ALGEMEEN OVERZICHT. DE MOORD in i (IET PIATQE5' KULTURKAMPF IN SLOWENIE. VRIJDAG 28 OCTOBER 1932 VON PAPEN LAAT ZICH WEER INTERVIEWEN. DIEF, DIE AAN ALLES DACHT. VLOOTDAG IN AMERIKA. Een oproep van Hoover. „Géén enkel land kan aan zichzelf alleen denken". CAROL DREIGT HELENA. De viering van Michael's verjaardag uitgesteld. JONGEMAN DOOR TWEE MEISJES VERMOORD MOORD IN DE GEVANGENIS TE SOFIA. ZIJN VERLOOFDE VERGIFTIGD MET TYPHUSBACILLEN. DE GERECHTELIJKE DWALING TE ANTWERPEN. GODSDIENSTONDERWIJZERS MET GEWELD UIT DE SCHOLEN VERWIJDERD.. VALKENBURG'S i FUUWARDEN» 'J DE NIEUWE VATICAANSCHE PINAKOTHEEK. Door den H. Yader plechtig geopend. DE „RIJKDOMMEN" DER SPAANSCHE JESUIETEN. ERNSTIGE WERKLOOZEN- ONLUSTEN TE LONDEN. Heftige botsingen met de politie. Intern, samenwerking Op een vergadering van de autoriteiten der episcopale methodist enkerk heeft staatssecre taris Stimson een rede gehouden, waarin hij erkende, dat Amerika's medewerking voor de handhaving van den wereldvrede van es&eintiee belang is. De wereldvrede, aldus Stimson, is Verwezenlijken, tenzij alle landen ten inspannen ter bereiking van he g Schappelijk doel. Dit heteekent, dat samenwerking met het oog op een dergelijk doel niet te verwezen lijken is, als wij daaraan niet te zamen met de andere naties deelnemen. Spreker laakte scherp de houding der chau vinisten en der sensatiepers, die wantrouwen zaaien. Nimmer hebben onze demagogen zóó sterk als thans gemeend, zich te moeten ver klaren tegen de stappen van onze Europeesche debiteuren, nimmer was onze sensatiepers hef tiger in haar critiek op zelfs de allernoodzake- lijkste maatregelen met het oog op internatio nale samenwerking. Als gevolg van het volkenbonds-instituut en bet Kelloggpact wordt thans de geheele wereld betrokken bij een aanslag op den vrede. Elke dreigende inbreuk op die verdragen door te Vei'wachten vijandelijkheden legt den anderen den plicht op, overleg te plegen, ten einde de openbare meening te mobiliseeren tegen de dreggende ramp. De weigering der Ver. Staten om de door 'n gewapenden aanval verkregen resultaten te er kennen, vervolgde spreker, bevestigt het heilig karakter der verdragen en vormt een nieuwen stap op den weg naar de internationale samen werking tegen den oorlog. Tenslotte bracht Stimson hulde aan de methode van persoonlijk overleg tusschen de leiders der vegeeringen, wees erop, dat we leven in u tijd perk van goeden wil en vertrouwen tusschen Engeland en Amerika, dat door het accoord van Londen is ingeluid. Spreker pleitte met na druk voor de voortzetting der pogingen tot ont wapening, want „de eerste stap op den weg naar wet en orde bestaat niet in het grijpen naar het pistool". Venezuela en de Volkenbond De gezant van Venezuela te 's-Gravenhage, dr. Cardenas, heeft aan een der redacteuren van het Nederlandsch Correspondentiebureau verschillende mededeelingen gedaan naar aan leiding van het onlangs gepubliceerd financieel verslag van den volkenbond, waarin een lijs is opgenomen van den stand der betalingen der leden van hun quota. In deze lijst is Ve nezuela opgenomen onder de landen, die no„ niets betaald hebben van hun contributie over 1932, zoodat verschillende bladen hebben un nen schrijven, dat alle Zuid-Amerikaansche landen ten achter waren in hun beta mgen aan den volkenbond. De Venezolaansche gezant stelt er Pr uitdrukkelijk te verklaren, dat zijn an onrechte onder de wanbetalers is opgeno Venezuela is overigens, zoo zeide B denas, het eenige land ter wereld, a tisch geen enkele staatsschuld hee De contributie voor den volkenbond werd overgemaakt in ponden en re®dS naar dit jaar zond de regeering de cn Europa ,en de zaakgelastigde va aurus- in Zwitserland overhandigde baa tus aan den volkenbond Doch n wag overhandigen van die chèque ee heeft tengevolge van den koers van bn-e£ de Venezolaansche zaakgelastig regeering daarvan kennis gegeven aan Z""jddenijk een welke na ontvangst hiervan o het tweede chèque heeft afgestuurd verschil te betalen. financieel ver- Toen nu in annex A van n zuela onder slag van den volkenbond ook de Vene de wanbetalers werd genoemu. volkenbond, zolaansche gedelegeerde bh m den de heer Cesar Zumeta, zich g hepr thesaurier van den volkenhon verklaring Jacklin, die hem een se waarin hij ver heeft afgegeven op 15 October zai doen om klaart, dat hij al het mogdfl den valschen indruk, d e ten volkenbond betalingen van Venezuela aa schrljven be is gewekt, weg te nemem Venezue,a vestigt de heer •IacklinfiT.ancieele verplichtin altijd op tijd aan zijn fi ha(J voldaan gen tegenover den volke de begrootjng De gezant vertelde no* dlt jaar werd van Venezuela einde J regeering de chèque aangenomen en dat o Men heeft reeds in Juli had op betalingen getalmd, in Venezuela niet met Een tweede Raffles aan het werk. In den nacht van Maandag op Dinsdag ie hit het museum te Blackburn de gouden ^or°' nation Cup gestolen, die in 1926 door So ar te Epsom is gewonnen. Van stelen mag a geval echter bijna niet gesproken w want deze term is veel te vulgair wijze, waarop de kostbare beker ran ar is verwisseld, meldt de „Dai y x De politie is er bijna zeker van dat de beroemde Raffles in hoogst eigen persoon naar Blackburn is gekomen, enkel en alleen met het doel, den Coronation Cup in zijn bezit te hrijgen. Hij wist precies, waar hij haar kon vinden en liet alle andere kostbaarheden van bet museum ongemoeid. De methode, welke hij volgde om zijn doel te bereiken, gat blijk van zorgvuldig nadenken en overleg. Hij drong een tuin binnen, welke achter de zaal, waar de trophee staat tentoon gesteld, is gelegen, klom op het dak en Bneed een ruit uit, welke juist groot genoeg was, om hem doorgang te verleenen. Vervolgens verwijderde hij twee stalen sta ven uit een deur welke hem den doortocht belemmerde en sneed er een groote spiegel ruit uit. Hij deed dit successievelijk, terwijl hij ieder afzonderlijk stuk glas zorgvuldig op een in de nabijheid staande tafel legde, en slotte kroop hij door de aldus ontstane ope- ning. Zijn volgende zorg was den beker uit a vitrine, waarin hij stond tentoongesteld, e verwijderen. Ook dit karwei volbracht hij zon der moeite met behulp van zijn glassnijder. Daar de edele vertegenwoordiger van het inbrekersgilde blijkbaar aan de waarde van zijn buit twijfelde Raffles houdt zich, zooals iedereen weet, niet met minderwaardige za ken op zag hij uit naar een middel, om zich hieromtrent zekerheid te verschaffen. Hij ging op zoek en keerde weldra terug met een weegschaal, waarop hij zorgvuldig den beker afwoog. Toen dit onderzoek bevredigend was afgeloo- pen, maakte de ongenoode bezoeker zich gereed, te vertrekken, doch niet voordat hij met be hulp van een borstel, welke hij in de zaal vond, zijn kleeren, die door de klimpartij stoffig wa ren geworden, netjes had schoongeborsteld. De volgende daden van den heer „Raffles" kunnen niet beschreven worden, daar niemand weet, boe en wanneer hij zich met den beker die uit achttien karaats goud bestaat, mt de voeten heeft gemaakt. RrTEDKICHSHAFEN, 27 October (H.N.) Volgens een bij de werf ontvangen telegram is de „Graf Zeppelin" vanmorgen 9.40 uur te Pernambuco geland. WASHINGTON, 27 October (V.D.) Naar aan leiding van den vlootdag, die heden in de Vereenigde Staten wordt gevierd heeft presi dent Hoover een oproep gepubliceerd, waarin hij verklaart, dat het op grond van de con stitutie de eerste plicht van de regeering der Vereenigde Staten is, de nationale verdediging veilig te stellen. De regeering heeft er met succes naar ge streefd, de internationalebewapening te land zoowel als ter zee in overeenstemming te bren gen met de overeenkomst van Londen. Indien deze bemoeiingen tenslotte toch zul len mislukken dan is de regeering der Ver eenigde Staten gedwongen de Amerikaansche vloot tot de uiterste grens van de Londensche vlootovereenkomst uit te breiden en haar vloot daardoor op gelijke sterkte te brengen met de machtigste vloot ter wereld. LONDEN, 27 October (R.O.) De chef van den Engelschen generalen staf in het Arabische le ger tijdens den wereldoorlog, luitenant-kolonel Stirling, heeft een onderhoud gehad met zijn vroegeren tegenstander, rijkskanselier von Pa pen, waarvan de „Morning Post" het volgende publiceert. Als inleiding wordt gezegd: Zoolang de rijks kanselier de orde in het land kan handhaven en zijn landgenooten zegt wat hun te doen staat en hoe en wanneer het hun te doen staat, zoolang zal Duitschland over het algemeen met de heer schappij van von Papen en de zijnen accoord gaan, ofschoon zij geen steun vinden in het parlement of bij de partijen. Sprekend over zijn onderhoud met den rijks kanselier zegt de luitenant-kolonel: Von Papen valt buiten het dikhoofdige Pruisische type en dit verklaart wellicht ten deele zijn onloochen baar succes bij zijn onderhandelingen met de Franschen te Lausanne. Hij is verstandig en weet een anders stand punt te begrijpen. De rijkskanselier heeft hem verklaard: Het resultaat van de jongste rijksdagverkiezingen was ongeveer overeenkomstig mijn verwachtin gen. Er was geen partij met een voldoende meer derheid om een nieuwe regeering. te vormen, en de partijen konden zich niet aaneensluiten, al gebeurt dit later wellicht toch. Op de vraag, welke houding hij zal aannemen tegenover de nationaal-socialisten, het ijzeren front en de communisten en of hij tusschen hen onderscheid zou maken, antwoordde von Papen: De eerste plicht mijner regeering is het staats gezag te handhaven. In dit opzicht is de regeering besloten de noodige maatregelen te treffen. De noodzake lijkheid eener centrale reorganisatie is de eer ste en eenige strijd, waarvoor mijn regeering staat en mijn allereerste taak zal zijn, te pogen werk voor de werkloozen te verschaffen. Verder moet het bestuursapparaat uit be zuinigingsoverwegingen vereenvoudigd woiden. Een vraag over het eventueel herstel der mo narchie beantwoordde de rijkskanselier weer met de verklaring, dat deze kwestie thans niet aan de orde is. Inzake de ontwapening verklaarde de rijks kanselier: Wij hebben op het oogenblik het ge voel geheel zonder veiligheid te zijn. De particuliere legers, waarop van Fransche zijde steeds weer wordt gewezen, zijn, zooals elk vakman weet, in militair opzicht van geen waarde, daar zij onbewapend en niet zijn uit gerust zooals de in hooge mate technisch-mo- derne oorlog vereischt. Ten slotte beantwoordde von Papen nog eenige vragen betreffende de Duitsche schulden. Plij verklaarde, dat overal in Duitschland de oprechte wensch bestaat, aan deze verplichtin gen te voldoen. Doch men moet in het oog houden, hoe onze betalingscapaciteit afhangt van onzen export en van den verkoop van onze producten op de buitenlandsche markt. Slechts door wederzij dsch vertrouwen kan het economisch herstel der geheele wereld tot stand worden gebracht. Geen enkel land kan thans meer aan zichzelf alleen denken. Naar de Weensche correspondent van de „Daily Herald" meldt, had minister-president Manioe, Roemenië's „sterke man". Dinsdag een langdurig onderhoud met prinses Helena over de toekomstige betrekkingen tusschen haar en konins Carol. Manioe zou haar hebben medegedeeld, dat haar inkomen van de civiele lijst zou worden geschrapt, als zij zich niet bereid verklaart, de oplossing van de geheele kwestie eens en voor altijd over te laten aan koning Carol en het Roemeensche kabinet. De koning zelf deed Dinsdag een anderen veelbeteekenenden stap. Hij bepaalde, dat de viering van Michael's verjaardag, waarvoor prinses Helena, zooals bekend, naar Boekarest gekomen is, tot 8 November a.s. zal gorden uitgesteld onder voorwendsel, dat kroonprins Michael geboren is, toen de Grieksche kalen der, welke veertien dagen achterloopt bij den West-Europeesche, nog van kracht was. Iedereen echter is ervan overtuigd, dat de eigenlijke reden voor dezen maatregel is, dat hij zijn gemalin meent te kunnen dwingen zoo lang mogelijk in het land te blijven, opdat de tijd en Manioe's tusschenkomst de verzoening kunnen brengen, waartegen zij zich zoo krach tig verzet. Hoewel prins Michael met zijn moeder de lunch gebruikt heeft, heeft de koning haar nog niet gezien. Een hofbericht meldt, dat zij hem niet wilde ontvangen. Geheimzinnige geschiedenis te Birmingham. Een geheimzinnig drama, dat spoedig, naar men hoopt, zal worden opgehelderd, werd te Birmingham ontdekt. Men vond er n.l. in een tuin voor een huis gelegen, het lijk van een 21-jarigen jongeling, Sidney Maxton geheeten. Hij had hevige slagen op het hoofd en een messteek in de borst bekomen. De politie, die onmiddellijk een onderzoek instelde, wist niet wat te denken. Zij doorzocht nauwkeurig den omtrek en ondervroeg talrijke personen. Een jong meisje verklaarde, dat zij den avond van het drama een jongeling gezien had, die van twee meisjes vergezeld was en dat'zij had hooren schreeuwen. Zij voegde er aan toe, ook nog gezien te hebben dat de jon geling scheen te vallen en dat men hem in het hofje gedragen had. De twee meisjes werden opgespoord. Maan dag werden zij aangehouden en van den mocfrd op den jongeling beschuldigd; het zijn twee gezusters, resp. 22 en 16 jaar oud. Het nieuws der arrestatie heeft in de buurt groot opzien verwekt. Men weet nog niet, in welke omstandigheden de misdaad gepleegd werd en wat de drijfveer er van was. Men zal het vernemen tijdens de verschijning van de beklaagden voor de recht bank. SOFIA, 27 October. (V.D.) In een gevangenis te Sofia heeft een wegens moord op een Mace doniër tot levenslange gevangenisstraf veroor deelde een medegevangene, die eveneens we gens moord op een.- Macedoniër was veroor deeld, doodgeschoten. De moordenaar verklaarde, dat hij de daad heeft gepleegd op bevel van de Imro. De vermoorde maakte deel uit van de Pro- togeroff-groep. Hij had in de maand Juli j.l. in de plaats van een Macedonischen afgevaar digde op straat bij vergissing een kunstschil der doodgeschoten. Te Weenen heeft een koffiehuishouder zijn verloofde die in bepaalde omstandigheden ver keerde, door middel van pralines, die typhus- bacillen bevatten, vergiftigd Het slachtoffer is na vijftien dagen overle den. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de koffiehuishouder een medeplichtige had, een oud-geneesheer die aan den beschuldigde de doodende bacillen bezorgde. Beiden werden aangehouden en beschuldigd van moord. 107 JAAR OUD. BERLIJN 27 October. (H.N.) Een inwoner van Duitschland heeft vandaag zijn 107den ver jaardag gevierd. Hij is Duitschlands oudste bUirlrr;„ l 18 w ?St Pruis Fritz Sadowski uit Neidenburg. Er leven in Oost Pruisen nog 4 personen, die meer dan 100 jaar oud zijn. Nadere bijzonderheden omtrent het geval. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Door de bekentenis van een stervende die vroeger een valsche getuigenis aflegde, is aan het licht gekomen, dat een dienstmeisje te Antwerpen in 1930 onschuldig veroordeeld werd tot 5 jaar gevangenisstraf wegens een diefstal, die ze bij haar werkgever zou begaan hebben. Het meisje had altijd volgehouden onschul dig te zijn en was zelfs in hooger begroep ge gaan, doch door de getuigenis van hooger be doelde dame, een kennis van haar patroon, die thans dus blijkt valsch geweest te zijn, was het haar onmogelijk om aan haar straf te ont komen. Zij zit op het oogenblik nog in de gevange nis van Namen. Het parket van Antwerpen is intusschen van dezen „coupe de théatre' op de hoogte gesteld. Omtrent het gisteren door onzen Brussel- schen correspondent gemelde geval van een on schuldig veroordeelde dienstbode te Antwer pen meldt de Brusselsche „Standaard" nog: De valschelijk beschuldigde was in 1929 als dienstbode in betrekking bij een Antwerpsche ingezetene. Op het oogenblik, dat de dienstbode haren dienst verliet, was haar patroon juist het slachtoffer geworden van een belangrijken diefstal. Een meubel was opengebroken en een som van 16.000 francs was er uit verdwenen. Daarenboven stelde men vast, dat ook een hals snoer, ter waarde van 30.000 fr„ was meegeno men, alsmede een medaillon dat rond de 2.000 frs. waard was. De dienstbode werd aangehouden in de maand December 1930. De vriendin van den bestolene beschuldigde haar brutaalweg den diefstal te hebben bedre ven, en het gevolg was dan ook, dat zij den 21 Maart 1931 door de rechtbank van Antwer pen werd veroordeeld tot 5 jaar gevagenisstraf en 700 frs. boete. De dienstmaagd had niet opgehouden haar onschuld staande te houden; ook teekende zij dadelijk beroep aan tegen het vonnis. Meer dan anderhalf jaar is verloopen en nog heeft het beroepshof geen tijd gevonden om deze zaak in behandeling te nemen Hèt gekste van de historie was nu wel, dat het ongelukkige slachtoffer van die rechter lijke dwaling en dien rechterlijken sleur maar niet terug te vinden was, ofschoon de stervende alles in een schrijven aan den pro- kureur des konings had medegedeeld. Deze hooge magistraat heeft dadelijk het Ant- werpsch parket op de hoogte gebracht, maar moest als antwoord ontvangen, dat de be trokken dienstbode niet in de gevangenis der Scheldestad vertoefde en dat ze ook die van St. Gillis had verlaten Na lange opsporingen vond men haar einde lijk terug in de gevangenis van Namen, waar ze naar het schijnt een straf uitboet voor andere feiten, die men echter niet nader aan geeft. In elk geval, van de smet van den diefstal bi) M. L. te Antwerpen, dien ze dus niet zou hebben bedreven, dient de vrouw onverwijld gezuiverd zegt het blad. Hopen we maar al leen, dat het gerecht weer geen anderhalf jaar er voor noodig zal hebben om de waarheid te achterhalen. Naar een speciale correspondent van de .Keichspost" uit Laibach meldt, wordt de strijd van het tegenwoordige Joego-Slavische regiem tegeif^de Katholieke Kerk steeds feller. Het verbod van Katholieke sportverenigin gen en van Katholieke schoolvereenigingen vormde de inleiding tot dezen strijd en toen de kerkvervolgers de jeugdorganisaties een maal vernietigd hadden, begonnen zij hun eigenlijke groote anti-Katholieke campagne, vooral in Slowenië, waar de godsdienststrijd door de vroegere vrijzinnige „zelfstandige de mocratische partij" met den steun der regee- ringsorganen, vooral van den viceban dr. Pir- majer, gevoerd wordt. Met geweld werdén alle leerplichtige kinde ren in de atheïstische gymnastiek-vereenigin- gen, de z.g. „Sokols" ingelijfd, die tot een dwangorganisatie van den staat geworden zijn. In Slowenië werden alle leeraren, die op een of andere wijze werkzaam waren in Katho lieke organisaties en nog geen tien volle dienst jaren hadden, zonder eenige reden ontslagen. De overigen, onder wie personen met 12 a 15 dienstjaren, werden gepensionneerd. Een groot aantal hunner werd bovendien naar Macedonië en Bosnië overgeplaatst. Ook de geestelijke op de lagere scholen staat den kerkvervolgers in den weg. In verschil lende dorpen, zooals bijv. Trifail, Zrece en Konjice heeft het ministerie van onderwijs de godsdienstonderwijzers uit hun ambt ont zet. In Konjice werden de aartsdiaken, Tovor- nik, pastoor Bezjak en kapelaan Bohanec als godsdienstonderwijzers ontslagen, ofschoon dit ontslag geheel en al in strijd was met de be staande wetten, volgens welke de aanstelling en het ontslag van godsdienstonderwijzers moet geschieden door het vorstbisschoppelijk ordi nariaat in overleg met het ministerie van on derwijs. v. Toen in September het nieuwe schooljaar be gon, hervatten pastoor Bezjak en kapelaan Bohanec het godsdienstonderricht in de school als naar gewoonte, daar zij van hun bisschop geenerlei mededeeling omtrent hun ontslag ontvangen hadden. Hierop werden beiden voor den gouverneur te Konjice gedaagd en wegens „verstoring van de openbare orde" tot een geldboete van 500 dinar subsidiair tien dagen gevangenisstraf veroordeeld. Toen de beide» geestelijken hun plicht en de wet getrouw desondanks voortgingen met gods dienstonderwijs te geven, gaf de gouverneur van Konjice, dr. Soehac, de gendarmerie bevel, om beiden priesters met geweld den toegang tot de school te verhinderen. Inderdaad ver schenen den 23en September 1.1. in de scholen van Konjice en Zrece een aantal gendarmen, die de geestelijken met geweld uit het school gebouw verwilderden. Dit gewelddadig optreden der gendarmerie bracht onder de bevolking een geweldige op schudding teweeg. Eenige dagen na de inci denten verschenen ruim honderd moeders in de school van Konjice en eischten, dat haar kinderen door de ontslagen geestelijken we derom in de geloofsleer zouden onderwezen worden. Toen dit protest niets baatte, verzamelden zich den 29sten September 1.1. ruim 300 moe ders, voor de gouverneurswoning te Konjice en eischten, tot den gouverneur te worden toe gelaten. Toen deze de deputatie van vrouwen met waardelooze beloften wegstuurde, keerde zich haar woede tegen den president der „Sckoi" van Konjiee, advocaat dr. Erwin Mejak, die als hoofdaanvoerder van de geheele anti-gods- dienstbeweging i die streek bekend staat. De vertoornde vrouwen drongen zijn bureau, binnen en gingen tot handtastelijkheden over. Door een geweldigen angst aangegrepen bracht dr. Mejak den vrouwen aan het verstand, dat hij alles doen zou wat zij verlangden. Hij werd daarop door twee vrouwen bij den arm gepakt en vergezeld van een groote menigte naar de pastorie gebracht, waar hij als president van de Sokol van Konjice een verklaring ondertee- kende, dat kapelaan Bohanec op school gods dienstonderricht zou kunnen blijven geven. Intusschen was de gendarmerie uit de geheele omgeving gealarmeerd maar daar de vrouwen haar voornaamste doel toch bereikt hadden gingen zij rustig uiteen. De „Sokol" van Konjice ontsloeg nog den zelfden dag dr. Mejak uit zijn ambt van pre sident, wijl hij zich door een aantal vrouwen schrik had laten aanjagen. Dit zijn slechts enkele voorbeelden van de anti-Katholieke houding der Joego-Slavische autoriteiten, welke niettemin den treurigen toestand in dit land, met name in Slowenië, duidelijk illustreeren. Keel. 5UJ 5 Men seint ons uit Rome d.d. 27 dezer: Vandaag heeft de H. Vader de nieuwe pina- kotheek ingewijd. De plechtigheid werd wegens het gebrek aan plaatsruimte slechts bijgewoond door de kardinalen, den pauselijken hofstaat, het corps diplomatique en een aantal Vaticaan- sche hoogwaardigheidsbekleeders. De openingsceremonie vond plaats in de groote middenzaal, welke uitsluitend meester werken van Rafael bevat. De H. Vader aanhoorde, op den troon geze ten, de toespraak van den directeur-generaal der musea, professor Nogara, die een historisch overzicht gaf van de pinakotheek en de te genwoordige inrichting ervan nader toelichtte. De H. Vader beantwoordde deze rede met een korte toespraak, waarin hij den wensch uit sprak, dat de oude glorievolle kunsttradities van het Vaticaan in de toekomst zullen worden voortgezet en waarin hij het verband, dat er bestaat tusschen kunst en godsdienst, schetste. Ten slotte bracht de H. Vader dank aan al len, die aan de voltooiing der nieuwe pina kotheek hebben medegewerkt. Naar Reuter nog uit Rome meldt, heeft de H. Vader in zijn toespraak, welke hij bij de opening der nieuwe pinakotheek heeft ge houden, zijn afkeuring uitgesproken over ze kere tendenzen in de moderne kunst, met name over de zoogenaamde nieuwe christelijke kunst, welke meermalen te kort schiet in waardig heid en redelijke opvatting en welke met het kanonieke recht niet in overeenstemming is. De „Gaceta de Madrid" publiceert een lijst van de bedragen en waardepapieren, welke op naam der Jesuieten op de Spaansche banken gedeponeerd waren en thans in beslag geno men zijn. Het totale bedrag aan baar geld is slechts 43449 peseta's, terwijl de effecten en andere waardepapier geen noemenswaard bedrag uit maken. In republikeinsche kringen beweert men, dat het geringe bedrag der in beslag genomen waardepapieren een bewijs is voor de juistheid van de voorspelling van oud-minister Maura, die indertijd verklaarde, dat de sociëteit haar gelden en papieren tijdig ln veiligheid zou brengen. NOODLOTTIGE GRANAATONTPLOFFING. LONDEN, 27 October. (H.N.) Volgens een bericht uit Shanghai zijn door de ontploffing van een granaat, welke kinderen op een vuil nisbelt in Tsjapei hadden gevonden, 17 perso nen gedood en 19 gewond. LONDEN, 27 October. (R.O.) De demonstra tie van de werkloozen, die uit alle deelen van het land naar Londen zijn opgetrokken, is niet zoo rustig verloopen als de eerste berichten wel lieten aanzien. Juist voor Marble-Arch begonnen de demon stranten plotseling met steenen naar de po litieauto's te werpen en werden eenige ruiten van een postkantoor verbrijzeld. De politie trachtte eenige belhamels te ar resteeren. Een menigte van eenige duizenden keerde zich echter tegen haar. Daarop chargeerden een twintigtal bereden politie-mannen, die met gummistokken op de menigte inranselden. Verscheidene personen werden gewond en een aantal winkelruiten werden ingeslagen, terwijl de verschrikte winkelbedienden hun toevlucht zochten op hooger gelegen verdie pingen. Ook op andere plaatsen in Hyde Park werd de politie met steenen en straatvuil geworpen, en werd door de bereden agenten ingegrepen. De demonstranten rukten takken van de boomen en verweerden zich hiermede. Verscheidene vrouwen werden bij de charge van de politie omvergereden. De toestand werd ten laatste zoo ernstig, dat de politie groote versterking liet aanruk ken. Bijzonder viel het op, dat alle hoogere po litiebeambten en de bereden politie, in plaats van de gewone hoofdbedekking stalen helmen droegen. De leiders van de communisten, e.a. Saklat- vala en Tom Mann, waren op hekken gekloms men en hielden opruiende redevoeringen. LONDEN, 27 October (H.N.) Het lagerhuis heeft de motie der onafhankelijke arbeiders partij verworpen, om een delegatie der werk loozen in het parlement te ontvangen. door 1. 8. FLETCHER., 36). Hadruk verboden Neen, nu nog niet. De politie beeft haar edgen methode en zij zal er niet dankbaar voor Zijn, als wij haar in de wielen rijden. Wij moe. ten ook niet vertellen, dat u Burchill daar ge- Zien hebt. Dat gelooven zij toch niet. De politie zal om Burchill te zoeken, meer aandacht Beschonken hebben aan de verschillend^ zee. tuarvens en stations dan aan de drukke Lon densche straten. De kerel denkt zeker, dat hij veiliger is onder het °°S der politie, die hem vijftig mijlen verder aan het zoeken is. Neen, ik hen er van overtuigd, Burchill zal voor den dag komen, als hij meent, dat het tijdstip daartoe gekomen is. Bedoelt u, dat hij zichzelf zal overleveren Ja. maar dan zal het zijn met een speciaal doel. Ga dus morgen vroeg naar dat hotel en tracht alles omtrent dien Dimamhro uit te vis- ecihen. Selwood ging naar het hotel Ravenna en had er niet de minste moeite mee, alle Informa ties te krijgen, die het personeel, vertegen woordigd door een chef, een (huishoudster, een huisknecht en twee kamermeisjes, hem kon geven. Het resultaat was mager. Mijnheer Di. tnambro was vroeger nooit in het hotel geweest hij had er maar twee nachten gelogeerd. Den meesten tijd was hij op stap geweest, ook op den I3den was hij vroeg uitgegaan, tegen tien uur was hij terug gekomen, had zijn rekening betaald, zijn reiskoffertje opgenomen en was ^«trokken. Hij had, terwijl hij daar logeerde, geen bezoek gehad, maar opeens herinnerde zieh een der kellners van het restaurant, dat °P den 12de een beer bij hem aan zijn tafel- tje had gezeten, 'een lange slanke man met zwart haar, die eruit zag.ja, eigenlijk als 6en acteur. Mijnheer Dimamhro was een dik- kleiine man, met een dunnen, zwarten baard. Er was ook een reden, waarom de keil n er zich dat zoo goed herinnerde: de twee boeren hadden een flesch champagne gedron- ken. de beste, die het hotel in voorraad bad Gie fiegqjj bad twiaalf shilling gekost! Om at belangrijke feit te constateeren, haalde de e'lner het kasboek voor den dag en wees op ^en post; Nummer 5 (het kamernumimer vaP mtwabro) een flesch Moët-e-Chandon. Bot gebeurt zelden, dat onze klanten zetbRn <iuren wÜn bestellen, zei de beleefde wii aaS" V6rkoopen meestal lichte tafel- voor>n* Cllam,Pa,sne? Die koimt bijna nooit sor61 p°0^ bracht dat nieuws over aan profes» heer J"OX"Raythwaite. Zou die lange, slanke ziin' 6t ZWart haar niet Burchill geweest m n^ntpekle de geleerde. Die beschrijving mambrP Maar nu wete,n WÜ ook hoe Di- er za=- Wij moeten Mountain ,an den tand voelen. Ga mee. a auReur, dien zij in de garage vonden, e ij dat hij zich heel goed den heer herinnerde, <He met zijn meester uit het Par- lementsgebouw gekomen was. Maar toen hij hem een beschrijving gevraagd werd, bleek zijn geheugen bem parten te spelen. Die heer. och ja, die was netjes gekJead en hij droeg een hoogen hoed. Of hij groot was of klein, zwart of blond, oud of van middelbaren leef tijd, dat wist hij niet mear. Daar had hij ook niet op gelet. Toch zou hij heim zeker herken nen als hij maar met hem in aanraking kwam, al was het te midden van een massa men schen. Vreemd, dat demeesten niet in staat zijn hun medemenschen nauwkeurig 0ip te nemen' bemerkte de professor. Mountain is een ver standige man, bekwaam voor zijn vak- hij kijkt iemand een volle minuut aan en'kan een maand later niet meer zeggen hoe die persoon er uit zag. Dat geeft allemaal niets, Selwood! De jonge secretaris begon te gelooven dat zij zich in een onmogelijken toestand bevon den en dat mijnheer Halfpenny gelijk had met zoo pessimistisch te zijn, wat betreft het nut van dit nasporingen. Maar de professor liet zich zoo gauw niet ontmoedigen en als hij stuitte op een onoverkoombare hindernis in één richting, dan zocht hij haastig een anderen uitweg op. Laten wij nu eens nagaan, hoe onze za ken er voor staan, zei hij, terwijl zij naar Port„ man Square gingen, wij weten nu zoo goed als zeker, dat Jacob een transactie, van welken aard die ook mag geweest zijn, met dien Di- mamtor o op den 12den November verrichtte en dat hij ten gevolge daarvan hem een cheque voor driduizend gunijes gaf of per post zond. Laten wij nu eens onderzoeken, of onder de papieren van Jacob daarover niets te vinden ik. Ik veronderstel, dat wij alles in het kantoor van het flatgebouw en op Port man Square kunnen doorzoeken. Het zal wel niet de eerste keer geweest zijn, dat Dimam hro met hem in aanraking kwam. Er moet toch wel iets te vinden zijn, Selwood: memo randa, brieven, kwitanties. Selwood schudde het hoofd. Een van de eigenaardigheden van wijlen mijn patroon was, dat hij nooit kwitanties gaf of aannam vooir onmiddellijk vereffende zaken. Hij had een gruwelijhen hekel er aan, als iemand hem een kwitantie vroeg voor contante betaling en weigerde ook steeds er een aan te nemen als men hem die wilde geven. Ik heb hem duizenden zien betalen en het aangeboden ont vangstbewijs in den haard zien werpen. Neen, ik vrees, dat wij zoo iets niet zullen vinden. Wat 'brieven betreft, had mijnheer Herapath ook een vreemde gewoonte, die mij in het be gin dikwijls in de war bracht. Zoodra een brief beantwoord was, vernietigde hij dien. En daar elke post direct behandeld werd, zullen wij in dat opziicht weinig of niets vinden. Laten wij toch maar eens gaan zoeken, zei de professor. Al konden wij maar iets vin den, een kaart, een brief waarop het adres van Dimamhro, dat kon dan van groot ge wicht zijn. Ik hen er meer dan ooit van over. tuigd, dat Dimaimbro de man was, die Jacob in bet Parlementsgebouw opzocht en dat het Bur chill was, die dienzelfden avond met hem ge dineerd heeft... Kom, laten wij nu naar het kantoor op Portman Square gaan en zoo wij diaar niets vinden, dan naar het kantoor het flatgebouw. Het was Zaterdag. Geheel dien middag en avond doorzochten professor Cox-Raythwaite en Selwood elke lade, lessenaar of kast, waar papieren konden liggen, zoowel op Portman Square als in het flatgebouw. Maar zooals Selwood wel voorzien had, vonden zij niets. Pa. pieren betreffende regeeringszaken, schetsen van te bouwen huizen, plattegronden, enz. vonden zij in menigte, allen netjes in mappen opgeborgen, maar niets van hetgeen de pro fessor hoopte te vinden en toen zij laat in den avond heen gingen, waren zij niet wijzer dan toen zij dien morgen met het werk begonnen waren. Ga naar bed, jongeman, zei de professor. Zet de heele zaak uit uw gedachten tot Maan. dagmorgen. Denk er niet meer aan. Kom dan Maandag dadelijk bij mij en wij zullen verder zien. Te drommel! Ik moet weten, van welken aard die transactie met Dlmambro geweest is, al zou iik dien man door heel Italië moeten opsporen. Selwood was blij genoeg om de zaak uit zijn gedachten te zetten, want het le.k hem een hopelooze zaak, een man op te sporen, van wien men slechts een vaag signalement Dezdt. Maar eer het Zondagmiddag was, stond hij (och weer tegenover het probleem. Sedert haar oom gestorven was, had Peggie een stil ver. trouwen in Selwood gehad. Zwijgend waren ze overeengekomen, dat hij voorloopig zooveel mogelijk haar ten dienste zou staan. Bijna al zijn tijd bracht hij op Portman Square door en deed hij alles, wat de jonge dame hinder of last kon besparen. Hij vergezelde haar ook, als zij uitging en zoo ging hij ook mede, als zij Zondags de kerk bezocht. Daar was een bank voor de familie Herapath gehuurd. De twee jongelieden hadden daar plaats genomen ■niet meer denkend aan het gebeurde van de laatste maand. Selwood was maar al te ver heugd den raad van den professor te kunnen opvolgen en de zaak voor vier en twintig uur uit zijn hoofd te kunnen zetten en Peggie, een vroom jong meisje, dacht slechts, aan een ge paste Zondagviering. De familie had de gewoonte de kerkboeken in de bank te laten liggen en Peggie nam het hare ter hand, toen er opeens een in vie ren gevouwen briefje uit viel. Als het een billet-doux was geweest, zou zij niiet ^neer verschrikt en verlegen zijn geweest. Zij hield het In de hand en toonde het aan Selwood. Dan ontvouwde zij het met bevende vingers, zóó, dat zij en haar hegeleider het tegelijkertijd konden lezen. Met verwonderde oogen en kloppend hart keken zij naar het dunne velletje postpapier, waarop een paar regels getypt stonden. ,,Als u uw neef, den Barthorpe Herapath, wilt redden, ga dan naar den ingang yan het kerkhof, waar een dame ijj een eigen auto u opwacht. HOOFDSTUK 30 De Grijze Dame, Terwijl de jongelieden zich over dit ge heimzinnige briefje bogen, waren beiden zich van hetzelfde gevoel bewust.zij waren, dankbaar, dat zij hij eikand et waren. Peggie was nooit meer verheugd over iets geweest, dan dat Selwood in haar onmiddellijke na bijheid was, waar zij hulp ep bescherming zoo noodig had. En hij was blij, dat hij het jonge meisje beschermen kon, want zij begrepen, dat die zoo onschuldig uitziende regeltjes iets te beteekenen hadden, dat van g-root ge wicht kon zijn. Barthonpe's leven redden. dat kon alleen maar beteekenen, dat iemand. de schrijver van dat briefje, met zekerheid wist. dat hij onschuldig was, dus dat iemand anders de dader was. Peggie lette niet op de verbaasde blikken, die op hen gevestigd wedden, toen zij met Selwood aan het eind van den kerkdienst met verschrikte oogen en gloeiende wangen de bank verliet en naar den uitgang 1 ©PZij had maar één gedachte.wie zou zij daar buiten ontmoeten? Welke onthulling zou haar gedaan worden? Onwillekeurig legde zij de hand op Selwood's arm, terwijl zij door het portaal gingen en de jonge secretaris drukte die hand met een plotselinge opwelling van trots tegen zich aan. Arm in arm gingen zij naar buiten en de portier, die de poort voor hen opende, glimlachte, terwijl zij hem voor- hijgingen. Hij dacht aan een anderen uittocht uit de kerk, waarbij de jonge dame oranje bloesems zou dragen. (Wordt vervolgd! j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9