Na DE CONGREGATIE DER ZUSTERS VAN LIEFDE TE TILBURG. SS™ in t LÏ» "S""»"®»» a>rrSi REORGANISATIE VAN DEN R. K. VROUWENBOND? ©TUKKLn VOOR HONDERD JAREN. Van 13 cellen tot 100 kloosters. t WAAR SOCIALISTEN REGEEREN. DE PAASCHKAARS. De achtervolging. OPENINGSREDE VAN MEJ. TOOS POST UITVOERING TUINBOUW. STEUNWET. F. V. Valstar regeeringscommissaris. VOLKSDANS WEEK EN DRIE- KONINGENFEEST. VISCHUITVOER NAAR FRANKRIJK, UITVOER VAN BOTER NAAR DUITSCHLAND. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. De Congregatie der Zusters van°'aj Moeder van Barmhartigheid, n Tnburg,. bekend als „De Zusters van Lie""5 viert heden haar eeuwfeest nd er aan Honderd jaar geleden dacht inannes allerminst de süchter, de roemrufte Joanm* Zwijsen, dat deze Congregatie door Godssoo, (Ierland te worden Haar ontstaan was even providentieel als haar bevestiging en snelle opgang. Norbertijner pastoor van het dorpje Engelen bij 's-Hertogenbosch wilde een zuster school voor zijn parochie oprichten. In het Jaar 1826 gold die „stoutigheid" nog als een hachelijke onderneming ook in het katholieke Brabant, maar pastoor van Hooff waagde het er op. Te Hoogstraten in de Vlaamsche Kern- hen leefden in het begijnhof nog Zusters, die zich beijverden om godsdienstig onderwijs te geven en de pastoor van Engelen vroeg in ge- hoemd jaar aan zijn confraters te Hoogstraten om enkele begijnen voor zijn op te richten school. In zijn voortvarendheid wachtte Enge- len's herder het lang uitblijvend antwoord niet af, maar opende zijn school met twee „Soeurs" van de Pédagogie Chrétienne uit Amersfoort. Deze zaak had haar beslag gekregen, toen onverwacht in 1S27 drie zusters van Hoog- straten'a Begijnhof zich bij pastoor Hooff kwamen aanmelden voor het verlangde werk. Het waren zuster Michael. Leijsen met twee harer nichten. De twee Soeurs van Amersfoort, die wel kloostergeloften hadden gedaan, doch die van wege de opvatting omtrent „godsdienstvrij heid" ook in het katholieke Brabant geen kloosterkleed droegen, konden ruimschoots voorzien in het godsdienstonderwijs van Enge- len's jeugd. Daar pastoor van Hooff de begij- nen had gevraagd en niet opgezegd, ging het evenwel niet aan haar met een bedankje terug to sturen, zoodat van den nood een deugd 'hoest worden gemaakt door de nieuwe zusters biet de zorg voor een Liefdehuis te belasten. Doch dit was in die jaren een weinig boven den stand van 't onaanzienlijke Engelen en de zusters zochten daarop ook in de omgeving haar liefdadig werk als ziekenverpleegsters Uit te oefenen. Verschillende jaren gingen daarmee heen en then schreef 1832. Toen, vermeldt de kroniekschrijfster, wei Joannes Zwijsen, de auctor van het 1 ars e der Bisschoppelijke Hiërarchie in e<;'" - tot pastoor der parochie Heike in Tilburg benoemd. Deze hoogbegaafde, tac vo P kwam daardoor in connectie me c Willem, den toekomstigen tweeden vorst het Oranjehuis, die tijdens den Belgischen op stand als opperbevelhebber van het leger te velde zijn hoofdkwartier te Tilburg had opge slagen. En wat nu de profane geschiedenis aan een speling van het lot zou toeschrijven, durft het geloovig gemoed te zien als de leiding Gods: Het huis met de 13 cellen, in 1834 betrokken. Kroonprins IV Ulem en pastoor Zwijsen zijn bü- gebracht en werken samen om een reli gieuze stichting van liefdadigheid in het leven e roepen, die door de jaren heen onschatbare diensten gaat bewijzen aan Nederland en ko loniën en die ook in België, Engeland en de euwe Wereld haar liefdehuizen en scholen voor de armsten opricht. reei°t° Werd door den oorlog met België on- vr st-reeks in Noord-Nederland het groote edesleger opgeroepen van liefdezusters, die ahs in meer dan 60 zieken- en gasthuizen, Waaronder de grootste van ons land, in 22 weeshuizen, in 3 voogdijgestichten en in hon derden scholen haar gezegende taak verrich ten. Einde December 1931 dus bij het begin van het eeuwtij, telde de met drie zusters begon nen Congregatie 3750 leden. In het afgeloopen jaar bezochten 56.235 kinderen de door zusters van Tilburg bestuurde scholen; 3662 hulpbe hoevenden werden in de gasthuizen der Con gregatie verpleegd en haar ziekenhuizen na men in den loop van 1931 22.505 patiënten 0p" Wij liepen hier de geschiedenis der honderd Jaren vooruit, wijl deze eerbiedwekkende. ge. tallen meer dan woorden getuigen van den heerlijken opbloei der Congregatie van de zusters van Liefde en die daarom in deze uiteraard zeer beknopte schets verdienen 0p deu voorgrond te worden gesteld. Keeren wij nu terug tot de komst van pas- °°r Zwijsen in Tilburg en raadplegen wij de tunieken, ,jan wijkt, dat zijn eerste zorg uit-' f ns naar de godsdienstige opvoeding der JeuSd- Katholieke bijzondere scholen waren er echter in Tilburg niet en het gouvernement dacht er niet aan om de oprichting in de hand werken. De officieele onderwijswereld achtte de bijzondere school onnoodig en min- derWaardig, maar voor pastoor Zwijsen gold als het eerst noodige om den godsdiensti- Een geest in zijn uitgestrekte tparochie te ver- 8terken, Van een parochieschool met religieuze uuderwjjszusters voor de kinderen der armen jachtte hij veel goeds. zusG® de nieuwe Tilburgsche pastoor nu met Engl Michaei Leijsen en hare nichten uit ken m 1)1 kennis kwam valt niet uit te ma- voo har het staat vast, dat Heike's pastor huisje bn, 0,1 Ouden Dijk te Tilburg een waar z« e voor twee kwartjes m de week, namen èn c°D 23 November 1832 haar intrek den De ondp66 da«en later reeds school hiel- het hoofd. micht met moeder Michael aan Eenvoudiger e„ armoedlger kon het begin van een der grootste katholieke stichtingen i* ons land niet geweest zijn. 0ok hier springt wederom de waarheid in het oog der onna speurlijkheid van Gods wegen. Nog slcc'1ts enkele maanden waren de drie zusters te Tilburg gevestigd of er meldden Bich di ie nieuwe leden aan, die ondanks de be krompen behuizing door moeder overste met open armen werden ontvangen. Meteen huurde pastoor Zwijsen een nieuwe woning in de Nieuwlandstraat, die in Mei 1833 kon worden betrokken'. Weer verliepen enkele maanden, waarin zich nog drie nieuwe zusters bij de kleine communi teit kwamen aansluiten. Pastoor Zwijsen zag zijn ideaal vervuld. Hij beschikte over voldoen de krachten voor zijn school, waarin al de arme kinderen zijner parochie onderwijs konden ont vangen in lezen en schrijven, naaien en breien. Meer beoogde zijn stichting niet en wijl hij zijn doel volkomen had bereikt, besloot hij voor de zusters een bescheiden kloostertje te bouwen, een huis met dertien cellen, omdat overeen komstig de bepalingen nooit meer dan dertien zusters aangenomen mochten worden. Een milddadige parochiaan schonk 6000 voor den bouw, die reeds in de Meimaand van 1834 kon worden betrokken en, zoo getuigt de kroniek met dankbaarheid: «onder dat er eem- ge schuld op bleef rusten. Zoo werd de kleine kloostergemeente, aldus schrijft pater J. Kronenburg, C.ss.R. in zijn ge schiedenis van de Congregatie der zusters van Liefde te Tilburg, langzamerhand geschikt voor het grootsche doel, den stichter nog on bekend, maar van alle eeuwigheid beoogd door God. Die voorbeschikking treedt het sterkst aan den dag bij hetgeen men den schoolstrijd mag^ noemen, dieu de Congregatie reeds in de eerste jaren van haar bestaan heeft moeten voeren. Voor het geven van godsdienstig onderricht en elementair onderwijs in taal en nuttige handwerken aan de vrouwelijke Jeugd, had pastoor Zwijsen de zusters naar Tilburg ge haald. Doch nauwelijks was het eerste school tje geopend of het gouvernement wilde gein- formeerd" worden, over alles, inzonderheid of de te Tilburg gestichte vereemgmg van vrou wen zich ook tot het geven van onderwijs en dergelijke had toegewijd. Wederom had zich even te voren in de ge schiedenis der Congregatie een merkwaardig feit voorgedaan. Een Belgisch edelman, die in Tilburg uitgestrekte perceelen bezat grenzend aan een tot het eigendom der kerk van het Heike behoorenden tuin, kwam cijdens de roe rigste dagen van den Belgischen opstand orde op zijn zaken stellen in genoemde stad. Toen hij naar België wilde terugkeeren, had hij geen paspoort en stiet om dit te verkrijgen op schier onoverkomelijke moeilijkheden. Hij klopte bij pastoor Zwijsen aan, die gemakkelijk toegang had tot den opperbevelhebber Prins Willem van Oranje en van wien hij ook terstond het gevraagde paspoort voor den Belgischen edel man ontving, zoodat deze zonder eenige moeite de grenzen kon overschrijden. Eenigen tijd daarna ging pastoor Zwijsen zijn eerste school bouwen. Gaarne kocht hij daarbij de gronden aan van den Belgischen edelman, doch de geld middelen waren uitgeput. Nu herinnerde zich pastoor Zwijsen de belofte van den met het paspoort gelukkig geniaakten Belg, die dank baar een wederdienst wilde bewijzen en zoo kwam de pastoor voor een spotprijs in het be zit van het uitgestrekte terrein, waarop het thans ontzagwekkende Moederhuis der Zusters van Tilburg is gebouwd. Een Belgische moeder overste en een Bel gische grondschenker, kinderen van een volk, waarmede wij in strijd lagen, werden in Gods hand de werktuigen om aan Nederland een onschatbare weldaad te bewijzen. Daarnaast evenwel traden de emancipator van Nederlands katholieken, de energieke Zwijsen en de edele Prins, later Koning Willem II, op den voor grond. Zwijsen toch, hoe doortastend en vin dingrijk, zou ook in den aanvankelijk kleinen opzet zijner stichting niet geslaagd zijn zonder den steun van zijn vorstelijken vriend en wei- willenden beschermer Prins Willem v. Oranje. Meermalen is in den beginne, doch ook in latere dagen de Congregatie der Liefdezusters m haar bestaan bedreigd. Zorgvolle tijden ïee zij doorleefd. In ontbering werd zij groot, e lei ooze tegenwerking van den tijdgeest had haar eerste sohnr>i scuooi reeds doen sluiten, wan- wfii n'verinf^ usschenkonist van kroonprins Willem verlof was verleend tot het gratis geven van onderwijs in lezen, schrijven en rekenen aan kinderen van armen en onvermogenden Daartoe was trouwens aan de school verbonden niej. J. J. C. Verbunt, die een acte lager onder wijs bezat. dagen, weezen, half-weezen en verlaten kinderen, aan het onderwijs in fröbel-, taal-, naai-, huis houd- en industriescholen, aan het onderwijs van blinden, doofstommen en achterlijke kinde ren, terwijl in de latere jaren ook nog het mis siewerk is opgenomen met de heldhaftige ver pleging der leprozen in de melaatschen-kolonie te Paramaribo. Hebben de reeds genoemde algemeene over sten vaak in benarde omstandigheden en met bijna bovenmenschelijke zorg de Congregatie uitgebouwdhebben Paus en koning haar con stituties goedgekeurd en werd zij een „Instel ling van de Algemeene Kerk" door ook als Congregatie" door Christus' Stedehouder te worden erkend een voorrecht, dat, zooals pater Kronenburg aanteekent, behalve aan de oude kloosterorden nog .slechts aan ééne an dere vrouwelijke instelling in Nederland en België is verleend door de opvolgende alge meene oversten moeder Syncletica en moeder Leocritia werd voornamelijk gewerkt aan de. consolideering en innerlijke versterking. Ook zij hebben intusschen nieuwe huizen gebouwd eu het getal tot honderd opgevoerd, waarbij de missiestaties in Oost- en West-Indië en de me laatschen-kolonie in Suriname met diep respect genoemd mogen worden. Doch ook de jongste jaren der geschiedenis gaven aan de algemeene moeder Theresinia en aan de thans aan het hoofd der Congregatie staande moeder Marie Christine nog een heerlijk arbeidsveld bij het lenigen van den nood der oorlogsslachtoffers en het ten top voeren der onderwijsinstellingen en ziekenhuizen door de oprichting van lycea voor meisjes, door nieuwbouw en modernisee ring van hospitia en klinieken. Wij hebben getracht in. een enkele vluchtige schets den opgang en de beteekenis te belich ten van deze honderdjarige Congregatie Wij konden daarop slechts een zwak licht werpen, doch het moge voldoende zijn om den uitdruk kelijken wensch te verstaan, dien de hooge pro tector der zusters van Tilburg, wijlen Z.- Em. kardinaal van Rossum te kennen gaf aan moe der overste en den raad van assistenten, twee dagen voor zijn dood bij het afscheidsbezoek aan het hem dierbare Moederhuis: Gij behoort dit eeuwfeest luiterrijk te vieren uit dankbaarheid aan God en als een eeretaak voor de duizenden, die de Congiegatie heeft verpleegd, onderwezen en geheiligd. J. d. L. Wij zouden in deze schets te kort schieten, indiêf wij na het werk der eerste ure te hebben gememoreerd, niet met een enkel woord spra ken over de uitbreiding en bevestiging der lief dewerken en stichtingen van de jubileerende Congregate. De aspii'atles van pastoor Zwijsen gingen, zooals wij. reeds aanstipten, niet verder dan het bezitten van een zusterschool met een liefde huis voor eigen parochie. Voor „zijn" zusters stelde de herder aanvankelijk een regel op, die de goedkeuring verwierf van den Apostoli- schen administrator van het voormalig bisdom van 's-Hertogenbosch, mgr. Henricus den Dub belden Korten tijd nadien had Tilburg's pas toor een belangrijke zending te vervullen in Den Haag en bezocht er de paters Jesuieten. Bij dat bezoek werd over het Tilburgsche Lief dehuis gesproken en als gevolg daarvan kwam er een verzoek uit Delft om daar een gesticht van liefdadigheid op te richten en voor dat doel enkele zusters te willen zenden. Pastoor Zwijsen wilde wel helpen, maar niet door het afstaan van Zusters uit zijn klooster. Bij vond de reeds genoemde mej. Verbunt be- i'eir] de taak op zich te nemen, doch deze over bed, voordat zij haar edelmoedig werk kor be ginnen. Om de katholieken van Delft, waar alles voor de opening van een liefdehuis gereed Avas, niet teleur te stellen, besloot pastoor Zwtisen in 's Heeren Naam na overleg met de overste drie zusters uit Tilburg te zenden, die ln het oude Delft zich aan liefdewerken gin- Sen wijden en het oorspronkelijk plan van den d Ichter: één huis met. dertien zusters, bleek aardoor niet overeenkomstig de raadsbeslui «n Gods. Bij het geven van godsdienstig onderwijs was gezegend werk der ziekenverpleging geko- der*1 f'1 Sne' vo,gde n" 'n de komende jaren on- 6 v°°rtvarende leiding van de eerste al- e, eene overste moeder Michaël de stichting va" succursaalhuizen. die 6 ,ede algemeene overste, moeder Begga, getrfiA J°nge weduwe in de Congregatie was gan<*-i-611.' S'ng voort op den door haar voor de sti o', Zo° enei'giek ingeslagen weg en toen srreB-ni-1 @r na 45 Jaren overleed, telde de Con- FriJ,01*eeds 76 huizen in Nederland, België, ,m 1 en Amerika. Van deze huizen verre- én p,-„c te Amsterdam met het prachtige er 'ook w i*1, terwi->' de zusters van Tilburg oude "Maagdenhuls" betrokken; 3 te w wP t Sf met het groote ziekenhuis op het Westemde; 3 te Utrecht w.o. het vermaar de St.Antonius-z,ekenhuis; 2 te Arnhem met het bekende „Insula Dei" en niet minder dan 8 succursaalhuizen te Tilburg, 0.a. het St. Elisa beths Ziekenhuis en St. Joseph-gasthuis. In deze gestichten en kloosters wijden de zus ters zich aan de verpleging van zieken, aan de Schrijvend over de Deensche politiek, ver klaart de overzichtschrijver der sociaal- dem. pers: De urgente vraagstukken van het oogenblik zijn geboren uit de crisis. De regeering moet pogen, het economische leven te beschermen tegen ineenstorting: zij moet zooveel moge lijk de volkskracht in stand houden, zich ver weren tegen en aanpassen aan de ingrijpen de wijzigingen die de wereldhandel heeft on dergaan, o.a. door den overgang van Groot- Brittannië naar de protectie. Er zijn 150.000 werkloozen in dit land van drie en een half millioen inwoners; de regeering staat voor de taak. zoo veel zij kan de uitbreiding van de werkloosheid te stuiten en voor de slachtof fers van de crisis zoo goed zij kan te zorgen. De conservatieve oppositie maakte zich ge reed, alle crisis-maatregelen te saboteeren, ten einde in '33, als het oogenblik voor de algemeene verkiezingen was gekomen, uit de machteloosheid van de regeering en de ellende van het volk politiek profijt te slaan. Men behoeft in dit stuk slechts 't woord conservatieven" te veranderen in sociaal democraten. Dan heeft men precies de situa tie in ons land. Modellen voor de versiering. De Advent moet^nog beginnen en reeds wordt onze aandacht gevraagd voor de paaschkaars! Daar is echter een bijzondere reden voor. Reeds eerder was er in de vaktijdschriften sprake van, de paaschkaars te betrekken in het streven naar liturgische vernieuwing en zuivering, dat zich in alle onderdeelen van den kerkelijken eeredienst doet gevoelen. De paaschkaars is immers geen willekeurig voor werp, maar niet meer of minder dan het sym bool van den triomfeerenden Christus. Met de versiering van deze groote kaars werd echter nogal lichtvaardig omgesprongen en menig maal was zij overgeleverd aan den smaak van den koster met alle gevolgen van dien. Nu behoeft de paaschkaars natuurlijk geen voorwerp van verfijnde kunstnijverheid te wor den. Maar wel verdient het aanbeveling de ver siering te laten uitvoeren volgens goede mo dellen, waarbij sober en met smaak gebruik worde gemaakt van den schat der christelijke symbolen. Zulke modellen zijn in „Ons Litur gisch Tijdschrift" gepubliceerd geweest en werden thans met vele andere vermeerderd samengebracht in een brochure welke werd uitgegeven, door de waskaarsenfabriek Gebr. Bolsius te Schijndel. Men vindt daar een groot aantal modellen van met de hand ge schilderde paaschkaars-versieringen in kleuren weergegeven. Het streven om in de soberheid der liturgie, die nochthans zóó grootech kan zijn ook de schoonheid der toegepaste kunsten tot haar recht te doen komen, verdient zeker toege juicht te worden met alleen, maar ook met terdaad gesteund. De uitgave omvat een 12-tal ontwerpen met toelichtingen. Ze zijn natuurlijk niet allemaal evenzeer geslaagd, maar wel zijn ze stuk voor stuk verre superieur aan hetgeen we op dit ge bied tot dusver kennen. En er zijn ook werke lijk zeer fraaie versieringen bij, die een vaar dige hand en een vruchtbare fantdsie verra den. De uitgave is prachtig verzorgd. Mogen de moeiten en kosten van de uitgeef ster met succes beloond worden. verzorging van hulpbehoevenden, ouden, van hoven. R. K- WERKNEMERS IN HET SLAGERS- BEDRIJF. In het restaurant Brinkman te Haarlem vond de 21ste jaarvergadering plaats van den R. K. Bond van werknemers in het slagersbe- drijf. De voorzitter, de heer Schoeff, constateerde den grooten vooruitgang van den bond. In het afgeloopen jaar werd een vijftal nieuwe af dee lingen gesticht. Ook het slagersbedrijf ondervindt de moei lijkheden en slagen van de crisis wel is in de export een kleine opleving waar te nemen, doch in het particulier bedrijf heerscht groote slapte. De aftredende bestuursleden werden herko- kozen. Op voorstel van 't Bondsbestuur besloot de vergadering, na 'n aanmoedigend woord van den geestelijken adviseur, een bedrag van 500 beschikbaar te stellen voor 't nieuwe sa natorium „Herwonnen Levenskracht" te Bilt- l 394. Verschrikt aanschouwt Petronella wat er met haar drie vrienden gebeurt. Maar daar bespeurt zij J. achter den boom. „Hij is het! hij is het!" roept ze. „J. heeft zeker iets met de stoelen gedaan." 395. J„ zich ontdekt ziende, gaat ijlings aan den haal, De drie diep-beleedigde hon den achtervolgen hem. „Snel, Jaap!" roept Petroneila. „We moeten achter J. aan." 396. Jaap's naam begint ook met een J„ maar hij behoeft zich er niet voor te scha men, Onmiddellijk neemt hij aan de achter volging van den booswicht deel. En als gij wist, hoe deze heet, dan zoudt gij zeggen. „Hoe is het mogelijk! Een hond met zóó'n naam," Het antwoord aan besturen van Federatie en Dioc. bonden In de vergadering van den Dioc. R. K. Vrou wenbond in het bisdom Haarlem te Amsterdam gehouden, heeft de voorzitster mej. Toos Post 'n openingsrede gehouden waarin zij den voor uitgang en de reorganisatie in den R.K. Vrou wenbond behandelde. Tot onze vreugde, zoo ving spreekster aan, vernamen we, dat in meerdere afdeelingen van den Vrouwenbond het ledental beduidend stij gende is, ondanks de crisis. Rotterdam won in het laatste half jaar meer dan 500 nieuwe' leden; Dordrecht 120; Den Haag mocht ook onlangs op ledenvergaderingen een lijst vol nieuwe leden noteeren.... Zoo zouden meer voorbeelden zijn te noemen. Uit verschillende afdeelingen vernamen we, dat ook een crescendo ls te hespeuren in het vér- gaderingbezoek en verschillende acties in het vorige seizoen bijzonder slaagden. Ik denk hier hijvoorbeeld aan de acties tot meer invoering van de kerstkribbe in de gezinnen en hetgeen ln meerdere afdeelingen voor werkloozen ge daan werd. Het rapport daarover door dé Fe deratie uitgegeven, waarin nog meerdere mo gelijkheden tot hulpverleening zijn ontvouwd, is u thans toegezonden. Verdere memoreereu we dankbaar de steeds bloeiende bakeropleiding en de uitzending van den Vrouwenbond afd. Amsterdam, vervolgens bet tot stand komen der nieuwe nijverheids school voor meisjes van de afdeellng Rotterdam. Sinds een jaar zijn de meeste congregaties van vrouwelijke religieuzen bij de Federatie van katholieke Vrouwenbonden aangesloten, onge veer 18.000 religieuzen, die ook werkelijk actieve belangstelling toonen voor ons Vrouwenbonds- werk. En mogen we niet verheugd eraan herinneren hoe onze Internationale Vrouwenbond, waarhij de zestigduizend leden van onzen Katholieken Vrouwenbond door onze Federatie zijn aange sloten, den goeden invloed van de Katholieke vrouwenbeweging tot in Genève deed voelen. Uit deze verschillende feiten mogen we toch Wel de conclusie trekken, dat het er nog zoo slecht niet uitziet in den Vrouwenbond als buitenstaanders, die zoo luid om „spoedeischen- de" reorganisatie roepen, wel meenen. En ik vraag me dan ook af: zijn zij werkelijk vol doende op de hoogte, ook wat ons Haarlemsche Diocees betreft? Ik heb gegronde redenen dat te betwijfelen. Is ons Bondsleven dan zóó fleurig bloeiend over de geheele linie, dat reorganisatie op een of ander punt geheel overbodig zou zijn Och, welke bond, of beweging, die opeens als een macht uit den grond gestampt, toch bijna twintig jaren lang heeft gearbeid, zal zich niet eens gedeeltelijk moeten herzien om in een sterk geëvolutioneerde maatschappij een tweede jeugd kunnen beginnen. Maar het misverstand rond den Vrouwen bond is: dat door verschillenden de reorgani satie en dan nogal in verband met de jeugd beweging al te gewichtig wordt voorgesteld, waardoor buitenstaanders wel eens den Indruk zouden kunnen krijgen alsof alles duf is in den Vrouwenhond, en eerst door de jeugdbewe ging de Vrouwenhond wakker wordt geschud. Het vraagstuk van een gedeeltelijke reorga nisatie, die ik liever noemen zou: „verbree ding en verdieping", was reeds meer dan vier jaren geleden op verzoek van den Diocesanen Vrouwenbond in het bisdom Haarlem in onder zoek hij de studieclub „St. Paula", die daarover toen het rapport omtrent groepsindeeling maakte. Bij de groepsindeeling was rekening gehouden met jonge leden, die de toenmalige jeugdorganisatie met 21 jaar heetten ontgroeid. De groepen voor geestelijke ontwikkeling en sociale onderlinge hulp voor de leden, zijn een uitvloeisel van dat rapport. Ik ben ervan overtuigd, dat, zoo dat initiatief goed slaagt., ook later de jonge leden, die van de jeugdor ganisatie naar ons overkomen, hierin een voor treffelijke dadenclub zullen ontdekken, arbeid, die liefde en persoonlijk offer vraagt. Laat ons, wat de jeugdbeweging betreft, nooit vergeten, dat deze voor een deel is „op voeding" tot goede vrouwen, terwijl de Vrou wenbond is levensverdieping in arbeid van vol wassen vrouwen, gehuwden, zoowel als onge- huwden, wier tijd van opvoeding voorbij heet te zijn. Maar daarom moet die organisatie van vrou wen ook anders zijn en anders .werken, dan die van de jeugd, al behoort ook het: „alles her stellen in Christus", het leekenapostolaat tot haar program. „Moet er scheiding tusschen gehuwde en on gehuwde leden in den Vrouwenbond?" Ook met deze vraag werd en wordt vooral door buiten staanders geschermd. Maar ook hiervoor kunnen we wijzen op het prachtige, rapport van de Studieclub „St Pau la," die getoond heeft te begrijpen, dat be langen en interesse van verschillende catego rieën van vrouwen, op sommige punten wel wat uiteen kunnen loopen, maar geestelijke belangen, algemeene vrouwenbelangen, en zelfs meerdere sociale, zoowel als huishoudelijke be langen voor beide groepen van dezelfde betee kenis zijn. Daarom en, dat is nu juist de eigenaardig heid van een vrouwenorganisatie behooren allen in één hond. Wij zien haar ten eerste: als christinne, en als vrouw, daarna als moe der, of ongehuwde vrouw. Het moeilijke ln ons Vrouwenbondsprobleem ls: gelijktijdig de belangstelling te blijven be hartigen van de vrouwen met soms ver uiteen- wijkende ontwikkelingsraad. Eén organisatie voor de vrouwen uit al de maatschappelijke kringen. Maar op dft terrein willen, noch mogen we reorganisatie toelaten. Het rapport van „St. Paula" heeft ook den weg gewezen om de groote eenheid bewa rend toch de belangstelling van de afzon derlijke vrouwengroepen te boeien. Het ware te wenschen, dat alle, hoewel goed bedoelende, doch niet volkomen ter zake kun dige vriendinnen en vrienden van den Vrou wenbond de kwestie van reorganisatie (ver breeding, en verdieping) overlieten aan be sturen van Federatie en Diocesane Bonden. Zoo zou veel misverstand worden voorkomen. En misverstand kan tot schade worden. Laat het verleden van onzen Bond ons blij ven bezielen voor de toekomst, hier en daar, waar zelfvertrouwen mocht verflauwd zijn, dit verlevendigen. We hebben dankbaar te zijn om het verleden Als thans de jonge meisjes zoo fier en frank met vliegende vlaggen over de openbare stra ten trekken, en de vrouwelijke jeugd heel wat meer bewegingsvrijheid en ontwikkelingsmoge lijkheid geniet, dan die van een vijf en twin tig jaar geleden, dan herinneren we ons met vreugde, dat ook onze katholieke Vrouwenhon den voor deze gezonde vrijmaking der vrouwen en meisjes hebben gestreden, ja soms physiek geleden. Wij hebben een kleine twintig jaar geleden door onze deelname aan katholieke optochten en meetings op de openbare straat de baan vrij gemaakt voor de vrouwen en de meisjes. Thans zien we vreugdevol hoe de moderne vrouw, ook de jeugd, oogst, wat door onze pioniersters is gezaaid. Wat door het dappere werk ln het verleden is bereikt, moet in moeilijke uren moed ge ven voor de toekomst. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Woé socialisten missen, vrind? De Liefde, die de Roomschen bindt. Rood zoekt zijn kracht in veel gepraat Waar Rome stelt een kloeke daad. Zeer geachte Redactie! Dezer dagen las ik in uw blad een artikel, naar aanleiding van lasterpraatjes door „Het Volk" rondgestrooid, betreffende een Roosen- daalsch Pastoor en „St. Vincentius Vereemging Hoewel deze onwaarheden voldoende door Uw Roosendaalsqhen correspondent werden ont zenuwd, is het mij een behoefte het volgende onder de aandacht Uwer lezers te brengen, overtuigd als ik ben, dat allen dezen aanval als een „laagheid" zullen kwalificeeren. De „St. Vincentius" en „St. Elizabeth vereem ging" toch, vervullen een edele taak op zoo schoone wijze, dat ieder, die uit eigen omge ving met „crisisleed" te maken had, en verstaat wat het zeggen wil waarachtige barmhartig heid te betoonen, niet anders dan de grootst* bewondering kan hebben voor het mooie werk der „St. Vincentius" en „St. Elizabeth vereeni- ging" Ik ben niet-katholiek, maar wat ik zag cn ondervond op het gebied van liefdadigheiddoor genoemde instellingen, heeft een onvergetelijke!» indruk op mij gemaakt en mijn levenlang zal ik dan ook niet anders dan het grootste respect hebben voor deze Roomsche, echt maatschappe lijke hulpbetooning. Hoog de Roomsche liefdadigheid, die m elk geval het Licht der Liefde in de arme gezinnen brengt, wat mij doeltreffender lijkt dan de straatdemonstraties der S. D. A. P. De „St. Vincentius" en „St. Elizabeth vereeni- ging" zijn verheven voorbeelden van liefdadig heid voor genootschappen die zich op dit ge bied bewegen. Handen af dus van „St. Vincentius en „St. Elizabeth vereeniging", wat deze instellingen reeds deden en nog doen, om het ergste leed te verzachten, verdient de grootste achting, óók van een NIET-KATHOLIEK. HET GROOTE GEZIN IN DE KNEL. Verhooging van defi suiker accijns. Geachte redactie. Naar aanleiding van de voorgestelde suiker- accijnsverhooging verzoek ik U opname van het V0lfi6TldG. Met groote verwondering nam ik kennis van het voorstel om den suikeraccijns met 20 e verhoogen, welk voorstel bij aanneming tenge volge zal hebben dat voortaan 1 K.G. suiker met circa 0,30 zal zijn belast. Het gevolg hiervan zal wezen dat juist de groote gezinnen (vooral met kleine kinderen) als de grootste verbruikers hierdoor het meest wor den getroffen, zij brengen door invoering en ver booging van al die indirecte belastingen zeep zware offers. B v. een gezin, bestaande uit 8 personen, dat wekelijks 2 K.G. suiker verbruikt, wat werke lijk niet overdreven mag worden genoemd, be taalt dan wekelijks 2 X 30 60 ets. of jaarlijks 30 aan indirecte belasting. Nu waardeer ik het zeer, dat men bij de directa belasting rekening houdt met het groote gezin, maar laat men nu niet door indirecte belastingen deze gunstige bepalingen teniet doen. Hopende, dat bij het vaststellen van indirecta belastingen, zooals accijnzen op suiker, vet, enz. het groote gezin niet de dupe wordt en ook hier haar belangen niet uit het oog worden verloren, verblijf ik, U, geachte redactie dankzeggend voor dei ver leende plaatsruimte, AVANZ. Z. Exc. Minister Verschuur heeft gisteren middag in de Tweede Kamer meegedeeld, dat de heer F. V. Valstar zal worden benoemd tot regeeringscommissaris van de Tuinbouwsteun- wet. Ofschoon deze benoeming eenigszins voor de band lag, nu de heele steunregeling via de vei lingen loopt, kan men haar overigens een zeer gelukkige noemen. De heer Valstar, die een selfmade man is, is een vlotte en energieke werker. Geboren te Naaldwijk, waar hij de lagere en de tuinbouwschool bezocht, was hij lange jaren secretaris van den bctod „West- land", werd voorzitter van den Centralen bond van de veilingen en in 1917 van het geheele georganiseerde veilingwezen. Hij is voorzitter van den Nederlandschen Tuinbouwraad, lid van den Hoogen Raad van Arbeid, lid van den Spoorwegraad, lid van de commissie voor han delsverdragen, lid van de commissieLovink. Dait hij zijn lidmaatschappen niet als sinecu res opvat, bewijst het feit, dat hij uit de com missiede Vries trad, toen deze naar zijn zin te lang wachtte met de oplossing der vracht tarieven. De heer Valstar, die ridder in de Orde van Oranje Nassau is, is gereformeerd en lid van de anti-rev. partij. TUSSCHEN DRIJFRIEMEN GEDOOD. Te Sluiskil is de werkman S. uit Sas van Gent op de fabriek van de Compagny de l'Azote tusschen twee drijfriemen bekneld ge raakt es doodgedrukt. Een volksclans-examen ingesteld. Ter gelegenheid van de volksdansweek, die het Nederl. Centr. Bureau v. Volksdansen te Oosterbeek van 2—7 Januari 1933. zal houden, heeft er Vrijdag 6 Januari a.s. een gecostu- meerd Driekoningenavond-feest plaats, waar aan alle cursisten zullen deelnemen in de rol len hun door de boon in de boonenkoek en de ouderwetsche „trekbrieven" toegewezen. Op dit eerste in Nederland te houden gecos- tumeerde volksdans-feest zullen groepen Meihof- dansers tevens zwaard-, Morres- en contradan sen uitvoeren. Ter voorbereiding zal de heer D. J. van der Ven op 5 Januari een folkloristische voordracht met lichtbeelden houden over „Keu- ninkje speulen". Woensdag 4 Januari zal prof. dr. G. van der Leeuw, hoogleeraar te Groningen, op den dans- deel van de Meihof een voordracht houden over „De religieuze beteekenis van den dans", ter wijl de cursus geopend en besloten wordt met feestelijke volksdans-avonden. waarop het Arn- hemsch Dubbel Mannenkwartet oude en nieu we volksliederen zal zingen en onder leiding van den heer A. Kettelary 16e eeuwsche lie deren zullen worden uitgevoerd voor solostem met begeleiding van strijkkwartet. In de plaats van wijlen Sr. Röntgen, heeft prof. dr. K. Gaulhofer rector der Academie voor lichamelijke opvoeding te Amsterdam zit ting genomen in de commissie van bijstand van het N.C.B.V, Waar op het gebied van den volksdans door onbevoegden zooveel wordt geknoeid en bij het N.C.B.V. vele vragen naar volksdansleiders (sters) voor jeugdorganisaties binnenkomen, is er nu een volksdans-examen ingesteld, dat te Oosterbeek na de vacautie-cursussen zal wor den afgenomen. Het Ned. contingent voor fijne visch en bokking uitgeput. Blijkens van officieele zijde ontvangen mede- deeling is het voor het tijdvak 1 October tot 31 December 1932 vastgestelde contingent fijne visch uitgeput, terwijl het aan de rubriek „antres pays étrangers", waaronder Nederland, 'toegestane contingent hokking, vallende onder de rubriek „poissons secs, salés ou fumés", is uitgeput voor het tijdvak, dat eindigt op 31 Maart 1933. Derhalve mag de versche fijne zeevisch eerst op 1 Januari 1933 weder uit ons land in Frank rijk worden ingevoerd, en de bokking eerst op 1 April 1933. Bij Kon. besluit is een wijziging gebracht in het K.B. van 30 Mei j.l. tot regeling- van den uitvoer van boter naar Duitschland. Daarbij wordt het eerste lid van art. 2 van dat besluit vervangen door een nieuw lid, dat als volgt luidt: „1. Voor den uitvoer van boter naar Duitscn- land worden door of vanwege onzen Minister certificaten verleend, zonder welke deze uit voer niet is toegestaan". Dit besluit treedt in werking op een nad door onzen Minister te bepalen datum. Donderdag a.s. zal het K.L.M.-vliegtuig de „Pelikaan" van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning van ditvl,iegituig zal bestaan uit de heeren J. B. Scbolte, F. M. Stork, P. Dunk en P. H. Pestman die resp. als eerste bestuurder, 2de bestuurder, werk- tuigkundige en radiotelegrafist de reis zullen maken. De post voor dit vliegtuig moet uiter lijk hedenavond te Amsterdam zijn. De „Kwartel", (heenreis) is gisteren te Bag dad aangekomen. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5