DE DROOGLEGGING VAN DE FRISCHE HAFF. DE RAKET ALS VERVOERMIDDEL VOOR POSTSTUKKEN. nc. ZATERDAG 12 NOVEMBER 1932 UITVOER VAN LANDBOUW- PRODUCTEN. f HERDENKING VAN UGO DA CARPI. 'A-A. V BELANGWEKKENDE PROEF NEMINGEN IN OOSTENRIJK. OPLICHTING TEN NADEELE DER STAD KREFELD. ONRUST IN ZUID-OOST EUROPA. „BURGEROORLOG IN KROATIË EEN SOMBERE PROFETIE WERKVERSCHAFFING IN DUITSCHLAND. financieele plannen en POLITIEKE BEZWAREN. BELASTINGONTDUIKING1 IN FRANKRIJK. Interpellatie van den socialist Albertin. VRACHT-AUTO TEGEN EEN CAFé. October over het algemeen beter dan September. Aan het statistisch overzicht van den uit voer van landbouwproducten over de maand October 1932, zooals dat is samengesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn de volgende gegevens ontleend: De uitvoer van paarden was in de afgeloopen maand belangrijk grooter dan de maand tevo ren. Frankrijk (28) en Zwitserland (42) betrok ken elk een grooter aantal oudere paarden. Duitschland (117), België (35) en Frankrijk (10) namen van jongere een belangrijk grooter aantal at. Van oudere paarden verlieten in Oc tober 1S6 stuks (Sept. 152) en van jongere paarden 162 stuks (Sept. 51) ons land. Van slachtvee verlieten 31 stuks jongvee ons land. Stieren en stierkalveren vonden een goed afzetgebied in Frankrijk (49), Italië (19) en Spanje (23). Totaal verlieten hiervan 93 stuks ons land (Sept. 19). Van melk- en kalfkoeien bedroeg de totale uitvoer 582 stuks (Sept. 383). Vooral naar België (351) en Spanje (139) ging een grooter aantal dan de maand te voren. Jongvee verliet ten getale van 751 stuks ons land (Sept. 406). België 85), Italië (134) en Spanje (345) betrokken alle grootere aantal len. Van varkens werden 2.827 stuks uitgevoerd. België (1.711) is hiervan de grootste afne mer. Van schapen werden 1.496 stuks naar Frank rijk uitgevoerd (Totaal uitgevoerd 1.638). De export van pluimvee was iets geringer dan in Sept. (Oct. 768.758 stuks Sept. 839.460 stuks). Duitschland (532.666), België (72.359) Italië (47.130) en Zwitserland (107.885) wa ren de grootste afnemers. Van geslacht pluim vee werd 213 ton geexporteerd, waarvan naar Duitschland 103 en naar Engeland 102 ton. De uitvoer van versch vleescli nam iets toe vergeleken met September, vooral wat be treft den export van versch varkensvleesch. To taal verliet hiervan 1.968 ton ons land (Sept 1.345). Eveneens nam de uitvoer van bacon belang rijk toe (Oct. 7.734 ton ter waarde van ruim 3% millioen gulden, Sept. 5.740 ton). Engeland betrok hiervan 7.716 ton. de uitvoer van an der gezouten varkensvleesch en spek nam iets af. De uitvoer van boter in October nam iets toe en bedroeg 2.074 ton ter waarde van 1.741.000 (Sept. 1.587). Duitschland (1.193), België (346) en Frankrijk (278) betrokken alle grootere hoeveelheden dan in September. De uitvoer van Goudsche volvette kaas en Edammerkaas was geringer dan in Sptember. De overige soorten vohden een grooter afzet gebied in het buitenland. Ondanks den groote ren uitvoer van deze soorten bedroeg de totale export van kaas in October slechts 7.804 ton ter waarde van 3.796.000 (Sept. 8.103). Duitschland (3.489) betrok iets minder, even als België (1.739), en Engeland (7.43) Frank rijk (949) Spanje (162) en de Ver Staten (109) betrokken iets meer. De export van gecondenseerde, gesuikerde volle melk nam iets toe. Van ondermelk daar entegen bleef de export bij dien van Sept. ten achter. De uitvoer van magere melkpoeder was eveneens geringer dan in September. Eieren ontmoetten een minder groote belangstelling in Duitschland (2.745). Totaal verlieten 3.195 ton ter waarde van bijna 2 millioen gulden ons land (Sept. 4.558 ton). Van koelhuiseieren wer den 657 ton geexporteerd, terwijl kalkeieren in een hoeveelheid van 181 ton ons land ver lieten! De uitvoer van zaaigranen was gering. De uitvoer van erwten en boon en nam iets toe. Van ongesplitte andere erwten waren Groot Britannië en Frankrijk de belangrijkste afne mers. Terwijl bruine boonen vooral naar Zwe den werden uitgevoerd. Van de fijne zaden vond maanzaad een grooter afzetgebied in het buitenland, evenals bruin mosterdzaad. De oveiige soorten worden minder gevraagd dan de vorige maand. t ien en sjalotten vonden een goed afzetge bied in Engeland (9.306). De totale export be droeg 1- 093 ton (Stept. 11.354). e,XP°rL Van kleiaardappelen bedroeg 26.0,8 ton (Sept. 15.384 Oct. 1931 33.027 ton). Belgie betrok hiervan 14.045 ton en was verre weg de grootste afnemer. De uitvoer van veen- aardappelen bedroeg slechts 640 ton (Sept 246, 0 1 f*13"338 ton), van zandaardappelen verheten 3.282 ton ons land (Sept 596- Oct J931 17.756 ton) België betrok hiervan 2.120 ton Pootaardappelen werden in gelijke hoeveel heden geexporteerd als in October van het vo rige jaar. Van den totalen uitvoer groot 38385 ton ter waarde van bijna 1^ millioen n Jbetrok Belgie 11.551 en Frankrijk 21 586 ton Van stroo werd 5.323 ton uitgevoerd waar- Van 5050 ton naar België. Totaal verlieten in October 6.337 ton aardappelmeel ons land (Sept. 5.444 ton). Italië betrok hiervan 1 139 ton, België 926 en de Ver. Staten 950 ton. Even eens nam de export van stroocarton toe (Oct 19180 ton Sept. 16.964 ton) Groot Britannië was hiervan de belangrijkste afnemer (16.818 ton). De uitvoer van suiker bedroeg slechts 76S ton (Sept. 1.182 ton). Irak nam 430 ton af In Carpi, nabij Modena, herdenkt men met veel plechtigheden, den 400sten sterfdag van Ugo da Panico, bijgenaamd Ugo da Carpi, een befaamd houtsnijder en uitvinder van het xylo- grafisch driekleuren-procedé. Ugo da Carpi werd in 1480 geboren en stierf Jn 1532. Men vindt hier en daar in zijn arbeid de sporen van zijn vereering voor Raphael terug. Deze groote bewondering was ook oor zaak, dat Da Carpi zich te Rome vestigde. Tot zijn belangrijkste werken behooren o.a.„De Vlucht van Aeneas"; „Badende Nymphen" en „De Wonderbare Vischvangst" driekleurige houtsneden van zeer bijzonderen stijl. De frankeering van een brief, di e met een postrahet werd verzonden. (Van een medewerker.) Wij herinneren ons allen nog de eerste vlieg- post per vliegtuig en per Zeppelin! Wat was dat toen reeds een vooruitgang en hoe heeft zich dit alles ontwikkeld tot een uitgebreid net van luchtverbindingen over de geheele wereld. Thans staan wij aan het begin van een nieuw tijdperk en wel door de uitvinding van een jongen Oostenrijkschen ingenieur uit Graz, Fritz Schmiedl geheeten, die eenigen tijd ge leden proefondervindelijk de mogelijkheid heeft aangetoond briefpost per raket te ver voeren, hetgeen voor de toekomst natuurlijk geheel nieuwe perspectieven opent. Zooals bij alle uitvindingen is ook aan deze eerste postraketvlucht een reeks van proefne mingen voorafgegaan en zullen er nog vele moeten volgen, voordat wij zoover zijn, dat wij een geregeld postverkeer hiermede hebben be reikt. De moeilijkheden, welke moeten over wonnen worden, zoowel van technischen als financieelen aard, zijn natuurlijk vele, en hoe wel ook in andere landen reeds proefnemingen met raketten hebben plaats gevonden, is tot op heden de Oostenrijker Schmiedl, degene, die op dit gebied het meest heeft bereikt. Zijne eerste proefnemingen vonden reeds einde 1930, begin 1931 plaats, doch met deze raketten werd geen post vervoerd. Op 2 Febr. werd de proefraket V 7 (V Versuchsrakete) afgeschoten van Schöckel naar Radegund, op 21 April 1931 door het afschieten van een re- gistreerraket gevolgd. Dit zijn echter niet of- ficieele vluchten geweest; de V 7 heeft welis waar post medegenomen, doch de verdere be handeling en bezorging heeft niet door de pos terijen plaats gevonden. Hierna volgt dan de eerste officieele post- raket R 1, welke 9 September 1931 van de 1284 Meter hooge Hochtrötsch in het Schöckelge- bied naar Semriach is afgeschoten. Deze ra ket had een gewicht van 9 K.G. en hiermede J werden 333 poststukken vervoerd, waarvan 36 aangeteekendeen speciale postzegel van 10 Groschen (oplage 500 stuks) werd hiervoor af gegeven. Na aankomst te Semriach werd de inhoud door de post overgenomen en verder naar bestemming doorgezonden. De landing van een raket geschiedt door middel van een parachute, die zich in den kop van de raket bevindt en opengaat, zoodra de raket begint te vallen. Na deze zeer geslaagde postvlucht (alles was precies volgens de berekeningen uitgekomen) had op 28 October 1931 een nachtvlucht plaats op het Grazer Feld, alwaar de V 8 werd afge schoten; deze vlucht behoort nog tot de niet- officieele. De eerste vluchten, welke dan volgen, zijn met de postraketten V 9 en V 10, welke beide op 28 Mei 1932 van Schöckel naar Radeguna werden afgeschoten; hiermede werden resp. 228 en 192 poststukken vervoerd. Deze vluch ten werden gevolgd door de twee postvluchten van Schöckel naar Kumberg, op 23 Juli 1932 met de V 12 en V 13, waarmede resp. 231 en 200 poststukken werden medegegeven. Voor deze beide laatste vluchten werden speciale ra ketpostzegels uitgegeven van 3 Gr., 10 Gr. en 1 Schilling. Met deze postvluchten opende Ir. Schmiedl een snelle aansluitende postverbinding tus- schen een moeilijk toegankelijke bergstreek en het postnet in het dal. Wij staan hier natuurlijk nog slechts aan het begin, maar de resultaten welke thans in het tijdsverloop van één jaar zijn bereikt wijzen er op, dat het niet lag meer zal duren, of de eerste postraket zal reeds naar het buitenland wor den afgeschoten, eerst naar de dichtbij gelegen landen, en daarna verder en verder. Wellicht beleven wij over een paar jaar reeds de eerste postraketvlucht Europa-Amerika, welke vlucht volgens de thans opgedane ervaringen steents c.a. 2 uur zou duren en indien de vlucht door de stratosfeer zou geschieden slechts c.a. 15 minuten. In dit verband zijn natuurlijk de on derzoekingen van prof. Piccard van belang. In het voorjaar 1933 hoopt ir. Schmiedl de proefnemingen weer voort te zetten. BRUTALE ROOFOVERVAL IN HET SOLOSCHE In de omgeving van Sawit (Tegalgondo) in het Solosche heeft een brutale roofoverval plaats gehad, waarvan de daders door de acti viteit der politie gelukkig geknipt zijn. Een drietal Chineezen en twee Javanen kwamen in een auto de desa binnengereden en stopten voor een rijken hadji. De "Chineezen drongen de woning binnen en eischten van den hadji een som gelds. De hadji had juist een Inlandsch ambtenaar op visite. Deze vloog op de roovers in en wist naar buiten te komen en de desabewoners te alarmeeren. Toen maakte het gezelschap zich in de auto snel uit de voeten. De veldpolitie te Bojolali werd onmiddellijk gewaarschuwd, aldus lezen wij verder in de Loc. De detachements-commandant, de heer Stocks, belde direct alle politiebureaux in de omgeving op. Men had gezien, dat de auto de letters A.A. voerde, het nummer was echter onbekend. Daarom telefoneerde de heer Stocks speciaal naar Magelang en verzocht aanhouding van elke A.A.-auto, komende uit de richting Jogja of Salatiga. De detachementscommandant begaf zich nog in den nacht naar Magelang. Daar aangekomen vernam hij, dat reeds een verdachte auto was aangehouden met twee Chineezen erin. Deze werden gearresteerd. De derde werd spoedig daarna te Moentilan van zijn bed ge licht en eveneens gearresteerd. Van de twee Javanen, die voortvluchtig waren, werd er één al spoedig geknipt. De roovers werden gecon fronteerd met den hadji en den Inlandschen ambtenaar, die hen onmiddellijk als de bedrij vers van den roofoverval herkenden. FOSSIELEN VAN OLIFANTEN. Bij den aanleg van een nieuw kanaal heeft men te Palermo fossiele overblijfselen van oli fanten gevonden. De geoloog Prof. Fabiani neemt aan, dat hier sprake is van een olifantenkerk hof en dat de resten niet minder dan 30.000 jaar oud zijn. Men heeft besloten, deze vondst over te brengen naar het Geologisch Museum te Pa lermo. waar zich reeds een belangrijke collectie van documenten bevindt, welke in het bijzonder betrekking heeft op de praehistorische dieren wereld van Cicilië. KREFELD, 11 November. (H.N.) Voor de rechtbank te Krefeld heeft zich op het oogen- blik de vroegere leider van de Raab-Katzen- stein-vliegtuigfabrieken, de 35-jarige kunst vlieger Antonius Raab, te verantwoorden we gens oplichting ten nadeele van de stad Kre feld. Raab, die aanvankelijk bij de grenswacht in Opper Silezië had gediend, is later in de lucht vaartindustrie gekomen, die destijds nog sterk gesubsidieerd werd. Op deze wijze gelukte het hem, te Kassei een failliet gegane vliegtuig fabriek te koopen. Hij wist voortdurend geld gevers te vinden, terwijl ook de stad Kassei op groote schaal financieele hulp verleende. Een en ander belette niet, dat de fabriek toch voortdurend in financieele moeilijkheden verkeerde, zoodat tenslotte de grond te Kassei te warm onder Raab's voeten werd. Daarom zag hij naar een andere gemeente om, waar men hem verder zou steunen. Dit gelukte hem te Krefeld, waar men al zijn voorspiegelingen als zoete koek slikte. De stad Krefeld verstrekte een leening van Mk. 40.000 en betaalde bovendien de verhuiskosten van Kassei naar Krefeld tot een bedrag van Mk. 20.000. Raab gaf daarvoor onderpanden, die in werkelijkheid niets waard waren, aangezien zij reeds anderen behooren. Dit bracht den vlie ger op de beklaagdenbank. BURGEMEESTER STOFFREGEN. Uit Eutin meldt V.D.: Donderdagmiddag- heeft burgemeester Stoffregen van het staats- ministerie van Oldenburg telegrafisch bevesti ging ontvangen, dat zijn ter beschikkingstelling, die op last van den regeeringspresident was bevolen, opgeheven is. Hiermede is de burge meester onvoorwaardelijk in zijn functie her steld. Even later werd den burgemeester een beschikking van den regeeringspresident ge bracht, waarbij hij tot nader order verlof krijgt en waarbij hem opgedragen wordt, zich te onthouden van iedere ambtshandeling. Burgemeester Stoffregen heeft ook tegen deze laatste beschikking van den regeerings president telegrafisch geprotesteerd bij het staatsministerie. ■&&m. v::*;* Hoe de luchtpostraket wordt afgeschoten en op de berekende plaats „landt". Van links naar rechts: de baan van een proef raket de start; het raket verdwijnt in onweersivolken; de landing aan het valscherm. door Dr. FRIEDRICH FUNDER (hoofdredacteur van de „Reichspost.") De geruchten en berichten uit Joego-Slavië zijn somber en onheilspellend. In Oostenrijk terugkeerende kooplieden, man nen der wetenschap, die de laatste maanden in de archieven van Dalmatië, of als geologen in Slavonië en Kroatië gewerkt hebben, de schrij vers van brieven, die heimelijk over de grens gesmokkeld worden, allen stemmen in de schil dering van de zorgwekkende verschijnselen, welke zich de laatste maanden in den Zuid Oostelijken buurstaat van Oostenrijk open baren, overeen. Een Duitsche onderzoeker, die onlangs een studiereis van verscheidene maanden in de Kroatische landstreken beëindigde, vatte zijn waarnemingen in de volgende woorden samen: „Ik had steeds het gevoel, alsof in dat land een aanhoudend licht beven van de aarde een op handen zijnde groote vulkanische uitbarsting aankondigde." Als de bekende Engelsche, Edith Durham, die de toestanden op den Balkan beter kent dan wie ook, in een door de „Manchester Guardian" gepubliceerden brief aan den uitge ver van genoemd blad de verklaring van een harer uit de Kroatische hoofdstad Zagreb te ruggekeerde kennissen aanhaalt: „Het land bevindt zich in een toestand van burgeroorlog. De strijd is echter nog niet begonnen. Spoe dig evenwel zal dat wel het geval zijn" en verklaart, dat dit „niet alleen voor Kroatië, doch voor geheel Joego-Slavië" geldt, dan valt daarin nauwelijks meer eenige overdrijving te zien. En dat is zeer ernstig, niet alleen van het standpunt van den bezorgden Oostenrijk schen nabuur, die maar al te licht door geweld dadige gebeurtenissen aan gene zijde van zijn Zuid-Oostelijke grens mee in den afgrond ge sleurd zou kunnen worden. Want ook thans, achttien jaren nadat de wereld-oorlog na den moord van Serajewo is losgeborsten, ligt tus- schen den Balkan en het Westen het gevaar lijkste kruitmagazijn van geheel Europa. Nadat de schoten in de Skupschtina van Belgrado den Kroatischen boerenleider Stje- pan Radic en eenige zijner vrienden neervel den, had de wereld de latere dictatuur van Belgrado niet meer noodig, om den verbitter den strijd te zien, welke gevoerd wordt tus- schen Kroaten en Serven. Sedert jaar en dag heeft deze zone van hevige, ook me| bloedig geweld gepaard gaande, nationale twisten rond de grondwet zich echter tot Slavonië uit gebreid. dat zich geruimen tijd verheugd heeft in een lijdelijke autonomie. Dalmatië heeft zich bij de ontevredenen aangesloten en ook in Bosnië en Hercegovina laait de vlam der groeiende ontevredenheid op, die daar ook de groote massa der Servische boerenbevolking heeft aangetast. De poging, om de drie stamverwante naties van den staat der Serven, Kroaten en Slove- nen met terzijde stelling van alle nationale, cultureele, economische en politieke verschil len onder één centraal bestuur te Belgrado samen te smeden, moet op het oogenblik defi nitief mislukt beschouwd worden Degenen, die deze poging hebben ondernomen, hebben de onvergeeflijke fout begaan, de taalverwant schap der Zuid-Slavische volken voor meer doorslaggevend te houden dan de scheidsmu ren, welke eeuwen van cultuurgemeenschap pen tusschen hen hebben opgetrokken Niet al leen den Kroaat en Sloveen, die reeds met het Westen en zijn ethiek door hun katholiek ge loof, verbonden waren, doch ook den ortho doxen Servischen burger en boer verleende de oude Habsburger monarchie het burger recht in de geestelijke wereld van Europa. Aan den anderen kant stond en staat nog steeds Byzantium, zijn verstarde orthodoxie, zijn Oostersche politieke romantiek en zijn anders geaarde opvatting van recht en zeden. Hier staan twee vreemde zielen tegenover el kander. Welke de sterkste is, toont het landsgebied van Bosnië-Hercegovina, waar veertig jaren gedurende welke dit gebied tot Oostenrijk- Hongarije behoorde, voldoende waren, om het, zonder tegenstand van de zijde van zijn voor 45 procent Servisch-orthodoxe bevolking, te openen voor het Westen, een verandering wel ke ook thans deze bevolking tegenover Oud- Servië plaatst. De overeenkomst van Korfoe, waarbij in 1918 de Servische onderhandelaars aan de Kroaten nationaal zelfbestuur beloofden, is men niet nagekomen. De tegenstand der Kroaten tegen deze wijze van handelen werd door Belgrado beantwoord met de splitsing der historische landseenheden der nieuwe gebieden en de wet telijke onderdrukking van alle nationale par tijverbanden en cultureele organisaties. Daar de nationale oppositie voor het grootste gedeelte is samengesteld uit de katho lieke lagen der bevolking, meende Belgrado de Katholieke Kerk verantwoordelijk te mogen stellen voor de ontstane conflicten. In de plaats van het concordaat, dat bij het ontstaan van den nieuwen staat was ontworpen, doch nooit werd afgesloten, trad de openlijke vijand schap tegen alle uitingen en organismen van het katholieke leven. De wettelijke subsidie, welke aan den katholieken godsdienst wordt verleend, staat bij die der orthodoxe kerkge meenschap ver ten achter en doet de katholie ken, die tweederde der staatsbelastingen op brengen, in alle opzichten te kort. Met behulp van de schatkist worden in groote, geheel ka tholieke gebieden orthodoxe kerken gebouwd met het openlijke doel proselieten te maken. Op deze wijze zijn orthodoxe kerken gesticht in de vroegere Zuid-Stiermarkensche steden Marburg, Cilli en Rohitsch, in Ljubljana, de hoofdstad van Slavonië, in de havenstad Sussak en op het eiland Lissa. De katholieke schoolorganisaties en de ka' tholieke turnvereenigingen „Orel" („Adelaars werden onderdrukt. Katholieke beambten e"- onderwijzers worden bij geheele groepen lijk uit den dienst gejaagd, of naar de ha S civiliseerde streken van Macedonië 0V6ver. plaatst. Zonder de wettelijk V0°r8esc'ir®ven ,0_ standhouding met de bisschoppen wore en cheten uit hun ambt ontzet en als zij. z' roepend op hun aanstelling door pen en de wet, weigeren het gou. richt te staken, worden zij niet geve c scholen verwijderd. Juist op het oogen de opgewonden katholieke bevo mg a- vonië zich bezig met verscheidene van zulke diep kwetsende voorvallen. Aldus wordt op noodlottige wijze de lont steeds dichter bij het kruit gebracht. Inderdaad, de crisis is gevaarlijk geworden In het Kroa tische bergland, het Lika-district, het vroegere militaire bolwerk tegen de Turken, van waar weleer het oude keizerlijke leger zijn beste sol daten betrok zij waren eens ook de schrik van den Pruisischen koning Friedrich II en hebben hem in den Silezischen oorlog in een handomdraai Berlijn ontnomen ontstaat reeds gewapende en welgeorganiseerde tegen stand. Militaire transporten en gendarmerie- posten worden door geüniformeerde, met de modernste wapens uitgeruste oproerlingen over vallen, kazernen worden verwoest, onzichtbare handen schakelen plotseling groote landsge- lUt het telegrafische verkeer uit. Ieder., (Van onzen correspondent). BERLIJN, November 1932 Om de werkloosheid te remmen zijn de Duitschers naaistig aan het zoeken naar om vangrijke werken, in welker uitvoering de factor, „materiaal-onkosten" een ZQ0 klein eQ die van arbeidsloonen en zoo groot-mogelijke rol speelt. Zulke werken zijn o.a. ontdekt door het „Kuratorium für Technik in der Land wirtschaft". Dit instituut is naar de mogelijk heid gaan zoeken tot droogleggingen over te gaan en heeft er verscheidene gevonden. De Duitsche Noordzeekust komt voor der gelijke experimenten niet goed in aanmer king, wijl de kosten van zulke werken hier om dverse redenen te hoog op zouden loopen Daarentegen bestaat de Oostzeekust als het ware uit een aaneenschakeling van droogleg gingsmogelijkheden. Van lensburg af tot Me mel toe ziet het er voor waterbouwkundige in genieurs overal zeer verleidelijk uit en Is, vol gens deze heeren overal de kans daar om met weinig onkosten duizenden H. A. goeden grond aan de reeds bestaande landbouw-opper- vlakte van de republiek toe te voegen. Het meest geschikt voor een onder-handen-neming is het Koersche Haff, in het barre Noorden. On gelukkigerwijze gaat de grens dwars door dit Haff heen en zou men, alvorens het werk te entameeren, zich eerst met de regeering van het Memelgebied moeten verstaan. Vermits de kans hierop niet bijzonder groot is, kan de drooglegging van dit Koersche Half voorloopig van de agenda afgevoerd worden. Het Frische Haff behoort evenmin geheel tot Duitschland. Ook hier heeft een geraffi neerd vredesverdrag der landsgrenzen dwars door het water heengetrokken met de kenne lijke bedoeling den toestand aan de Duitsche Oostgrenzen zoo balkanachtig te maken, als slechts mogelijk zou wezen. Duitschland heeft hier echter den vrijstaat Danzig tot gebuur en daarmede zal het niet moeilijk zijn een ar rangement te treffen, zoolang de Polen hun vingers maar uit de brei houden. Hetgeen na tuurlijk ondenkbaar is behalve voor argelooze, waterbouwkundige ingenieurs. Gesteund door het bovengenoemde Kurato rium hebben dezen hun plannen dan ook reeds in bijzonderheden uitgewerkt. Bestudeert men deze plannen met een landkaart er neven, dan ziet men allereerst dat het Frische Haff bij na een meer is. De Frische Nehrung sluit het van de Oostzee af met openlating slechts van een smalle geul bij Pillau. De diepte van het haff is drie meter, de bodem is vruchtbaar en het water, dat er in staat, is zoet. Hier heeft men dus al dadelijk een paar factoren, welke ten gunste van de drooglegging spreken. Een strop daarentegen vormen de rivieren, welke in het haff uitmonden. Langs Koningsbergen en Pillau spoelt de Pregel zijn baren naar de zee. In het Zuiden heeft men met den Nogat, een der Weichselmonden te doen. En in het midden wijst de kaart de Passarge aan om van de kleinere stroompjes maar te zwijgen. Deze wateraanvoer maakt den bouw van een dijk noodzakelijk, welke de gansche vaste landskust volgt, van het uiterste Zuiden af tot het uiterste Noorden toe. Tusschen dezen dijk en de kust moet een kunstmatige rivier ge schapen worden, welke eenige scheepvaart toelaat. Wijders moest voor een goede vaar geul van Koningsbergen naar Pillau gezorgd worden. Een onderdeel van het plan bestaat uit een doorsteek van de Nehrung, zoodat er een korte verbinding van de Nogat naar de open zee ontstaat en de Polen aldus minder mogelijkheid tot chicaneeren krijgen. Op deze eerste werken volgen de tweede, die in hoofdzaak uit dijken bestaan, welke de droog gelegde oppervlakte in vier polders verdeelen. Eenige korte afwateringskanalen zijn noodig en natuurlijk de noodige wegen. Wanneer alles klaar zal wezen, zou Duitse'' land verrijkt zijn met een stuk grond van kwadraat K.M. grootte. Trekt men ll,er^an rond 10 pet. voor wegen, kanalen, enz. ar'ucllt_ blijven er rond 264.000 morgen zeer bare bodem over. Met inbegrip van due.tbetaa]d loosstelling, welke aan de visscüer»^ w moet worden, schat men de kosten v op „,cht, ,0 millioen m.rtn I millioen voor het leegpompen g> be rekening klopt, zou elke H>- J zijn geboorte, met een last van 1 waard wezen. Van deze kosten va '°en op uitgaven voor materiaal en 0b 'oonen en het is deze verhoudt"g' v e entamee ren van het groote wer e'delijk doet schijnen. De uitvoert 1 jaar Hjds eischen, gedurende *e phhen nian constante- eens 100 millioen geëischt, zoodat alles samen op een uitgave van ïeo millioen mark komt te staan. Maakt men van den bodem weiland, dan is er plaats voor 60.000 koeien, die jaarlijks 250 millioen liter melk behooren te leveren. Dat beteekent, gerekend naar de huidige boter- en melkprijzen, een opbrengst van 20 millioen Mrk. Beplant men den bodem daarentegen met tarwe, dan kan men er 30 millioen uitslaan. Altijd volgens de berekeningen van de water bouwkundigen. Volgens inzichten van sommige agrarische specialiteiten doen we echter ver standig ons maar bij het inzicht neer te leggen, dat elke aanbouw van koren in Westelijk-Europa onproductief is en vele jaren zal blijven op den koop toe. In dat geval zou het met de droog legging van het Frische Haff natuurlijk wat minder blijmoedig uitzien. Wat van het Frische Haff geldt, geldt ook van het Stettlner Haff. Zonder eenige moeite kan men hier de eilanden Usedom en Wollin met elkaar en met het vasteland door dijken verbinden. Een vaargeul van de zee naar Stet tin behoort natuurlijk open te blijven, maar wanneer in die condities voorzien is, staat niets een leegpompen van de aldus geschapen binnen zee in den weg. De Kieler Bocht, de Lübecker 1 J,a zel£s de Mecklenburger Bocht, bieden kleinen en °m t0t drooSleSSingen van zeer ad zeer srooten omvang over t8 gaan. Technisch zou het niet eens zoo moeilik vallen de heele Danziger Bocht af te sluiten en leeg te pompen, een operatie, waardoor van zelf het Frische Haff ook droog zou loopen. Dit laat ste plan komt echter om voor de hand liggende politieke moeilijkheden niet in overweging. DE MAN VAN 40 MISDRIJVEN. Het onderzoek naar de „expedities" ram- pok, inbraak, overvalling, enz. van den on langs door de politie te Toeren gearresteerden beruchten boef Pariman alias „Bawoek", is, voor wat het Malangsche betreft, afgeloopen, aldus de „N.I. Crt.' Hem zullen straks ten last® worden gelegd, niet minder dan 40 misdrijven, waaronder 4 zware mishandelingen. Deze misdrijven bekende hij vlot. Daarna is de nog betrekkelijk jonge man eeuigszins onder den indruk gekomen van de zich opstapelende feiten en meer „ingetogen" geworden in zijn verklaringen. De gevreesde rampokker, die kans heeft ge zien, ruim 6 jaren de politie aan het lijntje te houden, is een tenger kereltje met een vlot ten oogopslag. Indrukwekkend is hij niet en toch vreesde men hem als den duivel in persoon. Als blij vende herinnering aan zijn veelbewogen leven, draagt hij een groot litteeken op den rug, mo gelijk afkomstig van een zware wonde bij één zijner „expedities" opgeloopen. Hij zal om verder te worden gehoord naar Loemadjang worden overgebracht. In die streken moet hij n.l. meer misdrijven w.o. een moord hebben gepleegd, dan hij thans jaren telt. voor werkloozen-ondersteuning m aanmerkjng komen. Zelfs wanneerde berekeningen een weinig optimjs eerd zijn, zou droog legging betrekkelijk maar weinig extra-uitga- ven veroorzaken. Om den ]r°°^eponiPten bodem echter be woon- en bebouwbaar te maken, worden nog kind tusschen Sau en Drina kent reeds den naam „Ustasa1 nvm- 1 n naam der organisatie, die zich in ai verspreide manifesten voorstelt alS, v,'t rof sche revolutionnaire organisatie" 1 L- espr°ken doel „door gewapenden opstand Kroat: den." le van het vreemde juk te bevrij- m°p01 111 d l'ggen een aantal fotografische op- van >an gevechten en militaire formaties Seinaskeerde soldaten met machinegewe ren en machinepistolen. Hun veldteeken is een 'randende bom, welke het Kroatische wapen raagt. Van waar zij hun uniformen en wapens rekken, is bij de strenge bewaking van de grenzen en de kustgebieden even geheimzinnig als hnn Sp00ri0os verdwijnen, toen eind Sep tember een heele brigade naar het Lika-district werd gezonden, om tegen hen op te treden. Dat is geen kinderspel meer, dat is reeds bloedige ernst. Zal men in Belgrado nog te reclitertijd van het verkeerde pad terugkeeren Tot nog toe ver genoegt men zich met gewelddaden tegen de leiders der Kroatische en Slavonische oppositie, gewelddaden, welke herinneren aan de metho den van de Russische Tsjeka. Men zal daarmede de kloof nog verdiepen. Een zeer gezien, loyaal gezinde persoonlijk heid van Joego-Slavië, een man, die als minister tot het kabinet van Belgrado heeft behoord, zeide mij twee jaar geleden het volgende: „Schrijft u thans op, wat ik 11 vandaag ver klaar: Deze staat kan niet bestaan, er is teveel ongelijkheid en onrecht in hem opgehoopt." Een sombere profetie. Wat echter, als zij waar zou worden Men zou haast vreezen, dat zij in vervulling zal gaan. PARIJS, 10 November (B.T.A.) De kamer hechtte haar goedkeuring aan de onverwijlde interpellatie van den socialist Albertin over de maatregelen, die de regeering denkt te treffen tot bet onderdrukken van bepaalde belasting ontduikingen. De regeerinS aanvaardde het besluit van de kamer en dat deze daarvoor de volle ver antwoorde u meid droeg. Albertin beweerde, dat de aanteekenboekjes die in beslag waren genomen, namen bevatten van de cliënten en dnLr,t bekend was, dat zich onder dezen biBS=:rbrar,nien dl£e Politici, Vieilard, Jourdain öBanaue n ®n anderen bevonden. De ni„. °mmerciale de Suisse" was niet de e® bank' die deze fraude in de hand had ha-Ti er waren 00k andere Zwitsersche banken bij betrokken. Verscheidene andere sprekers eischten daar- "a publicatie van de namen der belastingont duikers. Vervolgens verklaarde Germain Mar- 'h, de minister van financiën, dat de regee- rin,g met de grootste waakzaamheid te werk ëing en gaf vervolgens maatregelen aan, die de regeering denkt te treffen tot het vervolgen van de wetsovertreders. De kamer nam ten slotte met algemeene stemmen op vier na een dagorde aan, waariu wordt gezegd dat de kamer acte neemt van de verklaringen der regeering en waarin het ver trouwen wordt uitgesproken dat zij zal over gaan tot het publiceeren van alle namen. LEIPZIG, 11 November. (H. N.) Te Greiz is gisteren een vracht-auto uit Leipzig, die met zware machines beladen was, in volle vaart tegen het café „Silberloch" opgereden. Er volg de eep ontploffing van de benzine, waardoor de auto in brand geraakte. De vlammen sloe gen ook over op het café en op een anderen auto. De chauffeur van den vracht-auto kem niet tijdig uit den auto komen en is Verbrand- Zijn begeleider liep zulke ernstige brandwon den op, dat hij kort daarop overleed. De bei de auto's werden geheel vernield. De brand in het café kon spoedig worden gebluscht. MOTOR TE MIDDEN VAN KOORZANGERS GEREDEN. MiiHLHETM am Rhein, 11 November. (W.B.) In de Krn,y pst rasse werd gisterenavond een uit achttien personen bestaand koor van de katholieke jongemannenvereeniging door een motor met zijspan bij het passeeren aange reden, waardoor vijf jongelui van het koor min of meer ernstig werden gewond. De bestuurder van het motorrijwiel gaf vol gas en reed in razende vaart weg. Hij had echter .schade aan een zijner banden gekre gen. zoodat hü na korten tijd bij een herstel plaats moest stoppen. Daar kon hij door de politie worde» gearresteerd. Het betreft hier een koopman uit Dort mund. MUITERIJ in GEVANGENIS. BIELEFELD, 11 Nov. (H.N.) Onder de tot vestingstraf veroordeelde gevangenen in de gevangenis te Etielefeld kwam het gisteren tot een muiterij, nadat een deel der gevangenen Woensdag reeds tot hongerstaking was over gegaan, om te protesteeren tegen de verscher ping van de bepalingen. Onder leiding van den vroegeren luitenant Scheringer pleegden de gevangenen verzet en sloegen alles kort en klein, terwijl ook voor werpen naar buiten op straat werden geworpen. Het personeel van de gevangenis slaagde et na veel moeite in, de muiterij te onderdrukke»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 12