SPORT IN ENGELAND. JEFDËïYïP SPORT m SPEL LUCHTVAART ADUERIEEREHDE ZUEfl Ï2? iSwS-S. i OP HET IAitLL DONDERDAG 17 NOVEMBER 1932 VOETBAL IN HET BUITENLAND. Engeland-Oostenrijk. DE ZESDAAGSCHE TE AMSTERDAM. De renners en hun kansen. HET ENGELSCHE ELFTAL. DE BILJART-COMPETITIE. ZWEMFEEST H. Z. EN P. C. SONJA HENIE. AMY JOHNSON IN SOEDAN GELAND. Weer verder gevlogen, i Ui! lllii iilpjlii U 1 DUREN HET LANGST BERTA RUCK, BRAND, BRAND! HOOFDSTUK XXXI. Nooit tevoren was er in Europa zoo'n i"tense belangstelling voor een voetbalmatch als voor fen, wedstrijd Engeland—Oostenrijk. In land zelf moge een cup-final nog meer trekken, als re^ Van Europa beschouwt deze ontm°^^ gebiJ® belangrijkste gebeurtenis °P voetbal; gewed sedert jaren. En het grappige is. dat er van Ü°0rt solidariteitsgevoel in de sportwereld heeff u vasteland van Europa is d" beeft het gevoel dat Oostenrijk °Ptrte^f aetbal rtegenwoordiger van het continents en van dat standpunt bezien 1S, jf v^n alfa stelling in geheel Europa te verklaren. Van tJe kanten worden trips naar Wembley gepi g- ^eerd, van uit Duitschland en van Berlijn, Zürich en Praag uit, kolto™ A" kanten. Oók uit Nederland, want de Amster damsche Sportpers organiseert in samenwerking Wet Ajax een uitstapje naar Londen waarvoor rich al honderden aangemeld hebben. Zoo zullen bet er vele duizenden zijn die den tocht naar bet Engelsche voetbal-mekka ondernemen en daartoe het kanaal oversteken en die duizenden vastelanders zijn even zoo vele „supporters van bet Oostenrijksche elftal. Het is intusschen voor al cue „vastelanders Wel teleurstellend, dat Oostenrijk momenteel niet in top-vorm is. Men is het er roerend over eens, dat de resultaten lang niet zoo „blendend" Weer zijn als in de voorgaande jaren, toen bet Oostenrijksche elftal als een „Wunderteam" beschouwd werd. Na de laatste ontmoeting met de Zwitsers op de „hohe Warte" te Weenen Was het publiek door het zeer matige spel zeer gedesillusioneerd en ieder beseft, als het niet zeer veel beter wordt, dan gaat Oostenrijk er' op Wembly „dik in". Intusschen is men met de voorbereiding begonnen. Op 23 November wor een proefwedstrijd tegen D.F.C. uit Pi aag, Tsjechische amateur-kampioen, die beken om haar fair en fijn spel, gespeeld November volgt dan nog een tweede oefenp j tegen Ligeti uit Pressburg. Twee lichte partijtjes derhalve, doch dat is juist de bedoeling. Eerst aeriicu-vc, samenstel- 30 November wordt de definitieve samenstel ni iee bekend. Op 1 December ver !ln? ,vfp. team via Parijs naar Londen, zoodat daar eenlle goed, dat er weinig „..„„winning is, doch men wil in elk kans op W overwinning best of n„ Weet in In Duitschland trok de nederlaag van de Spiel- vereinigung Fürth met 10 te Schweinfürth de aandacht. De le F.C. Nürnberg won al weer, zij het op het kantje af, van haar stadgenoote, de A.S. Nürnberg. Tennis-Borussia blijft in Ber lijn op het goede pad voortgaan. Zij won met 3 0 van Blau Weiss. De competities schieten in Duitschland goed op, zoodat men hoopt, dat in Januari met de kampioens-competities be gonnen kan worden. Tenslotte maken we nog melding van een vreedzamen Balkan-strijd. Bulgarije won n.l. den landenwedstrijd tegen Turkije met 32. -ana up - make the Desi or it geval trachten Antwerpen of dr. Bauwens John Langenus w trjjd ]ciden uit Keulen ;jksche competitie der profs hoteeren w eenige verrassende uitslagen, noteeren we zoowaar in de leidendp ?w°p0n dS oog haar eigen veld met 7-5 té slaan Het is wel typtach op te merken, dat het elftal van Nicholson op 3 spelers na m dezelfde Samenstelling uitkwam als m den voorbijen zomer in -Nederland, toen men hier meende met een zwakke ploeg te doen te hebben. Inderdaad sneelde Nicholson bier een paar slechte wed strijden, doch het gelijke spel te Amsterdam teaen Newcastle bewees toen reeds, dat ook deze Weeners voetballen kunnen. Ondanks de nederlaag behield Rapid de lei ding, want de voorsprong was 3 punten en Rapid heeft 1 wedstrijd meer gespeeld dan Vienna, die met 2—1 van Brigittenau won. Wacker zorgde voor een even groote verrassing, door Austria op eigen veld met 21 te slaan. Voorts won Admira met 21 van Sportclub, W.A.C. met 20 van Hakaoh en Libertas en Floridsdorf speelden met 22 gelijk. Hongarije- In Hongarije zorgde Bockskay voor een groote verrassing door met 1—1 gelijk te spelen tegen Ferencvaros. Hungaria verloor eveneens een punt door een 22 tegen III Bezirk. Ujpest klopte Somogy met 4—2 en Budai speelde met 2 2 gelijk, tegen Kispest. De positie der Hon- gaarsche. „Spitzenklubs" is nu; gesp. gew. gel. verl. doelp. pnt. Ferencvaros 8 6 2 o 30 5 14 U ia 9 5 4 0 36—14 14 DWst ""..8 5 2 1 18—11 12 Budals 5 2 1 19-12 12 In Tsjecho-Slowakië is men nog steeds niet op de helft van de competitie. Sparta heeft hier een voorsprong van 3 punten op e drie run- ners-up, die allen 10 punten u t 7 wedstrijden hebben. Dat zijn Victoria-Zizkov, Nachod en Victoria-Pilsen. Dan eerst volgt Slavia, die geen goed seizoen heeft. w__ In Italië wisten de leidende ploegen, Napoli Juventus en Torino alle drie te winnen. U.p cut trio volgen Ambrosia en Genova met geringen achterstand. In Zwitserland vonden bekerwedstrijden plaats, waarbij de bekende eerste klassers zich wisten te handhaven. Grasshoppers met Adam op zijn gewone plaats, wonnen te Luzern met 60. In Frankrijk werden voor de prof-competities de volgende resultaten verkregen: Olympique Lillois—Excelsior AC 20; Hyères FCSC Nimes 2—2; OGC Nice—RC Paris 0—0; FC Sète FC Mülhausen 1—1; Antibes Olympique—SO Montpellier 02; Red Star ParisCA Paris 34; FC SochauxStade Rennais 2 1; Olym pique AlèsAS Cannes 24; FC MetzSC Fivois 0—0- Voorts speelde de Zweedsche kampioen A s K uit Stockholm te Parijs tegen Club Frangais 'en won met 3-2. Er is sprake van dat de a.S.K. nog een trainingswedstrijd te Weenen tegen een Oostenrijksch proef-elftal zal spelen. Van de Eerste Nederlandsche Zesdaagsche, welke nu Vrijdagavond om 10 uur in het R.A.I.- gebouw een aanvang neemt, geven wij hier nog eens de namen der deelnemers en een overzicht hunner prestaties. Van de 12 koppels vertegen woordigen er niet minder dan 7 buitenlandsche nationaliteiten. Beperken wij ons allereerst tot de gasten uit Duitschland, Frankrijk, Belgie en Italië. - Rausch-Hürtgen, ongetwijfeld het sterkste Duitsche zesdagenkoppel hebben uitsluitend met het oog op de Amsterdamsche Zesdaagsche van mederijden te Berlijn afgezien. Zij willen zoo frisch mogelijk aan den start verschijnen en men kan er dan ook verzekerd van Zijn. dal de beide Keulsche renners in top-vorm zal'en zlJ,n Van het Fransche koppel Guimbretiere-Feix heeft de uiterst snelle Guimbretière zoo juist nog tijdens de Berlijnsche wedstrijden zijn talent als zesdagenrenner weer onomstootelijk bewezen. Met Peix, die eveneens over groote snelheid be schikt. zal dit Fransche koppel tijdens de ko mende Zesdaagsche te Amsterdam zeker tot de eersten behooren. Het tweede Fransche koppel, dat van Wambst Broccardo, zal, te oordeelen naar beider vroe gere prestaties en groote ondervinding, eveneens tot de sterkste koppels gerekend moeten worden. De combinatie van den ouderen renner Wambst met den jongen Broccardo kan ongetwijfeld een gelukkige genoemd worden. Ook het Duitsche koppel Goebel-Schorn doet groote verwachting koesteren voor feilen strijd. Sinds drie jaren nu toch al behoort de Dort- munder Goebel tot de beste zesdagenrenners en met den Keulschen renner Schorn, die Zijn deelneming te Amsterdam voornamelijk te dan ken heeft aan zijn groote succes op verschillen de Hollandsche banen in de afgeioopen zomer maanden, is zoodoende een zeer belangwekkend koppel waar mede men zeker rekening zal heb ben te houden, gevormd. Voor het Belgische koppel Charlier-Deneef geldt het aloude gezegde: Goede wijn behoeft geen krans. Beide renners zijn uiterst tactische en vernuftige zesdagenrenners, die nog steeds tot de eersten gerekend dienen te worden. De Italianen Di Paco-Dinale, winnaars van verschillende zesdaagschen, zullen ook voor voldoende actie zorgen. Zij beiden beschikken over veel uithoudingsvermogen en het zij hier nog eens vermeld, dat voornamelijk Di Paco van zich deed spreken in den laatsten Tour de France. Als tweede Belgische koppel komen Rielens- van Buggenhout aan den start. De oudere Rie- lens behoort ook heden ten dage nog tot de sterkste Belgische renners en zijn laatste suc cessen in verschillende koppelwedstrijden heb ben de Amsterdamsche directie voornamelijk tot een contract met hem doen besluiten. Zijn partner van Buggenhout heeft zich eveneens reeds in zesdaagsche wielerwedstrijden onder scheiden. En nu onze landgenooten. Piet van Kempen-Pijnenburg. Het behoeft wel geen betoog, dat van de Nederlandsche rehners de internationale zesdagenkoning Piet van Kempen met zijn partner Pijnenburg te Am sterdam favoriet zullen zijn. Zoo pas kwamen beiden van de zware Berlijnsche Zesdaagsche terug, waar zich vrijwel het geheele veld uit sluitend tegen hen keerde. Deze welhaast On sportieve manier van rijden heeft, naar men weet. van Kempen zelfs doen besluiten op den laatsten dag te Berlijn den strijd op te geven. Dat hun weinig gelukkige plaatsing niet haar oorzaak vond in gebrek aan kunnen is uit de Berlijnsche berichten inmiddels al gebleken. Dat de „Vliegende Hollander" en „den Pijn" er alles op zullen zetten om hun internationale re putatie ten volle te bevestigen, staat wel vast. De nieuwe combinatie Braspenning-Wals kan op grond van beider kracht ook als een zeer bijzonder koppel worden beschouwd, terwijl uit het feit, dat zij beslag hebben gelegd op een her beste managers, wel opgemaakt kan wor den, dat zij niet alleen goed partij zullen ge ven, doch bovendien een zeer berekende taktiek zullen volgen. Van het koppel Jan van Kempen-Bogaarts zal Jan van Kempen in de Amsterdamsche Zes daagsche zeker de snelste sprinter blijken, ter wijl Bogaart zjjn geweldige kracht in het ge ding zal brengen. Hun beider veelzijdige capa- cateiten zijn niet te onderschatten en geven al- jen waarborg voor een uiterst snel koppel. Met den sterken Eindhovenaar van Hout de buteert de jeugdige Amsterdammer Klaas van Nek Jr., een telg uit het beroemde renners- geslacht. Het laat zich aanzien, dat deze beide renners een goede kans maken het tot een goed einde te brengen en er alles op zullen zetten een zoo waardig mogelijk figuur te slaan. Tenslotte zullen de jeugdige zesdagenrijders van der Heijden-van der Horst te Amsterdam voor de noodige actie zeker zorgen. Vooral de figuur van van der Horst wtjst op heel wat le- De Engelsche voetbalploeg De Selectie-commissie heeft het Engelsche elftal samengesteld dat 11 November tegen Wales speelt te Wrexham en het team ziet er heel anders uit dab het League-elftal dat een week geleden te Manchester door de Schotsche League met 3'0 werd geklopt. Deze keus zou geen bespreking waard wezen, als de volgende interlanden-match van Engeland niet toevallig tegen Oostenrijk waB, en wei op 7 December op het Chelsea-veld. Men voelt terdege nattig heid en een der bladen schrijft het heel duide lijk: „Engeland's prestige als voetbal-natie wordt in de weegschaal gegooid in den wed strijd tegen Meisl's volgelingen." Thans is de ploeg aldus samengesteld: Hibbs (Birmingham): Goodall (Huddersfieid) en Blen- kingshop (Sheffield Wednesday; Crooks (Derby County), Jack (Arsenal), Brouwn (Aston Vil la), Sandford (West Bromwich) en Cunliffe (Blackburn Rovers). De groote verwondering is dat de Arsenal- vleugel-voorwaarts Hulme, die in de inter- league-match zoo goed voldeed, zijn plaats heeft moeten afstaan aan een ander, terwijl Jack juist binnen-rechts gekomen is. Niettemin mogen we aannemen dat, indien Engeland van Wales wint, dit zoo ongeveer het elftal zal wezen waarmee Oostenrijk op Stamford Bridge zal worden be streden. De Weeners komen reeds 1 December te Londen aan en worden op verzoek van Meisl begeleid door Jimmy Hogan, de trainer van de Racing Club de Paris. Zoo U ziet wordt niets onbeproefd gelaten om dezen titanen-strijd de clou te doen zijn van het seizoen. Deze week werd de voetbalwereld in Enge land tevens verrast door een ander nieuwtje: Newcastle United wilde met een elftal in de Schotsche League uitkomen, inplaats van de Schotsche Bo'ness Club, welke wegens finan- cieele tekortkomingen verdere vertooningen heeft moeten staken. Het was van Newcastle zoo gek nog niet bedacht, want door de week zou ze met het eerste elftal thuiswedstrijden spelen te Newcastle en 's Zaterdags stuurde ze het reserve-team naar Schotland om het program van de Bo'ness Club zoo verder te beëindigen, terwijl het eerste elftal dan in de Engelsche Leaugue speelde. 'Het mes zou zoodoende aan twee kanten snijden wie doet je wat? Gelukkig gaat de film niet door, want als dit precedent eenmaal geschapen zou zijn, ware het allicht mogelijk, dat de andere clubs met vliegende colonnes heele werelddeelen gingen bestrijken en dat Arsenal terzelfder tijd optrad bij Chelsea, in New York en Shanghai, maar met verschil lend tableau de la troupe. Newcastle dacht zeker dat die voetbalbond-besturen van gisteren wa ren. Bij Arsenal Over Arsenal gepraat: de nieuwe tribune is geopend. Ze kunnen nu 80.000 menschen bergen, waarvan 21.000 onder dak, de andere onder den blooten hemel. Op Zaterdag waren er 57.000 present om te kijken, hoe Arsenal met de meest magere overwinning (1—0), de all-round-artis- ten van Newcastle bestreed. Het begin was hart verheffend, want de Londenaars speelden dave rend voetbal en de Tynesiders waren nergens te vinden, zoodat men algemeen dacht dat ze in Schotland zaten. De eerste twintig minuten gebeurde het meermalen, dat de heele Arsenal- aanval in het vreemde strafschop-gebied con ferenties hield over het vraagstuk wie van de vijf nu eigenlijk zou scoren, met het gevolg, dat de een de eer liet aan den ander en het eenige resultaat was, dat de lat een paar maal werd gebeukt. Toen kreeg Hulme, bevreesd voor con currentie met de hazewind-races, plotseling een „flying mood" en alsof hij achter een electrisch konijn tippelde, sjeesde hij heel Newcastle voorbij, den goalkeeper incluis, en voor een open doelmond faalde hij niet. Dit scheen het sein te wezen voor een avalanche van goals, maar terzelfder tijd rolde Newcastle de hemds mouwen op en met hun ruggen tegen den muur gingen ze den aanval keeren. Dit lukte wonder wel en tegen het einde mocht Arsenal zicb ver heugen in dezelfde muzikale accompagnement, waarmee Jardine in Australië wordt begroet, en de 57.000 kijkers lieten de beoordèeling omtrent hun opinie over Arsenal niet over aan het nood lot, integendeel. „The customer is always right", is echter een Engelsch spreekwoord, en zoo was het ook hier. Chelsea's nederlaag. Niettemin boften de Londenaars nog in ander Opzicht: de runner-up Aston Villa verspeelde een punt tegen Everton, zoodat de volgelingen Van Chapman thans een „clear lead" hebben van twee punten. Dan volgen Derby, Hudders fieid, en Leeds United, en daarna komen de Bromwich-boys. Deze hadden Chelsea te gast en bleven meester Van het terrein met 32. Chelsea miste nog steeds Gallacher, die voorloopig wel niet meer zal terugkeeren. Zooals de lezer zich herinnert, heeft de kleine Hugo met Schotland meegespeeld tegen Wales, toen hij nog niet geheel hersteld was, en het gevolg ervan is geweest, dat hij opnieuw rust moet nemen. Het is een zeer my sterieus geval, want een spier van z'n rechter voet is bij druk ontzettend pijnlijk, maar niemand weet waar 't vandaan komt en wat 't is, zoodat het niet heelemaal onmogelijk is, dat Chelsea het geheele jaar zonder z'n eaptain-goalgetter moet spelen, ook al omdat er in al die weken seen enkele vooruitgang te constateeren valt. Derhalve viel het niet te verwonderen, dat de Stamford Bridgers het loodje moesten leggen. Ik zal er niet van verhalen, doch slechts vermelden dat Law scoorde uit den meer en meer gebrui- kelijken strafschop en dat hij momenteel num mer twee staat in de Cbelsea-scoringlijst. Ook 'n prestatie voor 'n rechtsback. Een heel clubje directeuren van voetbalclubs is déze week bij elkaar geweest om te' spreken over het beginnen van een licht-wedstrijd-com- Petitie, in concurrentie met. de honden-races. Er rijn reeds proeven genomen en er hebben al een Paar „flood-light"-ontmoetingen plaats gehad. Thans is men in onderhandeling met Brussel om daar bij avond een wedstrijd te spelen tegen een Belgisch elftal en er de condities eens beter te bestudeeren. want in België schijnt de lichtzee heter te zijn dan in Londen. Hoe het zij: het Wordt maar al te duidelijk, dat die viervoeters een geduchte strop zijn voor de voetbalclubs en men met alle geweld het euvel wil bestrijden door het dood te concurreeren. Terwijl op deze manier meteen nog wat extra-centen in het laadje komen. Het lijkt haast wel iets voor Newcastle, zoo'n hcht-wedstrijd aan de Tvne, buiten de gewone en de Schotsche competitie. Als we nog wat Wachten, krijgen we den voetbal-zesdaagsche ven in de brouwerij tijdens de komende zes daagsche. Waar te Amsterdam een zoo groot aantal fa vorieten zullen uitkomen, is het ondoenlijk om trent de eventueele winnaars een prognose te ontwikkelen. Immers alle deelnemers zullen bij deze eerste Nederlandsche Zesdaagsche zich van den besten kant willen laten zien, ook al met het oog op verdere engagementen in de hoofdstad. Tenslotte moge er nog op gewezen worden dat de door de Nederlandsche Wielren Unie be noemde jury te Amsterdam onder geen om standigheden onregelmatigheden van welken aard ook zal toelaten en dat unfair rijden en soortgelijke vergrijpen streng zullen worden gestraft. In alle opzichten dus zijn te Amsterdam de factoren voor een eerlijken maar bovenal he- vigen strijd aanwezig. Het zal er enthousiast toegaan in het R. A. I.-gebouw gedurende de komende dagen en het zal er spannen. Het begint in de verschillende competitie- afdeelingen geducht te spannen, nu ^ier en daar reeds te zien is. wie al dan geen kan» nr de eerste plaats heeft. Hierbij dient opgemeriri dat teams, die in hun afdeeling het hoogste aantal punten hebben bereikt, in cie tweede ronde uitkomen. Is het aantal punten ePliik dan beslist het kleinst aantal verloren ontmoe tingen. Er zijn reeds enkele afdeelingen uitBesDeeld en de competitie-leider heeft reeds de eerste maatregelen voor ae tweede ronde genomen In afdeeling I van klasse A staat GehreK on bedreigd bovenaan met 6 gewonnen partiien uit 6 wedstrijden. Hem kan de overwinning niet ■Peer ontgaan. In de overige afdeelingen van klasse A kan nog alles gebeuren en valt bij benadering niet te zeggen wie zal winnen. Dit zelfde geldt voor alle afdeelingen van de klasse B. T en B II. pe B. V. Vondel heeft in afdeeling 2 van klasse C de eerste plaats met 6 punten, voor de B. v. Wilhelmina en de B. V. Roemer uit Hilversum. *n klasse E afd. 4 won de Zwolsche B. C. gedecideerd. In afd. 5 won het eerste team van de Groninger B. C. "an de andere afdeelingen valt nog weinig te zoggen. Drie bandenkampioenschap Het clubkampioenschap drie banden vormt een zeer belangrijk onderdeel van deze compe titie. Negen teams van 6 spelers zijn in twee afdeelingen gesplitst. Hierin komen de beste drieband-spelers van ons land uit. En als men bij de ontmoetingen de belangstelling gadeslaat, dan lijdt het geen twijfel, dat het driebanden- spel meer en meer op den voorgrond komt. Bij dit spel komen de twee beste teams van iedere afdeeling in de tweede ronde. De uitslagen. De uitslagen van de afgeioopen week volgen hieronder: Klasse A. Afd. 2 C. Keyser 250 (5.69) si. A. D. Brandts 200 (4.34); P. de Leeuw 300 (12.50) sl. S. van Lochem 192 (8.P- de Leeuw 300 (17.64) sl. A. D. Brandts 212 (13.25). Afd. 3 C. van Vliet 300 (10.34) sl. D. van Eymeren 161 (5.51); Tjoa 300 (12.—) sl. P. v. d. Pol 285 (11.40); van Eymeren 250 (10.41) sl. Kuyper 194 (8.08); P. v. d. Pol 300 (15.78) sl. J. de Jong 215 (11.94). Klasse B I. Afd. 1 J. Kleerekooper 200 (6.25) sl. I. B. Sa lomon 86 (2.77); A. Pijper 200 (5.55) sl. I. B. Salomon 77 (2.08). Afd. 2: B. Buitekant 200 (6.45) sl. J. v. Hout 155 (5.16); B. Buitekant 200 (7.40) sl. P. J. M. Geestman 146 (5.40); B. Buitekant 200 (6.25) sl. P. J. M. Geestman 142 (4.58). Afd. 3: A. Speyer 200 (8.69) sl. W. L. H. Penning 168 (7.63); W. v. d. Sluis 182 (4.79) sl. A. Spever 200 (5.26); W. J. H. Penning 200 (6.89) sl. W. V. d. Sluis 120 (4.13). Klasse B II. Afd. 1: J. Verhaaff 150 (3.26) sl. A. J. Smit 101 (2.19); A. Niessen 150 (4.41) sl. A. J. Smit 132 (4.—). Afd. 2: P. v. Someren 150 (3.57) sl. J. P. Sweering 118 2.87); I. Davidson 150 (3.25) sl. J. P. Sweering 11 1(2.41); P. V. Someren 150 (4.29) sl H. fheurerzeit 101 (2.89); L. Davidson 150 (5.17) sl H. J. Heytbrink 90 (3.21). Afd. 3: S. Groenteman 150 3.06) sl. N. J. C. v. d. Raay 128 (2.66); S. M v. Nifterick 150 (2-.72) sl. A. Ossendrijver 124 (2.25). Afd. 4: A. A. v. Deventer 150 (4.05) sl. L. Kopper 138 (3.72); W. S. Briejer 150 (3.84) sl. L. Kopper 127 (3.25): W. S Briejer 150 (5.35) sl. A. A. v. Deventer 97 (3.59). Klasse C. Afd. 1: Benoorden het IJB. C. Rembrandt 0—4: H.E.T.E.Y.K.E.T.S. 3—1; Afd. 2: Die Haghe I't Zuid 44; Afd. 4: Étêt ZuidenCa- land 35; Afd. 5: de Kring de BoschD.O.S. 3—1. Klasse D. Afd. 1: Amsterdam—Benoorden het IJ 2—2; Afd. 3: Tivoli—Het Jonge Sticht 6—2; Afd. 5: Calandde Maasstad 17; Afd. 9: A.B.C.1923 Klasse E. Afd. 1: H.E.T.E.IJ.—Onder Ons 3—1; Onder Onsde Roemer 13. Klasse F. Afd 1' K.R.A.S.—H.E.T.E.IJ. I 4—0; C.E.O. I— Victoria I 3—1; Afd. 2: K.E.T.S.—C.E.O II 2—2; Afd. 3: H.E.T.E.IJ. IllAmsterdam 22; Amster damWilhelmina I 22; Afd. 4: Vondel Plan Zuid II 2—2; Plan Zuid II—De Roemer II 4—0; Wilhelmina IIVondel 13; Afd. 5: Sarphati—- Jacob Maris 3—1; Rembrandt—Insulinde II 1—3; Afd. 6: Vriendenkring—Excelscior I 2—2; Haarlem-NoordExcelsior II 40; Korenbeurs —Excelsior II 3—1; Afd. 7: De Roemer—Noor-d Brabant II 7—1; Afd. 8: Victoria—Entre Nous I 1—3; Entre Nous IIBreda 31; Afd. 9; Die Haghe—K.R.A.Z 7—11 Stadion II—'s-Gravenh. B. C. 3—5; Afd. 10: K.R.A.Z. II—Rqyal 2—6; Die Haghe II—Stadion I 2—6; Afd. Iï: De Spil —Het Zuiden 5—3; Du Nord—Caland 6—2; Afd. 12: D.O.S. II—S.D.O. I 1—3; S.D.O. II—Poort van Kleef 2—2; Afd. 13: 1923 II—Metropole 1—3; 1923 II—Gron.-B. C. 1—3; Gron. .B. C.— 1923 II 3—; Gron. B. C.—1923 I 3—1. Klasse G. Afd. 1: Vondel II—Rembrandt I 2—2; Afd. 3; H.E.T.E.IJ. II—K.E.T.S. 1—3; K.E.T.S— H.E.T. E.IJ. II 1—3: H.E.T.E.IJ. II—Onder Ons 2—2; Afd. 4: Wilhelmina IIDe Roemer 2—2; Afd. 5: AmsterdamJacob Maris 31; Insulinde II Amsterdam 3—1; Afd. 6: De Roemei—Victoria 3—1; Afd. 7: Hillegersberg—'t Zuid 3—5; Ca land I—Rotterdam 4—4; Afd. 8: De Maasstad- Die Haghe 3—5; Afd. 11: Gron. B. C—Metropole I 22; Metropole IGron. B. C. 13. Clubkampioenschap driebanden. Afd. 1: Sociëteit Ver.Amsterdam 4—2; Afd. 2: Groene Sociëteit's Grav. B. C. 51. Datselaar vestigt een nieuw Nederl. record 100 M. vrije slag. Nieuw Ned. record dames 100 M schoolslag Gisterenavond heeft in de overdekte Bad- en Zweminrichting „De Regentes" te 's-Gravenhage een goed geslaagd zwemfeest plaats gehad, ge organiseerd door de Haagsche Zwem- en Polo club. Begonnen werd met 't nummer vrije slag voor heeren (seniores). Voor dit nummer gingen 19 heeren te water. De uitslag werd: 1 J. Datselaar (U.Z.C.) in 1 min. 3 2/5 sec.; 2 E. J. Ingenluyff (H.Z. en P.C.) in 1 min. 4 4/5 sec.; 3 J. Regter (R.Z.C.) in 1 min. 6 3/5 sec en J. H. de Haas (ZI.A.N.) in 1 min. 6 3/5 sec. De Amsterdammer J. C. Scheffer van D.P.K. zwom den afstand in 1 min. 4 1/5 Bec., doch werd wegens het niet aan raken van een der keerpunten gedisqualificeerd. Met deze prestatie verbeterde Datselaar het bestaande Nederlandsch record ten name van H. v. Essen (Het IJ) en bracht dit van 1 min. 3 3/5 op 1 min. 3 2/5 sec. Vervolgd werd met het nummer 100 M. school slag voor dames (seniores). Het aantal deel neemsters was hier 12. De uitslag werd: 1 F. Hes- sel (Het IJ) In 1 mina 27 3/5 sec., nieuwe Neder landsch record. Het oude record stond ten name van mej. J. H. Huybers (Het IJ) met 1 min. 27 4/5 sec.; 2 mej-. G. Brouwers (R.D.Z.) in 1 mina 29 sec.; 3 mej. C. Luyke (S. Z. C.) in 1 min. 32 4/5 sec. Aan den wedstrijd 3 X 50 M. wisselslag voor heeren om den Maurice Foortbeker, welke 3 maal achtereen of 5 maal in het geheel moet worden gewonnen, om in definitief bezit te komen, kwamen vier ploegen in het bad. De H.Z. en P.C. won hier met groot overwicht. De uitslag was: H.Z. en P.C. met de heeren L. H. A. Schnieder, C. G. v. Aelst en H. M. C. v. Kleef in 1 min.a 38 2/5 sèc.; 2 Z.I.A.N. I met de heeren J. H. de Haas, G. Hegi en E. Verveer in 1 min. 42 2 5 sec.; 3 R. Z. C. in 1 min. 43 sec. De gemaakte tijd was hier juist eender als het officieele Nederlandsche record, eveneens van de Hagenaars. Zestien dames bekampten elkaar, vordeeld over vier series, bij den wedstrijd 100 M. vrije slag. Mej. Willy den Ouden werd hier eerste in 1 min. 8 3/5 sec., waarmede zij 1 1/5 sec. boven haar eigen record bleef; 2 mej. P. Over- sloot (O.D.Z.) in 1 min. 13 2 5 sec.; 3 mej. N. Mudde (O.D.Z.) in 1 min. 15 2 5 sec. De dames polo.wedstrijd tusschen zeventallen van de H.Z. en P.C. en de R.D.Z., kampioen 1932 werd gewonnen door de Haagsche dames met 3—1. Met rust was de stand 21 voor de H.Z. en P.C. De doelpunten werden in de eerste helft gemaakt door de dames Baumeister en Kremer en na de rust scoorde alleen mej. Box man. Stotijn was "bij het nummer schoonspringen voor heeren ver superieur en won den eersten prijs met 75.61 punt, tweede werd B-.Wirtz van de U. Z. C. met 43.28 punt en derde was E. G. v. d. Koogh, H. Z. en P. C. met 42.45 punt. De A. Z^_1870 uit Amsterdam zag kans bij het nummer 4 maal 2Ö0 M/ estafette vrije slag voor heeren kans het Nederlandsche record staande ten name van Hét IJ uit Amsterdam, met liefst 16 sec. té verbeteren en bracht dit van 10 -min. 44 sec. op 10 min. 28 sec. De ploeg bestond uit de heeren: W.' H: Ambagtsheer, K. Zeegers, F. Wegenaar en G. van Voorst. Ook de H. Z. en I. C. met de.heeren E. Ingenluyff, C. G. v. Aelst, B. D. B. Bèüdeker en J. M. Reekers bleef eveneens beneden het Nederl. record en legde den afstand af in 10 min. 42 sec. 3 D. J. K. in 11 min. 1 4/5 sec. Hierna volgde 100 M. schoolslag voor heeren, welk nummer werd gewonnen door A. v. Kal ken (D.J.K.) in 1 min. 23 sec.; 2. K. P. Jong bloed en G. Hegi, beiden van Zian in 1 min. 23 3/5 sec. Als laatste zwemnummers volgden nog 3 X 50 M. estafette wisselslag voor dames en 5 X 50 M. estafette vrije slag voor heeren. De resultaten waren hier: 3 X 50 M. estafette wisselslag dames: 1. R.D.Z. (R'dam) met de dames A .Hogeweg, G. Brou wers, W. den Ouden in 1 min. 51 2/5 .sec.; 2. O. D. Z. in 1 min. 54 3/5 sec.; 3. R.D.Z. II in 1 min. 58 3/ 5sec. - 5 X 50 M. estafette vrije slag heeren: 1. H.Z. P.C. met de heeren E. G. Ingenluyff, C. G. van Aelst, J. M. Reekers, L. H. A. Schriedér en H. M. C. van Kleef, in 2 min. 26 sec.; 2. H.Z. P.C. II en de R.Z.C. in 2 min. 34 3/5 sec. Het IJ werd in 2 min. 32 sec. gedisqualificeerd doordat enkele zwemmers te vroeg warén ver trokken. De wedstrijden werden besloten met een polowedstrijd voor heeren tusschen de H. Z. en P. C. en-Het IJ (kampioen 1932). De Amsterdammers hadden reeds vrij spoe dig de leiding door Bohlander uit corner van v. d. Bosch /en uit een hard- schot van laatst genoemde. Even voor rust maakte Bohlander er 03 van terwijl Reekers voor de Haagenaars een teeenpunt scoorde 13. De Hagenaars pakten na de rust flink aan en Schrieder maakte op handige wijze er 2—3 van, weldra gevolgd door een doelpunt van dezelfde speler toen de Amsterdamsche verdediging faal de 23. Ten slotte werd het na spannenden strijd door Schrieder, v. Achst en Bohlander 65 voor de Hagenaars. Sonja Henie, die zes maal het wereldkam pioenschap in het kunstrijden op de schaats won, twee keer den Olympischen titel behaal de en eenige malen het Europeesch kampioen schap, heeft besloten niet meer in wedstrijden uit te komen na den volgende wedstrijden om het wereldkampioenschap. Ze is het gedurig trainen moe en wil ook wel eens graag wat langer op blijven, ver klaarde ze. Ze hoopt thans balletdanseres te worden op schaatsen en heeft als eerste num mer op haar programma reeds de „SterVfende Zwaan" van Pavlona. LONDEN, 16 November. (V. D.) De aviatrice Amy MollisonJohnson, die sinds haar vertrek voor de vlucht boven de Sahara meer dan 17 uren over tijd was, is Dinsdagmiddag te Gao (Soedan) ten Zuid-Westen van Timboektoe ge land en spoedig daarop verder gevlogen naar Docala (Kameroen). ii'iiiiiiiiii I ii door 33) Verdiept als we waren in het volgen van Muriel's gesprek met den gevangene, nanoen we niet gehoord, hoe de lichte dog-cart acmei de -heg kwam aanrijden. Dick Holiday stuurde, zijn vriend, kolonel Fielding, zat naast hem. Hij sprong eruit- toen Dick Holiday het paard t°t staan bracht. Goeden middag, mijnheer Price, zei Dick Holiday. Mijn hart begon onzinnig te bonzen, toen hij me salueerde. Er kwam echter geen glimlach op zijn bruin gezicht. —Stap in, Muriel, zei hij. Ik zal je naar huis terugrijden. Kolonel Fielding die me heel wat vriendelijker begroet had, hield het hekje voor Muriel open. Maar Muriel liet hen rustig op haar wachten. Hallo, neef Dick, riep ze hem luchtig toe, zonder een voet te verzetten. Wat kun jij toch altijd koddig-onverwachts opduiken en verdwij nen, net als de dood in de poppenkast! Moeder en ik dachten vast en zeker, dat we je pas over twee dagen verwachten konden. Kreeg je heimwee, ja? En hoe maakt Londen t? Het staat nog steeds op dezelfde plaats, antwoordde haar neef droog. Hij was blijkbaar niet in de stemming om grapjes te maken. Stap nu in. Muriel. Muriel drentelde het hekje uit. Je schijnt niet in een al te best humeur te ruggekomen te zijn, merkte zij op. Toen keerde ze zich om'en wuifde met haar wit-gehand- schoende handje coquet naar den Duitscher, met wien ze zich zooeven onderhouden had. Ik zag, hoe Dick haar strak aankeek. Ze lachte, terwijl ze tergend nog een paar seconden bij het wagentje bleef staan talmen, eer ze haar voet op de trede zette. Kijk me toch niet zoo foeileelijk aan, zei ze tegen hem. Ik wéét wel, dat je me gezegd hebt, dat ik die Duitschers met rust moest laten. Maar ik heb je aangekondigd, dat ik tóch eens een praatje met ze zou maken en dat heb ik gedaan. Het is gebeurd, mijnheer Dick! Ze keek hem coquet aan. En dit zijn vreeselij'k aardige Duitschers, zoodat ik 't niet graag ge mist zou hébben. Ik heb alleraardigst gebab beld met dien aardigen zeeman met z'n mooie blauwe oogen. Ik za* hog wel eens meer doen, denk ik. Dick zei niets meer. Hij stak haar zwijgend de hand toe om haar in het wagentje te helpen, sprong er toen zelf in en nam de teugels. Elisa beth's „Valkenier" was met één vlugge bewe ging naast hem en maakte inderhaast nog een grimas tegen mij d'e moest beteekenen: „Nou nou, dat zal er spannen!" Ze reden weg. Price en ik liepen samen verder naar het w eiland, waar de koe en het kalf graasden, die ''aar de boerderij teruggebracht moesten wor- ®ati. Lieve deugd, wat was kapitein Holiday boos p juffrouw Elvey, zei de goedige reus. Ik heb 'n nog nooit zoo zien kijken. Natuurlijk was hij boos geweest. Het was ^"j^chijniijk zijn eerste teleurstelling in Mu- j,£1 Misschien had hij haar nog nooit eerder op v.'at tlctaad betrapt bij flirten en aanstellerij. Het Mui°P een uur afstand te zien geweest, dat niet S- "babbeltje" met den knappen zeeman was uisluitend menschlievende belangstelling dat n ^as er vaster dan ooit van overtuigd, ob c'-v» <"het" meisje was, waar hij zijn zinnen .fet had. nein-iriÜ hlet> omdat het Duitschers waren, nlel ivr rlce hardop verder. Zoo is de kapitein er-; juffrouw Muriel kan wel ereis wat nerp-tn- Wat ei"g liefjes doen, ais 't heelemaal d(> i anitoT°0r uoodig isEn misschien had 't Ira&t 00k wel Juist verstaan, wat ze daar zoo boos rf8en <*Ien snuiter zeiwaar u óók beste irmi1 8cheen te worden't Zijn anders En ri-Ü' allemaal. Geen haar kwaad bij wat drie v .de heer Price gelijk in, althans De vierde 311 2iin vier Duitsche helpers betrof. schuddend na afloop van het geval hoofd- - Wie hart VerbiJsterend zei: 't nooit in d' nu kunnen denken? Ik zou hebben; ne/hpe"wigheid van dien man gedacht Maar laat .,eUsch met. beurde. geregeld vertellen, wat er ge- DERTIGSTE HOOFDSTUK. DE OOGST VAN 1918. Het was oogsttijd Oogst! Was dat woord niet als een gouden glimlach, die zich wijd en zijd over het land spreidde, dat we nu al zooveel maanden be werkt hadden. Heel de streek rondom onze boerderij was in drie kleuren getint licht groen van de kort-gemaaide hooivelden, donker groen van de zomersche bosschen, geelblond van het rijpe koren. En ik wilde, dat ik genoeg talent bezat om een schilderij te maken van boer Price's grootste korenveld, zooals het er od dien gedenkwaardigen dag uitzag! Het veld glooide vrij sterk nqar een hooge heg van elzen, en in glooiende rijen stonden de schoven vijf aan vijf. Zoo hadden ze gestaan om van eiken warmen, rijpenden zonnestraal nog zooveel mogelijk te profiteeren. Vic had nu tot taak, die schoven weer plat neer te leggen zoodat ze op de groote oogstvorken gestoken konden worden. Het vorig jaar had ze ook al bij den oogst geholpen, en daarom kreeg ze nu dit secure karweitje op te knappen> dat Price niet aan ons, beginnelingen, durfde toevertrou wen, uit vrees, dat te veel van het kostelijke graan verloren zou kunnen gaan. Ze knikte me vroolijk toe, toen ik in het veld verscheen, veegde met den mouw van haar kiel langs haar bruin voorhoofd, en riep: We Schieten al wat lekker op, hoor! O daar heb je de anderen óók! Nou gaat 't spui beginne!" Tegen de helling van den heuvel verscheen de groote, roodgeschilderde kar met het merk- waardig-gemengde gezelschap, dat zijn beste krachten aan den oogst zou wijden: twee Duit schers, den Welschen herder Ivor, den Engel- schen remplaqant, twee landmeisjes en een kleinen jongen van veertien jaar, die het paard bij den teugel zou leiden gedurende het laden. Het laden begon een werk, dat Inspanning eischte! Met de groote vorken werden de scho ven één voor één opgeprikt en met een handi- gen zwaai in de kar gedeponeerd. Elisabeth en ik volgden den wagen op den voet en harkten alle losgeraakte en verloren aren zorgvuldig tusschen de stoppels uit. De kleine jongen dril de manmoedig de twee reusachtige, grijze paar den, leidde ze onbevreesd aan den teugel en bracht^ ze tot staan met een indrukwekkend: „Ho-hüüüt!" waarbij hij werkelijk met eenig succes een dreunenden bas wist te imiteeren. Ja, d' ris van alles en nog wat bij, hè? hoorde ik Price tegen zijn vrouw opmerken, toen ze eens naar de oogsters kwamen kijken, op weg naar de schuur. Welsch, Engelsch, Duitsch! En allemaal in de beste eendracht! Ze hebben allemaal maar één gedachte: hoe ze dien grooten oogst het vlugst en veiligst binnen zul len krijgen. En 't komt in orde, daar hoef je niet bang voor te zijn! Als die groote beesten maar niet hun hoef op dien peuter z'n voetje zetten, mompelde juf frouw Price bezorgd. Dat is het eenige waar ik bang voor ben! Ho-hüüt! donderde de dreumes onder de koppen der geweldige paarden. Weer bleef de kar stilstaan. Nieuwe schoven werden ingeladen en ordelijk opgestapeld. Dan ging het weer verder, terwijl Elisabeth en ik volgden, het vermorste zorgvuldig vergarend. Zoo zakten we langzaam de lange rij schoven af, onder de schroeiende Augustus-zon, naar den hoek van het veld, waar de overdekte mijt stond. Hier werkten de twee andere Duitschers; één van hen was de matroos, met wien Muriel zich zoo beminnelijk had onderhouden. En toen be gon de leege kar weer aan een andere rij. De schooljongen, die van het oponthoud voor het overladen gebruik had gemaakt om jacht te ma ken op een veldmuis, die uit een der schoven was komen dartelen, keerde haastig naar zijn post terug. Ditmaal bestuurde Ivor de kar, de remplapant ordende de schoven daarin, en de twee Duitschers laadden ze op hun lange vor- xen in. Zoo wisselden ze bij elke reis de ver schillende werkzaamheden om. Langzaam kroop de heete morgen voorbij. 's Middags na het eten kwam er nog een an dere verandering: Ivor en de remplagant gingen naar de schuren en hun plaatsen werden inge nomen door kolonel Fielding en kapitein Holi day, die in flanellen pakken van de portiers woning kwamen aangewandeld. Ze werkten even hard en stoer als de Duitschers, en even zwijgzaam. Na de eerste begroeting behoefden nóch Elisabeth, noch ik op een blik of glimlach van haar verloofde en zijn vriend te rekenen. En we verwachtten dat ook geen oogenblik. We waren hier om te werken. Alle particuliere be trekkingen werden uitgeschakeld, zoolang onze taak hier duurde. En tochZelfs terwijl mijn oogen geves tigd waren op mijn houten hark en op de stop pels, waaraan ik elke bruikbare aar ontwoeker de, ontging me geen van zijn bewegingen! Hoe kon Elisabeth toch beweren, dat alle mannen „zoo leelijk" waren, uitgenomen dan haar meis jesachtige „Valkenier"? Was ze dan blind voor de gratie van Dick Holidya's slanke en toch mannelijke gestalte, die zoo licht en veerkrach tig het zware oogst-gereedschap hanteerde? Dit soort van werk deed Dick Holiday, dien ik bij mezelf steeds 't liefst Richard Wynn noemde, op zijn voordeeligst uitkomen. Terwij] ik schijnbaar voor niets anders oog had dan voor mijn eigen werk, nam ik elk van zijn bewegin gen in me op. Met wat een prachtig gebaar hief hij telkens de zware schoof, aan den houten vork geprikt, hoog boven zijn hoofd, om ze met één forschen zwaai in de volgestapelde kar te werpen! Alles aan hem had ik lief, maar het meest van alles zijn innerlijke eigenschappen, zijn moed, zijn eenvoud, zijn voorliefde voor het simpele, gezonde landleven. Zijn vriend schap met zijn wapenmakker, die zooveel van hem verschilde, zijn zorg voor de gewonde jon gens in zijn hospitaal, zijn verontwaardiging over het geflirt van zijn uitverkorene met de krijgsgevangenen...., och er was niets in zijn uitlatingen of gedragingen, dat ik niet aanbad en heimelijk toejuichte! Wat een prachtmensch was hij.,,. Hij was alles, wat goed en nobel was.... En niets van dat alles zou ik het mijne mogen noemen. Maar dat kon niets veranderen aan het on herroepelijke feit, dat ik de zijne was even volledig zijn eigendom als de gehoorzame witte collie, die daar in het veld zijn jas lag te be waken, haar trouwe oogen vol liefde op haar meester gericht. Mijn lot was beslist. Een leven zonder hem beteekende voor mij een leven zonder liefde of huwelijk nooit zou ik mij tevreden kunnen stellen met een tweede-rangs-geluk. Maar hij zelf had me gewezen op andere belangen, die het leven waarde en inhoud konden geven. Het land! Ik zou het land trouw blijven, dat me had genezen en een vrouw van me had ge maakt. Het zou al mijn belangstelling behou den, mijn trots en mijn vreugde blijven. Het land zou mijn levensgezel zijn, wanneer Dick (die de mijne had kunnen zijn) met een ander meisje getrouwd was. Deze gedachte sterkte me, en zwijgend zwoeg de ik voort, den langen, drukkenden zomermid dag door. Tegen een uur of viër was ik zoo dorstig, dat ik even naar 't kleine drinkwater-kraantje ach ter de schuur liep om me wat te verfrisschen. Terwijl ik het geschuurde tinnen bekertje, dat altijd op een plankje ernaast stond, aan mijn lippen bracht, zag ik een van de Duitschers, die aan het bergen van den graanvoorraad werk ten, om den hoek van de schuur kijken. Hij gluurde me in het gezicht; zoodra hij merkte dat ik hem in het oog kreeg, trok hij opvallend snel zijn hoofd terug. Het bevreemdde me vluchtig. Maar daar het de bewuste matroos was met wien Muriel gepraat had, meende ik, dat hij het misschien niet op mij begrepen had, om dat ik dien middag zoo plotseling een einde aan hun gesprek had gemaakt met mijn bruusken, verwijtenden uitroep aan haar adres, dien hij wel niet verstaan had, maar waarvan hij de be- teekenis toch wellicht uit den klank had kun nen afleiden. Ik dronk mijn bekertje leeg en dacht er verder niet over na. Toen Elisabeth en ik dien avond in het kamp terugkwamen, langzaam slenterend na onzen zwaren dag, trof het nieuws ons als een donder slag uit helderen hemel. Kleine Peggy, het boschmeisje, was er mee komen aan-hijgen. Op den terugweg uit de bosschen, waar ze werkten, waren de meisjes van de houtvesterij den kleinen schooljongen tegengekomen, die dien dag bij het oogsten ge holpen had. Hij trapte langs den kórtsten weg naar de stad, zóo vlug een oude afstaridsche fiets hem maar vooruit kon brengen. Hebben jullie het nieuws gehoord schreeuwde hij het troepje toe. Er is brand op de boerderij van Price Onmiddellijk staakten de boschmeisjes haar vroolijk gezang, waarvan ze op haar heen- en terugweg steeds de velden deden weergalmen. Brand schreeuwden ze allemaal tegelijk. Is het erg Nou, dat zou ik wel denken 1" had de jon gen teruggeschreeuwd met die ontembare ver rukking over slecht nieuws, die kleinen jongens eigen is. Al de schuren staan in lichtelaaie De heele oogst zal wel verbranden Daarmee verdween hij als een pijl uit een boog uit het gezicht. Dit was het verhaal, waarmee Peggy was komen aandragen. Te ontzet om woorden te kunnen vinden, staarden Elisabeth en ik elkaar aan. Het moest gebeurd zijn, vlak nadat we waren weggegaan. Maar wat was er eigenlijk gebeurd Laten we gaan kijkenWe moeten direct teruggaan en kijken, wat er aan de hand is riep ik uit. Misschien kunnen we met het een of ander helpen. In elk geyal moeten we er dadelijk heenKom mee, vlug Samen stormden Elisabeth en ik de barak uit. Twee of drie andere meisjes liepen oiis na. Peggy, met een grooten homp brood met jam in haar hand, haalde ons het eerst in. O hemel, als dat die krijgsgevangenen maar niet gedaan hebben riep ze uit, zoodra ze ons be-chreeuwen kon. Zouden ze nou toch heusch 't hart gehad hebben om het koren in brand te steken, dat ze juist hebben binnengebracht Kom, vooruit, laten we loopen wat we kunnen Misschien komen we nog niet te laat om te hel pen blusschen Met den moed der wanhoop raapten we onze laatste krachten bijeen en zetten den draf erin. Onze zware laarzen bonkten rhythmisch op den harden weg. We holden voort, langs den koristen weg; dwars door het stoppelveld, dat dien middtg pas geoogst was Terwijl we ons voortrepten, dach ik onophou delijk bij mezelf: „De groote schuur! Kan het de groote schuur zijn, die in brand staat?" Want dat zou beteekend hebben, dat bijna al het koren van dit groote veld aan de vernie tiging was prijsgegeven. We stormden het hekje door, waarbij de ma gere. kleine bosjes halmen lagen, die de kin deren bij het aren-lezen nog verzameld had den, nadat Elisabeth en ik het veld zorgvuldig hadden afgeharkt. O! zou dat alles blijken te zijn, wat van den oogst van vandaag was over gebleven? De wind, die in onze richting woei, droeg rookwolkjes mee, en den reuk van brandend hout, en verwarde kreten. .(Wordt vervolgd.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 7