DE TWEEDE KAMER OVER DE RIJKSREGROOTING. nGEZOIïDLn 0TUKKEM DONDERDAG 10 NOVEMBER 932 ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Drie fractie-leiders spreken- UITKEERINGEN AAN MOBILISATIE- SLACHTOFFERS. KUB ||N| BRAND TE TILBURG. EEN STAD IN HET DONKER GEZET. NEDERLANDSCHE ZEELUI AANGEHOUDEN. BROEDER VAN DEN SMOKKELKONING VEROORDEELD. AUTOBUS MET 20 PERSONEN IN EEN SLOOT. OM DE POES TE REDDEN. LIJK GEVONDEN. EEN NIEUWE JAS VOOR DEN PINDA MAN. DE MOORD IN DE BUIKSLOTERHAM. c «3 |Si GEVANGENBEWAARDER AAN GEVALLEN. UITLOTïNGEN. MIN OF MEER ACADEMISCHE BESCHOUWINGEN „Leeningawellustelingen" mogen er volgens mr. Rutgers van Rozenburg in voldoende aan tal in de Kamer zitten, wraaklustigen schij nen er niet te zijn. Men liet den leider der S.D.A.P. niet alleen voor eigen partijgenooten spreken, zooals deze het althans Dinsdag wel met zijn collega's deed. Toen wij den heer Albarda beluisterden, die inzette met anathe ma's over het kapitalisme en eindigde met een gloria Ln excelsis soeialismo, moesten wij denken aan wat Karl Marx schrijft in het derde deel van „Das Kapital": „Zooals de wilde met de natuur moet worstelen om zijn behoef ten te bevredigen, zoo moet het ook de be schaafde doen en hij moet dat in alle maat schappij-vormen en „unter allen möglichen Produktionweisen". Alle lyriek neemt niet weg, dat ook een socialistische staat geen paradijs zal zijn Rusland is precies het tegendeel en als de heer Albarda alle ellende rondom ons uitslui tend toeschrijft aan wat de „kapitalistische" orde heet, dan -kunnen wij heel veel van die critiek onderschrijven, maar twee dingen als vaststaande aannemen. Het eerste, door Al barda zelf erkend, is, dat in het huidige stel sel aan millioenen een buitengewoon verbeterd bestaan is geschonken. De heer Albarda be weerde opnieuw, dat dit laatste op de eerste plaats te danken was aan de socialistische be weging, maar dit is een vergissing, waarvan prof. Veraart, juist tegenover ir. Albarda de historische onjuistheid heeft aangetoond in de vergadering der Kamer van 16 Nov. 1928. Het tweede ding, dat Albarda niet vermeldt, maar dat een geleerd socialist als Carl Landauer in zijn „Planwirtschaft und Verkehrswlrtschaft" onomwonden erkent, is het feit, dat ook een socialistische maatschappij ernstig met de mo gelijkheid van crisis als wij er nu een beleven, zal hebben rekening te houden. De voorstelling, alsof alle leed geleden ware, indien de huidige orde werd omvergeworpen, heeft met weten schappelijk inzicht niets te maken. Integendeel, prof. Adolf Weber durft zoover gaan te schrij ven, dat wetenschappelijk onderzoek eerder aanleiding geeft om te praten over.... „einem Ende des Sozlalismus". Intusschen hebben wij voor de practische vragen van den dag niet zooveel aan deze min of meer academische beschouwingen. Aan de orde is nu een begrootingstekort van ruim 20 millioen, dat al weer ruim 40 millioen is ge worden als wat ook de heer Rutgers schijnt te vreezen de opcenten op het tarief er niet doorgaan. Aan de orde is verder heel het finan cieel en economisch perspectief van ons land. Ook als men zegt daarvoor geen verantwoor delijkheid te willen dragen, blijven de gevolgen desniettemin. En dit vraagstuk nijpt te meer, nu de leider der S.D.A.P., blijkbaar minder op timistisch dan zijn partijgenoot-waarzegger Samuel de Wolff, de eerstvolgende jaren nog grooter economische moeilijkheden ziet, aan geen spoedigen weeropbloei gelooft, maar eerder nog ernstiger economische crises schijnt te verwachten. Het is verbazingwekkend om daarna uit den mond van een man, die zulk een kijk heeft op de toekomst, zijn desiderata te vernemen. Geen loonsverlaging (behalve blijkbaar bij de eigen pers) geen ge-Welter, geen steun in na- tura (intusschen is het vernielen van graan en koffie weer „kapitalistisch" kwaad) steun aan werkloozen en boeren (dat zullen de laat sten niet gedacht hebben, al stemde de S.D.A.P. dan tegen schier eiken steunmaatregel), een heele serie belastingen, uitvoering van een reeks groote werken, de Zuiderzee Inbegrepen, aflossing van staatsschuld uit „buitengewoon" en een heffing ineens van één procent. Hoeveel deze belastingen zouden opbrengen, vernamen we niet; als schitterend sluitstuk was er ech ter de afschaffing van de weermacht, die alvast, althans naar 's heeren Albarda's wel zeer ruime berekening, 80 millioen zou op brengen. Ter geruststelling van lezers, die waarlijk zouden denken, dat de leider der op een na grootste fractie dolle dingen wil, zij opgemerkt, dat hij inflatie of staatsbankroet qualificeert als dom en roekeloos". De Regeering, die niet meejuicht met het financieels hallel, dat ir. Albarda aanheft, krijgt het verwijt een merkwaardig verwijt van een marxist dat zij „slechts in geld" denkt. Dat klinkt wel erg minachtend, maar de heer Albarda schijnt te bedoelen, dat zij bij haar financieels politiek ook ernstig de financieele gevolgen overweegt. Dat daar reden voor bestaat, heeft de heer Rutgers van Rozen burg in eenige opzichten aangetoond. Ook als men de zaken minder pessimistisch durft zien dan deze c.h. afgevaardigde, die intusschen niet somberder was dan ir. Albarda, is er reden met eenige matiging over leenen te spreken. Zeker heeft ons land nog leeningscapaciteit. Maar als Minister de Geer vroeger niet had afgelost, hadden we de schuld van 1923 in 't oog gehouden, dieV bijna 700 millioen hooger was dan in 1931 nu al 50 millioen meer o^ de begrooting gehad, alleen aan rente! Wij hadden in 1931 al weer een honderd millioen meer schuld en deze stijgt voortdurend en daarmee de last van rente en aflossing. Eén keer leenen voor aflossing kan, maar men kan er evenmin mee doqrgaan als met heffingen ineens. De heer Albarda schrijft de onwilligheid om aan den Staat geld te leenen toe aan den on wil der bankiers. Dat is vlugger gezegd dan bewezen. In elk geval is het heelemaal geen vraag of de politiek van den heer Albarda zou het geldbeleggende publiek nog schichtiger maken en deze angst de ondervinding in meer dan één land bewijst het wordt heusch niet weggepraat of met geweld overwonnen. Een economische herordening bepleiten ook de Katholieken, maar dit behoeft geen socia listische ordening te zijn. Evenmin trouwens als de heerlijke liberale orde, waarover de heer Knottenbelt, zoo schoon spreekt, maar die Paus Pius XI in Quadragesimo Anno even beslist heeft afgewezen als de socialistische theorieën. „De vrije concurrentie", waar de heer Knot tenbelt zooveel van verwacht, „heeft zichzelf ten onder gebracht", schrijft de Paus en als de heer Albarda zegt, dat ze niet meer terugkomt, heeft hij gelijk. Men verbaast zich over de vrij moedigheid, waarmee de liberalen willen op treden als redders in den nood. Wij hebben 't altoos wel gezegd, verzekert mr. Knottenbelt. Maar die rechtsche regeeringen hebben de zaak in 't honderd laten loopen met hun drijverijen op sociaal terrein. Men zou de vraag kunnen stellen, hoe 't wel met de door de wijze libe ralen geleide ondernemingen is gegaan. Maar nog veel leuker is 't, te herinneren aan een motie luidende: „De Kamer, van oordeel, dat ln de huidige omstandigheden groote demo cratische hervormingen zoowel op wetgevend als op sociaal gebied onmiddellijk ter hand moeten worden genomen en onmiddellijk moe ten worden ingevoerd, gaat over tot de orde van den dag". Deze motie werd ingediend door de liberale fractie! Maar de kalender wees toen.... 13 November 1918. Zulken heeren past toch waar lijk eenige bescheidenheid als zij quasi-fascis- terig om '.krachtige en sterke mannen" vragen. Ditmaal is ook het parlementaire stelsel weer besproken. Door den heer Snoeck Henke- mans, die het wil gehandhaafd zien, maar dan ook geen aantasting van het gezag duldt. De Vrijheidsbond heeft op dit stuk geen beginselen wij hebben ze althans niet kunnen opmaken uit 's heeren Knottenbelt's rede maar de heer Albarda schijnt het te willen handhaven, al spreekt hij van democratie. Dat is van zijn kant verstandig, want handhaving van het par lementaire stelsel met tegelijkertijd de moge lijkheid om de afgevaardigden tusschentijds niet alleen ter verantwoording te roepen, maar opdracht te geven en tot aftreden te dwingen, dat is onbestaanbaar. Ir. Albarda probeerde het Amsterdamsch gebeuren goed te praten, maar hij is daarin niet geslaagd. Integendeel, het komt ons voor, dat hij, dit doende, èn zijn partij èn het parle mentaire stelsel ernstig heeft geschaad. Welke partij toch kan met de S. D. A. P. in zee gaan, als zij opeens voor het feit kan worden gesteld, dat federaties eensklaps het aftreden eischen van roode Kamerleden of Ministers En men komt hier ook niet klaar met de bewering, dat in een bepaald punt de programma's niet kunnen voldoen. Want indien dit zoo is, kunnen de afgevaardigden daarna ter verantwoording worden geroepen of hulstoe gestuurd, of zij kunnen, als zij inderdaad overtuigd zijn van de overgroote meerderheid der partijgenooten af te wijken, vrijwillig heengaan. Maar hen dwingen heen te gaan, is de vernietiging van het parlementaire stelsel. De heer Albarda heeft ook de cumulatie kwestie aangeraakt en, onder bedreiging met een motie, nog dit jaar een wettelijke regeling gevraagd. Het moet ons van het hart, dat deze haast nogal gedurfd is bij een fractie, die heel wat „schuldigen" telt, de woordvoerder niet buitengesloten Eerder hadden wij verwacht, dat de heer Albarda de meer dan demagogische manier, waarmee met die cumulatie-kwestie wordt gesold, aan de kaak had gesteld, want niet het minst de S. D. A. P. is mede oorzaak van toestanden, welke aanleiding geven tot critiek. Ds. Llngbeek heeft een blijvenden helper gekregen ln den heer Albarda. Deze wil ook al de salarissen der kloosterlingen-leerkrachten zien aangetast. De rechtsgrond Wel, zegt de heer Albarda, de huidige regeling maakt toch onderscheid tusschen ongehuWden en gehuw den. Inderdaad, maar waar is de rechtsgrond voor het verschil tusschen ongehuwden 7 Waar spreekt de wet van kloosterlingen De 1. o.-wet kent ze niet eens„Deze menschen hebben geen gezin en vormen geen gezin", zegt de heer Albarda. Indien het niet onbeleefd ware, zouden wij willen vragen, wat dit den wetgever raakt en waar geschreven, staat, dat voor een bepaalde groep ambtenaren de besteding van het salaris door de Overheid zal worden be paald. Wij kunnen hierin niets anders zien dan willekeur. Het argument als hadden wij een salarisregeling naar behoefte, is er in tweeërlei opzicht naast. Vooreerst is dat niet zoo en vervolgens hebben wij daarnaar niet gevraagd. De Regeering heeft een commissie ingesteld om de zaak te onderzoeken. „Dit beteekent, dat principieel is erkend, dat een herziening noodig Is", zegt de heer Albarda. Deze conclu sie is zoo verregaand, dat men er zich slechts over kan verbazen. Hoe ontzaglijk jammer, dat, waar de zaken zoo gesteld worden, prof. v. d. Grinten, die in deze commissie zat, van ons is heengegaan. Gelukkig is er nog een katholiek lid. Hofstad Tooneel een seizoensubsidie van 6000; f. aan het Rotterdamsch Trio een subsidie op den voet van artikel 2 sub B der verorde ning, gemeenteblad no. 1 van 1919, ad 200 per concert voor 3 volksconcerten, toegankelijk tegen een entreeprijs van 0.50; g. aan de Commissie voor Volksconcerten een subsidie op den voet van artikel 2 sub B van evengenoemde verordening ten bedrage van 1350 voor 2 door het Concertgebouw-orkest te geven matinée's, toegankelijk tegen een en treeprijs van 0.80, zulks onder bepaling, dat van dit subsidie niet meer zal worden uitge keerd, dan noodig is om de helft van het op deze concerten te lijden tekort te dekken. Klachten over de toepassing der wet. Blijkens het Voorlooplg Verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de Defensiebegrooting 1932 (uitkeeringen aan de z.g. mobilisatieslacht- Ujdende is en de mate van Invaliditeit. Een stige klachten ter oore gekomen omtrent de toepassing van de wet van 3 December 1931 betreffende den steun aan de z.g. mobilisatie- slachtoffers. De voornaamste van deze klachten is wel deze, dat belanghebbenden ingevolge art. 6 van het op de genoemde wet berustende Kon. besl. van 13 Januari 1932 op straffe van afwijzing worden verplicht een pf meer medische ver klaringen over te leggen, waarin wordt gecon stateerd, dat de betrokkene tengevolge van de ziekte en gebreken, in militairen dienst ont staan of tot uiting gekomen, vanaf den dag van ontslag tot heden niet in staat is geweest zijn arbeid te «verrichten, met vermelding van den naam der ziekte, waaraan belanghebbende bij derde Is en de mate van invaliditeit. Een zoodanige verklaring kunnen velen, die zon der twijfel als mobilisatieslachtoffers zijn aan te merken, niet overleggen, wijl hun geneesheer die om practische redenen niet kan of op grond van zijn ambtsgeheim niet wil afgeven. De leden, hier aan het woord, waren van oordeel, dat de hierbedoelde regeling alleen dan een bevredigende werking zal kunnen hebben, indien twee onpartijdige commissies worden Ingesteld, in wier handen practisch de uitvoe ring zal berusten, een medische en een sociale commissie. Andere leden gaven te kennen, dat h.i. het meerendeel der klachten ongegrond is. Gisteren heeft te Nijmegen de begrafenis plaats gehad van Profmr. dr. J. H. v. d. Grinten. Het vertrek van het sterfhuis. ONS „GEZOND" KLIMAAT. ONTSLAGEN BIJ DE SPOORWEGEN. BUITENBORG, 9 November. (ANETA). Verleend eervol ontslag uit 's Lands dienst met ingang van 24 April 1933, aan het hoofd van het Java-bedrljf der S.S. en T. ir. G. Gray en met ingang van 29 Mei 1933, aan den chef der exploitatie der S.S.-Westerlijnen J. A. Kat- tenbusch. Slachtoffers van influenza en longontsteking. Het natte herfstweer der laatste weken met zijn sterke temperatuurswisselingen heeft zijn slachtoffers alweer gemaakt. De Staatscourant van gisteren begint weer met de publicatie van het staatje betreffende de sterfte aan influenza, bronchitis en pneumonie. In de week van 30 October tot en met 5 No vember j.l. stierven in de 46 gemeenten des lands mét meer dan 20.000 zielen aan influenza 2 personen. Bronchitis eischte 6 slachtoffers, broncho-pneumonie (capillaire bronchitis) 13, lobaire (croupeuse) pneunomie 6 en gewone longontsteking 17. In totaal zijn de vorige week in bedoelde gemeenten dus 44 personen aan genoemde ziekten bezweken. Een schuur midden in de stad afgebrand. Terwijl gisterennamiddag twee knechts van den landbouwer V. met de machine aan het dorschen waren in een stal aan de Telegraaf- straat te Tilburg, ontstond plotseling brand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat een zevental koeien en een partij varkens slechts met de grootste moeite konden worden gered. Een der varkens bekwam zooveel brandwon den, dat het terstond moest worden afgemaakt. De schuur, waarin een groote voorraad winter koren was opgeslagen brandde geheel af. De brandweer moest met groot materiaal ingrij pen om de aangrenzende perceeien te be schermen. De hoog oplaaiende vlammen in het centrum der stad deden 'n talrijk publiek samenstroomen. De politie hield de nieuws gierigen op eerbiedigen afstand. Van de groote schuur bleef niets gespaard. Het Vee is tegen brandschade verzekerd bij den N.C.B. Poging tot diefstal van electrischen stroom te Kampen. Het was even na vijven Dinsdag, zoo vertelt het „H.bld.", toen een groot deel van de stad Kampen in duister werd gezet door het plot seling uitgaan van het electrisch licht. De mannen van het electrisch bedrijf vonden al spoedig de plaats, waar het kwaad schuilde, namelijk aan de Heilige Steeg, en wel in per ceel no. 23. Dit huis bleek echter gesloten. Toen de politie den ingang geforceerd had, bleek dat de bewoner zich achter de deur had opgesteld en gewapend met een bijl de indringers bedreigde. Voor dat hij echter onheil had kunnen aan richten, was hij door een paar rechercheurs overmand en weggevoerd. Bij verder onderzoek bleek toen, dat de gevaarlijke vriend zich had onledig gehouden met het aanbrengen van een aftakeling buiten den meter om, om zich gratis stroom te verschaffen. Gevaarlijke smokkelaars. De politie van Frederiksstad (Denemarken) heeft een goede vangst gedaan met de arres tatie van twee Nederlandsche zeelui, die be hoorden tot de bemanning van een Engelsch schip, dat daar uit Rotterdam was aangeko men. De mannen trachtten gesmokkelde nieuwe revolvers en patronen aan den man te brengen en boden voorts morfine, chloroform en aether te koop aan, alsmede verdere partijen revolvers en munitie. Bij een onderzoek aan boord van het schip vond de politie drie pakjes met morfine en een flesch aether. Verder werd evenwel niets ontdekt. Beide mannen zijn in verzekerde be waring gesteld. SMOKKELAAR AANGESCHOTEN. Op den weg van Venlo naar Straelen, even over de grens werd Dinsdagnacht door de douanebeambten een smokkelbende van 10 per sonen in hinderlaag gelokt. De smokkelaars, die poogden te vluchten, werden door de be ambten onder vuur genomen, waarbij de werk- looze arbeider P. S. uit Friemersheim in de linkerzij werd geschoten. De kogel, die in het bekken was doorgedrongen kon in het Maria- hospitaal te Straelen langs operatieven weg worden verwijderd. De toestand van den gewonde is zeer ern stig. Th. Szymanski, op wlen verleden Zondag een wilde jacht door de straten van Dusseldorf werd gehouden, toen hij met een groote partij smokkelwaar in een auto de stad binnen reed, werd Dinsdag voor den „Snelrechter" veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf plus 235.000 Mark boete, deze laatste eventueel te vervangen door 47 dagen gevangenisstraf. DE BROEDERTWIST TE HEERLEN. Naar wij vernemen is K. v. d. H. uit de Kasteellaan, te Heerlen, die gelijk we reeds meldden, zijn broer W. met een bijl, naar hij zeide uit zelfverdediging, zoodanig gewond had, dat hij aan zijn verwondingen overleed, Dinsdag ter beschikking gesteld van den. Offi cier van Justitie te Maastricht en aldaar in de strafgevangenis ingesloten. Verschillende gewonden. Te Zuidwolde heeft gisterennacht een ern stig autobusongeluk plaats gehad. Hen autobus met twintig passagiers, terugkeerend van de de monstratie te Den Haag en bestemd voor Hoo- geveen, reed, vermoedelijk doordat de chauf feur door slaap werd overmand, in een berm- sloot langs den weg. Een der inzittenden werd daarbij vrij ernstig aan het hoofd gewond, ter wijl de meeste andere passagiers lichte kwet suren opliepen. De ernstig gewonde werd door een passeerenden auto naar het ziekenhuis te Hoogeveen overgebracht. De overigen zijn eveneens met passeerende auto's doorgereisd. De bus werd zwaar beschadigd. Vrouw door auto gegrepen. Te De Bilt is gisterenavond te half zeven 'n 145-jarige dame, die rechts van den weg op de tram stond te wachten, toen zij plotseling den weg overstak om een kat te grijpen, die over reden dreigde te worden, zelf door een pas seerenden auto, waarvan de bestuurder zeer kalm reed, gegrepen. De vrouw, Bovenkamp genaamd, is met e«n ernstige hoofdwonde en inwendige kneuzingen door een juist voorbij komenden ziekenauto naar de rijksklinieken te Utrecht vervoerd. De bestuurder van den aan- rijdenden auto raakte door het ongeval zoo van streek, dat hij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. DE MILITAIRE FRAUDE TE BREDA. Voor den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch stond Dinsdag terecht de 43-jarige W. J. uit Utrecht, korporaal-kok bij 't 2e reg. huzaren te Breda, terzake dat hi) in de Jaren 1928, 1929, 1930 en 1931 te Breda als ambtenaar In de functie van korporaal-kok in de keuken van het 6e reg. Infanterie, maandelijks heeft aan genomen van den groentenleverancier A. v. d. B. giften van 1 tot 2.50 wetende dat de gif ten hem werden gedaan om hem in strijd met zijn plicht in zijne bediening, toe te staa* dat v. d. B. andere groenten ten behoeve van de menage leverde, dan hij volgens contract en bestelling leveren moest en om na te laten om, zoo beklaagde constateerde, dat v. d. B. andere groenten leverde, dan hij leveren moest, daarvan melding te maken aan de superieuren, aan wie hij van dat verzuim bij de groentenle- vering melding had te maken. De aud. mil. neemt aan, dat beklaagde is meegesleept in het complot dat de fraude pleegde en, omdat daar superieuren van be klaagde bij waren, hij blijkbaar geen weer stand heeft kunnen bieden aan den perversen geest welke daar heerschte. Er is een gun stig reclasseeringsrapport voor beklaagde inge komen. Spr. kan wel termen vinden tot voor- waardelijke veroordeeling. De eisch van den aud. jnil., luidde dan ook 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. De verdediger Mr. van den Hurk achtte den beklaagde niet schuldig en vroeg vrijspraak subs, een kleine geldboete. De Krijgsraad ver oordeelde bekl. overeenkomstig den eisch met een proeftijd van 2 jaar. Daarna stond terecht de 34-jarige L. A. v. d. V. uit Utrecht, destijds sergant-kok bij het 6 reg. lnf. te Breda ter zake van verduistering van de aardappelen en dat hij in de functie voormeld tusschen 1926 en 1930 te Breda heeft aangenomen van de leveranciers voor de keu ken giften van 12.50, 13.50, 17.50 en 18.50, terwijl hij wist dat die giften door misdrijf verkregen waren, althans het had moe ten begrijpen. De leverancier van steenkolen schreef dubbel zooveel op als geleverd was en gaf de helft van de betaling dan aan beklaaagde. De aud. mil. wil wel rekening houden met het verbeterd gedrag van beklaagde, doch vindt geen termen voor voorwaardelijke veroordee ling. Hij eischte wegens verduistering 2 maan den gevangenisstraf met aftrek van den voor arrest, ontslag uit den dienst zonder ontzet ting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Wegens het aannemen van giften in strijd met zijn plicht werd tegen be klaagde nog dezelfde straf geëischt alsvoor. De verdediger mr. van den Hurk, Breda, pleitte in beide zaken op juridische gronden vrijspraak. Subs, vroeg pl. clementie en be klaagde niet te degradeeren of uit den dienst te ontslaan. Pl. wees er mede op dat beklaagde zich vroe ger niet stoorde aan God of Diens gebod, doch bij de H. Communie van zijn kind heeft hij zich bekeerd. Om hem in zijn beter leven te steunen is het noodig dat de Krgijsraad clement oor deelt indien geen vrijspraak volgt. Beklaagde vroeg nader zelf om clementie. Uitspraak over 14 dagen. DE ONTVLUCHTE DUITSCHER IN HAARLEM TERUG. Een groote menigte verzamelde zich gister ochtend rond het middaguur op het stations plein te Haarlem, nadat bekend was geworden, dat Ie voor enkele dagen uit de strafgevangenis aldaar omtvluchtte Duitscher, die Dinsdag te Arnhem werd gearresteerd, met den trein van 11.59 te Haarlem zou teruggebracht worden. Al spoedig verscheen tusschen twee recher cheurs, de zwaargeboeide, bleeke, kleine gestalte buiten het station, om onmiddellijk in een gereedataanden auto te verdwijnen, die ln razende vaart de Kruisstraat inreed. Vermoed wordt een roofmoord. Gisteirmorgien te 11 uur is in een sloot langs de Spaanderstraat te Berghem het lijk gevon den van een als heer gekleed persoon. Op het lijk werd niets gevonden, waaruit de identiteit was vast te stellen. Aan een der vingers zat een zegelring met de letters J. K. Uit een ingesteld onderzoek door de maré chaussee bleek, dat het lijk geen enkel teeken van geweldpleging vertoonde. Nader seint men ons uit Oss: Het lijk is herkend als dat van K. v. d. Pas. 30 jaar, gehuwd en vader van 1 kind. V. d. P. was in dienst der Amstelbrouwerij. Daar hij voor de aflevering van bier verschillende kwi tanties had geïnd, en een vrij belangrijk bedraè aan geld bij zich moet hebben gehad, wordt, daar niets op het lijk werd gevonden, aan roof moord gedacht. De maréchaussee stelt een uitgebreid onder zoek in. Hoe mijnheer met een afdankertje bleef zitten. Ook Breda heeft z'n pinda-mannetjes. Hoe veel, is niet zoo gauw uit te maken; maar overal kom je de kereltjes tegensommigen loopen de straten door; anderen hebben op een bepaald punt post gevat en staan daar of ze in den grond geworteld zijn, hun eentonig deuntje af te draaien. Nu, terwijl een aanhoudende motregen neer- drijnt, hebben ze het slecht, zeer slecht. Meen echter niet, dat daar iets van te bespeuren valt op hun niet- te-doorgronden gezicht. Dat is voor medelijdende menschen ook niet noodig en als ze kunnen, zetten ze hun mede gevoel ook wel om in daden. Op zeker punt van de stad stond een man netje al uren aan een stuk in den regen, de kleeren doornat, den kraag van zijn dunne Jasje omhoog gezet, zelfs z n pinda-geroep klonk beverig. Mevrouw zag den stumper daar zoo staan; geen stukje verkocht hij; allen haastten zich voorbij hem heen. Diep medelij den kreeg ze met het Chineesje. Opeens denkt ze eraan, dat boven in de kast nog een oude jas hangt, die meneer toch niet meer draagt. Daar zou het ventje goed mee zijn. Haastig gaat ze naar boven. De jas grij pen, de voordeur openen, het mannetje wen ken dat is alles het werk van 'n oogenblik. Even komt er een glans in de donkere spleet oogjes, en dan gaat de deur weer dicht. Een tijdje later komt meneer met z'n auto thuis. Hij wil voor het diner nog een bezoek afleggen en gaat naar boven om zich te ver- kleeden. Eenige oogenblikken later is hij al weer terug en vraagt, waar z'n nieuwe over jas is. Ze hangt niet op d'r plaats. Mevrouw schrikt geweldig; ze vliegt naar boven en komt tot dezelfde ontdekking als haar man: daar hangt nog wel een oude, afgedankte jas in de kast, maar de nieuwe is weg Van buiten dringt tot haar door het een tonige: pinda, pinda; lelcka, lekka Revisie van vonnis aangevraagd. Men meldt ons uit Amsterdam: Naar wij vernemen, heeft W. V. die des tijds wegens moord op het knaapje D. van L. tot 20 jaar gevangenisstraf Werd veroordeeld, revisie van dit vonnis aangevraagd. Zooals men zich wellicht "herinnert, werd1 zijn mededader S. voor oplichting vervolgd en hiervoor veroordeeld tot negen maanden ge vangenisstraf. Reeds bij de behandeling was het niet duidelijk, welke rol de mannen bij den moord gespeeld hadden, V. schijnt thans over nieuwe feiten te beschikken, die zijn betui ging van onschuld kunnen staven. De beide mannen zouden eenige jaren terug het jongetje v. L. in een roeibootje hebben meegenomen en in de Buiksloterham hebben verdronken. Ook in booger beroep werden zij veroordeeld. Mr. Enthoven, destijds rechter commissaris, die deze zaak instrueerde, is In middels overleden. Voor het revisiêverzoek heeft V. zich gewend tot den Amsterdamschen advocaat Mr. F. Pauwels, die dit verzoek in beraad heeft ge nomen. (Buiten verantwoordelijkheid der. Redactie). OVER ONZE POLITIEKE EENHEID GESPROKEN Maassluis, 8 November 1932. Naar aanleiding van het artikel „Onze Poli tieke Eenheid", voorkomende in dit blad van 7 Nov.- 1.1. ben ik van meening dat dit artikel de Katholieke arbeiders eenigszins doet denken aan het z.g. Nij.verdalsche telegram. Dat de Paus wenscht, dat wij politiek één blijven, is immers een bekend feit. Als er echter gevaar is, dat deze politieken eenheid verbroken wordt, moe ten hiervoor toch redenen zijn. En ligt de schuld hieraan nu niet 'voor een deel bij de R. K. Staatspartij? Wat te zeggen bijv. van dat „en bloc" tegen stemmen der motie-Marchant, ondanks de ver klaring van den voorzitter van het R. K. W. Verbond, enkele dagen daaraan voorafgegaan, dat hij optimist was ten aanzien van de hou ding der R. K, Kamerfractie inzake deze aan gelegenheid, waardoor de meening gewekt werd, dat Joch zeker de arbeiders-Kamerleden zouden stemmen tegen salarisverlaging. Hierna het onverkwikkelijke geval met dia zes R. K. tegenstemmers der Pachtwet in de Eerste Kamer. Nu weer die onmogelijke houding van Mr. Kortenhorst, in het „fraaie" gezelschap van libe ralen, anti-papisten en communisten, tegen het program der R. K. Staatspartij in. Ook over de Katholieke Ministers zijn de Katholieke arbeiders allesbehalve goed te spre ken; bijv., instelling van de commissie-Weiter met uitsluiting van het arbeiderselement; het afhankelijk stellen van steunverleening aa'n de werklooze bouwvakarbeiders, van de aanvaar ding van een loonsverlaging waardoor de Minister openlijk stelling nam tegen de arbei ders. Nu weer die fatale vergissing met dat telegram van Nijverdal. Waar nu aan het slot van het artikel „Onze Politieke Eenheid", verwacht wordt, dat ieder recthgeaard Katholiek de consequenties zal weten te trekken, naar het uitdrukkelijk ver langen van den Paus, met opoffering van eigen particulier belang en eigen inzicht, rijst bij mij de vraag, moeten het dan altijd de met aard- sche goederen minder rijk bedeelden zijn onder de Katholieken, die hun particulier belang en inzicht moeten offeren aan deze politieke een heid? Waar toch een arbeidersleider als de heer v. d. Meijs, zijn niet-meer-bélchikbaarstelling voor de Tweede Kamer motiveerde met het ar gument dat onder de tegenwoordige omstandig heden onvoldoende resultaten kunnen worden bereikt ten aanzien van hetgeen door het R. K. Werkliedenverbond wenschelijk werd geacht, en de Volkskrant ln een commentaar hierover zegt ,Wij kunnen ons voorstellen, dat in sommige kringen het verlies van vier arbeiders-Kamer leden niet zal worden betreurd", blijkt toch wel, dat in de R. k. Staatspartij aan de beharti ging der Arbeidersbelangen iets hapert. Ook ik ben van meening dgt onze politieke eenheid bewaard moet blijven, maar laat de R. K. Staatspartij dan beseffen, dat voor het doorvoeren der beginselen vastgelegd ln „Qua- dragesimo Anno" andere Inzichten noodig zijn dan die, welke de vertegenwoordiger der R. K. Werkgevers in de Tweede Kamer verkondigt. C. H. O. MEUR. Door een gedetineerd^ die trachtte te ontvluchten. Voor de rechtbank te Arnhem stond Din&(^ morgen terecht de 39-jarige koopman H- geboren te Denekamp, terzake dat hU vroegen morgen van 19 Juni als' in de strafgevangenis te Arnheni, de" bewaarder W. KI., met het oogmerk hem van het leven te berooven, althans zW* - ame' lijk letsel toe te brengen met een P voor werp een steek ln den rug en et bUik heeft toegebracht. Als gedetineerde in gen°®mt S®vatl8enis heeft verdachte eenlgen tijd ue ziekenzaal doorgebracht. Daar heeft hü 1 ai kans ge zien een tweetal ijzeren sptjle imachtig te wor den, waaraan hij later eeeeft geslepen. In de cel teruggekeerd 1 1 achte met be hulp dezer instrumenten Paneel uit de deur genomen om d»ard0°te maken V UchtinS uit de gevangenis moge"J In den nacht van. Jun> zag verdachte de kans schoon e te Verlaten. Hij ver stopte zich in ee en hoek van de gang om, toen de beWr^ K om het half uur de nachtronde Plotseling van achteren onverhoeds aan .e vallen en hem met een der ijzeren spülen !en won(1 in den rug toe te bren gen. Bij d® hevige worsteling, welke hierna ont stond, heelt ver den bewaker nog een tweeden steek, doch nu in den buik toegebracht. Na g minuten ion verdachte door toegeschoten hulP overmeesterd wordeu. Voor de rechtbank stelde verdachte het voor, alsof de ewaarder door de worsteling in de ijzeren spijl was geloopen of gevallen. Als ge inge-deskundigo werd gehoord de ze nuwarts dr. Schnitzier te Arnhem, die een rap port hee t uitgebracht over de geestvermogens van veidachte. In dit rapport komt dr. Schnitz ier tot de conclusie dat verdachte intellectueel goed ontwikkeld is en volkomen toerekenbaar. ier van Justitie, mr. baron Speyart van Woerden reconstrueerde het gebeurde nog eens om daaruit te concludeeren, dat Fr. wel degelijk de bedoeling heeft gehad den bewaker KI. te dooden. Er rekening mede houdend, dat verdachte nog tot 1935 in de gevangenis zal moeten zit ten, eischte hij 1 jaar gevangenisstraf met zijn ter beschikkingstelling van de Regeering, zoo dra hij zijn straftijd zal hebben uitgezeten. De verdediger mr. Bloemers uit Amsterdam was van meening, dat het psychiatrisch onder zoek onvoldoende was en vroeg een nieuw rap port. De uitspraak werd bepaald op Dinsdag a.s. Met het oog op mogelijk gevaar voor ontsnap ping, werd verdachte tijdens de zittting geflan keerd door twee veldwachters, die hem voort- d11 rerrj j]«n Naschrift der Redactie. Ondanks ZE- - zwaren komt de geachte Ivftwuéter 4ot e__ lijke conclusie als ons artikel en dat doet ons genoegen. Maar als hij er met ons zoo dieposan overtuigd, is, dat het bewaren der eenheid ona hoogste belang vertegenwoordigt, late hij toch zijn diverse bedenkingen niet zoo zwaar wegen. Natuurlijk is het in een ware volkspartij als de Katholieke, die niet één bepaalde groep der bevolking maar deze in baar geheel omvat, dat allen steeds eenstemml£ denken over cte manier waarop de gemeenschappelijk beleden beginselen het best practisch worden uitgevoerd. Wij zien dergelijke meeningsverschillen zich zelfs openbaren bij partijen, die wel eenzijdig één enkele klasse des volks vertegenwoordigen; b.v. de huidige strijd tusschen S. D. A. P. en O. S. P. Hoeveel te meer staat dan een partij als de onze daaraan bloot, waarin alle rangen en stan den der maatschappij op een gemeenschappe lijk program moeten eens worden. Dat program moet zich richten op het algemeen belang met uitsluiting dus van een zijdige groepsbelangen. Ziet de geachte inzen- de.r °it laatste niet ietwat over het hoofd? Be kijkt hij de kwesties, die hij aanroert, wel vols doende van het breedere standpunt? Wij betwij felen het. Dat tegenstemmen b.v. der „arbeiders-Kamer leden" in onze fractie tegen een motie, die oogenschijnlijk hun instemming hebben moest, zou den inzender op de gedachte kunnen bren- Ssn, dat het alles nog niet zoo eenvoudig is als Lij meent en er aanmerkelijk verschil bestaat tusschen Vakbond en Tweede Kamer. Gelijk trouwens de heer v. d. Meijs al wel schijnt te hebben ervaren. Dat in de Eerste Kamer de Pachtwetten vielen door de schuld van enkele Kathoileke senatoren, betreuren wij evenzeer als inzender. Het kan hem echter niet onbekend zijn, dat nadien in de samenstelling der Eerste Kamer fractie een wijziging werd gebracht waardoor herhaling van het gebeurde wordt voorkomen. Ook wij bewonderen de houding van mr. Kortenhorst niet. Dat hij „tegen het program der R. K. Staatspartij" inging, mag men niet zeggen. Ook hij staat publiekrechtelijke bedrijfs organisatie voor doch verkiest een ander stel sel boven dat van min. Verschuur. Maar wat maakt ten slotte 1 op 30 uit! Hoofdzaak is, dat toch maar door Katholiek initiatief een nieuw element in ons staatsbestel gebracht is, waar mee zeer beslist gekoerst wordt in de richting van „Quadragesimo Anno". Tegenover deza lichtzijde heeft de schaduwkant geen beteekenis. In het geval-Nijverdal is werkelijk een „fa tale vergissing" begaan. Wij gelooven echter niet dat die vergissing minister Ruijs kan wor den aangerekend. Niet uitsluitend de minder bedeelden ten slotte hebben in het belang van de eenheid een offer te brengen. Evengoed zullen de midden stand en de meer gegoeden onder ons, aan de behartiging van wier belangen evenzeer „iets hapert" wie heeft er in dezen tijd geen reden tot klagen' ter wille van hooger U10tier hun Inschikkelijkheid moeten toonen. e «et ahs ders ziet, bekijkt heusch de zaa eenziJuig. •pONCIèRES 1885. Trekking van 3 November 1932. No. 457.750 Is betaalbaar met frs. 100.000; no. 558.217 met frs- 25.000; de volgende nos. elk met frs. 5000: 32 024 33.398 81.854 255.419 359.842 De volgende nos. elk met frs. 1000: 13.303 129-477 344.419 474.565 579.087 737.334 804.681 948.600 21.274 169.877 369.583 482.646 623.359 749 592 818.404 951.535 21.802 192.598 385.611 502.831 632.989 751.985 830.418 876.769 54 199 401 552 644 787 841. .013 62.285 .075 254.415 .707 433.198 .569 567.671 ,835 664.448 ,585 791.031 .041 921.225 605.670 67.618 275.178 434.641 568.955 715 920 795.949 940.324 Voorts nog 2681 nos. elk pari.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6