk aanteekenen en had een woning in de Lionetstraat te Den Haag. TUSSCHEN PONT EN STEIGER BEKNELD Bij het aanleggen van de veerboot te Moer dijk had gisterenmorgen een ernstig ongeluk plaats. De dekknecht A. Norbart raakte be kneld tusschen de klep van de drijvende pon ton en de aanleggende veerboot. De ongelukkige werd met zeer ernstige kneuzingen naar de marechaussee-kazerne ver voerd en daarna in zeer bedenkelijken toestand naar het R.K. ziekenhuis te Breda overge bracht. Hier bleek operatief ingrijpen nood zakelijk; voor het leven van den man wordt gevreesd. VRIJGESPROKEN. De 50-jarige koopman A. L. de G. te Voorburg, is door de rechtbank te 's-Gravenhage vrijge sproken, van het 'mm ten laste gelegde uitlokken van misdrijf (brandstichting). Tegen hem was door het O. M. 1 jaar gevangenisstraf geëischt- Het Haagsch Gerechtshof heeft Woensdag het vrijsprekend vonnis bevestigd. De 38-iarige kantoorbediende J. A. S. was door de Haagsche rechtbank vrijgesproken van de hem ten laste gelegde poging tot afdreiging, van welk vonnis het O. M. in appel was geko men. Het Haagsch Gerechtshof bevestigde het vrijsprekend vonnis. VEROORZAKEN LICHAMELIJK LETSEL DOOR SCHULD. De chauffeur A. van der S. heeft voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan wejfens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. Verdachte heeft op 24 Mei j.l. als auto bestuurder iemand op den Rijswijkschen Weg aangereden, die daardoor geruimen tijd niet heeft kunnen werken. Het vonnis luidde 2 maanden hechtenis, intrekking van het rijbe wijs voor den tijd van één jaar en betaling eener schadevergoeding van 150 aan hot slachtoffer. ZUIGELING DOOR EEN RAT GEBETEN Donderdagmiddag is in het arbeidersgezin C. B. te Ouder-Amstel een zoontje van 3 maan den dat in de wieg lag, door een rat zoodanig in het gelaat gebeten dat voor het behoud van een der oogjes wordt gevreesd. Het ongure dier werd door den vader in het wiegje aange troffen en gedood. PAARD EN KAR IN DE SLOOT Ten gisterenmorgen de landbouwer D. en diens echtgenoote zich naar de markt begaven te Raaltei raakte het éénspan van hun wagen los. Tengevolge hiervan schrok het paard, sloeg op hol en aan den Almeloscheweg, nabij het dorp kwamen paard, wagen en inzittenden in de bermsloot terecht. D. is er met den schrik afgekomen, doch zijn echtgenoote heeft door den val haar been gebroken. Na voorloopig ver bonden te zijn, werd zij naar haar woning ver voerd. WAT JE VER HAALT Een dezer nachten zijn nabij Het Aardhuis in de bosschen van de Kroondomeinen te Apel doorn eenige stroopers gesnapt, die afkomstig bleken te zijn uit.... Haarlem.Zij waren zeer wel toegerust en hadden reeds menig beestje weten te verschalken. De schutterij bestond nog in hare volle glo rie! Men exerceerde en theoretiseerde en para deerde en telken male zag men in de zomer maanden de blauwe uniform met de roode kra gen en de witte uitmonstèring, hier en daar op duiken. Vele jongelieden hielden wel van dat schut tertje spelen, doch verschillende anderen, en dat waren vooral zij, die in den landbouw werk zaam waren, moesten er niets van hebben. Boer Sengers in het Noord-Brabantsch stadje O. was geweldig op de schutterij gebeten en meermalen had hij in het openbaar te kennen gegeven, dat al dat gedoe hem niets kon bom men en dat hij weldra door zijn stelselmatig wegblijven van de oefeningen het bewijs zou leveren, dat hij om al die strafbepalingen geen jota gaf. Toen in April de oefeningen begonnen, was boer Sengers niet op het appèl verschenen. Dat herhaalde zich in Mei en in Juni en, toen deze maand verstreken was, en hij verschillende ma len door den bode van den Schuttersraad zooals de wet van 1827 luidde tot betaling der verschuldigde boeten was aangemaand of geïnsinueerd, zonder dat hij aan die aanmanin gen voldeed, volgde van zelf daaruit, dat de weigerachtige schutter door middel van pro voost-arrest daartoe kon worden geconstrin- geerd. Aan boer Sengers werd een afschrift van het vonnis beteekend, zoodat hij wist welk zwaard hem boven het hoofd zweefde. De tenuitvoerlegging van het vonnis moest geschieden, zooals dat in de bestaande wetten ten aanzien van de civiele gijselaars is voorge schreven. De bode van den Schuttersraad, 'die den graad van adjudant-onderofficier bekleedde, zou trachten het oogenblik te kiezen, dat boer Sengers zich buiten zijn woning zou bevinden om hem dan te arresteeren en naar de provoost over te brengen. Bij deze handeling moest de bode in uni form gekleed zijn en dit was een groot be zwaar. Het rood van de uniformjas toch, was reeds van verre zichtbaar en de wit metalen knoopen trokken eveneens in niet geringe mate de aandacht. Reeds vier ochtenden achtereen, had hij zich vóór het aanbreken van den dag in de nabij heid der boerenhoeve van Sengers verdekt op gesteld, het was of de boer er de lucht van had en, zoolang de bode in1 uniform gereed lag om zijn taak te vervullen, liet hij zijn neus niet buiten de deur zien. Was de bode echter verdwenen, dan deed hij weer als altijd zijn gewone werk op en om de hoeve De vier ochtenden hadden zich tot twaalf aaneengereid en nog altijd bleef boer Sengers ongenaakbaar. Eiken ochtend bracht de bode rapport uit bij den majoor-commandant, doch toen er twaalf ochtenden vruchteloos waren voorbijgegaan gelastte de majoor den bode zijn pogingen voorloopig te staken. „Wij zullen daardoor" sprak de majoor, „Sengers In den waan brengen, dat de vervolging gestaakt is en wellicht doet zich dan wel eens een gelegen heid voor, dat het vonnis kan worden ten uit voer gelegd." En die gelegenheid kwam onverwacht op- In de maand Augustus was het te O. kermis. Het marktplein stond vol spellen en kramen, en ook twee draaimolens waren er voor vermaak van jong en oud opgebouwd. Na afloop der Hoogmis, in de aan de Markt grenzende kerk, mochten de kermisbazen hun gelegenheden openstellen en weldra was de lucht vervuld van alelrlei geschreeuw en getoe ter. De weg van den majoor-commandant naar zijn huis, leidde van de kerk langs de twee draaimolens. En toevallig zag hij boer Sengers met een groote sigaar in zijn mond, op een leeuw zitten, lustig ronddraaiend en schijnbaar ten volle opgaand in dit zoo specifieke kermis- genot. Daér was nu de gelegenheid Ijlings werd de bode, die in de buurt woonde opgeroepen vliegensvlug kleedde hij zich in uniform en, terwijl hij de knoopen van zijn uniformjas nog moest vastmaken, was hij reeds op weg naar het kermisterrein. Nog altijd zat boer Sengers blij en fier op den houten koning der woestijn, draaide lus tig rond, en was zich in geen enkel opzicht be wust van het gevaar, dat hem dreigde. De bode had zich achter een granieten pomp verdekt opgesteld, gereed om handelend te kun nen optreden. De draaimolen begon vaart te verminderen en zoodra Sengers te grijpen was, kwam de bode uit zijn schuilhoek te voorschijn en, zoncjer dat Sengers iets kwaads vermoedde, voelde hij een hand op zijn schouder en keek hij verschrikt in het aangezicht van den geuniformden bode, die hem toeriep: „Zie zoo Sengers Nou hebben wij je te pakken Je bent mijn arrestant De verschrikte boer gleed van zijn houten leeuw, de bode greep hem bij den arm en zoo werd hij, omstuwd door honderden nieuwsgie rigen, naar de provoost geleid. Toen hij in een cel was ondergebracht, trad de majoor bij hem binnen en zeide: „Zie je wel Sengers, de molen der wet draait wel eens lang zaam, maar tenslotte moet je toch tusschen de steenen door. Als je echter nu de kosten be taalt, die inmiddels tot 17,80 opgeloopen zijn, dan kan ik je onmiddellijk de vrijheid terug geven." „Dat me dat nu juist met de kermis gelapt wordtantwoordde Sengers, „dat vind ik ge meen ik heb gezegd, dat ik niet zou betalen en daarom vertrap Ik het ook, en betaal niet „Zooals je wilt, Sengers!" zei de majoor en verliet daarna de cel, die door den cipier weer behoorlijk werd dichtgegrendeld. Een paar uur later ontving de majoor een boodschap, dat Sengers wel zou willen beta len, doch nu ging er een boodschap terug, da hij 's morgens de gelegenheid had gehad en nu maar tot vijf uur moest wachten. Sengers kon dus op zijn gemak nog eens over het geval nadenken! Te 5 uur ging de majoor weer naar de cel en onmiddellijk stond Sengers op, draaide ziek om en haalde uit een geheime bergplaats van zijn pantalon een zakje, waaruit hij de gevraagde 17,80 opdiepte en die op tafel neertelde. „Zie zoo!" zei hij, toen hij de provoost ver liet, „Dat Is één keer, doch dat zal me niet meer overkomen." En inderdaad is er naderhand geen prompter schutter geweest dan boer Sen gers. C. A. M. jNADRUE VERBODEN.j Portefeuille met 3000 verdwenen. Bij de politie van het bureau Warmoesstraat te A'dam, heeft gisteir 'n man aangifte gedaan, dat hij het slachtoffer geweest zou moeten zijn van straatroovers, die hem twee portefeuilles met een bedrag van 3000 hebben ontstolen. De man deed deze ontdekking gisterenmorgen vroeg in zijn woning. Woensdagavond en een deel van den nacht was hij op stap geweest, waarbij hij In de omgeving van den Zeedijk en den Achterburgwal verschillende café's en enkele verdachte huizen had bezocht. Totaal dronken had hij zich daarna volgens zijn verklaring in een taxi door een snorder naar huis laten brengen. Den geheelen dag is een rechercheur er met den man op uit geweest. Het onderzoek heeft echter tot nu toe geen resultaat opgeleverd, omdat de man zich niet meer herinneren kan, waar hij precies is geweest. Bij het bedrag, dat hij is kwijtgeraakt, bevonden zich twee bankbiljetten van 1000. Vooropgesteld, dat de man de waajrheid heeft gesproken, zal het voor de politie bij totale afwezigheid van eenige aanwijzing een uiterst moeilijke taak zijn, om licht in het geval te brengen. Hij inde het salaris van zijn meisje. Aan een politiebureau te A'dam kwam eien juffrouw aangifte doen van een reeks eigen aardige diefstallen, welke in haar nadeel wa ren gepleegd. Zij had eenige weken in een ziekenhuis door gebracht en wilde, toen zij daaruit ontslagen werd, bij haar patroon haar achterstallig sala ris komen halen. Daar vertelde men echter, dat haar verloofde iedere week over het- geld had gedisponeerd, zoodat er voor haar niets was blijven liggen. Met deze minder prettige mededeeling kon de juffrouw weer vertrekken, waarna zij de geschiedenis onmiddellijk bij de politie ging vertellen. Een puzzle voor het Hof. De volgende geschiedenis speelde zich eenige maanden geleden op het Noordelijkste puntje van het Noordhollandsche vasteland af. Een slager uit Den Helder had van een Texelaar in het jaar 1925 een som van 2000.geleend, tegen een rente van 7 pet. Einde 1931 wilde de geldschieter zijn geld wel eens terugzien en via een advocaat stelde hij zich in verbin ding met den slager. Deze stak naar Texel over, om eens te praten. Het gevolg was, dat eenigen tijd later de Texelaar een tegenbezoek in Den Helder bracht, gewapend met de schuld bekentenis. Ten huize van den slager was hij zoo onvoorzichtig het document ter tafel te brengen en de pootige slager aarzelde geen oogenblik, doch maakte zich van het papier meester. Naar zijn zeggen waren schuld en rente vereffend, zes jaar lang had hij aan zijn Texelschen vriend vleesch gezonden in aflos sing en betaling. Ietwat beteuterd sprak de eilander, buitengekomen, een agent aan, die hem den raad gaf naar het hoofdbureau te gaan. Nog aarzelde de lankmoedige geldschie ter. 's slagers vrouw immers had hem verzekerd dat zij de schuldbekentenis aan de boot zou bezorgen. Zij daagde echter niet op en .C(en volgenden dag toog de man naar het p° 1 le' bureau. De slager beriep zich voor de Alkntaarsche rechtbank op zijn vleesehleveranties- «oen net mocht hem niet baten; hij hoorde zjch veroor- deelen tot drie maanden gevangenisstra£ We gens diefstal. Gisteren diende deze zaak i« hooger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam, e slager hield vol zijn schuld door vleesehleveranties te hebben gedelgd. Hoeveel vleesch hij dan wel geleverd had aan het gezin van twee per sonen, kon hij niet zegSe«- want hij had er geen boek van gehouden- vo geils den kroon getuige was het hoogstens vu a zes p0nd per week geweest en niet ee°® Bl' rende het ge heele jaar. Als prijs was/u ct. per pond vast. gesteld. Een getuige a aecnarge vond het hee- lemaal niet vreemd, dat öe slager geen boek had gehouden, volgens hem kwam dat in het Noorden, waar de menschen elkaar vertrou wen, dikwijls v00'' Volgens de vrouw van den benadeelde, had de slager haar gedurende ongeveer 35 weken per jaar hoogstens zes pond vleesch geleverd, wat dus iuis£ voldoende was om de rente van de 2000.— te dekken. Do procureur-generaal Mr. M. Baron Van Harinxma thoe blooten noemde de handel wijze van verd. uiterst brutaal, z.i. terecht ver oordeelde de leclitbank hem tot drie maanden gevangeniss raf. Spr. requireerde bevestiging van het Alkmaarsche vonnis. Het Hof zal 10 November arrest wijzen. Twee zwaar, verschillende licht gewonden. Omtrent de autobotsing bij Harmeien meldt het „U.D." nog de volgende bijzonderheden: Om ongeveer kwart voor tien naderde uit de richting Leiden een luxe auto, bestuurd door den heer C. Wagenmaker uit den Haag. In het voertuig bevonden zich nog vier andere personen, waaronder twee dames. Tegelijker tijd kwam uit de richting Utrecht een reis wagen uit Deventer, welke met een gezelschap uit Deventer op weg was naar den Haag. Deze autobus werd bestuurd door den heer Joh. A. Stempher uit Deventer. De luxe auto reed met een vaart van ongeveer 70 K.M., terwijl de reis wagen plus minus 35 K.M. moet gereden heb- ien. Juist jn de bocht voor Harmeien kwam het tot een ernstige botsing tusschen de twee wagens, welke zoo hevig was, dat de luxe over de geheele linkerzijde als een sardineblik werd opengereten, terwijl de reiswagen met den kop in den Leidscherijn. dook. doch niet verder dan het motorblok in het water ver dween. De gewonden De chauffeur van den reiswagen voelde een ware glasregen op zich neerdalen. Hij werd niet ernstig aan den arm en aan den hals ge wond. Ook passagiers in de bus liepen ver wondingen op, welke over het algemeen door glasscherven veroorzaakt waren. Zwaar letsel werd hun niet toegebracht. Erger waren de verwondingen van de inzittenden van den luxe auto. Een der dames brak een arm en een been en bekwamen inwendige kneuzingen. Ook een tweede werd inwendig verwond. Den bestuur der trof weinig letsel. In het geheel moesten zeven personen naar Utrecht worden vervoerd. Zij werden per auto van den G.G.D. naar de Rijksklinieken gebracht. De eerste geneeskun dige hulp werd verleend door de drs. Buiten huis uit Harmeien en Westendorp en Fizaan uit Veuten. De passagiers van den reiswagen, die spoe dig uit hun netelige positie waren bevrijd en wat van den schrik bekomen, zijn, voorzoover zij zich niet onder geneeskundige behandeling behoefden te stellen, met particuliere auto's doorgereisd. De ruïne van de beide auto's bood een troos- teloózen aanblik. De reiswagen hing scheef in het water, terwijl de luxe auto aan de andere zijde van den weg in de sloot was terechtgekomen. Twee takelwagens van Jon- gerius waren voor het opruimingswerk aan wezig. De luxe auto, een „Rockne", was spoe dig weggesleept. De oorzaak Wij spraken nog den chauffeur van den reis wagen., diè een "stijven arm had en bloejlqnd aan den hals was. verwond. Hij had kalm ge reden en zooveel mogelijk rechts gehouden, hetgeen de .wielsporen uitwezen. De omstan digheden in aanmerking genomen, was de man zeer kalm. De bestuurder van den luxe auto, had dezen wagen gehuurd en was niet in het bezit van een geldig rijbewijs. Het verkeer werd geruimen tijd in beide richtingen stopgezet. Tal van auto's stonden f in lange rij geparkeerd. Het verkeer is ter plaatse buitengewoon druk, zoodat het ongeluk een ware opstopPins veroorzaakte. Het is wel aan te nemen, dat de bestuurder van de „Rockne' met groote snelheid de bocht veel te scherp genomen beeft, terwijl de ver woesting wel hitwees, dat de botsing met groote kracht plaats vond. Verscheiden om standers, bevestigden den indruk, dat de schuld van het ongeval te wijten was aan den be stuurder van den luxe auto. De ieiswagen was een A.D.A.-bus uit Deven ter, rijdend op het traject ApeldoornDeven ter. LETSEL DOOR SCHULD. De rechtbank te Leeuwarden heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 60-jarigen dokter H.' £e Apeldoorn, die onder Wijtgaard met zijn auto een anderen auto had aangereden, tenge volge waarvan een der inzittenden ernstig werd gewond. De rechtbank veroordeelde ver dachte tot 600 boete, subs, een maand hech tenis. Dader aangehouden. Gisterennacht is te Waalwijk ingebroken in den goudsmidswinkel der firma Tausch. Veel Souden horloges en ringen, alsmede verschik lende andere kostbaarheden werden ontvreemd. Naar het Hgz. nader weet te melden is de dader reeds gevat. De Bossche politie ontdekte bij het station in den Bosch een verdacht uit ziend persoon en zij achtte het gewenscht hem eens aan den tand te voelen. Toen de man op het bureau werd gefouilleerd bleek hij in het bezit te zijn van een groot aantal gou den horloges en ringen. Bij nader onderzoek kwam uit, dat dit de buit was van.de inbraak te Waalwijk. De man, die afkomstig Is uit Rotterdam, is ter beschikking gesteld van den burgemeester van Waalwijk. Naar medeplich tigen wordt nog gezocht i De rechtbank te Roermond veroordeelde den in het huis van bewaring gedetineerden koop man W. H. L„ die op 12 Augustus in een café te Weeft schoten had gelost op zijn zwager, W. Schumann, aldaar, waardoor deze ernstig aan hoofd en arm werd gewond, tot I y3 jaar ge vangenisstraf. De eisch was 2 jaar, Bakkers in actie op den wedstrijd van dej R. K. Bakkerspatroonsvereeniging St. jw te Nijmegen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6