>5 TWEEDE KAMER OVER DE RIJKSBEC R OOTIN G. %iwx tijd ooo% m i" ZIJ KON NIET ZINGEN ZATERDAG 12 NOVEMBER 1932 Mr. DE WILDE OVER DE FINAN- CIEELE PLANNEN DER S.D.A.P. Mr. J. de JVilde. Russische Heerlijkheid. BOTSING OP DEN RIJKSSTRAATWEG TE LAREN. CONaiiiGENTEERING INVOER VAN ONGESMOLTEN VET. VREESELIJK DRAMA IN DE MINAHASSASTRAAT TE AMSTERDAM Jonge man doodt een meisje en pleegt zelfmoord. NOODLOTTIGE RUZIE. MINNENIJD. ZICH LEVEND LATEN BEGRAVEN. MOTOR OMGESLAGEN. INVOER VAN GERST EN ZEMELEN IN FRANKRIJK. HET AUTO-ONGELUK OP DEN RIJKSSTRAATWEG. I WAT DE SOCIALISTISCHE PROPAGANDA DOET Simplex sigillum veri, luidt een bekend La- tijnsch gezegde, dat met recht mag worden toe gepast op de uitstekende rede, welke mr. de Wilde hield en waarin hij de financieele po litiek der regeering mitsgaders de financieele plannen der S.D.A.P. onder de loupe nam. Trouwens niet alleen socialisten vergapen zich aan allerlei simplistische leuzen op financieel terrein; ook buiten de roode rijen zijn er ge noeg, die van de financieele mogelijkheden voorstellingen hebben, welke alleen kunnen wortelen in totale onbekendheid met de feiten, ln een bodemloos optimisme of meenen, dat men een budget sluitend maakt door een Jan ter Laansche verwijzing naar de crisis met haar overvloed eener- en haar armoe anderzijds. Voor dezulken is een nauwkeurige kennisma king met mr. de Wilde's rede van belang, daar zij de waarheid hooren uit den mond van een man, die goeden naam verwierf ale wethouder van financiën in den Haag en als zoodanig een uitstekende reputatie geniet in de Kamer, wel ke dan ook met aandacht zijn rede volgde. Mr. de Wilde begrijpt zeer goed, dat de 150 millioen tekort op de begrooting niet opééns door bezuinigingen kan worden verkr< gen en dat andei zijds belastingve' zwaring niet eindt loos door kan gaar. omdat dit tekor juist mede door d verminderde draaf kracht Is ontstaar. De belastingop brengst is immer 68 millioen lage geraamd; daarbi komt nog het doo 't Rijk aan te vullei tekort in het Ge meentefonds van 29 millioen en een evengroot tekort op de Spoorwegen, dat het Rijk heeft bij te passen. De Regeering bespaart 57 millioen, zij wil 14 V2 millioen uit salarisverlaging halen zoo eenigszins mogelijk, dan zorgen voor overeen stemming in het Georganiseerd Overleg, advi seert mr. de Wilde in tegenstelling met den heer ter Laan, die onder overleg blijkbaar ver staat: onderwerping van de Regeering aan de organisaties en 36 millioen uit nieuwe mid delen, waaronder de tariefverhooging. Van beteekenis was de mededeeling van mir. de Wilde, dat hij in de voorstellen zooals Minister de Geer die zoo pas indiende, geen handelspo litiek bezwaar meer zag. Dit beteekent dus, dat de fractie van dr. Colijn, die aanwezig was en Instemmend luisterde, geen bezwaar meer heeft tegen dit onderdeel der dekkingsmiddelen, iets wat -de vrijhandelaars a l'outrance wel bit terlijk zullen beweenen, al maakten wij uit dr. Bierema's rede op, dat de vrijheidsbondsche fractie nu toch schijnt te aarzelen of zij zal tegenstemmen. De anti-rev. fepreker wil de Regeering zoo sterk mogelijk steunen. Niet omdat hij zoo graag bezuinigt, of eultureele belangen aantast, maar omdat hij er zeker van is. dat al onze eultureele instellingen met afbraak worden be dreigd als de financieele ondergrond er aan ontzinkt op feitelijke wijze of omdat het staats- crediet door wantrouwen wordt geschokt. De heer Albarda interrumpeerde hier, dat daar van nog geen sprake is en dat stemmen wij tot op zekere hoogte graag toe. Mr. de Wilde zal dit trouwens ook niet ontkennen. Maar iets anders is, of dit niet zou gebeuren, indien de heer Albarda of vooral de heer Oudegeest aan het financieren zou slaan, om van den heer J. ter Laan, die het er te Rotterdam als wet houder zoo leelijk bij liet liggen, maar te zwij gen. De heer Oudegeest, lid der Eerste Kamer en voorzitter van de S.D.A.P., heeft in de roode pers dekkingsplannen aan de hand gedaan, zóó lachwekkend, dat fractie-voorzitter ir. Albarda het maar beter heeft geacht er in de Kamer het zwijgen toe te doen. „Dat is toch een interne kwestie", zei de heer Schaper, maar de Wilde repliceerde te recht, dat de voorzitter van de op een na grootste partij er toch maar agitatie-materiaal voor leverde in de soc-dem. pers (en door de radio, had er bijgevoegd mogen worden) en dat duizenden zullen denken, dat er heel mak kelijk 254 millioen te verkrijgen is op de door Ondegeest voorgestelde wijze. Mr. de Wilde heeft deze plannen nu zóó uitgerafeld, dat er weinig van over bleef. De heer Oudegeest, zei de anti-rev. spreker, wil gedwongen conversie. Zoo worden de „kapita listen" immers gepakt en de bankiers Neen, aldus de Wilde, de bankiers verdienen er wel licht aan, maar gesneden worden de spaar banken, de levensverzekeringsmaatschappijen, de begrafenis- en pensioenfondsen, de kleine rentetrekkers, die meenden hun duitjes veilig in een 5 pet. leening te hebben belegd en de minderjarigen of onder curateele gestelden, wier geld in staatspapieren belegd moet wor den. Om van de gevolgen voor het staatscrediet bij zulke manipulaties maar te zwijgen. Ir. Albarda heeft deze malligheid trouwens niet verdedigd: hij wil vrijwillige conversie. Maar dit wil per slot van rekening iedereen.; de Re geering inbegrepen. Het gaat hier alleen om de vraag wat financieel-technisch gezien het juiste moment is voor zulk een operatie en men weet, dat ons blad op dit punt direct op timistischer oordeelde dan de Millioenennota. Oudegeest bepleitte ook een Staatshypotheek- bank. Deze zou 8 millioen per jaar opbrengen. Onzin, zei de Wilde en onder groote vroolijk- heid voegde hij er bij: „Ik heb als wethouder twaalf jaar lang de Haagsche Gemeentebypo- theekbank beheerd en er nooit een cent aan verdiend, maar werk genoeg gehad om jaar lijks de tekorten te dekken". Ir. Albarda heeft dit voorstel en een tabaks- monopolie dat Oudegeest ook bepleitte, gene geerd. maar wel een heffing ineens verdedigd op grond, dat de vermógens zich na de crisis gauw herstellen. Hoe klopt deze verwachting met een uitspraak van verleden jaar, dat de menschheid staat voor het dilemma: onder gang of socialisme vroeg de anti-rev. afge vaardigde. Het was aardig, al is het bezwaar tegen zulk een heffing, dat men haar niet kan herhalen. En de vroegere progressie op i}p< fnp4-(be'a« ting? Dus met progressie nel 1' innen mei 30.000 maar bijv. met J 10.000, zooals ook In ons blad Is geopperd Men bedenke, aldus mr. de Wilde, dat de inkomens van 800 tot 1400 in onze belas tingen 3 pet. bijdragen, die van 1400 tot 2000 een 7 pet. en die boven de 10.000 niet min der dan 59 pet. Hij vreesde, dat belastingvlucht van verdere verzwaring het gevolg kan zijn. Dit argument op zich achten wij persoonlijk niet zoo sterk; wel echter heeft het beteekenis als men hoort, dat de opbrengst van zulk een vervroegde progressie op niet meer dan 3 mil lioen wordt geschat. De goederen in de doode hand, die anti-papisten zoo groot lijken voorzichtig, zei mr. de Wilde, want er zijn er meer bij protestanten dan bij katholieken wil men ook belasten. Geen principieel bezwaar als t in een bepaalden vorm geschiedt, zegt de heer de Wilde, maar rekent niet op een grootere opbrengst dan millioen Mr. Oud scheen dit cijfer al aan den hoogen kant te vinden en de Treubsche 2 millioen veiliger. Albarda s plannen, aldus besloot mr. de Wil de, zijn geen 10 millioen waard en de socialis tische propaganda beteekent: het volk blind doeken, den regeerders het werk bemoeilijken, de autonomie der gemeenten in gevaar bren gen en daarmee meteen de heele democratie. In dit verband herinnerde mr. de Wilde aan het afzetten van roode raadsleden en nu weer van een soc.-dem. gedeputeerde (in Groningen) niet omdat deze menschen tegen het partij program handelden -■*- de als raadslid afge zette Ossendorp is immers daarna rustig Eer ste Kamerlid gebleven maar omdat groeps egoïsme hun euvel duidde voor salarisverla ging te hebben gestemd. „Als dat zoo door gaat", waarschuwde mr. de Wilde, „zit er over tien jaar geen man van karakter meer in de S. D. A. P." Het was een rake rede en haar weerleggen, zal voor ir. Albarda een aardig kluifje betee- kenen, vooral omdat deze heeft moeten voelen, hoe de Wilde hem persoonlijk te goed acht voor een demagogie als waaraan een Oudegeest zich schuldig maakte. Demagogie pleegde vanzelfsprekend de loco gezant van sovjet-Rusland, die overigens niet te ver buiten de touwen kon springen, daar de voorzitter hem nauwlettend volgde. Alle schoone woorden van den heer de Visser weer leggen niet, hetgeen de Regeering heel nuch ter in haar M. v. A. terzake van Rusland heeft geschreven:' „Wat in dat land tijdelijk op het gebied der productie wordt tot stand gebracht, vindt zijn basis in een systeem, waarbij een heel volk in slavernij en ellende wordt gehou den. Wat in Rusland op dit oogenblik som- miger bewondering wekt, is feitelijk de vrucht van de meest grove sociale achterlijkheid en bekrompenheid, in dienst gesteld van de meest moderne techniek". Dit oordeel over Rusland vindt zijn pendant in een artikel, dat het oud- communistisch kamerlid dr. W. van Ravesteyn op 9 dezer in de soc.-dem. „Vooruit" schreef: „Het huidige Rusland is weer een autocratie geworden, zooals het eeuwenlang onder de tsaren is geweest". En dat noemt deze Trots- kiïst dan een „godsrijk!" Wij zijn het eens met prof. Weber als hij in zijn Ende des Kapi- talismust" schrijft: „Waren de Russische mas sa's geen Russen, d.w.z. half-Aziatisehe slaven- naturen, die eeuwen lang gewend zijn geweest, dat de machthebbers riemen sneden uit de huid der trouwe onderdanen, dan hadden zij de bolschewistische proeve schon langst satt bekommen. In elk geval heeft het tot dusver de juistheid van de marxistische theorie en welvaartspolitiek niet bewezen". Dit kan meteen ons antwoord zijn aan den heer Vliegen, die als consequentie van Quadra- gesimo Anno het socialisme ziet, zooals de heer Belinfante er het.... liberalisme uithaalt. Dat er geen rechtsgrond zou bestaan om goederen in de doode hand niet te belasten, kan de heer Vliegen moeilijk volhouden. Maar curieus is. dat deze afgevaardigde zich in de roode pers zoo positief over deze goederen uitliet en.... nu aan de regeering gegevens vraagt. Ware een omgekeerde handelwijze niet meer aanbeve lenswaardig? De heer ter Laan wil noch salarisverlaging voor ambtenaren, noch afvloeiing, maar wel diensttijdbeperking. Waar de gelden vandaan moeten komen, vermeldde de soc. dem. spreker niet, ook niet in zijn motie. Iets anders was dan dr. Bierema's suggestie om de salarissen te laten op en neer gaan mét het indexcijfer. Al is dat evenmin gemakkelijk te verwezen lijken als de dekking van het spoorwegtekort. Meer voor de hand ligt zijn voordeel om in plaats van minder uitkeering aan het pensioen fonds de baten van het Muntfonds te benutten, al moet de Regeering daar zelf aan hebben ge dacht. Indien wij vermelden, dat mej. Katz en de heeren de Boer en Kersten, in navolging van de heeren Duymaer en Aalberse, voor de schip pers hebben gepleit, mogen wij dit overzicht beslufïen. Alleen moeten wij den heer Kersten even zeggen, dat hij lastert als hij beweert, dat voor katholieken de eed aan den Paus hooger zou staan dan de eed aan de Koningin. Deze dominee heeft den mond vol van Calvijn. Hij moest uit de Institutie weten, dat Calvijn ten minste toonde goed op de hoogte te zijn van de katholieke leer en van- de katholieke argumen ten. Als hij van Rome als de „synagoge Satans" sprak, had hij argumenten, hoe ondeugdelijk dan ook, maar ds. Kersten declameert Chauffeur voor de rechtbank. Op Vrijdag 18 November zal voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank de straf zaak tegen den Duitschen chauffeur M. E„ wonende te Oberhausen (D.) worden behan deld. Den man is ten laste gelegd het veroorzaken van dood door schuld. Zooals men zich zal her inneren, kwam op 26 September van dit jaar op den Rijksstraatweg te Laren, waar de oude weg tusschen Laren en Hilversum den nieuwen Rijksweg kruist, een autobus met Duitschers, bestuurd door E., in botsing met de' Gooische tram. Van de inzittenden werd een Duitsche dame gedood, terwijl velen min of meer ernstig gewond in het ziekenhuis te Laren moesten worden opgenomen. Als toegevoegd verdediger van den verdach te, die gedetineerd is in het Huis van Bewaring te Amsterdam, treedt op mr. A. J. M. Hen- drix. Er zijn dertien getuigen gedagvaard, w.o. drie deskundigen. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van den invoer van ongesmolten dierlijk vet. Het ontwerp strekt tot voorziening ingevolge de „Crisisinvoerwet" 1931 van het K. B. om den invoer van ongesmolten dierlijk vet tijde lijk te verbieden, voor zoover deze te boven gaat 100 pet. van het gemiddelde van dien invoer gedurende de jaren 1929, 1930 en 1931. Gisternacht tussohen drie en vier uur werden de bewoners van de Minahassastraat door re volverschoten opgeschrikt. Men trok op onder zoek uit en vond spoedig in een trapportaal de lichamen van een jongen man en een jonge vrouw. Omtrent hun identiteit bleef men niet lang in twijfel, want het meisje lag in het portaal van het huis, waarin zij een kamer bewoonde, zoodat zij door haar hospita, die zich op het geluid der schoten* eveneens naar buiten had begeven, onmiddellijk herkend werd. Men waarschuwde den G. G. D. en de politie van het bureau Linaeusstraat. Een eerste on derzoek wees reeds uit, dat zoowel bij het meis je als bij den man de dood was ingetreden. De man moet haar met een aantal revolver schoten getroffen hebben, waarna hij met een schot door het hoofd een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Het meisje, dat achttien jaar oud was, werk te in een lunchroom vanwaar zij altijd laat in den nacht naar huis keerde. Zij had eenigen tijd verkeering gehad met een 27-jarigen schil der, bewoner van West, doch deze verkeering had zij verbroken. Vannacht heeft de man haar opgewacht, waarbij zij in een gesprek geraak ten, dat den man zoo opwond, dat hij, toen het meisje bij haar woning was aangekomen, zijn vreeselijke daad pleegde. De lijken lagen onder aan de trap in het portaal. De man moet dus geschoten hebben, toen het meisje de buitendeur reeds had geopend. Waarschijnlijk heeft ze geweigerd de verbroken verloving te herstellen. De lichamen zijn door den G. G. D. naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. In de Mina hassastraat stonden vandaag den geheelen dag de buren in groepjes bijeen het gebeurde te bespreken. De schoten zijn gelost met een automatisch pistool, waarin plaats is voor acht patronen. Hoe de man dit wapen in zijn bezit heeft gekre gen, heeft de politie nog niet kunnen vaststel len. Geen mishandeling, maar poging tot moord. Het onderzoek der recherche naar de aan gifte van mishandeling met een hamer, ge pleegd door den 55-jarigen huisknecht uit de Chr. de Wetetir. te A'dam, heeft uitgewezen, dat hier geen sprake is geweest van eenvoudige mishandeling, doch van poging tot moord, als gevolg van minnenijd. De dader vertoeft nog steeds in politiebewaring. Om aan belastinginning te ontkomen. SOEBANG, 11 November (ANETA). In het district Pegaden heeft een Inlander zich twee maanden geleden in het wit gekleed laten begraven, teneinde door langdurig vasten aan het belastinginnend dessahoofd te ontko men. Thans is het lijk opgegraven. De man, had de gewoonte vaak te vasten, in de hoop hierdoor rijkdom te verwerven. VALSUH PROCESVERBAAL. Terzake het opmaken van een valsch ver baal, veroordeelde de Dordtsche Rechtbank gister den gewezen politie-agent der gemeente Ridderkerk, P. K., tot 2 jaren gevangenisstraf. Het O. M. had 3 jaren geëischt. Ongelukkig aangekomen klap. Op 13 September j.l. ontstond in de werk plaats van de I.G.B. te Breda ruzie over het gebruik van een boor tusschen twee vrienden, den 24-jarige bankwerker J. M. L. Z. te Gin neken en M. G. A. v. d. B. De twist liep zoo hoog op, dat v. d. B. een schop gaf aan Z. waarop deze zijn kameraad met een schroeven draaier een klap tegen den linkerslaap gaf, die zóó aankwam, dat v. d. B. spoedig daarop over leed. De officcier van justitie mr. O. graaf van Limburg Stirum, overwoog in zijn requisitoir, dat de overledene wel eenigszins prikkelend is opgetreden. Uit het onderzoek van dr. Hulst is ook gebleken, dat de slaapbeenderen, ter plaatse waar des lag aankwam, zeer dun waren. Dood slag achtte spreker niet aanwezig; wel zware mishandeling den dood ten gevolge hebbend. Het O.M. eischte een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee maanden, met een proef tijd van twee jaar. De verdediger mr. E. L. van Mierlo drong op uiterste clementie aan. Uitspraak over 14 dagen. DOODSLAG TE HAREN De Bosscihe rechtbank gelastte Donderdag 'n nieuw onderzoek in de zaak tegen Th. A. V. arbeider te Berghem. die terecht heeft gestaan ter zake dat hij 4 September te Haren bij Megen J. Wijnakker met een mes heeft gestoken en gesneden, aan de gevolgen waarvan W. is overleden. De eisch luidde ly2 jaar. Verdachte beriep zich erop uit noodweer gehandeld te hebben. ONTVANGER VEROORDEELD. De rechtbank te Leeuwarden heeft Donderdag 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van pre ventief geëischt tegen J- R-, 49 jaar, gewezen rijksontvanger te Holwerd, wegens toeëigening van belastingpenningen en valschheid in ge schrifte. De eisch was 6 maanden na aftrek van pre ventieve hechtenis. AANVARING TIJDENS MIST. De Raad voor de Scheepvaart heeft Donderdag uitspraak gedaan in zake de aanvaring tijdens mist van het motorschip „Prima" met den baggermolen „Rijn" op den Nietiwen Rotter damschen Waterweg. De Raad is van oordeel, dat deze aajivaring in hoofdzaak moet worden toegeschreven aan den mist. doch tevens, dat de „Prima" bij de door haar gemaakte manoeuvre niet voldoende de veiligheid heeft in acht genomen. De kapitein heeft er zich wel op beroepen dat van de baggermolens geen sein is gehoord, zoodat hij mocht aannemen, dat hij de geheele rivier voor zich had. maar het was aan den loods bekend, dat zich aan den Zuidwal bag germolens bevonden, zoodat in het niet hooren van een mistsein geen verontschuldiging kan worden gezien voor het maken van een ma noeuvre, waaraan zooveel risico's waren ver bonden. Hoewel derhalve de mist bij deze aanvaring een groote rol heeft gespeeld, kan toch niet gezegd worden, dat de „Prima" de in de ge geven omstandigheden juiste manoeuvre heeft gemaakt. OPLICHTING VAN GOUDEN EN ZILVEREN VOORWERPEN. Als verdacht van oplichting van gouden en zilveren voorwerpen ten nadeele van te Delft gevestigde goudsmeden is aldaar gearresteerd een 20-jarige kantoorbediende. De jongeman werd reeds meermalen veroordeeld en werd pas kortgeleden voorwaardelijk in vrijheid ge steld. Georg ontmoette zijn vriend Harry op de trappen van de club. Lachend om de botsing bleven zij staan, maar weldra betrok het ge zicht van George en Harry sloeg hem ver troostend op den schouder. „Komaan, beste kerel, laat je niet temeer slaan. Geen meisje is dat waard. Kom nog even binnen. Zoo? Is zij weer zoo aan den gang? Het is verschrikkelijk. Als je denkt aan al die dure lessen in Weenen en Parijs. En nog is ze niet tot de overtuiging te brengen, dat zij niet zin gen kan?" „Och, die muziekleeraren hebben 't geld voor de lessen opgestreken en zij denkt maar, dat zij nu maar opte treden heeft om succes te hebben. Zij verbeeldt zich, dat zij een evenknie van Melba of Fatti is en zij wil niet met mij trou wen of zij moet eerst één triomf hebben be haald. Ik heb gepleit, gesmeekt, gedreigd, maar niets helpt „Ik heb een idee, dat je misschien wel van dienst kan zijn." Een uur later kwam Georg uit de club. Hij nam een taxi en reed naar een groot flatgebouw, waar hij zich met de lift naar de zevende ver dieping begaf. Een zachte melodie, een nocturne van Chopin, klonk hem tegemoet, toen de deur geopend werd. „Wil je zoo goed zijn van de piano weg te gaan, Marion?" zei hij, „Ik moet met je spre ken". Het jonge meisje liet haar blanke vingers van de toetsen glijden en zij liet zich naar een fauteuil geleiden. „O, Georg, ik heb je zoo lief", fluisterde zij. „Als het niet was om jou, dan zou ik niet het hart hebben voort te studeeren." „Als ik dacht, dat ik verantwoordelijk daar voor was", antwoordde de jongeman, „dan zou ik oogenblikkelijk uit 't venster springen. Luis ter, Marion, ik kan het niet langer uithouden. Ik 'bemin je zoo, dat ik in staat ben je de waar heid te zeggen: Je kunt niet zingen. Ik bezit meer fortuin, dan wij noodig hebben om van te leven en als je me werkelijk liefhebt, zul je. „Beste George, ik houd ook heel veel van je. Maar een kunstenares heeft geen recht op lief de. Zij heeft alles te danken aan hen, die haar talent vormen. Denk er toch eens aan, wat ik aan de menschheid verschuldigd ben voor het talent, dat ik ontvangen heb. Als ik dat begroef, eer ik zelfs één triomf be „Wat heeft de menschheid daarmede te ma ken!" Hij drukte haar in zijn armen en ging voort: „Dus het eenigste, wat ik van je verkrij gen kan, is je belofte, dat je met mij zult trou wen, zoodra je die eene triomf behaald hebt. Wil je mij die belofte geven?" „Ja", zei Marion, „ik beloof het je". Eenige dagen later kwam er voor Georg een dringende boodschap aan zijn woning, een an dere aan zijn kantoor, een derde aan de club, allen van Marion, dat hij toch dadelijk bij haar zou komen. Eer hij ging, had hij nog een laat ste conferentie met zijn vriend Harry. „Je zult mij wat geld moeten geven, Georg", zei deze. „ik heb zooveel onkosten moeten maken: vier honderd dollars voor de zaal in Carlton, twee honderd voor decoraties, driehonderd voor bloemstukken en kransen, en waarschijnlijk nog eenige honderden voor de claque, als de zooge naamde vrienden van Marion haar in den steek zouden laten. Ook heb ik twee detectieven ge huurd om te zorgen, dat niemand met vuile eieren of koolstronken naar binnen komt". „George!" Marion sloeg haar armen om zijn hals en weende aan zijn borst, terwijl hij een gevoel kreeg, dat hij een leelijke streek had uit gehaald, hoewel het geld hem geen oogenblik speet. „O, Georg, Lieberman is hier geweest. Liebermann van het Carlton Hotel. Hij had van mij gehoord en mijn concert is gearrangeerd voor den achttienden. Nu is mijn kans gekomen, na al die jaren, dat iedereen tegen mij was, zelfs jij, Georg!" Het was een der meest sensationeele concer ten in het Carlton Hotel. De zaal was stampvol. Marion zong met zelfvertrouwen en moed. „Wat een heldhaftige moed", dacht Georg. Op elk nummer volgde een storm van applaus. Op het einde kwam een ovatie, die bijna een kwartier duurde. Marion boog verbijsterd, de menschen in de zaal schreeuwden en juichten alsof zij gek waren geworden. Harry beweerde, dat zij echt krankzinnig waren. „Als ik geen menschen had gekozen, die Tannhauser niet kunnen onderscheiden van Turf in je ransel, dan zouden zij haar te lijf hebben gegaanJ' Toen Georg met Marion naar huis reed, leun de zij haar hoofdje tegen zijn schouder en fluis terde: „Ik ben voldaan, Georg, nu zal ik mijn belofte vervullen, wanneer je maar wilt." Hij trouwde met haar en zij gingen een hu welijksreis naar Bermuda maken. Vandaar naar de Canarische Eilanden, dan naar Amalfi, waar de zee zoo blauw is. En ten slotte kwamen zij in Boedapest. Daar bekende Georg haar, wat hij gedaan had en zij schreide wel een uur lang. Maar daarna zei zij: „Och, wat komt het er op aan Ik heb jou toch, schat Ze bleven een week in Annecy. Hand in hand zaten zij op het schoone meer, toen hij opeens een eigenaardige uitdrukking in haar oogen zag. „Georg'!, zei zij, „ik voel het over mij komen. Ik kan het niet helpen, het is verschrikkelijk. maar ik moet zingen. Laat mij een eindje van je weggaan, zoodat je het alleen op een afstand hoort". „O, dat hoeft niet", zei hij, „je hebt je belofte zoo trouw vervuld, geen noot heb je gezongen in die vijf maanden." Maar zij wandelde weg, langs een klip- Georg ging zitten en keek naar de visschersbooten, die juist van wal staken. Hij hoorde Marion een aria uit Lohengrin zingen. Daar kwam opeens een der booten terug naar het strand, n kleine, dikke heer in toeristencostuum sprong en kwam naar Georg toe. Hij zag er bleek uit en zeer opgewonden. „Wass ist das?" riep hij Georg toe. ..Wass ist das, das Gesang?" „Gesang?" antwoordde de jongeman. „Dat is geen zingen, dat is balken. Het is mijn vrouw, maar zij kan het niet helpen." De kleine dikkerd werd van woede even rood als hij te voren bleek was geweest. „Als ik zeg, dat is zingen, dan is het zoo. Ik ben Steinhardt, de directeur van de opera in München. Ik zeg je, dat is zingen. Dat is geen balken of schreeu wen, dat is de mooiste sopraan, die ik gehoord heb sedert Maria Jeritza". Hij duwde Georg op zij en holde naar de hoogte, waar Marion als in trance stond te zingen K. (NADRUK VERBODEN). GISTERMORGEN WERD HET MOTORSCHIP TIJDGEEST 3", dat Donderdagmiddag in de Parkhaven te Rotterdam gezonken is gelicht „WATER"-RELLETJES TE ALPHEN a.d. RÏJN. Het grootste gedeelte van de Vrijdagsche zitting van den Haagschen politierechter mr. van Laer, was gewijd aan de onlangs te Alphen a.d. R. plaats gehad hebbende buren-nizies, als gevolg waarvan gisterenochtend een negental personen, wegens beleedigius mishandeling terecht stonden. In al deze 9 zaken traden een 20-tal personen beurtelings als verdachten, ge tuigen a charge of getuigen a décharge op. Er was groote belangstelling van de Alphe- naren op de publieke tribune. Een aparte auto bus had de betrokkenen naar het reehtsgebouw gevoerd. Het O.M. werd waargenomen door den subs, officier van justitie jhr. mr. van Asch van Wijck. In alle zaken trad als verdediger op mr. H. P. van Heijst uit Alphen. Het eerst stonden terecht de 19-jarlge win kelbediende H. L. en de 52-jhrige rijwielhande laar A. P. J. beiden uit Alphen, wegens belee- diging resp. van mej. M. van KI. en den win kelier S. M. wien zij de woorden „smeerlap" en „stinkvischwijf" zouden hebben toegevoegd. Dit geschiedde, naar de le getuige Mellema verklaarde, in den nacht .van 24 Juni toen ge tuige en diens echtgenoote te ongeveer half een bezig waren met de étalage te maken. Verdachte H. L„ die ook de woorden „minne lui" zou hebben gebezigd, zeide dit in het al gemeen, en niet tegen M. en zijn vrouw be doeld te hebben. Verdachte J. ontkende het woord „smeerlap" te hebben gebruikt. De vrouw van M. als getuige gehoord beves tigde de verklaringen van dezen. Als getuige k décharge werd gehoord een ze kere juffrouw Oosthoek, die verklaarde dat M. en zijn vrouw erg lastig waren. Een 23-jarig boterhandelaar G. uit Alphen kon niets ten nadeele van M. en zijn vrouw verklaren, omdat hij niets gehoord had van schelden. Mr. van Heyst: dan is u bepaald doof. Politierechter: dat moogt u niet zeggen. Hij is uw eigen getuige. Drie politie-beamten verklaren op verzoek van den verdediger, dat de verdachten als orde lijke lieden en de getuigen M. en diens vrouw daarentegen als erg lastig bekend staan. Verschillende door den verdediger opgeroepen getuigen, konden niets van beteekenis verklaren. Mr. van Asch van Wijck requisitoir nemend, zeide dat deze zaak in Alphen de gemoederen in beweging heeft gebracht en thans ook ter terechtzitting hopeloos wordt opgeblazen door in de voorgeschiedenis te gaan grasduinen. Het is een simpele kwestie van concurrentie-nijd. Er zijn volksoploopen uit voortgesproten. M. en zijn vrouw hebben het recht ongestoord te leven. Tegen alle verdachten zal spr. geldboeten vragen om den menschen te leeren, zich in het vervolg in te toornen. Eisch voor L. 2 maal 10 gulden en voor J. 10 boete subs. 10 d. hech tenis. Mr. van Heijst betwistte dat hier elk opzet om te beleedigen afwezig is. L. heeft gewoon M., die het steeds over „minne lui" had, na gepraat. Waar het bewijs niet geleverd is vroeg plei ter vrijspraak, met verzoek schriftelijk vonnis te wijzen. De politierechter zeide conform te besllss611- Daarna stond terecht mej. A. W. N-, ^ct|> vrouw van C. L., die in den avond van schol- ber de vrouw van M., zou hebben den voor „vuile lel'' hetgeen zij ontke M., en zijn vrouw verklaarden r eEen mineerde woorden te hebben 17 T' tal getuigen h décharge, die straat6 waren verklaarden z! niet op straat was doch raam van haar woning hing. E'Ja£?e7lhonder<ï menschen op straat ei PeU als uit een mond „water." De vrouw va" ^ad getracteer(l. bUren al eens op een waterbaa e De dochter van ve als getuige ge hoord, lag dien avon te bed, toen zij buiten „water" hoor omP8n' Zij' wekte daar op de slapende zu/\ haar het „waterge weld" te gaan kijken. De M.'s waren toen juist gepasseerd. Ook in deze zaa - werden een aantal getui gen gehoord, rie lei klaarden, dat verdachte gunstig bekend staat. Eisch f 10 boete. jjr. Van Heijst zeide in zijn pleidooi o. m., dat de bui gemeester van Alphen hem had mede gedeeld, verwonderd te zijn, dat de zaak was doorgezet. D<3 a £fi<Tr0r de burgemeester U ge- ze m deze zitting moest zeggen? Het Z'1 111 een vertrouwelijke mededeeling. Mr. Van Heijst: Het was een gewoon ge sprek. P0'ilierechter zal ook in deze zaak schrif- te ijk vonnis wijzen- en verklaarde voor heden niet verder té zullen gaan met de andere 5 zaken doch deze over 14 dagen te zullen be handelen. Mr. van Heijst: Daartegen heb ik toch be zwaar. Politierechter: Ik bepaal hier de orde van zaken, u niet. De volgende zaketi werden daarop uitgesteld tot 25 November a.s. Bestuurder gedood. BANDOENG, 11 November. (ANETA.) Hedenmorgen is de le luitenant der artil lerie R. A. Beck, die met een motorfiets met zijspan op weg was van Tjimahi naar Batoed jadjar omgeslagen. Luitenant Beck is een uur later aan de bekomen verwondingen overleden. Aanvragen van vergunningen. Naar de afdeeling Handel en Nijverheid meldt, is m bet Fransche „Journal Officiel" van 8 November J.l. een kennisgeving versche nen, volgens welke aanvragen om invoerver gunningen voor gerst en zemelen gedurende het eerste kwartaal van 1933 vóór 1 December 1932 in het bezit moeten zijn van het Comité interprofessional du controle des importations, 60 Rue de Bourgogne, Parijs (7e). Deze aanvragen moeten worden ingediend door de Fransche importeurs. KON. NED. HOOGOVENS. Aanvoer van mangaanerts. Het Nederlandsch s. Rietfontein arriveerda gisteren van Durban in de zeehaven van het hoogovenbedrijf te IJmuiden met een aanvoef van 1600 tons mangaanerts. Naar wij vernemen, zou het Nederl. s. Heemskerk tegen het eind der volgende week met een soortgelijke lading van Zuid-Afrika voor dit bedrijf arriveeren. VORDERING WEGENS AUTEURSRECHTEN Het Bureau voor Muziekauteursrecht had op iemand een vordering van ƒ260 wegens auteurs rechten. Deze persoon overleed inmiddels en daarop vorderde Bnma het bedrag van de erfgenamen. De Amsterdamsche rechtbank was in haar vonnis van oordeel, dat de erfgenamen slechts voor de helft van het gevorderde bedrag aan sprakelijk konden worden gesteld en wees aan Buma derhalve een bedrag van 130 toe. Thans heeft de Hooge Raad met vernietiging van dit vonnis heslist, dat de erfgenamen het geheele verschuldigde bedrag moeten betalen. Ten principale rechtdoende, wees de Hooge Raad dan ook alsnog aan Buma zijn geheele vordering toe. BRANDSTICHTING r Donderdag1 is te Kerkrade in verzekerd. waring gesteld de werkman IC. K. werkzaam bij den in aanleg zijnden spoorweg. K. heeft bekend in den nacht van Woensdag op Don derdag zijn woning in brand te hebben gesto ken. De gealarmeerde brandweer heeft het vuur gebluscht. LOOZEN VAN OVERTOLLIG WATER. Gisteren werd wederom met de Noorder- sluis te IJmuiden gesp,lid' tegelijkertijd met de kleine spuisluis aldaar, zoodat een groote hoeveelheid van het overtollige water uit het Noordzeekanaal "aar buiten kon worden ge loosd. Omtrent den toestand van de bij het auto- ongel"K J?on eidasmiddag op den Rijksstraat weg te wassenaar gewonde en ter verpleging naar den Haag overgebrachte personen ver namen wij, dat mevr. N„ die in het Roomsch- Katholieke ziekenhuis ligt, gisterenmiddag nog steeds niet bij bewustzijn was gekomen, hoe- ?e. avat meer opleving viel te bespeuren eu i <1 de heeren F. en S., die in het gemeente ziekenhuis zijn opgenomen, er naar omstandig heden redelijk wel aan toe zijn. ofschoon hun verwondingen veel pijn veroorzaken. INBREKERS AANGEHOUDEN. Toen de Zwijndrechtsche politie gisteren- hacht surveilleerde ter hoogte van de Bank aldaar, ontdekte zij iets verdachts in een loods, staande bij een in aanbouw zijnde boerderij. Bij onderzoek bleek dat zich in de loods twee personen bevonden, die namen hetgeen van hun gading was. Toen zij zich ontdekt zagen wilden zij vluchten, hetgeen aanvankelijk be let werd. Door een worsteling wist een der inbrekers te ontkomen, De andere werd ge boeid en overgebracht naar het bureau van politie, alwaar hij nader werd gehoord. De ge arresteerde genaamd J. F., 31 jaar was, wonen de te Rotterdam, terwijl de andere genaamd is J. G., eveneens te Rotterdam woonachtig. Beiden zijn meermalen met de Justitie in aan raking geweest, terwijl de laatste vrijheids straf van eerstgenoemde pas was geëindigd. Op den gearresteerde werden verschillende voorwerpen gevonden afkomstig uit de loods en toebehoorende aan het werkvolk. F. werd gisteren ter beschikking van de Ju stitie gesteld. De opsporing van G. Is verzocht geworden. AANRIJDING. Onder Arnemuiden is Vrijdag zekere de N„ wonende aldaar, die per rijwiel op den weg was, door een hem tegemoet komenden vracht auto, aangereden. De man is met een ernstige herschenschudding naar het gasthuis te Mid delburg overgebracht „GöTZ". Hoe kleine Jan zich het dubbelboekhoudeu voorstelt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10