LEZERS VAN ONS BLAD. GEADVERTEERDE ARTIKELEN. JUSTITIE IN DE TWEEDE KAMER. DONDERDAG 17 NOVEMBER 1932 HANZE IN HET BISDOM HAARLEM. Centrale Raad te 's-Gravenhage. LEGENDEN OVER RECHT .ROOMSCH DE MEENING VAN MINISTER DONNER HET VERDWENEN BANKBILJET. DE ROOFOVERVAL TE HESSEN- BEMMEL. EEN ZWERFTOCHT DOOR DE BOSSCHEN. DE BRAND OP DE „P. C. HOOFT'' per luchtpost aangebrand INTERESSANT® pR0,"'K Ontbinding het AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. RADIO-PROGRAMMA RADIO-BERICHTEN Moderne kooplieden geven door hunne advertentiën in de dagbladen blijk, met hunne aanbiedingen de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Zij treden met hunne producten en de prijzen, welke zij er voor rekenen, openlijk op en leveren hierdoor het bewijs, aan het publiek de beslissing in daden van koop te durven overlaten. De meest geadverteerde goederen vinden den groot sten aftrek. Zij zijn bijna altijd de beste en de goed koopste. Koopt dus uitsluitend '«"BH! Te 's-Gravenhage hield gisteren de Hanze in het Bisdom Haarlem, haar centrale raadsver gadering. Dinsdag werd begonnen met een H. Mis welke rector L. Brink, geestelijk adviseur van de Haagsche afdeeling, in de St. Theresiakerk opdroeg. Om tien uur vereenigde men zich in de groote zaal van „Amicitia", waar de bondsvoorzitter, de heer C. J. G. Struijcken, na een welkomst woord van den voorzitter der Haagsche afd., den heer Th. Dresmé, de openingsrede uitsprak. Spr. begon met Minister Verschuur geluk te wenschen met de aanneming van de Bedrijfs- radenwet door de Tweede Kamer. De Katho lieke middenstand verheugt zich van ganscher harte over de aanneming van deze wet en voor al over den vorm, waarin zij is tot stand ge komen. In de crisis, waaronder ons bedrijfsleven nu al drie jaar zoo treurig gebukt gaat, is nog steeds geen verbetering te constateeren. Het blijkt, dat voor den middenstand de kwade ge volgen van de crisis nu eerst ten volle zijn begonnen door te werken. Hier in Isederland bedroeg het aantal faillissementen over de eerste 10 maanden van 1932, duizend meer dan in hetzelfde tijdvak van 1931. toen het aantal faillissementen 2870 was. De vraag rijst, of niet de tijd gekomen is, dat ook aan den middenstand van overheids wege steun moet worden geboden. Wij meenen, dat, evenals in den mobilisatie tijd is gebeurd, de mogelijkheid geopend moet worden om aan middenstandsbedryven, die door de crisis in moeilijkheden verkeeren, met medewerking en met garantie van den staat voorschotten te verleenen. Onder de middelen zoo ging spf. dan verder, die moeten dienen om het tekort op de Staats begroting te overbruggen, komt ook weer voor onze oude bekende, de weeldebelasting. Wij mogen verwachten, dat als invoering van een weeldebelasting onvermijdelijk blijkt, de hef fing zóó zal geschieden, dat het bedrijfsleven in productie en distributie er zoo weinig last van ondervindt. Nog een anderen eisch stelt de middenstand in dezen crisistijd: n.l. dat bij de uitvoering van allerlei crisismaatregelen aan de taak van den distribueerenden middenstand niet wórdt ge raakt. De distribueerende middenstand heeft werkelijk in dezen tijd al voldoende van de ge daalde koopkracht te lijden. Wij verlangen, dat bij de verleening van crisishulp en bij het op zetten van crisismaatregelen de taak van den middenstand niet wordt aangetast. Wij verlan gen, dat bij de levering en distributie van goederen de middenstand normaal blijft inge schakeld. Terecht heeft de leiding van den Ned. R- K. Middenstandsbond het noodig geoordeeld, dat krachtig werd opgekomen tegen betoogingen, waarin de katholieke middenstand in het vaar water van een neutrale belangenpolitiek werd gelokt met critiek en met „argumenten", die ook op zich zelf al het scherpste verzet moesten uitlokken. Het heillooze plan om een neutrale belangenpartij te stichten of om belangengroe pen te vormen in de verschillende politieke par tijen is prijs gegeven. Het kan van belang zijn, dat de vraagstuk ken van den middenstand, voor zoover zij op politiek terrein liggen, onder onze katholieke middenstanders meer belangstelling genieten. Maar ook daarvoor hebben wij geen studieclubs in de R. K. Staatspartij noodig. De bestudeering van die vraagstukken hoort thuis in onze eigen vereenigingen. Men kan daarvoor in onze eigen organisatie aparte stu dieclubs vormen. Bij het punt mededeelingen zeide mr. Bach, dat op 1 Januari 1933 het wederzijdsch verplicht lidmaatschap van stands- en vakorganisatie vol ledig in werking treedt. In verband hiermede worden de statuten van den Ned, R. K. Middenstandsbond gewijzigd. De afdeelingen zullen deze statuten om advies ont vangen. De wijziging der statuten van de Haar- lemsche Hanze zal op den voorjaars-centrale- raad 1933 ter tafel komen. De secretaris, de heer W. Boon Jzn., deed vervolgens mededeelingen over instellingen van de Hanze. Het fonds uitkeering bij overlijden steeg met 210 tot 1400 leden en overschreed voor het eerst het millioen gulden verzekerd kapitaal De informatie- en incasso-afdeeling zal voor 1933 worden uitgebreid. De glasverzekering ging flink vooruit. Het Santos-fonds steeg sinds 1930 met 4114. Voor 1932 werden alleen uit „Haar lem" 38 patiënten opgenomen, een crisisgetal. Tenslotte wekte spr. op tot propaganda voor het radio-Hanzekwartiertje Zondags na de Hoog mis. De bondsadviseur, rector Bots, vroeg de aan dacht voor de commissies van bijstand. Het jaarverslag over 1931 van den bondspen ningmeester sluit met een batig saldo van 2367.17, dat reeds te vorigen jare werd ge reserveerd voor het zilveren bondsfeest. Ruim de helft van dit bedrag is hiervoor besteed. De bondspenningmeester werd onder dank gedé chargeerd. De commissie tot nazien der boeken beval het aanstellen van een accountant aan. Naar aanleiding van opmerkingen welke bij de bondsbegrooting 1933 werden gemaakt, zeide de voorzitter, dat, na de ervaringen welke men vroeger heeft opgedaan, over salarissen en ver zekeringen op den centralen raad niet wordt ge sproken. Voor deze zaak is het hoofdbestuur. Dit beoordeelt of de belooning voor den gepresteer- dcn arbeid behoorlijk is. Bij den post „Economisch verweer" gaf de heer H. E. van den Brule (hoofdbestuur) een uiteenzetting van de besprekingen tusschen de Haarlemsche Htanze en de federatie. De ten de ze ingestelde commissie acht de beste oplossing: Concentratie van alle Hanzebureaux, onder een algemeen directeur, De concentratie zal ken nen de afdeeling wetenschappelijke behartiging der middenstandsbelangen, de afd. buitendienst, de commercieele afdeeling, de economische af deeling, de afd. verzekeringen en de afd. admi nistratie en schrijfkamer. Alle goede ambtena ren zullen in deze concentratie worden onder gebracht. Een tweetal afdeelingen heeft nieuwe krachten noodig. Spr. vroeg bij goedkeuring van den post ad ƒ2500, machtiging om dit schema te verwezenlijken, hetgeen begin 1933 een feit zal kunnen zijn. Spr. wil niet terug, maar de gelden, die door de concentratie vrij komen, benutten voor ver dere perfectionneering van de organisatie. De machtiging voor het werk mag het hoofd bestuur vandaag niet onthouden worden. Wordt de zaak niet goed voor elkaar gebracht dan kan men naderhand de middelen onthouden. De voorjaarsvergadering zal een volledig inzicht in den gang van zaken geven. Het definitieve voorstel kan aan de afdeelingen ter kennis worden gebracht. Voor een beslissing over de stichting van een landelijken R.K. Middenstands bond is* op het f-ogenblik de tijd nog niet rijp. Er wordt verschillend over gedacht. De begrootingspost: „Economisch verweer" werd daarop met alleen de afd. Rotterdam te gen aanvaard. De post „Propaganda" op de begrooting ge bracht ten einde aan de groote afdeelingen, die op hijzonder bezwarende kosten zitten een tegemoetkoming te kunnen verleenen in de kosten voor instandhouding en uitbreiding van hnn ledental, werd na langdurige debatten aan genomen met 232 tegen 60 stemmen. De begrooting 1933 werd z. h. s. aangeno men. Het voorstel van het hoofdbestuur in zake concentratie der Hanze-bureaux werd z. h. s. aangenomen. De plaats der volgende jaarvergaderinig werd ter bepaling aan het hoofdbestuur over gelaten. Vervolgens was het woord aan den heer J. J. R. Schmal, hoofd van de onderafdeeling voor middenstandsaangelegenheden van het departement voor Economische Zaken en Ar beid, die een inleiding hield over „Het. econo misch instituut vóór den middenstand". Hierna, kreeg dr. P. G. -Knibbe, secretaris van. de Kamer van. Koophandel te Leiden, het woord voor zijn inleiding over „De goederen- ruil met Duitschland". Spr. eindigde met den wensch, dat een be- Dirk Witte, de dichter-componist van Hol- landsche voordrachtsliedjes, die op zoo tragische ivijze bij een auto-ongeval om het leven kwam. sluit tot centralisatie van den goederenruil met Duitschland zal worden genomen. Bestuursverkiezing De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de heer P. J. M. van Tetering (Haarlem) werd herkozen en ln de vaeatnre-G. Dekker (Amster- dam) werd gekozen de heer H. G. Ruhe (Am sterdam). De voorzitter sprak een hartelijk dankwoord tot den heer Dekker voor zijn werk in de organisatie en stelde de vergadering voor hem tot eerelid te benoemen der Haar lemsche Hanze, met welk voorstel de vergade ring onder applaus instemde. De heer G. Dek ker uitte zijn grooten dank voor deze onder scheiding. Voorstellen. Vervolgens behandelde men de voorstellen van hoofdbestuur en afdeelingen. Het voorstel van het hoofdbestuur tot opheffing van het weerstandsfonds en om de gelden te voegen bij het stamkapitaal van het voorschotinstituut, werd aanvaard. Het voorstel-Schagen, vragend de instelling van een commissie tot onderzoek naar een pro gressieve hondscontributie, vond verschillende voorstanders. De bondssecretaris ried aan om in het klein te beginnen, n.l. met de plaatse lijke afdeelingen. Slaagt deze proef, dan kan de diocesane bond de zaak nader onder oogen zien. De heer Van den Brule zeide, dat het hoofdbestuur voldoende competent was om deze zaak te kunnen bezien. Wat Schagen vraagt is onuitvoerbaar. Het voorstel-Schagen werd met groote meerderheid Verworpen. Het prae-advies van het hoofdbestuur op het voorstel-Voorhout inzake goederenruil met Duitschland werd aangenomen. Het hoofdbe stuur zal de afdeelingen nadere voorstellen toezenden. Op het' voorstel-Leiden betreffende de han delspolitiek tegenover Duitschland had het hoofdbestuur geprae-adviseerd dat het den Ned. R.-IC. -Middenstandsbond zal verzoeken het voorstel in de crisis-commissie van den Raad van Overleg uit de vier groote R.-IC. standsorganisaties aan de orde te stellen. Aldus werd besloten. Het Instemmend prae-advies van het hoofd bestuur op het voorstel Den Haag, betreffende meer eenheid in het R.-K. Middenstandshan- delsonderwijs, werd aanvaard. Hierna hield mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar een inleiding over „De winkelsluitings wet, haar practijk en uitvoering". Een geanimeerd debat volgde waarbij tal van grieven werden geuit. Bij de rondvraag wees de afd. Lelden erop, dat het Nationaal Crisis Comité zijn giften dis tribueert met uitschakeling van den midden stand. In verband hiermede werd de volgende motie van het hoofdbestuur aanvaard: „Dé R-K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem, in Centrale raadsvergadering bijeen gehoord de besprekingen, over dë verstrekking van „en masse" ingekochte goederen door het Nationaal Crisiscomité, constateert: dat het Nationaal Crisis Comité, aldus han delende, raakt aan de taak van den handel- drijvenden middenstand en dat de distribueerende mldidenatia-nd ln dezen crisistijd minder dan ooit deze beperking van zijn werkterrein en van zijn omzet kan aanvaarden, verlangt, dat het Nationaal Crisis Comité er van afziet te treden op het terrein van den distribueerenden en diens toch reeds sterk ge slonken omzetmogelijkheid nog meer te be perken, verlangt, dat bij de vertrekking v. goederen aan steunbehoevenden de handeldrijvende mid denstand normaal als leverancier en distribuant blijft ingeschakeld, draagt 't hoofdbestuur op deze motie ter ken nis te brengen van 't Nat. Crisis Comité en alle noodige stappen te doen tot handhaving van de hier uitgesproken richtlijn." Na afwerking der rondvaag, werd de ver gadering te kwart voor zeven uur gesloten. Er zijn grievende uitdrukkingen gebruikt De hegrooting van Justitie voor 1933 sluit met 27.157.454 zoodat er, vergeleken met 1932 ƒ1.946.439 minder is geraamd dan voor 1932 werd toegestaan. Maar al hing dan de schaduw der versobering over deze hegroo ting, veel woorden werden er niet aan gewijd, daar de. voornaamste maatregel, de opheffing .1, van 7 rechtbanken èn 48 kantongerechten, later wel zal besproken worden. Pil wil volstrekt niet zeggen, dat .er gëen belangstelling was want' niet minder daii ze ventien leden hebben het woord gevoerd en meer dan één hunner heeft de rechterlijke macht besproken op eën 'wijze, welke- wij -alles behalve kunnen bewonderen. Integendeel, déze heeft ons gegriefd in zooverre men doodge moedereerd uitging van de stellin-g hls zouden katholieke rechters met schending van hun ambtseed en dus tegen hun geweten, zich maar heel rustig losmaken van de wet, die zij ge zworen hebben te zullen handhaven, om de' voorkeur te geven aan wat men aanduidt als „roomsch recht". Dat anti-papisten als de Lingbekiaan Peere- hoom en de Kerstiaan ds. Zandt zulke insinua ties spuien, is ons verklaarbaar. En dat zij daarbij gezelschap krijgen van dén' commu nist Wijnkoop eveneens, al meenen wij. dat deze zeker niet dë gelegenheid zou hebben gekregen zóóver buiten de orde te gaan. indien mr- van Schalk, niet eenige oogéhblikken op den vo.orzitteTsstoel vervangen ware geweest door den heerSchaper. Maar dat. ook overi gens ernstige mannen als de soc.-dem. heeren ds. v.' d. Heide én Drop zulke klakkelooze be weringen verder' ë'olpOrteeren, stemt toch wel triest. VeeV niet-katholieken schfjnen in den waan te verkeeren, dat een katholieke ambtenaar of rechter; zich soms in; geweten; niet gebonden zou achten aan Ae wetten des lamls. Dit is een afschuwelijk misverstand. Katholieke, -uitvoer ders van de wet, in welke functie ook, hebben zich uitsluitend te richten naar de Nederland- sche wet. Zouden zij inderdaad hij een con creet geval meenen, niet overeenkomstig deze wet të kunnenh'andëlen zonder tevens tegen eigen geweten te handelen, dan zouden zij van zelfsprekend nooit hun ambtseed mogen schen den, maar eerder hun ambt moeten neerleg gen. Naar het oordeel van een bij uitstek be voegd katholiek theoloog als dr. van Noort, bestaat zulk een géval in werkelijkheid niet en kan iedere katholiek zonder zijn geweten geweld aan te doen, zijn ambt uitoefenen, maar het moge hier dan nog eens uitdrukkelijk worden gezegd. Des te meer verheugde het ons, dat mr. van Hellenberg Hubar kort maar waardig de valsche beschuldigingen tegen de rechters te rugwees en bizondere vermelding verdient de even hoofsche als stringente wijze, waarop de heer Maenen de verdediging op zich nam van den belasterden Maastrichtschen voogdij raad. want dat dit college in den „Open Brief" van zekeren ds. Cladder inderdaad beklad is; toonde de Limhurgsche afgevaardigde zóó. evi dent aan, dat. de heer Peereboom. die na hem sprak, er geen woord tegen in wist te bren gen. En tenslotte was er de protestantsche Mi nister van Justitie zelf, die zijn gezaghebbend oordeel gaf over de handelwijze der aangevallen colleges en niet alleen de beschuldigingen te gen de katholieke rechters verre van zich wierp, maar in 't bizonder ook den heer Drop aantoonde, hoe deze zich vergaloppeerde met het Bredasche geval en tegenover Maenen royaal toegaf, dat er hij den Maastrichtschen Voogdijraad, in één geval hoogstens van „culpa" maar zeker niet van „dolus" gespro ken kon worden en dat dit college wel dege lijk zijn vertrouwen bezat. Het eenige wat de Minister met- zijn reprimande bedoeld had, was te zeggen, dat hij volkomen de psycho logische moeilijkheid begreep van ambtenaren, die voor het dilemma stonden van het huns inziens eeuwige heil van een kind eenerzijds en handhaving van de geestelijke positie, waar in het hij ónder voogdij-stelling verkeerde, an derzijds, maar dat z.i. strikt ambtelijk gewaakt diende te worden voor continuïteit in de gods dienstige opvoeding van onder voogdij gestelde kinderen. Dat de Minister erkende, dat deze laatste kwestie vooral zeer moeilijk kan zijn bij e.v. herstel in ouderlijke macht, bewijst, dat Z.Exc. evenals trouwens de c.h. mej. dr. Katz, de zaken minder eenvoudig ziet dan de vele rech ters aan den wal, die maar dadelijk klaar staan met hun vonnis over de Bossche rech ters. Wijselijk liet de Minister zich niet uit over deze zaak,- die- nog door het Bossche Hof be slist moet worden. Maar het zal ons benieu wen, wat de Minister in 't vervolg zal zeggen aan 'Voogdijraden, die het katholiek worden van kinderen toelaten, indien het Hof, con form de meening van den procureur-generaal, zou besluiten katholieke kinderen te laten op voeden- door' niet-katholiekè Cmd-ers,- die her stel van hun gezag-vragen en'de Hóoge Raad zulk een arrest niet'zal breken. Eëh tikje' anti.papismè, zij het dan -zeer Tatènt, lag ook in inri van Rappard's opmér- -king, dat sommige Criéispaëhtkamersgeheel uit katholieken -warén samengesteld. Terecht Wéés 'de anti-rèv. heer v. 'd. Heuvel 'er op, dat er in gebieden; waar een derde der bevolking katholiek is, ook wel kamers bestaan, geheel uit niet-katholieken samengesteld. Inderdaad, eii niet alleen Crlsispachtkamers Maar wij zullen ons wel tienmaal Wachten eer wij zou- den durven bewérén, dat niet-katholiéke rech ters of-voogdijraden de landswetten opzettelijk niet zouden toepassen. Zulke opgehoorde be schuldigingen schijnen echter van geen betee- kenis als ze tegen katholieken worden geuit- De Crisispachtwet is nog in dubbel opzicht besproken. Eenerzijds wilde men vaste criteria in de wet, hetgeen practisch zou neerkomen op schaal-indeelingen volgens den Minister. Anderzijds wilde men-, vooral als de getrof fenen mede door de Crisispachtwet in moei lijkheden raakten, executies van de zijde der hypotheekbank -zien voorkomen. Dat de Mi nister; hier aarzelde en ganscli niet dadelijk boog voor de Duitsche exempels; waarop dr Lovink wees, scheen ons nog al begrijpelijk, al ziet hij de moeilijkheden, waarop barön Van Voorst tot Voorst ernstig wees, wel in. In 'dit verband wijzen wij ér op dat de Minister 'een Vergoeding in uitzicht heeft gesteld voor de deskundigen, in de Crlsispachtkamers. ..Ook: de verkeerswetgeving met al wat daar aan vast zit, heeft meer klemmen dan zelfs mr. Duys vermoedt. Van belang lijkt ons echter wat deze sóc. dem, automobilist zei over het niet dempen van lichten. Inderdaad meenen wij, dat hier streng opgetreden moet worden en het is ons. als men toch zooveel over reor ganisatie der politie spreekt een zaak, welke men heter doet vorioopig maar niet te laten rusten, zooals mr. v. Hellenberg Hubar terecht opmerkte een raadsel, dat aan niet meer vaste weggebruikers bekeuringsbevoegdheid wordt verleend. De vrees „op de bon" te kun nen raken, achten wij voor menigen verkeers- misdadiger het eenige middel om hem te lee- ren de wegregels te eerbiedigen, zooals baron van Voorst tot Voorst wat meer preventief toe zicht op verdachte individuen wil om 't plat teland te beveiligen. Gemakkelijk te regelen lijkt ons ook al niet een uniformverbod, waar de heer Duys zoo op aandringt. Oppervlakkig gezien lijkt de defi nitie heel gemakkelijk, maar als men leest en ziet, hoe b.v. Mexieaansche bisschoppen door de wet gedwongen worden in politiek te loopen, h -rijpt mén pas, boe elke zaak haar keer zijde heeft, en voelen wij ook, dat de Minister aarzelt, al heeft hij een voor-ontwerp gereed. De vrijheid aantasten, is gemakkelijk genoeg; baar zooveel mogelijk laten bestaan en tevens de orde handhaven, komt ons verkieslijker voor, al is 't mogelijk, dat de politieke verhou dingen hier zóó worden als we ze nu in Duitschland zien Dht tegenhouden, is mede een werk van de partij waartoe de heer Duys behoort Indien wij vermelden, dat Maenen nog eens de kwestie der mijnschade aangesneden heeft, welke de Minister voorloopig bevredigend ge regeld acht, en dat de heer van Hellenberg Hubar er op heeft aangedrongen het incassee- ren van kleine vorderingen te regelen en de levensverzekeringspolissen, althans tot een be paald bedrag, niet ln een faillieten hoedel te betrekken, zouden wij dit overzicht kunnen hesluiten, ware het niet, dat wij er even op knoeten Wijzen, dat de Minister sprekend over zijn spijt te moeten bezuinigen over h_et naderend einde van zijn ministerieele leVen sprak. Och, mr. Donner is van 1891. Geboren be doelen wé. Wie zoii klagen als hij terugkwam in een rechtsch parlementair kabinet? Wij niet. GESLOTEN VERKLAARDE WEGEN Gedeputeerde Staten van Zuid Holland heb ben besloten, voor het verkeer met rijwielen in beide richtingen gesloten te verklaren het voor het algemeen rijverkeer bestemde gedeelte van den provincialen wég SpijkenisseBrielle tus schen K.M. 6.000 en K.M. 7.880, gelegen onder de gemeenten Spijkenisse, Geervliet en I-Ieen- vliet. Gedeputeerde Staten van Zuid Holland heb ben besloten den gemeenteweg onder de ge meente Alphen a. d. Rijn en den Heerenweg onder de gemeenten Alphen aan den Rijn en Woubrugge gesloten te verklaren voor hét ver keer met alle motorrijtuigen in beide richtingen. Op verschillende punten zullen waarschu wingsborden worden geplaatst. Belanghebbenden, "indien naar hun. ineening beroep van dit besluit mócht openstaan, wordt voor zooveel noodig, gewezen op artikel 9, 2e lid van het motor- en rijwielreglement en op •art. 3,-2e en 3e lid, va de motor- en- rijwielwet. Verd. onmiddellijk vrijgesproken. Voor de Amsterdamisahe arromd. rechtbank stond een 60-jarige diamantslijper terecht ver dacht van diefstal. Volgens de dagvaarding had de man zich op 3 Februari van dit jaar, terwijl hij stond te wachten voor een loket van het postagentschap aan de Scheldestraat, meester gemaakt van een bankbiljet van 100 dat door een cliënt, die vóór hem werd geholpen ter betaling was neergelegd. Uit de getuigenverklaringen bleek hoege naamd niets van de schuld van verdachte. De getuigen spraken elkaar op verschillende pun ten tegen, geen hunner had gezien, dat verd. het biljet wegnam. De postambtenaar had het biljet slechts op mysterieuss wijze "in het niet" zien verdwijnen. Een getuige décharge, een dame, die met het biljet van 100 zou hebben betaald, ver klaarde op de vragen van den verdediger mr. David Fraenkel dat zij, zoover zij zich kon herinneren geen biljet van 100 in betaling had gegeven. De Officier van Justitie mr. Bosch eischte echter twee maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. David Fraenkel bepleitte vrijspraak, aangezien de getuigenverklarin gen met elkaar in tegenspraak warenen van de schuld van verd. niets, gebleken ds. PL vroeg de rechtbank onmiddellijke uitspraak te doen. Na raadkamer voldeed de rechtbank aan dit verzoek en sprak verdachte vrij. EEN KIPPENDIEF, De 59-jarige J. L„ koopman koopman te Hil versum stond Dinsdag voor de Arnhemsche rechtbank terecht, wegens het plegen van een aantal kippendiefstallen in verschillende buurt schappen van de gemeenten Wageningen en Ede, Bij elkaar had hij 2 tt 300 kippen bij ver schillende landbouwers gestolen. Tegen hem werd twee en een half jaar ge vangenisstraf geëischt. Mr. -Lem uit Nijmegen pleitte vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. VERDUISTERING BIJ DE POST. De advocaat-generaal hij het Haagsch Ge rechtshof, mr. Bramta, edschte gisteren bevesiti- ging van het vonnis van de Rotterdamsche rechtbank, waarbij de thans ontslagen kantoor bediende der posterijen E. S., wegens verduis tering, gepleegd door een ambtenaar, is ver oordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. S. had zich een aantal sigarettenbons, die op zijn afdeeling aanwezig waren, toegeëigend en aan een sigarenwinkelier verkocht. SMOKKELEN VAN KOEIEN. - Nabij Schoot-Budel worden den laatsten tijd herhaaldelijk koeien-naar België over de grens gevoerd.v De Belgische douane legde gisteren beslag pp een zesta.1 zware beesten, -die (Jirect werden verkócht en 19Ó00 francs opbrachten. De smokkelaars wisten te ontkomen. Hoe de dader gearresteerd werd. Gisteren vernamen wij van officieele zijde, dat G. de K. die te Keulen is gearresteerd, als verdacht van den roofoverval te Ressen-Bem- mel op vrouw van D„ die thans weer. in. bete renden toestand verkeert, nog geruimen tijd door de Duitsche Justitie zal worden in arrest gehouden. Alvorens de IC. aan de Hollandsche Justitie zal worden uitgeleverd, zal hij eerst terecht moeten staan voor den Duitschen rech ter, wegens verboden invoer van wapens, wat in strijd is niet de noodverordening. Dit feit kan IC.- wel eenige jaren gevangenisstraf kos ten. Als hij zijn straf dan uitgezeten heeft, kan hij zijn rekening vereffenen met de Nederland- sche Justitie. Omtrent de arrestatie van de K. vernamen we nog, dat hij vijf dagen na zijn aanslag heeft rondgezworven in de omgeving van Nij megen in hetReichswald, tusschen Cleef en Kranenburg, verder in Neuss en ten slotte in Keulen. Hij bracht de nachten onder den bloo- ten hemel door en durfde met meer m de Duitsche kleine steden verschijnen, omdat hij verleden Donderdag reeds in Kranenburg'door de politie herkend was. De K. heeft zijn vlucht van Nijmegen naar Keulen op een ln het Hollandseh grensgebed gestolen fiets vol bracht. Van Zondag af vertoefde hu in Keulen in de beruchte buurten aan den Rijn, waar hu van Zondag op Maandag gelogeerd heeft in een der vele volkshotels, waar lnj in het Vreemde lingenregister zijn eigeQ naam schreef. Of- schoon zijn signalement eu loto aan politie te Keulen bekend waren, was hij ln deze be ruchte beurt, waar veel gespuis verkeert, niet opgevallen. Eerst Maandag weid zijn spoor ontdekt, toen de Nijmeegsche rechercheur Schaven, met de Duitsche echercheurs de buurt afzocht en hij het spoor vond in een asyl, waar de K. nog pas geweest was. Hier liet de rechercheur het portret van de K. achter en kreeg een waarschuwing, toen de gezochte weer op de vlakte verscheen. Schaven kon hem onmiddellijk arresteeren. De K., die ver rast was. bekende»aanvankelijk niet, maar toen hem de rechercheur verschillende feiten voor legde, bekende hij alles en -gaf toe op de oude vrouw J. v. D. te Ressen-Bemmel vijf revol verschoten gelost te hebben, toen het oude mensch hém vastgegrepen had bij zijn poging tót diefstal en mishandeling. Hij was toen van Bemmel naar Nijmegen gevlucht en werd op de Waaikade aangehouden door den politie man K. op wien hij een revolverschot loste. Daarna was hij gevlucht in een der groote kel ders van de electrische centrale aan de Waal kade te Nijmegen, waar hij bijna een heel etmaal, tot Woensdagavond, is blijven zitten. Toen hij in Nijmegen geen raad meer wist, is hij 's avonds over de grens getrokken en heeft Donderdagnacht in de open lucht bij Kranen burg geslapen. Vrijdag waagde l*ij zich weer in Nijmegen, werd toen ontdekt, maar wist aan de politie te ontkomen. Door de bosschen is hij toen op een gestolen fiets over Groesbeek naar Kra nenburg gereden. Zaterdag is hij naar Neuss gereden, sliep daar weer in de open lucht, waarna hij Zon dag in Keulen aankwam. Daar heeft hij zijn revolver verkocht voor een doosje sigaretten eenige centen. Maandag verkocht hij de fiets, maar werd hij dien verkoop beetgenomen door twee straatsujetten, die zijn fiets meena men en zeiden even geld te moeten gaan wis selen, maar niet meer terugkwamen. Hij ver klaarde nog van plan geweest te zijn om uit te wijken naar Retz of Straatsburg teneinde daar dienst te kunnen nemen in het Vreemdelin genlegioen. Wij vernamen nog, dat de K. vroeger m Nij megen reeds een oplichting gepleegd heeft en onder controle stond der reclasseering. DE KWESTIE VAN HEEK CO- TE ENSCHEDE. Woensdagmiddag heeft de rijksbemiddelaar prof. mr. Josephus Jitta ten gemeentehuize te Enschede een conferentie gehouden met par tijen betrokken bij de kwestie van Heek Co. Tijdens de bespreking heeft de rijksbemid delaar het volgende voorgesteld 1. de arbei ders-organisaties verklaren uitsluitend te be rusten in een tariefverlaging van 10 pCt. voor 'het bedoelde werk bij de firma van Heek Co. gedurende twee maanden, 2. zij zullen zich over 6 weken wenden tot de firma van Heek met de vraag welke arbeidsvoorwaarden na deze twee maanden worden aangeboden, 3. in dien mag blijken, dat de oude tarieven niet zullen worden, hersteld zal de rijksbemiddelaar indien noodig, de partijen tot een bespreking .onder zijn leiding uitnoodigen, 4. de firma van Heek Co. verklaart, tot dit overleg, bereid te zijn. De besturen der arbeiders-organisaties ver klaarden zich bereid onder deze omstandig heden hun léden te adviseerèn dit voorstel te aanvaarden. SNELLE BESTELLING VAN LUCHTUobT PAKKETTEN. Overeenkomstig de desbetreffende - lucht. tionale bepalingen werden tot d"sJresserecht postpakketten, waarvoor geen£atpostbestel- voldaan was, in de gewone pa'CK ling opgenomen. deze rege- Aangezien de geadresseerden heeft ling meermalen nadeel onde beslotelli dg Nederlandsche postadministr ketten b nen den kosteloozen m presse te doen bestellen, onnemi, se-recht niet voldaan, ia tbestelline heiS de eerstvolgende gewone postbestelling belang- rijDenVegfaadfensseerder1ullen vpor deze afzon- derlijke'bestelling geen kosten ln rekening worden gebracht. IN HET RUIM GEVALLEN. Woensdagmiddag is- de vrouw van een schip per, zekeren. A. S., uit Sliedrecht, liggende met zijn sóhip in de Ringvaart van tien Haarlem- merine.erpolder,. in het ruim van. het schip ge vallen, doör.dat=zij over een opengeslagen luik struikelde^, Mek oen .fractuur .-aan^de jyervel- kolom werd de vróuw naar een ziekenhuis te Amsterdam overgebracht. Nog steecis een vlammenzee. Gistermiddag te ongeveer half 4 sloeg het vuur even achter het middengedeelte van de „P.C. Hooft" weer fel uit. De drijvende stoom- brandspuit „Jan van der Heyden" lag nog steeds aan den stuurboordkant, over welke zijde het schip slagzij maakt, gemeerd. Voor het werk in het inwendige van het schip, heeft zij rookmas- kers, zuurstofmaskers, snij-apparaten en ander materiaal aan boord. Behalve hoofdbrandme0®^ ter M. Brunet de Rochebrune, de hoofdinge»1®1^ L. J. van Thiel en de scheikundige der bJaook weer, de heer H. R. Mol, heeft gisterm-iddn^ jn_ de commandant de heer C. Gordijn J>- wori]t spectiètocht door het schip gemaakt-^ yan dit nog steeds op plaatsen, waat su®®®;ie straien werk verwacht kon worden, niet wordt voor water gegeven. Ook de gereed ge. eventueel noodzakelijke assist houden. WARSCHAU 1® N*oVe,n?,ber- ^-0.) Een in teressante weténscbapPeJJ'e Proefneming zal binnenkort worden gedaan door het Natuur kundig instituut vaa d uwversiteit Warschau. Men wil trachten een atoom te ontbinden voi„ens bet procédé van Duitsche en Engelsche geleerden, bestaande uit een „bombardement" vin het atoom met lichte metalen, door middel van een sterken electrischen stroom. De Pr?e£ ujtndt gedaan met een atoom van liet element Lithium. Te Assen ja ;n het wilhelmina Ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden de 70-jarige heer C. Kuik, die te Noordbarge door de vrachtauto van den heer W. te Emmen werd overreden. VRIJDAG, 18 November. Huizen (1875 M., 160 .K. H.) Alg. pro gramma verzorgd door den K. R. O.: 8.009.15 en 10.00—11.30 gramofoonplaten; 11.30 half uurtje voor zieken en ouden van dagen; 12.15 K. R. O.-sextet. O.a. Prelude, Rachmaninow; I.45 pauze; 2.00 gramofoonplaten; 3.00 orgel muziek E. Haak, met medew. v. Henritte van Breemen (zang); 4.00 gramofoonplaten; 5.00— 5.30 Th. Arts: Land- en tuinbouwhalfuurtje; 5.30 gramofoonplaten; 5.45 Cor Kint (viool). A. d. vleugel F. Boshart. O.a. sonate, K. Stamitz; 6.15 A.- Vogel: welsprekendheid; 6.45 vervolg viool- recital. O.a. suite in ouden stijl, C. Kint; 7.10 H. Donker: De middernachtszon; 7.45 K. R. O.- orkest, werken van Goldmark. O.a. ouv. „Im Frühling"; 8.30 hoorspel: „Loos alarm"; 9.15 Vaz Dias; 9.30 causerie mr. P. Witteman; 9.40 K.R.O.- orkest. O.a. suite Jeux d'enfants, Bizet; 10.30 Opening van de Zesdaagsche in Amsterdam. Hilversum (296 M.. 1013 K. H.) 8.00 VARA 12.00 AVRO., 4.00 VARA; 8.00 VPRO.; 11.00 VARA: 8.00—10.00 en 10.15 gramofoonplaten; II.15 onze keuken, door P. J. Kers Jr.; 11.45 voordracht F. Nienhuys; 12.00 AVRO-klein- orkest en gramofoonplaten. O.a. fragm. Boccac cio, Sappé; 2.00 mr. J. de Vries: „Indrukken uit Columbia"; 2.30 AVRO-kamer-orkest en gra mofoonplaten. o.a. Suite Sylvan scenes, Flet cher, 4.00 gramofoonplaten; 4.50 voor de kinde ren; 5.30 VARA-klein-orkest; 6.10 gramofoon platen; 6.15 orgelspel j. b. McCarthy; 6.40 cau serie over Rusland door z. stokvis; 7.00 her denking van H. Spiekman. J. jong (orgel) en H. Brautigam (toespraak); 7.15 VARA-klein-orkest. O.a. potp. Zoo zingt Holland; 8.00 VPho.; 11.00 —12.00 gramofoonplaten. Daventry (1554 ,M., 193 K. H.) 10.50 be richten; 11.05 lezing; 12.20 orgelconcert, M. Vin den; 1.05 Shepherd's Bush Paviljoen-orkest; 2.00 voor de scholen; 4.15 Northern Studio-orkest; 5.05 BBC-dansorkest; 5.55 lezing; 6.20 berichten; 6.50 Italiaansche liederen uit de 17de eeuw; 7.10, 7.25 en 7.50 lezingen; 8.20 Germancóncert met medew. v. het BBC-orkest, het radio-koor en S. Robertson (bariton); 9.20 berichten; 9.40 lezing; 10.20 „Die Schöpfung", oratorium van Haydn o. I. v. P. Pitt; 11.2512.20 dansmuziek door Geraldo en zijn orkest met medew. v. The Sa voy Hotey Orpheans. P a rij s (Radio Paris 1724 M., 174 K. H.) 8.05 gramofoonplaten; 12.50 concert door het Krettly- orkest. O.a. 2e Arlésienne-suite, Bizet; 7.40 ver volg concert; 8.20 radio-tooneel; 9.50 piano recital Jean Doyen; 10.20 gramofoonplaten. Kalundborg (1153 M., 260 K. H.) 12.05— 1.20 concert uit hotel Angleterre; 2.50- 4.20 con cert uit rest. „Wivex"; 7.20 L. Preii's orkest. Populaire muziek; 7.55 cello-recital R. Dietz- mann met medew. v. F. Jensen (piano); 8.10 „Tempo-Tempo-Broadway", vroolijk hoorspel; 9.00 Noorsche liederen (zang en piano); 9.15 L. Preil's orkest (vervolg); 10.0010.30 vervolg concert. O.a. La Paloma, paraphrase, Weninger. Langenberg (473 M., 634 K. H.) 6.257.20 en 11.10 gramofoonplaten; 11.25 concert; 12.20 150 concert met medew. v. M. Reith-Ernst (sopraan); 4-20 concert; 7.20 operette-concert met medew v Vera Schwarz (sopraan) en J. Schmidt (tenor); 8.50 radio-tooneel. Rome (441 M., 680 K. H.) 4.50—5.35 orkest; 7.50 symphonie-concert. O.a. Symphome in D gr. t., Brahms. Na afloop berichten. Brussel (508 M„ 590 K. H.) 12.20 gramo foonplaten; 1.30 radio-klein-orkest. O.a. Rubin- stein-fantasie, Urbach; 5.20 Omroep-orkest. O.a. potp. Fidele Bauer, Full: 6.35 gramofoonplaten; 6.50 radio-klein-orkest. O.a. Suite Moeder de Gans, Ravel; 8.20 Omroep-orkest. o.a. ie «yro- phonie, Beethoven; 10.30—11.20 dansmuziek (gra mofoonplaten.) (338 M., 887 K. H.) 12.20 Omroep-klein- orkest. O.a. ouv. Oberon, Weber; 1.30 gramo^1'" platen; 5.20 symphonie-orkest; 8'2(! orkest; 9.05 radio-tooneel; 9.35 vervolg concert; 10.30—11.20 gramofoonplaten. Zee sen (1635 M., 188.5 K- 5.50—7.20 concert; 11.20 en 1.20 gramofoonplaten; 3.50—4.50 symphonie-orkest. O.a. d- gr. t., Reger; 7.20 Berlijnsch Omroep-orkest met medew v. J. Schmidt en Vera °- L0v" B' Seid* ler-Winkler. Operette-fragmenten; 845 Come dian Harmonists; 0 1 v b /S r?® 11.20 populair concert o. 1. v. p. Schempflug. Botterdam (gem. radio-distr.) Programma 9 05 LanSen^el^gi„ V20 Königswusterhausen; 9 sn Kalundb°rf\ Königswusterhausen; 5.20 Irussll (Frans.=h); 7.35 Warschau; 10.- Königs- \vusterh»L1's progr«nirna 4: 10.35 Daventry; 11.20 Königs- fl.usterbausen; 12.20 Daventry; 2.20 Londen R.; 3.20 Daventry; 5.35 Brussel (Vlaamsch); 6.50 jonden R; 8.20 Daventry; 9.20 Brussel (Fransch) 10.20 Daventry. VRIJDAG. Huizen 1875 M. doet van 34 uur orgelmu ziek hooreu van romantische Fransche meesters:. Dubois, Guilinant en een minder passend arran gement van „Traumerei" van Schumann, eu een beter voor het instrument gedacht Allegro, van Handel. Te 5.45, een tweetal oude werken voor alt viool; Concert van Vivaldi en 'n Sonate van Stamitz waarin we Haydn's voorganger uit de Mannheimer school van 't begin der 18e eeuw zullen bewonderen. Om twintig over acht komt München o.m. met de derde Leonore-Ouverture van Beethoven. Het is één zijner meest heroïsche werken, met het steeds in syncope en gebroken drieklanken op stuwend en opstijgend motief. In t midden hoort men de trompetfanfare, die zinspeelt op de komst van den gouverneur (men denke zich het werk als onderdeel van een dramatischs opera), en het naderend uur der bevrijding. INSLUIPING. Toen de melkhandelaar B„ te Amstenrade met zijn vrouw ter kerke was, en de kinderen alleen thuis waren, heeft een dief zich door insluiping toegang tot de woning verschaft. Uit de slaapkamer stal hij een geldkis je, dat een belangrijke som gelds bevatte- det leege kistje is nabij de woning teruggeyo nen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6