ALGEMEEN OVERZICHT gE MOORD in BONGO Uirs_ EXPOSE. ,hCT rWQEB ZATERDAG AlER 1932 groot zwitsersch staats man WORDT BENEDICTIJN. DE RAMP MET DE „PROMETHE" VOOR KRIJGSRAAD BEHANDELD. EEN BELANGRIJKE NADERE TOELICHTING. Mussolini wenscht vertrouwen en economisch accoord. IN 'T ZICHT VAN 8 NOV. DE STRIJD OM AMERIKA'S PRESIDENTSZETEL. HET VLIEGONGELUK IN DEN SPESSART. Resultaat van liet onderzoek. VIJF ITALIAANSCHE VLIEGTUIGEN VERBRAND. TRAMBOMBARDEMENT IN BERLIJN. HET VERKEER WEDER STIL GELEGD. MUSSOLINI'S PRESTATIES, DE GEHEIMZINNIGE MOORD TE BIRMINGHAM. 1 - \J V kU- Houwen naar rechts en links. ï.- RHikS,kanael ieT Von Papen heeft zijn aange- r,0r!' e radiorede gehouden, waarin hij het van T e Vo'^ nogmaals een helder beeld gaf i fna politieken toestand en van Duitsch- lands toekomst. strijd, welke thans gevoerd wordt, zeide f riJkskanselier, gaat om het herstel van een *?IeUwe staatsleiding, die ons uit het moeras er 'aatste jaren moet trekken en naar een na- 'ouale wedergeboorte voeren moet. Geen won- er> dat de partijbureaueratie zich hiertegen met alle kracht verzet. Zij heeft Duitschland in twee groote kampen gesplitst, aan de eene zijde de Marxisten van allerlei schakeering en aan de andere zijde de rest van het Duitsche burger dom. De rijkskanselier wees in dit verband ter- lo°Ps er op, hoe gering Hitiers invloed in de gelederen van het roode front gebleven is. Het Godloochenend bolsjewisme, ging hij daarna voort, dat ons den godsdienst, het ge zinsleven en het individueel recht der per- soonlijkheid ontnemen wil, om ons in de dwang buis van collect! vistische methoden te steken, is de dood van onze eeuwenoude cultuur. Geen middel kan scherp genoeg zijn, om de leer van z'jn valsche profeten in Duitschland met wor- te' en tak uit te roeien en wij willen op den Voorpost van Europeesche cultuur, waarop de Voorzienigheid ons geplaatst heeft, onzen plicht °m den staat te beschermen, geheel vervullen. Het beste middel echter is het groote doel, dat de rijksregeering nastreeft de werk- en brood verschaffing. Had men niet moeten verwachten, dat een ieder, die een gezin te onderhouden heeft, die werk en brood zoekt, vol begeestering en vast beraden hand in hand met ons gaan zou Maar neen, de ellendige partijbureaucratie weet niets beters te doen, dan het volk dagelijks te zeggen dat het economisch program „PapenGoldt- schmidt" reeds mislukt is. Welk een bewuste laster echter, het plan met den naam van dezen bekenden bankier te verbinden, die zeer zeker een zeer bekwaam man is, maar met het regee- ringsprogram even weinig te maken heeft als met den dom van Keulen 1 Is dat plan mislukt? Integendeel; uit alle oorden van het Duitsche rijk komen berichten, le van een economische opleving getuigen, e' stroomverbruik der groote electriciteits- a "rieken neemt toe. Voor 't eerst sinds lan- 5>en tijd valt vermindering van het aantal Werkloozen te signaleeren. Is ons program, zooals lasterlijk gezeg ^ordt- slechts een program voor groot n strieelen en bankiers? „n nro. ®en, duizendmaal neen! Het s Bram voor den werkman, voor den „ewonen arbeider, den k™n zakenman, even goed s Oor het groot-bedrijf- Het is een urogram voor heel het arbeiden de Duitsche volk! En in dit verband moet ik net nadruk verklaren, dat de sabotage, welke er, uit zuiver partijbelang, tegen gevoerd wordt en de wilde stakingen, waarmede de natio- naal-socialisten eendrachtig ten deze samen werkend met de communisten,, den economi- schen vrede trachten te verstoren, een mis daad zijn jegens de natie, die haar laatste reserve-krachten heeft ingezet in den strijd om het bestaan. Het is mijn doel niet, mij te mengen in den strijd der partijen, noch wil ik antwoorden op de lastercampagne, waarvan de rijkskan seller het doelpunt is. Mijn persoon is hiei van geen belang, slechts de zaak, waarom het gaat, noopt mij tot een openlijke verklaring. Toen deze regeering aan het bewind geroe pen werd, schreef zij in haar vaan: „Duitsche concentratie!" Wij brachten aldus nieuwe krachten in den strijd, dien Hitier gemeenschappelijk met ons te voeren scheen. Toen echter den L3den Augus tus, deze nationale concentratie-regeering defi uitief gevormd zou worden, weiger.de plotse ling de leider dier groote beweging. Het is een twisten om woorden, als Hitier thans be weert, dat hij op dien zwarten 13den Augustus niet de volle macht voor zich heeft opgeëischt. Telkens en telkens opnieuw immers, en in dezen verkiezingsstrijd dagelijks, wordt het door alle partij redenaars en in alle bladen der nazis herhaald: „Alle macht voor Hitlei En het was die eisch van „alles of niets wel ken de rijkspresident den 13den Augustus niet inwilligde en niet inwilligen kon. Wanneer men werkelijk concentratie van alle nationale krachten wenscht en wil. dan kan men toch ook bezwaarlijk de bevrijding van de wegens een laffen moord veroordeelde misdadigers van Beuthen plechtig als een eere zaak zijner partij proclameeren. Dan moet men de gewone eeuwenoude normen van den ïecht- staat erkennen. Mag een regeering nalaten, met de 'afh tigste middelen, welke haar tei lescn mg staan, op te treden tegen moord en terreur. Neen, de leiding der staatspolttiek moeten mannen in handen hebben, voor wie een daad niet heldendaad of misdaad woidt. naar ge lang de dader tot hun eigen partij behoort of- tot een andere. Voor 13 Augustus heeft de nationaal-socia- listische pers ons telkens en telkens opnieuw den eisch gesteld, rust en orde te herstellen in Pruisen. Thans echter vindt die zelfde pers, dat ons ingrijpen in Pruisen rechtsschen- ding is. Waarom gaat het dan eigenlijk in Duitsch land? Toch niet om de vraag, of deze of gene partijleider op den kanselierstoel zit; toch niet om de vraag, of die man Hitier, Brumng 0f Papen heet. Dat wij samenwerken, om de vi tale belangen van het Duitsche volk te verze keren, dat is Duitschlands zaak. En dat heb ben wij ons tot taak gesteld. Ons ambt is waarlijk niet het heerschen van een kaste 'of van een of andere dunne bovenlaag, zooals men 't gelieft te noemen, ons ambt is het volk dienen. Wij hooren samen, wij en het volk. Wij willen niets anders dan hulp bieden Wat deze rijksregeering wilde en nog wil, is door de partijpers van allerlei kleur ver draaid en misvormd, maar ons werk getuigt voor ons. Wanneer wij echter de ruinen overzien, die de ophitsing der laatste weken veroorzaakt heeft, kunnen wij eigenlijk slechts door één gedachte bezield zijn: Duitschland is slechts te redden, indien de geest wederkeert, die in de loopgraven bestond, toen de zoon van den geheimraad naast den zoon van den boer stond. Wie Duitschland lief heeft, volge den roep van dengene, die niet moede is geworden het volk tot eenheid te vermanen. De rijkskanselier besloot zijn rede met de woorden: Met Hindenburg voor een nieuw Duitschland. GENèVE, 4 November (VAN ONZEN COR RESPONDENT) De voorzitter van de Zwitser- sche Katholieke partij, dr. E. Perrier, heeft be sloten zich uit het wereldsche leven terug te trekken en zijn intrek te nemen in een Benedic- tijnerklooster in Frankrijk. Perrier is een van de hoogst in aanzien staan de Zwitsersche staatslieden. Hij was minister van onderwijs van het kanton Fribourg, lid van 't Zwitsersche Parlement, waarvan hij dit jaai in December zelfs voorzitter zou geworden zijn en gedelegeerde van Zwitserland op de ontwapeningsconferentie, die i,em de onder scheiding bewezen had, hem het voorzitterschap van de commissie voor zedelijke ontwapening toe te vertrouwen. Perrier is in 1881 geboren. Zijn besluit heeft In Zwitsersche politieke en in volkenbonds- kringen een diepen indruk gemaakt. COMMUNISTISCH weekblad verboden HRLIJN, 3 November (H. N.). De Ber- president van politie heeft het ge- gt'^Heerdg communistische weekblad „Roter omd*1Voor den van 4 maauden verboden, ,at het in woord en beeld tot daden van ge weld Het land" aahspoorde. ^cifistisch blad „Das andere Deutsch- h zooals gemeld, voor den tijd van a 1 laar verboden. De aanleiding is een artikel van Heinricb Strobel; >iHoe 0rganisee- ren w ij den vrede In 'let verbod wordt ge zegd, dat in dit artjkel onware beweringen over den stand der Duitsche bewapening en over de door Duitschland in het vraagstuk der pari- teitseischen ondernomen stappen voorkomen. De uitgever heeft bij het rijksgerechtshof een protest tegen dit verbod ingediend. Commandant en bemanning onvoldoende ervaring. parijs, 4 November. (H.N.) Gisteren is voor den krijgsraad te Cherbourg het proces wegens het vergaan van de duikboot „Promethe" be gonnen. Zooals bekend, is deze duikboot eenigen tijd geleden bij het houden van een oefening plotseling gezonken, waarbij 62 man van de in totaal uit 69 koppen bestaande bemanning ver dronken zijn. De commandant van de duikboot, kapitein Du Mesnil, legde verklaringen af, waaruit bleek, dat het grootste deel van de bemanning nog geen voldoende ervaring in de bediening van de toestellen had en ook hij zelf niet op de hoogte was van de verschillende technische nieuwigheden, welke zich aan boord van de „Promethé" bevonden. Tot groote verbazing van den voorzitter van den krijgsraad verklaarde commandant Du Mesnil, dat hij niet geweten heeft, dat de bal- lasttanks van een centraal punt uit geopend konden worden. De voorzitter sprak er daarop zijn groote verwondering over uit, dat Du Mesnil als comandant niet de documenten heeft bestudeerd, welke hem bij de aanvaar ding van het commando over de duikboot over de bizonderheden van het schip ter hand zijn gesteld. CHERBOURG, 4 November. (R. O.). In het proces naar aanleiding van het vergaan van de „Prométhée" is hedennamiddag uitspraak gedaan. De commandant van het schip, Du Mesnil, werd vrijgesproken. GENèVE, 4 November (VAN ONZEN COR RESPONDENT). Paul Boncour heeft vanmid dag aan eenige journalisten nog een nadere toelichting tot zijn rede van vanochtend gege ven, waaruit af te leiden valt, dat de verplich tingen, die het Fransche plan aan de continen tale Europeesche mogendheden zou willen op leggen in het belang van de veiligheid van een aangevallen staat, vooral voor de militaire sterke mogendheden van Europa's vasteland gedacht zijn. Boneour verklaarde tevens, dat het de be doeling van Frankrijk is, dat Duitschland, Frankrijk en Italië ieder een even groote per manente strijdmacht ter beschikking van den volkenbond zullen bezitten. Het is jammer, dat Boncour deze interessante bijzonderheden niet reeds vanochtend in zijn rede vermeld heeft. Boncour wees ook nog erop, dat de bewape ningvermindering, die het gevolg van de aan neming van het Fransche plan zijn kan, veel belangrijker zijn zou, dan menigeen aanneemt. Niet alleen toch zal door de verkoi ting van den diensttijd het aantal goed geoefende solda ten op een gegeven tijdstip kleiner zijn dan tot dusver, doch dit zal tevens met zich brengen een belangrijke vermindering der bewapenings- kosten en tevens een vermindering van het oorlogsmateriaal. Wat wil Engeland voorstellen. LONDEN, 4 November (V.D.) De Engelsche kabinetscommissie voor de ontwapeningskwes tie heeft gisteravond wederom een vergadering gehouden, die ruim vier uur heeft geduurd. Heden zal de ontwapeuingskwestie in het ka binet besproken worden. De bladen melden, dat de regeering bijzon dere plannen heeft ontworpen ten aanzien van de ontwapening in de lucht. In verband hier mede wordt gewezen op de mededeeling van minister-president Mac Donald in het lager huis, dat de regeering de vrije hand wil heb ben voor de voorgestelde afschaffing van lucht strijdkrachten en de intei nationale contröle op de civiele luchtvaart. De „Daily Mail" geeft zelfs reeds een over zicht van het vermoedelijke Engelsche pro gram voor ontwapening in de lucht. De En gelsche voorstellen, die door de regeering nog overwogen worden, zouden de volgende punten omvatten 1. Volledige afschaffing of ingrijpende ver mindering van bombardements- en gevechts vliegtuigen in alle staten; 2. Het brengen van alle verkeers-luchtlijnen onder één internationale instantie; 3. Beperking* van het aantal particuliere vliegtuigen door een systeem van voor elk land vast te stellen auoten. De geestelijke vader van dit voorstel zou de minister van buitenlandsche zaken, sir John Simon, zijn, doch in het kabinet en in het bijzonder van de zijde van het ministerie voor luchtvaart zou sterk verzet tegen dit program bestaan. PARIJS, 3 November. (V.D.) Mussolini heeft een vertegenwoordiger van de „Liberté" een onderhoud toegestaan, waarin hij gesproken heeft over de ontwapening en een Fransch- Italiaansche samenwerking op den Balkan. Op de vraag, of men de ontwapening kan doorvoeren zonder controle, antwoordde Mus solini, dat de ontwapening slechts kan wor den verwezenlijkt door den oprechten en vasten wil van alle mogendheden, d.w.z. zij moet een soort daad van vertrouwen betee- kenen tusschen de volkeren. Indien deze voor waarde niet wordt vervuld, zullen alle andere garanties zonder effect blijven. Wat de Fransch-Italiaansche samenwerking, op den Balkan betreft, verklaarde Mussolini dat het te wenscheu is, dat een economisch accoord tot stand komt tusschen de landbouw- en industrieele kringen der beide natuursta ten, in het bizonder voor zekere producten. Dit accoord mag evenwel slechts worden in practijk gebracht op den grondslag van volkomen ge lijkheid en zal geen schade mogen berokkenen aan derde staten. Deze samenwerking zal even wel nimmer mogen leiden tot het scheppen van monopolies. Italië staat afwijzend tegenover iedere mo nopoliseering van het bedrijfsleven. Wat het opnemen van buitenlandsche lee ningen aangaat, zoo heeft Italië volgens Musso lini steeds gehandeld volgens het principe, dat Italië zich zelf helpt. Mussolini is er van overtuigd, dat Europa ein delijk den weg van internationale samenwer king zal moeten op gaan, ten einde de huidige moeilijkheden te kunnen overwinnen. Een po litiek van isolatie is zelfmoord. De gevolgen van een dergelijke politiek zouden zijn de ver lamming der wederzijdsche betrekkingen, de vermindering der productie en van den bui- tenlandschen handel en de toeneming der werk loosheid. Een Europeesoh-Amerikaansche samenwer king in den geest van economische vrijheid zou den internationalen handèl nieuw leven geven. NEW-YORK, 4 November (V. D.). De so cialistische candidaat voor het presidentschap Norman Thomas hield gisterenavond een rede in Madison Square Garden, waarin hij een be roep op de kiezers deed om uit protest tegen de huidige maatschappelijke ordening socialistisch te stemmen. Op de fabriek of in den winkel voelde men zich misschien slaaf, doch op 8 No vember, alleen tegenover de stembus, was men vrij. Men moest stemmen voor wat men hoopte, niet voor wat men vreesde. Thomas verdedigde uitvoerig de heffing op het kapitaal en op de groote vermogens, een der belangrijkste punten op het socialistische verkiezingsprogram ter bestrijding van de de pressie. In de tot den nok gevulde Metropolitan Ope ra sprak gisterenavond de democratische can didaat voor het presidentschap, Franklin D. Roosevelt, die de wijze, waarop de republikei nen "de verkiezingscampagne voor Hoover voer den, een methode van vrees en intimidatie, on- Amerikaansch noemde. Na hem sprak, voor het eerst in een open bare vergadering, als verdediger van den de- mocratischen candidaat, Owen D. Young, die een lang pleidooi ten gunste van Roosevelt hield. Hieraan werd zeer veel waarde gehecht, aangezien Owen Young, als een der leiders van het economische leven in Amerika zeer veel invloed heeft. Hij bestreed Hoovers beweringen dat een overwinning der democratische partij een ineenstorting van het Amerikaansehe be drijfsleven tengevolge zou hebben. President Hoover is gisterenavond naar Cali- fornië vertrokken onderweg zal hij nog op enkele plaatsen verkiezingsredevoeringen hou den tot slot van zijn campagne. Bij het vertrek van den trein werd hem door zijn aanhangers een ovatie gebracht. Zijn vrouw vergezelt hem op deze reis. Ofschoon de candidaten voor het president schap nog steeds volop fn de weer zijn, is in het algemeen de verkiezingsherrie toch minder groot dan andere jaren, zulks tengevolge van de crisis, waardoor de propagandafondsen der partijen nauwelijks over de helft van de bedra gen beschikken, die zij anders voor de propa ganda kunnen gebruiken. BERLIJN, 3 November. (W.B.) Over het resultaat van het onderzoek naar het vlieg- tuigongeluk in den Spessart maakt de rijks minister van het verkeerswezen het volgende bekend: De bestuurder van het vliegtuig, Schulz, heeft gedeeltelijk den afstand Neurenberg— Frankfurt am Main in de wolken moeten vliegen. Er stond een sterke tegenwind. Over den Spessart is de bestuurder waarschijnlijk in de meening, dat het gebergte reeds gepasseerd -was lager gaan vliegen, om voor het berei ken van Frankfurt zich op de aarde te zetten. Bij het uit de wolken komen, bevond hij zich in een nauw, door beboschte hoogten omge ven dal. Het omhoog brengen van het vlieg tuig uit den onverwachten gevaarlijken toe stand heeft blijkbaar een overbelasting der draagvlakken veroorzaakt, welke het vliegtuig geen weerstand kon bieden. De linker vleugel is hierbij afgebroken. De vondst van het af gebroken draagvlak laat aan de oorzaak, van het ongeval bijna geen twijfel over. VENETIë, 4 November (R.O.) Door een nog onbekende oorzaak is hedennacht brand uitge broken in de vliegbaven van de Middellandsche Zee-luchtvaartmaatschappij aan het Lido van Venetië. Een der hangars, waarin zich vijf een-moto- rige Junkertoestellen ter reparatie bevonden, brandde totaal af. Een andere, die als repa ratie-werkplaats voor motoren dienst deed, werd ernstig beschadigd. DUITSCH NATIONAAL BURGEMEESTER UIT ZIJN AMBT ONTZET. EUTHIN, 2 November (V.D.) Van Duitsch- nationale zijde wordt het volgende medegedeeld. De nationaal-socialistische regeeringspresident Boehncker in Euthin heeft den Duitsch-natio- nalen burgemeester, dr. Stoffregen op staanden voet uit zijn ambt ontzet. De burgemeester werd in den loop van den middag door een af- deeling politie, onder leiding van den politie- kapitein uit zijn bureau verwijderd. De burge meester heeft de politie gewezen op het onwet tige van deze daad en een telegram van protest gezonden aan den regeeringspresident van Oldenburg. VOED5ELSTAKER OVERLEDEN KOTTBUS, 3 November (V.D.) Een 72-jarige landbouwer is in de gevangenis van Kottbus. na een voedselstaking gedurende bijna 3 weken overleden. Tijdens een rechtszitting had de man cp 8 October j.l. een rechter doodgeschoten. BERLIJN. 4 November (V.D.) Te twee uur vanmiddag hadden zich op de stations van de B.V.G. in totaal ongeveer 1500 werkwilligen verzameld, die afzonderlijk gekomen waren. Buiten de stations kwamen de werkwilligen in groote groepen bijeen, om gezamenlijk naar de remises en stations te marcheeren. Verschillende tramlijnen werden weer in ge bruik genomen. Tegen half drie arriveerden de eerste trams in de binnenstad. Men seint ons nog nader uit Berlijn In verband met de uitspraak der commissie van arbitrage inzake de staking van het per soneel der B.V.G.had de directie van laatst genoemde instelling besloten om te 3 uur n.m. de verschillende trams wederom te laten rijden. Omdat men onregelmatigheden vreesde en om dat slechts weinig personeel was op komen dagen, werd besloten om op iederen wagen twee politie-agenten mede te doen rijden. Daar echter in verschillende stadsgedeelten de rij dende wagens met steenen werden bekogeld, voelde het publiek er niet veel voor van de tram gebruik te maken. De ongeregeldheden namen echter in den namiddag en speciaal in de avonduren een meer ernstigen vorm aan, zoodat de B.V.G. tegen 8 uur genoodzaakt werd, om het tram verkeer wederom stil te leggen. De relletjes duurden echter voort en namen op verschil lende punten een gevaarlijk karakter aan. Nationaal-socialisten en communisten werken samen. Er gingen geruchten, dat bij de ver schillende schietpartijen meerdere dooden zou den zijn gevallen. BERLIJN, 4 November (V.D.) Hedenmiddag werd een autobus van lijn 11, waarop ter be scherming van de passagiers een politie-agent meereed, in de „Treptower Chaussee", in het Zuid-Oosten van Berlijn door een menigte van 800 a 1000 menschen, waaronder vele stakers van de B.V.G. tegengehouden. De ruiten werden ingeworpen en de schupo-beambten losten uit noodweer twee schoten, waardoor twee aan vallers gewond werden. BERLIJN. 4 November (W.B.) Van de tien autobussen, die in den loop van den middag in bedrijf gesteld werden, zijn ongeveer een uur na inbedrijfstelling acht wagens door sta kers zóó toegetakeld, dat zij wederom uit het verkeer genomen moesten worden. Een autobus werd op den „Kaiser Wilhelm- platz" meerdere malen beschoten. Ingrijpen der politie BERLIJN, 4 November. (V.D.) Bij. ongere geldheden in verband met de verkeersstaking zijn te Berlijn-Schoeneberg door de politie eenige charges uitgevoerd, terwijl van de vuur wapenen is gebruik gemaakt. Een persoon werd gedood, twee andere ernstig gewond. In het noorden van Berlijn werd een 55- jarige man bij een opstootje ernstig gewond, zoodat hij kort daarop in het ziekenhuis over leed. In den loop van den avond is de toestand kalmer geworden. Na het invallen van de duis ternis zijn geen daden van terreur meer voor gekomen. De geruchten over een staking bij de elec- triciteits- en gasfabrieken zijn overdreven. Slechts bij een gasfabriek is in een vergade ring van den bedrijfsraad de vraag, of onder het personeel een stemming over de staking zou worden gehouden, besproken. Heden heratting van het verkeer. BERLIJN, 4 November (H.N.) Het ligt in de bedoeling van de B.G.V. Zaterdagochtend het verkeer in grooteren omvang dan hedenmiddag te hervatten. Het personeel moet zich op de gewone plaatsen en op de gebruikelijke uren aanmelden. Door de politie is een verhoogde bescherming zoowel voor het personeel als voor de inrichtin gen van het bedrijf, toegezegd. De schupo heeft opdracht ontvangen, eventueele aanvallen met alle middelen te weren zoo noodig met ge bruikmaking van schietwapenen. Hoewel de toestand vanmiddag op sommige punten kritiek scheen, ligt het toch niet in de bedoeling rijksweer te hulp te roepen of den staat van beleg af te kondigen. 6000 MIJNWERKERS IN DIENST GENOMEN ESSEN, 3 November (V.D.) In het tijdvak van 16 September tot 1 November zijn in de mijnindustrie van het Roergebied meer dan 6000 arbeiders te werk gesteld. DE JAPANSCHE GEVANGENEN IN MANDSJOERIJE. MOEKDEN, 4 November (R. O.). Volgens uit Moskou ontvangen berichten is een over eenkomst bereikt tusschen de Japansche auto riteiten en de Chineezen voor de vrijlating van acht Japansche vrouwen en kinderen, welke door de Chineesche bandieten nog steeds te Mansjoeli worden vastgehouden. Naar vernomen wordt, zal de Japansche ge neraal morgen uit Tsjangsoen naar Tsjitsikar vertrekken, om onderhandelingen te openen met generaal Soe Pinwen, die bovendien nog 149 Japansche manschappen te Mansjoeli ge vangen houdt. DOOR DE „OSSERVATORE" GEHULDIGD Bij gelegenheid van den tienden verjaardag van het fascisme wijdt de „Osservatore Roma no" een waardeerend artikel aan het vele wat Mussolini op godsdienstig, moreel en sociaal gebied gedaan heeft. Tusschen de eerste rede van Mussolini, zoo heet het in dit artikel, in de kamer van afge vaardigden in Juni 1921, waarin hij de onverge lijkelijke schoonheid der Katholieke idee en van de zending der Kerk in de wereld verheer lijkt en zijn jongste rede te Milaan, waarin hij terecht verklaarde, dat het menschelijke nooit boven het goddelijke mag gaan, zien wij een verband dat getuigt van een welgemeende en daadwerkelijke bewondering voor de sublie me Katholieke idee. Een van Mussolini's eerste daden, toen hij aan het bewind kwam, was het kruisbeeld in de scholen en rechtbanken wederom in te voeren en het godsdienstonderricht op de scholen te herstellen, hetgeen daarna bevestigd werd in de plechtige verklaring, vervat in de Lateraansche verdragen, volgens welke het vernieuwde Italië zich voorneemt de Katholieke leer tot het fun dament en de bekroning van de vorming der nieuwe generaties te maken. Het sluiten der historische verdragen, zoo gaat het artikel voort, is ongetwijfeld een ge heel bijzondere verdienste van Mussolini, die aan de woorden waarmede de eerste encycliek van Z. H. Paus Pius XI besloot, zijn steun gaf en de oude vooroordeelen, die als het ware het erfdeel vormden der oude generaties, met een slag vernietigde en Italië door de eendracht der geesten meer één en sterker maakte. Hierna prijst de „Osservatore" de talrijke ver nieuwingen, welke in de afgeloopen tien jaar door het fascisme ook op moreel en sociaal ge bied zijn doorgevoerd. Onze erkenning, zoo be sluit het Vaticaansche orgaan dan, strekt zich natuurlijk niet uit tot alles wat in deze tien jaar gezegd en gedaan is, d.w.z. zij sluit de voorbehouden niet uit, welke de rechten der Kerk en de Katholieke leer vereischen, en in het bijzonder beteekent zij geen goedkeuring van alle theorieën, collectief en afzonderlijk, welke tot uiting komen in sommige verklarin gen over een onbeperkt en universeel staats gezag op alle gebied. Toch kunnen de Katho lieken zich erover verheugen, dat zooveel goeds is tot stand gebracht. Dezer dagen vermeldden wij, dat in Birming ham twee zusters, respectievelijk 19 en 16 jaar oud, waren gearresteerd onder verdenking van moord op een 21-jarigen jongeman, Sidney Marston geheeten. Het lichaam van den jonge man werd gevonden in een tuin voor een huis. Hij had hevige slagen op het hoofd en een messteek in de horst ontvangen. Dinsdag j.l. hadden beide zusters, Emily Thay oud 16 jaar en mevrouw Marjorie Yellow, oud 19 jaar, zich voor de rechtbank te Birming ham te verantwoorden wegens moord. De ambtenaar van het openbaar ministerie, mr. Push. verklaarde, dat het huis, waarvóór Marston werd vermoord, bewoond wordt door Herbert Gwinnell. Mevrouw Yellow, van haar man gescheiden, had kennis aan Gwinnell. Volgens de verklaringen van de beide zus ters, heeft Gwinnell om kwart over zes het huis verlaten en van dat oogenblik af waren zij alleen in huis. Om ongeveer half acht passeerde een zekere Thompson het huis, toen de deur werd ge opend en een der meisjes naar buiten kwam, n.l. Marjorie. Marjorie gilde: „Moord! Haal de politie!" Beide meisjes kwamen hierop het trottoir op en een harer zeide tot Thompson: „Kom binnen en breng dien vreemden man uit mijn huis". Thompson ging het huis binnen en zag daar Marston. Hij greep hem bij den pols en vroeg. „Wat voer je hier uit?" Marton antwoordde: „Ik heb niets gedaan Hierop zakte hij door zijn knieën, viel bewus teloos neer en stierf kort daarop. Er moest een hevige worsteling hebben plaats gehad, want de ceintuur van Emily Thay was geheel stuk getrokken. Na den dood van Marston zeide Marjorie, dat zij liever niet had, dat de politie in het geval werd gehaald en toen de politie ver scheen zeide Marjorie. naar beweerd wordt, tot één der agenten: „Ze hangen geen vrouwen op, wel?" Toen de man hierop geen antwoord gaf zeide zij: „Je kan maar eenmaal sterven. Vrou wen gaan levenslang naar de gevangenis, is het niet?" Verder zou Marjorie aan de politie hebben gezegd, dat zij en haar zuster bezig waren zich te kleeden om uit te gaan. Toen zij naar be neden kwamen, zagen zij een man in de hall staan. „Ik gilde", aldus verklaarde Marjorie aan de politie, „en Emlly kwam naar beneden. Samen gingen wij naar den man toe. Zijn oogen glin sterden en hij zag eruit, alsof hij een toeval had gehad. Hij zwaaide heen en weer, doch ik dacht, dat hij slechts simuleerde". Een tante van Marston werd nog als getuige gehoord. Zij verklaarde, dat haar neef nooit een mes had gehad, dat geleek op dat, hetwelk haar getoond werd. De behandeling der zaak werd hierop ver daagd. Veel opheldering had de eerste rechts zitting niet gebracht. door 42). 1 8 FLETCHER Nadruk verboden Buiten 2,,,, et aan, dicht hij^ d™e of vier heeren zien uit als bewoners v hoofdingang. Zij zien e komen of van pla^* r het zijn allemaal agentia v*6" 16 Zr niet op U zult ook Uw mij' Let er vinden. ik heb hom een Carver daar naar hem toe, blijf in de hu^n Seg«™' een aardig stukje copy voor je kran"teJnelul Triffit, benieuwd wat er gebeuren zou elnc naar Carver, die buiten aan den rand van het trottoir stond. Offl zich heen ziende, bemerkte hij eenige heeren, waarvan er twee waren, <jje blijkbaar tot den militairen stand behoor. den. Zij droegen avondkleeding onder een dijden jas. Twee of drie anderen, allen deftig Bekleed, stonden dichtbij met elkaar te praten. Niets was er ln hun uiterlijk, dat eenig ver moeden kon opwekken en onder andere om standigheden zou Triffjt gedacht hebben, dat het bewoners van de Hats waren. Carver ech ter fluisterde hem toe: Het zijn dectectteven Terwij] je boven was, j'n ze hier gekomen Wat is daar toch gebeurd Triffit? Heb je Iets nieuws vernomen? O, reusachtig veel antwoordde zijn vriend. Maar wat dt nu te beteekenen heeft begrijp ik niet. Een nieuwe verwikkeling!... Hallo, daar komen de professor en Selwood AcLn Cox-Raythwaite en Selwood verschenen aan den ngang en wilden de stoep afdalen. David- ge, die daar was gebleven, om een der heeren iets te zeggen, trok ze terzijde. Wat is daar boven toch gebeurd? vroeg Carver opnieuw. Opeens greep Triffit den schouder van zijn makker en draaide hem naar de deur. Burchill kwam de deur uit, gevolgd door DI- hiambro. Opgewekt met zijn parapluie zwaaiend wilde hij de stoep afgaan, de aanwezigheid van Davidge, Cox-Raythwaite en Selwood negeerend. Hij passeerde de twee militairen en zeifs raakte hij in het voorbijgaan een van hen aan. Deze draaide zich vlug om, zijn met gezel dee,d hetzelfde.en toen geheurd-e Iets, dat de twee verslaggevers deed juichen en snel de stoep opholden. Sapperloot, dat was vlug gedaan, schreeuw de Triffit zoo verheugd als een schooljongen Nooit heb ik de braceletten zoo netjes zien aan doen. Hoera. Davidge. beste Rel.ei nu beb je hem voor goed te pakken! Burcbill, verrast door die plotselinge liande- "hg, richtte zich verontwaardigd op en keek naar zijn polsen, waar om heen de agenten zoo vlug de handboeien hadden gelegd. Doods- van woede beet hij Cox-Raythwaite toe. Leugenaar! Er was mij vrijgeleide be loofd! Het was afgesproken, dat ik zou ko- men en heengaan zonder lastig te worden ge vallen. Honden, die jelui zijt! neb het niet beloofd, zei Davidge, voor den dag komend. je vergeet, dat je nog onder verdenking staat van de oude aanklacht. Hoe- wel die geen steek meer houdt, ga je toch niet vrij uit, vrindje. Ik heb nog een ander beve) van inhechtenisneming voor je in den zak en dat zal je aan het bureau worden voorgelezen. Van moord wordt je niet beschuldigd, maar van iets anders. Waarvan? bromde Burchill woest. Me dunkt, dat weetje evengoed als ik, antwoordde de rechercheur. Als je het niet weet, dan hen je een grootere idioot dan ik racht. Samenspanning! Als men met kerels te doen heeft als u, is het beter twee, dan een pees op zijn boog te hebben. Neem hem mee, zei hij tot de agenten. Fouilleer hem zorgvuldig. Leg alles ter zijde voor mij, vooral een cheque van tien dui zend pond sterling, die in een zijner zakken zal gevonden worden. Toen de agenten hun ge angene in een taxi deden stappen, die juist aan het trottoir stopte, spuwde Davidge op den grond en zette ®en leelijk gezicht. Hij wenkte den professor en Selwoodi benevens de twee journalisten, om de straat verder in te loopen en wendde ich tot Dimannbro. Wat hij dien heer zei, konden rfj niet verstaan, maar de Italiaan sloeg snel een zijstraat in en zag er zeer teleurgesteld uit. Nu vervoegde de rechercheur zich weer bij de anderen en keek triomfantelijk voor zich uit. U wilt zeker dadelijk order geven, dat die cheque niet uitbetaald wordt, zei hij. Hoe wel, het is meer voor den vorm, dat ik die zeg, want zoodra ik op het bureau kom, zal ik die zelf voor u in bewaring nemen. Zij zullen Bur chill dan wel gefouilleerd hebben. Natuurlijk heb ik boven daar niets van willen zeggen, maar mevrouw Engledew is vanaf het begin der zaak met ons in relatie geweest en zij nam dien Burchill zoo netjes bij den neus, ais ik het ooit gezien heb, Wat een handige da me! Wij wisten alles van haar diamanten, heeren, reeds een paar uren na de ontdekking van den moord en natuurlijk dacht ik, dat Barthorpe ze had weggenomen. Maar daarin vergiste ik mij. Ik wilde niet, dat iemand daar iets van vernam en volgde dat spoor tot die twee mannen ten booneele verschenen. En toch, niet door hen hebben wij den moorde naar te pakken gekregen. Dat zouden wij wel eens willen hooren, zei Selwood. Bent u zeker, dat het ook de juiste man is? En hoe gebeurde het? Iemand, die toch absoluut niet verdacht werd... Och ja grinnU.'u Davidge, zoo'n bedaarde, fatsoenlijke man als ik ooit naar de gevangenis gebracht heb! Ja, heeren, dat is dikwijls het ge val! Hij heeft al bekend, hij was als een te slappe pudding heelemaal ineen gezakt. Eer ik hier kwam. wist ik reeds alles. Maar toch hebben wij vanavond nog heel wat meer ge hoord. Kunt u ons er niet iets van vertellen vroeg de professor. Pat was ik al van plan. Nu behoeft men niets meer geheim te houden. Ik moet u dan zeggen, dat, toen Barthorpe Hsrapath voor den rechter van instructie er zoo op aandrong om te verklaren, hetgeen hij de volle waarheid noemde ik al begonnen was te vermoeden, dat het iemand anders was die zijn oom vermoord en beroofd had. Maar er was geen spoor te vin den. Hoe wij er achter kwamen? Ken dag of drie geleden kwam er een bedaard mannetje, een huiseigenaar in Fulham, bij m j en zei, dat reeds sinds hij vernomen had, dat mijn heer Herapath vermoord was, hij ergens over aan het deuken was geweest, maar hij was wat langzaam in het denken. Eenigen tijd ge leden had Herapath een stuk land willen koo- pen, dat hem in eigendom toebehoorde. Op den ochtend van den 12den November was hij bij Jacob op het kantoor gekomen en was met hem overeengekomen voor 5000 p. st. Herapath vroeg hem den volgenden morgen bij hem te komen, om volgens zijn gewoonte het bedrag in bankbiljetten te ontvangen. Toen nu het mannetje kwam, hoorde hij, wat er gebeurd was en natuurlijk kwam er toen niets van de overdracht. Eerst later herinnerde hij zich. de man ls bijzonder langzaam van begrip. eenige woorden, of liever een opmerking, die Jacob hij de onderhandeling gebruikt had. Frankton, de bedrijfsleider, was er tegenwoor dig en toen de prijs bepaald was, zei Jacob, zich tot hem wendend; „Ik zal vanmiddag het geld in bankbiljetten halen, Frankton. Mocht ik het vergeten, het u te overhandigen, dan zult u het vinden in de bovenste lade rach's van mijn bureau". Dat was heL wat de man mij vertelde en sedert had hij er over gepie kerd of Jacob dat geld ook had opgenomen. Frankton had hem gezegd, dat hij er niets van wist en nu mijnheer Herapath gestorven was, kon er verder ook niets gedaan worden Ik begon dadelijk een onderzoek en vond een spoor. Frankton had een bankbiljet van 100 pond uitgegeven en het nummer daarvan stond op het lijstje, dat de directeur van de Bank aan mijnheer Halfpenny heeft gegeven. Vandaag, zooals ik reeds zei, heb ik hem gevangen ge nomen en in heel mijn loopbaan heb ik niemand gezien, die zoo verbijsterd en zoo de kluts kwijt was. En zijn bekentenis? O, heel gewoon! Jacob had hem gevraagd tegen half twaalf bij hen; te komen. Hij kwam iets later, vond zijn patroon aan zijn bureau zitten met een stapeltje bankpapier vóór zich, een zakje parels links en een étui met diaman ten rechts.een te groote bekoring voor een man, die, zooals later bleek, op te grooten voet had geleefd en in de handen van woe- keiraars was gevallen. En ook toevallig, zoo als het in zulke gevallen gebeurt, had hij een revolver hij zich, die hij in het buitenland had gekocht. Hij kon aan de bekoring niet weerstaan, schoot zijn patroon dood, nam het geld en de kostbaarheden, ging naar huis en den volgenden morgen kwam hij bedaard aan het kantoor, waar hij deed alsof hij versteld stond van afschuw over zulk een misdaad. U ziet, heeren, waar de zaak op is uitgedraaid. Gewone roofmoord. Maar de schuldige zal zijn straf niet ontgaan. Een gewone roofmoord, herhaalde pro fessor Cox-Raythwaite, toen hij met Selwood de stoep van het buis op Portmaan Sqare be trad. In alle geval is dat een oplossing. Mat de twee anderen betreft. Nu, zij zullen wel gevonnisd worden we gens samenspanning, om een testament on geldig te doen verklaren, zei de jonge secreta ris. En dat is ook een ernstig misdrijf, niet waar? Hier te lande zeker. Barthorpe en Bur chill zullen wel met de cel kennis maken. Hm Goeden nacht, beste jongen. Kom-t u niet binnen? vroeg Selwood, den sleutel ln de deur stekend. De professor tikte hem op den schouder en zei sluw lachend: Me dunkt, Peggie zal je wel liever alleen willen ontvangen EINDE. A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9