t SS'z m CONGREGATIE DER ZUSTERS VAN LIEFDE TE TILBURG. ri mmmÈË DEFENSIE IN DE TWEEDE KAMER. MSHMKl BISSCHOPPELIJK BEZOEK AAN TILBURG. DONDERDAG 24 NOVEMBER 1932 VIERING VAN HET EEUWFEEST. Hartelijk meeleven ie bevolking- BISSCHOPPELIJKE BELANG STELLING. Koninklijke onderscheidingen, GING. BELANGSTELLING VOOR DE R. K. HANDELSHOOGESCHOOL. begroetingsrede VAN PROF. DR. COBBENHAGEN. DE INBRAAK EN JUWEELEN DIEFSTAL BIJ Dr. PHILIPS. de geheele buit thans teruggevonden. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. De breede doelstelling der boogeschool. HET ALTAAR DER R. K. WERK- GEVERSVEREENIGING. FERNAND MERCIER. 9T November 1932. Tilburg. iA 1 ntp der Zusters van De groote kloosteïgemeen luisterdjke Liefde te Tilburg voegt «nd ig Juist hoü. bladzijde toe aan harege^ religieusen begon. derd jaar geieden met d sor TiatrnaZiP t de congregatie thans haar leden bij'duizendtallen, die in honderd kloos ters van s'ad en land, m het buitenland en de Nederlandsche Missie haar heerlik liefde- ■werk vervullen als opvoedsters der jeugd en als verpleegsters van zieken en gebrekkigen. Heden wordt in al de kloosters der Congre gatie gejubeld en aan God dank gebracht voor den zegen die op bet werk der honderd jaren heeft gerust, doch meteen herdenkt men eerbie dig den onvérsaagden stichter, wijlen den groe ten bisschop Zwijsen met de edelmoedige zie len, die de hitte van den dag hebben gedragen. Reeds gisterenavond is de viering van het eeuwfeest ingezet met een plechtig Lof in de luisterrijke kloosterkapel. In deze kapel heeft de plechtige viering iet eeuwfeest heden zijn hoogtepunt bereik Vormden het door den K. R- O. uitgezonden plechtig Lof van gisterenavond met de inlei dende toespraak van den Weleerw. heer W. Schoenmakers als rector van het Moederhuis, den feestgroet der algemeens overste en de jubelcantate door het koor der Zusters den in zet de pontificale Hoogmis van hedenochtend voerde den luister van dit eeuwgetij reeds aan stonds ten top. De gansche communiteit van het Moederhuis woonde deze indrukwekkende Plechtigheid bij, terwijl tot de genoodigden be hoorden de pastoors der stad, de oud-rectoren van het Moederhuis, de oud-superior der Eerw. Praters, pastoor B. Verhoeven en nog enkele eerw. heeren geestelijken, het Dagelijksch Be stuur der gemeente Tilburg, de commissaris Van politie, de directeur van de Kweekschool der Zusters, de huisdokter van het Moederhuis en de leden van het feestcomité als vertegen woordigers van de burgerij der stad. Als een bijzonder bewijs van waardeering voor het werk der jubileerende congregatie wilden ech ter ook de bisschoppen der diocesen, waar de Liefdezusters van Tilburg succursaalhuizen hebben opgericht, deel nemen aan het 5ees^rgr. bisschop van 's-Hertogenbosch, Z. H- E*c. A. F. Diepen door op dezen grooten Ex(^ Pontificale Hoogmis op te draSen,r^rpcht Mgr Mgr. Jansen, aartsbisschop^Utre^h. landen nederzettingen heeft, maar dat zij ook, wat meer lof verdient, door haar eerbied en toeleg, heerlijke bewijzen heeft gegeven van een brandende godsvrucht en vurige naasten liefde. Wij nu, Die weten, hoe naarstig en hoe ver dienstelijk de Zusters zich toeleggen op het verplegen en troosten van zieken, zelfs van melaatschen en op de opvoeding der kinderen, vooral van weezen en op het verzachten der bitterheden van ongelukkige en gebrekkige ouden van dagen, Wij wenschen haar huidige vreugde te vermeerderen door Onze openlij e deelneming en gelukwenschen. Wu brengen dan aan God den verschuldigden dank, Die het beleid en de bemoeiingen der Zusters zoo ruim schoots begunstigt en ondersteunt en betuigen aan de Zusters Onzen lof met name aan de beminde Dochters Christina en Theresinia^van wie de eerste thans naar beste krachten de Congregatie bestuurt, terwijl tie. ,aa,S niet omzichtigheid aan het hoof s on wijl de Zusters aansporend tot nog Intusschen, als onderpand van hemelschei ge naden en als getuigenis van ^eJ! verleenen wij volgaarne in ters der Congregatie en hare vron gen den apostolischen zegen. flen 1Gen Gegeven te Rome bu St. hct van de maand November m elfde van Ons Pontificaat. (w.g.) PAÜS PIUS XI. dit bijzonder Pauselijk 'Érooten indruk op allen ee tronbe van het Aan U, o maakte, werd een strop mm Na de voorlezing van schrijven, dat Koning der eeuwen" gezong Koninklijke onderscheidingen- -rrnee de burgemeester van Til- Vervolgens boofd der gemeente de burg het woord o«n t0 huWigen voor al jubileerende co jang VOOr de burgers van hetgeen zij e®* egt en heeft gedaan. Ook do IS zeide spr. aan het slot zijner toe- jeering, verdiensten opnieuw willen fnnr de Algemeens Overste Moeder erkennen^ door^de Ag m ni'te bevorderen tot officier in de Orde Borsten) te Dey dr. Lemmens, bisschop van van Roog. Kerkhofs, bisschop ™"iname en de Hoogeerw. HeèrMgrCMönmann. vicaris-generaal van bet xTanrleni. als vertegenwoordiger van bisdom^ Mgr 'Aengenent, door in groot or naat'het H. Officie bij te wonen. Met liturgisch ceremonieel werden de prin- sen der kerk het heiligdom binnengeleid en na men in het hoogkoor plaats tegenover den troon ]jvan den pomfcificeerenden bisschop. Door het Zusterkoor werd een voor dit eeuw feest gecomponeerde driestemmige mis van Joh. Winnubst gezongen. Zoowel de grootsche plechtigheid in de kloos terkapel als het verdere feest op dezen dag hieven beperkt tot de genoodigden en de be woners van het Moederhuis. Honderden hadden intusschen van hunne belangstelling blijk gegeven door het zenden van bloemstukken en gelukwensc en. o werden vele geschenken ontvangen voora van de. succursaalhuizen, die meeleefden me e feesten in bet Moederhuis. Persoonlijke gelukwensch van Z. H. den Paus. In een der groote waranda's van het Moeder- Vs was gisterenmiddag een feestdiscb aange- r!(;ht voor de hooge gasten hp de viering van eeuwgetij der Zusters van Liefde. Kleurige tapijten bedekten den vioer en de eeretafel voor de bisschoppen was gedekt met fijn damast met het ingeweven wapen der Congregatie een mooi geschenk als souvenir aan dit feest. Door kunstzinnige handen was de veranda een feestzaal hersdhap Achter de hoofdtafel ge en zeer groot kleurrijk doek van den maj®®l"®bzen uitbouw van het moederhuis der congregatie in den e6ner eeuw. Te midden van groen en bloemen stonden verder in de zaal de geschilderde Portretten van den stichter Mgr. Joh. Zwijsen, van h m de Koningin en van de Alg. Oversten, die congregatie bestuurden, In deze feestzaal had het bestuur der Con gregatie zijn gasten vereenigd, terwijl de Zu ters in den aangrenzenden eveneens verSier. den refter deelnamen aan de groote vreugd, van den dag. Bij het begin van den maaltijd, die door de Zusters zelf geheel was toebereid, werd jn een cantate. „De gloriedag des stichtersi door het kloosterkoor uitgevoerd, hulde Se^cbt aan de nagedachtenis van Mgr. Zwijsen. DaarnasPlak de rector van het Moederhuis de Zeereerw. beer C. Schoenmakers als ceremoniemeester eeh inleidend woord. Pauselijk schrijven, Terstond daarop verhief de Aartsbisschop, 2. R. E°c. Mgr. Jansen, zich van zijn zetel om een hartelijken gelukwensch namens het Epis copaat tot de jubileerende Congregatie te rich- ten en een hooge opdracht te vervullen, die hem door Z. H. den Paus was gegeven. Met krachtige stem las de Aartsbisschop hierop een door den H. Vader eigenhandig in het La tijn geschreven brief voor, waarvan de ver- kding als volgt luidt. a „„rdieen Broeder Joannes Hen Aan den Eerwaardigen van Ut, Gerardus Jansen, *echt. Aartsbisschop van Eerwaardige^ Broeder heil en Apostolischen Zegen. Uit den onderdanigen brief, dien U uied® naam van de overige Bisschoppen van land Ons hebt willen doeii toekomen, bem Wij met vreugde vernomen, met welk een gewekten ijver de Congregatie der Zusters O. L. Vrouw, Moeder van Barmhartigheid, zie opmaakt tot het vieren van het honderdjaiig bestaan. Inderdaad een heilige plicht en Go e hoogst aangenaam. Want God heeft deze Con gregatie van hare oprichting af zoozeer met zIjn welwillendheid en voortdurenden bijstand omgeven en gekoesterd, dat zij niet alleen in ®antal zusters en huizen zich op gelukkige Wjze heeft uitgebreid, en zelfs in verre missie- «T,rrmr i hfat rrurPN "RP7TTTNT zettelijk door de beroepsofficieren weid tege,i- BEZWAREN TEGEN BEZLHJNI- gewerkt met bedekte middelen. Een beschuld - ging, welke als ze waar is, wel degelijk de mi- Ontwapeningsdebat gerepeteerd Schildering van H. A. Bijvoet hoven het nieuwe altaar in de St. Bavo te Haarlem, het geschenk van de Alg. Ned. R. K. Werkgeversvereniging in het Bisdom. Issistente zuster Annie (in de wereld mej. W. M. Albada Jelgersma) als hoofd van het on derwijs de onderscheiding te verleenen van rid der in die orde. Een spontaan Wilhelmus gaf uiting aan de gevoelens der aanwezigen voor het verleenen dezer onderscheidingen. De keurig verzorgde maaltijd werd hierna opgediend. Toen men aan het dessert was gekomen deel de de ceremoniemeester op verzoek van mgr. van Roosmalen mede, dat ook aan een der Zusters op Suriname voor hare veertig jaren lange, heldhaftige verpleging van melaatschen .1. aan Zuster Marinus de onderscheiding was verleend van ridder in de orde van Oranje Nassau. Deze mededeeling werd met geestdriftig ap plaus beantwoord en daarna stond mgr. Diepen op om een diep gevoeld en dankbaar in memo- rlam te wijden aan wijlen mgr. Zwijsen, den emancipator van Katholiek Nederland en den stichter der Congregatie van de Zusters van Liefde. Een feestlied, gewijd aan de hooge bescher mers van de honderdjarige besloot den maaltijd. Door een buitengewoon milde feestgave aan het algemeen armbestuur, aan de St. Vincen- tius- en Elisabethvereenigingen en aan het Crisiscomité hadden de Zusters gezorgd, dat °°k de behoeftigen eenigermate in de feest- vreugde konden deelen. Pontificaal Lof. In den namiddag werd tot slot van den groo ten feestdag door z. H. Exc. Mgr. A. F. Die pen een pontificaal Lof gecelebreerd in de kloosterkapel. Na de hymne van het h. Sacrament „O Quam suavis est", in de compositie van Joh. Winnubst en bet Salve Regina hield de Hoogeerw. Heer J. F. M. Sanders, deken der stad de groote feest predikatie, waarin de beteekenis dezer eeuwtij. viering op welsprekende wijze werd belicht. Spr. besloot met een dankwoord tot de Zus ters, daarbij met name vermeldend Zuster Te resa, die zelf door de lepra werd aangetast, slachtoffer van haar verpleging van de melaat schen en die toch nog haar blijheid uitte, dat zii nog banden en voeten had om baar mede slachtoffers te kunnen verplegen. Dat is hei- Een juichend Te Deum werd na deze bezielen de preek aangeheven en dan volgde het Tan tum ergo niet de plechtige benedictie als einde van het pontificaal Lof. Een der verdachte Oostenrijkers in arrest gesteld. Zooals bekend, werden Woensdag 16 dezer hit de voorloopige hechtenis in het Huis van Bewaring ontslagen de drie Oostenrijkers H., D. en m„ die sedert 8 Augustus j.l. in bewaring waren gehouden als verdacht van den diefstal Van juweelen en goud ten nadeele van de fatniii6 dr. ir. Philips aan de Van Hogenhouck- iaaai te 's Grabenhage, op Zondagmiddag 24 Juli 6 voren gepleegd tot een totale waarde van hhgeveer tweehonderd duizend gulden. Zij wer- Donderdag 17 dezer als vreemdelingen zon- ^er middelen van bestaan over de Belgische &lens gezet, doch M. werd Zaterdag 19 Nov. wederom door de politie te 's Hoge opge merkt. Dinsdagavond j.l. werd M. overvallen, toen J een bepaald pand te dezer stede verliet. Hij em'^ 'U k®' bezit gevonden van alle juweelen k Ver(icre sieraden, terwijl bij huiszoeking in sch Pand 00k de gestolen 1000 gouden Eugel- Ponden werden aangetroffen. fmf gestolene, dat na de inbraak diép b 'len vloer in het laatstbedoelde pand was egiaven, was door M. thans opgegraven met je edoellng om het naar bet buitenland te lengen. De thans in beslag genomen buit is geheel compleet. Het spreekt vanzelf dat M. opnieuw jn ver zekerde bewaring is gesteld. De „Snip (thuisreis) is gisteren te Jodhpur aangekomen. De „Kwartel" (heenreis) is gisteren uit Bag dad vertrokken en te Pjask aangekomen. De R.K. Handelshoogeschool te Tilburg mocht giete-rein het bezoek ontvangen van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht en van de hooge gasten, die het eeuw feest van de Congregatie van de Zusters van Tilburg met hun tegenwoordigheid vereerden.' De vlaggen wapperden op de gebouwen der Handelshoogeschool en voor den ingang had den zich in dubbele haag de studenten opge steld. Om half één kwam de stoet van auto s voor het hoofdgebouw op den Bosschen weg, waar H. H. Excellenties met gejuich werden ont vangen. In de hal hadden professoren en enkele leden van het Curatorium zich opgesteld voor de begroeting. Met den Aartsbisschop kwamen de Bisschop pen van 's Hertogenbosch en Roermond, Mgt- A. F. Diepen en Mgr. dr. G. Lemmens, de Bis schop van Luik, Mgr. L. Kerkhofs, de Bisschop van Suriname, Mgr. Th. van Roosmalen C.s.s.R en de vicaris-generaal van het bisdom Haar lem, Mgr. M. P. J. Möllmann een bezoek aan de Handelshoogeschool brengen. Nadat de prelaten naar hun zetels waren ge leid en professoren en studenten de hal leidden gevuld, hield de rector-magnificus, prof. dr. M. Cobbenhagen een rede, waaraan wij heit volgende ouitlteemon. Rede van den Rector-Magnificus Namens den academischen Senaat heet ik U allen van harte welkom. De eigen taak dezer hoogeschool, die op 8 October 1927 werd geopend door Mgr. van de Wetering z.g. is de beoefening van de breede groep der economische en sociale wetenschap pen in den ruimsten zin met de bedoeling zelf standige wetenschappelijke werkers aan te kweeken en de theoretische basis te leggen, met name in den huldigen tijd zoo noodig voor hen, die leidende posities bekleeden op dat groote terrein, dat economisch en sociaal van aard is en dat uiteraard zooveel ruimer is dan het commercieels terrein in den engeren zin. Opleiding voor posities in het bedrijfsleven is een gedeelte, een zeer belangrijk gedeelte van de taak deze hoogeschool, maar dan ook niet meer dan een gedeelte. In aansluiting en in navolging overigens van hetgeen aan de Neder landsche Handelshoogeschool te Rotterdam en de Faculteit der Handelswetenschappen te Amsterdam geschiedt, is van den beginne af aan de studie der economische wetenschappen zoo breed afgepaald en zoo diep ingeboord, dat alle economische verschijnselen, het?' in, hetzij buiten het bedrijfsleven gelegen da i 'vallen. Nog verder is Tilburg gegaan. Als katholie ken gewoon in Gods eeuwigheid te zien, hebben we niet geaarzeld het reeds breede economische studieterrein uit te breiden tot in het sociale, tot in de wijde horizonten zelfs van de wijs begeerte en de levensbeschouwing op katho lieken grondslag. En in de overtuiging, dat het katholieke huis niet op zand is gebouwd, maar staat op de onwrikbare rots van de openbaring hebben we onze wetenschappelijke mijnschach ten steeds dieper afgebouwd door het aardsche weten heen tot op de rots van het oude geloof. Deze hoogeschool is daarmee de eenige in ons vaderland, die de wijsbegeerte en met name de scholastieke wijsbegeerte als verplichte examenvakken eischt van al haar leerlingen. Uit die overtuiging en met de bedoeling, om in de jonge menschen, die we hier mogen lel den het juiste evenwicht te scheppen tusschen de 'kennis der profane wetenschappen en de kennis der katholieke geloofsleer, is ook voort gesproten de instelling van een cursus in de apologetiek en de dogmatiek. Aldus is er tegen gewaakt, dat de specialisatie, die nu eenmaal de wetenschap eischt, zou leiden tot een nood lottige verabsoluteering der economische waar den. Door deze studie, die ons speciale terrein is, te ordenen op het sociale, het wijsgeerige, het economische en het theologische mee- nen we de cultureele ordening te hebben verkregen, die een hoogeschool maakt tot een uuiiversiitas solentia.rum. Onder de voortreffelijke leiding mijner voor gangers Goossens, Weve, en Gimbrère heeft de hoogeschool zich voorspoedig ontwikkeld. Be gonnen in 1927 overeenkomstig een zeer wijs besluit van Curatoren, uitsluitend met het eer ste jaar, werden in 1927 28 otudenten, in 1928 53, in 1929 80, in 1930 91, in 1931 121 en in 1932 141 studenten volledig ingeschreven. Wan neer ik U ter vergelijking mededeel, dat in Rotterdam 300 studenten zijn ingeschreven en in Amsterdam omstreeks 189, is het wel niet overdreven, wan naar ik sag, dat da vlsafeL ^-ie Tilburg reeds in zijn eerste lustrum heeft ge nomen een zeer gunstige is. Met een volledige opsomming van de afgelegde examens zal ik U niet vermoeien. Ik vermeld enkel dat tot op heden 91 stud, met goed gevolg het propaedeu- tisch examen aflegden, en 44 het candidaats- examen. De moedige man, die de eer wil beha len de eerste te zijn die aan deze hoogeschool het doctoraal examen heeft afgelegd, is nog niet gevonden. Ik twijfel er echter niet aan, of onder de kloeke pioniers, die op 10 October 1927 het eerste college bijwoonden en die dus een paar maanden geleden den vijfjarigen stu die-cursus voleindigden, zal er spoedig een op staan, die deze eer voor zich opeischt. Ik hoop in elk geval, dat de hoffelijke omgangsvormen er niet te lang toe zullen leiden om tegen el kaar te blijven herhalen: „gaat u voor, na u, na u De verschijnselen van ietwat verhoogde zenuwachtige spanning, de binnenkomende scripties, de afgelegde tentamens wijzen er op, dat de zomer der volwassenheid nabij is. Daar jk nu toch spreek over de studenten, die als de doeloorzaak toch het belangrijkste element zijn' der hoogeschool, kan ik U tot mijn groote vreugde mededeelen, dat van de gelegenheid tot een nauw contact tusschen hoogleeraren en stu denten, waartoe een kleinere hoogeschool be ter de kans biedt dan een groote, in groote en nog steeds stijgende mate door de studenten wordt gebruik gemaakt. Dit korte relaas moge voldoende zijn. om ook in de toekomst Uw belangstelling en ge negenheid te verdienen. Het is niet aan mij om meer concreet aan te wijzen, hoe wij gaarne zouden zien, dat deze hooge belangstelling zich ten onzen opzichte zou uiten; de liefde vindt te rechter tijd haar eigen wegen. Op een punt zij het mij echter vergund Uw aandacht te vragen. Niet zonder opzet heb ik gewezen op de breede doelstelling onzer hoogeschool. In Uwe diocesen, Hoogwaardige Excellenties, wordt steeds belangrijker het instituut der aal moezeniers voor sociale zaken. Gewichtig en verstrekkend zijn de beslissingen, waarvoor Uwe priesters met een sociale taak belast worden gesteld. Zou een studie aan deze boogeschool voor hen niet een goede en wellicht noodzake lijke voorbereiding kunnen zijn voor hun ge wichtige en móeilijke taak? Ook in het onder wijs. dat onder Uw leiding staat, zijn priesters werkzaam, die de economische en sociale we tenschappen onderwijzen moeten. Voor hen ook is hier de vormschool. Met dankbaarheid gedenk ik, dat het Roermondsche diocees ons de opleiding toevertrouwt van een zijner gees telijken, voor de Rolducsche scholen bestemd. En nu ik onder onze hooge Gasten ook een Missie-Bisschop begroeten mag, wil ik niet ver zwijgen, dat we hopen, dat het voorbeeld van Mgr. Verstraelen z.g.. die een der priesters van de Floresmissie voor een jaar naar Tilburg dirigeerde, in de toekomst zal worden gevolgd en dan voor langer duur. WAAR DE „BEST GEORGANISEERDE LEGERMACHT DER WERELD'' IS Werd de Defensie-begrooting in de Kamer de laatste jaren niet altijd begeleid door de telkens terugkeerende debatten over de al of niet-wenschelijkheid van eenzijdige, nationale ontwapening, zij zou dit jaar vrij spoedig be handeld kunnen zijn. Zeker zijn er enkele kwes ties, samenhangend met de bezuiniging, welke bespreking uitlokken en daarnaast is er nog de kwestie der kostenverdeeling tusschen Neder land en Indië, maar de begrooting ziet er nogal schappelijk uit. Er is een en ander bezuinigd. Over 1932 werd voor Defensie 96.088.309 toegestaan; nu is het eindcijfer voor 1933 van de ontwerp-begroo- ting 88.820.145, waarvan 81% millioen voor zuiver-militaire uitgaven. Er is dus een 7% millioen bespaard, nl. ruim 414 millioen op de zeemacht, ruim 1 millioen op de landmacht en dan nog ruim 2 millioen op bet personeel van land- en zeemacht. Vooral het materieel van de zeemacht heeft het moeten ontgelden, daar de uitgaven wegens nieuwen aanbouw worden teruggebracht van 10.408.000 voor 1931 en 6.457.00 voor 1932 tot 1.798.000 voor 1933. „De toestand van 's lands financiën heeft bet noodzakelijk gemaakt ook op de ontwerp- begrooting van het Departement van Defensie belangrijke verminderingen op onderscheidene posten aan te brengen", schrijft de Minister in de Memorie van Toelichting op zijn begrooting. Er is onevenredig sterk bezuinigd, zegt gene raal Duymaer van Twist. In 1921 was de be- grooting nog 129 fhillioen; nu is zij gedaald tot 88 millioen. En het pernicieuse is, dat wij op Defensie nooit gelden terug krijgen, zucht de anti-rev. afgevaardigde, die eigenlijk de grens van het toelaatbare overschreden zag. In elk geval hoopt de beer Duymaer op herstel, zoodra dit mogelijk is. Daarom acht hij bezui niging op materieel beter dan op personeel, daar de eerste gemakkelijk te herstellen is, sen bewering, welke wij den generaal niet zoo da delijk zouden durven nazeggen als we beden ken, wat goed materieel kost. Veel somberder dan de generaal sprak zijn anti-rev. collega, oud minister van Dijk, die Lambooy zijn hervormin gen maar niet vergeven kan en nu met schrik en beven meent te ontwaren, dat Minister Deckers nog verder gaat en eigenlijk al een soort Zwitsersch stelsel in de maak heeft. De heer van Dijk houdt zijn hart vast voor de Infanterie; de heer Tilanus, een vurig oud artillerist, ziet onze geschutmacht bedreigd. Beide protestantsche afgevaardigden waren 't er over eens, dat bij de nu voorgestelde for matie een vlotte mobilisatie in gevaar kwam en de heer Tilanus meende daarbij te ontwa ren, dat de oude Waterlinie aan militaire be langstelling scheen te verliezen. Hellevoetsluis' werf, die de Minister wil op- beffen, had verdedigers in de heeren van Rap- pard en heide laatstgenoemde afgevaardigden. Meende oud-minister van Dijk, dat onze zee macht twee Rijkswerven noodig heeft andere militaire specialiteiten betoogen het tegenover gestelde en voegen er zelfs hij, dat Hellevoet- sluis uit strategisch oogpunt meer na- dan voor- deelen heeft de heer Tinanus heeft practisch al zijn stem tegen opheffing uitgebracht en van mr. van Rappard kan men ongeveer het zelfde zeggen. Overigens was deze laatste, wiens bloedeigen rechtbank immers ten doode is opgeschreven, op het standpunt, dat de bezuiniging op De fensie wel erg is, maar erger had bunnen zijn en dat het vooral zaak is te zorgen, dat ons leger, hoewel klein, zoo goed mogelijk geoefend en uitgerust moet zijn. Over de maritieme be zuiniging, welke anders nog al sterk is, kwa men er minder klachten, al achtte men ze be denkelijk met het oog op den toestand in het Verre Oosten. Over het voor-oefeningsinstituut was men minder enthousiast. Generaal Duymaer vond de vervanging van verlofsinstructeurs door be roepsinstructeurs niet zoo aanbevelenswaardig en de c.-h. heer Bakker waarschuwde den Mi nister ronduit, dat diens lievelingsinstituut op- nisterieele aandacht verdient. Zooals gezegd: het ontwapeningsdebat Is al weer voor een deel gerepeteerd. Mr. Marchant is nog niet aan het woord geweest maar de heer van Zadelhoff heeft al aardig gediscus sieerd met de heeren van Rappard, Duymaer en Tilanus. De laatste ging nog het meest op de zaak in en herinnerde eraan, dat de strijd macht van Denemarken, waar de sociaal-demo craten regeeren, verhoudingsgewijs nog altijd grooter is dan de onze. Trouwens, de sociaal democraten zelf zijn het ook hier te lande over de ontwapeningskwestie niet eens. Behalve de bekende heer v. d. Woestijne heeft zich nu on langs ook de heer van Veen in „Het Kind" te gen het standpunt zijner partij gekeerd. Deze noemde zich zelfs uitdrukkelijk „nationalist". En wel „omdat een verlies van onze nationale zelfstandigheid ons onvatbaar zou maken voor allen verderen cultureelen en technischen voor uitgang. We zouden beheerscht worden door één dwangidee: hoe komen we weer vrij? En de pacifisten van nu zouden het hartstochtelijkst aan de zelfbevrijding der natie meewerken, als die eenmaal onder vreemden druk moest leven Trouwens de heer de Visser heeft van zijn communistisch standpunt de soc.-dem. ontwa peningstheorie ook bestreden. Hij noemde haar volksbedrog", een woord dat de consciëntieuze mr. Beumer, die gisteravond en gisternacht den voorzittersstoel innam, vanzelfsprekend niet toeliet. Alleen moet de heer de Visser het over Rusland nu niet te mooi maken. Hij noemt het sovjet-rijk, waarvan hij overigens uitdrukke lijk zei, dat het geen paradijs was, „de burcht voor den vrede". Intusschen heeft deze vredes- burcht een gewapende macht, die niet mis is. Zij hield onlangs te Moskou parade en de .Vooruit" van 18 dezer schreef naar aanleiding daarvan: „Kenners van militaire organisaties verlaten deze parade met den indruk, dat hier wellicht de best georganiseerde legermacht ter wereld voorbijtrekt". Niet onverstandig van den heer de Visser om alleen te spreken over „het militairisme in het kapitalisme". Precies als de heer v. Zadelhoff: deze spreekt alleen over het standpunt der sociaal-democratie in zake ontwapening inNederland. De heer Cramer heeft opnieuw het vraagstuk der kostenverdeeling tusschen Indië en Neder land aangesneden. Indië zou zeker niet meer dan de helft mogen betalen. Wat daarvoor da rechtsgrond is, hebben wij niet vernomen. Want onloochenbaar is toch, dat wat Nederland aan de marine betaalt, bijna geheel besteed wordt voor de defensie van Indië. Daarbij beeft Ne derland ongetwijfeld belang, maar Indië ook. Dit laatste kan de S. D. A. P. vanwege haar dubbelzinnige houding t.o.v. Indië moeilijk toe geven. Maar het linkscbe geweten spreekt het wel uit: want wees de heer de Visser er niet met trots op, dat hij al dikwijls had voorgesteld alle militaire macht uit Indië te halen, doch dat de S. D. A. P. hem bij dit schoone pogen nooit steunde? Het moeilijke vraagstuk zal voorloopig nog wel blijven rusten. De maritieme defensie van Indië is duur: geoefend Europeesch personeel voor Indië beschikbaar stellen onder het vigee- rende stelsel, eischt per man een bedrag, dat in totaal grooter is dan een Nederlandsch mi nister als jaarlijksch tractement toucheert. Vermelden wij nog, dat mej. Westerman met den heer van Dijk een lans heeft gebroken voor de maatschappelijke belangen van de dienst plichtige miliciens, die maar al te dikwijls schade lijden, zelfs bij het solliciteeren naar overheidsbetrekkingen en dat de communist en de anti-rev. oud-minister nog eens aan da belangen der oud-gepensionneerden hebben h«r- innerd. Dat heeft de Minister trouwens ook bij zijn ambtgenoot van Financiën gedaan. Toen Zaandam's burgemeester over twee uur het woord kreeg, vroeg hij schorsing der ver gadering en daarmee ging de Kamer tot 1 uur over naar de slapende brigade» om in den mili tairen stijl te blijven. Een voorbeeld van een luisteraar is Minister Deckers: zelfs Jhr. da Geer luistert niet zooals de bewindsman van Defensie, die zóó correct is, dat een journalist zich met ontzetting afvraagt, hoe een mensck zooveel uren lang stil en met een vastberaden gezicht als kon de vijand elk oogenblik komen, kan blijven zitten. Het was minus één inter ruptie bij Minister de Graaff af.' Maar Kolo- niën schrijft altijd door Toespraak bisschop. van den Aarts- Namens H.H.H.H. Excellenties de Bisschop pen, beantwoordde Mgr. Jansen deze rede van den Rector-Magnificus. De groote belangstelling die de Bisschoppen voor deze onderwijsinstelling betoonen, is voor zeker gelegen, zeide Mgr. in de breede basis waarop het hoogeschoolonderwijs hier is ge- Plaatst. Aan deze inrichting toch wordt niet, zooals bij de andere Handelshoogescholen ge doceerd in economie en handelswetenschappen, maar hier wordt meteen de sociologie onder wezen en is de pbilosopbie tot een verplicht leervak gemaakt met daaraan verbonden een cursus in theologie. Daardoor heeft men de zekerheid, dat in deze inrichting voor de onder scheiden maatschappelijke betrekkingen de grondslagen worden gelegd voor een dergelijke karaktervorming. Een school die het heeft aan gedurfd de katholieke wetenschap ten volle te laten gelden, geeft ons een groote gerustheid. Wij katholieken hebben met ons onderwijs hoogere belangen op het oog, en daarom, zeide Mgr., verheugt het zoozeer, dat de rector-mag nificus hier zoo duidelijk beeft uiteengezet, hoe de R.K. Handelshoogeschool deze belangen dient. Daarop kan het Episcopaat gerust zijn. Door het voorbeeld der professoren worden °°k de studenten aangespoord zich een heilig levensdoel te stellen en zich ook door en door katholiek te vormen, om later als echt over tuigde katholieke vrouwen en mannen in het maatschappelijk leven te staan. Verheugend vooral, vervolgde Mgr. is niet zoozeer, dat het getal der studenten zoo snel is toegenomen, maar dat in dezen toch nog beperkten kring, een echt-katholiek familieleven wordt gevon den en dat een goede band bestaat tusschen pro fessoren en studenten. Door den rector-magnificus werd vervolgens nog een dankwoord gesproken en daarna richt ten de Bisschoppen zich op, om allen aanwezigen jiun a&gea is schenken. In de Kathedraal te Haarlem. Gistermorgen heeft Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent het nieuwe altaar in de Kathedraal te Haarlem, geschonken door de Alg. R. K. Werkgeversvereniging, gewijd, waarna Mgr. aan het altaar een stille H. Mis opdroeg. In het patronaatsgebouw aan de Leidsche- vaart werd het altaar door den voorzitter der Vereeniging aan Mgr. Aengenent aangeboden. Toespraak van mgr. Aengenent. Dan was het woord aan Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent. Mgr. is vervuld met groote dankbaarheid jegens de R.K. Werkgeversver- eeniging en daarom achtte hij zich verplicht het altaar in tè wijden. De schoone daad, die gij gesteld hebt, aldus Mgr., is een vervulling \an een van mijn verlangens om de middel- eeuwsche traditie te herstellen, dat de t ereeni- gingen haar eigen altaar in de kathedraal zouden hebben. Het is een daad van diep geloof en diepen godsdienstzin. Ons katholiek-geloof is in dezen tijd geroepen om groote dingen tot stand te brengen. Wij leven in dagen, die her vorming met zich meebrengen en wij hebben daarin een groote rol te vervullen. De katho lieke werkgeversvereeniging heeft door de op richting van een altaar de verwachting ge wekt, dat zij aan deze hervorming geducht mee zal werken. Niet in alle kringen ontvangt zij sympathie heeft Uw voorzitter gezegd. Ik spreek den wensch uit, dat gij de sympathie van het gansche volk zult mogen krijgen. Door mij wordt de vereeniging bijzonder gewaar deerd. Ik heb de beste verwachtingen, dat zij zal beantwoorden aan de taak, die haar in deze tijdsomstandigheden is toebedeeld. Dan richtte Mgr. zich speciaal tot den kun stenaar H. A. Bijvoet. Allen zijn opgetogen, al dus Mgr., over Uw heerlijk werk, dat zeker superieur genoemd mag worden. De Bisschop feliciteerde hem met dit kunstwerk en hoopte, dat hij in de kathedraal nog veel tot stand moge brengen. De opvatting van Uw kunst heeft een kerkelijk karakter. Anderen mogen daar aan een voorbeeld nemen. De Paus heeft on langs nog zelf gezegd, dat de kerkelijke traditie in eere gehouden moet worden. Het geeft daar om gerustheid, dat wij in onze nabijheid een jongen kunstenaar hebben, die de moderne ideeën niet tot uiting brengt, maar met volle overtuiging de kerkelijke traditie handhaaft. De heer Bijvoet dankte Mgr. voor deze er kenning en het bestuur der vereeniging voor de mooie opdracht, waardoor zij de gelegenheid openstelde om schilders in bet openbaar 'JX ie kerk te bi ten werken. De heer Cuypers, architect van de kathedraal, sprak daarna nog een kort woord. Hij was over bet werk van den heer Bijvoet zeer ver heugd, omdat deze zich niet door de moderne stroomingen heeft laten leiden. Hu heeft den geest van de kathedraal volgehouden en het moderne niet aanvaard. Een eigen karakter is daardoor behouden. Daarna werd een huishoudelijke vergadering gehoudien. Benoemd tot conservator van het kunst» museum te Besan^on. Men meldt ons, dat de heer Fernand Mercier, die hier te lande eenige jaren geleden bekend heid heeft verworven door zijne boeiende voor drachten over het museum te Dijon, over den invloed van de Vlaamsehe kunst op die van Bourgondië en andere onderwerpen, benoemd is tot conservator van het museum te Besangon. De jubileerende tooneelspeler Louit Saai- f,orn voor zijn schildersezel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5