LEZERS VAN ONS BLAD. GEADVERTEERDE ARTIKELEN. w mm DE TWEEDE KAMER AANVAARDT DE OPCENTEN OP INVOERRECHTEN. ■Pli DONDERDAG 24 NOVEMBER 1932 DR. TH. VERHOEVEN. ZIEKENGELD EN INYALIDITEITS- RENTE. GASVERSTIKKING. EEN ONDERHOUD MET RICHARD TAUBER. STEUN AAN DE BINNENSCHEEP- VAART. HET WETSONTWERP INGEDIEND. HET VERDRAG VAN OUCHY. STROOPER NEERGESCHOTEN. EN ZIJN GENEZING VAN ZENUWZIEKTEN. huurkoop-ellende. SLACHTOFFERS VAN INFLUENZA EN LONGONTSTEKING. STAKINGEN. WET OP DE MIDDELEN AAN- i GENOMEN. ZUSTER JOSEFA f. Moderne kooplieden geven door hunne advertsntiën in de dagbladen blijk, met hunne aanbiedingen de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Zij treden met hunne producten en de prijzen, welke zij er voor rekenen, openlijk op en leveren hierdoor het bewijs, aan het publiek de beslissing in daden van koop te durven overlaten. De meest geadverteerde goederen vinden den groot sten aftrek. Zij zün bijna de beste en de goed koopste. Koopt dus uitsluitend Benoemd tot geheim-kamerheer van Z. H. den Paus. Tot Geheim Kamerheer van Z. H. den Paus Is benoemd de Zeereerw. Zeergel. Heer Dr. Th. Verhoeven, directeur van het Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te 's-Gravenhage. Met groote voldoening zal ongetwijfeld in wijden kring dit bericht worden ontvangen. Ons bureau voor Onderwijs en Opvoeding is een geheel eenige inrichting, ons door niet- batholieke landgenooten en buitenlandsche ge- loofsgenooten benijd, en te danken aan het voortvarend beleid van ons Nederlandsch epis copaat. Maar „geheel eenig" werd daardoor ook de positie van hem, die door het episcopaat aan het hoofd werd gesteld van de nieuwe inrich ting en dat deze zoo volkomen, haast boven verwachting, aan haar doel heeft beantwoord en ook buiten katholieken kring, b.v. door 's lands regeering als een model wordt be schouwd, en gerespecteerd, is zonder eenigen twijfel aan den eersten directeur voor een groot deel te danken. Deze stond voor pionierswerk: een voor beeld om naar te arbeiden was er niet. Met kundigheid wist hij beslag te leggen op pracht van medewerkers, en deze te bezielen met een geest, die den arbeid tot een lust en dus tot een succes moest maken, ondanks vele moei lijkheden. "Want dat de directeur van dit bureau, vooral in de tegenwoordige moeilijke omstan digheden, ongestoord op rozen slaapt, zal nie mand veronderstellen. Maar kloek gaat hij zijn weg, onvervaard, recht door zee, het oog uitsluitend gericht op de groote belangen, die hij te dienen heeft ën daaraan met warmte gevend de groote gaven van zijn geest en hart. Moge Mgr. Verhoeven dit nog lang kunnen doen met een zelfde energie en met een zelfde succes. Dinsdag 1.1. werd dr. Verhoeven uitgenoodigd om te Utrecht bij den Aartsbisschop te komen. Toen hij des avonds om half 7 aan het Aarts bisschoppelijk paleis arriveerde, trof hij daar den Aartsbisschop in gezelschap van den vica ris-generaal, Mgr. Th. Huurdeman en de secre tarissen van het Aartsbisdom benevens baron van Wijnbergen, den voorzitter van de com missie van beheer en van toezicht van het R. K. Onderwijsbureau. Z. H. Exc. Mgr. Jansen deelde dr. Verhoeven toen mede, dat het Z. H. den Paus had behaagd hem op voordracht van het Doorluchtig Episco paat te benoemen tot Geheim Kamerheer van Z. H. Onder zijn leiding ls het R. K. Centraal Bu reau geworden wat het thans ls: een instituut van voorlichting en leiding op onderwijsgebied en een vraagbaak voor velen. Recht op ziekengeld bij blijvende invaliditeit. Meerdere organen belast met de uitvoering van de Ziektewet staan op het standpunt dat geen ziekengeld moet worden uitgekeerd, wan neer vast staat, dat de zieke niet weer geheel arbeidsgeschikt zal worden en de ziekte, waar aan de arbeider lijdende is, zal veroorzaken blijvende invaliditeit. Men oordeelde dat de arbeider dan invaliditeitsrente moest hebben en geen ziekengeld meer behoorde te ontvangen.' Op dat standpunt stond ook hét scheidsge recht van de Federatie van bedrijfsvereeni- gingen te Groningen. Dit leidde er toe, dat in Groningen de be- drijfsvereenigingen algemeen bij blijvende lp. validiteit het ziekengeld afwezen. Dezer dagen echter heeft gemeld scheidsgerecht, bestaande uit Prof. Mr. Dr. C. W. v. d. Pot, voorzitter, Th. A. Verhagen, werkgever, en W. P. Witte, werknemer, zijn opvatting radicaal gewijzigd en beslist, dat de aanwezigheid van blijvende invaliditeit niet het recht geeft aan de bedrijfsvereniging het ziekengeld te wei geren. Ket scheidsgerecht meende wel, dat invalidi teit en ziekte in onze wetgeving zijn gedacht als twee naast elkaar staande groepen van gevallen en dat in geen der beide wetten (In validiteitswet of Ziektewet) een regeling voor komt, voorziende in het geval van samengaan van ziekengeld en invaliditeitsrente. Toch meende het scheidsgerecht dat het onbillijk is iemand, die zich opofferingen heeft getroost voor zijn ziekteverzekering, bij een ernstige ziekte welke blijvende invaliditeit tengevolge heeft, te noodzaken te volstaan met een invali diteitsrente, die als regel veel lager is dan het door de Ziektewet gewaarborgde ziekengeld. Aangezien nu de Ziektewet nergens bepaalt, dat invaliditeitsrente en ziekengeld niet samen mogen gaan, ja in de practijk ziekengeld veel vuldig samengaat met ouderdomsrente, die in beginsel niet verschilt van de invaliditeits rente, heeft het scheidsgerecht bepaald, dat de bedrijfsvereniging niet gerechtigd was, uit sluitend op grond van blijvende invaliditeit, het ziekengeld te weigeren, waarom het ge vraagde ziekengeld alsnog aan den verzekerden arbeider werd toegekend en de beslissing van de bedrijfsvereniging vernietigd werd. Dood in de woning aangetroffen. Dinsdagavond namen buren uit de woning van de 27-jarige mejuffrouw E. V. aan de Hooi gracht te Leiden een sterke gaslucht waar. Aanstonds werd de politie gewaarschuwd, die de woning binnendrong. Mej. V. werd dood in I;""1 yoning aangetroffen. De Kammersanger is zeer gegriefd. Een verslaggever van het Persbureau Vaz Dias heeft in het Amstel Hotel een onderhoud gehad met den Duitschen Kammersanger Ri chard Tauber. Herr Tauber, die den indruk maakte dat hij zeer overstuur was, deelde mede, dat hij aan zijn niet-optreden, Maandagavond, in den Hol- landschen Schouwburg, in geenen deele schuld heeft. Hij was zeer verrast dat het publiek voor een gesloten Schouwburg kwam te staan. Met zijn impresario, dr. Eckhardt, had hij een overeenkomst aangegaan hierop neerko mende, dat hij te Amsterdam in de operette „Das Dreimaderlhaus'" drie avonden den Stads schouwburg zou bespelen en zeven maal in den Hollandschen Schouwburg zou optreden. De avonden op het Leidscheplein zijn, dank zij vooral de groote opkomst van het publiek, een groote voldoening voor hem geweest; hij zong driemalen achtereen voor een uitverkocht huis. Vrijdag bleek echter de voorverkoop in den Hollandschen Schouwburg zoo slecht te zijn geweest, dat zijn impresario het gezelschap en ook den heer Tauber zelf voorstelde, dien avond niet op te treden. Hiermede is men accoord ge gaan; aan hen, die plaatsen genomen hadden, is medegedeeld dat zij hierop Zaterdag of Zon dag de voorstelling konden bijwonen. Ik heb toen aldus Kammersanger Tauber moeten zingen voor een zaal, die slechts voor een derde gevuld was; een grievende te leurstelling, die ik nog nimmer heb medege maakt. Doch het mooiste kwam nog. Zaterdag avond kwam mijn impresario mij mededeelen, dat hij niet in staat was mij het bij contract vastgelegde honorarium uit te betalen, en zeker niet als hij zijn verplichtingen ten op zichte van de andere artisten geheel of gedeel telijk zou willen nakomen. Daar kwam nog bij, dat men van de recette eenige oude schulden van dr. Eckhardt voldaan had. Dr. Eckhardt heeft mij toen dringend verzocht om hom van de andere avonden Jdaandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van de gemaakte overeenkomst te ontslaan. Ik heb hiermede ge noegen genomen en zal hiervoor geen schade vergoeding eischen, doch het ligt toch wel zeer voor de hand, dat ik mijn honorarium voor de beide avonden, die ik wel in den Hollandschen Schouwburg gespeeld heb, blijf opeischen, al zal ik mijn eischen niet onmiddellijk doen gelden. Het gaat toch niet aan, dat ik alleen zou moeten zingen voor de schulden van mijn impresario. Tussohen mij en dr. Eckhardt bestond de definitieve afspraak dat Maandagavond de voorstelling niet door zon gaan; dit besluit was reeds Maandagmorgen te tien uur geval len. Ik heb echter, om zelfs den schijn te ver mijden, dat ik in gebreke zou zijn, mijn gar derobe in den Hollandschen Schouwburg ach tergelaten, met de mededeeling, dat, mocht er onverwacht toch nog gespeeld worden, ik steeds tot optreden bereid zou zijn. Mijn garderobe heb ik eerst later doen afhalen, toen zulks vanwege de Directie van den Hollandschen Schouwburg verzocht werd. Bovendien blijkt ook wel hieruit, dat er niet gespeeld zou wor den, dat het gezelschap, dat te Den Haag ver blijf houdt en per autobus naar de hoofdstad zou komen, rustig thuis is gebleven. De oorzaak van het feit, dat het publiek gedupeerd is ge worden, is niet mijn schuld, doch die van dr. Eckhardt, omdat het zijn taak was geweest om van het niet doorgaan der voorstelling de pers bijtijds op de hoogte te stellen. Hij had zelfs toegezegd dit te zullen doen, doch heeft dit blijkbaar nagelaten. De afscheidsvoorstelllng in den Stadsschouw burg, Vrijdag a.s. gaat aldus de heer Tau ber, wiens stem een lichte heeschheid ver ried, in elk geval door. De mislukking in den Hollandschen Schouwburg schrijf ik alleen toe aan de interne hoedanigheden van het gebouw, waarvan ik niet op de hoogte was. Een andere verklaring voor het feit dat ik, die in den Stads schouwburg voor een uitverkocht huis heb ge zongen, terwijl de Hollandsche Schouwburg vrijwel leeg bleef, is er m.i. niet. En tegen het optreden voor leege zalen heb ik overwegende bezwaren. Aan mijn optreden te Rotterdam en Den Haag, dat reeds is aangekondigd, zal eveneens uitvoering worden gegeven. Een andere lezing. De directeur van den Hollandschen Schouw burg, de heer Maurits de Vries, heeft omtrent het niet optreden op Maandagavond van Kam mersanger Richard Tauber, een eenigszins an dere verklaring gegeven dan de zanger ons zelf heeft gedaan. De heer De Vries ontkende met groote zeker- héid, dat de ongunstige ligging en de slechte outillage van zijn schouwburg de oorzaak zou zijn van het niet-optreden van den heer Tauber. Integendeel zou de zanger zich zoowel op de generale repetitie als bij de gehouden voorstel ling zeer enthousiast over de inrichting van den schouwburg hebben uitgelaten. Zelfs heeft hij een en ander in een opdracht onder zijn portret, dat hij de directie heeft cadeau ge daan, vastgelegd. De voorverkoop van de plaatsen aldus de heer De Vries heeft op Vrijdagavond, den dag dat er niet gespeeld is, ruim 1000 be dragen, van welk bedrag de Hollandsche Schouwburg 300 ontvangen moest. De heer De Vries kon met dit niet optreden op Vrijdag avond en ook op Zondagmiddag, voor welken middag dr. Eckhardt zich contractueel ver plicht had een matinee van „Das Dreimaderl haus" te geven, geen genoegen nemen, en hij heeft dan ook de huursom van den schouwburg ten bedrage van totaal 450, van de recette af gehouden. Dr. Eckhardt verklaarde daarop Maandagavond dat de voorstelling dien avond niet ken doorgaan, alhoewel er, volgens den heer de Vries, aan den voorverkoop een bedrag van 1200 a 1300 was ontvangen. Voor het geval dr. Eckhardt er bezwaar tegen zou maken, dat de 150 van Zondagmiddag waren afge trokken, had de heer De Vries zich bereid verklaard, deze aangelegenheid Maandagavond te zullen verrekenen. Dr. Eckhardt heeft hier op geantwoord, dat de heer Tauber niet zingen wilde en ziek was. Inmiddels waren op geheim zinnige wijze verschillende eigendommen van het gezelschap ingepakt en naar Den Haag en Rotterdam teruggezonden. Toen de heer De Vries hierover zijn verbazing uitsprak, is hem geantwoord, dat deze zaken naar de douane gebracht moesten worden wegens nog te ver vullen formaliteiten. De heer De Vries kan een dergelijk optreden van den impresario te minder begrijpen, omdat deze geen cautie had behoeven te storten. Het beslag leggen op eigen dommen van het operette-gezelschap, dat dezer dagen is geschied, zou een gevolg zijn van het optreden van schuldeischers van het Haag- sche Operette Gezelschap, die nog uitstaande oude schulden geïncasseerd wilden hebben. TRAP VAN EEN PAARD. Bij het op stal brengen van een paard door den landbouwer J. v. E., te Haarlemmermeer, schrok het dier plotseling van het geraas van een passeerende autobus. Het begon te steige ren en trof v. E. met de voorpoten in de borst. De man zakte bewusteloos in elkaar. Door een ontboden geneesheer werd geconstateerd, dat hij o,m. 3 ribben gebroken had. In ernstigen toe stand werd hij naar een ziekenhuis overge bracht, Maatregelen ter bevordering van evenredige vrachtenver- deeling. Ingediend is thans het aangekondigde wets ontwerp, houdende tijdelijke maatregelen ter bevordering van een zooveel mogelijk even redige vrachtverdeeling in de binnenscheep vaart. De toelichting zet uitvoerig den ernstigen toestand uiteen, die in de particuliere binnen- schipperij heerscht. Een gezondmaking van het bedrijf schijnt voorshands niet mogelijk; men zal zich er toe moeten bepalen een middel toe te passen, dat het zieke organisme nog eenige levenskracht doet behouden. Daartoe schijnt in de eerste plaats noodig een eenigszins evenredige ver deeling van het vervoer per binnenvaartuig over de aanwezige vervoereenheden. De Minister wenscht daarbij geenszins uit het oog te verliezen,- dat hier, zooals in elk ander bedrijf bij den ongebreidelden concur rentiestrijd alleszins lofwaardige eigenschap pen, zooals vakbekwaamheid, betrouwbaarheid, ijver en doorzettingsvermogen, den doorslag kunnen geven. Met hetgeen de ondernemer zich op deze wijze heeft verworven, zal dan ook zooveel mogelijk rekening moeten worden ge houden. In de tweede plaats schijnt het door deze vrachtverdeeling, welke aan de concurrentie althans hare grootste scherpte ontneemt, mo gelijk de vrachtprijzen, welke thans gedaald zijn tot een voor het bedrijf doodelijk niveau, op een zoodanig peil te brengen, dat de aan het vervoer deelnemende schipper tijdens dat vervoer van een bestaansminimum verzekerd is. Bevrachtingscommissies. Het is de bedoeling, dat in het ressort van eene Bevrachtingscommissie in beginsel de be vrachting van binnenvaartuigen niet anders dan door bemiddeling van de bevoegde Commis sie of namens haar door de door haar aange wezen organen (bijkantoren, respectievelijk correspondentschappen) geschiedt. De commis sie keurt de vervoercondities en wijst het voor belading in aanmerking komend vaartuig aan. Primair zijn de vervoereischen, secundair is de wachttijd. In de bevrachtingscommissies zullen de bij de bevrachting in de binnenvaart belanghebbende partijen vertegenwoordigd moe ten zijn. De commissie brengt daarop partijen tot elkander, waarbij zij geenerlei verantwoorde lijkheid aanvaardt voor de nakoming van de bepalingen der bevrachtingsovereenkomst door partijen. De Rijn- en beurtvaart- De voorgestelde regeling zal uiteraard niet betrekking hebben op de internationale Rijn vaart. De beoogde vrachtverdeeling wordt niet na gestreefd voor zooveel de beurtvaart betreft. Aan de bevrachtingscommissie zal een tame lijk groote vrijheid moeten worden gelaten. De noodige eenheid wordt daarbij gewaarborgd door dat de verschillende bevrachtigsreglemen- ten de goedkeuring van den met de uitvoering der wet te belasten minister zullen behoeven, terwijl ter beslechting van eventueele geschil len en ter bevordering van uniformiteit in de uitvoering der wet een beroepsinstantie zal moeten worden geschapen. Deze instantie, de Raad van Beroep in be vrachtingszaken waarvan de samenstelling nader bij ministerieele beschikking zal worden geregeld zal hebben te beslissen in geschil len betreffende beurtvaart en taakvaart, vaste relaties, schepen, in eigen bedrijf varende met eigen goederen, en eigen-handel-schippers. Wetsontwerp tot goedkeuring ingediend. Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeu ring van het op 18 Juli 1932 te Genève geslo ten internationale verdrag tot vermindering van handelsbelemmeringen, met toegevoegd protocol en bijbehoorende verklaringen. Wat den opbouw van dit verdrag betreft, zij in de eerste plaats opgemerkt, dat, houdt het zich ook vooral met de douanerechten bezig, deze toch niet het eenige onderwerp van het verdrag konden zijn. Het verdrag gaat uit van de gedachte, dat teruggekeerd moet worden tot vrijeren handel In dezen zin, dat een limiet gesteld wordt, tot welke de tarieven moeten worden verlaagd, zoodat zij niet meer als al te hinderlijke be scherming kunnen worden aangemerkt. De meestbegunstiging. De opbouw van het verdrag werd intusschen in niet mindere mate beheerscht door de ge dachte, dat de meestbegunstiging moet blijven de grondslag van de economische betrekkingen tusschen de volken. Slechts kan verlangd wor den, dat a. aan ons uit hoofde van onze vrij gevige politiek méér gegeven wordt dan meest begunstiging; b. wij hiervoor onzerzijds meer mogen geven dan meestbegunstiging, met dien verstande dus, dat dat meerdere niet door meestbegunstiging ook op anderen overgaat. Bij de onderteekening van het verdrag is zoowel van Belgische als van Nederlandsche zijde verklaard, dat men zich alleen voor het grondgebied in Europa verbindt. Ten slotte worde opgemerkt, dat het oogen- blik nog niet ls gekomen om zich uit te spre ken over het gevolg, dat dit verdrag praktisch zal hebben. Gisteravond omstreeks half 9 is te Egmond a.d. Hoef de strooper K. D. bij het stroopen door een jachtopziener J. v. d. B., neerge schoten. Het lijk is in beslag genomen. AANRANDER AANGEHOUDEN. Te Wychen werd gisteren het 20-jarig meis je A. P. aangerand, terwijl zij met een zusje wandelde. De dader, de 18-jarige J. B. werd herkend en eenige uren later gearresteerd. Hij bekende volledig en zal aan de justitie worden uitgeleverd. EEN SMOKKEL-AUTO RIJDT IN EEN GROEP PADVINDERS. De smokkeloorlog aan de Duitsch-Holland- sche grens is weer een sensatie rijker. Zondagavond reed een smokkel-auto in ra zende vaart, zonder licht en zonder signalen te geven in de richting Walheim bij Aken, achtervolgd door grensbeambten. Op een gege ven oogenblik was de chauffeur niet meer meester over het stuur en reed hij midden in een groep zingende padvinders, die huiswaarts keerden. Vier hunner werden tegen den grond gewor pen. Twee jongens en een meisje werden zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht. De chauffeur werd gearresteerd en naar Aken overgebracht. De smokkelwaar bestaan de uit 1100 pond suiker en 40 pond meel en koffie is in beslag genomen. -- 397. „O, o, wat zijn de honden weer aan den gang", zegt juffrouw Trientje Jip tot haar zuster Sientje Jip. „Ja, 't is crimineel", antwoordt juffrouw Sientje Jip, terwijl ze zich nog een kop chocolade inschenkt. „Hoe heerlijk toch dat ons Doesje nooit vecht. Jij bent een zoete hond, hé Doezelemoezele- poezeltje?" 398. „Help! We vergaan! De Chineezen zijn geland!' Onze chocola is verongelukt! Te hulp! Redt ons!" Doezelemoezelepoazeltje kijkt gramstorig, zonder Ach door het ge gil van zijn meesteressen van de wijs te laten brengen. Wat doen al die vreemde dieren in zijn tuin?! 399. Met een gekef, dat door merg en been dringt, valt Doezelemoezelepoezeltje de in dringers aan, en dezen zijn zoo ontsteld dat zij ijlings de vlucht nemen. Doezelemoezele poezeltje bekommert zich niet om Trien tje en Sientje Jip, de Chineezen en de cho cola, maar gaat achter de vluchtelingen aan. Met orgaan-preparaten. MUNCHEN, 22 November. (H.N.). De bekende Münchener gynaecoloog en chirurg, dr. Theil- haber, heeft een aantal opzienbarende gevallen bekend gemaakt, waarin verschillende zenuw ziekten, die tot nu toe als ongeneeslijk golden, genezen zijn, of waarbij ten minste een aan merkelijke verbetering verkregen werd. Dr. Theilhaber past sedert geruimen tijd en soms met verbluffend succes, de methode toe om bij onvoldoende werkzaamheid van de hormonale organen deze door andere, van dieren genomen organen, te vervangen. Ook worden orgaan preparaten uit de chemische fabrieken gebruikt, doch hier waren de resultaten niet zoo be vredigend, daar somtijds door het prepareergn, het lang liggen enz. een groot deel van de werkzame stoffen verloren zijn gegaan. Dr. Theilhaber past deze methode toe bij de behandeling van stoornissen, voortkomende uit het ziekzijn van het centrale zenuwen stelsel, dus bij ziekten van de hersenen en van het ruggemerg. Hij verklaart, dat bij het in brengen van hersendeelen een aanmerkelijke verbetering van de functie der hersenen wordt verkregen, evenzoo bij encephalitis, kinderver lamming, paralysis agitans, epilepsie, neuras thenie enz. In sommige gevallen was de inge treden verbetering niet duurzaam, doch in andere gevallen trad een belangrijke verbete ring in, zelfs in gevallen, waar de ziekte reeds sedert verscheidene jaren bestond. Binnenkort zal hij in de geneeskundige vak bladen meer over zijn onderzoekingen en de met de methode bereikte resultaten publiceeren. TOENEMENDE WERKLOOSHEID. 400.000 steun voor 1933 noodig, BATAVIA, 23 November. (ANETA). De „Java-Bode" interviewde het hoofd van 't Kantoor van Arbeid, mr. G. A. Vreede, die ver klaarde dat de voortdurende ontslagen en de toeneming der werkloosheid hoogst ernstig stemmen. Thans is reeds maandelijks 40.000 tot 50.000 voor steunverleening noodig, terwijl voor 1933 400.000 noodig zal zijn, waarvan een deel verkregen zal worden uit de opbrengst van loterijen en het overige door giften. In het begin van December zal opnieuw worden nagegaan hoeveel Europeanen tot de reëele werkloozen moeten worden gerekend, terwijl naast steunverleening ook andere so ciale voorzieningen onder de oogen dienen te worden gezien. Zooals men zich herinneren zal heeft het Pro- testantsch Bureau voor Sociale Adviezen te Leiden voor een Leidschen metaalbewerker een vordering aanhangig gemaakt tegen een Deut sche radiozaak, welke dien arbeider een toestel op afbetaling had verkocht. Toen betaling van de kooppenningen uitbleef, omdat de metaal bewerker klachten over het toestel had, liet de leverancier een zgn. looncessie aan den patroon van den kooper beteekenen, met het gevolg, dat laatstgenoemde werkloos werd. De metaalbe werker heeft het afbetalingsmagazijn voor de gevolgen hiervan aansprakelijk gesteld op grond, dat z.i. van de looncessie misbruik is gemaakt. De kantonrechter te Delft heeft de monde linge toelichting in deze zaak bepaald op Don derdag 24 November a.s., des voormiddags te tien uur. Voor de gedaagde (het afbetalingsma gazijn) treedt als gemachtigde op deurwaarder J. A. Snijders te Delft, terwijl voor den eischer zullen pleiten de heer mr. Th. J. Eskens, se cretaris van de Nederlandsche Vereeniglng voor woekerbestrijding en volkscredietwezen te Am sterdam en Th. J. van der Heijden, secretaris van genoemd bureau van de commissie ter be strijding van de uitwassen in het volkscrediet wezen te Leiden. Het aantal slachtoffers van de seizoenziekten influenza, bronchitis en longontsteking heeft zich de vorige week in sterk stijgende lijn be wogen. Bedroeg het de twee voorafgaande we ken telkens 44, in de week van 13 tot en met 19 November werden in de 46 gemeenten des lands met meer dan 20.000 zielen (in totaal 3.928.542 inwoners) 53 sterfgevallen aange geven. Twee daarvan kwamen op rekening van influenza, acute of chronische bronchitis was in 6 gevallen de doodsoorzaak evenals crou- peuse pneumonie. Broncho-pneumonie was we- derom het ernstigst in zijn gevolgen, 22 lijders bezweken eraan, terwijl longontsteking zonder meer 12 slachtoffers eischte. Onder de stratenmakers van de ABs'erlia® sche Ballast-Mij. is een staking ult§eb,r" ,en Het betreft hier zes Rotterdamsche stra makers, die hier onder het loon werk e 1 Het personeel van de fabriek een materiaal aan de Kruislaan ls taking om- mededeeling in staking gegaan. De s e vat 10 man. DE MILITAIRE FRAUDE TE BREDA. De kriiesraad te 's Hertogenbosch deed uit- De krijgsraad te s 34 spraak in de zaak tegen J te Utrecht, destijds sergeant-kok bij het 6e Reg. Inf. te Breda, die terecht had gestaan wegens verduistering van aardappe en en het aannemen van giften van een steenkolenhandelaar. In bei de zaken was twee maanden gevangenisstraf geëischt met ontslag uit den dienst. De krijgsraad veroordeelde beklaagde wegens verduistering tot 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met ontslag uit den dienst en met 3 jaar proeftijd. Wegens het aannemen van giften in strijd met zijn plicht werd beklaagde veroordeeld tot den Ujd van zgn voorarrest. Rechts tegen links EEN TOEZEGGING AAN DE R. K. FRACTIE Eindelijk heeft Minister de Geer er dan toch het wetsontwerp doorgekregen, dat hem voor één jaar twintig millioen moet leveren uit het tarief en den suikeraccijns. Wij gunnen den Minister zijn overwinning, al zijn deze beide voorzieningen ons verre van aangenaam. Men weet, hoe de Minister met zijn eerste ontwerp is gestruikeld en heel het Kabinet zou hebben meegesleept in zijn val, indien op 27 October j.l. de beraadslagingen niet waren geschorst door de motie-Aalberse. De geest van Ouchy waarde rond men ontdekte het monster der protectie. Met Salomonische allure hakte de Minister toen zijn ontwerp in tweeën door de opcenten op de invoerrechten alleen te handhaven voor de artikelen, welke hier te lande niet worden gefabriceerd. Daarmee won hij den steun van de anti-rev. fractie, maar daardoor was o. a. voor mr. Kortenhorst alle attractie van het voorstel af. En het ontwerp werd voor de katholieken zeker niet aantrek kelijker toen de Minister de scha van zijn verloren 10 millioen wilde inhalen door twintig opcenten op den suikeraccijns. Alleen omdat zij in dezen moeilijken tijd haar verantwoordelijkheid beseft en aan de Regee ring niet de middelen wil onthouden, welke deze uitdrukkelijk zegt noodig te hebben, stem de de katholieke fractie voor. Maar de heer Kortenhorst heeft er uitdrukkelijk als voor waarde bij gesteld niet langer dan één jaar en daarom moet Minister de Geer zelf nog komen met een Voorstel tot herziening der Tariefwet. De heer Oud was al meteen "bang, dat zulk een herziening eens principieel mocht zijn. Wel kon hij in de huidige wet geen protectio nistische tendenzen meer ontdekken, maar hierin vond hij zijn meester in den vrijheids- bondschen dr. Bierema, die daar waarachtig nog in slaagde. Volgens dezen „doctor subtilis" kon de wet nog wel in strijd zijn met den geest van Ouchy, terwijl nota bene de tekst van dit verdrag niet alleen onderscheidt tus schen fiscale rechten op in eigen land wèl en niet geproduceerde goederen, docih alle fis- kale heffingen uitdrukkelijk vrij laat. Maar de heeren waren tegen. Heel de linkerzijde stond in gelid om klaagzangen aan te heffen over de thee, de suiker, de benzine, de mogelijke beperking van het gebruik, de belangen der producenten, de vrees voor de navordering, den angst, dat de wet langer dan een jaar zou duren. De heer Wijnkoop zag er zelfs den aan loop tot een imperialistischen oorlog in. Waar om hij dan niet vóór stemde, is een raadsel, want wat zou Moskou déérvan profiteers»! Alle bezwaren hadden hun zin, alle bezwaar den ontlastten hun gemoed en de verdedi81lf werd alleen gevoerd door Minister de G?^e' die slechts steun kreeg van de rechter^eij steun en ook niet meer. Niemand legt OI.VU11 vil Wil lllvt 111 V V1 lilvlllUllli nu eenmaal al zingende zware la?.teaejd niet De Minister zal zich in werkelijk^ vierde gevleid hebben met de hoop, dat dQor proj nota van wijzigingen, die aWe®£.ernood aan Aalberse's tusschenkomst terna ontanap(; een nieuw afdeellngsonderzo® flgen zou hem groote verdedigingsredev vQoral schaffen. Verbruiksbelasting vjnd(m eerste levensbehoeften tr kunnea gr n juichende Kamerleden. ™Tecte belastingen in bewilligen omdat de den nal zeer zwaar zijn teg mi,,. Jjns van 10% millioen ?mdat *"**1 streeksche 'belasting w iet veel anders is. nu ook thee weer zwaarder Vnnr riie thee lr Knottenbelt in •t krijt, want b«I evrce®uuereSfeaf v°or de belang hebbenden bij Indische i mr' Joekes herinnerde aa» bezwaren. Maar de Minis"* Put Verhooging van 1924 de overtuig*11^ c4 de producenten maar de yjiu-'" uc tunc vv 11UV eliminfer®"Tl"1tQl, nieuwe accijnsverhooging, wess Vei LL j FiDUULÜUlCU Uiddi de consuwen last zullen dragen. Het ^dement-Knottenbelt dat de thee wild(J dG cl' en het viel met 41 tegen rechts tegen links plus de Meer succes had mr. Kortenhorst, die zijn 50 stemmen. Kerst enieten bier-amendement zag aangenomen in een zeer gemengde stemming met 67 tegen 23 stemmen, nadat de heer Ch. v. d. Bilt het amendement had bestreden, dat de Minister ontraadde, maar niet afwees. Aan de Katholieke fractie deed de Minister de gevraagde toezegging om met behulp van een kleine commissie voor 1 Juli, dus vóór zijn aftreden, met een technische herziening der Tariefwet te komen. Z.Exc. vertelde er, naar aanleiding van de zuchten over de nieu we suikerbelasting bij, betreffende de nog slechts besproken tabaksbelasting al zooveel lequesten te hebben gekregen, dat hij soms niet meer wist of hij nu inderdaad een desbetreffend voorstel had gedaan. Zelfs de standvastigste Kamerleden zouden ware die belasting voor gesteld onder den indruk Van de verzoek schriften komen. Het feit bewijst alweer, dat geen belasting zonder bezwaren is en dat men die op de indirecte belasting zeker niet moet onderschatten. Men weet, dat de wet 1 Januari a.s. in wer king treedt, maar dat wordt nagevorderd met terugwerkende kracht tot 29 Sept. 19SZ. Deze navordering, aldus de Minister tegenover mr. Oud, kon hij niet missen, daar er anders te veel gesmokkeld zou worden. Rechts tegen links, met 50 tegen 41 stem men, ging de wet er door. Ook de liberalen, die het als maar over „daden" stellen hebben, na men de vrijheid tegen te stemmen. De rechter zijde mag alle onaangename maatregelen ne men. De heeren zullen na hun winkelsluiting- initiatiefwet nu weer probeeren de Geer te la ten zien, hoe het gemeentelijk loonpeil moet worden aangepast". Als zij maar weten, dat de katholieken nog altijd van plan zijn op de gemeentelijke autonomie te passen. Zonder discussie zijn de hoofdstukken II, VII A en XII aangenomen. Tien voor zes wilde de voorzitter nog aan de steunwet VOOT de ha- rngdrijfn etfi?sdti'er ïj beghröew, m aa* «a thee met suiker en het bier, scheen de Kamer geen lust meer in de haring te hebben. De eenige, die wilde praten, was de heer Drop, maar van hem getuigt „Parlement en Kiezer" „was Kuiper en haringpakker", dus zijn belang- stelling had niets wonderlijk®-. Doeil do beer Drop had nóg geen kans sezien de rainiste- rieele nota, welke wij trouwens pas gister ont- vingen, te bestudeer®11 en bij vroeg uitstek President van Schalk wilde met alle geweld gaan visschen, doch de heer Drop hoe hard •t hem blijkbaar ff Vlel had zijn gerei niet bij de hand ®a ,!°kte. «temming uit. Het was de eenige m°£el,Jl!:heid den president te ver slaan want toen bleek, dat het vereischte aan tal'Kamerleaen uiet meer aanwezig was en da vergadering gesloten moest worden. In het klooster der eerwaarde zusters Ur- sulinen te Weert overleed de eerw. zuster Mêra Josefa (in de wereld mej. Elisabeth Bonnen* berS geboren 22 Juni 1863 te Werden a. d. Ruhr), zij trad op 31 Mei 1891 in het klooster en werd op 6 Juni 1893 geprofest. NAAR BETERE TIJDEN. De N.V. Weverijen G. Kerssenmakers Zn., Linnen- en Damast-weverij, te Eindhoven, moe ten reeds sinds eenige weken met dag- en nacht ploeg werken om de binnenkomende orders t# kunnen bijhouden. De fabriek is nog voor ver- schillende weken van een overvloed van orders voorzien, die een dergelijke voortzetting van den arbeid verzekeren. DE STRAFZAAK TEGEN DEN AMSTERDAMSCHEN NOTARIS. Naar wij vernemen heeft de gearresteerd:» notaris M., die onlangs terecht heeft gestaan wegens valschheid in geschrifte, in verband met de „Aufwertung" van obligaties van Duit- sche steden, mr. Th. Muller Massis verzocht d® verdediging verder op zich. te nemen naast mr. C. J. de Vries. Zooals men weet, heeft de rechtbank, na het getuigenverhoor in deze geruchtmakende zaak, een onderzoek naar verd.'s geesteBvermogens bevolen. Dit onderzoek zal geschieden door da doktoren Bakker en Heydema.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6