Va VIT DE PARUSCHE MODEWERELD. TUSSCHEN KOST SCHOOL EN VERLOVING kunt u mij ook zeggen. LETTERS VOOR 5 DEC. EVEN PRACTISCH Z'JN. VOOR ST. NICOLAAS. MODEPRAATJES. MAN EN VROUW. ZATERDAG 26 NOVEMBER 1932 VOOR DE KOUDE DAGEN. ai fiö. 1. tante toet. INTERVIEW MET JEANNE LANVIN. „Ja, ik ben dol og mooie dinges i ft Aldus meisjes. Er is in de huidige maatschappij misschien geen stuk menschenle- ven geen vaste groep jaren die zoo onvast en zoo volgens lou ter toeval wordt beleefdals de jongé meisjesleeftijd tusschen kostschool en verloving. Een bepaalde groep van de ka tholieke meisjes staat op een be paald tijdperk van haar leven volgens eigen verklaring groo- tendeels zonder doel en zonder leiding in de wereld. geachte lezeressen, moeders, jonge opvoedsters, is de aanhef van het klein maar fijn werkje, dat met zulk een' bla kend enthousiasme is geschreven door dr. J. de Vreeze S.J. en uitgegeven door de firma A. N. Govers N.V., Den Haag. Daar ligt 't voor ons het frisch, vriendelijk lokkende boekske, even zonnig en levensblij als de meer genoemde brochure „de Zonnige kant" van dezen ziel- en hartenkenner. Hoe hoog hoe hemelhoog stelt de schrij ver het Jonge meisje, hoe innig betrekt hij haar in de aureool, welke Maria de allerzui verste Maagd omgeeft. Zong dr. J. de Vreese niet in de „Katho lieke Vrouw" den lofzang van het meisje, dat Maria genoemd is? In deze brochure dicht hij haar de gansche litanie van Maria toe, hij wil haar zien als de allerzuiverste Maagd, de geheimzinnige roos, den ivoren toren, het gulden huis, den zetel der wijsheid, oorzaak onzer blijdschap, troos teres der bedrukten, de koningin van den vrede in eigen gezin. Dit alles dicht de schrijver het jonge meisje toe. Er is zooveel te bestudeeren, te overwegen, te leeren in deze brochure, het is een juweel, een licht, dat wij moeders en opvoedsters hard noodig hebben, een boekje, dat wij gerust ook onzen dochteren in handen mogen geven. Het zal, het moet haar boeien, tot mediteeren brengen, beter maken, en leiden tot de schoone taak, die velen wacht. Aan de hand van de mensch- en zielkundige raadgevingen van dr. J. de Vreese betreedt het jonge meisje den weg van voorbereiding tot echtgenoote, moeder, voedster en opvoedster harer kinderen. In ongewekten raak van humor sprankelenden geest is deze brochure geschreven, ze is als een zonnestraaltje in de nevelen van zorjfr angst, verveling, die den levensweg onzer jonge meisjes versomberen en bederven. Dit boekje behoort door iedere moeder met 'aankomende dochters, en. zeker door de toe komstige verloafden gelezen te worden. Laat dit boekje een vaste plaats innemen op schrijf- of werktafeltje, laat de 1718 jarigen er naar hartelust in snuffelen, het zal haar goed doen: veel moois zal er blijven hangen om eenmaal vrucht te dragen. En als man en broers er eens in bladeren, des te beter, het moge hun ideaal zuiverder omlijnen, hun eergevoel doen toenemen, hun eerbied voor het jonge meisje, die wonder- bloeme des levens, verhoogen. HELLENEN. borstels inspuiten met Ridds of Shell Tox, dat alles te zamen moet succes hebben. In koude kamers trekken de beestjes zich terug in hun holletjes, bij warmte komen ze naar buiten. Zwavelen moet zeer voorzichtig geschieden, men steekt een stokje aan en be- dampt daarmede den onderkant der meubelen, oppassen voor lekken en vonken. Doch boven genoemde methoden dunken ons doeltreffen der. Blijf uw nieuwbouw goed verwarmen. Alles nieuw is allicht aan vocht onderhevig. Warmte zal u redden. Goed succes gewenscht gaarne vernemen wij of u baat gevonden heeft. Zuigelingenen kinder kleeding. Ten einde noodeloos geschrijf en porto's te voorkomen hebben wij de aangevraagde brochu re's doen toezenden aan degenen die er ons schriftelijk om verzochten.. De boekjes betreffende de Zuigelingen en kin- derkleeding worden uitgegeven door de „Vak school voor Vr. en Kind. Kleeding", Da Costa- straat Amsterdam. Schriftelijke aanvragen richte men voor zoo ver het deze rubriek betreft rechtstreeks tot HUISMOEDER. Ingemaakte snijboonen. „Abonné 40" Tot mijn spijt moet ik U mededeelen dat Uw snijboonen zijn. Het pekel- water moet ze goed houden en waneer dat eruit loopt, kan het niet anders of de inhoud moet bederven. Het ls daarom altijd goed de inmaak geregeld te controleeren. Bemerkt U zooiets bijtijds is de groente nog te redden door ze over te doen in een nieuwe pot en het pekelwater te ververschen. .Mevr. V. D. te R. klaagt erover dat het pekel water van ingemaakte snijboonen en spercie- boonen roodgekleurd ls, en vraagt nu of deze onbruikbaar zijn voor de consumptie. Ik kan U niét zeggen waar die roode kleur vandaan komgt, maar ik geloof niet dat de pot er de schuld aan is. Wanneer de reuk ban de groente goed is en de smaak wijkt ook niet af, kunt U ze, dunkt me wel gebrui ken. Ketel of trommelkoek. De eeuwige theevlekken. 't Is 'n ramp, maar toch niet onherstelbaar. De dame over wier bouclé tapijt de theepot ls gevallen en misschien reeds van alles gepro beerd heeft raden wij aan het nog eens met pe troleum-aether te probeeren. Daartoe giet men 'n beetje op 'n schoteltje niet te veel, daar aether spoedig verdampt men doopt een stukje linnen in de aether en wrijft daarmee de vlakken uit. De aether lost de thee op en deze komt in den doek. Met een drogen doek nawrijven. Wilt u het geheele kleed opfrisschen, behandelt u het op dezelfde manier. Perzisch tafelkleed. Uw Perzisch tafelkleed kunt u, wanneer het echt is, dus kleurecht, het beste wasschsn in een aftreksel van houtzeep. Houtzeep moet, 1 ons ongeveer, 24 uur in 't ■water staan, dat u er lauw opgiet, daarna door een doek gieten en het Perzisch kleed zoo vlug mogelijk door de vloeistof slaan. Niet wringen maar uitdrukken. Bulten ophangen en als het droog is aan den verkeerden kant persen. Is het kleed te zwaar voor deze behandeling dan met petroleum-aether afwrijven en daar na buiten luchten. O, die motten. Tusschen de vouwen van zitting en armleu ning, boven en tusschen zijstukken en rug van twee groote fauteuils, zijn motten genesteld alles vol eitjes en larven. De huisvrouw ontdekte zulks toen zij zelve de meubels behandelde. Wat te doen! Eulaniseeren, mevrouwtje, maar daar u te gen de kosten opziet, willen wij u den volgen den goeden raad geven: een geregelde stofzuig- bewerking 'teet 't smalle apparaat, dat werkt reusachtig. Voldoet dit nog niet, vul dan eens een flesch, (wijn- of azijnfleschj^voor met spiritus en verder 't achtste met kamfer dat moet oplossen. Voeg daar flink wat Spaansche peper bij en laat het een paar dagen trekken. Daarna door linnen persen en zeefen. Besprenkel hiermede de plekken. Ook kunt u de stoelep flink met terpentijn begieten, echt begieten,-, drjjfnat, het kan geen kwaad, liefst witte terpentijn. Naphtaline-gruis inwrijven en.... volhouden. Helpt dat alles niet, treedt dan in overleg met een goede firma betreffende het eulanisee ren, wij gelooven niet dat het zooveel kost als u denkt. Levend stof. Een wanhopige lezeres, wier geheele meubi lair ls aangetast door deze witte beestjes, vraagt om raad. Van alles heeft zij reeds geprobeerd, zelfs het huis laten ontsmetten. Oorzaak, het langdurig bewaren van meube len in een tapissière. De meubels waren toen tamelijk vochtig geworden en 5 maanden later vertoonden zich de Iuisjes. Toch zijn ze on schuldig, mevrouw. Evenals de vorige inzend- geven wij u den raad de meubelen veel te fci'wwa en veel warmte te geven. 49 droog zonnig weer de ramen open. Bij Warme, droge lucht verdwijnen de beestjes het •nelst. Ze zijn er alleen maar en tasten uw be- fclMrting niet aan. Is een vervelend verschijnsel, doch kloppen fcsrsUlea met ia witte terpentijn gedoopte Mevr. R. te M. Cake of tulband kunt U niet in kokend water bakken, wel wordt op die wijze trommelkoek of Jan in den zak gemaakt, waarvan de recepten hieronder volgen: 200 gr. bloem 1 ei 20 gr. gist onge veer 2 d.L. melk 100 gr. melange kren ten, rozijnen en sucade 5 gr. gist-paneer- meel. Bereiding: Doe de bloem in een kom, maak een kuiltje in het midden, breek daarin het ei, de met wat suiker vloeibaar geroerde gist en wat van de lauwe melk. Besla het beslag goed tot er geen klontjes meer in zijn. Voeg de rest van de melk toe de goed gewas- schen krenten en rozijnen, de in stukjes ge sneden sucade en het zout. Laat het beslag 4 1 uur dichtgedekt op een lauwe plaats rijzen. Doe de masa dan over in een warme- puddingvorm, die met boter is ingewreven (ook het deksel) en met paneermeel is be strooid. Vul den vorm voor niet meer dan deel, sluit de vorm en kook hem 1% h 2 uur in koken water. Zorg dat het water een paar vingers breed onder den sluitingsran'd van den vorm staat. Overtuig U of de koek gaar is door er een mes in te steken, dit moet er droog uit komen. Geef er boter of bruine suiker of boter en stroop bij. Voor Jan in den zak wordt hetzelfde beslag gemaakt, daarna gaat men als volgt te werk: Doop een doek of een zak in kokend water, bestrooi hem van binnen met wat bloem, leg er het gerezen deeg in. Bind de doek dicht, maar niet al te stijf zoodat er nog ruimte voor rijzen overblijft. Leg het dan in een pan met kokend water, waarin op de bodem een schoteltje ligt (om aanbranden van de koek te voorkomen). Kook de pudding 1 h 2 uur. Verwijder dan" de doek en presenteer ze als ketelkoek, snijdt hem echter niet met een mes, maar met een touwtje in plakken. Het bakken van cake en tulband is wel mogelijk in een zoogenaamde wonderpan en in een Siggpan, beiden op een petroleum of gasstel te gebruiken en te verkrijgen in win kels voor huihoudelijke artikelen. De gebruiks aanwijzing is er bij en na eenige oefening zijn hiermede goede resultaten te bereiken. Men ls dan echter altijd gebonden aan een bepaald soort gebak terwijl een over hetzij electrisch, gas of kolenhoven zooveel meer mogelijkheden biedt. Mokkaslagroom. Klop de room stijf, roer er dan fijngemaakte poedersuiker en wat sterk koffie-extract naar smaak door. Moet de room lang blijven staan of gebruikt worden ter bespuiting van een taart, los dan één of meer (naar gelang de hoeveelheid) blaadjes gelatine in het koffie-extract of in heel weinig water op en roer dat er eveneens door. M. M. I Ofschoon de nieuwe mode even origineel als rijk aan ideeën en vroolijk van kleur is, ver liest ze zich toch nooit in gewaagde effecten, maar ze blijft in zeker opzicht steeds rustig en bescheiden. Natuurlijk biedt zij, wat de coupe betreft vele mogelijkheden. De grootste aantrekkelijkheid is dikwijls ge legen in de losse vloeiende en vlotte snit. Be halve de groote bontkleedingstukken als man tels en jasjes speelt ook de bontgarneering een groote rol. Zij leidt tot eigenaardige kleuren combinaties, omdat men bijvoorbeeld op bruine stoffen bijpassend bont, op groene weefsels met grijs of zwart bontwerk, op rood materiaal grijze pels toepast. Voor de zeer vele gedragen korte jassen, ge bruikt men alle mogelijke bontsoorten. Alge- meenen bijval genieten de aparte, „getijgerde" modellen met hoogen kraag en breeden lederen ceintuur (fig. 1). Slechts robes van een zeer 'levendige, tinten,, als. smaragdgroen, steen rood, lila of diep goudbruin, kunnen onder dgze markant geornamenteerde jasjes worden ge dragen. Nieuwe garderobestukken zijn de met bont gevoerde sportmantels. Ze staan niet alleen elegant, maar bieden tevens de mogelijkheid oude bontmantels toch nog nuttig te gebruiken. Ook niet moderne bontsoorten misstaan niet, als ze voor dit doel verwerkt worden; we noe men slechts zwarte seal als voering van een zicart witte of zwart grijze trotteurmantel. De vorm van 'n kleedingstuk als dit moet natuurlijk in alle opzichten zakelijk zijn; voor groote, ingesneden raglanzakken is de belang stelling algemeen. De kraagpartijen verschillen in zooverre van de vroeger gebruikelijke, dat in de plaats van de pompeuse sjaalkragen, de van voren geknoopte daskragen gekomen zijn; welke voor de nieuwe silhouette karakteristiek heeten mag. (afb. 2). i Onder 'n met bont gevoerden mantel draagt men een uit grijze, zivarte of gemengd ge kleurde wollige stof gemaakt eenvoudig kleed met plooien in den rok. Tot de door de laatste mode gepousseerde typen behooren ook de fluweelen costuums, die door hun soberheid van lijn en een garnee ring van fraai bont een chiqué en decoratief effect maken. Ons laatste voorbeeld geeft een donkergroen costuum van dit genre te zien. Eenvoudig is de rok en kort, met een smallen ceintuur omgord het jasje. Opvallend aan dit model is de soepel verwerkte „slangen" kraag met een eenzijdigen omslag. Van 't zelfde ma teriaal als de kraag bij groen het liefst licht grijze persianer is ook de tonmof vervaar digd. Natuurlijk kan men ook 'n costuum als dit, in plaats van uit fluweel, uit een andere win terstof maken, doch in dit geval wordt niet zulk een elegant effect bereikt. ..Wat de hoeden betreft: er is keus te over uit de veelsoortige kap-, boord-, half cylinder-, baret-, tulband en jockeymutsmodellen. Borstplaat. d.L. water wat 2% pond suiker essence. Bereiding: Laat suiker en water in een pan netje op een klein vuurtje smelten. Laat het daarna, dus als alle kristalletjes verdwenen zijn, op een grooter vuur, al roerende door koken tot de laatste druppel, die van de lepel valt een draadje trekt Neem het panne tje van het vuur af en voeg een smaakje toe. Laat het onder goed roeren zoover bekoe len tot de massa ondoorschijnend wordt. Giet het dan vlug uit in de borstplaatringen, die met boter of slaolie zijn ingevet en op een vet papiertje zijn geplaatst. Neem pas de ringen van de borstplaat af als ze goed koud is. Mislukte borstplaat kan met water op nieuw opgekookt worden. Variaties kunnen aangebracht worden door toevoeging van verschillende nootjes, stukjes geconfijte vruchten of gember, na het koken. Om chocolade borstplaatjes te verkrijgen wordt een lepel cacaopoeder door de suiker gemengd voor het koken. Marsepein, 1 ons zoete amandelen 1 ons poedersuiker een paar druppels oranjebloesemwater of rozenwater. Bereiding: Breng de amandelen met wat koud water aan de kook, waarna de velletjes gemakkelijk verwijderd kunnen worden. Maal ze dan 3 x in een amandelmolen. Voeg dan poedersuiker en essence toe en kneed het goed dooreen. Er kunnen nu aardige suprises van gemaakt worden, met behulp van wat onschadelijke verf bijv. yo-yo's, coctussen, verschillende vruchten enz. Dik speculaas. 1 pond bloem pond boter 3 ons bas terdsuiker theelepeltje potasch-kaneel, nootmuscaat, kruidnagelgruis (tezamen 15 gr. of wel iy2 afgestreken theelepel) 1 eetlepel melk 1 ons zoete amandelen. Bereiding: Doe de bloem in een kom, doe de boter erbij in kleine stukjes gesneden, de krul den, potasch, melk, Buiker en de amandelen die gepeld en in schijfjes gesneden zijn (kun nen ook desverkiezend weggelaten worden). Kneed de massa flink dooreen. Druk het deeg in de daarvoor bestaande houten ■krmen, snijdt het overtollige deeg af, sla de Koekjes eruit en leg ze op een beboterd bakblik. Bak ze een half uur in een warmen oven. De speculaas wordt lekkerder, waneer het deeg een paar dagen van te voren wordt ge maakt (bewaren op een koele plaats). Speculaas. pond bloem pond basterdsuiker 1 ons boter notmuscaat, kaneel, gestampte kruidnagel wat melk. Bereiding: Het deeg wordt gemaakt als dunne speculaas en dan op een beboterd bak blik gelegd. Doe er nog wat gesnipperde gepelde amandelen op en bak ze in een niet warmen oven bruin en gaar. en een paar geheimpjes verklappen voor in tijd van nood. Wist U al dat bij het ontbreken van witte schoencrême of anderszins voor lakschoentjes een speldepunt. toilet-crème op 'n watje zoo reusachtig effect heeft. Flink uitwrijven enzijn nog nooit zoo mooi geweest. Wist U, dat met een druppel eau de cologne en 'n snufje tandpoeder men zoo prachtig alle sieraden en zelfs zilveren toiletgarnituren zoo prachtig poetst? 'n Oud lapje of 'n wat, 't is schitterend. Men behoeft niemand te vragen, knapt zelf alles op, ook koperen voorwerpen, niet waar er komt straks bezoek! juist- is de sigarettendoos of aschbakje zoo aangeslagen; 't personeel wil men niet lastig vallen Help yourself met 'n was 'n toilet- of tand poeder 'n drup eau de cologne of alcohol Weet U ook dat echt oud tin mooi diep gaat glansen na een langdurige overspoeling van kokend water. Een kwartiertje onder de heet- waterkraan in keukengootsteen of wasrh- tafel, doet wonderen. Proefondervindelijk ga en doe eveneens. HUISMOEDER. Een bijzonder aardig handwerkje voor Sint Nicolaas, en geschikt voor „jong en oud" volgt hier nog. Het is een aardig geheel van sjaal, tasch en handschoenen, gehaakt in twee kleuren. De sjaal is 120 c.M. lang en 30 c.M. breed en wordt In de breedte gewerkt, zie fig. I. Haak zooveel losse steken, tot een lengte van 30 c.M., en nog 3 steken om om te keeren maak 5 stokjes in de achterste lus van de 5e losse steek; dan een vaste steek in de achter ste lus van de 7e losse steek, 5 stokjes in de 9e losse steek; een vaste in de lie losse steek en zoo door tot het einde. Bij iedere volgende rij doet men steeds 5 stokjes in de achterste lus van de vaste steken der vorige rij en een vaste steek op de middelste der 5 stokjes van de vorige rij. -j%0 6 77? De tasch maakt men geheel op dezelfde ma nier, zie fig, 2. Haak om de punt te krijgen aan het einde van iedere rij een schulp minder. Voer den zak en naai er zooveel kleine zakjes van de voering op, als men er wilt hebben, voor een zakkammetje, poederdoosje, enz. Naai tenslotte de zijkanten met een onzichtbare steek dicht, zet als sluiting aan de punt een drukknoop en de tasch is gereed. 32e U ■3* c W i6<ln~ „40 «ffl- 2Jc2?-- FIQ.2 FlG.J Voor de ianèscfcóên neemt then het bre'i- patroon, dat in „Het Rijk der Vrouwen" van Zondag 13 November gegeven is, maar in P a r ij ,s, 23 November 1932. Naast de meer elegante mantelmodellen, die over het algemeen rijkelijk met bont zijn ge garneerd, ziet men dit jaar ook heel comfor tabele en practische mantels, die zich uitste kend leenen voor de och tenduren, voor op-reis en voor de sport. Voor dit genre worden hij voorkeur dikke, mol lige wollen stoffen gen bruikt, meest met een ge ribde oppervlakte; our- son, peluche, of lama zijn da meest gewilde soor ten. De coiipe van deze mantel is weinig gecom pliceerd; zij moeten dan ook bovenal sober zijn. Men kiest liefst de meest eenvoudige modellen, wèl ruim intusschen, met groote gemakkelijke zak ken. Op deze mantels wordt geen bont aangebracht, Men voorziet ze dan ook van groote cols. Op koude dagen kan men er dan een wollen sjaal bij dra gen in levendige tint, die het geheel een frisch ca chet geeft. Beige komt op de eer ste plaats in aanmerking als tint, maar dan in de meer gedekte nuances. De contouren zijn voorts afgelijnd met een piqure op ongeveer ander- halve centimeter afstand van het boordsel, ter wijl de zakken over 't algemeen geappliqueerd zijn. Naar wensch kan al dan niet een ceintuur worden aangebracht. Het hiernaast weergege ven model vereenigt belde beginselen, daar het van voren recht blijft en alleen in den rug en op zij een kleine ceintuur van dezelfde stof heeft. Tien verzoeken van de JapanscKe plaats van de gebreide manchet haakt men nu In hetzelfde patroon als sjaal en tasch, een manchet volgens tig- 3- Alq^men pas gehoord heeft, dat het zelfs een schrijfster van wereld-reputatie niet mocht ge lukken om door te dringen tot de opper-goden der Parijsche haute couture, dan doet men vanzelf te Parijs geen moeite om Verder te komen dan de show-rooms! Waar iederen mid dag voor een internationaal publiek de nieuw ste modellen vertoond worden! Shows uitslui tend op invitatie, om het copieeren zooveel mo gelijk tegen te gaan! Deze shows komen vrijwel op hetzelfde neer als bij ons op dit gebied gepresteerd wordt door de eerste huizen, die immers alle meer dere Jfcransche modellen brengen De model len zijn misschien iets excentrieker, minder gangbaar! De mannequins zijn héél jonge, zeer beschaafde meisjes van een onwezenlijke slank heid! Die ze alleen kunnen cultiveeren door diëet en hongerkuur, met als gevolg een snel verouderen, zoodat ze op den leeftijd, dat een andere vrouw pas tot volkomen bloei komt, meestentijds al beginnen te verwelken! Geluk kig voor haar maken ze in de zes of zeven jaar, dat zij het vermoeiend baantje kunnen vol houden, gewoonlijk carrière aan het tooneel, maar héél vaak ook door een goed huwelijk! Waarbij dient opgemerkt, dat het gehalte dezer meisjes op vrij hoog peil staat. Toch lijkt een verbintenis van een groot-industrieel met een mannequin ons Hollanders wel wat vreemd! Maar wat dan te zeggen van den directeur van de „Gnome et Rhone"-motorenfabriek, die on langs onder groote belangstelling van heel sportief Parijs de veel gekeurde en hèrkeurde schoonheids-koningin Alice Diplarakos oftewel Mejuffrouw Europa" naar het stadhuis ge leidde J A Voor zoover ik de Hollandsche groot-Indus trie ken koestert men daar nog wel andere Idealen In het huis Jeanne Lanvin, waar evenals in de andere huizen een speciale pers-chef belast is met het steken van de loftrompet over de firma, hoorde ik, dat madamejuist aangeko men was en waarschijnlijk wel een half uurtje vrij zou zijn Werkelijk werden we na enkele minuten In het rijk gemeubileerde studeervertrek van de leidster van het wereldbekende huis gelaten Langs de wanden kasten met de kostbaarste boeken op het gebied van kunstgeschiedenis We zitten elk aan een kant van de zwart marnieren schrijftafel, waarop een foto van de dochter van Madame Lanvin, die onlangs trouw de met een lid van den hoogen Franschen adel! Onder het genot vaïi een „thé au citron" babbelt Jeanne Lanvin Ais kind van dertien jaar begon ik in ditzelfde huis voor vreemden te naaien In een kamertje op de vijfde verdieping On danks mijn armoedige omstandigheden voelde ik me zielsgelukkig, want van jongs af aan kende ik geen grooter genot dan voor mijn poppen of jonger zusje te naaien Ofschoon ik niet veel verdiende, zag ik toch nog kans „de faire des économies" De bekende Fran- sche spaarzaamheidWaaraan ik voor een groot deel mijn succes te danken heb, want nooit heb ik met vreemd geld gewerkt Lang zamerhand kon ik uitbreiden Eerst met één kamer gelijk later ging het sneller Maar ik wilde niet uit het huis, waarin het geluk me zoo toelachte Vandaar dat ondanks de groote verbouwing en restauratie het huis toch nog «enigszins hokkerig is gebleven.^ N. Door verschillende telefoontjes, die ons ge sprek onderbreken, hoor Ik over pas gedane en nog te ondernemen reizen. Het blijkt, dat madame Lanvin geregeld studie-reizen maakt. Zoo beweert men, dat zij het was, die opnieuw den langen rok bracht. Na een reis door Grie kenland. Het blijft een groot verdriet voor haar, dat zij niet den minsten aanleg vo.or teekenen be zit, en altijd anderen noodig heeft om haar ideeën op papier te brengen. Zoo nu en dan wordt deze oudere vrouw erop betrapt, dat zij kinderlijke pogingen doet om zelf te tee kenen. Staat een onderwerp eenmaal op papier, dan wordt het in een of ander goedkoop materiaal gemaakt. Soms tot zes of zeven keer toe. En pas als het model volkomen goed zit, wordt het in beter materiaal uitgevoerd. Om, voordat het uit huis gaat, nog eens grondig geïnspec teerd te worden door „madame" zelf, die dan gewoonlijk nog eenige kleine veranderingen laat aanbrengen Hier een klein plooitje daar eèn strik dan weer een bloem of knoopver- siering. En, als men dan bedenkt, dat salarissen van 4000 tot 8000 gulden voor eerste verkoopsters en coupeuses niet tot de zeldzaamheden be hooren, dan kan men de exhorbitant hooge prijzen, die voor een „model" gevraagd worden, toch wel eenigszins verklaren. Op het oogenbllk is Engeland erg slecht voor ons en moeten we omzien naar nieuw afzetgebied. Vandaar de vele Fransche shows, in Holland Het spreekt vanzelf, dat we het Hollandsche vrouwentype, grondig zul- len moeten bestudeeren om iets te kunnen bereiken De auto van madame Lanvin wordt aange kondigd We nemen juist afscheid als de eerste coupeuse komt binnenloopen met een lap wondermooie zij. Een korte conferentie die mij tijd geeft om eens te neuzen in de stan daardwerken langs den wand. Verschillende klassieken zijn op perkament Zij inspireren me steeds voor nieuwe model- len 1 Van mijn huis heb ik een schilderijen- museum gemaakt. Het is alleen maar zoo jam mer, dat ik zoo weinig thuis kan zijn Als „madame" verdwenen is> leidt een der mindere goden me langs de kasten met wonder mooie modellen Echte droomgewaden Ech ter ook een collectie sportjurkjes en „petites robes" Maar ik ben er van overtuigd, dat die Pretentielooze jurkjes op zijn minst evenveel kosten als wij in een heel royale bui uittellen voor een „robe de gala Beneden is de afdeeling lingerie Het blijkt, dat de pyama weer heeft afgedaan en moet plaats maken voor het elegante en meer vrou welijke „chemise de nuit". En voor het vroege ochtenduur de sant de Ut Ongelooflijke luxe wordt hier ton toon ge spreid Een oogenbllk 'betreurde ik mijn vol komen gemis aan handwerk-talentWant de set van nachtponnetje, hoofdkussen en bedde- laken van dezelfde stof en met hetzelfde bor duursel versierd, moet in dagen van ziekte wel een gevoel van opbeuring geven Mocht iemand zich aan het experiment wagen, dan zij opge merkt, dat zacht rose sterk favoriet is Voor de blondine was zoo'g stel in het licht-blauw aanwezig Meer „lief" dan „mooi" Zooals in alle groote modehuizen ook hier oen afdeeling bijouterieën en parfumerie 1 Eigen fabrikaat En terwijl we dezen bijenkorf, waar duizend nijvere bijen werk vinden, verlaten, filosofee ren we, dat er toch nog heel wat geld in omloop moet zijn om dergelijke luxe-Industrieën in stand te kunnen houden. En brengen een eere-saluut aan de vrouw, die zonder hulp van bulten het zóó ver wist te brengen. Het „Legioen van Eer", dat haar borst siert, is wèl verdiend. Als organisatrice van de groote Parijsche mode-tentoonstellingen in het buitenland, droeg zij het hare bij om de Fransche industrie tot grooter bloei te brengen. vrouw. ..Niet tien geboden, maar 10 verzoeken richt de Japansche tot haar man met de verzekering, dat dit alles het huiselijk geluk beoogen zal. lo. Sta alsjeblieft gelijk met mij op. 2e. geeft mij geen standjes in tegenwoordig heid van volwassenen of kinderen, 3e. als je voor langen tijd weg gaat, wee» dan zoo vriendelijk te zeggen waarheen, 4e. als het je mogelijk is, vertel dan ook wanneer je terugkomt, 5e. geef mij het recht af en toe eens een wensch te doen, 6e. gèef mij ook een beetje geld voor persoon, lijk gebruik, 7e. er zijn dingen, die je zelf kunt doen vraag daarom niet altijd de hulp van je vrouv, 8e. doe of zeg in 't bijzijn van onze kiw deren nooit dingen, die Je niet kunt verent. woorden of dié hun éenslecht voorbeeld zo-* den zijn, 9e, laat mij eiken dag een beetje tiJH oaï iets te lezen en om iets te leeren, 10e. en roep niet altijd „Oi kora!" (hall» jij!), als je mij noodig hebt, want ik ben je Vrouw. Zouden deze „tien verzoeken" alleen In Japan recht van bestaan hebben? 1 ien tegenverzoeken van den Japanschen man. Ie. Pruttel asjeblieft niet, als je man vroeg op moet staan, 2e. sta hem toe te rooken, zooveel als hij wil, ook al worden de gordijnen geel en smoe. zellg' 3e. geef hem het recht medezeggingschap te hebben hij het koopen van meubelen, 4e. wil rekening houden met zijn Ideëen en met Zijn smaak bij het aankieeden der wo ning, zoo goed als bij het kiezen vatf je e'sen kleeding, 5e. als het eenigszins mogelijk is, zorg er Voor dat het eten smakelijk en wel bereid op tafel komt, 6e. wees zorgvuldig bij het aannemen van' zakelijke boodschappen, 7e. als je man door maatschappelijke of andere zorgen gekweld, minder goc gestemd is, tracht hem dan in een beter humeur te brengen door vriendelijkheid, geduld en kleine oplettendheden, 8e. merk je, dat hij met zijn gedachten bij zijn werk is, laat hem dan volkomen met rust, dit is evengoed in je eigen belang als in het zijne, 9e. draag hem nooit iets op, waarvoor hij niet berekend is, 10e. val je man zoo min mogelijk lastig om geld, als je weet dat andere financieele zorgen hem kwellen. Zouden ook deze tien verzoeken enkel en alleen voor Japan geschikt zijn? (Uit de encyclopedie de Huisvrouw). vooï, Parijs, October 1932, Een aardig sportcostuumpje (Berlijnsche mode) uit beige Angora-kasha, gegarneerd jnet luipaardenbont.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6