KATHOLIEKE PARTIJRAAD BIJEEN. a^^yyt MAANDAG 28 NOVEMBER 1932 wnmm t OP HET GOEDE PAD? HET PROGRAM GOEDGEKEURD. t ALS RUSLAND WELTERT. f „KRASSE CANDIDATEN". DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. Behandeling van de amendementen. „NEO-COMMUNISTEN". BEZOEK te WARSCHAU. actie aan de kabelfabriek kon. ned. hoogovens. BEGRAVEN IN ONGEWIJDE AARDE! Ti ?'.£S Anastasia valt flauw. •**£3 *2% f r r-Vs. DE KNECHT VAN „OJME JAN". de werkloosheid. INVOER BUITENLANDSCHE V1SCH. STEUN AAN SUIKERBIETENTEELT. SLUITING VAN SLUIZEN EN BRUGGEN. RICHARD TAUBER EN DE HOLLANDSCHE SCHOUWBURG. Zaterdag en Zondag vergaderden de Gro- ningsche S. D. A. P.'ers en waren gereed vonnis te vellen over de zes partijgenooten, die het gewaagd hadden op 19 Juli j-1- ln de Staten voor loonsverlaging van het pro vinciaal personeel te stemmen. Er lag een motie van de afdeeling Gio- ningen klaar, die de vergadering verzocht uit te spreken: .dat de houding van deze partijgenooten in lijnrechten strijd is met de geheele politiek van de partij ten aanzien van de loonsver- 'agings-campagne van de bezittende klasse; dat door een dergelijke houding het prestige van de partij in hooge mate is geschaad en te eischen, dat zij hun niandaat lev beschik' king stellen van de partij en aftreden als le den der Provinciale Staten. Het partijbestuur, dat blijkbaar de hoogst gevaarlijke Amsterdamsche methode heeft ingezien, zond secretaris Woudenberg, om den politieken dood der 6 afgevaardigden ditmaal te voorkomen. Hij diende de vol gende motie in: De jaarvergadering enz., van oordeel, dat een loonsverlaging in de Statenvergadering van 19 Juli aan het personeel, in dienst van de provincie, opgelegd, door de omstandig heden niet werd geboden, betreurend, dat niettemin door een deel onzer Statenfractie aan deze loonsverlaging is meegewerkt, ver trouwt, dat de Statenfractie met deze uit spraak rekening zal houden. Deze motie werd aangenomen „na breed voerige discussies, welke alle de diepge voelde behoefte vertolkten om juist in de zen tijd de onontbeerlijke eenheid in de partij te bewaren." Met deze motie volgde het bestuur der S. D. A. P. het voorbeeld op den laatsten Katholieken Partijraad gegeven. Het gezon- democratisch beginsel is nu ten minste ",et' geschonden en in dit opzicht is de S. A- P. dus op den goeden weg. De verde- t M? Van een krachtig parlementair be- Kunnen er zich slechts over verheugen. Een bericht van den Russischen corres pondent in de soc.-dem. Arbeiderspers meldt: Moskou, Zondag. De voorzitter van de Executieve van de Sovjet-Unie, Molotof, heeft een verordening ateekend, waarbij practisch bezuinigings maatregelen voor het openbare bestuur wor den voorgeschreven. De helft van de be staande bestuurslichamen wordt onmiddellijk opgeheven. Het personeel wordt onderge bracht in landbouwbedrijven of in fabrieken. Van de overblijvende bureaux wordt het personeel aanzienlijk beperkt. In totaal wor den eenige honderdduizenden ambtenaren ontslagen. Alleen reeds in Moscou worden 135 bureaux opgeheven en van de 4700 ambtenaren blij ven daar slechts 800 in dienst. De heer de Visser heeft gelijk: Rusland is geen paradijs. Met Stalin's maatregelen vergeleken, is het rapport-Weiter kinder werk en moeten de bezuinigingsmaatrege len der Nederlandsche regeering, die zich aan pensioenen en wachtgelden bezondigt, en de ambtenaren niet tot dwangarbeid vdr00rdeelt, in Russische oogen wel daden van schier feéërieke goedheid zijn. Ofschoon de S. D. A. P. zelf voortdurend met de grootste inwendige moeilijkheden te kampen heeft, moeilijkheden, waarop onzerzijds zeer schaars woidt gewezen, daar zij ons niet aangaan slooft de roode pers zich dag aan dag uit de Katholieken in het algemeen en hun politieke organisa tie in het bijzonder te bestrijden. Dit gaat met weinig kiesche middelen. Zoo doet „Het Volk" 't nu weer voorko men, alsof in onze fractie het aantal arbei ders expres wordt verminderd en of Guit zoo maar vervangen is door Romme als lid der Kamer. De waarheid is, dat. de Katholieke frac tie meer arbeiders telt dan de fractie der S. D. A. P. De waarheid is verder, dat Steinmetz spontaan bedankte, geheel conform ons kiesreglement, dat hem immers den zetel van Kuiper toewijst. „Het Volk" deed beter zich met eigen za_ ken te bemoeien en zijn lezeis te vertellen dat de uit den gemeenteraad verbannen fa denwneaIoon mr- dr' G' V' d' BeF.^ tegen voor de klT kiezers in> op de'c, ldatenlijst da er ande?Gr Wordt SePlaatst' Wljl br anders voor bedankt, om als m aanvoerder voor Amsterdam op te tred!n Dat laat ons koud, maar laat „Het V0u- dan asjeblief geen onwaarheden debiteer_ over de interne verhoudingen in onze partjf PATER HENRICUS VAN DER Heijden o.p Op 57-jarigen leeftijd is te Warmond, waar hij sinds Juni woonde in het Sint Uiduiua-Ge. sticht, op tragische wijze om het leven gekomen de Zeereerw. Pater Henricus Richard van der Heijden. Pater v. d. Heijden begaf zich Zaterdagmorgen naar den trein om familie af te halen, toen hij Plotseling onwel werd, ineenzeeg en koi daar- op overleed. Pater van der Heijden werd 25 October is,5 te Meijdrecht geboren, trad in 1894 in de Orde der Dominicanen en werd ln 1901 tot eat8r gewijd. Hij was kapelaan'te Rotterdam, Alk- maar en Utrecht. Om gezondheidsredenen moest bij zich eenige jaren geleden uit de be ïenn, terug trekken en was hij woonachtig by de Broeders van Sint Joannes de Deo te Amster- dam. Zelf jaren lang lijdend gins z,jn SI00te liefde uit naar de zieken en armen, voor wie bij steeds een vaderlijke trooster en weldoener was. PASTOOR SIMONIS. Naar Wij vernemen, zal pastoor Sinionis, pastoor te Aalst (N.-Br.), die in het Oanisius- zlekenhuis te Nijmegen verpleegd werd, zun intrek nemen in het R.K. Liefdehuis te Meer- veldhoven. MèRE MARIé DE JéSUS t In het pensionaat „Regina Coeli" te Vught, overleed na. eenige weken van ongesteldheid de eerw. Mère Marie de Jésus, (He wel op een har telijk gebedje van de talrijke oud-leerlingen van genoemd pensionaat zal mogen rekenen. De Kwartel is in Rangoon en de Ijsvogel is in Alorstar aangekomen. De .Pelikaan" is op de uitreis Zondag te Cairo aangekomen.. HAARLEM, 26 November 1932. Bij de voortgezette behandeling van de amen dementen op het concept-partij-program 1933 nam de vergadering aan een amendement Lei den om in te voegen: Bij voorkeur worden in rijksdienst aangesteld mannelijke personen en in geen geval gehuwde vrouwen, tenzij kost- winsters. Conform praeadvies van liet partijbestuur werd aanvaard een amendement-Amsterdam om onder programpunt 4c inzake maatregelen tot inperking der werkloosheid in te lasschen de zinsnede: Deze maatregelen behooren in de eerste plaats te strekken tot behoud en ver ruiming van werkgelegenheid, ook voor de patroons. Hetzelfde geschiedde met 't Haagsclie amende ment 47 en met Limburg 53 inzake de finan cieele verhouding tusschen rijk eii gemeenten Evenzoo Amsterdam 57 inzake de zorg voor jonge werkloozen, en 's Bosch 60. „Nauwere samenwerking tusschen Nederland en ƒ1 e dee- len des Rijks button Europa (punt -). Ver worpen is het kanalen-amendement van Til burg (II. punt 2, 63) en ook het amendement Haarlem inzake de wapen-industrie. Het kamer- lid Schaepman wees hier terloops op onze zeer strenge vuurwapenwet. Bedrijfs-organ isati e. Het bedrijfsradenamendement den Haag (punt 4, 64) komt dan aan de orde. Het wordt verdedigd door den heer Donge mans. Prof. Aalberse wees er op, dat de Kamer met de Bedrijfsradenwet nog verder is gegaan dan het program-1929 vroeg, ml. tot invoering van de Verordenende bevoegdheid. De wet komt nu in de Eerste Kamer en spr. verwacht, dat zij daar zal worden aangenomen. e Eerste Kamerleden Michiels van Kessenich en de Bruyn knikken instemmend). Voorloopig zal hetwoord zijn aan de sociale organisaties. <ADelaheer de Bruyn zeide, dat ons program 1932 al de publiekrechterlijke bedrijfsorganisa tie behandelt zooals het amendement-den Haag het nu vraagt. Spr. was het eens met dit amen dement, maar Minister Verschuur en de Kamer- fractie hielpen realiseer™, wat de partij ver langt. Spr. was het nie eens met der. Haag, dat de wet-Verschuur niets beteek en en zou, doch wil de uitvoering met laten afhangen van de werkgevers, maar we nioeten de ontwikke lingsmogelijkheden in bet oog worden gehou den. Spr. meende, met prof. Aalberse, dat er nu eerst vier jaar gewacht, moet. worden op de werking. Hij wilde de gelegenheid niet laten voorbij gaan om de Kath. Kamerfractie voor haar houding in deze zaak te huldigen. (Applaus). Deze waardeering wordt door de katholieke arbeiders gedeeld. Spr. geloofde, dat den Haag met het bereikte kan tevreden zijn. Het amendement kwam dan in stemming: de drie Haagsche afgevaardigden en de heer Bul ten waren de eenigen, die voorstemden. Het amendement was dus verworpen. Bij de behandeling van liet Rotterdamsche amendement 66 inzake verderen uitbouw van de organische samenwerking in bedrijf en on derneming door de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie en de wettelijke regeling van col lectieve arbeidsovereenkomsten verklaarde prof. Aalberse, dat de Kamerfractie liet met de strekking daarvan eens in. Het praeadvies van het P.B., welk laatste er ook zoo over denkt, doch opneming in het program ondienstig achtte, werd daarop aan vaard. De heer v. d.. Broek dankte prof. Aalberse voor de wijze, waarop hij in de Kamer do ge zonde idee van het georganiseerd overleg heeft uiteengezet. Het classlficatie-amendement-Helder weid in getrokken, onder voorwaarde, dat deze zaak de voortdurende belangstelling der fractie zal hebben. Overgenomen weri. de motie-Groningen 0111 een eind te maken aan de ongewenschte op drijving der personeele belasting. Drie Bos sche moties werden voor kennisgeving aange nomen. Ook voor kennisgeving werd aangeno men de reeks plaatselijke amendementen, niet aangenomen door de Rijkskieskring-organisa ties. Het voorstel om het geamendeerde program goed te keuren werd onder applaus z.U.s. aan genomen. Het bestuur werd gemachtigd tot redactioneele wijziging Prof. Aalberse dankte het bestuur dei kies- vereeniging Haarlem, voor de goede zorgen en verzekerde, dat het partijbestuur za 1 ijven rondtrekken. Tenslotte dankte spr. ook art- grondig alle afgevaardigde voor hun me ewer- king in deze buitengewoon moeilijke vergade ring. Vooral voor de wijze van discussie was spr. dankbaar. Daaruit bleek de goede gezind heid, het gevoel, dat wij bij elkaar hooren en blijven! (Applaus). Laat ons in eigen kring vooral dien goeden geest bevorderen. ek kan geen kwaad, als ze in den gees van eens gezindheid wordt gevoerd. Burgemeester Stulemeyer dankte namens al de aanwezigen zoowel prof. Aalbet se a s mr. Goseling voor liun eminente en tac vo e ei- ding. (Applaus). „e.Q Vijf voor half vijf sloot prof. Aalberse de vergadering met den christelijken gioe In de „Sint-.Tansklokken" vinden wij de vol gende inededeeltng- ERNEST MICHEL. NEO-COMMUNISTEN. Wij deelen hierbij mede aan onze geeste lijkheid en aan onze geloovigen, dat Wij, bij besluit van 18 November 1932, het Boek „Neo-Communistan", van Ernest Michel, uit gever „De Christopbore", Malden krachtens het Ons in Canon 1395 1 van het Wetboek van Kerkelijk Recht verleend recht en den Ons in dienzelfden Canon opgelegden plicht verboden hebben alis: „lasterlijk en beleedigend tegenover de dragers van het Kerkelijk gezag in Neder land, tegenover de Nederlandsche Priester schap en hare Seminarie-opleiding, tegen over de door het Nederlandsch Episcopaat ingestelde, aanbevolen en geregelde Katho lieke Organisaties, tegenover de Katholieke pers en het Katholiek Onderwijs ln Neder land ergernisgevend voor het Nederlandsche Katholieke volk; aanmoedigend tot verdeeldheid, tot scheu ring. tot verzet tegen het Katholiek gezag." Dat ten gevolge van dit verbod, overeen komstig Can. 1398, genoemd boek niet zon der het noodige verlof mag worden uitgege ven, gelezen, bewaard, verkocht, vertaald, of op eenige wijze aan' anderen meegedeeld, 's Hertogenbosch, 24 November 1932. Do Bisschop van 's Hertogenbosch, f A. F. DIEPEN. De directeur van onze courant, de heer H. Kuijpers, bevindt zich momenteel te Warschau in verband niet een vereerende uitnoodiging tot een bezoek aan Polen hem door de Poolsche vereeniging van u'tgevers van dagbladen ge daan. Het Poolsche Telegraafagentsehap seinde om trent dit bezoek d.d. 24 dezer het volgende: De president van de Poolsche vereeniging van uitgevers van dagbladen bood den heer H. Kuijpers, directeur van „De Maasbode" eeD diner aan. O.m- waren aanwezig een vertegen woordiger van het ministerie van buitenland sche zaken en representanten uit letterkundige en journalistieke kringen. Aan tafel werd het woord gevoerd door den heer Krzijwoszewski, voorzitter der vereeniging en door den heer Kuijpers. D.d. 25 dezer seinde hetzelfde agentschap ons het. volgende: De chef van hot persbureau van het miuiste r'o van' buitenlandsahe zaken gaf een dejeuner ter eeve van jen beer H. Kuijpers, directeur Vai1 „De Maasbodete Rotterdam. Dl den namiddag werd het. stadhuis bezoCnt 8,1 de „Pras Polska", de grootste uitgeversmij. Van Polen. TE DELFT In een personeelsvergadering van de enr- s aan bovengenoemde fabriek, werd het beahiitj- -j--- niet geen genomen, de directie te berichten, dat ®®en loonsverlaging, geen ontslagen en Werktjjdiinkrimping genoegen zal worden genomen. l1ill^ers'!hiUende leden van het personeel uitten die ■niJ'sn'oe®en over de moderne organisatie, nisatT t&Kenst-eiling met de katholieke orga- e' 200 weinig ruggegraat getoond bad. DREIGEND CONFLICT heelt B/Ikshem,'ddelaar, mr. dr. S. de Vries Czn. confli •i6- l1artÜen betrokken bij laet dreigend fabriek ln 1,8 Vereenigde Koninklijke Papier- „ei-opn >6n tIe' firma van Gelder Zonen op-- Novemhev10*1 e,e" besPrekinS op Woensdag 30 November te 's Gravenhage. Hfeienav!oiSo^ej!'S" Hofuku Maru is Zaterdag met een volle lading piekijzer (circa 6500 tons) vanuit de zeehaven van het hoogovenbedrfjf te XJmuiden naar Philadelphia (N.-A.), vertrokken, In bet socialistisch „Volksblad" van 24 No- vember verscheen een scherp artikeltje aan het adres der R. K. geestelijkheid van Sas van Gent wegens bet. onthouden der kerkelijke begrafenis aan een lid der Nederlandsche Vereeniging van Fabrieksarbeiders, wien een doodelijk ongeluk was overkomen. Daar wordt o.m. beweerd: „De familie te Sas van Gent, zoowel als die uit België, hebben alle moeite gedaan bij pas toor Doens te pas van Gent om zijn verbod tot een Katholieke begrafenis ongedaan le maken. Tevergeefs echter. Deze zielenherder stelde er. blijkbaar als afschrikwekkend voor beeld, prijs op, om de familie zoo diep mo gelijk te krenken. Het slachtoffer moet nm „als een hond worden begraveiw, d w z. in ongewijde aarde en zonder bijstand van de R.K. geestelijkheid. Zelfs het in bruikleen afstaan van een draagbaar en rouwkleed werd pertinent geweigerd". Het feit heeft zich aldus voorgedaan: De fabrieksarbeider A. S., wonende te Sas van Gent, werd t.e Sluiskil door een ongeval doodelijk getroffen. Ofschoon Katholiek ge doopt en opgevoed, was hij alleen burgerlijk en niet kerkelijk gehuwd en bovendien lid van bet N. V. V. Van eenige vervulling van zijn open bare Katholieke godsdienstplichten was geen sprake meer. Bij het doodelijk ongeluk is geen enkel bewijs van eenige bekeering of verzoe ning met de Katholieke Kerk gegeven Nu weet toch ieder Katholiek, die eenig be grip heeft van de Katholieke leer, dat een Ka tholiek, die alleen voor de wet en niet voor de Kerk getrouwd is, leeft in een streng ver boden samenleving, en wanneer zoo iemand komt te overlijden, zonder bewijs te hebben gegeven van een oprechte bekeering, wordt bem de kerkelijke begrafenis geweigerd Wie de Katholieke zedenleer niet wil on derhouten hem worden ook de genademiddelen der Katholieke Kerk onthouden. De reden der onthouding van de kerkelijke begrafenis ligt dus hier geheel in schuldige overtreding van de kerkelijke wet. Bovendien geldt hier m Nederland de vol gende bepaling van het Episcopaat- „Het. is dei, Katholiek verboden en vol strekt ongeoorloofd lid te zijn van anarchls. tiscbe of socialistische vereeniglngen of deze metterdaad te steunen De Katholiek, die de leer der anarchisten of socialisten aanneemt eti als dusdanig bekend staat, kan met meer als lid der Kerk be schouwd worden. Hem moeten de sacramenten geweigerd worden zoolang hij het anarchisme of het socialisme blijft, aanhangen". Van een kerkelijke begrafenis van den ver ongelukte kon dus om allerlei redenen eenvou dig gee" sprake zijn. De draagbaar en een rouwkleed van de ka tholieke parochie zouden echter bij de begrafe nis in bruikleen worden afgestaan, omdat de gemeente Sas van Gent deze niet bezit voor de algemeens begraafplaats, op voorwaarde dat deze burgelijke begrafenis niet zou geschieden als'een manifestatie van- en voor het socialis me, dat door de Katholieke Kerk uitdrukkelijk veroordeeld is. Men kan toch moeilijk van ons verlangen, dat wij daadwerkelijk hulp verlee- nen aan een rechtstreeks tegen ons gerichte betooging. Op deze voorwaaj|le wilde men echter niet ingaan en daarom zijn de aangeboden draag baar en bet rouwkleed der parochiekerk niet aanvaard. Het lijk was gedekt met de roode vlag en de baar werd gevolgd door een bedui dend aantal socialisten, die hun overleden mak ker naar zijn laatste rustplaats wilden verge zellen. Toen voor eenige maanden een jonge arbei der. die voorheen ook aangesloten was bij de N. V. V., maar die zich tijdig oprecht bekeerd had, als katholiek kerkelijk hegraven werd, schenen de socialisten hun oud-makker plot seling geheel vergeten. Maar toen was er ook geen kans om van de be grafenis een anti- katholiek relletje te maken, zooals nu geschiedde. 160. „Och. Jaap, kijk eens of je Petronella vinden kunt", vraagt Max. „Zeg haar dat Tante Anastasia er is." 407. „Wel, wel", zegt Tante Anastasia tot Bet en Be-'t. „is bet niet jammer dat al die gele herfstbladeren over een paar dagen ge heel dor zullen zijn? Ja kinderen, zoo gaat het 408. „Help, help! 't Is een vuurspuwende berg!" Petronella, door de stem van haar Tante ontwaakt, springt van onder de bla- derenhoop te voorschijn, en Tante Anastasia schrikt zoo hevig dat zij flauw valt. Schandelijke praktijken bij een gemeentelijke bank van leening. Voor den politierechter te Utrecht werden in de afgeloopen week eenige zaakjes behan deld tegen vrouwen, die stofzuigers in huur koop kochten en ze dan bij de gemeentelijke bank van leening beleenden, voordat ze waren afbetaald. Voorts stond een knecht van de Gem. Bank van Leening terecht, omdat bij geld had aangenomen, terwijl hij wist dat dat van verduistering afkomstig was. Uit bet verhoor bleek het volgende, meldt de „Utr. Courant". De knecht van de Bank van Leening is ge huwd. Zijn vrouw maakt er haar werk van om lieden op te sporen, die geldnood hebben. Zij maakt hun wijs, dat het gemakkelijk is om aan geld te komen, ais zij een stofzuiger in huurkoop nemen en dezen onmiddellijk daarna naar de lommerd brengen. De reizigers in stof zuigers kennen haar en geven haar voor iedere „klant" die zij aanbrengt, 5, premie. Hiermede houdt de verdienste niet op. Want de huurders van de stofzuigers, die er tegenop zien, deze naar de lommerd te brengen, kun nen dit laten doen door den knecht, die daar na het geld met het lommerdbriefje bij hen thuis brengt en daarbij ook weer een vergoe ding ontvangt. Voor het innen van een der gelijke vergoeding ad f 1. stond hij thans te recht. Doch ook daarmede is het nog niet afge loopen. De vrouw van den knecht is genegen het lommerdbriefje van den huurder (of huur ster; meestal zijn het vrouwen) te koopen. Dit briefje kan zij dan met winst weer verkoopen of zij kan den stofzuiger uit de lommerd ha len en maakt zoo weer een zoet winstje. De huurders loopen er in en komen voor den rechter wegens verduistering, doch de man en de vrouw bleven tot nu toe buiten schot. Deze vreemdsoortige handel van het echt paar heeft zulk een omvang aangenomen, dat verleden week een getuige onder eede aan den politierechter verklaarde, dat de vrouw hem niet minder dan dertig lommerdbriefjes te koop had aangeboden! Bij tallooze stofzuigerzaakjes verklaarden de Verdachten, dat zij deze verduistering hadden Sepleegd op aanraden van de vrouw, die zei, Jat bet gemakkelijk en zonder gevaar ging! De man van deze vrouw ontkende geweten te hebben, dat er 'n verduistering was gepleegd en Jat het geld van deze verduistering afkomstig W'as. i Nietemin luidde de eisch een maand gevan genisstraf. De vrouw bleef dus wederom uit handen der justitie. Volgens het Utrechtsche blad zit nog een eRhtpaar uit die gemeente wegens dergelijke Praktijken in voorarrest. Het schijnt intusschen wel noodig, dat de Utrechtsche bank van leening een einde maakt aan dergelijke misstanden. Gelijk reeds werd medegedeeld, is door bel Departement van Binnenlandsche Zaken aan alle gemeenten verzocht, in de eerste week van November op te geven, hoeveel geheel en ge- deeltelijk werkloozen op 29 October 1932 als werkzoekenden'bij de plaatselijke organen dsr arbeidsbemiddeling (inclusief het aantal te werkgestelde» bij de werkverschaffingen) wa ren ingeschreven. In aansluiting aan de eerste opgave van 29 October jl kan thans nog worden opgegeven. Jat bij het samenstellen van dit 2e overzicht gegevens ontvangen zijn van 1059 gemeenten met 7.873.081 inwoners. In die gemeenten ston den ingeschreven: 290.139 geheel werkloozen en 17,791 gedeeltelijk werkloozen. Van 18 gemeenten met rond 47.300 inwoners waren nog geen gegevens binnengekomen. Op 24 September 1932 stonden bij 1064 ge meenten 7.880.090 inwoners ingeschreven 277.817 geheel werkloozen en 18.451 gedeelte lijk werkloozen. Verzoek aan den minister om maatregelen daartegen. Het hoofdbestuur der Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscberij heeft zich met een adres tot den minister van eco nomische zaken en arbeid gewend, waarin adr. zegt van meening te zijn, dat, indien vau regee- ringswege geen maatregelen tegen den vreem den Invoer van versche visch worden genomen, de Nederlandsche reederijen gedwongen zul len worden de vloot stil te leggen en lijdelijk zullen moe^i toezien, dat hun bedrijf ten gronde gaat. Het Hoofdbestuur der reedersvereeniging spreekt zijn vertrouwen uit, dat de minister alles in het werk zal stellen, zulks te voor komen, door tijdig die maatregelen bij de re geering aanhangig te maken, noodig. om de uitoefening van de z.g. wintervisscherij door de Nederlandsche vloot mogelijk te maken, en den invoer van alle vreemde haring na 3 Dec. 1932 geheel of gedeeltelijk stop te zetten. Zal voor het volgend jaar worden opgeheven. Bij wijze van proef had Waterstaat dit jaar een maatregel genomen, waardoor het water toerisme belemmering ondervond, nl. de slui ting van een aantal sluizen en bruggen op Christelijke feestdagen, die niet op een Zondag vallen. Juist op die feestdagen, Hemelvaartsdag. 2e Pinksterdag enz., trekken tal van water- toeristen er op uit en deze sluiting gaf hun dus heel wat last en teleurstelling. Het Bureau voor Watertoerisme van den A. N. W. B. en de Kon. Verbonden Nederl. Wa- tersport-vereenigingen had naar aanleiding hiervan een adres aan den Minister van Wa terstaat gericht, met verzoek de proef het vol gend jaar niet te herhalen. In antwoord hierop is nu van den Minister de mededeeling ontvangen, dat het niet de be doeling is ook in 1933 de sluizen en bruggen te sluiten gedurende niet op Zondag vallen de Christelijke feestdagen. DE BOND VAN MARINESCHEPELINGEN EN DE DEMONSTRATIE IN DEN HAAG- Naar aanleiding van een bericht in het „Volk", als zou de commandant der marine in Den Helder, schout-bij-nacht Brutel de la Rivière, het hoofdbestuur van den Bond van marineschepelingen ter verantwoording hebben geroepen wegens het feit, dat een aantal vrou wen van marineschepelingen op 8 November in Den Haag heeft mee gedemonstreerd, en dat alle hoofdbestuursleden daarvoor zijn ge straft, meldt men uit Den Helder aan de „N.R.Ct.": De straf werd aan de militaire leden van het hoofdbestuur van den Bond van marinesche pelingen niet opgelegd, omdat zij hun verplich tingen als militairen niet zijn nagekomen, maar door mede te werken tot een aansporing om een vertegenwoordiging van marineperso neel te doen deelnemen aan demonstratie, waar aan de deelneming door militairen van land en zeermacht was verboden. De oorzaak van de straf ligt in de circulaire, die van bet hoofd bestuur is uitgegaan, waaruit, blijkt, dat, on danks het verbod van den commandant dei- marine, het hoofdbestuur van den Bond maat regelen heeft genomen, om marinepersoneel te doen vertegenwoordigen door een als zoodanig kenbare groep bij de demonstratie op 8 dezer. Het effect van de aansporing (dat is dus de deelneming van de vrouwen aan de demon stratie) blijft buiten beschouwing. De straf bare handeling was voltooid door publicatie van de circulaire van het hoofdbestuur. DRUIVEN ETEN IN DE KAS. Door den verdediger mr. H. Bevers is hoo- ger beroep aangeteekend tegen de uitspraak van den Delftschen kantonrechter, die twee tuinders heeft veroordeeld wegens het overtre den der winkelsluitingswet (het op Zondag ver koopen van druiven in de kassen). Knoeierij met garantiebewijzen. Door den heer Braat zijn aan den minister van Economische Zaken en Arbeid de volgen de schriftelijke vragen gesteld: Is het den minister bekend: 1. dat door de commissie tot steun aan de suikerbietenteelt garantiebewijzen voor de teelt van suikerbieten zijn uitgegeven aan perso nen die a. geen bieten teelden: b. minder bie ten teelden dan waarvoor zij garantiebewijzen kregen; 2. dat boeren, die wel bieten teelden vaak geen of te weinig garantiebewijzen ontvingen; 3. dat er nu een handel bestaat in garantie bewijzen en ook in „ongedekte bieten", welke voor een veel lageren prijs verkocht worden dan zij aan de fabrieken, waaraan zij geleverd worden, opbrengen; 4. dat met het vej-koopen van de garantie bewijzen op dezelfde wijze verlies voor den teler der bieten het gevolg is; 5. dat een en ander het gevolg Is-van het feit, dat de boeren onbekend zijn met de plan nen der Regeering of zij voor alle hier te lande geteelde bieten steun geven zal? Is de Minister bereid mede te deelen: 1. of hij steun voor alle hier te lande ge groeide bieten zal uitkeeren; 2. of hij alsnog den gedanen handel in ga rantiebewijzen of bieten, door niet-landbou- wers geleverd, als niet geschied wil beschou wen en steun geven aan die boeren, die de bieten teelden? OSLO-STATEN KOMEN BIJEEN. Op 2 en 3 December te 's-Gravenhage. Naar het „Handelsblad" verneemt, zou er op Vrijdag 2 en Zaterdag 3 December a.s. te 's-Gra venhage een bijeenkomst worden gehouden van de vertegetfkvoordigers der Oslo-Staten (Denemarken, Noorwegen. Zweden, -België, Luxemburg en Nederland). Het ligt in de be doeling, bij die gelegenheid ten principale over leg te plegen in verband met de voorbereiding der economische wereldconferentie, doch uit den aard der zaak mag men verwachten, dat ook andere aangelegenheden een onderwerp van bespreking zullen uitmaken, zooals econo- misch-politieke betrekkingen met DuitschlantJ en Engeland en voorts het Ouchy-verdrag. Tegenstrijdige standpunten. Zooals wij reeds gemeld hebben, heeft mr. dr. Beno J, Stokvis, in dezen optredende voor de N. V. Hollandsche Schouwburg, op de re cette van den Stadsschouwburg waarin met Richard Tauber in de hoofdrol „Das Drei- maderlhaus" is opgevoerd, beslag doen leggen ten laste van den huurder, dr. V. Eckhardt. Naar ons in dit verband van de zijde van den Stadsschouwburg wordt medegedeeld, zou van eenige actie door de N. V. Hollandsche Schouwburg geen sprake kunnen zijn omdat eenige dagen geleden voor de opvoering van genoemde operrette een nieuwe combinatie Is gevormd, waarvan dr. Eckhardt geen deel uit maakt zoodiait hij dus Zaterdagavond geen huur der meer was van den Stadsschouwburg. B. en W. zouden in dit verband ten volle gerechtigd zijn geweest, den Schouwburg aan een nieu wen huurder af te staan. Naar aanleiding van deze verklaring deelde mr. Stokvis ons mede, dat z.i. de Stadsschouw burg in casu de gemeente, op zeer onjuiste wijze heeft gehandeld. Aanvankelijk toch is met dr. Eckhardt een overeenkomst voor het huren van den schouwburg aangegaan; in de daarin later aangebrachte wijziging kan mr. Stokvis niets anders zien dan een maatregel, die niet alleen voor de N. V. Hollandsche Schouwburg, maar ook voor andere crediteu ren- van dr. Eckhardt hun rechten op verhaal illusoir zou maken. Mr. Stokvis neemt dan ook het standpunt in dat de thans gevolgde gedragslijn juridisch aanvechtbaar is en hij behoudt zich alle rechten voor om ten deze stappen te ondernemen. ERWTEN LEZEN. Een der bezighedcnd.cn van de oude mannen in het jubileerendc Armenhuis aan de Roeterstraai te Amsterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5