1 KATHOLIEKE PARTIJRAAD BIJEEN. p ZATERDAG 26 NOVEMBER 1932 WJk yOORBEREIDIXG VAN DE KAMERVERKIEZINGEN. Prof. Aalberse over onze eenheid. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. HET tlEENGAAN VAN DEN HEER 'VAN DER MEIJS. HET RESIDENTIEORKEST. ONDERZOEK EN VERVOLGING? STAMBOEK VOOR HET NEDERL TREKPAARD. MOORD OP ZIJN GROOTVADER. Vijftien -jaar geëischt. INBRAAK MET MUZIEK EN CHAMPAGNE. LOU DE VISSER TE ANTWERPEN GEARRESTEERD. RUST IN AMERSFOORT. telefoon-boodschappendienst. De eisch en het vonnis. DE JUWEELENDIEFSTAL. SMOKKELFABELEN. OTTO STRANSKY OVERLEDEN- ONEERLIJK BOEKHOUDER AANGEHOUDEN. I Voor een kabinet. parlementair Haarlem, 25 November. Twintig minuten voor acht uur opende prof. Tnr. P. Aalberse, voorzitter van den Party raad, de vergadering en gaf het woord aan dr. Th. Koot, voorzitter van den Haarlemsehen rijks kieskring, die een hartelijk welkom toeriep aan den Partijraad in de bisschopstad en de hoop uitsprak, dat de bijeenkomst zal mogen bevorderen de eenheid van de R. K: Staats partij, die veel heeft bereikt en onder de lei ding van mr. Aalberse het vertrouwen der ka tholieke kiezers moge behouden. Prof. Aalberse dankte dr. Koot voor zijn vriendelijke woorden en hoopte, dat ze voor 100 pet. in vervulling mogen gaan. De notulen der vorige vergadering werden vervolgens vastgesteld, waai'na de secretaris de ingekomen stukken voorlas, waaronder een brief van mevrouw R. van SwaaySchutjes te Den Bosch, meldende ontslagname als advi- seerend lid van den Partijraad voor de Fede ratie van R. K. Vrouwenbonden wegens gezond heidsredenen. Voor mededeelingen verwees mr. Goseling naar de praeadviezen en het maandorgaan der staatspartij. Rede prof. Aalberse. Voor aleer de voornaamste punten worden behandeld, neemt prof. Aalberse het woord. Spr. acht deze Partijraadsvergadering de be langrijkste in de vier jaar. Deze ver gadering is daarom zoo belangrijk, om dat zij de inzet be- teekent voor de volgende verkie zingen, wanneer weer voor vier jaar over het po litiek lot van ons land beslist moet worden. De partij zal dan moeten toonen, haar oude kracht te hebben behouden. Het is allereerst zaak om te bezinnen. Rudolf Stammler schreef: Elke politieke Partij, die niet zich zelf tot eendagsvlieg ver- oordeelen wil, moet uitgaan van een vast be ginsel ten aanzien van grondslag, richting en taai inzake de maatschappelijke orde. Eit geldt inzonderheid voor de katholle e partij- Wij vormen allen de katholieke pai U> omdat wij meenen dat onze beginselen, o leeöd aan °ns geloof, ons ook moeten ei t v„ ons practisch handelen op staatkundig ter rain Omdat wij allereerst zijn een geheel prin- cipieele partij ligt daarin onze kracht en de Mr. Aalberse. Von van onze eenheid. Nergens heeft men dat zoo goed gevoeld als ons land. Nog dezer dagen werd ons land tin voorbeeld gesteld aan de andere landen it de „Osservatore Romano". Juist omdat hier #ti katholieke partij bestaat. Wij moeten ons -«iarop niet verhoovaardigen. Wij zijn niet aoveel beter dan andere katholieken; dit ver- Waart onze volksaard en de historie. In ieder jederlander schuilt au fond een theoloog en „uwenlang zijn wy onderdrukt. Deze hermne- ,ng heeft ons het goede inzicht gegeven ons pk op politiek terrein te vereenigen. De een- teid sluit niet uit een groote mate van vry- leid. Dr. Schaepman heeft gezegd, dat in onze lartij juist de grootste vrijheid kan worden gegeven, want over de beginselen zijn wij het Immers eens. Meeningsverschillen zijn er altoos geweest in de partij; daarvoor behoeft men niet vreezen- Ik ben er zoo vast van overtuigd, dat draie tot samenwerking in ons is, dat mee ningsverschillen nooit de onderlinge samen werking behoeven te verhinderen. MeeningB- verstbillen moeten voorkomen in een volkspar tij ais de onze, waarin alle katholieken zich thuia moeten voelen, omdat zij voelen dat er ïnet aller belang wordt rekening gehouden. Maar hoezeer wij met alle belangen rekening willen houden en hebben gehouden, nooit mag de partij een belangenpartij worden. Zij moet eep principieele partij blijven. In 1®S3 heeft Alt -j de Mun in de Fransche Kamer gezegd: ik begroet, de toekomst op voorwaarde dat zij benjst op rechtvaardigheid maar niet op hel belang. Deze woorden konden voor onze partij gezegd zijn. Tij hebben voor aller belang gezorgd. Is er een partij in ons land, die zoo voor de ar beiderswetgeving heeft gestreden en openlijk of. in stilte voor de belangen van tuin- en landbouw is opgekomen? Wij deden dit 0p grond van onze katholieke beginselen, die willen, dat de staat werkt in het algemeen be lang. Daarom hebben wij alle sociale wetten willen en moeten steunen. Niet om kiezers- vangst. Daaraan behoeven wij niet mee te doen. Wij hebben niet veel niet-katholieke kiezers te verwachten; de overgroote meerderheid der belijdende katholieken volgt ons. Vrèes voor oe kiezers is op politiek gebied het beginsel der onwijsheid. Meh moet voor maatregelen zijn, omdat het algemeen belang bet eischt, niet ome a een bepaalde groèp het wil. Spr. is het niet vaak met dr. Wibaut eens. ftiaar wel met zijn woorden op het laas® X'trechtsche Congres, waar deze een politie tan „oprechtheid en moed" verdedigde. Zekei tal dikwijls critiek worden vernomen. Critiek 's ook noodig, zij maakt frisch en zelfcritisch, tnits de critiek eerlijk zij, opbouwend en niet wordt voorgedragen in krenkenden vorm. Critiek om de critiek is altijd funest. Zij bouwt niet op, zij verzwakt en breekt af. Onze eenheid. Wat wij vooral in onze partij noodig heb- ken en waar het vooral op aankomt is de Jiiede gezindheid. Daarop berusten onze een- ~id en kracht. Die eenheid moeten wy be. V!,ren als een groot goed en liaar ook bewaren n het belang onzer kinderen. De Paus ïeeft Pas nog op kernachtige wijze gezegc aan .®r- Aengenent.: Die eenheid voor al es, na a boven alles en ten koste van al1 es. ..''dist omdat men weet in ons land, da wy WiUen zijn, beschikken wij over zoo gioo ten invloed. Welk geschil er ook geweest zij, daarna tdoet de eenheid komen. Ook boven alles moet eenheid blijven, zij Ini^t boven alle belangen staan. En ook ten koste van alles. Voor die een heid moet men ook offers van eigen meening brengen en zijn particuliere belangen daaraan ondergeschikt maken, zegt de Paus. Ook zin voor realiteit is noodig. In den goe den zin van het woord zullen wij real-politici moeten zijn. Slechts door samenwerking kun nen wij iets tot stand brengen, zooals ik pas geleden in de Kamer heb gezegd. Wij zijn het er allen over eens, dat wij onze parlementaire instellingen handhaven, dus ook een parlementair kabinet. (Teekenen van instemming). Daarmede is niet in strijd een extra-parlementair kabinet, als een parlemen tair kabinet niet kan worden gevormd. Maar aan het laatste willen wij altijd de voorkeur geven. Dat wenschen wij ook nu. Er zijn drie mogendheden: eeu kamnet op principieeie basis (de rechtsche pai t ijen) en dan op breeder basis (een linksche pat yer bij) of op andere basis: dus eemge partijen vereenigen zich tot meerderheid en s eunen een uit liaar midden voortkomend a me Men zou zoo denken, dat dit duide y was, maar ik merk wel, dat men het nooit duide lijk genoeg kan zeggen. Zeker, ei zyn c ingen, die men niet behoeft te zeggen o ie men liever kort aanduidt. Ik vroeg b.v. m de Ka mer: wenschen wij, ook samenwerking me sociaal-democraten? Spr. 'dacht zyn an w ooi duidelijk, maar bet tegendeel blee a het alleen over wat in den eerstvo gen en y^ zou gebeuren, niet over verre toe oms waar over dr. Nolens sprak, met wien spr. e ge heel eens was en is. Een uiterste noodzaak kon ons dwingen tot samenwei ing me ce S.D.A.P., maar hoe staat het Dr. Nolens spr. besprak dat nog uitvoerig me lem vooi zijn dood zag in het socialisme een evolu- tionnaire partij, maar wie ziet deze richting nu De kruisingsmogelijkheid is naar veel verdere toekomst verlegd. Daarom zei ik. dat ik niet zag, dat er na Ju» 1933 voor ons nood zakelijkheid is, met de S.D.A.P. te regeeren De mogelijkheid om samen met de liberalen te regeeren? Spr. heeft al aan Albarda gezegd, dat hij er nooit aan dacht een burgerlyk bloc te vormen en de S.D.A.P- alleen in de opposi tie te laten als een muis in de kaas Daaraan heeft spr. oorspronkelijk met eens gedacht. Alleen aan de Vrijzinnig Democraten heeft spr. gedacht. Op vele P-'nten, vooral in so ciale aangelegenheden, etem^en z'J ™et ons overeen. Daarom is samenwerking met die partij niet uitgesloten. w, Nooit met de liberalen? Met Wmdthorst houdt spr., dat men nooit het woord „nooit' in de vocabulaire moet hebben. Maar samen werking zoeken met den Vrijheidsbond? Spr. ziet die mogelijkheid zoo gauw niet. Pierson, Borgesius en Lely zijn weg: de huidige libe- ralen keeren zich tegen alle sociale wetgeving, maar wie weet wat er kan gebeuren? Maar als er een neiging kwam voor pro- testantsche bloc-vorming? gelooft het niet Zoo iets is nu wat Nolens noemde: de uiterste noodzaak. Spr. ontleedt terloops bet program, waaraan bij met vreugde heeft gewerkt. Contributie-verhooging. Vervolgens werd de begrooting goedge keurd. Nadat de heer Kanis, lid der begrootings- comniissie, contributie-verhooging had verde digd bij het voorstel de contributie van 3 op 5 ct. te brengen, herinnerde de voorzitter er aan, dat de anti-revolutionairen en de Chr.- Historischen 50 ct. contributie per lid beta len. De heer Rubens (Tilburg) deelde mede dat het voorstel zijn kieskring 1200 zou kosten. Spr. vi-eëst dan, dat in zijn kieskring niet vol doende propaganda kan worden gevoerd en is er tegen. Hij prefereert een bedelbrief. (Af keurend genybmpel.) De heer Hinflaer (Den Haag) meent, dat er te weinig gegevens zijn om te oordeelen. In zijn kieskring voelt men meer voor progres sieve heffing. De afdracht moet progressief zijn, evenals de afvaardiging. Laat men de daarvoor benoodigde reglementswijzigingen maken. De heer Lucas (Utrecht) ontwikkelt eveneens bezwaren: bij had geen machtiging de verhoo- ging goed te keuren. HET OPTREDEN VAN RICHARD TAUBER ,,PIET EN PIJN" BELEGERD door film- en radiomannen na hun glorieuze overwinning op de Zesdaagsche te Amsterdam. Ieder op z'n beurt zegt het conventioneel geworden „woordje tot de luisteraars Recette in beslag genomen- Naar wij vernemen, heeft mr. dr. Benno Stokvis, advocaat en procureur te Amsterdam, gisterenavond op verzoek van de N. V. Hol- landsche Schouwburg in den Stadsschouwburg te Amsterdam beslag doen leggen ten laste van den huui der dr. v. Eckhardt op de recette van de voorstelling van gisterenavond, waarin naar bekend, de zanger Richard Tauber opgetre- den is» De N. V. Holl. Schouwburg is tot dezen stap overgegaan, omdat zij zich benadeeld acht door het feit, dat geduiende vier avonden, waarop deze schouwburg aan dr. Eckhardt was ver huurd voor een opvoering Van Das Dreimaderl- haus, in welke operette Tauber een hoofdrol vervult, deze voorstellingen niet zijn doorge gaan, terwijl ook de huur niet werd betaald. Motordefect van de Ijsvogel. De Ijsvogel i» &isitereTi uit Batavia vertrok ken en te Palembang geland. Wegens motor defect vliegt het toestel niet verder. De „Pelikaan" (heenreis) is gisteren te Athene en de „Kwaitel" (heenreis) te Cal cutta aangekomen. i e Lissabon werd een monument onthuld ter eere van de eerste vliegers Portugee zen)die voor tien jaar den Zuidelijken Atlantischen Oceaan overstaken. GRAALWACHTLEIDSTERS. Het werken der tritsen. Zooals bekend, werkt de Graal steeds met tritsen: enkele Graalleden, leidsters, die samen zich specialiseeren in een kunst, een vak. Uit dezen trits wordt een verantwoordelijke leidster gekozen, die voor de admims ia ie zorgt d.w.z. bespreekt wanneer en waar de trits helpt, of leert. De Graalwachtsleidstersleidsters van kleine en groote dorpen, krijgen steeds meel 'veial woordelijkheid. De stootbrigadeleidstei s oie voor een goed jaar geleden het platte an vei overden voor de Graal, gaan zich lang- hand terugtrekken, daar de steden en_w. 1 voor andere plannen noodig hebben e eigen initiatief in de Graalwachten nu naar voren moet gaan komen. Ook in de Graalwachten moeten de uiti g n van dezen frissehen vurigen Graalgees banen worden geleid. Men stuit daar (door het zoo vaa leerd zijn), op groote moeilijkheden. de jonge vrouwen, die in de Graalwac stootbrigadeleidsters op den duur moe en ei vangen, zijn de omstandigheden zwaardei, min der eenvoudig dan in de steden. En daarom hebben verschillende tritsen uit de steden zich geheel ter beschikking ges e en zullen hun gezamenlijke kennis op e Graalwachtleidsters overdragen. In alle Graalwacht-centra van het diocees (den Haag en Rotterdam zijn saamgetrokken in Delft) begint het groote tritsenrad 27 No vember te draaien. De Graalwacht Bovenkarspel met als bestuur de dames V. en C. Rood en mej. Kum zal de heele administratie van deze zeer „werkzame" afdeeling op zich nemen. Dit is het begin er van, dat de Graalwachten groote taken op zich gaan nemen, om het geheel te dienen. R.K. VROUWENBOND IN HET BISDOM HAARLEM. De Diocesane R.K. Vrouwenbond in het Bis dom Haarlem, hield haar najaarsvergadering te Amsterdam. Na het openingswoord van de voorzitster mej. Toos Post, welke we reeds eerder afdruk ten en afhandeling van verschillende zaken werd door afgevaardigden de vraag gesteld, of het den Dioc. Vrouwenbond -bekend was, 'dat de kwaliteitszetel voor Vrouwenbelangen' ver loren is, hetgeen beteekent, dat nu met de helft der bevolking, die toch haar eigen vraag stukken heeft, bij de verdeeling der kwaliteits zetels geen rekening is gehouden. Door velen werd verlangd dit door een motie aan de Staatspartij kenbaar te maken. Heel de ver gadering ondersteunde dit voorstel. Het Be stuur meende, dat dit onderwerp niet in deze vergadering thuis hoorde, om den schijn te vermijden dat de Vrouwenbond als zoodanig aan pjactiscbe politiek zou doen. Be«en werd tot oprichting van Mariaclubs voor onderling hulpbetoon. Uitvoerig werden verschillende mogelijkheden van gratis onder linge hulpverleening behandeld. Het bleek, dat reeds meerdere afdeelingen jarenlang zonder ruchtbaarheid dit schoone werk hadden gedaan en nog deden. Verzocht werd om een vergadering van alle Vrouwenbonden van Nederland onder de aus piciën van het Hoofdbestuur der Federatie, opdat de vertegenwoordigsters bij de Interna- tionnale Vergadering werkelijk spreken namens de Katholieke Vrouwenbonden. Pastoor Nolet hield in den namiddag een lezing over de H. Liduina van Schiedam. De heer v. d. Meijs schrijft aan de „Volks krant", dat hem is gebleken, dat zijn verkla ring inzake zijn voornemen betreffende het zich niet meer beschikbaar stellen voor een Kamer- candidatuur hier en daar tot misverstand heeft geleid. Men heeft uit die verklaring geconcludeerd als zou de collegiale verhouding in de katho lieke Tweede Kamerfractie te wenschen over laten en er van een behoorlijke zakelijke sa menwerking weinig terecht komen. De heer van der Meijs stelt er prijs op te verklaren, dat het geenszins in de bedoeling heeft gelegen dit tot uitdrukking te brengen, „om de eenvoudige reden, dat de persoonlijke verhouding onder de uitnemende leiding van den heer Aalberse niets te wenschen overlaat." Hij schrijft „dat zijn bezwaar is gericht tegen het ontbreken van een nauwe samenwer king tusschen de katholieke arbeiders-Kamer leden onderling en het gemis van een bevredi gend contact tusschen de katholieke fractie of bedoelde arbeiders-Kamerleden en de centrale leiding der katholieke arbeidersbeweging" Het bestuur van het Residentieoorkest ver zoekt ons mede te deelen: Onder alle waardeering voor de moeiten en pogingen, die van particuliere zijde worden gedaan in het belang van het Residentie-Orkest meent het bestuur van het orkest, ter voorko ming van versnippering van krachten, reeds thans te moeten meedeelen, dat een reorgani satieplan in voorbereiding is, waarbij op den duurzamen steun en medewerking van de bur gerij een beroep zal worden gedaan. Omtrent dit plan zullen in den loop der volgende week bijzonderheden worden bekend gemaakt. HAROLD LLOYD. De filmspeler Harold Lloyd zal Maandagmor gen uit Berlijn in Amsterdam aankomen. Om streeks tien uur wordt hij aan het Centraal Sta tion verwacht. Vragen van het Kamerlid Schaper inzake de vervalschingen van schilderijen. Het slid van de Tweede Kamer, de heer Schapeïjiheeft aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vra gen gesteld: 1. Heeft de Minister de gebeurtenissen ge volgd inzake de vervalsching van schilderstuk ken, etsen enz. in het proces-Wacker te Ber lijn en van de kunstveiling der firma A. Mak te Amsterdam? 2. Is de Minister alsdan niet van oordeel, dat de naam van ons land op kunst- en handelsge bied internationaal zeer wordt geschaad door de praktijken van zoogenaamde „deskundi gen" en handelaars in „kunst", die meer wor den geleid door winstbejag dan door werke lijke liefde voor de kunst? 3. Is de Minister bereid, desnoods in over leg met zijn ambtgenooten van Buitenlandsche Zaken en van Justitie, een onderzoek te dezer zake in te stellen, zoo noodig en mogelijk een vervolging uit te lokken en een en ander te publiceeren? Tot zoover de vragen van den heer Schaper. Het is natuurlijk te prijzen, wanneer de Tweede Kamer zich voor kunstzaken interes seert, maar waarom moeten de uitingen van het achtbaar college op dit gebied toch steeds zoo'n indruk geven van slordigheid en ondes kundigheid? Het samenkoppelen in dit verband van de beide gevallen Wacker en Mak is al zeer onjuist en willekeurig. Het mooiste zijn echter die „schilderstukken, etsen, enz.", terwijl er noch in het eene, noch in het an dere geval van grafiek sprake is geweest. Gisteren stonden voor de rechtbank te Win schoten terecht A. M„ 18 jaar, timmerman te Musselkanaal en H. U., 21 jaar, bakkersknecht te Muselkanaa.l, thans gedetineerd, beschuldigd op den 29 Juli 1932 te Wessinghuizen (Onst- wedde) na kalm overleg en beraad te zamen en in vereeniging den 77-jarigen Uniting de grootvader van M. op den grond te hebben geworpen in zijn woning en hem aldaar met een scherpen beitel tal van steken en ver wondingen aan hoofd en lichaam te hebben toegebracht, tengevolge waarvan Huiting over leed. Het tweetal legde reeds vroeger een be kentenis af. Nadat 18 getuigen waren gehoord, werd tegen ieder der verdachten 15 jaar gevangenisstraf geëischt. Het Tweede Kamerlid, de heer L. de Visser, vertoefde deze week in verband met de ver kiezingen aldaar in België, waar hij eenig» politieke redevoeringen zou houden, n.l. te Ant werpen, Mechelen en Gent. Woensdagavond werd hij op een communis tische verkiezingsvergadering te Antwerpen ge arresteerd en ingevolge een koninklijke be slissing, die reeds 1 Februari van dit jaar teil aanzien van hem was genomen, waarbij is be paald, dat hij moest worden uitgewezen en niet meer in België mag vertoeven, omdat zijn aanwezigheid aldaar gevaarlijk werd geacht voor de openbare orde en veiligheid, onder politiegeleide via Essen over de grens naar Nederland gebracht. Bezuiniging op hengstenkeuringen. Onder leiding van den heer Jhr. J. van Vre- denburch had te 's Gravenhage een hoofdbe- sUiursvergadering plaats der Vereeniging ■Stamboek voor bet Nederlandsche Trekpaard". Besloten werd aan de regeering voorstellen te doen ter vereenvoudiging en bezuiniging der Iv^gstenkeuringen. Voorgesteld zal worden: a. één verplichte hengstenkeuring in het najaar te houden en in bet voorjaar in elke provincie facultief één aanvullende keuring in te stellen voor keuring van de hengsten, welke niet op de najaarskeu ring konden verschijnen; b. het onderzoek op cornage van trekpaardhengsten slechts één maal, n.l. bij de eerste keuring, te doen ge schieden. Tot voorzitter der stamboekjury voor de keu ring van hengsten voor dekking en opname in het keurstamboek werd benoemd de heer B. C. Puylaert te Sas van Gent. De gewone algemeene vergadering zal gehou den worden op Vrijdag 24 Februari 1933 te 's Gravenhage. VEILIGHEIDS-SLUITZEGELS. lederen dag worden er verkeersfouten ge maakt en dag aan dag gebeuren daardoor ver keersongelukken. Steeds meer ongelukken! De cijfers daarvan blijven onrustbarend stijgen. Er moet iets tegen worden gedaan! Een krachtig middel om die toenemende verkeersonveiligheid te beteugelen, is de ver- keersopvoeding van het publiek, want als de kennis van de regels voor den weg meer alge meen wordt, zal het waarlijk ontstellend aan tal verkeers-ongevallen ook wel dalen en zul len we een heelen stap nader komen tot het ideaal een veilig: verkeer. De A. N. W. B. Toeristenhond voor Neder land, die zich al sinds jaren met het verkeers- vraagstuk in zijn vollen omvang bezig houdt, en voor de veiligheid van het verkeer ijvert, doet thans andermaal een poging om tot die zoo noodige verkeersopvoeding van het pu bliek mee te werken, door de uitgifte van een serie gekleurde sluitzegels, waarvan de be doeling is, de voornaamste regels voor den weg en de eiken dag weer opnieuw gemaakte verkeersfouten, zoowel van automobilisten, als van wielrijders en van wandelaars, telkens weer onder de aandacht te brengen van allen die op den weg verkeeren. De serie bestaat uit 24 zegels, op elk waar van door een duidelijke, suggestieve teekening tegen een verkeersfout wordt gewaarschuwd, of een goede toepassing der verkeersregels wordt aangegeven. Met ingang van 1 December a.s. zal te Utrecht een proef worden genomen met een telefoon boodschappendienst, voorloopig alleen in het locale verkeer. Bij afwezigheid, ziekte, verhuizing, verande ring van telefoonnummer of uitsluiting van de telefoongemeenschap kan, zonder kosten voor den abonné, op zijn aansluiting de informatie- toon geplaatst worden. De informatiedienst deelt dan desgevraagd mede, waarom een ge sprek niet tot stand komt, echter zonder in bijzonderheden te treden. Een aangeslotene kan bovendien de infor matie op zijn aansluiting verkrijgen en daarbij verzoeken aan alle of bepaalde personen, die hem opbellen, nadere bijzonderheden mede te deelen, b.v. omtrent zijn tijdelijke verblijfplaats, duur van zijn afwezigheid, toestand van zieken enz. Voor een dergelijk verzoek is een recht van 20 cent per handeling verschuldigd. Indien ver zocht wordt de namen te noteeren van degenen, die den abonné tijdens zijn afwezigheid hebben opgebeld, wordt voor elk genoteerd adres een recht van ZVz cent geheven. Op een Zondagmiddag in September, drongen drie Bussumsche jongelui een woning binnen aan den Amersfoortschen straatweg te Bussum. De woning was onbewoond, doch nog gemeu beld. Zij lieten een gramofoon spelen en dron ken een flesch champagne leeg. die zij in de villa vonden. Wreed werd bet feest gestoord door een zoon van den eigenaar van de wo ning. Tegen de drie jongens, die aanvankelijk wisten te ontsnappen, werd proces verbaal op gemaakt en één werd zelfs in.voorarrest gezet. Voor de Amsterdamsche rechtbank hadden zij zich wegens diefstal te verantwoorden. Het O.M., waargenomen door den subs. Of ficier van Justitie mr. Versteeg eischte de niet geringe straf van negen maanden gevangenis straf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk tegen ieder. Gisteren deed de rechtbank uitspraak en ver oordeelde den 20-jarigen M. R., die zes weken in voorarrest heeft doorgebracht, tot zes weken met aftrek van preventief. De beide andere verdachten werden veroordeeld tot zes weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. INBRAAK IN EEN KERK. Het K. N. G. V. voor de rechtbank. Men meldt ons uit Amersfoort: Op 4 September j.l. werden op het Sportter rein .Birkhoven" te Amersfoort de kampioen schappen verwerkt van het K. N. G. V., waar- bii de uitslagen via de microfoon aan het pu bliek bekend werden gemaakt. Aangezien er een plaatselijke politie-verordemng bestaat, welke inhoudt, dat het geluid der menschelyke stem of van muziek door een eiectnschtoestei verboden is, werd de megafomst, de heer M., uit Utrecht, deswege veroordeeld. v Donderdag diende deze zaak veor het kanton gerecht, waarbij tegen den heer M. een straf werd geëischt van 3.-, subs. 1 dag hech tenis. De kantonrechter uitspraak doende en rekening houdende met enkele naar y°ren ge brachte feiten, bracht de straf terug tot 0.50 boete subs. 1 dag hechtenis. zeer Naar wij vernemen zal het K. N. O. waarschijnlijk tegen dit vonnis hooger beroep aanteekenen. LOONCESSIE EN AFBETALING. De kantonrechter te Delft heeft, in de be kende zaak tegen den radio-handelaar H. al daar de verdere behandeling daarvan uitge steld tot Donderdag 29 December a.s. Namens eiseher werd Donderdag 't woord ge voerd door den heer Th. J. van der Heyden, secretaris van het Protestantsch Bureau voor sociale adviezen te Leiden. °^ens P zou aan den metaalbewerker J. niet zuik _een groot crediet hebben gegeven mogen gorden. Ook de deugdelijkheid van het geleverde toe stel werd betwist. Verder sprak mr. Tb. J. Eskens secretaris van de Ned. Ver. voor Woekerbestrijding Volkscredietwezen, die eenige Opmerkingen maakte van juridischen aard en tot de conc sie kwam dat het beteekenen van de loon-ces sie niet gerechtvaardigd en onrechtmatig Volgens pleiter was de radiofirma aansprak - lijk voor de schade door J. geleden wegens het aan hem gegeven ontslag uit zyn betrek king. t INBRAAK TE EINDHOVEN. Voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch heb ben Donderdag terecht gestaan K. v. d. W. en W v. V. arbeiders te Eindhoven, die inbraak had den gepleegd in bet gebouw der Vereeniging van Bioscopen te Eindhoven en getracht had den niet een schroevendraaier en breekijzer een oude brandkast te openen. Verdachten bekenden. Tegen v. d. W. werd 2 jaar gevangenisstraf geëischt, tegen v. V. 1 jaar. De verdedigers mr. v. Meerwijk en mr. van Dijk pleitten voor waardelijke veroordeeling. GEEN WAPENSMOKKELARIJ PER TURFSCHIP. Naar aanleiding van het bericht in het „Os- nabriieker Tageblatt" als zou wapensmokkelary van Nederland door middel van turfschepen op het Vecht-Eemskanaal naar Nordham hebben plaatsgevonden, verneemt het persbureau V.D. van het Duitsche Zollamt.te Nordham, dat deze van wapensniokkelarij niets bekend is. Ongeveer 200 gulden gestolen. Men meldt oms uit Amsterdam: Gisterennacht is ingebroken 'in de kerk van O.L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand aan de Chasséstraat. De daders zijn door verbre king van een ruit in de keuken naar binnen geklommen om vervolgens in de pastorie en in de kerk hun slag te slaan. Gisterenmorgen omstreeks half zes werd pastoor M. Brouwers gewekt door lawaai in het vertrek naast zijn slaapkamer. Toen hij ging kijken zag hij twee mannen ijlings de vlucht nemen. Met een der kapelaans stelde hij een onderzoek in, waarbij bleek, dat in de keuken eenig geld was ontvreemd en in de hal de jaszakken van den pastoor en de kape laans binnenste buiten waren gekeerd. In alle kamers stonden de kasten open en was alles overhoop gehaald. Een collecteschaal bleek verdwenen maar werd later weer terug gevonden, Aan de brandkast zijn de dieven maar niet begonnen, doch zij zijn meteen de kerk binnengegaan om daar te trachten een aantal offerblokken te lichten. Duidelijk toonde deze de sporen van geweld. Een was er zelfs verdwenen. In totaal wordt een bedrag van circa 200 gulden vermist. Politie-onderzoek gaat voort. Bij het politie-onderzoek inzake den juweelen diefstal bij de fam. Philips zijn, na de her aanhouding van M. en D. en het voor den dag komen van den volledigen buit tot heden geen nieuwe punten van belang aan het licht geko men. M. heeft bij zijn verhoor allerlei mede deelingen gedaan de processen-verbaal» daar van zullen naar Weenen worden opgezonden, alwaar D„ de gewezen huisknecht van den heer Philips, is „eingesperrt", terwijl anderzijds het verhoor van D. voor de politie en justitie- aldaar ter kennis van de Haagsche autoriteiten zal worden gebracht. Uit de onderlinge ver gelijking van de verklaringen zullen verdere gegevens kunnen worden verkregen. Intusschen wordt het onderzoek ook in de andere rich tingen voortgezet de derde verdachte, H., is nog zoek en voorts wordt nog gewacht op het nadere verhoor van den vierden vermoedelijk bij de zaak betrokkene, D„ die te Berlijn in arrest zit. DREIGENDE STROOPER VEROORDEELD De landbouwer J. A. v. M. te Oerle had in het jachtveld te Vessem, toen hij door den on- bezoldigd rijksveldwachter C. v. Halteren be- trapt werd, dezen met een geweer bedreigd, terwijl hij den hond van den veldwachter dood schoot. Het O. M. bij de rechtbank te s-Herto genbosch eischte tegen verdachte 1 jaar ge vangenisstraf zonder aftrek der preventieve hechtenis. AUTO TEGEN EEN BOOM- Donderdag is op den weg tusschen Boxtel en Vught een auto, welke uit de richting Boxtel kwam, door de gladheid van den weg tegen een boom gereden en totaal vernield. De inzit tende Pastoor F. M. J. Bloem uit Oss werd door de glasscherven gewond terwijl de koster, die den auto bestuurde, met den schrik vrij kwam. BOTSING TUSSCHEN KAR EN TRAM. Op den Looweg op de grens tusschen de ge meenten Dalen en Coevorden, is de groenten- handelaar Koert uit Coevorden met zijn wagen in botsing gekomen met de Drentsche stoom tram. De man werd daarbij ernstig gewond en is naar het ziekenhuis in Coevorden overge bracht. Hem moest daar de linkerarm worden afgezet. Zijn toestand is overigens redelijk. Het paard werd zoodanig geblesseerd dat het moest worden afgemaakt. De kar werd zoo goed als versplinterd. BRANDSTICHTING. Te Assen is in arrest gesteld J. O., landbou wer te Schuilingsoord (ZuMlaren), verdacht van opzettelijke brandstichting in de aan hem toebehoorende boerderij gelegen te Taarloo, die door hem aan de familie Huttinga verhuurd was en door deze bewoond werd. Geen wapensmokkelarij in Nordhorn. Naar aanleiding van een berichtje in het „Os- nabrücker Tageblatt" als zou wapensmokkelarij van Holland door middel van turfschepen op het Ems-Vechtkanaal naar Nordhorn hebben plaats gevonden, verneemt de correspondent van Vaz Dias te Oldenzaal van het Duitsche Zollamt te Nordhorn, dat daar van wapensmok kelary niets bekend Is. De componist Otto Stransky is te Berlijn door een verkeersongeval om het leven geko men. Gistermorgen ie in zijn woning te 's Hag9 angeahouden de 38-jarige ontslagen boek houder. tegen wien op 17 dezer dom- een elec- triciteits-maajtschappij aldaar was ge daan van verduistering, valschheitl m geschrif te en diefstal, tot een totaal bedrag van pl.m. 370. De man is in bewaring gesteld. VROUW DOOR HAAR MAN GESTOKEN. Gisterennacht heeft zich aan 't politiebureau aan den G. Deijmootweg te 's Hage gemeld 'n 45- jarige aan de Nieuwe Parklaan op kamers wonende vrouw, die door haar man, een 64- jarige hotelhouder, die aan den Harstenhoek- weg woont, in eerstgenoemd perceel met een mes door de linker hand was gestoken. Da vrouw is door een dokter van de Badhuiskade aan het bureau behandeld. De man is door de politie aangehouden en terzake in bewaring gesteld. OPZETTELIJKE BRANDSTICHTING. De rechtbank te Assen veroordeelde gisteren J. W. B. verpleegde te Veenhuizen, thans ge detineerd, wegens opzet telijke bi andstichting in een hooiberg aldaar, tot 4 jaar gevangenis straf, terwijl A. J. de K. eveneens verpleegde, die voor een gelijk feit terechtstond werd vrijgesproken. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5