1 t «en Ui dwox.... wmm jpm t WwmM1 I ÏMPfl 1 17 f ■niimw pllBBillllliilllll - illlBillilMlBl!IMIIilllllBllllllll!IIM!llflllillll(lill[lfllllffl BlIllMIIBIilllBlIllllllll WÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊm DE ADVERTENTIE. i-J ZATERDAG 26 NOVEMBER 1932 MGR. DIEPEN NAAR ROME. DE ALPHENSCHE „WATER". RELLETJES. MARGARETHA SINCLAIR. CONCERTGEBOUW-PRIJSVRAAG. i a I mWmËPém ah- *-> MËm"f?Jk .1 I rr Mk DE HANDELSKAMER IN EEN NIEUW GEWAAD. UIT BERK.EL EN RODENRIJS UIT MAASSLUIS UIT OVERSCHIE UIT SCHOONHOVEN UIT VLAARDINGEN UIT HAASTRECHT Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van *s Hertogenbosch, is Donderdagavond uit Den Bosch vertrokken voor zijn reis „ad limina" te Rome. TERUG UIT DE MISSIE. De Eerw. Broeders van de Congregatie Sa. Maria te Huijbergen, Raphael (in de wereld J. Farla uit Breda), Suitbertus (in de wereld W. Gulikx uit Baarle-Nassau) en Damianus (in de wereld W. van Dam, uit Roosendaal) zijn uit de missie van Borneo in het vaderland terug gekeerd. II. DOORMAN f. Op 4 6.jarigen leeftijd is gisteren te 's Hage overleden de heer H. J. D. Doorman, directeur der kanselarij van Hr. Ms. Gezant schap te Brussel. Vergeefsche reis naar de residentie. De Haagsche politierechter mr. van Laer, had gisterenmorgen de geheele Vrijdagsche zit ting gereserveerd voor de verdere behandeling van de op 11 dezer begonnen zaak van de Alphensche „water"-relletjes. Wederom stond de publieke tribune vol be langstellenden en hadden autobussen en auto's d» getuigen charge en décharge naar het Paleis van Justitie te 's Gravenhage vervoerd. Er mankeerden er evenwel twee, n.l. de getuige Mellema, die ziek was, en diens echtgenoote, die hem deswege moest verzorgen en daar beiden in deze zaak hoofdgetuigen waren, ver zocht het O.M. de aanhouding van de 5 nog te behandelen zaken. Het verzoek van den verdediger mr. van Heijst, om thans alleen de getuigen k décharge te hooren werd door den politierechter van de hand gewezen, evenals een verzoek om ten be hoeve van de verdediging een bedrag als scha devergoeding voor deze getuigen vast te steL- len. Nadat de 5 verdachten achtereenvolgens vernomen hadden, dat de politierechter hun zaak voor onbepaalden tijd had uitgesteld, keerde het geheele gezelschap onverrichter zake naar Alpen terug. ONDERSTAND AAN ZEELIEDEN. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat Zweden met ingang van 1933 heeft opgezegd de op 2 Mei 1913 te Stock holm tusschen Nederland en Zweden geslo ten overeenkomst, betreffende den aan hulp behoevende zeelieden te verleenen onderstand. ONGEMERKTE KRULSTAARTEN IN IN BESLAG GENOMEN Door den gemeenteveldwachter Geelen wer den onder de gemeente Stramproy 12 vette varkens, wegende circa 1400 K.G. in beslag genomen, die niet voorzien waren van het controlemerk. De varkens, die eigendom waren van den landbouwer Schr. te Weert, waren bestemd voor frauduleuzen invoer in België. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. - Twee schepen verkocht. De Ned. ss. Commewyne (ex St. Thomas), 2482 ton bruto, 1543 ton netto en Nickerie <ex St. Jan), 2498 ton bruto, 1528 ton netto, beide in 1907 te Kopenhagen gebouwd en toebehoo- rende aan de Koninklijke ,Nederl. Stoomboot Mij., te Amsterdam, zijn naar Italië verkocht, benoudens inspectie. De schepen zullen weder in de vaart worden gebracht. De Commewyne is opgelegd geweest vanaf 3 April. 1931 en de Nickerie van af 11 Februari 1932. R'DAMSCHE biljartbond Voor de competitie van bovengenoemden bond werden de volgende wedstrijden gespeeld: Cadre kla«ee: hand. car. birt h.s. gem- Ottem 160 140 23 19 6.09 Brand 115 175 24 29 7.29 Libre 2e klasse afd. A: J. Geeve 150 150 40 14 3.75 .Wanders 150 145 40 13 3.63 Libre 3e klasse, afd. B: v Leeuwen 100 100 35 15 2.86 V. Dam 124 85 35 9 2.43 Ploegen 2e klasse A: A. Terwlndt 173 172 28 24 6.14 A. v. Dam 160 96 28 15 3.43 Schreutelkamp 168 168 44 13 3.82 Achttienribben 160 168 44 17 3.30 li. Leeflang 80 80 37 6 2.16 S. v. Praag 120 117 37 12 3.16 Laatstgenoemden zijn spelers van Trefppumt, eanstgenoemden van Concordia, welke vereeni- ging met 30 wimt. 4e klasse A, afd. A: Noorden a—D. O. V. 2-1; S. en S.Trefpunt 21; Kralingem a— H.G.L. 21; 4e klasse B, afd. A: De Hoop Koorden 12; Kralingen—Paradijs 3—0. 4e klasse B afd. B: Seinpost West—Paradijs b 30, 5e klaase A: ParadijsSeinpost West 12; EVA a—EVA b 12; BoulevardTrefpunt 0—3; Amateur—K. en V. 0—3. Handiioap-klasse: BoerCorlno 10 j R. Pa tingsHoogmoed 01. ENTRE-NOUS Voor de jubileumwedstrijdeu vaat de Schle- damsohe Biljartvereeniglng Entlre-N-ous wer den de volgende wedstrijden gespeeld; hand. car. brt.h.s. gem. Boon 202 202 28 49 7.21 Valk 210 203 27 29 7.52 Augusitinee 156 156 29 18 5 38 Zwartbol 65 37 28 6 1,32 Va!k 210 201 36 36 5.58 Jonker 114 114 36 2o 3.17 Gouka 219 188 39 26 4.82 Rodenburg 105 105 g9 23 2 fi9 Bo°11. 202 202 43 31 4.70 v- E'ik 157 149 42 15 3.55 Gouka 219 219 32 46 6.84 Zwatrtbcll 65 53 31 g 1?1 Van Eijk, Steeds Volharden 157—Zwartbol, Oosten 65 143—65; Egberts, Aelbreoht 84- Loeff, Olympidae 58 50—58; De Kroon, Ael- brecbit 51—H. Auguatinues, Noorden 156 37— 156; Rondeltap, Noorden 68—Zwartbol, Oosten 65 6841; Zwartbol, Oosten 65Valk Oosten 210 65—191. De zeerob vertelt. „En toen kwam een kanonkogel en reet mijn stuurman beide beenen en armen af, en slin gerde hem in zee, maar gelukkig kon de kerel zwemmen." Al meer en meer. „Och, lieve vriend", zei het jonge meisje, „ik ben alleen verliefd op mijn auto". „Ja, ja, zoo gaat 't tegenwoordig", zuchtte de ongelukkige vereerder, „de man wordt meer •a meer door de machine verdrongen." Pater fr. F. J. Zantvoort O. F. M„ Neuhuys- kade 97, Den Haag schrijft ons o.m. Het is nu 2 jaar geleden, dat Pater E. v. Voorst tot Voorst, S. J. voor Nederland de ge bedsactie inluidde voor de Zaligverklaring van Margaretha Sinclair, een oproep, waarop dui zenden en nogmaals duizenden hebben gerea geerd. Talloos zijn de sympathiebetuigingen met deze actie sindsdien ontvangen. Zonder overdrijving mocht Rev. Fr. Th. Doyle, de Vice- Postulator in de zaak der Zaligverklaring zeg gen, dat ook Nederland zich werkelijk voor Margaretha Sinclair interesseert. En wij durven eraan toevoegen, dat ook Margaretha zich voor Nederland interesseert. Van den eenen kant immers duizenden en duizenden vereerders en vereersters en van den anderen kant reeds ontelbare gunsten door tusschen- komst van Margaretha Sinclair verkregen. Gerust mogen wij dus zeggen, dat Marga retha in korten tijd populair geworden is in ons land, gelijk zij dat trouwens is over heel de \Vereld, en zelfs de aandacht van anders denkenden op zich heeft getrokken. Daar moet in haar toeh wel iets wezen, wat zoozeer de belangstelling opwekt, iets wat haar voor ons zoo aantrekkelijk maakt, en ons met zooveel vertrouwen haar voorspraak doet in roepen. Wie haar leven kent, weet, dat het een leven was, zooals het door de meesten onzer geleefd wordt, onder omstandigheden, die ook grooten- deels de onze zijn. Want of wij zooals Marga retha uit den arbeidersstand voortkomen dan wel tot den middenstand of hoogere standen behooren, niemand onzer is ten slotte vrij van de zorgen en lasten des levens, niemand ontgaat den strijd om het bestaan. Margare- tha's leven en het onze gelijken daarom zoo veel op elkaar, omdat ook zij voor het grootste gedeelte van haar leven in dien strijd gestaan heeft. En omdat zij, onze tijdgenoote, dezelfde nooden, dezelfde zorgen heeft gekend als wij, daarom voelen wij haar zoo dicht bij ons, daar om trekt zij ons zoozeer aan, daarom nemen oud en jong, rijk en arm met zooveel vertrou wen tot haar hun toevlucht, een vertrouwen, hetwelk zoo menigmaal met een schitterenden uitslag werd bekroond. De aantrekkelijkheid, welke Margaretha als tijdgenoote en als lotgenoote op ons uitoefent, wordt nog verhoogd door de blijmoedigheid, waarmede zij door het leven ging. 24 November 1925 is zij gestorven. De gunsten door haar voorspraak van den hemel verkregen waren zoo talrijk en van dien aard, dat er al spoedig stappen werden gedaan om hare Zalig verklaring te verkrijgen. Het eerste gedeelte, het zoogenaamde informatieve proces, heeft reeds een gunstig verloop gehad. Van'grooten invloed op liet welslagen van het verdere proces is natuurlijk een zoo algemeen mogelijk ver zoek, gericht tot de Congregatie met deze zaak belast. Wij doen daarom bij deze een dringend beroep op de talleoze vereersters en vereerders van Margaretha Sinclair ons een dergelijk ver zoek te doen toekomen, en insgelijks mededee- !ing te willen doen van verkregen gunsten. Wij zullen gaarne voor doorzending zorgdragen. De uitslag bekend gemaakt. Naar aanleiding van de door het bestuur van het Concertgebouw uitgeschreven prijs vraag voor een Nederlandsch werk voor Klein- orkest zijn 54 partituren ingezonden. De Jury. bestaande uit de heeren Willem Mengelberg, Eduard van Beinum, Cornelis Dopper, Sem Dresden, Rudolf Mengelberg en Pierre Mon- teux, heeft eenstemmig besloten een eersten prijs van 250, toe te kennen aan de „Suite voor orkest", ingezonden onder het motto „X IJ Z," een tweeden prijs van 150, aan het „Concertstuk voor fluit en kamerorkest" on der het motto „Est nobis voluisse satis", en een derden prijs van 100, aan het „Concerto pour une voix soprane, saxophone, alto et piano avec orchestre" onder het motto „Op hoop van Zegen". Winnaar van den eersten prijs is: J! W. van Otterloo; van den tweeden prijs: Henriëtte Bosnians; van den derden prijs: Jacques Beers. GUr Reisgenoote gez. door j.dame voor 2 wek. reis naar Bretagne liefst in Aug. Br. D. P. 76 bureau v. d. blad. Het was maar een kleine advertentie zonder vetgedrukte letters en het was dan ook wel toe vallig, dat Erna's oogen er dadelijk op waren gevallen. „Bretagne", zei zij onwillekeurig hardop. Zij had er al zoo dikwijls over gele zen, zoodat er een visioen van zonnig strand, mondaine badplaatsen en bvroolijke Bretonsche kleederdrachten voor haar oogen verscheen. Wanneer je dag in dag uit op een saai kantoor zit en geen naaste familie meer hebt, zoodat je genoodzaakt bent om alleen op kamers te wo nen, bouw je vanzelf luchtkasteelen om het leven aangenamer te maken. Zoo ging het Erna ook. Haar illusie was: rei zen. Zij las veel reisbeschrijvingen, ging bij voorkeur naar filmen, waarin vreemde Janden vertoond werden, en, kwam zij langs een reis bureau, dan bleef zij altijd voor de étalage staan om de aanlokkelijke platen van allerlei mooie landstreken te bewonderen. Tot nu toe had zij echter nog nooit een echte reis gemaakt, voornamelijk, omdat zij nooit reisgezelschap had kunnen vinden. De noodige middelen om te gaan bezat zij. Zij had een klein kapitaaltje en verdiende bovendien een goed salaris. „Erna Welters is een bofster", zeiden haar kennissen altijd, „een mooie baan, aardige kamers en bovendien een lief snuitje! Wat kan je meer verlangen?" Maar zij vergaten wat zij miste: ouders, broers en zusters, een gezellig eigen thuis. Al eenige weken had Erna plannen gemaakt voor haar zomervacantie. Zij had verschillende vriendinnen gepolst over een reisje naar he: Zevengebergte of de Ardennen, maar was daar bij met geslaagd. Wie zin had, kon het niet be kostigen en degenen, die daartoe wel in staat waren, gingen liever niet op reis. En juist nu zij al half en half wanhoopte aan de mogelijk heid van de vervulling harer wenschen, zag zij die advertentie. Als deze jonge dame, die een reisgenoote zocht, in haar smaak viel, was het ..oe oplossing, zij kon in ieder geval er op schrijven. En de daad bij 't woord voegend pende zij een brief, waarin zij „naar aanlei ding van Uw advertentie in het „Dagblad" van heden verklaarde, dat zij hoogstwaarschijnlijk de aangewezen persoon was en gaarne in een persoonlijk onderhoud nadere bijzonderheden wilde bespreken. Frits Damstra, advocaat en procureur, zat in het privékantoor van Karei Heedens, zijn voor- mali gen studiegenoot, thajis directeur van een groot modemagazijn. „Je hebt het toch aardig ver gebracht", zei Frits, „het is geen kleinigheid om op je vier en dertigste jaar zoo'n mooie positie te bekleeden". „Ach", merkte Karei op, ,het is een kwestie' van aanleg en geluk hebben, maar toch vooral van liefhebberij. Ik- had altijd al zin om in het modevak te gaan, maar thuis hadden zij er eerst geen ooren naar. Als zoon, kléinzoon en achter kleinzoon van gestudeerde menschen moest ik ook studeeren en pas, toen zij zagen, dat de studie voor mij niets uithaalde, kreeg ik toe stemming om mijn eigen zin te volgen. En het heeft mij nog geen oogenblïk gespeten, geluk kig". Hij keek tevreden het keurige vertrek rond, dat zich alleen van een advocatenkantoor onderscheidde, doordat de boekenplanken langs den muur gevuld waren met stalenboeken en modeplaten in plaats van rechtskundige werken. „Hoe gaat het anders met jou"' vervolgde hij, „genoeg te doen?" „Dat gaat best', antwoordde Frits, „ik heb niet te klagen. Voor een jong advocaat heb ik een heel aardige practijk. Ik zou er zelfs op kunnen trouwen, iets, wat tegenwoordig de meeste lui van mijn leeftijd niet kunnen zeg gen Maar houd ik je niet op?' Neen, heelemaal niet. Ik heb wel vanmiddag een belangrijke conferentie, maar die begint pae over een half uur. Alleen kan er ieder oogenblik een sollicitante komen. Ik heb n.l. geadverteerd onv?n paar nieuwe mannequins". „Behandel je zooiets zelf?" „Natuurlijk man, een goede demonstratie van onze toiletten is alles waard. Het gekke is, dat ik maar één brief gekregen heb. Anders kómen er dozijnen aanbiedingen, want ieder meisje, dat een aardig figuurtje heeft, schijnt te denken, dat zij wel voor mannequin kan spelen. Maar ditmaal was er maar één gegadigde, die nota- bene nog heel eigenwijs zonder opgave van eenige referentie schreef, dat zij de aangewezen persoon was. Als ik er niet zoo om verlegen was, zou ik niet eens geantwoord hebben. Nu moest ik haar w«l hier ontbieden". „En komt dat juffertje nu direct?" „Ja, jij mag mee oordeelen". Frits lachte. „Voor zoover ik er verstand van heb, zal ik je met inün raad terzijde staan." Op dat oogenblik werd er geklopt en op Ka reis „biinnen" betrad een jonee dame het ver trek. „Ik kom naar aanleiding van de advertentie in het „Dagblad" zei zij. Wat een schatje, dacht Frits, en zoo eenvou dig, heelemaal niet het type om de moderne toiletten van Kareis modehuis te lanceeren. „U bent juffrouw Welters, nietwaar?" begon Karei, die haar inmiddels een stoel had aange boden, „ik heb hier uw brief maar alvorens verdere condities te bespreken, zou ik wel graag willen weten, of U over goede referenties beschikt." „Daar heb ik niet op gerekend," was het ant woord, „maar, wanneer wij tot een overeen stemming komen, zal ik die natuurlijk ver schaffen. Karei keek naar Frits. „Wat een brutaal ding", stond er in zijn blik te lezen. Hardop vervolg de hij: „Het feit, dat U op de advertentie schreef, wijst er op, dat U over de noodige ervaring be schikt. U weet, dat het een moeilijk en zwaar werk is, bijna voortdurend op de been en wei nig gelegenheid tot rusten." Erna Welters' gezicht betrok eenigszins. „Het hoeft toch niet vermoeiender te zijn dan wij zelf wiillen," protesteerde zij. „Tja, als U nu al begint met lui te zijn," merkte Karei ironisch op, „kunt U er beter maar niet aan beginnen. Bovendien kom ik in dit geval eerder in aanmerking om iets te wil len dan U." „Maar, zei Erna, lichtelijk verontwaardigd. „Wat heb ik er aan, als ik niet eens mijn eigen zin kan doen?" „U heeft zeer eigenaardige begrippen," ant woordde Karei op zoo'n scherpen toon, dat Fritz bepaald medelijden met het meisie kreeg. Wat een vlegel, die Karei, om een meisje zóó te behandelen, alleen, omdat zij geen sla vin wil zijn in zijn onwijze zaak! Moest je hem nu hooren! „Ik snap niet, hoe U met dergelijke ideeën op mijn advertentie kon refleqteeren. ■Erna Welters stond boos op. „Het kan mij niet schelen, wat U denkt. Ik vind uw optreden een allerzonderlingste manier van doen. Aller eerst tref ik hier de dame, die een reisgenoote zoekt, zelf niet aan, terwijl U mij behandelt alsof ik kom solliciteeren naar een betrekking in plaats van een reisplan op te maken." „Lieve hemel, dat moet een misverstand zijn," riep Frits uit, maar de verontwaardigde jonge dame luisterde niet; zij wierp nog een minach tenden blik op het tweetal en verliet haastig het vertrek. „Snap jij dat?" vroeg Karei met een hulpe loos gebaar. Het rinkelen van de telefoon, verhinderde zijn vriend om onmiddellijk te antwoorden. „Hallo" zei Karei O, met het „Dagblad", Wat zegt U? Een abuis met de letters van mijn advertentie? Dus ik heb den brief gekre gen, die bestemd was voor een dame, die een reisgenoote zocht, 'n Mooie organisatie is dat bij Uw krant Ja, ik begrijp wel, dat U zooiets niet met opzet doetDus er zijn nog brie ven vopr mij op Uw bureau? Hoeveel zegt U? Vier en tachtig? Geheel ontdaan hing hij de telefoon weer op den haak. „Dat is nog erger dan maar één brief zei hij tot Frits. Het antwoord, dat hij kreeg, klonk niet bij zonder vriendelijk. „Leelijke, vervelende vent," zei zijn vriend, „moest je daarom dat meisje zoo brutaliseeren? Ik vergeef het je nooit! Wacht, ik ga haar ach terna." „Je haalt haar toch niet meer in", riep Ka- rel hem kwaadaardig na. Daar kon hij wel eens gelijk aan hebben, be dacht Frits, terwijl hij over de derde verdie ping van het modehuis rende, verontwaardigd nagestaard door 'n paar verkoopsters, die hij in zijn vaart op zij geduwd had. Trappelend van ongeduld stond hij op de lift te wachten, en toen hij eindelijk daarin afdaalde, zei hij voor den zooveelsten keer tot zichzelf: „Zij is na tuurlijk allang weg." Maar het viel mee! Uiterst verontwaardigd was Erna de trap van de derde naar de tweede verdieping afge- toopen. Toen kwam zij langs een vitrine met aardige schoentjes. „Leuke nieuwe modellen" dacht zij en passant, maar onmiddellijk kwamen naar gedachten weer terug op het zooeven ge beurde. op de eerste verdieping bleef zij even staan bij een uitstalling van keurige hoedjes. was ,ook weer?" peinsde zij, toen zij doorliep, „u, ja, die vervelende brutale vent." Maar beneden vergat zij haar boosheid heele maal by het zien van de allernieuwste geplis- seerde sjaals. Wat zou beter staan bij haar zo mermantel, een bleu of een grijze? In deze over peinzing werd zij gestoord door een vriendelij ken mannestem. „Juffrouw Welters", klonk het achter haar „mag ik U even spreken? Ik zou U graag even het misverstand, dat op het kantoor van mijn vriiend heersebte, willen uitleggen," In een paar minuten had Frits haar alles op gehelderd. „Zullen wij even een kopje thee drinken in de lunchroom om van den schiik te bekomen?" stelde hij tenslotte voor. Erna knikte vrooljjk. Nu zij alles wist, vond zij het geval eigenlijk heel amusant. Zij schoten erg goed samen op in het uurtje, dat op alle emoties volgde. Toen zij afscheid namen, spraken zij af om nog eens samen thee te gaan drinken. Daarop volg den nog meer bijeenkomsten tot eindelijk op een mooien Julidag Karei heb beiden aantrof op de eerste étage van zijn modehuis. Op zijn verbaasden blik legde Frits hem vroolijk uit: „Wij zijn 'n paar zomertoiletten aan het uit zoeken. Wij trouwen begin Augustus, zie je, en wij gaan de wittebroodsweken doorbrengen in een badplaats in Bretagne." I. v. E. (Nadruk verboden.) ös-SïSSÏïi - m -t Ó.i f i~ ,'tJ >-n LIT HET LAND DER REUZEN; twee koffiemolens, opgesteld in het nieuwe giehonw a r> dat heden officii geopend weixl W,puw van Rotterdamsche Handelskamer Hedenmiddag is de nieuwbouw officiel geopend De Coöperatieve Groothandelsvereeniging „De Handelskamer" heeft haar oude hoofdge bouw aan don Westzeedijk voor goed verlaten, door haar intrek te nemen in een nieuw kloek pand aan de Vierhavenstraat. Het getuigt on getwijfeld van energie en ondernemingslust om vooral in deze voor het bedrijfsleven zoo moei lijke jaren een dusdanigen nieuwbouw aan te durven, een nieuwbouw, die de trots zal zijn van genoemde Coöperatie, maar welke eveneens voor onze stad zijn beteekenis heeft. Het „Haka"-gebouw, dat is opgetrokken naar een ontwerp van ir. H. F. Mertens en architect J. Koeman grenst met zijn frontzijde aan de Vierhavenstraat en met den achterkant aan de Lekhaven, waar een pracht gelegenheid is ge schapen voor het Iaden en lossen aan het water. De rondwandeling, welke wij gisterenmiddag door het gebouw hebben mogen maken, stelt ons in staat een beknopten uitleg van de in deeling van den nieuwbouw te geven. Het ge bouw rust op een groot aantal betonvleugel- Palen. In totaal zijn het er 942, elk plus minus 19 meter lang. De bovenkant van de palen ligt drie meter onder de straat en daarop is dus de vloer voor de kelders gelegd. Onder den kantoorvleugel bevinden zich de gar derobes en fietsenbergplaats, de pompen, de verwarmingsinstallatie met de kolenbergplaats en bet archief. Onder den bedrijfsvleugel is een groote bergplaats voor zuidvruchten, terwijl zich daar bovendien nog bevinden een serie olietanks en een garderobe voor het mannelijk personeel. We komen dan op den beganen grond. Deze is echter niet met de straat gelijk, doch met de laadhoogte der spoorwagons, die aan de landzijde voor kunnen rijden. Hier vinden we onder de kantoren eerst een ruimte voor de retoureu en zakken met zakkenklopmachines, dan een grooten opslag voor peulvruchten en vervolgens de transformatoren. Om in den be drijfsvleugel te komen moet men bier eerst afdalen in den doorgang voor de auto's naar de havenzijde, welke gewoon op straathoogte ligt. Gaat men aan de andere zijde naar binnen, dan komt men in het magazijn en in de kan toor- en expeditie-afdeeling. Geheel rechts be vinden zich nog een kleine opslagplaats met aan de straatzijde de stortkokers voor de olie. Buiten het eigenlijke hoofdgebouw is links een schaftlokaal voor mannen en rechts een voor de fabrieksmeisjes gebouwd, met een pracht van uitzicht over de Lekhaven. Hier ligt tevens een kleine garage, terwijl aan de andere zijde van de Vierhavenstraat, nog een grootere garage in aanbouw is. Op de eerste verdieping liggen links aan de havenzijde de kantoren der directie en secre taris met conferentiekamer en postafdeeling; aan de straatzijde de kantoren der commer- cieele afdeel ing met proef kamer voor koffie en thee en verder 't archief en de typiatenkamer De werkruimte onder de silo's welke 32 meter hoog zijn neemt hier al een groote vierkante moot van dezen vleugel in beslag. Doorloopende komt men in den rechtervleugel eerst in het gedeelte, dat tot de maalderij be hoort en vervolgens op den grooten opslag zolder. De administratieve afdeeling is gehuisvest op de tweede verdieping en wel over de ge heele breedte van den linkervleugel. Op deze verdieping stuitten we verder op de cellen der graansilo's. Naar rechts verder gaande komen we eerst weer in de maalderij. Dan volgt de met witte tegels afgezette pakkamer voor de meelproducten. Op de derde verdieping liggen aan de havenzijde de keurig gestoffeerde ver gaderzaal voor dei» Raad van Commissarissen en het kantoor voor de propaganda en publi- citeitsafdeeling met bibliotjieek, terwijl men aan de straatzijde aantreft den showroom met proefetalages en de Jeugdbibliotheek. De vierde verdieping is van den kantoorvleu gel de hoogste en herbergt den lunchroom, waar Jvle' kantoorpersoneel zijn twaalfuurtje kan "6 ruiken. qp deze verdieping bevindt zich woning van den concierge. De vijfde rtriifsvion8 ,vinden we alleen dus in den be- dryfsvleugel. We passeeren er de maalderij, spe eryena deel ng, *0tnMtnrtl die zich in de nabijheid bevinden van de afzonderlijk gele gen koffiebranders. Verder treffen we eraan de theemêleer-inrichting, den theeopslag èu de pluimveevoerfabriek. Boven de vijfde verdieping komen de graan silo's en de maalderij nog een heel eind uit. Een merkwaardigheid van het gebouw is, dat het vanaf de eerste verdieping over de geheele lengte nagenoeg 2.30 meter aan heide zijden is uitgeschraagd. Uit een architectonisch oog punt geeft dit aan het pand eenig effect, doch het practisch voordeel Is vooral gelegen in winst aan ruimte. Het materiaal, dat bij dezen nieuwbouw is gebezigd, is nergens onnoodig gemaskeerd. Aan de buitenzijde zijn de betonvlakken niet be pleisterd, maar gebouchardeerd; gangen en kantoren zijn niet geverfd, maar afgewerkt met in lak gezet triplex, terwijl*de plafonds van cejotex zijn. Staal is zooveel mogelijk verme den, daar de ervaring heeft uitgemaakt, dat dit materiaal het geluid maar al te goed ge leidt, wat dikwijls in een druk bedrijf zeer onaangenaam kan zijn. Wie in de kantoren van het nieuwe Haka-gebouw komt, zal dan ook van lawaai weinig merken, ook al werken de machines full speed en loopen de horizontale transportbanden, de liften en de paternosters den geheelen dag door. In de traphallen zijn vier glas-in-lood ramen aangebracht naar een ontwerp van Leo Visser. Deze ramen zijn aangeboden door het perso neel. 't Haut-relief van Hilda Krop aan den kantooringang is hijzonder karakteriseerend, terwijl ook de wandbeschildering van Diemei, aangeboden door de Federatie van Dioc. Bon den van R. K. Coöperatieve Vereenigingen zeer goed is geslaagd. POLDER BERKEL. Bij de Woensdag gehouden verkiezing voor een bestuurslid van den Polder Berkel werd in de vacature wegens ovenlijden van den heer J. v. Leeuwen, gekozen de heer v. Steenwijk. BEDRIJFS R ADEN WET Donderdagavond had de eerste lezing plaats mn de ree,ks te houden ontwiikkelttngsavon- d'en. Als spreiker trad op de heer Salman, hoofdlbestuursliid van „Deus dedit", met bo venstaand onderwerp. De 'heer Sailman gaf allereerst een uiteen zetting van die verhouding tusschen werkge vers en werknemers in de Middeleeuwen bij het gildewezen. In het licht der beide encyclieken beihan- d'alde epr. de bedrijfsradenwet. Hij gaf hier van een korte uiteenzetting, maar legde er vooral den nadruk op, dat het succes van deze wet geheel zal afhangen van den goeden wil en het stellen van vertrouwen in hen, diie ai3 afgevaardigden in deze raden zuilen hebben zitting te nemen. - Natuurlijk is deze wet nog maar een begin van hetgeen we hebben moeten, bedrijferaden met uitvoerende macht, doch apr. Ss er van overtuigd, dat dit op heden, nog niet goed zou zijn. Bij de gelegenheid tot vragen stellen, gaf spr. nog een uiteenzetting van datgene, wat die heer Kortenhorst had gewild en van artikel 2, waarin gesproken wordt over de eventueels nq-dzakeiijkheid van het instelden, van een raad voor zeker tak van bedrijf De voorzitter, de heer van Zwieten, epralk hierna een hartelijk dankwoord GOUDEN JUBILEUM A. W. VAN ETTINGER Op 1 DeceimbeT as. hoopt die heer A. W. van Ettinger den dag te herdenken, waarop hij 50 jaar geleden in dienst trad hij de N.V. L. Smit Co.'s Internationale Sleepdienst. Ate 16-jar4ge jongen in dienist gekomen, heeft hij zich weten op te werken tot eersten machtoist thaoas op het bergings vaartuig Frija. Sinds kort is de heer v. Ettimger van een ernstige ziekte her steld, maar nu hij weer op de been is, aal hot hem niet beletten zijn gouden jubileum met veel vreugde te vieren. De heer v. Ettinger is, zooals men weet, drager van de eere-medaille in goud van de Orde van Oranje Nassau. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 18—24 November. GEBOREN: Johanna, d. v. W. van Baaien en C. van der Velden, Veerstraat 1. Gerritje d. v. G. Koudijzer en D. C. Hoogendam, Gen. de Wetstraat 19. ONDERTROUWD: H. J. Nusselder en B. A. Quock. OVERLEDEN: D. S. W. Steenlage 58 J., echt genoote van H. Marconier, Groen van Prinsterer- kade 15. - W. Janzen 79 j., echtgenoot van J. van der Spek, Noordvliet 44. C. Smoor 81 j. weduwnaar van C. de Hooij, Noorddijk 81. T. Borst 88 j„ weduwnaar van M. Zeegers Prinsekade 22. ROODVONK. Een geval van roodvonk is geconstateerd in Let pand Kleiweg 197. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 1724 November, GEBOREN: Martinus. z. van A. van den Berg en A. E. Kuyl, W. de Zwijgerstraat 35b. OVERLEDEN: M. Nicolaas, wed. van S. Bak 92 j., Bovendijk 39. TOONKAMER GEMEENTE-BEDRIJVEN, Vrij dagavond had een officieel© opening plaats van die toi inikamer. De inrichting dei- vertrekken is geschied door den geimeente- archJiteot, in overleg met den directeur der bedrijven. Naast eenige etectrlsohe instru menten, w.o. een stofzuiger lts er een zee.r groote verschel dieniheid van allerlei toestellen voor gasverbruik, w.o. kachels en fornuizen, badgij'zens, comfoors, enz. enz. af/les zooveel mogelijk Nedoriandsch-fabrikaat Dez© toon- kamer is opengesteld op de uren, dat ook het kantoor te opengesteld en een bezichtiging ten volle waard. MISHANDELING. Door J. C. K. is 'bij de politie aangifte ge daan van mishandeling. Hij zou n.l. door lia twee gebr. v. d. H. en nog een familielid van deze 2 personen, zijn, aangevallen e" tegen den grond geslagen, waardoor hij mcïl °ind&r geneeskundige behandeling heeft moeten stel len. Deze zaak is in onderzoek. VERNIELZUCBT. Waren in den laats ben tijd &ee" gevallen meer geconstateerd wun veriwelauebt, 'th%ps schijnen de belhamels 8°?li'e pa(l Weder te hebben verlaten. H-erhaaJdebjk zijm de laatste dtagen altham» weer ruiten ingegooid GEVONDEN VOORWERPEN. Als gevond en uigegeven een por te- monnaie met inhoud en een zak haver, waar omtrent bU de politie nadere inrichtingen zijn te bekomen. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Henriette, Anna Hendrika, Theo dora, d. van J. c. J. Deesburg en J. H. J. Adriaens. Engelbertus, Johannes, Petrus, z. van D. E. Heuting en J. 's. van ?en Berg, OVERLEDEN: F Straver 77 j. echtgenoote van A. Sluis. LIEFDADIGHEIDSUITVOERING Dinsdagavond had de R, k. Vereeniglng tot uitzending van zwakke kinderen een lief. dadigheiidsuitvoarlng georganiseerd in de zaal Harmonie, welke in alle opzichten uitstekend geslaagd is. Een viertal R. K. vereenigingen had zich in dienst der liefdadigheid gesteld; elke ver- cenJging gaf van het beste, waartoe zij in staal was, en zoo is een programma samenge steld kunnen worden, zeer varieereind, maar t°h'1 overeenstemmend, dat al hetgeen geboden weid, keurig verzorgd was. Na e»n kort openingswoord door den zeer- cerw. heer Pastoor, kwam allereerst de R. K, raoiidae<x>rdee nvei-eeniging One Genoegen op ds planken. Deze vereeniglng gaf een vijftal der mooiste nummers van haar lustrum pro gramma ten gehoore. Hierna was de beurt aan ,,06 Boeohlandere". Deze gaven allereerst een tweetal spreekkoren ten gehoore, n.l. „Het Kindeke van den Dood" van Hemkes en „Het Zonnekind" van J. Schreurs. Deze beide koren werden op gevelig© wijze voorgedragen. Tot slot voerden de Boschland©r« aog een tweetal oud-Duitsche volksdansen uit. Vervol- gene was het woord aan het R. K. zangkoor St. Caecflia. Op uitmuntendie wijze weiden achtereenvolgens ten gehoore gebracht „Hol- landseh van Wettig-Welsenborn en ,,De Ves per" van Beethoven. Geestdriftig klonk dan „Immer Rane" van Kuntze, waarna het zang- knor als ext.ra.numun-er liet clublied liet hooren, dal eveneens zeer enthousiast werd vezen ven Na de pauze kwam dan de R, K. tooneeiverl Vondel" voor het voetlicht met het blijspel in een bedrijf ,,Op gemakkelijke condities", van onzen oud.stadgenoot den heer B. A. Odilk. Dit stukje is reeds door zijn inhoud geschikt, om het publiek een uurtje kostelijk re amuseeiren, terwijl Vondel het op zoodanige wijze vertolkte, dat men het somwijlen uit brulde. VOETBALPROGRAMMA. Zondag worden hier de volgende wedstrijden gespeeld: Portuna V.; De Holland'iaan II—V. F. C. II; D'e Hflllandiiaan III—R. F C. IV; For tuna UI—s- V. V. iV; V. F. C. IV— Zwart Wit HU E,e HoUaadinan IV—The Ri sing Hope IV: V. F ystaeids Hooger V. DE NIEUWE TRIBUNE VAN FORTUNA. Zouwte'Siradbgen 11 uuir zal de nieuwe over dekte tribune van Forturaa tn igebruik worden genomen. groote ARMENOOLLECTE. Zondiag a.s. zal onder ali'e H.H. Missen de jaarliiikache groote wintercollecte voor de ar- rnen der Parochie worden gehouden. GESLAAGD. De heer F. de Goede, ambtenaar ter secreta rie, slaagde te 's-Gravenhage voor het exa men Staatsiiinnichtitnig M. O. DAMKAMPIOENSCHAP VLAARDINGEN. Ten bate der Vlaard-i ngsche Gezondiheldsko- lonie zal de Schiediaimsdhe Tooneelver. „Utile Dulci" op Dinsdag 29 November a.s. een ldef- daid i'gh elds - voons telllinig geven. Opgevoerd zal warden „Rijk en geen geld" van E. Oppenhelm. KARREWERK 1933. De Directeur van Gemeentewerken vraagt vóór 1 December aus. prijsopgave voor het verrich ten van Kaïrrewierk voor de gemeente gedu- rende hot jaar 1933. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 2023 November. GEBOREN: Klazina, d. van J. H. Larooij en j. Mooij, Dw. Bleekstraat 4. Johanna, d. van C. van Loon en J. Janson, Broekweg 186. Johanna Maria, d. van J. Maat en H. C. Ze- bel, Van Riebeekstraat L. Adriana, d. van J. Koster en T. van der Zwan, P. K. Dr.straat 167. Machiel, z. van C. van Witzenburg en J. Brussaqrd, Westh.kade 1. Jan Foppe, z. van F. B. Gosling en J. M. Assenberg, Struijk- straat 112. Wilhelmina Gerda, d. van J. G. van Dalen en H. M. van Toor, Hoogstraat 170. Cornells Bastiaan, z. van G. Elshout en G. Braad, Stationstraat 139. ONDERTROUWD: J. J. A. van den Brand 34 j. VI. Waalstraat 15 en W. L. van der Kruijt 26 j. VI. Gr. v. Prinstererstraat 132- E. J. Beens 25 j. Oudenrijn, Straatweg 8 en G. Lu- teijn 26 j. VI. Maassl. dijk 5. GEHUWD: P. C. A. Holtzer 28 j. en F. H. Wessels 24 j. D. van Ëverdingen 23 j. en F. M. van Delft 20 j. E. Brussard 27 j. en J. S. van der Knaap 25 j- Houdijk 25 j. en M. Smelik 26 j. OVERLEDEN: Neeltje van der Lely, 87 J. wed. van M. Keljzer, Maasland. Aagje Beijer 59 j. echtgen. van W. Bongers, Gr. van Prin stererstraat 92. DOODELIJK ONGEVAL De 49-jarige landbouwer A. de Graaf wonen de In hat buurtiseliap Roosendaal in deze ge meente, ie gisteravond tengevolge van hef spannen van een staarblijn in aanraking gek» men mat de electrische stroom en op sff. gedood. Het slachtoffer was ogehuwd» lavO «eu «te,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10