DE „NORMANDIE". HET VONNIS VAN LEIPZIG. .STitSE ZATERDAG 29 OCTOBER 1932 PUNCH' SIR OWEN SEAMEN GAAT HEEN. WEDSTRIJD DER ZEEKASTEELEN. 4000 MENSCHEN AAN BOORD. (Van onzen Correspondent.) «Star. Menig Ph". m» 'i* Een WEL EN WEE VAN ONZE POOL- onderzoekers. Magnetische registreer'n°en' Sterk Poollicht waargenomen. NOBELPRIJZEN DE directeur der berlijnsche staatsopera. „EVOE" ZIJN OPVOLGER. (Van onzen Correspondent.) IN MEMORIAM A. M. HENS. een beetje gelijk voor ALLEN. HET IN ZICH VERDEELDE RIJK. (Van onzen Correspondent.) Tst verder begrig van taken diene men nog COMMUNISTISCHE AGITATIE IN BELGIE. jgfyKKBft Parijs, 27 October 1932. Toen schepen werden gebouwd van meer dan 40.000 ton, waarschuwde men al, dat men niet straffeloos de wetten der proportie kon over- treden, maar de grootste boot te hebben schijnt ook al een nationale eer te zijn geworden en men is blijven voortbouwen: steeds grooter schepen voor steeds sneller vaart, 't Is moge lijk, dat iemand, die van Europa naar Amerika moet, niet meer dan vijf dagen voor den over tocht kan missen, maar 't is toch twijfelachtig, of er in den winter bijvoorbeeld voor een en kel schip 2500 passagiers te vinden zullen zijn om in de nieuwe wereld te gaan kijken, of op de terugreis een dergelijk aantal belangstel lenden voor de oude wereld te vinden. De Franschen, die de nieuwe boot moeten betalen, want de 80 millioen, die het nieuwe schip gaat kosten, komen voor het overgroote deel uit de staatskas, dus uit de zakken der belastingbetalers, natuurlijk op rekening van de nationale eer, hebben zich met dergelijke over wegingen niet het hoofd gebroken, want een belastingbetaler vraagt hier nu eenmaal niet, waar het geld voor besteed wordt. En de bou wers van deze nieuwe zeesteden hebben een buitengewone handigheid om hun plannen niet bloot te leggen, zoodat men plotseling ver neemt, dat een schip van 73.000 ton te water zal worden gelaten. Op die manier hoopt men tenminste voor eenige jaren het grootste schip te hebben, want dat de concurrenten grooter gaan bouwen, daar is men bij voorbaat van overtuigd. wij gewone stervelingen, hebben het gevoel, dat men ons met die groote schepen niet een boot maar een rad voor de oogen draait. We lezen van cijfers, waar we toch geen be grip van hebben. Als men ons vertelt dat de „Normandië" over eind gezet nog bó ven den Eiffelto- ren uitsteekt, dan U Is de eenige ge- "A dachte die bij ons opkomt de wensch dat hij nooit een dergelijke k pic zal maken. Maar 't jonge geslacht denkt slechts re cordcijfers en moet wel in de handen klappen. Wij oude ren hebben nog al tijd een nare her- I jnnering van de -p~j „Titanic". Boven- j tól|ggj dien zijn we zui- 7 V1ÖB jiiger aangelegd j V en rekenen er niet «Va WH op, dat vadertje- hr mB staat wel alles zal M betalen. Wij zien in die groote boo- Jj^ ten ook speelgoed dat niet lang duurt. De „Beren- garia", de „Olympic", de „Aquitania" en de „Mauretania" moeten al bijna uit de vaart, want zelfs voor die reuzenbooten rekent men op geen hooger ouderdom dan een vijf en twin- den. De ingenieurs beweren grooter men bouwt, hoe voordee ïg gng komt. En die zullen het wel weten. op het stuk van econonrfe begrijpt n meer iets. 't Tastbare resultaat is nu eenmaal de s beid, wat zoo langzamerhand de eenige maa is, waarmee de dingen op aarde worden ge meten. En in dat opzicht worden we goed be diend, want men belooft ons, dat de „Norman dië" 30 knoopen zal loopen, dus zoo'n 55 kilo meter per uur, waardoor de 5000 K.M. die tus- schen Le Havre en New-York liggen, ondanks 't oponthoud te Plymouth in nog geen vier-en- -een-halven dag kunnen worden afgelegd. Al tijd als de stokers het goed vinden, want men weet, dat die op de Fransche lijnen nog wispel turiger dan heu weer zijn. Het weer schijnt op zoo'n kolos niet veel vat te hebben en men kan zich voorstellen, dat zoo'n gevaarte rus tig op het sop ligt en zich door geen golfje laat plagen. De reis op zoo'n schip moet dan ook bijzon der aangenaam zijn voor hen, die niet van de Bee houden. Het schijnt dat men op de „Normandië" _elf8 den oceaan kan negeeren. Het schijnt dat als men de „Normandië" in de rue Royale .ou exposeeren, met den steven tot voor de Madeleine, het roer nog de beroemde 0belisU de Place de la Concorde zou kunnen we,- kwispelen- X>e oppervlakte van het schip is n grooter dan die van de heele Avenue de i'0péra5 Tn cijfers uitgedrukt is de nieuwe boot 313 meter lang, 37 meter breed. Het roer, het eenige van een schip, dat de doorsnee-passagiers feen. „en, is maar liefst 18 meter hoog en 't schijnt, dat voor de constructie van het schip nig(. minder dan 11 millioen bouten zijn ^lonken, terwijl de Eiffeltoren het met miiiioen moest stellen. Maar het nieuwe 8chip^eegt dan ook zeven maal zoo zwaar als die oude t0Men heeft lang geaarzeld die boot een naam te geven. Toen hij op stapel werd £ez®U had taen volstaan met den naam „T 6"- Op die ma- jjjer vroeg niemand zich af, wat het worden Zou Maar naarmate de werkzaamheden vorder den' werd iedereen, die van uit welke richting ook' St Nazaire naderde, overtuigd, dat men daar wel een enorm werk had ondernomen. De huizen van Penhoët leken op speelgoed uit een spaandersdoos. versnerde een Het geweldige gevaarte Versierde ^een groot stuk van den horizon tmM hooger opgestapeld dan een ig voor verdiepingen. Zooals de romp nu g de tewaterlating, weegt hij al 3 kan zkh dus voorstellen hoe nieuwsgi Frankrijk naar die tewaterlating is, niet minder dan 6000 werklieden helpen. Die te waterlating zal Zaterdagmid ag drie uur, bij hoogen vloed plaats he ie Extra treinen loopen uit alle richtingen naar St. Nazaire om duizenden en duizenden in staat, te stellen dat schouwspel gade te slaan. En eenmaal te water, moet de kolos opgevan gen en naar het dok, dat men expres voor dit schip heeft moeten vervaardigen. De kamer van koophandel van St. Nazaire heeft daarvoor ,een dok doen bouwen van 350 meter lengte en 50 meter breedte. Daar moet de „Normandie" de vier motoren ontvangen die tezamen 160.000 P.K. beweeg kracht aan dit zeekasteel kunnen meedeelen en bij normalen dienst den overtocht in 107 uur tnoeten verzekeren. Daar moet ook de inrich- tlnx van het schip plaats hebben, die grandioos belooft te worden, doch waarvan men e ij zonderheden nog niet meedeelt. Alleen za e geheele inrichting plaats hebben in ian vrij materiaal, wat wel noodzakelijk is na ae rust, die de ramp van de „George heeft verwekt. De inrichting moet e luxe geven aan 800 eerste-klasse passagieis^^ het meest moderne comfort aan e De boot wordt sagiers der andere klassen, u meer dan een drijvend hotel, wan ee bi hall zal over de geheele lengte *aP breede loopen, zoodat de boot iets va straat, met vele verdiepingen krijg' snort tertuinen en cinema's en concertzalen, sport terreinen en kinderspeelplaatsen, Qon. bij den voorsteven, overeenko nrach- te van de Cie des Transatlantiques, P te van ciecie aes i deCoratie een beroep tige kapel, voor welker Qec d is gedaan op de besten der beoefenaars der re ligieuse kunst in Frankrijk. vraagt patuur. De bediening van zoo n a _gl het scheep. stad dus. Berichten uit het lloUandsche Poolstation in Angmagssalik (Oost-Groenland) ..„Hebt (1 October 1.1.) is Sedert het laatste De ,n dat bevicht geen blief meer Mikkelsen is meege- genoemde brief, die eykjavik op het andere geven, blijkt met to gn maakt dus waar- schip overgebracht te gökollg naar West_ schijnlijk de rel& Dit schip kan pas half Secembenr in°Ëenemarken terug zijn en als de December in ben u]et zoek geraakt is, W°rdf7,.ODchen hebben onze Nederlandsche gelijksche dienst van de magnetische registree ringen begonnen. Wel v,as lee<^3 één set vaij de magnetische regisUeermstrumenten langer aan hetwerk, en waren er reeds een reeks absolute bepalingen gedaan; maar nu zijn de beide andere sets (snelloopende en ongevoelige) ook opgesteld en loopt de registreering naar wensch. Alleen blijken de afwijkingsbepalingen door een sterk gestoord veld nog bezwaren te geven. De 150 kleine lampjes komen nu goed te pas (deze worden bij de magnetische registra tie gebruikt). Ook het andere werk loopt regelmatig. Al blijken er nog wel onverwachte moeilijkheden te overwinnen te zijn. Zoo is er bijvoorbeeld voor het vullen van de pilootballons, die, zooals bekend, dienen voor het onderzoek der hoogere luchtlagen, een waterstoftoestel meegenomen, waarin uit ferrossilicium en etsnatorn waterstof ontwikkeld wordt. Nu blijkt dit toestel van het goede te veel te geven en niet geschikt te zijn voor het leveren van kleinere hoeveelheden vja- terstof, die voor zulke pilootballons noodig zijn. Vandaar dat tot nu toe de oplating van deze ballons nog niet regelmatig kan gaan. Meldde de laatste brief, dat na 1 en 2 Sep tember tot 13 September geen belangrijk pool licht was te zien en alleen met de spectroscoop de bekende groene poollichtlijn 5577 A. E. kon worden waargenomen; het telegram van 24 October bericht „Sterk poollicht, veel corona's" In verband met de andere werkzaamheden, die er te doen zijn, worden deze poollichten wel zooveel mogelijk waargenomen, maar de regel matige waarneming wordt slechts mogelijk op de internationale dagen van de derde orde (d.w.z. de eerste en derde Woensdag en Don derdag van elke maand). De internationale dagen van de eerste en tweede orde eischen van de vier waarnemers zooveel van hun tijd dat op die dagen een regelmatig poollichtprogram- ma er niet bij is in te schakelen. Het huis is nu geheel ingericht en van elec- trisch licht voorzien, zoodat gemeld kon wor den, dat „aan onze eerste gezelschappelijke plichten is voldaan." Het heeft er reeds eenige malen flink ge sneeuwd, maar door de foehnwinden is alles weer verdwenen. Alles gaat zich nu op den winter voorbereiden; de zeehonden vangst be- gint. Het menu bestaat nu op het oogenblik hoofd zakelijk uit sneeuwhoenders, zeehond en versche kabeljauw, waarvan gemeld wordt, dat zij deze laatste gedeeltelijk zelf gevangen hebben. Er schijnt dus op sommige dagen nog wel tijd te zijn voor deze spoit. Ook eenige minder prettige berichten bevat het telegram. Br heerscht onder de bewoners van de "nederzetting een ernstige influenza- epidemie. Tot nu toe bleven de expeditieleden er vrij van. Voorts meldt het telegram, dat er op 19 October in het motorhuisje, dat afzonderlijk voor den motor is gebouwd, een brandje is uitgebroken als gevolg van het slecht isoleeren van de kachelpijp, bij den doorvoer naar buiten. De brand werd gelukkig snel gebluscht, zoo dat er slechts geringe materieele schade was veroorzaakt. Het werk heeft er niet onder geleden. Het telegram eindigt met de vermelding dat de dagen daar al erg kort worden en dat de zon des middags om 1 uur al achter de bergen verdwijnt. is dus wegeus de breedte van Angmagssalik (65 gr. 36' N.B.) daar theoretisch geen dag te verwachten dat de zon niet opkomt, toch zullen e hooge bergen, waardoor het omgeven is, ^vel vaak weinig van dit korte verschijnen van e zon doen bemerken. De winnaars voor physiologic en medicijnen. di5„T0(lKR0LM, 27 November (V. D.). De Me- aCUlteit te Stockholm heeft besloten dit i i ®n Nobelprijs voor Physiologie en Medi- 6 verdeelen tusschen de beide Engelsche fm-n' 0n' prof- ®ir Charles Cherrington (Ox bridge)613 Pr0f' Edsar Douglas Adrian (Cam- Deoverige Nobelprijzen zullen op zijn vroegst en en ovember worden bekend gemaakt. BERLIJN, 28 October. (W.B.) De Oosten- rijksche gezant, dr. Frank, ontving den muziek directeur dei Berlijnsche Staatsopera, Erich Kleiber, aan wien hij het door den Oostenrijk- schen bondspresident verleende groote zilve ren eereteeken voor verdiensten voor de republiek Oostenrijk overhandigde. „Meer nog dan in wat hij persoonlijk schreef, lag zijn beteekenis in de wijze waarop hij het humo ristisch orkest dirigeerde Londen, 20 October 1932. Sir Owen Seaman, de hoofdredacteur van „Punch", heeft thans, op 71-jarigen leeftijd, besloten rust te nemen. Vijf-en-dertig jaren lang heeft hij gewerkt aan het befaamdste aller humoristische bladen, en sinds 1906 Is hij hoofdredacteur geweest, een functie die hij ge durende den oorlog tijdelijk opgaf om op 53 jarigen leeftijd als luitenant dienst te nemen hij de troepen die voor de verdediging van het binnenland hadden te zorgen. Aldus gaf hij op een leeftijd welke hem, zelfs na de invoering van den dienstplicht, vrijstelde van alle militaire verplichtingen, blijk van het patriottisme dat hem steeds onderscheidde, eu waarvan „Punch" vaak getuigde in zijn weke- lijksche politieke „cartoon", die vaak eenigs- zins uit den geest van het blad valt door ge brek aan onpartijdigheid en, in sommige ge- vallen, door een zeker hoera-patriottisme dat met humor zelden vereenigbaar is. Toen sir Owen met de hoofdredactie belast werd, was „Punch" reeds lang het toonaange vende humoristische blad, dat in geen land ter wereld zijn weerga vond. Toch valt een verge lijking tusschen den hedendaagschen „Punch" en die van omstreeks 1900 onvoorwaardelijk ten gunste van eerstgenoemde uit, evenals trou wens de „Punch" van de laatste jaren der Mr. Punch drinkt het heil van zijn vroege. re medewerkers. vorige eeuw verreweg de meerdere is van diep uit het derde kwartaal. „Punch" heeft zich ont- wikkeld en blijft zich ontwikkelen volgens de wet van den vooruitgang en de verbetering, op welker schending de doodstraf staat. HÜ Is ook steeds geweest een spiegel der oogeu- blikkelijke beschaving. Doorbladert men een „Puneh"-jaargang van 1S60 of 1870, dan zal men, geheel afgezien van den fel-po'lemischen toon vooral tegen het Pausdom veel van den humor, die toen als voortreffelijk gold, niet waardeeren, hetzij doordat de „clou" voor hedendaagsche begrippen, maar zóó-zóó was, hetzij doordat de stijl, de verteltrant ons niet bevredigt. Eenige geslachten geleden verstond men minder goed dan thans de kunst gees tige invallen op geestige wijze te verwerken. Zelfs „Punch" ging zich herhaaldelijk te buiten aan overbodige uiteenzettingen, als vreesde hij dat de meesten zijner lezers niet snugger ge noeg waren om de „mop" te begrijpen wanneer met speciaal vermeld werd waarin deze eigen lijk bestond. Maar ofschoon „Punch", behalve op politiek en religieus gebied, ook toen nooit grof of stuitend was, en zich door zijn gehalte ver boven de humoristische bladen van het conti nent verhief, weerspiegelde hij toch een alge- meene beschaving van minder allooi dan de huidige. Wie de beschaving yan het publiek eener stad beoordeelen wil, moet de opvoering van een blijspel of een geestige film bijwonen. Lachen de mensehen op het juiste oogenblik, blijken zij den humor in zijn verschillende scha keeringen te waardeeren, dan kan men er zeker van zijn dat zij een hooge beschaving bezitten. Maar het zou nutteloos zijn hen te beoordeelen naar den indruk, dien een treurspel of een draak op hen maakte. Huilen kan iedereen. Een hedendaagsch Engelsch lezerspubliek zou om de invallen van „Punch" uit het jaar 1860 of 1870 zelden meer lachen De verdienste voor den vooruitgang in den loop der jaren gemaakt, moet zeker niet alleen hij Sir Owen Seaman gezocht worden De tij den veranderden en „Punch" veranderde met hen. Maar „Punch" invloed in het Rijk van den Humor is te groot, dan dat zijn hoofdre dacteur niet eenig aandeel zou hebben op de geestelijke vorming der natie. Sir Owen's bijdragen bestonden de laatste jaren vooral uit verzen, ingegeven door actueele gebeurtenissen of door de omstandig heden van den tijd. Er is geen dichtgenre, waarin men lichter ontaardt tot het vulgaire, het revue-achtige, het valsch-populaire en het schaamtelooze. Er is geen dichtgenre, dat zoo licht in den smaak valt van het grof-aangelegde en smakelooze deel van het publiek, en welks beoefenaars zoozeer aan de verleiding bloot staan bij dit deel van het publiek in het gevlei te komen. Sir Owen's verzen waren steeds in getogen en beschaafd; zij waren ongeschikt om op muziek gezet, en dan door Jan en alle man uitgebruld te worden, maar zij waren hier om niet minder geestig en pakkend. Gelijk er menscken zijn die niet weten hoe zij op fatsoenlijke wijze geld kunnen verdienen, zoo zijn er humoristen die niet weten hoe zij op fatsoenlijke wijze geestig kunnen zijn. Als zijn opvolger wordt genoemd mr. E. V. Knox, die onder den pennenaam „Evoe" waar schijnlijk de meest-beminde schrijver in „Punch is. Mr. Knox komt bijna elke week met twee schetsen uit, en zijn werk heeft den Engelscae humor in de laatste jaren merk baar beinvloed. Hij heeft een groot aantal na volgers, maar tot nu toe geen evenknie ge vonden. Hij is een zoon van den vroegeren Anglicaan- schen bisschop van Birmingham, en een broe der van den beroemden bekeerling, Father Ronald Knox. Deze is eveneens een humorist van naam, en bezit de zeldzame gave zijn ku- moristischen aanleg dienstbaar te maken aan zijn priesterlijken arbeid. Met „Evoe" kan bij evenwel niet op één lijn gesteld worden; hij mist vooral wat iedere medewerker van „Punch" bezitten moet de techniek van den humor, zonder wence de geestigste invallen een deel hunner waarde Inboeten. WEDSTRIJU IN BEWAPENINGEen in. „Die Woche" verschenen teekeniug, die de verhoudingen der bewapening in de staten van Europa weergeeft. Hoewed enkele getallen foutief zijn - Nederland heeft, om een klein voorbeeld te noemen, maar één oefentank - is deze teekening qua overzicht interessant enwaarschuwend! Een opmerkelijke figuur. B e r 1 ij n, 26 October 1932. Wat is er op 20 Juli j.l. in Berlijn ook al weer gebeurd? De Pruisische regeering werd op dien merkwaardigen datum uitgenoodigd bij den rijkskanselier te komen om eenige vraagstukken te hespreken. De Pruisische regeering verscheen en liep daarmee in een muizenval. Want weliswaar schijnt men pro forma inderdaad even over aardappelen gepraat te hebben, maar na enkele minuten kwam de aap al uit de mouw: de Pruisische regeering kreeg de mededeeling dat zij afgezet was. Redenen werden niet opgegeven. Maar toen gezegde regeering neigingen tot zwak tegen stribbelen vertoonde, werd de staat van beleg afgekondigd. Als uiterlijk symbool van de nieuwe orde van zaken, welke op gezegden datum ingetreden was, werden een luitenant en twee met handgranaten bewapende fusiliers gemobiliseerd en daarmede nam bet verzet van Pruisen een einde. Pruisen, het soldaten- land par excellence, kroop voor een luitenant en twee soldaten in zijn schulp. Maar dat is een andere zaak. Daar het zich niet met de wapenen in de vuist tegen zijn overweldiging kon of wilde ver- dedigenr bleef er voor Pruisen nog maar één manier over om zijn figuur te redden en dat was een wandeling naar den kadi. In bet onderhavige geval woont deze in Leipzig, waar het hoogste gerechtshof van den lande zetelt. Maar toen het daar te Leipzig tegenover dat hooge gerechtshof stond, voelde Pruisen z'n moed opnieuw In de schoenen zakken en zag bet qr van af zijn klacht scherp en klaar te formuleeren. Had het dat wèl gedaan, dan zou het ongeveer als volgt gesproken hebben. Hin denburg, die niets hoegenaamd in Pruisen te Maken heeft, is dit land met geweld binnen gerukt, heeft het overrompeld, verkracht er eiken dag de bestaande wetten en verontschul digt zich daarbij met valsche drogredenen. Moge het hooge hof vaststellen, dat Hinden burg ongelijk heeft en hem uitnoodigen Prui sen direct weer te verlaten om zich alleen met de rijkszaken bezig te houden. Gelijk gezegd heeft Pruisen zijn aanklacht biet in dezen vorm, zij het dan wat zachter uitgedrukt, durven formuleeren. Het heeft eenige juridische spitsvondigheden op den voorgrond geschoven en het hof uitgenoodigd daarover te beraadslagen waarbij men echter 'h aanmerking moet nemen, dat het hooge hof zich waarschijnlijk niet competent ver klaard zou hebben, wanneer men de soep wat al te heet opgediend hadde. Maar hoe dat zij, in de oogen van de groote massa heeft het rechtsgeding, dat in Leipzig uitgevochten werd, den boven aangegeven pri mitieven vorm. Voor de groote massa was het geval in de ééne vraag samen te vatten: wie zal de sterkste zijn, HindenburgVon Papen °f Otto Braun; het rijk of Pruisen? Deze vraag is beantwoordhet hooge hof heeft vonnis geveld. Men kan echter niet zeg- geu, dat dit vonnis met groote spanning tege moet gezien werd. Volop bewust van de be teekenis van den dag stond de massa er on verschillig of in alle gevallen schouderopha- iend tegenover. Want één ding meende men hij voorbaat reeds zeker te weten, het hooge bof zal HindenburgVon Papen toch niet in het ongelijk stellen. Daarmede was de room van de melk en wat het hof verder in het mid den brengen zou, was een aangelegenheid van ondergeschikt belang. Nu moet men erkennen, dat het Leipziger hof tegenover een bijna onvervulbare taak stond. Stelde het 't rijk in 't ongelijk, dan ontketende bet een orkaan, waarvan de gevolgen niet te overzien waren. Een orkaan, welke Hinden burg en de tegenwoordige rijksregeering zou ontwortelen en tabula rasa maken in de in dustrie, op de beurs, in den handel, enz. enz. Anderzijds kon het echter ook Pruisen niet in bet ongelijk stellen, want de pleidooien welke tijdens het geding gehouden werden, maakten eene veroordeeling van dat land onmogelijk. Om politieke redenen moest het hof dus het rijk, om juridische redenen Pruisen sparen. Uit zulk een dilemma kan men zich het gevoeglijkst met een compromis redden en dat heeft het hof dan ook maar gedaan. Het heeft een vonnis geveld, dat er kennelijk minder op uit is gerechtigheid te bedeelen dan de geit en tegelijk de kool te sparen. Het rijk krijgt een beetje gelijk en Pruisen ook over het even- tueele ongelijk van beide of van een der beide partijen zweeft het Hof met de lichtheid van een elf henen. PRINSES INGRID VAN ZWEDEN TE LONDEN. te weten, dat er een artikel 48 Weimar be staat, dat den rijkspresident in twee gevallen het recht toekent in de innerlijke aangelegen heden van een vrijstaat in te grijpen. Eerstens wanneer zulk een vrijstaat zijn plichten ern stig verzuimt en ten tweede wanneer de rust en de orde in bet rijk ernstig bedreigd worden. Het hoofd van staat beweerde nu, dat hij zoowel om de eene als om de andere reden in Pruisen ingegrepen had. Voor de regeering Braun was dat zeer grievend want zij werd door deze argumenteering van ernstig plichts verzuim beschuldigd. Het Hof is Pruisen hier echter ten volle tegemoet gekomen. Het heeft uitdrukkelijk verklaard, dat er van plichtsver zuim geen sprake is geweest. Maar tegelijker tijd verklaart het, dat de rust en de orde ge durende den zomer ernstig bedreigd waren en dat de rijksregeering uit dien hoofde ge rechtigd was in deze inwendige aangelegen heden van Pruisen in te grijpen en een rijkscommissaris te benoemen. Al wie geduren de den zomer in Duitschland vertoefd heeft, zal verbaasd opkijken bij het lezen over die bedreigde rust en van oordeel zijn, dat het hof naar een fictie gegrepen heeft om zich uit een moeilijk parket te redden. Maar dat is weer een zaak op zich zelf. Hoofdzaak is, dat de benoeming van een rijkscommissaris wettig verklaard wordt en dat het hof daardoor een buiging voor het rijk maakt. Maar om Pruisen tegelijkertijd toch ook een eind weegs tegemoet te komen worden de rechten van dien rijkscommissaris een heel stuk ingeperkt. Echter geschiedt dat alweer zóó, dat hij toch nagenoeg alles doen kan, wat hij wil. Tegelijkertijd echter wordt de afgezette Pruisische regeering als wettig erkend en mag deze ook nagenoeg alles doen wat zij maar wil. Met name mag alléén zij het land vertegenwoordigen tegenover den landdag, in den rijksraad, tegenover bet rijk en de andere vrijstaten. Zoo er nu ooit in deze wereld een rijk be staan heeft, dat in zich zelf verdeeld is dan is dit rijk Pruisen na het Leipziger vonnis. Im mers is dit land nu met twee regeeringen ge zegend die elkaar zoo vijandig mogelijk beje genen. De vroegere regeering Braun wordt weer op het kussen terug gezet, maar tegelij kertijd mag de heer Von Papen in zijn kwali teit van rijkscommissaris ook regeeren. Het bof noodigt deze beide machten, die diametraal tegenover elkaar staan uit, tezamen vriend schap te sluiten en daarna op een of andere manier verder te scharrelen. De heer Von Papen heeft deze uitnoodiging reeds bereids aangenomen. Maar óp zijn manier natuurlijk. Hij heeft laten verklaren, dat het hof hem over de geheele linie gelijk gegeven heeft en dat alles dus bij het oude geval zal blijven. Dat met name geen enkele van de maatrege len, welke hij getroffen heeft, teruggenomen zal worden. Hierbij werd wel hoofdzakelijk ge dacht aan de ongeveer zeventig hooge ambte naren, die door Von Papen de woestijn werden ingestuurd om plaats voor anderen te maken. Onze Brusselscbe correspondent meldt ons: Communistische drijverijen hebben de mijn streek van Charleroi de "laatste dagen weer onrustig gemaakt. Arbeiders, die reeds sinds vorige week loonsverhooging eischten, trokken in optocht naar Charleroi, om aan de mijn werkerscentrale hun geval voor te leggen. Deze verwees hen naar den werkrechtersraad. De politiemacht werd op enkele punten ver sterkt. doch incidenten den zich tot nu toe niet voor. De heer C. J. van Kempen, oud-gouverneur van Sumatra's Oostkust, schrijft in het „Hbd.": Tot voor eenige maanden geleden zou nie mand gedacht hebben, dat die forsche breedge schouderde, zich met snellen pas verplaatsende figuur, die er sinds jaar en dag als ,,'s Lands welvaren" uitzag en wiens levendige arbeidzame geest nimmer van rusten had willen weten, be laagd werd door een vijand die hem snel onder mijnen en sloopen zou. Helaas het is toch zoo geschied; de eik is geveld. Woensdag kwam, na manmoedig gedragen lijden, het einde. Hens is van het begin van zijn Indische loop baan af een opmerkelijke figuur in het bestuurs- corps aldaar geweest. Buitengewone ijver, voortvarendheid, groote toewijding en een sterk uitgesproken plichts besef deden den met een uitnemend verstand begaafde, wiens drift zich zoo kostelijk in een breeden lach ontspannen kon, voorbeschikt zijn om op moeilijke en belangrijke posten geroepen te worden. In 1901 werd deze moedige man tijdens de Djambische onlusten bij 'n bende-overval zwaar gewond, enkele jaren daarna ontving de jonge controleur voor zijn voortreffelijken bestuurs- arbeid het ridderkruis der Oranje Nassau-orde. Tijdens het hem kort daarop verleend buiten- landsch verlof, trok hij op de Bestuursacademie door zijn scherpzinnige gedachtenuitingen de aandacht. In 1909 in Indië teruggekeerd, werd hij, nog als controleur, belast met het bestuur over het groote zeer achterlijke eiland Flores, een afdee- ling van de residentie Timor. DéAr bleef hij ongeveer zeven jaren en daar heeft „Flores- Hens", zooals hij in dien tijd bekend stond, prachtig werk verricht. Met al zijn energie en groote voortvarendheid zette hij zijn schouders onder het werk om dit in vele opzichten ontoe gankelijke eiland van behoorlijke verbindingen te voorzien, terwijl hij tevens alle krachten in spande om het land te pacificeeren en de achter lijke bevolking vooruit te brengen. Hij electriseerde allen die met hem te maken hadden en hoewel hij wel eens erg driftig kon zijn, dat was weer gauw vergeten en de breei 1 lach en het zonder eenige rancune rustig vooi t- spinnen van het werk deed de „oneffenheden spoedig verdwijnen. Bovendien, er viel met hem te praten en hp, die stipte gehoorzaamheid eischte van zijn ondergeschikten, wist zich eveneens gehoorzaam naar de leiding van zijn chef te gedragen. Na zijn prachtige Flores-taak met leedwezen te hebben neergelegd (1916) werd hij, na buiten- landsch verlof genoten te hebben, in 't volgend jaar benoemd tot resident der Zuider- en Oos- ter-afdeeling van Borneo. Dat uit een bestuurs- oogpunt zoo onhandzame gewest stond om streeks vier jaren onder zijn beproefde leiding en ook ddér beijverde hij zich zéér om land en volk tot ontwikkeling te brengen. Hetzelfde doel trachtte hij na te streven, ener giek en forsch, in zijn daarop gevolgd bestuur van Pal em bang (tijdens hetwelk hij benoemd werd tot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw) en eindelijk ook in zijn arbeid m Atjeh. Dat dezen bestuurder ten slotte niet alles lukte (Atjeh), wie zal naast bet vele goede be- stuurswerk dat zijn hand overigens wrocht, daar thans bij stil blijven staan? Van Atjeh werd hij in 1926 tot het hoogste ambtelijke college, den Raad van Indië, pen, waarvan hij tot in 1930 deel uitmaakte, o daarin heeft hij zich met onverflauwden ijver en toewijding aan zijn taak; de behartiging van 's lands zaken, gegeven. En steeds gold 's lands belang met terzijdestelling van alle persoon ij en eigenbelang als de basis van zjjR streven. Was het wonder dat hij ook na zijn pensionnee- ring in dien geest voortwerkte? Zijn belangstel ling voor de openbare, inzonderheid de Indische zaak, bleef onverflauwd. Daarvan getuigen ook zijn ijver en toewijding in het werk der Veree- niging IndiëNederland. Ja zelfs op zijn ziek bed bleef zijn geest tot kort voor zijn verschei den daarmede bezig. Zoo was hij een die werkte zoo lang het dag was. En nu heengegaan. Maar hij laat een lichtende herinnering na, een goed dat blijft en niet vergaat. Zoo is dan weder een trouw, onkreukbaar dienaar van koningin en vaderland ons ontval len. Hij moge in vrede rusten. „BERLINGSKE TIDENDE" „Daar sta je nu al een half uur aan de tele foon, zonder een woord te zeg£eol" «Set, set, ik Hlefonw-r «et nt'a wrouwl" LONDEN, 27 October (V.D.) Prinses Ingrid van Zweden is hedenmiddag te Londen aange komen. Uit België, waar zij eenige dagen heeft vertoefd, was zij per vliegtuig naar Croydon gekomen. De prinses brengt gewoonlijk eens per jaar een bezoek aan haar grootvader, dea hertog van Connaught. 17 j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9