S LEZERS VAN ONS BLAD. GEADVERTEERDE ARTIKELEN' HET GEESTELIJK ELEMENT IN DE VERKENNERSBEWEGING. 1 mm mL*. i. jj DONDERDAG 10 NOVEMBER 1932 MAX EN ZIJN VKIENBEN. m Hieraan kan worden toegevoegd, dat juist daar, waar het Verkennen goed wordt aan gepakt, priesterroepingen uit een Verken nerstroep geen zeldzaamheid zijn. Gaf „De Maasbode" nog onlangs zeer interessante cijfers uit Frankrijk, ook Engelscbe Semi naries zouden het bewijs kunnen leveren; en een heel interessant voorbeeld was te zien op deze vergadering te Londen. Een van de voornaamste sprekers was de wel- eerw. heer Malcon G. Dunlop, die vroeger zelf jaren lang Hopman was van „The Car dinal's Own" en Commissaris van West- minster. Mgr. van Roosmalen bezoekt het Re- demptoristen klooster bij gelegenheid van de viering van het ticeede eeuwfeest der i,Congregaties f ROODE DINSDAG. f MANIFEST te laiHLSt^rï Tr als zondebok looflijke. grenst aan het onge- BEGRAFENIS PROF. MR. DR. J. VAN DER GRINTEN. EEN INDRUKWEKKENDE PLECHTIG- HEID. FINSCHE ONDERSCHEIDING VOOR H. M. DE KONINGIN. PASTOOR J. PADBERG t Jaap wil ook kennismaken. W i GEMEENSCHAPPELIJK VLIEG VELD ROTTERDAM—DEN HAAG. Luchtverkeer in een slop. PLEIDOOI VOOR DOORZETTING DER PLANNEN. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. NEDERLAND EN DE LUXEM- BURGSCHE ZENDER. „Internationale Radio-Dienst' opgericht. EEN CONTRACT MET DE A.V.R.O. PROF. DR. J. H. ZAAYER f. DE STAKING BIJ VAN GEND EN LOOS. Moderne kooplieden geven door hunne advertentiën in de dagbladen blijk, met hunne aanbiedingen de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Zij treden met hunne producten en de prijzen, welke zij er voor rekenen, openlijk op en leveren hierdoor het bewijs, aan het publiek de beslissing in daden van koop te durven overlaten. De meest geadverteerde goederen vinden den groot sten aftrek. Zij zijn bijna altijd de beste en de goed koopste. Koopt dus uitsluitend De „Universe", Katholiek Weekblad in Engeland, gaf op Vrijdag 14 0cto r"lhnli volle pagina's een verslag van een Scout Conference in Londen. De jaai - Vergadering van de Catholic ®cou die daar twee dagen in beslag nee geheel gewijd aan het vraagstu leder Katholiek in Engeland verstaat dat woord; het staat voor het zvvar er 14.000, die naar schatting de kerk daar jaarlijks ontvallen. Als nnen oo nog weet, dat daar ieder jaar maar een getal van 13.000 bekeerlingen uit het Anghcamsme tegenover staat, dan voelt men wel, hoe groot dit pro bleem in Engeland voor de Katholieke Kerk is. De Catholic Scout Guild beraadde zich in die dagen, wat haar aandeel kon en moest zijn om deze „wegvloeung te stuiten, vooral in Katholieke jeugdknngen. In een inleidend hoofdartikel geeft het blad eerst enkele beschouwingen over# de Verkennersbeweging, die zeer typeerend zijn. Eerst worden de reeds dikwijls geciteerde woorden aangehaald, gesproken door Pius XI tot een 10.000 Verkenners, die bij hem op audiëntie kwamen. Dan gaat het verder: De kenmerken van: werkzaamheid, onder nemingsgeest en zucht naar avontuur, in banen geleid en gesterkt door een redelijke tucht, geven aan de Verkennersbeweging egn speciaal aanpassingsvermogen aan de behoeften van dezen tijdBovendien zijn de kenmer ken van een Verkenner echte Katholieke ken merken: n.l. een onzelfzuchtige levensbeschou wing, de overtuiging dat dienen een ridderdeugd is. en het bewustzijn dat klasse distincties zonder beteekems z\yn katholiek derschap der menschen; en evenzeer katholiek ziin de noodzakelijke middelen om deze eigen schappen te verkrijgen: zelftucht, en een vrij willige onderwerping aan een redelijke, krachtige en toch niet alles-onderdrukkende troep-discipline. Zooals de Aartsbisschop van Liverpool, mgr. Downey, nog pas zeide: als de Verkennersbeweging in haar eerste begin zich meer verspreid had, dan zou er niet zoo'n betreurenswaardig gebrek aan zelftucht zijn als er nu heerscht onder onze jonge menschen van tegenwoordig. (Cursiveering van ons). Aan allen die nog maar steeds niet de innerlijke wa^de van het Verkennen be grijpen, moeten deze woorden toch wel de oogen openen. Toch blijkt het, dat ook in Engeland deze meening slechts langzaam ge groeid is; de voorzitter van het Gilde, Lord Fitz Allan, herinnerde er aan hoe men er lang zelfs een militaire beweging in heeft willen zien, om dan onder daverend applaus uit te roepen: „Maar wat wij zoeken zyn geen soldaten, maar zielen Hiermee plaa s hij met één zin het godsdienstige e emen van het verkennen torenhoog boven a schijn van het uiterlijke. Geheel in dien gees mocht Fr. Devas S.J. dan ook aan de ver gadering voorhouden, dat het zuivere geeste lijke werk van mede te zorgen, dat onze jongens niet verwijderd worden van het ge- loof, een practische toepassing is van den waren verkennersgeest. In de vergadering werden de volgende middelen voorgesteld, die wij in haar ge heel laten volgen, ondanks het typeerend Engelsch, dat zij hier en daar hebben. 1. Deelneming aan „The Society of St. Joseph's Catechists", door Kardinaal Bourne gesticht in den herfst van 1931, en waartoe deze de Voortrekkers extra uitnoodigde- Deze geven godsdienstonderricht in arme wijken. 2. Contact van de Verkennersleiders met de plaatselijke Conferentie van St. Vincen- tius. Het is n.l. in Engeland bijna overal de gewoonte dat de leden van deze conferentie zich het „leakage"-probleem bijzonder aan trekken. Met deze wordt dan samenwerking gezocht. Elke hopman zou er zijn troep nog KatbnbS13 °P wijzen, dat zij „strijdende in een he",en- .,4', Ü,etlKoekra door de troepen van 5 6xtra belangstelling wekken, °°r.,aen, Uide der vervolgingen als schuilplaatsen hebben gediend of waar het bloed der martelaren heeft gevloeid 5 Het opvoeren van Myfterie-spelen en Heiligen-Legenden. 6. Liturgie in eigen troep: o.a. het zin gen van de Completen als sluiting van den binnenavond. 7. Een voortrekkersstam had de gewoon te om ééns per week naar een priester te gaan die een „Vragenbus" had. Zij kregen dan de antwoorden mondeling uiteengezet. 8. Samenwerking met reeds bestaande parochie-werken, ook met die waar alleen „oudere" bij zijn; waardoor dan de geest en het enthousiasme van de jeugd zich mengt met de ondervinding van ouderen in het pa rochie-leven. 9. Het goede voorbeeld, en ook de durf van het woord, wijselijk gekozen op 't juiste oogenblik. 10. Nogmaals eigen innerlijke verdieping door driedaagsche retraite van iederen ver kenner in den troep. Deze punten geven we in de volgorde van de „Universe". Hun respectievelijk belang is sterk varieerend. Of ze practisch overal uitvoerbaar zijn? Nieuws geven ze ook niet alle. In sommige dingen zijn wij hier in Ne derland reeds voor. Toch is de zaak van ge noeg belang om er even aandacht aan te wijden. In Augustus, met het groote Natio nale Kamp, heeft menigeen voor het eerst gemerkt dat de beweging in Nederland zoo uitgebreid is. Veel belangstelling is gewekt. Veel bewondering ook geoogst. Maar ook veel kromme ideeën zijn weer naar voren gebracht. Moge dit overzicht van echt-doorleefden scoutspirit in Engeland ook gunstig werken op velen onzer in en buiten de beweging. Ik sluit met een wensch van Lord Fitz Al lan, den Katholieken President in Engeland: „Onze groote behoefte is goede Verkenners leiders in steeds grooter aantal. Het is moei lijk een voldoend aantal te vinden, maar het is een zeer voornaam gedeelte van het werk: een groep van bekwame hoplieden, klaar en bereid om hun persoonlijke belangen op den achtergrond te plaatsen ten dienste van het werk voor de Katholieke jeugd. V. Wij hebben de cohorten van de roode le gioenen gezien. Toen zij optrokken onder een regen, die tergend van doordringende langzaamheid was en toen zij in de droogte en naar het scheen ook met wat meer moed terugkeerden. Neen, een enthousiaste zegetocht is het met geworden. Dat was in de gegeven om standigheden ook totaal uitgesloten. Naar onze meening heeft zulk een demon stratie beteekenis, hoe sceptisch men ook oordeelt over de onmiddellijke resultaten. Het is malligheid het voor te stellen, alsof duizenden menschen als gekken achter en kele leiders opmarcheerden. De waarheid is, dat de socialistische pro paganda vat kreeg op duizenden en dat zij, door de apparaten, waarover zij beschikt, in staat is, duizenden op de been te brengen in een weer, waarin men geen hond de straat op stuurt. Nu is 't echter de vraag, of deze demon stratie kan worden ingeschakeld in een con structieve politiek der S. D. A. P. Iemand als mr. Marchant, dien men geen socialisten- vreter zal noemen, heeft zoo juist in de Ka mer vrij duidelijk gezegd, dat hij de de monstratie ingegeven achtte door angst bij de leiders en dat dezen eigenlijk onder dwang hadden gehandeld van „de massa, die daden wil zien". Indien dit zoo is, schijnt de nabije toe rt,., °nker- Geen verstandig mensch in an zou een plotselinge, radicale in- Wnnnen ach^ S' D' A" onbedenkelijk n' at de beweging echter op een keerpunt staat, indien de J p daad de geleiden zijn,is duidelijk Met groote belangstelling en niet zonder zorg, kunnen alle welmeenende Nederlan ders het verloop gade slaan en slechts hopen dat de gematigde elementen in de S. D A p' wilde avonturen van extremistische drij vers zullen wetende voorkomen. Op den dag, dat de roode partij haar demonstratie hield, heeft ook de Vrijheids bond het noodig geacht een manifest uit te geven. Terwijl zoo pas de liberale pers ach en wee riep over de Regeering, die zich in haar eigen huis laat Aeleedigen door de S.D.A.P., organiseert de liberale partij een papieren betooging, die weinig minder kwetsend moet heeten voor het gezag, dat de Vrij heidsbond wil hooghouden. Na een aantal frases toch over het herstel van het vrije ruilvërkeer, waartoe Neder land volgens het starre dogmatisme van deze vrijhandelaars heeft bij te dragen, ook al drukt de rest van de wereld ons econo misch volksbestaan radicaal dood, krijgt de Regeering te hooren, dat jij niet doortastend is. geen ruimen blik heeft noch den vasten wil om het gezag te handhaven; dat zij zwicht voor het drijven der vakvereenigin- gen en toelaat dat de belangen van de eene groep burgers aan die van een andere groep worden opgeofferd (in welk verband de winkelsluitingswet natuurlijk goede diensten bewijst); dat zij bovenal een „overmatig groot" een „beetje" mag blijkbaar wel gedeelte van den radio-zendtijd beschik baar stelt voor revolutionnaire propaganda; dat zij tenslotte niet tijdig de tering naar de nering gezet heeft toen de nationale draag kracht ging wankelen, zoodat zij er niet aan ontkomen kon de zwaar op de bevolking drukkende lasten nog te verhoogen. Dit alles, maar vooral het laatste, is holle stembus-rhetorica, waarvoor zich de leiding van °en serieuze politieke partij moest scha- laat tte meer daar het immers niet op de wijten -plaats aan de liberale economie te hoDelor>1S als- -op heden de wereld in een nn dit ™?r,+Cjisis verkeert. Desondanks ook Als de „liberale" staatspartij het denkt te zullen winnen met het aannemen van „fascistische" allures, zal zij naar onze mee ning van een koude kermis thuis komen. Groote belangstelling uit heel het land. Onder geweldig groote belangstelling had gietermorgen te Nijmegen plaats de plechtige uitvaart en begrafenis van prof. mr. dr. J. van der Grinten, in leven hoogleeraar in Staats- en administratief Recht aan de R.K. Universiteit. Talloozen hebben bij deze droevige en indruk wekkende plechtigheid de laatste eer willen bewijzen aan den hoogleeraar, die een der meest hechte steunpilaren was van de Keizer Karei- universiteit, een der vooraanstaande figuren in de Nederlandsche rechtswetenschap en een der belangrijkste mannen uit ons openbare en poli tieke leven. Vóór de plechtige uitvaartdienst in de St. Canisiuskerk in de Molenstraat begon had er in het hoofdgebouw der universiteit op het Keizer Karelplein een besloten rouwzitting plaats, waar de rector-magnificus, prof. dr. T. Brandsma O. Carm. in dén kring der profes soren den overleden collega in een gedachtenis rede herdacht. Deze gedachtenisrede zal wor den opgenomen in een rouwnummer van het Nijmeegsch studentenorgaan „Vox Carolina" dat deze week verschijnt. Na de besloten rouwzitting begaven de professoren zich naai de kerk. Om negen uur arriveerde de lijkwagen met het stoffelijk overschot voor de Canisius kerk en werd aan den ingang der kerk door den pastoor der parochie, pater N. Four S.J., geassisteerd door de kapelaans C. Ligthart en J. Keulen ontvangen met de liturgische ge beden en tot voor in de kerk begeleid. De plechtige uitvaartdienst nam daarop een aan vang. Plechtige H. Mis van Requiem. De solemneele H. Mis van Requiem aan het hoofdaltaar werd opgedragen door den rec tor-magnificus, prof. dr. T. Brandsma O. Carm., daarbij geassisteerd door de professoren pater dr. R. Jansen O.P. en mr. W. Duynstee C.s.s.R. Gezongen werd door het versterkte parochiale zangkoor de requiemmis van Perosi onder leiding van den heer J. Dikscbein. Aan drie zijaltaren werden stille H. Missen opgedragen door de professoren der universiteit mgr. prof. dr. Jos. Schrijnen, prof. mr. dr. Ch. Raay- makers S.J. en prof. dr. A. Slijpen S.J., welke H. Missen door studenten der juridische fa culteit werden gediend. Hoofd- en zijaltaren der kerk waren geheel met zware rouwgewa den bekleed. Vooraan in de kerk hadden fa milieleden en genoodigden plaats genomen. Daarachter de vertegenwoordigers der talloozeg corporaties en lichamen, waarmede de over leden hoogleeraar tijdens zijn leven in verband stond. De verdere kerkbanken en stoelen in hoofdschip en zijbeuken werden vrijwel geheel ingenomen door studenten en oud-studenten der Keizer-Karel-universiteit. De kerk was verder tot in de uiterste hoeken gevuld met ge- loovigen. Na de solemneele H. Mis werd de absoute verricht door den pastoor der parochie met dezelfde assistentie als bovengenoemd. Indrukwekkende begrafenis. Daarna traden de vaandeldragers van het Nijmeegsch Studentencorps en al zijn onder- afdeelingen naar voren met omfloerste vaan dels om de lijkbaar door de kerk naar den lijk wagen te begeleiden. De tallooze studenten, dié bijna allen de corpsbarcgt droegen, stelden zich voor de kerk in rijen op en voegden zich, toen de onafzienbare stoet zich langzaam in bewe ging zette naar het kerkhof, hierin. Achter den geheel met bloemen en kransen overdekten lijkwagen volgden de rijtuigen met familie reden en genoodigden. Daarna kwamen te voet de burgemeester en wethouders der gemeente Nijmegen, vertegenwoordigers der Radboud- stichting en het curatorium der universiteit, de hoogere autoriteiten, de lange rij professoren, lectoren en assistenten der R.K. Universiteit, de bibliothecaris en het hoogere personeel der Uni versiteitsbibliotheek, de hoogleeraren der an dere universiteiten, de senaat van het studen tencorps, de vaandeldragers met omfloerste vaandels, die onafzienbare lange reeks studen ten ln rijen van vier en de vele andere vertegen woordigers en belangstellenden. De stoet nam zijn weg door de Burchtstraat en de Hertog straat naar het kerkhof aan den Daalscheweg. Op het kerkhof, waar een ontzaglijke menigte belangstellenden zich rond het graf verzameld had, werd de absoute verricht door den rector- magnificus der Keizer Kareluniversiteit. Prof. dr. T. Brandsma O. aCarm. Diep onder den in druk baden alle aanwezigen daarop vijf Onze Vaders en Weesgegroeten voor den overledene. De oudste broeder van den overledene, mr. van der Grinten uit Roermond, dankte in een enkele zinsnede voor de belangstelling. Aan het graf werd verder niet gesproken. Te- ongeveer half twaalf waren de droeve plechtigheden ge ëindigd. De nagedachtenis geëerd aan .de Ned. Handels Hoogeschool Aan de Nederlandsche Handels Hoogeschool te Rotterdam is, 0p het gewone college staats recht voor doctoraal studenten, de nagedachte nis Seee' d van den overleden staatsrechtleeraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen prof.'dr. van c er vinten met de bespreking van zijn bekende verhandeling: De katholieke staatsleer en de vrijheidsrechten van den mensch (Themis 1930), welke het eerst als redevoering werd gehouden voor de Rotterdamsche studenten als contra-beleefdheid voor een te Nijmegen door prof. de Vries gehouden lezing over den Raad van State. Zoo leverde van der Grinten vele en goede bijdragen in den dienst van de weten schap, Grootkruis met keten in de orde van de Witte Roos. De Finsche zaakgelastigde, de heer U. M. Hellström heeft zich, naar wij vernemen, naar het paleis Het Loo begeven om aan H. M. de Koningin de hoogste onderscheiding te over handigen, waarover zijn land beschikt: het grootkruis met keten in de orde van de Witte Roos van Finland. Gisterennacht is te Veendam plotseling overleden de zeereerw. heer J. G. J. Padberg, pastoor aldaar. Toen hij door een benauwdheid werd over vallen, heeft de pastoor zijn kapelaan nog kunnen waarschuwen, die het noodig vond hem onmiddellijk het H. Oliesel toe te dienen. Een kwartier later reeds trad de dood in. KAPELAAN P. KOK f Gisterenmiddag om half vier overleed na een zeer kortstondige ongesteldheid de weleerw. heer P. Kok, kapelaan aan de St. Annakerk aan de Haagpoort to Breda, wma?wJ 361. Natuurlijk noodlgt Petronella uit om thee te komen drinken in den tuin, waar juist Max en Monsieur Frangois in een ern stig gesprek gewikkeld zijn: 362. De beide heeren en Tante Anastasia worden aan eikaar voorgesteld, waarbij Mon sieur Frangois een buiging maakt, zoo een eleganten heer waardig. 363. Jaap wil ook van de partij zijn, maar nauwelijks vertoont hij zich of Bet en Bert gaan in paniek aan den haal, terwijl tante Anastasia, doodelijk verschrikt, tegen hem blaast. Door de ministers van Waterstaat is sinds 1924 zeer veel moeite gedaan om de gemeenten 's Gravenhage en Rotterdam tot elkander te brengen, teneinde de stichting van een ge meenschappelijk vliegveld voor deze beide ste den en haar omgeving te bereiken. De Rotter damsche Kamer van Koophandel heeft aan vankelijk, evenals het gemeentebestuur van Rotterdam, aarzelend gestaan tegenover deze plannen. Het leek haar niet aanbevelenswaar dig, om zoo kort na de Inrichting van het vlieg veld „Waalhaven", waaraan de gemeente Rot terdam groote sommen had besteed, dit weder te verlaten en nieuwe kostbare werken ter hand te nemen, terwijl de ontwikkeling van de han delsluchtvaart nog in het allereerste stadium verkeerde. De gedachte aan de mogelijkheid van verkeer met watervliegtuigen, waartoe de ligging van het vliegveld gunstig scheen, speel de daarbij mede een rol. Tenslotte hoopte zij, dat betere verbinding te land en over de ri vier „Waalhaven" ook voor Den Haag goed bruikbaar zouden maken. Over deze aangelegenheid hebben de Kamers van Koophandel te Rotterdam en den Haag thans een gemeenschappelijk adres gezonden aan minister Reymer. Na daarin het hoven- staande te hebben gememoreerd vervolgen zij: De verwachtingen ,die de Rotterdamsche Ka mer destijds nog op „Waalhaven" bouwde, zijn intussclien niet door de feiten bevestigd. Een verkeer met watervliegtuigen op „Waalhaven" heeft zich niet ontwikkeld. De outillage van een moderne vlieghaven vordert uitgaven, die on der de gegeven omstandigheden aan „Waal haven" verspild zouden zijn. Het vliegveld wordt zoodoende minder en minder voor zijn taak berekend. De zoo dringend gewenschte frequentie van de luchtverbindingen kan daar door niet voldoende worden bereikt, en zulks tot ongerief van het geheele gedeelte van Ne derland, dat op een vlieghaven in Zuid-Hol land is aangewezen. Zelfs als de ontworpen tunnel onder de Nieuwe Maas eenmaal zal zijn aangelegd, zal het goederenvervoer, dat in hoofdzaak op den rechter rivieroever is aan gewezen mede met het oog op de tuinbouw- belangen niet geheel bevredigend worden, zoolang het vliegveld op de tegenwoordige Plaats ligt. Kortom, het internationale lucht verkeer op Nederland huiten Amsterdam, is ia een doodloopend aiop geraakt, ondanks de toewijding en den ijver, welke de gemeente Rotterdam daarvoor steeds heeft betoond. Dit is des te meer te betreuren, omdat het lucht verkeer zelfs in onze moeilijke dagen alom in belangrijke maté toeneemt Deze gang van zaken, die zich in verloop van tijd steeds duidelijker heeft afgeteekend, is oorzaak geweest, dat onze beide Kamers in 1928 en volgende jaren met instemming kennis hebben kunnen nemen van de onderhandelingen, die tusschen 's-Gravenhage en Rotterdam zijn gevoerd op een grondslag, die de financiëele bezwaren voor Rotterdam ook minder zwaar deed wegen dan vóórdien werd gevreesd. Tegen de in 1931 bereikte overeenstemming omtrent de oprichting van de N. V. Vliegveld „Hol land" hadden wij dan ook geen bezwaar: bi] uitvoering van dit plan zal de oplossing zijn verkregen, die de beste beloften inhoudt voor de ontwikkeling van het luchtverkeer, niet slechts voor de beide steden, die natuurlijk alle belang hebben bij een nabijgelegen vliegveld, maar ook voor geheel zuidelijk Nederland. Tot ons leedwezen blijkt ons echter, dat de uitvoering van dit plan achterwege blijft, hoe wel de gemeente Rotterdam volgaarne tot ver dere medewerking bereid is. Wij veroorloven ons daarom Uwe Excellentie met aandrang te verzoeken Haar invloed aan te wenden, ten einde de onderhandelingen heen te helpen over het doode punt, waarop zij thans blijkbaar zijn geraakt. Indien de tijdsomstandigheden een be letsel zijn voor het onmiddellijk nastreven van de hoogste doeleinden, dan mogen wij daarte genover stellen, dat voorloopig een betrekke lijk bescheiden opzet, later vatbaar voor uit breiding en perfectioneering, reeds winst zou beteekenen. Het benoodigde grondwerk zal als bron van werkverschaffing daarbij juist in de zen tijd welkom zijn. Wij vertrouwen, dat Uwe Excellentie door te dezer zake nieuwe stappen te ondernemen, bet met aanvankelijk, doch nog onvolkomen, welslagen bekroonde bemiddelende werk van Haar Departement tot een goed eind zal willen en kunnen brengen. Da „Havik" (thuisreis) is gisteren uit Djask vertrokken en te Bagdad aangekomen. Re „Ijsvogel" is gisteren in Calcutta aan gekomen. AANKOMST MAIL. Re mail van Indië per Eng. s. Rawalpindi ea die van Australië per Eng. s. Moldavia wor den Vrijdag 11 November resp. 7 en 6 uur n.m. te Marseille verwacht. AUTOBUSDIENSTEN. Rij Kon. besluit is, met vernietiging van het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland van 1? November, aan J. Kok Sr. c.s. vergunning tot het ln werking brengen van een autobus dienst tusschen Hazerswoude en Leiden over Benthuizen geweigerd; is aan A. Erkelens te Hazerswoude onder bepaalde voorwaarden ver gunning verleend tot het ln werking brengen van een autobusdienst van de R. K. Kerk te Hazerswoude (dorp) over Benthuizen en Zoe ter woude naar Leiden (Stationsplein) vice, versa. Het raadsel van Luxemburg heeft sinds gis teren veel van zijn geheimzinnigheid voor ons verloren. Er is eindelijk eenig licht verspreid over de mysterieuze plannen van de leiding van den nieuwen en grootschen 200 K.W.-zen- der, die in Junglinster bij Luxemburg nu al wel sinds enkele weken gereed staat, maar nog steeds niet met uitzenden is begonnen. Zooals men weet was het de bedoeling van de oprichters den zender dienstbaar te maken aan de internationale vredesgedachte (de zen der werd dan ook reeds „vredeszender" ge noemd.) Dezer dagen zijn te Amsterdam be sprekingen gevoerd met het resultaat, dat ook Nederland aan de onderneming deel zal nemen. Dinsdagavond is als gevolg van deze bespre kingen te Amsterdam opgericht de „Interna tionale Radio-Dienst", waarvan de directie be staat uit de heeren G. H. Knap en D. de Vries, terwijl het bestuur wordt gevormd door de heeren W. M. van Haaften van de fa. Willen- mier, van Tijen en van Laar, W. P. de Vries, lid van de bekende tabaksfirma en J. H. Fris, voorzitter van den Bond van Exploitanten van Radiocentrales. Tijdens een persconferentie in het Amstel- hotel heeft gisterenmiddag de heer Marcel Savern, een der directeuren van de Compagnie Luxembourgeoise de Radiodiffusion (C. L. R.) ons omtrent doel en werkwijze van dezen zen der nadere mededeelingen verstrekt. De heer Savern zeide, dat men den zender in Luxemburg gebouwd heeft, omdat dit land, ten opzichte van de radio nog een geheel neu traal gebied is. De zender is geheel gereed, doch is nog niet met zenden begonnen, omdat de C. L. R. wil wachten tot de „Union", welke nu reeds wekenlang te Madrid vergadert, de golflengten tusschen 1050 en 2000 M. heeft vrij gegeven. Het is n.l. de bedoeling van de C. L. R. op de golflengte van 1260 M. te gaan zenden. Wan neer zij op het oogenblik reeds met haar uit zendingen aanving, zou zij weliswaar niet an ders handelen, dan 47 andere zenders, doch zij zou daarmee -aan haar doel: het dienen van den vrede, niet beantwoorden. Men hoopt dus, dat de „Union" nog binnen vier weken de golflengten tusschen 1050 en 2000 M. zal be sluiten vrij te geven. De C. L. R. Is de derde aanvraagster, zoodat zij in dit geval omstreeks einde December met haar uitzendingen een aanvang zou kunnen maken. De C. L. R. wil dan met haar uitzendingen cultuur en kunst dienen in de ruimste betee kenis. Zij zal natuurlijk kunstenaars van we reldnaam laten optreden, doch ook en hier legde de heer Savern den nadruk op aan jonge en onbekende kunstenaars, die bewijzen van talent geven, zal zij gelegenheid bieden voor de microfoon op te treden. Voor de exploitatie van haar zender heeft de C. L. R. een voorbeeld genomen aan de wijze, waarop Amerikaansche zenders worden geëxploiteerd. Behalve de zenduren, waarop de C. L. R. de programma's zelf verzorgt en fi nanciert, zal een aantal zenduren worden ver huurd aan andere groepen, zooals b.v. aan den Int. Radio-Dienst te Amsterdam of aan een andere Nederlandsche instelling. Wat de onlangs door ons reeds vermelde A.V.R.O.-kwestie betreft deelde de heer Savern mede, dat hij onderhandelingen heeft gevoerd met den heer Vogt, welke hebben geleid tot het resultaat, dat de A.V.R.O. zich bereid heeft verklaard, een deel van dien zendtijd voor haar rekening te nemen. Dit echter onder het uit drukkelijk voorbehoud, dat de conferentie van de „Union" te Madrid het resultaat zal hebben dat de C. L. R. daarvan verhoopt. Verder dient vermeld, dat de directie van bet Amstel-hotel met de C. L. R. een overeen komst heeft getroffen, om door kunstzinnige uitzendingen het contact met haar clientèle in het buitenland te onderhouden, door middel van den zender te Junglister, die in het Fransch, Duitsch, Engelsch en Nederlandsch zal uitzenden. Voorts zeide de heer Savern, dat noch aan de A.V.R.O., noch aan het Amstel-hotel een monopolie is verleend. In principe zouden de C. L. R. en de Int. Radiodienst te Amsterdam tegen het afsluiten van exclusieve contracten geen bezwaar hebben. Voor politiek echter, zoo voegde de heer Savern hieraan toe, zal de Lu- xemburgsche zender niet openstaan, in dien zin, dat hij geen politieke uitzendingen zal ver zorgen. De heer Savern zeide voorts, dat het afsluiten van contracten met andere vereeni- gingen eventueel later zal kunnen geschieden. Op den openingsdag van den zender zullen het Amstelhotel en de A.V.R.Cf, medewerken. Gisternacht is te Leiden overleden prof. dr. J. H. Zaayer, hoogleeraar in de heelkunde aan de Leidsche universiteit en directeur van de heelkundige kliniek dezr universiteit. Prof. Zaayer die op 29 Mei 1876 te Leiden is geboren, was een zoon van prof. T. Zaayér, des tijds eveneens hoogleeraar in de heelkunde aan de Leidsche universiteit. De thans overleden hoogleeraar volgde 14 October 1914 prof Korteweg als hoogleeraar op. Voor zijn benoeming tot hoogleeraar was hij vanaf 1909 privaat-docent in de chirurgische urologie. In 't begin van dezen academischen cursus trad hij op als rector-magnificus doch moest reeds dadelijk na aanvaarding van deze waardigheid, wegens gezondheidsredenen daarvan ontheffing vragen. In den loop dezer maand zou de nieuwe chirurgische kliniek op het terrein van het Nieuwe Academisch Ziekenhuis, waarvan het gebouw mede volgens zijn aanwijzingen is gebouwd en ingericht, in gebruik genomen wor- den en (net de voorbereidingen van de over- brenging van het oude naar het nieuwe zieken» huis was reeds een aanvang gemaakt. Prof. Zaayer heeft de ingebruikneming echter niet mogen beleven. Prof. Zaayer stond bekend als een buitenge woon knap operateur. Ook in buitenlandsche wetenschappelijke kringen stond hij in hoog aanzien. Verschillende publicaties zijn van zijn hand verschenen, zoo o.a. verhandeling over niertranspanlatie, slokdarmheelkunde, thorax- chirurgie, heelkunde van het heupgewricht enz. De begrafenis zal Zaterdag om 11.40 uur plaats hebben op Rhijnhof te Oégstgeest. DE C. A. O. IN DE LIMBURGSCHE KLEIINDUSTRIE OPGEZEGD. De R.K. bond van werkgevers in de klei- industrie in Limburg heeft tegen 1 Jan. a.s» de collectieve arbeidsovereenkomst met den. R. K. Bond van Steenfabrieksarbeiders „St. Stefanus" opgezegd. Er heeft nog een confe rentie plaats gehad tusschen de hoofdbesturen der beide organisaties om tot een overeenkomst te komen. De besprekingen bleven echter zonder resultaat, zoodat voor deze industrie heft jaar 1933 waarschijnlijk zonder C. A. O. wordt ingegaan. In arbeiderskringen is men de meening toe gedaan, dat in den loop van het komende jaar, mede tengevolge van het door de regeering toe gezegde bouwcrediet, een opleving in de klei- warenindustrie is te verwachten. Men meldt ons uit Den Haag: Uit een groep van ongeveer 40 personen op het Buitenhof is gisteren een steen geworpen op een onder politiegeleide gestelde vrachtautai van Van Gend en Loos, hij welke onderneming, naar men weet, een staking onder het expedi tie-personeel is uitgebroken. De steen vernielde) een zijruit en de voorruit van de auto. Gisterenmiddag omstreeks half vier stonden eenige postende stakers voor het gebouw der kantoren van Van Gend en Loos aan den Lu- therschen Burgwal, toen 'n groep communisten, komend uit het Leninhuis, contact met hen zocht. Er vormde zich een oploop van 80 100 personen, zoodat het verkeer ter plaatse ge stremd werd en de kantoren der firma moeilijk te bereiken waren. De politie achtte het toen noodig de menigte te verspreiden, hetgeen zonder moeilijkheden gepaard ging. In den stand van het conflict was gisteren nog geen verandering gekomen. CONTRACT TUSSCHEN BAKKERS EN MEELFABRIKANTEN. In aansluiting aan het bericht ontleend aan' het „Hbld." inzake een contract tusschen da maalindustrie en de vier groote bakkersorgani saties kunnen we meedeelen, dat in een giste ren te Utrecht gehouden vergadering de R.K- Bakkersbond besloten heeft met 687 stemmen het contract goed te keuren. CONFLICT VOORKOMEN, In verband met de tegen 10 November aan gekondigde staking hij de N.V. Scheepswerf Gebr. van der Werf te Deest heeft de Rijksbe middelaar in het 4e district, prof. mr. P. J. M. Aalberse, op Zaterdag 5 November j.l. een be spreking met partijen gehouden, naar aanlei ding waarvan partijen in een later onderling gehouden bespreking tot volledige overeen stemming zijn gekomen, zoodat het conflict ia voorkomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5