ONZE PRIJS.PUZZLE m MAANDAG 21 NOVEMBER 1932 TURNEN DOOR DE VROUWELIJKE 1 BIJ CHx\NTEROU AAN HUIS- JEUGD. CRISISSTEUN AAN DEN MIDDEN- STAND. De mini»Jlnregeling- architecp~^~kersBerGEn t EEN ONDERHOUD MET RAOUL MARTINEZ Wie is dr. L. J. IN EEN RUSTIEKE HERBERG. Tante valt weer eens flauw. R. K. RADIOBOND IN HET BISDOM HAARLEM. DE BRAND OP DE „P. C. HOOFT'' STEMMEN BIJ VOLMACHT. DE VOEDSELVOORZIENING OP MADOERA. WERKVERSCHAFFING IN DE WIERINGERMEER. De oplossing van puzzle No. 21 is: HORIZONTAAL 1. Palamedes. 9. Ripolin. 10. Korst. 11. Lat. 12. Bok. 13. Gil. 14. Hamer. 18. Pan. 19. Lak. 21. Helgoland. 23. Toe. 24. Epe. 26. Ebro. 28. Cano. 31. Broer. 33. Chaos. 34. Ooft. 35. Map. 37. Tres. 38. Salie. 40. Inert. 42. Gebak. 44. Lea. 45. Ede. 46. Tot. 48. Forel. 51. Iep. 54. Esp. 56. El. 57. Moraine. 60. Nu. 61. Plateel. 62. Luilakken. 63. Le. 64. Sr. 65. Ka. 67. Al. 68. Dahlias. 71. En. 72. Ge. VERTICAAL2. Ar. 3. Lik. 4. Apol. 5. Moratorium. 6. Eist. 7. Dit. 14- Halo. 15. Angel. 16. Ellen. 17. Raap. 18. Petoet. 20. Knecht. 22. Ebro. 25. Gnoe. 26. Eboniet. 27. Roffelt. 29. Aardbei. 30. Ossekop. 32. Kalmar. 35. Ma. 36. Pi. 38. Staf. 39. Egel. 41. Re. 43. e.d. 47. Oslo. 49. Oeral. 50. Epiek. 52. Etna. 53. Ampul. 54a. Satan. 55. Heler. 58. Olie kan. 59. Nekslag. 66. Ah. 67. Ai. 68. De. 69. La. 70. Se. Als winnaars werden door het lot aangewezen S. Wintermans, Laan van N.O. Indië 100, 's-Gravenhage; H. Hegge, Missiehuis, Roosendaal; Th. H. E. van W., Baronielaan 195a, Breda; A. Hofman C.U., Rector, Nederweert (L.). Hiernaast prijs-puzzle No. 23: een geografisch vierkant. IN TE VULLEN HorizontaalPlaatsen in1. Groningen. 2. Utrecht. 3. Noord-Bra bant (bij Eindhoven). 4. Utrecht. 5. Overijssel (bij Kampen). 6. Gel derland (aan de Waal). 7. Gelderland. 8. Noord- Holland (bij Alkmaar). 9. Zeeland. DiagonaalPlaatsen in 1. Overijssel. 9 Utrecht. Oplossing tot en met 25 Nov. aan Puzzle- redacteur (oplossing 23) Bureau van dit Blad, bij voorkeur per briefkaart zonder verdere mede- deelingen. Onder de goede oplossers worden vier bedragen verloot van 2.50. Prijswinnaar moet abonné zijn. Men gelieve den naam op te geven, waarop het abonnement loopt. ROOFOVERVAL TE ROOSENDAAL. KARDINAAL HLOND. 4 HET GEBEURDE IN HET ZOMER- KAMP BIJ LAREN. HET NOODLOTTIG ONGELUK BIJ HET „PETJES ROOVEN". TERUG VAN DE BEGRAFENIS. DEMONSTRATIEF CONGRES VAN HET N. A. S. W. VLIEGEN. De organisatie in Graalverband. VOORSCHRIFTEN VAN DEN BISSCHOP VAN HAARLEM. y°!gens besluit van Z. H. Excellentie den Bis- eenLI8? Haarlem, moeten de turnvereemgin- orvJf ames en meisjes in Graal-verband zich turnvi "en en worden door Z. H. Exc- geen njp? ®®ni§ingen als katholiek erkend, die zich nebben aangesloten bij de Graal. insluiting hierop en om den overgang te egelen, heeft de Bisschop thans, volgens „St. Bavo" bepaald: 1- Het hoofdbestuur van de Graal zal den Dioc. «aan. Gymnastiekbond als technische advies commissie van de Graalturnclubs erkennen. 2. De bepalingen, die volgen, zijn geldig voor alle katholieke dames- en gemengde turnver enigingen, welke op 1 Januari 1931 waren aan gesloten bij den D. H. G. B. De bestaande vereenigingen mogen haar oestaanden naam blijven voeien, echter alleen bij plaatsing achter den naam „Graal", b.v. Graalturnclub „Naam". 4. In groepsverband mogen, zoolang de meer derheid der leden van elke club dit wenscht, de bestaande vereenigingscostuums (uniformen) ge handhaafd blijven; alleen bij massaal optreden Van meerdere turnclubs zal onmiddellijk een sPeciaai Graalturncostuum worden ontwerpen. Pit costuum zal na overleg met de technische 'ddsters(leiders), der turnclub worden ontwor pen. 5. Iedere Graalclub heeft een eigen bestuur, dat verantwoordelijk is - tegenover het hoofd bestuur van de Graal. Het bestuur van de graalclub zal bestaan uit 5 personen en voor één jaar worden gekozen uit en door de leden der turnclub op een jaar lijks te houden clubvergadering. In dit bestuur heeft rechtens zitting de Walkure van het huis, waartoe de club behoort, en in zake geloof en Zeden draagt zij de verantwoordelijkheid. Daar om kan er in haar afwezigheid geen bestuurs vergadering gehouden worden. Zonder haar Goedkeuring zijn geen besluiten van kracht. 6. De voorzitster leidt de vergadering en regelt de zaken van algemeenen aard, welke uitsluitend de turnclubs aangaan. 7. De secretaresse is belast met het bijeen roepen der vergaderingen, het bijhouden der notulen en alle schriftelijke werkzaamheden. Zij draagt zorg voor en is bewaarster van het club archief. 8. a. De penningmeesteresse zorgt voor het innen der clubcontributies en is verantwoorde lijk voor de in de kas zijnde gelden. Op de jaar üjksche clubvergadering doet zij verslag van baar finantieel beheer. Zij is ten allen tijde ver- Plicht, het clubbestuur, alsmede het hoofdbestuur van de Graal inzage van kas en boeken te geven. b. Eventueele baten komen uitsluitend ten goede aan de club. tenzij op een tijdig aangekon digde clubvergadering bij meerderheid van stemmen anders wordt besloten. De jaarlijksche rekening van inkomsten en uitgaven wordt door het hoofdbestuur van de Graal onderzocht; haar goedkeuring decharcheert het clubbestuur. 9. Het clubbestuur draagt voor de technische leidster (leider), het Graalbestuur benoemt. 10. De clubleden kiezen de technische com missie, welke zal bestaan uit de technische leid ster (leider) plus twee leden. 11. De financieele regeling tusschen de Graal en den D. H. G. B. als advies-commissie wordt zoo spoedig mogelijk geregeld. 12 Een ballotage-commissie, bestaande uit de Walkure als presidente en drie werkende leden, te kiezen uit de clubleden, adviseert het bestuur schriftelijk tot aanneming van candidaatleden, respectievelijk tot het verwijzen naar een andere Graalturnclub of Graalgroep. De commissie is gerechtigd, de reden, waarom- zij tot afwijzing ,of verwijzing adviseert, mondeling aan het club bestuur bekend te maken. 13. Een lid van de Graalturnclub behoeft niet lid te worden van andere Graalclubs, maar betaalt als Graallid, buiten haar clubcontributie een algemeene Graal contributie, waarin opgeno men is de abonnementsprijs van de Zilveren Trompet: 14. Het clubbestuur zal bij gemengde ver- eenigingen schulden en overeenkomsten over nemen in' verhouding van het aantal dames en meisjes ten opzichte van het aantal heeren en jongens. 15. Het hoofdbestuur van de Graal zal naar best vermogen medewerken, eventueele demon straties, uitvoeringen, wedstrijden en cursussen, georganiseerd door. namens, of met goedkeuring van de technische advies-commissie, genoemd in artikel 1, met medewerking van de dames- turnclubs te doen slagen. r™!L„Ev(i"eens zal zi-i de in punt 15 genoemde ciub. e g verleenen aan iedere Graalturn- kwesti^D^^r'2!?5?1' 1ie tengevolge van de werden hL?' G' B"Graal "iet meer als R. K. rrafw,,K UWd' 2u!!en> door het feit, dat zij ïaa.clubs zijn geworden, wederom als R. K worden erkend. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gooiland besloot ƒ2000 te bestemmen als financieele medewerking voor het Crisiscomité tot het verleenen van bedrijf» steun aan noodlijdende middenstanders en kleine neringdoenden. en ACTIEVE HANDELSPOLITIEK. Op Dinsdag 29 November a.s. te 2 „n'r n m d* Vereeniglng voor Actieve Handels Politiek in De Twee Steden Palace" Buiten den 8"Gravenhage, haar jaarvergadering h he Waarin als sprekers zullen optreden de Feff ,r°f' mr- P- A" Diepenhorst, Uf, perste Kamer der Staten-Generaal te Am ster dam over: Het Tractaat van Ouchy, „,r. q ®b°Ise' directeur der Katoen-Maatschap! De vV'h' Gebr' Scholte te Almelo over: De Noodtoestand in Twenthe; ™r- H. Van laastert, secretaris van den Kath. Boeren- en Tuindersbond te 'sGravenhage over: Duitschland en wij. BRANDSTOFFENBIJSLAG aan TEWERKGESTELDEN bij de WERKVERSCHAFFINGEN. antwoord op de vragen van den heer Keestra betreffende het verleenen van een we- kelijkschen brandstoffenbijslag aan de tewerk- gestelden bij de van Rijkswege gesubsidieerde werkverschaffingen, heeft minister Ruijs de Beerenbrouck meegedeeld, dat het in tijden van veel regen voorkomt, dat de weekinkorn- sten van sommige te werk gestelden bij de gesubsidieerde werkversoha£ïin.?en blijven be leden, althans niet uitgaan boven de uitkee- 'in_g. die zij ingevolge de steunregeling zouden iw. 'lou ontvangen. Hiertegenover staat, dat, rj0("'"'er de storing van veel regen zich niet fing seVoe)en, de loonen bij rle werkverschaf- ger 'z., ooreeilgenomen, niet onaanzienlijk hoo- gens de dan de gemiddelde uitkeeringen vol- aan de betimtiheeft reeds besloten en h,ervan Kfhenkoni^ en gemeentebesturen, door tus- vèrschaffingVÜ" f® inspectenrs voor de werk" de te werk gesttnd6eling gedaan, dat ook aan subsidieerde werkver de Va" Rijkswege tg®' fentoeslag kan 7" k81 w r Jen, Terdom 76 jaar over leden de heer C. J. L. Kersbergen, bekend archi tect, onder wiens leiding taliooze winkel- en woonhuizen te Deltt eu lü omgeving werden gebouwd. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 19 dezer Nog maar slechts een paar Belgische bladen hebben zich bezig gehouden met de schilde rijen-affaire te Amsterdam. In die streken, daarentegen, waar de Nederlandsche bladeu worden gelezen, wordt er nog al over gespro ken. Zooals wij gisterenavond seinden, kent nie mand hier Chanterou. doch zoodra men den naam van Raphael Dubois verneemt, geeft dit aanleiding tot een explosie van hilariteit en verontwaardiging tegelijk. Als die. er mee te maken beeft gehad, zoo vertelde ons juist een kunstschilder, dan moogt ge er van verzekerd zijn, dat bet met die zaak niet pluis is. Hij is. zoo zeide men, van een buitengewone behendigheid, zoowel in zijn trucs als in het namaken van schilderijen. Hij maakt in min der dan geen tijd onverschillig welk werk van bekende schilders na. De verhalen, die op dat en ook op ander gebied over hem de ronde doen, zijn haast le gendarisch. Men kent Dubois als een type, die niet afkeerig is van een zonderling zaakje. Hij staat bovendien ook aangeschreven als een bonvivant, die, als hij zijn slag heeft geslagen, zijn vrienden er van laat profiteeren Te Parijs was hij altijd omringd door een bende „rapins", die een buitenkansje niet ver smaadden en waarvan het niet uitgesloten is, dat zich daaronder ook wel specialisten in het fabriceeren van valsche schilderijen bevonden. Niet lang geleden was hij in Frankrijk be trokken bij een zaak van valsche schilderijen met een zekeren Destrée. Chan terou s vriend Destrée. Persoonlijk herinneren wij ons het geval van de veroordeeling van Destrée, omdat wij hem jaren geleden hebben gekend, toen hij re dacteur was, verbonden aan een klein Brus- selsch blad, dat een kwijnend bestaan leidde en sindsdien van naam is veranderd. De ver oordeeling van dezen ex-journalist werd, zoo als begrijpelijk, indertijd in de Brusselsche pers nogal besproken. Het toeval wilde, dat wij Destree veertien dagen geleden in de Wetstraat te Brussel heb ben zien wandelen. Thans woont hij hier in de onmiddellijke omgeving van de Beurs. Jaren geleden, zoo werd ons over Dubois nog gezegd door personen die hem hebben gekend, was hij al bezig met het op de markt brengen van valsche Rembrandts, Van Dijcks en andere groote meesters. Als er iemand in staat is °m -soede valsche schilderijen te maken, is hij het. De laatste da-gen had hij zijn intrek geno men in een gebouw nabij het Noord-station en ongeveer een kwartier gaans van het huis van dr. L. J(oux), een oogarts, die hier in de ar tist.ieke kringen in het geheel niet als collec- tionneur van waardevolle schilderijen bekend staat, wat geen wonder is, als men de verkla ring leest van Baart de la Faille, waar deze zegt, dat dr. L. fT. de collectie, welke te Am sterdam geveild is, van Chanterou had. Bij den heer Martinez. Men heeft geschreven, dat de eerste bespre king voor het in veiling brengen van deze col lectie te Amsterdam met Baart de la Faille werd aangeknoopt door Raoul Martinez. We hejjhen dezen Martinez zoo juist te Brussel ge sproken. Deze verklaarde, door dit geval pijn lijk verrast te zijn. Hij heeft, zeide hij, Chan terou nooit gekend. Martinez woonde al jaren te Amsterdam, toen hem daar door den Brus- selschen dokter-collectionneur, waarmede hij in briefwisseling was, naar een adres was ge vraagd te Amsterdam om er een collectie schil derijen te doen veilen. Martinez heeft toen de adressen van Mak en Baart opgegeven. „Meer heb ik niet gedaan voegde hij hier- aan toe. „Er is daarbij geen oogenblik sprake geweest van welke vergoeding ook ten mijnen gunste, die ik ook niet heb gevraagd. Ik heb een vriendendienst willen bewijzen, ziedaar mijn gekeele rol in deze zaak." Voor ons heeft de heer Martinez aan dr. L. Joux een onderhoud aangevraagd, doch deze wenschte aan dit verzoek geen gevolg te ge ven, omdat, liet hij door den i heer Martinez zeggen, hij zich wensehte te houden aan de verklaring, die dr. Baart de la Faille over het geval In de Nederlandsche pers heeft gegeven en die is verschenen in het ochtendblad van „De Maasbode" van 18 November. Naar Chanterou s woning Wij hebben ons daarna begeven naar het huis, waar Raphael Dubois, alias Chanterou, zijn intrek heeft genomen onder zijn naam zooals een naambordje op de deur aangeeft, dat intusschen een damesnaam vermeldt. Wij troffen daar alleen vrouwen aan, die ons mededeelden, dat Dubois afwezig was en niet konden zeggen, wanneer hij thuis zou komen. Uit haar woorden konden wij opma ken, dat hij met De frée uit was. Verder haalden zij de schouders op voor het geval te Amsterdam en zeiden, dat „men daar veel lawaai maakt over een zaak van weinig beteekenis". Voegen wij aan deze informatie nog toe, dat een gróót kunsthandelaar uit de hoofdstad ons heeft medegedeeld, dat hem onlangs eenige schilderijen z.g. van Fransche meesters wer den aangeboden, maar dat liij deze dadelijk als valsch had herkend en niet op het aanbod was ingegaan. Echter schijnt een ander Brusselsch kunsthandelaar er wel ingeloopen te zijn, Nadere bijzonderheden over Chanterou's verleden. Onze Parijsche correspondent seint ons in 111 bi cl els nog Toen ons heden bleek, dat Raphael Dubois, a 'as Chanterou, in zijn zoo tegenstrijdige en d;|rblijkelijk met de feiten In strijd zijnde be- ej''"gen het heeft doen voorkomen, alsof een deel zijn der schilderijen door hem gekocht zou °P de bekende Parijsche luizenmarkt uc ucnouuu JJOLUC 1 Hl Atlillllcll IV l "lr°bé des puces) hebben wij geïnformeerd uit D ni°selijk is, dat D O 3s is vertrokken. 00lr m\ wordt verzekerd, dat indien op dat en ilili Dubois in het bezit zou zijn geweest der °-°d 111 aar een ®nkel echt stukje van schil- |- S a,s ,in den catalogus genoemd, zijn farm- i zeR dat zeker ten gelde zou hebben nuf1' °m in hun nood te voorzien. 'J 8 eo zijn gezin waren wegens langdu- n 'Urachterstand reeds op straat gezet, 'eefde van de meest ergerlijke prak- UI Zoo bood hij aan sommige schilders van weinig beteekenis prentbriefkaarten aan. in spec a e kringen te verspreiden voor een phar- maceutisch artikel waarvoor op die kaarten reclame werd gemaakt. De artisten kregen dan een annonce op die kaarten. Hij bood aan, pakken van 125 kaarten te leveren, den schil deis de mogelijkheid gevend met gesloten beurzen te betalen door middel van een schil derij. Uit den aard van de zaak gingen die schil ders daar niet op in. Intusschen vloeien ons nog steeds verklaringen van schilders toe. De bekende schilder Al'Hote, van wien een naakt in den catalogus wordt aangeboden, ver klaart nooit Chanterou (Dubois) een schilderij gegeven te hebben, maar indertijd, bewogen door de armoede van een schilder van dien naam, hem geld te hebben geleend en voor 2000 frs. te zijn opgelicht. Voorts deelt Alix ons mede, dat liet Pa rijsche „hoekje van de veiling" onmogelijk van hem kan zijn, omdat hij nooit dergelijke dingen te Parijs heeft geschilderd. Ook kende hij den man niet. Onze Parijsche correspondent schrijft ons d.d. 19 dezer Zooals reeds gemeld, hebben wij een bezoek gebracht aan den oud-concierge van Chanterou en daar deze ons gesproken had van uitzetten, over de grens zetten, veroordeelen enz., begre pen wij, dat wij naar Chanterou-Dubois in de richting van de strafzaken moesten zoeken. En inderdaad vonden wij in een krantenar chief „Op klacht van den heer Herscouet, herbergier, is Raphael Dubois, oud 40 jaar, in hechtenis genomen wegens verkoop van een valsch schilderij. Het bleek spoedig, dat het juiste spoor gevonden was. Na een eindeloozen tocht naar een zeer ver ren uithoek van Parijs, kwamen we in een vriendelijke, rustieke herberg terecht. We hadden de langste straat van de stad afgetip- peld en na vierhonderd huizen gepasseerd te zijn. op vijf huizen na voor het einde de hoop reeds opgegeven, den heer Harscouet nog te ontdekken. In de rustieke herberg, genre dat op het oogenblik zeer in de mode is, plaatsten we ons aan een tafel voor een groote wand schildering een schilderij van de Place du Tertre op Montmartre.jaan den tegenpool der stad. Terwijl we het schilderij bekijken, valt het oog op de handteekening „Chanterou". Chanterou „Mademoiselle, s.v.pl. hoe heet de patroon „Monieur Harscouet, toute comme notre évêque." „Dus" zeg ik, u is uit Chartres „Oui Monsiueir". „En uw patroon „Die is Breton." „Juist,'roep hem dan eens even. De patroon komt. „Mooi schilderij. Weet u ook waar die schilder woont „Ce fripouilledie is al een paar jaar 't land uit. Naar België misschien, want daar was hij vandaan. Hij heeft mij opgelicht met een schilderij, maar ik heb hem de kast inge draaid. Hij had mij een „Trouillebert" ver kocht. Nou, u weet, die is duizenden waard. Voor 400 francs. Maar ik heb 't aangegeven, want 't ding was valsch. Hij had 'tzelf ge schilderd. En toen hij uit de gevangenis kwam mocht hij natuurlijk niet meer in het land te rugkomen. Maar de kerel heeft zoo'n durf, dat hij nog weer eens bij mij is gekomen. En toen kwam net de politie en ontsnapte hij door de tweede deur. Ze hebben hem toen niet te pak ken gekregen." „Hij heette eigenlijk Dubois, hé „Juist, mijnheer en toen 't in de kranten stond, kwamen allerlei menschen, die schil derijen van hemgekocht hadden, en alles bleek valsch. Al heel spoedig bleek het, dat er acht personen waren beetgenomen, ook An- quetil en nog een paar. 't Was net In den tijd vao de Hanau-affaire (Gazette du franc). We zijn toen allemaal voor geweest, maar daarna is zijn vrouw zoolang bij me komen huilen, dat ik de klacht op het laatst heb ingetrok ken. Maar 't is wel een rechtszaak geweest. Maar wat de anderen gedaan hebben weet ik niet, doch toen hij later uit arrest kwam, moest hen meteen de grens over." Een actie ingesteld. Wij vernemen zoo juist, dat de „Société des droits d'auteurs" ten zeerste verontrust door den omvang van de vervalschingen der te Am sterdam geveilde schilderijen, voornemens is een actie in te stellen. De secretaris-generaal, de heer Duchemin, verklaarde, dat de zaak zóó zeer de belangen van den kunsteigendom aangaat, dat het op den weg van het genootschap ligt beschermend op te treden voor de kunstenaars. Voorts vernemen wij, dat de vakvereeni- ging der groote kunsthandelaars te Parijs zich eveneens met de zaak bezig houdt en ln over leg Is met haar rechtskundig adviseurs en weldra een beslissing zal nemen omtrent haar actie. 385. Als tante Anastasia ziet dat haar twee lievelingen als misdadigers in een hoek van het politiebureau staan, roept zij uit: „Mijn kinderen!" eu valt in zwijm. 386. Max, die haar den vorigen dag reeds met zooveel succes bijgebracht heeft, neemt het bierfleschje, dat op den tafel staat, en werpt den inhoud over tante Anastasia heen. Let op Jaap! 387. De brigadier is woedend, omdat Max zijn bier uitgegoten heeft. Hij verklaart Max en de beide dames tot zijn arrestanten. Jaap maakt van de gelegenheid gebruik om door het venster te ontsnappen. De R.K. Radiohond in het bisdom Haarlem vergaderde Zaterdag te Rotterdam onder voor zitterschap van den heer G. W. Jansen uit Rot terdam. Door de vergadering werd besloten een adres aan den Minister van Waterstaat te zenden inzake het afstaan van zendtijd op Zaterdag 19 November aan den V.D. Bond. Het verzonden adres luidt: „De katholieke Radiohond in het bisdom Haarlem, in vergadering bijeen te Rotterdam op 19 November spreekt zijn afkeuring uit over het feit, dat door Uwe Exc. aan den V.D.-Bond zendtijd is toegestaan ten laste van den K.R.O. op Zaterdag 19 November van 20.3022 uur, is overtuigd, dat in deze onrecht is geschied ten opzichte van de bij den K.R.O. aangesloten luisteraars, verzoekt Uw Exc. met aandrang ten spoedigste een besluit te nemen inzake de 5 pGt. zendtijd voorde bijzondere omroepen". De laatste wijziging van de Kieswet heeft het mogelijk gemaakt, dat de kiezer, wiens beroep of werkzaamheden medebrengen, dat hij herhaaldelijk of althans gedurende het ge deelte van het jaar, waarin de stemming ge woonlijk valt, uit zijne woonplaats afwezig is, (schippers, handelsreizigers, marktkooplieden enz.) bevoegd is om bij volmacht te stemmen. Ook de vrouw, welke gehuwd is met een kiezer, die in aanmerking kan komen om bij volmacht te stemmen, kan van deze bevoegd heid gebruik maken, wanneer zij met haar man in verband met diens beroep of werk zaamheden afwezig pleegt te zijn. Zij, die van deze bevoegdheid kunnen en willen gebruik maken voor de in 1933 te hou den Tweede Kamerverkiezing, welke wordt gehouden in de eerste week van de maand Juli van dat jaar, moeten vóór 1 Januari a.s. een daartoe strekkend verzoekschrift indienen aan het bestuur der gemeente, waar zij op dien datum woonplaats zullen hebben. Formulieren voor het aan het gemeente bestuur zijner woonplaats in te dienen verzoek schrift zijn tot en met 31 December a.s. koste loos verkrijgbaar ter secretarie van iedere gemeente. In antwoord op enkele vragen van het ka merlid Wijnkoop heeft minister de Graaff o.m. meegedeeld, dat van hongersnood en honger dood onder de bevolking van het eiland Ma- doera geen sprake is. De toestand op het gebied van voedselvoorziening is dit jaar zelfs gun stiger dan in jaren het geval is geweest. De werkverschaffing in den Wieringermeer- Polder zal voor de omliggende gemeenten op 1 December a.s. een aanvang nemen. Het Zuidelijk deel van den polder is als ter rein van eerste werkzaamheid aangewezen. De vuurverschijnselen nemen langzaam af. Het gaat er nu inderdaad op lijken dat het vuur, dat vau Zondagavond af met ongekende hevigheid in de „P. C. Hooft" heeft gewoed en dit eens zoo trotsche schip in een zielloos wrak heeft herschapen, zijn grootsten voedselvoor raad, de olie, nagenoeg heeft verwerkt. Wel brandde het Vrijdagnacht en ook Zaterdagmor gen nog voortdurend tusschen brug en schoor steen, maar van buiten af viel er weinig meer te zien. Dat de maatregel van het afdekken van de dienstpoorten allerminst overbodig is geweest, blijkt wel uit het feit dat het schip weer gezakt is, zoodat Zaterdagmorgen de bak boordspoort tot aan het water stond. Echtpaar met een revolver bedreigd. In den vroegen morgen van Zaterdag werd in café C. Baks, aan den Nispenschersweg te Roosendaal een overval gepleegd. Te circa half 6 in den morgen werd vrouw Baks wakker en zag zij in het slaapvertrek een schaduw. Met een „Toon er is vreemd volk" wekte de vrouw haar echtgenoot. De indringer hield hen echter dadelijk een revolver voor en dwong de vrouw het bed te verlaten en het geld en de sieraden uit de kastladen af te ge ven. Alleen het geld een bedrag van onge veer 4 gulden werd door den onverlaat mee genomen. Dader gearresteerd. De dader is te Calmpthout in België ge arresteerd. Hij bleek een Spanjaard te zijn. De man heeft bekend. Geruchten over zijn opvolging van kard. v. Rossum blijven loopen. Een V.D. bericht uit Warschau meldt: De Poolsche bladen vernemen uit Rome, dat de primaat van Polen, kardinaal Hlond, waar schijnlijk tot opvolger van wijlen kardinaal van Rossum zal worden benoemd als prefect van de Congregatie de Propaganda Fide. (Wij hebben reeds een tijd geleden van dit gerucht melding gemaakt. Red.) Het gerucht van een a.s. benoeming van kardinaal Hlond als zoodanig is intusschen nog niet bevestigd. NIEUW NOVICIAAT TE DONGEN. Op 25 November a.s. zal Mgr. Hopmans, Bisschop van Breda, op plechtige wijze het nieuwe Noviciaat en kapel voor de Nederland sche Provincie der Congregatie der Broeders van Onze Lieve Vrouw van Lourdes te Dongen inwijden en het altaar in de kapel, een ge schenk van de Dongenaren, consacreeren. Op dien dag, waarop de stichting in 1830 en de sterfdag van den oprichter der Con gregatie wordt herdacht, zal het nieuwe ge bouw, plaats biedend aan 100, novicen, in ge bruik worden genomen. 65 JARIG PRIESTERFEEST. Donderdag 24 November hoopt de Zeereerw. heer Alph. van den Heuvel zijn 65 jarig pries terfeest te vieren. Van een onbehoorlijk of zedenkwet- send voorval geen sprake. Op de nadere vragen van den heer IC. ter Laan betreffende het instellen van een onder zoek ter zake van onbehoorlijkheden, welke in het zomerkamp in de Legerplaats hij Laren zouden zijn voorgekomen, heeft minister Dec kers het volgende geantwoord: Uit een uitvoerig nader onderzoek is ge bleken, dat de omstandigheid, dat gedurende het zomerkamp van de vrijwilligers van de kaderopleiding van 't Vooroefeningsinstituut gehuwde beroepsmilitairen in gezelschap van den kaderlandstormers onbekende dames zijn gezien, er in geen enkel opzicht toe kan heb ben geleid, dat landstormers getuigen zijn geweest van eenig onbehoorlijk of zedekwet- send voorval. Voorts is komen vast te staan, dat een 14- jarige dochter van een der onderofficieren ge durende de laatste week van het kamp over dag in het kamp heeft vertoefd en enkele malen in de kamer van haar vader heeft overnacht. Bedoelde onderofficier heeft daar door gehandeld in strijd met de kamporders. Op den Iaatsten-kampavond heeft er in het kamp een eenigszins feestelijke uitreiking van door de kaderlandstormers gewonnen prijzen plaats gehad. De officieren, die hierbij tegen woordig waren, hebben in de vroolijke stem ming der vrijwilligers gedeeld. Mede ten ge volge van een voorafgaand overigens matig gebleken gebruik van alcoholhoudende dranken zijn enkele officieren luidruchtiger geweest dan ln het bijzijn van jeugdige mili tairen gewenscht is. Hoewel mag worden aangenomen, dat geen dezer officieren in kennelijken staat van dron kenschap heeft verkeerd, heb ik aanleiding gevonden, het gedrag van een viertal hunner, zoomede de overtreding van de kamporders door den bovenbedoelden onderofficier, te doen toetsen aan de eischen, door de krijgs tucht gesteld. Het slachtoffer overleden. Men meldt ons uit Leiden: De student A. K. uit Bussum die Vrijdag avond bij het zoogenaamde „petjes rooven" op den Stationsweg te Leiden onder een autobus is terecht gekomen en overreden, is Zaterdag middag in het Diaconessenhuis te Leiden aan de gevolgen overleden. Tragisch ongeluk te Venlo. Zaterdagmorgen heeft onder groote belang stelling de begrafenis plaats gehad van den heer J. Bosman socialistisch gemeenteraads van Venlo. Na afloop van de begrafenisplechtigheden is de zuster van de weduwe, toen zij uit een der volgauto's stapte, door eèn flauwte bevangen. Zij viel met het hoofd op de treeplank, waar door zij een schedelfractuur en een zware her senschudding opliep. In zorgwekkenden toestand is de vrouw naar het R.K. ziekenhuis gebracht. INBRAAK. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Roosendaal ingebroken in hotel „Neerlandia" op het Stationsplein aldaar. Ontvreemd wer den een hoeveelheid zilverwerk, biljartballen, 'n klokje, tafelzilver, enz. Geld is echter niet ontvreemd. Den volgenden morgen is het ge- stolene, behalve het klokje, teruggevonden in een werkloods hij een in aanbouw zijnde wo ning in de omgeving. DITITSCHE MARGARINE IN BESLAG GENOMEN. Commiezen te Vlachtwedde hebben Zaterdag meer dan. 300 pond gesmokkelde Duitsche margarine in beslag genomen In verband met het op Zondag 20 November in de zaal van Kunsten en Wetenschappen in den Dierentuin te Den Haag te houden demon stratief congres van het N. A. S., was door het N. A. S.-bestuur vergunning aangevraagd voor het houden van een demonstratie met spreek koren en ontplooide banieren, die na de slui ting van het congres moest plaats vinden. Het N. A. S.-bestuur nam in zijn vergadering van 18 dezer kennis van de beschikking van den burgemeester van Den Haag, waarin de ge vraagde vergunning werd verleend, echter on der zoodanige voorwaarden, dat een zichzell respecteerende arbeidersorganisatie zich daar op onmogelijk kon vastleggen. Per afzonder lijk schrijven heeft de Haagsche Burgemees ter met ingrijpen van de politie gedreigd te gen personen „die zich niet aan de vastge legde regelen houden". Het bestuur besloot in deze omstandighe den van een aan dergelijke voorwaarden ge bonden demonstratie af te zien en een protest- schrijven te richten aan den burgemeester van Den Haag. DERDE ORDE VAN ST. DOMINICUS. Tot Centraal-Directeur der Dominicaansche Derde Orde in Nederland is benoemd de Zeer Eerw. Pater C. Piels te Nijmegen. „VIJF CENT VOOR ZONNESTRAAL". 1 Het bestuur van „Zonnestraal", Nederland sche vereeniging tot het oprichten van ar- beidskolonies voor tuberculoselijders in Ne derland schrijft ons: Er bereiken ons van verschillende zijden berichten, waaruit blijkt, dat een „chemische fabriek", die zich noemt nu eens „Voor waarts", dan weer „Ons Doel" een verpakt schuurmiddel langs de huizen doet aanbieden, waarop de mededeeling voorkomt, dat 5 cent van elk pak wordt afgestaan aan de Tubercu- lose-vereeniging „Zonnestraal". Dit schuurmiddel schijnt verkocht te wor den voor een kwartje, doch zou slechts een waarde hebben van enkele centen. Ons bestuur stelt er prijs op uitdrukkelijk te verklaren, dat het met genoemde fabriek geen enkele connectie heeft, noch wenscht en dat dit leuren langs de huizen geschiedt zon der zijn instemming, omdat het publiek door het gebruik maken daarbij van den naam „Zonnestraal" wordt misleid. Ons bestuur meent derhalve tegen deze verkeerde praktijken ernstig te moeten waar schuwen. WETSONTWERP TOT TIJDELIJKE HEFFING OPCENTEN OP INVOERRECHTEN. Op de vragen van den heer Keestra betref fende het opheffen der door de schorsing van de behandeling van het wetsontwerp tot tij delijke heffing van opcenten op alle invoer rechten ontstane onzekerheid ter zake van da navordering van art. 6 van dat wetsontwerp, heeft minister de Geer geantwoord, dat ten- volge van de na het stellen der vragen in gediende Nota van Wijziging ds door de schorsing der behandeling ontstane onzeker heid thans is weggenomen. Tegen schrapping van artikel 6 bestaat bezwaar. NEDERLAND-EXPRES. De speciale trein met post en passagiers in aansluiting, op het motorschip „Marnix v. St. Aldegonde" zal Dinsdagmorgen 22 November om 10.20 van Genua vertrekken. Aankomst Woensdagmorgen 23 November om 7.05 te Ze venaar, 7.57 Arnhem, S.48 Utrecht C.S. 9.49 Den, Haag S.S. 9.32 Amsterdam W. P. 9.51 Am sterdam S.S. en 10.00 Rotterdam Maas. Het socialistisch Tweede Kamerlid de hee? W. H. Vliegen werd gisteren 70 jaar. W. H. VOGELS t Op 68-jarigen leeftijd is te Kerkrede overle den de heer J. W. H. Vogels, oud-secretaris de* gemeente, Ridder van het Legioen van Eer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5