ALGEMEEN OVERZICHT. DC MOORD in Zenuwachtig, Slapeloos en Overspannen Mijnhardt's Zenuwtabletten I1ET riATOE PRUISEN EN HET RIJK. ZATERDAG 29 OCTOBER 1932 INCIDENT IN HET BULGAARS CHE PARLEMENT. DE OEKRAINSCHE MINDERHEID IN POLEN Voorlezing van de troonrede ver stoord dopr communisten. Conflict tusschen mgr. Szeptycky en de onderwijsautoriteiten. STAKING AAN NEW-YORKSCHE HOOGESCHOOL. TREINRAMP IN CHINA. 90 dooden en gewonden. HET SCHULDEN-PROBLEEM. GEVOLGEN VAN TYPHOON. De redevoering van Castle. DE ONLUSTEN IN HYDE PARK. JAPANSCHE SAMENZWEERDERS GEARRESTEERD. DUITSCHE OORLOGSGRAVEN IN PALESTINA. DE NADERENDE 8 NOVEMBER. NIEUWE TREIN-OVERVAL BIJ CHARBIN. HET RIJKSKABINET BERAAD. SLAAGT. HUISZOEKING BIJ DE NAZIS. ERNSTIG VERKEERSONGELUK TE DRESDEN. Tien jaar fascisme De Italiaanische oud-minister van buitenl. zaken, tbans gezant te Londen, Grandi, geeft in de „Popoio d'Italia" een schildering van Italië's buitenlandsohe politiek over de laatste tien jaar. Hij schrijft o.a.: Wanneer werkelijk aange stuurd moet woiden op internationale samen werking en werkelijk in Europa nieuwe toe standen geschapen moeten worden, dan dienen de banden, waaraan de volken vastliggen, te worden losgemaakt. De nationale levensbehoeften dienen vervuld, de rechtsverhoudingen tusschen de volken aan deze behoeften aangepast en de grenzen vrij willig te worden opengesteld. Hiervan uitgaand, heeft Italië de laatste tien jaar gewerkt voor de geleidelijke herzie ning der vredesverdragen, voor vermindering der bewapening en voor billijke verdeeling der koloniale mandaten, omdat hierin de orga nische elementen van Europa's herstel worden gezien. Vervolgens richt Grandi zich tegen elk plan eener politieke en militaire overheerschlng, waardoor de vrijheid en veiligheid in Europa in gevaar worden gebracht. Italië heeft veiligheid noodig, doch deze wordt uitsluitend gewaarborgd door het even wicht der Europeesche mogendheden. Vooropgesteld dient echter, dat de technische en juridische wanverhoudingen in de ontwape ningskwestie worden weggenomen. Er kunnen rechtens niet twee soorten landen bestaan, een vrij om zich te bewapenen, het ander door ver dragen aan voorschriften inzake de ontwape ning gebonden. De bewapeningen moeten op denzelfden juridischen grondslag berusten en billijk verdeeld worden. Italië heeft nooit geweigerd, het goede recht der andere landen te erkennen. Vanaf den dag van het verdrag van Versailles heeft Italië gewezen op het vraagstuk der veiligheid. Duitschland eischt nog steeds zijn vrijheid en Italië heeft geen gelegenheid laten voorbij gaan het te helpen. Doch ook Italië heeft de wereld een vraagstuk voor te leggen, van niet minder belang dan dat der veiligheid, n.l. van de economische betrekkingen met de nabuur- staten. Dat zal de eerstvolgende taak der fas cistische politiek zijn. Mussolini heeft een rondschrijven gericht aan alle fascistische formaties van geheel Italië, welke luidt ais volgt: „Zwarthemden van geheel Italië! Het eerste decennium der revolutie is onder de begeestering van het geheele volk afgeslo ten. Waar de groote openbare werken in den loop der eeuwen onzen wil tot opbouwen zullen ver kondigen, daar vormt de fascistische revolutie het heilige, beteekenisvolle en plechtige bewijs der door ons gebrachte offers. Het tweede decennium zal nieuwe moeiten, nieuwe inspanning en nieuwe offers van ons eischen. Wij zullen ze met den waakzamen geest der verantwoordelijkheid en onaangetas- ten, heiligen broederzin aaneengesloten tege moet treden. De herinnering aan de doorstane beproe vingen doorwaait onze harten en maakt hen sterk voor de toekomst". Het Fransche ontwapeningsplan Minister-president Herriot heeft in de kamer het Fransche constructieve plan uiteen gezet. Het officieele resumé van dit plan luidt als volgt Frankrijk zal op een nader te bepalen tijd stip de veralgemeening der vermindering van den diensttijd op korten termijn voor de zich in het moederland bevindende troepen aanne men op de volgende voorwaarden: 1. Dat alle formaties, die tegen deze leger- organisatie indruischen, zooals de rijksweer, ontbonden en de politiestrijdkrachten geregle menteerd worden; 2. Dat de internationale controle georgani seerd en het recht van onderzoek verplichtend wordt gesteld; Dat, om het verdrag van Locarno aan te vullen, een regionaal pact voor wederzijdsche hulpverleening van dien aard zal worden af gesloten, dat iedere Europeesche natie daar aan kan deelnemen en dat de op deze wijze ontstane collectieve macht voldoende is, om den aanval te onderdrukken, waarbij deze strijdmacht een eerste groep van nationale ge specialiseerde contingenten moet omvatten, die dadelijk dienstbaar zouden zijn en over een machtig materiaal zouden beschikken. 4. Dat de Ver. Staten veiligheidsgaranties, zooals zij ze zelf op 't oog hebben, zouden toe staan. 5. Dat de staten, die leden zijn van den vol kenbond, zich zouden verplichten, alle ver plichtingen van art. 16 van het Volkenbonds pact te vervullen en 6. dat de scheidsgerechtsprocedure voor alle deelnemers aan het pact verplichtend zal zijn. Nadat Herriot het Fransche constructieve plan had bekend gemaakt, besloot hij zijn rede met de opmerking, dat, als dit plan wordt afgewezen. Frankrijk niet voor het mislukken der conferentie aansprakelijk kan worden ge steld. Londensch accoord Omtrent de besprekingen, welke Norman Davis te Londen heeft gevoerd mot de diplo matieke vertegenwoordigers van Italië, Frankrijk, Japan en Duitschland. zoomede met Mac DonaJ^ ie het volgende mede te deelen: Engeland en Amerika zijn het er over eens, dat energieke maatregelen moeten worden ge nomen tot handhaving van den vrede en tot herstel van het bedrijfsleven. Norman Davis heeft er naar gestreefd. En geland te bewegen, het Hoover-plan te aan vaarden, zonder daarbij star vast te houden aan cijfers. Deze taak is door hem in zoo verre tot een goed einde gebracht, dat Enge land de noodzakelijkheid van bezuiniging op de marinebegrooting erkent en zich accoord heeft verklaard met een vermindering van de totale tonnage. Amerika en Engeland trachten thans de toe stemming te verkrijgen van Japan en die van Frankrijk en Italië, ten einde te komen tot nieuwe richtlijnen bij de ontwapening ter zee. Er moet naar gestreefd worden, aan de overeenkomsten den vorm te geven van een verdrag der vijf maritieme mogendheden. Engeland en Amerika zijn het er over eens, dat de stappen tot verlaging der bewapenin gen ter zee een terugslag zullen hebben op de bewapeningen te land en in de lucht en zullen leiden tot een practische toepassing van de algemeene principes van het plan-Hoover op deze gebieden. Het verluidt dat een formule in voorberei ding is, welke de gemeenschappelijke zienswijze van Engeland en Amerika inhoudt. Er wordt ernstig rekening mede gehouden, dat Italië zich zal aansluiten bij de Engelsch Amerikaansche richtlijnen en dat daarmede een moreele druk zal worden geoefend op Frank rijk en Duitschland tot het treffen van een Fransch-Duitsche schikking. Amerika en Engeland zijn het er over eens, dat de vaststelling der bewapeningsverm inde- ring een zaak is, welke allereerst de nog niet ontwapende mogendheden aangaat. Aan de andere zijde is men het er evenwel over eens, dat de ontwapeningsonderhandelingen te Oe- nève eerst dan tot werkelijk practisch nut zul len kunnen zijn, Indien Duitschland er aan zal deelnemen. Amerika stemt stilzwijgend in met de Engel- sche opvatting, dat de moeilijkheden, ontstaan door het vertrek van Duitschland van' de ont wapeningsconferentie, moeten worden opgehe ven door een bespreking tusschen Engeland, Frankrijk, Italië en Duitschland. Engeland en Amerika zijn het er over eens, dat onvoorwaardelijk moet worden vastgehou den aan het principe der niet-herbewapening. SOFIA, 28 October. (V.D.) Heden is de herfstzitting van de Bulgaarsche sobranja door koning Boris geopend. Het kwam hierbij tot een ernstig incident, toen koning Boris zou beginnen met het voor lezen van de troonrede. De 31 communistische afgevaardigden verhieven zich van hun zetel en riepen in koor; „Weg met de fascistische regeeriirg". In de zaal en op de tribunes brak een oor- verdoovend rumoer los. De communisten wer den door de overige afgevaardigden uit de zaal geslagen, terwijl hun inktkokers en dek sels van lessenaars werden nageworpen. Zichtbaar opgewonden en met scherpe stem las koning Boris daarop de troonrede voor. Er worden vijftien nieuwe wetsontwerpen in aan gekondigd, o.a. een perswet, alsmede een be lastingwet en een wet tot verlaging der huren, voorts ontwerpen tot vereenvoudiging der ad ministratie, hervorming van het onderwijs, renteverlaging en hulp aan den landbouw. De troonrede wijst met nadruk op de daling der staatsinkomsten tengevolge van de de pressie in het economische leven en de daling van de prijzen der landbouwproducten. Voorts wordt herinnerd aan de daling der belastingopbrengst en het gebrek aan deviezen- Om de moeilijkheden te overwinnen is een samenwerking van alle staten noodig. Bulgarije zal slechts in beperkte mate zijn schulden kunnen terugbetalen. Het is te hopen, dat voor den schuldenlast een bevredigende oplossing gevonden kan worden. Tenslotte wordt aangekondigd, dat de re geering besloten is, de scherpste maatregelen te nemen tegen alle omwentelingsgezinde ele menten. De troonrede eindigt met de verklaring, dat de Bulgaarsche regeering den wil koestert, in goede verstandhouding te leven met alle om ringende landen. Na het voorlezen van de troonrede verliet de koning onder gejuich de sobranja. De oude Poolsche neiging om kerkelijk-gods dienstige zaken te versmelten met het Poolsche- patriotisme, waardoor aan deze uiting van vaderlandsliefde een zekere glans zou worden gegeven, dreigt thans de Poolsche autoriteiten in conflict te brengen met de Grieksch-Katho- lieke kerk. In verband met een verzoek van het Poolsche episcopaat hadden de Poolsche onderwijsautori teiten bepaald, dat bij de schoolgebeden zou worden gevoegd „Moeder Gods, Koningin der Poolsche kroon, bid voor ons De Grieksch-Katholieke aartsbisschop-metro poliet van Lemberg, mgr. Szeptycky, schreef naar aanleiding daarvan in zijn kerkelijk week blad, dat deze bepaling der schoolautoriteiten niet verplichtend kon zijn voor kinderen die uit Oekraine afkomstig waren. Het Oekrain- sche blad „Meta" is het volkomen met den bisschop eens en verklaart, dat een gedwongen vaderlandslievend gebed voor Polen de gods dienstige en nationale gevoelens van de Oekrainsche kinderen zou kwetsen. De Poolsche persorganen zijn thans buiten gewoon verontwaardigd. Het blad der regee ringspartij te Krakau schrijft, dat „de voornaamste hoogwaardigheidsbekleeder der Grieksch-Katholieke Kerk de Poolsche staats burgers aanspoort tot ongehoorzaamheid tegen over de verordeningen der regeeringsautori- teiten, terwijl de Oekrainsche burgers worden opgehitst tot een strijd tegen den Poolschen staat. De bladen eischen, dat de regeering bij het Vaticaan de noodige stappen zal doen, om er op te wijzen, dat de metropoliet de orde en rust van het land ernstig in gevaar brengt. NEW-YORK, 28 October (V.D.) Vierhonderd studenten van de hoogeschooL van de stad New-York zijn heden in staking gegaan, als protest tegen hét instellen van avond-colleges en tevens tegen pogingen, die naar de meening der studenten door de leiding der hoogeschool werden gedaan, om de vrijheid van meenings- uiting bij de studenten te onderdrukken. Bovendien waren er reeds Woensdag en Donderdag onlusten en vechtpartijen voor de hoogeschool geweest, in verband met het ont slag van professor Oakley Johnson, die voor zitter was van één der Vrijzinnig-politieke stu dentenclubs aan de hoogeschool. SHANGHAI, 28 October (R.O.) De sneltrein Nanking-Shanghai is heden bij Souchon ont spoord. De machinist had de stopsignalen, welke dienden on aan te geven, dat er aan den spoorweg gewerkt werd, niet gezien. Het aantal dooden en gewonden wordt op 90 geschat. 100 dooden bij treinramp in Rusland KEULEN. 28 October. (V.D.) Het „Koelner Tageblatt" publiceert in zijn avondeditie van Vrijdag den brief van den chef-chemicus eener fabriek te Moskou, iemand die te Keulen hr geboren, waarin deze melding maakt van een zeer ernstig spoorwegongeluk, dat Zondag voor acht dagen bij Moskou zou hebben plaats ge had. Volgens den brief zou het aantal dooden ongeveer honderd, dat der gewonden bijna 300 bedragen. Het „Koelner Tageblatt" knoopt aan dit be richt de opmerking vast, dat het ongeluk door de Gepoe zou zijn verzwegen. De chef-chemi cus had met zijn familie aan de Zwarte Zee vertoefd en was met den verongelukten trein naar Moskou teruggekeerd. Naar in den brief wordt verklaard, is deze trein tegen 7 uur 's avonds even voor het bin nenrijden van het station Moskou in volle vaart tegen een locomotief gebotst. Daarbij zouden de eerste zes wagens zijn gederailleerd en volkomen vernield zijn. De chef-chemicus, is evenals zijn vrouw en dochtertje, als door een wonder ongedeerd ge bleven. PARIJS, 28 October. (R.O.) Naar de „Agen- ce Indo-Paeifique" uit Saigon meldt, heeft de typhoon, die op 16 October boven de Anami- tische kuststreken gewoed heeft, 300 dooden geëischt. De materieele schade is zeer groot. ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN ZUID FRANKRIJK. PARIJS. 28 October (V.D.) Tusschen Mar seille en Avignon is gisteren een autobus met ongeveer 15 personen op den natten straatweg geslipt. Eén der passagiers werd op slag ge dood. terwijl 10 andere inzittenden ernstig wer den gewond en naar het ziekenhuis te Mar seille moesten worden overgebracht. Eenigen hunner verkeeren in levensgevaar. Een Reuter-telegram uit Cleveland (Ohio) komt nog nader terug op de redevoering van Castle, onderstaatssecretaris van buitenland sche zaken, over de buitenlandsche schulden aan Amerika. Spreker wees er o.a. nog op, dat de verkiezingsmanifesten der republikein- sche partij, welke tegen de annuleering der buitenlandsche schulden zijn gericht, niet nood zakelijkerwijs beteekenen, dat er geen bespre king van die kwestie zal worden gevoerd met de buitenlandsche mogendhedfen; zij beteeke nen evenmin, dat er geen sprake kan zijn van een verbetering der betalingsvoorwaarden dier schulden. Onlangs is het denkbeeld geopperd, dat Amerika de schulden-overeenkomsten opnieuw zou moeten regelen en er tevens voor zorgen, dat het verbruik van Amerikaansche goederen in Europa toeneemt. Dat is een goed plan, meende Castle, om onze welvaart te herstellen. Wat de a.s. economische wereldconferentie betreft, zeide de onderstaatssecretaris: Wij ho pen van harte, dat de conferentie van Londen, welke niet den stand der tarieven, maar zeer zeker het beginsel der tarieven en andere han delsbeperkingen in het algemeen zal bespreken, een stap voorwaarts zal zijn, doordat zij zal aandringen op de aanvaarding van het alge' meen beginsel van de meest-begunstigde natie, geldend voor alle landen. Degenen, die spreken over tariefonderhandelingen en voorkeursrech ten zullen het dan verstandiger achten, voor langen tijd te zwijgen. Geen werkloozen, maar bijloopera de schuldigen. LONDEN, 28 October. (V.D.) in het lager huis verklaarde de minister van binnenland- sche zaken. Sir John Gilmour, naar aanleiding van de werkloozenonlusten in Hyde Park, dat de onrust was veroorzaakt door een groep op geschoten jongelui, die, toen de betooging langs Edgware Rond trok, op de Cumberland Place door de menigte heendrong en trachtte langs de Marmble Arch Oxfordstreet binnen te drin gen. Toen de politie dit belette, werd met stee- nen geworpen, waardoor veel winkelruiten werden vernield. i De ordeverstoorders, die zich achter de werk loozen demonstratie hadden gevoegd, werden door bereden politie en politie te voet uit elkaar gedreven. De meeting zelf had een ordelijk verloop, doch direct daarna werd de orde door dezelfde troep belhamels weer verstoord. Bij de uitgangen van Hyde Park ontstonden weer vechtpartijen, waarbij een aantal perso nen werd gewond. LONDEN, 28 October. (R.O.) Omtrent de werkloozenonlusten te Londen wordt nog ge meld, dat, toen de werkloozen Brentford ver lieten, om hun hongermarsch naar Londen te beginnen, zij gevolgd werden door een vracht auto, welke door de politie werd aangehou den. De auto bleek levensmiddelen te bevatten, benevens een 150-tal stokken, welke aan het einde met lood waren verzwaard. De politie nam hierop de stokken in beslag. Ook tijdens de demonstratie in Hyde Park trachtte een vracht-auto het park binnen te rij den. De politie, die een onderzoek in den auto instelde, vond daarin zestig stokken, benevens talrijke stukken hout. TOKIO, 28 October (V.D.) De Japansche po litieke polititie heeft verscheidene leden van een revolutionnaire terroristische organisatie gearresteerd. Het is de organisatie, die inder tijd betrokken was bij den aanslag op den Ja- panschen minister-president Ingoekai. Naar de politie mededeelt, zouden de thans gearresteerden het voornemen hebben gehad, een aanslag te plegen op minister Makmoe en generaal Oegaki. BERLIJN, 28 October. (H.N.) De volksbond ter verzorging van de Duitsche oorlogsgraveu heeft in Palestina en Transjordanië nasporin gen laten doen naar de graven van de Duit sche soldaten, die daar in den wereldoorlog zijn gevallen. In vele gevallen, waarin de graven anders spoedig geheel gevallen zouden zijn, zijn deze opnieuw in orde gebracht en zijn de overblijf selen overgebracht naar nieuwe rustplaatsen, vooral naar Nazareth, waar een nieuw groot kerkhof is. Aangezien er nog verscheidene gevallen zijn, waarin twijfel bestaat en ook om de naspo ringen naar graven te bevorderen, heeft de bond aan alle oud-strijders, die in Palestina gestaan hebben, en ook aan familieleden van gevallenen verzocht, zooveel mogelijk materiaal in te zenden. De Amerikaansche verkiezings campagne. NEW YORK, 28 October. (V.D.) Na een stormachtige ontvangst, die herinnerde aan 1928, toen hij zelf candidaat was voor het pre sidentschap, heeft Alfred E. Smith te Boston voor 15.000 menschen een verkiezingsrede ge houden voor den democratischen candidaat Roosevelt. Hij eindigde zijn rede met een op roep om met alle kracht de candidatuur van Franklin R. Roosevelt te steunen. Ogden Mills hield te Utlca, in den staat New- York, een rede, waarin hij den democratischen candidaat Roosevelt een verspiller noemde. Indien de natie president Hoover niet aan het hoofd had, aldus Mills, zou dat een natio nale ramp zijn, terwijl men zou kunnen spre ken van een wereld-tragedie, indien Hoover niet herkozen werd. MANILLA. 28 October. (V.D.) De gouverneur generaal van de Philippljnen, Th. Roosevelt, beeft gisteren een rede gehouden, waarin hij de herkiezing van president Hoover bepleitte, wien hij zeide verre de voorkeur te geven bo ven zijn verren neef Franklin D. Roosevelt, den 'democratischen candidaat. PARIJS, 28 October. (R- O.) De speciale berichtgever van de „Matin", die zich in ver band met de presidentsverkiezingen naar Amerika begeven heeft, verklaart, dat wanneer de democratische candidaat Roosevelt gekozen wordt, staatssecretaris Stimson vervangen zal worden ofwel door Owen D. Young, of door den oud-minister van oorlog uit den tijd van Wilson, Newton Baker, of door den huidigen gedelegeerde van Amerika op de ontwapenings conferentie, Norman Davis. Men is echter van meening, dat Owen D. Young een dergelijk aanbod zou afslaan, zoodat de twee andere candidaten in aanmerking zouden komen. Tot gezant in Parijs zou James Gerard, de laatste Amerikaansche gezant in IJerlijn vóór Amerika's deelneming aan den wereldoorlog, benoemd worden. Ook kolonel House zou weder actief aan het politieke leven deelnemen. Meisjes, die haar moeder zagen vermoorden, onder de passagiers. De twee Engelsche meisjes, Audrey Wood ruff en haar zuster Sheila, die op 12 October te Charbin haar moeder bij een ontvoering poging door Chineesehe bandieten voor haar oogen zagen vermoorden, zijn op haar weg naar Engeland opnieuw het slachtoffer ge worden van een overval. Zij waren met haar vader, den heer C. T. Woodruff, eersten accountant van de British American Tabacco Company, afdeeling Char bin, die verlof had genomen, om zijn kinderen naar Bristol bij familieleden te brengen, van Charbin op weg naar de kust. Tusschen Charbin en Tsjangtsjoen, de hoofd stad van den nieuwen Mandsjoerijschen staat, werd de trein, waarmede zij reisden, over vallen door een troep van tweehonderd Chinee sehe roovers, van wie de helft bewapend was met rood geverfde speren en de rest met ge weren en revolvers. De gewapende bewakers van den trein be volen den passagiers zich op de vloeren der wagons neer te leggen. De twee meisjes, van wie de oudste tien jaar is, kropen met haar vader onder de banken, terwijl de kogels uit de geweren der bandieten splinters hout en glas om haar ooren deden vliegen. De trein, die langzamer had gereden, om een klein station te passeeren, vergrootte zoo spoe dig mogelijk zijn snelheid, terwijl de trein wachters nog een aantal schoten met de ban dieten wisselden. Volgens den bijzonderen correspondent van de „Daily Express" te Moekden zijn de beide meisjes door dit nieuwe avontuur geheel van streek. De Japansche autoriteiten hebben zich in verband met dezen nieuwen overval tot de regeering van Mandsjoekoeo gewend en ge- eisch, dat stappen zouden worden gedaan, om de rust en orde in Charbin to herstellen. De regeering heeft beloofd haar best te zul len doen!.... SCHOOLSTAKING TE GLOGAU- GLOGAU, 28 October! (W.B.) Te Beuthen a.d. Oder is een schoolstaking uitgebroken- Doordat de stad behoort tot het district Glof^gt moesten de werkloozenuitkeeringen aang°''' t worden aan de daarvoor in genoemd dj geldende normen. Dit beteekende een vei links-radicale van den werkloozensteun. De elementen hebben daarop een sch°°ieVm afgekondigd en vijftig Wnderen op school verschenen. Verder 1B mens een huurstaking te beginnen- De politie heeft de ouders der betrokken kin deren gewaarschuwd, dat z0° e« ver' volging tegen hen zal worden e d. zullen Uw zenuwen kalmeeren en stetken en l'w slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth en Drogisten. Reel. 6324 DGVS 14 BERLIJN, 28 October. (H. N.) Het rijkska binet is vanmorgen om 11 uur voor een zit ting bijeengekomen ter bespreking van de be- stuurshervormingen in Pruisen. Men verwacht, dat staatssecretaris dr. Popitz benoemd zal worden tot vertegenwoordiger van den rijks commissaris bij het Pruisische ministerie van. financiën. Dr. Popitz en dr. Bracht zullen waarschijnlijk ook tot rijksministers zonder portefeuille worden benoemd. Volgens de „B. B. C." zal het rijkskabinet ook beraadslagen over een programma voor de werkverschaffing, waardoor 500.000 werkloozen arbeid zouden kunnen krijgen. De hiermede verbonden kosten worden voor een vol jaar op 750 millioen mark geraamd, waarvan 250 mil- lioen gedekt zal worden door de uitkeeringen, welke de gemeenten anders zouden moeten doen voor de ondersteuning der werkloozen, terwijil 't resteerende bedrag gevonden zal worden door de uitgifte van belastingbons. Het centrum en de grondwets herziening. BERLIJN, 27 October (W.B.) De aanduidin gen, welke prelaat dr. Kaas den 17en October in zijn rede te Münster over het standpunt van het centrum inzake de constitutie- en kies rechthervorming gegeven heeft, worden thans door mededeelingen uit officieuse bron nader gepreciseerd in dien zin. dat het centrum een nauwkeuriger omschrijving van de rechten van den rijkspresident eischt. Instelling van een hoogerhuis acht de cen trumspartij niet noodzakelijk. Plet centrum wenscht een uithouw van den rijksraad in goed begrepen federatieven zin. Ook een organische rijkshervorming moet, vol gens de opvatting van het centrum van de grondgedachten van een echt federatief systeem uitgaan. Het Pruisisch kabinet bijeen. BERLIJN, 28 October. (V.D.) Hedenmiddag komt het kabinet-Braun in ministerraad bijeen ter voorbereiding van de bespreking, die Otto Braun waarschijnlijk morgen met den rijks president zal hebben. v. Papen's aftreden geeischt. MüNCHEN, 28 October (H.N.) Volgens de „Volk. Beobachter" hebben gisteren vijf recher cheurs een huiszoeking verricht in de bureaux van de rijkspropaganda-leiding der nationaal- socialistische partij en van de drukkerij Eher. Zij geven voor, dat dit geschiedde ItF op dracht van den rijkskanselier, om exemplaren van de brochure „Rijkskanselier von Papen in het licht zijner politiek" in beslag te nemen. In het bureau van de rijksleiding zün ,mc*er" daad acht exemplaren dezer brochure in beslag genomen. MüNCHEN,, 28 October In de natl°" naal - socialistische „Presse - voi respondenz wordt geconstateerd, dat be vonnis van Leip zig met één slag de waarmede de regeering von Papen beeft weten te om hullen. heeft vernietif»- Deze riikskanse'ler zal niet kunnen ver wachten dat een leider van het jonge Duitsch- land de 'band zal uitsteken om hem te redden. Wanneer bij zelf. niet bet bewustzijn heeft, om op dit oogenblik van ineenstorting van zijn politiek den rijkspresident om ontslag te vra gen dan dient de rijkspresident hem een der gelijke aanwijzing te geven. Hoe sneller von Papen geliquideerd wordt, poe beter voor het Duitsche volk". DRESDEN. 2S October. (V.D.) Hedenmid dag kwam op den hoek van de Prager- en de Trompetterstrasse een tramwagen van lijn 11 in botsing met een paard en wagen. Een meis je werd tusschen de tram en den wagen be kneld en werd op slag gedood. De koetsier vloog door den schok van den wagen en kwam door het ruit van de tram op het voorbalkon van de tram terecht. Hij werd zoo ernS JL wond, dat hij na eenigen tijd eveneens leed. Bovendien werd een trampassagier eveneens ernstig gewond. De oorzaak van i nBeval is nog niet bekend. door J. a FLETCHER., 37). Nadruk verboden Buiten aan het bek van het kerkhof stond een auto. de chauffeur scheen oplettend uit te kijken. Selwood beschouwde met aandacht zoowel het voertuig als den chauffeur, terwijl hij met Peggie er heen ging. De wagen was een luxe-auto, zeer eenvoudig, maar van eer ste klas merk, de chauffeur zag er netjes uit in zijn groene livrei. Blijkbaar bad hij zijn orders ontvangen, want toen de jongelieden naderden, tikte hij groetend aan zijn pet en legde de hand op het portier. Wij moeten voorzichtig zijn, fluisterde Selwood Peggie toe. Laat mij het woord doen Uit de' houding van den chauffuer bleek, dat hij de jongelieden wilde uitn-oodigen om in te stajppen, maar Selwood was niet van plan dat te doen, alvorens hij zich verzekerd had, dat er geen gevaar dreigde. Ook wilde fcij niet, dat Peggie alleen zou Instappen, Utaar stond er op, dat hij in haar nabijheid sou blijven. De bewoordingen van het geheim zinnige briefje, de vreemde manier, waarop bet Peggie in handen was gespeeld, de buiten gewone truc om een onderhoud te bewerk stelligen, dat alles had zijn verdenking opge wekt en hij was benieuwd, wie hij in dien wa gen zou aantreffen. En het was slechts een vriendelijke, oude dame, met grijs haar en prettig gezicht blijk baar eon dame uit (ten Urng. .eb stand, die zich tot hen wendde met een goedigen, half yeroniachukligeuden glimlach. Is u mejuffrouw Wynne? vroeg zij. Hoe maakt u het? En deze heer is zeker mijnheer Selwood. Ik heb al van u gehoord. U moet mij dit vreemd gedrag vergeven, ik ben niet vrij te doen, zooals ilk wil. Daar ik u iets te zeg gen heb, verzoek ik u in te stappen. Peggie, zeer verwonderd over die ontvangst, wendde zich wijfeiend tot haar metgezel, die, nadat hij ernstig het gelaat van de dame be schouwd h ad en iets had bespeurd, wat eenig wantrouwen kon rechtvaardigen, zich opeens verlegen voelde. Ik.werkelijk, heit is wel heel vreemd. en ik weet niet, wat wij moeten doen, ant woordde hij. Zou ik u mogen voorstellen, als u juffrouw Wyne wenscht te spreken, naar haar huis be gaan? Het is hier vlak bij en... Maar dat is het juist, wat ik niet mag doen. zei de dame lachend. Ik herhaal u, dat ik niet vrij ben te doen wat ik wil. Het is inderdaad, vreemd, onpleizierig, geheimzinnig, maar ik handel feitelijk... onder de orders van anderen, raat mij u iets anders voorstel len: stapt u met juffrouw Wynne in mijn auto en ik zal chauffeur zeggen, dat hij lang zaam rono 4 plein en door de naburige stra ten rijdt, te u gehoofd hebt, wat ik u te zeg gen heb. Kmnaan, ik zal u niet schaken en wat kan h> ainderen om rondom Portman Square te r»*»n In gezelschap van een oude vrouwDiCt—rson, beval zij den chauffeur, terwijl Selwf-»d Peggie hielp instappen, rijdt langzaam roi*1 wt ik je zeg te stóppen. De jonge >~»^Saris keek hun ontvoerster vragend aan. Mogen wt) genoegen hebben te weten met wie. De dame haa-*» een portefeuille voor den dag en daaruit 1~i kaartje en eenige paple ren. Ik ben giwniw Engledew, zei zij. Ik woon in een der flats van het Herapath-ge- bouw. Ik geloof niet, dat u ooit mijn naam hebt hooren noemen, juffrouw Wynne, maar ik heb uw oom zeetr goed gekend, eigenlijk waren wij vrienden, jarenlang. Ik meende, dat het misschien noodig kon zijn u mijn goede trouw te bewijzen en daarom heb Ik eenige brieven mee geibracht, die Jacob Hera path mij schreef.Ziedaar, dat is toch zijn flink, mannelijk schrift, niet waar? Daar was geen twijfel aan en de jongelie den, na er een blik op te hebben geworpen, keken elkander even aan. Nu zult u zeker gmag willen weten, waarom ik dit onderhoud gewens-cht heb, ging de da/me voort. Het antwoord is eenvoudig en toch wonderlijk. Op de een of andere wijze, welke, dat doet er hier niet toe, ben ik ver wikkeld geraakt in de zaak van den moord op Jacob Herapaith. Dat lijkt wel vreemd, maar het is helaas waar. Wij zullen er nu ech ter niet verder op ingaan. Ik kan u alleen zeg. gen, dat ik een boodschap aan u moet over brengen en een antwoord verwacht. Lieve juf frouw, ging zij voort, de hand op Peggie's arm leggend, u verlangt toch niet Barbhorpe H era- path aan de galg te zien? Wij gelooven aan zijn onschuld, wat be treft den moord, zei Peggie. Goed, doe dat, hij is onschuldig.. Nu zijn er., ik spreek in het strikste vertrouwen., 2 mannen, die den moordenaar kennen. Ik ben met hen in aanraking gekomen, dat is te zeg gen met een van hen en eigenlijk is hij het die mij met een boodschap tot u zendt. Zij zijn bereid u en de politie met alle bij zonderheden van den moord bekend te maken., tegen een billijke vergoeding. Selwood voelde zijn wantrouwen groeien. Die dame zag er vriendelijk uit, hare manieren wekten vertrouwen op, maar., een vergoeding om de waarheid bekend te maken?.. Hoe groot is die vergoeding? vroeg hij. Tien duizend pond contant geld, ant woordde mevrouw Engledew, haar schouders even optrekkend. Dat lijkt wel veel, met waar? Maar zooveel eischen zij, daar gaan zij niet van af. Als juffrouw Wynne dat bedrag wil betalen, zullen zij niet alleen haar med-edee- len, wie de moordenaar is, maar hem zelfs met den vinger aanwijzen. Wanneer? vroeg Selwood. Vanavond, op 'n uur, dat zal worden be paald, nadat u in hun eisch hebt toegestemd. Selwood voelde zich in een vreemde positie geplaatst Mijüheer Tertius was uit de stad ge gaan om een vriend in Berkshire te bezoeken Halfpenny woonde niet in Londen, had er slechts zijn kantoor. Maar dan was er de pro- lessor, dien kon hij bereiken. De dame ver langde echter onmiddellijk een beslist ant woord. Kent u die mannen? vroeg hij. Slechts een van hen, hij, die hot woord voor beiden voert. Waarom gaat u niet naar de poli'1e er' iaat deze met hen onderhandelen? Zij zou we de waarheid eruit halen, zonder dat die iooae prijs betaald werd. Ik heb mijn woord gegeven, antwoordde de dame. Feitelijk ben ik heel onschuldig, tegen mijn wil Ln die zaak verwikkeld geraa aar ik ben volkomen overtuigd dat mem,an dan die twee mannen de waarheid wee, en dat zij niet zullen spreken of zü moeten er voor be taald worden. De politie zou n toch ook niet kunnen dwingen, ale zij den l vnd niet willen opendoen! Zij weten heel goed- «»*t zij de macht in handen hebben. Ook u? vroeg de secret»'!». Ook mij! Niemand ter wereld, daar ben ik zeker van, kent het geheim, behf»*e deze twee mannen. Ook voor mij persoonlijk is het van groot belang, dat zij het *as mewieelen. Hoewel Ik niet zeer iuf" trouw Wynne helpen mot «et betalen van die vergoeding. Ik zal er pond bijleggen. Wel zou ik meer g^ven' maar zooveel geld bezit ik niet- B t,n de duizend kan en mag ik niet Saan' Selwood voelde zich getroffen door dat edel moedig aanbod. Zeg ons nu precies, wat zij eischen, wat zij voorstellen, zei hij. Dit: Als u erin toestemt, tienduizend poind te betalen, zu '(vn u en professor Oox-Rayth waite vanavond die mcannen ontmoeten. Zij zul len n d-e vol o waarheid zeggen en verder u en de politie naar den man, den waren moordenaar geleidon. Het is van het grootste gewiclft, dat dit vanavond gebeurt. Waar zulien wij ze vindon? U kunt naar mijn flat komen. Feitelijk is dit al bepaald, want zooals ik zei, ben ik er in gemoeid. Als u toestemt in de gestelde eischen, moot u mij telofoneerenmijn nummer staat op mijn kaartje... van middag om twee uur. Later zal ik u dan opbellen om u te zeggen, hoe laat de samenkomst zal plaats hebben en u moet bet gedd meebrengen. Tien duizend pod sterling.in contant Fold vandaag op Zondag, riep Selwood uit. Dat is absoluut onmogelijk! Ik bedoel geen baar geld, antwoordde mevrouw Engledew, een cheque aan toonder is ook goed. Begrijipt u niet, diait dit de goede trouw van die mannen bewijst? Ala zij te kort schieten in hetgeen zij vooratellen, kunt u de uitbetaling van die cheque onmiddellijk verhin deren. Ja, dat ie zoo, zei S cd wood. Hij keek Peg gie aan, die iin stille, maar met groote aan dacht geluisterd had. ik weet niet, wat wij moeten doem, hernam hij. De advokaat van juffrouw Wynne woont een heel eind bulten de stad. Zeker zal zij graag tienduizend pond willen opofferen om haar neef te redden, maar. O twintig duizend als het moet, riep het jonge meisje uit. Laten wij nu niet over do groote van het bedrag nadenken. Maar ik weet niet, of juffrouw Wynne een cheque mag onderteekenen, ging Selwood voort. Ten minste niet voor zoo'n bedrag! Misschien kan professor Oox-Raythwaite ona daaromtrent inlichten. Laat mij u nu nog eenige vragen stellen, mevrouw. U zogt. ds* alleen een dor twee mannen kent. Ook e naam? Neen, dien niet, bekende zij. He - al les zoo vreemd en geheimzinnig! Is u .overtuigd.heeft htt lets gedaan, om zijn goede trouw te bewü2®" Ja, ik ben volkomen daa rtuigd. Twijfelt u er n,iet aan. 0 in staat zijn, het geheim op te beideren Neen, volstrekt n'et' Heeft u er een lde0 van van, wie da moordenaar is? Niet in het mitt* Nog een vraag- dal de politie aanwezig zijn, als Cox-Raytibw'ait6 en van avond ka- ""tl! Dat weet ik niet. Ik kan u wenkelijK niet» naders zeggen. Betaal hun dat bedrag zij zullen de waarheid onthullen en u en de politie naar den waren moordenaar voeren. Nog iets. het spreekt vanzelf, dat u de po- title er mengt. Daarvoor moeten zelf zorgen. Ik heb bet begrepen, antwoordde SaL wood. Goed, wij zulten nu uitstappen en recht door naar professor Cox-Raythwaite gaan. 0*o twee uur za! ik u vanaf zijn huis opbellen Pk u het antwoord gevem. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10