w pater a. h. van dam. LEZERS VAN ONS BLAD. GEADVERTEERDE ARTIKELEN. B J Hel FEEö I DER NONNETJ -S Jiii DINSDAG 29 NOVEMBER 1932 basiliek van het h. graf beschadigd. MGR. DIEPEN TE ROME AAN GEKOMEN. PaTER P. V. d. MAAGDENBERG C.ss.R. terug uit de missie. L.T.B. IN HET BISDOM HAARLEM. Eendrachtig hlijven en vertrouwen in de principieele organisatie. Algemeene vergadering te Haarlem. MAX EN ZIJN VRIENDEN. Een afkorting, At TARIEFSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. HAROLD LLOYD IN DE HOOFD STAD. Onderhoud met den beroemden film komiek. BEPI KING VEENKOLONIALE AARDAPPELOOGST. H. G. VAN HUFFEL f HET BUREAU VAN ONDERZOEK TE LOURDES Moderne kooplieden geven door hunne advertentiën in de dagbladen blijk, met hunne aanbiedingen de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Zij treden met hunne producten en de prijzen, welke zij er voor rekenen, openlijk op en leveren hierdoor het bewijs, aan het publiek de beslissing in daden van k(?op te durven overlaten. De meest geadverteerde goederen vinden den groot sten aftrek. Zij zijn bijna altijd de beste en de goed koopste Koopt dus uitsluitend STIL GAAN ZIJ DOOR DE WERELD. VOL LIEFDE- EN OFFERGEEST Vorige week werd alom in den lande 'n stil en grootsch feest gevierd, waarvan de bl"te°" wereld misschien maar weinig gemerkt heett. 't Was het feest der liefde, het feest van et eenvondige nüdnetje. Het stille, bescheiden, eenvoudige nonnetje. Als het blijde, brave meisje haar voornemen kenbaar maakt om nonnetje te worden, dan hoort men vaak een verzuchting van mede- lijden om het jonge bloeiende kind, dat zich achter kloostermuren verstoppen gaat. Als men het zwarte nonnetje schuchter en bedeesd over de straat ziet gaan op weg naar school, op weg naar een zieke Öie zij verple gen gaat, dan krult om den mond van den Voorbijganger soms even een lichte lach van spot om deze dwaasheid der liefde, welke hij niet begrijpen kan. Midden door onze bonte wereld gaat de zwarte verschijning van het nonnetje, die voor deze wereld leeft en werkt, en die als nie mand zoo weinig van deze wereld is en aan de wereld hecht. Het nonnetje, aan wie onze eerste kinder jaren zoo veilig worden toevertrouwd, het non tietje, dat zoo vaak de toegewijde moeder wordt t'an het verweesde kind, dat geen eigen moe der meer heeft, het nonnetje, dat als een engel waakt over het ongelukkige kind, voor hetwelk in het eigen gezin zoo moeilijk een Plaats meer is, het nonnetje, dat zich met zoo veel liefde en toewijding helpend over de ge- brekkigen en de ouden van dagen buigt, als er voor dezen ter wereld geen liefde en ver zorging meer rest, het nonnetje, dat ons ver troost en bijstaat in onze lijdensuren, als an dere krachten in liefde of in offer te kort schieten, het nonnetje, dat al biddend voor onze verscheiden ziel ons voor 't laatst de oogen toedrukt voor het leven, het nonnetje, dat ons met een heiligen schroom aflegt op onze doodsbaar. Het nonnetje, dat gij bij storm en regen rap °P haar fiets door de drukke straten van de grootstad ziet schieten om elders in een arme lijke duffe woning den ellendigsten zieken blij moedig verpleging en verzorging te gaan bieden. za^6t nonnetIe' dat biJ nacht en bij dag zorg en1 spiedend over uw ziekbed komt gebogen er te letten op een langdurigen arbeids- Zonder behoefte aan vacantie of vrije K met ais eenjge ontspanning de kapel, vaar zij neerknielt om al biddend als een moe er aar lijdenden patiënt nog te geden ken. Het nonnetje, dat met den blijdsten lach den nooit gezienen Oceansteamer betreedt om voor altijd weg te varen van bloedverwanten, familie en vaderland om ginds in verre mis*'®" landen negerkinderen op te voeden, en walge lijke melaatschen met dubbele teederheid te gaan verplegen. Het nonnetje, dat zich altijd weer in e zelfden geest van barmhartigheid on over het verweesde kind, over de zie ven, „e brekkigen, ongelukkigen, over de ouden van dagen, over krankzinnigen, achterlijken, blin den doofstommen. Het nonnetje, dat altijd weer een nieuw ter rein voor haar liefde en toewijding ontdekt. Het nonnetje, dat. geen behoefte kent, dat van deze materialistische wereld niets vraagt dan zïcfa zelf te mogen geven en wegschenken. üet nonnetje, dat altijd blij is en gelukkig als een kind, het nonnetje, dat tevreden ls met'naar gebed en offerande, het nonnetje, dat niet weet van bioscoop en theater, van muziek en dans, van reizen naar verre en schoone landen, alleen voor ontspanning, het bonnetje, wier eenige vacantie is de jaarlijk- sche retraite. Het nonnetje, dat in zelftucht door de ru moerige wereld gaat met oogen, die niet zien, met ooren die niet hooren, alleen met een gebed op haar lippen en een zegenwensch voor allen in haar hart. Het simpele, stille, zwarte nonnetje, dat voor zich de taak er de roeping der ongehuwde, werkende vrouw al had opgelost, vóór dat in ons land nog het eerste woord over vrouwen emancipatie moest worden gesproken. En toch is 't naar deze zich altijd gevende en zich opofferende, in ontbering en boete levende ponnetjes, dat zoo waar nog de haat gaat van twintigeeuwsche menschen, die zich log christelijk noemen, en die in het argelooze Ponnetje een gevaar zien voor de menschheid en beschaving. Tot zij vaak zelve ziek en ongelukkig wor. den en zij zjch bij voorkeur onder de verple ging stenen van haar, die de naastenliefde be- tr r>« als seen anderen. van TiihnEregatie van de Zusters van Liefde haar honrt® vier<1'e vorige week het feest va.n nen haar hond3arls ze£enrijk bestaan, en bin- land en h«izen en stichtingen in on nèum" van d°anifn golfde een jubelend ^baarheid voor hetgeen ri0, Zusterkens voor het heJ1 en weizijn d menschheid in deze honderd jaren hebben mogen doen. uen Dat was het feest der eenvoudige nonnetje,, Maar mede met dit honderd jaren feest de jubileerende Congregatie der Zusters van Lief de mag door ons allen ook wel een gedachte en een woord van hulde, dank, bewondering en waardeering worden gewijd aan de edele en belangelooze figuur van het nonnetje ajs «oodanig, welke in dezen zelfzuchtigen tijd en materialistische wereld door het leven eaat als een heilige verpersoonlijking van de edel- ate, schoonste en meest gelouterde vrouwetl. liefde. MISSIONARISSEN VAN HET H. HART Pauselijke gelukwensch bij hun gouden missie-jubilé. De Congregatie der Missionarissen van het H. Hart viert dit jaar het gouden jubileum van haar werkzaamheid in de missie van Oceanië. In verband daarmede heeft Z.H. de Paus het volgend schrijven gezonden aan Z.H. Exc. Mgr. dr. G. Vesters, tit. bisschop van Diocletiano- polis en Apostolisch Vicaris van Rabaul: „Met vreugde en blijdschap hebben Wij het schrijven ontvangen, waarin Gij Ons eraan herinnert, dat het op het einde dezer maand vijftig jaar geleden is, sinds de eerste Missio narissen van hét H. Hart, als verkondigers van het heilig Evangelie, aanlandden op de kusten van die vere eilanden in den Stillen Oceaan. Dat dit bericht Ons zeer aangenaam was, kunt Gij hieruit alreeds hesluiten, dat Wij reeds vaak en uitdrukkelijk uiting gaven aan Onze waardeering en Onze welwillendheid \ooi de verkondigers van het Geloof. Daarom bieden Wij van harte ook U en al Uwe medewerkers Onze gelukwenschen aan, met de heilige taak. die de Apostolische Stoel U in die landen van Oceanië toevertrouwd heeft. Deze taak hebt Gij met zóó gunstigen en gelukkigen uitslag volvoerd, dat de Apostoli sche Stoel wel hopen mag, dat ook de andere werken, die Gij in de landen van Azie, Afrika en Zuid-Amerika met zooveel vjver onder nomen hebt, even gelukkige uitslagen zullen opleveren. Het is Ons zeer goed bekend, welke rijke vruchten uw werkzaamheid en uw vu rige zielenijver in de missielanden steeds heeft gewonnen; Wij weten, dat door uw ar beid, te midden van de grootste moeilijkheden, duizenden ongeloovigen tot bet christelijk geloof bekeerd zijn; Wij weten ook. dat door uw toedoen scholen zijn opgei it 1 en \iome en liefdadige instellingen, dat kerken en se minaries door U zijn gebouwd: Wij kennen bovendien de roemvolle mannen ver Con gregatie, die met onverzwakten moed en stand vastigheid voor de uitbreiding van Christus- Rijk de voortreffelijkste werken op zich ge nomen hebben. Wanneer Wij dit aües ovevdenken. herin neren Wij ons tevens met U. d er""Uke hulp waarmee de Goddelijke Voorzienigheid hare dienaren, die aan zooveel gevaren f» ontbe ringen blootgesteld waren, te allen tijde heeft bijgestaan: God was bet. d e bun kracht gaf; God vermeerderde door Zijn goddelijke roep- stem de scharen uwer strijders met nieuwe soldaten: God ontvlamde den ijver der geloo- vigen ten gunste van deze zoo verafgelegen en moeizame werken. Inderdaad verdienen zulke werken wel, dat zij zoowel door gebed als door geldelijken steun geholpen worden door allen, wien de uitbreiding van Christus' Rijk ten zeerste ter harte gaat. Daarom nemen Wij deze gunstige gelegen heid te baat om God hartelijk te danken, dat Hij uw arbeid en moeiten zoo rijkelijk ge zegend heeft. Maar ook aan U, die in zoovele en zoo verafgelegen gebieden uw krachten besteedt aan de vestiging en de uitbreiding van het liefderijk van Jesus' Allerheiligst Hart, brengen Wij welverdienden lof, en tevens sporen Wij U vurig aatl( onl naar meer te streven. Intusschen bidden Wij God vurig, dat Hij, zooals Hij U dappere voorgangers gaf om den strijd te openen, op Ons gebed ook U die bun arbeid hebt overgenomen en den akker des Heeren onder den bijstand der hemelsche ge nade met gelijken ijver bearbeidt, tot blijde maaiers van een rijken oogst moge maken. Om U tenslotte Onze bijzondere welwillend heid te toonen, schenken Wij, als onderpand der hemelsche vergelding die Wij U in de rijkste mate toewensclien. aan U. eerbied waardige Broeder en aan uw geloovigen, als ook aan de leden en weldoeners uwer Con gregatie, volgaarne den Apostolischen Zegen. Gegeven te Rome bij Sint Pieter, den 12 Sept., feest van den H. Naam van Maria, in 't jaar 1932, het elfde van Ons Pontificaat. PIUS XI, Paus". Dit schrijven is door den secretaris van de Propaganda ter doorzending aan Mgr. Vesters aan den Hoogw. Pater Generaal der Missiona rissen toegezonden. In een begeleidend schrij ven voegt llgr. Salotti daar aan toe de bijzon dei e gelukwenschen van de congregatie der opaganda Fide, daarbij hulde brengend niet a een voor het werk in de missie van Rabaul maar ook in de acht andere missiegebieden, welke aan de missionarissen van het H. Hart zijn toevertrouwd. De verdienste van de vele jaren zwaren arbeid in de missielanden, van de groote moei ten, die de leden van deze Sociëteit zich uit liefde voor Onzen Heer Jesus Christus daar getroost hebben, met het eenige doel om zijn heilig RÜk op aarde verder uit te breiden, die verdienste, zeg ik, komt niet alleen toe aan hen allen die hun leven aan dat edel doel hebben gewijd, maar ook en vooral aan de Congregatie zelf. die hen zoo goed heeft voor bereid en zoo degelijk gevormd om den harden missie-arbeid te kunnen volbrengen. Naar Kipa uit Jerusalem verneemt, hebben zware winterstormen de waterleiding van Jeru salem bij Bethlehem alsmede het Grieksche koor in de basiliek van het H. araf, beschadigd. Men seint ons uit Rome d.d. 28 November: Z.H. Exc. Mgr. A. F. Diepen bisschop van s Hertogenbosch is hedenavond te 19 uur hier Aangekomen. Mgr. heeft zijn intrek genomen n het Nederlandsch college. v Haar ons wordt gemeld, is In den toestand can den Weleerw. Pater P. v. d. Maagdenberg seSS'H"' uit het Redemptoristenklooster te Roo- Andaaj, dje nQg gteeds in het ziekenhuis te in'1161)1 wordt verpleegd, een gunstige wen- gekomen. Pleuris-aanval is geweken, zoodat het De erSste zal d V°or bet °°Senblik voorbij ls. Evenwel ruin 6 PaHënt wegens zijn maagkwaal nog ge- ni<>et°n ln het ziekenbuis in verpleging Pn hlijven. dus Ü^llsdag a.s. zal de Weleerw. Pater Aelre- kloostè-1* Van Ea!TI' uit Roosendaal in het den da - aer Eerw- Paters Trappisten te Achel de jj ^herdenken, waarop hij 25 jaar geleden tiding van het Priesterschap ontving. repatri'ee ^aters der H.H. Harten te Ginneken, verlof rio'tr811 dezer dagen voor enkele maanden nit Vnni ogeei'w- Pater Marcellinus v. Soest on de w°'i P'o prefect van Bangka en Billiton Tilburg eer.w- broeder Gerardus Jeanson uit Prins Gustaaj Adolf eil prinses Sibylla worden bij hun terugkeer te Stockholm geestdriftig ontvangen o-m. door groepen tchoolkinderen met fakkels. MR. C. P. M. ROMME. Naar de „Volkskrant" verneemt heef' mr C P. M. Romme, voorzitter der R. K. Raadsfractie te Amsterdam het lidmaatschap der Tweede Kamer in de vacature-Guit aanvaard. Gisteren vergaderde te Haarlem de R. K. Diocesane Land- en Tuinbouwbond. Om halt tien droeg de geestelijke adviseur van den L. T. B., de zeereerw. heer J. D. J. Kok. in de kerk aan de Jansstraat een H. Mis op om Gods zegen af te smeeken. Om elf uur begon de algemeene vergadering in het gebouw St. Bavo. Voorzitter was de heer G. W. Kampschöer. Hij heette allen wel kom, speciaal het Kamerlid den heer Chr. v.d. Bilt de heeren mr. H. v. Haastert, secre taris van den Ned. Katholieken Boeren- en Tuindersbond, Neep, rijkslaudbouweonsulent, de Vries, rijksveeteeltconsulent en de directeu ren van de scholen te Beverwijk en te Voor hout. Spr. wees erop. dat sinds de vorige ver gadering de crisistoestand nog is verergerd. De plattelandsbevolking is verarmd. De werkloos heid is sterk vergroot. De ontevredenheid neemt toe, maar juist in deze dagen moet men beseffen, dat alleen een krachtige organisatie goede resultaten kan verkrijgen. Men vraagt dikwijls: waarom heeft onze organisatie daar en daar niet voor gezorgd In dit verband bracht spr. naar voren, dat men het werk van den L.T.B. niet moet afwegen tegenover de re sultaten, die bereikt zijn. De beslissing in de meeste actiezaken is in handen van de over heidslichamen en dan staat de organisatie dus verder machteloos. Het doet spr. leed, dat voor den tuinbouw slechts 5.000.000 uit s rijks schatkist is verkregen. Het is niet genoeg maar spr. wil toch zijn dank betuigen aan Minister Verschuur, daar hij door het verkregen resul taat niet alleen zijn belangstelling voor den tuinbouw, maar ook daden heeft getoond. Ook de crisisvarkenswet heeft veel critiek tenge volge gehad. Er is zelfs een aparte bond opge richt. Spr. waarschuwde er tegen, dat men zich niet laat misleiden, omdat eenheid alleen kiacht kan geven. Men moet niet afgeven op de Neder - landsche regeering, al is men ontevreden. Wij, aldus de voorzitter, moeten beseffen, dat er veel noodlijdende bedrijven zijn, dat de staats inkomsten sterk verminderen en de uitgaven toenemen. De regeering staat dan ook voor zeer groote moeilijkheden. Spr. waarschuwde er voor, zich niet te laten leiden door valsche voorspiegelingen. De heer Duys trachtte in e Tweede Kamer door moties voor te stellen het te doen voorkomen alsof hij de tuinbouwsteunwet alleen tot stand had gebracht. Niets is minder waar, hetgeen spr. uit officieele verslagen vast stelde. Het hoofdbestuur blijft paraat op hypo- theekgebied. Verschillende executies heeft het kunnen voorkomen. Laten wij het hoofd oe houden, vertrouwen blijven stellen in de P'ln" cipieele organisatie en eendrachtig zijn. 1 wij dan, dat God ons belpe, uitkomst geve n de moeilijke tijden en Zijn zegen aan ons a en en aan onze ondernemingen moge schen ven. Het jaarverslag over 1931 werd goedge eurc en vastgesteld de rekening en verantwoor ing over 1931 en de begrooting voor het jaar 1Jp3 Behandeling der voorstellen. De afdeeling Beverwijk vraagt toevoeging van een lid uit iedere afdeeling van den L. B. B. in de Pachtcommissie. Houtrakpolder wil een plaatselijk adviseur voor taxatie; 't Kalf wil meer commissies. Het hoofdbestuur zal aan dit punt bijzondere aandacht schenken. De pachtcommissie wil ech ter één centraal punt in deze zaak. De afdeeling Leidschendam stelt voor, het stichten van een Fonds ten behoeve harer leden als „Santos" bij de Hanze en „Herwonnen Le venskracht" bij den R.-K. Volksbond. Het H B- staat sympathiek tegenover dit voorstel en is er reeds mee doende. In de volgende Alg Ver gadering zal het met definitieve voorstellen komen. Nieuwer-Amstel dringt nogmaals aan op de oprichting van een Dioc. Jonge Boeren- en Tuin dersbond. Hoewel de eerste pogingen mislukt zijn, zal het bestuur blijven aandringen op de stichting. Verschillende afgevaardigden verklaren zich sterk vóór deze organisatie. De kracht zal nu in de adspirantleden gezocht worden. De voorzitter deelt dan mede, dat rector Kok, de geestelijk adviseur, een kort woord zou wil len spreken. Spreker roemde den rector, die niet alleen in geestelijke zaken adviseert, maar een groote stuwkracht is voor alle R.-K, boeren en tuinders. Toespraak rector Kok. Rector Kok dankt voor deze vriendelijke at tentie en feliciteert den voorzitter met zijn keel-herstel, waardoor hij thans tot in de uiter ste hoeken van de zaal verstaanbaar is. De voor zitter, aldus spreker, is steeds voor de boeren en tuinders in de weer. Als Tweede Kamerlid heeft hij veel tot stand kunnen brengen. De steunmaatregel voor den tuinbouw mag voor een groot deel aan zijn wilskracht toegeschreven worden. Wij hebben, vervolgde spr., nog nooit zóo'n treurigen tijd in den l. T. b. gehad als thans, maar uit organisatie-oogpunt nog nooit zoo'n besten tijd. Het ledental is verleden jaar weer van 6035 tot 6454 gestegen, het volgend jaar is de 7000 wellicht gepasseerd. Als priester was spreker juist nu verplicht zich het lot zij ner boeren en tuinders aan te trekken. Vanmor gen hebben wij gezamenlijk Gods zegen afge smeekt. Dezen zomer hebben wij de hulp van Maria te Heiloo Ingeroepen. Met geld is deze wereld niet te redden het gebed alleen kan uitkomst brengen. Uw gebed is al voor een deel verhoord. Er blijft echter verbittering maar ge moet uw hoofd koel hou den en God bidden, dat vooral uw bestuurders de verlichting van den H. Geest krijgen, om in deze moeilijke dagen de juiste besluiten te nemen. Spreker wil nog iets zeggen over de politiek. De boeren en tuinders moeten lid zijn van hun kiesvereeniging. Dat hebben ze vroeger niet gedaan, maar dat zijn ze thans verplicht. Daardoor zullen hun belangen zeker tot hun recht komen. Spr. wijst er vervolgens op, dat er een christelijke samenwerking moet zijn tusschen baas en knecht. Voor een collectief contract behoeft ge niet te beven en te rillen, aldus spr. Het is zelfs een sociale eisch, waar over Z. H. Exc. Mgr. Aengenent een circulaire heeft, geschreven. Men moet niet vergeten, dat het Tweede Kamerlid Loerakker.voorzitter van den landarbeidersbond „St. Deusdedit", hard medegeholpen heeft aan de totstandkoming der steunregelingen. Gij hebt dus verplichtingen tegenover uw arbeiders! Spr. geeft tenslotte een aanbeveling voor onze R.K. Land- en Tuinbouwscholen en besluit met een krachtigen oproep het prestige van den L.T.B. hoog te houden en iederen dag Gods zegen af te smeeken over de organisatie en de persoonlijke zaken der leden. Op verzoek van de afd. Pijnacker zal ge tracht worden iedere maand 20 minuten spreek tijd te verkrijgen van den K.R.O. voor de or ganisatie. Berkel en Rodenrijs stelt voor de regeering in ernstige overweging te geven om te komen tot vorming van een rijkskindertoe- slagfonds, om eenigszins de zorgen van een groot gezin te verlichten. Enkele andere afdeellngen dringen hier ook sterk op aan. De voorzitter antwoordt, dat deze 409. „Kijk eens", zegt Max tot Monsieur Frangois, „is dat niet die dappere kleine hond, die J. zoo een flinke afstraffing ge- gegeven heeft?" „Ma foi!" antwoordt Monsieur Fran gois. 410. Zij groeten den kleinen held zeer beleefd, en zeggen dat zij het zeer op prijs stellen vriendschap met hem te sluiten. „Met genoegen", luidt het antwoord. „Mijn naam is Doezelemoezelepoezeltje". 411. Max en Monsieur Frangois kijken elkaar verbaasd aan. „Dat is een lange naam", meent Max. „Ja", antwoordt het hondje, „maar bij afkorting wordt ik meestal Doezelemoezelepoezelekoezelesnoe- zeltje genoemd". kwestie de volle aandacht heeft. In het pro gram van de R.K. Staatspartij staat „De ge zinspolitiek moet het geheele staatsbeleid door trekken".. Meer kan men op dit oogenblik niet wenschen. De afdeeling Schermer wil een commissie, welke in overleg met andere organisaties het vaststellen van minimumprijzen in ernstig on derzoek zal nemeD. De pastoor van Schermer verdedigt dit voorstel met kracht: de staat moet niet alleen helpen, maar de boeren moeten zich van hun eigen kracht beter bewust worden. Het hoofdbestuur merkt op, dat in den ge- wenschten zin reeds gewerkt wordt middels de organen van de crisis zuivel centrale. De heer Neep, rijkslandbouwconsulent deelt mede, dat hij verschillende vergaderingen als deze bijwoont, om den geest onder de boeren beter te leeren kennen. De zaak is zeer inge wikkeld en daarom zoo moeilijk te begrijpen. In de jaren van de „eenheidsworst" was er vleesch te kort. maar we zijn er boven op gekomen. In dit verband vraagt spreker zich af, of Neder land voldoende voedsel zou hebben, indien er geen invoer van bepaalde stoffen was. Men moet zich matigen in verwijten aan de regee ring: zij heeft voor het geheele volk te zorgen. Dat dient de vergadering niet uit het oog te verliezen. Bij de verdere behandeling van de 103 in gekomen voorstellen dreigt de discussie zóó uitgebreid te worden, dat er een orde-maatregel noodig is- De heer Groen stelt voor de alge meene zaken slechts te behandelen, de details aan de vakbonden over te dragen. Hiermede verklaart de vergadering zich eens. Het H.B. ls doende er bij de Centrale Boerenleenbanken op aan te dringen soepelheid te betrachten tegenover de leden-voorschotnemers ten opzichte van financieele verplichtingen. In antwoord op verschillende vragen erkent het bestuur, dat een maximutn maalpertage noodig is om te voorkomen, dat de uit te betalen prijzen wegens den lagen wereldmarktprijs beneden de produc tiekosten zullen dalen. Men hoopt op een spoe dige regeling voor steun aan den bietenbouwer. Ëvenzoo aan de vlasteelt, rogge en tarwe. Onder langdurig gejuich wordt het hoofdbe stuur opgedragen de algeheele afschaffing van grondbelasting te bepleiten. De heer Groen waarschuwt tegen een derge- 'ijken eisch en weer vragen tientallen het woord, waarop de voorzitter opmerkt, dat het be«tuur al dertig jaar bezig is met dit vraag stuk, dat aan moeilijkheden onderhevig is. De zaak zal opnieuw te bevoegder plaatse gebracht w°rden, op groote soepelheid zal worden aan gedrongen. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren H. G. Mathot, J. D. de Kok en J. v. d. Zwaan. Aan het eind van de vergadering wijst de voorzitter er op, dat niet alleen aan het ma- terieele gedacht mag worden.. Straks zal het retraitehuis te Noordwijkerhout voor de boeren ea tuinders open gaan, laat men daar om kracht en bijstand in deze zware tijden vragen. Algemeene abonnementen en achtdaagsche abonnenients-kaarten. Naar wij vernemen, worden met ingang van 1 Januari a.s. de prijzen der algemeene abon nementskaarten der Nederlandsche Spoorwegen verlaagd, de wijze van aanvragen vereenvou digd, de groepkaarten afgeschaft en geduren de het geheele jaar achtdaagsche abonnements kaarten verkrijgbaar gesteld voor het geheele net. De prijzen van de algemeene abonnements kaarten zullen bedragen voor de eerste maand: eerste klas 85, tweede klas, 65, derde klas 45 thans zijn deze tarieven resp. 96, 72 en 48. Voor elke volgende maand, mits on middellijk aansluitend aan de voorafgaande eerste klasse 57, tweede 43.40 en derde 30 (thans resp. 64. 48 en 32). De prijzen van de achtdaagsche abonnements kaarten zullen van 1 Januari af bedragen: eer ste klas 28.50, tweede 21.75 en derde 15; momenteel zijn ze resp. 29, 22.50 en 16. Gisterenmorgen is zooals gemeld de beroemde Amerikaansche filmkomiek Harold Lloyd uit Berlijn aan het Centraal Station te Amsterdam aangekomen. Voor deze aankomst had men dit. maal eens niet de groote trom geroerd en bovendien geschiedde zij drie kwartier vroeger dan oorspronkelijk was medegedeeld. Gevolg: acht agenten op het Stationsplein, die de orde bewaarden onder acht belangstellenden. Alleen op het perron had zich een min of meer offi cieel groepje wachtenden verzameld: drie chas seurs van het Carlton-Hotel, met bloemen: een vertegenwoordigster van de Paramount, ook met bloemen, benevens eenige journalisten en persfotografen. De eerste, die zijn hoofd uit het portierraam stak, was een meneer met een grooten uile-bril even later vertoonde zich daarnaast een gelaat zonder uile-bril. De laatste bleek mr. Harold Lloyd zelf te zijn. Een slanke, sportieve figuur en op en top gentleman. De groote bril zonder glazen, dien hij op het witte doek draagt, ver. hoogt zijn schoonheid niet, maar is nu een maal onafscheidelijk aan 't door hem gecreëerde type verbonden. De Harold Lloyd zonder bril. die gisterenmorgen in het blauwe zaaltje van het Carlton-hotel een kring van vragende, schrijvende en teekenende menschen om zich verzameld had, was een zwartharige, uiterlijk nog zeer jonge man met een knap, expressief gelaat, en grijs colbert en buitengewoon inne mende manieren, om dit alles in één adem te noemen. Op de vraag, hoe hij aan zijn type gekomen was antwoordde mr. Lloyd, dat hij in het begin van zijn filmloopbaan een student gecreëerd had, wiens ernstig uiterlijk en gekke avontu ren voor het gewenschte contract moesten zor gen; voor het aandikken van dit contract heeft hij toen den in die tijden nog niet algemeenen uile-bril tehulp geroepen". Het type sloeg ge weldig in en is tot op den huidigen dag zoo ge bleven. „Ik blijf m'n bril in m'n films dragen, aldus „Kareltje". Het publiek zou me wellicht zonder bril niet aanvaarden...." En toen deed mr. Lloyd de mededeeling, dat hij louter voor zijn genoegen een rondreis door Europa maakt. Hij had er 4 jaar geleden al mee willen beginnen, maar toen waren zijn kinderen drie in getal nog te jong. Een beetje zaken doen komt er toch eigenlijk ook nog bij, want in verschillende steden, waar films van hem draaien, had hij deze zelf op het tooneel aangekondigd. En waarschijnlijk zal hij dat heden ook in „Tuschinski" doen, in welk theater ter eere van zijn bezoek de première van „Movie Grazy", de eerste film, waarin het Amsterdam- sche publiek mr.-Lloyd sprekend zal zien optre den, zal worden gegeven. „Want ik heb al dus zeide Harold de talkie moeten aanvaar den en ik vind, dat zij een grooten stap vooruit beteekent, al zal er nog veel verbeterd moeten worden. Zoo ben ik van oordeel, dat er in Amerika nog te veel dialoog en te weinig tempo in de films voorkomt en daarin zal zeker een verandering ten goede moeten worden gebracht. „Zult U zich in de toekomst nog weer eens aan de vroegere twee-acters wagen?" aldus een vraag. „Absoluut niet meer, yees mr. Lloyd gedeci. deerd af. „In short pictures kan ik geen historie verwerken, alleen maar een paar sketches en het publiek is nu eenmaal gewend geraakt aan „de vaste lijn", paarna kwam het afscheid. Steun van de roggeteelt. Op de vragen van den heer van Voorst tot Voorst in verband met de voorgenomen beper king van den Veenkolonialen aardappeloogst voor 1933 en betreffende het nemen van maat regelen tot steun van de roggeteelt heeft Mi nister Verschuur geantwoord dat het in de be doeling der regeering ligt aan te dringen op een beperking van den Veenkolonialen aard appeloogst voor 1933 echter niet tot 50 pCt. van den oogst van 1932 maar tot 65 pCt. van den oogst van 1929. Maatregelen zijn in voorbereiding om de teelt van rogge te steunen. Te Utrecht is, 75 jaar oud. overleden de heer H. G. van Huffel, die meer dan een halve eeuw lang leider was van den bekenden boekhandel met antiquariaat aldaar. Door zijn studie en ruime ervaring was de heer Van Huffel een uitstekend kenner van oude boeken, prenten en teekeningen. Hij heeft zich ook zeer ver dienstelijk gemaakt voor de Vereeniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels. Steeds groeiende activiteit. In het afgeloopen jaar heeft het Bureau van Onderzoek zich mogen verheugen in een steeds groeiende belangstelling. Tegen 789 geneeshee- ren, die het verleden jaar bezochten, geduren de de bedevaarten, kwamen er dit jaar 864. van allerlei oorden over heel de wereld. Daaronder waren verscheidene beroemde specialisten, pro fessoren van binnen- en buitenlandsche Facul teiten, die bij het bestudeeren der „gevallen" hun kostbare medewerking verleenden. Het zal ons eenigszins een blijk geven van het vele werk, dat geleverd is op dat bureau, onder leiding van den voorzitter, dr. Vallet, die in al die werkzaamheden het leeuwenaan deel heeft, als wij bedenken, dat er in het af geloopen jaar 160 dossiers zijn bestudeerd. Honderd zestig genezingen, waarvan het offi cieele en strenge onderzoek is geschied. Aldus „Stemmen uit Lourdes". Het is duidelijk, dat het geen lichte taak is, voor welke het Bureau zich gesteld ziet. Zelf niet geoutilleerd voor speciale onderzoekers, roept het daarvoor de hulp in van Ziekenhui zen, waar men dat wel is. Dit waarborgt ook r.og het beste de absolute neutraliteit van het Bureau. Het is dan ook interessant de 160 dossiers van dit afgeloopen jaar bijeen te zien en ze te doorloopen. Er komen in de attesten namen voor, waarvoor de heele Fransche wetenschap diepen eerbied en vereering heeft, namen, die ook weer een waarborg zijn voor den ernst, waarmee het werk van het Bureau wordt ver richt. Wie zich daarvan wil overtuigen, moet trouwens maar eens zien, welke eischen Dr. Vallet stelt, en lioevele gevallen, die menig medicus voor officieel aan zou nemen, de voor zitter van het Bureau nog te twijfelachtig vindt en dientengevolge verwerpt. Wanneer men daarbij verneemt, dat van 160 gevallen slechts 'n dozijn door de strenge douane ge komen zijn, zal men het Bureau en z'n voor zitter we! van wonderzucht vrijgepleit achten. Voor 1933 liggen S5 dossiers ter bestudee- ring. Van die 85 zijn er nog 33 van 1931, die verdaagd zijn wegens gebrek aan voldoende ge gevens. Er blijven dus 52 gevallen over, twee en vijftig merkwaardige genezingen, die dit jaar op het Bureau zijn aangemeld. Vooreerst moet men niet vergeten, dat er heel wat groote en kleine genezingen geschieden, waarvan men op het Bureau geen aangifte of vermelding doet. Dan vele, die meteen door het Bureau worden opzij gezet, zooals genezingen van ze nuwziekten. De 52 bovengenoemde genezingen zijn dus zoo merkwaardig, dat het Bureau ze een uitgebreide studie heeft waardig gekeurd. Het Bureau heeft in het afgeloopen jaar 7 genezingen als plotseling, definitief en alge heel erkend. SLAPTE MIJNBEDRIJF. Zaterdag werd niet gewerkt in de mijn Wil lem Sophia te Spekholzerheide-Kerkrade. HEFFING VAN VARKENS. De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft bij beschikking van 26 November de heffing van 9 cents per K.G. geslacht voor het binnenland en de destijds vastgestelde hef fing te betalen bij den invoer van varkens en varkensvleesch verlengd tot 17 December. STAKING Gistermorgein zijn ongeveer 50 arbeiders, waar van het grootste gedeelte georganiseerd, werk zaam aan de verbreeding van den rijksweg Enschedé-Glanerburg in staking gegaan. Volgens mededeelingen van de arbeiders worden door de uitvoerders van het werk, de aannemers Joosten uit Enschedé, de bepa lingen van het contract niet nagekomen. Het maximum uurloon zou beneden het minimum liggen, dat het contract voorschrijft. Boven dien worden de vacantie-bons niet uitbetaald. Het werk ligt geheel stil. BOTER SMOKKELEN AAN DE LIMBURGSCHE GRENS- De botersmokkelarij aan de Limburgsche grens neemt met den dag grooter afmetingen aan. Vrijdag en Zaterdag j.l. werden door de commiezen, in samenwerking met de politie in Sittard, twee partijen boter in beslag ge nomen, n.l. bij B. aan den Broeksittarderweg een partij van honderd kilo en bij zekeren d. B. aan de Nieuwstraat een van 45 kilo. GISTERMORGEN ARRIVEERDE aan 't C. S. te Amsterdam de bekende filmkomiek Harold Lloyd. Kar eitje" en zijn eclitgenoote.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5