O ,,de vrouw en de ALEXANDRA FEODOROWNA. POLITIEK". KUNT U MIJ OOK ZEGGEN. HANDWERKRUBRÏEK. ZATERDAG 12 NOVEMBER 1932 KNOOP-GARNEERINGEN LAATSTE KEIZERIN VAN RUSLAND. MODEPRAATJES. Ingezonden Naar aanleiding van het artikeltje: „de Avondpost driestart" in de „Maasbode" van Zondag 16 Oct. j.l. dunkt me, dat waar politieke scholing, politieke vorming van de kiesgerech tigden, zoowel mannen als vrouwen, wenschelijk ja noodzakelijk is, dit toch allereerst geldt voor de vrouw, die uiteraard minstens onverschillig staat tegenover het politiek gebeuren en (lie door haar invloed op 't maatschappelijke leven, óók in de politiek, zij 't dan niet door 'ïT persoonlijk mandaat, dan toch zeker dooi zijdelingsche actie zoo'n grooten steun kan en moet zijn voor onze Roomsche partij. Wij onderscheiden in onze kieswet een actie; en een passief kiesrecht. Het recht „om te kiezen" en het recht „om gekozen te worden. Het actief kiesrecht, gegeven aan allen, die 25 jaar zijn en niet om 'n enkele in de wet genoemde reden van deze bevoegdheid ont slagen, doet ons opgaan naar de stembus om onze stem uit te brengen op den katholie ken candidaat onzer keuze, 't zij voor de Tweede Kamer, voor Provinciale Staten of voor den Gemeenteraad. Toen het algemeen kiesrecht voor de vrouwen nog niet was ingevoerd, waren 't de socialisten, die 't hardst mede, om dat recht riepen, en toch, hebben ze daar geen voordeel bij gehaald. Onze Roomsche vrouwen en meisjes kenden dikwijls nog beter haar plicht, dan de mannen. Numeriek zijn wij in onze R.K. Staatspartij reusachtig sterker geworden, want de vrouw en moeder wist dikwijls beter dan haar man, wat 't socialisme en soortgelijke verkeerde leer stellingen brachten aan kilheid, koudheid en ontevredenheid in het gezin. Met de haar aangeboren gevoeligheid voor godsdienst, haar intuïtieve aanleg, die haar zeineen daar, daar bij 'n katholiek-christelijke regeering daar krijgen we wetten, die ons „vrouw zijn" eerbiedigen, daar dus onze stem; en niet alleen zij, maar ook mannen en zonen, op moeders voorbeeld, brachten stemmen, die vroeger links-rood waren, op de katholieke lijst over. De vrouw volgt gemakkelijker op gevoels- motieven, maar dit biedt dan ook weer 't voor deel, dat zij zich makkelijker buigt voor 'n verstandig gevoerde propaganda, om de vrou wen lid te krijgen onzer R. K. Kiesvereeni- gingen. Om 't aantal stemmen voor onze katholieke Staatspartij is 't dus wenschelijk, dat de vrouw politieke scholing krijgt in den goeden zin des woords, dat zij van haar actief kiesrecht een goed gebruik make, dat is wenschelijk, neen noodzakelijk voor onze Roomsche zaak, die toch zeker door de vrouwen „bewust" moet meege leefd worden. Ondergeteekende, zelf secretaresse-penning meesteres eener bloeiende R. K. Kiesvereeni- ging met ruim 1300 leden, op ongeveer 1650, die in de gemeente lid „kunnen" zijn, meent wel met eenig inzicht der zaak te spreken, als zij zegt, dat de R.K. Vrouwenactie in 't algemeen in dit opzicht heusch wel 'n training vrouw voor haar politieke rechten en plichten in 't leven dient te roepen. Toen in onze kiesvereeniging onlangs ir. Feber, Tweede Kamerlid, 'n lezing hield over „Katholieke po litiek in Crisistijd" en hij aan 't slot van z'n rede vroeg, dat de vrouwen door haar moreelen steun de crisis zoo draaglijk mogelijk moesten maken voor haar mannen, die door de tijds omstandigheden, werkloos waren, want dat zij door de sfeer, die zij schepten in haar gezin, machtig veel konden bijdragen tot het door komen van den crisistijd in katholieken zin; oogste hij veel bijval de vrouw was in den letterlijken zin des woords enthousiast voor de „politiek". „Van de politieke vrouw, driestart de „Avond post", moet men in deze democratische partij (de vrijzinnig democraten bedoeld!) over 't algemeen bitter weinig hebben". En verder: „het artikel vrouwen in de politiek" is niet erg gewild. Bij de mannen niet en bij de vrou wen zelf niet. Gelukkig!" Deze uitlating aan 't adres van de „politieke vrouw" in den ongunstigen zin, die men daar aan kan hechten: de geraffineerde, de onvrou welijke vrouw, ja, daarin zijn we 't allen eens! Maar.. „Vrouwen in de Politiek". Zij, die volgens het passief kiesrecht gekozen kunnen worden in de verschillende vertegenwoordigin gen bij Rijk, Provincie en Gemeente; nemen zij daar niet voor vele vraagstukken met even veel recht 'n plaats in, als de mannelijke ver tegenwoordigers. Er zijn zooveel specifiek vrouwelijke belan gen, die toch zeker door de vrouw beter aan gevoeld worden, beter verdedigd kunnen worden dan door den man, die over 't betrok ken onderwerp, omdat hij eenvoudig 'n andere gedachten- en belangensfeer heeft, dan de vrouw, niet begrepen en dus ook niet behan deld kunnen worden, die alleen door de vrouw naar waarde geschat en dus ook met de kracht der overtuiging voorgestaan en verdedigd kunnen worden. Als men enkele dagen geleden de kamerdebatten volgde over de opheffing al of niet van de Rijksvroedvrouwenschool te Amsterdam en men las daar, hoe sommige af gevaardigden het als 'n niet te dulden bevoor rechting noemden van de R.K. Vroedvrouwen school te Heerlen, de subsidie daaraan gegeven. Kwam dan „uw heele katholieke vrouw zijn niet op tegen het laat ik 't noemen niet be grijpen of niet willen begrijpen van de moreele kwesties, die er vast zaten aan de specifiek Roomsche opvattingen, die bij deze opleiding geen inmenging anderszins kunnen dulden Zijn daar geen Roomsche meisjes belangen zijn door geen opvoedingsvraagstukken, die alleen door 'n vrouw voldoende kunnen worden Ingezien, omdat zij psychisch geheel anders is ingesteld, dan de man? Voelt men niet, dat daar 'n stuk leeken-apostolaat zit, zoo groot, zoo diep-ingrijpend in de vezelen van ons maat schappelijk leven, dat 't totaal on-katholiek zou zijn, als we a priori durfden zeggen: geen vrouwen in de politiek, daar is hare plaats niet. Welke vrouwen hooren daar in Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraden? Vrouwen in wier leven, in wier ontwikkeling, in wier „vrouw zijn" men vertrouwen heeft, en door wier optreden in de politiek geen ge- zinsbelangen worden geschaad. En dan vrou wen op voor de goede zaak, gewezen op de taak, die je wacht, daar katholieke moeder, goed voorgelicht, goed voor de Roomsche zaak toont ge in 1933 te zijn de ware vrouw, die ook haar stemrecht gebruikt in dienst van Christus, want vóór of tegen Hem, dat is de leus steeds meer, óók in de politiek. Vrouwen, goed geïnstrueerd, goed aange moedigd, doet uw plicht, interesseert U óók voor de „katholieke politiek", het is 'n deel, ja 'n voornaam deel van onze katholiek-sociale actie, ons leekenapostolaat üdenhout, Nov. 1932. J. J. M. SW*EENS. Inkt op een grijzen stoel. Degene die zoo ongelukkig is geweest om inkt op de zitting van een grijs trijpen stoel te laten vallen raden wij het volgende aan. Hopelijk, is het niet te laat. Na het morsen van inkt moet men de vlekken onmiddellijk bedruipen met citroensap met een lepel af scheppen weer bedruipen tot alle inkt is op gelost en afgeschept. Heeft de ammonia te veel uitgebeten strooi dan eens wat boraxpoeder op de vlek maak het flink nat, telkens een lepeltje water tot het een papje is en laat dit een dag of nacht liggen als de waterbe- standdeelen verdroogt zijn, de borax afnemen. Heeft ook dit niet geholpen, maak dan de zitting los en laat deze chemisch reinigen. De citroenkuur is proefondervindelijk het beste doch een geduld werkje. Taches de becuité. Maar dan andersom dachten wij, toen wij de klacht vernamen van een jeugdig lezeresje dat prijs stelt op een goeden teint. Wij willen haar raden voor het door haar genoemde euvel veel te laten en weinig te doen zoo als een oud beproefd recept luidt, 's Ochtends en 's avonds met zuivere alcohol b.v. 90 wasschen hetgeen in de apotheek of bij den drogist verkrijgbaar is. Verder afblij ven en in overleg met uw huisarts 't een of ander bloedzuiverend middel innemen; en alle pikante spijzen vermijden. Kunt u mij uw adres niet geven 't is toch strikt vertrouwelijk? Vochtige boeken. Deze boeken moeten op een warme plaats te drogen worden gelegd open leggen dik wijls bladeren en bij zonnig weer buiten brengen b.v. aan een touwtje in den wind hangen. Slaat het vocht uit— dan eenige druppels lavendelolie op de vlekken druppelen dit neemt tevens de geur .van 't vocht weg. Maar eerst goed drogen en laten uitwaaien. In de kast potjes met fijne versch gebrande kalk neerzetten. Van tijd tot tijd vernieuwen en de vocht zal verdwijnen. Een natten kelder. Een vriendelijke lezeres schrijft ons dat het haar aangeraden middel chloor cali niet mocht baten echter wel chloor calcuim moge lijk kan dit anderen van dienst zijn; der in zendster vriendelijk dank. HUISMOEDER. De zonnige kant. De lezeres die ons verzocht om de brochure „de Zonnige kant" zullen wij zoo spoedig mo gelijk helpen. Het is eigenaardig, hoezeer dit boekje in ve ler behoefte voorziet, hoe men smeekt en ver langt de zonzijde van alles te vinden. HELLENEN. Aan mevr. M. te W. Tot mijn spijt kan ik U niet inlichten hoe karnemelkpoeder ge bruikt moet worden, misschien kan één der lezeressen helpen Aan mevr. G. O. K. te R. Aan uw be handeling van de augurken ligt het niet dat er toch een laagje schimmel op den inhoud is gekomen. Hebt u de flesch wel goed schoonge maakt? Hetzij uitgekookt of met zeep en soda en daarna met azijn nagespoeld? En hoe sluit U de flesch af? Wanneer U alleen perkament- papier gebruikt, is het wel goed een laagje olie (slaolie) op den azijn te gieten; bij gebruik van een schroefdeksel is dit niet noodig. Uw beschimmelde inmaak kunt u op de vol gende manier opknappen. Verwijder het bo venste laagje, wasch de overige augurken schoon, zeef den azijn door een flanellen doek, kook ze nog eens en versterk ze met wat krach tige azijn of azijnessence en giet die weer over de augurken. M. M. Grootmoeders sieraden worden weer mo dern. Link een ring met groenen smaragd en diamanten en een armband uit goud met rose topaas. Hechts een oud gouden oorhan ger met vier gouden klokjes. Handschoenen niet lange kap. Een abonnée uit „Brussel" vraagt een breipatroon voor een handschoentje met lange kap voor haar dochtertje. Daar ik niet weet, hoe groot het handje is, geef ik U de normale maat. Zijn de maten eventueel te groot of te klein, dan kunt U minder of meer steken op zetten; de verdeeling wordt dan naar verhou ding. De manchetten kan men in afstekende kleu ren breien, de handschoen op zichzelf beter in een effen kleur. Men begint met de manchet, die afwisselend 1 toer rechts, 1 toer averechts gebreid wordt; men zet 72 steken op en breit 10 toeren, dan een toer waarin men telkens de 8e en 9e steek samen breit, aan het einde van die toer heeft men dan 64 steken over; nu weer 10 toeren en dan een toer, waar men telkens de 7e en 8e steek samenbreit, aan het einde van die toer heeft men dan 56 steken over en dit is dan de wijdte van de pols. Nu breit men 10 toeren 2 steken rechts, 2 steken averechts om de hand schoen goed om de pols te doen sluiten. Verder breit men nu steeds rechts. Eenige toeren boven de pols, daar waar de muis van de hand begint, begint men aan het geertje van de duim. Tus- schen de 28e en de 29e steek maakt men 1 steek bij, dan 3 toeren zonder bijmaken. In de volgende toer voor en na de bijgemaakte steek, weer 1 steek bijmaken, 3 toeren over breien, in de volgende toer weer 2 steken bijmaken, enz. tot men 19 steken bijgemaakt heeft. Nu krijgt men de 56 steken op een draad, zoodat nu alleen de geer op de naalden blijft. Men zet hierbij 4 steken op en verbindt die met de 19 steken van de geer tot een ronding voor de duim en breit Knoopen Meden gelegenheid tot velerlei variaties en vormen op het oogenblik een belangrijk detail voor het garneeren van onze costuums. Behalve de gewone gebruiksknoo- pen van been en galalith, komen voor deze garneering geperste knoopen in aanmerking in onderscheiden vorm, platte en kogelronde. Zij geven, als ze in dichte rechte rijen zijn aange zet. een voornaam, elegant effect. Tot de laatste nouveauté bchooren de origineele bontknoopcn. De metalen knoop, die tot voor korten tijd de overhand had, wordt langzamerhand door de vele nieuwigheden op dit' ge bied op den achtergrond gedrongen. Toch ziet men nog veel de zeer groote metalen kogel als eenige garneering van het middagcostuum, terwijl de kleine metalen knoop bijna uitsluitend op de trotteurmode wordt toegepast. De aard van de schikking der knoo pen wordt geheél aan de fantasie en de inzichten van de ontwerpster over gelaten. Toch mag de plaatsing nooit willekeurig of opdringerig zijn, maar ze moet logisch zich bij de coupe en snit van het betreffende garderobe stuk aansluiten. Hoe men dit heeft te verstaan, laat bijvoorbeeld onze eerste figuur zien: een smaakvol stoffen kleed, waarvan het bovengedeelte geometrischbe handeld is en de afzonderlijke „vel den" van een groote, vierkante knoop zijn voorzien. De rok is met plooien bezet. De aangeknoopte bovenmou- wen, die thans niet meer als 'n privi lege voor de namiddagkleeding zijn te beschouwen, maar ook op de „ge wone" kleeding van invloed worden, bevallen over het algemeen zeer goed. Uitstekend voor de uniformiteit van de mo- dische gedachte zijn de nieuwe dubbele man tels, waarvan de sluiting bestaat uit dunne uit bont (als breitschwantz) geperste knoopen. Van bont zijn eveneens de buisvormige boven- mouwen en de terzijde geknoopte halsruche (fig. V- Hauw aan elkander gerijde geperste zijden knoopen leenen zich bij uitstek voor vaste cos tuums, ze worden behalve op den rok ook op de slanke ondermouwen aangebracht. De bo- venmouwen hebben den nieuwen, wijden vorm. Eigenaardig en belangwekend is de met kant afgezette vijfhoekige uitsnijding rond hecht. Nu neemt men de 56 steken weer op de naai den, met de 4 bijgemaakte van den duim, waar van men er na 2 toeren gebreid te hebben, 2 wegmindert, na weer 2 toeren de andere 2. Daarna breit men nog zooveel toeren tot men op de hoogte van de vingers is. De verdeeling wordt als volgt: Bovenkant wijsvinger 8, middelvinger 7, ring vinger 7, pink 7 steken, onderkant wijsvinger 8, middelvinger 6, ringvinger 6. pink 7 steken. Men neemt de 16 steken voor den wijsvinger op de naalden, de overige 21 voor den boven kant en 19 voor d enonderkant rijgt men weer op een draad. Men zet 6 steken op, verbindt daarmede de 16* steken van den wijsvinger tot een ronding, breit tot de vinger lang genoeg is en maakt den top evenals bij den duim. Voor den middelvinger verbindt men de bijgemaakte steken van den wijsvinger, de steken van den bovenkant, 5 nieuw opgezette steken en de 6 steken van den onderkant tot een ronding, enz. Voor den ringvinger de bij den hals. Modellen als deze treft men aan niet alleen in zwart, maar ook in verscheidene mode-tinten, als donker smaragd, diep robijn rood etc. (fig. 3). Dat knoopen thans ook de avondmode ver overen, bewijst onze laatste silhouette. Het be treft hier een mooie vlotte robe, die volgens de nieuwste tendenzen, korte, onder den elle boog met elastiek sluitende, halve mouwen heeft. Het schuin gekruiste lijfje en de breeder Biedermeierceintuur garandeeren een interes sant lijnenspel. De garneering bestaat uitslui tend uit drie groote, fraai bewerkte diamant- knoopen, die opzij den ceintuur vasthouden. (Natuurlijk komen nog ofndere typen in aan merking voor het avondtoilet, vooral de deco ratieve, gekleurde kristallen, die op geslepen amethysten, saphieren e.a. gelijken. Ook knoopen van rozenkwarts staan zeer goed. Voor aparte namidagskleeding kiest men gaarne de kleine, hoekvormig geslepen lapis- lazuli-knoopjes, die vooral op den ondergrond van zwarte zijde mooi uitkomen. Omdat knoopen van dit genre steeds weer te gebruiken zijn, vertegenwoordigen zij een blij vende waarde. R. in rondgaande toeren de lehgte van de duim. In de laatste toeren mindert men eenige steken weg tot op 8 S. 10 steken na, die men met naald 'en draad bijeenhaalt en aan de binnenkant af-j WeggeTaten"'in dê'beschrijving van: hecht. ..jmjn/iM ju?jAHiviifli'/i üt*_ gemaakte steken van den middelvinger, de 7 steken van den bovenkant, 6 opgezette steken en de 6 steken van den onderkant en voor de pink "de 6 bijgemaakte van den ringvinger en de overige 14 steken. Bij den rechterhandschoen begint de geer van de duim tusschen de 36e en 37e steek. Jongenstrui. Een lezeres uit „Amsterdam" vraagt om een patroon voor een jumper. Ik zal mijn best doen u deze zoo spoedig mogelijk te geven: maar ik betwijfel, of u hem nog vóór Sint Nicolaas zult kunnen maken, want er zijn zooveel aanvragen vóór de uwe geweest en onze ruimte is zóó be perkt. Intusschen dank ik u. hartelijk voor uw vriendelijk schrijven en in het bijzonder dat u mij attent op gemaakt hebt, dat er een ge- tle jongenstrui, waardoor de duidelijkheid er van te wenschen overliet; hier volgt dit: In „Het Rijk der Vrouwen" van het Zondag- oehtendblad van 30 October heeft de zetter per ongeluk een gedeelte van de mouw van de, trui voor een jongen van 10 jaar er tusschen uit ge laten. Daarom hier nog eens de mouw: De mouw begint men aan den bovenkant en zet hier voor 16 ste ken op, breit deze af wisselend: 1 toer rechts, 1 toer averechts, eerst 20 toeren waarbij aan het eind van elke toer 3 steken erbij worden op gezet. Men heeft nu 76 steken verkregen; deze worden nu in de rondte verder gebreid. Men breit 112 toeren rechts, waar bij men elke 7e toer aan het begin en het einde van de toer, 1 steek mindert. Aan de overblijvende 44 steken breit Kniewarmer. men de manchet met de bruine wol, nl. 16 toeren afwisselend 2 steken rechts, 2 steken averechts, daarna kant men af. Smyrna-vloerkleedjes. Een abonnée uit „Buitenveldert" vraagt, hoe zij een Smyrna-vloerkleedje zoo moet afmaken, dat de draden niet meer los kunnen laten. Het beste doet u den achterkant van 't kleedje te bevochtigen met een oplossing van peroxyde, verdund 1 op 6. Hier volgt een patroon voor een kniewarmer, die een abonnée uit „Tilburg" ons vraagt. Het aantal steken, dat men opzet, hangt af van de dikte van het been, waarvoor hij be stemt Is Men maakt eerst een boord van onge veer 30 toeren, 2 steken rechts, 2 Bteken averechts; vervolgens neemt men 12 k 14 ste ken ervan op een naald, deze steken breit men aan den averechtschen kant en neemt 2 steken meer mee, dan keert men het werk om, breit de steken rechts (de eerste steek wordt afge haald) en neemt weer 2 steken mee; zoo gaat men voort totdat men drie-vierde der steken gebruikt heeft. Daarna breit men weer in de rondte 30 toeren rechts en tenslotte een boord van 30 toeren: 2 steken rechts, 2 steken averechts, en daarna kant men af en is de knie warmer klaar. TANTE TOET. Onder de menschelijke ondernemingen, dit durf ik zonder overdrijving zeggen, is er geen, die hooger en edeler kan genoemd worden, dan de oprichting van een Universiteit. Kardinaal Newman in zijn lezing over „Christendom en wetenschappelijk onderzo® Het machtigste middel om het Gods rijk te bevestigen en uit te breiden is het onderwijs, van boven of beneden doordrongen van een echt katholie ken geest, en de onmisbare sluitsteen van dezen bouw is de katholieke universiteit. Het Hoogwaardig Epislcopaat tot de Katholieken van Nederland, 8 Sep tember 1921. III. (8lot). De moord op Raspoetin besliste meteen over het lot van het czarisme. De gebeurtenissen volgden nu elkaar met een angstwekkende snel heid op. 12 Maart 1917 breekt de revolutie uit. Drie dagen later wordt czaar Nicolaas gedwongen afstand te doen. Op 21 Maart wordt de keizerlijke familie, de familie Romanof, zooals zij nu genoemd werd, door den „wil des volks" gevangen verklaard in haar paleis te Czarkoie-Selo. Maar, daar de czaar nog in het hoofdkwartier te Mohilen ver toeft, blijft Alexandra Feodorowna alleen met haar kinderen. Eerst is zij den toestand nog niet volkomen bewust, kan zij er nog niet in gelooven. Maar dan ziet zij, hoe allen, die haar gunsten gedeeld hebben, haar lafhartig verlaten en de zijde van de revolutie kiezen. Haar zoon en vier dochters zijn tegelijk door een besmettelijke ziekte aan getast, de czarina alleen kan hen dag en nacht verplegen. Maar de ernstigste kwelling voor de ongeluk kige vrouw is, dat zij in onzekerheid leeft om' trent het lot van haar gemaal. Eerst na acht dagen komt czaar Nicolaas zich als een gevan gene bij haar voegen. Gedurende de maand Augustus vreest het zwakke voorloopige bewind, onder voortduren de bedreiging van het steeds groeiende bolsje wisme, dat de keizerlijke familie niet meer veilig zal zijn in de onmiddellijke omgeving van Petersburg en besluit de keizerlijke familie over te brengen naar Tobolsk, het eerste station aan den grooten weg naar Siberië, een kleine, rustige stad, ver afgelegen van de spoorlijnen en waar de inwoners het oude czarisme niet ongenegen waren geweest. Op 26 Augustus werd de czaren-familie te Tobolsk ondergebracht in een huis, dat met een palissade was omringd en streng bewaakt werd als een gevangenis. Het voorloopig bewtnd had de familie ver gund onder haar trouwste personeel een keuze te doen, maar da meesten bedankten verder voor de eer. De eenigen, die haar in deze ure van beproeving oprecht trouw bleven, waren de adjudant Tatistchen, de hofmaarschalk prins Dolgorowsky, de eeredame gravin Hendrikow, de lectrice Schneider, doctor Botkine en de leermeester van den czarewitch Pierre Gilllard, een Zwitser van geboorte, die zeker vrijwillig had kunnen heengaan. Streng bewaakt en in al hun gedragingen voortdurend bespionneerd, leidden de gevange nen een bijna ondragelijk leven. Een der zwaar ste beproevingen was, dat zij van alle nieuws verstoken bleven. Alleen vernamen zij in den loop der maand Augustus, dat de sovjets van Petersburg het voorloopig bewind omver had den geworpen, en dat alle openbare macht in de handen van Lenin was overgegaan. Van dat oogenblik af, gingen de ergste ver schrikkingen over het oude Rusland; De kleine bezetting te Tobolsk, welke de keizerlijke ge vangenen te bewaken had, werd vervangen door roode gardisten, die zoo brutaal mogelijk op traden. Alexandra Feodorowna verdroeg al deze be proevingen en vernederingen met een zeldzame grootheid van karakter. „Laten wij niet In ver zet komen", sprak zij gelaten, ,,'t Is God, die ons deze vernedering overzendt. Laten wij haar aanvaarden voor ons eeuwig heil. Vóór op Gol gotha te sterven, heeft ook Christus den beker des lijdens gedronken tot den laatsten drup pel".... En aan een van haar dochters dicteerde zij het volgend gebed„Heer, geef ons in déze dagen het geduld om al de kwellingen van onze beulen te verdragen. Help ons schande en be- leediging te lijden. Geef ons de bovenmensche- lijke kracht om voor onze vijanden te bidden."— Op 22 April kwam Barik Takoblew als afge vaardigde van het centraal uitvoerend comité van Moskou naar Tobolsk Hij had de buiten gewone volmacht om op staanden voet eenieder te doen fusilleeren, die zijn bevelen niet zou ge hoorzamen. Hij deelde aan Nicolaas Romanof mede, dat hij opdracht had hem, met zijn fami lie en lotgenooten weg te voeren voor een reir van vier of vijf dagen, zonder dat hij een be paalde bestemming kon opgeven. Op de drin gende vragen van den czaar over het doel van deze geheimzinnige reis, antwoord Yakoblew slechts met vage uitvluchten. Nicolaas verkeerde nog in de meening, dat men hem naar Moskou wilde brengen om hem daar het vredesverdrag van Brest-Litowsk te laten teekenen. In Mei daaropvolgend werd heel de keizer lijke familie weer samengebracht in Jekateri- nenburg, een stad gelegen in het centrum van den Oeral. Nicolaas Romanof en de zijnen krijgen voor verblijf een eenvoudig, maar zwaar versterkt huis toegewezen, dat het „Huis Ipatief' heette. Deze naam Ipatief moest wel bijzonderen in druk maken op den czaar en de czarina.Wanthet was in het klooster Ipatief geweest, dat in 1613 de stichter en grondlegger van hun dynastie, Michael Feodorowitch Romanof, eenmaal de kroon van autocratisch czaar had aangenomen. De gang van het noodlot zou nu willen, dat de zelfde naam Ipatief zoowel den glorieuzen op gang als het tragische einde der Romanofs zou patroneeren. De ongelukkige vorsten bemerkten weldra, dat men besloten was hen voortaan zonder eenig respect en mededoogen te behandelen. De meeste dienaren, die hun nog trouw waren ge bleven, werden hun ontnomen. Het bestuur van het Huis Ipatief werd in handen gegeven van twee Joodsche commis sarissen, Jacob Jourowsky en Choja Golostche- kiné, twee verwoede bolsjewisten, wien het uit voerend comité de geheimste opdrachten en onbeperkte volmachten had verstrekt. De czarenfamilie had niet meer te re op de geringste vrijheid van beweging- t_ alle deuren en op alle gangen waren posten uitgezet. Het leven was vols ag dragelijk geworden. Tnurowsky Tegen 12 Juli openbaarde zich bu n en Golostchekine een bulte°g^°eVolutionnaire Het gerucht ging, dat het contra Witte leger naar Jekatermenburg^^ y^meuwe^nMructies betreffende het lot der Romanofs bij Lenin inwinren. De avond van 16 Juli was a s g r de gevangenen voorbijgegaan. Na he^ s°''^ avo«d- maal had men wat verstrooiing gezocht m het kaartspel en daarna eenige hoofdstukken uit het Evangelie voorgelezen. Om half elf had men zich te rusten begeven. Drie uur later werd de familie door een on gewoon leven gewekt. De deur werd geopend, Jourowsky trad binnen en zeide: „Staat op en kleedt u snel aan, gij wordt ergens anders heengevoerd, want de witte troepen naderen Jekaterinenburg. Alle gevangenen, de keizer, de keizerin, de dr. Bot- czarewitch, de vier groot-hertoginnen-^ egn kine en drie bedienden werden same laag en donker vertrek gevoerd. distj >>bln. „Wacht hier", zeide een roodes nen enkele oogenblikken komt halen"- jen geen onmiddel- De gevangenen vermoeid om lijk gevaar. De czaaiJraanVakken czarewitch len voor de keizerin en den die niet langer ™e°ater wordt de deur van Maar een oogenblik n het vertrek ruw P6D' f 1b°"sjewis- tische commissaris verschVgev.3 Ig,j door tiental soldaten met de revolver m de vuist, tiental soma w00rd te zeggen, geeft You- Zonder verder ee seeit ïou rnwskv een teeken en scniet op czaar Nicolaas, door den bliksem getroffen, neervalt. Fen'eil van schrik, een salvo van schoten, en alle gevangenen liggen tegen den grond in een van bloed. Het heele schrikkelijke -tooneel heeft geen twee minuten geduurd. Nu moeten ae lichamen nog spoorloos ver- clwijï1611' Moskou heeft alles tot in de kleinste finesses voorgeschreven en bepaald. De nog warme en bloedende lijken worden in haast op een vracht auto geladen. Men rijdt ze naar een donker bosch op eenige mijlen afstand van Jekaterinen burg. Midden in dit woud, liggen de schachten van een verlaten mijn. De plaats is dagen te voren met zorg gekozen. De lijken worden geplunderd en ontkleed, daarna niet groote slagersmessen in stukken gesneden. De resten worden met een verterend vocht en daarna met een paar honderd liter petroleum overgoten en in hrand gestoken En zoo werd in den nacht van 16 op 17 Juli 1918 een der meest sinistere misdaden voltrok ken, die de geschiedenis der menschheid ooit heeft aanschouwd. Zoo eindigde ook het noodlottige leven van Alexandra Feodorowna naar het woord, waar mede Maurice Paleoloque haar levensboek be sluit, een lang martelaarschap, heldhaftig ge dragen, zonder een kreet va,n opstand of ver schrikking, zonder een klacht of een zucht, een martelaarschap, dat de ware menschelijke en christelijke kroon zal zijn van deze laatste kei zerin van Rusland, de eenige kroon ook, die haar groot zal doen schijnen, haar verontschul digen en vergeven zal voor het oordeel van het nageslacht. Een ontzaggelijk medelijden gaat uit naar haar die herinneren doet aan de meest nood lottige heldinnen uit de klassieke Grieksche tragedie. P. HYACINTH HERMANS. Pari) 3, 9 November ree». Vorige jaren droeg men het tailleur-costuum bijna uitsluitend in de lente en den herfst. Dit jaar schijnt het ook een populair wintercos- tuum te worden. Zoowel voor den ochtend als voor den na middag,, al naar het karakter, dat het vertoont, vormt het een buitengewoon practisch toilet, dat ons veroorlooft den langen mantel en, dan thuis te laten. Men moet het tail leur-costuum dan na tuurlijk kiezen uit een van de dikke wollen 'stoffen, waar uit ook de mantels worden gemaakt, zoodat de tailleur even warm en com fortabel zit. Evenals de man tels worden de nieuwe tailleurs overvloedig met bont gegarneerd. Men kiest er bovendien goed gesloten en aansluitende model len voor. Hiernaast geven wij een zeer modern aantrekkelijk model. Het costuum is van dikke diagonale wol in een roodachtige kastanje tint. Het jaquette is kort, maar sluit van bo ven tot heneden om het figuur. De sluiting is heel sierlijk afge lijnd door een rij koperen knoopen en een col van origineel model van kastanje astrakan. De mouw krijgt een typisch effect door de garneering met twee hontstrooken op de plaats van den elleboog, wat wel iets aan sommige middeleeuwsche wapenuitrustingen doet den ken. De rok is heel eenvoudig en heeft slechts twee plooien tot halverhoogte, die eveneens met knoopen zijn afgelijnd, zoodat. de knoop- versiering van het jaquette op den rok schijnt door te loopen Bij het costuum wordt een kleine baret van kastanje daim gedragen, waar door een aardig geheel wordt verkregen. De Czarcu-itsch en zijn oppasser, de matroos Derewenko.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6