rc:;;rbe,t zuldielyk DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. DE HOOGE SALARISSEN IN DUITSCHLAND. STADSNIEUWS 55ste JAARGANG WOENSDAG 9 NOVEMBER 1932 No. 16485 BUREAU KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 gouden huwelijksfeest STORING in het electrische net „NAZORG VOOR KRANKZINNIGEN" g^ItTvlrPdeeBf1 Wt (betTe,kki'nS °P bet agenda gemeenteraad VOETBAL MAATREGELEN VAN BRUEN1NG EN VON PAPEN. ENKELE CIJFERS UIT HET LAATSTE WINST JAAR. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS UIT ROTTERDAM STORING IN HET LICHTNET. OORZAAK VAN HET EUVEL. DIT NUMMER BESTAAT UI Ti DRIE BLADEN De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraafft tranco bt] vooruitbetaling: Per drie maanden ƒ3.25; per maand ƒ1.10: per week 25 cent BU bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 8.76, bi) vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN ztln steeds aan on» bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar A 6 cent ner stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. 1 De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt Voor 1—6 regels f 1.56 elke regel meer 25 et, BtJ contract aanzienlüke reductie. Geen prijsverhooglng voor deD Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadlgheldsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.60; 10 regels ƒ1.15 regels ƒ1.50, bö vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500.— bij overlijden door een ongeval500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog 150.— bij verlies van een duim 75. bij verlies van een wijsvinger; 50.— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. HET NIEUWE ST. JACOBSGASTHUIS In aansluiting aan bet besluit van den Raad inzake den bouw va.n een nieuw Tehuis voor Ouden van Dagen, genomen in de vergadering vaD 21 October j.l., wordt thans een voorstel gedaan, tot het nemen van het besluit tot rui ling van het perceel bouwgrond aan de Burg. Knappertlaan tegen het St. Jacobs-gaethuis. Zij merkt hierbij op, dat tot deze ruiling reeds bij raadsbesluit van 13 Februari 1925 werd besloten, toen de Raad zich vereemigde met het voorstel om o.a. zich „bereid te ver klaren den voor de nieuwe inrichting benoo- digden grond aan het verlengde van de Burg. Knappertlaan ter grootte van minstens en hoogstens 1 H.A. beschikbaar te stellen in ruil Voor het St. Jacobsgasrthuis. Om echter een nauwkeuriger omschrijving Van een en ander te verkrijgen is liet gewenscht een formeel besluit te nemen. R. K. S. V. ..EXCELSIOR" Gisteravond hield Excelsior in Musis Sacrum een soiree. De voorzitter de heer C. Leeniderts. opende de vergadering, waarna de verdere avond gevuld werd met een tweetal tooneel- stukjes van het Exceleior-cabaret en de mu ziek van de Black and White-band. De avond had een zeer prettig verloop. Op 22 Nov. zullen de heer en mevr. J. v arm^iem en A. M. v. HarmeienHeijgens hunne 50-jarige echtveree. iging herdenken Gistermiddag is in het transformatorenhuis aan de Galvanistraat te Rotterdam een ern stig ongeluk gebeurd, tengevolge waarvan het centrum en het Westelijk gedeelte van onze stad een uur lang van electrische stroom ver stoken is geweest. Om half vijf wias de storing verholpen, hoewel de trams nog niet klonden rijden. Deze konden eerst tegen vijf uur weer den dienst hervatten, welke zij ech ter nogmaals moesten onderbreken van tien minuten voor half zes tot kwart voor zes uur. Daar n.l. plotseling een aantal tramis weer stroom afnam, ontstond te 10 minuten voor half zes wederom kortsluiting, tengevolge waar van een kleine tieD minuten het Oostelijk deel en het centrum vam Schiedam wederom zonder iieht zat, terwijl do trams toen eerst te kwart ^°or zes kondien gaan rijden. hadden inmiddels kaarsen en olie- lampjeg te voorschijn gehaald, om, indien noo. dig- een noodverlichting te kunnen aanbrengen. Na kwart voor zes was de storing definitief Verholpen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij haar een bericht in dit blad. De burgemeester heeft op hedenavond 8 uur ten Btadhuize bijeengeroepen een vergadering ter behandeling van het onderwerp Nazorg voor krankzinnigen". Uitgenoodigd zijn alle plaatselijke medici, verschillende diaconiën, de vereenigingen welke zich met wijkverpleging belasten en de vereeniging voor zwakzinnig©11" zorg. Dr. Beijerman, geneesheer directeur vaD bet St. Jorisgasthuis te Delft, zal het onderwerp inleiden. ROOILIJN BROERSVEST W.Z. Blijkens officieele kennisgeving van den bur gemeester is heden ter Gemeente-secretarie (Aid. Alg zaken) ter visie gelegd een gewij zigd ontwerp-besluit tot vaststelling van j, no. 13 („Am^eltoonT ÏT'T* het W™» Hoogstraat. Ten aan^an^e zelf wordt thans geen voorstel gedaan Het voorstel betreft de panden vanaf w tot en met oafé het Centrum. 1 De rooilijn valt echter, behalve bij D 13 buiten de bebouwingslijn. De eigenaars n°' len echter bij eventusele nieuwbouw aan2"/" gemeente een stukje voorgrond moeiten koop,en GOEDE VANGST De politie te Schiedam heeft, met medewer king van de politie te Berk el en Rodenrijs als verdacht van diefstal van moutwijn, gepleegd te Berkel, P. H. P. en de gebroeders A. B. en B- B., allen woonachtig te Schiedam, gearres teerd. doi, arreaijaniten trachtte de mout- peT een ^cbouder te Barked te verkoo ancleren^,'?.1 jd'e Politie aanwezig was. De den de mcu! v.011 bbite nop den uitkijk en had- weken geleden'warend auto bÜ zich" Eenig* te Schiedam loo liters dletallateurs de K De arrestanten bekend""111^11 S®stalen, K. te hebben gepleegd, zij", 1(1011 diefstal bij de tot de distilleerderij verschaft""11 zich toegang valscihen sleutel. tllel- hulp van 'n De politie heeft een melkbus w L. moutwijn benevens twee tiemi >n<ipride benzlneblik en vijf fle-sschen, alienJ°hn6' een bevattende, in nealag genomen. Moutwijn DIEFSTALLEN De K. deed bij de politie aangifte van <Juef etal van een bankbiljet van 10, gepleegd uit do kassa van zijn kantoor. De politie heeft bij K. een oliebrander in beslag genomen, welke hij uit de werkplaats van P. had meegenomen. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 57 November GEBOREN: Agatha P., dochter van A. H. Maas en J. M. J. Bodde, Edisonplein 16 Irene M., dochter van V. W. F. B. Schmidt en M. H. Elshove, Singel 80 Wilhelmina J. D., dochter van D. G. H. Busscher en J. Batenburg, van Ruijsdaellaan 24 Leendert, zoon van L. Boot eu C. C. Koenekoop, Havendijk 176 Johanna C., dochter van J. P. Heinsbroek en J. W. G. Janssen, Houtstraat 33 Antonia, dochter van J^A. Verschuren en M. Bakker, Nassaulaan 75 Beatrice, dochter van J. C. de Bruijn en J. ■'•tie, Nassaulaan 75. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur KENNISGEVING Rooilijn Zuidelijk deel Broersvest W.Z. De burgemeester van Schiedam maakt be kend dat een gewijzigd outwarp-btasMit bot vaststelling van de voargevelrooilijn voor het Zuidelijk deel van de Broersvest W z. (tus- schen pand Broersvest no. 13 en hoek Hoog straat) heden op de gemeente-secretarie (afd. Alg. Zaken) voor een ieder ter inzage is ge- SCHIEDAM, 9 November 1932. De burgemeester van Schiedam roept de leden van den gemeenteraad op tot openbare ver- g&dering te houden op Vrijdag 11 November, des namiddags te 2 uren - welke aai worden voorafgegaan door een comité-generaal - waar in de navolgende onderwerpen aan de orde zul len worden gesteld. IA. Voorstel van B. en onderfandische verhuring aan de N. N. American Petroleum Company te 's Gravenhage van een perceel grond, gelegen vóór het pand Brouwerstraat 21 alhier, voor het daarin plaatsen van een onden&rondsche benzinetank met bovengrond- sche aftaplnrichting, zulks tegen een huurprijs van 100 per jaar. IB. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot openbare verhuring voor ^cd tijd van één jaar van diverse per ceel e 11 wel- en hooiland, gelegen in den Nieuwlandtschen Pol der en den Oud-Mathenesiser-Polder. IC. Voorstel vam B. en W. om hun College te machtigen bot onderhandsche verhuring voor den tijd van één jaar op door hen te stellen voorwaarden van een perceel weiland in deD Nieuwlandschen Polder, ter grootte van 2.65.00 H.A., aan den heer F. van der Pol, aLhier. ID. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot onderhandsche verhuring voor den tijd van één jaar op door hen te stellen voorwaarden van een perceel weiland in den Nieuwlandschen Polder naast den voormaligen Officieren,tuin, ter grootte van 4.01.40 H.A., aan dien hoer A. Ma.rtijnse, alhier. IE. Voorstel van B. au W. om hun College te machtigen tot onderhandsche verhuring voor den tijd van één jaar op door hen te stellen voorwaarden aan den heer J. Kool, alhier, van den stal, belhoorende bij de voormalige boerde rij in Spieringshoek 1F. Voorstel van B. en W. om hun Collega te machtigen tot ingebruikgeving voor het sei zoen 1932-'S3, ter exploitatie van een ijsbaan aan de Schiedameche IJsvereeniging, van hel terrein, gelegen tusschen den spoorweg naar Vlaardingen en de Laan van Spieringshoek. zulks tegen dezelfden prijs en onder dezelfde voorwaarden als haar het terrein sinds 1918 werd afgestaan. 2. Voorstellen van de commieisde voor het onderzoek der rekeningen tot goedkeuring van de rekening over het jaar 1931 van diverse fondeen, vereendgingen en instellingen. 3. Schrijven vam B. en W., waarbij wordt aangeboden een aantal wijzigingen van de ge- meenite-begrooting voor het dienstjaar 1932 in-et bijbegrootingen. 4. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een gewijzigde rooilijn voor het Zuidelijk einde van de Broersvest Westzijde. 5. Voorstel van B, en W. om met het College van Regenten va,n het St. Jacobsgasthuis een overeenkomst van ruiling aan te gaan, waarbij het Gasthuis geruid wordt tegen plm. 6700 M2. bouwgrond, gelegen aan de Burg. Knappertlaan Zuidzijde, Ary In inslaan Noordwestzijdie en Francois Haverschmidtlaan Noordoostzijde. 6. Voorstel van B. ©n w. tot vaststelling van een: la. Verordening tot heffing van een be lasting onder den naam van Havengeld te Schiedam; b. Verord&ing op de invordering der belasting ondier den naam van Havengeld te Schiedam; 2a. Verordening tot heffing van een belasting onder den naam van Bruggeld te Schiedamb. Verordening op de Invordering der belasting onder den naam van Bruggeld te Schiedam; 3a. Verordening tot heffing van een belasting onder'den naam van Sluisgeld te Schiedam; b. Verordening op de invordering der belasting onder den naam van Sluisgeld te Schiedam; b. Verordening op de invordering der belasting onder den naam van Sluisgeld te Schiedam. 4a. Verordening tot heffing van een belasting ondeT den naam van Kadegeld te Schiedam; b. Verordening op de invordering der belasting onder den naam van Kadegeld te Schiedam. 7. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van ©en; a. Verordening tot heffing van belasting onder den naam van havenloodisgeld te Schie dam; b. Verordening betreffende de invorde ring van het (havenloodsgeld in de gemeente Schiedam. 8. Voorstel van B. en W. om hu,n College te machtigen tot verpachting van de pont aan den Buitenhavenweg. Zooals gemeld, zal 13 Nov. a.e. een wedstrijd ^-D.V.S.-Feijenoord gespeeld worden, en wel bet Spartia-terredn. In hot elftal van H.D.V-S. Va" ,deze twee wijzigingen aangebracht: v. d. ais zal middenvoor fungeer en en N. de Jong alls r<*<htsbinnen. De°ISfTRBDlNG VUURWAPENWET llinderrfTvol'vor T* Van D' P' Van hier een cy" onbevoegd voorn'-," ,^oaIag genomen, welke hij voorbanden had. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 8 Nov. tw m.b. Nene®fels, met stukgoed'°ra "n Duitsch SCHIEDAM, 9 Nov. Vertrokkê^DuIteTs s Braunfels met stukgoed naar Bremen LENINGRAD, 5 Nov. Vertrokken: 's.s. Bol- tenJiagen, met papierhout naar Schiedam ANTIEK WAPENTUIG. Een oud kanon reed mee in den feest-optocht, die te Lützen ter herdenking van Gustaaf Adolf werd gehouden. (Van onzen correspondent). BERLIJN, 3 November 193^ In 1931 werden de Duitsche banken door een tyfoon van nog nimmer geziene kraent getroi- fen en ontworteld, in hun val sleepten zij vele groote ondernemingen van alienei vorm en aard mee. Brunmg is toen in de bres gespron gen en heeft wonderen verricht, welke men nog maar gedeeltelijk kan waaiueeren, wijl men er nog te dient bij slaat. Zijn nuip bi'acnl diverse onderzoekingen mee en aeze wezen noÊ al vaak uit, dat het den kapiteins van den Uuitscnen handel en nijverheid aan de be kwaamheden gemangeld Uad, weike onont- beer^ija waren in de nooge posities, welke zij bekleedden. Strafrechterlijk waren aeze heereü met te vervolgen wijl domheid geen misarijl is. Maar de veie siachtolters van nUn sieent beleid vonden toch, dat er een nogal scnerpe tegenstelling bestond tusscnen ae douue muscu, waarmede zij aigescneept weiden en de magni fieke saianssen en tantiemes, welke de lei ders der groote bedrijven als een onvervreemd- naar reent voor zien opeisohten. Brünmg heeft toen met met gewelddadige hand in deze tantiemes en salarissen wilien ingrijpen. Maar hij heeft twee dingen gedaan om aanwezige misstanden uit den weg te rui men. Eerstens heeft hij voortaan een zoodanige boekhouding en zoodanige jaarverslagen ge- eiscUt, dat de uitgekeerde vergoedingen aan directeuren en aan commissarissen met langer verborgen kunnen blijven. Voorts heeft hij per noodverordening de mogelijkheid geschapen om bestaande verdragen op dit gebied met drie maanden op te zeggen en door meer ge matigde te vervangen. Von Papen heeft zich van zijn kant ook ge noodzaakt gezien in deze aangelegenheid in te grijpen. Dat lag in den natuurlijken gang van zaken. Want nadat hij de ondersteuning van werkloozen en ouden van dagen in neder dalende linie aangetast en hetzelfde met de loonen gedaan had, vroegen de verbolgen slachtoffers van zijn theorie, volgens weike een staat zich zelf degradeert, indien hij de liefdadigheid beoefent, waarom deze theorie ook niet woeden mocht in de richting van de directeuren-generaal en de raden van commis sarissen. Von Papen kon zich bij deze vraag niet achter de opmerking verschansen, dat deze belooningen van privé-aard zijn. Althans dat zijn ze niet in de vele, vele gevallen, waarin een half failliete onderneming met belastinggeld gesubsidieerd en op die manier in leven gehou den wordt. Daarom heeft de rijkskanselier dan ook te verstaan gegeven, dat het kabinet zicb eerlang bezig zou houden met een regeling, welke de salarissen en andere emolumenten van de leiders van gesubsidieerde ondernemin gen op een niveau zou brengen, dat ongeveer gelijk zal staan met dat van rijksambtenaren. Deze regeling is natuurlijk in de hoogste mate noodlottig en kan slechts dienst als ver kiezingsartillerie doen. Natuurlijk zijn er ge vallen, waarbij een directeur een te hoog in komen geniet en het is billijk, dat dit omlaag wordt gebracht. Maar om de sterk verzakte, groote ondernemingen weer op de been te hel pen, ls het in de eerste plaats wel noodzake lijk, dat men de knapste koppen van den lande er heen lokt. Wanneer men deze daarentêgen door onderbetaling afschrikt en hen in de ar men drijft van de zuiver privé-ondernemingen, dan krijgen deze een nog grooter voorsprong dan zij reeds hebben en raakt men nimmer uit het moeras. Rijks- en staatsambtenaren heb ben bovendien bepaalde voordeelen, welke te gen hun meestal zeer lage bezoldiging voor een deel opwegen. Deze privileges derven de mannen, die In de bedrijven staan; dezen heb ben meestal ook grooter risico's, meer verant woordelijkheid, enz. en dat alles is op hun be taling van invloed of moet dat tenminste zijn. Maar de verkiezingen stellen ook hun eischen en daarom heeft de kanselier bekend doen maken, dat het kabinet zich in de eerstvolgen de dagen met deze kwestie bezig zal gaan hou den. Inmiddels wordt van andere zijde met de liooge salarissen van directeuren-generaal en hun medewerkers ijverig propaganda gedreven en wordt men niet moede de daarop betrekking hebbende cijfers naast die te leggen, welke voor de ondersteuning van werkloozen of oor logsverminkten staan. Zoo heeft o.a. de „Ge- werktschaftszeituug" voor een paar dagen een studie gepubliceerd, bij het lezen, waarvan iemand het water in zijnen mond voelt op borrelen. Gezegd blad heeft de jaarverslagen van 75 naamlooze vennootschappen onderzocht, en eer stens vastgesteld, dat het heil dezer onderne mingen door 500 directeuren en commissaris sen behartigd wordt. Deze heeren werden daar voor beloond met 40 millioen mark, ongeteld de emolumenten, welke zij uit dochtermaat schappij©11 trekken, hun reis- en verblijfver- goedingen, hun representatiekosten en andere inkomsten, welke uit separate diensten aan hun maatschappijen bewezen, voortvloeiden. Maar gemiddeld betrok elk der gelukkigen, die in deze groote ondernemingen op de brug staan, daarvoor 80.000 mark in het jaar. In werkelijkheid bestaan er natuurlijk zeer aan zienlijke verschillen in de verdeeling. De ze ven directeuren van het Mannesmann-concern beuren gemiddeld b.v. 130.000 mark per hoofd. De chemietrust heeft een raad van toezicht van 43 leden en van dezen ontvangt elk lid zelfs 140 000 mark als belooning voor de moei te van het toekijken. Om nog wat cijfers te geven het volgende: De 1. G. Farben verdeelde In 1931 over 51 op- Perleiders een som van 1.027.500 mark of ge middeld 20.000 per persoon. De Rheinische Braunkohlen 319.000 mark over 23 personen. Wintershall 300.000 mark over 30 personen De Continental Gummi 297.000 mark over 11 Personen. De Berliner Kindl 234.000 mark over 9 personen. Etc. Etc. Etc. Hierbij moet nog in het oog gehouden worden, dat één en kel sterveling soms commissaris in een dozijn of meer naamlooze vennootschappen is, een wantoestand, welke echter langzamerhand uitgedelgd zal worden Men moet er zich echter voor hoeden uit de ze cijfers al te ver reikende conclusies te trek ken. Hebben deze cijfers toch betrekking op slechts 75 van de 11.000 Duitsche N. V.'s. Bo vendien op 75 van de grootste en dan ook al weer op zulke, die in 1931 met winst gewerkt hebben. In het oog moet wijders gehouden worden, dat de hooger gesignaleerde noodver ordening, welke de macht geeft bestaande sa laris- en soortgelijke verdragen te verbreken, van 7 October 1931 gedateerd is. Over het jaar 1931 heeft deze bepaling dus in geen geval ef fect kunnen sorteeren. Dit effect zal eerst te lezen staan in de jaarrapporten van 1932. De tantièmes, welke in 1931 uitbetaald werden, werden overigens reeds in 1930 verdiend, en in dat jaar deed de crisis zich nog niet zóó voe len of er werden hier en daar nog winsten ge maakt, mooi genoeg, om zekere koninklijke gestes te rechtvaardigen, die nu langzamer hand als een beetje kras en overdreven begin nen aan te doen. Is rooken gezond. Heel de geschiedenis van de tabak in Europa, boe zij hierheen is gebracht en hoe zij hier aanvaard is, toegejuicht en achtervolgd, heeft een Ietwat grotesk karakter en er is geen his torie, die geïllustreerd kan worden met zoo veel eigenaardige merkwaardigheden. De vraag, die altijd het meest dringend was. en die nu nog steeds belangrijk geacht wordt, 1111 het „toebec-suygen" een overwonnen stand punt inneemt, zoowel voor mannen als voor vrouwen, de vraag: of rooken gezond is heeft datzelfde karakter gehad. In een hoek uit het jaar 1616 wordt beweerd, dat de een bij het rooken baat vindt voor de oogen, de ander vindt er genezing in voor zijn kisepijn, bij de derde heft het oorsuizingen op, bij den vierde bevordert bet een vaste neusverkoudheid, bij den zesde lescht het den dorst, en bij de zevende werkt bet bloedzuiverend. Hoe het zij, Frederik de Groote geloofde blijkbaar niet voetstoots aan al die hygiënische eigenschappen, en bijgeval Zijne Majesteit dit naarstig wenschte te onderzoeken en ook wilde vaststellen, of er verschil bestaat in uitwer king tusschen rooken, snuiven en pruimen, stelde hij, gelijk dat te doen gebruikelijk is, een commissie in van drie leden, die hij recru- teerde uit de gelederen, van zijn leger. Hij nam drie soldaten, liet den een rooken, den tweede snuiven en den derde pruimen, alles op zijn koste> en wachtte geduldig op het re sultaat. Ongetwijfeld beeft deze commissie het record geslagen van alle commissiën, die wer den, worden en zullen worden ingesteld om een onderzoek in te stellen naar een of ander misbruik. Want: de rooker stierf weliswaar, het eerst, de snuiver volgde daarna en de pruimer sloot de rij, maar... alle drie waren een goed eind over de zeventig, toen zij van de tabaksgeneguten op dit ondermaansche af scheid moesten nemen. SCHIEDAM, 9 November. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophan del. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pet. 8.50. Spoeling Spoeling 0.80 a 0.90. Bij het beproeven van een nieuwe kabel werd de onderbaas De Boer doodelijk getroffen. Gisterenmiddag is ee>n storing ontstaan in de electrische Jaiding, tengevolge waarvan het centrum en het westen van de staid zon dor licht geraakten, terwijl ook het telefoonnet niet meer normaal funafliinneeirde. In eerste inetantien konden ons moei lijk Inlichtingen omtrent het euvel worden ge geven, daar men allerwege druk doende was, om deze storing ongedaan te maken. Later op den middag hebben wij ons In ver binding gesteld met den directeur van het Ge meentelijk Electriciteitsbedrijf, die ons het navolgende mededeelde. Om circa drie uur vijf en twintig heeft gis terenmiddag een ernstig ongeluk plaats gehad in het schakelhuis van het G. E. B. aan de Vierhavenstraat. De opzichter de heer Mulder had met den onderbaas den heer de Boer een nieuwe kabel beproefd. Bij het verwijderen van een hulpdraad is de heer de Boer met de hoogspanning in aanraking gekomen, tenge volge waarvan onmiddellijk de dood intrad. Dit ongeval was oorzaak dat in den omtrek Merwehaven en het oostelijk gedeelte Schie dam etc. gedurende één uur geen stroom gele verd kon worden, tengevolge waarvan de ge- lijkstroom-onderstations aan de Delftschevaart, Oostzeedijk, Baan en Wilhelminahaven, ge durende twaalf minuten gestoord werden, zoo dat de binnenstad gedurende dien tijd van stroom verstoken was. Bij nadere informatie is ons gebleken, dat betrekkelijk weinig bedrijven door dit euvel stagnatie hebben ondervonden. Gedurende korten tijd heeft men niet kunnen telefoneeren. Diverse klachten kwamen bij den Telefoon dienst binnen, doch men was zelf gehandicapt, omdat men afhankelijk was van het G. E. B. De tramdienst heeft alleen in het westelijk traject een uur en 20 minuten vortraging on dervonden. Op een gegeven moment stonden op den Schiedamscheweg heel wat tramwagens, die niet meer verder konden. De ziekenhuizen hebben betrekkelijk weinig hinder gehad van deze storing. De bioscoop-theaters in het cen trum van de stad hebben het draaien van de film een moment moeten staken. Het publiek bleef, nadat het op de hoogte was gesteld, vol komen kalm. Nadere bijzonderheden. Omtrent het ongeval, dat heeft plaats gehad in het Schakelhuis van het Gemeentelijk Elec- triciteits Bedrijf aan de Vierhavenstraat, ver nemen wij het volgende Naast genoemd Schakelhuis is gelegen het bedrijf van de N.V. M. de Heer's Banket-, Biscuit- en Chocoladefabriek. Op een gegeven moment werd de machinist van deze fabriek, die toevallig op de binnenplaats stond, opge schrikt door een vlam, welke sloeg uit het Schakelhuis en welke werd gevolgd door een hevige knal, waardoor diverse deuren werden opengeslagen. De machinist spoedde zich in de fabriek, waar tengevolge van het uitflappen van het licht en het stilstaan van de machines, een paniekstemming was ontstaan. Alvorens pools hoogte te gaan nemen in het Schakelhuis, schakelde hij onmiddellijk den stroom in eigen fabriek uit, waarna hij den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst waarschuwde, omdat het vermoeden gerechtvaardigd was, dat men- schenlevens in gevaar waren. Hierop ging de machinist de heer Philipoom naar het Schakelhuis, waar hij beneden aan de trap aantrof den opzichter den heer M., die erg overstuur was en wiens hals eenige lichte verwondingen vertoonde, terwijl zijn broek aan flarden was gescheurd. Na den opzichter den heer M. gekalmeerd te hebben, ging de beer Ph. naar boven, waar de ruimte vol rook stond. Zijn eerste werk was het stukslaan van eenige ruiten, om de rook te doen afnemen. Bij het onderzoek, dat hij hierna instelde, kwam hij tot de ontstellen de ontdekking, dat een man geheel verkoold met zijn hand aan een handel hing. Het lijk was verkoold, terwijl een gedeelte der kleeding nog smeulde. De heer Ph. heeft na deze droeve gewaar wording onmiddellijk het Gemeentelijk Elec triciteitsbedrijf, den G. G. D. en de politie ge waarschuwd, omdat verder ingrijpen toch niet meer zou baten. Sjioedig verschenen dan ook ter plaatse de heeren Römer, adjunct-directeur van het G. E. B„ en de eerste ingenieur de heer Riemsdijk, later gevolgd door de Arbeids inspectie en de politie. De G. G. D. kwam een half uur later, omdat men tengevolge van de storing, die was ontstaan in het telefoonnet, de auto's niet kon bereiken. Terstond heeft men, in zooverre daartoe de gelegenheid was, de schade trachten te her stellen door de electrische leiding over andere netten te leiden, waardoor een groot aantal cliëntèle uit de Impasse werd geholpen. Het lijk van den heer de Boer, die woonde aan het Bosland, gehuwd was en vader van één kind, werd door de politie in beslag genomen, teneinde er sectie op te verrichten. Het droevig ongeval, dat zich in bedoeld schakelhuis heeft afgespeeld, heeft zooals wij hierboven reeds médedeelden, een ernstige ver storing veroorzaakt in de binnenstad, doch vooral in het westelijk stadsdeel, van welke storing bijzonder de tram de dupe was. Langen tijd heeft men zich in het winkelbedrijf moeten behelpen met kaarslicht- Directe ernstige gevolgen voor de groot- bedrijveu heeft deze storing niet gehad. Verwacht wordt: Matige tot zwakken, Zui delijke tot Westelijken, later waarschijnlijk veranderlijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Lichten op van 's avonds 4.45 tot 's morgens 6.43. lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius. R. K. Volksbond, 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 repe titie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdagavond van 67 uur repetitie van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K, Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R K, Volksbond. lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St. Jos. Gezellen Schiedam L Ver- eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige onderwerpen door den praeses. lederen Woensdag om half 9 bestuursvergade ring van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groöte zaal van den R. K. Volksbond. lederen Donderdag om 8 uur repetitie R. K. Gem. Tooneelvereeniging „Alberdingk Thijm", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Donderdagavond van 810 uur repe titie Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Vrijdag te 8 uur cursusavond der R K. E.H.B.O in het gymynastieklokaal der Eerw. Broeders, Nieuwe Haven. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 10 repetitie Koninkl Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen tweeden Vrijdag der maand bestuurs vergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St Paulus". Tusschen 8 een 8.30 uur „klachten voor de leden. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „St. Antonius". Van half 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Woensdag 9 November Ledenvergadering van den R. K. Volksbond, o.m. ter behandeling van de begrooting 1933 der afdeeling. Aanvang half 9 uur. Donderdag 10 November Algemeene ledenvergadering van den R. K. Vond voor Groote Gezinnen. R. K. Volksbond, 8.15 uur. 12 November 8 uur in Musis Sacrum, uitvoering „Onder ling Kunstgenot". 17 November 8 uur in Musis Sacrum, gewone maandelijk- sche vergadering Propagandaclub St. Jan. 20 November Opvoering van „Maria's macht te Lourdes groote zaal R. K. Volksbond, aanvang 8.15 uur ten bate van de inventaris van de nieuwbouw R. K. Weeshuis. Zondag 27 November Propaganda-feestvergadering van den Ned. R. K. Fabrieksarbeiders sters) bond „St. Willi- brordus" ter viering van het patroonsfeest. R. K. Volksbond, 8 uur. 9 Nov.: Groote Schouwburg, Bohème (ItaL Opera) 8 uur (voor volwassenen). 10 N o v.: Groote Schouwburg: Russisch ballet, 8 uur (voor volw.) Vereenigingsgeb-, Eru- ditio Musica, 8 uur. 12 No v.: Groote Schouwburg, Tosca (ItaL Opera) 8 uur (voor volw.) Geb. v. K. en W., Rott. Philh. Orkest, 3.30 uur. 13 Nov.: Groote Schouwburg, Boefje (Rott. Hofstadlooneel) 8.15 uur Groote Nutszaal, Alexander Trianti, 2.30 uur. 14 Nov.: Groote Schouwburg, De meid (Schouwtooneel) 8 uur (voor volw.) Dagelijks: Tivoli-Schouwburg, „lm weis- sen Rössl, (Rotterd. Operette-Gezelschap), 8 uur, Zondag ook 2 uur (voor volw.) Arena D kellnerin (Bouber-ensemble) 2.15 en 8.30 uur, Zondag ook 5 uur (voor volwassenen). Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 10 November in: Studio 32 David Golder (voor volw.)Thalia, n Moderne bruidschat (voor volw.); Luxor, Das schone Abentueur (voor volw.); Royal. Die Fleder- maus, (voor volw.); Ooster-Theater, Twee ge lukkige harten, (voor volw.); Olympia, Moeder (voor volwassenen); Corso, Zwei Herzen und ein Schlag (voor volw.); City, The Champ (voor volwassenen); Capitol, The Champ (voor volw.) Tentoonstellingen: Rotterd. Kunstkr.: werken van M Bauer (tot 20 November) N.V Algemeene Kunsthandel, Visschersdijk 14, werken van H. P. Groen (tot 21 November) Toonzaal Ad. Donker, Witte de Withstraat 22: werken van Xsaas Lichtenstein (tot 21 Nw.(

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 1