4: I nGEzoriDEjn LEZERS VAN ONS BLAD. GEADVERTEERDE ARTIKELEN ^OTUKKELn DINSDAG 8 NOVEMBER 1932 DE VERDWENEN NOTARIS STAAT TERECHT. HIJ EISCHT ZIJN INVRIJ HEIDSTELLING. De rechtbank driemaal in Raad kamer. 'T WAS VOOR RECLAME. VREESELIJK DRAMA TE WASSENAAR. DIOCESANE JONGENS-PATRONATEN- BOND BISDOM HAARLEM. Verdachte vraagt den getuigen niets. Ontstellende mededeeling voor den echtgenoot en vader. HET DRAMA TE PUTBROEK. OP ZOEK NAAR WAPENS. TILBURGSCHE BRANDSTICHTERS. FASCISTISCHE PERYCKELEN „VAN DE TELEFOON". ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ DE BILT. BEROOVING VAN 3000.—. AUTO IN DE VAART GEVONÖÊW. UNIE-LOTEN. dreigement door een SCHOOLJONGEN. VERDRONKEN. SLACHTOFFERS HERKEND. Moderne kooplieden geven door Kunne advertentiën in de dagbladen blijk., met hunne aahbiedingen de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Zij treden met hunne producten en de prijzen, welke zij er voor rekenen, openlijk op en leveren hierdoor het bewijs, aan het publiek de beslissing in daden van koop te durven overlaten. De meest geadverteerde goederen vinden den groot sten aftrek. Zij zijn bijna altijd de beste en de goed koopste. Koopt dus uitsluitend Gistermorgen stond toot de vierde kamer der Amsterdamsche rechtbank terecht notaris M., die de vorige week uit Amsterdam verdwe nen was en die Zondagmiddag in Wassenaar is gearresteerd. Er bestond buitengewoon veel belangstelling voor deze zaak, zoowel op de publieke tribune als van de zijde der balie. De rechtbank werd gepresideerd door mr. Huyzinga; het O.M. werd waargenomen door mr. v. Dullemen. Als verdediger trad op mr. C. de Vries. Notaris M. wordt ten laste gelegd, dat hij ten nadeele van verschillende Duitsche steden valschheid in geschrifte heeft gepleegd, waar voor reeds de procuratiehouder van den voort- vluchtigen bankier R. heeft terechtgestaan en is veroordeeld. Nadere bijzonderheden omtrent de dagvaar ding zijn vetrmekl in onze courant van Don- aandrang, aldus de verd., heb ik verzocht de derdag 27 October j.l. In totaal waren 18 ge- strafzaak uit te stellen tot de civiele procedure De verdwenen wijzerplaten te Horst. Sinds een drietal weken is het torenuur werk aan de parochiekerk te Horst naar al de vier windstreken ontdaan van wijzerplaat en wijzers, schrijft de „N. V. Ct." Dit tot groot ongerief van de inwoners. Wat was 't geval? Een firma, die voorgaf te zijn V. uit Tilburg, kwam zich presenteeren om bij wijze van re clame gratis wijzerplaat en wijzers te vergul den, Het uurwerk werd door hem gedemon teerd en is thans niet meer te vinden. Ook laat de firma niets meer van zich hooren ter wijl de inwoners maar dag in dag uit, de eene week na de andere, tevergeefs naar boven staren, om te zien hoe laat of het in Horst ik. Wel een eigenaardige manier van reclame maken. Snapshots van de Duitsche Rijksdagverkiezingen. Links: Rijkskanselier von Papen voor het verkiezingslokaal. Midden: bedlegerigen konden onder beschutting van een paraplu hun biljet invullen. Rechts: President von Hindenburg verlaat 't stemlokaal waar hij een der eerste was die er zijn kiezersplicht vervulde. tuigen en 1 deskundige gedagvaard. Om half tien ving de zitting aan. Na de gebruikelijke vragen, waarbij de ver- beëindigd is. Helaas is aan mijn verzoek geen gevolg gegeven. Vervolgens wordt getuige A. Kramer, Stadt- dachte opmerkt, dat hij behalve notaris ook direktor van Keulen gehoord, die de kwestie advocaat is, zei de president tot verdachte: jj0Ucj bezit" en „nieuw bezit" in den breede aan hebt het voornemen te kennen gegeven een der leden van deze rechtbank te wraken. ilt U dat mondeling toelichten. Verdachte: Ja. De president: Dan is het noodzakelijk, dat deze rechtbank anders wordt samengesteld. Na radtom er kwam de rechtbank weer bin nen, thans gepresideerd door mr. J. de Vries. Verdachte zeide daarop, president mr. Huy zinga te willen wraken, daar deze Woensdag j.l. toen verdachte niet verplicht was ter zitting te verschijnen, een bevel tot inhechtenisneming heeft uitgevaardigd, terwijl bekend werd dat verd. niet thuis was. Bovendien heeft verd. Zaterdag j.l. telefonisch aan den president doen meedeelen, dat hij Maandag ter zitting zou verschijnen. In weer wil van deze stellige verklaring aldus verd., ben ik door zes rechercheurs in een gevangenwagen vervoerd. Ik was niet in de gelegenheid mé be hoorlijk te kleeden en ik heb geen enkel stuk of dossier bij me. Om deze redenen handhaafde verd. zijn wraking. De verdediger mr. C. de Vries deelde daarop teee, dat hij op verzoek van zijn cliënt de ver dediging van verd. neerlegt. Hij is niet in de de rechtbank voorlegt; zijn oratorische uiteen zetting wordt door den tolk E. de Jong getrou welijk aan de rechtbank overgebracht. De handlanger van den „bankier" R., zekere G. had zich bij de „Stadtkasse" van Keulen aangemeld; de stukken, die hij ter verzilvering aanbood waren vergezeld van een verklaring van notaris M„ zoodat het „oud bezit" bewezen werd geacht. De verzilvering had hierop na paraaf van verd. plaats. Omstandig betoogt getuige, dat nieuw bezit veel minder waard was dan oud-bezit. Rente betaling op nieuw bezit zou pas plaats hebben als de herstelbetalingen achter den rug zijn. Verdachte voert aan, dat hij in 1920 geen juist begrip van de Aufwertung had. Bij alle mogelijke effecten, zegt hij, moesten notarieele verklaringen worden gevoegd. Ik had er op mijn kantoor meer dan 600 per Jaar. Ik zou mijn standpunt beter uiteen kunnen zetten, als ik niet gevangen was en m'n aanteekeningen ter beschikking had. Pres: „Ik vraag U slechts of U uw handtee- kening erkent?" Verd.: „Ik erken de stukken te hebben ge- teekend voor zoover ze niet zijn vervalscht. gelegenheid geweest een enkel stuk in te zien, In Dmtschland zijn zulke leelijke dingen ge- noch heeft hij een dagvaarding onder de oogen - I_i" gehad. De verdediger verliet daarna de zaal. Het O.M. requireerde dat er geen reden is, #m mr. Huyzinga te wraken. ATt. 272 van het W. v. S. geeft den president het recht een ver dachte, die niet verschijnt te halen. Voorts voerde mr. v. Dullemen aan, dat verd. allen beurd in den Aufwertungstijd, dat het me niets zou verwonderen als mijn handteekening was vervalscht. Ik erken dus de handteekeningen, maar vervalsching is mogelijk. Pres.: „Dus U erkent de handteekeningen niet!" Verd.: „Ze kunnen net zoo goed vervalscht zijn als de schilderijen van Van Gogh. Ik heb Mjd heeft gehad de stukken in te zien en voor nlijn handteekening gezet naar aanleiding van Aet halen van het dossier had de verdediger kunnen zorgen. De rechtbank ging hierin in raadkamer en na afloop daarvan werd meegedeeld, dat de rechtbank de wraking van den verdachte niet Juist acht. President Huyzinga nam daarop de leiding van de behandeling weer op zich. Mr. v. Dulle men las vervolgens gedurende ruim drie kwar tier de dagvaarding voor, waarin alle tenlaste gelegde feiten uitvoerig zijn beschreven. I Toen de voorlezing van de dagvaarding ge ëindigd was vroeg de verdachte opnieuw het woord, ditmaal om zijn onmiddellijke invrij heidstelling te eischen. Verdachte zeide de behandeling niet te wil len bemoeilijken en geen plan te hebben om weer zich schuil te houden. De rechtbank ging daarop opnieuw in raad kamer en teruggekomen deelde president Huy zinga mee, dat de rechtbank geen termen aan wezig achtte om aan verdachte's verzoek te vol doen. Daarop bracht verd. een andere kwestie op het tapijt. Hij vroeg van de rechtbank de niet- ontvankèlijk verklaring van het O. M. Dit im mers heeft de dagvaarding uitgebracht, terwijl de tweede Instructie althans volgens zijn eigen r opvatting nog niet gesloten was. Verd. was niet in de gelegenheid geweest, om tegen deze tweede instructie zijn bezwaren ken baar te maken. Voorts was ook de beteekening de steekproeven in d® boeken van den bankier R. Ik ben geen boekhouder en ik kon niet con- stateeren of die boeken valsch waren. Ik ben er ingeloopen, ik ben te goed geweest! In den Oorlog hielp men elkaar en dat heb ik ook ge daan". Verd.: „U bent niet van de mogelijkheid uit gegaan, dat vervalsching mogelijk was". Deskundige: „Ik heb de eenvoudige en neu trale opdracht gekregen te onderzoeken of de diverse handteekeningen van verd. afkomstig zijn." Naar aanleiding van de valsche handteeke ningen van de z.g.n. oud-bezitters vraagt verd. aan desk. of die valsche handteekeningen ook ook hem verd. kunnen zijn gesteld. Desk. heeft hier geen onderzoek naar ingesteld, bij oppervlakkige beschouwing acht hij dit echter uitgesloten. Een commissionnair in effecten verklaart den notaris niet te kennen. Toch is er een verkla ring, dat den notaris uit zijn boeken is geble ken, dat een bepaalde obligatie oud bezit was van een der getuigen. Verd. Wanneer ik dat verklaard heb, heeft men mij ongetwijfeld boeken vertoond, waar van men mij heeft gezegd, dat het boeken van get. waren. Naar de echtheid van de boeken behoef ik geen onderzoek in te stellen. Boven dien weet ik niet meer precies, wie er tien jaar geleden bij mij was en wat er toen besproken is. De Officier Het is geen tien jaar geleden, maar zes jaar. Verd. Ja meneer de Officier, dat is een heel verschil, van zès jaar geleden herinner ik me natuurlijk alles De behandeling van de zaak werd hier ge schorst tot Maandag 14 November a.s. te 9 uur. De verdachte verzocht in vrijheid te worden gesteld, „ik moet mijn stukken toch inzien, anders wordt mijn verdediging onmogelijk. Als ik in de gevangenis moet blijven, word ik ziek". Het O. M. verzet zich tegen de invrijheidstel ling verd. stond op hejt punt naar het buiten land te gaan. Verd. Onjuist, ik heb niet eens een pas, ik denk er niet over, de grenzen over te gaan. Meer en meer windt verd. zich op. Ik had er recht op, aldus de notaris, verstek te laten gaan. Na raadkamer wordt het verzoek van verd. tot invrijheidstelling afgewezen. „Ik heb niets met O.M. te maken." het Het O.M. richt een vraag tot verd., waarop deze zegt: „Ik heb met het O. M. niets te ma ken, ik antwoord den president slechts". Verdachte merkt op, dat verschillende Duit sche beambten zich in de dagen van het Auf wertung hebben laten omkoopen. Ook voert de notaris aan, dat verschillende andere notaris sen te Amsterdam precies hebben gehandeld zooals hij; in het dossier zijn de namen te vinden, waarvan er zelfs een lid is van de Kamer van Toezicht. De Officier valt verd. in de rede, waarop verd.: Wilt U stil zijn, ik spreek alleen tegen den President en de rechters". Op verzoek van den verdachte wordt de zit ting thans geschorst tot 2 uur. Na de pauze treedt de Amsterdamsche advo caat mr. W. R. Nieuwkerk, de advocaat van de stad Keulen, voor het getuigenhekje. Deze heeft feitelijk de zaak bij de justitie aan het rollen gebracht. Getuige had den procuratie houder bij zich op bezoek gehad en deze had van de dagvaarding niet in overeenstemming bem de geschiedenis verteld. Toen deze alles met de wettelijke bepalingen geweest. Een rijks veldwachter heeft getracht aan verd. de dag vaarding op straat te overhandigen. Dit heeft verd. echter geweigerd, omdat hij op straat eeh dergelijk stuk niet in onitvangist hoeft te nemen. De rijksveldwachter heeft hem daarop gevolgd naar het Paleis van Justitie, waar verd. toeval lig voor ambtsbezigheden moest zijn en heeft daar de dagvaarding voor hem neergelegd. Ook toen heeft verd. de stukken niet in ontvangst willen nemen, maar wel heeft hij tweemaal een request gezonden naar den minister van Justi- had meegedeeld, wat hij wist, bracht de advo caat de zaak aan. De president merkt op, dat het getuige aan vankelijk te doen was om schadevergoeding voor de stad Keulen te krijgen. Getuige: Dat spreekt vanzelf. Pres.: Maar hebt U verd. niet gedreigd met een strafklacht, als hij niet betaalde? Getuige: Neen. Verdachte: Ik kan dit bewijzen, ik heb het zwart op wit. Getuige geeft dit ten slotte toe, nadat de tie, om te protesteeren tegen deze z.i. onge- preSjdent een brief heeft voorgelezen, waarin mr. van. Nieuwkerk dreigt met een. strafklacht als hij verd. niet betaalt. hoorde wijze van beteekening. Mr. van Dullemen voerde daartegen aan, flat de Wet allereerst voorschrijft, dat de beteeke ning allereerst aan den persoon van den verd. zelf moet geschieden. De plaats waar dit ge beurt is bijzaak. De rijksveldwachter had dus volkomen het recht, om de dagvaarding op 'straat of in het Paleis van Justitie aan verdach te te overhandigen. Voorts merkte mr. v. Dul lemen op, dat de wet niet voorschrijft, dat aan een verdachte bij een tweede instructie nog de gelegenheid moet worden gegeven, om zijn be zwaren kenbaar te maken. Voor de derde maal trok de rechtbank zich in raadkamer terug, ditmaal slechts /oor zeer korten tijd. Teruggekomen deelde president Huyzinga mee, dat de rechtbank niet kan voldoen aan Getuige merkt nog dp, dat hij met de klacht nog tot de 22sten December heeft gewacht. Verd.: Dat is mooi! Pres. (tot get.): In sommige landen wordt dit dreigen met een strafklacht om een scha devergoeding te krijgen bepaald onjuist ge noemd. Getuige mag gaan zitten. Hij neemt plaats in de bank, waar anders de verdediger zit. Get. M. Kémper, vertegenwoordiger van de stad Dusseldorf, treedt nu voor het getuigen hekje, zijn verklaringen zijn ongeveer gelijk luidend aan die van den eersten Duitschen getuige, Naar aanleiding van een verklaring van ge tuige vraagt de president aan verd, of hij nog den eisch van den verdachte, om den Officier jets op te merken heeft, waarop verd. antwoordt van Justitie onontvankelijk te verklaren. dat hij, zoolang mr. Nieuwkerk in de zaal Is Het onderzoek in deze zaak, zoowel als de niets in dezé kwestie wenscht op te merken, beteekenis van de dagvaarding zijn volkomen Getuige mr. Nieuwkerk verzoekt een ver in'overeenstemming met de wettelijke voor- faring te mogen afleggen. „Ik wil aldus schriften geschied. get. niet den indruk wekken, dat ik een Daarna werd een aanvang gemaakt met het dreigbrief aan verd. heb geschreven. Op 5 De- hooren der getuigen Vervalschte handteekeningen Omstreeks half twaalf gisterenmorgen nam het getuigenverhoor eindelijk een aanvang. Als nauui.eeB.eun.JI eerste deskundige wordt notaris W. H. Voskuil stukken voorkomen en gelegaliseerd wer- cember schreef ik een zeer beleefd briefje, met bedekte termen Getuige leest hierop een gedeelte van de gevoerde briefwisseling voor, hierbij aange moedigd door den verd.: „leest u maar voor, hardop J" De president stelde er geen prijs op, dat get. de brieven overlegde aan de recht bank. Verschillende getuigen komen nu verklaren dat de handteekeningen, welke op verschil Algemeene jaarvergadering. Deze Bond hield Zondag zijn 27e algemeene jaarvergadering in het St. Jozefpatronaat te Breda, onder voorzitterschap van rector A. J. Brouwers te Hulst. Na opening met gebed verwelkomde deze de talrijke opgekomenen, in 't bijzonder de direc teuren, de afgevaardigden der Diocesane Jeugd- vereeniging, de R.K. verkeiiners en de leeken- leiders. Van allen hoopt spr. medewerking tot versteviging van den grondslag der patronaats beweging, die zeker wel vatbaar is voor vervol making. Aan het jaarverslag van den secretaris, con rector J. Vermeulen te Huy^fgen, is het vol gende ontleend: De Bond telt thans 69 actieve afdeelingen met meer dan 4400 leden, waarvan 1300 jónger dan 13 jaar, 2000 van 1316 jaar en 1000 boven 16 jaar. Aan het hoofd staan 72 directeuren, bijgestaan door 191 leekenleiders. Uit het financieel verslag blijkt, dat het voor- deelig saldo voor 1932 bedraagt 949.70. De voorzitter merkt op omtrent de bemoei ingen voor den S.P.L.-student, dat de bijdragen van 400 in 1931 zijn verminderd tot 293 in 1932. Pater van Oosterum C.s.s.R. bepleitte het op richten van retraiteclubs in de patronaten. De voorzitter ondersteunde dit pleidooi, maar maakte de opmerking, dat de kosten wel een groot bezwaar zullen blijven vormen. De vergadering ging in principe accoord met een bestuursvoorstel tot verhooging der con tributie van 3 op 5, zulks ter gemoetkoming in de reiskosten der bezoekers van de algemee ne vergadering, komende uit Bergen op Zoom en Zeeuwsch Vlaanderen. De plannen ter ver goeding zullen nader worden uitgewerkt. Deze verhooging geldt voorloopig voor den tijd van één jaar. Bij de verkiezing van het H. B. werd dank gebracht aan kapelaan J. Brogtrop te Ginneken, die zich niet herkiesbaar stelde. In diens plaats werd gekozen kapelaan W. Ooijens te Alphen. In de leekevacature-v.d. Poel werd voorzien door de benoeming van den heer A. Lockefeer te Etten. Ten slotte werden practische besprekingen gevoerd over den geest der patronaats-beweging en het apostolaat der leiders, en in verband daarmede de „Bijzondere methodiek" en de leiderscursussen. Omtrent dit drama, waarvan wij gisteren reeds in 't kort melding maakten, volgen hier nog eenige bijzonderheden: Toen de dienstbode van de familie ir. W. W. aan het Burchtplein gistermorgen om 7 uur beneden kwam en de keukendeur opende, kwam haar een doordringende gaslueht tegemoet. In den ochtendschemer zag zij daar bovendien haar mevrouw en de drie kinderen in nachtgewaad, levenloos op den grond liggen. Zij opende ter stond deuren en ramen, sloot de gaskranen, waarvan er vijf openstonden af en wekte ijlings den heer W„ die nog te bed lag en sliep. Geneeskundige hulp werd ingeroepen en door het toepassen van kunstmatige ademha ling werd getracht de levensgeesten weer op te wekken. Alles was echter te vergeefschc. Verondersteld wordt, dat mevrouw W., die zenuwpatiënte was on pas sedert j.l. Donderdag uit een zenuwinrichting te Loosduinen was ont slagen, des nachts in een vlaag van waanzin haar drie kinderen van bed heeft opgenomen ze in de keuken heeft gebracht en daar de gas kranen heeft geopend. De heer W. had hiervan niets gemerkt. Hij had de laatste nachten in verband met den toestand van zijn vrouw weinig nachtrust gehad en had Zondagavond vóór het naar bed gaan een paar asperine-tabletten ingenomen. Daarop had hij vast geslapen zoodat hij van het op staan van zijn vrouw niets had gemerkt. Men kan zich zijn onsteltenis begrijpen, toen hij gistermorgen door de dienstbode met de ont stellende mededeeling werd gewekt. De moeder was 30 jaar oud en van de drie kinderen waren twee jongens, tweelingen, 4 jaar oud en een meisje nog geen jaar. De politie en de officier van justitie zijn gieter- morgen ter plaatse geweest en hebben na onder zoek de lijken van de slachtoffers vrijgegeven, daar zij tot de overtuiging kwamen, dat het hier een tragisch ongeval gold. De oorzaak verdwenen. Door den opperwachtmeester der marechaus see uit Venlo werd in samenwerking met de brigade Vlodrop tën huize van zekeren P. te Heithuijsen huiszoeking gedaan. Men vermoed de, dat zich daar een partij wapens moest be vinden, bestemd voor uitvoer naar Duitsch- land. Het bleek evenwel, dat de vermoede voor raad reeds vervoerd was tiaar elders. Een automatische pistool en zestien patronen wer den in beslag genomen. Tegen P. werd proces verbaal opgemaakt. [SI (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Naar aanleiding van een artikel, voorkomende in „Voorwaarts" van 29 Oct., ben ik zoo vrij eenige vragen te stellen. In genoemd artikel behandelt de heer Kleere- kooper de lezerskring der socialistische pers. Naar aanleiding van eenige brieven die hij ge kregen heeft van geloovige Katholieken en Pro testanten, komt hij tot de conclusie dat het nu maar uit moet zijn met de bewering dat de socialistische bladen alleen maar gelezen wor den door ongeloovigen en niet-kerkelijke ar beiders. Nu moet ik opmerken dat hij zijn eigen gemeente, de Joodsche, voorbijgaat of opzette lijk vergeet; de meeste lezers zullen het toch niet bemerken. Maar wat de Katholieken betreft, die de heer Kleerekooper zoo merkwaardig vindt, moet ik eigenlijk zeggen, dat als hun beginsel zoo is als de inhoud van hun brieven, het daar wel erg droevig mee gesteld is. Bij al het geschrijf over godsdienst en socialisme mist ik steeds deze vraag aan de heeren van de S. D. A. P.: „Veronderstelt eens dat een massa menschen van verschillende godsdienstige richting lid werden der socialistische beweging en lezers van de pers. Wat zou er dan van de roode be weging terecht komen? De richtingkwestie zou sterke vormen aannemen, en ten slotte over gaan in scheuring. Daarom moet de partij wel in hoofdzaak bestaan uit ongeloovige of onver schillige leden. ABONNé Vonnis der Bredasche rechtbank. De Arrondissementsrechtbank te Breda heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen drie beruchte brandstichters. De 47-.iarige Ant. van I. te Tilburg werd wegens het opzettelijk stich ten van brand te Tilburg en te Udenhout ver oordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De eisch luidde twee jaar gevangenisstraf. De 44-jarige loodgieter Adr. van I. te Til burg werd wegtens medeplichtigheid veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Tegen hem was door het O.M. tien maanden geëischt. Tenslotte werd de 35-jarige landbouwer A. M. V. te Udenhout wegens medeplichtigheid aan het stichten van den brand te Udenhout veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De Officier had tegen dezen verdachte een gevangenisstraf geëischt van twee jaar. Van alle veroordeelden werd vier maanden voorloopige hechtenis van de hun opgelegde straf afge trokken. Procureur-Generaal bij den Hoogen Raad concludeert tot verwer ping van het beroep. De Procureur-Generaal bij den Hoogen Raad nam Maandag conclusie in de strafzaak tegen vader en zoon v. d. E„ die in hooger beroep in de bekende moordzaak te Putbroek zijn veroordeeld door het Bossche Gerechtshof, de vader tot 15 en de zoon tot 6 jaar gevangenis straf. De Procureur-Generaal concludeerde tot ver werping van het beroep. Uitspraak op 15 December a.s. -gehoord, die mededeelingen over de legalisatie VQOr ver<1 niet door hen zijn gezet. Bui van handteekeningen door notarissen doet. 1 Alleen als de notaris volledig overtuigd, is, zelfs nooit in hun bezit gehad. Dr. H. Schrijver, als deskundige brengt rap port uit en zegt, dat de handteekeningen, door den notaris op de stukken gezet, echt zijn. Tus- schen de „verdachte" handteekeningen en de handteekeningen van verdachte Is geen ver schil. Verd.: „Ik acht het toch niet uitgesloten, dat ten hun voorkennis is misbruik van hun naam ■-•——O -■ I gemaakt. Zij hebben de bedoelde obligaties mag hij de handteekening legaliseeren, de wet geeft hiervoor echter geen aanwijzingen. Pres: „In deze zaken heeft verdachte op verklaring van een procuratiehouder stukken gecertificeerd". Deskundige: „Een voorzichtig notaris zal meer waarborgen vragen". Naar aanleiding van de gebruikelijke vraag van den President of verd. nog iets heeft op te merken, zegt deze niets te zullen vragen mijn handteekening is nagemaakt aan de getuigen. Dit in verband met het civiele Dr. Schrijver: „De 63 betwiste handteekenin geding, ingesteld door de stad Keulen. Met gen zijn beslist van verd.' De leiding van den Alg. Ned. Fascistenbond. Blijkens een schrijven van het comité van actie, onder voorzitterschajf van den heer C. J, van Knotsenborg te Rotterdam, van den Alge- meenen Nederlandschen Fascisten Bond, heeft de reorganisatie-commissie, benoemd op de ver gadering te Delft van 30 October j.l., aan de leden van den bond medegedeeld, dat zij zich nu reeds genoodzaakt heeft gezien, haar taak als zoodanig neer te leggen. Dit comité is van meening, dat in het belang van het Neder- landsch fascisme in het algemeen en dat van den A. N. F. B., in het bijzonder, de leiding van dezen bond in andere handen dient te worden gegeven. Een bijzondere algemeene ledenvergadering zal worden opgeroepen, waarin nadere mede deelingen zullen worden gedaan. ZWEEDSCH KROONPRINSELIJK PAAR IN ONS LAND- Maandagmiddag kwamen per mailtrein te Vlissingen aan de kroonprins en de kroonprin ses van Zweden, die met de mailboot „Prinses Juliana" de reis naar Engeland voortzetten. OEFENREIS HR. MS. HEEMSKERCK. Hr. Ms. „Heemskerck" onder bevel van den kapitein ter zee D. Vreede is heden van Wil lemsoord vertrokken ter aanvaarding van de oefeningsreis naar de Middeilandsche Zee. Controle onder toezicht. Een bewoner van de Weteringkade te'sHage heeft ter kennis van de politie gebracht, dat j.l. Zaterdagmorgen half negen een man, die voorgaf van den Gemeentelijken Telefoondienst te zijn, de toestellen in zijn zaak en een in de. daarboven gelegen woning kwam controleeren. Later is gebleken, dat deze man niet vanwege den Telefoondienst was gezonden. Er wordt niets vermist, daar de bewoner zoo verstandig geweest was, den man niet zonder toezicht te laten. Eenzelfde geval heeft zich om plm. 12 uur dien dag voorgedaan bij een bewoner van de Boreelstraat. Ook daar vervoegde zich een man,, die zeide van den Telefoondienst te iijn; [ffétgFèïriafèr évéïteehs onjuist bleek, en "dié voorgaf de telefoon te moeten controleeren. Ook hij is onder toezicht rondgeleid, zoodat niets wordt vermist. Naschrift der Redactie: De aan het slot van dit stuk geopperde meening is zeker niet onge grond: ze werd eenigen tijd geleden ook reeds belicht in „De Sociaal Democraat". Inmiddels kan men het feit constateeren, dat de socialistische beweging in ons land in geen enkel tijdperk van haar bestaan praktiseerende katholieken onder haar aanhangers telde. Twee verdachten aangehouden. Men meldt ons uit Amsterdam Zooals wij de vorige week meldden, ver voegde zich op Maapdag 28 October een man aan het politiebureau Warmoesstraat met de mededeeling, dat hij in den nacht van Zondag op Maandag van 3000 beroofd was. Hij had verschillende café's bezocht, maar kon zich ab soluut niet meer herinneren, waar hij geweest was. De aanduidingen waren zoo vaag, dat de politie weinig hoop had eenig licht in deze zaak te kunnen brengen. Nochtans is zij er na een week speuren in geslaagd twee perso nen aan te houden, die vermoedelijk de schul digen zijn. Het zijn een chauffeur van een snordersauto en een vrouw. Bij fouilleering werd op den chauffeur een bedrag van 2690 gevonden. Het is niet onmogelijk, dat er nog meer personen bij de berooviug betrokken zijn. Vergeefsche huiszoeking. Gisterenmiddag heeft de commissaris van bureau Singel met een tiental rechercheurs een huiszoeking verricht in een tweetal percee- len van den O.-Z. Achterburgwal. Bij deze huis zoeking waren de twee arrestanten aanwezig- Naar wij vernemen, heeft de huiszoeking ech ter geen resultaat opgeleverd. HET AUTO-ONGELUK ONDER ETTEN-LEUR. De rechtbank te Breda wees Maandag vonnis tegen den 60-jarigen handelsagent G. de K., te Breda, die in den avond van 7 September onder Etten-Leur met zijn auto een viertal arbeiders aanreed, waarvan er twee op slag gedood en twee gewond werden. De rechtbank achtte het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen en sprak verdachte vrij. Het O. M. had tegen de K. geëischt een voor waardelijke gevangenisstraf van negen maanaen met een proeftijd van drie jaar en ontzegging van het recht om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van drie jaren; vervolgens nog een geldboete van 300, subs, drie maan den hechtenis. VERSTOORDE WITTEBROODSWEKEN. De Groningsche recherche heeft een 19-jarige juffrouw aangehouden, pas dezer dagen ge huwd, die zich schuldig maakte aan diefstal van een tasch met inhoud, welke door een he zoekster een oogenblik was gelegd op eer> toonbank van een winkel in de Heerestraat aldaar. De verdenking viel op deze 1°"^® vrouw, die door de recherche reeds eenisen verdacht werd van andere winkeló)eïs~'len en zakkenrollerijen. Bij haar aanhouding kwa men verschillende gestolen goederen e voor schijn, die in beslag zijn genomen- Ook de man van de juffrouw. een --Jarige magazijnknecht ls in verzekerde bewaring ge steld, want het is gebleken, dat hij zich aan heling van de door zijn vrouW gestolen goe deren heeft schuldig gemaakt- Twee Utrechtsche automobilisten zwaar gewond. Gisterenmiddag om kwart over vier ls de bekende automobiel-handelaar, de heer K. Lan- dewehr met zijn compagnon den heer Delia Mouton, beiden uit Utrecht, met een nieuwe 16 Cyl. Cadillac op den Rijksstraatweg tusschen Huis ter Heide en De Bilt verongelukt. De wagen is tegen een boom opgevlogen en ver volgens in brand geraakt. De Inzittenden be kwamen elk twee zware beenbreuken, terwijl de heer Landewehr bovendien enkele lichte brandwonden bekwam. De belde slachtoffers zijn per auto van den Geneeskundigen Dienst naar een der ziekenhuizen te Utrecht overge bracht. Omtrent de toedracht van het ongeluk kan worden gemeld, dat de auto een vaart had van 120 K.M. en de bestuurder plotseling moest remmen voor een anderen auto, welke uit een zijweg van rechts kwam aanrijden. Door het sterke remmen vlogen de banden van de ach terwielen af, waarop de wagen tegen een boom en in brand vloog. De heer Delia Mouton kon nog uit den wagen kruipen, de heer Lande wehr moest echter door ijlings toegeschoten voorbijgangers uit zijn benardepositie worden bevrijd. De wapen» wolko oen waarde» Had Vfl-T\ 20,000.— is geheel vernield. t De bestuurder was verdronken. Gisterennacht is in de Beemster een luxe auto, bestuurd door den 29-jarigen boerenzoon P. Met, aan den Noorddijk, nabij het dorpje Oudendijk in de Ringvaart gereden. De chauf feur had Zondagavond een uitvoering bezocht in Oudendijk en was op den terugweg naar huis De weg is ter plaatse zeer bochtig, zoodat verondersteld wordt, ddt hij de macht over zijn stuur is kwijt geraakt. De wielsporen in de nabijheid van de plaats van het ongeluk, wezen uit, dat d° auto eerst recht in den weg berm is geraa' q vervolgens aan de linker zijde van dei g het water is ingereden. Eerst gistermorgen te tien uur heeft men de auto l;n vaart ontdekt. Het lijk rnn den bestuurder werd in de nabijheid drijvende aan getroffen. Door het Inslaan van een portierruit I's de man er blijkbaar in geslaagd zich uit den auto te bevrijden. Het is hem echter niet ge lukt den kant te bereiken. De Hooge Raad heeft Maandag behandeld een cassatieberoep van J. B., wonende te Over- veen, hoofdagent der Handelmaatschappij Pres- tor, die terecht heeft gestaan voor het Kan tongerecht te Amsterdam, wegens overtreding der loterijwet door het verkoopen van Unie- loten, n.l. premie-obligaties van 3.50, ee uitmakende van een 3 pets premieleening van 210 millioen gulden. Deze premies worden ge trokken op de trekking der Staatsloterij. De Kantonrechter legde 100 boete op. In hooger beroep heeft de rechtbank te Am sterdam dit vonnis vernietigd en verdae e ver oordeeld tot 300 benevens tot 8 dagen hech tenis voorwaardelijk met een proe ud van 2 In deze zaak waren 12 cassatiemiddelen in gediend, die werden toegelicht door mr. Le- venbach uit Amsterdam en mr. v. Oven te 's Gravenhage. De proc.-generaal zal over 14 dagen conclu- deeren. In Utrecht is een knaap van 14 jaar door de politie naar het bureau gebracht, omdat hij op school den hoofdonderwijzer met een mes had bedreigd. De mama kon haar opstandigen zoon van het bureau komen weghalen. Zaterdagmiddag is op de Waal tusschen Mil- lingen en Nijmegen verdronken de 57-jarige A. van wyler- Toen de kaP'tein van de sleepboot „Nanny". zekere Pr. de ronde deed over het schip, bemerkte hü, dat. vrouw niet meer aan boord was. De schipper van de sleepboot Maarbor verklaarde kort te voren iets op het water te hebben zien drijven, dat oppervlakkig leek op een stroozak- De man had eer verder geen aandacht aan geschonken. De vrouw was gedomicilieerd te Dordrecht. UIT HET KRANKZINNIGENGESTICHT GEVLUCHT. In den nacht van Zaterdag op Zondag is da 60-jarige A. J. verpleegde van het St. Servatius- gesticht te Venray gevlucht. De man draagt da gestichtskleedlng. Hij is geen gevaarlijke zieke. Door den directeur van het St. Servatlus- gesticht wordt opsporing verzocht, AANRIJDING. Zondagavond is de heer G. R., bakkerspa troon Kleine Berg 48 te Eindhoven, per fiets komende uit Helmond, door een auto uit Lies hout, die vol jagers zat, aangereden. De heer R„ die rechts van den weg reed, werd door het felle licht van den auto verblind. Hij werd door het spatbord gegrepen en ter zijde van den auto geworpen. Met inwendige pijnen en verstuikte hand is de heer R. met denzelfden auto naar huis vervoerd, waar dr. J van Best inwendige kneuzingen constateerde. De fiets 13 totaal vernield. De identiteit der beide dames, die Zondag- avond in de Steeg door een tram werden ge grepen, is vastgesteld. Het waren de gezusters Zadelhoff, die in de Steeg woonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6